Strona główna -> Lombardia -> Metro w Mediolanie i komunikacja miejska oraz regionalna – ceny biletów, mapa linii

Metro w Mediolanie i komunikacja miejska oraz regionalna – ceny biletów, mapa linii

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 77 komentarzy 31,7 tysięcy wyświetleń
Metro w Mediolanie i komunikacja miejska – ceny biletów, mapa linii

Na metro w Mediolanie składa się aż pięć linii: M1, M2, M3 i M5 oraz otwarta w 2022 r. i rozbudowana w tym roku linia M4. Ponadto uzupełnieniem komunikacji miejskiej w Mediolanie jest sieć tramwajowa, komunikacja autobusowa, 12 linii podmiejskiej kolejki oraz rozbudowana kolej regionalna zarządzana przez Trenord. Mediolan ma więc najbardziej nowoczesną sieć transportową we Włoszech, nie wspominając już o szybkich pociągach Frecciarossa i Italo, które łączą stolicę Lombardii z Turynem, Wenecją, Weroną, Florencją, czy Rzymem.

Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Które bilety wybrać? Jak dojechać do mediolańskiej katedry, a jak na stadion San Siro? Jakie są najlepsze połączenia z mediolańskimi lotniskami, a jak pojechać nad jezioro Como? Czy popularny wśród turystów bilet Io Viaggio obowiązuje przy dojeździe z lotniska? Do którego roku życia dzieci podróżują za darmo?

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w moim nowym przewodniku po mediolańskiej komunikacji miejskiej i komunikacji w regionie.

Zobacz także:

Metro w Mediolanie i komunikacja miejska – ceny biletów

metro w Mediolanie, linia M1 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Mediolanie, linia M1 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Mediolańskie metro (Metropolitana di Milano) zarządzane jest przez miejską spółkę ATM (Azienda Trasporti Milanesi). To właśnie w punktach oznaczonych logo ATM można kupić bilety na korzystanie z komunikacji miejskiej, w tym także bilety dobowe i trzydniowe. Ponadto bilety można kupić także w automatach (znajdują się niemal na każdej stacji metra) oraz w kioskach. Praktyczne wszędzie można płacić gotówką lub kartą.

Bilety upoważniają do przejazdów po całej metropolii, zarówno metrem, jak i tramwajami, autobusami oraz pociągami.

Aktualne na 2024 ceny najpopularniejszych biletów:

 • 2,20 euro – bilet ważny przez 90 minut;
 • 7,60 euro – bilet 24-godzinny.
 • 15,50 euro – bilet 3-dniowy ważny od pierwszego skasowania, aż do zakończenia usługi transportowej trzeciego dnia, tj. o godzinie 03:45 rano.

Porada praktyczna: w ramach sieci transportowej ATM w Mediolanie dzieci poniżej 14 roku życia podróżują za darmo, jeśli ich opiekun ma ważny bilet. W przypadku kontroli wystarczy pokazać ważny dokument tożsamości, który potwierdza wiek dziecka.

W jakich godzinach kursuje metro w Mediolanie?

metro w Mediolanie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Mediolanie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Aktualne godziny kursowania metra w Mediolanie:

 • Linia M1 – od 5:30 do około 0:30;
 • Linia M2 – od 5:30 do około 0:30;
 • Linia M3 – od 5:30 do około 0:30;
 • Linia M4 – od poniedziałku do czwartku od 6:00 do 22:00, od piątku do niedzieli od 6:00 do 00:30;
 • Linia M5 – od 5:40 do około 0:00.

W zależności od linii, rozkładu jazdy i sezonu częstotliwość kursowania pociągów metra w Mediolanie zmienia się i wynosi od 2 do 12 minut. Najwięcej pociągów jeździ na liniach M1, M2 i M3.

Czy warto kupić bilet Io Viaggio?

Jeśli planujesz intensywnie podróżować po Lombardii, to być może opłacalne będzie wykupienie karty Io Viaggio. To zintegrowany bilet uprawniający do przejazdu w Lombardii autobusami, tramwajami, pociągami regionalnymi, metrem, niektórymi kolejkami linowymi i statkami na jeziorze Iseo. Szczegółowa lista znajduje się tutaj.

Ważna uwaga: Io Viaggio nie obowiązuje w pociągu Malpensa Express, który kursuje z lotniska Mediolan Malpensa oraz w autobusach prywatnych przewoźników, które kursują z lotnisk Mediolan Malpensa i Bergamo (takich jak na przykład Terravision).

W 2024 r. ceny karty io viaggio kształtowały się następująco:

 • 1 dzień – 17,50 euro
 • 2 dni – 29,00 euro
 • 3 dni – 35,00 euro
 • 7 dni – 46,50 euro

Karta Io Viaggio obowiązuje tylko na terenie regionu Lombardia. Nie można więc dojechać z Io Viaggio z Mediolanu do Werony, ale można dojechać do ostatniej stacji w Lombardii, czyli do Desenzano del Garda nad jeziorem Garda. Następnie na stosunkowo krótki odcinek z Desenzano del Garda do Werony trzeba dokupić zwykły bilet mimo posiadania Io Viaggio.

Bilet Io Viaggio można kupić m.in.:

 • na stacjach kolejowych w Lombardii;
 • w biletomatach Trenord;
 • w biletomatach ATM (biletomaty mediolańskiego metra);
 • w ATM Point;

Porada praktyczna: papierowe bilety Io Viaggio na 1, 2, 3 lub 7 dni są ważne od daty pierwszego skasowania. Natomiast bilet Io Viaggio kupiony w aplikacji lub na stronie internetowej nie musi być skasowany, ponieważ początek ważności biletu wybierany jest w momencie zakupu. Wówczas podczas kontroli pasażer musi okazać ekran smartfona z aktywnym biletem.

Metro w Mediolanie – co warto wiedzieć?

metro w Mediolanie, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Mediolanie, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Metro w Mediolanie jest najszybszym środkiem transportu w mieście. Na kursujące od rana do późnego wieczora pociągi metra zazwyczaj czeka się około 3-4 minuty, a w godzinach o najmniejszym natężeniu ruchu czas oczekiwania może wynieść maksymalnie 12 minut.

Stacje metra zlokalizowane są w taki sposób, że metrem można dojechać do najważniejszych miejskich placów, dworców, zbytków czy nawet na położony daleko poza centrum stadion San Siro. Przykładowo na Pizza del Duomo krzyżują się dwie linie mediolańskiego metra, podobnie zresztą jak przy głównym dworcu kolejowym Milano Centrale.

mapa linii metra - Mediolan (źródło: ATM Milano)
mapa linii metra – Mediolan (źródło: ATM Milano)

Pierwsze trzy linie metra M1, M2 i M3 to klasyczne metro podobne do metra w Rzymie o dużej częstotliwości kursowania. Natomiast linie M4 i M5 to nowoczesne, w pełni zautomatyzowane linie, ale kursują nieco rzadziej od pozostałych.

Łącznie metro w Mediolanie ma 104 km długości i 121 stacji. Ponadto w budowie jest kolejnych 15 stacji metra (13 na linii M4 i 2 nowe stacje na linii M1). Każdego dnia metro w Mediolanie przewozi około 1 590 000 pasażerów.

Komunikacja autobusowa i tramwaje w Mediolanie

komunikacja miejska w Mediolanie, po mieście jeżdżą zarówno nowoczesne jak i zabytkowe tramwaje (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
komunikacja miejska w Mediolanie, po mieście jeżdżą zarówno nowoczesne jak i zabytkowe tramwaje (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Uzupełnieniem mediolańskiego metra jest komunikacja autobusowa (w tym linie nocne), sieć tramwajowa, linie trolejbusowe, kolejki miejskie i kolej regionalna.

 • Autobusy i tramwaje – obowiązują w nich te same bilety co w metrze. Szczególnie godne uwagi są tramwaje. Są wygodniejsze niż autobusy, a ich trasy często są odseparowane od ruchu samochodowego, więc tramwaje rzadziej stoją w korkach. Sieć tramwajowa składa się z 17 linii miejskich, co czyni ją najbardziej rozbudowaną siecią tramwajową we Włoszech.
 • Kolej podmiejska – jest znakomitym uzupełnieniem metra, a na niektórych liniach pociągi jeżdżą nawet co 6 minut. Na kolej podmiejską składa się 12 linii, nazwane kolejno od S1 do S13 (nie ma linii S10). Kolej podmiejska ma łącznie 124 stacje. Najważniejsze z nich krzyżują się z liniami metra lub z głównymi dworcami kolejowymi. Niemal wszystkie (za wyjątkiem jednej) linie kolei podmiejskiej zarządzane są przez Trenord.
 • Kolej regionalna – dodatkowo Trenord obsługuje połączenia regionalne, których kolejne numery linii poprzedza litera „R”, „RE” (Regio Express) lub „RV” (Regionale Veloce). Te ostatnie to szybkie pociągi regionalne, które zatrzymują się tylko na głównych stacjach.

Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Za każdym razem w Mediolanie zaskakująco dobrze sprawdza mi się aplikacja Google Maps. O ile w przypadku dojazdu z pobliskich lotnisk, Google Maps nie wyświetla najlepszych opcji, to w przypadku poruszania się po centrum Mediolanu aplikacja działa dobrze i podpowiada najlepsze rozwiązania.

Natomiast mediolański ATM zaleca, aby korzystać z wyszukiwarki połączeń na ich oficjalnej stronie:
https://giromilano.atm.it/#/home/en

Połączenia kolei regionalnych sprawdzaj na oficjalnej stronie Trenord:
https://www.trenord.it/

Jak dojechać w poszczególne miejsca w Mediolanie i w okolicy?

Czytelnicy regularnie pytają mnie o to, jak dojechać w poszczególne miejsca. Niestety nie jestem w stanie indywidualnie doradzać każdemu, ale poniżej publikuję te najczęściej zadawane pytania i konkretne odpowiedzi.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum Mediolanu?

pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym w Mediolanie kursują bezpośrednie autobusy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym w Mediolanie kursują bezpośrednie autobusy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Cztery najpopularniejsze sposoby na przejazd z lotniska w Bergamo do centrum Mediolanu:

 • 12,00 euro / 10,00 euro przy zakupie online – bezpośredni autobus Terravision (dodatkowo -5% rabatu z naszym kodem SUMMER5KWL ważnym do 30 września 2024);
 • 12,00 euro / 10,00 euro – bezpośredni autobus Autostradale;
 • 12,00 euro / 10,00 euro – bezpośredni autobus Oriosuttle;
 • 8,60 euro – autobus linii 1 do dworca w Bergamo + pociąg Trenord do Mediolanu.

Zobacz więcej na ten temat w oddzielnym artykule:

Jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum Mediolanu?

tablica na lotnisku z informacjami jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum miasta (fot. Evgeny Trofimov)
tablica na lotnisku z informacjami jak dojechać z lotniska Mediolan Malpensa do centrum miasta (fot. Evgeny Trofimov)

Cztery najpopularniejsze sposoby na przejazd z lotniska Mediolan Malpensa do centrum Mediolanu:

 • 10,00 euro / 16,00 euro przy zakupie w obie strony – bezpośredni autobus Terravision (oficjalna strona) z lotniska na dworzec Milano Centrale (dodatkowo -5% rabatu z naszym kodem SUMMER5KWL ważnym do 30 września 2024);
 • 10,00 euro / 16,00 euro przy zakupie w obie strony – autobus Autostradale z lotniska do centrum Mediolanu;
 • 13,00 euro / 20,00 euro przy zakupie w obie strony – pociąg Malpensa Express z lotniska do dworca Milano Centrale;
 • 104,00 euro – taksówka z lotniska do centrum Mediolanu.

Zobacz więcej na ten temat w oddzielnym artykule:

Jak dojechać z Milano Centrale do mediolańskiej katedry?

wejście do metra na Piazza del Duomo, metro w Mediolanie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wejście do metra na Piazza del Duomo, metro w Mediolanie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przy dworcu Milano Centrale krzyżują się dwie linie metra. Aby dojechać do mediolańskiej katedry wybierz żółtą linię metra M3 w kierunku S. Donato. Wysiądź na czwartej stacji, czyli na Duomo M3. Stacja znajduje się tuż przed mediolańską katedrą.

Jak dojechać z Milano Centrale na stadion San Siro?

Przejdź do metra linii M3. Następnie jedź linią M3 w kierunku S. Donato – Comasina przez dwa przystanki. Wysiądź z metra na stacji Zara, gdzie linia M3 krzyżuje się z linią M5. Następnie jedź linią M5 w kierunku Bignami – San Siro Stadio. Po przejechaniu 12 stacji metra wysiądź na stacji San Siro Stadio M5. Cała podróż metrem (włącznie z przesiadką) powinna trwać około 25-30 minut.

Jak dojechać z Mediolanu nad jezioro Como?

pociąg regionalny na dworcu kolejowym Milano Centrale, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pociąg regionalny na dworcu kolejowym Milano Centrale, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Mediolanu nad jezioro Como najwygodniej pojechać pociągiem regionalnym. Pociągi w Lombardii są stosunkowo niedrogie, czyste, nowoczesne i punktualne.

W ciągu dnia pociągi z Mediolanu do Lecco (nad jeziorem Como) są dokładnie co godzinę. Bilet w jedną stronę kosztuje 5,20 euro, a podróż trwa 40 minut. Pociągi są klimatyzowane.

Pociągiem z Mediolanu możesz dojechać nie tylko do Lecco, ale także nieco dalej do Varenny, która jest najbardziej urokliwym miasteczkiem nad jeziorem Como.

Porada praktyczna: aktualny rozkład jazdy możesz sprawdzić na oficjalnej stronie https://www.trenord.it/ – pamiętaj tylko, aby nazwy miejscowości wpisywać po włosku.

Bilet na pociąg najłatwiej kupić bezpośrednio na dworcu, w biletomacie Trenitalia lub Trenord. Płatność gotówką lub kartą. Pamiętaj, że taki bilet trzeba skasować przed wejściem do pociągu. Bilety można też kupić przez internet na oficjalnej stronie Trenord lub Trenitalia – wówczas unikniesz ewentualnej kolejki do biletomatu.

Jak dojechać z Mediolanu do Werony, do Wenecji lub do Rzymu?

Milano Centrale, Mediolan, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Milano Centrale, Mediolan, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Mediolanu do największych włoskich miast jeżdżą pociągi kolei dużych prędkości. Wśród nich najszybsze są pociągi Frecciarossa oraz Italo.

Porada praktyczna: bilet na ekspres Frecciarossa lub Italo najlepiej kupić z większym wyprzedzeniem – wówczas bilet może być nawet o połowę tańszy niż kupowany na kilka dni przed podróżą. Bilety kupuj wyłącznie na oficjalnych stronach przewoźników https://www.trenitalia.com/ oraz https://www.italotreno.it/it a nie u pośredników.

Przykładowy czas przejazdu pociągiem z Mediolanu:

 • trasa Mediolan – Werona – ekspresem 1:30, pociągiem regionalnym 1:52.
 • trasa Mediolan – Wenecja – ekspresem 2:15, pociągiem regionalnym z przesiadką 3:27.
 • trasa Mediolan – Florencja – ekspresem 1:54, pociągiem regionalnymi z dwoma przesiadkami około 5-6 godzin;
 • trasa Mediolan – Rzym – ekspresem 3:12.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

77 komentarzy

Józek 23 maja 2024 - 21:19

Cześć,
30.05 lecimy do Bergamo na 3 dni z noclegiem Mediolanie, w tym czasie planujemy pierwszego dnia zwiedzić Mediolan, jako że lądujemy o 9 i jedziemy bezpośrednio do centrum Mediolanu . Drugiego dnia planujemy dostać się pociągiem nad jezioro Como do Lecco, następnie Varenny i czytając bloga jak i odpowiedzi na niektóre komentarze myślałem przedostać się do Bellagio i wrócić przez Lecco do Mediolanu. Natomiast trzeciego dnia chcieliśmy wrócić do Bergamo zwiedzić najlepsze miejsca i przedostać się stamtąd już na lotnisko, przed wylotem o 19.
Przedstawiłem skrócony plan podróży, a teraz chciałbym zadać kilka pytań :).
Pierwsze podstawowe, czy taki plan podróży jest akceptowalny? Co można by było zmienić lub dodać.
Drugie to czy w święto (Boże Ciało) możemy spodziewać się jakichś utrudnień w mieście, typu zamknięte miejsca lub krótsze godziny otwarcia?
Trzecie, to w którym mieście nad Como warto poświęcić najwięcej czasu i co najlepiej zobaczyć?

Na koniec dziękuję za treść zawartą w tym blogu, cieszę się że trafiłem tutaj szukając informacji na temat Mediolanu.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 maja 2024 - 17:38

Dzień dobry,
Plan jest dobry. To taki dosyć standardowy plan – wielu moich Czytelników zwiedza dokładnie w ten sam sposób, gdy ma do dyspozycji 3-4 dni 🙂 We Włoszech Boże Ciało jest obchodzone nietypowo, ponieważ część uroczystości przenoszona jest z czwartku na niedzielę (inaczej niż w Polsce). Duże sklepy we Włoszech mogą być otwarte nawet w niedzielę i święta. To zazwyczaj zależy od lokalnych decyzji managerów danej sieci, ale nie spodziewałbym się problemów w tym dniu. Nad jeziorem Como w jeden dzień proponuję zacząć od bezpośredniego pociągu z Mediolanu do Varenny. Potem od razu proszę przepłynąć do Bellagio. Po zwiedzaniu Bellagio powrót do Varenny, zwiedzanie miasteczka i ewentualnie ogrodów Villi Monastero. Po południu zwiedzanie Lecco i powrót do Mediolanu. To maksymalny plan jaki uda się zrealizować w jeden dzień.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Krzysztof 28 maja 2024 - 18:45

Wszystko ok. Jedną rzecz bym doradził. W kolejkach w Varennie na transport do Bellagio można stracić mnóstwo czasu. Zamiast tego rekomendowalbym podejść do zamku nad Varenna. Zamek jest taki sobie ale widoki z niego i wioska obok wg mnie są fantastyczne.

Odpowiedz
Piotrek 13 maja 2024 - 14:54

Hej. Planujemy w lipcu wybrać się do Mediolanu. Mamy koncert poza miastem i chcemy z dworca głównego na Piazza IV. Nov. dostać się na drugą stronę miasta. Czy metro lub inna komunikacja kursuje około 4 nad ranem? to będzie w nocy w niedzieli na poniedziałek 😉

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 maja 2024 - 08:53

Hej,
Nie wiem gdzie konkretnie chcesz się dostać. Domyślam się, że być może do hali Mediolanum Forum, gdzie często odbywają się koncerty? Z dworca Milano Centrale jeździ tam bezpośrednio linia metra 2. Metro linii 2 jeździ od 5:30 do 0:30. Później zostają autobusy nocne, ale raczej z przesiadkami lub taksówka.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
EWa 8 maja 2024 - 14:44

Cześć
na początku dzięki za tego bloga jest genialny korzystam już od roku zwiedzając właśnie Włochy. Mam pytanie czy masz jakieś informacje na temat autobusów wycieczkowych jeżdżących po Mediolanie, bo w przypadku Rzymu i Palermo w przypadku naszej Rodziny się sprawdziły chodzi o takie że można zwiedzać wsiadać i wysiadać kupując bilet na cały dzień. Zainstalowaliśmy na tą okoliczność aplikację w telefonach tylko zastanawiamy się jak to się sprawdzi w przypadku Mediolanu – wybieramy się w czerwcu będę wdzięczna za info pozdrawiam serdecznie Ewa

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 maja 2024 - 21:26

Hej,
Bardzo dziękuję za miłe słowa. Nie korzystałem nigdy z takich autobusów w Mediolanie, ale widziałem, że jeżdżą po ulicach. Get Your Guide w tym miejscu ma je w swojej ofercie 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Małgorzata 25 kwietnia 2024 - 21:51

Hej, planujemy jutro wybrać się do Mediolanu. Czy mogę prosić o wskazówki jak dojechać z Katedry na stadion San Siro? Jeśli chcielibyśmy najpierw z dworca jechać pod Katedrę (to już wiem jak dzięki artykułowi ❤️) i później na San Siro, to musimy kupić 2 bilety 90-cio minutowe? Jeszcze byłabym wdzięczna za wskazówki dojazdu z San Siro na dworzec w Mediolanie. Dziękuję bardzo za odpowiedź i za tego bloga, dzięki któremu podróżowanie po Lombardii jest łatwe i przyjemne 😊

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 kwietnia 2024 - 22:10

Hej,
Przecież o dojeździe na San Siro też napisałem powyżej w artykule! 🙂 Przejdź do metra linii M3. Następnie jedź linią M3 w kierunku S. Donato – Comasina. Wysiądź z metra na stacji Zara, gdzie linia M3 krzyżuje się z linią M5. Następnie jedź linią M5 w kierunku Bignami – San Siro Stadio. Po przejechaniu 12 stacji metra wysiądź na stacji San Siro Stadio M5.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Zuzanna 21 kwietnia 2024 - 23:07

Hej mam pytanie czy jak zakupie bilet 3 dniowy, czy za każdym razem muszę go kasować przed wejściem do środku transportu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 kwietnia 2024 - 18:12

Hej,
Nie, w autobusach i tramwajach nie musisz go ponownie kasować. Natomiast w metrze musisz, żeby bramki się otworzyły 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dominika 20 kwietnia 2024 - 15:34

Hej mam pytanie,jak z jezioro como dotrzec do Varenny? Bede jechala pociagiem z Mediolanu, i czy wysiasc na konkretnej stacji by byc od razu w Varennie czy z bedac na Como mozna poplynać promem? Jak to ogarnać no szukalam info i nigdzie nie znalazlam 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 kwietnia 2024 - 20:51

Hej,
Średnio co godzinę są bezpośrednie pociągi z Mediolanu do Varenny. Rozkład jazdy możesz sprawdzić na oficjalnej stronie trenitalia.com – jako stację początkową wpisz „Milano Centrale”, a jako stację docelową „Varenna-Esino”. Tam właśnie powinnaś wysiąść. Ze stacji kolejowej Varenna-Esino do centrum Varenny jest około 700 m więc to zaledwie 5-10 minut spacerem.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dominik 8 kwietnia 2024 - 09:42

Cześć, nie znalazłem w Waszych przewodnikach informacji o Ostatniej Wieczerzy. Chciałem się dopytać czy w takim razie warto zwiedzać tę kaplicę czy może sobie odpuścić i zobaczyć ciekawsze miejsca w Mediolanie? Przyjedziemy na 1 dzień z Bergamo więc pewnie plan będzie napięty. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 kwietnia 2024 - 11:59

Warto zobaczyć Ostatnią Wieczerzę i piszemy o tym w naszym przewodniku po Mediolanie – zobacz, tam jest cały akapit na ten temat 😉 Z tym, że bilety na Ostatnią Wieczerze są bardzo trudno dostępne (sprzedaż otwierana jest co kwartał).
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marzenna 5 kwietnia 2024 - 11:49

Witam. Po kilku dniach w Rzymie przemieścimy się do Mediolanu. Wchodząc na stronę: italotorento, zauważyłam że są zniżki dla seniorów 60+. Czy dotyczy to tylko obywateli Włoch, czy może wszystkich. Będę wdzięczna za informację

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 kwietnia 2024 - 12:16

Dzień dobry,
Z ciekawości sprawdziłem bilety Italo Treno na połączenie Rzym – Florencja i zarówno w przypadku zwykłego biletu, jak i w przypadku biletu dla seniorów, pojawiają mi się te same ceny. Generalnie jednak zniżka dla seniorów powinna być uznawana, jeśli taka w ogóle istnieje. We włoskich muzeach seniorzy i dzieci często płacą mniej (nawet jeśli są z Polski) więc przypuszczam, że w Italo Treno też tak jest.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomek 4 kwietnia 2024 - 18:02

Hej, czy posiadając bilet Io Viaggio mam w cenie przejazd kolejką Funicolare Como – Brunate? Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 kwietnia 2024 - 20:27

Tak, ta informacja jest zresztą na oficjalnej stronie Regionu Lombardia.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sylwia 18 marca 2024 - 13:19

Witam, wiem że wykończymy Pana tymi pytaniami ale jest Pan kopalnia wiedzy tutaj 🙂 Jeśli znajdzie Pan jeszcze czas to taki pytania których nie udało mi się tu odpowiedzi znaleźć. Czy bilet Io Viaggio przejadę z lotniska do miasta w Bergamo tym autobusem miejskim? I czy na tym bilecie można przejechać autobusem na trasie Desenzano del Garda – Sirmione? I ostatnie pytanie czy na bilecie 24h można przejechać z Mediolanu do Bergamo pociągiem czy tylko poruszanie po Mediolanie centrum?
Z góry dziękuje za poświęcony czas i pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 marca 2024 - 14:04

Tak, bilet Io Viaggio obowiązuje w autobusie linii 1 z lotniska w Bergamo do centrum Bergamo. Z tym, że tego biletu nie można kupić na lotnisku, chyba, że samemu w aplikacji. Z Io Viaggio można też jechać autobusem z Desenzano do Sirmione. Natomiast bilet 24-godzinny na komunikację ATM Milano (ten za 7,60 euro) działa tylko do strefy MI3 czyli to jest taki mały wianuszek wokół Mediolanu. Do Bergamo na tym bilecie nie można jechać.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Irek 14 marca 2024 - 21:11

Witam. Mam pytanie , czy bilet 3 dniowy po przejeździe metrem w Mediolanie trzeba jeszcze kasować przy wsiadaniu do autobusu i tramwaju? 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 marca 2024 - 09:02

Hej,
Bilet trzeba kasować za każdym razem w przypadku przesiadki. Dodatkowo w metrze bilet kasuje się jeszcze przy wyjściu z metra. Pamiętaj, że bilet 3-dniowy jest ważny 3 dni, a nie 72 godziny. Liczy się czas do końca usługi transportowej w danym dniu, czyli do 3:45. Czyli jeśli po raz pierwszy skasujesz go wieczorem albo nawet po północy, ale przed 3:45, to liczy się jako pierwszy dzień.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Irek 15 marca 2024 - 10:35

Czyli za kazdym razem jak wsiadam do tramwaju czy autobusu to muszę go kasować?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 marca 2024 - 10:49

Tak, zresztą taka informacja jest podana także na oficjalnej stronie ATM Milano.

Odpowiedz
Irek 15 marca 2024 - 11:23

Czy te 3 dniowe bilety są dostępne w wersji papierowej?, Czy kupie je na lotnisku Malpensa?

Łukasz Ropczyński 15 marca 2024 - 12:16

Tak, są w wersji papierowej. Nie wiem natomiast czy można je kupić już na lotnisku. W sumie nie ma takiej potrzeby ponieważ te bilety nie obowiązują w pociągu czy w autobusie z lotniska. Możesz je kupić w biletomacie na każdej stacji metra, w kioskach i w kasach.
Pozdrawiam,
Łukasz

Irek 15 marca 2024 - 21:10

Czy kupując bilet online na autobus z lotniska Malpensa do centrum Mediolanu trzeba wybrac konkretna godzine czy wystarczy tylko dzień i orientacyjna godzina?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 marca 2024 - 20:59

Wystarczy podać orientacyjną godzinę, ponieważ bilety Terravision w przypadku spóźnienia samolotu zachowują ważność na każde kolejne połączenie autobusowe tego samego dnia. Nie trzeba nic zmieniać w rezerwacji ani nie trzeba nikomu zgłaszać spóźnienia.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Irek 18 marca 2024 - 10:41

Czy osoby z orzeczeniem niepełnosprawności posiadajace legitymacje osoby niepełnosprawnej,maja bilety bezpłatne do Katedry, ,la scali i innych atrakcji turystycznych?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 marca 2024 - 11:29

Dzień dobry,
Tak, osoby niepełnosprawne mogą za darmo zwiedzać katedrę. Co do La Scali – nie wiem. Proszę sprawdzić na ich oficjalnej stronie, ale wątpię. W przypadku każdego z obiektów zasady są różne więc każdorazowo trzeba sprawdzać na oficjalnych stronach. W większości miejsc na pewno będą ułatwienia, zniżki lub bezpłatny wstęp.
Pozdrawiam,
Łukasz

Grzegor 12 marca 2024 - 16:46

Witam, proszę o poradę 😉 jaki bilet najlepiej kupić na wypad 4 dniowy. Nocleg w Bergamo, chcemy zwiedzić Mediolan, Como ( Varenna i Bellagio ) i może jak się uda coś ze wschodniej strony Bergamo np. Brescie. Na którym bilecie 3 dniowym moglibyśmy się poruszać po całej tej trasie? 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 marca 2024 - 09:38

Dzień dobry,
Albo Io Viaggio w wersji 3-dniowej albo zwykłe bilety odcinkowe na każdy z przejazdów. Przykładowo bilet z Bergamo do Lecco kosztuje 4 euro więc wcale nie jest powiedziane, że Io Viaggio się wszystkim opłaca. Poza tym Io Viaggio nie obejmuje promów na jeziorze Como.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agnieszka 6 marca 2024 - 21:59

świetny artykuł, super porady. Bardzo przydatne informację gdyż jestem przed weekendowym wypadem.

Odpowiedz
Agnieszka 28 lutego 2024 - 11:26

Witam, na święta wielkanocne lecę z rodziną (2+2- 11 i 13 lat) do Bergamo, gdzie mamy nocleg. Chcielibyśmy zrobić jednodniową wycieczkę pociągiem z Bergamo do Varenny nad jezioro Como. Ponieważ ta trasa ma przesiadkę w Lecco czy mogę w drodze powrotnej zrobić 2 godzinną przerwę na zwiedzanie tego miasteczka i wrócić do Bergamo kolejnym pociągiem? Jaki bilet najlepiej kupić (myślę o zakupie w kasie w Bergamo) w jedną stronę czy od razu powrotny?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 lutego 2024 - 14:40

Bilet powrotny można kupić w biletomacie na stacji w Varennie. Bilet jest ważny 4 godziny od pierwszego skasowania więc w tym czasie trzeba zakończyć podróż. Można więc „na chwilę” wysiąść w Lecco, ale proszę dobrze policzyć czy uda się zrobić aż 2-godzinną przerwę, tym bardziej, że na odcinku do Bergamo jest częściowo autobusowa komunikacja zastępcza i jedzie się dłużej niż zazwyczaj.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Jarek 27 lutego 2024 - 20:28

Czy bilet całodniowy (za 2,20 ) wystarczy skasować tylko raz, czy przy każdym przejeździe metrem?
I druga kwestia – będąc niegdyś w Cinque Terre spotkałem się z sytuacją, że bilet należało skasować na stacji, przed wejściem do pociągu – czy podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o komunikację miejską w Mediolanie (głównie metro) ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 lutego 2024 - 08:27

Bilet całodniowy kosztuje 7,60 euro, a nie 2,20. Trzeba go zeskanować na bramkach metra za każdym razem, ponieważ inaczej bramki się nie otworzą. W pociągach jest inaczej. Bilet kolejowy kasuje się w kasowniku przy wejściu na peron, a na peronach kolejowych nie ma zazwyczaj żadnych bramek.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Piotr 28 lutego 2024 - 11:45

Bilet za 7,60Euro jest biletem jest biletem całodniowym i obowiązuje tylko w dniu skasowania czy raczej 24h i można w kolejnym dniu jeszcze z niego jeszcze korzystać? Poproszę o doprecyzowanie… Thx

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 lutego 2024 - 14:36

Ten bilet obowiązuje 24 godziny od momentu pierwszego skasowania więc można go użyć też w kolejnym dniu. Nawet jest na nim napisane „Vale 24 ore dalla prima convalida”.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Jarek 28 lutego 2024 - 19:50

Dziękuję za wyczerpującą informację

Odpowiedz
Małgorzata 25 lutego 2024 - 15:31

Mam pytanie
Czy jest możliwość zakupu 3 dniowego biletu na metro online?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 lutego 2024 - 19:54

Tak, jest aplikacja ATM Milano Official App, ale ja jestem tradycjonalistą więc nie mam z nią doświadczeń. Kupuję bilety papierowe, najczęściej w biletomacie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Małgorzata 25 lutego 2024 - 21:40

Pięknie dziękuję
Pozdrowienia!

Odpowiedz
Agnieszka 12 lutego 2024 - 21:36

proszę o pomoc, czy na bilecie la viaggio dojadę zarówno z Mediolanu nad jezioro Como oraz do Bergamo?
I czy dobrze rozumiem., że jeśli kupię bilet w czwartek wieczorem to będzie ważny do soboty?
Dziękuję ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 lutego 2024 - 08:01

Tak, wszystko się zgadza. Io Viaggio obowiązuje we wszystkich pociągach regionalnych w Lombardii i jest ważne do końca dnia lub do końca usługi w danym dniu, dlatego czasem nie opłaca się kasować po raz pierwszy tego biletu wieczorem tylko lepiej dopiero rano.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kinga 11 lutego 2024 - 20:25

Dzień dobry,
Dzięki za cenne informacje.
Mam pytanie czy jeśli kupie bilety z Mediolanu do Wenecji poprzez stronę trenitalia.com to bilet musze wydrukować czy może być elektroniczny i czy muszę ten bilet gdzieś kasować czy mogę udać się prosto do pociągu. Czytałam gdzieś o koniczności kasowania biletu, ale nie wiem czy dotyczy to tez biletów kupowanych elektronicznie. Jeśli trzeba kasować to czy jest to bardzo skomplikowane.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 lutego 2024 - 08:18

Dzień dobry,

Bilety kupione elektronicznie na tej stronie (to oficjalna strona włoskich kolei) wymagają tylko kliknięcia check in (elektroniczna odprawa) jeśli dotyczą pociągu regionalnego. Jeśli to natomiast bilet na ekspres typu Frecciarossa, to nie wymaga odprawy ani kasowania, ponieważ to i tak jest bilet z miejscówką na konkretne połączenie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kinga 12 lutego 2024 - 10:52

dziękuję za szybką odpowiedź

Odpowiedz
Daniel 11 lutego 2024 - 16:16

Czy dziecko 12 lat pojedzie linią z lotniska Bergamo na dworzec za darmo? i czy ma zniżkę na kolejkę linową w Lecco wydrukowałem jakąś kartę ze strony Trenord i tam można wpisać dane dziecka https://www.trenord.it/en/tickets/concessions-and-extras/travelling-with-your-family/

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 lutego 2024 - 08:03

To zależy. W ramach biletu Io Viaggio – tak (z tym właśnie formularzem). Natomiast w ramach zwykłego biletu miejskiego ATB Bergamo – nie, ponieważ tam za darmo jeżdżą dzieci do 1 m wzrostu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Renata 8 lutego 2024 - 21:26

Dzień dobry czy w Mediolanie obowiązują na komunikację miejską zniżki dla osób niepełnosprawnych?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lutego 2024 - 10:51

Dzień dobry,

Są takie bilety, ale – podobnie jak w Rzymie – są skierowane tylko do mieszkańców. Są to bilety roczne, uzależnione od dochodów lub kategorii osoby niepełnosprawnej. Niepełnosprawni turyści muszą korzystać ze zwykłych biletów.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ada 4 lutego 2024 - 16:51

Dzień dobry , chciałam zapytać , czy kartę io viaggio kupię bezpośrednio na lotnisku w Bergamo, czy dopiero na dworcu w Bergamo?
Czy ta karta obowiązuje już w autobusie nr 1 na trasie lotnisko – dworzec Bergamo?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 lutego 2024 - 21:20

Tak, karta Io Viaggio obowiązuje już na ten autobus linii 1 z lotniska, ale nie można jej kupić na lotnisku. Możesz ja kupić ewentualnie w wersji online nawet wcześniej z Polski. Jeśli wolisz wersję papierową, to kupisz ją dopiero na dworcu kolejowym. Ja jestem zwolennikiem wersji papierowej – przynajmniej działa bez problemów w mediolańskim metrze.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Andrzej 6 lutego 2024 - 20:53

Ciao a tutti
Mam pytanie odnośnie jazdy samochodem po Mediolanie.. czy są jakieś ograniczenia i strefy tylko dla mieszkańców?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lutego 2024 - 14:34

Cześć Andrzej,

Tak, akurat w Mediolanie te ograniczenia są najbardziej restrykcyjne w całych Włoszech. Zobacz do mojego przewodnika po Mediolanie, pod koniec którego opisuję dwa parkingi przy stacjach metra na obrzeżach centrum:
https://www.kierunekwlochy.pl/mediolan-wlochy/

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
aleksandra 24 stycznia 2024 - 12:50

czy na tym bilecie kilkudniowym moge jechać do Lecco i Bergamo z Mediolanu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 stycznia 2024 - 10:05

Tak, możesz, obowiązuje on we wszystkich pociągach regionalnych na terenie regionu Lombardia. Nie możesz tylko korzystać z ekspresów i Intercity.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 15 stycznia 2024 - 10:10

Witam serdecznie, nie chciałabym wjeżdżać do centrum Mediolanu samochodem. Czy bezpieczną opcją będzie zostawić auto na parkingu przy ostatniej stacji metra i metrem poruszać się po mieście?
Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 stycznia 2024 - 11:23

Dzień dobry Pani Marto,

Zależy na którym parkingu. Jedne mają gorsze opinie i zdarzają się włamania, a inne lepsze. Proszę sprawdzić Parcheggio in Porta Nuova Varesine przy Via Joe Colombo 2. Tuż obok jest stacja metra. Parking jest dobrze oceniany.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Jarek 11 marca 2024 - 19:57

Łukasz,
A czy dojazd do tego parkingu nie jest objęty restrykcjami dot. wieku auta lub rodzaju paliwa? Jeśli dobrze widzę to znajduje się w strefie B, ale nie do końca rozumiem, czy wjazd do tej strefy jest dozwolony dla samochodów z silnikami diesla

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 marca 2024 - 10:09

Hej Jarek,
Większość Mediolanu jest objętych strefą B. Ograniczenia dotyczą starych diesli, czyli euro 4 i starszych. Miał być wprowadzony zakaz dla diesla euro 5 – jeśli Cię to ewentualnie dotyczy, to musiałbyś sprawdzić na oficjalnych stronach. Generalnie jak ktoś ma samochód nie starszy niż 10-letni, to nie było problemów z wjazdem do Mediolanu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 9 stycznia 2024 - 23:38

czy masz może wiedzę, jak wygląda możliwość przejazdu metrem z małym pieskiem ? często bierzemy go w wózku ( takim mniej więcej jak jeżdżą dzieci ) , czy jest odpłatność za psa lub wózek ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 stycznia 2024 - 15:03

Od 2019 r. psy w mediolańskim metrze nie muszą już mieć biletów 🙂 Więc podróżują za darmo, ale muszą być na smyczy i mieć założony kaganiec.

Nie słyszałem o odpłatności za wózek. Wątpię żeby była taka opłata.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Miras 4 grudnia 2023 - 14:46

Dzięki za przewodnik, bardzo przydatne informacje 🙂
My ruszamy do Mediolanu od 7-10 grudnia, 8 grudnia jest tam duże święto czy wtedy sklepy etc sa otwarte? czy wiekszośc rzeczy pozamykana?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 grudnia 2023 - 20:55

8 grudnia jest Festa dell’Immacolata. To święto państwowe, ale większość sklepów będzie w tym dniu otwarta. Nie ma zakazu handlu. Takie sklepy sieciowe jak Conad, Coop, Pam, Lidl, Esselunga, Carrefour są w większości czynne i nie ma odgórnego nakazu ich zamknięcia. Czasem jednak dyrektorzy w regionach decydują się zamknąć niektóre sklepy lub skrócić godziny otwarcia, ale nie spodziewałbym się, że akurat w Mediolanie je zamkną 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marcin 23 stycznia 2024 - 09:31

Dzień Dobry
Czy na karcie IO VIAGGIO popłynę wszystkimi statkami po jeziorze Como?czy tylko wybranymi?
pozdrawiam
Marcin

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 stycznia 2024 - 09:37

Dzień dobry

Io Viaggio – tak jak napisałem w powyższym artykule – dotyczy tylko promów na jeziorze Iseo. Nie obowiązuje na jeziorze Como.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 12 maja 2024 - 17:31

Cześć , chciałam dopytać o obsługę karty Io Viaggio , rozumiem ,ze przy wchodzeniu do metro należą przyłożyć do czytnika żeby się bramka otwarła , to oczywiste , a jak to wyglada przy wsiadaniu do tramwaju , autobusu ? czy jakoś kasujemy w kasowniku ? i co z przejazdem pociągiem ? bilety kasuje na peronie czy tą kartę też jakoś się kasuje ?

Łukasz Ropczyński 13 maja 2024 - 09:33

Cześć Ewa,
Bilet papierowy Io Viaggio kasuje się raz, żeby wybiła się na nim godzina użycia i to wszystko. Potem – przy kolejnych przejazdach pociągami czy autobusami – już nie kasuje się go ponownie. Na dworcu w Bergamo jest też kasownik zbliżeniowy więc tam wystarczy tylko zbliżyć bilet i wtedy zapali się zielona lampka. To bilet magnetyczny więc tak samo przykłada się go w metrze zbliżeniowo, żeby bramki się otworzyły.
Pozdrawiam,
Łukasz

Martyna 11 listopada 2023 - 23:57

Cześć 🙂
Czy bilet 3-dniowy za 13 EUR jest dalej w sprzedaży? Nie widzę go w aplikacji ATM :/

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 listopada 2023 - 10:18

Hej Martyna,

Sprawdzałem przed momentem na oficjalnej stronie ATM i wciąż ten bilet jest. Nic się nie zmieniło.

Jeśli nie widzisz tej opcji w aplikacji, to kup bilet po prostu na miejscu w biletomacie, w ATM Point albo w kiosku.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 11 listopada 2023 - 20:13

Jadę z dzieckiem lat 14 do Mediolanu. Mam pytanie odnośnie komunikacji bezpłatnej dla dzieci poniżej 14 lat. Nie wiem czy wystarczy tylko dowod, czy też trzeba mieć specjalną kartę dla dziecka uprawniająca do bezpłatnych przejazdów.?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 listopada 2023 - 09:54

Dzień dobry,

Gdy byłem z moim dzieckiem w Mediolanie to – tak samo zresztą jak w Rzymie – miałem wykupiony bilet, syn nie miał, a przez bramki w metrze przechodziliśmy razem. Na jednym bilecie. My akurat korzystaliśmy ze zwykłych biletów.

Natomiast są jeszcze bilety Io Viaggio – czasem atrakcyjne cenowo dla turystów – i wówczas w kasie dostaje się jeszcze do uzupełnienia taką jednostronicową kartkę, żeby wpisać dane dziecka.

Nie ma jednak darmowego biletu dla dzieci poniżej 14 roku życia. Ewentualnie w ATM Point przy dworcu Milano Centrale mogą Państwo zapytać jaki bilet będzie dla Was najbardziej opłacalny.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Joanna 8 lutego 2024 - 22:06

Dziendobry, lece z dzieckiem 7lat do Bergamo 17-24/2 i mam pytanie, gdzie sie zatrzymac (np miejscowosc, hotel itd) w okolicy Bergamo 50 km, by bylo co robic np spacery po miescie, place zabaw, parki ale tez np uliczki ze sklepami, restauracjami itd. Mozemy mieszkac np polowe terminu w jednej, i polowe, w innej miejscowosci. Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lutego 2024 - 11:12

Dzień dobry,

Polecam podzielić pobyt pomiędzy samo Bergamo, które jest uroczym miastem (i dobrą bazą wypadową na zwiedzanie Mediolanu), a na przykład którymś z miast jeziora Como. Proszę zobaczyć do tego przewodnika jak pięknie jest w Bergamo (nawet zimą). Polecam szukać noclegu przede wszystkim na Citta Alta:
https://www.kierunekwlochy.pl/bergamo-wlochy/

Natomiast nad jeziorem Como – o tej porze roku – najwięcej życia będzie w Lecco, do którego łatwo dojechać z Bergamo:
https://www.kierunekwlochy.pl/jezioro-como-wlochy/
Nad jeziorem Como warto też zwiedzić Varennę, a stamtąd promem popłynąć do Bellagio i Menaggio.

Można też rozważyć 3-4 dniowy pobyt w Desenzano del Garda, do którego – z jedną przesiadką – łatwo dojechać pociągiem z Bergamo. Tutaj opisuję jak tam dojechać i co zobaczyć nad jeziorem Garda wokół Desenzano del Garda:
https://www.kierunekwlochy.pl/desenzano-del-garda-wlochy/

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz