Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Turyn, Włochy

Turyn

prowincja: Turyn, region: Piemont, Włochy

Turyn to niespełna milionowe miasto, będące najważniejszym ośrodkiem gospodarczo-kulturalnym na północnym zachodzie Włoch. Na świecie Turyn słynie przede wszystkim z  obecnego tu gigantycznego koncernu Fiata i wywołującego wiele sporów Całunu Turyńskiego. Przy bliższym poznaniu miasto zachwyca niezwykłą elegancją, barokową architekturą i świetnie zachowanym historycznym centrum. Jest tu wiele prestiżowych kawiarni i restauracji, zacisznych parków i zachwycających miejskich placów.

 

Turyn to przede wszystkim przepiękne miasto, jakkolwiek banalnie może to zabrzmieć. Eleganckie kwartały kamienic, wybrukowane zabytkową kostką place, cudowne kościoły, majestatyczne muzea i zamki. Pomiędzy zadbaną i przepięknie zaprojektowaną zabudową prowadzą nas liczne aleje, deptaki i szerokie ulice, po których jeżdżą – tak rzadko spotykane we Włoszech – tramwaje. Jak przystało na północne regiony Włoch, w oczy rzuca się dobrze zadbana zieleń miejska.

Piazza Castello, Turyn, Włochy (fot. Alexander Schimmeck)
Piazza Castello, Turyn, Włochy (fot. Alexander Schimmeck)

Zdecydowanie nie jest to miasto na jeden dzień, a co najmniej na weekend. Na początku warto poznać dokładnie całe centrum. Miło jest usiąść przy kawiarnianym stoliku na jednym z miejskich placów i w spokoju wypić kawę przyglądając się miejskiemu życiu. Z kolei wieczorem eleganckie neony w stylu artdeco zapraszają do jednego z barów w centrum na kieliszek Martini lub Camparisoda. To lokalne przysmaki.

Booking.com

W centrum Turynu, w katedrze św. Jana Chrzciciela przechowywany jest Całun Turyński. To słynne lniane płótno, którym – według wiernych Kościoła – owinięto ciało Jezusa Chrystusa. Z uwagi na to katedra pw. św. Jana Chrzciciela, a konkretnie kaplica Świętego Całunu (la cappella della Sacra Sindone) jest celem pielgrzymek z całego świata.

Piazza San Carlo, Turyn, Włochy (fot. Alexander Schimmeck)
Piazza San Carlo, Turyn, Włochy (fot. Alexander Schimmeck)

Turyn kojarzony jest w świecie jako ojczyzna włoskiej motoryzacji. Jeśli zostajemy w Turynie na dłużej, to punktem obowiązkowym powinno być Muzeum Motoryzacji (Museo dell’automobile) znajdujące się w nowoczesnym i pięknym gmachu przy Corso Unita d’Italia 40. We wnętrzach muzeum możemy podziwiać zarówno dawne samochody konstruowane jeszcze na indywidualne zamówienie, jak i nowe modele produkowane seryjnie przez włoskie koncerny. Przed odwiedzeniem muzeum na stronie museoauto.it lepiej sprawdzić aktualne godziny otwarcia. W 2018 r. bilet wstępu kosztował 12 euro.

Muzeum Motoryzacji w Turynie (fot. Alexander Schimmeck)

Turyn promuje się jako miasto czekolady. Nic dziwnego – przemysł cukierniczy odegrał ważną rolę w rozwoju gospodarczym miasta, a ponad 40 proc. całego przemysłu cukierniczego Włoch zlokalizowane jest w Piemoncie. Włodarze przygotowali nawet specjalny choco pass, który uprawnia do wycieczki po mieście wraz z przewodnikiem. Przewodnik pokazuje turystom najważniejsze kawiarnie, cukiernie i sklepy z prawdziwymi czekoladowymi przysmakami, wyrabianymi według tradycyjnych receptur. Oczywiście przewodnik nie ogranicza się tylko do słodkości, ale też korzystając z okazji opowiada historię miasta, pokazuje najważniejsze budynki i zabytki oraz wspomina o znanych mieszkańcach.

lokalne przysmaki w barze w centrum miasta (fot. Alexander Schimmeck)

Co roku w lutym organizowana jest Festa del Cioccolata, czyli święto czekolady. Przez około dwa tygodnie na Piazza Vittorio Veneto wszystkie liczące się firmy cukiernicze z Turynu i bliskich okolic wystawiają swoje stoiska z tradycyjnymi wyrobami. Z kolei na środku placu znajduje się coś w rodzaju fabryki czekolady, gdzie na oczach przechodniów przygotowywane są wyroby z czekolady: torty, pralinki, desery i tradycyjne tabliczki różnego rodzaju czekolad. Najbardziej uwielbianą czekoladą w Turynie jest Gianduia.

Turyn - mapa centrum do wydrukowania
Turyn - mapa centrum do wydrukowania
Booking.com

Turyn - Położenie

Turyn położony jest w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich.

Turyn połączony jest licznymi autostradami z resztą Europy. Od północy A5, od wschodu A4 i A21, od południa A6. Autostradową obwodnicę miasta tworzy A55, a z granicą francuską miasto połączone jest poprzez autostradę A32 i tunel Frejus.

Piazza San Carlo, Turyn, Włochy (fot. Alexander Schimmeck)
Piazza San Carlo, Turyn, Włochy (fot. Alexander Schimmeck)

Turyn - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Centrum Turynu

Śródmieście Turynu ma zwartą zabudową, dzięki czemu łatwo je zwiedzać pieszo. Miasto jest bardzo przyjazne turystom, główne kierunki zwiedzania są dobrze oznakowane, a ulice czyste i bezpieczne. W centrum w stosunkowo bliskiej odległości od siebie podziwiać możemy liczne brukowane place, kościoły, pałace, ulice ze słynnymi butikami i kawiarniami.

Piazza Castello, Turyn, Włochy (fot. Alexander Schimmeck)
Piazza Castello, Turyn, Włochy (fot. Alexander Schimmeck)

Piazza San Carlo

Główny plac w Turynie, na którym dominują długie arkady z eleganckimi sklepami i kawiarniami. Plac położony jest w zachodniej części miasta i różni się pod względem architektonicznym od innych tego typu placów w Turynie. Nazywany jest bijącym sercem Piemontu.

Piazza San Carlo, Turyn, Włochy (fot. Alexander Schimmeck)

Bazylika de Superga

Kościół usytuowany jest na wzgórzu Monte dei Cappuccini (660 m n. p. m.). Bazylika wybudowana została jako dziękczynienie Matce Boskiej za odniesione zwycięstwo króla Wiktora Amadeusza II nad armiami hiszpańską i francuską w 1700 roku. Głównym architektem bazyliki był Filippo Juvarra. Bazylikę wieńczy 75-metrowa kopuła, otoczona dzwonnicami o wysokości 60 m. Legenda głosi, że król wspiął się na górę by ocenić siły wroga, wtedy też przyrzekł, że jeśli odniesie zwycięstwo to na wzgórzu wybuduje bazylikę. Na górę dojechać można zabytkową linią tramwajową z XIX wieku. Kolejka może zabrać jednorazowo 210 osób, pokonując dystans ponad 3 km.

Bazylika de Superga w Turyie, Włochy (fot. Katell Ar Gow)

Palazzo Dell’Academia delle Scienze

Pałac z XVIII wieku projektu Guariniego, znajdujący się przy Piazza San Carlo. Wewnątrz mieści się Museo Egizio – jedno z największych na świecie muzeów starożytnego Egiptu. Jego zbiory porównywalne są tylko z muzeami w Londynie i Kairze. Muzeum swoje eksponaty zawdzięcza członkom domu sabaudzkiego. W 1824 roku kupili oni kolekcję Bernarda Drovettiego urodzonego w Piemoncie. W okresie wojen napoleońskich był francuskim konsulem w Egipcie. Zbiory te wzbogacono późniejszymi znaleziskami.

Museo Egizio w Turynie (fot. Alexander Schimmeck)

Piazza Castello

Kolejny ważny plac w mieście, przy którym mieści się Palazzo Madama (pierwotnie istniały tu rzymskie fortyfikacje, a później średniowieczna forteca) i Palazzo Carignano.

Palazzo Madama, Turyn, Włochy (fot. Alexander Schimmeck)
Palazzo Madama, Turyn, Włochy (fot. Alexander Schimmeck)

Katedra Turyńska

Katedra, w której przechowywany jest Całun Turyński. Katolicy wierzą, że relikwia jest zwojem płótna, w które owinięto Chrystusa po zdjęciu z krzyża. Sceptycy twierdzą, że jest to falsyfikat z XIII wieku. Przeprowadzone w 1988 roku badania za pomocą węgla promieniotwórczego potwierdzają tę opinię, jednak wielu ekspertów zakwestionowało poprawność tej metody badań. Całun podobno został sprowadzony z Jerozolimy na Cypr, a następnie do Francji. Stamtąd miał trafić do domu sabaudzkiego w 1453 roku. Całun po raz pierwszy wystawiono w katedrze w 1964 roku. Obecnie pokazywany jest sporadycznie. Bez względu na to, czy jest to falsyfikat, do dziś nie wyjaśniono skąd na płótnie wziął się zarys ukrzyżowanego mężczyzny z ranami na ciele, które odpowiadają śladom pozostawionym przez koronę cierniową.

Palazzo Reale (Pałac Królewski)

Dawna rezydencja dynastii sabaudzkiej w latach 1646 – 1865. Godne odwiedzenia są bogato zdobione komnaty królewskie i malowniczy ogród. Królewska zbrojownia jest jednym z najważniejszych na świecie zbiorów broni i pamiątek wojennych. Pałac szczególnie efektownie prezentuje się nocą.

Palazzo Reale, Turyn, Włochy (fot. Elena Gabrielli)

Galeria Sabauda

Mieści zbiory zgromadzone przez dom sabaudzki od XV wieku. Zbiory te zostały ofiarowane państwu po zjednoczeniu Włoch w 1860 roku. Wśród wielu dzieł są obrazy Rembrandta, Mantegna, Belliniego czy Tintorettiego.

Palazzo Carignano

Tu w 1820 roku urodził się pierwszy włoski król Wiktor Emanuel II. Pałac wyróżnia nietypowa wygięta ceglana fasada, zaprojektowana przez Guariniego. Tuż po zjednoczeniu Włoch, przez trzy lata pałac był siedzibą pierwszego włoskiego parlamentu. Obecnie w 27 salach mieści się tutaj Museo Nazionale del Risorgimento, poświęcone zjednoczeniu Włoch w XIX wieku.

Katedra św. Jana - wł. Duomo di San Giovanni

Budowę katedry w 1491 roku rozpoczęli toskańscy architekci. Obecnie to jedyna w mieście większa budowla renesansowa.

Katedra św. Jana w Turynie - wł. Duomo di San Giovanni (fot. Alexander Schimmeck)

Museo Nazionale del Ciemna

Muzeum kinematografii włoskiej. Z muzeum można wyjechać na specjalną platformę widokową, skąd rozpościera się malowniczy widok na Alpy i Nizinę Padeńską.

Muzeum Motoryzacji w Turynie

Tutejsze Muzeum Motoryzacji czasem bywa głównym celem podróży wielu turystów do Turynu. Muzeum mieści się w przepięknym gmachu przy Corso Unita d’Italia 40. Wśród eksponatów znajdują się najstarsze samochody, konstruowane jeszcze na zamówienie oraz najnowsze, masowo produkowane modele. W 2018 r. bilet wstępu kosztował 12 euro.

Muzeum Motoryzacji w Turynie (fot. Alexander Schimmeck)
Muzeum Motoryzacji w Turynie (fot. Alexander Schimmeck)

HISTORIA

Miasto w przeszłości było stolicą Taurynów – plemienia pochodzenia celtyckiego. Około I wieku p.n.e. miasto stało się niezbyt ważną rzymską placówką wojskową. Znaczenie Turynu wzrosło dopiero 1574 roku, gdy książęta baudzcy z dynastii francusko-włoskiej założyli w mieście dwór królewski. Dzięki obecnemu tu dworowi i dwóm wybitnym architektom (Guarino Guarini i Filippo Juvaz) Turyn stał się miastem modelowym pod względem architektury budynków, ulic i placów. Od 1578 roku w katedrze turyńskiej przechowywany jest Całun Turyński, jedna z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa.

Palazzo Madama w Turynie, Włochy (fot. Alexander Schimmeck)

W XIX wieku to właśnie w Turynie był najsilniejszy ruch działający na rzecz zjednoczenia Włoch. Członkowie tzw. Domu sabaudzkiego zostali pierwszymi królami Włoch, a miasto na kilka lat stało się nową stolicą Włoch. W 1870 roku stolicę przeniesiono do Rzymu.

 

Od drugiej połowy XIX wieku w mieście widoczny jest boom demograficzny, związany z rozwojem przemysłu. Nowy rozdział w historii miasta rozpoczął się w 1899 roku, kiedy w Turynie został założony koncern Fiat. Po II wojnie światowej życie miasta skupiało się głównie wokół Fiata. Dziś rodzina właścicieli fabryki należy do najbardziej wpływowych we Włoszech.  Nowe fabryki przyciągnęły do miasta wielu robotników, głównie z południa Włoch, dla których w latach pięćdziesiątych XX wieku zbudowano duże, nowe przedmieścia. Poza fabrykami Fiata powstały liczne firmy kooperujące, dostarczające podzespoły i materiały eksploatacyjne do samochodów. Dziś poza koncernem Fiat (zrzeszającym takie marki jak Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Ferrari, Maserati, Jeep, Dodge, Chrysler, czy Iveco) w Turynie swoje siedziby mają inne znane firmy: Pininfarina, Bertone, Sparco, Italdesign, Ghia, Fioravanti, Stola, Intesa Sanpaolo (największy bank we Włoszech), Superga, Invicta, Lavazza, Martini&Rossi, RobediKappa, czy Caffarel.

Palazzo Madama w Turynie, Włochy (fot. Alexander Schimmeck)

Komunikacja

Jak dojechać do Turynu

Samochodem do Turynu dojedziemy bez większego kłopotu z każdego miejsca we Włoszech. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą Europy, poruszanie się po Turynie jest stosunkowo sprawne i bezpieczne. Przykładowo z Warszawy do Turynu w jedną stronę jest około 1650 km.

Stacja kolejowa w Turynie

Główna stacja kolejowa w Turynie to Torino Porta Nuova. Dworzec obsługuje około 70 milionów pasażerów rocznie. Przy dworcu znajduje się stacja metra Porta Nuova. Do Turynu dojeżdżają koleje dużych prędkości łączące miasto z Mediolanem, Florencją, Rzymem i Neapolem.

Lotnisko

Port lotniczy w Turynie połączony jest z centrum miasta linią kolejową oraz autostradą. Do centrum można się także dostać autobusem komunikacji miejskiej.

Komunikacja miejska w Turynie

Metro w Turynie jest pierwszą automatyczną linią metra we Włoszech. Zarówno stacje metra jak i same składy należą do bardzo nowoczesnych. Turyn posiada jedną linię metra. Metro zostało uruchomione w 2006 roku z okazji organizowanych w Turynie Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

 

W Turynie działa także bardzo sprawna komunikacja autobusowa tramwajowa. Turyści mogą nabyć wspólny bilet na wszystkie środki transportu lub pojedyncze bilety w cenie 1 euro ważne przez 70 minut.

Miasta partnerskie

 • Bacău (Rumunia)
 • Campo Grande (Brazylia)
 • Chambéry (Francja)
 • Córdoba (Argentyna)
 • Detroit (USA)
 • Esch-sur-Alzette (Luksemburg)
 • Glasgow (Wielka Brytania)
 • Hajfa (Izrael)
 • Kolonia (Niemcy)
 • Liège (Belgia)
 • Lille (Francja)
 • Nagoja (Japonia)
 • Quetzaltanango (Gwatemala)
 • Rotterdam (Holandia)
 • Salt Lake City (USA)
 • Shenyang (Chiny)
 • Wołgograd (Rosja)
 • Barcelona (Hiszpania)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Booking.com
Booking.com