Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Piazza Navona, Rzym, Włochy

Rzym i Watykan

prowincja: prowincja: Rzym, region: Lacjum, Włochy

Nie ma na świecie miasta dorównującego Rzymowi bogactwem artystycznym, historycznym, czy architektonicznym. Miasto jednoczące skrajności, stojące niegdyś na czele świata pogańskiego, a dziś będące centrum chrześcijaństwa. Przyciąga ludzi z całego świata, chcących odkrywać potęgę i chwałę tego miejsca. Piękno Rzymu zaklęte jest w budynkach, placach i obrazach, fascynujących i magicznych zakątkach, które każą wracać do Wiecznego Miasta. Do Rzymu można przyjeżdżać wielokrotnie i zawsze odkryjemy coś nowego, zaskakującego i pięknego.

 

 

Rzym to jedyne miasto na świecie, które budzi taki szacunek, zachwyt i podziw odwiedzających. To miasto o najpiękniejszej na świecie historii, z niezwykle bogatą architekturą: starożytne budowle, średniowieczne kościoły, renesansowe pałace, tajemnicze muzea Watykanu i potęga jego licznych świątyń, najważniejsze w Europie place, słynne teatry, galerie, restauracje… To wszystko dostępne jest dla turystów spacerujących historycznymi traktami i romantycznymi wąskimi alejkami olbrzymiego centrum historycznego. Rzym to także miasto setek fontann, dziesiątek wspaniałych parków i ogrodów, gdzie większość ulic i budynków skrywa w sobie bogatą historię, a często także spektakularne tajemnice.

Jak dojechać do Rzymu?

Z punktu widzenia komunikacyjnego Rzym jest globalną metropolią. Znajduje się tu jeden z największych portów lotniczych w Europie, obsługujący rocznie 40 milionów pasażerów. Tutejsze dwa duże dworce kolejowe – w ostatnim czasie odremontowane i rozbudowane – realizują połączenia kolejowe z najważniejszymi stolicami Europy. W godzinach szczytu co pół godziny odjeżdżają stąd składy kolei dużych prędkości Pendolino. Do tego dochodzą niezliczone połączenia kolejami regionalnymi oraz autobusami. Szczegółowo na temat transportu do Rzymu oraz przemieszczenia się po mieście piszemy pod koniec naszego artykułu.

Booking.com

Nasz przewodnik po Rzymie

Turystów przytłacza ogrom i wspaniałość historycznych budowli, który przeplata się z życiem codziennych Rzymian, nie zwracających uwagi na historię i bogactwo własnego miasta. Rzymianom udaje się jakoś żyć w otoczeniu własnej historii bez zwracania na nią uwagi, poświęcając się codziennym sprawom, i między innymi na tym polega urok tego miasta. Nowoczesny Rzym to prawie czteromilionowa aglomeracja, jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych świata, największe miasto Włoch, gdzie znajdują się państwowe urzędy. Rzym jest również istotnym na skalę światową centrum finansowym (znajdują się tutaj siedziby banków i instytucji finansowych). W Wiecznym Mieście swoją siedzibę mają słynne kluby sportowe, a samo miasto od wieków posiada niezwykle bogatą infrastrukturę – nie tylko sportową, ale także komunikacyjną: liczne węzły autostradowe, tunele, estakady, parkingi podziemne, dwa międzynarodowe porty lotnicze i trzy linie metra.

 

Jeśli na zwiedzanie cudownego Rzymu mamy tylko jeden dzień, to musimy odwiedzić kilka punktów obowiązkowych. Z lotniska udajemy się więc jak najszybciej na główny dworzec kolejowy Roma Termini, a stamtąd metrem w okolice Bazyliki św. Piotra (szczegółowe informacje znajdują się w ramce “Komunikacja” u dołu strony). Na pobieżne zwiedzenie Bazyliki św. Piotra potrzebujemy minimum dwóch godzin. Koniecznie trzeba pospacerować po Placu, wejść do wnętrza i do podziemi, gdzie znajduje się grób papieża Jana Pawła II. Należy przy tym pamiętać, że do Bazyliki nie są wpuszczane osoby w zbyt skromnym ubiorze. Spódniczki mini i odsłonięte ramiona są nieakceptowane – na nic zdadzą się prośby o wpuszczenie.

 

Jeśli mamy trochę więcej czasu lub jeśli na zwiedzanie Watykanu planujemy poświęcić cały dzień, to warto wejść na taras widokowy na kopule Bazyliki. Wejście jest płatne, ale sama droga na szczyt kopuły jest pasjonująca. Z góry możemy podziwiać wnętrze Bazyliki, a następnie z samej kopuły znakomicie widać panoramę Rzymu oraz ogrody watykańskie. Jest to najlepszy punkt widokowy w Rzymie i jedno z najlepszych miejsc do fotografowania Wiecznego Miasta. Osoby zostające w Rzymie dłużej niż jeden dzień koniecznie powinny poświęcić minimum kilka godzin na zwiedzanie Muzeów Watykańskich – uznawanych za najwspanialsze muzeum świata. Punktem obowiązkowym i najwspanialszym miejscem Watykanu jest Kaplica Sykstyńska.

Zamek świętego Anioła - Castel Sant?Angelo, Rzym, Włochy (fot. d1mka vetrov)
Zamek świętego Anioła - Castel Sant’Angelo, Rzym, Włochy (fot. d1mka vetrov)

Kontynuując trasę “jednodniowego turysty” przejdźmy Viale della Conciliazione w stronę Zamku Świętego Anioła. Gdybyśmy spędzali w Rzymie dłuższy czas, to oczywiście sam Zamek wart jest zwiedzenia wraz z tarasami widokowymi na górze. Jeśli mamy mało czasu, to należy zadowolić się widokiem z zewnątrz, a następnie przejść przez przepiękny Most św. Anioła na drugą stronę Tybru i podążać wąskimi uliczkami w stronę Piazza Navona. Praktyczna porada: jeśli nie mamy ze sobą planu Rzymu, to obok Zamku Anioła znajduje się punkt informacji turystycznej. Przy odrobinie szczęścia powinniśmy dostać tam bezpłatną mapę miasta. Ewentualnie za kilka euro można kupić dokładniejszy i lepiej wykonany plan.

Most św. Anioła, Rzym, Włochy (fot. d1mka vetrov)
Most św. Anioła, Rzym, Włochy (fot. d1mka vetrov)

Jednym z piękniejszych miejsc w Rzymie jest Piazza Navona, którzy przez cały dzień i dużą część nocy tętni życiem. Wokół rozstawione są kawiarniane stoliki, a na samym placu artyści sprzedają obrazy. Zaledwie kilkuminutowy spacer dzieli nas stąd od Fontanny di Trevi. Wielu turystów do fontanny wrzuca drobną monetę, wierząc, że pozwoli im to w przyszłości wrócić do Rzymu. W pobliżu Fontanny di Trevi znajdują się słynne i równie zatłoczone Schody Hiszpańskie. W czasie wakacji często odbywają się tutaj różnego rodzaju imprezy, transmitowane przez włoską telewizję.

Na wprost – od Schodów Hiszpańskich – zaczyna się Via dei Condotti. Jedna z wielu w Rzymie ulic, przy których znajdują się markowe butiki takich firm, jak Dior, Gucci, Prada, czy Bulgari. Warto się tędy przespacerować aż do Via del Corso, a następnie skręćmy w lewo. W ciągu kwadransa dojdziemy do Placu Weneckiego (Piazza Venezia). To jeden z najistotniejszych punktów na turystycznej mapie Rzymu. Okazały budynek z białego marmuru, jeden z symboli Rzymu, to Ołtarz Ojczyzny – pomnik Wiktora Emanuela II.

 

Spod Ołtarza Ojczyzny udajmy się Via dei Fori Imperiali w stronę Koloseum. Po drodze będziemy widzieć ruiny Forum Romanum. Cała historyczna okolica, wliczając Ołtarz Ojczyzny, Forum Romanum i Koloseum oraz wszystkie budynki, zabytki, place i kościoły wokół wymaga poświęcenia całego dnia na pobieżne zwiedzenie. Jeśli jednak nie mamy tyle czasu, to spod Koloseum metrem w kilka minut możemy wrócić na Termini, aby zakończyć swoją jednodniową wycieczkę po Rzymie.

 

Jeśli spędzamy w Rzymie kilka dni, to koniecznie musimy wybrać się do dzielnicy Zatybrze. Położona jest ona na wysokości historycznego centrum, po drugiej stronie Tybru. W I w. p.n.e. nie była to nawet część Rzymu, a osiedlali się tutaj Żydzi. Rejon wydawał się być częściowo odizolowany od reszty miasta, przez co miał autonomię. Dziś dzielnica przeżywa najlepsze chwile w swojej historii. Mieszkają tu znani i wpływowi Rzymianie, a także zwykli ludzie, którzy chcą być nieco obok turystycznego zgiełku w drugiej części miasta. Zatybrze słynie ze świetnych restauracji i trattorii, gdzie króluje prawdziwa rzymska kuchnia za rozsądną cenę. Tutejsze lokale są świetną alternatywą dla kiepskich i drogich pizzerii w turystycznej części Wiecznego Miasta.

 

Najbardziej efektowna trasa widokowa na Zatybrze prowadzi z żydowskiego getta przez Isola Tiberina pośrodku Tybru. Wyspę łączą zabytkowe mosty, które do dziś funkcjonują na bazie konstrukcji sprzed naszej ery. W XIX w. w Europie panowała moda na wyburzanie dawnej zabudowy, aby zrobić miejsce pod nowe, szerokie aleje. Tak też stało się na Zatybrzu, gdzie poświęcono część zabudowań pod Viale di Trastevere. Na północnym końcu ulicy znajduje się Piazza G.G. Belli, a kawałek dalej Piazza Sidney Sonnino. W niedzielny poranek ma miejsce Mercato Porta Portese. Kilka tysięcy straganów, począwszy od Porta Portese do Viale di Trastevere.

Turystyczna mapa centrum Rzymu (zapisz i wydrukuj)

Mapa Rzymu do wydrukowania
Turystyczna mapa centrum Rzymu do wydrukowania (PDF)

Podobnie jak w innych, turystycznie popularnych, miastach Europy zachodniej także w Rzymie należy uważać na kieszonkowców. Szczególnie czujni musimy być na głównych dworach kolejowych i w metrze. Pod tym względem Rzym nie odbiega od Paryża, czy Barcelony. Niestety poza kieszonkowcami Rzym pełny jest tzw. fałszywych przewodników, którzy oferują swoje usługi przypadkowo spotkanym turystom lub całym grupom turystów. Włoskie służby szacują, że nielegalni przewodnicy zarabiają nawet ćwierć miliona euro dziennie. Najczęstsze są przypadki, gdy nielegalni przewodnicy oferują “tańszy wstęp” do muzeów, czy kościołów, które i tak są bezpłatne. Rekordziści naciągali nawet całe wycieczki na bilety do Bazyliki św. Piotra w cenie 50 euro lub na lepsze miejsce w kolejce do Muzeów Watykańskich. Okazywało się, że po wzięciu pieniędzy “przewodnik” znikał bez śladu.

Booking.com

Położenie

Rzym położony jest w środkowej części Włoch nad Tybrem, na nizinnym terenie. Stosunkowo niedaleko Rzymu (około 20 km od centrum) znajduje się wybrzeże morskie. Oblicze miasta zostało ukształtowane w wyniku jego naturalnej topografii. Rzym został założony na sławnych siedmiu wzgórzach na lewym brzegu wijącego się malowniczo Tybru. Awentyn, Kapitol, Celius, Eskwilin, Palatyn, Kwirynał i Wiminal oraz doliny między nimi były zamieszkane od co najmniej 1000 roku przed naszą erą. Teren ten nadal stanowi rdzeń miasta, ale przez wieki Rzym rozrósł się i wchłonął wzgórza Pincio na północy oraz Janikulum na przeciwległym brzegu rzeki. Centro storico jest skupione na stosunkowo niewielkim obszarze w obrębie murów aureliańskich z III wieku. Zwarte i możliwe do zwiedzenia pieszo, obejmuje swym zasięgiem także Zatybrze.

W czasie upalnego lata Rzym nie stwarza wrażenia położonego nad wodą. Pobliska Ostia leży u ujścia Tybru, przy wylocie nadrzecznej równiny zalewowej, obok wspaniałej śródziemnomorskiej plaży. Ostia Antica była głównym portem starożytnego Rzymu. Atmosfera miasta nad rzeką była zawsze nieodłącznym elementem życia w mieście i jeszcze sto lat temu jego mieszkańcy udawali się łódkami na ryby lub wiosłowali po Tybrze. Miasto odwróciło się od rzeki po wzniesieniu obmurowań przeciwpowodziowych na brzegach Tybru.

Panorama Rzymu, Włochy (fot. Maciek Lulko)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Rzym wraz z Watykanem nazywany jest największym na świecie muzeum pod otwartym niebem. Nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Lista zabytków klasy zerowej jest imponująca. Poniżej wymieniamy tylko te najważniejsze.

Bazylika świętego Piotra

Budzi podziw i respekt. Jedno z najważniejszych świętych miejsc dla chrześcijan zbudowano w latach 1506 – 1626. Jest największym kościołem chrześcijańskich na świecie (23000 metrów kwadratowych) mogącym pomieścić 60 tysięcy wiernych. Tradycja głosi, że Bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochowania św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża i jednego z Apostołów (jego grób leży pod głównym ołtarzem). W podziemiach bazyliki znajdują się także groby innych papieży, w tym Jana Pawła II. Na początku XVI wieku, papież Juliusz II, podjął decyzję o zburzeniu grożącej zawaleniem bazyliki z czasów Konstantyna i zbudowaniu w tym miejscu nowej świątyni. Zadanie powierzył Donato Bramantemu. Po śmierci Bramantego budowę kontynuował Rafael, następnie Baldassare Peruzzi, później przez kilkadziesiąt lat Michał Anioł i wielu innych słynnych na skalę światową architektów. Ołtarz Bazyliki znajduje się siedem metrów nad grobem św. Piotra. Przy ołtarzu znajdują się schody do krypty (niedostępne dla zwiedzających). Do naw bocznych przylegają liczne kaplice. W pierwszej od wejścia po prawej stronie kościoła jest umieszczona Pieta watykańska. Od czasu uszkodzenia rzeźby przez szaleńca osłania ją kuloodporna szyba. Rzeźba została wykonana w 1498 roku przez 24-letniego, nieznanego jeszcze wtedy Michała Anioła. Za wnęką, w której umieszczona jest Pieta, znajduje kaplica Krucyfiksu, w której można zobaczyć średniowieczny krucyfiks, dzieło Pietro Cavalliniego. Nad Bazyliką dominuje ogromna kopuła zaprojektowana przez Michała Anioła, z której rozciąga się wspaniały widok na Wieczne Miasto. Taras widokowy na kopule dostępny jest dla zwiedzających za niewielką opłatą.

Muzea Watykańskie

Najwspanialsze muzea na świecie. Inne mogą im dorównać tradycją lub liczbą eksponatów, ale nigdzie nie ma całych sal zdobionych przez Rafaela czy fresków takich jak na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej. Aby to zobaczyć trzeba przejść prawie osiem kilometrów.

Kaplica Sykstyńska

Arcydzieło ze wspaniałym sklepieniem przedstawiającym dziewięć scen z 300 postaciami, autorstwa Michała Anioła. Michał Anioł tworzył go przez cztery lata w niezwykle trudnych warunkach (w zimnie i upale, malując na leżąco z rusztowania). Na tylniej ścianie kaplicy Michał Anioł stworzył kolejne arcydzieło: freski przedstawiające Sąd Ostateczny.

Forum Romanum

Przez tysiąc lat Forum Romanum (Foro Romano) było sercem starożytnego Rzymu oraz sercem imperium obejmującego prawie całą Europę. Dziś są to już tylko ruiny, ale stanowią najważniejszy obszar archeologiczny w Europie. Warto odwiedzić to miejsce, aby podziwiać ślady dawnej wielkości i urok tego miejsca. W pobliżu Forum Romanum można zobaczyć makietę, która przybliży starożytny wygląd zabudowań.

Koloseum

To najważniejsza zachowana budowla starożytnego Rzymu. Majestatycznego wyglądu nie przyćmił ani upływ czasu, ani zanieczyszczenie rzymskiego powietrza. Dawniej odbywały się tutaj walki gladiatorów podziwiane przez rzymski tłum. Budowę Koloseum rozpoczęto w 70 roku. Ogrom budowli oraz lokalizacja na bagnistym terenie sprawiały wiele trudności. O lokalizacji przesądziła bliska odległości do Forum Romanum i Palatynu. Amfiteatr był wzorem prostoty i funkcjonalności. Służył jako przykład dla innych tego typu inwestycji. Koloseum mieściło 50 tysięcy widzów. W 240 roku Koloseum uległo zniszczeniu w wyniku pożaru, następnie przeżyło jeszcze kilka trzęsień ziemi. W późniejszych latach Koloseum sukcesywnie rozbierano, żeby wykorzystać jego kamień na budowę innych zabytków. Docelowo rozebrano 2/3 Koloseum.

Koloseum, Rzym, Włochy (fot. visioncan)
Koloseum, Rzym, Włochy (fot. visioncan)

Kapitol

To wzgórze w Rzymie na północny zachód od Forum Romanum. Na południowym szczycie wzgórza wzniesiono świątynię Jowisza, a na przeciwnym najstarszą rzymską fortecę obronną Arx. Obecnie na wzgórzu znajduje się Piazza del Campidoglio przebudowany według projektu Michała Anioła. Pałace leżące po obu stronach są siedzibą Muzeów Kapitolińskich. Na placu stoi także konny pomnik cesarza Marka Aureliusza z II wieku.

Santa Maria In Aracoeli

Kościół na Kapitolu, do którego prowadzą 100 stopniowe schody. Zbudowano je w 1348 roku dla upamiętnienia dżumy. Mroczne wnętrze kościoła wywiera magiczny urok. Wśród największych dzieł sztuki kościoła są freski Pineturcchia.

Kościół San Pietro In Vincoli

W naszym języku to kościół św. Piotra w okowach. Został założony w 442 roku w miejscu, gdzie 400 lat wcześniej św. Piotr został skazany na śmierć. W kościele przechowywane są łańcuchy, którymi skrępowano św. Piotra w Jerozolimie. Po jakimś czasie sprowadzono z Konstantynopola drugą parę łańcuchów, którymi przykuto św. Piotra w Rzymie. Po położeniu ich obok siebie łańcuchy w cudowny sposób połączyły się i można je oglądać w szkatule pod ołtarzem głównym kościoła. Natomiast w prawej nawie znajduje się pomnik Mojżesza autorstwa Michała Anioła.

San Clemente

Nazywany “perłą”, miejscem, w którym trzy kolejne poziomy odpowiadają trzem okresom w historii religii w Rzymie. Pierwszy jest reprezentowany przez średniowieczny kościół, drugi przez leżący pod nim kościół założony w 392 roku, a na dole znajdują się ruiny świątyni sprzed czasów chrześcijańskich.

Kościół św. Jana na Laternie

Nazywany po włosku San Giovanni in Laterano został zbudowany w 314 roku przez Konstantyna – pierwszego chrześcijańskiego cesarza. W 774 roku w tym kościele został ochrzczony Karol Wielki. Do XIX wieku przed tutejszym ołtarzem odbywała się ceremonia intronizacji papieży. W 1929 roku w tym kościele podpisano Traktaty Laterańskie, regulujące stosunki między kościołem, a państwem reprezentowanym wówczas przez Mussoliniego.

Santa Maria Maggiore

Jest jedną z czterech wielkich bazylik w Rzymie. Została zbudowana w 420 roku rzekomo aby upamiętnić śnieg, który spadł w 358 roku i utworzył zarys przyszłego kościoła. Obecnie jest to najpiękniejsza stara bazylika w Rzymie, będąca celem wielu pielgrzymek. Wspaniały strop kościoła podtrzymuje czterdzieści masywnych kolumn, a dekoracje pokrywają praktycznie wszystkie powierzchnie kościoła. Przy południowej nawie znajduje się kaplica sykstyńska z 1585 roku. W ołtarzu głównym znajdują się relikwie: pięć kawałków drewna będących częścią żłobka Chrystusa.

Piazza Navona

Najwspanialszy plac w Rzymie przyciągający turystów dzień i noc, otoczony klimatycznymi kawiarniami i restauracjami. Niespełna 2000 lat temu w tym miejscu znajdował się 30-tysięczny stadion. Na placu znajdują się fontanny projektu Berniniego.

Piazza Navona, Rzym, Włochy
Piazza Navona, Rzym, Włochy

Campo de’ Fiori

W dosłownym tłumaczeniu “pole kwiatów”. Jest to cudowny rynek, gdzie codziennie (oprócz niedziel) znajdują się stragany ze świeżymi owocami, kwiatami, jarzynami i rybami. Przekupki na placu wyglądają jak z filmów Felliniego. Jest to jeden z nielicznych placów w Rzymie, przy którym nie ma kościoła. Okolica nie cieszy się najlepszą sławą. W pobliżu malarz Caravaggio zabił znajomego po przegranej partii tenisa.

Palazzo Doria Pamphilj

Walący się pałac o 1000 pokojach. W części pałacu mieści się prywatna galeria dzieł sztuki, która oprócz Watykanu i Galerii Borghese należy do najwspanialszej kolekcji w mieście. Są tu dzieła Tycjana, Tintoretta, Filippa Lippiego, Caravaggia i płótno Rafaela.

Panteon

Najstarszy tak dobrze zachowany budynek w Rzymie. Leży w centrum miasta i łatwo do niego trafić z wielu miejsc. Budowę Panteonu zakończono w 128 roku. Gmach przetrwał w doskonałym stanie ponieważ w 609 roku został zamieniony na kościół katolicki i zabranie chociażby jednego kamienia byłoby grzechem śmiertelnym. Fasada i wnętrze wyglądają tak samo jak w II wieku. Pod ścianami znajdują się nagrobki Rafaela i dwóch królów włoskich. Kopuła jest arcydziełem techniki starożytnej. Jest większa niż kopuła w Bazylice św. Piotra, a do XX wieku była największą konstrukcją betonową. Okrągły otwór w kopule spełniał rolę praktyczną i duchową: oświetlał wnętrze i umożliwiał bezpośrednią kompilację niebios.

Panteon w Rzymie, Włochy (fot. Neil Cornwall)
Panteon w Rzymie, Włochy (fot. Neil Cornwall)

Santa Maria sopra Minerva

Prosta gotycka fasada świątyni zbudowanej nad dawną świątynią Minerwy należy do wyjątków. Przed wejściem znajduje się posąg słonia projektu Berniniego. Słoń wyraża pobożność i mądrość – podstawowe zalety chrześcijaństwa. W kościele spoczywa jedna z patronek Włoch – św. Katarzyna Sieneńska. W pobliżu głównego ołtarza leży Florencki malarz Fra Angelico. Przy schodach prezbiterium usytuowana jest rzeźba Michała Anioła.

Fontana di Trevi

Słynna z wielu filmów, najpiękniejsza z setek fontann Rzymu. Pierwszą fontannę w tym miejscu zbudował w 1453 roku papież Mikołaj V. Doprowadzono do niej wodę z akweduktu wybudowanego przez Augusta w 19 roku. Obecna fontanna zbudowana została w latach 1732-1762 na zlecenie papieża Klemensa XII. Dla turystów wychodzących z brukowanych wąskich uliczek jest to zaskakujący widok. Fontanna zajmuje całą tylnią ścianę Palazzo Poli. Na środku fontanny stoi posąg Neptuna.

Fontanna di Trevi, Rzym, Włochy (fot. Gordon)
Fontanna di Trevi, Rzym, Włochy (fot. Gordon)

Piazza di Spagna

Znany w Polsce jako Plac Hiszpański. Nazwa pochodzi od rezydencji ambasadora hiszpańskiego przy Stolicy Apostolskiej. Plac Hiszpański jak i schody należą do najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Rzymie. Na placu znajdują się liczne posągi. U podnóża schodów znajduje się Fontana della Barcaccia. Jest zaprojektowana na kształt na wpół zatopionej łodzi. Pobliskie ulice są głównymi szlakami handlowymi w Rzymie, znajdują się tu ekskluzywne butiki, a na Schodach Hiszpańskich odbywają się regularne pokazy mody światowej sławy projektantów.

Plac Hiszpański, a w tle Schody Hiszpańskie, Rzym, Włochy (fot. Neil Cornwall)
Plac Hiszpański, a w tle Schody Hiszpańskie, Rzym, Włochy (fot. Neil Cornwall)

Palazzo Barberini

Pałac budowali trzej znakomici architekci: Bernini, Carlo Maderno i Borromini. Rodzina dla której go budowano należała do najbardziej szanowanych w średniowiecznym Rzymie. Obecnie w barokowym wnętrzu pałacu znajduje się Galleria Nazionale d’Arte Antica. Dużą atrakcją jest też sam pałac: rozległe schody, labirynt apartamentów, wspaniałe sale. Znajduje się tutaj m.in. słynne płótno Rafaela i freski Cortona.

Santa Maria del Popolo

W 1099 roku zbudowano kościół w miejscu pochówku Nerona. W ten sposób chciano odzyskać chrześcijańską ziemię zbrukaną przez kontakt z pogańskim tyranem. Kościół jest pełen skarbów i leży blisko galerii i parku Villa Borghese. Zdobieniem kaplicy zajmował się Rafael na polecenie bankiera z Sieny. Niektóre medaliony wewnątrz tworzył Bernini.

Villa Borghese

To największy park w centrum Rzymu. Znajdują się tutaj dwie największe rzymskie galerie: Galleria Borghese i Villa Giulia. Pierwsza z nich jest pełna bezcennych obrazów i rzeźb. Druga uznawana za największe na świecie muzeum etruskiej sztuki i rzemiosła. Villa Borghese jest pierwszym parkiem w Rzymie o charakterze wypoczynkowym. Założony w XVII wieku na zlecenie rodziny Borghese. Służył jako schronienie w czasie upalnego rzymskiego lata.

Bazylika św. Pawła za muram

Jedna z czterech bazylik papieskich w Rzymie, jest to miejsce pochówku św. Pawła. Bazylika została zbudowana w IV wieku. w 1980 roku, Bazylika św. Pawła za Murami, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek świętego Anioła - Castel Sant’Angelo

To grobowiec przeznaczony dla cesarza Hadriana. Jego budowę zakończono w 139 roku. Aby ułatwić komunikację, na wysokości Pola Marsowego przerzucono ośmioprzęsłowy most Pons Aelius. Budowla funkcję mauzoleum pełniła do 271, kiedy została włączona w system murów obronnych Rzymu. Na początku VII wieku papież Bonifacy IV na szczycie budynku wzniósł kaplicę Świętego Anioła w Niebie. W 1277 roku papież Mikołaj III połączył zamek z Watykanem za pomocą tajemnego korytarza, istniejącego do dziś. Obecnie, od roku 1933, znajduje się w nim watykańskie muzeum średniowiecznej broni.

Zamek św. Anioła, Rzym, Włochy (fot. Darren Flinders)
Booking.com

Historia

O początkach istnienia Rzymu opowiada legenda. Rea Sylwia, córka króla Numitora i kapłanka Westy urodziła dwóch synów – ich ojcem był bóg Mars. Amuliusz, który odebrał władzę Numitorowi, w obawie przed utratą tronu kazał wrzucić chłopców do Tybru. Wody rzeki wyrzuciły bliźnięta na brzeg, a tam znalazła je i wykarmiła wilczyca. Następnie dzieci przygarnął pasterz i to właśnie on nadał im imiona Romulus i Remus. Bracia dorastali, doświadczając niejednokrotnie opieki bogów, a gdy dorośli, zostali przywódcami niewielkiej społeczności i założyli miasto na Wzgórzu Palatyńskim. Wkrótce między nimi doszło do konfliktu, w wyniku którego Romulus zabił Remusa i w 753 r. p.n.e. został pierwszym władcą Rzymu.

 

Legenda głosi też, że Rzymianie z powodu braku kobiet w mieście postanowili je zdobyć napadając sąsiednie miasto. Napad się powiódł. Po śmierci Romulusa w Rzymie panowało kolejno sześciu królów. Około 616 roku przed naszą erą władzę w Rzymie zdobyli Etruskowie. Budowali oni wówczas pierwsze mury obronne wokół miasta. W 450 roku przed naszą erą w Rzymie ogłoszono tzw. “Prawa XII tablic”. W 312 roku przed naszą erą rozpoczęto budowę pierwszej drogi rzymskiej i pierwszego akweduktu. Kilka lat później założono pierwszą mennicę w mieście, a w 264 roku przed naszą erą odbyły się pierwsze igrzyska gladiatorów. W 220 roku przed nasza erą została zbudowana – do dziś istniejąca – Via Flaminia łącząca Rzym z Adriatykiem.

 

Starożytny Rzym położony był na wzgórzach. W I wieku przed naszą erą armia rzymska, która była bardziej wierna swym dowódcom niż politykom, stworzyła okazję takim ludziom jak Gajusz Mariusz, Pompejusz i Cezar, by mogli sięgnąć po władzę. W tych czasach ludność wiejska, której ziemię zniszczył Hannibal masowo przenosiła się do miast wraz z niewolnikami. Ludność Rzymu szybko wzrosła do ponad pół miliona mieszkańców. Imigranci budowali drogi, akwedukty i świątynie.

życie nocne w Rzymie, Włochy (fot. Neil Cornwall)
życie nocne w Rzymie, Włochy (fot. Neil Cornwall)

W 59 roku cesarz rzymski Neron zorganizował sportowe igrzyska. Pięć lat później wybuchnął w Rzymie wielki pożar. Rozpoczyna się odbudowa miasta, jeszcze piękniejszego niż wcześniej. W 72 rozpoczęto budowę Koloseum, w 125 budowano już Panteon, a w 216 zostają ukończone Termy Karakalli. Imperium do tego czasu rozrosło się do gigantycznych rozmiarów. W 247 roku celebrowano pierwsze tysiąclecie Rzymu. W latach 70. III w n.e. zbudowano nowe mury miasta zwane Murami Aureliana.

 

Już w III wieku najsłynniejszymi częściami Rzymu było Forum Romanum, Forum Boarium, Pola Marsowe i Via Appia. W 330 roku cesarz Konstantyn Wielki, przeniósł stolicę Cesarstwa do Konstantynopola. Następnie pięć lat później nastąpił podział na Cesarstwo Wschodniorzymskie ze stolicą w Konstantynopolu i Cesarstwo zachodniorzymskie ze stolicą w Mediolanie a następnie w Rawennie. Od tego czasu rola Rzymu ulegała marginalizacji. Miasto zostało zdobyte przez Wizygotów, a później przez północnoafrykańskich Wandalów w 455 roku. Spowodowało to upadek Cesarstwa Rzymskiego w 476 roku.

 

Po upadku zbudowanego przez Rzymian imperium, miasto, razem z resztą Włoch, przechodziło z rąk do rąk. W 846 roku Bazylika św. Piotra została ograbiona przez arabskich piratów. Po tym wydarzeniu papież Leon IV kazał zbudować wokół Bazyliki mury obronne. W VIII wieku Rzym stał się stolicą Państwa Kościelnego i siedzibą papieży. Od momentu powrotu papieża z niewoli awiniońskiej w 1377 roku rozpoczął się okres budowania i renowacji, który trwał aż do czasów renesansu. Po odnowie kilku akweduktów wzbogacanie przestrzeni publicznych fontannami i sadzawkami stało się w Rzymie wręcz obsesją.

 

Ogromna liczba klejnotów rzymskiej architektury wywodzi się z epoki renesansu, gdy Rzym ponownie stał się centrum kulturalnym w sercu Europy. Był to czas powstawania niezliczonych pałaców, ulic, placów i kościołów, bo arystokraci rywalizowali ze sobą i starali się wzajemnie prześcignąć we wspaniałości tworzonych na ich zlecenie dzieł. Kulminacją sztuki barokowej są śmiałe i teatralne w wyrazie dzieła Gianlorenza Berniniego. Rzym Berniniego to żywe muzeum fontann, fasad i giętkich krzywizn.

 

W 1527 roku Rzym został splądrowany przez wojska niemieckie pod wodza cesarza Karola V. W latach 1809 – 1814 miasto zostało wcielone przez Napoleona I do Francji, a następnie ponownie powróciło pod władzę papieży.

 

W 1871 roku Rzym stał się ponownie stolicą zjednoczonych Włoch. W 1929 roku traktaty laterańskie pomiędzy papieżem a rządem Królestwa Włoch ustanowiły odrębność Państwa Watykańskiego, uznając jego niezależność i niepodległość.

 

Wspaniałe bulwary i ogromne obiekty publiczne powstały dopiero w czasach po zjednoczeniu Włoch w XIX wieku. Oblicze Rzymu zostało po raz kolejny już odmienione wskutek uregulowania Tybru. Wówczas rozbudowano przedmieścia oraz wyburzono średniowieczne dzielnice w celu wzniesienia nowoczesnych obiektów i wytyczenia prostych arterii w nowej stolicy. Zjednoczenie Włoch było impulsem, dzięki któremu na początku XX w. powstały takie dzielnice jak Prati, Via Veneto, Castro Pretorio, Salario i pełne uroku Parioli.

 

Mussolini podczas swoich faszystowski rządów pragnął nie tylko, by okazała architektura wyrażała jego ideały, ale także by odzwierciedlała postęp przemysłowy. Miasto satelickie EUR, czyli Esposizione Universale Romana, powstało w latach 30. XX w. jako realizacja faszystowskiej utopii. Upadek Mussoliniego zahamował budowę, ale w dzielnicy mieszka obecnie kilka pokoleń rzymian.

 

Po II wojnie światowej – z uwagi na wzrost liczby ludności – odbudowano z tanich materiałów duże dzielnice Rzymu, by stworzyć niedrogie domy mieszkalne. W ostatnich latach w mieście powstały efektowne nowe budowle.

 

W czasie upalnego lata Rzym nie stwarza wrażenia położonego nad wodą, a przecież jest miastem portowym. Pobliska Ostia leży u ujścia Tybru, przy wylocie nadrzecznej równiny zalewowej, obok wspaniałej śródziemnomorskiej plaży. Ostia Antica była głównym portem starożytnego Rzymu. Atmosfera miasta nad rzeką była nieodłącznym elementem życia w mieście i jeszcze sto lat temu jego mieszkańcy udawali się łódkami na ryby lub wiosłowali po Tybrze. Miasto odwróciło się od rzeki po wzniesieniu obmurowań przeciwpowodziowych na brzegach Tybru.

Rzym, Włochy (fot. Neil Cornwall)
Rzym, Włochy (fot. Neil Cornwall)

Komunikacja

Samochodem do Rzymu

Samochodem osobowym do Rzymu najlepiej dotrzeć “Autostradą Słońca” (A1). Jadąc z północy (od Florencji) należy wybrać zjazd “Roma Nord”. Od południa zjazd: “Roma Est”. Oba zjazdy prowadzą na obwodnicę Grande Raccordo Anulare, połączoną ze wszystkimi głównymi arteriami wiodącymi do centrum.

 

Wjeżdżając do Rzymu należy przygotować się na beztroski styl jazdy samych rzymian. Znaki drogowe i sygnalizacja świetlna często traktowana jest bardzo umownie, a najczęściej używanym przyciskiem w samochodzie jest klakson. Na ulicach Rzymu należy szczególnie uważać na wszechobecne skutery, a samochody zaparkowane często w miejscu do tego niedozwolonym to standard. Policja zdaje się przymykać oko na wszystkie wykroczenia. Jeszcze kilka lat temu istniała możliwość dojechania samochodem praktycznie w ścisłe rejony Watykanu, czy Koloseum. Jednak od kilku lat w Rzymie obowiązują strefy ograniczonego ruchu. Do tych stref nie mogą wjechać pojazdy bez stosownego zezwolenia. Strefy ZTL są różne w dzień i w nocy. Bardzo łatwo pogubić się w szczegółowych mapach obrazujących, które ulice są dopuszczone do ruchu, a które nie.

 

 

Parkingów w centrum jest stosunkowo niewiele, powszechne jest parkowania wzdłuż ulic (po obydwu stronach). W samym Rzymie jest kilka bardzo dużych płatnych parkingów miejskich. Samochody jeżdżące po Rzymie często cechuje odrapany lakiery, połamane lusterka i powyginane zderzaki. To efekt przeciskania się po wąskich uliczkach Wiecznego Miasta. Postrachem na rzymskich drogach są trójkołowe skutery jeżdżące często przeładowane, a nie rzadko jeżdżące pod prąd. Sprawne poruszanie się po Rzymie wymaga dużych umiejętności, refleksu, szybkości w podejmowaniu decyzji. Każde zawahanie jest napiętnowane dziesiątkami klaksonów rodowitych rzymian. Dobrym rozwiązaniem jest parking przy stacji kolejowej na przedmieściach Rzymu lub przy którejś z odległych stacji metra i dalsze przemieszczanie się komunikacją publiczną. 

Pociągiem do Rzymu

Turyści chcący dotrzeć do Rzymu pociągiem w zależności od docelowego miejsca podróży mogą wysiąść na stacji Roma Tiburtina lub na głównym dworcu Roma Termini (Stazione Termini). Jest to główny punkt przesiadkowy do autobusów i obydwu linii metra. Część kursów regionalnych odbywa się z dodatkowego peronu oddalonego kilkaset metrów od głównego budynku dworca. Do Rzymu można dojechać zarówno setkami różnych połączeń ze wszystkich części Włoch, jak i szybką koleją (Freciarossa) z prędkością 300 km/h.

Samolotem do Rzymu

Najwięcej turystów do Rzymu przylatuje liniami lotniczymi. W Rzymie znajdują się dwa lotniska. Większe Fiumicino (im. Leonardo da Vinci, skrót: FTO) i mniejsze Ciampino (skrót: CIA). Z lotniska Fiumicino do centrum można się dostać pociągiem ekspresowym Leonardo (składy dawnego Pendolino), który odjeżdża co 30 minut i zatrzymuje się na stacji Termini. Pociąg Leonardo nie zatrzymuje się na stacjach pośrednich i jedzie ok. 30 minut. Pociąg jeździ od 6:00 do 23:30. Bilet kosztuje 14 euro, można go kupić w kasie lub biletomatach (dane aktualne na styczeń 2018 r.). Są też inne połączenia kolejowe do pozostałych rzymskich stacji. Fiumicino to lotnisko niezwykle nowoczesne i bardzo rozbudowane. W szczycie co kilkadziesiąt sekund odlatuje z niego samolot.

 

 

Z lotniska Ciampino można wybrać autobus komunikacji miejskiej, który podwiezie nas do najbliższej stacji metra: Anagnina na linii A. Ta sama linia metra dojeżdża także do stacji w okolicach Watykanu. Z Ciampino można też wybrać autobus miejski Atral, który dojeżdża do dworca Roma Termini. Do Termini dojeżdżają też autobusy firmy Sitbus oraz Terravision.

Komunikacja miejska i metro w Rzymie

Mapa (plan) metra w Rzymie do pobrania i wydrukowania w PDF

Komunikacja miejska w Rzymie to około 200 linii autobusowych, jedna linia trolejbusowa, trzy linie metra i kilka linii kolejowych. Istnieje tzw. karta “METREBUS” pozwalająca na przemieszczanie się wszystkimi środkami transportu na podstawie jednego, wspólnego biletu. W centrum Rzymu jest praktycznie jedna strefa biletowa. Są inne strefy, ale rozpoczynają się daleko poza obwodnicą miasta.

 

Metro w Rzymie to trzy linie: czerwona, niebieska i najnowsza zielona. Linie czerwona i niebieska łączą się ze sobą na stacji Termini (która jest jednocześnie głównym dworcem kolejowym). Najmłodsza linia, zielona nie jest jeszcze połączona z pozostałymi (na razie działa odcinek Monte Compatri-Pantano – Lodi. Linie metra są czynne od godziny 5:30 do 23:30, a w piątek i sobotę do 1:30. Pociągi odjeżdżają zwykle co 5-10 minut. Stacje metra oznaczone są niebieską, czerwoną lub zieloną tablicą (w zależności od linii) z białą literą M.

 

 

Centrum Rzymu z obszarami podmiejskimi łączą trzy linie metra naziemnego. Są to linie:

 • linia Ostiense – Ostia (do nadmorskiej dzielnicy Rzymu)
 • linia „FERROVIA ROMA NORD Flaminio – Prima Porta” – do północnych dzielnic miasta (Parioli, Flaminio, Saxa Rubra
 • linia „Roma Termini Laziale – Giardinetti” – do wschodnich dzielnic miasta (Centocelle, Casilino, Torre Maura)

Miasta partnerskie

 • Pekin (Chiny)
 • Kraków (Polska)
 • Nowy Jork (Stany Zjednoczone)
 • Cincinnati (Stany Zjednoczone)
 • Paryż (Francja)
 • Seul (Korea Południowa)
 • Tokio (Japonia)
 • Glasgow (Wielka Brytania)
 • Płowdiw (Bułgaria)
 • Belgrad (Serbia)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Jedna odpowiedź do “Rzym i Watykan

 1. Wybieram się do Rzymu. Trafiłem na Waszą stronę i na ten przewodnik. Wg mnie jest on doskonały i trudno mi sobie wyobrazić, by mógł być lepszy. Bardzo dziękuję osobom zaangażowanym w jego opracowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Booking.com
Booking.com