Wybrzeże Amalfi – co zobaczyć, gdzie spać, gdzie zjeść i jak dojechać? Najlepszy przewodnik!
Wybrzeże Amalfi – czyli Costiera Amalfitana to najpiękniejsza linia brzegowa we Włoszech, a w opinii wielu, najpiękniejsze wybrzeże na Świecie. Wybrzeże Amalfitańskie ciągnie się po południowej stronie półwyspu Sorrentyńskiego od Positano, poprzez Amalfi aż po Vietri sul Mare. Podczas naszego ostatniego pobytu na wybrzeżu Amalfi, przez tydzień mieszkaliśmy w willi z przepięknym widokiem na morze właśnie w Vietri sul Mare. To był bardzo świadomy wybór. Vietri jest autentyczne, pełne szczerych i gościnnych mieszkańców (a nie turystów), ze znakomitymi restauracjami, a przy tym jest tańsze. Do tak słynnych miast jak Positano, Amalfi, Ravello, czy Maiori wyruszaliśmy codziennie własnym samochodem, autobusem lub statkiem.
W tym przewodniku podpowiem Ci jak spędzić weekend lub tydzień na Wybrzeżu Amalfi. Jak się przemieszczać, żeby nie zwariować w tłumie turystów lub w oczekiwaniu na miejsce parkingowe? Gdzie spać na Costiera Amalfitana żeby było to niezapomniane przeżycie, ale jednocześnie aby nie zrujnowało to Twojego budżetu? Będzie też mnóstwo porad praktycznych. Jak dojechać, gdzie kupić bilety, co zobaczyć koniecznie, a co przy okazji, gdzie są najpiękniejsze plaże i gdzie dobrze zjeść – nie tylko kolację ale i deser.
Zaparz sobie kawę i usiądź wygodnie w fotelu. Mam Ci sporo do opowiedzenia!
- Divina Costiera, czyli Boskie Wybrzeże
- Wybrzeże Amalfi – to trzeba wiedzieć
- Wybrzeże Amalfi – polecane hotele i apartamenty
- Nasz apartament w Vietri sul Mare
- Luksusowe hotele w Positano
- Hotele w Positano i Amalfi w rozsądnej cenie
- B&B i tanie apartamenty w dobrej lokalizacji na Wybrzeżu Amalfi
- Najpiękniejsze miasta na wybrzeżu Amalfi
- Wybrzeże Amalfi – pozostałe atrakcje
- Sorrento – czy to także Wybrzeże Amalfi? Co trzeba zobaczyć? Jak dojechać?
- Plaża Fiordo di Furore, Wybrzeże Amalfi
- Il Sentiero degli Dei, czyli Ścieżka Bogów – Wybrzeże Amalfi
- Co do jedzenia oferuje Wybrzeże Amalfi? Polecane restauracje i cukiernie
- Kuchnia na Wybrzeżu Amalfi – z czego słynie region?
- Lokalne desery i likiery na Wybrzeżu Amalfi
- Wybrzeże Amalfi – adresy polecanych restauracji, pizzerii i cukierni
- Restauracje w Vietri sul Mare
- Restauracje w Amalfi
- Restauracje w Positano
- Jak dojechać na Wybrzeże Amalfi?
- Samolotem do Rzymu lub Neapolu, a potem pociągiem na Wybrzeże Amalfi
- Samochodem z Polski na Wybrzeże Amalfi
- Parkingi na wybrzeżu Amalfi
- Wybrzeże Amalfi i komunikacja publiczna
- Autobusy SITA Sud obsługujące Wybrzeże Amalfi
- Biletów nie kupuje się w autobusie!
- Linia autobusowa Sita Sud na trasie Salerno – Maiori – Amalfi
- Linia autobusowa Sita Sud na trasie Amalfi – Positano – Sorrento
- Pozostałe istotne dla turystów linie autobusowe na Wybrzeżu Amalfi
- Wybrzeże Amalfi – statki
- Statek z Wybrzeża Amalfi na wyspę Capri
Divina Costiera, czyli Boskie Wybrzeże

Wybrzeże Amalfitańskie nazywane jest Boskim Wybrzeżem (Divina Costiera). Określenie to zdobyło popularność po II wojnie światowej, gdy Wybrzeże Amalfi stało się bardzo modnym celem wakacyjnych wypraw aktorów, celebrytów, polityków, a później także gwiazd show-biznesu. Wybrzeże Amalfi regularnie gościło m.in. Jacqueline Kennedy, króla Wiktora Emanuela III, aktorki Grace Kelly, Gretę Garbo i Sophię Loren, a także aktorów Leonardo DiCaprio czy Toma Hanksa.
Turyści z całego Świata zachwycają się spacerując po niewielkich miasteczkach: Positano, Praiano, Amalfi, Ravello, Maiori, Cetara, czy Vietri sul Mare, ale Wybrzeże Amalfi to nie tylko miasteczka. Linia brzegowa oferuje wiele plaż, w tym romantyczne zatoczki. Jedna z najsłynniejszych to znana z licznych zdjęć na instagramie plaża Fiordo di Furore. Z kolei wysoko nad plażami biegnie Il Sentiero degli Dei, czyli Ścieżka Bogów, o której opowiem Ci w dalszej części przewodnika.
Wybrzeże Amalfitańskie znane jest także z lokalnych przysmaków. Najważniejsze to Limoncello produkowane ze skórek cytrynowych oraz różne wariacje lodów cytrynowych, ale też likier Concerto, powstający na bazie kilkunastu ziół i przypraw takich jak lukrecja, koper włoski, goździki, gałka muszkatołowa, szarotka i mięta. Wśród deserów króluje tutaj wspaniała Delizia al Limone, ale próbowaliśmy też innych przysmaków.
Z kolei Vietri sul Mare – w którym mieszkaliśmy – słynie z produkcji kolorowej ceramiki, którą w dobrej cenie możesz tu kupić na każdym rogu.
Wybrzeże Amalfi – to trzeba wiedzieć

Z pewnością słyszeliście już coś na temat Wybrzeża Amalfi? Podobno jest nieznośne drogie, niemiłosiernie zatłoczone przez turystów, nie ma parkingów i nie ma łatwo dostępnych plaż. Tyle stereotypów, a jak jest naprawdę?
Dzięki tanim liniom lotniczym możesz kupić niedrogie bilety z Warszawy, Krakowa, Katowic lub Wrocławia do Neapolu. Stamtąd jest już rzut beretem do Salerno (pociągiem 40 minut jazdy, bilet – 4,70 euro). Spod dworca kolejowego w Salerno regularnie odjeżdżają autobusy SITA łączące ze sobą miasteczka Wybrzeża Amalfi. Bilety przeciętnie po 2-3 euro w zależności od długości trasy. Więcej o transporcie na Costiera Amalfitana piszę pod koniec artykułu. Alternatywą jest samolot do Rzymu i pociąg także do Salerno.

Możesz też zrobić tak jak my ostatnio. Przyjechać tu samochodem z Polski. Codzienna jazda słynną drogą Amalfitana to nie lada przeżycie. Droga jest bardzo wąska i kręta. Na większości zakrętów są lustra, a samochody – w tym przede wszystkim autobusy – trąbią, gdy dojeżdżają do zakrętów. Jestem doświadczonym kierowcą, który zjeździł całe Włochy wzdłuż i wszerz, ale jazda Amalfitaną wymagała maksymalnej koncentracji. Miałem obawy czy naszą 5-metrową skodą superb uda się bezpiecznie zaparkować w miasteczkach. Udało się bez problemu. Pod koniec napiszę gdzie i jak szukać parkingów.
Urokliwe miasteczka na wybrzeżu Amalfi tak nas pochłonęły, że mało czasu mieliśmy na plażowanie. W każdym z miasteczek znajdują się plaże bezpłatne (poniżej znajdziesz zdjęcia). Nawet w luksusowym Positano jest skrawek darmowej plaży, ale już na przykład w Maiori czy w Vietri sul Mare plaż darmowych jest bardzo dużo!
Noclegi na wybrzeżu Amalfi to temat rzeka. Zapraszam do kolejnego akapitu.
Wybrzeże Amalfi – polecane hotele i apartamenty
Na wybrzeżu Amalfi praktycznie nie ma kempingów. Wybierać można pomiędzy hotelami, apartamentami, a domami wakacyjnymi. Jeśli lecisz na romantyczny weekend we dwoje – wybierz hotel. Będzie taniej i łatwiej. Jeśli jedziesz całą rodziną i zamierzasz od czasu do czasu gotować, tańszy, lepszy i wygodniejszy będzie apartament lub dom wakacyjny. Bez względu na to co wybierzesz, pamiętaj, że w przypadku przyjazdu samochodem Twój nocleg powinien gwarantować parking. Bezpieczne parkingi są tutaj na wagę złota. Przy podróży samolotem jeden problem z głowy.
Nasz apartament w Vietri sul Mare

Podczas ostatniego pobytu na wybrzeżu Amalfi przez tydzień mieszkaliśmy w willi w Vietri sul Mare z oferty Novasol. Znajdziecie ją pod numerem IKA411. Apartament miał 140 m, dwie łazienki i dwie sypialnie, ale największą zaletą był ogromny taras z widokiem na morze i linię brzegową wybrzeża Amalfi. W salonie – nie wiadomo skąd – wyrastało drzewo (na zdjęciach poniżej), które „wychodziło” przez dach i dawało przyjemny cień nad naszym tarasem.



Cała rezydencja miała parking, internet, była monitorowana i ogrodzona – trzeba było pokonać dwie niezależne bramy na pilota. Nie udało nam się poznać właściciela willi, ale po sąsiedzku mieszkał dozorca. Luis był Portugalczykiem, ale Włosi nazywali go Luigi. Podpowiadał nam gdzie dobrze zjeść i jak sprawnie dojechać w najważniejsze miejsca. Od głównego miejskiego placu w Vietri sul Mare i jednocześnie od przystanku autobusowego dzieliło nas nieco ponad 100 m. To była świetna baza wypadowa do zwiedzania Wybrzeża Amalfitańskiego. Tak świetna, że nie chciało nam się stąd wychodzić 😉



Luksusowe hotele w Positano
Najpiękniejsze i najbardziej romantyczne hotele w całych Włoszech znajdziesz właśnie w Positano. Miasto jest celem wypraw zakochanych par z całego Świata. To idealne miejsce na weekend we dwoje, rocznicę ślubu, czy oświadczyny. Poniżej kilka tych najwspanialszych miejsc.
- Hotel Villa Franca***** – przepiękny, luksusowy hotel w idealnej lokalizacji. Na dachu znajduje się basen. Świetne śniadania i usytuowanie w samym centrum Positano.
- Hotel Le Sirenuse***** – jeden z najpiękniej położonych hoteli we Włoszech. Być może kojarzysz z instagrama jego charakterystyczny basen z panoramicznym widokiem na miasto i morze. W hotelu jest restauracja wyróżniona gwiazdką Michelin i centrum SPA.
- Hotel Covo Dei Saraceni***** – pięciogwiazdkowy hotel w Positano, ale zazwyczaj sporo tańszy od sąsiednich hoteli tej klasy. Piękne położenie, basen z bezpośrednim widokiem na plażę i morze, bardzo elegancki wystrój pokoi i świetna kuchnia.
- Hotel Eden Roc Suites**** – najtańszy, ale także bardzo elegancki i świetnie oceniany hotel. Na uwagę zasługują pokojowe balkony z widokiem na morze i na Positano, a jednocześnie zapewniające intymność. Bardzo kameralny obiekt. Niektóre pokoje mają jacuzzi na balkonie.
Hotele w Positano i Amalfi w rozsądnej cenie
- Hotel Savoia**** w Positano – rodzinny hotel z pięknym widokiem na Positano, a jednocześnie w centrum miasteczka. Bardzo dobra lokalizacja, elegancki wystrój. Restauracja i parking na miejscu. Śniadania wliczone w cenę.
- Hotel Bellevue Suite*** w Amalfi – z hotelu rozpościera się panoramiczny widok na Wybrzeże Amalfi. Warto dopłacić za pokój z balkonem i widokiem na morze. Hotel oferuje transfer lotniskowy i prywatny parking.
- Albergo S. Andrea w Amalfi – skromny, ale dość tani hotel położony naprzeciwko katedry w Amalfi. Trudno o lepszą lokalizację. Minuta spacerem do plaży, a z okna wspaniały widok na tętniący życiem plac. Czysto, pokoje klimatyzowane i z wifi, śniadanie serwowane do pokoju, za dopłatą możliwy transfer lotniskowy.
Sprawdź też inne hotele i apartamenty na wybrzeżu Amalfi:
Booking.comB&B i tanie apartamenty w dobrej lokalizacji na Wybrzeżu Amalfi
- La Valle Delle Najadi – doskonale położone, bardzo czyste apartamenty z kuchnią i prywatną łazienką. Apartamenty znajdują się w pierwszym z miasteczek Wybrzeża Amalfi – w Vietri sul Mare. To miasto, w którym sami się zatrzymaliśmy i które najbardziej nam przypadło do gustu (tanie restauracje i sklepy, prawdziwie włoska atmosfera). Blisko do plaży i do przystanku autobusowego, z którego odjeżdżają autobusy w stronę pozostałych miasteczek Costiera Amalfitana. Niektóre apartamenty mają do dyspozycji prywatne balkony. Wifi oraz darmowy parking. Same zalety! 🙂 Jest tu także wspólny taras ze stolikami i widokiem na morze.
- Bed & Breakfast Casa Anna Rita – kameralny i jak na Wybrzeże Amalfitańskie stosunkowo niedrogi pensjonat B&B w centrum Vietri sul Mare, które jest świetną bazą wypadową do zwiedzania wybrzeża Amalfi. Bezpłatny parking, śniadania wliczone w cenę, bardzo blisko do przystanku autobusowego i do bezpłatnej plaży w Vietri.
- Residence Hotel Panoramic*** – tani hotel w Maiori (blisko Amalfi). Zaledwie 20 m do plaży! Na miejscu jest parking i w całym obiekcie wifi. Pokoje z balkonem od strony morza są nieco droższe. Czysto, świetna lokalizacja, warto!
Najpiękniejsze miasta na wybrzeżu Amalfi
Zapraszam Cię na mój subiektywny przewodnik po miastach Wybrzeża Amalfi.
Positano

Costiera Amalfitana swoją nazwę zawdzięcza miastu Amalfi – z uwagi na dawną historię i ogromne wpływy. Jednak najbardziej luksusowe, najdroższe i najchętniej oblegane przez gwiazdy jest Positano. Nam też bardziej się podobało, chociaż i tu, i tu jest pięknie. O ile do Amalfi regularnie jeździliśmy samochodem, to w przypadku Positano zdecydowaliśmy się na statek z portu w Salerno. Droga pomiędzy Amalfi, a Positano jest bardzo wąska (wiem, bo jechałem później też autobusem), miejscami ruch jest wahadłowy, a w samym Positano nawet we wrześniu nie da się spokojnie zaparkować.
Parkingi są drogie, ale to jeszcze nic. Parkingowi dopytują o godzinę powrotu i proszę o pozostawienie kluczyków od samochodu! Tworzą skomplikowaną układankę, w której jedne samochody zablokowane są przez drugie i trzecie, a odległość między zderzakami to dosłownie 3-4 cm. Nie przesadzam – w dalszej części artykułu znajdziesz zdjęcia z parkingów w Positano. W przypadku tego miasta polecam Ci statek albo autobus.






Samo Positano zachwyca od pierwszego wejrzenia i trudno sobie wyobrazić, że mogłoby być piękniejsze. Położone na stromym zboczu, w przepięknej scenerii, gdzie zielone góry łączą się z lazurowym morzem. Już w latach pięćdziesiątych XX w. Positano stało się sławne za sprawą pisarza Johna Steinbecka, który w swoim eseju zachwalał miasteczko, pisząc o nim, że jest miejscem wymarzonym i jednocześnie odrealnionym. Miasto ma niewielką plażę i sporo ścieżek spacerowych wokół, ale tutaj przyjeżdża się głównie po to, żeby po prostu być. Mieszkać w hotelu z widokiem na miasto, odpoczywać przy basenie, a wieczory spędzać w eleganckich restauracjach z widokiem na morze. To także dobry punkt do dalszej – jednodniowej – wycieczki statkiem na wyspę Capri.
- Zobacz więcej: Positano – osobny wpis na blogu.
- Hotele i apartamenty w Positano
Amalfi

Amalfi jest drugim najbardziej urokliwym miastem na Wybrzeżu Amalfitańskim. To dobry wybór pod względem logistycznym, jeśli na Wybrzeże Amalfi przylatujesz na weekend. Amalfi leży pośrodku i stąd wszędzie jest blisko. Z placu przy plaży non stop odjeżdżają autobusy do wszystkich sąsiednich miejscowości. Stosunkowo łatwo można tu dojechać własnym samochodem.
Życie turystów i mieszkańców skupia się wokół niewielkiego placu przed tutejszą katedrą, od którego odchodzi jedna główna uliczka, prowadząca w górną część miasta. Przy Via Lorenzo d’Amalfi znajdziesz mnóstwo sklepików z lokalnymi produktami. Na każdym kroku sprzedają Limoncello i ceramikę. Są też liczne butiki, bary, lodziarnie i restauracje. Warto zagłębić się w boczne alejki pełne stromych schodów.






Najważniejszym zabytkiem jest katedra Duomo di Amalfi. Początki jej budowy sięgają X w., ale później była jeszcze wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana, po raz ostatni w XIX w. Katedra nosi imię św. Andrzeja. Z Atrium katedry roztacza się przepiękny widok na miasteczko, a we wnętrzu kościoła w upalne lato można na chwilę odpocząć w przyjemnym chłodzie.
Amalfi ma kilka niewielkich plaż. Jedna jest w samym centrum, tuż obok przystanków autobusowych (zarówno płatna jak i darmowa). Jeśli tu nie będzie miejsca idź w stronę portu – tam znajduje się jeszcze jedna darmowa plaża. Warto pospacerować po falochronach. To dobry punkt widokowy do pamiątkowych zdjęć. Panoramę Amalfi najlepiej uchwycić z największego falochronu, na którym znajduje się jednocześnie parking dla samochodów.
- Zobacz więcej: Amalfi – osobny wpis na blogu.
- Hotele i apartamenty w Amalfi
Ravello

Ravello jest jednym z najsłynniejszych miast na Wybrzeżu Amalfitańskim i koniecznie musisz go zobaczyć, chociaż miasteczko leży w górze, na wysokości 315 m n.p.m., a nie bezpośrednio przy morzu. Najłatwiej dojechać tam autobusem z Amalfi (jeżdżą bardzo często, bilet 1,20 euro w jedną stronę). Można też dostać się samochodem. Droga jest kręta i wąska dlatego na kilkukilometrowym odcinku obowiązuje ruch wahadłowy. Trzeba uważać nawet na zielonym świetle, bo skutery nic sobie z tego nie robią i mkną w przeciwnym kierunku gdy mają czerwone.
Samo Ravello słynie z dwóch przepięknych willi – Villa Rufolo i Villa Cimbrone (obydwie dostępne są dla zwiedzających) oraz z organizowanych latem festiwali muzycznych. Każdego lata odbywa się tutaj Festiwal Ravello, poświęcony niemieckiemu kompozytorowi Richardowi Wagnerowi, który związany jest z miastem. Scena rozstawiona jest wówczas na dolnym tarasie ogrodów Villi Rufolo skąd rozpościera się widok na linię brzegową Wybrzeża Amalfi.






Warto bez mapy i konkretnego planu pospacerować uliczkami, z których wszystkie łączą się przy Piazza Duomo. Budowę katedry rozpoczęto w 1086 r., natomiast dzwonnica pochodzi z XIII w. Ravello słynie także z produkcji ceramiki (można ją tu kupić niemal na każdej ulicy) i z produkcji likieru limoncello. W Ravello jest jeszcze 10 (!) innych kościołów, ale nie zdecydowałem się na ich zwiedzanie. Zdecydowanie lepiej spędzić czas w ogrodach tutejszych willi podziwiając niesamowity widok na morze.
Maiori

Maiori ma najdłuższą plażę na Wybrzeżu Amalfi. To co widać na zdjęciu powyżej to tylko jej fragment, a plaża jest piaszczysta. Dłuższa część znajdowała się za moimi plecami. Przeważają tu plaże płatne, ale znajdziesz także kilka odcinków darmowych. Maiori nie otacza aura prestiżu jaką wyczuwa się w Positano czy pobliskim Amalfi. Jednak odniosłem wrażenie, że na ulicach i przy barowych stolikach dominują mieszkańcy, a nie turyści. Życie toczy się tu niespiesznie, a turystów z aparatem fotograficznym w ręku we wrześniu nie widziałem zbyt wielu.
W Maiori zjedliśmy świetne lody (kilka wariacji lodów cytrynowych i pistacjowe) w Sweet Show przy Corso Reginna 10, czyli przy zamkniętym dla ruchu samochodowego deptaku. Kawałek dalej przy tej samej ulicy po prawej stronie idąc od morza kupiliśmy bardzo dobre warzywa i owoce, a w sklepie rybnym dostaliśmy świeże krewetki w cenie 10 euro za kilogram. Tu jest naprawdę tanio, co potwierdza moją tezę, że w mieście przeważają mieszkańcy – nie turyści.






Podobno Maiori było celem nadmorskich wyjazdów już w czasach rzymskich. Nawet jeśli coś w tym jest, to na pierwszy rzut oka w mieście nie widać historycznej zabudowy. Wzdłuż plaży dominuje współczesne hotele i apartamentowce. Najważniejszymi zabytkami jest kolegiata Santa Maria a Mare z XIII w. z charakterystyczną kopułą wyłożoną płytkami oraz kościół San Francesco (ukończony w 1590 r.), który znajduje się przy nadmorskiej promenadzie.
Cetara

Cetara jest malutką miejscowością, znajdującą się we wschodniej części Wybrzeża Amalfi. Od średniowiecza była ważnym ośrodkiem rybackim. Cetara ujęła nas swoją prawdziwością. To nie jest miasteczko zadeptywane przez turystów. Główna ulica z malutkimi sklepikami, barami, kościołem i miejskim placem, na którym rozmawiają mieszkańcy, wygląda jak z filmu Giuseppe Tornatore. Wcale nie przesadzam. Cetara jest naturalna, prawdziwie włoska i bardzo kameralna.
Cetara ma dwie niewielkie plaże. Jedna przy końcu głównej ulicy i tuż obok zacienionego placu (strefa darmowa i płatna). Druga plaża ukryta jest nieco za portem, po zachodniej stronie miasta. Cetara słynie z wyśmienitej kuchni. W tutejszych restauracjach specjalizują się w daniach z tuńczyka i sardeli. W restauracyjnym menu zwróć uwagę na „Colatura di alici di Cetara”. To tutejsza specjalność, na którą przyjeżdża się do Cetary z daleka!






W czasie wakacji w mieście trudno zaparkować, ale z pomocą przychodzi straż miejska. Jadąc od Vietri z drogi Amalfitana należy skręcić w prawo w wąski przesmyk prowadzący do centrum Cetary. Tam zazwyczaj stoi strażnik miejski, który przez radio dopytuje o wolne miejsca parkingowe w porcie. Jeśli będą, przejdź główną ulicą do portu. Jeśli nie, to jedź w prawo – w górę – i tam spróbuj zaparkować. Można też przyjechać tu autobusem SITA lub statkiem.
Vietri sul Mare

Vietri sul Mare nazywane jest Perłą Wybrzeża Amalfitańskiego ale też Miastem Ceramiki. Produkcja ceramiki stała się tu popularna w późnym renesansie, a dziś niemal na każdej ulicy w centrum miasta znajdują się sklepy z tutejszą ceramiką. Apartament, w którym mieszkaliśmy w Vietri sąsiadował z dużą fabryką ceramiki, gdzie praca trwała do 22:00. Takich fabryk jest tu co najmniej kilkanaście. Ceramikę widać dosłownie wszędzie – na fasadach kamienic, na fontannach, na budynkach kościołów i na elementach małej architektury. Przepiękne, kolorowe talerze, naczynia na oliwę z oliwek, wazony, czy filiżanki kupisz tu taniej niż gdziekolwiek indziej na Wybrzeżu Amalfi, a wybór będzie większy.
Vietri sul Mare jest świetną bazą wypadową do zwiedzania Wybrzeża Amalfitańskiego. Miasto graniczy z Salerno. Z tamtejszego portu regularnie w ciągu dnia odpływają statki do Amalfi, Positano i na wyspę Capri. W samym Vietri jest przystanek, z którego mniej więcej co godzinę (w wakacje częściej) odjeżdżają autobusy do Amalfi. Vietri jest sporo tańsze niż sąsiednie miejscowości i słynie z bardzo dobrych restauracji. Zwiedzając Wybrzeże Amalfi staraliśmy się na kolacje wracać do Vietri. Było smaczniej, przyjemniej i taniej. Polecane adresy restauracji, cukierni i pizzerii podam w dalszej części artykułu.






Najważniejszym zabytkiem Vietri sul Mare jest zbudowany w XVII w. kościół San Giovanni Battista, ale tak naprawdę największe wrażenie robi widoczna z daleka kopuła kościoła. Miło spaceruje się po tętniących życiem wąskich uliczkach historycznego centrum. Na ulicach dominują mieszkańcy, a nie turyści. Pełno tu małych sklepików spożywczych, knajpek, barów, sklepów z tytoniem i sklepów rybnych. Pewną wadą Vietri sul Mare jest długie zejście do morza. Jednak tutejsza plaża to wynagradza – jest długa, szeroka i w przeważającej części darmowa. W Vietri bardzo łatwo zaparkować.
Wybrzeże Amalfi – pozostałe atrakcje
Sorrento – czy to także Wybrzeże Amalfi? Co trzeba zobaczyć? Jak dojechać?

Sorrento nie leży na Wybrzeżu Amalfi, chociaż sporo stron, blogów, a nawet przewodników błędnie informuje, że to część Costiera Amalfitana. Jednak Sorrento jest tak blisko, że większość turystów zagląda tu przy okazji pobytu w Amalfi czy Positano nie zważając na formalne szczegóły. W świadomości polskich turystów Sorrento stało się sławne w 2013 r., gdy miała miejsce premiera filmu „Wesele w Sorrento” z popularnym aktorem Piercem Brosnanem. Sorrento słynie z cytryn (i oczywiście limoncello oraz lodów cytrynowych w różnych odmianach), z przepięknych widoków, ze street artu i skalistych klifów. Plaże są tu specyficzne, ale miasto i jego okolicę upodobały sobie niektóre gwiazdy i celebryci.






Jak się dostać do Sorrento? Najwygodniej autobusem albo tak jak my samochodem, ponieważ droga od strony Pompejów jest bardzo wygodna. Blisko centrum zaparkujesz na Parcheggio Stinga przy Via degli Aranci 25. Stąd jest bardzo blisko na główny miejski deptak Corso Italia, który prowadzi do Piazza Tasso, będącego głównym punktem orientacyjnym dla turystów. Warto zagłębić się w wąskie uliczki pełne małych sklepików pomiędzy Corso Italia, a wybrzeżem. Z Piazza Tasso warto przespacerować się w stronę portu lub na taras widokowy przy klasztorze San Francesco. Stamtąd za 1 euro można zjechać windą na specyficzną miejską plażę. Jednak najlepsze knajpki i najfajniejsza atmosfera jest przy Marina Grande. To moja ulubiona część miasta.
Plaża Fiordo di Furore, Wybrzeże Amalfi

Fiordy są nie tylko w Norwegii, są także na Wybrzeżu Amalfi 😉 Instagram rozsławił na cały Świat niewielką plażę Fiordo di Furore. Gdyby nie ona, to o samej miejscowości Furore – położonej wysoko nad morzem – turyści by nie słyszeli. Furore znajduje się między miejscowościami Praiano i Conca dei Marini. Jest niewielkie – mieszka tu ok. 800 osób, ale każdy kierowca autobusów Sita doskonale zna tutejszy przystanek.




To jedna z najbardziej romantycznych plaż we Włoszech. Początkiem września wcale nie była tak zatłoczona, jak się spodziewałem. Dojechać można tu autobusem lub łodzią od strony morza. Samochodu kompletnie nie ma gdzie zaparkować nawet na minutę. Jest wąsko i ciasno. Sama plaża jest bezpłatna z wygodnym zejściem po schodkach.
Gdy tu byłem młodzież skakała do morza ze schodów prowadzących do plaży. Nie róbcie tego! 🙂
Il Sentiero degli Dei, czyli Ścieżka Bogów – Wybrzeże Amalfi

Il Sentiero degli Dei, czyli Ścieżka Bogów to darmowy szlak, z którego rozpościera się przepiękny panoramiczny widok na błękitną zatokę, linię wybrzeża i wioski, których nie widać z perspektywy Amalfitany. Trasa przypomina ścieżki znane z Cinque Terre i jest uważana za jedną z najpiękniejszych tras trekkingowych na Świecie.
Ścieżka Bogów łączą dwie miejscowości Bomerano (Agerola) i Nocello. Zdecydowanie łatwiej przejść z Bomerano w stronę Nocello, ponieważ wtedy idzie się w dół. Na końcu szlaku trzeba pokonać około 1700 kamiennych schodów. Cała trasa ma około 7,8 km.
Jak się dostać do Bomerano (Agerola)? Najprościej autobusem z Amalfi. Podróż krętą drogą trwa 15 minut. Większość turystów przyjeżdża tu właśnie po to, aby rozpocząć trekking po Sentiero degli Dei. Można iść za tłumem. Szlak rozpoczyna się obok kościoła św. Mateusza Apostoła (Chiesa di San Matteo Apostolo). Miejsce jest oznaczone w Google Maps, ale też są strzałki na budynkach.
Szlak – szczególnie w upalne dni – jest męczący, ale nie potrzeba specjalnego wyposażenia. Wystarczą dobre buty i dużo wody. Trasa na dużej części nie jest zabezpieczona barierkami – z dziećmi trzeba bardzo uważać.
Przy niewielkiej fontannie trasa rozwidla się na dwie ścieżki – w kierunku Praiano i do Positnao. Jeśli skręcisz w kierunku Positano trasa stanie się bardziej wymagająca. Na końcu trasy w Nocello są kamienne schody. Zdecydowanie lepiej po nich schodzić niż kierować się pod górę 🙂 Ścieżka kończy się przy Amalfitanie, skąd do Positano można podjechać autobusem Sita Sud (1 km).
Co do jedzenia oferuje Wybrzeże Amalfi? Polecane restauracje i cukiernie
Kuchnia na Wybrzeżu Amalfi – z czego słynie region?


- Owoce morza i ryby – zawsze gdy jesteśmy nad włoskim morzem codziennie zamawiamy owoce morza. Tutaj także są świetne. Fritto misto to klasyk dostępny wszędzie, ale gamberi (krewetki), calamari (kalmary) i polpo (ośmiorniczki) podawane są w wielu innych odsłonach: jako antipasti (przystawki), jako grigliata (grilowane) albo jako spaghetti alla scoglio (z makaronem) lub z scialatielli (to taki lokalny rodzaj makaronu rodem z Amalfi).
- Insalata di mare – sałatka z owocami morza. W menu szukaj jej wśród przystawek, ale zazwyczaj można się nią najeść.
- Zuppa cozze – włoski klasyk, na Wybrzeżu Amalfitańskim mają go niemal wszędzie.
- Mozzarella di bufala – zjeżdżając samochodem z autostrady w Kampanii w stronę Paestum zewsząd atakował nas bilboardy reklamujące mozzarellę di bufala. Kampania słynie z produkowanej tutaj mozzarelli z mleka bawolego. Kupisz ją w przydrożnych sklepach i w małych sklepikach w miasteczkach (często także w supermarkecie).
- Pizza Bufalina – proste rzeczy są najlepsze! Bufalina to pizza z tutejszą mozzarellą di bufala i sosem pomidorowym. Nic więcej.
- Gnocchi alla Sorrentina – jedno z najbardziej popularnych dań w Kampanii. Gnocchi w sosie pomidorowym z mozarellą (fior di latte lub provola) i bazylią.
- Colatura di alici di Cetara – to coś w rodzaju sosu rybnego do makaronu. Powstaje po marynowaniu sardeli. Charakterystyczna solanka od wieków jest odparowywana i wówczas nabiera mocniejszego smaku. To często baza do sosów. Produkcję sosu do perfekcji od czasów rzymskich udoskonalają mieszkańcy Cetary.
- Ravioli z owocami morza – włoskie pierożki mają różne odmiany. Tutaj przypadła mi do gustu wersja z krewetkami i cukinią w farszu oraz z małżami w sosie. Pyszne (na zdjęciach poniżej)!






Lokalne desery i likiery na Wybrzeżu Amalfi

- Delizia al Limone – deser pochodzący z Sorrento wymyślony przez cukiernika Carmine Marzuillo w 1978 r. To biszkopt nasączony limoncello i pokryty kremem na bazie cytryny.
- Lody cytrynowe – Wybrzeże Amalfi słynie z lodów o smaku cytryn amalfitańskich, o smaku limoncello, o smaku delizia al limone czy w jeszcze innych cytrynowych wariacjach.
- Granita di Limone – pyszna i orzeźwiająca granita z cytryn rosnących na Wybrzeżu Amalfi.
- Limoncello – likier przygotowany na bazie skórek z cytryny dostępny jest dosłownie wszędzie. Oryginalne limoncello powinno być produkowane z cytryn z bliskiej okolicy. Przed zakupem warto sprawdzić skład i miejsce produkcji, bo bywa z tym różnie.
- Likier Concerto – powstający na bazie kilkunastu ziół i przypraw takich jak lukrecja, koper włoski, goździki, gałka muszkatołowa, szarotka i mięta

Wybrzeże Amalfi – adresy polecanych restauracji, pizzerii i cukierni

Restauracje w Vietri sul Mare
- Risto Pizzeria Sud Est, Corso Umberto I 14 – nazwa niepozorna, ale to nasza ulubiona restauracja w Vietri sul Mare. Nie ze ścisłej czołówki tripadvisor, ale z bardzo fajną obsługą, świetną kuchnią i rozsądnymi cenami. Fajny ogródek na głównym miejskim placu. Jedząc zerkaliśmy na tętniące życiem miasteczko. Kelner domyślał się o co mi chodzi już w połowie zdania, a za dzieci nie liczyli coperto 😉
- Divina Vietri Pizzeria, Via Giuseppe Mazzini 31 Vicolo Passariello – bezsprzecznie najlepsza pizza na Wybrzeżu Amalfi. Niepozorne miejsce, gdzie codziennie wszystkie stoliki były zajęte. Najwyższej jakości składniki (wystarczy spojrzeć na menu), świetne ciasto i bardzo niskie ceny (od 4 do 7 euro za pizzę).
- Russo Cafe Pasticceria, Corso Umberto I 170 – jedna z najlepszych cukierni na jakie trafiłem we Włoszech. Świetna obsługa, wspaniałe własne specjalności na bazie cytryn, ale też klasyki (Delizia al Limone). Ładnie pakują na wynos. Dobre ceny!




Restauracje w Amalfi
- Taverna degli Apostoli, Piazza del Duomo – tuż obok katedry. W Amalfi lepiej zjesz w centrum miasteczka niż bezpośrednio przy plaży, chociaż nie spodziewałem się, że dobra restauracja trafi się przy głównym placu, gdzie jest mnóstwo turystów. Świetne ryby i owoce morza. Dobre sałaty. Mogłoby być nieco taniej, ale to przecież Amalfi 😉
- La Bottega Del Ferrari, Piazza Dei Dogi 24 – tego typu miejsca odkryłem w Toskanii i teraz chętnie do nich wracam. Mają tu sery i szynki z bliskiej okolicy i chrupiące pieczywo. Można sobie zamówić jedną z kilkunastu panini z lokalnymi przysmakami. Na luzie, tanio i z uśmiechem.
Restauracje w Positano
- La Taverna del Leone, Via Laurito 43 – w Positano przewodnik Michelin i jeden z moich wiernych Czytelników polecał tę restaurację. Ceny wbrew pozorom do zaakceptowania. Restauracja znajduje się przy Amalfitanie, spory kawałek od centrum Positano, ale obok jest parking. Gdy tam dotarliśmy, okazało się, że jest zamknięta. Jak się później okazało personel trafił na wymazy i kwarantannę w związku z covidem. Otworzyli po naszym wyjeździe, więc wrócimy tu przy kolejnej okazji.
- Latteria, Via Pasitea 67 – tanio i dobrze zjesz tutaj. Na miejscu robią panini. Bardzo fajny wybór wędlin i serów. Pizza odgrzewana nie wygląda dobrze – nie polecam. Za to panini były OK. Tanie i zimne piwo. Zaledwie 2 euro za Peroni Nastro Azzurro. Można usiąść przy stoliku na tarasie i podziwiać z góry Positano. Nie ma coperto. Jakieś 10 minut spacerem od plaży, przy głównej ulicy.
Jak dojechać na Wybrzeże Amalfi?
Samolotem do Rzymu lub Neapolu, a potem pociągiem na Wybrzeże Amalfi
Turyści najczęściej lądują w Neapolu, skąd do centrum miasta średnio co 20 minut kursuje autobus Alibus. Bilet w jedną stronę kosztuje 5 euro. Bilety kupuje się bezpośrednio przed wejściem do autobusu.
Następnie z Neapolu do Salerno najlepiej pojechać pociągiem. Podróż trwa około 40 minut, a bilet w 2020 r. kosztował 4,70 euro w jedną stronę.
Alternatywą jest samolot do Rzymu i stamtąd pociągiem do Salerno. Szybko pociąg Frecciarossa jedzie równe 2 godziny, ale bilet kosztuje nieco ponad 50 euro. Pociągi regionalne na trasie Rzym – Salerno jadą całą wieczność, ale są tanie.
Sprzed dworca kolejowego w Salerno regularnie odjeżdżają autobusy przewoźnika Sita Sud do miast Wybrzeża Amalfi. Od maja do września połączeń jest mnóstwo. Jesienią i zimą nieco mniej, ale też nie można narzekać. Bilety autobusowego kosztują kilka euro w zależności od przystanku.
Samochodem z Polski na Wybrzeże Amalfi

W trakcie ostatniego pobytu na Wybrzeżu Amalfi przyjechaliśmy samochodem i to była świetna decyzja wbrew temu co można przeczytać w internecie. W 3 tygodnie pokonaliśmy 5500 km przez Włochy po drodze zwiedzając Marchę i Kalabrię. Na końcu tydzień spędziliśmy na wybrzeżu Amalfi. Pamiętaj o trzech rzeczach:
- Rezerwuj nocleg koniecznie z prywatnym parkingiem! Parkowanie przy ulicy to dramat.
- Nie jedź autem do Positano. Od Vietri do Amalfi jest jeszcze spokojnie. Amalfitana jest w miarę bezpieczna, a parking w godzinach porannych się znajdzie. Pomiędzy Amalfi, a Positano trasa jest już bardzo wymagająca, a w samym Positano na parkingach trzeba zostawiać kluczyk od samochodu. Parkingowi tworzą skomplikowaną układankę z samochodów. Ja oczywiście kluczyka nie zostawiam, więc w Positano raz byliśmy statkiem, a raz autobusem.
- Pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu. Nie tylko OC, ale też AC i Assisstance. Spodziewałem się wszystkiego co najgorsze, ale wróciliśmy bez jednej rysy 😉
Zobacz też na moją listę hoteli w Austrii i na północy Włoch przy autostradzie, bo nie sposób tu dojechać na raz. Zapraszam Cię też do tekstu ceny autostrad we Włoszech i ceny paliwa we Włoszech.
Parkingi na wybrzeżu Amalfi

Niemal we wszystkich popularnych miastach wybrzeża Amalfi (za wyjątkiem Positano) byłem samochodem. Poniżej publikuję listę sprawdzonych parkingów. Możesz ją wykorzystać jako cel w nawigacji. W Positano także rozejrzałem się za parkingami, mimo że byłem tam statkiem i autobusem.
Parking w Positano

- Garage Parking Di Gennaro, Viale Pasitea 1, Positano – duży, 5-poziomowy parking w centrum Positano, do którego stosunkowo łatwo dojechać. Podjeżdża się pod bramę, a resztą zajmuje się parkingowy. Parking jest drogi (10 euro za godzinę lub więcej) i ma złe opinie w Google. Niektórzy zarzucali parkingowym, że uszkadzają samochody. Dlatego w przypadku Positano nie zdecydowałem się na przyjazd samochodem.
- Parking Garage Mandara, Viale Pasitea 82, Positano – drugi z parkingów w centrum Positano. Ma lepsze opinie i milszą obsługę. Ceny negocjowane. Od 7 euro za godzinę do 60 euro za „cały dzień” rozumiany jako wyjazd przed godziną 20:00 żeby zwolnić miejsce dla tych, co przyjeżdżają tu na kolację.
Parking w Amalfi

- Parking Berma, Piazzale dei Protontini, Amalfi – w Amalfi zawsze parkowałem na falochronie (tzw. parking Berma na zdjęciu powyżej). Cena w zależności od miesiąca waha się od 4 do 2 euro za godzinę. Parking ma stosunkowo szerokie miejsca, więc samochód jest tam względnie bezpieczny. Niska cena, blisko centrum. Gdy byliśmy tu w ostatnią niedzielę wakacji, musieliśmy czekać przed szlabanem 15 minut zanim ktoś wyjechał. W tygodniu nawet przyjeżdżając przed południem było tu sporo wolnych miejsc.
- Parking przy dworcu autobusowym i plaży, Via Lungomare dei Cavalieri, Amalfi – w samym centrum Amalfi, przy rondzie i dworcu autobusowym znajduje się parking. Możesz tam spróbować zaparkować, ale raczej nie będzie miejsca.
- Parking Luna Rosa – duży parking jest przy wjeździe do Amalfi od strony Vietri. Znajdziesz go w Google Maps (to parking wielopoziomowy). Tutaj także ceny od 2 do 4 euro za godzinę w zależności od miesiąca.
Parking w Maiori
- Parking przy porcie – z Amalfitany należy zjechać w stronę portu przy punkcie sprzedaży biletów Travelmar. Znajduje się tam zjazd na parking podziemny, gdzie zazwyczaj jest sporo wolnych miejsc. Płaci się parkometrze (około 3 euro za godzinę). Parking podziemny, więc w cieniu.
- Parking przy deptaku – niewielki parking znajduje się przy początku deptaku Corso Regina, od strony plaży. Jest tam około 30 miejsc parkingowych, więc zazwyczaj są zajęte.
Parking w Cetara
- Parking przy porcie, Via Galea 12B, Cetara – duży i wygodny parking znajduje się przy samym porcie. Z Amalfitany należy zjechać wąską uliczką do centrum miasta, gdzie zazwyczaj stoi strażnik miejski i informuje, czy na parkingu przy porcie są wolne miejsca. We wrześniu ich nie brakowało. Cena: około 3 euro za godzinę.
- Parking przy Piazza Europa, Cetara – jeśli nie będzie miejsca przy porcie, pojedź w górną część miasta. Możesz zaparkować przy Piazza Europa lub kawałek wyżej na parkingu wielopoziomowym.
Parking w Vietri sul Mare
- Parking przy plaży, Via Francesco Petrarca, Vietri sul Mare – jeśli przyjeżdżasz do Vietri sul Mare na darmową plażę, to bezpośrednio wzdłuż plaż znajduje się bardzo dużo parkingów przy ulicach Via Francesco Petrarca, czy Viale dei Pini. Płaci się w parkometrze. To chyba największy parking na Wybrzeżu Amalfi. Do centrum Vietri jest stąd spacerem około 15 minut.
- Parking w centrum, Via Cristoforo Colombo 7, Vietri sul Mare – to miejski parking w centrum miasteczka, 3 minuty spacerem od głównego placu. Ciężko o wolne miejsce.
Wybrzeże Amalfi i komunikacja publiczna
Autobusy SITA Sud obsługujące Wybrzeże Amalfi

Autobusy Sita Sud łączą ze sobą miasta wybrzeża Amalfi. Sita Sud ma trzy główne bazy: Salerno, Amalfi i Sorrento. W Salerno autobusy wyjeżdżają spod dworca kolejowego i jadą Amalfitaną zatrzymując się na żądanie na wszystkich przystankach.
Pamiętaj, że autobus zatrzymuje się na żądanie. Trzeba dać znać kierowcy, że chcesz wysiąść lub wsiąść. W autobusie są przyciski.
Kierowcy tutejszych autobusów mają ogromną wprawę w jeździe po krętej i wąskiej Amalfitanie. To pasjonująca przejażdżka – szczególnie za pierwszym razem 😉 Kierowca non stop trąbi, a momentami wydaje się, że autobus się nie zmieści pomiędzy skałami, a samochodami jadącymi z naprzeciwka. Oczywiście zawsze się mieści.

Linia autobusowa Sita Sud na trasie Salerno – Maiori – Amalfi
- Salerno (Via Vinciprova)
- Vietri sul Mare
- Cetara
- Maiori (Erchie)
- Maiori Centro
- Minori
- Atrani
- Amalfi
Wiosną i jesienią autobusy na tej trasie (i oczywiście w kierunku przeciwnym) kursują średnio co godzinę. Są dość punktualne, chyba, że zdarzają się korki, a te w wakacje są bardzo często.
Linia autobusowa Sita Sud na trasie Amalfi – Positano – Sorrento
- Amalfi
- Conca – Grotta Smeraldo
- Praiano
- Positano (Sponda)
- Positano (Chiesa Nuova)
- Colli S.Pietro
- Meta
- Piano Sorrento
- S. Agnello
- Colli Fontanelle
- Bivio S. Agata
- Priora
- S. Agata
- Sorrento
Pozostałe istotne dla turystów linie autobusowe na Wybrzeżu Amalfi

Inne ważne połączenia autobusowe na Wybrzeżu Amalfi, z których warto skorzystać to autobusy z Amalfi do Ravello (kursują nawet co 15-20 minut w zależności od sezonu) oraz autobusy z Amalfi do Pogeroli, jeśli wybierasz się na tzw. Ścieżkę Bogów (też co 20-30 minut). Te autobusy także odjeżdżają z głównego placu w Amalfi (przy rondzie i plaży).
Wybrzeże Amalfi – statki

Wybrzeże Amalfi bardzo przyjemnie zwiedza się statkiem. Autobusy bywają zatłoczone, samochodem w niektórych miejscach trudno zaparkować, a statek daje dużo radości. Można też podziwiać Wybrzeże Amalfitańskie z zupełnie innej perspektywy. My korzystaliśmy ze statków Travelmar.
W Salerno statki Travelmar odpływają z portu przy Piazza Concordia (nieopodal dworca kolejowego). Bilety kupuje się w budce w miejscu, z którego odpływa statek. Na Piazza Concordia znajduje się duży parking, gdzie zostawiliśmy samochód.
Statki z Salerno

Salerno (Piazza Concordia) – Amalfi | 35 min. | 9 euro |
Salerno (Piazza Concordia) – Positano | 70 min. | 14 euro |
Salerno (Piazza Concordia) – Cetara | 15 min. | 6 euro |
Salerno (Piazza Concordia) – Maiori | 30 min. | 8 euro |
Salerno (Piazza Concordia) – Minori | 40 min. | 8 euro |
Salerno (Molo Manfredi) – Amalfi | 35 min. | 9 euro |
Salerno (Molo Manfredi) – Positano | 70 min. | 14 euro |
Statki z Positano

Positano – Salerno (Piazza Concordia) | 70 min. | 14 euro |
Positano – Salerno (Molo Manfredi) | 70 min. | 14 euro |
Positano – Amalfi | 25 min. | 9 euro |
Positano – Minori | 25 + 10 min. | 12 euro |
Positano – Maiori | 25 + 15 min. | 12 euro |
Positano – Cetara | 25 + 35 min. | 14 euro |
Statki z Amalfi

Amalfi – Salerno (Piazza Concordia) | 35 min. | 9 euro |
Amalfi – Salerno (Molo Manfredi) | 35 min. | 9 euro |
Amalfi – Positano | 25 min. | 9 euro |
Amalfi – Minori | 10 min. | 3 euro |
Amalfi – Maiori | 15 min. | 3 euro |
Amalfi – Cetara | 40 min. | 7 euro |
Statek z Wybrzeża Amalfi na wyspę Capri

Zarówno z Salerno, jak i z Positano czy z Sorrento możesz wybrać się na wycieczkę statkiem na wyspę Capri. Cena za bilet w jedną stronę to około 20-25 euro w zależności od przewoźnika i miejsca, z którego się wypływa.
Bilety można kupić bezpośrednio w budce przy przystani, z której odpływa statek. Nie potrzeba wcześniejszej rezerwacji przez internet (cena jest taka sama).
Daj znać w komentarzu, jeśli mój przewodnik był dla Ciebie pomocny! 🙂
Wielkie dzięki za ten wpis! Znalazłam bardzo dużo praktycznych wskazówek. Dobra robota ?
Dziękuję, bardzo mi miło! 🙂
Ciao! Świetny text. Planuje właśnie wypad na 3-4 noce i zastanawiam się czy zostać w Neapolu czy jednak zatrzymac się w Amalfi (przy czym z Neoplu i tak wybralybysmy się na jednodniowa wycieczkę). Jednocześnie mozemy tez odwrócić odpoczynek i ostatni dzień spędzić w city, bo lot mamy przed sama północą. Ciekawa jestem która opcje byś polecił, skoro tak dobrze znasz Włochy?
A jeszcze jedno pytanie; z którego roku jest text żeby ocenić jak bardzo mogły zmienić się ceny?
Artykuł ma nieco ponad rok, ale był dodatkowo aktualizowany w lipcu 2022 r. Ceny są więc aktualne na ostatnie wakacje i mogły się zmienić minimalnie od 2023 roku.
Zdecydowanie bardziej polecam nocleg na Wybrzeżu Amalfitańskim, na przykład w Vietri sul Mare. Neapol można pokochać albo znienawidzić, ale 4 dni w Neapolu, mając pod ręką taką perłę jak Costiera Amalfitana, to zdecydowanie za długo 🙂
Super opis.Wybieramy się właśnie w ten rejon i szukałam takiego przewodnika.
Bardzo fajnie,zwięźle,pełne treści opisy.
Świetne! Dużo szczegółowych i praktycznych informacji, napewno skorzystam !
Dziękuję. Miło mi, że artykuł się przydał 🙂
?b przydatne informacje, dziękuję
Dziękuję bardzo za praktyczny i czytelny opis tego pięknego kawałka Włoch. Wybieram się niebawem i wiem że z pewnością skorzystam z przewodnika. Pozdrawiam ?
Bardzo przydatne.Pozdrawiam
Bardzo fajny artykuł. I mega pomocny. Dziękuję
Petarda! Bardzo pomocny blog. Jedziemy autem do Maiori już za tydzień 😁
Dziękujemy! Bardzo nam miło, że blog się przydaje! Udanego pobytu! 🙂
Panie Łukaszu bardzo dziękuję za pomocne informacje które pozwoliły nam spędzić wspaniały urlop.Wczoraj wróciliśmy z Caorle było tak jak pan opisał po prostu cudownie łącznie z hotelem The One🥰
Bardzo dziękuję, chociaż akurat ten artykuł dotyczy Wybrzeża Amalfi 😉 Ale o Caorle i okolicach rzeczywiście u nas na blogu jest kilka artykułów.
świetny przewodnik , dzięki niemu wybrałam miejsce noclegowe (Vietri)I napewno skorzystam ze wskazówek dot. transportu jak już będę na miejscu !
Dziękuję. Bardzo mi miło, że artykuł okazał się pomocny 🙂
Super napisane. Informacje, zdjęcia wszystko bardzo przydatne. Wybrzeże amalfitańskie w planach więc na pewno skorzystam z porad.Pozdrawiam i dzięki za ogrom włożonej pracy
Dziękuję, również pozdrawiam! Tacy Czytelnicy to prawdziwy skarb!
super informacje.dziekuję
Absolutnie najlepszy, najbardziej kompaktowy i przyjazny przewodnik po kolejnych kawałeczkach włoskiej ziemi. Serdecznie dziękuję za świetna, bardzo przydatna robotę:) Jesteś The best:)
Bardzo dziękuję! Aż chce się pracować nad kolejnymi tekstami czytając takie komentarze 🙂
Super opis.Bardzo pomocny dla kogoś kto nigdy nie był w tym rejonie Włoch.
Bardzo dziękuję za miły komentarz! 🙂