Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Val di Sole – przewodnik, dojazd, ceny. Ulubiony zimowy kierunek Polaków

0 4 320

Val di Sole, czyli słynna Dolina Słońca, w której 80 proc. dni jest słonecznych, a śnieg w sezonie jest tu pewny! Jeden z najchętniej odwiedzanych regionów narciarskich w Europie. Z uwagi na świetną organizację, różnorodność szlaków, rozsądne ceny i łatwy dojazd, Val di Sole co roku przyciąga tłumy miłośników białego szaleństwa, w tym wielu Polaków, co potwierdzają statystyki biur podróży. Dolina Słońca otoczona jest pasmem Dolomitów Brenta oraz masywami Adamello Presanella i Ortles Cevedale. Łącznie w ramach jednego karnetu można tu zjeżdżać na 380 km tras narciarskich i korzystać ze 150 wyciągów.

Val di Sole to najbardziej nasłoneczniona dolina alpejska, w której śniegu nie brakuje przez cały sezon. Region szczyci się tym, że warunki pogodowe są tu doskonałe. To sprawia, że wśród Polaków to najchętniej wybierany kierunek na narty we Włoszech. Sama dolina Val di Sole jest bardzo rozległa, przez co czasem jej granice są różnie interpretowane.

Narciarstwo w Val di Sole skupia się wokół trzech popularnych kurortów:

  • Folgarida
  • Marilleva
  • Pejo

Jednak w ramach wspólnego karnetu Superskirama Dolomiti można też korzystać z sąsiednich wyciągów i tras pobliskich kurortów Adamello Ski:

  • Madonna di Campiglio
  • Pinzolo
  • Passo del Tonale
  • Ponte di Legno

Val di Sole – ulubiony region polskich narciarzy

region narciarski Val di Sole (fot. Giampaolo Calza)
region narciarski Val di Sole (fot. Giampaolo Calza)

W poszczególnych kurortach możesz zdecydować, czy zakupić karnet lokalny, czy niewiele droższy wspólny karnet Superskirama Dolomiti dający dostęp do wszystkich siedmiu wspomnianych wyżej regionów. Razem daje to około 380 km tras narciarskich i 150 nowoczesnych wyciągów. Warto zwrócić uwagę, że informacje na temat dostępnych wyciągów i tras narciarskich w regionie Val di Sole są różne w przewodnikach i na stronach internetowych. Wynika to z faktu, że region nie spoczął na laurach. Nowe wyciągi i trasy powstają tutaj praktycznie co sezon. Jeszcze do niedawna miejscowość Pinzolo nie była połączona z resztą kompleksu, a dziś wspólnie tworzy obszar Superskirama Dolomiti.

Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest szeroka baza noclegowa. Począwszy od ekskluzywnych hoteli z centrami Welness SPA, poprzez apartamenty, gospodarstwa agroturystyczne i campingi. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Dodatkową atrakcją, jaką oferuje Val di Sole jest możliwość jazdy w Passo Tonale. Leży ono na pograniczu Trentino i Lombardii. Znajduje się tam słynny lodowiec Presena, na którym sezon narciarski trwa do kwietnia.

Poza narciarstwem i snowboardingiem można także skorzystać z wycieczek w rakietach śnieżnych, miłośnicy Nordic Walking znajdą tu dla siebie wiele wspaniałych tras, a dopełnieniem zimowych atrakcji może być jazda na łyżwach i kompleksy basenów i aquaparków, czynne do późnych godzin nocnych.

Najważniejsze kurorty narciarskie w Val di Sole

Folgarida

stok narciarski w Folgarida, Włochy (fot. PM SCI Folgarida)
stok narciarski w Folgarida, Włochy (fot. PM SCI Folgarida)

Folgarida oznacza „zakątek paproci”, a sama miejscowość położona jest w otoczeniu jodłowo-modrzewiowych lasów Selva na wysokości 1300 m n.p.m. Zaledwie 8 km stąd znajduje się słynna Madonna di Campiglio. Dzięki temu można bez problemu korzystać ze wszystkich stoków na różnych zboczach góry. Folgarida jest jednym z najchętniej odwiedzanych centrów sportów zimowych w regionie Trentino. Wieczorami można zjeżdżać na oświetlonej trasie.

Marilleva

region narciarski Val di Sole (fot. Tommaso Prugnola)
region narciarski Val di Sole (fot. Tommaso Prugnola)

Miejscowość Marilleva jest jedną z najbardziej popularnych w całym regionie narciarskim i posiada dwa centra miejscowości, gdzie jedno leży na wysokości 900 m n.p.m., a drugie na 1400 m n.p.m. Do górnej części miejscowości można dostać się zarówno samochodem jak i kolejką gondolową. Infrastruktura jaką zastaniesz w Marilleva pozwala na poruszanie się po niej bez konieczności korzystania z samochodu. Wyciągi prowadzą do terenu narciarskiego, który to połączony jest z graniczącymi terenami Folgarida i Madonna di Campiglio. Wieczorami skorzystać można z oświetlonych tras.

Pejo

kolejka Pejo 3000 w Val di Sole (fot. Facebook Pejo 3000)
kolejka Pejo 3000 w Val di Sole (fot. Facebook Pejo 3000)

Pejo znajduje się w Parku Narodowym Stelvio. Kurort może poszczycić się unikatową naturą, a największą atrakcją jest tutaj nowoczesny wyciąg gondolowy Pejo 3000 i trasa narciarska Pista Val della Mite. Pejo położone jest na wysokości 1400 m n.p.m., co sprawia, że to najwyżej położona miejscowość narciarska w Trentino. Najbardziej zapierająca dech w piersiach jest trasa Val della Mite z górnej stacji kolei gondolowej z wysokości 3000 m n.p.m. na 1400 m n.p.m. Długość całkowita tej trasy to 8 km. Sama gondola na swój pokład zabiera 100 narciarzy i posiada dwa wagoniki.

Dojazd do Val di Sole

Do regionu Val di Sole stosunkowo łatwo dojechać przez Przełęcz Brenner, a następnie we Włoszech autostradą A22. Jadąc do Włoch austriacką autostradą A13 przez Przełęcz Brenner poza winietą na bramkach należy uiścić dodatkową opłatę. Koszt przejazdu przez Przełęcz Brenner wynosił w 2020 r. 10 euro.

Gdy będziesz już na włoskiej autostradzie A22 należy zjechać na węźle autostradowym San Michele / Mezzocorona. We Włoszech opłaty za autostrady uiszcza się na bramkach, przy zjeździe, w zależności od liczby przejechanych kilometrów. Zobacz więcej:

Po zjechaniu z autostrady należy kierować się w stronę miejscowości Cles, Male i Dimaro. W miasteczku Dimaro na rondzie turyści jadący do miejscowości Folgrida i Madonna di Campiglio powinni skręcić w drugi zjazd na SS239. Droga w tym miejscu jest bardzo dobrze oznakowana i na większości skrzyżowań są znaki prowadzące do najważniejszych kurortów. Z kolei jadąc przed Dimaro prosto (w dalszym ciągu drogą SS42) dojedziesz do słynnych wśród narciarzy miejscowości: Commezzadura, Marilleva, Mezzana. Przy intensywnych opadach śniegu w całym regionie obowiązkowe jest założenie łańcuchów na koła. Droga krajowa SS48 to jedna z najbardziej malowniczych włoskich tras.

Rodzaje karnetów w Val di Sole

kolejka Pejo 3000 w Val di Sole (fot. Facebook Pejo 3000)
kolejka Pejo 3000 w Val di Sole (fot. Facebook Pejo 3000)

Ośrodek narciarski Val di Sole co roku organizuje turnusy Free Ski, dzięki czemu turyści kupujący zakwaterowanie w hotelach, apartamentach i pensjonatach otrzymują karnet narciarski gratis. Free Ski w Val di Sole obowiązuje zazwyczaj w grudniu oraz w połowie kwietnia.

W Val di Sole wyróżnia się zwykły sezon, wysoki sezon oraz okres Sylwestrowy, kiedy to ceny karnetów są jeszcze wyższe.

Val di Sole oferuje trzy rodzaje skipassów:

  • Najtańszy pakiet Folgarida Marilleva – najczęściej w zupełności wystarczający, obejmujący 25 wyciągów (5 gondolowych, 15 krzesełkowych i 5 orczykowych).
  • Skipass rozszerzony Skiarea Campiglio Dolomiti di Brenta. Ten pakiet dodatkowo zawiera stoki Madonna di Campiglio, Pinzolo i Pejo. Całość połączona jest ze stokami Folgarida Marilleva wspólnymi trasami i wyciągami.
  • Trzecia opcja to skipass roszerzony Superskirama Dolomiti dający dostęp łącznie do 150 wyciągów i 380 km tras narciarskich w kurortach objętych programem „Skirama Dolomiti”.

Ceny karnetów Folgarida Marilleva w Val di Sole na 6 dni

Sezon niski trwa od początku sezonu do 21.12.2020 oraz w okresie od 7 do 22.01.2021 i od 15.03.2021 do końca sezonu. Sezon normalny od 23.01.2021 do 14.03.2021. Boże Narodzenie i Nowy Rok od 22.12.2020 do 6.01.2021.

Poniżej aktualne ceny skipassów na 6 dni na sezon 2020/2021. To najbardziej popularna opcja wśród turystów, którzy planują tygodniowy urlop w Dolomitach.

Sezon niskiW sezonieBoże Narodzenie/Nowy Rok
Dorosły210 euro238 euro246 euro
Junior147 euro167 euro172 euro
Dziecko105 euro119 euro123 euro
Ceny karnetów Folgarida Marilleva w Val di Sole na 6 dni w sezonie 2020/2021

Ceny karnetów Superskirama Dolomiti

Sezon niski trwa od początku sezonu do 21.12.2020 oraz w okresie od 7 do 22.01.2021 i od 15.03.2021 do końca sezonu. Sezon normalny od 23.01.2021 do 14.03.2021. Boże Narodzenie i Nowy Rok od 22.12.2020 do 6.01.2021.

Sezon niskiW sezonieBoże Narodzenie/Nowy Rok
Dorosły278 euro312 euro316 euro
Junior195 euro218 euro221 euro
Dziecko139 euro156 euro158 euro
Ceny karnetów Superskirama Dolomiti na 6 dni w sezonie 2020/2021

Trasy w Val di Sole

narty we Włoszech (fot. Enzo Schiavi)
narty we Włoszech (fot. Enzo Schiavi)

W regionie Val di Sole znajduje się kilka ciekawych kurortów narciarskich, z czego na szczególną uwagę zasługują miejscowości Folgarida, Marilleva i Madonna di Campiglio. Dolna część niewielkiej wioski Marilleva położona jest na wysokości 900 m n.p.m., natomiast górna część znajduje się na poziomie 1400 m n.p.m. Obie części połączone są drogą oraz wyciągiem gondolowym. Z Marilleva łatwo można dostać się do Madonna di Campiglio poprzez Folgaridę. Wraz z i z innymi kurortami tworzy to jeden z największych regionów narciarskich na świecie – Skirama, oferujący 380 km tras i blisko 140 wyciągów.

mapa tras i wyciągów narciarskich w regionie Val di Sole
mapa tras i wyciągów narciarskich w regionie Val di Sole

Nartostrady w Val di Sole należą do Konsorcjum Skirama Dolomity Adamello – Brenta, które skupia wokół siebie 6 ośrodków narciarskich. Udziały w konsorcjum mają właściciele gruntów, na których powstały stoki oraz właściciele hoteli i pensjonatów. Poszczególne ośrodki narciarskie połączone są ze sobą nartostradami i skibusami. Trasy narciarskie w regionie są długie i niezwykle malownicze. Na internetowych forach można znaleźć opinie, że poszczególne kurorty zimowe są mocno zatłoczone. To prawda, ale już na stokach tłoku nie widać. Wpływa na to duża liczba tras. Spory ruch narciarzy rozkłada się na 380 km tras, więc nawet w szczycie sezonu stoki nie są bardzo zatłoczone.

Skibus w Val di Sole

W trakcie całego sezonu zimowego pomiędzy wszystkimi stacjami narciarskimi kursują bezpłatne skibusy. Dzięki temu codziennie można zjeżdżać na nartach w nowych miejscach bez stresu o pozostawienie samochodu lub znalezienie parkingu w nowej lokalizacji. Skibusy łączą miasta i wsie w dolinie Val di Sole ze wszystkimi ośrodkami narciarskimi. W sezonie zimowym – w zależności od tras – poszczególne skibusy kursują średnio co 30 minut. Autobusy jeżdżą w różnych kierunkach, więc w praktyce z poszczególnych przystanków co kilka minut odjeżdża jakiś autobus.

Dolomiti Express

Na trasie Trento – Male – Dimaro – Daolasa – Marilleva i także z powrotem kursuje tzw. Dolomit Express. Dla narciarzy jest to bezpłatny pociąg, którym można dostać się na stoki Val di Sole. Lokalne biuro informacji turystycznej zachęca, aby pozostawić samochodu na bezpłatnym parkingu przy dworcu w Trento i na stok dojechać pociągiem. W samym Trento pociąg Dolomiti Express odjeżdża z terminala tuż obok dworca Trenitalia. Można więc bezpośrednio z pociągu Intercity przesiąść się do expressu dla narciarzy.

Z pociągu można wysiąść na stacji Daolasa (Daolasa Ferrovia), kilkanaście metrów od stacji narciarskiej. Możesz więc wprost z pociągu przejść pod dachem do kolejki, którą wyjedziesz na górskie szczyty.

Zobacz także:

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO