Sycylia -> Trapani

Trapani

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 2 komentarze 13,3 tysięcy wyświetleń

Położone na największej wyspie Morza Śródziemnego Trapani nie jest miastem, które można polecić przeciętnemu turyście. Jeśli ktoś szuka pięknych plaż, odrestaurowanych zabytków, hoteli z basenami i dyskotek – to się zawiedzie. Trapani to miasto wymagające turystycznego obycia. Doświadczony turysta będzie czerpał radość z możliwości wtopienia się w sycylijskie życie, w charakterystyczną dla tego regionu kulturę, gdzie wszystko toczy się wolniej, a wiele rzeczy zatrzymało się w czasie. Poranna kawa w barze, stukot dochodzący z tętniącego życiem portu, targ rybny, wszechobecne skutery, wałęsające się psy i niespieszne pogawędki w cieniu wąskich uliczek – takie jest to miasto.

 

Trapani wydaje się być rozdarte pomiędzy cywilizacją europejską, a afrykańską. Widać tu bogate wpływy kultury najeźdźców z południowego kontynentu, a jednocześnie jest to tradycyjne włoskie miasto, ze świetną lokalną kuchnią – opartą na rybach i owocach morza – i przyjaźnie nastawionymi ludźmi. Mieszkańcy Trapani słyną ze swojej skromności, życzliwości i oddaniu tradycji katolickiej.

 

Z pozoru budynki w Trapani wydają się być nieco przypadkowe, a architektoniczne dzieła sztuki trudno odnaleźć. Miasto zyskuje jednak przy bliższym poznaniu. Znajdziemy tu wiele architektonicznych perełek, typowych dla sycylijskiej zabudowy.

 

Centro storico w Trapani wyróżnia się pozytywnie na tle innych miast z południa Włoch. Jest tu czysto, przyjaźnie, a ruch uliczny ograniczony jest tylko do samochodów mieszkańców. Pora obiadu to dla sycylijczyków rzecz święta. W czasie sjesty uliczki starego miasta stają się opustoszałe. Przyjemnie – szczególnie w sezonie letnim – robi się wieczorami, gdy uliczki, skwery i ważniejsze budynki są nastrojowo oświetlone, a na ulicach mieszają się turyści z rodowitymi Sycylijczykami. Tutejsze trattorie i restauracje zapełniają się gośćmi około 20:00.

 

Turyści, którzy przyjeżdżają do Trapani własnym samochodem mogą bezpłatnie zaparkować w samym centrum, na dużym parkingu przy via Francesco Crispi. Tuż obok znajduje się elegancki park (Villa Margherita), a za nim starówka. W parku w ciągu wakacji przesiaduje młodzież i bawią się dzieci.

 

Życie rodowitych mieszkańców Trapani toczy się dość ospale, jakby obok turystycznego zgiełku. Mieszkańcy pracują w sklepach, hotelach, barach i restauracjach oraz – co najważniejsze – w tutejszym porcie. Rybacy z samego rana wypływają w morze, aby mniej więcej od godziny 8:00 sprzedawać złowione przez siebie ryby i owoce morza. Targ rybny pustoszeje przed 13:00. Czasem zdarzy się jeszcze jakiś klient nieco później, dla którego pora obiadu nie jest świętością lub turysta dla którego czas nie ma znaczenia. Zresztą pojęcie czasu ma tu inne znaczenie. Nic nie musi być punktualne, a jeśli coś ma się odbyć o określonej godzinie, to raczej pewne, że odbędzie się później.

 

Ci, którzy nie pracują lub pracować nie muszą, poranki spędzają w barach w towarzystwie filiżanki mocnego, gęstego espresso i świeżo wypiekanego rogalika. Zapach tych rogalików unosi się nad ranem po wąskich uliczkach starówki. Mieszkańcy zazwyczaj zawsze odwiedzają te same bary, najbliżej swojego domu. Pewnie dlatego obsługa baru widząc stałego klienta od razu wie, co należy podać. Nikt tu nie ma nic przeciwko, jeśli przy filiżance kawy, siedzi się godzinami na świeżym powietrzu, czytając poranną prasę.

 

Trapani, jak i inne miasta Sycylii, ma trochę wspólnego z Polską. Pełno tu kapliczek i świętych figurek. Nawet na fasadach kamienic, licznych w tym mieście fontannach i kranikach wodnych można zauważyć nawiązania do świętości. Religia wśród Sycylijczyków jest jednak traktowana zupełnie inaczej. W Wielki Piątek ulicami miasta przemierza największa na Sycylii procesja, w której uczestniczy większość mieszkańców i tłum turystów. W tym dniu z Chiesa del Purgatorio wynoszone są drewniane rzeźby obrazujące Mękę Pańską, a tutejsi mężczyźni w ciemnych garniturach i czarnych okularach – wyglądający raczej jak z filmów o włoskiej mafii – kilka kroków za księdzem niosą święte posągi. Sycylijczycy – zresztą całkiem tak samo jak pozostali Włosi – nie znoszą nakazów i obowiązków. Pewnie dlatego liczne kościoły w Trapani przez cały rok są zamknięte, a te, które są otwarte odwiedzane są nie przez wiernych, tylko przez turystów, podziwiających architekturę sakralną.

 

Odwiedzając Trapani warto pamiętać też o specyficznej kulturze jazdy samochodem, jaka panuje na Sycylii. Pomijając fakt wszechobecnych skuterów (którymi łatwiej się przemieszczać w wąskich i zatłoczonych uliczkach), trzeba też pamiętać o nieco innych zwyczajach tutejszych kierowców. W Polsce mignięcie światłami w samochodzie oznacza zazwyczaj: „proszę, jedź”. Na Sycylii jest odwrotnie. Mignięcie to ostrzeżenie: „stój, bo jadę bardzo szybko”. Podobnie jak w pozostałej części Włoch tak i tutaj nieodłącznym atrybutem kierowcy jest jego klakson, a parkuje się tam, gdzie się po prostu da zaparkować. Któż by zwracał uwagę na szczegóły skoro życie toczy się tu inaczej.

Położenie

Trapani położone jest na północnozachodnim wybrzeżu Sycylii. Miasto leży na wąskim cyplu, z trzech stron otoczonym morzem. Trapani jest miastem portowym, ale z uwagi na wysunięte w głąb morza położenie, tutejszy port z trzech stron obudowany jest betonowymi falochronami.

 

W pobliżu centrum – wbrew pozorom – nie ma żadnej plaży. Jest oczywiście możliwość zejścia do morza tuż przy historycznych murach miasta, ale wybrzeże nie wygląda zachęcająco. Wygląda na to, że samorządowcy z Trapani nie odkryli jeszcze całego potencjału jaki drzemie w turystyce. Ładniejsza, szeroka piaszczysta plaża jest w nowej części miasta (wschodniej), około 3 km od centrum.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Port w Trapani

jedną z atrakcji miasta jest tutejszy port. Wpływają do niego zarówno wielkie liniowe promy, jak i statki pływające regularnie do pobliskich wysp Egadzkich. Wieczorami przyjemnie spaceruje się w części portu, gdzie cumują jachty i łodzie rybackie.

starówka w Trapani

z punktu widzenia turystycznego najciekawsza jest zachodnia część miasta, na wysuniętym cyplu w okolicach portu. Budynki w klimatycznym centro storico w większości pochodzą ze średniowiecza, część z nich to architektura barokowa. Na starówce znajdziemy spokojne ulice z restauracjami serwującymi lokalną kuchnię, bary, sklepy z żywnością, odzieżą, sztuką i pamiątkami. Starówka wygląda szczególnie pięknie wieczorami, gdy ulice i najważniejsze budynki oświetlone są ciepłym światłem. Główne punkty orientacyjne w starej części Trapani to Piazza Vittorio Veneto, Via Garibaldi i Via Liberta.

saliny trapańskie

to dość niezwykły, jak na Sycylię, krajobraz. Wiatraki i białe kopce soli charakterystyczne dla wybrzeża pomiędzy Trapani, a Marsalą. Saliny (będące prostokątnymi zbiornikami do wysuszania i krystalizacji soli z wody morskiej) zostały zbudowane w tym miejscu w XII wieku. Są najstarszymi salinami na Sycylii i jedynymi, które działają do dziś. Saliny można zobaczyć wyjeżdżając z Trapani drogą SP21 w kierunku Marsali. Pomiędzy poszczególnymi zbiornikami znajdują się ścieżki, którymi można spacerować. Od 1995 r. pod patronatem WWF utworzono tutaj Rezerwat Przyrody pod nazwą „Saline di Trapani e Paceco”.

Basilica Santuario di Maria Santissima Annunziata

bazylika uważana za najważniejszy zabytek miasta. Kościół znajdziemy we wschodniej części miasta przy Via Conte Agostiono Pepoli. Jego budowa została rozpoczęta w 1315 r. i trwała kilkanaście lat. W 1760 r. świątynia została częściowo przebudowana. Na ołtarzu znajduje się figura Madonny z Trapani, pochodząca z XVI w. Obok świątyni niegdyś mieścił się klasztor Karmelitów. Obecnie jest tam muzeum (Museo Pepoli – można w nim podziwiać archeologiczne znaleziska, sycylijskie obrazy, ceramikę i biżuterę. Wstęp to wydatek w wysokości 2,5 euro).

katedra San Lorenzo

znajdująca się przy Corso Vittorio Emanuele katedra została wzniesiona w XVII wieku. Na szczególną uwagę zasługuje zbudowana w XVIII w. fasada katedry i pięknie zdobiony sufit.

Chiesa del Purgatorio

jeden z najbardziej znanych kościół w Trapani. Wewnątrz kościoła można podziwiać drewniane rzeźby przedstawiające Mękę Pańską. Raz w roku, w Wielki Piątek, ulicami Trapani przechodzi 24-godzinna procesja. Jest to jedyny dzień, w którym drewniane rzeźby wyprowadzane są z kościoła.

Museo di Preistoria

znajduje się w pochodzącej z XVII w. wieży Torre di Ligny, która jest usytuowana na brzegu przylądka, tuż przy morzu. Z wieży rozpościera się wspaniały widok na wybrzeże i panoramę miasta. Wewnątrz znajdują się eksponaty z okresu wojen punickich. W 2013 r. muzeum było czynne wyłącznie od 9:30 do 12:30.

HISTORIA

Trapani zostało założone około XI w. p.n.e. przez Elymów, którzy przybyli na Sycylię i osiedlili się na jej północno zachodnim krańcu. Początkowo Trapani było wyłącznie portem dla pobliskiego miasta Erice, położonego na wzgórzu Monte San Giuliano. W 260 r. p.n.e. Trapani zostało zdobyte przez Kartaginę, a niespełna dwadzieścia lat później przeszło pod panowanie Rzymian, dla których stało się bazą morską. W kolejnych wiekach w Trapani rządzili Wandalowie, Bizantyjczycy, Normanowie oraz Arabowie.

 

Swoje piętno na kartach historii zaznaczył wiek XVII. Wówczas Trapani podupadło na skutek epidemii choroby zakaźnej. Połączyło się to jednocześnie z silnymi niepokojami społecznymi.

 

Dobry okres dla Trapani rozpoczął się wraz z nadejściem XVIII wieku. Miasto związało wówczas swoją gospodarkę z sektorem morskim. Duże dochody miastu przynosiły wówczas prosperujące tutaj stocznie, a rybacy czerpali zyski z połowu tuńczyka. Pracowały także saliny, które dziś wciąż można zwiedzać.

 

W XXI wieku Trapani czerpie znaczące zyski z rozwoju turystyki. Obcokrajowcy przybywają tu między innymi z uwagi na zlokalizowaną na tutejszym lotnisku bazę taniego przewoźnika Ryanair. Do Trapani można dotrzeć także promem lub autostradą. W pobliżu znajduje się słynne Palermo. Dzięki temu skromniejsze Trapani ma szansę na zdobycie „jednodniowych” turystów, którzy na dłużej zatrzymali się w opisywanym w przewodnikach Palermo.

Komunikacja

Lotnisko w Trapani

Trapani stało się popularnym celem podróży za sprawą tanich linii lotniczych Ryanair, które na tutejszym lotnisku założyły swoją bazę. Z Polski bezpośrednie połączenia do Trapani możliwe są z Warszawy, Krakowa i Rzeszowa. Port lotniczy Trapani Birgi położony jest 15 km od centrum miasta. Z lotniska do centrum Trapani najłatwiej dostać się autobusem komunikacji miejskiej. Bilet kosztuje 4,5 euro, a czas przejazdu wynosi około 40 minut. Lotnisko ma też bezpośrednie połączenie z Palermo (autobusami Terravision).

Stacja kolejowa w Trapani

W Trapani znajduje się stacja kolejowa. Odjeżdżają stąd bezpośrednie pociągi do Palermo i do Marsali. Wszystkie pociągi to tzw. połączenia regionalne. Na Sycylię nie dotarła jeszcze szybka kolej, a pociągi które tu jeżdżą mają niski standard w porównaniu z tymi, które kursują po północnych regionach kraju. Przykładowo pociąg z Trapani do Palermo jedzie około 3 godzin, a bilet w jedną stronę kosztuje 8 euro.

Samochodem do Trapani

Trapani leży przy autostradzie A29, która przed samym miastem rozwidla się na dwie części. Jedna prowadzi do centrum Trapani, a druga do portu lotniczego Trapani Birgi.

Miasta partnerskie

  • Konstanca (Rumunia)
  • Les Sables-d’Olonne (Francja)
  • Épernay (Francja)
  • Winnipeg (Kanada)

Przeczytaj także

2 komentarze

Helena 25 stycznia 2024 - 09:26

Dzień dobry, Chcemy polecieć do Palermo i przylot mamy o godzinie 22:05. w kwietniu. Czy o tej porze dostanę się z lotniska w Palermo do Trapani port, ponieważ tam mamy nocleg. Będę wdzięczna za odpowiedź, ponieważ zwlekam jeszcze z zakupem biletu.
Pozdrawiam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 stycznia 2024 - 10:27

Dzień dobry,

Niestety nie. O tej porze będzie spory problem. Lepiej wybrać na pierwszą noc nocleg w Palermo, a dopiero dzień później pojechać do Trapani.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz

Zostaw komentarz