Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Tivoli oraz Villa d'Este

1 2 888

Około 30 km od Rzymu leży niewielka miejscowość o nazwie Tivoli. Za sprawą przepięknych, renesansowych ogrodów przy Villa d’Este każdego dnia jest to cel wycieczek tłumu turystów. Miejsce jest wyjątkowe, a dla wielu jest to namiastka włoskiego dolce vita. Przyjeżdżają tu zarówno turyści zwiedzający Włochy na własną rękę, jak i zorganizowane grupy z przewodnikiem. Sama willa z cudownymi ogrodami i niezliczoną ilością fontann została zbudowana w XVI wieku na życzenie jednego z biskupów.

Leżąca w Tivoli Villa d’Este określana jest mianem arcydzieła architektury. Mimo, że cały kompleks został wzniesiony w XVI wieku to do dziś miejsce to jest źródłem inspiracji dla wybitnych architektów i projektantów ogrodów z całego świata. Nic więc dziwnego, że Villa d’Este została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Villa d’Este największą atrakcją Tivoli


Villa d’Este, Tivoli, Włochy (fot. Lizandro Chrestenzen)

Początkowo willa powstała jako klasztor dla Benedyktynów. Później, około 1550 r. została przekształcona w letnią rezydencję. Piękny park wraz z pałacem został zbudowany na polecenie syna księcia Ferrary, kardynała Hipolita d?Este. Budynek willi położony jest na wzniesieniu. Tuż obok znajduje się grająca fontanna, a przed nią taras na skarpie, z której rozpościera się widok na najbardziej spektakularną część ogrodów.


Villa d’Este, Tivoli, Włochy (fot. Alexander Mooi)

Ogrody rozmieszczone są na kilku poziomach, na poszczególnych tarasach pomiędzy którymi biegną alejki i schodki. Rozdzielone są fontannami i elegancko przystrzyżonymi żywopłotami. Kardynał Hipolit d’Este w środku upalnych Włoch miał tu do dyspozycji wspaniałe warunki do wypoczywania ? wszechobecną wodę i przyjemny cień urokliwych drzew.

Wielki Kielich Berniniego i Aleja Stu Fontann


Villa d’Este, Tivoli, Włochy (fot. Lizandro Chrestenzen)

Autorem głównej fontanny Villi d’Este jest Bernini. To tzw. Wielki Kielich, czyli po włosku Bicchierone. To fontanna z przepięknymi wodospadami i strumieniami wody, które wystrzeliwują do góry.


Aleja Stu Fontann, Villa d’Este, Tivoli, Włochy (fot. Alexander Mooi)

Innym, bardzo charakterystycznym miejscem w tutejszych ogrodach jest alejka Stu Fontann nazywana Cento Fontane. Z kolei nad Wielkim Kielichem znajduje się fontanna będąca jednocześnie organami. Woda przepływa tam przez system specjalnych rurek, wynikiem czego fontanna wydaje dźwięki przypominające kościelne organy. To tylko niewielka część z ogromnej ilości fontann na terenie willi.

Villa Adriana – druga przepiękna willa w Tivoli


Villa Adriana, Tivoli, Włochy (fot. Alexander Mooi)

W Tivoli znajduje się jeszcze jedna przepiękna willa, w której woda odgrywa niebanalną rolę. To Willa Adriana (czasem też nazywana Villą Hadriana), która została zbudowana w 135 r. W przeszłości na terenie posiadłości, na świeżym powietrzu, znajdowały się rzymskie eksponaty. Willa pełniła więc rolę muzeum i była uznawana za największy kompleks ogrodowo-pałacowy starożytności.


Villa Adriana, Tivoli, Włochy (fot. Alexander Mooi)

Kompleks składał się z trzech części. Pierwsza część była zamieszkiwana przez cesarza Hadriana oraz jego rodzinę. Druga część przeznaczona była dla wysokich rangą urzędników. W trzeciej części swoje pokoje miała służba oraz wojsko. Całość połączona była tajemniczym systemem podziemnych tuneli i korytarzy. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy miało to względy strategiczne, czy też chodziło o to, aby służba nie krzątała się po przepięknym ogrodzie.


Tivoli, Włochy (fot. Lizandro Chrestenzen)

Po śmierci cesarza Hadriana willa traciła na znaczeniu. W III wieku odrestaurował ją jeszcze Dioklecjan, ale już Konstantyn Wielki nie zamierzał tutaj mieszkać. W kolejnych wiekach willa była sukcesywnie rozkradana. Głównie chodziło o kamień, z którego budowano inne kamienice. W XIX wieku państwo włoskie ponownie przejęło na własność willę i zaczęło ją odrestaurowywać. Obecnie kompleks wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Booking.com

Tivoli – położenie

Tivoli położone jest we włoskim regionie Lazio, w środkowej części kraju. Miasteczko leży zaledwie 30 km od ścisłego centrum Rzymu. Miasto położone jest na wzgórzach z których rozpościera się widok na przedmieścia Rzymu.

W Tivoli mieszka ponad 50 tys. mieszkańców. Miasto jest dobrze skomunikowane ze stolicą Włoch, a przy tym spokojne i pięknie położone, dzięki czemu pełni funkcję prestiżowej lokalizacji dla zamożnych osób pracujących w Rzymie.


Tivoli, Włochy (fot. Alexander Mooi)

Tivoli – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Tivoli to świetne miejsce na jednodniową wycieczkę z Rzymu. Miasto leży blisko autostrady A1 – jego zwiedzanie można połączyć na przykład z wizytą na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino.

Villa d'Este (fot. Daniel Enchev)
Villa d’Este (fot. Daniel Enchev)
Tivoli, Włochy (fot. Lizandro Chrestenzen)
Tivoli, Włochy (fot. Lizandro Chrestenzen)
Villa d'Este, Tivoli, Włochy (fot. Alexander Mooi)
Villa d’Este, Tivoli, Włochy (fot. Alexander Mooi)
Villa d'Este (fot. Daniel Enchev)
Villa d’Este (fot. Daniel Enchev)
Villa d'Este (fot. Patrick Denker)
Villa d’Este (fot. Patrick Denker)
Villa d'Este (fot. Lizandro Chrestenzen)
Villa d’Este (fot. Lizandro Chrestenzen)
Villa d'Este (fot. Lizandro Chrestenzen)
Villa d’Este (fot. Lizandro Chrestenzen)
Villa Adriana (fot. Alexander Mooi)
Villa Adriana (fot. Alexander Mooi)

Villa d’Este

Wzniesiona w XVI wieku willa jest najchętniej odwiedzanym zabytkiem w Tivoli. Zwiedzanie obiektu jest płatne, ale warto skorzystać. Będziemy mogli wówczas spacerować alejkami pomiędzy licznymi fontannami, wokół zadbanej, śródziemnomorskiej zieleni. Na szczególną uwagę zasługuje fontanna  Bicchierone z charakterystycznymi wodospadami oraz Cento Fontane, będąca jednocześnie często wybieranym tłem dla wielu pamiątkowych fotografii z Villi d’Este. Inną z atrakcji jest grająca fontanna, w której woda przepływa przez specjalne rurki, podobnie jak powietrze w organach.


Villa d’Este, Tivoli, Włochy (fot. A

Villa Adriana

Willa, która została wzniesiona na żądanie cesarza Hadriana w II wieku składała się z trzech budynków, które były połączone ze sobą siecią podziemnych korytarzy i tuneli. Najważniejszy budynek zajmował sam cesarz, sąsiedni wysocy rangą urzędnicy, a trzeci z budynków należał do wojska i służby. W ogrodach wokół willi zostało utworzone ogromne muzeum, powstały liczne fontanny i elementy małej architektury. Był to jeden z największych tego typu kompleksów w starożytności. Od XIX wieku Villa Adriana była sukcesywnie rewitalizowana.


Villa Adriana, Tivoli, Włochy (fot. Alexander Mooi)

Villa Gregoriana

Trzecia ze słynnych willi na terenie Tivoli, ale najrzadziej odwiedzana. Jest to park wybudowany w XIX wieku wokół wakacyjnej rezydencji papieża Grzegorza XVI. Zwiedzanie jest płatne. Przed wizytą lepiej sprawdzić aktualne godziny otwarcia. W przeszłości willa była nieczynna w poniedziałki, a poza sezonem otwierano ją tylko na indywidualne prośby.

HISTORIA

Pierwsze ślady potwierdzające osadnictwo Etrusków na terenie dzisiejszego Tivoli pochodzą z XIII wieku p.n.e. Dziesięć wieków później w dokumentach historycznych zapisano informacje o tym, że tutejszą osadę nazwano Tibur. W 338 r. p.n.e. miasto zostało podbite przez Rzymian. Dwieście lat później mieszkańcy tej niewielkiej osady otrzymali obywatelstwo rzymskie. To sprawiło, że Tibur stał popularnymi przedmieściami Rzymu, gdzie swoje wille budowali bogaci Rzymianie.
W II wieku w Tivoli powstał cudowny kompleks trzech budynków otoczony urokliwym ogrodem. Była to Willa Adriana zbudowana na polecenie cesarza. W przeszłości na terenie posiadłości, na świeżym powietrzu, znajdowały się rzymskie eksponaty. Willa pełniła więc rolę muzeum i była uznawana za największy kompleks ogrodowo-pałacowy starożytności. W kolejnych wiekach willa zaczęła tracić na znaczeniu, w pewnym momencie popadła nawet w ruinę. W XIX wieku rozpoczęła się jej renowacja.


Tivoli, Włochy (fot. Lizandro Chrestenzen)

Komunikacja

Pociąg z Rzymu do Tivoli

Tivoli leży zaledwie 30 km od centrum Rzymu. Jeśli więc nasza wakacyjna baza wypadowa znajduje się w Rzymie, to do Tivoli możemy dojechać pociągiem. Pociągi do Tivoli odjeżdżają zarówno ze stacji Roma Tiburtina jak i Roma Termini. W 2019 r. bilet w jedną stronę kosztował od 2,60 do 3,00 euro w zależności od stacji, z której rozpoczynaliśmy podróż.  Pociąg z Rzymu do Tivoli jedzie od 50 do 60 minut. Stacja kolejowa w Tivoli znajduje się w centrum miasta, kilometr od Villi d’Este.

Dojazd samochodem

Jeśli zdecydujemy się na przyjazd do Tivoli samochodem, to miejsca parkingowego szukajmy wzdłuż ulicy SS5 ? to główna trasa przebiegająca przez miasto wzdłuż której znajdują się miejsca parkingowe (część z nich jest bezpłatna). Jeśli uda nam się zaparkować bliżej centrum, do do Villi d’Este dojdziemy w kilka minut, a tym samym z chodnika będziemy mogli podziwiać widok na wzgórza Lazio i przedmieścia Rzymu.

Miasta partnerskie

  • Tivoli nie posiada miast partnerskich.
1 komentarz
  1. Wiesław T. napisał(a)

    Byłem w Tivoli i jest to jedno z moich najmilszych wspomnień. Do Pańskich wyczerpujących opisów dorzucę tylko, że w ogrodach Villa Gregoriana znajdują się ruiny świątyni Sybilli – interesującej przez to, że jej replika (a raczej pełna rekonstrukcja!) wybudowana została w Puławach na pomieszczenie pamiątek narodowych przez niezwykle zasłużoną Izabellę z Flemingów (rodzina z Saksonii!) Czartoryską. Pozdrawiam i życzę wielu wrażeń – wszak Włochy są tak bogate w kulturę i przyrodę, że życia nie starczy na nacieszenie się ich różnorodnością!
    Wiesław Trzpis
    P.S. Podobnie ma się sprawa z Santa Maria della Salute z Wenecji, której plan w zupełnie innym otoczeniu (wzgórze) powtórzony został w wielkopolskim Gostyniu…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO