Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Val di Sole, czyli słynna Dolina Słońca. Jeden z najchętniej odwiedzanych regionów narciarskich w Europie. Z uwagi na świetną organizację, różnorodność szlaków, rozsądne ceny i łatwy dojazd, Val di Sole co roku przyciąga tłumy miłośników białego szaleństwa, w tym wielu Polaków. Dolina Słońca otoczona jest pasmem Dolomitów Brenta oraz masywami Adamello Presanella i Ortles Cevedale. Łącznie w ramach jednego karnetu można tu zjeżdżać na 380 km tras narciarskich i korzystać ze 140 wyciągów.

Val di Sole to najbardziej nasłoneczniona dolina alpejska, w której śniegu nie brakuje przez cały sezon. Region szczyci się tym, że warunki pogodowe są tu doskonałe. Sama dolina Val di Sole jest bardzo rozległa, przez co czasem jej granice są różnie interpretowane.

 

Główny trzon regionu Val di Sole i miejsce gdzie rozpoczynają się stoki narciarskie to zimowe kurorty:

 

  • Folgarida
  • Marilleva
  • Peio

 

Jednak w ramach wspólnego karnetu Superskirama Dolomiti można też korzystać z sąsiednich wyciągów i tras pobliskich kurortów Adamello Ski:

 

  • Madonna di Campiglio
  • Pinzolo
  • Passo del Tonale
  • Ponte di Legno

 

W poszczególnych kurortach możemy zdecydować, czy chcemy zakupić karnet lokalny, czy niewiele droższy wspólny karnet  Superskirama Dolomiti dający dostęp do wszystkich siedmiu wspomnianych wyżej miasteczek. Razem daje to około 380 km tras narciarskich i 140 różnego rodzaju wyciągów. Warto zwrócić uwagę, że informacje na temat dostępnych wyciągów i tras narciarskich w regionie Val di Sole są różne w przewodnikach i na stronach internetowych. Wynika to z faktu, że region nie spoczął na laurach. Nowe wyciągi i trasy powstają tutaj praktycznie co sezon. Jeszcze do niedawna miejscowość Pinzolo nie była połączona z resztą kompleksu, a dziś wspólnie tworzy obszar Superskirama Dolomiti.

 

Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest szeroka baza noclegowa. Począwszy od ekskluzywnych hoteli z centrami Welness SPA, poprzez apartamenty, gospodarstwa agroturystyczne i campingi. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

 

Dodatkową atrakcją, jaką oferuje Val di Sole jest możliwość jazdy w Passo Tonale. Leży ono na pograniczu Trydentu i Lombardii. Znajduje się tam słynny lodowiec Presena, na którym sezon narciarski trwa do kwietnia.

 

Poza narciarstwem i snowboardingiem można także skorzystać z wycieczek w rakietach śnieżnych, miłośnicy Nordic Walking znajdą tu dla siebie wiele wspaniałych tras, a dopełnieniem zimowych atrakcji może być jazda na łyżwach i kompleksy basenów i aquaparków, czynne do późnych godzin nocnych.

Dojazd do Val di Sole

 

Do regionu Val di Sole stosunkowo łatwo dojechać przez Przełęcz Brenner, a następnie we Włoszech autostradą A22. Jadąc do Włoch austriacką autostradą A13 przez Przełęcz Brenner poza winietą na bramkach będziemy zmuszeni do uiszczenia dodatkowej opłaty. Koszt przejazdu przez Przełęcz Brenner wynosił w 2015 roku 8,50 euro.

 

Gdy będziemy już na włoskiej autostradzie A22 należy zjechać na węźle autostradowym San Michele. We Włoszech opłaty za autostrady uiszcza się na bramkach, przy zjeździe, w zależności od liczby przejechanych kilometrów. Zazwyczaj jest to około 0,10 euro za kilometr. Z San Michele należy kierować się drogą krajową do Mezzocorona, a następnie w stronę miejscowości Cles, Male i Dimaro. W miasteczku Dimaro droga się rozwidla. Turyści jadący do miejscowości Folgrida i Madonna di Campiglio powinni skręcić w lewo. Droga w tym miejscu jest bardzo dobrze oznakowana i na większości skrzyżowań są znaki prowadzące do najważniejszych kurortów. Z kolei jadąc przed Dimaro prosto (w dalszym ciągu drogą krajową SS42) dojedziemy do słynnych wśród narciarzy miejscowości Commezzadura, Marilleva, Mezzana. Przy intensywnych opadach śniegu w całym regionie obowiązkowe jest założenie łańcuchów na koła. Droga krajowa SS48 to jedna z najbardziej malowniczych włoskich tras.

 

Ceny karnetów Superskirama Dolomiti

 

Ośrodek narciarski Val di Sole co roku organizuje turnusy Free Ski, dzięki czemu turyści kupujący zakwaterowanie w hotelach, apartamentach i pensjonatach otrzymują karnet narciarski gratis. Free Ski w Val di Sole obowiązuje zazwyczaj w grudniu (chociaż zdarzały się sezony, gdy obowiązywał już pod koniec listopada) oraz na przełomie marca i kwietnia.

 

W Val di Sole wyróżnia się zwykły sezon, wysoki sezon oraz okres Sylwestrowy, kiedy to ceny karnetów są jeszcze wyższe. W sezonie 2015/2016 karnet na 6 dni dla osoby dorosłej kosztował 235 euro, dla juniorów 165 euro, a dla seniorów 212 euro. W wysokim sezonie karnet 6 dniowy kosztował odpowiednio 268 euro, 188 euro dla juniorów i 241 euro dla seniorów. W okresie sylwestrowymkarnet na 6 dni dla osoby dorosłej to koszt 273 euro, 191 euro dla juniorów i 246 euro dla seniorów. Powyższe ceny dotyczą karnetu Val di Sole Superskirama Dolomiti.

 

Istnieje także możliwość kupienia karnetów bardziej regionalnych, ograniczających się do jednej lub dwóch miejscowości. Ceny takiego karnetu są tylko nieco niższe, a przy tym trzeba uważać, żeby nie zjechać za daleko. Bardzo mało osób korzysta z takiego rozwiązania.

 

Trasy w Val di Sole

 

W regionie Val di Sole znajduje się kilka ciekawych kurortów narciarskich, z czego na szczególną uwagę zasługują miejscowości Madonna di Campiglio i Marilleva. Dolna część niewielkiej wioski Marilleva położona jest na wysokości 900 m n.p.m., natomiast górna część znajduje się na poziomie 1400 m n.p.m. Obie części połączone są drogą oraz wyciągiem gondolowym. Z  Marilleva łatwo można dostać się do Madonna di Campiglio poprzez Folgaridę. Wraz z i z innymi kurortami tworzy to jeden z największych regionów narciarskich na świecie – Skirama, oferujący 380 km tras i blisko 140 wyciągów.

 

Nartostrady w Val di Sole należą do Konsorcjum Skirama Dolomity Adamello – Brenta, które skupia wokół siebie 6 ośrodków narciarskich. Udziały w konsorcjum mają właściciele gruntów, na których powstały stoki oraz właściciele hoteli i pensjonatów. Poszczególne ośrodki narciarskie połączone są ze sobą nartostradami i skibusami. Trasy narciarskie w Val di Sole są długie i niezwykle malownicze. Na internetowych forach można znaleźć opinie, że poszczególne kurorty zimowe są mocno zatłoczone. To prawda, ale już na stokach tłoku nie widać. Wpływa na to duża liczba tras. Spory ruch narciarzy rozkłada się na 380 km tras, więc nawet w szczycie sezonu stoki nie są bardzo zatłoczone.

 

Skibus w Val di Sole

 

W trakcie całego sezonu zimowego pomiędzy wszystkimi stacjami narciarskimi kursują bezpłatne skibusy. Dzięki temu codziennie można zjeżdżać na nartach w nowych miejscach bez stresu o pozostawienie samochodu lub znalezienie parkingu w nowej lokalizacji. Skibusy łączą miasta i wsie w dolinie Val di Sole ze wszystkimi ośrodkami narciarskimi. W sezonie zimowym – w zależności od tras – poszczególne skibusy kursują średnio co 30 minut. Autobusy jeżdżą w różnych kierunkach, więc w praktyce z poszczególnych przystanków co kilka minut odjeżdża jakiś autobus.

 

Dolomiti Express

 

Na trasie Trento – Malè – Dimaro – Daolasa – Marilleva i także z powrotem kursuje tzw. Dolomit Express. Dla narciarzy jest to bezpłatny pociąg, którym można dostać się na stoki Val di Sole. Lokalne biuro informacji turystycznej zachęca, aby pozostawić samochodu na bezpłatnym parkingu przy dworcu w Trento i na stok dojechać pociągiem. W samym Trento pociąg Dolomiti Express odjeżdża z terminala tuż obok dworca Trenitalia. Można więc bezpośrednio z pociągu Intercity przesiąść się do expressu dla narciarzy.

 

Z pociągu można wysiąść na stacji Daolasa (Daolasa Ferrovia), kilkanaście metrów od stacji narciarskiej. Możemy więc wprost z pociągu przejść pod dachem do kolejki, którą wyjedziemy na górskie szczyty Val di Sole.

 

Zobacz także:

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wakacje we Włoszech
Booking.com
Wakacje we Włoszech
Booking.com