Lombardia -> Metro w Mediolanie i komunikacja miejska oraz regionalna – ceny biletów, mapa linii

Metro w Mediolanie i komunikacja miejska oraz regionalna – ceny biletów, mapa linii

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 6 komentarzy 3,6 tysięcy wyświetleń
Metro w Mediolanie i komunikacja miejska – ceny biletów, mapa linii

Na metro w Mediolanie składa się aż pięć linii: M1, M2, M3 i M5 oraz otwarta w 2022 r. i rozbudowana w tym roku linia M4. Ponadto uzupełnieniem komunikacji miejskiej w Mediolanie jest sieć tramwajowa, komunikacja autobusowa, 12 linii podmiejskiej kolejki oraz rozbudowana kolej regionalna zarządzana przez Trenord. Mediolan ma więc najbardziej nowoczesną sieć transportową we Włoszech, nie wspominając już o szybkich pociągach Frecciarossa i Italo, które łączą stolicę Lombardii z Turynem, Wenecją, Weroną, Florencją, czy Rzymem.

Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Które bilety wybrać? Jak dojechać do mediolańskiej katedry, a jak na stadion San Siro? Jakie są najlepsze połączenia z mediolańskimi lotniskami, a jak pojechać nad jezioro Como? Czy popularny wśród turystów bilet Io Viaggio obowiązuje przy dojeździe z lotniska? Do którego roku życia dzieci podróżują za darmo?

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w moim nowym przewodniku po mediolańskiej komunikacji miejskiej i komunikacji w regionie.

Zobacz także:

Metro w Mediolanie i komunikacja miejska – ceny biletów

metro w Mediolanie, linia M1 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Mediolanie, linia M1 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Mediolańskie metro (Metropolitana di Milano) zarządzane jest przez miejską spółkę ATM (Azienda Trasporti Milanesi). To właśnie w punktach oznaczonych logo ATM można kupić bilety na korzystanie z komunikacji miejskiej, w tym także bilety dobowe i trzydniowe. Ponadto bilety można kupić także w automatach (znajdują się niemal na każdej stacji metra) oraz w kioskach. Praktyczne wszędzie można płacić gotówką lub kartą.

Bilety upoważniają do przejazdów po całej metropolii, zarówno metrem, jak i tramwajami, autobusami oraz pociągami.

Aktualne na 2023 ceny najpopularniejszych biletów:

 • 2,20 euro – bilet ważny przez 90 minut;
 • 7,60 euro – bilet 24-godzinny.
 • 13,00 euro – bilet 3-dniowy ważny od pierwszego skasowania, aż do zakończenia usługi transportowej trzeciego dnia, tj. o godzinie 03:45 rano.

Porada praktyczna: w ramach sieci transportowej ATM w Mediolanie dzieci poniżej 14 roku życia podróżują za darmo, jeśli ich opiekun ma ważny bilet. W przypadku kontroli wystarczy pokazać ważny dokument tożsamości, który potwierdza wiek dziecka.

W jakich godzinach kursuje metro w Mediolanie?

metro w Mediolanie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Mediolanie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Aktualne godziny kursowania metra w Mediolanie:

 • Linia M1 – od 5:30 do około 0:30;
 • Linia M2 – od 5:30 do około 0:30;
 • Linia M3 – od 5:30 do około 0:30;
 • Linia M4 – od poniedziałku do czwartku od 6:00 do 22:00, od piątku do niedzieli od 6:00 do 00:30;
 • Linia M5 – od 5:40 do około 0:00.

W zależności od linii, rozkładu jazdy i sezonu częstotliwość kursowania pociągów metra w Mediolanie zmienia się i wynosi od 2 do 12 minut. Najwięcej pociągów jeździ na liniach M1, M2 i M3.

Czy warto kupić bilet Io Viaggio?

Jeśli planujesz intensywnie podróżować po Lombardii, to być może opłacalne będzie wykupienie karty Io Viaggio. To zintegrowany bilet uprawniający do przejazdu w Lombardii autobusami, tramwajami, pociągami regionalnymi, metrem, niektórymi kolejkami linowymi i statkami na jeziorze Iseo. Szczegółowa lista znajduje się tutaj.

Ważna uwaga: Io Viaggio nie obowiązuje w pociągu Malpensa Express, który kursuje z lotniska Mediolan Malpensa oraz w autobusach prywatnych przewoźników, które kursują z lotnisk Mediolan Malpensa i Bergamo (takich jak na przykład Terravision).

W 2023 r. ceny karty io viaggio kształtowały się następująco:

 • 1 dzień – 17,50 euro
 • 2 dni – 29,00 euro
 • 3 dni – 35,00 euro
 • 7 dni – 46,50 euro

Karta Io Viaggio obowiązuje tylko na terenie regionu Lombardia. Nie można więc dojechać z Io Viaggio z Mediolanu do Werony, ale można dojechać do ostatniej stacji w Lombardii, czyli do Desenzano del Garda nad jeziorem Garda. Następnie na stosunkowo krótki odcinek z Desenzano del Garda do Werony trzeba dokupić zwykły bilet mimo posiadania Io Viaggio.

Bilet Io Viaggio można kupić m.in.:

 • na stacjach kolejowych w Lombardii;
 • w biletomatach Trenord;
 • w biletomatach ATM (biletomaty mediolańskiego metra);
 • w ATM Point;

Porada praktyczna: papierowe bilety Io Viaggio na 1, 2, 3 lub 7 dni są ważne od daty pierwszego skasowania. Natomiast bilet Io Viaggio kupiony w aplikacji lub na stronie internetowej nie musi być skasowany, ponieważ początek ważności biletu wybierany jest w momencie zakupu. Wówczas podczas kontroli pasażer musi okazać ekran smartfona z aktywnym biletem.

Metro w Mediolanie – co warto wiedzieć?

metro w Mediolanie, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Mediolanie, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Metro w Mediolanie jest najszybszym środkiem transportu w mieście. Na kursujące od rana do późnego wieczora pociągi metra zazwyczaj czeka się około 3-4 minuty, a w godzinach o najmniejszym natężeniu ruchu czas oczekiwania może wynieść maksymalnie 12 minut.

Stacje metra zlokalizowane są w taki sposób, że metrem można dojechać do najważniejszych miejskich placów, dworców, zbytków czy nawet na położony daleko poza centrum stadion San Siro. Przykładowo na Pizza del Duomo krzyżują się dwie linie mediolańskiego metra, podobnie zresztą jak przy głównym dworcu kolejowym Milano Centrale.

mapa linii metra - Mediolan (źródło: ATM Milano)
mapa linii metra – Mediolan (źródło: ATM Milano)

Pierwsze trzy linie metra M1, M2 i M3 to klasyczne metro podobne do metra w Rzymie o dużej częstotliwości kursowania. Natomiast linie M4 i M5 to nowoczesne, w pełni zautomatyzowane linie, ale kursują nieco rzadziej od pozostałych.

Łącznie metro w Mediolanie ma 104 km długości i 121 stacji. Ponadto w budowie jest kolejnych 15 stacji metra (13 na linii M4 i 2 nowe stacje na linii M1). Każdego dnia metro w Mediolanie przewozi około 1 590 000 pasażerów.

Komunikacja autobusowa i tramwaje w Mediolanie

komunikacja miejska w Mediolanie, po mieście jeżdżą zarówno nowoczesne jak i zabytkowe tramwaje (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
komunikacja miejska w Mediolanie, po mieście jeżdżą zarówno nowoczesne jak i zabytkowe tramwaje (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Uzupełnieniem mediolańskiego metra jest komunikacja autobusowa (w tym linie nocne), sieć tramwajowa, linie trolejbusowe, kolejki miejskie i kolej regionalna.

 • Autobusy i tramwaje – obowiązują w nich te same bilety co w metrze. Szczególnie godne uwagi są tramwaje. Są wygodniejsze niż autobusy, a ich trasy często są odseparowane od ruchu samochodowego, więc tramwaje rzadziej stoją w korkach. Sieć tramwajowa składa się z 17 linii miejskich, co czyni ją najbardziej rozbudowaną siecią tramwajową we Włoszech.
 • Kolej podmiejska – jest znakomitym uzupełnieniem metra, a na niektórych liniach pociągi jeżdżą nawet co 6 minut. Na kolej podmiejską składa się 12 linii, nazwane kolejno od S1 do S13 (nie ma linii S10). Kolej podmiejska ma łącznie 124 stacje. Najważniejsze z nich krzyżują się z liniami metra lub z głównymi dworcami kolejowymi. Niemal wszystkie (za wyjątkiem jednej) linie kolei podmiejskiej zarządzane są przez Trenord.
 • Kolej regionalna – dodatkowo Trenord obsługuje połączenia regionalne, których kolejne numery linii poprzedza litera „R”, „RE” (Regio Express) lub „RV” (Regionale Veloce). Te ostatnie to szybkie pociągi regionalne, które zatrzymują się tylko na głównych stacjach.

Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Za każdym razem w Mediolanie zaskakująco dobrze sprawdza mi się aplikacja Google Maps. O ile w przypadku dojazdu z pobliskich lotnisk, Google Maps nie wyświetla najlepszych opcji, to w przypadku poruszania się po centrum Mediolanu aplikacja działa dobrze i podpowiada najlepsze rozwiązania.

Natomiast mediolański ATM zaleca, aby korzystać z wyszukiwarki połączeń na ich oficjalnej stronie:
https://giromilano.atm.it/#/home/en

Połączenia kolei regionalnych sprawdzaj na oficjalnej stronie Trenord:
https://www.trenord.it/

Jak dojechać w poszczególne miejsca w Mediolanie i w okolicy?

Czytelnicy regularnie pytają mnie o to, jak dojechać w poszczególne miejsca. Niestety nie jestem w stanie indywidualnie doradzać każdemu, ale poniżej publikuję te najczęściej zadawane pytania i konkretne odpowiedzi.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum Mediolanu?

pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym w Mediolanie kursują bezpośrednie autobusy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym w Mediolanie kursują bezpośrednie autobusy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Cztery najpopularniejsze sposoby na przejazd z lotniska w Bergamo do centrum Mediolanu:

 • 12,00 euro / 10,00 euro przy zakupie online – bezpośredni autobus Terravision (dodatkowo -10% rabatu z naszym kodem KIEWLO10TE ważnym do 10 grudnia 2023);
 • 12,00 euro / 10,00 euro – bezpośredni autobus Autostradale;
 • 12,00 euro / 10,00 euro – bezpośredni autobus Oriosuttle;
 • 8,60 euro – autobus linii 1 do dworca w Bergamo + pociąg Trenord do Mediolanu.

Zobacz więcej na ten temat w oddzielnym artykule:

Jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum Mediolanu?

tablica na lotnisku z informacjami jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum miasta (fot. Evgeny Trofimov)
tablica na lotnisku z informacjami jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum miasta (fot. Evgeny Trofimov)

Cztery najpopularniejsze sposoby na przejazd z lotniska Mediolan Malpensa do centrum Mediolanu:

 • 10,00 euro / 16,00 euro przy zakupie w obie strony – bezpośredni autobus Terravision (oficjalna strona) z lotniska na dworzec Milano Centrale (dodatkowo -10% rabatu z naszym kodem KIEWLO10TE ważnym do 10 grudnia 2023 r.);
 • 10,00 euro / 16,00 euro przy zakupie w obie strony – autobus Autostradale z lotniska do centrum Mediolanu;
 • 13,00 euro / 20,00 euro przy zakupie w obie strony – pociąg Malpensa Express z lotniska do dworca Milano Centrale;
 • 104,00 euro – taksówka z lotniska do centrum Mediolanu.

Zobacz więcej na ten temat w oddzielnym artykule:

Jak dojechać z Milano Centrale do mediolańskiej katedry?

wejście do metra na Piazza del Duomo, metro w Mediolanie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wejście do metra na Piazza del Duomo, metro w Mediolanie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przy dworcu Milano Centrale krzyżują się dwie linie metra. Aby dojechać do mediolańskiej katedry wybierz żółtą linię metra M3 w kierunku S. Donato. Wysiądź na czwartej stacji, czyli na Duomo M3. Stacja znajduje się tuż przed mediolańską katedrą.

Jak dojechać z Milano Centrale na stadion San Siro?

Przejdź do metra linii M3. Następnie jedź linią M3 w kierunku S. Donato – Comasina przez dwa przystanki. Wysiądź z metra na stacji Zara, gdzie linia M3 krzyżuje się z linią M5. Następnie jedź linią M5 w kierunku Bignami – San Siro Stadio. Po przejechaniu 12 stacji metra wysiądź na stacji San Siro Stadio M5. Cała podróż metrem (włącznie z przesiadką) powinna trwać około 25-30 minut.

Jak dojechać z Mediolanu nad jezioro Como?

pociąg regionalny na dworcu kolejowym Milano Centrale, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pociąg regionalny na dworcu kolejowym Milano Centrale, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Mediolanu nad jezioro Como najwygodniej pojechać pociągiem regionalnym. Pociągi w Lombardii są stosunkowo niedrogie, czyste, nowoczesne i punktualne.

W ciągu dnia pociągi z Mediolanu do Lecco (nad jeziorem Como) są dokładnie co godzinę. Bilet w jedną stronę kosztuje 5,20 euro, a podróż trwa 40 minut. Pociągi są klimatyzowane.

Pociągiem z Mediolanu możesz dojechać nie tylko do Lecco, ale także nieco dalej do Varenny, która jest najbardziej urokliwym miasteczkiem nad jeziorem Como.

Porada praktyczna: aktualny rozkład jazdy możesz sprawdzić na oficjalnej stronie https://www.trenord.it/ – pamiętaj tylko, aby nazwy miejscowości wpisywać po włosku.

Bilet na pociąg najłatwiej kupić bezpośrednio na dworcu, w biletomacie Trenitalia lub Trenord. Płatność gotówką lub kartą. Pamiętaj, że taki bilet trzeba skasować przed wejściem do pociągu. Bilety można też kupić przez internet na oficjalnej stronie Trenord lub Trenitalia – wówczas unikniesz ewentualnej kolejki do biletomatu.

Jak dojechać z Mediolanu do Werony, do Wenecji lub do Rzymu?

Milano Centrale, Mediolan, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Milano Centrale, Mediolan, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Mediolanu do największych włoskich miast jeżdżą pociągi kolei dużych prędkości. Wśród nich najszybsze są pociągi Frecciarossa oraz Italo.

Porada praktyczna: bilet na ekspres Frecciarossa lub Italo najlepiej kupić z większym wyprzedzeniem – wówczas bilet może być nawet o połowę tańszy niż kupowany na kilka dni przed podróżą. Bilety kupuj wyłącznie na oficjalnych stronach przewoźników https://www.trenitalia.com/ oraz https://www.italotreno.it/it a nie u pośredników.

Przykładowy czas przejazdu pociągiem z Mediolanu:

 • trasa Mediolan – Werona – ekspresem 1:30, pociągiem regionalnym 1:52.
 • trasa Mediolan – Wenecja – ekspresem 2:15, pociągiem regionalnym z przesiadką 3:27.
 • trasa Mediolan – Florencja – ekspresem 1:54, pociągiem regionalnymi z dwoma przesiadkami około 5-6 godzin;
 • trasa Mediolan – Rzym – ekspresem 3:12.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

6 komentarzy

Ewa 11 listopada 2023 - 20:13

Jadę z dzieckiem lat 14 do Mediolanu. Mam pytanie odnośnie komunikacji bezpłatnej dla dzieci poniżej 14 lat. Nie wiem czy wystarczy tylko dowod, czy też trzeba mieć specjalną kartę dla dziecka uprawniająca do bezpłatnych przejazdów.?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 listopada 2023 - 09:54

Dzień dobry,

Gdy byłem z moim dzieckiem w Mediolanie to – tak samo zresztą jak w Rzymie – miałem wykupiony bilet, syn nie miał, a przez bramki w metrze przechodziliśmy razem. Na jednym bilecie. My akurat korzystaliśmy ze zwykłych biletów.

Natomiast są jeszcze bilety Io Viaggio – czasem atrakcyjne cenowo dla turystów – i wówczas w kasie dostaje się jeszcze do uzupełnienia taką jednostronicową kartkę, żeby wpisać dane dziecka.

Nie ma jednak darmowego biletu dla dzieci poniżej 14 roku życia. Ewentualnie w ATM Point przy dworcu Milano Centrale mogą Państwo zapytać jaki bilet będzie dla Was najbardziej opłacalny.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Martyna 11 listopada 2023 - 23:57

Cześć 🙂
Czy bilet 3-dniowy za 13 EUR jest dalej w sprzedaży? Nie widzę go w aplikacji ATM :/

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 listopada 2023 - 10:18

Hej Martyna,

Sprawdzałem przed momentem na oficjalnej stronie ATM i wciąż ten bilet jest. Nic się nie zmieniło.

Jeśli nie widzisz tej opcji w aplikacji, to kup bilet po prostu na miejscu w biletomacie, w ATM Point albo w kiosku.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Miras 4 grudnia 2023 - 14:46

Dzięki za przewodnik, bardzo przydatne informacje 🙂
My ruszamy do Mediolanu od 7-10 grudnia, 8 grudnia jest tam duże święto czy wtedy sklepy etc sa otwarte? czy wiekszośc rzeczy pozamykana?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 grudnia 2023 - 20:55

8 grudnia jest Festa dell’Immacolata. To święto państwowe, ale większość sklepów będzie w tym dniu otwarta. Nie ma zakazu handlu. Takie sklepy sieciowe jak Conad, Coop, Pam, Lidl, Esselunga, Carrefour są w większości czynne i nie ma odgórnego nakazu ich zamknięcia. Czasem jednak dyrektorzy w regionach decydują się zamknąć niektóre sklepy lub skrócić godziny otwarcia, ale nie spodziewałbym się, że akurat w Mediolanie je zamkną 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych i swoich praw znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuję Czytaj więcej