Strona główna -> Jeziora we Włoszech -> Najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda – gdzie jechać z dziećmi?

Najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda – gdzie jechać z dziećmi?

Autor: Łukasz Ropczyński
2 komentarze 4,9 tysięcy wyświetleń
Najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda - gdzie jechać z dziećmi? (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Gdzie są najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda? Gdzie nad jezioro Garda jechać z dziećmi, gdzie jest najcieplejsza woda, a gdzie widoki najbardziej spektakularne? Nad jezioro Garda podróżujemy co roku, od kilkunastu lat. Na blogu znajduje się kilkanaście przewodników po jeziorze i miastach wokół. Natomiast tutaj skupimy się wyłącznie na najpiękniejszych plażach i atrakcjach dla dzieci w pobliżu opisywanych plaż. Będzie więc także słynny park rozrywki, termy z widokiem na jezioro i spektakularna trasa rowerowa.

Wszystkie zdjęcia plaż, które znajdują się w tym przewodniku, są naszego autorstwa. Co najmniej kilkukrotnie byliśmy na każdej z opisywanych tutaj plaż. W tym artykule nie znajdziesz więc informacji bezmyślnie kopiowanych z internetu. Opieramy się tylko na własnej wiedzy i doświadczeniu.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Korzystając z okazji zapraszam Cię do naszego dużego przewodnika po jeziorze Garda. W oddzielnym artykule opisujemy sprawdzone noclegi nad jeziorem Garda. Natomiast w kategorii jezioro Garda zgromadziliśmy odnośniki do wszystkich kilkunastu artykułów na temat jeziora. Są one regularnie aktualizowane.

Gdzie są najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda?

plaża w Torbole, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Torbole, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Największa różnica dotyczy północnego i południowego brzegu jeziora Garda. Natomiast różnice między stroną wschodnią, a zachodnią nie są tak istotne i w zasadzie ograniczają się tylko do tego, że po stronie zachodniej popołudniami słońce nieco szybciej chowa się za górami.

Północna część jeziora Garda

Zalety:

 1. Piękne widoki! Po północnej stronie jezioro jest węższe i otoczone wysokimi górami. To stąd pochodzą najładniejsze zdjęcia jeziora publikowane w internecie.
 2. Na północnym brzegu leżą najpiękniejsze i najbardziej eleganckie miasteczka: Limone sul Garda, Riva del Garda, Torbole i Malcesine.
 3. Najlepsze trasy rowerowe, w tym słynna droga rowerowa zawieszona nad jeziorem biegnąca na północ od Limone sul Garda.

Wady:

 1. Chłodna woda. Do jeziora wpada tu czysta, ale rześka, górska woda spływająca z Alp i Dolomitów.
 2. Droższe noclegi.
 3. Po północnej stronie nie ma dużych kempingów z parkami wodnymi i parków rozrywki. Są za to nieliczne małe kempingi. Natomiast wybór hotel i apartamentów jest duży – zobacz na liście naszych sprawdzonych noclegów nad jeziorem Garda.

Południowa część jeziora Garda

Zalety:

 1. Woda w jeziorze cieplejsza nawet o 5 stopni w stosunku do północnego brzegu.
 2. Popularne kempingi z parkami wodnymi leżące przy południowym brzegu oraz słynne parki rozrywki (Gardaland, Movieland The Hollywood Park, Cavour Parco Acquatico).
 3. Linia kolejowa biegnąca przez Desenzano del Garda i Peschiera del Garda. Pociągiem można wybrać się na wycieczkę do Werony, Padwy, a nawet do Wenecji.
 4. Niższe ceny noclegów.

Wady:

 1. Widoki mniej spektakularne niż na północy (brak gór).

Kompromis, czyli Zatoka Salò i okolica

Pewnym kompromisem pomiędzy górzystą północną stroną jeziora, a pełnym szerokich plaż południowym brzegiem, jest środkowa część jeziora, a konkretnie zatoka przy mieście Salò. Widoki są tu piękne, woda ciepła, a poza tym to świetna baza wypadowa do codziennych wycieczek do niemal wszystkich miast nad jeziorem.

Przy Zatoce Salò leży kilka średniej wielkości kempingów z domkami i basenami. Mamy tam trzy sprawdzone miejsca. Wszystkie z pięknym widokiem i dobrze oceniane przez gości: Weekend Glamping Resort, Campeggio Europa Silvella i kemping Eden.

Najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda – część północna

1. Plaża w Torbole

plaża w Torbole, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Torbole, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wybór pierwszego miejsca jest trudny, ponieważ wszystkie trzy plaże z naszego zestawienia zasługują na miano najpiękniejszych. Jednak naszą ulubioną plażą nad jeziorem Garda jest plaża miejska w Torbole. To plaża żwirowa, znajdująca się w sąsiedztwie gór, a woda w tym miejscu jest bardzo czysta i ma charakterystyczny, turkusowy kolor. Niektórzy uważają, że plaża w Torbole przypomina nieco wybrzeże Chorwacji, chociaż oczywiście nie sposób porównywać morze do jeziora.

Plaża ma długość około 700 m i w przeważającej części jest plażą bezpłatną. Przy plaży znajdują się bary i darmowe toalety. Ponadto część osób wypoczywa i opala się na elegancko przystrzyżonej trawie, która sąsiaduje z plażą. Dodatkowo ze względu na dogodne wiatry Torbole jest ulubionym miejscem windsurferów. Mają oni tu swoje ośrodki, wypożyczalnie i szkoły. Co najmniej kilkadziesiąt żagli na jeziorze o każdej porze dnia, to typowy widok dla tego fragmentu jeziora w trakcie wakacji.

Zobacz więcej:

2. Plaża w Riva del Garda

plaża w Riva del Garda, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Riva del Garda, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Riva del Garda to najbardziej elegancka miejscowość nad jeziorem – położona jest na jego północnym krańcu. Tutejsza plaża ciągnie się przez ponad kilometr, ale to nie jest jedna duża plaża jak w Torbole, tylko kilka mniejszych, oddzielonych od siebie plaż, a wszystkie łączy promenada. Pierwsza z plaż – idąc od centrum Riva del Garda – to plaża żwirowa z charakterystycznymi palmami. To piękne miejsce do pamiątkowych zdjęć. Następnie znajduje się druga plaża żwirowa o nazwie „Spiaggia Sabbioni” z pływającym pomostem, który jest atrakcją dla dzieci.

Promenadą wzdłuż plaży można iść dalej na wschód w stronę Torbole. Tam – jeszcze w granicach Riva del Garda – znajdują się kolejne żwirowe plaże i zatoczki. We wschodniej części miasta na uwagę zasługuje „Spiaggia Pini”. Wszystkie plaże w miasteczku to plaże żwirowe, ale znajdują się one na terenie rekreacyjnym z pięknie przystrzyżoną trawą i śródziemnomorską zielenią. Dlatego dużo osób rozkłada swoje ręczniki na trawie, a nie na kamyczkach. Podobnie jak w Torbole, tu także leżąc na plaży można podziwiać piękną panoramę jeziora i wysokie góry otaczające Lago di Garda z obydwu stron.

Zobacz więcej:

3. Plaża w Limone sul Garda

plaża w Limone sul Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Limone sul Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Główną miejską plażą w Limone sul Garda jest „Spiaggia Cola”. Plaża ma niespełna 300 m długości, ale w całości jest bezpłatna. Dzięki drzewom rosnącym na plaży jest tu sporo zacienionych miejsc. Na plaży są ławki, a tuż obok bezpłatne toalety. Ponadto w sezonie letnim można wypożyczyć tutaj rowerki wodne. Podobnie jak dwie poprzednie plaże, ta także jest położona w sąsiedztwie wysokich gór.

Plaża Cola – podobnie jak zdecydowana większość plaż nad jeziorem Garda – jest plażą żwirową. Są tu drobne kamyczki, a zejście do jeziora jest łagodne i bezpieczne nawet dla małych dzieci. Woda jest rześka, co jest typowe dla północnej części jeziora, ale za to bardzo czysta. W sezonie letnim na plaży w Limone sul Garda dyżurują ratownicy. Jeśli planujesz przyjechać tutaj samochodem to 200 m od plaży znajduje się nowoczesny, wielopoziomowy parking Parcheggio Multipiano przy Via Lungolago Guglielmo Marconi 50.

Zobacz więcej

Ciclopista del Garda to prawdopodobnie najbardziej spektakularna trasa rowerowa we Włoszech (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Ciclopista del Garda to prawdopodobnie najbardziej spektakularna trasa rowerowa we Włoszech (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ścieżka pieszo – rowerowa Ciclopista del Garda

Całe jezioro Garda słynie z tras rowerowych, ale najpiękniejszy odcinek drogi rowerowej znajduje się właśnie na północ od centrum Limone sul Garda i prowadzi w stronę Riva del GardaCiclopista del Garda to prawdopodobnie najbardziej spektakularna trasa rowerowa we Włoszech. Została otwarta w lipcu 2018 r.

Trasa ma około 4 km długości z czego odcinek zakotwiczony do skalnej ściany ma 2,5 km. Rozpoczyna się w centrum Limone sul Garda, przy skrzyżowaniu miejskiej ulicy Via Remol z Gardesaną (czyli z główną trasą biegnącą wzdłuż jeziora). Następnie ścieżka rowerowa prowadzi na północ, a jej najładniejszy odcinek rozpoczyna się na wysokości hotelu Capo Reamol. Trasa na razie kończy się na granicy Lombardii i Trydentu, ale w przyszłości będzie kontynuowana. Droga rowerowa momentami jest zawieszona nad jeziorem, co daje niesamowite wrażenia. 

Jeśli nie masz ze sobą rowerów, to możesz je wypożyczyć w Limone Bike Rental przy Via IV Novembre 20.

4. Kameralna plaża Baitone

plaża w Baitone, obok Navene, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Baitone, obok Navene, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kolejna z naszych ulubionych plaż na północnym brzegu jeziora Garda znajduje się we frakcji Navene, która jest częścią gminy Malcesine. Navene to kameralna wieś położona nad brzegiem jeziora, 5 km na północ od centrum Malcesine, w której znajduje się plaża Baitone.

Nawet w sierpniu – gdy jezioro przeżywa oblężenie turystów – to w Navene jest stosunkowo spokojnie. Atmosfera jest bardziej sielska, życie toczy się niespiesznie. Wieczorami w zasadzie nic tu się nie dzieje. W poszukiwaniu imprez trzeba jeździć do sąsiednich miejscowości. Jeśli jednak marzysz o ciszy i spokoju w środku wakacji, a jednocześnie w odległości 10 minut jazdy samochodem chcesz mieć tętniące życiem miejscowości, to Navene będzie znakomitym wyborem.

Porada praktyczna: przy tej plaży znajduje się Hotel Baitone** – niby skromny, ale przeczytaj jego opinie na bookingu. Wśród nich spora część opinii gości z Polski, którzy byli tam z naszego polecenia. 

5. Plaża w północnej części Malcesine

plaża Campagnola, na północ od Malcesine, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Campagnola, na północ od Malcesine, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeszcze mniej oblegana przez turystów plaża znajdują się 700 m dalej na południe, mniej więcej naprzeciwko Wind Hotelu w północnej części Malcesine. Zdjęcie tej plaży, które znajduje się powyżej, zrobiłem w ostatnią sobotę czerwca. Jak widać plaża nie jest zatłoczona, ponieważ pobliskie hotele i apartamenty raczej wybierają miłośnicy windsurfingu, a nie typowi plażowicze.

Przy plaży znajduje się szkoła windsurferów – Kite Center Garda Lake, dlatego odpoczywając tutaj spodziewaj się, że spotkasz wielu fanów pływania na desce z żaglem. Przy plaży znajduje się niewielki płatny parking na około 20 samochodów.

Zobacz więcej:

6. Plaża w Brenzone sul Garda

plaża w Brenzone sul Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Brenzone sul Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na południe od Malcesine znajduje się kameralne Brenzone sul Garda. To spokojna miejscowość z willową zabudową i gospodarstwami agroturystycznymi, w których produkuje się oliwę z oliwek. Brenzone sul Garda składa się z kilkunastu wiosek – każda z nich ma podobną liczbę mieszkańców. Na południe i na północ od starego portu w Brenzone sul Garda ciągnie się bezpłatna, żwirowa plaża. Natomiast zejście do jeziora jest tu łagodne.

Byliśmy tutaj kilkukrotnie, w tym raz pod koniec sierpnia – nawet wtedy na plaży wypoczywało mało osób. Plaża jest długa i zadbana. Wieczorami można spacerować wzdłuż jeziora, a przy niewielkim porcie znajduje się kilka barów i restauracji. To jedno z najspokojniejszych miejsc nad jeziorem.

7. Plaża w Salò

plaża w Salò nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Salò nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Salò to jedno z dwóch największych miast na zachodnim brzegu jeziora. Patrząc na mapę bliżej mu do południa niż do północy, ale mimo wszystko – ze względu na górzysty krajobraz wokół – zdecydowałem się przypisać plażę w Salò do najpiękniejszych plaż po północnej stronie jeziora Garda.

W centrum Salò praktycznie nie ma plaż ponieważ jest tam elegancka promenada i przystań, do której podpływają promy i łodzie. Natomiast jedyna publiczna plaża, to Spiaggia Mulino, która oddalona jest od historycznego centrum o około 1,2 km. Plaża jest ładna i darmowa – doskonale widać z niej centrum położonego w zatoce miasta.

Zobacz więcej:

Porada praktyczna: przy Zatoce Salò leży kilka średniej wielkości kempingów z domkami wakacyjnymi i basenami – we wszystkich byliśmy i zasługują na polecenie. Wszystkie z pięknym widokiem i dobrze oceniane przez gości: Weekend Glamping Resort, Campeggio Europa Silvella i kemping Eden.

Najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda – część południowa

1. Plaża „Pisenze” w Lido di Manerba

plaża "Pisenze" w Lido di Manerba, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża „Pisenze” w Lido di Manerba, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na południowym brzegu jeziora Garda naszą ulubioną plażą jest mało znana plaża Pisenze w Lido di Manerba. Mało znana wśród turystów, natomiast miejscowi chętnie przyjeżdżają tutaj w niedzielę. Nie zrażaj się ilością osób – te zdjęcia zrobiłem właśnie w pewną lipcową niedzielę. Później wracaliśmy tu jeszcze kilkukrotnie w środku tygodnia i wówczas na plaży było mniej więcej około 10 osób.

Plaża jest wąska, ale długa (400 m) i z obu stron otulona zielenią. Woda w tym miejscu ma wyjątkowo turkusowy kolor. W mapach Google miejsce to jest oznaczone jako „Spiaggia Pisenze” w sąsiedztwie Rocca di Manerba. Samochód trzeba zostawić nieco wyżej (300 m przed plażą) na wyznaczonych miejscach wzdłuż ulicy i opłacić postój w parkometrze. Miejsc parkingowych jest niewiele więc najlepiej przyjechać z samego rana, szczególnie w weekendy. Komunikacją publiczną nie da się tutaj dotrzeć.

2. Plaża „La Romantica” w Manerba del Garda

plaża "La Romantica" w Manerba del Garda, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża „La Romantica” w Manerba del Garda, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W miejscowości Manerba del Garda przez około dwa kilometry ciągnie się długa i zadbana plaża „La Romantica”. To plaża żwirowa, z łagodnym zejściem do jeziora. Wzdłuż plaży biegnie asfaltowa ścieżka pieszo-rowerowa, natomiast za ścieżką znajdują się niewielkie kempingi i rezydencje z apartamentami. Z ich ogrodów jest bezpośrednie wyjście na plażę. Przeważają tutaj turyści z Niemiec i Austrii. Niektórzy z nich na kempingi przyjeżdżają z własnymi motorówkami, które tutaj z łatwością mogą wodować w jeziorze.

Plaża „La Romantica” niemal w całości jest darmowa. Tylko dwa krótkie odcinki są strefą płatną. Przy plaży znajduje się kilka barów i lodziarni. Ta plaża to świetny wybór jeśli podróżujesz z dziećmi. Będą mieć dużo miejsca dla siebie, woda w tym miejscu jest stosunkowo ciepła, a zejście do jeziora jest bezpieczne. Natomiast popołudniami można jeździć na rowerze ścieżką wzdłuż plaży, która ciągnie się dalej na północ aż do Porto di San Felice.

3. Plaża w Toscolano Maderno

miejska plaża w Toscolano Maderno, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
miejska plaża w Toscolano Maderno, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Toscolano Maderno to zaledwie 8-tysięczne miasteczko na zachodnim brzegu jeziora Garda, które powstało z połączenia dwóch oddzielnych miejscowości: Toscolano i Maderno. Idąc promenadą wzdłuż brzegu jeziora mija się tu kilka plaż. Najbliżej przystani promowej znajduje się plaża Lido Azzurro (częściowo ze strefą płatną), następnie – blisko siebie – jest jeszcze pięć kolejnych plaż (bezpłatnych), z czego ostatnią jest plaża dla psów.

Psia plaża w mapach google oznaczona jest jako „Bau Beach Toscolano Maderno”. Wszystkie plaże w Toscolano Maderno są żwirowe i stosunkowo duże. Ruch samochodowy przebiega w środku miejscowości, drogą SS45bis więc tu, przy plaży, jest cicho i spokojnie. Zresztą ulica dla samochodów w pewnym momencie kończy się i dalej – wzdłuż plaż – idzie się pieszą promenadą. Ten odcinek jest najbardziej przyjemny.

4. Plaża w historycznym centrum Sirmione

plaża w historycznym centrum Sirmione nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w historycznym centrum Sirmione nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Do Sirmione nie warto przyjeżdżać specjalnie na plażę, ponieważ po pierwsze jest tutaj duży kłopot ze znalezieniem miejsca parkingowego, a po drugie miejskie plaże są bardzo zatłoczone. Jeśli jednak wybierzesz urokliwe Sirmione jako miejsce urlopu i zarezerwujesz tu hotel, to nie ma potrzeby aby za każdym razem gdzieś dojeżdżać samochodem na plażę. W samym Sirmione są co najmniej trzy plaże z czego najważniejsza i najchętniej wybierana to „Lido delle Bionde”.

„Lido delle Bionde” to plaża w połowie płatna (z leżakami, prysznicami i barem), a w drugiej połowie darmowa. Ponadto wiele osób opala się na drewnianym pomoście. Sirmione to jedna z trzech najważniejszych miejscowości turystycznych nad jeziorem więc spodziewaj się tutaj tłoku. Jednak jest na to rada. Kilkaset metrów na północ, na końcu cypla, na którym leży Sirmione, znajduje się bardzo ładna plaża „Jamaica Beach”. Turyści opalają się tam na skałach. To przyjemne miejsce z panoramicznym widokiem na jezioro. Warto jednak pamiętać o zabraniu ze sobą butów do wody. Poza tym „Jamaica Beach” to plaża z charakterystycznymi, dużymi skałami – nie ma ta więc możliwości, aby wbić parasol dlatego nie wybieraj się tę plażę w samo południe.

Zobacz więcej:

Aquaria Thermal SPA w Sirmione (fot. Ugo Toldi)
Aquaria Thermal SPA w Sirmione (fot. Ugo Toldi)

Aquaria Thermal SPA w Sirmione

Co robić nad jeziorem Garda, gdy pogoda nie sprzyja kąpielom w jeziorze? Można wybrać się do term w Sirmione. Miasto od wieków słynie z wody termalnej. Relaksując się w basenach zewnętrznych w Aquaria Thermal SPA można jednocześnie podziwiać panoramę jeziora Garda. To miejsce niestety nie należy do tanich, ale być może będziesz sobie mógł pozwolić na odrobinę luksusu.

Wody termalne w Sirmione są pochodzenia wulkanicznego i wypływają ze źródeł termalnych Grot Katullusa i Wergiliusza. Aquaria Thermal SPA to jeden z trzech obiektów termalnych w Sirmione, ale najnowszy, ponieważ otwarty w 2003 r. Jest otoczony dużym zielonym parkiem. Znajduje się tu ponad 10 000 m kw. stref wellness, z czego około 700 metrów to baseny termalne (jeden wewnętrzny, jeden zewnętrzny i jeden słodkowodny), jacuzzi, sauny, łaźnie parowe i prysznice wrażeń. Temperatura wody przez cały rok waha się od 34 do 36°C.

Aquaria Thermal SPA
Piazza Don A. Piatti 1
25019 Sirmione

5. Plaża w Desenzano del Garda

plaża w Desenzano del Garda, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Desenzano del Garda, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bardzo ładne plaże z krystalicznie czystą wodą znajdują się w centrum miejscowości Desenzano del Garda, która położona jest na południowo-zachodnim brzegu jeziora. To jedno z dwóch miast nad jeziorem, w którym znajduje się stacja kolejowa więc miasteczko chętnie wybierane jest przez osoby, które przylatują samolotem do Bergamo, a później stamtąd pociągiem jadą nad jezioro Garda.

W Desenzano del Garda znajduje się kilka plaż. Najważniejsza z nich to plaża „Desenzanino”, która mniej więcej po połowie jest podzielona na strefę płatną i darmową. Znajdują się tu toalety oraz bar z restauracją. Kawałeczek dalej na południe znajduje się plaża „Margy Beach”, na której można wypożyczyć rowerki wodne.

6. Plaża w Peschiera del Garda

plaża w Peschiera del Garda, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Peschiera del Garda, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bardzo ładna, długa i szeroka plaża znajduje się też w miejscowości Peschiera del Garda mniej więcej na wysokości kempingu Bella Italia. Peschiera del Garda to drugie (i ostatnie) po Desenzano del Garda miasto nad jeziorem, które ma stację kolejową. Plaża w Peschiera del Garda jest szeroka, żwirowa i w przeważającej części bezpłatna. Wzdłuż plaży biegnie ścieżka spacerowa, są też bary oraz wypożyczalnia rowerków wodnych.

Ponadto – po drugiej stronie miasta, czyli od wschodu – Peschiera ma jeszcze inne, ale mniejsze plaże. To m.in. Lido ai Pioppi, która znajduje się tuż przy porcie jachtowym.

Zobacz więcej:

Park rozrywki Gardaland nad jeziorem Garda
Park rozrywki Gardaland nad jeziorem Garda

Park rozrywki Gardaland

5 km na północ od Peschiera del Garda znajduje się najpopularniejszy i największy we Włoszech park rozrywki czyli słynny Gardaland. Tworzy go kilka stref tematycznych. Jednak najwięcej emocji budzą kolejki. Jest ich tu 7, ale najsłynniejsze to te, które rozwijają prędkość około 80 km/h. To m.in. Blue Tornado, gdzie można poczuć się jak na pokładzie ponaddźwiękowego odrzutowca, a pasażerowie chwilami jadą do góry nogami.

Na odwiedziny tutaj należy zaplanować cały dzień, a bilety można kupić wcześniej przez internet. Od 2020 r. na terenie parku Gardaland we współpracy z Lego uruchomiono tematyczny obszar z ponad 4 milionami klocków użytych do odtwarzania najpiękniejszych zabytków Włoch.

Gardaland
Via Derna 4
37014 Castelnuovo del Garda

7. Plaża przy zamku w Sirmione

plaża obok zamku w Sirmione, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża obok zamku w Sirmione, najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na koniec wróćmy jeszcze do Sirmione, o którym już wcześniej wspominałem przy okazji opisu plaż „Lido delle Bionde” i „Jamaica Beach”. Do zabytkowego centrum Sirmione wchodzi się przez historyczną bramę zamku Scaligerich, wzniesionego w XIII w. Po prawej stronie mija się zamek, a zaraz za nim znajduje się jedna z miejskich plaż. To „Spiaggia del prete” – żwirowa, nieduża, ale warto o niej wspomnieć, ponieważ leży w zabytkowym sercu jednego z najpiękniejszych miast nad jeziorem.

„Spiaggia del prete” jest w całości darmowa i posiada pełną infrastrukturę – toalety oraz bar. Niestety tylko na niewielkim fragmencie plaży istnieje możliwość zejścia do jeziora. Poza tym – ze względu na lokalizację – ta plaża jest chętnie odwiedzana przez turystów, którzy robią sobie tutaj przerwę w trakcie zwiedzania miasta. Jeśli szukasz spokojniejszego miejsca na opalanie się to wybierz „Jamaica Beach”, która znajduje się na końcu cypla Sirmione.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

2 komentarze

Marta 19 kwietnia 2024 - 06:58

Dzień dobry:) świetny blog – rzeczowy, praktyczne porady! Dziękuję:)
Wybieramy się rodziną do Włoch kamperem nad Jezioro Garda. Z której miejscowości na południu jeziora najlepiej dojechac pociągiem do Werony czy Mediolanu? Chcemy kampera zostawiać na kampingu a te miasta odwiedzić właśnie pociągiem. Może od razu z tej samej miejscowości będzie szansa na wynajem rowerów i zwiedzanie pobliskich miejscowości właśnie rowerem?
Będę wdzięczna za pomoc, to nasza pierwsza podróż do Włoch. Dzieci mają 12 i 15 lat, więc to już bardziej nastolatki:)))
Dziękuję
Marta Klocek

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 kwietnia 2024 - 09:35

Dzień dobry,
Dziękuję za miłe słowa! Tylko dwie miejscowości nad jeziorem Garda mają stację kolejową: Desenzano del Garda i Peschiera del Garda. W tym drugim miasteczku (w Peschiera) jest kilka dużych kempingów więc tam byłoby bezpieczniej zostawić kampera, żeby później zwiedzać okolicę pociągiem. Wypożyczalnie rowerów często są na kempingach – warto na to zwrócić uwagę 🙂 Zresztą nad jeziorem Garda ich nie brakuje – są praktycznie w każdej większej miejscowości turystycznej.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz