
Bellagio – perła jeziora Como. Co warto zobaczyć? Jak dojechać? Gdzie spać?
Stwierdzenie, że jezioro Como jest jednym z najpiękniejszych jezior na świecie może się wydawać banałem. Jednak jeśli przejrzymy renomowane przewodniki, rankingi i magazyny podróżnicze, takie jak chociażby National Geographic, to jezioro Como zawsze zajmuje miejsce pierwsze albo jest przynajmniej w pierwszej trójce najpiękniejszych jezior Europy. Przy okazji takich zestawień podkreśla się także, że perłą jeziora Como jest Bellagio. To niewielkie miasteczko znajdujące się na wysuniętym w środek jeziora cyplu z trzech stron otoczone jest wodą i górami.
Jeśli planujesz podróż nad jezioro Como to zapraszam Cię także do mojego przewodnika po całym jeziorze, po jego najpiękniejszych miasteczkach, plażach i atrakcjach turystycznych. Wystarczy kliknąć w niebieski link.


Jeśli nie zarezerwowałeś jeszcze hotelu lub apartamentu nad jeziorem to zajrzyj koniecznie do mojego poradnika, w którym opisuję noclegi nad jeziorem Como – 12 miejsc, o których musisz wiedzieć + porady gdzie szukać.
Dlaczego Bellagio uważane jest za miejsce wyjątkowe?

Wyjątkowa jest już sama lokalizacja Bellagio. Miasto leży na pagórkowatym przylądku, z trzech stron otoczone wodami jeziora Como. W północnej części miasteczka znajduje się punkt widokowy Punta Spartivento, z którego podziwiać można obydwa brzegi jeziora. Równie dużą atrakcją jak umiejscowienie kurortu, są dwie słynne wille. W Villi Serbelloni znajduje się obecnie luksusowy hotel, ale z przewodnikiem można zwiedzać jej ogrody. Cały kompleks należy do fundacji Rockefellera. Nieco poza centrum znajduje się Villa Melzi. Tam także nie można wejść do środka, ale od marca do października dla zwiedzających dostępne są – położone nad samym jeziorem – ogrody willi.
Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.
Bellagio to jedno z najbardziej eleganckich miasteczek jakie miałem okazję odwiedzić we Włoszech. Gustownie ubrani turyści spacerują wzdłuż jeziora promenadą Lungolago Europa, a historyczne centrum to gęsta zabudowa stylowych kamienic i butikowych hoteli. Od pierwszych chwil po przyjeździe uwagę zwraca coś jeszcze – bardzo zadbania zieleń, przede wszystkim drzewa i kwiaty na bulwarze, ale także donice z roślinami rozstawione na uliczkach starego miasta.

Kurort od lat cieszy się międzynarodową sławą. Ceny w tutejszych hotelach i restauracjach są znacznie powyżej włoskiej średniej, ale mimo to gości nie brakuje. Bellagio odwiedzają zamożni Niemcy, Rosjanie i Amerykanie – to słychać na ulicach, gdzie mieszają się języki z całego Świata.
Jeśli szukasz taniego hotelu w centrum Bellagio, to zwróć uwagę na:
To dwa „najtańsze” hotele z dobrą lokalizację. Ceny pozostałych hoteli w centrum rozpoczynają się od 150 euro za pokój 2-osobowy. W dziale noclegi nad jeziorem Como zobacz na inne hotele, apartamenty i kempingi nad całym jeziorem, które są tańsze.



Gdzie w Bellagio zjeść kolację?

Najwięcej barów i restauracji znajduje się przy Lungo Lario Manzoni, ale w większości mają przeciętne opinie. Skuszeni tarasem widokowym i tym, że niemal wszystkie stoliki był zajęte, na obiad wybraliśmy się do Restauracji La Terrazza tuż obok przystani promowej. Ceny były wysokie, a pizza nie najgorsza, chociaż ciasto nie miało nic wspólnego z klasyczną włoską pizzą. Ceny wina i spritza bardzo wysokie. Tutaj płaci się za widok.

Naprawdę dobrą kuchnię włoską odkryliśmy dopiero wieczorem w jednej z uliczek historycznego centrum. Zawiedzeni obiadem, przed kolacją przejrzeliśmy w telefonie opinie i tym sposobem trafiliśmy do Antico Pozzo Ristorante. Mają duży taras na dziedzińcu i świetną kuchnię. Pierwsze dania w cenie 10-15 euro, drugie dania po około 20 euro, pizza od 7 do 12 euro, kieliszek wina 3 euro. Polecamy!
Co warto zobaczyć w Bellagio?
Niezależnie od tego, czy w Bellagio planujesz spędzić jeden dzień, czy kilka, to atrakcji nie zabraknie. Poniżej znajdziesz najciekawsze miejsca i zabytki w miasteczku.
Historyczne centrum Bellagio
Miasteczko jest niewielkie. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od spaceru promenadą Lungolago Europa wzdłuż jeziora, a następnie przejść na Piazza Giuseppe Mazzini i zagłębić się w wąskie alejki historycznego centrum. Tam znajdują się nie tylko bary i restauracje, ale także sklepiki z lokalnymi produktami i markowe butiki. Większość restauracji usytuowana jest wzdłuż brzegów jeziora (ceny niestety sporo wyższe niż w innych miasteczkach nad jeziorem). Duża część willi wokół centrum miejscowości to obiekty zabytkowe, ale są to rezydencje prywatne i wstęp nawet do ogrodów nie jest możliwy. W górnej części centro storico warto zobaczyć Bazylikę San Giacomo, a stamtąd skieruj się spacerem w Via Vitali. Po przejściu około 500 m dojdziesz do punktu widokowego Punta Spartivento, z którego rozpościera się widok na obydwa brzegi jeziora Como.

Villa Serbelloni
Villa Serbelloni znajduje się w historycznym centrum, nad samym brzegiem jeziora. To jeden z najważniejszych zabytków Bellagio. Okazały budynek willi dominuje nad miastem. Willa została zbudowana w XV wieku, ale później jeszcze wielokrotnie ją rozbudowywano. Obecnie budynek jest własnością Fundacji Rockefellera w Nowym Jorku. W 1905 r. willę przebudowano w luksusowy Grand Hotel Villa Serbelloni z powodzeniem działający do dziś. Hotel jako jedyny w Bellagio posiada 5 gwiazdek, a doba tutaj – w najtańszym pokoju – kosztuje 5000 zł. Niezrażeni ceną weszliśmy na teren hotelu i za zgodą personelu udało nam się pospacerować chwilę po ogrodach i okolicach basenu.

Bazylika San Giacomo
W górnej części miasteczka warta zobaczenia jest bazylika San Giacomo. To przykład architektury rzymsko-lombardzkiej. Kościół został zbudowany w XII wieku. Bazylikę San Giacomo łatwo odnaleźć po charakterystycznej dzwonnicy górującej nad miastem.
Plaże w Bellagio
W Bellagio jest tylko jedna plaża, która znajduje się w dzielnicy San Giovanni u ujścia potoku Perlo – to około 1,5 km od centrum. Nad strumieniem przebiega niewielki mostek. Jest tu czysto, a część plaży jest w cieniu. Plaża jest bezpłatna, a w sezonie letnim działa tu bar z napojami i przekąskami. Po wschodniej stronie cypla, na którym leży kurort, wybrzeże jest bardzo strome i tam plaż nie ma co szukać.

Ogrody Villi Melzi
Neoklasycystyczna Villa Melzi jest drugim najważniejszym zabytkiem miasta. Wybudowana w latach 1808-1810 na zlecenie Francesco Melzi D’Eril, który był wiceprezydentem Włoch za czasów Napoleona. Willa znajduje się nad samym brzegiem jeziora, na południe od promenady. Turyści zwiedzać mogą wyłącznie ogrody, w których znajdują się rośliny z najdalszych zakątków świata. Jest tu m.in. ogród orientalny, ogród w stylu angielskim oraz altana w stylu mauretańskim, która jest jednocześnie dobrym punktem widokowym na jezioro.
Porada praktyczna: ogrody Villi Melzi dostępne są dla zwiedzających od końca marca do początku października. Bilet w cenie 8 euro. Dzieci do lat 11 – bezpłatnie.
Dzielnica San Giovanni
San Giovanni jest częścią gminy Bellagio, oddaloną o 2 km od centrum tego słynnego kurortu. To dawna wioska rybacka, w której życie wciąż toczy się niespiesznie. Tutaj nawet w środku lata nie ma tłumów. Warto pospacerować po wąskich uliczkach niewielkiego centrum, zobaczyć malutki port nad jeziorem i zabytkowy kościół. Natan świetnie się tu bawił na dużym placu zabaw, który w całości mieliśmy tylko dla siebie.

Kościół San Giovanni Battista
Znajdujący się nad samym jeziorem kościół został wzniesiony w 1584 r. W drugiej połowie XVIII w. świątynia została przebudowana. Dobudowano wówczas okazałą fasadę w stylu barokowym oraz dzwonnicę z pięcioma dzwonami. Wewnątrz można podziwiać fresk Madonna delle Grazie oraz figurę Niepokalanego Poczęcia z marmuru pochodzącego z toskańskiej Carrary. Zabytkowe dzwony w 2013 r. zostały zastąpione przez pięć nowych dzwonów odlanych w austriackim Innsbrucku, a następnie pobłogosławionych przez biskupa Como w 2014 r.

Jak dojechać do Bellagio?
Bellagio położone jest w szczególnym miejscu – w środkowej części jeziora Como, na wysuniętym w głąb jeziora cyplu, we włoskim regionie Lombardia. Przylądek dzieli jezioro Como na dwie części. Historyczne centrum miasta znajduje się na wzgórzu, na wierzchołku cypla podczas gdy dzielnice willowe rozproszone są wzdłuż brzegów jeziora.
Panuje tutaj łagodny śródziemnomorski klimat. Podczas gdy zimą kilkadziesiąt kilometrów stąd znajdują się słynne kurorty narciarskie, to w Bellagio nawet w styczniu temperatura rzadko spada poniżej 6 stopni na plusie. Miasto wraz z frakcjami przynależnymi liczy niespełna 4 tys. stałych mieszkańców.
Są trzy możliwości dotarcia na miejsce – samochodem, autobusem albo statkiem.
Jak dojechać samochodem do Bellagio i gdzie zaparkować?

Pierwszy raz w Bellagio byliśmy statkiem. Jednak za drugim razem wybraliśmy podróż samochodem od strony Lecco. Droga jest wąska i kręta. Po jednej stronie drogi są skaliste klify, a po drugiej jezioro – trudno jechać tędy szybciej niż 50 km/h. Jadąc trasą SP583 mija się kilka wiosek, ale turystów jest tu niewielu. Po drodze odkryliśmy urokliwe plaże i zatoczki. Przy odrobinie szczęścia można mieć kameralną plażę tylko dla siebie.
Do Bellagio można też dojechać od strony miasta Como. Jednak ta droga jest jeszcze węższa. Wiem, ponieważ dla odmiany wracając wybraliśmy tę trasę 🙂
Jeśli planujesz podróż samochodem do Bellagio to jako adres docelowy w nawigacji wpisz ulicę Lungo Lago Marconi. Jest najbliżej centrum, przy samej promenadzie. Przy ulicy są „niebieskie” miejsca parkingowe w cenie 2 euro za godzinę.
Prom do Bellagio z Lecco lub z Como

W Bellagio znajduje się przystań promowa. Przy każdej przystani promowej rozwieszone są szczegółowe cenniki za bilety do poszczególnych miasteczek. Pamiętaj, że w okresie letnim połączeń jest zdecydowanie więcej niż zimą. Jeśli więc planujesz swój wakacyjny wyjazd wiele miesięcy wcześniej, to nie zrażaj się rozkładem rejsów, który opublikowany jest w miesiące zimowe.
Zwróć uwagę, że w rozkładzie rejsów i w cenniku są trzy rodzaje połączeń:
- Corse Battello – wolniejszy prom, ale łączy ze sobą wszystkie miejscowości, w których są przystanie Navigazione Lago di Como.
- Servizio Rapido – szybsze połączenie, które zatrzymuje się tylko w większych miejscowościach nad jeziorem. Skorzystanie z servizio rapido wymaga niewielkiej dopłaty.
- Corse Traghetto – to połączenia promowe, które przewożą także samochody. Dostępne są tylko z czterech miejsc nad jeziorem: Bellagio, Cadenabbia di Griante, Menaggio i Varenna.
Porada praktyczna: szczegółowy wykaz połączeń oraz taryfy można znaleźć na stronie Navigazione Lago di Como – to firma, która zarządza transportem po jeziorze. Pamiętaj o rozróżnieniu cen dla corse battello i servizio rapido.
Dojazd do Bellagio z lotniska w Bergamo

Po wylądowaniu na lotnisku Mediolan Bergamo autobusem komunikacji miejskiej (linia numer 1) należy dojechać na dworzec (Stazione). Z Bergamo od rana do późnego wieczoru jeżdżą pociągi regionalne do Varenny z jedną przesiadką w Lecco. Z dworca kolejowego Varenna – Esino 5 minut spacerem jest do przystani promowej, z której odpływają statki do Bellagio. Zobacz więcej na ten temat w artykule: Jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como, do Lecco lub Varenny?
W okresie letnim pomiędzy Lecco, a Bellagio kursuje autobus linii 10 lokalnego przewoźnika Linee Lecco. W ostatnim czasie połączenie było zawieszone przez 9 miesięcy w roku.
Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.
- Masz pytania? Napisz w komentarzach poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci niezwłocznie.
- Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 40 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
- Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 107 000 obserwatorów.
- Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 70 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!