Strona główna -> Inspiracje urlopowe -> Toskania: 50 najpiękniejszych miast i plaż, przewodnik po regionie

Toskania: 50 najpiękniejszych miast i plaż, przewodnik po regionie

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 8 komentarzy 136,8 tysięcy wyświetleń
Toskania, przewodnik po regionie, polecane noclegi, opisy miast, atrakcje, zabytki, co warto zobaczyć

Toskania to najwspanialszy z włoskich regionów. Turyści z całego Świata przyjeżdżają do Toskanii, aby zwiedzać średniowieczne miasteczka, podziwiać renesansowe zabytki, wypoczywać na tutejszym piaszczystym wybrzeżu lub w rustykalnym domu z basenem. Nigdzie indziej nie ma tak sielskiego krajobrazu, tylu urokliwych wiosek, charakterystycznych alei otoczonych cyprysami, tysięcy winnic, gajów oliwnych i wyśmienitej kuchni. Toskania jest kwintesencją Włoch.

W Toskanii jesteśmy przynajmniej raz w roku. Przez kilkanaście lat zjeździliśmy najpiękniejsze zakątki, ale nie po to, aby zaliczać punkt po punkcie. W niektórych miasteczkach czuliśmy się tak dobrze, że nie ruszaliśmy się stamtąd nawet przez trzy tygodnie. Około 50 artykułów, które opublikowałem na blogu dotyczy tylko Toskanii.

Jeśli szukasz włoskich inspiracji zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na instagramie.

W bardzo rozbudowanym przewodniku po Toskanii pokażę Ci to, co w Toskanii najlepsze. Znajdziesz tu opisy i zdjęcia 50 najpiękniejszych miast i plaż, polecane przeze mnie noclegi (ze szczególnym uwzględnieniem gospodarstw agroturystycznych z basenami), restauracje, do których chętnie wracamy, darmowe źródła termalne w Toskanii i mnóstwo innych atrakcji rozsianych po toskańskich wzgórzach.

Spis treści:

Toskania – jak się odnaleźć w tym przewodniku?

Przewodnik po regionie Toskania podzieliłem na 3 zasadnicze części:

  • Toskania północna – czyli trójkąt pomiędzy miastami Piza, Florencja i Massa na północy. Spora część turystów trafia tutaj tanimi liniami lotniczymi lądując w Pizie.
  • Toskania środkowa – to moja ulubiona część Toskanii. Znajdują się tu słynne regiony Chianti, Crete Senesi i Val d’Orcia. To właśnie z tego regionu pochodzą najbardziej charakterystyczne zdjęcia z cyprysami, krętymi drogami i wzgórzami. Tu produkuje się najlepsze włoskie wina i tu nagrywano słynne filmy, jak chociażby „Ukryte pragnienia” Bernardo Bertoluciego z Toskanią w tle.
  • Toskania nadmorska – wybrzeże to najlepszy wybór jeśli planujesz dwutygodniowe wakacje w Toskanii. Dużą część urlopu można spędzać na plażach, a co drugi dzień jeździć na wycieczki po okolicy. W tym miejscu podpowiadam gdzie są najładniejsze plaże w Toskanii, gdzie jest dużo plaż dzikich i darmowych i które nadmorskie kurorty są najlepsze na wakacje z dziećmi.

Toskania i mapa regionu – opisane miejsca

Jeśli masz już zaplanowane wakacje w Toskanii poniższa mapa ułatwi Ci znalezienie atrakcji w okolicy Twojego noclegu.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]


Toskania – gdzie jechać na wakacje?

Montepulciano, Toskania, Włochy
Montepulciano, Toskania, Włochy

Toskania to kwintesencja Włoch. Włochy w najlepszym wydaniu. Kraj jaki znamy z książek i filmów. W powszechnej opinii każda część Toskanii jest równie wspaniała, ale to… nieprawda. Otrzymywałem już relacje od zawiedzionych turystów, którzy przypadkiem trafili do agroturystyki gdzieś w wysokich górach i w wakacje było tam zimno! Tak, Toskania to nie tylko słoneczne pola i piaszczyste plaże, ale też góry, gdzie jest chłodniej.

Toskania, uprawa winorośli w regionie Chianti przy antycznej drodze SR222 - czyli wzdłuż trasy Chiantigiana (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Toskania, uprawa winorośli w regionie Chianti przy antycznej drodze SR222 – czyli wzdłuż trasy Chiantigiana (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Moja ulubiona część Toskanii to słoneczne regiony Chianti, Val d’Orcia i Crete Senesi. Mówiąc wprost – najpiękniej jest na północ, na południe i na zachód od Sieny. Toskański region Chianti to charakterystyczne pagórki porośnięte winoroślami. Pełno tu winnic, trattorii i niewielkich średniowiecznych miasteczek do zwiedzania. Jak chociażby Monteriggioni, Castellina in Chianti, Greve in Chianti, Quercegrossa, czy duża, wspaniała Siena, która jest drugim obok Florencji najdoskonalszym miastem Toskanii. Niektóre z miasteczek łączy antyczna trasa chiantigiana wzdłuż której znajdziesz wiele winnic i cudownych widoków.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Zwiedzając Chianti dwa razy zatrzymaliśmy się w La Loggia Villa Gloria (kameralny hotel z basenem i śniadaniem podawanym na tarasie) i na pewno jeszcze tam wrócimy. Za kolejnym razem wybraliśmy bardziej luksusowy otoczony winnicami Hotel Belvedere Di San Leonino który znajdował się w XV w. rezydencji. Był wyjątkowy!

za nami jedna z najpiękniejszych alei w Toskanii, kilka kilometrów od Asciano (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
za nami jedna z najpiękniejszych alei w Toskanii, kilka kilometrów od Asciano (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z kolei na południe od Sieny mógłbym wracać co roku. Tutaj są słynne sielskie krajobrazy i stąd pochodzi najwięcej pocztówkowych zdjęć Toskanii: wiejskie gospodarstwa, sielskie widoki, aleje wzdłuż, których rosną cyprysy, zabytkowe miasteczka, dzikie i darmowe termy, opactwa. W tej części Toskanii najcudowniejsze są okolice Montalcino, Asciano, Pienza, Montepulciano. Tutaj jest nieco taniej i chyba nigdzie indziej we Włoszech nie znalazłem tylu wspaniałych restauracji, trattorii i lokalnych knajp co w Val d’Orcia. Podobnie jak Chianti także w Val d’Orcia bez problemu kupisz swojskie wino za drobne 1-2 euro za litr. Poszczególne miasta i atrakcje Val d’Orcia szczegółowo opisuję na blogu w kategorii Toskania.

Poza słynnymi miastami w tej części Toskanii warto odwiedzić bezpłatne źródła termalne, które znajdują się w kilku miejscach i którym poświęciłem oddzielny tekst na blogu. Są tu także liczne punkty widokowe (które opisuje na blogu w dziale Toskania), opactwo terytorialne Monte Oliveto Maggiore i monument Site Transitoire – bardzo malownicze miejsce do zdjęć o zachodzie słońca. W dziale o Asciano wyjaśniam jak trafić do tego spektakularnego miejsca.

Toskania, w tle widać San Gimignano, które niemal otoczone jest przez winnice. Nie ma nic wspanialszego niż nocleg gdzieś na wzgórzach nieopodal w agroturystyce z basenem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Toskania, w tle widać San Gimignano, które niemal otoczone jest przez winnice. Nie ma nic wspanialszego niż nocleg gdzieś na wzgórzach nieopodal w agroturystyce z basenem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Pomiędzy regionami Chianti, Crete Senesi i Val d’Orcia, a wybrzeżem Toskanii moje ulubione miejsca to San Gimignano i Volterra. Jedne z najwspanialszych wakacji jakie polecam swoim Czytelnikom to agroturystyka lub kameralny hotel z basenem gdzieś na wzgórzu, z którego dobrze widać San Gimignano. Można delektować się Toskanią, a w razie potrzeby dojechać samochodem nad morze. Blisko morza jest jeszcze wspaniała, ale mało znana Campiglia Marittima. To średniowieczne miasteczko, w którym polecam agroturystykę z basenem Podere Tre Cipressi lub Agriturismo Villa Toscana, która leży zaledwie 3 km od piaszczystych plaż Toskanii (zatoka Baratti przy której w praktyce nie ma noclegów, ale jako plaża jest bardzo ładna).


Noclegi w Toskanii – gospodarstwa agroturystyczne z basenem i hotele

najlepsze noclegi w Toskanii - agroturystyka z basenem, wyjątkowe hotele i tanie apartamenty
najlepsze noclegi w Toskanii – agroturystyka z basenem, wyjątkowe hotele i tanie apartamenty

Agroturystka z basenem w Chianti i Val d’Orcia:

Noclegi na każdą kieszeń – od 1500-2000 zł za tydzień (dla 4 os.) do 8000 zł za tydzień (za pokój/apartament).

  • Antico Podere Il Bugnolo – wyjątkowe gospodarstwo wiejskie z basenem. Ma świetne opinie wśród Czytelników Kierunku Włochy. Bardzo dobre śniadania, otoczony zielenią basen, wifi, parking, aneksy kuchenne (można coś samemu od czasu do czasu ugotować).
  • Gospodarstwo agroturystyczne Ripabuia – niedroga agroturystyka ze wspólnym basenem blisko wszystkich atrakcji regionu Chianti i jednocześnie blisko Florencji. Do wyboru tańsze pokoje lub nieco droższe apartamenty z kuchnią.
  • Agriturismo „Crocino in Chianti” – sielska agroturystyka z bardzo miłym gospodarzem w Gaiole in Chianti. Ładny basen, czysto, dobry dojazd, wifi. Świetna baza wypadowa do zwiedzania regionu Chianti i Sieny.
  • La Loggia – Villa Gloria*** – byliśmy tu dwukrotnie. Raz w budynku hotelowym, a raz w znajdującym się bliżej basenu oddzielnym budynku z apartamentami. To już bardziej hotel niż agroturystyka, ale wciąż utrzymuje rozsądne ceny. Bardzo dobre śniadania serwowane na tarasie, całodobowa recepcja, duży parking. 10 km do Sieny i kilkanaście kilometrów do atrakcji regionu Chianti.
  • Casavacanze Vesta – bardzo fajny obiekt położony na wsi 15 minut samochodem od Sieny. Są tu apartamenty z kuchnią (2, 4 lub 6 osobowe), duży ogród, basen z leżakami i parasolami, sprzęt do grillowania i plac zabaw. Świetna baza wypadowa do zwiedzania nie tylko Sieny, ale także najbardziej urokliwych miast Toskanii. Niskie ceny!

Wyjątkowe miejsca – agroturystyka i kameralne hotele w sercu Toskanii:

  • Casa Portagioia – to luksusowe gospodarstwo agroturystyczne z basenem, które zdobywało tytuł najlepszego agroturismo na świecie. Są tu dwa apartamenty (2+2) i pięć pokoi 2-osobowych. Śniadania serwowane są na tarasie. Wokół znajduje się prywatna winnica i gaj oliwny. Całość należy do Ani i Patryka – pary z Polski. Obiekt znajduje się 20 km od słynnej willi Bramasole z książki „Pod słońcem Toskanii”.
  • Masseto in Chiantiwyjątkowa posiadłość położona w toskańskim regionie Chianti. Zabytkowa rezydencja prowadzona jest przez rodzinę mieszkającą tu od czterech wieków wśród której jest także Polka – Pani Agnieszka. Na turystów czekają cztery niezależne apartamenty w historycznej zabudowie, basen, a na 50 hektarach wokół prywatne winnice, gaj oliwny i las. Gospodarze zapewniają także dodatkowe atrakcje. Więcej o tym wyjątkowym miejscu pisałem w dziale noclegi we Włoszech u Polaków.
  • Agriturismo Baccolenoprawdopodobnie najsłynniejsze „agriturismo” w Toskanii dzięki drodze dojazdowej, którą codziennie fotografują setki turystów. Po prostu piękne i wyjątkowe miejsce!
  • Hotel Belvedere Di San Leonino luksusowy hotel znajdujący się w pobliżu Castellina in Chianti, w samym sercu regionu Chianti. Duży basen, wokół winnice i gaje oliwne. Świetna kuchnia!
  • Hotel Dei Capitan*** – kameralny hotel w centrum Montalcino. Basen, z którego rozpościera się panoramiczny widok na wzgórza Toskanii. Bardzo dobre śniadania, wifi, parking, świetna baza wypadowa do zwiedzania regionu.
  • Poggio ai Gelsigenialna agroturystyka z basenem, spektakularne położenie, niesamowite widoki wokół, apartamenty z widokiem na ogród lub basen. Bardzo miła właścicielka. Lokalizacja na delikatnym wzgórzu, rzut beretem od Pienzy.
  • Albergo Posta Marcucci – luksusowy, wyjątkowy hotel ze strefą SPA w znanym ze źródeł termalnych Bagno Vignoni. Przez booking.com można zarezerwować opcję z niepełnym wyżywieniem (śniadania + obiadokolacje w cenie pobytu). Idealna baza do zwiedzania Val d’Orcia.
  • Hotel Palazzuolo – popularny wśród turystów z Polski hotel z dużym basenem w San Quirico dʼOrcia, który oferuje pobyt z niepełnym wyżywieniem (śniadania + obiadokolacje). Bardzo korzystna cena. W czerwcu niespełna 5 tys. za 2 os./7 dni ze śniadaniami i codzienną obiadokolacją.

W dziale noclegi w Toskanii znajdziesz szczegółową listę polecanych przeze mnie gospodarstw agroturystycznych, hoteli, apartamentów i kempingów w Toskanii.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]


Toskania i jej piaszczyste plaże – gdzie jechać i gdzie spać?

Północne wybrzeże Toskanii

Marina di Massa, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Massa, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wybrzeże Toskanii bardzo dokładnie opisałem w oddzielnym dziale, ale tutaj w skrócie opiszę, które miejscowości są najciekawsze, a gdzie jechać nie warto. Na północnym wybrzeżu Toskanii króluje Marina di Massa. Z plaży z jednej strony można podziwiać morze, a z drugiej górujące nad miastem Aply Apuańskie. Nadmorska dzielnica Marina di Massa ma typowo sypialniany charakter. Są tu wille, wakacyjne apartamenty i kameralne hotele, a także sporo restauracji. Z kolei 5 km dalej znajduje się historyczna część Massy położona na wzgórzu. Znajdziesz tam tanie i świetne knajpki, zamek, urokliwy Plac Pomarańczy i alejkę, z której rozpościera się widok na linię wybrzeża. Marina di Massa to świetna baza wypadowa do zwiedzania północnej Toskanii. Niedaleko jest Piza i Lucca. W 2 godziny można dojechać pociągiem do Florencji. To także dobre miejsce na kolejową wycieczkę do Cinque Terre z przesiadką na dworcu w La Spezia, gdzie można od razu kupić całodniowy bilet do Parku wraz z nielimitowanym przejazdem pociągami.

Na południe od Marina di Massa znajduje się tłumnie odwiedzane przez gwiazdy Forte dei Marmi (ale trochę drogie i snobistyczne), jest też Viareggio (ma sporo płatnych plaż, ale dużo się tam dzieje) i prowincjonalna Marina di Torre del Lago Puccini, ale tam jest mało miejsc noclegowych – zaletą jest długa i dzika plaża. Nieco bardziej na południe jest Livorno, ale ono nie ma ładnych plaż. To miasto portowe. Będąc w tej okolicy koniecznie zajrzyj do Quercianella na tamtejsze skaliste zatoczki (uwaga – z małymi dziećmi to kiepski pomysł). Z kolei w tekście na temat białej plaży w Vadzie wyjaśniam Ci dlaczego to miejsce opisywane na wielu blogach i w przewodnikach nie jest warte Twojego czasu 🙂

Środkowe i południowe wybrzeże Toskanii

San Vincenzo, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
San Vincenzo, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli jadę odpoczywać głównie na plaży, to wybieram środkowe wybrzeże Toskanii. Swego czasu 3 tygodnie spędziliśmy w Cecina Mare. Spaliśmy m.in. w tym hotelu przy samym morzu. Miasteczko samo w sobie jest bardzo sympatyczne, ale to także świetna baza wypadowa do samochodowych wycieczek po Toskanii. Stąd wszędzie było blisko. Cecina Mare ma długą, bezpłatną plażę, miejski plac, na którym w czasie wakacji codziennie coś się działo i promenadę wzdłuż plaży. Miasto kilka lat temu przeszło rewitalizacje. Jest tu także park, a w zasadzie las piniowy, w którym przez cały dzień śpiewają cykady. Mnóstwo placów zabaw, ścieżek rowerowych i park wodny. Z Ceciny blisko jest do Bolgheri, Volterry, San Gimignano, a nawet do Sieny. Po sąsiedzku są też inne nadmorskie miejscowości, o których w kolejnym akapicie.

10 km na południe od Cecina Mare znajduje się prowincjonalna Marina di Bibbona. Lubię ją ze względu na las i długą oraz pustą piaszczystą plażę w południowej części miasteczka. To najtańszy kurort na wybrzeżu Toskanii. Idąc plażą z Marina di Bibbona w stronę Castagneto Carducci dojdziesz do plaży naturystycznej. Kolejna miejscowość na wybrzeżu Toskanii to właśnie Castagneto Carducci, które dzieli się na nowoczesną nadmorską dzielnicę z apartamentami, hotelami i kempingami oraz na położone na wzgórzu historyczne centrum. Bardzo nam się tam podobało. Ciekawe jest także San Vincezno. Ma ładne piaszczyste plaże, nowoczesną marinę jachtową, tętniący życiem deptak. Piaszczyste plaże na południe od San Vincenzo są bardzo ładne i stosunkowo puste. Wzdłuż nich biegnie ścieżka rowerowa i piniowy las. Tam także jest jedna plaża naturystyczna, a niedaleko niej lubiany przez turystów kemping Park Albatros. Idąc dalej w kierunku południowym warto wspomnieć o Zatoce Baratti (ale bardziej na kilkugodzinną wycieczkę, bo ciężko o noclegi w okolicy) i o Piombino. Jest miastem portowym i przemysłowym, ale warte odwiedzenia (raczej nie na plażowanie). Jeszcze bardziej na południe znajduje się znane z filmu o przygodach James Bonda Talamone, a obok niego świetny kemping, o którym poniżej.

Polecane agroturystyki i kempingi w Toskanii nad morzem:

  • Talamone Camping Village – oferuje domki bungalow i prywatną plażę. To jeden z najlepszych kempingów w Toskanii i świetna baza wypadowa do zwiedzania południowej Toskanii. Znajdują się tu murowane domki o różnym standardzie. My wybraliśmy 4-osobowy z łazienką i aneksem kuchennym, ale są też domki 6-osobowe oraz luksusowe namioty na 5 osób. Kemping położony jest na wzgórzu na wybrzeżu Maremma. Do prywatnej kempingowej plaży trzeba przejść kawałek pieszo. Dużą zaletą była prywatna plaża wliczona w cenę. Mieliśmy do dyspozycji dwa leżaki i parasol w cenie pobytu.
  • Park Albatros – niekwestionowany hit. Kemping uwielbiany przez turystów z Polski, który trzeba rezerwować jeszcze zimą. Nie leży przy samej plaży, ale bardzo blisko. Ogromną zaletą jest park wodny i mnóstwo atrakcji oraz animacji, które zapewnia kemping.
  • Canado Club Family Village – bardzo ładna, 4-gwiazdkowa rezydencja w Marina di Castagneto Carducci. Rezerwując warto wybrać opcję z niepełnym wyżywieniem (śniadania + obiadokolacje).
  • Agriturismo Villa Toscana – agroturystyka z basenem, kilka kilometrów od jednej z najpiękniejszych, dzikich plaż Toskanii.

Tanie apartamenty na wybrzeżu Toskanii:

  • Residence Habitat – skromne apartamenty w Marina di Bibbona. Blisko do plaży. Był duży basen i parking. Po sezonie trochę pusto wokół, ale cena bardzo korzystana, a w agencji bardzo miło nas obsłużono. Tanio!

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]


Czy wiesz, że Toskania oferuje darmowe termy?

darmowe źródła termalne w Toskanii i Lazio - 5 polecanych miejsc
darmowe źródła termalne w Toskanii i Lazio – 5 polecanych miejsc

Toskania oferuje aż 4 miejsca, w których możesz skorzystać z darmowych źródeł termalnych. Wszystkie te miejsca są całkowicie bezpłatne i zazwyczaj nieźle przygotowane na najazd turystów. Dzikie źródła termalne w Toskanii w znajdują się w środkowej i południowej części regionu. W tym dziale skupiam się na miastach, plażach i atrakcjach Toskanii, ale żeby nie zasypać Cię zbyt wieloma informacjami w jednym miejscu zapraszam także tutaj:

  • Darmowe źródła termalne w Toskanii – kilkukrotnie odwiedziłem toskańskie źródła termalne. Opisałem tu jak dojechać, gdzie zaparkować i jak bardzo nam się podobało (jaka była temperatura wody, czy teren był zadbany).

Źródła termalne w Toskanii znajdziesz w:

  • Terme di Saturnia
  • Bagni San Filippo
  • Bagni di Petriolo
  • Bagno Vignoni

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]


Toskania północna

Florencja

Florencja, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Florencja, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Mieszkańcy Toskanii są przekonani, że w ich regionie jest wszystko to, co we Włoszech najpiękniejsze: olśniewające miasta, najcenniejsze dzieła sztuki, niezwykłe krajobrazy, wyśmienita kuchnia i najlepsze wino na świecie. Z kolei stolica Toskanii – Florencja, to nie jest miasto z zabytkami. To miasto-zabytek, do którego zjeżdżają się najwybitniejsi wielbiciele sztuki. Nigdzie indziej nie sąsiaduje ze sobą tylu mistrzów renesansu. Tu przeprowadzali swoje eksperymenty Leonardo da Vinci i Galileusz, tu tworzyli najwięksi mistrzowie pędzla i dłuta: Giotto, Cimabue, Botticelli i Michał Anioł. Tutaj narodził się sympatyczny kłamczuch Pinokio.

Florencję można zwiedzać kilka godzin albo kilka tygodni i zawsze coś pozostanie do odkrycia. Jeśli Twoje toskańskie wakacje trwają tydzień, to do Florencji przyjedź przynajmniej na jeden dzień. W 5-6 godzin można zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki i fragmenty miasta. To za mało, żeby wejść do któregoś z muzeów, czy odwiedzić wnętrza najważniejszych kościołów, ale wystarczająco aby poczuć namiastkę niezwykłej atmosfery tego miasta. O tym, co zobaczyć we Florencji w trakcie jednodniowej wycieczki, jak dojechać, gdzie zaparkować (jeśli zdecydujesz się na podróż samochodem) i o poradach praktycznych dotyczących zwiedzania miasta piszę w osobnym dziale.

Zobacz więcej: Florencja

Gdzie spać we Florencji? 3 sprawdzone miejsca w dobrej cenie

  • Plus Florence – zazwyczaj nie polecam swoim Czytelnikom hosteli, ale to będzie wyjątek, który na to zasługuje. W samym centrum Florencji, blisko najważniejszych zabytków znajduje się świetnie oceniany hostel Plus Florence. Hotel znajduje się 10 minut spacerem od głównego dworca kolejowego. Można tu wynająć zarówno pokój prywatny (jak w zwykłym hotelu) lub łóżko w pokoju wieloosobowym. Są tu nawet dwa baseny i piękny taras.
  • Hotel Machiavelli Palace – mieści się w budynku XIV-wiecznego klasztoru, zaledwie 300 metrów od dworca Santa Maria Novella i bardzo blisko florenckiej katedry. W całym budynku zapewniono WiFi. W sezonie można zrelaksować się w ogrodzie na dachu z barem, skąd roztacza się widok na zabytkowe centrum Florencji. Część pokoi ma balkon z widokiem na katedrę, a inne dysponują sufitem ozdobionym drewnianymi belkami. Bardzo dobre śniadanie w formie bufetu.
  • Firenze Camping in Town – świetny, nowy kemping położony 5 km od centrum, tuż nad rzeką Arno. Łatwo stąd dojść lub dojechać autobusem do historycznych części Florencji. Są tu dwa odkryte baseny i nowoczesne domki bungalow, z klimatyzacją, łazienką, pościelą i ręcznikami. Można wykupić śniadania. Na kempingu jest restauracja. Dużą zaletą jest też bezpłatny parking – szczególnie jeśli do Florencji jedziesz własnym samochodem, to tutaj będziesz go mógł bezpiecznie zaparkować.

Lukka

Lucca / Lukka, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lucca / Lukka, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Chociaż Lukka nie jest największym ani najstarszym miastem Toskanii, to z powodzeniem walczy o tytuł najpiękniejszego miasta regionu z Florencją i Sieną. Spór o palmę pierwszeństwa w Toskanii nie został rozstrzygnięty do dziś. Lukka posiada wszystkie cechy toskańskiego miasta: renesansowe mury obronne, sielski spokój mieszkańców, cudowną, dużą starówkę, wspaniałe restauracje, mnóstwo zabytków i liczne typowo włoskie sklepiki z winem, pamiątkami i dziełami sztuki.

Jeśli planujesz spędzać wakacje w północnej części Toskanii, to Lucca powinna być punktem obowiązkowym. Na zwiedzanie historycznego centrum warto zaplanować co najmniej pół dnia. Samochód można zostawić tuż przy murach obronnych miasta i Luccę zwiedzać pieszo. Najważniejsze atrakcje to Piazza San Michele, kościół San Michele in Foro, charakterystyczny, owalny Piazza dell’Anfiteatro, kościół San Frediano, katedra San Martino, mury obronne i Torre Guingi. To wieża z XV wieku na szczycie której posadzono dwa dęby – jedyna w swoim rodzaju.

Warto zatrzymać się na dłużej w tej części Toskanii, ale nie w centrum Lucci. Na wzgórzach wokół miasta znajdują się świetne gospodarstwa agroturystyczne z basenami. Zabytkowe budynki z kamienia do dziś zachowały swój rustykalny charaktery, a pod względem udogodnień przypominają luksusowe hotele.

Zobacz więcej: Lukka

Gdzie spać w Lucce? Toskania w agroturystyce z basenem

  • Villa Sardini – obiekt położony jest na sielskiej, toskańskie wsi, na zachód od Lucci (8 km), bliżej morza w gospodarstwie z XVIII wieku. Rustykalna willa ma świetnie opinie wśród gości i Czytelników Kierunku Włochy. Jest tu duży ogród, odkryty basen, bezpłatny parking i wifi. Na miejscu produkowane jest znakomite wino i swojska oliwa z oliwek. Rodzina Sardini prowadząca willę ma francuskie korzenie, ale z Paryża przeprowadzili się do Włoch.

Piza

Krzywa wieża w Pizie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Krzywa wieża w Pizie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piza to niespełna 90-tysięczne miasto, które jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Włoch na świecie. Większość ludzi słyszała o istnieniu krzywej wieży, ale niewielu wie, że jest ona tylko częścią wyjątkowo pięknego zespołu średniowiecznych budynków. Sama Piza to nowoczesne miasto z własnym międzynarodowym portem lotniczym, ale też urokliwą starówką położoną nad rzeką Arno.

Piza jest także dobrym wyborem jako baza wypadowa. Do najbliższej plaży można dojechać autobusem komunikacji miejskiej. W zasięgu 10-15 minut jazdy samochodem są piękne, dzikie plaże w Marina di Torre del Lago Puccini. Jednocześnie w Pizie jest stacja kolejowa, z której regularnie odjeżdżają pociągi do najważniejszych miast północnej i środkowej Toskanii.

Historyczne centrum Pizy przez turystów często traktowane jest nieco po macoszemu. Ograniczają się oni bowiem do zwiedzania terenów wokół słynnej wieży, a tymczasem stare miasto jest bardzo urokliwe, a w ostatnich latach przechodzi regularne remonty poszczególnych budynków. W centrum starego miasta biegnie deptak zamknięty dla ruchu samochodowego, przy którym znajdują się bary, restauracje i butiki. Warto także pospacerować przy nadrzecznych bulwarach, przy Fiume Arno. Na szczególną uwagę zasługują mosty, w tym Ponte di Mezzo.

Zobacz więcej: Piza

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Toskania środkowa

Asciano

Nasz - niemal prywatny - basen w Asciano, Toskania (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Nasz – niemal prywatny – basen w Asciano, Toskania (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W Asciano mieszkaliśmy przez tydzień w 2019 r. w domu wakacyjnym (ze zdjęcia powyżej), który był najwspanialszym jaki do tej pory mieliśmy we Włoszech. Asciano leży w sercu regionu Crete Senesi i jednocześnie jest świetną bazą wypadową do zwiedzania doliny Val d’Orcia. 

Crete Senesi i Val d’Orcia to dwa najpiękniejsze fragmenty Toskanii. To właśnie tutaj nagrywane są najbardziej znane filmy z Toskanią w tle, tutaj znajdziesz charakterystyczne pagórki, wiejskie drogi obsadzane cyprysami, winnice i gaje oliwne. Kwintesencja Toskanii w najlepszej postaci. Jeśli planujesz wyjazd w głąb Toskanii, z dala od morza, to jedź właśnie tutaj!

Zaledwie kilka kilometrów od Asciano znajduje się Agriturismo Baccoleno. To jeden z najbardziej znanych punktów widokowych w Toskanii. W pobliżu jest słynny monumet Site Transitoire, a także opactwo Monte Oliveto Maggiore. W niewielkim Asciano odkryliśmy aż 4 świetne restauracje z lokalną kuchnią, do których wracaliśmy codziennie. O wszystkich tych atrakcjach i miejsce, w których kuchnia nas zachwyciła więcej przeczytasz w poniższym dziale.

Zobacz więcej: Asciano

Castellina in Chianti

Castellina in Chianti, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castellina in Chianti, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niewielka, średniowieczna Castellina in Chianti leży – jak sama nazwa wskazuje – w toskańskim regionie Chianti. Dziś nazwa regionu bardziej niż krainę geograficzną oznacza synonim wybornego włoskiego wina. Sama Castellina składa się w zasadzie z kilku małych uliczek, ale bardziej pasjonująca od architektury jest tutejsza atmosfera. Harmonia współczesności i tradycji, natury i sztuki, dobrego wina i świetnej kuchni.

Castellina in Chianti zachwyciła nas dwoma rzeczami. Po pierwsze zachwyciła restauracjami – ze świetną, lokalną kuchnią. Na stołach królowały tu słynne, toskańskie przystawki, makarony i mięsa. To co we włoskiej kuchni lubię najbardziej. Trudno tu trafić na kiepską restaurację, a ceny są rozsądne.

Druga rzecz, to pięknie położone hotele, które w przeszłości były gospodarstwami wiejskimi. Zlokalizowane zazwyczaj na wzgórzu, pomiędzy winnicami. Z basenem z panoramicznym widokiem na winnice, z rustykalnymi pokojami, znakomitymi śniadaniami i atmosferą jak z „Ukrytych Pragnień” Bernardo Bertolucciego. Biedni rolnicy zajmujący się niegdyś winem, to dziś dyrektorzy hoteli. Koniecznie zatrzymajcie się w jednym z takich miejsc – chociażby na dwie, trzy noce.

Zobacz więcej: Castellina in Chianti

Polecane hotele z basenami w Castellina in Chianti, Toskania

  • Hotel Villa Casalecchi – to bardzo urokliwy, czterogwiazdkowy hotel mieszczący się w XIX-wiecznym budynku, oddalonym o 2,5 km od miejscowości Castellina in Chianti. Oferuje on basen oraz taras słoneczny z widokiem na winnice i gaje oliwne. Bardzo dobre, lokalne śniadania.
  • Hotel Belvedere Di San Leonino – otoczony winnicami, czterogwiazdkowy hotel znajduje się w samym sercu regionu Chianti. Obiekt mieści się w zabytkowej wiejskiej rezydencji z XV wieku. Pokoje zostały urządzone w typowym toskańskim stylu. Jest tu basen z pięknym, panoramicznym widokiem na winnice, jacuzzi, duży ogród. Znakomite śniadania.

Montepulciano

Montepulciano, Toskania, Włochy
Montepulciano, Toskania, Włochy

Montepulciano to jedno z najsłynniejszych miast Toskanii. Miejsce, o podróży do którego marzą ludzie na całym świecie. Amerykańscy filmowcy nagrywali tutaj sagę „Zmierzch – Księżyc w nowiu”. W filmie mowa o sąsiednim mieście Volterra, ale tamtejsi samorządowcy obawiając się najazdu turystów nie zgodzili się na nagranie scen do filmu u siebie. Poza „Zmierzchem” nagrywano tu także filmy „Sen nocy letniej” oraz „Angielski pacjent„. Obydwa w 1999 r. W 2002 r. w Montepulciano nagrywano film „Niebo„, a rok później „Pod słońcem Toskanii„.

Co Montepulciano ma do zaoferowania poza tym, że było tłem do wielu filmów? To przede wszystkim kwintesencja Toskanii w najlepszy wydaniu. Średniowieczne miasto położone jest na wzgórzu. Wokół podziwiać można złociste pola, gaje oliwne i liczne winnice. Tutejsza okolica jest pod szczególną ochroną konserwatorską. Zabytkowe domy z kamienia mogą być remontowane lub rozbudowywane tylko z poszanowaniem historycznej architektury. Miasto słynie ze świetnych restauracji, znakomitych lodziarni i oczywiście wina – Vino Nobile di Montepulciano DOCG.

Punktem obowiązkowym jest spacer ulicą Via di S. Donato i odpoczynek na Piazza Grande. W pobliżu głównego miejskiego placu znajduje się słynny punkt widokowy. Wszystko co trzeba wiedzieć przed wizytą w Montepulciano opisałem w oddzielnym artykule.

Zobacz więcej: Montepulciano

Monteriggioni

Monteriggioni, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monteriggioni, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na zwiedzanie niewielkiego Monteriggioni wystarczy mniej niż dwie godziny. Warto tu przyjechać przy okazji odkrywania miasteczek i wiosek toskańskiego regionu Chianti. Przy historycznych murach Monteriggioni znajdują się dwa płatne parkingi. Ceny od 2,50 do 4 euro za godzinę postoju (parking położony nieco bliżej bramy do miasta jest droższy). Miasteczko na tyle stało się symbolem regionu Toskania, że wielu filmowców nagrywało tutaj albo fragmenty filmów albo popularne telewizyjne reklamy.

Nieżyjący już słynny włoski reżyser Bernardo Bertolucci nagrywał tutaj „Ukryte Pragnienia” z Liv Tyler. Miasteczko przypadło do gustu także producentom telewizyjnych reklam. Swoje samochody promował tutaj rodzimy Fiat, a także producenci z zachodniej Europy, tacy jak Citroen i Volvo. Niektórzy uważają, że maluteńkie Monteriggioni najlepiej wygląda z lotu ptaka.

Co warto tu zobaczyć? W godzinę można zobaczyć wszystko. Na środku znajduje się plac, który praktycznie nie zmienił się od XVI wieku. Przy placu stoi romański kościół wybudowany w 1213 r. Kilkadziesiąt lat później dobudowano jeszcze dzwonnicę. Warto przespacerować się po murach obronnych miasta, których długość wynosi 570 m. Są tam specjalne platformy widokowe dla turystów.

Zobacz więcej: Monteriggioni

Pienza

widok z miasteczka Pienza na wzgórza Val d'Orcia, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z miasteczka Pienza na wzgórza Val d’Orcia, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Toskańska Pienza miała być miastem idealnym. Jeszcze w XV wieku w miejscu Pienzy znajdowało się miasteczko Corsignano. W miejscu tym urodził się przyszły papież – Aeneas Silvius Piccolomini, późniejszy Pius II. Po tym jak Pius II objął swój urząd zdecydował się przebudować rodzinne miasto według projektu Bernardo Rossellino. Papieżowi i wybitnemu architektowi chodziło o stworzenie harmonijnego miasta odpowiadającego ówczesnym ideałom.

Papież Pius II umarł przedwcześnie, a wraz z nim upadł ambitny plan przebudowy Pienzy. Sporo jednak udało się zrobić. Dziś Pienza jest jednym z punktów obowiązkowych na turystycznej mapie Toskanii. Miasto leży w dolinie Val d’Orcia słynącej z charakterystycznych pagórkowatych krajobrazów i krętych dróg obsadzonych cyprysami. Okolica Pienzy jest świetnym miejscem na spędzenie wakacji. Codziennie można odkrywać średniowieczne miasteczka Toskanii, degustować wino, odwiedzać lokalne restauracje, a nawet darmowe dzikie termy.

Wybierając tę okolicę jako bazę wypadową lepiej zdecydować się na gospodarstwo agroturystyczne z basenem, a nie na klasyczny hotel. Poczujesz wtedy prawdziwie włoski klimat!

Zobacz więcej: Pienza

Pomarance

Zobacz więcej: Pomarance

Quercegrossa

Zobacz więcej: Quercegrossa

San Gimignano

Zobacz więcej: San Gimignano

Siena

Piazza del Campo, Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza del Campo, Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Siena to moje ulubione miasto w Toskanii. Siena jest bardziej zwarta, a przez to łatwiejsza do zwiedzania, od stosunkowo dużej Florencji, a z drugiej strony większa i wieczorami bardziej tętniąca życiem niż dziesiątki niewielkich miast Toskanii, do których przyjeżdżają tłumy turystów. Siena ma ponadto coś, co na mapie Włoch ją wyróżnia. To Piazza del Campo. Niezwykły, ceglany plac w kształcie muszli, którego posadzka opada w dół w stronę budynku Palazzo Publico.

Piazza del Campo otaczają nieco mroczne średniowieczne kamienice z ciemno rudej cegły. Jednak architektura tego niezwykłego miasta to nie wszystko. Panuje tu specyficzna – można by rzecz toskańska – atmosfera. Na Piazza del Campo do późnej nocy przesiaduje tłum ludzi. Mieszkańcy i turyści leżą na ceglanej posadce, odpoczywają, jedzą lody, czytają książki lub rozmawiają z przyjaciółmi. Widok tak dużej ilości ludzi beztrosko relaksujących się na brukowanym placu jest naprawdę niezwykły.

Poza Piazza del Campo w Sienie koniecznie trzeba zobaczyć tutejszą Duomo. Romańsko-gotycka katedra budowana była przez prawie 200 lat, od XII do XIV w., a efekt robi wrażenie. Siena słynie także z Palio, o którym więcej piszę w osobnym dziale, ze świetnych win produkowanych wokół i ze znakomitej kuchni. O tym wszystkim przeczytasz w mojej relacji z Sieny w linku poniżej.

Zobacz więcej: Siena

Gdzie spać w Sienie? Hotele i agroturystyka na przedmieściach:

  • Casavacanze Vesta – bardzo fajny obiekt położony na wsi 15 minut samochodem od Sieny. Są tu apartamenty z kuchnią (2, 4 lub 6 osobowe), duży ogród, basen z leżakami i parasolami, sprzęt do grillowania i plac zabaw. Świetna baza wypadowa do zwiedzania nie tylko Sieny, ale także najbardziej urokliwych miast Toskanii. Niskie ceny!
  • Hotel Athena**** – czterogwiazdkowy hotel na obrzeżach historycznego centrum, ale jeszcze w obrębie historycznych murów miasta. Idealny hotel jeśli będziesz korzystać z komunikacji publicznej i chcesz spać w samej Sienie, a nie na obrzeżach. 2,5 km od dworca kolejowego w Sienie, tylko 600 m od Duomo i 700 m od Piazza del Campo.
  • Hotel Certosa Di Maggiano – zajmuje budynek dawnego klasztoru z 1314 r. i znajduje się 2 km od Piazza del Campo. Jest tu basen z podgrzewaną wodą, duży parking, wifi i bardzo dobre śniadania. Wspaniałe miejsce. Luksusowe pokoje urządzono w klasztornych celach, a wokół znajduje się duży ogród. W sąsiedztwie winnice i gaje oliwne.
  • Hotel Il Giardino*** – ładny i nie tak drogi hotel z basenem na obrzeżach historycznego centrum Sieny około 800 m od Piazza del Campo. Bardzo dobre śniadania, bezpłatny parking, wifi.

Volterra

Zobacz więcej: Volterra

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]


Toskania nadmorska

Marina di Bibbona

Marina di Bibbona, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Bibbona, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Marina di Bibbona to mój ulubiony toskański kurort. Im ciszej o tym miejscu, tym lepiej. Przy okazji – co za przypadek – to jedna z najtańszych miejscowości na wybrzeżu Toskanii, jeśli chodzi o ceny noclegów, czy ceny w restauracjach. Ponadto to świetna baza wypadowa do zwiedzania środkowej Toskanii – zarówno tej nadmorskiej, jak i w głębi lądu – ze słynnymi średniowiecznymi miastami, winnicami i punktami widokowymi. Stąd wszędzie jest blisko.

Co wyróżnia Bibbonę? Przede wszystkim jej prowincjonalność. Jest tu kilka kempingów, kilka hoteli i trochę wakacyjnych apartamentów. Plaża jest szeroka i piaszczysta i tylko jej niewielka część jest zajęta przez „płatne leżaki”. Wzdłuż plaży ciągnie się piniowy las, w którym od rana słychać śpiew cykad. Mi szczególnie podoba się południowa część plaży, która jest najbardziej dzika. Plaża jest bardzo szeroka, a morze porozrzucało tu charakterystyczne konary, z których niektórzy budują plażowe domki. Nawet w czasie wakacji mamy tu sporo prywatności i miejsca tylko dla siebie. Można się swobodnie opalać, a dzieci mają sporo miejsca do biegania.

Zobacz więcej: Marina di Bibbona

Gdzie spać w Marina di Bibbona? Hotele, kempingi i apartamenty

  • Hotel Nina – świetny hotel znajdujący się tuż przy plaży. Bardzo dobre śniadania, wyjątkowo czyste pokoje z klimatyzacją i wifi. Jest tu ogród, taras słoneczny, bezpłatny parking. Goście hotelowi mogą korzystać z prywatnej plaży.
  • Campeggio del Forte – to najdalej wysunięty na południe kemping w Marina di Bibbona. Spędziliśmy tu udane dwa tygodnie w 2017 r. i na pewno jeszcze tu wrócimy. Domki znajdują się pomiędzy wysokimi drzewami, jest dużo cienia. Na terenie kempingu jest basen, restauracja i niewielki sklep. Do plaży wystarczy przejść urokliwą ścieżką przez piniowy las. Jeśli po dojściu do morza skręcisz w lewo to plaża będzie stosunkowo pusta, dzika i przez kilka kilometrów nie będzie żadnych leżaków, ani zabudowy. Świetne miejsce.
  • Residence Habitat – godne uwagi, często wybierane apartamenty. Wybierz to miejsce jeśli zależy Ci na przyzwoitych warunkach i naprawdę niskiej cenie. Jest tu parking i basen, blisko do plaży.

Bolgheri

Bolgheri, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolgheri, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niewielkie Bolgheri leży około 10 km od wybrzeża. To dobre miejsce na dwugodzinną wycieczkę jeśli będziesz spędzać urlop w którymś z okolicznych, nadmorskich kurortów. Bolgheri nie jest jednak miejscem na tygodniowy urlop. Chyba, że masz zamiar wypoczywać w winnicy z basenem. Jest tu kilka takich, ale ceny za noc są – delikatnie mówiąc – ponadprzeciętne. Do miasteczka lepiej przyjechać na kolację (jest tu kilka świetnych restauracji) albo na degustację i zakup wina.

Bolgheri stało się słynne za sprawą cyprysowej alei, która prowadzi do miasta. Viale dei Cipressi ma około 5 km długości i jest charakterystycznym punktem do pamiątkowych zdjęć. Od Viale dei Cipressi odchodzi boczna ulica Strada Provinciale Bolgherese prowadząca w stronę Castagneto Carducci. Przy drodze znajduje się kilka winnic i gospodarstw agroturystycznych. Prawie wszystkie oferują degustację i sprzedaż wina. To także fajne miejsce do pamiątkowych zdjęć z winnicami w tle.

Godny polecenia jest nocleg w Resort Il Casale Bolgherese. Gospodarstwo znajduje się pomiędzy winnicami, jest tu basen i 5 minut jazdy samochodem od plaży w Marina di Bibbona.

Zobacz więcej: Bolgheri

Calafuria i Quercianella

Calafuria, Punta Pacchiano, Quercianella, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Calafuria, Punta Pacchiano, Quercianella, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wybrzeże na południe od Livorno nie przypomina typowych dla Toskanii szerokich i piaszczystych plaż. Na długości około 20 km znajdują się skaliste plaże i zatoczki, które także mają swój urok. Niektóre z nich dobrze widoczne są z drogi, a dojście do innych wymaga przejścia pomiędzy zielenią oddzielającą plażę od ulicy. Skaliste plaże znajdują się na terenie trzech miejscowości. To Calafuria, Punta Pacchiano i Quercianella. Zejścia do plaż łatwo poznać po parkujących na poboczu drogi samochodach.

Skaliste wybrzeże w Calafuria i w miejscowościach sąsiadujących jest nieco elitarne. Nawet w czasie wakacji nie ma tu tłumów (może za wyjątkiem niedzieli), co sprawia, że miejsce chętnie wybierają osoby chcące się poopalać w intymnej atmosferze. Mimo skał zejście do morza jest tutaj możliwe. W zależności od plaży, którą wybierzesz jest łagodniejsze lub bardziej strome. Warto odwiedzić kilka zatoczek i plaż – poszczególne zejścia są ponumerowane. Parking wzdłuż drogi jest bezpłatny.

Zobacz więcej: Calafuria i Quercianella

Campiglia Marittima

Campiglia Marittima, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Campiglia Marittima, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Campiglia Marittima to bardzo zadbane, średniowieczne miasteczko, które znajduje się kilka kilometrów od wybrzeża Etrusków. Historyczne centrum Campiglia Marittima położone jest na wzgórzu. To typowo toskański gąszcz wąskich i stromych uliczek, budynków z kamienia, pełen zabytków, sklepików i lokalnych knajpek. To właśnie do tutejszych restauracji wielu Włochów przyjeżdża nawet z dalszej okolicy. Jest stosunkowo tanio i pysznie, a tutejsze lokale na tripadvisor zbierają świetne recenzje.

Miasteczko bardzo przyjemnie się zwiedza, ale na nocleg lepiej wybrać jedno z gospodarstw agroturystycznych, które znajdują się poniżej – kilka kilometrów od historycznego centrum. Okolica słynie z rodzinnych obiektów z basenami, gdzie gospodarze produkuję oliwę i wino na własne potrzeby, a goście opalają się w ogrodzie.

Zobacz więcej: Campiglia Marittima

Gdzie spać w Campiglia Marittima? Toskania w agroturystyce z basenem!

  • Podere Tre Cipressi – obiekt znajduje się na szlaku winnym Strada dei Vini della Val di Cornia. Są tu pokoje i apartamenty z aneksem kuchennym, bardzo ładny basen, bezpłatne wifi i parking. Apartamenty mają rustykalny wystrój.
  • Agriturismo Villa Toscana – świetne gospodarstwo agroturystyczne położone w odległości 3 km od plaży Baratti i 4 km od miejscowości Campiglia Marittima. Duży i pięknie utrzymany ogród z basenem, wifi, parking. Do wyboru pokoje lub apartamenty z aneksem kuchennym. Wyjątkowe miejsce!

Cecina i Marina di Cecina

Cecina Mare, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Cecina Mare, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Marina di Cecina – nazywana też na mapach lub znakach drogowych jako Cecina Mare – to jeden z najfajniejszych kurortów na wybrzeżu Toskanii. Często polecam swoim Czytelnikom to miejsce, gdy pytają o wakacyjną miejscowość na wybrzeżu Toskanii i mają zamiar jechać z dziećmi. Marina di Cecina dla dzieci oferuje chyba najwięcej ze wszystkich okolicznych miejscowości. Przy morzu, a jednocześnie w centrum kurortu, znajduje się las z placami zabaw, ścieżkami rowerowymi i innymi atrakcjami. Wzdłuż morza biegnie bulwar, który wieczorami tętni życiem, a na miejskim placu około godziny 20:00 niemal codziennie coś się dzieje. Pokazy magów, akrobacje z ogniem, muzyka na żywo, wybory miss… Każdego dnia mieliśmy jakieś darmowe atrakcje.

Dużą zaletą kurortu jest fakt, że niemal z każdego miejsca jest blisko do plaży. Cecina ma zwartą zabudową, niezbyt dużą i wszędzie można dojść pieszo. Gdyby plaża okazała się niewystarczająca jest tu także aquapark. W południowej części miejscowości znajduje się bardzo długi odcinek plaży bezpłatnej, wzdłuż którego rośnie piniowy las. Z jednej strony słychać szum morskich fal, a z drugiej śpiew cykad.

Cecina Mare ma znakomitą lokalizację, jeśli poza wypoczywaniem na plaży zamierzasz także zwiedzać środkową Toskanię. Blisko jest stąd do słynnych miast: Volterra, San Gimignano, czy nawet do Sieny. Warto też zwiedzić sąsiednie nadmorskie kurorty (San Vincenzo, Piombiono), czy zobaczyć pobliską cyprysową aleję w Bolgheri. W Cecinie znajduje się stacja kolejowa, więc do części miejscowości można dojechać pociągiem.

Zobacz więcej: Cecina i Marina di Cecina

Polecany hotel w Cecina Mare, Toskania – nad samym morzem

  • Hotel Stella Marina*** – m.in. właśnie tutaj spędzaliśmy nasze wakacje. Pokoje i wnętrza hotelu są dosyć standardowe dla tej kategorii obiektów. Jednak ogromną zaletą jest lokalizacja, widok z pokoi i dobra kuchnia. Hotel położony jest przy głównym nadmorskim deptaku, który przez cały dzień tętni życiem. Wystarczy przejść przez deptak, aby znaleźć się w hotelowym basenie. Dalej jest już hotelowa plaża. W lipcu i sierpniu przy basenie organizowane są animacje i dyskoteki. Hotel miał być remontowany przed sezonem 2021 r.

Forte dei Marmi

plaża w Forte dei Marmi, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Forte dei Marmi, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Toskania, a w czasie wakacji jej wybrzeże, jest chętnie odwiedzana przez gwiazdy. Najmodniejszym kurortem na wybrzeżu Toskanii jest Forte dei Marmi. Tutaj mieszka słynny włoski tenor Andrea Bocelli, a wakacje spędzają tutaj m.in. piosenkarka Michelle Hunziker, aktorka Cecilia Rodriguez, influencerka Taylor Mega, czy najpopularniejszy z obecnych włoskich polityków – Matteo Salvini. W ostatnich latach wille w mieście zaczęli kupować zamożni Rosjanie, a na miejskich uliczkach pojawiły się butiki znanych projektantów mody.

Jednak wbrew pozorom miasto nie jest aż tak drogie, jak mogłoby się wydawać. Nie znajdziesz tu tanich hoteli i apartamentów, ale obiekty cztergowiazdkowe kosztują dokładnie tyle samo, co w sąsiednich miejscowościach. My za tydzień w czerwcu płaciliśmy ponad 4 tys. (ze śniadaniami i obiadokolacjami oraz prywatną plażą w cenie) za pokój 2-osobowy. Poniżej link do hotelu. Samo Forte dei Marmi ma szerokie i piaszczyste plaże, z których widać góry. Jest to także świetna baza wypadowa do zwiedzania Toskanii. Blisko jest Cinque Terre (można dojechać pociągiem z przesiadką w La Spezia). Po sąsiedzku jest Viareggio, Massa, Carrara, niedaleko Lucca i Florencja. Do tej ostatniej także najlepiej dojechać pociągiem ze stacji w Forte dei Marmi. Będzie szybciej i unikniesz problemu z zaparkowaniem samochodu.

Zobacz więcej: Forte dei Marmi

Polecane hotele w Forte dei Marmi

  • Hotel St. Mauritius**** – znakomity hotel, który w portalach rezerwacyjnych zbiera bardzo wysokie opinie. Miejsce polecane przez Czytelników Kierunku Włochy. Zaledwie 500 m do plaży. Wokół hotelu jest dużo zieleni i ogród, a w nim odkryty basen. Codziennie rano serwowane jest śniadanie w formie bufetu. Wieczorami w hotelowej restauracji można zjeść kolację. Pokoje są klimatyzowane. Bezpłatny parking dla gości hotelowych. Darmowe wifi.
  • Grand Hotel**** – hotel znajduje się tuż przy promenadzie, w samym turystycznym centrum Forte dei Marmi. Jest tu duży, odkryty basen, a na plażę wystarczy przejść na drugą stronę ulicy. Duża część pokoi dysponuje balkonem (niektóre z widokiem na morze). Ładne pokoje, świetnie śniadania. Warto wybrać opcję z niepełnym wyżywieniem.

Livorno

Livorno, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Livorno, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Livorno to jedno z tych miast we Włoszech, z którymi nawet najwięksi pasjonaci włoskiej turystyki mają spory problem. Z jednej strony jest to miasto legenda – drugi co do wielkości port morski w kraju, majestatyczne kamienice w centrum, słynne bary i puby, gdzie hektolitrami leje się Martini. Kwintesencja nadmorskiej Toskanii, często przedstawiana w literaturze i filmach. Z drugiej jednak strony w ostatnich latach dawny czar miasta trudno odnaleźć. Brudne i śmierdzące centrum, po którym podobno biegają największe we Włoszech szczury i niezbyt przyjemne plaże w turystycznym centrum, gdzie króluje beton i wszechobecne skutery.

Po złym pierwszym wrażeniu dziś z perspektywy czasu dobrze wspominam miasto i chętnie bym tam wrócił. Jednak nie dłużej niż na 2-3 dni. Dwie najwspanialsze rzeczy, jakie kojarzą mi się z Livorno, to tamtejszy Grand Hotel – w którym zarezerwowaliśmy nocleg w niezłej cenie – i znakomite lody w kawiarni w centrum (piszę o nich w tekście o Livorno). Plaże – chociaż brzydkie – miały ciekawą atmosferę. Toskania z pewnością ma kilkadziesiąt ładniejszych miast niż Livorno, ale jest coś co to miejsce pozytywnie wyróżnia.

Zobacz więcej: Livorno

Polecany hotel w Livorno

  • Grand Hotel Palazzo***** – jeśli można sobie jakoś umilić pobyt w Livorno, to tylko poprzez rezerwację noclegu w Grand Hotelu Palazzo. Piękny hotel, w znakomitej lokalizacji przy morzu i ze świetnym widokiem. Nocleg w prawdziwie włoskim, ale luksusowym stylu. Co ważne, nocleg w Grand Hotelu kosztuje bardzo podobnie, jak nocleg w innych hotelach w mieście. Nie jest wcale drogo. Tutaj naprawdę warto się zatrzymać na 2-3 noce. Hotel ma kryty i odkryty basen, taras z widokiem na morze, strefę saun, stylowe pokoje i świetną restaurację.

Castagneto Carducci i Marina di Castagneto Carducci

Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Castagneto Carducci to niespełna 9-tysięczne miasto dzielące się na dwie części. Zabytkowa część miasta skupiona jest wokół średniowiecznego zamku i położona jest na górskim szczycie, nieopodal morza, skąd dobrze widać krajobraz regionu Toskania. Druga część to leżąca tuż przy piaszczystej plaży Marina di Castagneto Carducci ze stosunkowo nową zabudową, licznymi barami, restauracjami, hotelami i wakacyjnymi apartamentami na wynajem. Miasto leży w przepięknej scenerii, wokół winnic, toskańskich pagórków i cyprysowych drzew.

Zabytkową część miasta położoną na wzgórzu można zwiedzić w około dwie godziny. Są tam piękne widoki, romantyczne uliczki, kilka sklepów oraz restauracji. Jednak wakacyjnego noclegu lepiej szukać tuż przy plaży w nadmorskiej dzielnicy Marina di Castagneto Carducci. To tam są fajne hotele, rezydencje z wakacyjnymi apartamentami oraz kempingi. Wszystkie one położone są w bezpośrednim sąsiedztwie plaży. Co ciekawe – to nie jest reguła – w nadmorskiej dzielnicy są dwie najlepsze restauracje w mieście. Wydawałoby się, że ta część miasta tętni życiem tylko w sezonie wakacyjnym. Tu jest nieco inaczej. Restauracje czynne są przez cały rok.

Na uwagę zasługuje także tutejsza plaża. Stosunkowo dużo jest odcinków bezpłatnych, a na północ od miasta ciągnie się kilkukilometrowa, dzika toskańska plaża. Jej niewielki odcinek upodobali sobie naturyści. Czasem spotykałem tam też fotografów, którzy korzystając z małej ilości plażowiczów, wykonują akty w nadmorskim plenerze.

Zobacz więcej: Castagneto Carducci i Marina di Castagneto Carducci

Polecany apartament w Marina di Castagneto Carducci

  • Canado Club Family Village – kompleks wypoczynkowy znajdujący się tuż przy plaży. Do wyboru są tradycyjne pokoje i wówczas można wybrać opcję ze śniadaniami i kolacjami wliczonymi w cenę. Są też apartamenty – wtedy w cenie jest tylko śniadanie. Do każdego zakwaterowania przydzielane są dwa leżaki i parasol na prywatnej plaży. Są tu 3 baseny, dwie restauracje, bar na plaży, darmowe wifi i bezpłatny parking.

Marina di Torre del Lago Puccini

Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Torre del Lago Puccini, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Znajdująca się niedaleko Pizy nadmorska Marina di Torre del Lago Puccini zachwyciła mnie swoją dziką, szeroką i pustą plażą. Nadmorska dzielnica jest częścią 11-tysięcznego miasta Torre del Lago Puccini, w którym przez wiele lat mieszkał i tworzył słynny włoski kompozytor Giacomo Puccini. Przy plaży są dwa kempingi, hotel, kilka barów i restauracji. W centralnym punkcie miejscowości znajdują się plaże płatne, ale tuż obok rozciąga się kilkukilometrowy pas darmowej, dzikiej toskańskiej plaży i to tam najchętniej wypoczywają przyjeżdżający tutaj turyści.

Miejscowość ma bardzo prowincjonalny charakter, dlatego trudno do niej dojechać transportem publicznym. To zdecydowanie propozycja dla osób, które mają do dyspozycji samochód i które cenią sobie dzikie, puste plaże, gdzie niewiele się dzieje. Przy plaży znajduje się parking płatny, ale jeśli na rondzie skręcisz w lewo i dojedziesz do końca placu, to będą tam bezpłatne miejsca parkingowe.

Plaża w Marina di Torre del Lago Puccini nie jest plażą naturystyczną, ale panuje tam specyficzna atmosfera. Dużo kobiet opalało się tam topless. Obok nas jacyś studenci rozbili namiot, grali na gitarze i gotowali obiad na prowizorycznym palenisku, nie przejmując się zakazami 😉

Zobacz więcej: Marina di Torre del Lago Puccini

Polecany hotel w Marina di Torre del Lago Puccini

  • Hotel Turandot*** – jedyny hotel w tej miejscowości, który znajduje się przy plaży. Hotel jest skromny, ale pokoje są czyste, a śniadania smaczne (w formie bufetu). Goście hotelowi mogą korzystać z bezpłatnego parkingu oraz wifi. W pobliżu znajdują się dyskoteki i kluby nocne czynne w sezonie. Na dachu jest taras, z którego rozpościera się panoramiczny widok na morze i Alpy Apuańskie.

Massa i Marina di Massa

Marina di Massa, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Marina di Massa, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Marina di Massa łączy w sobie piaszczyste plaże z górskim krajobrazem. Stojąc w morzu można podziwiać pobliskie szczyty Alp Apuańskich, które oddalone są od linii wybrzeża zaledwie kilka kilometrów. Nadmorska dzielnica pełna jest hoteli i wakacyjnych apartamentów. Pełno tu barów, restauracji, a wieczorami sporo się dzieje. Z kolei kilka kilometrów dalej – na wzgórzu – położona jest historyczna część Massy z przepięknie odrestaurowaną starówką, zamkiem i ulicami zamkniętymi dla ruchu samochodowego.

Marina di Massa to świetny wybór, jeśli poza plażowaniem chcesz także zwiedzić okolicę. W miejscowości znajduje się stacja kolejowa, która posiada mnóstwo połączeń z popularnym wśród turystów miastami. W krótkim czasie można stąd dojechać do parku Cinque Terre (z przesiadką w La Spezia, gdzie na dworcu można od razu kupić Cinque Terre Card Treno upoważniającą do nielimitowanych przejazdów pociągami w ciągu dnia po Parku). W przeciwnym kierunku z Massy warto pojechać pociągiem do Forte dei Marmi, Viareggio, Florencji, czy Pizy.

Zobacz więcej: Massa i Marina di Massa

Polecany hotel w Marina di Massa

  • Hotel Eco Del Mare*** – hotel ma świetne położenie. Na przeciwko bezpłatnej plaży (wystarczyło przejść przez ulicę) i przy głównej promenadzie w kurorcie. Tuż obok był plac, wokół którego znajdowały się restauracje i sklepiki oraz molo (wstęp bezpłatny). Wieczorami to właśnie wokół naszego hotelu toczyło się życie turystyczne. Sam hotel był bardzo czysty, z dobrymi śniadaniami w formie bufetu, z basenem, z prywatnym parkingiem i wifi. Rezerwując tutaj nocleg zwróć uwagę, czy zamawiasz pokój w głównym budynku hotelu czy w budynku obok. Niektóre – najdroższe – pokoje posiadają taras z frontowym widokiem na morze.

Piombino

Piazza Bovio w Piombino, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Bovio w Piombino, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piombino jest jednym z najstarszych miast w Toskanii. Na strategiczne położenie tego miejsca uwagę zwrócili już Etruskowie. W ostatnich kilkudziesięciu latach bardzo rozwinęła się tutejsza strefa przemysłowa oraz port, który jest drugim pod względem wielkości portem w regionie Toskania. Jednak turyści przyjeżdżają tu przede wszystkim po to, aby pospacerować po położonej na klifie starówce, która z trzech stron otoczona jest morzem.

Reprezentacyjnym miejscem jest Piazza Bovio, znajdujący się na skalistym cyplu wysuniętym w morze. Pełni rolę miejskiego rynku. Tu przesiadują mieszkańcy oraz turyści i tu odbywają się miejskie imprezy. Tuż obok – po schodkach – można zejść na niewielką plażę (zarówno darmową, jak i płatną z leżakami). Bardzo spodobała mi się miejska starówka i ratusz, którego wieża sugerowała, że to jest kościół. Na starówce piliśmy świetne caffe coretto z grappą i za każdym razem w Piombino zamawiamy lody. Są naprawdę dobre. Być może dlatego, że kupują je głównie mieszkańcy, a turystów jest tu mniej niż w sąsiednich miejscowościach.

Mimo, że Piombino jest ciekawym miejscem na popołudniową wycieczkę, to nie polecam go jako wakacyjną bazę wypadową. Jest to miasto portowe ze stosunkowo dużą ilością przemysłu. Oczywiście w samym centrum jest niewielka plaża, o której wspominałem, ale w bezpośrednim sąsiedztwie są dużo bardziej przyjazne dla turystów kurorty i miasteczka. Chociażby sąsiednie San Vincenzo albo położona nieco dalej na północ Marina di Bibbona, która słynie z długich i bezpłatnych plaż.

Zobacz więcej: Piombino

Populonia i Zatoka Baratti

Zatoka Baratti w Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Zatoka Baratti w Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Populonia w VI w. p.n.e. była jednym z największych miast etruskich. Później była to chluba na mapie rzymskiej. Dziś mieszka tu dokładnie 17 mieszkańców, a turyści przyjeżdżają odwiedzać tutejszy park archeologiczny. Park jest ciekawy dla kogoś kto ma dużo czasu i uwielbia starożytne ruiny. Ja natomiast polecam Ci tutejszą plażę, czyli Zatokę Baratti.

Zatokę Baratti (Golfo di Baratti) to jedna z najpiękniejszych zatok na zachodnim wybrzeżu Włoch. Piaszczysta plaża z połyskującymi w słońcu drobinkami. Wygląda jakby ktoś zmieszał piasek z występującą tutaj rudą żelaza lub miedzi. Plaża praktycznie na całej długości jest bezpłatna. Niestety wzdłuż lasu są wydzielone płatne parkingi – cena jest nawet jak na Włochy wygórowana (około 3 euro za godzinę). Warto tu przyjechać na kilka godzin. W pobliżu jest jedno gospodarstwo agroturystyczne, które polecałem we wstępie do artykułu. W bezpośrednim sąsiedztwie Zatoki Baratti nie ma hoteli i kempingów, takich, z których można by dojść tutaj pieszo.

Zobacz więcej: Populonia i Zatoka Baratti

Rosignano Marittimo i Vada

Plaża Pietrabianca / Spiaggia Pietrabianca, Vada, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Plaża Pietrabianca / Spiaggia Pietrabianca, Vada, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Rosignano Marittimo wraz ze swoją nadmorską dzielnicą Rosignano Solvay – Castiglioncello w świadomości wielu turystów istnieje za sprawą niewielkiej wsi o nazwie Vada, która administracyjnie należy do Rosignano. Vada to bardzo przeciętne jak na Włochy skupisko kilkudziesięciu domów, willi i hoteli, które swoją popularność zyskało za sprawą tzw. białej plaży. Biała plaża w Toskanii, która wyróżnia się na etruskim wybrzeżu swoim jasnym piaskiem jest wynikiem działania pobliskich olbrzymich zakładów przemysłowych. Fabryka usytuowana jest kilkaset metrów od morza i zasadniczo wpływa na środowisko zmieniając barwę i strukturę piasku. Biała plaża we Włoszech, o której piszą biura podróży i strony włoskich agencji turystycznych to tak naprawdę wielkie, marketingowe oszustwo.

Absolutnie nie polecam Ci tego miejsca na wakacyjny pobyt. Można tu jedynie przyjechać na pół godziny, aby na własne oczy zobaczyć „chemiczne Karaiby”, którymi tak pasjonuje się część turystów. Miłe wrażenie wywołane kolorem wody psuje widok ogromnych kominów i budynków pobliskich zakładów przemysłowych. Bardzo duża część terenów wzdłuż plaż jest zagrodzona na potrzeby przemysłu. W pobliżu wybudowano molo, które jest niedostępne dla turystów. Na końcu znajduje się przystań, do której podpływają statki współpracujące z fabryką. Wspomniane zakłady chemiczne Solvay zostały wybudowane tuż przy morzu w 1912 r. i są częścią międzynarodowej grupy chemicznej. Niejednego plażowicza rozbolałaby głowa, gdyby dowiedział się, że produkuje się tutaj węglan sodu, nadtlenek wodoru, polietylen, chlorek wapnia, wodorowęglan sodu i kwas solny! Tereny wzdłuż plaży – te same, gdzie teraz znajduje się parking dla turystów – do 1983 r. były wykorzystywane jako składowisko niebezpiecznych odpadów.

Zobacz więcej: Rosignano Marittimo i Vada

San Vincenzo

Zobacz więcej: San Vincenzo

Talamone

Talamone, Wybrzeże Maremma, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Talamone, Wybrzeże Maremma, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Talamone to nadmorska miejscowość w południowej Toskanii, która zasłynęła za sprawą filmu o przygodach Jamesa Bonda. Nagrywano tutaj kilka scen z Danielem Craigiem w roli głównej. Samo Talamone jest naprawdę niewielkie. W nieco ponad godzinę można spokojnie zwiedzić całe miasteczko. Miasto położone jest na wzgórzu, z trzech stron otoczone morzem. Jest tu niewielki plac, kilka dobrych restauracji, zabytkowa forteca i niewielka plaża. Najlepiej zaparkować przy porcie skąd w kilka minut dojdziesz do centrum miasteczka.

Talamone położone jest na wybrzeżu Maremma, gdzie utworzono pierwszy w Toskanii park naturalny (Parco Naturale Della Maremma). To ciągnący się wzdłuż wybrzeża kilkudziesięcio kilometrowy pas porośnięty głównie lasem piniowym. Znajdują się tu liczne dzikie plaże. Do wielu z nich dostęp jest bardzo utrudniony, a do innych da się dojechać samochodem. Północna granica Talamone jest jednocześnie południową granicą wybrzeża Maremma. Spędziliśmy tu bardzo udane wakacje w Talamone Camping Village. Kemping ma bardzo ładne domki i prywatną plażę w cenie pobytu. Świetna baza wypadowa do zwiedzania południowej i środkowej Toskanii.

Zobacz więcej: Talamone i wybrzeże Maremma


Wakacje w regionie Toskania – co jeszcze warto wiedzieć?

Na blogu opublikowałem sporo innych artykułów, które będą dla Ciebie pomocne przy planowaniu wakacji w Toskanii. Jeśli jedziesz do Toskanii samochodem zobacz na poniższe artykuły:

Hotele, kempingi i apartamenty, które osobiście odwiedziliśmy w ostatnim czasie znajdziesz w dziale sprawdzone noclegi we Włoszech. Z kolei w dziale noclegi w Toskanii opisujemy gospodarstwa agroturystyczne z basenami, hotele i kempingi w samej Toskanii. Ta lista zawiera nie tylko miejsca, w których spaliśmy, ale też takie, które zdążyliśmy poznać przez kilkanaście lat podróżowania do Toskanii. W żadnym wypadku to nie są przypadkowe obiekty.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

8 komentarzy

Asia 4 września 2023 - 11:45

jak mozna pobrac ten przewodnik?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2023 - 17:03

Już artykuł powinien działać poprawnie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Krystyna 28 lutego 2023 - 15:08

Z partnerem wybieramy się w maju do Toskanii i robiąc plan naszej wycieczki mocno wspieraliśmy się tym i innymi artykułami na blogu. Dziękuję za mnóstwo pomocnych informacji podanych w bardzo czytelnej i przystępnej formie 🙂 Świetna robota 🙂

Odpowiedz
Anna 19 stycznia 2023 - 15:24

Ale się cieszę, że znalazłam Pana stronę!
Po głowie chodzi mi oczywiście Toskania i tak się zastanawiam gdzie celować, ponieważ chciałabym się trochę powylegiwać nad morzem, ale również pozwiedzać tę słynną środkową Toskanię z pocztówek, co Pan poleca?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 stycznia 2023 - 18:01

Proszę przejrzeć nasze artykuły z Cecina Mare, Marina di Bibbona, czy – najnowszy tekst – z relacją z pobytu z kempingu Park Albatros. To są małe miejscowości, z ciemnym piaskiem. Nie każdemu te plaże się podobają, ale my tam odpoczywamy – nie ma tłumów, jest spokojnie, a jednocześnie to świetna baza wypadowa do zwiedzania „pocztówkowej”, środkowej Toskanii.

Gdyby chciała Pani wypoczywać na piękniejszej plaży, to polecam Zatokę Baratti (też jest opisana na blogu), ale tam jest sporo ludzi, a parkingi wokół latem zapełniają się około 10:00.

Odpowiedz
Aleksandra 12 lipca 2022 - 12:41

Wspaniale! niezmiernie cenne informacje, które pozwolą zaplanować udany pobyt w Toskanii. Bardzo dziękuję!
Mam tylko pytanie – zważywszy na upały, które w ostatnich czasach odwiedzają region Włoch – czy jest możliwość dostania się komunikacją z Florencji (w której mamy nocleg) na plażę? Którą konkretniej byś rekomendował w tym wypadku?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 lipca 2022 - 16:14

Tak, oczywiście. Można pojechać pociągiem (klimatyzowanym) z Florencji do Viareggio (1,40 minut w jedną stronę – mnóstwo połączeń w ciągu dnia). Tylko zwróć uwagę, że nie każde połączenie jest bezpośrednie. Niektóre wymagają dobrze skomunikowanej przesiadki na dworcu w Pizie. Można też wysiąść w samej Pizie, czyli trochę wcześniej, ale tam plaża jest taka sobie. Zresztą pieszo do niej nie da się dojść – trzeba podjechać autobusem komunikacji miejskiej.

Odpowiedz
Jacek Olechnowicz 25 września 2021 - 11:30

Dziękuję Ci Łukasz za ten przewodnik. Jest tu wszystko czego potrzebuję przed kolejną podróżą do Toskanii. Znam region, ponieważ jeździmy tam od lat, ale widzę, że Wy z Asią zwiedziliście zdecydowanie więcej, szczególnie wybrzeże!! Pozdrawiam, Jacek

Odpowiedz