Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta?

78 60 250

Z poniższego artykułu dowiesz się jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta. Jest na to co najmniej 6 sposobów. Różnią się ceną, szybkością, godzinami kursowania i przystankiem docelowym w centrum Rzymu. Są to aktualne informacje z 2022 r. oparte na własnym doświadczeniu. W artykule zamieściłem też zdjęcia, które ułatwią Ci odnalezienie przystanku lub autobusu, jeśli to Twoja pierwsza podróż do Rzymu.

Staram się, aby moje artykuły były aktualne – jeśli jednak zauważysz, że ceny biletów lub godziny odjazdów się zmieniły, to daj znać w komentarzu u dołu.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Port lotniczy Rzym-Ciampino (CIA) znajduje się 15 km od centrum Rzymu i do 1960 r. był głównym portem lotniczym dla stolicy Włoch. Teraz obsługuje niektóre tanie linie i czartery.

Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta? Sześć możliwości

 • 1,50 euro – autobus linii 520 + metro linii A ze stacji Cinecitta;
 • 1,50 euro – autobus linii 720 + metro linii B ze stacji Laurentina;
 • 1,20 euro + 1,50 euroautobus Atral + metro linii A ze stacji Anagnina;
 • 2,70 euro – autobus Ciampino Airlink do stacji kolejowej Ciampino + pociąg do dworca Termini;
 • 7,00 euro – bezpośredni autobus Terravision z lotniska do centrum;
 • 31,00 euro – miejska taksówka z lotniska do centrum (w obrębie murów Aureliana).

W dalszej części tekstu znajdziesz szczegółowe informacje, porady i zdjęcia, które ułatwią Ci zakup biletu na lotnisku i znalezienie przystanku. Podpowiadam także co zrobić, jeśli z Rzymu wylatujesz wcześnie rano.

Zobacz także:

Autobus linii 520 + metro linii A

Skorzystanie z autobusu komunikacji miejskiej ATAC linii 520, który dowiezie Cię do stacji metra Cinecitta (linia A) to najtańszy i wbrew pozorom szybki sposób na dostanie się do centrum miasta. Dlaczego szybki mimo przesiadki? Ponieważ jadąc metrem unikniesz rzymskich korków – im bliżej centrum Rzymu, tym jest ich więcej.

Autobus linii 520 odjeżdża sprzed lotniska średnio co 20 minut. Podróż autobusem do stacji metra Cinecitta trwa około 15-20 minut. Następnie z przystanku autobusowego należy zejść schodami do stacji metra A – Cinecitta i wybrać kierunek Battistini. Metro linii A przyjeżdża co kilka minut.

Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta? Autobus linii 520 dojeżdża z lotniska do stacji metra Cinecitta (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta? Autobus linii 520 dojeżdża z lotniska do stacji metra Cinecitta (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W zależności od tego, gdzie znajduje się Twój nocleg możesz wysiąść na jednym z ponad 20 przystanków metra linii A. Najpopularniejsze wśród turystów stacje to Termini (czyli przy głównym rzymskim dworcu kolejowym, który jest komunikacyjnym sercem miasta), Spagna (w okolicach Schodów Hiszpańskich) albo Ottaviano (przy Watykanie).

bilet na autobus komunikacji miejskiej ATAC możesz kupić w okienku informacji turystycznej na lotnisku Ciampino widocznym na zdjęciu powyżej po lewej stronie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
bilet na autobus komunikacji miejskiej ATAC możesz kupić w okienku informacji turystycznej na lotnisku Ciampino widocznym na zdjęciu powyżej po lewej stronie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Porada praktyczna: na autobus linii 520 i metro obowiązuje zintegrowany bilet w cenie 1,50 euro, który kupisz w punkcie informacji turystycznej na lotnisku (na zdjęciu powyżej). Pamiętaj o skasowaniu biletu zaraz po wejściu do autobusu. Bilet jest ważny 100 minut od momentu skasowania. Dzieci do 10 roku życia podróżują bezpłatnie z dorosłym opiekunem.

Autobus linii 720 + metro linii B

Autobusy komunikacji miejskiej ATAC linii 720 odjeżdżają z tego samego przystanku przy lotnisku, co autobusy opisywanej powyżej linii 520 i obowiązują na nie takie same zintegrowane bilety w cenie 1,50 euro ważne 100 minut od momentu skasowania.

przystanek, z którego odjeżdżają autobusy linii ATAC 520 i 720 oraz Ciampino Airlink (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
przystanek, z którego odjeżdżają autobusy linii ATAC 520 i 720 oraz Ciampino Airlink (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Autobusy linii 720 także kursują średnio co 20 minut. Linia 720 łączy lotnisko Ciampino ze stacją metra linii B – Laurentina (to ostatnia stacja na linii B). Autobusem należy jechać do samego końca. Linia kończy jazdę przy wejściu do stacji metra Laurentina.

Metro linii B dojeżdża m.in. do Koloseum, a dalej do dworca Roma Termini, na którym możesz przesiąść się na linię metra A.

Autobus Atral + metro linii A

Autobus Atral łączy lotnisko Rzym Ciampino ze stacją metra Anagnina – to ostatnia stacja na linii metra A. Korzystając z tego połączenia należy wykupić bilet na autobus Atral w cenie 1,20 euro (można go kupić na lotnisku lub bezpośrednio u kierowcy) oraz oddzielny bilet za 1,50 euro na metro.

Autobusy Atral odjeżdżają średnio co 40 minut. Z lotniska od 5:35 do 23:00. Szczegółowy, aktualny rozkład jazdy znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika: https://www.atral-lazio.com/#ciampino

Ciampino Airlink, czyli autobus i pociąg regionalny

Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta? Jedną z możliwości jest połączenie Ciampino Airlink (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta? Jedną z możliwości jest połączenie Ciampino Airlink (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To połączenie także obsługiwane jest przez autobusy Atral. Ciampino Airlink to charakterystyczne czerwone autobusy z dużym napisem – nie sposób ich nie zauważyć. Autobusy łączą lotnisko ze stacją kolejową w Ciampino. Następnie z dworca kolejowego w Ciampino co kilka chwil odjeżdżają pociągi regionalne do głównego rzymskiego dworca kolejowego Roma Termini. Stamtąd w dalszą drogę można udać się pieszo lub metrem linii A lub B.

To prawdopodobnie najszybsza opcja dotarcia do dworca Termini. Między lotniskiem, a stacją kolejową w Ciampino autobus jedzie około 10 minut. Następnie pociąg z Ciampino do Roma Termini jedzie jeszcze 15 minut.

Bilet na to połączenie (autobus + pociąg) kosztuje 2,70 euro i możesz go kupić na lotnisku. Ciampino Airlink jest bardzo dobrze oznakowany.

Porada praktyczna: godziny odjazdów autobusów możesz sprawdzić na stronie https://www.atral-lazio.com/#ciampino lub na oficjalnej stronie Trenitalia. Z wyszukiwarki połączeń na oficjalnej stronie włoskich kolei wystarczy wybrać „Ciampino Aeroporto” i „Roma Termini” oraz interesującą Cię datę podróży. Wyświetlą Ci się wyniki z jedną przesiadką właśnie na dworcu kolejowym Ciampino.

Autobus Terravision z lotniska Rzym Ciampino do centrum

autobus Terravision z lotniska Rzym Ciampino odjeżdża z przystanku numer 1 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus Terravision z lotniska Rzym Ciampino odjeżdża z przystanku numer 1 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podobnie jak na lotnisku Rzym Fiumicino także tutaj bezpośredni transfer do centrum miasta zapewniają autobusy Terravision. Czas przejazdu teoretycznie wynosi 40 minut. Jednak należy wziąć pod uwagę, że często jest to nawet godzina – im bliżej centrum, tym więcej korków napotyka ten autobus.

Autobusy dojeżdżają do dworca Roma Termini w samym centrum Rzymu.

Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum autobusem Terravision? Bilety możesz kupić w kasie na lotnisku. Okienko Terravision znajduje się zaraz obok punktu informacji turystycznej (ma duży szyld z logo przewoźnika). Bilety w cenie 7 euro w jedną stronę (przy zakupie online 6 euro). Dzieci w wieku 0-4 lata podróżują bezpłatnie.

Porada praktyczna: autobus Terravision jest stosunkowo drogi i wcale nie najszybszy. Jednak podróż bez przesiadki jest komfortowa. Wybór tego autobusu ma sens, jeśli Twój hotel znajduje się blisko dworca Termini. Jeśli hotel położony jest dalej, to i tak z Termini musisz wziąć metro, aby dostać się w miejsce docelowe.

Taksówka z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta

charakterystyczne rzymskie białe taksówki zauważysz zaraz po wyjściu z terminala przylotów (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
charakterystyczne rzymskie białe taksówki zauważysz zaraz po wyjściu z terminala przylotów (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum taksówką? Charakterystyczne białe taksówki znajdują się na wprost po wyjściu z terminala przylotów.

Lotnisko Ciampino położone jest znacznie bliżej historycznego centrum miasta, niż drugie z rzymskich lotnisk Roma Fiumicino. Port lotniczy Ciampino leży około 1 km od rzymskiego ringu Grande Raccordo Anulare (GRA).

Według taryfy Rady Miasta z 2022 r. kurs z lotniska do centrum powinien kosztować około 31 euro. Pamiętaj, aby wybrać oficjalną, miejską taksówkę. Mają one biały kolor i wyraźny napis TAXI. Uważaj na naciągaczy i nieautoryzowanych przewoźników.

Taksówka z lotniska do stacji Roma Tiburtina kosztuje 36 euro, do stacji Roma Ostiense – 31 euro, a na lotnisko Fiumicino 52 euro.

W taksówkach obowiązują różnego rodzaju dopłaty. Na przykład 1 euro za każdy dodatkowy bagaż (1 bagaż na 1 osobę jest w cenie). Jest też dopłata za piątego pasażera.

Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino nocą?

Przylot późnym wieczorem do Rzymu nie powinien być problemem. Ostatni autobus linii 520 do stacji metra Cinecitta’ linii A odjeżdża sprzed lotniska o 23:46 (także w niedzielę).

Ostatni autobus linii 720, która łączy lotnisko z linią metra B odjeżdża o 23:55 (również w niedzielę).

Pamiętaj jednak, że metro w Rzymie jeździ do 23:30, a w piątki i soboty do 1:30. Nocą możesz skorzystać z nocnych autobusów lub taksówki.

Ważna uwaga: powyższe godziny odjazdów są aktualne na kwiecień 2022 r. Sprawdź godziny bezpośrednio przed podróżą na stronach ATAC Roma.

Jak dojechać z centrum Rzymu do lotniska wcześnie rano? Niektóre loty z Rzymu startują nawet po 6:00 rano, a rzymskie metro jeździ od 5:30. W takiej sytuacji wybierz nocny autobus na dworzec Roma Termini, a stamtąd na lotnisko bezpośrednio autobusem Terravision. Pierwszy kurs o 4:30, a następny o 4:50 (dane z kwietnia 2022 r.). Podróż w godzinach wczesno porannych powinna trwać 40 minut.

Lotnisko Rzym Ciampino – co jeszcze warto wiedzieć?

Port lotniczy Roma Ciampino im. Giovan Battisty Pastine (CIA) to drugie co do wielkości lotnisko w Rzymie. Rocznie odprawia około 5 milionów pasażerów, czyli ośmiokrotnie mniej niż port lotniczy Rzym Fiumicino. Lotnisko obsługuje głównie tanich przewoźników. Dla Ryanair jest to jedna z głównych baz we Włoszech. Dużą zaletą lotniska jest bliska odległość do centrum.

Do 1960 r. było to główne lotnisko obsługujące Rzym. Po oddaniu do użytku nowoczesnego portu lotniczego Roma-Fiumicino, znaczenie Ciampino w układzie komunikacyjnym Włoch zaczęło maleć.

Lotnisko otoczone jest podmiejską zabudową. Sprawia to, że od lat za zamknięciem lotniska lobbują lokalni mieszkańcy. W 2006 r. lotnisko zostało nieco rozbudowane i unowocześnione, ale w ostatnich latach organizowane są protesty lokalnych grup, które mają na celu doprowadzenie do likwidacji portu lotniczego. Władze podjęły w ostatnim czasie decyzję znacząco ograniczające przyloty na Ciampino do 100 operacji lotniczych dziennie.

78 Komentarze
 1. Marcin napisał(a)

  Korzystaliśmy z Twojego bloga podczas podróży do Rzymu w listopadzie 2021. Dla aktualizacji transportu: potrzebowaliśmy się dostać z centrum Rzymu do Ciampino na poranny lot na 6 rano. Metro wtedy nie działa, autobusy miejskie też nie bardzo. Zostaje linia „Terravision” która odjeżdża z dworca centralnego Termini. Minusy tego rozwiązania są takie, że pierwszy autobus odjeżdża o 4.30, a dojeżdża się na miejsce 5.10, a o 5.30 zamykają bramki.
  Dodatkowo, dworzec Termini – przez jego okolicę i „bywalców” nawet w dzień nie wygląda zachęcajco, a co dopiero w środku w nocy z bagażami.
  My rozwiązaliśmy to tak, że ściągnęliśmy aplikację Free Now – którą posiadają lokalne taksówki miejskie. Aplikacja w przeciwieństwie do Ubera pokazywała stałą kwotę 31,80 euro z centrum (przystanek metra Emanuela) niezależnie od godziny – i faktycznie tyle zapłaciliśmy. Polecamy każdemu kto znajdzie się w takiej nietypowej sytuacji.

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Dziękuję za komentarz. Powyższy wpis ostatni raz był aktualizowany w maju, „po pandemii”, zaraz przed zniesieniem kwarantanny dla przyjeżdżających z Unii Europejskiej do Włoch i nie wszystko jeszcze jeździło tak jak powinno. Zaktualizuję go lada dzień. Co do dworca Termini i jego otoczenia – nic się nie zmienia 😉

  2. Andrzej napisał(a)

   Czy cena 31,80 była za cały przejazd czy od osoby? Jak to wyglądało z bagażami? Wybieramy się do Rzymu pod koniec sierpnia i zastanawiamy się właśnie nad Free Now albo komunikacja miejska (musimy dostać się w okolice stacji Ottaviano). 3 osoby i 3 walizki (około 20kg). Zastanawiam się też czy na bagaż potrzeba dodatkowego biletu czy przejdzie to bez problemu?

   1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

    To na pewno była cena za przejazd. W taksówkach dopłaca się dopiero wtedy gdy jest więcej niż 4 pasażerów. Natomiast jakieś drobne kwoty są doliczane za każdy dodatkowy, duży bagaż. W transporcie publicznym (w regulaminie) na duży bagaż potrzebny jest dodatkowy bilet, ale w praktyce nie słyszałem, żeby ktoś rzeczywiście go kupował.

    1. Ola napisał(a)

     Dzień dobry,
     Za tydzień będziemy w Rzymie. Lądujemy po godzinie 21 na lotnisku Ciampino wiec mam pytanie czy o tej godzinie jestem w stanie gdzieś kupić bilet na autobus 520?
     Dziękuję:)

     1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

      Jeśli kasa biletowa byłaby zamknięta to kawałek dalej po lewej stronie są biletomaty (pamiętaj tylko żeby mieć drobne euro ponieważ to stara maszyna, nie przyjmuje płatności kartą i nie wydaje reszty z dużych nominałów).

  3. Aga napisał(a)

   Dziękuję za ten komentarz. Na dniach wybieramy się do Rzymu, lot powrotny mamy o 6:35 i zastanawiałam się jak dostaniemy się na lotnisko. Byłam zdecydowana na Terravision (hotel mamy blisko Termini) ale ta godzina 4:30 trochę mnie przerażała, mimo posiadania wyłącznie bagażu podręcznego. Jest nas czwórka więc kwotowo taksówką nie wyniesie nas dużo więcej niż autobus a jednak komfort psychiczny wcześniejszego wyjazdu z hotelu, jest bezcenny.
   W ogóle strona wymiata, tyle razy czytałam wszystkie informacje, że mogłabym zostać informacją turystyczną 😁😆🤣

  4. Radek napisał(a)

   witam jak mogę się dostać do Via Borghesano Lucchese 19, 00146, Pozdrawiam

   1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

    Z lotniska autobusem linii 720 do stacji metra Laurentina. Następnie (na tym samym bilecie) ze stacji Laurentina metrem linii B do stacji Basilica S. Paolo. Potem zostanie jeszcze 1,8 km. Można pieszo, a jeśli masz duży bagaż, to jeżdżą tam autobusy (różne linie, weź pierwszy).

  5. Roksana napisał(a)

   Czy moze ktos pomuc? Musze dojechac z roma ciampino do stacji kolejowej zeby wziasc pociag do Bari… tylko w miedzy czasie chcialabym zwiedzic na szybkiego coloseum (pare h mam) jakim najprostrzym sposobem zachaczyc coloseum a nastepnie udac sie na pkp?

   1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

    To bardzo proste. Z lotniska Ciampino weź autobus linii 720 i dojedź nim do stacji metra linii B (stacja Laurentina). Następnie metrem linii B dojedziesz wprost pod Koloseum. Wszystko na jednym bilecie za 1,50 euro. Później pomiędzy Koloseum, a głównym dworcem kolejowym Roma Termini jeździ też metro linii B (to bardzo blisko).

 2. Martyna napisał(a)

  Twój blog to skarbnica wiedzy. Przeczytałam wszystko o Rzymie i jestem zachwycona Twoim poziomem wiedzy, rzetelnością i profesjonalizmem. Gratuluję świetnej roboty! Spędziliśmy wspaniały czas w Rzymie bazując tylko na Twoich wpisach.

 3. Teresa napisał(a)

  Wybieramy się do Rzymu i tak jak w komentarzu powyżej bazujemy tylko na Waszej wiedzy:) W związku z przylotem i planem zakupu biletu na 72h mam dwa pytania – czy kupimy ten bilet na lotnisku w automacie (kupując online moża odebrać tylko w określonych miejscach) oraz czy na już kupionym bilecie na 72h dojedziemy na plaże np. nadmorską plażę w Lido di Ostia?

 4. Teresa napisał(a)

  Dzień dobry,
  wybieram się w tym tygodniu do Rzymu i również korzystam tylko z Waszego bloga 🙂 W związku z tym mam dwa pytania – czy w automacie na lotnisku kupię bilet 72h (można kupić online, ale odebrać go można tylko wybranych stacjach) oraz czy na tym bilecie 72h dojadę na plaże nadmorską (np. kolejką miejską do Lido di Ostia).
  Pozdrawiam

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Dzień dobry! Tak, możesz bilet 72-godzinny kupić w automacie albo w punkcie informacji na lotnisku (zaraz obok okienka Terravision – widać ten punkt na jednym ze zdjęć powyżej). Na tym bilecie możesz dojechać kolejką do Lido di Ostia (to jest część Rzymu).

   1. Joanna napisał(a)

    A jak mozna dostac się z lotniska na camping Fabulous? Będę wdzięczna za podpowiedź.

    1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

     Najpierw autobusem linii 720 do stacji metra linii B (Laurentina). Te autobusy odjeżdżają sprzed lotniska co 20 minut. Potem metrem linii B ze stacji Laurentina do stacji EUR Fermi (jeśli dobrze pamiętam, to tylko jeden przystanek, metro przyjeżdża co kilka minut). I ze stacji EUR Fermi linią autobusową 709 na kemping Fabulous (autobusy średnio co pół godziny). Za pierwszym razem może się wydać skomplikowane, ale generalnie autobusu 709 + metra linii B będziesz używać codziennie jeżdżąc z kempingu na zwiedzanie centrum Rzymu.

     1. Joanna napisał(a)

      Dziękuję za odpowiedź i za to, że dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem. Bardzo profesjonalne wpisy, jesteś skarbnicą wiedzy.

 5. Piotr napisał(a)

  Cześć,
  przede wszystkim – dzięki, świetny, praktyczny tekst.

  Jeszcze 2 pytania:
  1. Bilet jest ważny 100 minut. Co się robi, gdy te 100 minut mija w czasie jazdy? Będę jechał 520 + metro A + kolejny autobus, co pewnie może oznaczać, że przekroczę te 100 minut. Co się wtedy robi? Kasuje kolejny bilet w czasie jazdy?
  2. Bilet kasuję tylko w pierwszym autobusie, czy w każdym kolejnym też?

  Pozdrawiam

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Bilet kasuje się tylko raz w autobusie i wtedy widać do kiedy jest ważny. Drugi raz ewentualnie trzeba skasować w metrze, żeby otworzyły się bramki. Jak 100 minut jeszcze nie minie podczas wsiadania do ostatniego autobusu to powinno być OK. Nie kasowałbym kolejnego biletu przy krótkim przekroczeniu czasu podróży.

   1. Aga napisał(a)

    Witam, czy na lotnisku kupię bilet 7 dyniowy?
    Czy na stacji metra Cinecitta jest winda?

    1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

     Tak, bilet 7-dniowy najlepiej kupić w okienku obok okienka Terravison. Natomiast co do windy, to jest – nawet ją widać z poziomu ulicy (taka przeszklona, wystająca po drugiej stornie ulicy). Ale nie zawsze działa. W marcu była zepsuta 😉

 6. Magda napisał(a)

  Witam! Niedługo wybieram się do Rzymu i mam w związku z tym pytanie. O której odjeżdża ostatni lub przedostatni autobus z Cinecitta na lotnisko Ciampino, ewentualnie gdzie znajdę rozkład?

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Jeśli nic się nie zmieniło to ostatnie odjeżdżają o 23:07 i 23:30, ale dla pewności sprawdź na tej oficjalnej stronie aktualny rozkład: https://viaggiacon.atac.roma.it/ – chodzi o linię 520. Możesz wybrać przystanki z wyszukiwarki lub po lewej wybrać rozkład jazdy dla linii 520 w kierunku lotniska.

 7. Monika napisał(a)

  Dzień dobry, czy budowana linii C już się zakończyła i czy ta linia jest połączona z linią A? Chcemy dostać się z lotniska do stacji Pigneto.
  Czy prawdziwa jest informacja, że aktualnie trwa remont linii A?

  Pozdrawiam,

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Tak, linia C jest już częściowo otwarta, ale wciąż trwa jej budowa. Domyślam się, że chodzi o dojazd z lotniska Ciampino? Wówczas autobusem 520 z lotniska do stacji metra A, potem metrem A do stacji S. Giovanni i stamtąd linią C do Pigneto. P.S. Dopiero teraz odczytałem Twój komentarz (wróciliśmy z Włoch). Mam nadzieję, że pytanie jest wciąż aktualne 🙂

 8. Paweł napisał(a)

  Witam, czy z dworca Termini, złapiemy taksówkę na lotnisko Ciampino o 3.45? Wylot o 6.00, więc autobus o 4.30, to słabe rozwiązanie! Pozdrawiam Paweł

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Tak, ale po 22:00 obowiązuje taryfa nocna. Taki kurs normalnie kosztuje około 35 euro, ale nocą cena jest wyższa o około 1/3. Poza tym uważajcie na taksówkarzy, którzy oszukują turystów. Są tzw. nielegalne taksówki, a nawet w legalnych taksówkarz czasem od turysty chce więcej niż wynikałoby to z oficjalnych taryf ustalonych przez miasto. Można też poprosić recepcję lub właściciela apartamentu aby podał Wam numer telefonu i taksówkę zamówić bezpośrednio pod hotel.

   1. Agata napisał(a)

    Cześć
    Podpowiedz jak najrozsądniej przemieścić się z lotniska Ciampino na lotnisko Fiumicino? Mam na to dużo czasu ok 5 godz, jest nas 3 osoby.

    1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

     Odpisałem przed chwilą na to pytanie pod Twoim drugim komentarzem tutaj 🙂

 9. Kamila napisał(a)

  Witam,
  we wrześniu wybieramy się na tydzień do Rzymu, jak optymalnie dostać się z lotniska Ciampino do Campeggio Flaminio?
  Pozdrawiam 🙂

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Dojazd na ten kemping z lotniska Ciampino wymaga kilku przesiadek. Najpierw z lotniska autobusem linii 520 do stacji metra linii A – Cinecitta. Potem metrem z Cinecitta do stacji Flaminio. Stamtąd kolejką podmiejską do stacji Due Ponti i dalej pieszo.

 10. Marta napisał(a)

  Dzień dobry,
  wybieram się do Rzymu w następnym tygodniu. Twój blog pomógł mi zaplanować plan zwiedzania. Wykorzystamy wiele Twoich wskazówek! Dziękuję, ale mam jedno pytanie. Wylot mamy w niedzielę o 6:50 z lotniska Ciampino. Jak najlepiej dostać się tam tak rano? Nocleg mamy niedaleko stacji metra Furio Camillo i stacji Roma Tuscolana. Czy mogę prosić o pomoc?

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Metro w Rzymie kursuje od 5:30 więc to za późno. O 4:40 odjeżdża pierwszy autobus Terravision z okolic dworca Roma Termini na lotnisko Ciampino (sprawdź jeszcze aktualny rozkład na ich oficjalnej stronie). Na dworzec Termini można dojechać autobusem nocnym. Druga opcja to taksówka bezpośrednio z hotelu na lotnisko. W tych godzinach obowiązuje „taryfa nocna”, ale na tej trasie kurs powinien kosztować poniżej 30 euro jeśli skorzystacie z oficjalnej rzymskiej taksówki.

 11. Tadeusz napisał(a)

  Pięknie dziękuję za podpowiedzi, przydadzą się bardzo (do Rzymu lecę za tydzień), ale podpowiedz jeszcze jak wrócić z okolic Termini na Ciampino, samolot powrotny odlatuje w sobotę o godz. 20.

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Tak samo jak z lotniska na Termini, czyli:
   1. Albo bezpośrednim autobusem Terravision za 7 euro (odjeżdżają z okolic dworca).
   2. Albo metrem linii A do stacji Cinecitta, a stamtąd autobusem linii 520 na lotnisko (na jednym bilecie za 1,50 euro).

   1. Agata napisał(a)

    Cześć
    Podpowiedz jak najrozsądniej przemieścić się z lotniska Ciampino na lotnisko Fiumicino? Mam na to dużo czasu ok 5 godz, jest nas 3 osoby.

    1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

     A czy chcecie przy okazji zobaczyć kawałek Rzymu? Można najpierw dojechać do Roma Termini (na przykład autobusem 520 + metrem linii A za 1,50 euro albo bezpośrednim autobusem Terravison za 6-7 euro), a z Roma Termini kolejnym autobusem Terravion na Fiumicino. Alternatywnie – drożej, ale wygodniej – z Roma Termini na lotnisko Fiumicino jeździ bezpośredni ekspress. Można też z Ciampino pojechać autobusen linii 720 + metrem linii B pod Koloseum. Tam chwilę pozwiedzać Koloseum i Forum Romanum, a potem podjechać bardzo blisko metrem na Termini i dalej autobusem Terravision na Fiumicino. Chociaż pewnie jak będziecie mieli bagaże, to za dużo problemów.

 12. Dorota napisał(a)

  Dzień dobry,
  Wybieram się pierwszy raz do Rzymu i szukam najbardziej optymalnego dojazdu z lotniska Ciampino do Stazione Nomentana. Może jakaś podpowiedź? Doczytałam, że dotarcie do miejsca wymaga raczej przesiadek, zgadza się?
  Wszystkiego dobrego! 🙂
  Pozdrawiam serdecznie

  PS To dzięki Twojemu blogowi lecimy do Włoch. Niesamowita inspiracja 😀

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Dziękuję!!! 🙂 Jeśli chodzi o dojazd. Najtańsza (i chyba najszybsza) opcja to z lotniska Ciampino autobus linii 520 do metra linii A (Cinecitta). Następnie metrem linii A ze stacji Cinecitta do stacji Termini. Tam przesiadka na metro B1 i przejazd do stacji Viale Libia.

 13. Iwona napisał(a)

  dzień dobry.
  Z lotniska Ciampino muszę się dostać do domu Polskiego w Rzymie.Do tej por( a jest to mój 8 wyjazd) noclegi rezerwowałam w okolicy dzielnicy Prati.Teraz jadę z grupą 8 osobową więc taka lokalizacja nie wchodzi w grę( kasa).Jak najprościej dojechac do domu polskiego? wiem tylko,że znajduje się na krańcach Rzymu.I jeszcze jedno pytanie.Jak szybko dojechac z tego domu do centrum Rzymu np. Termini lub w okolice Watykanu, Koloseum? Pozdrawiam Iwona

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Niestety Dom Polski ma kiepską lokalizację (z Ciampino to około 30 km przez cały Rzym). Możesz podjechać z Ciampino na Termini (tak jak opisałem to w artykule), a później autobusem linii 223 (ATAC Roma) – jeżdżą średnio co 13 minut. Jest też kilka innych sposobów – one są opisane na stronie Domu Polskiego: https://www.viacassia.pl/pl/contact#dojazd

 14. Iwona napisał(a)

  Dzien dobry . Moje pytanie dotyczy biletow wstepu do muzeum i innych atrakcji. Czy jest w Rzymie karta citty pass museum? i czy mlodzi do 26 roku zycia placa za wstepy?

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   W Rzymie można wykupić kartę Roma Pass. Szczegóły na oficjalnej stronie: https://www.romapass.it/en/the-cards/

 15. Łukasz napisał(a)

  Cześć, kupiłem lot na przyszły rok. Z artykułu widzę że dotarcie z tego lotniska do apartamentu nie będzie stanowiło raczej problemu jeśli jeden autobus jest do metra A a potem mogę wysiąść na Baldo Degli Ubaldi więc tu mnie uspokoiłeś. Dzięki. Ale mam pytanie co to tych PASSów które tez w komentarzach wspominasz. Z tego co zrozumiałem Roma Pass poza biletem na transport umożliwia wejście do 2 muzeów np Koloseum – ale czy wtedy po rezerwacji omijamy też normalną kolejkę na tej wejściówce? Bo rozważam też Rome Tourist Card. Nie ma co prawda biletów na transport ale za to wybór obiektów znacznie lepszy ale czy na Rome Tourist Card jak jest napisane „Skip-the-line entrance” to oznacza że po prostu wchodzimy drugą kolejką w cenie czy umożliwia nam takie wejście ale bilet i tak trzeba kupić?

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Szczerze mówiąc te karty się niespecjalnie opłacają, chyba, że planujesz skupić się głównie na muzeach. Bilet za 1,50 euro wystarczy Ci, aby przejechać autobusem i metrem z lotniska. Natomiast z Roma Pass i tak trzeba zarezerwować oddzielnie wejście do Koloseum, ale wówczas bilet kosztuje 2 euro (zamiast 18 euro). Na oficjalnej stronie są opisane szczegóły: https://www.coopculture.it/it/prodotti/biglietto-colosseo-foro-romano-palatino_24h/

   Rzym najprzyjemniej zwiedza się pieszo, a w razie potrzeby bilety na metro są bardzo tanie.

   1. Łukasz napisał(a)

    No właśnie kalkuluje sobie czy się opłaci. Chcemy na pewno wejść do Coloseum i Forum Romanum, kaplicy Sykstyńskiej + Watykan i zrobić to bez stania w kolejkach więc w sumie na dobrą sprawę 2 atrakcje w stylu „must see” a za widnę na kopułę bazyliki i tak się płaci niezależnie czy kartę masz czy nie.

 16. Anita napisał(a)

  Witam. Za 2 tygodnie wybieramy sie do Rzymu. Apartament, który wynajmujemy, zaproponował nam transfer z lotniska Campinio do Watykanu za 80 € (4 osoby). Cena wydaje mi sie wygórowana, czy moze jednak takie sa teraz koszty, zwłaszcza ze przylot mamy dopiero o 21. A moze jednak taksówka z lotniska bedzie tańsza ? Bede wdzieczna za porade 🙂

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Taksówka z lotniska Ciampino w okolice Watykanu powinna kosztować nie więcej niż 35-40 euro za 4 osoby. Trzeba tylko uważać, żeby wsiąść do oficjalnej rzymskiej taksówki (najlepiej przed podróżą uzgodnić cenę). Możecie też podjechać autobusem do stacji Cinecitta, a później stamtąd metrem do stacji Ottaviano (Watykan). Wtedy zapłacicie za bilety 1,50 euro za osobę (ten sam bilet wystarczy na autobus i później metro).

   1. Anita napisał(a)

    Bardzo dziekuje

 17. Ell napisał(a)

  Cześć! Czy jadąc z lotniska do centrum, wybierając metro i autobus, bilet kasuje w bramce metra i później jeszcze w autobusie? Czy ten skasowany na bramce już nie trzeba kasować w autobusie?

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Witaj! Jadąc z lotniska pierwsze skorzystasz z autobusu, ponieważ one odjeżdżają spod lotniska i jadą do stacji metra. Więc musisz skasować bilet po wejściu do autobusu, a potem ponownie go skasować na bramkach w metrze, bo inaczej się nie otworzą.

   1. Nell napisał(a)

    Dzięki! A jadąc na lotnisko? Najpierw kasuje w metrze a później autobusie?

    1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

     Wystarczy skasować tylko w metrze, potem w autobusie już nie trzeba. Chodzi o to, żeby pojawiła się godzina do której ważny jest bilet.

     Bilet 100 minutowy upoważnia do jednego przejazdu metrem i nielimitowanego przejazdu autobusami, ale nie dłużej niż 100 minut od momentu skasowania.

     1. Jagoda napisał(a)

      Cześć, mam pytanie. Lądujemy na Ciampinio i musimy się dostać na ul. Via di Panico 9 (niedaleko placu Navona). Google mapsy pokazują m.in. autobus 220 -> metro -> autobus 40. Czy kupując bilet zintegrowany na autobus i metro za 1,5 euro (100 minut) możemy na nim jeszcze wsiąść w ten autobus nr. 40 ? (Zmieścimy się w 100 minutach z całą podróżą).
      Pytam, ponieważ na jednej ze stron przeczytałam, cytuję: „Zwykłe bilety komunikacji miejskiej są ważne do 100 minut, w których możesz przesiadać się i wysiadać tyle razy, ile potrzebujesz, ale na dwa sposoby. Pierwszy z nich to możliwość przesiadki pomiędzy tramwajem, koleją oraz autobusami (w tych trzech środkach transportu jest możliwość wymiany). Innymi słowy wsiadając w autobus w ciągu stu minut można przesiąść się do tramwaju albo na kolej, ale nie można na metro. Drugi z nich to 100 minut podróży w metrze – stacje można zmieniać tyle razy, ile się chce, natomiast musi to być tylko w systemie metra. Jeśli opuści się stację, należy zakupić kolejny bilet na rzymskie metro.”

      Z góry dziękuję za odpowiedź.

      P.S. Wasze artykuły są wspaniałe – dzięki nim ułożyliśmy plan na 3-tygodniową objazdówkę po Włoszech – Dziękujemy! 🙂

     2. Łukasz Ropczyński napisał(a)

      Hej, przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Jesteśmy w trakcie podróży i teraz nadrabiam zaległości.

      Można zrobić tak jak piszesz. Czyli autobus, metro i znów autobus, jeśli zmieścicie się w ciągu 100 minut. Zresztą to jest napisane na oficjalnej stronie ATAC Roma przy opisie biletu 100-minutowego.

      Co do drugiej kwestii. Zgadza się – na bilecie 100-minutowym tylko raz można wejść do metra. Potem można zmieniać linie metra, ale nie można opuszczać bramek.

 18. Adam napisał(a)

  Dzień dobry, czy istnieje możliwość bezpośredniej podroży autobusem z lotniska Ciampino do Sieny? Z tego co patrzyłem, to trzeba najpierw dojechać na Dworzec Autobusowy Tiburtina w Rzymie, a stamtąd bezpośrednio autobusem do Sieny…

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Nie ma takiej możliwości. Toskania ma swoje dwa międzynarodowe lotniska we Florencji i w Pizie. Z Ciampino najpierw należałoby dojechać na dworzec Roma Termini (tak jak opisałem w powyższym artykule bezpośrednim autobusem Terravision lub autobusem miejskim + metrem). Następnie z Roma Termini pociągiem do Sieny z jedną przesiadką we Florencji. Rozkład pociągów znajdziesz na stronie https://www.trenitalia.com/

   1. Adam napisał(a)

    Dziękuję Panu za odpowiedź, tak myślałem… A czy orientuje się Pan, jaki byłby orientacyjnie koszt i czas przejazdu taxi bezpośrednio z lotniska Ciampino na dworzec Tiburtina (nie Termini) ?

    1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

     Według oficjalnych rzymskich stawek z lotniska Ciampino na dworzec Tiburtina kurs kosztuje 36 euro (w ciągu dnia, do 4 osób w taksówce).

 19. Agata napisał(a)

  Tak, będziemy mieli bagaż, a Rzym zwiedzanie planujemy w drodze powrotnej, zostajemy na 2 noce.
  Najkorzystniej byłoby bezpośrednio (może być z przesiadką) do Fiumicino np pociągiem ,lub autobusem. Już sama nie wiem, bo też musimy coś zjeść w międzyczasie. miałam nadzieję, że coś kursuje między lotniskami. Ostatecznie zostaje pewnie taksówka?

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Kilka lat temu były takie bezpośrednie autobusy pomiędzy tymi lotniskami, jeździły co dwie godziny, ale teraz nie mogę znaleźć informacji na ich temat. Może zadzwoń na informację lotniskową i zapytaj czy coś jeździ bezpośrednio.

 20. Agnieszka napisał(a)

  Dzień dobry,
  dziękuję za super wpis.
  Za kilka tygodni jedziemy ekipą 9-osobową na tydzień do Rzymu.
  Chcę się upewnić – czy dobrze rozumiem, że nie muszę kupować odddzielnego biletu ale mogę gdzieś na lotnisku zakupić bilet 7-dniowy i rozpocząć jego ważność kasując go przed wejściem do ATAC 520 już na lotnisku?
  Gdzie mogę kupić taki bilet na lotnisku i gdzie są kasowniki abyśmy mogli je skasować?
  Przy tej okazji chciałabym podpytać
  – czy jest jakaś opcja zakupu biletu 7-dniowego (lub innych) grupowego – dla 9 osób?
  – czy dla uczniów i studentów są jakieś zniżki na bilety 7-dniowe?
  pozdrawiam 😉
  Agnieszka

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Dzień dobry,

   Na lotnisku Ciampino na lewo obok okienka Terravision jest kasa ATAC Roma i tam możesz kupić bilet 7-dniowy. Kosztuje 24 euro. Następnie kasuje się go już w autobusie, jak każdy bilet.

   Nie ma biletów dla grup i nie ma zniżek dla uczniów i studentów w autobusach czy metrze. Tzn. są pewnego rodzaju zniżki na abonamenty, ale dotyczą tylko osób zameldowanych w Rzymie. Turystów nie obejmują.

 21. Michał napisał(a)

  Dzień dobry:)
  Super poradnik, który dużo pomaga w planowaniu:)
  Proszę mi pomóc w jednej kwestii. Mam wylot z Ciampino 9 kwietnia o 7 rano ( jest to Niedziela Wielkanocna) w związku z tym autobusy którymi będę chciał sie dostac na lotnisko kursują jakoś specyficznie czy jak w zwykłą niedzielę o ile jest jakis podział na niedziele (chodzi mi o linie 520 i autobus Terravision). Mam jeszcze jedno nietypowe troche pytanie. Mianowicie orientuje sie Pan może ile łącznie trwa podróż z jednego końca czerwonej lini metra na drugi (batistini-cinecitta) ? Bedę miał nocleg w okolicy stacji Battistini i rozkminiam jak sie dostac na Ciampino na 7 rano 🙂

  Dziękuje bardzo i pozdrawiam 🙂

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Metro odpada, ponieważ zaczyna kursowanie o 5:30. Pozostaje więc autobus linii nocnej z okolic Battistini na dworzec Roma Termini, a stamtąd pierwszy autobus Terravision. Na oficjalnej stronie Terravision możesz sprawdzić, że 9 kwietnia pierwszy autobus sprzed Termini na lotnisko Ciampino odjeżdża o 4:40 i na lotnisku jest o 5:20. Jak się spóźnisz, to drugi jest dopiero o 6:30. Ewentualnie pozostaje taksówka.

 22. Darek napisał(a)

  Dobry wieczór. Wybieram się latem do Lido di Ostia. Czy jest realne, żebym dojechał z lotniska Ciampino busem 720 do stacji metra Laurentina – metro B, wysiadł na stacji Piramide i przesiadł się do kolejki podmiejskiej Roma- Lido i dojechał o stacji kolejowej Lido Centro na jednym bilecie 100 minutowym za 1,5 euro ? Dziękuję za odpowiedź

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Dzień dobry,

   Raczej konieczne będą dwa bilety. Na oficjalnej stronie ATAC Roma jest wyszukiwarka połączeń https://viaggiacon.atac.roma.it/ i pokazuje ona, że taka podróż potrwa ponad dwie godziny. Więc lepiej mieć ze sobą drugi bilet. Najwyżej jakby wszystko szło wyjątkowo sprawnie, to drugiego biletu nie kasuj 🙂

 23. Michał napisał(a)

  Przede wszystkim dziękuję za doskonałe poradniki, wycieczka do Rzymu bardzo się udała w dużej mierze właśnie dzięki informacjom z Twojego bloga!
  Z mojej strony chciałem dodać informację praktyczną – ponieważ wylądowaliśmy stosunkowo późno (było opóźnienia), punkt sprzedaży biletów na komunikację miejską był już zamknięty. Nie udało nam się też zlokalizować maszyny do biletów. „Uratowała” nas jedna pani podsuwając nam aplikację „TicketAppy”, trochę mało intuicyjna i czasem się wysypująca, ale na tyle dobra że przez cały pobyt bilety kupowaliśmy tylko w niej. Wymaga założenia darmowego konta i podpięcia karty, ale na szczęście mamy darmowy roaming w Europie, więc da się to wszystko zrobić nawet na lotnisku. W autobusie taki bilet kasujemy po prostu kliknięciem, a w metrze po kliknięciu pokazujemy QR code czytnikowi na bramce oznaczonej „B+” (zawsze jest jedna).

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Dziękuję za przydatny komentarz. Na pewno ta informacja przyda się niejednej osobie zaglądającej tutaj.

   Natomiast biletomat na lotnisku był trochę dalej, po lewej stronie, stojąc przodem do okienka z biletami. Chyba, że go gdzieś przestawili. Poza tym on przyjmował tylko drobne nominały, co dla niektórych turystów było problemem gdy jeszcze nie mieli rozmienionych pieniędzy. Zwrócę uwagę następnym razem w Rzymie gdzie go przestawili 🙂

 24. jagoda napisał(a)

  witam serdecznie …. mam pytanie … czy wsiadając na stacji kolejowej Ciampino w pociąg regionalny dojadę tylko do dworca ROMA TERMINI ? chciałabym dostać się do stacji ROMA S.PIETRO .. ew. jak z lotniska Ciampino mogę tam dotrzeć . Pozdrawiam serdecznie

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Bez problemu dojedziesz pociągiem z Ciampino do Roma S. Pietro. Połączeń jest mnóstwo, ale wszystkie wymagają przesiadki na Roma Termini. Cała podróż, włącznie z przesiadką, będzie trwała około 45 minut. Bilet 1,50 euro.

   1. Adam napisał(a)

    Dobry wieczór, mam pytanie o długość dojazdu. Mam przylot samolotu o 15:00 na Ciampino, a odjazd busa z dworca Tiburtina (nie Termini) o 16:30 i nie wiem czy jest w ogóle szansa zdążyć (zakładając że lot będzie bez opóźnień)… Taksówka z tego co wyczytałem wyżej w artykule kosztuje na takiej trasie 36 euro, ale nie wiem czy jest szansa, żeby w 60-70 minut nią dojechać bezpośrednio z lotniska Ciampino na dworzec Tiburtina? Z samolotu wyjdę dość szybko bo mam pierwsze miejsce przy drzwiach koło kabiny pilotów…

    1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

     Wszystko jest zaplanowane na styk. Taki dojazd zajmie pewnie godzinę, może odrobinę więcej. Autobus z lotniska do stacji metra odjeżdża co 20 minut. O 15:00 jest spory ruch więc na dojazd z lotniska do metra trzeba liczyć kolejne 20 minut. Potem samym metrem na Tiburtinę dojedziesz już sprawnie i tutaj korki nie mają znaczenia.

 25. Malgorzata napisał(a)

  Dzień dobry. Jak dostać się z Termini na Ciampino. Samolot o 6.15

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Domyślam się, że Ryanair zmienił Ci nagle godzinę lotu z 21:20 na 6:15. Już kilka osób do mnie pisało w tej sprawie.

   Autobusy Terravision są zazwyczaj skomunikowane z samolotami, ale w tym wypadku pierwszy autobus Terravision jest o 4:40, więc trochę późno.

   Jest jeszcze autobus Roma Airport Bus, pierwszy jedzie o 4:15. Tutaj rozkład: https://romeairportbus.it/?add-to-cart=11661&quantity=1 – tym powinnaś zdążyć.

   Pozdrawiam,
   Łukasz

 26. Malgorzata napisał(a)

  Jest Pan wspa iały udzielając informacji.
  Z Rzmu j a k dostać się do Bagnoreggio i di Speccata pekniętej skały

  1. Łukasz Ropczyński napisał(a)

   Pani Małgorzato,

   Obydwa te miejsca są kiepsko skomunikowane z Rzymem. Jeśli jedzie Pani na krótko, to nie ma sensu jechać do Montagna Spaccata czy Bagnoregio. W bliższej odległości jest sporo innych, ciekawych miejsc.

   Jeśli mimo wszystko planuje Pani taką podróż, to najpierw pociągiem z Rzymu do Orvieto, a później z Orvieto autobusem do Bagnoregio. Podróż w jedną stronę będzie trwała około 3 godzin, uwzględniając przesiadkę.

   Pozdrawiam,
   Łukasz

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO