Let’s travel together.

Toskania: 50 najpiękniejszych miast i plaż, przewodnik po regionie

0 1

Wstęp…
Tekst…

Przewodnik po regionie Toskania podzieliłem na 3 części:

 • Toskania północna ? czyli trójkąt pomiędzy miastami Piza, Florencja i Massa na północy. Spora część turystów trafia tutaj tanimi liniami lotniczymi lądując w Pizie.
 • Toskania środkowa ? to moja ulubiona część Toskanii. Znajdują się tu słynne regiony Chianti, Crete Senesi i Val d’Orcia. To właśnie z tego regionu pochodzą najbardziej charakterystyczne zdjęcia z cyprysami, krętymi drogami i wzgórzami. Tu produkuje się najlepsze włoskie wina i tu nagrywano słynne filmy, jak chociażby „Ukryte pragnienia” Bernardo Bertoluciego z Toskanią w tle.
 • Toskania nadmorska ? wybrzeże to najlepszy wybór jeśli planujecie dwutygodniowe wakacje w Toskanii. Dużą część urlopu można spędzać na plażach, a na przykład co drugi dzień jeździć na wycieczki po okolicy. W tym miejscu podpowiadam Wam gdzie są najładniejsze plaże w Toskanii, gdzie jest dużo plaż dzikich i darmowych i które nadmorskie kurorty są najlepsze na wakacje z dziećmi.

Toskania – mapa regionu – opisane miejsca

Czy wiesz, że…?


gorące źródła termalne w Toskanii, Terme di Saturnia (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
gorące źródła termalne w Toskanii, Terme di Saturnia (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Toskania oferuje aż 4 miejsca, w których możesz skorzystać z darmowych źródeł termalnych. Wszystkie te miejsca są całkowicie bezpłatne i zazwyczaj nieźle przygotowane na najazd turystów. Dzikie źródła termalne w Toskanii w znajdują się w środkowej i południowej części regionu. W tym dziale skupiam się na miastach, plażach i atrakcjach Toskanii, ale żeby nie zasypać Cię zbyt wieloma informacjami w jednym miejscu zapraszam także tutaj:

 • Darmowe źródła termalne w Toskanii ? osobiście i nie jeden raz odwiedziłem źródła termalne. Opisałem tu jak dojechać, gdzie zaparkować i jak bardzo nam się podobało (jaka była temperatura wody, czy teren był zadbany).

Toskania północna

Florencja


Florencja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Florencja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Mieszkańcy Toskanii są przekonani, że w ich regionie jest wszystko to, co we Włoszech najpiękniejsze: olśniewające miasta, najcenniejsze dzieła sztuki, niezwykłe krajobrazy, wyśmienita kuchnia i najlepsze wino na świecie. Z kolei stolica Toskanii ? Florencja, to nie jest miasto z zabytkami. To miasto-zabytek, do którego zjeżdżają się najwybitniejsi wielbiciele sztuki. Nigdzie indziej nie sąsiaduje ze sobą tylu mistrzów renesansu. Tu przeprowadzali swoje eksperymenty Leonardo da Vinci i Galileusz, tu tworzyli najwięksi mistrzowie pędzla i dłuta: Giotto, Cimabue, Botticelli i Michał Anioł. Tutaj narodził się sympatyczny kłamczuch Pinokio.


Ponte Vecchio, Florencja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Ponte Vecchio, Florencja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Santa Maria del Fiore, Florencja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Santa Maria del Fiore, Florencja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Ponte Vecchio, Florencja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Ponte Vecchio, Florencja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Florencja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Florencja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Piazza della Signoria, Florencja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza della Signoria, Florencja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Piazza di Santa Croce, Florencja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza di Santa Croce, Florencja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Florencję można zwiedzać kilka godzin albo kilka tygodni i zawsze coś pozostanie do odkrycia. Jeśli Twoje toskańskie wakacje trwają tydzień, to do Florencji przyjedź przynajmniej na jeden dzień. W 5-6 godzin można zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki i fragmenty miasta. To za mało, żeby wejść do któregoś z muzeów, czy odwiedzić wnętrza najważniejszych kościołów, ale wystarczająco aby poczuć namiastkę niezwykłej atmosfery tego miasta. O tym, co zobaczyć we Florencji w trakcie jednodniowej wycieczki, jak dojechać, gdzie zaparkować (jeśli zdecydujesz się na podróż samochodem) i o poradach praktycznych dotyczących zwiedzania miasta piszę w osobnym dziale.
Zobacz więcej: Florencja

Gdzie spać we Florencji? 3 sprawdzone miejsca w dobrej cenie:
 • Plus Florence ? zazwyczaj nie polecam swoim Czytelnikom hosteli, ale to będzie wyjątek, który na to zasługuje. W samym centrum Florencji, blisko najważniejszych zabytków znajduje się świetnie oceniany hostel Plus Florence. Hotel znajduje się 10 minut spacerem od głównego dworca kolejowego. Można tu wynająć zarówno pokój prywatny (jak w zwykłym hotelu) lub łóżko w pokoju wieloosobowym. Są tu nawet dwa baseny i piękny taras.
 • Hotel Machiavelli Palace ? mieści się w budynku XIV-wiecznego klasztoru, zaledwie 300 metrów od dworca Santa Maria Novella i bardzo blisko florenckiej katedry. W całym budynku zapewniono WiFi. W sezonie można zrelaksować się w ogrodzie na dachu z barem, skąd roztacza się widok na zabytkowe centrum Florencji. Część pokoi ma balkon z widokiem na katedrę, a inne dysponują sufitem ozdobionym drewnianymi belkami. Bardzo dobre śniadanie w formie bufetu.
 • Firenze Camping in Town ? świetny, nowy kemping położony 5 km od centrum, tuż nad rzeką Arno. Łatwo stąd dojść lub dojechać autobusem do historycznych części Florencji. Są tu dwa odkryte baseny i nowoczesne domki bungalow, z klimatyzacją, łazienką, pościelą i ręcznikami. Można wykupić śniadania. Na kempingu jest restauracja. Dużą zaletą jest też bezpłatny parking ? szczególnie jeśli do Florencji jedziesz własnym samochodem, to tutaj będziesz go mógł bezpiecznie zaparkować.

Lukka


Piazza San Michele, Lucca, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza San Michele, Lucca, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Chociaż Lukka nie jest największym ani najstarszym miastem Toskanii, to z powodzeniem walczy o tytuł najpiękniejszego miasta regionu z Florencją i Sieną. Spór o palmę pierwszeństwa w Toskanii nie został rozstrzygnięty do dziś. Lukka posiada wszystkie cechy toskańskiego miasta: renesansowe mury obronne, sielski spokój mieszkańców, cudowną, dużą starówkę, wspaniałe restauracje, mnóstwo zabytków i liczne typowo włoskie sklepiki z winem, pamiątkami i dziełami sztuki.


Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Lukka, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lukka, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Katedra San Martino, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Katedra San Martino, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Jeśli planujesz spędzać wakacje w północnej części Toskanii, to Lucca powinna być punktem obowiązkowym. Na zwiedzanie historycznego centrum warto zaplanować co najmniej pół dnia. Samochód można zostawić tuż przy murach obronnych miasta (szczegóły w tekście poniżej) i Luccę zwiedzać pieszo. Najważniejsze atrakcje to Piazza San Michele, kościół San Michele in Foro, charakterystyczny, owalny Piazza dell’Anfiteatro, kościół San Frediano, katedra San Martino, mury obronne i Torre Guingi. To wieża z XV wieku na szczycie której posadzono dwa dęby ? jedyna w swoim rodzaju.
Warto zatrzymać się na dłużej w tej części Toskanii, ale nie w centrum Lucci. Na wzgórzach wokół miasta znajdują się świetne gospodarstwa agroturystyczne z basenami. Zabytkowe budynki z kamienia do dziś zachowały swój rustykalny charaktery, a pod względem udogodnień przypominają luksusowe hotele.
Zobacz więcej: Lukka

Gdzie spać w Lucce? W agroturystyce z basenem
 • Villa Sardini ? obiekt położony jest na sielskiej, toskańskie wsi, na zachód od Lucci (8 km), bliżej morza w gospodarstwie z XVIII wieku. Rustykalna willa ma świetnie opinie wśród gości i Czytelników Kierunku Włochy. Jest tu duży ogród, odkryty basen, bezpłatny parking i wifi. Na miejscu produkowane jest znakomite wino i swojska oliwa z oliwek. Rodzina Sardini prowadząca willę na francuskie korzenie, ale z Paryża przeprowadzili się do Włoch.

Piza


Krzywa wieża w Pizie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tekst 1…


Campo dei Miracoli (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Campo dei Miracoli (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Katedra Santa Maria Assunta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Katedra Santa Maria Assunta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Porta Santa Maria Pisa (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Porta Santa Maria Pisa (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Campo dei Miracoli (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Campo dei Miracoli (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)historyczne centrum Pizy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum Pizy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)historyczne centrum Pizy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum Pizy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Tekst 2…
Zobacz więcej: Piza

Toskania środkowa

Asciano


nasz dom wakacyjny w Asciano z Novasol Polska, obiekt ITS152 (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nasz dom wakacyjny w Asciano z Novasol Polska, obiekt ITS152 (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W Asciano mieszkaliśmy przez tydzień w 2019 r. w domu wakacyjnym (ze zdjęcia powyżej), który był najwspanialszym jaki do tej pory mieliśmy we Włoszech. Asciano leży w sercu regionu Crete Senesi i jednocześnie jest świetną bazą wypadową do zwiedzania doliny Val d’Orcia.
Crete Senesi i Val d’Orcia to dwa najpiękniejsze fragmenty Toskanii. To właśnie tutaj nagrywane są najbardziej znane filmy z Toskanią w tle, tutaj znajdziesz charakterystyczne pagórki, wiejskie drogi obsadzane cyprysami, winnice i gaje oliwne. Kwintesencja Toskanii w najlepszej postaci. Jeśli planujesz wyjazd w głąb Toskanii, z dala od morza, to jedź właśnie tutaj!


Torre della Mencia (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Torre della Mencia (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)nasz dom wakacyjny w Asciano z Novasol Polska, obiekt ITS152 (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nasz dom wakacyjny w Asciano z Novasol Polska, obiekt ITS152 (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)nasz dom wakacyjny w Asciano z Novasol Polska, obiekt ITS152 (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nasz dom wakacyjny w Asciano z Novasol Polska, obiekt ITS152 (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Asciano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Asciano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Asciano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Asciano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)historyczne centrum miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Zaledwie kilka kilometrów od Asciano znajduje się Agriturismo Baccoleno. To jeden z najbardziej znanych punktów widokowych w Toskanii. W pobliżu jest słynny monumet Site Transitoire, a także opactwo Monte Oliveto Maggiore. W niewielkim Asciano odkryliśmy aż 3 świetne restauracje z lokalną kuchnią, do których wracaliśmy codziennie. O wszystkich tych atrakcjach i miejsce, w których kuchnia nas zachwyciła więcej przeczytasz w poniższym dziale.
Zobacz więcej: Asciano

Castellina in Chianti


Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niewielka, średniowieczna Castellina in Chianti leży ? jak sama nazwa wskazuje ? w toskańskim regionie Chianti. Dziś nazwa regionu bardziej niż krainę geograficzną oznacza synonim wybornego włoskiego wina. Sama Castellina składa się w zasadzie z kilku małych uliczek, ale bardziej pasjonująca od architektury jest tutejsza atmosfera. Harmonia współczesności i tradycji, natury i sztuki, dobrego wina i świetnej kuchni.


Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castellina in Chianti, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Castellina in Chianti zachwyciła nas dwoma rzeczami. Po pierwsze zachwyciła restauracjami ? ze świetną, lokalną kuchnią. Na stołach królowały tu słynne, toskańskie przystawki, makarony i mięsa. To co we włoskiej kuchni lubię najbardziej. Trudno tu trafić na kiepską restaurację, a ceny są rozsądne.
Druga rzecz, to pięknie położone hotele, które w przeszłości były gospodarstwami wiejskimi. Zlokalizowane zazwyczaj na wzgórzu, pomiędzy winnicami. Z basenem z panoramicznym widokiem na winnice, z rustykalnymi pokojami, znakomitymi śniadaniami i atmosferą jak z „Ukrytych Pragnień” Bernardo Bertolucciego. Biedni rolnicy zajmujący się niegdyś winem, to dziś dyrektorzy hoteli. Koniecznie zatrzymajcie się w jednym z takich miejsc ? chociażby na dwie, trzy noce.
Zobacz więcej: Castellina in Chianti

Polecane hotele z basenami w Castellina in Chianti
 • Hotel Villa Casalecchi ? to bardzo urokliwy, czterogwiazdkowy hotel mieszczący się w XIX-wiecznym budynku, oddalonym o 2,5 km od miejscowości Castellina in Chianti. Oferuje on basen oraz taras słoneczny z widokiem na winnice i gaje oliwne. Bardzo dobre, lokalne śniadania.
 • Hotel Belvedere Di San Leonino ? otoczony winnicami, czterogwiazdkowy hotel znajduje się w samym sercu regionu Chianti. Obiekt mieści się w zabytkowej wiejskiej rezydencji z XV wieku. Pokoje zostały urządzone w typowym toskańskim stylu. Jest tu basen z pięknym, panoramicznym widokiem na winnice, jacuzzi, duży ogród. Znakomite śniadania.

Montepulciano


widok na wzgórza Val d'Orcia z Piazza di San Francesco (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na wzgórza Val d’Orcia z Piazza di San Francesco (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Montepulciano to jedno z najsłynniejszych miast Toskanii. Miejsce, o podróży do którego marzą ludzie na całym świecie. Amerykańscy filmowcy nagrywali tutaj sagę „Zmierzch – Księżyc w nowiu”. W filmie mowa o sąsiednim mieście Volterra, ale tamtejsi samorządowcy obawiając się najazdu turystów nie zgodzili się na nagranie scen do filmu u siebie. Poza „Zmierzchem” nagrywano tu także filmy „Sen nocy letniej” oraz „Angielski pacjent„. Obydwa w 1999 r. W 2002 r. w Montepulciano nagrywano film „Niebo„, a rok później „Pod słońcem Toskanii„.


w tle za sceną Duomo di Montepulciano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w tle za sceną Duomo di Montepulciano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Piazza Grande w Montepulciano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Grande w Montepulciano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)historyczne centrum miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Montepulciano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Montepulciano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)schody przed kościołem Sant'Agostino w Montepulciano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
schody przed kościołem Sant’Agostino w Montepulciano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)widok na wzgórza Val d'Orcia z Piazza di San Francesco (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na wzgórza Val d’Orcia z Piazza di San Francesco (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Co Montepulciano ma do zaoferowania poza tym, że było tłem do wielu filmów? To przede wszystkim kwintesencja Toskanii w najlepszy wydaniu. Średniowieczne miasto położone jest na wzgórzu. Wokół podziwiać można złociste pola, gaje oliwne i liczne winnice. Tutejsza okolica jest pod szczególną ochroną konserwatorską. Zabytkowe domy z kamienia mogą być remontowane lub rozbudowywane tylko z poszanowaniem historycznej architektury. Miasto słynie ze świetnych restauracji, znakomitych lodziarni i oczywiście wina ? Vino Nobile di Montepulciano DOCG.
Punktem obowiązkowym jest spacer ulicą Via di S. Donato i odpoczynek na Piazza Grande. W pobliżu głównego miejskiego placu znajduje się słynny punkt widokowy. Wszystko co trzeba wiedzieć przed wizytą w Montepulciano opisałem w oddzielnym artykule.
Zobacz więcej: Montepulciano

Monteriggioni


Monteriggioni, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monteriggioni, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na zwiedzanie niewielkiego Monteriggioni wystarczy mniej niż dwie godziny. Warto tu przyjechać przy okazji odkrywania miasteczek i wiosek toskańskiego regionu Chianti. Przy historycznych murach Monteriggioni znajdują się dwa płatne parkingi. Ceny od 2,50 do 4 euro za godzinę postoju (parking położony nieco bliżej bramy do miasta jest droższy). Miasteczko na tyle stało się symbolem regionu Toskania, że wielu filmowców nagrywało tutaj albo fragmenty filmów albo popularne telewizyjne reklamy.


kościół Santa Maria Assunta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kościół Santa Maria Assunta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Monteriggioni, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monteriggioni, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Monteriggioni, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monteriggioni, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Monteriggioni, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monteriggioni, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)zabytkowe mury obronne miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
zabytkowe mury obronne miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)zabytkowa brama do miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
zabytkowa brama do miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Nieżyjący już słynny włoski reżyser Bernardo Bertolucci nagrywał tutaj ?Ukryte Pragnienia? z Liv Tyler. Miasteczko przypadło do gustu także producentom telewizyjnych reklam. Swoje samochody promował tutaj rodzimy Fiat, a także producenci z zachodniej Europy, tacy jak Citroen i Volvo. Niektórzy uważają, że maluteńkie Monteriggioni najlepiej wygląda z lotu ptaka.
Co warto tu zobaczyć? W godzinę można zobaczyć wszystko. Na środku znajduje się plac, który praktycznie nie zmienił się od XVI wieku. Przy placu stoi romański kościół wybudowany w 1213 r. Kilkadziesiąt lat później dobudowano jeszcze dzwonnicę. Warto przespacerować się po murach obronnych miasta, których długość wynosi 570 m. Są tam specjalne platformy widokowe dla turystów.
Zobacz więcej: Monteriggioni

Pienza


punkt widokowy w Pienzy, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
punkt widokowy w Pienzy, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Toskańska Pienza miała być miastem idealnym. Jeszcze w XV wieku w miejscu Pienzy znajdowało się miasteczko Corsignano. W miejscu tym urodził się przyszły papież ? Aeneas Silvius Piccolomini, późniejszy Pius II. Po tym jak Pius II objął swój urząd zdecydował się przebudować rodzinne miasto według projektu Bernardo Rossellino. Papieżowi i wybitnemu architektowi chodziło o stworzenie harmonijnego miasta odpowiadającego ówczesnym ideałom.


Pienza, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pienza, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Pienza, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pienza, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Pienza, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pienza, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)punkt widokowy na wzgórza Val d'Orcia, Pienza, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pienza-12Corso il Rossellino w Pienzy, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corso il Rossellino w Pienzy, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Pienza, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pienza, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Papież Pius II umarł przedwcześnie, a wraz z nim upadł ambitny plan przebudowy Pienzy. Sporo jednak udało się zrobić. Dziś Pienza jest jednym z punktów obowiązkowych na turystycznej mapie Toskanii. Miasto leży w dolinie Val d’Orcia słynącej z charakterystycznych pagórkowatych krajobrazów i krętych dróg obsadzonych cyprysami. Okolica Pienzy jest świetnym miejscem na spędzenie wakacji. Codziennie można odkrywać średniowieczne miasteczka Toskanii, degustować wino, odwiedzać lokalne restauracje, a nawet darmowe dzikie termy.
Wybierając tę okolicę jako bazę wypadową lepiej zdecydować się na gospodarstwo agroturystyczne z basenem, a nie na klasyczny hotel. Poczujesz wtedy prawdziwie włoski klimat!
Zobacz więcej: Pienza

Pomarance


Pomarance, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pomarance, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tekst 1…


Pomarance, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pomarance, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Pomarance, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pomarance, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)widok z miasta na wzgórza Toskanii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z miasta na wzgórza Toskanii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Pomarance, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pomarance, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)jedno z gospodarstw agroturystycznych z basenem (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jedno z gospodarstw agroturystycznych z basenem (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Pomarance, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pomarance, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Tekst 2…
Zobacz więcej: Pomarance

Quercegrossa


Quercegrossa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Quercegrossa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tekst 1…


Quercegrossa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Quercegrossa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)basen przy hotelu La Loggia Villa Gloria w regionie Chianti (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
basen przy hotelu La Loggia Villa Gloria w regionie Chianti (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Region Chianti w Toskanii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Region Chianti w Toskanii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Region Chianti w Toskanii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Region Chianti w Toskanii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Region Chianti w Toskanii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Region Chianti w Toskanii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)hotel La Loggia Villa Gloria (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
hotel La Loggia Villa Gloria (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Tekst 2…
Zobacz więcej: Quercegrossa

San Gimignano


San Gimignano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
San Gimignano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tekst 1…


San Gimignano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
San Gimignano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)widok z Torre Grossa (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z Torre Grossa (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)San Gimignano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
San Gimignano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Piazza della Cisterna (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza della Cisterna (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Collegiata di San Gimignano nazwane też Duomo (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Collegiata di San Gimignano nazwane też Duomo (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Piazza del Duomo (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza del Duomo (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Tekst 2…
Zobacz więcej: San Gimignano

Siena


Palazzo Pubblico (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tekst 1…


Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Piazza del Campo w upalny wieczór (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza del Campo w upalny wieczór (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Siena, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Cattedrale di Santa Maria Assunta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Cattedrale di Santa Maria Assunta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Torre del Mangia (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Torre del Mangia (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Tekst 2…
Zobacz więcej: Siena

Volterra


Volterra, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Volterra, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tekst 1…


historyczne centrum (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Volterra, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Volterra, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Volterra, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Volterra, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Piazza dei Priori (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza dei Priori (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Volterra, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Volterra, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Volterra, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Volterra, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Tekst 2…
Zobacz więcej: Volterra

Toskania nadmorska

Marina di Bibbona


Marina di Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Marina di Bibbona to mój ulubiony toskański kurort. Im ciszej o tym miejscu, tym lepiej. Przy okazji ? co za przypadek ? to jedna z najtańszych miejscowości na wybrzeżu Toskanii, jeśli chodzi o ceny noclegów, czy ceny w restauracjach. Ponadto to świetna baza wypadowa do zwiedzania środkowej Toskanii ? zarówno tej nadmorskiej, jak i w głębi lądu ? ze słynnymi średniowiecznymi miastami, winnicami i punktami widokowymi. Stąd wszędzie jest blisko.


Marina di Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Marina di Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Marina di Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bibbona, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)nadmorska część kurortu Marina di Bibbona, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nadmorska część kurortu Marina di Bibbona, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Co wyróżnia Bibbonę? Przede wszystkim jej prowincjonalność. Jest tu kilka kempingów, kilka hoteli i trochę wakacyjnych apartamentów. Plaża jest szeroka i piaszczysta i tylko jej niewielka część jest zajęta przez „płatne leżaki”. Wzdłuż plaży ciągnie się piniowy las, w którym od rana słychać śpiew cykad. Mi szczególnie podoba się południowa część plaży w Bibbonie, która jest bardziej dzika. Plaża jest bardzo szeroka, a morze porozrzucało tu charakterystyczne konary, z których niektórzy budują plażowe domki. Nawet w czasie wakacji mamy tu sporo prywatności i miejsca tylko dla siebie. Można się swobodnie opalać, a dzieci mają sporo miejsca do biegania.
Zobacz więcej: Marina di Bibbona

Gdzie spać w Marina di Bibbona? Hotele, kempingi i apartamenty
 • Hotel Nina ? świetny hotel znajdujący się tuż przy plaży. Bardzo dobre śniadania, wyjątkowo czyste pokoje z klimatyzacją i wifi. Jest tu ogród, taras słoneczny, bezpłatny parking. Goście hotelowi mogą korzystać z prywatnej plaży.
 • Campeggio del Forte ? to najdalej wysunięty na południe kemping w Marina di Bibbona. Spędziliśmy tu udane dwa tygodnie w 2017 r. i na pewno jeszcze tu wrócimy. Domki znajdują się pomiędzy wysokimi drzewami, jest dużo cienia. Na terenie kempingu jest basen, restauracja i niewielki sklep. Do plaży wystarczy przejść urokliwą ścieżką przez piniowy las. Jeśli po dojściu do morza skręcimy w lewo to plaża będzie stosunkowo pusta, dzika i przez kilka kilometrów nie będzie żadnych leżaków, ani zabudowy ? Świetne miejsce.
 • Residence Habitat ? godne uwagi, często wybierane apartamenty. Wybierz to miejsce jeśli zależy Ci na przyzwoitych warunkach i naprawdę niskiej cenie. Jest tu parking i basen, blisko do plaży.

Bolgheri


Viale dei Cipressi, Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Viale dei Cipressi, Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niewielkie Bolgheri leży około 10 km od wybrzeża. To dobre miejsce na dwugodzinną wycieczkę jeśli będziesz spędzać urlop w którymś z okolicznych, nadmorskich kurortów. Bolgheri nie jest jednak miejscem na tygodniowy urlop. Chyba, że masz zamiar wypoczywać w winnicy z basenem. Jest tu kilka takich, ale ceny za noc są ? delikatnie mówiąc ? ponadprzeciętne. Do miasteczka lepiej przyjechać na kolację (jest tu kilka świetnych restauracji) albo na degustację i zakup wina.


Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Bolgheri stało się słynne za sprawą cyprysowej alei, która prowadzi do miasta. Viale dei Cipressi ma około 5 km długości i jest charakterystycznym punktem do pamiątkowych zdjęć. Od Viale dei Cipressi odchodzi boczna ulica Strada Provinciale Bolgherese prowadząca w stronę Castagneto Carducci. Przy drodze znajduje się kilka winnic i gospodarstw agroturystycznych. Prawie wszystkie oferują degustację i sprzedaż wina. To także fajne miejsce do pamiątkowych zdjęć z winnicami w tle.
Godny polecenia jest nocleg w Resort Il Casale Bolgherese. Gospodarstwo znajduje się pomiędzy winnicami, jest tu basen i 5 minut jazdy samochodem od plaży w Marina di Bibbona.
Zobacz więcej: Bolgheri

Calafuria i Quercianella


Punta Pacchiano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Punta Pacchiano, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wybrzeże na południe od Livorno nie przypomina typowych dla Toskanii szerokich i piaszczystych plaż. Na długości około 20 km znajdują się skaliste plaże i zatoczki, które także mają swój urok. Niektóre z nich dobrze widoczne są z drogi, a dojście do innych wymaga przejścia pomiędzy zielenią oddzielającą plażę od ulicy. Skaliste plaże znajdują się na terenie trzech miejscowości. To Calafuria, Punta Pacchiano i Quercianella. Zejścia do plaż łatwo poznać po parkujących na poboczu drogi samochodach.


Calafuria, Punta Pacchiano, Quercianella, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Calafuria, Punta Pacchiano, Quercianella, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Calafuria, Punta Pacchiano, Quercianella, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Calafuria, Punta Pacchiano, Quercianella, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Calafuria, Punta Pacchiano, Quercianella, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Calafuria, Punta Pacchiano, Quercianella, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)plaża w Quercianella, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Quercianella, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Calafuria, Punta Pacchiano, Quercianella, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Calafuria, Punta Pacchiano, Quercianella, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Calafuria, Punta Pacchiano, Quercianella, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Calafuria, Punta Pacchiano, Quercianella, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Skaliste wybrzeże w Calafuria i w miejscowościach sąsiadujących jest nieco elitarne. Nawet w czasie wakacji nie ma tu tłumów (może za wyjątkiem niedzieli), co sprawia, że miejsce chętnie wybierają osoby chcące się poopalać w intymnej atmosferze. Mimo skał zejście do morza jest tutaj możliwe. W zależności od plaży, którą wybierzesz jest łagodniejsze lub bardziej strome. Warto odwiedzić kilka zatoczek i plaż ? poszczególne zejścia są ponumerowane. Parking wzdłuż drogi jest bezpłatny.
Zobacz więcej: Calafuria i Quercianella

Campiglia Marittima


Piazza della Repubblica, Campiglia Marittima, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza della Repubblica, Campiglia Marittima, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Campiglia Marittima to bardzo zadbane, średniowieczne miasteczko, które znajduje się kilka kilometrów od wybrzeża Etrusków. Historyczne centrum Campiglia Marittima położone jest na wzgórzu. To typowo toskański gąszcz wąskich i stromych uliczek, budynków z kamienia, pełen zabytków, sklepików i lokalnych knajpek. To właśnie do tutejszych restauracji wielu Włochów przyjeżdża nawet z dalszej okolicy. Jest stosunkowo tanio i pysznie, a tutejsze lokalne na tripadvisor zbierają świetne recenzje.


Campiglia Marittima, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Campiglia Marittima, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)historyczne centrum miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Bacco Bar, Campiglia Marittima, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bacco Bar, Campiglia Marittima, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Campiglia Marittima, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Campiglia Marittima, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)historyczne centrum miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Piazza della Repubblica, Campiglia Marittima, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza della Repubblica, Campiglia Marittima, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Miasteczko bardzo przyjemnie się zwiedza, ale na nocleg lepiej wybrać jedno z gospodarstw agroturystycznych, które znajdują się poniżej ? kilka kilometrów od historycznego centrum. Okolica słynie z rodzinnych obiektów z basenami, gdzie gospodarze produkuję oliwę i wino na własne potrzeby, a goście opalają się w ogrodzie.
Zobacz więcej: Campiglia Marittima

Gdzie spać w Campiglia Marittima? W agroturystyce z basenem!
 • Podere Tre Cipressi ? obiekt znajduje się na szlaku winnym Strada dei Vini della Val di Cornia. Są tu pokoje i apartamenty z aneksem kuchennym, bardzo ładny basen, bezpłatne wifi i parking. Apartamenty mają rustykalny wystrój.
 • Agriturismo Villa Toscana ? świetne gospodarstwo agroturystyczne położone w odległości 3 km od plaży Baratti i 4 km od miejscowości Campiglia Marittima. Duży i pięknie utrzymany ogród z basenem, wifi, parking. Do wyboru pokoje lub apartamenty z aneksem kuchennym. Wyjątkowe miejsce!

Cecina i Marina di Cecina


plaża w Marina di Cecina, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Marina di Cecina ? nazywana też na mapach lub znakach drogowych jako Cecina Mare ? to jeden z najfajniejszych kurortów na wybrzeżu Toskanii. Często polecam swoim Czytelnikom to miejsce, gdy pytają o wakacyjną miejscowość na wybrzeżu Toskanii i mają zamiar jechać z dziećmi. Marina di Cecina dla dzieci oferuje chyba najwięcej ze wszystkich okolicznych miejscowości. Przy morzu, a jednocześnie w centrum kurortu, znajduje się las z placami zabaw, ścieżkami rowerowymi i innymi atrakcjami. Wzdłuż morza biegnie bulwar, który wieczorami tętni życiem, a na miejskim placu około godziny 20:00 niemal codziennie coś się dzieje. Pokazy magów, akrobacje z ogniem, muzyka na żywo, wybory miss… Każdego dnia mieliśmy jakieś darmowe atrakcje.


Marina di Cecina, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Cecina, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Marina di Cecina, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Cecina, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Marina di Cecina, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Cecina, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Marina di Cecina, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Cecina, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Marina di Cecina, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Cecina, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Marina di Cecina, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Cecina, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Dużą zaletą kurortu jest fakt, że niemal z każdego miejsca jest blisko do plaży. Cecina ma zwartą zabudową, niezbyt dużą i wszędzie można dojść pieszo. Gdyby plaża okazała się niewystarczająca jest tu także aquapark. W południowej części miejscowości znajduje się bardzo długi odcinek plaży bezpłatnej, wzdłuż którego rośnie piniowy las. Z jednej strony słychać szum morskich fal, a z drugiej śpiew cykad.
Cecina Mare ma znakomitą lokalizację, jeśli poza wypoczywaniem na plaży zamierzasz także zwiedzać środkową Toskanię. Blisko jest stąd do słynnych miast: Volterra, San Gimignano, czy nawet do Sieny. Warto też zwiedzić sąsiednie nadmorskie kurorty (San Vincenzo, Piombiono), czy zobaczyć pobliską cyprysową aleję w Bolgheri. W Cecinie znajduje się stacja kolejowa, więc do części miejscowości można dojechać pociągiem.
Zobacz więcej: Cecina i Marina di Cecina

Polecany hotel w Cecina Mare nad samym morzem
 • Hotel Stella Marina*** – właśnie tutaj spędzaliśmy nasze wakacje. Pokoje i wnętrza hotelu są dosyć standardowe dla tej kategorii obiektów. Jednak ogromną zaletą jest lokalizacja, widok z pokoi i dobra kuchnia. Hotel położony jest przy głównym nadmorskim deptaku, który przez cały dzień tętni życiem. Wystarczy przejść przez deptak, aby znaleźć się w hotelowym basenie. Dalej jest już hotelowa plaża. W lipcu i sierpniu przy basenie organizowane są animacje i dyskoteki.

Forte dei Marmi


Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Toskania, a w czasie wakacji jej wybrzeże, jest chętnie odwiedzana przez gwiazdy. Najmodniejszym kurortem na wybrzeżu Toskanii jest Forte dei Marmi. Tutaj mieszka słynny włoski tenor Andrea Bocelli, a wakacje spędzają tutaj m.in. piosenkarka Michelle Hunziker, aktorka Cecilia Rodriguez, influencerka Taylor Mega, czy najpopularniejszy z obecnych włoskich polityków ? Matteo Salvini. W ostatnich latach wille w mieście zaczęli kupować zamożni Rosjanie, a na miejskich uliczkach pojawiły się butiki znanych projektantów mody.


wybrzeże w Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wybrzeże w Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)palmy w Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
palmy w Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Jednak wbrew pozorom miasto nie jest aż tak drogie, jak mogłoby się wydawać. Nie znajdziesz tu tanich hoteli i apartamentów, ale obiekty cztergowiazdkowe kosztują dokładnie tyle samo, co w sąsiednich miejscowościach. My za tydzień w czerwcu płaciliśmy ponad 4 tys. (ze śniadaniami i obiadokolacjami oraz prywatną plażą w cenie) za pokój 2-osobowy. Poniżej link do hotelu. Samo Forte dei Marmi ma szerokie i piaszczyste plaże, z których widać góry. Jest to także świetna baza wypadowa do zwiedzania Toskanii. Blisko jest Cinque Terre (można dojechać pociągiem z przesiadką w La Spezia). Po sąsiedzku jest Viareggio, Massa, Carrara, niedaleko Lucca i Florencja. Do tej ostatniej także najlepiej dojechać pociągiem ze stacji w Forte dei Marmi. Będzie szybciej i unikniesz problemu z zaparkowaniem samochodu.
Zobacz więcej: Forte dei Marmi

Polecane hotele w Forte dei Marmi
 • Hotel St. Mauritius**** ? znakomity hotel, który w portalach rezerwacyjnych zbiera bardzo wysokie opinie. Miejsce polecane przez Czytelników Kierunku Włochy. Zaledwie 500 m do plaży. Wokół hotelu jest dużo zieleni i ogród, a w nim odkryty basen. Codziennie rano serwowane jest śniadanie w formie bufetu. Wieczorami w hotelowej restauracji można zjeść kolację. Pokoje są klimatyzowane. Bezpłatny parking dla gości hotelowych. Darmowe wifi.
 • Grand Hotel**** ? hotel znajduje się tuż przy promenadzie, w samym turystycznym centrum Forte dei Marmi. Jest tu duży, odkryty basen, a na plażę wystarczy przejść na drugą stronę ulic ? Duża część pokoi dysponuje balkonem (niektóre z widokiem na morze). Ładne pokoje, świetnie śniadania. Warto wybrać opcję z niepełnym wyżywieniem.

Livorno


Livorno, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Livorno, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Livorno to jedno z tych miast we Włoszech, z którymi nawet najwięksi pasjonaci włoskiej turystyki mają spory problem. Z jednej strony jest to miasto legenda ? drugi co do wielkości port morski w kraju, majestatyczne kamienice w centrum, słynne bary i puby, gdzie hektolitrami leje się Martini. Kwintesencja nadmorskiej Toskanii, często przedstawiana w literaturze i filmach. Z drugiej jednak strony w ostatnich latach dawny czar miasta trudno odnaleźć. Brudne i śmierdzące centrum, po którym podobno biegają największe we Włoszech szczury i niezbyt przyjemne plaże w turystycznym centrum, gdzie króluje beton i wszechobecne skutery.


Livorno, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Livorno, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Livorno, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Livorno, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Livorno, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Livorno, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Livorno, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Livorno, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Livorno, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Livorno, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Livorno, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Livorno, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Po złym pierwszym wrażeniu dziś z perspektywy czasu dobrze wspominam miasto i chętnie bym tam wrócił. Jednak nie dłużej niż na 2-3 dni. Dwie najwspanialsze rzeczy, jakie kojarzą mi się z Livorno, to tamtejszy Grand Hotel ? w którym zarezerwowaliśmy nocleg w niezłej cenie – i znakomite lody w kawiarni w centrum (piszę o nich w tekście o Livorno). Plaże ? chociaż brzydkie ? miały ciekawą atmosferę. Toskania z pewnością ma kilkadziesiąt ładniejszych miast niż Livorno, ale jest coś co to miejsce pozytywnie wyróżnia.
Zobacz więcej: Livorno

Polecany hotel w Livorno
 • Grand Hotel Palazzo***** ? jeśli można sobie jakoś umilić pobyt w Livorno, to tylko poprzez rezerwację noclegu w Grand Hotelu Palazzo. Piękny hotel, w znakomitej lokalizacji przy morzu i ze świetnym widokiem. Nocleg w prawdziwie włoskim, ale luksusowym stylu. Co ważne, nocleg w Grand Hotelu kosztuje bardzo podobnie, jak nocleg w innych hotelach w mieście. Nie jest wcale drogo. Tutaj naprawdę warto się zatrzymać na 2-3 noce. Hotel ma kryty i odkryty basen, taras z widokiem na morze, strefę saun, stylowe pokoje i świetną restaurację ?

Castagneto Carducci i Marina di Castagneto Carducci


Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Castagneto Carducci to niespełna 9-tysięczne miasto dzielące się na dwie części. Zabytkowa część miasta skupiona jest wokół średniowiecznego zamku i położona jest na górskim szczycie, nieopodal morza, skąd dobrze widać krajobraz regionu Toskania. Druga część to leżąca tuż przy piaszczystej plaży Marina di Castagneto Carducci ze stosunkowo nową zabudową, licznymi barami, restauracjami, hotelami i wakacyjnymi apartamentami na wynajem. Miasto leży w przepięknej scenerii, wokół winnic, toskańskich pagórków i cyprysowych drzew.


Marina di Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Marina di Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Zabytkową część miasta położoną na wzgórzu można zwiedzić w około dwie godziny. Są tam piękne widoki, romantyczne uliczki, kilka sklepów oraz restauracji. Jednak wakacyjnego noclegu lepiej szukać tuż przy plaży w nadmorskiej dzielnicy Marina di Castagneto Carducci. To tam są fajne hotele, rezydencje z wakacyjnymi apartamentami oraz kempingi. Wszystkie one położone są w bezpośrednim sąsiedztwie plaży. Co ciekawe ? to nie jest reguła ? w nadmorskiej dzielnicy są dwie najlepsze restauracje w mieście. Wydawałoby się, że ta część miasta tętni życiem tylko w sezonie wakacyjnym. Tu jest nieco inaczej. Restauracje czynne są przez cały rok.
Na uwagę zasługuje także tutejsza plaża. Stosunkowo dużo jest odcinków bezpłatnych, a na północ od miasta ciągnie się kilkukilometrowa, dzika toskańska plaża. Jej niewielki odcinek upodobali sobie naturyści. Czasem spotykałem tam też fotografów, którzy korzystając z małej ilości plażowiczów, wykonują tutaj akty w nadmorskim plenerze.
Zobacz więcej: Castagneto Carducci i Marina di Castagneto Carducci

Polecany apartament w Marina di Castagneto Carducci
 • Canado Club Family Village – kompleks wypoczynkowy znajdujący się tuż przy plaży. Do wyboru są tradycyjne pokoje i wówczas można wybrać opcję ze śniadaniami i kolacjami wliczonymi w cenę. Są też apartamenty ? wtedy w cenie jest tylko śniadanie. Do każdego zakwaterowania przydzielane są dwa leżaki i parasol na prywatnej plaży. Są tu 3 baseny, dwie restauracje, bar na plaży, darmowe wifi i bezpłatny parking.

Marina di Torre del Lago Puccini


Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Znajdująca się niedaleko Pizy nadmorska Marina di Torre del Lago Puccini zachwyciła mnie swoją dziką, szeroką i pustą plażą. Nadmorska dzielnica jest częścią 11-tysięcznego miasta Torre del Lago Puccini, w którym przez wiele lat mieszkał i tworzył słynny włoski kompozytor Giacomo Puccini. Przy plaży są dwa kempingi, hotel, kilka barów i restauracji. W centralnym punkcie miejscowości znajdują się plaże płatne, ale tuż obok rozciąga się kilkukilometrowy pas darmowej, dzikiej toskańskiej plaży i to tam najchętniej wypoczywają przyjeżdżający tutaj turyści.


Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Miejscowość ma bardzo prowincjonalny charakter, dlatego trudno do niej dojechać transportem publicznym. To zdecydowanie propozycja dla osób, które mają do dyspozycji samochód i które cenią sobie dzikie, puste plaże, gdzie niewiele się dzieje. Przy plaży znajduje się parking płatny, ale jeśli na rondzie skręcisz w lewo i dojedziesz do końca placu, to będą tam bezpłatne miejsca parkingowe.
Plaża w Marina di Torre del Lago Puccini nie jest plażą naturystyczną, ale panuje tam specyficzna atmosfera. Dużo kobiet opalało się tam topless. Obok nas jacyś studenci rozbili namiot, grali na gitarze, gotowali obiad na prowizorycznym palenisku i nago kąpali się w morzu. To rzadko spotykany widok na włoskim wybrzeżu.
Zobacz więcej: Marina di Torre del Lago Puccini

Polecany hotel w Marina di Torre del Lago Puccini
 • Hotel Turandot*** ? jedyny hotel w tej miejscowości, który znajduje się przy plaży. Hotel jest skromny, ale pokoje są czyste, a śniadania smaczne (w formie bufetu). Goście hotelowi mogą korzystać z bezpłatnego parkingu oraz wifi. W pobliżu znajdują się dyskoteki i kluby nocne czynne w sezonie. Na dachu jest taras, z którego rozpościera się panoramiczny widok na morze i Alpy Apuańskie.

Massa i Marina di Massa


Marina di Massa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Massa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Marina di Massa łączy w sobie piaszczyste plaże z górskim krajobrazem. Stojąc w morzu można podziwiać pobliskie szczyty Alp Apuańskich, które oddalone są od linii wybrzeża zaledwie kilka kilometrów. Nadmorska dzielnica pełna jest hoteli i wakacyjnych apartamentów. Pełno tu barów, restauracji, a wieczorami sporo się dzieje. Z kolei kilka kilometrów dalej ? na wzgórzu ? położona jest historyczna część Massy z przepięknie odrestaurowaną starówką, zamkiem i ulicami zamkniętymi dla ruchu samochodowego.


Marina di Massa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Massa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)plaża w Marina di Massa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Marina di Massa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Marina di Massa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Massa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Marina di Massa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Massa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Massa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Massa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Massa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Massa, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Marina di Massa to świetny wybór, jeśli poza plażowaniem chcesz także zwiedzić okolicę. W miejscowości znajduje się stacja kolejowa, która posiada mnóstwo połączeń z popularnym wśród turystów miastami. W krótkim czasie można stąd dojechać do parku Cinque Terre (z przesiadką w La Spezia, gdzie na dworcu można od razu kupić Cinque Terre Card Treno upoważniającą do nielimitowanych przejazdów pociągami w ciągu dnia po Parku). W przeciwnym kierunku z Massy warto pojechać pociągiem do Forte dei Marmi, Viareggio, Florencji, czy Pizy.
Zobacz więcej: Massa i Marina di Massa

Polecany hotel w Marina di Massa
 • Hotel Eco Del Mare*** ? hotel ma świetne położenie. Na przeciwko bezpłatnej plaży (wystarczyło przejść przez ulicę) i przy głównej promenadzie w kurorcie. Tuż obok był plac, wokół którego znajdowały się restauracje i sklepiki oraz molo (wstęp bezpłatny). Wieczorami to właśnie wokół naszego hotelu toczyło się życie turystyczne. Sam hotel był bardzo czysty, z dobrymi śniadaniami w formie bufetu, z basenem, z prywatnym parkingiem i wifi. Rezerwując tutaj nocleg zwróć uwagę, czy zamawiasz pokój w głównym budynku hotelu czy w budynku obok. Niektóre ? najdroższe ? pokoje posiadają taras z frontowym widokiem na morze.

Piombino


Piombino, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piombino jest jednym z najstarszych miast w Toskanii. Na strategiczne położenie tego miejsca uwagę zwrócili już Etruskowie. W ostatnich kilkudziesięciu latach bardzo rozwinęła się tutejsza strefa przemysłowa oraz port, który jest drugim pod względem wielkości portem w regionie Toskania. Jednak turyści przyjeżdżają tu przede wszystkim po to, aby pospacerować po położonej na klifie starówce, która z trzech stron otoczona jest morzem.


Piombino, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piombino, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)wybrzeże Piombino, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wybrzeże Piombino, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Piombino, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piombino, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Piombino, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piombino, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)zegar słoneczny na Piazza Bovio (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
zegar słoneczny na Piazza Bovio (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Piombino, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piombino, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Reprezentacyjnym miejscem jest Piazza Bovio, znajdujący się na skalistym cyplu wysuniętym w morze. Pełni rolę miejskiego rynku. Tu przesiadują mieszkańcy oraz turyści i tu odbywają się miejskie imprezy. Tuż obok ? po schodkach ? można zejść na niewielką plażę (zarówno darmową, jak i płatną z leżakami). Bardzo spodobała mi się miejska starówka i ratusz, którego wieża sugerowała, że to jest kościół. Na starówce piliśmy świetne caffe coretto z grappą i za każdym razem w Piombino zamawiamy lody. Są naprawdę dobre. Być może dlatego, że kupują je głównie mieszkańcy, a turystów jest tu mniej niż w sąsiednich miejscowościach.
Mimo, że Piombino jest ciekawym miejscem na popołudniową wycieczkę, to nie polecam go jako wakacyjną bazę wypadową. Jest to miasto portowe ze stosunkowo dużą ilością przemysłu. Oczywiście w samym centrum jest niewielka plaża, o której wspominałem, ale w bezpośrednim sąsiedztwie są dużo bardziej przyjazne dla turystów kurorty i miasteczka. Chociażby sąsiednie San Vincenzo albo położona nieco dalej na północ Marina di Bibbona, która słynie z długich i bezpłatnych plaż.
Zobacz więcej: Piombino

Populonia i Zatoka Baratti


plaża w zatoce Baratti (Golfo di Baratti), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tekst 1…


Populonia, zatoka Baratti (Golfo di Baratti), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Populonia, zatoka Baratti (Golfo di Baratti), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)plaża w zatoce Baratti (Golfo di Baratti), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w zatoce Baratti (Golfo di Baratti), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)parking przy plaży, Populonia, zatoka Baratti (Golfo di Baratti), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
parking przy plaży, Populonia, zatoka Baratti (Golfo di Baratti), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)plaża w zatoce Baratti (Golfo di Baratti), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w zatoce Baratti (Golfo di Baratti), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Tekst 2…
Zobacz więcej: Populonia i Zatoka Baratti

Rosignano Marittimo i Vada


plaża, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tekst 1…


plaża, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)biała plaża w Vadzie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
biała plaża w Vadzie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)biała plaża we Włoszech, Vada (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
biała plaża we Włoszech, Vada (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)centrum miasteczka, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
centrum miasteczka, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)centrum miasteczka, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
centrum miasteczka, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)sesja ślubna na plaży w miejscowości Vada (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
sesja ślubna na plaży w miejscowości Vada (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Tekst 2…
Zobacz więcej: Rosignano Marittimo i Vada

San Vincenzo


miejska plaża (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tekst 1…


miejska plaża (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
miejska plaża (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)San Vincenzo, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
San Vincenzo, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)deptak w centrum kurortu (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
deptak w centrum kurortu (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)miejska plaża (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
miejska plaża (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)miejska plaża (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
miejska plaża (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)marina jachtowa (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
marina jachtowa (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Tekst 2…
Zobacz więcej: San Vincenzo

Talamone


Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tekst 1…


Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)widok na wybrzeże Maremma, Toskania (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na wybrzeże Maremma, Toskania (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)forteca w Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
forteca w Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)widok na wybrzeże Maremma, Toskania (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na wybrzeże Maremma, Toskania (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Previous
Next
Tekst 2…
Zobacz więcej: Talamone i wybrzeże Maremma

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy