Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Wakacje: czarter jachtów we Włoszech

Wyobraźcie sobie Państwo wakacje spędzone na pięknym jachcie, którym pływacie po wodach Adriatyku lub Morza Tyrreńskiego, codziennie odwiedzając inny fragment włoskiego wybrzeża. Wyobraźcie sobie długie poranki spędzone przy kawie na środku morza, leniwe opalanie się na rufie jachtu, zwariowane skoki do krystalicznie czytej wody, czy odwiedzanie codziennie różnych plaż i zatoczek, często niedostępnych dla turystów od strony lądu! Do tego długie i spokojne rozmowy o zachodzie słońca oraz noce spędzone za każdym razem w innej marinie. Czy marzenia się spełniają?

 

Rejs jachtem wokół Włoch kontynentalnych lub włoskich wysp kojarzy się zazwyczaj z niemożliwym do osiągnięcia luksusem, na jaki mogą sobie pozwolić wyłącznie gwiazdy i milionerzy. Często w prasie lub portalach plotkarskich możemy znaleźć zdjęcia aktorów, piosenkarek, czy piłkarzy, którzy wypoczywają na jachtach. Wiele osób myśli wówczas, że jachty to rozrywka tylko dla wybranych, a przeciętni ludzie są „zmuszeni” spędzać wakacje w kurortach i na plażach stałego lądu. Nic bardziej mylnego!

 

W kwestii organizacji wakacji na jachcie w ostatnich dziesięciu latach rynek zmienił się nie do poznania. Okazuje się bowiem, że mając czteroosobową rodzinę za dwutygodniowe wakacje na jachcie zapłacimy podobnie jak za pobyt w hotelu na włoskiej riwierze. Jeśli posiadamy odpowiednie uprawnienia i możliwości to koszty możemy ograniczyć jeszcze bardziej. Wystarczy zebrać rodzinę, grupę przyjaciół lub inną zaprzyjaźnioną parę aby rozdzielić cenę czarteru jachtu na więcej osób. Jednak jeśli nie posiadamy uprawnień, ochoty, ani możliwości, aby samemu wszystko zorganizować, to też jest dla nas ratunek! Wystarczy skorzystać z pomocy jednej z firm, które organizują rejsy jachtami lub barkami.

 

Jak wyglądają wakacje na jachcie?

 

Niektórzy twierdzą, że najbardziej romantycznym sposobem spędzania wakacji wcale nie jest wycieczka do Wenecji, ani kolacja w restauracji z widokiem na panoramę Rzymu. Podobno szczytem szczęścia i najlepszą formą odpoczynku jest rejs jachtem wzdłuż włoskiego wybrzeża. Dlaczego Włochy? Ponieważ są najbardziej elitarne z całego basenu Morza Śródziemnego. Chorwacja jest mocno przereklamowana i jeździ tam tłum Polaków. Grecja popada ostatnio w coraz większy kryzys a tamtejsze mariny i plaże oferują coraz niższy standard. Turcja i sąsiednie kraje to inna cywilizacja, która nie każdemu przypada do gustu, ale także niższy poziom bezpieczeństwa. Francja jest droga i snobbistyczna. Pozostają ponadczasowe, wiecznie modne Włochy, które zachwycają zróżnicowaną linią brzegową, świetną infrastrukturą i wyśmienitą kuchnią opartą na świeżych produktach, które można w szybki i prosty sposób przyrządzić robiąc wspaniałe danie.

 

Organizacja dnia na jachcie zależy przede wszystkim od kapitana lub sternika. To on ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo wszystkich uczestników wycieczki. W czasie wakacji możliwe są różne warianty morskich wycieczek. Są grupy, które preferują aktywne zwiedzanie. Pływają więc od mariny do mariny cumując w każdym z miejsc na jedną noc. Można wtedy zejść na suchy ląd i zwiedzić okolicę, zjeść kolację w jednej z restauracji i wziąć prysznic w tradycyjnej łazience.

 

Inna możliwość ? zdaniem wielu o wiele bardziej atrakcyjna ? to codziennie postoje przy różnych urokliwych plażach i zatoczkach. Część z takich miejsc jest niedostępna z poziomu lądu ? dotyczy to głównie Sardynii. To naprawdę wspaniałe uczucie, gdy można dopłynąć do bajecznej plaży, na której nie ma żadnych tłumów, a w pobliżu co najwyżej cumuje kilka innych jachtów i łodzi. Żadnych zabudowań, żadnych handlarzy podróbkami i całkowity brak głośnych tłumów.  Wówczas możemy poczuć wyjątkową swobodę. Na takiej plaży możemy spędzić większość dnia aż do zachodu słońca. Niektórzy preferując przycumowanie w niedużej odległości od brzegu i skoki do krystalicznie czystej wody wprost z jachtu oraz opalanie się na rufie. Mając do dyspozycji jacht możemy codziennie zmieniać zatoczki albo zostać w jednym miejscu tak długo, jak nam się to podoba. Ludzie wypoczywający na plażach będą nam zazdrościć ciszy, przestrzeni i ciekawej perspektywy.

 

Na jachcie panują mniej pruderyjne zasady niż na lądzie. Chociaż to wciąż zasada, która w małym stopniu obowiązuje polskie jednostki, a w dużo większym jachty włoskie, czy francuskie, nie mówiąc już o załogach czeskich. Dużemu liberalizmowi na jachcie sprzyja wakacyjny klimat, słońce, piękne widoki i spora ilość alkoholu, w który zaopatrywana jest każda jednostka przed wypłynięciem w morze 🙂 Jak to wygląda w praktyce? Tajemnicą poliszynela jest fakt, że większość pań pływających na jachcie opala się topless. Chociaż po powrocie do Polski często się do tego nie przyznają, to będąc na wakacjach dość szybko przełamują wstyd. Co ciekawe, gdy polscy skipperzy organizują wspólne jachty zupełnie obcych osób, to okazuje się, że gdy jedna z pań zdecydują się na opalanie topless, jej śladem podążają inne. A co jeśli towarzystwo w tej kwestii nie może się porozumieć? Skiperzy nieoficjalnie na forach internetowych przyznają, że jachty są całkiem spore. Część ekipy opala się wtedy na rufie, a część po przeciwnej stronie jachtu.

 

Jakie panują zasady na jachcie?

 

Pierwsza zasada panująca na jachcie to pełne posłuszeństwo kapitanowi lub sternikowi. To osoba dowodząca jachtem ponosi pełną odpowiedzialność, ma stosowną wiedzę i doświadczenie. Kapitan decyduje co jest bezpieczne, gdzie można przycumować jacht i jaką obrać trasę. Kapitan lub sternik ma do dyspozycji informacje pogodowe oraz system łączności. W razie potrzeby powinien umieć udzielić pierwszej pomocy medycznej.

 

W kwestii zasad i organizacji sporo emocji budzi wspólne gotowanie. Na jachcie – nawet w większej grupie – wszyscy zrzucają się do wspólnego koszyka i razem robią zakupy, a potem jedzą to samo. Nie każdemu się to na początku podoba, ale takie panują zasady. To nie hotel, ani camping, tylko mała przestrzeń, gdzie tworzy się wspólną ekipę z kompanami w podróży. Jeśli nie odpowiadają nam czyjeś kulinarne gusty? Trudno, musimy próbować się porozumieć.

 

Druga najczęściej poruszana kwestia to swoboda. Słuchanie głośnej muzyki lub w ogóle słuchanie muzyki gdy nie wszyscy sobie tego życzą jest w złym guście. W kwestii picia alkoholu należy zachować zdrowy rozsądek i umiar. Jeśli po wypiciu alkoholu, z rozgrzanego pokładu wskoczymy do morza jest spore ryzyko, że będzie to nasz ostatni skok w życiu. Nawet jeśli znajomym i przyjaciołom wcześniej taki skok się powiódł. Nie należy też proponować kapitanowi lub sternikowi alkoholu. Powinien on być zawsze trzeźwy. Jeśli chcemy opalać się topless uzgodnijmy to wcześniej albo idźmy na dziób, nazywany też fordkiem.

 

Własnym jachtem na włoskim morzu

 

Jedną z możliwość, jednak z przyczyn finansowych najmniej popularną, jest pływanie własnym jachtem wokół włoskiego wybrzeża. Jednak mało kto dysponuje własną łodzią lub jachtem. Jeśli jednak mamy takowy do dyspozycji to w pierwszej kolejności musimy zorganizować transport jednostki do Włoch (chyba, że decydujemy się na morską podróż dookoła Europy). Szalenie istotne są kwestie prawne, ponieważ policja krajów tranzytowych (Czech, Austrii i Włoch) jest bardzo rygorystyczna. W pierwszej kolejności sprawdźmy więc DMC (dopuszczalną masę całkowitą) własnego pojazdu. Na tej podstawie powinniśmy sprawdzić przepisy poszczególnych krajów pod kątem ewentualnych pozwoleń i uprawnień. Może się okazać, że nasze prawo jazdy będą niewystarczające.

 

Warto także ? jeszcze w Polsce ? wykupić OC dla łodzi lub jachtu. Wypadki się zdarzają, a koszty – gdy przypadkiem uszkodzimy sąsiednią łódź w marinie – mogą być dramatycznie wysokie. Dodatkowo żeglarz sterujący jachtem we Włoszech musi mieć patent – co najmniej – tzw. sternika jachtowego. Potrzebna jest także licencja radiooperatora. Dokumenty te wystawione w języku polskim zazwyczaj są wystarczające. Bezpośrednio przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne informacje dotyczące przepisów, ponieważ te w ostatnim czasie zmieniały się. W 2014 r. wymagany był ponadto to dowód opłacenia navigation safety, potwierdzenie płatności opłaty klimatycznej, świadectwo zdolności żeglugowej jachtu oraz świadectwo własności.

 

Czarter jachtu we Włoszech

 

Na potrzeby niniejszego artykułu nie będziemy bardziej gruntownie zagłębiać się w kwestię wyprawy do Włoch z własnym jachtem. Prywatne jachty ma do dyspozycji bardzo niewiele osób, a jeśli ktoś już takim jachtem dysponuje, to z pewnością jest świetnie zorientowany w europejskich przepisach. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się czarter jachtów na miejscu, we włoskich portach. Odpowiedni jacht można znaleźć jeszcze z Polski na licznych stronach z ogłoszeniami. Często dostępne są także zdjęcia i opinie osób, które wcześniej wypożyczały dany jacht. Jeśli nie mamy stosownych uprawnień to musimy wyczarterować łódź wraz ze skipperem.  Skipper to ktoś w rodzaju prywatnego kapitana. Za jego pracę będziemy zmuszeni zapłacić około 100 euro dziennie. Jeśli chcemy wynająć duży jacht (taki na kilkanaście osób) to koszt skippera wynieść może nawet 200 euro lub więcej, jeśli trwa szczyt sezonu. Przy większym jachcie ta opłata rozdziela się jednak na większą grupę osób. Niektóre firmy czarterujące jachty zaproponują nam także wynajęcie hostessy. Jest to pani, która będzie przygotowywała dla nas posiłki, posprząta pokład lub przyniesie drinki. Umówmy się jednak, że na to mogą sobie pozwolić naprawdę bogate osoby.

 

Proszę nie zapomnieć, że koszt czarteru oraz opłaty dla ewentualnego skippera to nie wszystko. Podstawą w naszych kalkulacjach powinny być również koszty paliwa. Często dochodzą także opłaty ze zmianą pościeli na jachcie i jego końcowym sprzątaniem. Osobno płacimy także za wymianę butli gazowej. Często te płatności zawarte są w pozycji transit log i wynoszą od 100 do 200 euro. Dodatkowo warto wykupić OC sternika, nawet jeśli sam jacht posiada OC i AC. Będzięy także musieli ponieść opłaty portowe, gdy planujemy kilkudniowe rejsy po obcych marinach. Agencja, która zajmuje się czarterem jachtów zażąda od nas także kaucji w wysokości od 1000 do 5000 euro (czasem może to być kwota zablokowana na karcie kredytowej). Konieczne będzie również podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Uwzględnijmy w nim wszystkie uszkodzenia jachtu, rysy, czy braki.

 

Wakacje na jachcie firmy organizującej rejsy

 

Opisane wyżej formalności przeciętnemu turyście chcącemu wypocząć na morzu mogą wydać się zbyt skomplikowane. Ponadto łączne koszty wakacji na jachcie są trudne do oszacowania. W takiej sytuacji świetnym wyjściem jest znalezienie firmy organizującej rejsy jachtem wzdłuż włoskiego wybrzeża lub wokół Sycylii albo Sardynii. Często organizowane są też rejsy (zazwyczaj 10-dniowe) w trakcie których pływamy po wodach Włoch i Francji, a konkretnie z Sardynii na Korsykę i z powrotem. W przypadku usług firmy organizującej wakacje na jachcie płacimy podobnie jak za zakup wycieczki w biurze podróży. W cenę wliczone jest miejsce na jachcie i skipper będący jednocześnie naszym kapitanem, przewodnikiem i opiekunem, a często także jest on właścicielem jednostki. Nie musimy się martwić o pozwolenia, formalności, czy nawigowanie, a przy okazji możemy się sporo nauczyć współpracując z naszym kapitanem.

 

Wcześniej warto zapytać, co jest wliczone w cenę. Zazwyczaj opłata nie zawiera kosztów jedzenia na które wszyscy się składają i gotują wspólnie z obsługą jachtu. Czasem nie uwzględnione są opłaty portowe, gdzie jacht jest tankowany, ma wymienianą wodę, a załoga może skorzystać z pryszniców ze słodką wodą. Warto też zorientować się jaką trasę pokona jacht. Czasem jest to pływanie od portu do portu (w ciągu dnia rejs, a nocowanie na marinach), czasem jacht zakotwicza w jakimś urokliwym miejscu, a jeszcze w innych wypadkach jachtu cumuje równie często wokół romantycznych zatoczek, co wokół historycznych miasteczek.

 

Wybierając spośród wielu firm organizujących wycieczki jachtem możemy przebierać w ofertach zarówno biorąc pod uwagę samą wielkość i wyposażenie jachtu jak również planowaną trasę podróży. Jeśli wybierzemy ofertę polskiej firmy to możemy liczyć na niższe ceny, niż gdybyśmy wykupili tego rodzaju wycieczkę bezpośrednio we Włoszech. Ponadto unikniemy problemów językowych. Przed ewentualną podróżą warto zapytać z kim będziemy pływać. Jeśli chcemy uniknąć nieznanego nam towarzystwa możemy namówić rodzinę lub przyjaciół. Duża część jachtów ma miejsce dla 6 osób i skippera. Znalezienie dwóch zaprzyjaźnionych par nie powinno być więc trudne.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO