Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Werona

3 15 084

Słynna na całym świecie Werona nawet bez historii o Romeo i Julii byłaby warta zobaczenia. Miasto ze swoją urzekającą starówką skupioną wokół rzeki Adygi należy do ścisłej włoskiej czołówki. UNESCO wpisało Weronę na listę światowego dziedzictwa, a nieszczęśliwie zakochani z całego świata nieustannie przysyłają listy do kościółka, w którym miała być pochowana Julia. Ci którzy zakochali się szczęśliwie zabierają swoją drugą połówkę na pasjonującą wycieczkę po Weronie!

 

Większość turystów odwiedzających Weronę po przekroczeniu murów historycznego centrum swoje kroki kieruje najpierw w stronę Via Shakespeare – ulica jest nieco poza historycznym centrum, przez co część turystów czuje się zniechęconych. To tam znajduje się kościół San Francesco al Corso. Łatwo go znaleźć, ponieważ niezależnie od pory roku w bliskich okolicach kościoła parkuje dużo autokarów z zagranicznymi wycieczkami. Z myślą o autobusach wydzielono nawet sporo miejsc parkingowych, przeznaczonych wyłącznie dla transportu zbiorowego.

Werona, Włochy (fot. Nick Savchenko)
Werona, Włochy (fot. Nick Savchenko)

Niewielki kościółek San Francesco al Corso uznawany jest za miejsce pochówku Julii z dramatu Szekspira. W 1937 r. w podziemiach kościoła postawiono sarkofag z różowego marmuru. Była to odpowiedź władza miasta na oczekiwania zakochanych turystów, którzy odwiedzali kościółek, ale brakowało im czegoś w rodzaju miejsca kultu. Pomysł z sarkofagiem odbiega od tego, co turyści pamiętają z dramatu. Romeo i Julia mieli zostać pochowani we wspólnym grobie, co miało być symbolicznym połączeniem skłóconych rodów Montecchich i Capulettich.

Ponte Pietra, Werona, Włochy (fot. Pedro)

Z rokiem 1937 w Weronie związana jest jeszcze inna historia. Do kościoła San Francesco al Corso dotarł list zaadresowany „Giulietta, Verona”. Treść listu okazała się tak piękna, że postanowił na niego odpisać jeden ze strażników sarkofagu. W kolejnych latach w ten sam sposób z całego świata zaczęły napływać tysiące listów. Dużą część z nich zebrał lokalny profesor, dziennikarz Gino Beltramini. Wkrótce potem powstał istniejący do dziś Klub Julii (w ciekawy sposób jest on przedstawiony w filmie ?Listy do Julii?). Klub Julii prowadzony jest przez wolontariuszy, którzy odpisują na większość listów. Ponadto Klub przejął od Gino Beltraminiego archiwalne listy i do dziś się nimi opiekuje.

Booking.com

Będąc w Weronie koniecznie należy przespacerować się po zamkniętej dla ruchu ulicy handlowej Via Mazzini. To tutaj znajdują się najdroższe i najbardziej luksusowe sklepy w mieście. Via Mazzini prowadzi do Piazza Bra – jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc w Weronie. To tutaj znajduje się słynny amfiteatr mogący pomieścić 25 tys. widzów.

Piazza d'Erbe, Werona, Włochy (fot. Alex)
Piazza d’Erbe, Werona, Włochy (fot. Alex)

Po przeciwnej stronie Via Mazzini znajduje się Piazza d’Erbe. Najpiękniejszy plac miasta po środku którego stoją stoiska z owocami i warzywami, nad którymi rozstawione są białe parasole. Jest to najbardziej ruchliwy i tętniący życiem punkt w Weronie. Co roku 17 września na tym placu Klub Julii organizuje huczne urodziny szekspirowskiej bohaterki.

Torre del Gardello i Palazzo Maffei, Werona, Włochy (fot. Alex)
Torre del Gardello i Palazzo Maffei, Werona, Włochy (fot. Alex)

Od Piazza della Erbe odchodzi Via Capelli. Dojdziemy tędy do zbudowanego w XIII w. pałacu, który kiedyś należał do rodzinny Cappelli. Przybywający z całego świata turyści utożsamiają sobie prawdziwą rodzinę Cappello z fikcyjnym nawiskiem Capuletti. Na tej podstawie błędnie sądzą, że to właśnie w tym domu musiała mieszkać Julia. Władze Werony nie starają się wyprowadzać turystów z błędu i wytrwale pielęgnują tę legendę. Przechodząc przez bramę przejdziemy na podwórko, gdzie zobaczymy słynny balkon. Pod balkonem znajduje się posąg Julii wykonany z brązu oraz opis sceny balkonowej. W czasie wakacji jest tu tłum ludzi. Legenda głosi, że dotknięcie piersi Julii przynosi szczęście. Nic więc dziwnego, że pierś z brązu wytarta jest od wielokrotnego dotykania przez ludzi z całego świata, a w sezonie letnim trzeba ustawić się w kolejce do rzeźby. Za niewielką opłatą można wejść na słynny balkon. Często panie wchodzą na balkon, a panowie w tym czasie z dołu robią im zdjęcia.

Werona, Włochy (fot. Alex)
Werona, Włochy (fot. Alex)

W innym zbudowanym w XIII w. pałacu przy via Arche Scaligere rzekomo ma się znajdować dom Romea. Na fasadzie budynku znajduje się cytat z szekspirowskiej tragedii. Wnętrza domu są otwarte dla zwiedzających. Na dole otwarto restaurację.

 

Będąc w Weronie nie należy ograniczać się do miejsc związanych z Romeo i Julią. Bardzo przyjemnie jest pospacerować wzdłuż rzeki Adygi. Obydwie części miasta łączą zabytkowe mosty. Jak w każdym dużym włoskim mieście także tutaj pełno jest urokliwych uliczek, nastrojowych placów, dobrych restauracji, pizzeri i barów. W Weronie nie będziemy się także nudzić nocą. Są kluby nocne, dyskoteki i czynne do późnych godzin bary. Stare miasto bardzo pięknie wygląda nocą, gdy jest efektownie oświetlone.

Werona, Włochy (fot. Alex)

Booking.com

Werona – położenie

Werona jest ważnym ośrodkiem gospodarczym w regionie Veneto (Wenecja Euganejska). Historyczna część miasta leży w zakolach rzeki Adygi, która płynie tu w kształcie litery S. Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W pobliżu znajdują się dwa międzynarodowe lotniska. Tuż obok Werony przebiega autostrada A4, będąca jedną z najważniejszych dróg szybkiego ruchu we Włoszech. Na przedmieściach Werony autostrada A4 krzyżuje się z A22, która biegnie w stronę Austrii (przełęcz Brenner).

Werona, Włochy (fot. Nick Savchenko)

Werona – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Piazza Bra

Jeden z reprezentacyjnych placów miasta, przy którym znajduje się amfiteatr. Budowa areny została zakończona w 30 r. n.e., ma więc prawie 2000 lat. Większe amfiteatry znajdują się tylko w Rzymie i w mieście Capua nieopodal Neapolu. Amfiteatr w Weronie na marmurowych siedzeniach był w stanie pomieścić 25 tys. widzów. Na teren teatru można wejść (obowiązują bilety wstępu). Z górny roztacza się widok na dachy starego miasta. W wakacyjne noce w amfiteatrze wciąż odbywają się opery lub przedstawienia.

amfiteatr, Piazza Bra, Werona, Włochy (fot. Nick Savchenko)
amfiteatr, Piazza Bra, Werona, Włochy (fot. Nick Savchenko)

Casa di Giulietta

Dom szekspirowskiej Julii znajduje się przy Via Capelli. Należy przejść przez bramę na podwórze, gdzie znajduje się słynny balkon. Ponadto na podwórzu stoi rzeźba Julii wykonana z brązu. Turyści dotykają piersi Julii wierząc, że przyniesie im to szczęście. Jednocześnie robią sobie przy tej okazji pamiątkowej zdjęcia. Słynny balkon dostępny jest dla turystów (należy uiścić niewielką opłatę za wstęp).

Casa di Giulietta, Werona, Włochy (fot. whereisemil)
Casa di Giulietta, Werona, Włochy (fot. whereisemil)

Piazza della Erbe

Najpiękniejszy plac miasta, przez cały dzień tętniący życiem. Na środku rozstawione są stragany z owocami i warzywami. Przy placu stoi Torre dei Lamberti, a obok znajduje się Palazzo Maffei. Przed pałacem warto zwrócić uwagę na kolumnę z uskrzydlonym lwem. Jest to symbol Republiki Weneckiej. Na placu znajduje się także siedziba władz miasta i dawna siedziba rodziny Scaligerich. Na środku Piazza della Erbe stoi pomnik Dantego.

Piazza della Erbe, Werona, Włochy (fot. Alex)
Piazza della Erbe, Werona, Włochy (fot. Alex)

Duomo di Verona

Świątynia potocznie zwana Duomo to tak naprawdę Cattedrale di Santa Maria Matricolare. Katedra w stylu romańskim konsekrowana w 1187 r. Na przestrzeni wieków katedra była przebudowywana. Kluczowe zmiany miały miejsce w XV w.

Duomo di Verona, Werona, Włochy (fot. Alex)
Duomo di Verona, Werona, Włochy (fot. Alex)

Castelvecchio

Stary zamek w Weronie wybudowany w XIV w. przez rodzinę Scaligerich. Gotyckie czerwone mury z daleka sugerują, że mamy do czynienia ze średniowieczną architekturą. Wewnątrz znajduje się muzeum. Z zamku roztacza się widok na Weronę, rzekę Adygę i Ponte Scaligero.

Castelvecchio, Werona, Włochy (fot. Alex)

HISTORIA

Werona od wieków leżała na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Źródła historyczne podają, że ludzie żyli tu około 300 lat przed naszą erą. W 89 r. p.n.e. miasto zostało przyłączone do kolonii rzymskiej. W kolejnych wiekach Werona wielokrotnie zmieniała władców. Rządzili tu Rzymianie, Goci, Longobardowie, a później Frankowie. 

 

Początkiem XII w. wzorem innych włoskich miast, także w Weronie wprowadzono władze kolegialną. Miało to na celu lepsze reprezentowanie interesu mieszczan. W XIII w. powróciły tutaj rządy książąt, a konkretnie rodziny Scaligerich, która panowała nad całym regionem. Z jednej strony historycy zwracają uwagę na fakt, że rodzina Scaligerich dopuszczała się brutalnych morderstw we własnych kręgach w celu zdobycia władzy, ale z drugiej strony część rodziny bardzo dbała o rozwój miasta i dziedzictwo kulturalne.

 

W XIV w. Werona zaczęła ulegać Wenecji, a w kolejnych wiekach Napoleon podbił Wenecję, a co za tym idzie także Weronę. Wówczas miasto przyłączone zostało do Austrii. We władaniu austriackim Werona pozostawała od 1979 r. do 1860 r., kiedy to stała się częścią Królestwa Włoch.

Werona, Włochy (fot. Alex)

Komunikacja

Jak dojechać do Werony

Do Werony bardzo łatwo dojechać samochodem ponieważ miasto zlokalizowane jest na przecięciu autostrad A4 i A22. A4 to jedna z najważniejszych dróg szybkiego ruchu we Włoszech, natomiast A22 łączy Włochy z Austrią i Niemcami. W sezonie wakacyjnym obie autostrady są bardzo zatłoczone. Podobnie jak w innych włoskich miastach, tak i tutaj obowiązują strefy ograniczonego ruchu w ścisłym centrum. Należy się więcej kierować na któryś z kilku parkingów na obrzeżach historycznego centrum. Można także zostawić samochód na ulicy. W przypadku gdy miejsca parkingowe wytyczone są niebieskimi liniami konieczne jest uiszczenie opłaty w parkometrze.

Stacja kolejowa w Weronie

W Weronie jest oczywiście dworzec kolejowy. Miasto posiada połączenia m.in. z Wenecją (bezpośrednie) i z Bergamo (z jedną przesiadką po drodze). Podróż z Werony do Wenecji pociągiem regionalnym trwa 2 godziny 20 minut (bilet w 2018 kosztował około 8 euro). Dwa razy szybciej dojedziemy na tej trasie pociągiem InterCity lub Frecciabianca. Za bilet w jedną stronę zapłacimy jednak 24 euro.

Lotnisko w Weronie

Weronę obsługują dwa międzynarodowe porty lotnicze. Jedno z lotnisk to Valerio Catullo, znajdujące się nieco ponad 10 km od centrum miasta. Drugie z lotnisk to mało popularne Aeroporto Brescia (Brescia Airport Gabriele D’Annunzio). Lądują tu głównie tanie linie, a lotnisko oddalone jest od centrum Werony o 65 km. Z obydwu portów lotniczych do centrum Werony istnieją połączenia autobusowe. Wielu turystów odwiedzających Weronę korzysta z portu lotniczego w Bergamo (lądują tam samoloty z Polski takich linii jak Ryanair i Wizzair). Następnie z lotniska należy dojechać autobusem komunikacji miejskiej do dworca kolejowego w Bergamo, a później pociągiem do Werony.

Miasta partnerskie

 • Pula (Chorwacja)
 • Nimes (Francja)
 • Monachium (Niemcy)
 • Salzburd (Austria)
 • Betlejem (Palestyna)
 • Ra’anana (Izrael)
 • Mashhad (Iran)
 • Ningbo (Chiny)
 • Saint Josse ten Noode (Belgia)
 • Koszyce (Słowacja)
3 Komentarze
 1. Jan napisał(a)

  hej, możecie odświeżyć zdjęcia? 😀

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Odświeżymy. Sukcesywnie aktualizujemy artykuły po totalnie przebudowie bloga, która tu nastąpiła zimą 🙂

   1. Krzysztof napisał(a)

    no to dalej zdjęcia się niestety nie wyświetlają 😉

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO