Wenecja: Parking w Wenecji i kolejka z Tronchetto do Piazzale Roma

Wenecja jest miastem położonym na wodzie. Ruch samochodowe pomiędzy wyspami praktycznie nie istnieje. Jeśli wybieramy się do Wenecji samochodem możemy go zaparkować już w Mestre i stamtąd przedostać się do centrum Wenecji tramwajem wodnym lub komunikacją miejską. Drugim rozwiązaniem jest dojazd do ścisłego centrum Wenecji – Piazzale Roma i parking na jednym z parkingów przy placu.

 

Piazzale Roma to komunikacyjne centrum Wenecji. Znajdują się tu parkingi dla samochodów osobowych, dworzec autobusowy, przystanki komunikacji miejskiej i tramwajów wodnych. Kilkaset metrów stąd jest główny dworzec kolejowy Venezia S. Lucia. Dojeżdżając do Piazzale Roma własnym samochodem, zwiedzenie Wenecji możemy rozpocząć pieszo, ponieważ jesteśmy w centrum, a dojście stąd do Placu św. Marka zajmuje około 30 minut.

 

Parkowanie samochodu bezpośrednio na Piazzale Roma – mimo, że kuszące – jest praktycznie niemożliwe. Lepiej tego nie próbować. Przy placu znajduje się posterunek policji. W ostatnich latach zaostrzono nawet przepisy i na Piazzale Roma nie mogą już wjeżdżać autokary turystyczne. Teraz muszą zjeżdżać one na Parking Tronchetto, który znajduje się 1300 metrów od Piazzale Roma.

Polecane parkingi w Wenecji

Autorimessa Comunale
Piazzale Roma, Santa Croce 496
30135 Venezia

 

Największy parking samochodowy w Wenecji, zlokalizowany na Piazzale Roma skąd turyści mają natychmiastowy dostęp do historycznego centrum Wenecji. Parking jest wielopoziomowy, czynny przez cały rok, całą dobę. Posiada prawie 2200 miejsc dla samochodów oraz 180 miejsc dla motocykli. Całość zlokalizowana jest w 10 halach i dwóch tarasach na dachu parkingu. Dojazd do parkingu jest bardzo prosty. Po zjechaniu z mostu łączącego Mestre w Wenecją z głównej drogi wystarczy skręcić w prawo, wprost na parking (zjazd jest oznaczony), a parking łatwo rozpoznać, ponieważ jest to największy budynek w okolicy. W 1998 roku parking przeszedł generalny remont. Wyposażono go wówczas w ponad 200 kamer, co daje możliwość dozorowania samochodów przez ochronę.

 

Na parking mogą wjechać samochody do wysokości 2,2 m. Opłaty pobierane są za dobę parkowania. Nie ma możliwości rozliczania się za godziny. Cena za dobę dla przeciętnego samochodu osobowego to 26 euro. Jeśli nasz pojazd jest szerszy niż 185 cm, to zapłacimy 29 euro. Poza sezonem – co w praktyce oznacza marzec, listopad i wybrane tygodnie grudnia oraz stycznia i lutego, cena jest nieznacznie niższa (o 2-3 euro).

Parking S. Andrea
Piazzale Roma
30135 Venezia

 

Parking znajduje się w tym samym budynku, co Autorimesa Comunale (opisywany powyżej), ale wjeżdża się tam bramą podziemną, od drugiej strony. Dojeżdżając do Piazzale Roma zgodnie z kierunkiem ruchu należy skręcić w prawo, a potem, gdy główny ruch biegnie w lewo (obok stanowisk autobusów), należy na rogu Piazzale Roma skręcić ponownie w prawo. Następnie łagodny zjazd w dół prowadzi nas nieco poniżej poziomu ziemi. Po lewej stronie znajduje się biuro parkingu (najlepiej od razu spytać tam o wolne miejsce i aktualne ceny). 

 

Ten parking to idealne miejsce dla osób, które planują zostawić samochód w Wenecji na bardzo krótko. Płaci się tutaj 6 euro za każde rozpoczęte dwie godziny postoju. Parking czynny jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok. Parking jest zadaszony, a przy wyjeździe znajduje się budka strażnika dozorującego cały plac parkingowy. Parking posiada zaledwie około 100 miejsc parkingowych, z czego dwa dla osób niepełnosprawnych. W sezonie trudno tam o wolne miejsce.

Parking S. Giuliano
Via San Giuliano
30135 Venezia

 

Do tego parkingu bardzo łatwo dojechać ze wszystkich głównych autostrad (prowadzą do niego liczne znaki). Parking znajduje się jeszcze w Mestre, po prawej stronie przed mostem łączącym Mestre z Wenecją. Jest to zdecydowanie najtańszy parking, ale oddalony od Piazzale Roma. Przez most najprościej przedostać się autobusem komunikacji miejskiej. Parking podzielony jest na trzy bramy: żółtą, czerwoną i niebieską. Jeśli planujemy w Wenecji kilkudniowy pobyt, a nasz wakacyjny budżet jest ograniczony, to najlepiej wybrać ten właśnie parking.

 

W strefie bramy żółtej mogą parkować samochody osobowe, motocykle, autobusy, ciężarówki, pojazdy campingowe, czy nawet lawety z łodziami. Parking czynny jest całą dobę i wyposażony jest w toalety, salę jadalną i stanowiska do ładowania i opróżniania toalet w camperach. Znajduje się tu także myjnia. Cena za postój to 2 euro za parkowanie do 3 godzin i 5 euro za całodniowy postój. Właściciele camperów płacą 10 euro za dzień, ale w cenę jest wliczone odprowadzanie ścieków.

 

Z kolei w strefie bramy czerwonej zmieści się 251 samochodów osobowych lub motocykli. Jest też 7 miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych. W strefie bramy niebieskiej jest 186 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych. Zarówno w strefie czerwonej jak i niebieskiej nie można parkować pomiędzy 2:00, a 6:00. Pierwsze trzy godziny parkowania w obydwu strefach są bezpłatne. Za 4 godziny zapłacimy 2 euro, za 5 godzin – 4,5 euro, a za 6 godzin – 6 euro. Parkowanie powyżej 6 godzin do czasu zamknięcia parkingu, to koszt 12 euro. Podczas wjazdu na parking należy pobrać bilet parkingowy i umieścić go za przednią szybą pojazdu. 

Venezia Tronchetto Parking
Isola Nuova
30100 Venezia

 

Parking Tronchetto jest najtańszym z parkingów w centrum Wenecji. Parking znajduje się na wyspie Isola Nuova. Najpierw musimy wjechać mostem z Mestre do Wenecji, a później od razu skręcić w prawo i ponownie prawo. Parking jest świetnie oznakowany. Należy szukać tablic z napisem Tronchetto. Ten wielopoziomowy parking jest zadaszony i dysponuje liczbą 4000 miejsc postojowych. W praktyce oznacza to, że nie trzeba martwić się o miejsce i rezerwować wcześniej parkingu. Miejsca tutaj są nawet w wysokim sezonie.

 

Na parkingu zainstalowano ponad 120 kamer. Parking jest dozorowany przez całą dobę. Typowe miejsce parkingowe ma 14 metrów kwadratowych i 280 cm szerokości. Pracownicy parkingu są dostępni przez całą dobę. Z parkingu do Piazzale Roma można dojść pieszo (1300 metrów spacerem) lub przejechać specjalną kolejką. Pierwsza i druga godzina parkowania to koszt 3 euro za godzinę. Trzecia i czwarta godzina to cena 5 euro za godzinę. Cały dzień postoju kosztuje 21 euro (24 godziny).

Kolejka People Mover z Tronchetto do Piazzale Roma w Wenecji

W 2010 r. do użytku została oddana supernowoczesna kolejka łącząca parking Tronchetto z Piazzale Roma. Podróż kolejką o nazwie People Mover trwa 3 minuty, a przykładowo spacer trwa 20 minut. Wagoniki odjeżdżają średnio co 7 minut. Kolejka po drodze zatrzymuje się na jednym przystanku (Marittima).

 

Sam styl przystanków i wygląd konstrukcji kolejki jest nie lada atrakcją turystyczną. To najbardziej zaawansowana tego typu kolejka w Europie. Opłata za przejazd (niezależnie od tego, na którym przystanku wysiadamy) wynosi 1,50 euro. Bilet można kupić w automatach na stacjach. Automaty działają w czterech językach. Następnie wchodzi się na stację przez bramki (skanując bilet).

 

Zobacz także:

Please wait...