Jezioro Trazymeńskie: serce zielonej Umbrii
Jezioro Trazymeńskie położone w malowniczej, zielonej Umbrii, tuż przy granicy z Toskanią może być świetnym miejscem na spędzenie wakacyjnego urlopu, z dala od hucznych kurortów i zatłoczonych miast. Bajeczne jezioro otoczone jest historycznymi miastami, które słyną ze swoich starożytnych zabytków.
Jezioro Trazymeńskie ma bardzo dogodne położenie z punktu widzenia turystycznego. Leży w pobliżu Autostrady Słońca A1. Jadąc od północy wystarczy zjechać na węźle „Fabro”, natomiast od południa „Chiusi/Chianciano Terme”. Od Perugii do jeziora można dojechać bezpłatną drogą ekspresową E45. Alternatywna możliwość to dojazd pociągiem kursującym na trasie Rzym – Florencja, który zatrzymuje się na stacji Castiglione del Lago. Turyści, którzy mają do pokonania dalszą odległość i nieco bardziej zasobny portfel, mogą zdecydować się na lot samolotem. Umbria International Airport znajduje się w połowie drogi między Asyżem, a Perugią.
Campingi, hotele i plaże nad jeziorem
Najczęściej wybieraną formą wypoczynku nad Jeziorem Trazymeńskim jest pobyt w jednym z campingów tuż przy wodzie lub w kameralnym hotelu. Campingi pozwalają obcować z naturą, a przy tym są dobrze wyposażone i bezpieczne. Camping Umbria Punta Navaccia, położony tuż przy zjeździe z superstrady łączącej Perugię z autostradą A1 zapewnia dostęp do prywatnej, dobrze zagospodarowanej plaży, możliwość rozbicia namiotów lub zaparkowania camperem, skorzystania z łazienek, podłączenia prądu, opróżnienia nieczystości z campera itp. Turyści mogą też wynająć jeden z bungalow. Dodatkowo przy plaży powstały atrakcje dla najmłodszych: podesty, mola, skocznie do wody i wypożyczalnia rowerków wodnych oraz kajaków. Poza campingiem Punta Navaccia, znajduje się tutaj też camping Eden Park. Godna uwagi jest również oferta świetnie położonego hotelu Parco dei Pini, który do dyspozycji gości ma basen i prywatną plażę nad jeziorem, a w pobliżu prowadzi także camping. Innym hotelem w pobliżu jeziora jest Il Lago da una nuvola – jest to kompleks hotelu, apartamentów i restauracji. Łącznie wokół jeziora znajduje się kilkadziesiąt hoteli i restauracji i trzy campingi.
Poza wypoczynkiem nad jeziorem warto zwiedzić okolicę. Umbria szczyci się swoim przepięknym krajobrazem i historycznymi miasteczkami. W bliższe wycieczki po okolicy warto wybrać się pieszo. W te nieco dalsze – rowerem. Istnieje wiele ścieżek rowerowych, a w razie konieczności podróżowania drogą lokalną, również jest stosunkowo bezpiecznie. Dwie wyspy leżące na jeziorze można odwiedzić promem lub rowerkiem wodnym. Pozostałe miasta regionu, jak chociażby Perugię czy Asyż położone są dalej. Tutaj pomocna jest komunikacja publiczna lub własny samochód.
Miasta wokół Jeziora Trazymeńskiego
Wypoczywając nad Jeziorem Trazymeńskim koniecznie należy odwiedzić okoliczne miasteczka. Wśród nich najważniejsze to Castiglione del Lago – zbudowane przez Etrusków na wapiennym cyplu, po zachodniej stronie jeziora. Najważniejszą budowlą jest tutaj fascynujący zamek. W starym mieście warto zatrzymać się na kawę w jednym z barów.
Inną wartą odwiedzenia miejscowością jest Citta della Pieve. Przez wiele lat należała do Państwa Kościelnego. W centrum należy przespacerować się słynną uliczką Via Bacciadonne, która prowadzi do katedry katedra poświęcona SS. Gervasio e Protasio z XII wieku. W centrum warte zobaczenia są także inne kościoły oraz zabytkowa 38 metrowa wieża.
Po wschodniej stronie jeziora znajduje się Magione. Najważniejszym zabytkiem jest tam Zamek Kawalerów Maltańskich, który w XII wieku został przejęty przez Benedyktynów. W starym mieście znajduje się kościół Matki Boskiej Łaskawej z 1209 roku. Po zwiedzaniu Magione warto podjechać do wioski Montecolognola, z które roztacza się wspaniały widok na jezioro.
Na cyplu góry Petrarvella po południowej stronie Jeziora Trazymeńskiego w XIV wieku została założona miejscowość Paciano. W kościele św. Józefa znajdują się liczne dzieła słynnych okolicznych malarzy, a wokół miasta dobrze zachowane są starożytne mury obronne wraz z basztami.
Średniowieczny klimat gwarantuje również pobliskie miasteczko Panicale. Historyczne centrum zachowało klasyczny układ ulic. Widoczne są resztki murów i bram warownych. Jednak główną atrakcją miejscowości jest wspaniały widok na jezioro i rzekę Nestor.
Podczas pobytu nad Jeziorem Trazymeńskim watro odwiedzić także inne miejsca. Wśród nich najciekawsze to Tuoro sul Trasimeno (to tutaj stoczyły bitwę wojska Hannibala z Kartaginy z armią Rzymską), Piegaro (położone w lesie, urokliwe miasteczko), nieco dalej położone Orvieto (ze słynną katedrą – opisywane w osobnym tekście), toskańskie Sarteano, Montepulciano i Pienzę. Ponadto – więcej niż jeden dzień – warto poświęcić na wycieczkę do pobliskiej stolicy regionu Umbria – Perugii. Perugia opisywana jest szczegółowo w osobnym artykule.
Jezioro Trazymeńskie
Z geograficznego punktu widzenia Jezioro Trazymeńskie jest stosunkowo płytkie. Średnia jego głębokość to 4 metry. Jezioro odbiera wodę, ale nie ma bezpośredniego ujścia. Jedyna możliwość zmniejszenie poziomu jeziora to odparowanie wody, co sprawia, że jest podatne na zanieczyszczenia. Ciekawostką jest fakt, że po II wojnie światowej turyści i okoliczni mieszkańcy zmagali się co roku z plagą komarów nad jeziorem. Z tego powodu w 1950 roku sprowadzono z USA specjalną odmianę ryb, które miały pożerać larwy komarów. Ryby te w jeziorze i okolicznych rzekach są do dziś i z tego powodu liczba komarów znacznie się zmniejszyła, chociaż wciąż jest duża.
Ostatnie badania przeprowadzone przez narodowy instytut Italia Nostra potwierdziły, że jakoś wody w jeziorze jest bardzo wysoka. Czystości sprzyja brak gospodarstw rolnych i dużych zakładów pracy w okolicy. Klimat nad jeziorem jest ciepły i umiarkowany. Od maja do września temperatura wody jest wystarczająco ciepła, aby swobodnie pływać. Od wschodu Lago Trasimeno otaczają wzgórza, które chronią go od chłodnych, wschodnich wiatrów.
Po II wojnie światowej brzeg jeziora wycofał się o kilometr na zachód. Brzeg wschodni stał się głębszy i bardziej nachylony. W 1970 roku brzeg wycofał się ponownie. Od 1990 roku głównym problemem był stały spadek wody w jeziorze spowodowany brakiem deszczu. Do 2003 roku woda wycofała się o ponad 100 metrów w głąb jeziora, a jej poziom spadł o 1,4 m. W kolejnych latach zbudowano niewielki kanał łączący jeden z toskańskich zbiorników wodnych z jeziorem, co wyrównało braki w poziomie wody.
Mieszkańcy Umbrii bardzo dbają o jakość wody w jeziorze. Wokół jeziora występuje strefa przyrodnicza o nieskazitelnej czystości. W 1995 roku na powierzchni jeziora i wokół niego ustanowiono strefę parku naturalnego. W 2003 roku oddano do użytku 50 kilometrową ścieżkę rowerową wokół jeziora. Są także ścieżki do biegania, głównie na wzgórzach po wschodniej stronie jeziora.
Wzgórza wokół jeziora bogate są w oliwki. Z kolei od strony Toskanii przy jeziorze znajdują się liczne winnice. Dużą część z nich można odwiedzić, aby spróbować lub kupić butelkę lokalnego wina. Wokół jeziora znajdują się szkoły jazdy konnej, ścieżki do trekkingu i szlaki do pieszych wycieczek. W niektórych miejscach można podziwiać zabytkowe młyny, pracujące do dziś, które wyciskają oliwę z oliwek (tzw. swojską oliwę przy odrobinie szczęścia można zakupić na miejscu). Istnieją punktu, w których można wynająć rowery, skutery lub samochody. Wokół jeziora popularna jest turystyka wędkarska, a w restauracjach w miejscowościach wokół jeziora serwowane są lokalne przysmaki, w tym świeże ryby złowione w Jeziorze Trazymeńskim.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.