Strona główna -> Molise -> Termoli – najpiękniejsze miasto regionu Molise. Piaszczysta plaża i zabytkowe, historyczne centrum

Termoli – najpiękniejsze miasto regionu Molise. Piaszczysta plaża i zabytkowe, historyczne centrum

Autor: Łukasz Ropczyński
7 komentarzy 4,1 tysięcy wyświetleń
Termoli – najpiękniejsze miasto regionu Molise. Piaszczysta plaża i zabytkowe, historyczne centrum (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Termoli to urokliwe miasteczko znajdujące się na wybrzeżu Adriatyku, we włoskim regionie Molise. Zabytkowe centrum położone jest na klifie, który bezpośrednio łączy się z długą i zadbaną plażą. Piasek jest tutaj drobny i delikatny dla stóp, a w słonecznie dni Adriatyk mieni się w odcieniach turkusu i błękitu. Natomiast po drugiej stronie centro storico znajduje się port. Rano można tam kupić świeże ryby i owoce morza, ale z punktu widzenia turystycznego ważniejsze jest to, że Termoli ma codzienne połączenia promowe z wyspami Tremiti.

Ładna plaża w samym centrum, nadmorska promenada wzdłuż której rosną palmy, zamek, romańska katedra, historyczne centrum otoczone murami obronnymi i brukowane uliczki – to tylko niektóre argumenty przemawiające za tym, żeby wybrać Termoli jako nieoczywisty cel wakacyjnego wyjazdu.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Ponadto w centrum Termoli znajduje się stacja kolejowa, która ma wiele bezpośrednich połączeń kolejowych z Pescarą, Vasto, a nawet z Bari i Ankoną. Dzięki temu szybko i wygodnie mogą dostać się tutaj turyści, którzy do Włoch przylatują samolotem, a następnie poruszają się wyłącznie komunikacją publiczną.

Termoli w mało znanym regionie Molise

We Włoszech żartuje się, że „Molise nie istnieje” (wł. Molise non esiste). Dlaczego? Ponieważ Molise – wciśnięte pomiędzy Abruzję, Apulię, Lacjum i Kampanię – nie rzuca się w oczy. Prawie nikt nie zna kogoś, kto spędziłby wakacje w Molise. Praktycznie nikt nie pamięta nazwy stolicy Molise, ani żadnego typowego dla tego regionu dania. Nie ma nic, co znacząco wyróżniałoby ten region Włoch, ale jednocześnie jest tu zaskakująco ładnie, czysto, przyjemnie i bezpiecznie. Byliśmy miło zaskoczeni, gdy po raz pierwszy przyjechaliśmy do Molise.

Popularny był mem, w którym rozmawiały dwie koleżanki: „Poznałem faceta z Molise, który studiował na Erasmusie we Włoszech”. Powtarzany od lat zwrot Molise non esiste w pewnym momencie stał się hasłem reklamowym, które sprawiło, że z ciekawości do Molise zaczęli przyjeżdżać turyści – zarówno z Włoch, jak i z zagranicy. „Kto nie chciałby zobaczyć regionu, który nie istnieje” – pisały włoskie media.

Czytelnicy często pytają nas o polecenie klimatycznego miasteczka, w którym byłyby ładne plaże, a wieczorem można by spacerować po starym mieście, przesiadywać w dobrych restauracjach, a w razie potrzeby wybrać się gdzieś na wycieczkę w okolicy. Takim miejscem jest właśnie Termoli – wśród turystów z Polski wciąż niezbyt dobrze znane. Termoli łączy w sobie zadbane, zabytkowe centrum z pięknymi plażami. Jest tu nadmorska promenada, zamknięty dla samochodów deptak w historycznym centrum, place zabaw, park miejski, skwery oraz oczywiście średniowieczne zabytki.

Natomiast jeśli znudzi Ci się codzienne plażowanie w Termoli, to w 15 minut – jadąc pociągiem regionalnym – można się stąd dostać do Vasto – najładniejszej miejscowości na wybrzeżu Abruzji obok której znajduje się Punta Aderci. Tylko odrobinę dalej jest do Ortony lub innego miasta na wybrzeżu Costa dei Trabocchi. Kolejnym pomysłem na całodniową wycieczkę z Termoli jest rejs statkiem wycieczkowym z tutejszego portu na wyspy Tremiti.

Piękne plaże w samym centrum Termoli

Wakacje w Termoli spędza się przede wszystkim ze względu na tutejsze plaże. W poszukiwaniu ładnych plaż wcale nie trzeba – jak to często bywa – dojeżdżać gdzieś na obrzeża, za miasto. Ładne plaże są tuż przy historycznym centrum – po obydwu jego stronach.

Linia brzegowa Termoli rozciąga się na długości około 10 km. Tutejsze plaże miejskie są piaszczyste, uporządkowane, a Adriatyk ma błękitno-turkusowy kolor – co najlepiej widać w letnie, słonecznie dni. Zejście do morza jest łagodne i bezpieczne nawet dla dzieci. Dlatego plaża w Termoli regularnie otrzymuje wyróżnienie Błękitnej Flagi.

Odcinki plaż płatnych przeplatają się z plażami darmowymi. Na plażach jest pełna infrastruktura: bary, restauracje, prysznice i place zabaw. Niektóre z plażowych barów czynne są do późnych godzin nocnych.

Najpopularniejszą miejską plażą jest plaża Sant’Antonio, tuż przy murach historycznego centrum. Z plaży doskonale widać zamek Svevo, a obok plaży biegnie promenada i ulica, przy której wytyczone są płatne miejsca parkingowe. Natomiast znajdującą się po drugiej stronie centrum plażę Rio Vivo upodobali sobie miłośnicy windsurfingu, kitesurfingu i żeglarstwa.

Co warto zobaczyć w Termoli?

Historyczne centrum Termoli

Zabytkowe centrum miasta zbudowane jest na klifie, tuż przy morzu i jest zamknięte dla ruchu samochodowego. Nie jest zbyt duże dlatego całość zwiedza się stosunkowo szybko. Może tu spacerować po wąskich uliczkach centro storico i podziwiać widoki z tarasów na szczycie dawnego muru obronnego. Do zabytkowego centrum prowadzi brama Torretta Belvedere, w której obecnie mieści się biuro informacji turystycznej.

Wśród wąskich uliczek z łatwością natrafisz na najważniejsze zabytki miasta: Castello Svevo, romańską katedrę oraz znajdujące się u dołu trabucco. Z tutejszego tarasu doskonale widać linię wybrzeża i miejską plażę. Natomiast po drugiej stronie można z góry spojrzeć na port.

Porada praktyczna: w historycznym centrum Termoli znajduje się elegancka Ristorante Svevia – to lokal z nieco wyższymi cenami i wyśmienitą kuchnią. Idealne miejsce na świętowanie rocznicy ślubu lub romantyczną kolację tylko we dwoje. Restauracja zamknięta jest w poniedziałki, w pozostałe dni tygodnia otwarta jest wyłącznie w porze kolacji. Jedynie w niedzielę Ristorante Svevia otwarta jest zarówno w porze obiadu, jak i kolacji. Miejsce poleciła nam znajoma, która zna się doskonale na włoskiej kuchni, ale opinie w google (4.7/5 na podstawie ponad tysiąca recenzji) zdają się to potwierdzać.

Castello Svevo

Castello Svevo czyli Zamek Szwabski jest symbolem miasta. Został wzniesiony w XI w. w celu obrony miasta przed atakami od strony morza. Głównie budowano go z myślą o ataku ze strony Turków, ale niespodziewanie szybko został on uszkodzony po ataku floty weneckiej. Dlatego już w XII w. zamek został odbudowany i dodatkowo rozbudowany.

Cechuje się prostą architekturą, bez jakichkolwiek zdobień. Posiada cztery małe wieże, a pośrodku znajduje się wysoka wieża centralna, w której obecnie mieści się stacja meteorologiczna. Od zamku ciągną się mury obronne, które w przeszłości otaczały całe miasto. Był to element większego systemu obronnego, ponieważ w innych częściach miasta istniały wówczas dodatkowe wieże obronne. Jedna z nich, która zachowała się do dziś, to Torretta Belvedere, przez którą wchodzi się do historycznego centrum Termoli.

Porada praktyczna: zamek udostępniony jest zwiedzającym (w środku mieści się muzeum), ale duża część zabytku jest w trakcie prac remontowych.

Katedra w Termoli

Drugim interesującym zabytkiem miasta jest romańska katedra (Cattedrale di Santa Maria della Purificazione e San Basso). Wzniesiona jest w najwyższym punkcie cypla, na którym znajduje się historyczne centrum. Dokładna data powstania katedry nie jest znana, ale szacuje się, że budowa trwała od X do XII w. Wewnątrz katedry pochowane zostały ciała patronów miasta – San Basso i San Timoteo.

Zabytkowe trabucco

Zwiedzając miasto warto zwrócić uwagę na zabytkowe Trabucco di Celestino znajdujące się u podnóża historycznego centrum. To tradycyjna, drewniana konstrukcja – zbudowaną na palach. W przeszłości pozwalała ona łowić ryby, bez konieczności wypływania łodziami w morze.

Najwięcej tego typu konstrukcji znajduje się na sąsiednim wybrzeżu Costa dei Trabocchi w Abruzji, ale trabucchi zdarzają się też w Molise oraz na półwyspie Gargano w Apulii. Obecnie część z takich trabucco zostało przekształconych w restauracje, w których wieczorami serwowane jest menu degustacyjne w cenie 50-70 euro od osoby, złożone z ryb i owoców morza. Stoliki – szczególnie latem – trzeba rezerwować kilka tygodni wcześniej. Pewnego razu, w sąsiedniej Abruzji, mieliśmy okazję być także na degustacji lokalnego wina w jednym z trabucco.

Corso Nazionale

Corso Nazionale to główny miejski deptak biegnący od Piazza Castello (przy zamku), poprzez Piazza Vittorio Veneto w nowszej części miasta aż po okolice dworca kolejowego. Na najważniejszym odcinku ulica jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Przy Corso Nazionale zlokalizowane są markowe butiki, drogerie, bary, lodziarnie i restauracje.

Uliczka „A Rejecelle”

To najwęższa ulica w mieście i podobno jedna z najwęższych we Włoszech. Jest tak wąska, że trudno się tu minąć z osobą idącą z naprzeciwka. Dzięki temu stała się atrakcją turystyczną.

Promenada Cristoforo Colombo

Wzdłuż miejskiej plaży ciągnie się promenada – Lungomare Cristoforo Colombo. Miejsce spacerów dla turystów i mieszkańców. Po jednej stronie widać turkusowe morze i poszczególne plaże, a po drugiej stronie ulicy znajdują się restauracje, hotele i wakacyjne apartamenty. Wzdłuż promenady rosną palmy.

Termoli – położenie i komunikacja

Termoli położone jest na wybrzeżu Adriatyku, w prowincji Campobasso, we włoskim regionie Molise. Liczy około 32 tys. mieszkańców, ale to wystarczająco aby było drugim pod względem wielkości miastem Molise.

Miasto jest znakomicie skomunikowane z innymi regionami. Przebiega tędy autostrada A14, która łączy ze sobą poszczególne miejscowości wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Ponadto znajduje się tu stacja kolejowa na ważnej linii biegnącej wzdłuż wybrzeża.

Parkingi w Termoli

Miasto jest stosunkowo nieduże, ale nie mieliśmy problemu, aby zaparkować. Miejsc parkingowych szukaj przy Corso Umberto I – to ulica w samym centrum miasta, przy której zaparkowaliśmy na niebieskich liniach (płatne w parkometrze). Miejsca parkingowe są wyznaczone po obu stronach ulicy. Przy Corso Umberto I są sklepy i punkty usługowe, przechodzi tędy sporo ludzi dlatego parking tutaj wydał nam się bezpieczny. Jeśli przy Corso Umberto I nie będzie wolnych miejsc, to skręć w Corso Fratelli Brigida, przy której są kolejne miejsca parkingowe. Z obydwu tych ulic jest bardzo blisko do Corso Nazionale i historycznego centrum. Trzeci parking – tuż przy centro storico – jest na Piazza Sant’Antonio.

Natomiast jeśli przyjeżdżasz na tutejszą plażę, to wybierz parking wzdłuż Lungomare Colombo (niebieskie linie) lub na Piazza Sant’Antonio.

Dwa duże parkingi znajdują się także w porcie. Jednak znalazłem negatywne opinie na temat bezpieczeństwa portowych parkingów.

Stacja kolejowa w Termoli

Przez miasto przebiega ważna linia kolejowa AnkonaLecce – biegnąca wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Dzięki temu na stacji w Termoli zatrzymuje się tu bardzo wiele pociągów łączących północ i południe Włoch.

Z Termoli można pojechać bezpośrednim pociągiem m.in. do Ankony lub do Bari – z obydwu tych miast są połączenia lotnicze do Polski. Z jedną przesiadką z Termoli można dojechać do Rzymu (kilkanaście połączeń dziennie). Termoli jest też dobrą bazą wypadową do zwiedzania wybrzeża Costa dei Trabocchi – pociągi regionalne jeżdżące przez Termoli zatrzymują się w poszczególnych miejscowościach na wybrzeżu Abruzji.

Ponadto z Termoli biegnie druga linia kolejowa – do miasta Campobasso, które jest stolicą regionu Molise.

Porada praktyczna: rozkład jazdy pociągów oraz ceny biletów sprawdź na oficjalnej stronie włoskich kolei https://www.trenitalia.com/

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

  • Masz pytania? Napisz komentarz poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Wróć tu na drugi dzień i sprawdź moją odpowiedź (nie czekaj na mailowe powiadomienie o odpowiedzi).
  • Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 56 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
  • Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 126 000 zaangażowanych obserwatorów.
  • Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 100 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!

Zostaw komentarz

7 komentarzy

Katarzyna 24 lipca 2024 - 21:58

Witam. Planuje podróż z 2 latkiem 16-30 września. Czy ten kierunek nadaje się na plażowanie w tym okresie ? Pozdrawiam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 lipca 2024 - 12:10

Dzień dobry,
Tak, zazwyczaj wrzesień – szczególnie w tej części Włoch – jest piękny i słoneczny, ale nie jestem w stanie przewidzieć pogody. Ostatnio coraz częściej zdarzają się różne anomalie, jednak szanse na plażowanie i kąpiele w morzu są w tym terminie bardzo wysokie.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ola 30 kwietnia 2024 - 15:23

Nawiązując do wpisu Jarosława- kiedy artykuł będzie zaktualizowany (brak zdjęć obecnie, podobnie jak w poście o Sirolo)?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 maja 2024 - 23:08

Wiem, wiem, przepraszam. Cały czas albo jesteśmy w podróży albo pracujemy nad nowymi artykułami lub aktualizujemy stare teksty. Materiałów, doświadczeń, zdjęć – jest tak dużo, że nie nadążamy i nie wiadomo od czego zacząć 🙂 W tym momencie jesteśmy na majówce nad jeziorem Garda i zbieramy kolejne materiały, ale już w sobotę wracamy do Polski. Będziemy aktualizować stare przewodniki i przygotowywać nowe.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Jarosław 26 lutego 2024 - 20:18

Dziękuję, super! 🙂

Odpowiedz
Jarosław 26 lutego 2024 - 12:28

Dzień dobry – nie ładują się zdjęcia z Termoli… 🙁

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 lutego 2024 - 13:35

Tak, wiem, to jeden z najstarszych artykułów na blogu. Byliśmy ostatnio ponownie w Termoli i będę ten artykuł przygotowywał zupełnie na nowo. Proszę o jeszcze chwilę cierpliwości.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz