Strona główna -> Sycylia -> Trapani – praktyczny przewodnik po mieście i lokalnej kuchni + gotowy plan na codzienne wycieczki w okolicy

Trapani – praktyczny przewodnik po mieście i lokalnej kuchni + gotowy plan na codzienne wycieczki w okolicy

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 12 komentarzy 18, tysięcy wyświetleń
Trapani – praktyczny przewodnik po mieście i lokalnej kuchni + gotowy plan na codzienne wycieczki w okolicy

W północno-zachodniej Sycylii, w miejscu gdzie Morze Tyrreńskie łączy się z Morzem Śródziemnym i jednocześnie u podnóża Monte Erice, leży Trapani. Miasto słynie z ładnych plaż, dobrej lokalnej kuchni i klimatycznego historycznego centrum. Poza tym Trapani to także dobra baza wypadowa do odkrywania uroków północno-zachodniej Sycylii, w tym wysp Egadzkich, na które z tutejszego portu można dopłynąć w zaledwie pół godziny.

To artykuł o tym, jak spędzić udany tydzień w Trapani i okolicy. Nie skupiamy się w nim na skrupulatnym opisie każdego zabytku, pomnika i kościoła, których w Trapani nie brakuje. To przewodnik dla tych z Was, którzy zwiedzanie chcą połączyć z wypoczynkiem na plaży, rejsami na wyspy, poznawaniem sąsiednich miast i oczywiście z degustacją lokalnych przysmaków w nieprzypadkowych restauracjach.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

W naszym nowym przewodniku po Trapani:

  • zabytki i atrakcje Trapani – w krótki i przystępny sposób;
  • zdjęcia i opisy miejskich plaż;
  • gdzie zjeść w Trapani? 4 świetne adresy;
  • gdzie wybrać się z Trapani na całodniową wycieczkę + porady jak tam dojechać bez wynajmowania samochodu;
  • jak dojechać z lotniska w Trapani do centrum miasta, a jak dojechać do Trapani z lotniska w Palermo?

Artykuł zawiera aktualne informacje na czerwiec 2024 r.

Popularność Trapani wśród turystów z Polski

Dekadę temu – dzięki bezpośrednim połączeniom lotniczym z Polski – Trapani było popularnym i chwalonym przez naszych rodaków kierunkiem wyjazdów. To wówczas powstało najwięcej internetowych artykułów i filmów, które dziś częściowo straciły już na aktualności. Poza tym w tamtych czasach założono także wiele firm – również prowadzonych przez mieszkające na Sycylii Polki – które pomagały w organizacji pobytu na wyspie.

Jednak potem Ryanair wycofał się z tutejszego lotniska, a konkurencyjne linie lotnicze nie zapełniły tej luki. Pomiędzy 2014 r., a 2020 r. liczba pasażerów obsługiwanych w porcie lotniczym w Trapani spadła niemal dziesięciokrotnie, a część hoteli nie przetrwała tego kryzysu. W międzyczasie do pogorszenia sytuacji przyczyniła się jeszcze pandemia.

Dziś Trapani znów staje się modne. Może nie na taką skalę jak dawniej, ale jednak turystyka w mieście odżywa, a dla odwiedzających to szansa na niższe ceny niż w Palermo, Katanii czy Taorminie i bardziej autentyczne zwiedzanie niż w miejscach rozdeptywanych przez turystów.

Od czerwca do października, dwa razy w tygodniu, realizowane są bezpośrednie połączenia lotnicze z Katowic do Trapani. Jednak równie dobrze można polecieć do pobliskiego Palermo, które ma więcej bezpośrednich połączeń z polskimi miastami. Z lotniska w Palermo osiem razy dziennie kursuje bezpośredni autobus do Trapani.

Plaże w Trapani

Podchodząc do lądowania w Trapani, z okien samolotu doskonale widać, że historyczne centrum z trzech stron otoczone jest morzem. Wiele wieków temu miasto wzniesiono na wysuniętym w głąb morza cyplu, a po południowej stronie zbudowano port. Natomiast plaże znajdują się po północnej centro storico.

Pierwsza z nich to Spiaggia delle Mura di Tramontana, do której można się dostać tylko przez jedno wejście – czyli przez bramę Porta delle Botteghelle. Nazwa plaży nawiązuje do istniejących do dziś murów obronnych, które powstały w XVI wieku za czasów dominacji hiszpańskiej. To plaża częściowo skalista, a częściowo piaszczysta, z pięknym turkusowym kolorem morza. Z plaży rozpościera się widok nie tylko na morze, ale też domy i kamienice historycznego centrum miasta.

Idąc dalej promenadą na wschód (czyli wzdłuż Mura di Tramontana) w krótkim czasie można dojść do piaszczystej, darmowej plaży przy Piazza Vittorio Emanuele. Nie ma tu jednak żadnej infrastruktury, barów i toalet. Ta plaża nie jest regularnie sprzątana. Natomiast dużo przyjemniej jest 100 m dalej na płatnej plaży AC Life Style Beach, która jest zadbana i posiada bar oraz łazienkę.

Jeśli pójdziesz jeszcze dalej wzdłuż morza, po około 10 minutowym spacerze dojdziesz do darmowej plaży Tipa. Jednak najładniejszy odcinek plaży w Trapani to plaża San Giuliano, która znajduje się jeszcze kawałek dalej, już poza historycznym centrum. W to miejsce można dojść spacerem wzdłuż morza. Do wyboru są tam zarówno kąpieliska płatne, jak i długi odcinek ładnej plaży darmowej. Plaża jest piaszczysta i dobrze utrzymana, a morze w tym miejscu jest czyste i ma piękny, lazurowy kolor. Gdybyśmy mieli wybrać jedną plażę na całodniowy relaks w Trapani, to byłaby to właśnie plaża San Giuliano.

Co warto zobaczyć w Trapani?

Większość najważniejszych zabytków, atrakcji i ciekawych miejsc w Trapani jest blisko siebie w obrębie historycznego centrum. Jednak nie mam zamiaru zajmować Twojego czasu dokładnym opisem poszczególnych kościołów, bastionów, pomników i placów – skupmy się w skrócie na tym, co najważniejsze, ponieważ przypuszczam, że Twoim głównym celem przyjazdu do Trapani jest czerpanie z włoskiego dolce vita, pobyt na plaży i zajadanie się lokalną kuchnią. Na co więc szczególnie warto zwrócić uwagę?

Historyczne centrum Trapani

Najładniejszą częścią Trapani jest historyczne centrum, którego zabudowa rozpoczyna się na zachód od dworca kolejowego i Piazza Umberto I. To właśnie w centro storico najlepiej szukać noclegu. To najprzyjemniejsza i najbardziej klimatyczna część miasta. Ponadto wieczorami sporo się tutaj dzieje i jest bezpiecznie.

Główne miejsca, w których skupia się ruch turystów i mieszkańców to Corso Vittorio Emanuele (przy której znajdują się liczne bary, restauracje i sklepy) oraz łącząca się z nią Via Torrearsa. Obydwie ulice zamknięte są dla ruchu samochodowego. Pełnią funkcję deptaku, który tętni życiem szczególnie w godzinach wieczornych.

Z kolei Via Torrearsa przecina cały półwysep, na którym leży stare miasto, prowadząc od portu po południowej stronie po dawny targ rybny Mercato del Pesce i nadmorską promenadę. Przy okazji, warto wspomnieć, że obecnie targ rybny w Trapani odbywa się w miejscu, gdzie cumują kutry rybackie, czyli na końcu Via Cristoforo Colombo.

W klimatycznych uliczkach historycznego centrum w przeszłości mieszkało wielu Żydów i Arabów, ponieważ Sycylia – leżąca pomiędzy Europą, a Afryką – od wieków jednoczyła różne kultury i narody. Najliczniej przybywali tutaj Egipcjanie, Arabowie, Hiszpanie i Turcy.

Katedra San Lorenzo

Przy deptaku Corso Vittorio Emanuele znajduje się katedra św. Wawrzyńca (wł. Cattedrale di San Lorenzo). Jest jednym z dwóch najważniejszych kościołów w Trapani.

Pierwotnie została zbudowana na początku XIV wieku, ale jej dzisiejszy wygląd to efekt ogromnej przebudowy, która miała miejsce w XVIII wieku. Wówczas zbudowano boczne kaplice i chór, a także dodano portyk i kopułę. Natomiast z XVIII wieku pochodzi także część fresków zdobiących wnętrze katedry.

Kościół Kolegium Jezuickiego

Zaledwie 100 m dalej znajduje się kolejny zabytkowy kościół – Chiesa del Collegio dei Gesuiti. Wzniesiony został w pierwszej połowie XVII wieku.

Jego bogata, barokowa fasada pięknie zdobi główny deptak miasta. Warto też zobaczyć starannie zdobione wnętrze świątyni.

Torre di Ligny

Na zachodnim krańcu miasta znajduje się Torre di Ligny. To XIV-wieczna wieża, która przez wiele wieków służyła obronie Trapani. W trakcie II wojny światowej znajdowało się tam stanowisko obrony przeciwlotniczej marynarki wojennej. Obecnie mieści się tam niewielkie muzeum morskie, które nie zachwyca niczym szczególnym. Jednak wstęp do muzeum kosztuje zaledwie 2 euro i można wówczas wyjść na taras widokowy znajdujący się na dachu Torre di Ligny. Widać stamtąd Cieśninę Sycylijską, Monte Erice oraz zabytkowe centrum miasta.

Villa Margherita

Pomiędzy historycznym centrum Trapani, a dworcem kolejowym znajduje się miejski park – Villa Margherita. Park został otwarty w 1889 r. i poświęcony królowej Małgorzacie Sabaudzkiej. To oaza ciszy, spokoju i wytchnienia od słońca.

Na terenie parku znajduje się staw, w którym można podziwiać łabędzie, gęsi i kaczki oraz żółwie. Jest też plac zabaw dla dzieci i scena, na której okazjonalnie odbywają się przedstawienia i niewielkie koncerty.

Muzeum Iluzji

Czytelnicy – w komentarzach pod artykułami o włoskich miastach – często pytają nas o atrakcje dla dzieci. W Trapani taką atrakcją dla dzieci – oczywiście poza plażą i morzem – jest Muzeum Iluzji znajdujące się przy Via Mercè 2. Jeśli nie masz przekonania czy to miejsce jest dla Ciebie, zobacz zdjęcia w mapach google i poczytaj komentarze. Średnia ocen 4.8/5 na podstawie ponad 2000 recenzji gości mówi sama za siebie. Wewnątrz Muzeum można robić zdjęcia, a pracownicy nawet w tym pomagają.

Porada praktyczna: Muzeum Iluzji dostępne jest po wcześniejszej rezerwacji, której należy dokonać z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem na oficjalnej stronie https://www.mooitrapani.com/

Port w Trapani

Po południowej stronie historycznego centrum miasta znajduje się port w Trapani, w którym bardzo często spotkać można wpływające tutaj ogromne wycieczkowce. Jednak z punktu widzenia turystycznego najważniejszym jest, że z portu w Trapani – nawet kilkanaście razy w ciągu dnia – odpływają promy i wodoloty na Wyspy Egadzkie. Rejs trwa zaledwie pół godziny. Ponadto port w Trapani ma też pojedyncze połączenia z wyspą Pantelleria.

Natomiast nieco bardziej na zachód od miejsca, z którego odpływają statki na Wyspy Egadzkie, znajduje się marina jachtowa, w której cumują łodzie, motorówki, a latem luksusowe jachty możnych tego świata.

Sanktuarium Madonna di Trapani

Nieco ponad dwa kilometry od historycznego centrum miasta znajduje się Sanktuarium Matki Bożej w Trapani (wł. Basilica santuario di Maria Santissima Annunziata). Dla osób wierzących – a tych, jak wiadomo, na Sycylii nie brakuje – to najsłynniejsze sanktuarium maryjne na zachodzie wyspy.

Świątynia określana jest potocznie jako Madonna di Trapani ze względu na marmurową figurkę Madonny, która znajduje się w kaplicy sanktuarium. Posąg jest naturalnej wielkości i waży aż 12 ton. Nie do końca jest jasne jak figurka trafiła do miasta, ale według oficjalnych źródeł do Trapani przybyła na statku przed 1345 r.

Ponadto w sanktuarium znajduje się czaszka św. Alberta z Trapani, umieszczona w srebrnym posągu z XVIII wieku oraz relikwie Klemensa z Ankyry. Do kościoła przylega dawny klasztor Ojców Karmelitów.

Saliny w Trapani

Na południe od portu w Trapani rozciąga się rezerwat, w którym wciąż produkowana jest sól morska. W przeszłości sól była bardzo znaczącą gałęzią budżetu miasta. Produkcja soli rozpoczęła się tutaj w XV wieku i od tego czasu polega na odparowywywaniu zasolonej wody morskiej.

Turyści mogą odwiedzić Muzeum Soli (wł. Museo del Sale) ale wbrew pozorom saliny w Trapani to nie jest tylko muzeum, w którym nie prowadzi się już żadnej produkcji. Wręcz przeciwnie. Rocznie wciąż wydobywa się tutaj 80 000 ton soli rocznie. To nawet więcej niż jeszcze kilkanaście lat temu.

W 1995 r. w celu ochrony tego terenu przed zabudową, utworzono tutaj rezerwat przyrody, którym zarządza włoski oddział WWF. Przy odrobinie szczęścia można tu spotkać flamingi i czaple, które w połączeniu z polami soli i wiatrakami są rajem dla miłośników fotografii.

Drugi obszar, na którym znajdują się saliny, położony jest na południe od lotniska. To „Saline dello Stagnone”, które także warto zobaczyć.

Co zjeść w Trapani?

Z czego słynie cucina trapanese? W restauracyjnym menu szukajcie przede wszystkim:

  • ryb i owoców morza pod różną postacią – smażonych i grillowanych, jako główne danie (secondi piatti) lub z makaronem jako pierwsze danie. W Trapani znajduje się port rybny więc restauratorzy codziennie rano zaopatrują się w tanie i świeże ryby i owoce morza. Trapani słynie przede wszystkim z czerwonego tuńczyka i miecznika;
  • crudité di mare – surowe ryby i owoce morza to tutejsze pyszności. Wśród nich tatary z owoców morza, czerwone krewetki – gambero rosso di Mazara del Vallo, langustynki i ostrygi.
  • antipasti di tonnara lub misto di tonnara trapanese – najbardziej klasyczna przystawka w Trapani przygotowana z lokalnego tuńczyka błękitnopłetwego w różnych odsłonach;
  • tonno rosso – czerwony tuńczyk wyławiany w okolicach Trapani, który najlepiej zamówić w formie steka, tatara lub makaronu (pasta al tonno rosso to makaron z sosem z czerwonego tuńczyka, z dodatkiem pomidorów, mięty i migdałów);
  • zuppa di pesce alla Trapanese – bulion rybny na wywarze z ryb i owoców morza, przygotowywany z dodatkiem pomidorów, migdałów, czosnku, cebuli, natki pietruszki i selera oraz aromatycznych przypraw;
  • zuppa di cozze – czyli mule w pomidorach, z pietruszką i migdałami;
  • cous cous trapanese – flagowe danie Trapani inspirowane bliskością Afryki – przygotowywany z kasza uzyskiwanej z twardej pszenicy durum, podawany z bulionem rybnym, z rybami i owocami morza;
  • busiate al pesto trapanese – busiate to typowy dla Trapani rodzaj makaronu, który podawany jest z pesto trapanese (pomidory, czosnek, bazylia, oliwa z oliwek i migdały);
  • spaghetti z bottargą z tuńczykiem – Trapani słynie z połowu tuńczyka, a bottarga to suszona ikra ryb – prawdziwy przysmak kulinarny, ceniony przez smakoszy na całym świecie;
  • panelle – smażone placuszki z ciecierzycy;
  • cannolo siciliano – słynny sycylijski deser, czyli rurka nadziewana słodkim kremem z ricotty;
  • cassata siciliana – to nasz ulubiony deser – składa się z biszkoptu, marcepanu, ricotty i kandyzowanych owoców.

Gdzie zjeść w Trapani?

Marzena Latosińska-Trapani, organizatorka pobytów w Trapani i właścicielka restauracji CIAO.eatdrinkcook
Marzena Latosińska-Trapani, organizatorka pobytów w Trapani i właścicielka restauracji CIAO.eatdrinkcook

Lokalna kuchnia? Pytamy ekspertkę

O pomoc w wyborze godnych polecenia restauracji w Trapani poprosiliśmy ekspertkę – kogoś kto jest na miejscu, zna się na lokalnej kuchni i regularnie bywa w dobrych restauracjach w Trapani i okolicy.

Marzena Latosińska-Trapani – bo o niej mowa – od ponad 10 lat mieszka w Trapani i zajmuje się organizacją pobytów: wynajmuje wakacyjne apartamenty, organizuje rejsy i wycieczki oraz transfery z lotniska.

Prywatnie Marzena jest żoną Sycylijczyka, którego nazwisko brzmi dokładnie tak samo jak nazwa miasta, w którym się urodził 🙂 Marzena kilka tygodni temu, w samym centrum Trapani, otworzyła swoją własną restaurację „CIAO.eatdrinkcook”. Było to jej marzenie, a restauracja zbiera świetnie opinie – w google to średnia ocena 5.0/5 na podstawie ponad 50 komentarzy.

Marzenę możecie znaleźć na instagramie jako @eatlovetravel.pl

W sprawie wynajmu wakacyjnych apartamentów lub organizacji wycieczek z Marzeną można kontaktować się mailowo lub telefonicznie:

CIAO.eatdrinkcook

CIAO.eatdrinkcook to nowo otwarta restauracja prowadzona przez Polkę Marzenę i jej włoskiego męża. Lokal znajduje się przy głównym deptaku (Corso Vittorio Emanuele) i ma stoliki zarówno wewnątrz jak i w ogródku na ulicy. Właściciele od lat marzyli o otwarciu własnej restauracji i jak widać po recenzjach, zrobili to ze znakomitym efektem.

Restauracja specjalizuje się w lokalnej kuchni typowej dla Trapani, ale podawanej w nowoczesnej interpretacji. Koniecznie warto spróbować tatara z czerwonego tuńczyka, cous cous nero oraz tuńczyka podawanego jako stek z ziołami i czerwoną cebulą (w menu szukaj „tonno rosso ciao”). To nie tylko restauracja, ale też bar z drinkami. Poza tymi klasycznymi drinkami, w menu warto zwrócić uwagę na xxl spritz oraz ogromny instagram drink.

Ocena w google: 5.0/5 na podstawie 57 recenzji gości.

CIAO.eatdrinkcook, Corso Vittorio Emanuele 66, Trapani


Wine House Trapani

Klimatyczny Wine House Trapani to lokal, który prowadzą Aldo i jego syn Giovanni. Restauracja zlokalizowana jest przy porcie. Znajdziesz tutaj bardzo duży wybór lokalnych win, prosecco i aperitivo, do którego serwowane są półmiski z typowymi dla Trapani przysmakami. Wśród nich tatary, krewetki, lokalne wędliny i sery, sałatki, bruschetta i przekąski na bazie świeżego czerwonego tuńczyka. Przystępne ceny!

Według Tripadvisor to restauracja numer 2 na 254 restauracje w Trapani. W serwisie jest ponad 250 recenzji tego lokalu ze średnią 5.0/5.

Ocena w google: 4.3/5 na podstawie 265 recenzji gości.

Wine House Trapani, Via Ammiraglio Staiti 47, Trapani


Ristorante Ci Vulia

To miejsce znajduje się naprzeciwko sądu w Trapani więc niech Cię nie zdziwią radiowozy carabinierów i policji więziennej zaparkowane w sąsiedztwie restauracyjnego ogródka 🙂 Ristorante Ci Vulia specjalizuje się w kuchni typowej dla Trapani, ale dania podawane są w nowoczesnej formie i z ciekawymi dodatkami.

Na przystawkę warto spróbować surowych owoców morza, a z głównych dań makaron z ośmiornicą w sosie pomarańczowym i grillowany, czerwony tuńczyk – Trapani słynie z wyśmienitego tonno rosso.

Ocena w google: 4.4/5 na podstawie 280 recenzji gości.

Ristorante Ci Vulia, Via Giudecca 78, Trapani


Co zobaczyć wokół Trapani?

Gdzie z Trapani wybrać się na całodniową wycieczkę? Atrakcje wokół są bardzo zróżnicowane: od wysp, poprzez najpiękniejszą plażę Sycylii i rezerwat przyrody aż po średniowieczne miasta. Poniżej znajdziesz cztery propozycje oraz – w żółtych ramkach – wskazówki jak tam dojechać bez wynajmowania samochodu.

Wyspy Egadzkie

Pierwszą propozycją całodniowej wycieczki z Trapani jest rejs promem lub wodolotem na wyspy Egadzkie. W sezonie letnim z tutejszego portu jest nawet kilkanaście połączeń dziennie na każdą z trzech wysp Egadzkich.

Turyści najczęściej decydują się na rejs na największą z wysp, czyli Favignana, która jest najbardziej zabudowana. Znajdują się tam hotele, restauracje i bary. Favignana słynie z pięknych plaż, z których wyróżniają się: Cala Azzurra, Spiaggia Bue Marino i Cala Rossa. Ostatnia z nich to plaża skalista. Konieczne są na niej buty do wody, ale plusem jest mała liczba osób tam wypoczywających. Archipelag wysp Egadzkich otacza piękne, turkusowe i przejrzyste morze.

Porada praktyczna: ceny i rozkład rejsów na Wyspy Egadzkie możesz sprawdzić na oficjalnej stronie operatora https://www.libertylines.it/ – dostępne są połączenia na wszystkie trzy wyspy: Favignana, Marettimo oraz Levanzo. Ponadto statki Liberty Lines raz dziennie pływają także na Pantellerię.

Erice

Trapani i Erice żyją w symbiozie od wieków. W przeszłości Trapani było tylko portem morskim dla znajdującego się na wzgórzu starożytnego miasta Erice. Jednak z czasem to Trapani zaczęło zyskiwać na znaczeniu.

Erice położone jest na wysokości 751 m n.p.m. i góruje nad zachodnią częścią Sycylii. Turyści przyjeżdżają tam ze względu na piękne widoki i klimatyczny, średniowieczny krajobraz. Najważniejszym zabytkiem miasta jest XIV-wieczny, surowy w swoim wyglądzie, kościół Chiesa Matrice.

W Erice pełno jest wąskich, brukowanych uliczek, które wiją się pomiędzy zabytkowymi domami. W miasteczku znajduje się kilka restauracji i cukierni oraz małe sklepiki, sprzedające pamiątki oraz słynne sycylijskie likiery, przetwory, pesta, makarony i przekąski.

Wybierając się do Erice ubierz się cieplej. Podczas gdy na dole w Trapani było piękne słońce, to w tym samym czasie na górze, w Erice, trafiliśmy na deszcz, zimny wiatr i pochmurną pogodę.

Porada praktyczna: z Trapani do Erice można wyjechać kolejką gondolową Funivia di Erice. Przed podróżą sprawdź na oficjalnej stronie czy kolejka działa https://www.funiviaerice.it/ ponieważ czasem jest wyłączona ze względu na prace konserwacyjne lub silny wiatr. Bilet na kolejkę tam i z powrotem kosztuje 11 euro (w jedną stronę 6,50 euro). Ponadto z Trapani do Erice można się dostać autobusem AST – Azienda Siciliana Trasporti (bilet w cenie 2,90 euro w jedną stronę).

San Vito Lo Capo

W samym centrum San Vito Lo Capo znajduje się plaża, która w wielu rankingach opisywana jest jako najpiękniejsza plaża na Sycylii. Wakacyjne upodobania mogą być różne, ale z pewnością plaża w San Vito Lo Capo pozytywnie wyróżnia się na tle innych nadmorskich miejscowości. Plaża położona jest na wysuniętym w Morze Tyrreńskie cyplu. Wybrzeże poza miastem jest głównie skaliste, ale w samym San Vito Lo Capo plaża ma jasny, delikatny piasek. Morze w tym miejscu jest krystalicznie czyste i ma przepiękny, błękitny kolor. W połączeniu z jasnym piaskiem i palmami, plaża zachwyca niemal wszystkich, którzy tu przyjadą.

Niestety – jak to zazwyczaj w takich miejscach bywa – latem przyjeżdżają tutaj tłumy. Plaża jest popularna zarówno wśród turystów, jak i wśród mieszkańców Sycylii. Dlatego najlepiej przyjechać tu w maju, w pierwszej połowie czerwca albo we wrześniu.

W tej okolicy warto też zobaczyć plaże i zatoczki przy drodze SP16, prowadzącej do San Vito Lo Capo. Wśród nich warta wyróżnienia jest między innymi piaszczysta Spiaggia Baia Santa Margherita (obok której jest duży parking), położona kawałek dalej skalista Spiaggia di Scaru Brucia oraz piękna zatoczka Caletta del Bue Marino. Na tym fragmencie sycylijskiego wybrzeża są też kameralne, skaliste zatoczki, do których trzeba dojść pieszo.

Porada praktyczna: z Trapani do San Vito Lo Capo jeżdżą autobusy lokalnego przewoźnika AST – Azienda Siciliana Trasporti.

Rezerwat Zingaro

Na południe od San Vito Lo Capo znajduje się rezerwat przyrody Riserva Naturale Orientata dello Zingaro, a w nim kilka urokliwych zatoczek. Do północnego wejścia do rezerwatu można dotrzeć własnym samochodem lub busem z San Vito Lo Capo, a następnie pieszo. Drugie wejście znajduje się od strony południowej (od strony Scopello). Bilet wstępu do rezerwatu kosztuje 5 euro, a dzieci do 14 roku życia i studenci płacą 3 euro.

Spacerując ścieżkami pomiędzy śródziemnomorską zielenią i skałami można dojść do kilku pięknych zatoczek z przejrzystym, turkusowym morzem. Wśród nich Cala CapreriaCala Marinella czy Cala dell’Uzzo. Najkrótsza ścieżka ma 7 km długości, a najdłuższa 14 km, ale nie trzeba iść do końca. Można po prostu dojść do pierwszej plaży, która Ci się spodoba.

Porada praktyczna: Kupując bilet wstępu do rezerwatu, otrzymasz także mapę z zaznaczonymi ścieżkami. Przed przyjazdem do rezerwatu warto zabrać dużą ilość wody i trochę jedzenia, ponieważ w pobliżu nie ma żadnych sklepów, barów oraz stacji benzynowych.

Trapani – położenie i komunikacja

Miasto położone jest na północno-zachodnim krańcu Sycylii, w miejscu gdzie Morze Tyrreńskie łączy się z Morzem Śródziemnym i jednocześnie u podnóża Monte Erice. Trapani liczy około 55 tys. mieszkańców – co czyni go 11. pod względem wielkości miastem Sycylii. Jednak cała aglomeracja to aż 80 tys. mieszkańców.

W Trapani znajduje się międzynarodowy port lotniczy, ale o wiele więcej połączeń do Polski jest z lotniska w pobliskim Palermo.

Jak dojechać z lotniska w Trapani do centrum miasta?

Na wprost wyjścia z lotniska znajduje się przystanek autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy z lotniska do centrum Trapani. Połączenia autobusowe obsługuje lokalny przewoźnik AST. Jest około 15 połączeń dziennie więc czasem na autobus trzeba czekać nawet godzinę. Bilet kupuje się u kierowcy.

Porada praktyczna: godziny odjazdów autobusów AST z lotniska zmieniają się w zależności od sezonu i dnia tygodnia. Dlatego przed podróżą sprawdź aktualny rozkład jazdy na oficjalnej stronie aziendasicilianatrasporti.it

Jak dojechać z lotniska w Palermo do centrum Trapani?

Bezpośrednio z lotniska w Palermo do Trapani można dojechać autobusem lokalnego przewoźnika Segesta. Stanowisko, z którego odjeżdża autobus znajduje się po prawej stronie po wyjściu z terminala lotniskowego.

Jest 8 połączeń w ciągu dnia. Pierwszy autobus sprzed lotniska odjeżdża o godz. 8:50, a ostatni o 20:50. Czas podróży z lotniska w Palermo do Trapani wynosi 1:10. Bilet w jedną stronę kosztuje 9,60 euro. Bilety można kupić online, w kasie w hali przylotów lotniska lub na pokładzie autobusu.

Autobus Segesta w Trapani zatrzymuje się na 5 przystankach. Przy Via Marsala 195, Via Fardella 292, Via Fardella 128, Via Mazzini (przystanek SAU – Piazza Umberto I). Natomiast ostatni przystanek znajduje się przy porcie w Trapani (Via Ammiraglio Staiti 13).

Zobacz więcej:

Porada praktyczna: aktualny rozkład jazdy przewoźnika Segesta znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej: https://www.segesta.it/

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

  • Masz pytania? Napisz komentarz poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Wróć tu na drugi dzień i sprawdź moją odpowiedź (nie czekaj na mailowe powiadomienie o odpowiedzi).
  • Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 56 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
  • Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 126 000 zaangażowanych obserwatorów.
  • Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 100 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

12 komentarzy

Asia 22 lipca 2024 - 14:35

Dziękuję za ten wpis! Szukałam jeszcze jednego miejsca do odwiedzenia podczas pobytu w Palermo, do którego da się dojechać autobusem lub pociągiem i Wasz opis zachęcił mnie do odwiedzenia właśnie Trapani 🙂

Odpowiedz
Kinga 9 lipca 2024 - 08:38

cześć, a czy plaża Spiaggia delle Mura di Tramontana jest darmowa i czy znajduje się tam np. toaleta ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 lipca 2024 - 12:25

Hej,
Tak, to jest plaża darmowa, ale nie ma tam toalety ani żadnego plażowego baru.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 5 lipca 2024 - 20:25

Dzień dobry,
W najbliższym czasie wybieram się do Trapani. Przylot mam planowo chwilę po godzinie 18, w dzień roboczy. Bardzo proszę o informację czy bez problemu dostanę się z Lotniska do Miasta? Na stronie AST rozkład jest z 2023 roku i jestem ciekaw czy nadal ta komunikacja się tak odbywa jak prezentowane to jest na ich stronie. Z góry wielkie dzięki!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lipca 2024 - 00:20

Dzień dobry,
Na oficjalnej stronie AST jest też wyszukiwarka na konkretny dzień. Proszę wejść w zakładkę „Orari” i tam wybrać z rozwijanej listy „TRAPANI AEROPORTO BIRGI” oraz „TRAPANI-PORTO” i datę, w której Pan przyjeżdża. Wówczas wyświetlą się połączenia na ten konkretny dzień.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lipca 2024 - 00:20

Dzień dobry,
Na oficjalnej stronie AST jest też wyszukiwarka na konkretny dzień. Proszę wejść w zakładkę „Orari” i tam wybrać z rozwijanej listy „TRAPANI AEROPORTO BIRGI” oraz „TRAPANI-PORTO” i datę, w której Pan przyjeżdża. Wówczas wyświetlą się połączenia na ten konkretny dzień.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Małgrzata 4 czerwca 2024 - 10:40

Dzień dobry,
czy w artykule znajdą się jakieś polecane restauracje czy tratorrie w Trapani?
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 czerwca 2024 - 21:15

Dzień dobry Pani Małgorzato,
Tak, ten artykuł o Trapani jest w trakcie przebudowy i przygotowywania. Proszę zajrzeć tutaj za dwa dni, 6 czerwca, wówczas wszystko będzie gotowe 🙂 Przepraszam za kłopot.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Jerzy 25 maja 2024 - 21:41

Jerzy witam

Przylatujemy do trapani 2- czerwca o godz.21 i musimy dostać się do hotelu w Don Bartolo, Czym można się tam dostać z lotniska o tej porze (to będzie niedziela). Byłbym wdzięczny za radę.

pzdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 maja 2024 - 11:18

Dzień dobry,
Lotnisko w Trapani jest bardzo kiepsko skomunikowane – w zasadzie są tylko bezpośrednie autobusy do centrum miasta, ale i tak stosunkowo rzadko. Proszę to pytania skierować do recepcji hotelu, w którym się Pan zatrzymuje (tym bardziej, że chodzi o niedzielny wieczór, a dojazd w tym czasie na Sycylii bywa wyzwaniem). Hotelowa recepcja będzie najlepiej wiedziała jaką opcję wybrać. Przypuszczam, że zaproponują prywatny transfer z lotniska.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Helena 25 stycznia 2024 - 09:26

Dzień dobry, Chcemy polecieć do Palermo i przylot mamy o godzinie 22:05. w kwietniu. Czy o tej porze dostanę się z lotniska w Palermo do Trapani port, ponieważ tam mamy nocleg. Będę wdzięczna za odpowiedź, ponieważ zwlekam jeszcze z zakupem biletu.
Pozdrawiam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 stycznia 2024 - 10:27

Dzień dobry,

Niestety nie. O tej porze będzie spory problem. Lepiej wybrać na pierwszą noc nocleg w Palermo, a dopiero dzień później pojechać do Trapani.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz