Strona główna -> Marche -> Civitanova Marche – wspaniałe miejsce na rodzinne wakacje nad Adriatykiem

Civitanova Marche – wspaniałe miejsce na rodzinne wakacje nad Adriatykiem

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 2 komentarze 6,9 tysięcy wyświetleń
Civitanova Marche - wspaniałe miejsce na rodzinne wakacje nad Adriatykiem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Civitanova Marche położona jest na wybrzeżu regionu Marche, który swego czasu został okrzyknięty mianem „nowej Toskanii”. Takiego określenia po raz pierwszy użył w swoich publikacjach dziennikarz amerykańskiego dziennika „New York Times”. Relacjonował on swoje podróże po Marche pisząc, że tak właśnie musiała wyglądać Toskania 30 lat temu, zanim zaczęła być rozdeptywana przez turystów. Marche ma wiele wspólnego z Toskanią – tu także są góry i morze, winnice i gospodarstwa w domach z kamienia, średniowieczne miasta i niezliczone zabytki. Region Marche ma jednak coś jeszcze. Plaże są tu piękniejsze niż w Toskanii.

Civitanova Marche to nie tylko kurort wakacyjny. Miasto liczy 40 tysięcy mieszkańców, więc nawet po sezonie wakacyjnym sporo się tutaj dzieje. To miejscowość z ładnymi, piaszczystymi plażami, trasami rowerowymi, mariną jachtową i z zadbanym, przyjemnym centrum.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Ktoś mógłby powiedzieć, że w Marche są miejscowości z bardziej spektakularnymi plażami – chociażby położone 25 km dalej na północ Numana i Sirolo. To prawda, jednak tam plaże są kamieniste z bardziej stromym zejściem do morza. Natomiast plaża w północnej części Civitanova Marche jest szeroka, piaszczysta, a dzięki skalistym falochronom morze jest tu płytkie, ciepłe i bez dużych fal. Idealne więc dla małych dzieci.

Jeśli wybierasz się w te okolice, to zobacz także mój przewodnik po regionie Marche – znajdziesz w nim opisy najpiękniejszych miast, plaż oraz polecane, sprawdzone noclegi:

Civitanova Marche jako baza wypadowa do zwiedzania regionu

plaża w północnej części Civitanova Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w północnej części Civitanova Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Gdy moja mama przez 10 lat mieszkała w Umbrii, w wakacyjne weekendy lubiliśmy całą rodziną przyjeżdżać na plażę do Civitanova Marche. Wówczas samochodem jechało się prawie 3 godziny krętą drogą przez Apeniny, ale i tak było warto. Natomiast dziś Umbrię z wybrzeżem regionu Marche łączy nowoczesna i darmowa droga ekspresowa. Biegnie w niedawno wydrążonych tunelach dlatego całą trasę pokonuje się w nieco ponad godzinę.

Civitanova Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Civitanova Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Darmowa superstrada prowadząca z Umbrii kończy się właśnie w Civitanova Marche. Z kolei z północy na południe biegnie płatna autostrada A14, łącząca ze sobą miasta i kurorty wybrzeża Adriatyku.

Ponadto w samym centrum Civitanova Marche – i jednocześnie niedaleko plaży – znajduje się dworzec kolejowy, na którym zatrzymuje się sporo pociągów. Po co o tym wszystkim wspominam? Ponieważ to miasto jest znakomitą bazą wypadową do zwiedzania regionu Marche i może nawet przy okazji fragmentu Umbrii. Jest świetnie skomunikowane, przyjazne turystom i niedrogie, jeśli chodzi o ceny noclegów i restauracji. Idealne, aby wypoczynek na plaży połączyć z wycieczkami po okolicy.

Na zdjęciach w galerii u dołu bliska okolica Civitanova Marche – plaże w Sirolo, Numana oraz zatoka Mezzavalle.

Zatem co warto zobaczyć w pobliżu Civitanova Marche?

 • Numana (25 km) – historyczne centrum położone jest na wzgórzu tuż przy morzu. Z góry można podziwiać panoramę wybrzeża. Natomiast u dołu są piękne plaże i białe skaliste klify. Ponadto statkiem z Numana można popłynąć na słynną plażę Due Sorelle.
 • Sirolo (28 km) – to najbardziej urokliwa nadmorska miejscowość regionu Marche – z niewielką starówką, tarasem widokowym i trzema kamienistymi plażami z turkusowym kolorem morza.
 • Loreto (25 km) – zobacz Święty Domek w słynnym Sanktuarium Santa Casa oraz znajdujący się nieopodal polski cmentarz, na którym spoczywają żołnierze z 2. Korpusu Polskiego, dowodzeni przez gen. Władysława Andersa.
 • Ankona (46 km) – stolica regionu Marche, to nie tylko miasto portowe, ale także okazałe centrum. Kilka kilometrów od Ankony znajduje się piękna plaża Mezzavalle.

Plaże w Civitanova Marche

Największą zaletą miasta, z powodu której co roku przyjeżdżają tutaj turyści, są szerokie i piaszczyste plaże. Regularnie są one wyróżniane certyfikatem Bandiera Blu. Civitanova Marche w porównaniu z innymi miastami Włoch ma stosunkowo dużo plaż bezpłatnych. Darmowe są także parkingi na dużej części miejskich ulic, także przy samych plażach.

Piaszczysta plaża po północnej stronie Civitanova Marche

plaża w północnej części Civitanova Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w północnej części Civitanova Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W ścisłym centrum miasta dominują plaże płatne. Jednak wystarczy przespacerować się około 800 metrów na północ aby dojść do szerokiej, zadbanej i regularnie sprzątanej piaszczystej plaży. To wielki atut Civitanova Marche, a może nawet największa zaleta tego miasta.

parking przy Viale Quattro Novembre, tuż obok bezpłatnej plaży w Civitanova Marche (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
parking przy Viale Quattro Novembre, tuż obok bezpłatnej plaży w Civitanova Marche (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Za każdym razem przyjeżdżając do miasta parkujemy za darmo przy Viale Quattro Novembre. Ta jednokierunkowa ulica biegnie równolegle do plaży – po lewej stronie znajdują się miejsca parkingowe, a po prawej odseparowana wysokim krawężnikiem ścieżka rowerowa, a za nią plaża.

plaża w Civitanova Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Civitanova Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Skorzystaj z naszej pinezki w google maps klikając w ten link, aby od razu dotrzeć do plaży, o której piszemy. Plaża jest znakomita dla rodzin z dziećmi, ponieważ zejście do morza jest łagodne, a kamienne falochrony chronią przed wysokimi falami. Ponadto falochrony sprawiają, że na tej plaży morze wydaje się być cieplejsze niż na południowej plaży, gdzie falochronów nie ma.

wodny plac zabaw Funny Splash Parco Acquatico, plaża w Civitanova Marche (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wodny plac zabaw Funny Splash Parco Acquatico, plaża w Civitanova Marche (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dodatkowo przy tej plaży na morzu znajduje się wodny plac zabaw Funny Splash Parco Acquatico. Ceny są dosyć przystępne: 7 euro za pół godziny, 10 euro za godzinę i 15 euro za cały dzień. Z placu zabaw należy korzystać w kamizelce, którą otrzymuje się wcześniej od obsługi.

Kamienista plaża po południowej stronie Civitanova Marche

Natomiast w południowej części miasta plaża jest kamienista i nie ma tam falochronu. Fale są więc większe, a wejście do morza bardziej strome. Rzadko tu bywamy – to raczej plaża dla osób dorosłych. Ma też swoje zalety: jest tu nieco luźniej, a przy nadmorskiej promenadzie wzdłuż tej plaży rosną palmy. Tu także plaże płatne przeplatają się z odcinkami darmowymi.

Niestety moje zdjęcia nie oddają uroku tej plaży. Robiłem je tuż przed nadejściem burzy, gdy wszyscy uciekali z plaży, a niebo robiło się coraz bardziej ciemne. W słoneczne dni jest tu naprawdę pięknie.

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

Co warto zobaczyć w Civitanova Marche?

Civitanova Marche to nie tylko plaże. Zobacz poniżej co jeszcze ciekawego można tu robić.

Corso Umberto I – główna ulica handlowa

Corso Umberto I czyli główna ulica handlowa w Civitanova Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corso Umberto I czyli główna ulica handlowa w Civitanova Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Civitanova Marche to 40 tys. miasto więc restauracje, bary i sklepy działają tu przez cały rok, a nie tylko sezonowo, jak w wielu innych nadmorskich kurortach nad Adriatykiem. To niewątpliwie atut. Poza tym ścisłe centrum, w którym toczy się życie miasta, skupia się wokół głównej ulicy handlowej Corso Umberto I. Oddalona jest ona zaledwie o 300 m od plaży i mariny jachtowej. Przy Corso Umberto I znajdują się nie tylko bary, restauracje, punkty usługowe i sklepy, ale też butiki znanych marek.

Ponadto drugą ważną ulicą, wzdłuż której toczy się życie miasta jest biegnąca przy plaży Viale Giacomo Matteotti.

Lungomare Sergio Piermanni

promenada Lungomare Sergio Piermanni w Civitanova Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
promenada Lungomare Sergio Piermanni w Civitanova Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W południowej części miasta bezpośrednio wzdłuż plaży biegnie tętniąca życiem Lungomare Sergio Piermanni. Tutaj także skupia się życie towarzyskie – w ciągu dnia przechadzają się tędy turyści, a w letnie wieczory zapełniają się stoliki w znajdujących się tu restauracjach. Wzdłuż tej alei w dwóch rzędach rosną wysokie palmy. Pomiędzy chodnikiem, a ulicą znajduje się odseparowana od ruchu pieszych i samochodów ścieżka rowerowa. Jadąc w kierunku północnym biegnie ona cały czas wzdłuż plaży i łączy się ze ścieżką wzdłuż Viale Giacomo Matteotti.

Port jachtowy

port jachtowy w Civitanova Marche, Włochy
port jachtowy w Civitanova Marche, Włochy

Mniej więcej w centralnej części miasta usytuowany jest port – dzieli się on na część jachtową i rybacką. Port do godzin wieczornych otwarty jest także dla turystów. Nie jest może to spektakularna marina zachwycająca architekturą i drogimi jachtami jak chociażby marina w toskańskim San Vincenzo czy porty jachtowe w położonych na północy Włoch Lignano Sabbiadoro i Grado. Tutaj – w Civitanova Marche – w porcie nie widać przepychu i bogactwa. Widać, że port powstał lata temu i bardziej służy mieszkańcom i rybakom niż milionerom. Łącznie jest tu ponad 600 miejsc do cumowania łodzi i jachtów.

Spacerując po porcie zwróć uwagę na sztukę uliczną, która zaczęła tu powstawać w ostatnich dziesięciu latach. Ponad dwudziestu artystów przyczyniło się do nadania nowego wyglądu ponad 300 metrom portowego muru. Niektórzy uważają, że to najbardziej kolorowa marina we Włoszech.

Kościół Chrystusa Króla

dzwonnica przy kościele Chrystusa Króla w Civitanova Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dzwonnica przy kościele Chrystusa Króla w Civitanova Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Znajdujący się w pobliżu portu kościół posiada charakterystyczną wieżę, która przez lata służyła jako latarnia dla znajdujących się na morzu statków. Wiele osób spoglądając na wieżę z daleka jest przekonanych, że to po prostu latarnia morska. Tymczasem wieża jest fragmentem modernistycznego kościoła, który powstał stosunkowo niedawno – budowano go od 1933 r. do lat ‘80 XX wieku. Dzwonnica kościoła ma 33 m. Na górę prowadzi 285 schodów, ale jest też wygodna winda.

Ścieżki rowerowe wokół Civitanova Marche

jedna z dróg rowerowych biegnąca wzdłuż plaży w Civitanova Marche (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jedna z dróg rowerowych biegnąca wzdłuż plaży w Civitanova Marche (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Civitanova Marche wyróżniona została żółtą flagą gmin rowerowych. W mieście są cztery najważniejsze trasy rowerowe:

 • z portu jachtowego do Città Alta – ścieżka panoramiczna, biegnąca wzdłuż pól z nadmorskiej części miasta do Civitanova Alta;
 • ścieżka wzdłuż brzegu rzeki Chienti – przecinająca park rzeczny. W google maps jej początek jest oznaczony jako „Pista ciclabile del Chienti”.
 • trasa rowerowa wzdłuż dwóch nadmorskich promenad (północnej i południowej) – widać ją na zdjęciu powyżej. Jest odseparowana od ruchu pieszego i samochodowego.
 • jest także trasa rowerowa o nazwie „Good Morning Sibillini” – wiedzie po ścieżkach rowerowych, polnych drogach wiejskich i górskich trasach rowerowych z Civitanova Marche w kierunku górskich terenów, w których w 2016 r. miało miejsce trzęsienie ziemi.

Co jeszcze warto wiedzieć o Civitanova Marche?

plaża w Civitanova Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Civitanova Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na koniec mam jeszcze dla Ciebie kilka ciekawostek na temat Civitanova Marche:

 • Tak naprawdę nazwa Civitanova Marche pojawiła się na mapach dopiero w 1938 r. Wcześniej dwie osobne dzielnice miały oddzielne nazwy: Porto Civitanova (przy morzu) i Civitanova Alta (zabytkowe, historyczne centrum na wzgórzu). Na rok przed wybuchem II wojny światowej zjednoczono miejscowości nadając im wspólną nazwę. Problem z tym ma jednak wciąż google maps, które uparcie zamiast Civitanova Marche, podpisuje miasto jako Porto Civitanova.
 • W okresie międzywojennym Civitanova Marche stała się kurortem dla włoskich bogatych rodzin. Zbudowano tu wówczas liczne wakacyjne wille dla zamożnych rodzin z głębi kraju. Po 1945 r. miasto postawiło na rozwój turystyki. Budowano nowe ulice, skwery, powstawały hotele i wakacyjne apartamenty na wynajem.
 • W sezonie wakacyjnym na miejskich placach organizowane są różnego rodzaju imprezy. Niemal co roku odbywają się tutaj m.in. eliminacje Miss Italia. Warty odwiedzenia jest plac przed ratuszem (przy Vialetto Sud) wraz z tutejszym skwerem. Wieczorem wśród ładnie oświetlonej zieleni i fontann spotykają się turyści i mieszkańcy.

Civitanova Marche – położenie i komunikacja

główna ulica handlowa Corso Umberto I w Civitanova Marche, region Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
główna ulica handlowa Corso Umberto I w Civitanova Marche, region Marche, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Civitanova Marche – jak sama nazwa wskazuje – leży we włoskim regionie Marche i liczy ponad 40 tys. mieszkańców. Region Marche słynie ze średniowiecznych miast, produkcji wina i oliwy z oliwek, a przy tym nie jest jeszcze tak masowo rozdeptywany przez turystów, jak pobliska Toskania. Na wzgórzach regionu Marche rozsiane są domy z kamienia i pola uprawne.

Civitanova Marche leży mniej więcej w połowie wschodniej linii wybrzeża Włoch. Panuje tu ciepły, typowo śródziemnomorski klimat, a sezon letni trwa nieco dłużej niż na północy Włoch.

Jak dojechać do Civitanova Marche samochodem?

Civitanova Marche położona jest przy płatnej autostradzie A14, która biegnie z Bolonii, poprzez Rimini, Civitanova Marche i dalej na południe Włoch aż do Bari oraz na południe Apulii. Ponadto miasto połączone jest również drogą ekspresową SS77, która łączy wybrzeże Adriatyku z Umbrią. Dlatego dojazd tutaj zarówno od północy Włoch jak i i ze środkowych Włoch (od strony Umbrii, Toskanii czy Lacjum) jest szybki i wygodny.

Zobacz także:

Z Polski do Civitanova Marche nie da się dojechać „na raz”. My zazwyczaj dzielimy podróż na dwa dni i śpimy po drodze w Austrii lub na północy Włoch. W tym artykule znajdziesz sprawdzone i polecane przez nas hotele w drodze do Włoch – wszystkie są blisko autostrady:

Parkingi w Civitanova Marche

Duża część miejsc parkingowych w Civitanova Marche jest bezpłatna:

 • parking wzdłuż Viale Quattro Novembre – bezpłatne miejsca parkingowe po lewej stronie tej jednokierunkowej ulicy. Idealny jeśli jedziesz na piaszczystą plażę w północnej części miasta lub jeśli będziesz mieć hotel lub apartament w tej okolicy;
 • parking wzdłuż Lungomare Sergio Piermanni – bezpłatne miejsca parkingowe znajdują się po obu stronach tej szerokiej, nadmorskiej ulicy. Tuż obok jest kamienista plaża.
 • parking na placu Piazza XX Settembre – w samym sercu miasta, ale miejsca płatne (niebieskie linie).

Stacja kolejowa w Civitanova Marche

W mieście znajduje się stacja kolejowa z dużą ilością połączeń, głównie regionalnych. Najwięcej jest stąd połączeń do sąsiednich miast położonych wzdłuż wybrzeża Adriatyku.

Porada praktyczna: aktualny rozkład jazdy pociągów oraz ceny biletów sprawdzaj tylko na oficjalnej stronie włoskich kolei: https://www.trenitalia.com/ – unikaj pośredników i popularnych aplikacji, które pozwalają na zakup biletów we włoskich kolejach. Bilet można kupić online (pamiętaj, aby się wówczas odprawić). Ponadto bilet można też kupić w kasie lub w biletomacie na dworcu. Wówczas pamiętaj, że taki bilet papierowy trzeba skasować przed podróżą (kasowniki znajdują się przy wejściu na peron).

Z Civitanova Marche odjeżdżają także pociągi InterCity do bardziej odległych miast we Włoszech. Miasto nie ma bezpośrednich połączeń do Rzymu, ale wystarczy dojechać pociągiem do pobliskiej Ankony (35 minut jazdy pociągiem regionalnym) i tam przesiąść się na InterCity do stolicy Włoch.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

2 komentarze

Kasia 20 marca 2024 - 21:01

Zaciekawiło mnie dlaczego Umbria?..

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 marca 2024 - 10:02

W Umbrii czuję się jak w domu. Moja mama miała tam dom przez 10 lat więc spędzałem tam mnóstwo czasu. Lato, różne święta, ferie… 😉 Zresztą Umbria to takie połączenie zalet północy i południa Włoch, ale bez ich wad.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz