Strona główna -> Umbria -> Jezioro Trazymeńskie czyli Lago Trasimeno – serce zielonej Umbrii. Jedyny taki przewodnik!

Jezioro Trazymeńskie czyli Lago Trasimeno – serce zielonej Umbrii. Jedyny taki przewodnik!

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 10 komentarzy 6,2 tysięcy wyświetleń
Jezioro Trazymeńskie czyli Lago Trasimeno - serce zielonej Umbrii. Jedyny taki przewodnik! (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jezioro Trazymeńskie – po włosku Lago Trasimeno – leży w zielonej Umbrii, tuż przy granicy z Toskanią i jest czwartym największym jeziorem we Włoszech. W przeszłości fascynowało malarzy i poetów, w tym Lorda Byrona. Dziś Jezioro Trazymeńskie jest lubianym przez Włochów miejscem na niespieszny wypoczynek. Wokół jeziora znajdują się średniowieczne miasteczka, promenady, trasy biegowe i rowerowe, gaje oliwne oraz winnice. Natomiast na samym jeziorze są trzy wyspy – do dwóch z nich można dopłynąć promem.

Bezpośrednia okolica Lago Trasimeno słynie nie tylko z wysokiej jakości oliwy z oliwek oraz lokalnych win, ale także z szafranu i wielowiekowej tradycji tkania koronek. Z kolei nieco dalej – w mieście Deruta – powstaje słynna ceramika. Można pojechać do jednej z tamtejszych fabryk, ale pięknie zdobione talerze czy wazony sprzedawane są też nad jeziorem. Sami ostatnio przywieźliśmy taką pamiątkę do Polski z małego sklepiku w Passignano sul Trasimeno.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Jezioro Trazymeńskie to także plaże, chociaż szczerze trzeba przyznać, że woda w jeziorze nie jest tak transparentna jak w górskich jeziorach północy Włoch, ale jest czysta, co potwierdzają regularnie badania. Dlatego pierwsze wrażenie nie zawsze jest pozytywne, ale plaże są idealne do opalania i bezpieczne dla małych dzieci. Jest płytko, a woda jest ciepła.

Co znajdziesz w tym przewodniku:

 • wskazówki jak spędzić aktywne wakacje nad jeziorem Trazymeńskim;
 • najładniejsze miasteczka nad jeziorem;
 • porady gdzie zjeść coś pysznego;
 • zdjęcia i opisy plaż nad jeziorem;
 • dużo porad praktycznych;
 • dwa sprawdzone noclegi nad jeziorem, z czego jeden u polskich gospodarzy.

Przeczytaj cały artykuł lub wybierz z menu poniżej interesujący Cię fragment.

Jezioro Trazymeńskie jako baza wypadowa do zwiedzania Umbrii

widok na jezioro Trazymeńskie z Castiglione del Lago, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na jezioro Trazymeńskie z Castiglione del Lago, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niedawno pisaliśmy, że nasza ukochana Umbria jest jeszcze mało popularna, a co za tym idzie nierozdeptywana przez zagranicznych turystów. Oczywiście wyjątkami od lat pozostają Perugia i Asyż, gdzie turystów, pielgrzymów i wycieczek autokarowych nigdy nie brakowało. Jednak inne przepiękne, średniowieczne miasta, takie jak Spoleto, Todi, Spello, Gubbio, czy Orvieto wciąż wydają się być oazą spokoju. Nocleg nad Jeziorem Trazymeńskim to świetna baza wypadowa do wszystkich najpiękniejszych miast Umbrii, a ponadto po sąsiedzku – tuż obok – jest Toskania. Blisko jest więc też Cortona czy Siena.

Kiedy kilkanaście lat temu po raz pierwszy byliśmy nad Lago Trasimeno było tam bardzo spokojnie. Turystów z zagranicy praktycznie nie widzieliśmy. Ostatnio, w 2023 r., mijaliśmy już od czasu do czasu samochody z polskimi czy niemieckimi tablicami rejestracyjnym, gdzieniegdzie pojawiały się kampery, ale i tak było ich niewiele. Niech tak pozostanie jak najdłużej.

Jakie zalety ma Jezioro Trazymeńskie?

zachód słońca w Monte del Lago, jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
zachód słońca w Monte del Lago, jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jezioro Trazymeńskie jest na pewno mniej spektakularne niż jezioro Como czy jezioro Garda. Nie ma tu wysokich gór w sąsiedztwie jeziora, nie ma też willi należących do milionerów i luksusowych hoteli. Tego się nie spodziewaj. Jest za to sporo innych zalet:

 • Jezioro Trazymeńskie popularne jest wśród samych Włochów – głównie tych, którzy mają tutaj swoje drugie domy albo przyjeżdżają na weekendy z bliskiej okolicy.
 • Sezon letni trwa tu dłużej niż na północy Włoch – pogoda jest mniej kapryśna niż na górzystej północy kraju. Pamiętam Święta Bożego Narodzenia w Umbrii, gdy dni były słoneczne, a temperatura w południe dochodziła do 20 stopni.
 • Są tu zdecydowanie niższe ceny niż nad jeziorem Garda, czy jeziorem Como.
 • Przy jeziorze jest mnóstwo świetnych restauracji – część z nich specjalizuje się w kuchni typowej dla Umbrii, w części z nich są dania z truflami, a inne mają w karcie świeże owoce morze (przecież nad Adriatyk jest stąd blisko);
 • Jest czysto, przyjaźnie, a drogi są dobre i darmowe (w Umbrii są przede wszystkim superstrady, a nie płatne autostrady).
 • W miasteczkach wokół jeziora łatwo zaparkować.
 • Jest bezpiecznie – wszędzie parkujemy tu bez obaw o kradzieże, zresztą Umbria ogólnie jest bezpieczna;
 • Na koniec najważniejsze – to świetna baza wypadowa do zwiedzania Umbrii i przy okazji fragmentu Toskanii.

Jaki klimat panuje nad Lago Trasimeno i kiedy można się kąpać?

plaża w pobliżu Monte del Lago, Jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w pobliżu Monte del Lago, Jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z geograficznego punktu widzenia Jezioro Trazymeńskie jest stosunkowo płytkie. Średnia jego głębokość to 4 metry, a w najgłębszym miejscu ma 6 m. Jezioro odbiera wodę, ale nie ma bezpośredniego ujścia. Jedyna możliwość zmniejszenie poziomu jeziora to odparowanie wody.

Ciekawostką jest fakt, że po II wojnie światowej turyści i okoliczni mieszkańcy zmagali się co roku z plagą komarów. Z tego powodu w 1950 r. sprowadzono z USA specjalną odmianę ryb, które miały pożerać larwy komarów. Ryby te w jeziorze i okolicznych rzekach są do dziś i z tego powodu liczba komarów znacznie się zmniejszyła.

Regularne badania potwierdzają, że jakość wody jest bardzo wysoka, chociaż – ze względu na muliste dno – woda nie jest idealnie przejrzysta. Czystości sprzyja brak gospodarstw rolnych i dużych zakładów pracy w okolicy. Klimat nad jeziorem jest ciepły i umiarkowany. Od końca maja do września temperatura wody jest wystarczająco ciepła, aby swobodnie pływać. Od wschodu Lago Trasimeno otaczają wzgórza, które chronią jezioro od chłodnych, wschodnich wiatrów.

Jezioro Trazymeńskie jako wielki plac zabaw Umbrii

jezioro Trazymeńskie czyli Lago Trasimeno, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jezioro Trazymeńskie czyli Lago Trasimeno, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W 1995 r. na powierzchni jeziora i wokół niego ustanowiono strefę parku naturalnego – Parco Regionale del Lago Trasimeno. Następnie wybudowano kanał łączący jeden z toskańskich zbiorników wodnych z jeziorem, co wyrównało braki w poziomie wody. W 2003 roku oddano do użytku 50 kilometrową ścieżkę rowerową wokół jeziora. Są także ścieżki do biegania, głównie na wzgórzach po wschodniej stronie jeziora.

jezioro Trazymeńskie tuż przed burzą - widok z Passignano sul Trasimeno, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jezioro Trazymeńskie tuż przed burzą – widok z Passignano sul Trasimeno, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wzgórza wokół jeziora bogate są w oliwki. Z kolei od strony Toskanii przy jeziorze znajdują się liczne winnice. Dużą część z nich można odwiedzić, aby spróbować lub kupić butelkę lokalnego wina. Wokół jeziora znajdują się szkoły jazdy konnej, ścieżki do trekkingu i szlaki do pieszych wycieczek. W niektórych miejscach można podziwiać zabytkowe młyny, pracujące do dziś, które wyciskają oliwę z oliwek. Istnieją punkty, w których można wynająć rowery lub skutery. Na jeziorze można spotkać wielu wędkarzy, a w restauracjach w miejscowościach wokół jeziora serwowane są lokalne przysmaki, w tym świeże ryby złowione w Jeziorze Trazymeńskim.

Na jeziorze Trasimeno znajdują się trzy wyspy:

 • Isola Polvese – największa ze wszystkich, porośnięta gajami oliwnymi, z ruinami zamku i kościołem San Giuliano z XI wieku. Na wyspie znajduje się także restauracja oraz kameralny hotel;
 • Isola Maggiore – jedyna wyspa, która jest wciąż zamieszkała i do której przez cały rok pływa prom. Z zewnątrz można zobaczyć ruiny zamku Guglielmi. Na wyspie można też zwiedzić kościół San Salvatore, kościół San Michele Arcangelo oraz kaplicę św. Franciszka;
 • Isola Minore – najmniejsza z wysp. Jest własnością prywatną, ale nikt na niej nie mieszka.

Ciekawostki o jeziorze Trazymeńskim

 • Co roku w Castiglione del Lago na jeziorze powstaje największa choinka na świecie. Podczas ostatnich Świąt Bożego Narodzenie choinka świeciła się od 8 grudnia do 8 stycznia.
 • Co roku, w ostatnią niedzielę lipca w Passignano sul Trasimeno odbywa się Palio delle Barche. To tradycyjne wydarzenie, w trakcie którego mieszkańcy ścigają się uliczkami miasteczka w grupach – każda z łodzią na ramionach. Dzień wcześniej – w sobotę – odbywa się historyczna parada.
 • Natomiast co roku w sierpniu w San Savino odbywa się Sagra del Gambero, czyli festiwal w trakcie którego w niskich cenach można rozkoszować się rybami i krewetkami.
 • Co roku w marcu wokół jeziora odbywa się 62-km ultramaraton, półmaraton i bieg na 10 km.

Najpiękniejsze miasteczka nad Lago Trasimeno

Zapraszam Cię do przeczytania opisów miasteczek i plaż znajdujących się wokół jeziora.

Castiglione del Lago

Castiglione del Lago, jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castiglione del Lago, jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Położone na wzgórzu Castiglione del Lago jest najważniejszym miasteczkiem nad jeziorem Trasimeno. Zostało założone przez Etrusków przy zachodnim brzegu jeziora. To jeszcze wciąż Umbria, ale w linii prostej jest stąd niespełna 10 km do Toskanii.

Historyczne centrum Castiglione del Lago jest stosunkowo nieduże. To w zasadzie dwie główne uliczki biegnące równolegle do siebie. Prowadzą one do zamku Rocca del Leone, który został wzniesiony w XII wieku. W murach zamku znajduje się amfiteatr na świeżym powietrzu, w którym latem odbywają się wydarzenia kulturalne. Ponadto z samego zamku można podziwiać panoramę jeziora.

Castiglione del Lago, jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castiglione del Lago, jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bardzo blisko od Rocca del Leone znajduje się drugi najważniejszy zabytek miasta, czyli Palazzo della Corgna. Dziś jest to muzeum, a w przeszłości był to pałac dynastii Corgna. Warto też zobaczyć kościół św. Magdaleny (wł. Chiesa della Maddalena), w którym znajduje się obraz „Maryi na tronie” autorstwa Eusebio da San Giorgio. To malarz epoki renesansu, który urodził się w Perugii.

Wzdłuż ulic zabytkowego centrum znajdują się bary, lodziarnie, restauracje i sklepy z lokalnymi produktami. My skusiliśmy się na zakup słoiczków z salsa di tartufo i oddzielnie całych trufli – w Umbrii są tanie i łatwo dostępne. Można tu kupić także umbryjską oliwę z oliwek i lokalny makaron oraz słynne słodycze z Perugii. Spośród wszystkich miasteczek nad jeziorem Trasimeno, tutaj spotkaliśmy najwięcej turystów.

piaszczysta plaża w Castiglione del Lago, jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
piaszczysta plaża w Castiglione del Lago, jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Natomiast u podnóża historycznego centrum Castiglione del Lago znajdują się tereny rekreacyjne, plaża oraz przystań promowa. Tam też warto się przespacerować.

Porada praktyczna: jeśli chcesz zaparkować jak najbliżej zabytkowego centrum, to ustaw nawigację na Parcheggio Giacomo Leopardi przy Via Giacomo Leopardi. Łatwiej jednak zaparkować przy Via Lungolago, czyli przy plaży i przystani promowej skąd schodami wychodzi się prosto do murów Rocca del Leone.


Passignano sul Trasimeno

w trakcie spaceru promenadą w Passignano sul Trasimeno, jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w trakcie spaceru promenadą w Passignano sul Trasimeno, jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Drukowane przewodniki i włoskie strony turystyczne podają, że Passignano sul Trasimeno to „drugie najładniejsze miasto nad jeziorem”. Zdecydowana większość autorów tekstów uważa, że numerem jeden jest Castiglione del Lago, ale my się z tym nie zgadzamy. Nam najbardziej spodobało się Passignano sul Trasimeno, którego zabudowa ciągnie się bezpośrednio wzdłuż jeziora. Wzdłuż brzegu znajduje się promenada i zadbana zieleń, a obok są kamienice, a w nich bary i restauracje. Z chęcią zatrzymaliśmy się tu na obiad, w trakcie którego cały czas podziwialiśmy panoramę jeziora.

Passignano sul Trasimeno pod tym względem jest zupełnym przeciwieństwie Castiglione del Lago, ponieważ w tym drugim, spacerując po historycznym centrum prawie nie widać jeziora. Natomiast w Passignano widok na jezioro towarzyszył nam praktycznie przez cały czas.

W Passignano sul Trasimeno można przechadzać się uliczkami centro storico stopniowo wchodząc coraz to wyżej. Punktem kulminacyjnym jest dojście do La Rocca. Twierdza została zbudowana prawdopodobnie w V lub VI wieku i góruje nad miastem. Jest tam bar, punkt widokowy oraz taras ze stolikami. Stąd także roztacza się piękny widok na panoramę jeziora Trasimeno.

Porada praktyczna: duży i wygodny parking znajduje się tuż przy jeziorze. W nawigacji wprowadź adres: Piazzale Eduardo Acton, 06065 Passignano sul Trasimeno.

sklep z oryginalną ceramiką z Deruty, Passignano sul Trasimeno, jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
sklep z oryginalną ceramiką z Deruty, Passignano sul Trasimeno, jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W Passignano sul Trasimeno nie sposób przejść obojętnie obok sklepów z ceramiką z Deruty. My zaopatrzyliśmy się w sklepiku Il Coccio D’Oro kupując talerze, które zabraliśmy na pamiątkę do Polski 🙂

Morgan's Restaurant, Passignano sul Trasimeno, Jezioro Trazymeńskie w Umbrii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Morgan’s Restaurant, Passignano sul Trasimeno, Jezioro Trazymeńskie w Umbrii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Morgan’s Restaurant, czyli pyszny obiad lub kolacja z widokiem na jezioro

Restauracja Morgan’s znajduje się przy głównej ulicy i posiada taras ze stolikami skąd można podziwiać panoramę jeziora. W przypadku gdy pogoda nie dopisuje albo gdy jest zbyt gorąco, lokal ma też salę wewnątrz.

Morgan’s to restauracja rodzinna, w której specjalizują się w kuchni typowej dla Umbrii oraz w rybach i owocach morza, które są tu świeże albo nawet jeszcze żywe. Przy wejściu znajduje się akwarium z krabami, które oczywiście można zamówić.

Świetna kuchnia, normalne ceny i życzliwa obsługa. Bardzo nam się to miejsce spodobało, zresztą w google średnia ocena Morgan’s to 4.5/5 na podstawie ponad 800 komentarzy.

Via Aganoor Pompili 19,
06065 Passignano sul Trasimeno


San Feliciano

San Feliciano, jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
San Feliciano, jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niewielkie San Feliciano przez tydzień było naszą bazą wypadową do zwiedzania jeziora Trazymeńskiego. Mieszkaliśmy w apartamencie u polskich gospodarzy w zabytkowej posiadłości Il Sodino 1738. Rezydencja położona jest na wzgórzu, z którego roztacza się panoramiczny widok na jezioro. Posiada odkryty basen i osiem apartament, z czego sześć wynajmowanych jest turystom.

San Feliciano to dawna wioska rybacka. W miasteczku znajduje się niewielkie Muzeum Rybołówstwa, poświęcone historii działalności rybackiej na jeziorze. Jest także promenada biegnąca wzdłuż jeziora, plac zabaw, kilka barów i restauracji. Promem z przystani w San Feliciano można przepłynąć na dobrze stąd widoczną wyspę Polvese. Natomiast samochodem lub rowerem w krótkim czasie można dojechać stąd na jedną z pobliskich plaż, o czym za moment.

na śniadaniu w barze Il Chiosco di San Feliciano (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
na śniadaniu w barze Il Chiosco di San Feliciano (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Il Chiosco di San Feliciano

Nad brzegiem jeziora, w samym centrum San Feliciano, znajduje się „Il Chiosco”. Bar oblegany jest przez mieszkańców, a czasem też przez turystów. Jego stoliki rozstawione są kilka metrów od brzegu jeziora.

Rano można tu wypić pyszne cappuccino i zjeść cornetti, a po południu wpaść na aperitivio. Poza klasycznymi włoskimi rogalikami, bardzo smakowały nam te w wersji na słono. Do wyboru były między innymi z tuńczykiem, jajkiem, majonezem i sałatą, z mozzarellą, pesto i pomidorami czy z szynką crudo i salsą truflową. Bar w sezonie letnim czynny jest aż do 23:00.

W google bar „Il Chiosco” ma ocenę 4.3/5 na podstawie ponad 1000 opinii. Naszym zdaniem zasługuje na nieco więcej!

Lungolago Antonino Alicata 9,
06063 San Feliciano


Monte del Lago

Monte del Lago, jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monte del Lago, jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zaledwie kilka kilometrów od San Feliciano znajduje się Monte del Lago. Typowa dla Umbrii zabudowa jest tu ściśnięta na stromym wzgórzu. To jedna z najbardziej malowniczych miejscowości nad jeziorem Trazymeńskim.

Wciąż można zobaczyć tutaj fragmenty XIV-wiecznych murów obronnych. Z miasteczka rozpościera się panoramiczny widok na jezioro. U dołu – wzdłuż brzegu jeziora – biegnie ścieżka pieszo-rowerowa.


Citta della Pieve

Citta della Pieve, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Citta della Pieve, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Inną wartą odwiedzenia miejscowością jest Citta della Pieve. To średniowieczne miasteczko akurat nie znajduje się nad brzegiem jeziora, ale położone jest nieopodal, praktycznie na granicy Umbrii i Toskanii.

Spędziliśmy tutaj tydzień mieszkając w Agriturismo Podere Toscano. Citta della Pieve przez wiele lat należała do Państwa Kościelnego. To miasto bogate w historię i sztukę. Ponadto miasteczko znane jest z tego, że urodził się tutaj Pietro Vannucci bardziej znany jako Perugino, którego liczne dzieła można teraz podziwiać głównie w Perugii. W mieście warto zobaczyć zabytkową twierdzę, kilka średniowiecznych pałaców i kościołów, a ponadto wąskie, brukowane uliczki.

na kawie w Antica Caffetteria Matucci w Città della Pieve (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
na kawie w Antica Caffetteria Matucci w Città della Pieve (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Antica Caffetteria Matucci

W samym centrum Città della Pieve, blisko katedry i w sąsiedztwie twierdzy, znajduje się Antica Caffetteria Matucci. To tętniący życiem bar ze stolikami rozstawionymi na Piazza Matteotti.

Można tu kupić pyszne rogaliki, a także świeże pieczywo i gotowe kanapki. Ponadto za długą ladą kuszą różnego rodzaju słodkości i desery. Nie sposób im się oprzeć. W barowym menu są także świeżo przygotowywane sałatki, pizza na kawałki i lody. Do tego oczywiście kawa, kieliszek umbryjskiego wina albo spritz. Idealne miejsce na krótki odpoczynek w trakcie zwiedzania Città della Pieve.

W Antica Caffetteria Matucci nie ma coperto. Niezależnie od tego, czy zamawiasz na wynosi, czy pijesz kawę przy barze albo przy stoliku – ceny są zawsze takie same, czyli stosunkowo niskie. W google bar oceniony jest na 4.5/5 na podstawie około 500 opinii.

Via Vittorio Veneto 1,
06062 Città della Pieve


Jakie plaże ma Jezioro Trazymeńskie?

Brzeg Jeziora Trasimeno w większości nie umożliwia łatwego zejścia do wody. Dlatego warto wcześniej wiedzieć gdzie są plaże. W trakcie tygodnia spędzonego nad Jeziorem Trazymeńskim odwiedziliśmy wszystkie najładniejsze plaże. Poniżej znajdziesz zdjęcia i opisy kilku najciekawszych.

Plaża w pobliżu Monte del Lago

plaża w pobliżu Monte del Lago, Jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w pobliżu Monte del Lago, Jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kilometr na północ od historycznego centrum Monte del Lago znajduje się plaża, na której spotkaliśmy najwięcej kąpiących się osób. Woda w jeziorze jest tu na tyle głęboka, że można swobodnie pływać. Plaża dzieli się w zasadzie na dwa części, a pośrodku znajduje się „ALBAIA Beach Bar Lounge”, w którym można kupić nie tylko kawę, zimne piwo, czy drinka, ale także gorące dania barowe. Obok jest bezpłatny parking. To plaża żwirowo-trawiasta, z łagodnym zejściem do wody – idealna dla małych dzieci. Ponadto wysokie drzewa na części plaży zapewniają cień.

Plaża Giramondo w San Feliciano

plaża przy restauracji Giramondo w San Feliciano, Jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża przy restauracji Giramondo w San Feliciano, Jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W San Feliciano przy restauracji Giramondo znajduje się duża plaża trawiasta. Idealna do opalania się, ale raczej nie nadaje się do kąpieli. Zejście do jeziora możliwe jest tylko w jednym miejscu. Mimo, że o plaże dba personel restauracji, to dostępna jest ona dla wszystkich za darmo. Warunek jest jeden. Nie wolno przynosić swojego jedzenia i napojów. Jeśli chcesz korzystać za darmo z plaży, to miło będzie jeśli coś zamówisz w restauracyjnym barze. Jednak wcale nie jest to obowiązek.

Plaża przy parku miejskim w Castiglione del Lago

plaża przy parku miejskim w Castiglione del Lago, Jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża przy parku miejskim w Castiglione del Lago, Jezioro Trazymeńskie, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W Castiglione del Lago tuż obok baru Cafe Pescatore Praia znajduje się niewielka, piaszczysta plaża, a zaraz obok niej miejski park. Jest tu możliwość wynajęcia leżaków pod parasolami. Natomiast za darmo ręcznik można rozłożyć na piaszczystej plaży lub na trawniku w parku. Istnieje też możliwość wypożyczenia rowerka wodnego.

Plaża w Tuoro del Trasimeno

piaszczysta plaża w Tuoro del Trasimeno nad jeziorem Trazymeńskim, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
piaszczysta plaża w Tuoro del Trasimeno nad jeziorem Trazymeńskim, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przez lata plaża w Tuoro del Trasimeno uznawana była za jedną z najładniejszych nad całym jeziorem. Jest szeroka i piaszczysta, a do tego dobrze zagospodarowana. Istnieje możliwość wynajęcia leżaka i parasola albo rowerka wodnego.

Niestety w ciągu ostatnich dwóch lat pojawił się tu problem z jakością wody – jest płytka i zbyt ciepła. Wszystko z powodu panujących wysokich temperatur i małej ilości opadów. Mam nadzieję, że w kolejnym sezonie letnim sytuacja na tej plaży znów wróci do dawnej normy. W poprzednich latach była to najchętniej odwiedzana plaża nad jeziorem. W jej sąsiedztwie znajduje się duży kemping – jedyny taki nad całym jeziorem.


Jezioro Trazymeńskie – polecane noclegi

Na koniec mam dla Ciebie dwa sprawdzone noclegi. Miejsca, które znamy i możemy z czystym sumieniem polecić 🙂

Il Sodino 1738

w Il Sodino 1738 znajduje się basen z panoramicznym widokiem na jezioro, gospodarstwo prowadzone jest przez gospodarzy z Polski (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w Il Sodino 1738 znajduje się basen z panoramicznym widokiem na jezioro, gospodarstwo prowadzone jest przez gospodarzy z Polski (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Il Sodino 1738 to zabytkowe gospodarstwo położone nad jeziorem Trasimeno, prowadzone przez gospodarzy z Polski. Jest tu osiem wakacyjnych apartamentów z czego sześć wynajmowanych jest turystom. Il Sodino 1738 posiada basen ze słoną wodą i panoramicznym widokiem na jezioro oraz duży, zadbany ogród. Jest też bezpieczny, prywatny parking i szybkie wifi, które działa we wszystkich apartamentach oraz w ogrodzie i przy basenie. Można więc przyjechać tu także po sezonie, jeśli pracujesz zdalnie.

Ogromną zaletą tego miejsca jest lokalizacja. Z niektórych apartamentów oraz z basenu widać jezioro oraz wspaniałe zachody słońca. W 10 minut spacerem można dojść do centrum San Feliciano gdzie jest sklep, bary i restauracje.

W Il Sodino 1738 gościliśmy w ramach współpracy reklamowej na zaproszenie polskich gospodarzy. Jednak obiekt zbiera też świetnie opinie wśród innych gości. W google ma ocenę 4.7/5 na podstawie ponad 100 recenzji, a na bookingu 8.8/10.


Agriturismo Podere Toscano

w Agriturismo Podere Toscano zatrzymaliśmy się w 2022 r., obiekt położony jest w gaju oliwnym i ma basen z widokiem na Umbrię i Toskanię (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w Agriturismo Podere Toscano zatrzymaliśmy się w 2022 r., obiekt położony jest w gaju oliwnym i ma basen z widokiem na Umbrię i Toskanię (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Agriturismo Podere Toscano to gospodarstwo położone na pograniczu Umbrii i Toskanii w odległości około 30 minut jazdy samochodem od jeziora Trazymeńskiego i zaledwie 5 minut samochodem od urokliwego miasteczka Città della Pieve.

Cała posiadłość jest bardzo duża i otacza ją prywatny gaj oliwny należący do właścicieli. Apartamenty są ładne i czyste. Nasz apartament miał salon z kuchnią, sypialnię i łazienkę. Dużą zaletą tego miejsca jest basen z panoramicznym widokiem.


Jeśli wybierasz się do Umbrii zobacz także moje inne artykuły:

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

10 komentarzy

Martyna 8 maja 2024 - 21:13

Jak można dojechać do noclegu S. Feliciano z lotniska Perugia?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 maja 2024 - 21:21

Hej Martyna,
Czy chodzi o nocleg w Il Sodino? Obawiam się, że pozostaje tylko samochód. Bez własnego lub wypożyczonego auta będziesz nieco uwięziona w Il Sodino.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 25 lutego 2024 - 08:57

Czy możecie polecić jakieś kampingi w okolicy jeziora?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 lutego 2024 - 12:55

W zasadzie są dwa dobrze oceniane kempingi. Największy Camping Village Punta Navaccia i malutki Camping Listro. Łatwo znajdziesz namiary i zdjęcia 🙂 Są jeszcze mniejsze kempingi, ale skromne i przestarzałe.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 7 stycznia 2024 - 08:37

Dzień dobry
w tym roku planujemy wybrać się na wakacje do Il Sodino1738 mam pytanie odnośnie autostrad płatnych, winietach itp opłatach które napotkamy po drodze . Gdzie najlepiej zrobić nocleg po drodze może mają Państwo coś sprawdzonego. Do Włoch jedziemy pierwszy raz ,samochodem . Będę wdzięczna za podesłanie jakiś ciekawostek co warto zobaczyć itp. Dziękuję miłego dnia Kasia

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 stycznia 2024 - 20:43

Dzień dobry,

Proszę zobaczyć na tę listę polecanych hoteli w drodze do Włoch:
https://www.kierunekwlochy.pl/hotele-w-austrii-w-drodze-do-wloch-polecane-i-niedrogie/

Większość z nich to hotele na trasie przez Graz i Villach, ale niektóre są też na trasie przez Przełęcz Brenner.

W Czechach i w Austrii obowiązują winiety. Najlepiej kupić je jeszcze przed podróżą (w formie elektronicznej), bez pośredników, na oficjalnych stronach. Natomiast we Włoszech płaci się na bramkach w zależności od liczby przejechanych kilometrów. Jeśli całą drogę planujecie jechać płatnymi autostradami, to włoski odcinek będzie kosztował około 50 euro w jedną stronę. Można też jechać płatną drogą tylko do Wenecji, a potem jechać darmowymi drogami krajowymi, ale to wyjdzie sporo dłużej i droga jest bardziej męcząca.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paweł 14 maja 2024 - 12:20

Dzien dobry. Google mnie przywiało i dobrze zrobiło :). Zakładając dojazd własnym autem i ewentualnie swoje rowery. Osobyvdorosłe. Co będzie lepszą opcją, aby pozwiedzać i także poleniuchować (chętnie także na nadmorskiej plaży), 1) baza nad Adriatykiem np. w Numana, Marcelli 2) baza na jeziorem ? Np. do Civitanova z nad jeziora jest coś 160 km, czyli około 2 godzin jazdy autem. Będę niezmiernie wdzięczny za porady.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 maja 2024 - 08:19

Cześć Paweł,
To są całkiem dwa różne miejsca.
1. Jezioro Trazymeńskie jest spokojne, nawet w sezonie nie ma tutaj tłumów, a wokół są najpiękniejsze średniowieczne miasteczka Umbrii. Ten region to kwintesencja Włoch. W pobliżu jest Perugia, Asyż, Gubbio, Orvieto, wodospad w Terni, Todi, Narni. Zobacz zresztą do naszego przewodnika po Umbrii.
2. Natomiast tutaj opisujemy region Marche – plaże i najpiękniejsze miasteczka na wybrzeżu. Najpiękniejsze plaże są w Sirolo i Numana, ale tam raczej nie ma zbyt wielu odseparowanych od ruchu ulicznego ścieżek rowerowych. Ładne plaże i mniej zatłoczone są w Civitanova Marche, do której często przyjeżdżamy. Poczytaj o wszystkich tych miejscach i wtedy zdecyduj co Wam bardziej odpowiada 😉
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agata 25 września 2023 - 10:03

Dzień dobry,
a gdzie warto zjeść wokół jeziora lub jego pobliżu? Chodzi mi o okolice Panicale, Paciano czy Citta dell Pieve.
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 września 2023 - 11:35

Dzień dobry Agata,

Akurat trafiłaś na moment, gdy całkowicie przebudowywałem i aktualizowałem powyższy artykuł. Zobacz na obecną jego wersję – jest już kilka polecanych adresów gdzie zjeść. Artykuł w całości będzie gotowy na jutro (27.09.2023). Jeszcze cały dzisiejszy dzień będę nad nim pracował.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz