Strona główna -> Lombardia -> Sirmione nad jeziorem Garda. Co warto zobaczyć? Polecane noclegi, atrakcje i plaże

Sirmione nad jeziorem Garda. Co warto zobaczyć? Polecane noclegi, atrakcje i plaże

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 8 komentarzy 50,9 tysięcy wyświetleń

Sirmione to elegancki kurort położony w południowej części jeziora Garda, na wysuniętym w głąb jeziora wąskim cyplu. Znajdują są tutaj najbardziej luksusowe hotele nad całym jeziorem, posiadające własne baseny termalne. Historyczne centrum oddzielone jest od reszty cypla fosą, która biegnie dookoła zamku. Na starówkę wchodzi się przez historyczną bramę zamku Scaligerich, wzniesionego w XIII w. Po przekroczeniu bramy miasta na turystów czeka gąszcz wąskich uliczek, mnóstwo zieleni, kameralne plaże, a urokliwe centrum z każdej strony otoczone jest wodą. W moim przewodniku piszę o tym co warto zobaczyć w Sirmione, jakie są tu atrakcje, zabytki i plaże. Znajdziesz tu także polecane noclegi – zarówno te wyjątkowe w samym centrum, jak i tańsze apartamenty na obrzeżach.

Korzystając z okazji zapraszam Cię także do działu jezioro Garda, który jest najbardziej obszernym w polskim internecie przewodnikiem po jeziorze Garda. W dziale noclegi nad jeziorem Garda zgromadziłem polecane kempingi, apartamenty i hotele – na każdą kieszeń. Jeśli jedziesz odpocząć być może zainteresuje Cię mój ranking, w którym opisuję najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda.

Już sam dojazd do centrum Sirmione jest bardzo malowniczy. Długi i wąski półwysep można pokonać tylko jedną drogą, wzdłuż której znajdują się hotele, pensjonaty i restauracje. Najbardziej godne uwagi – ale odrobinę drogie – są te obiekty, które posiadają własne kompleksy saun i basenów termalnych, zarówno krytych, jak i otwartych. Wody termalne wyróżniają Sirmione na tle sąsiednich miejscowości. Ale jest też coś dla mniej zamożnych podróżników 😉

historyczne centrum Sirmione (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum Sirmione (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historia leczniczych wód termalnych na terenie dzisiejszego Sirmione sięga starożytności. Goście hotelowi mają do dyspozycji prywatne, pełne zieleni hotelowe plaże z bezpośrednią możliwością kąpieli w jeziorze i w basenach termalnych. Jednak w centrum Sirmione także jest dzikie i darmowe źródło wody termalnej w samym jeziorze. O tym za chwilę.

Polecane noclegi w Sirmione

Zacznijmy od tego, co najważniejsze. Na początek kilka polecanych noclegów w ścisłym centrum Sirmione i nieco tańsze miejsca na obrzeżach:

  • Hotel Europa*** – bardzo dobra lokalizacja. Hotel usytuowany jest nad samym jeziorem. Ładny basen, ogród i prywatna hotelowa plaża z pomostem nad jeziorem. Latem śniadanie serwowane jest na tarasie, z którego roztacza się piękny widok na jezioro. Znakomite, godne polecenia miejsce. Mimo, że jest nieco poza centrum – dlatego jest tańsze.
  • Hotel Pace*** – świetny hotel na cyplu, w historycznym centrum nad samym jeziorem, a przy tym nie aż tak drogi jak sąsiednie obiekty. Rewelacyjna lokalizacja i taras z leżakami i schodkami umożliwiającymi zejście do jeziora. Smaczne śniadania, ładne, czyste pokoje. Byliśmy tam tylko jedną dobę. Stanowczo za krótko żeby się nacieszyć tym miejscem.
  • Hotel Villa Pagoda*** – ten hotel zazwyczaj ma najniższe ceny. Leży nad samym jeziorem, blisko centrum Sirmione. Bardzo miła obsługa, duży basen, ładne i czyste pokoje. Są tu także pokoje rodzinne. Do historycznego centrum Sirmione pieszo idzie się 15-20 minut. Można podjechać autobusem komunikacji miejskiej spod hotelu (2-3 minuty jazdy).

W dziale noclegi we Włoszech opisuję najlepsze hotele, kempingi i apartamenty w całych Włoszech, w których ostatnio spaliśmy. Zobacz także inne noclegi w Sirmione na mapie poniżej:

Booking.com

Historyczne centrum Sirmione – co warto zobaczyć?

brama prowadząca do historycznego centrum Sirmione (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
brama prowadząca do historycznego centrum Sirmione (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wjazd do historycznego centrum Sirmione – przez historyczną bramę zamku Scaligero – możliwy jest dla osób posiadających specjalne zezwolenia lub rezerwację w niektórych hotelach na terenie starówki. Większość turystów pozostawia samochody na dużych placach parkingowych bezpośrednio przed zamkiem Scaligerach (są tu zarówno duże parking płatne, jak i niewielkie ilości bezpłatnych miejsc na tzw. białych liniach). Do centrum wchodzi się po moście nad fosą.

W przeszłości była tu zwodzona kładka. Dziś sygnalizacja świetlna i policjanci ze specjalnej budki strzegą ruchu samochodowego w tym miejscu. Uliczki historycznej części Sirmione są tak wąskie, że z trudem mieści się tam jeden samochód. Większość z nich jest jednak dwukierunkowa, z ruchem wahadłowym, sterowanym sygnalizacjami świetlnymi.

Zamek w Sirmione – chluba miasteczka i punkt widokowy

Castello Scaligero, Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Zamek Scaligerich, Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po przekroczeniu historycznej bramy warto zwiedzić wszystkie zakątki starówki – miasteczko nie jest duże. Po prawej stronie znajduje się zamek – Castello Scaligero. Wstęp do niego jest możliwy za niewielką opłatą, a z zamkowej wieży można zrobić malownicze zdjęcia Sirmione i okolicy. Stąd najlepiej widać cały cypel, na którym znajduje się miasto. Można także podglądnąć prywatne, hotelowe plaże znajdujące się tuż przed historyczną częścią miasta. Warto także zwiedzić zamkowe dziedzińce.

Budowa zamku rozpoczęła się w 1277 r. Wzniesiono trzy narożne wieże obserwacyjno-obronne. Zamek strzegł wejścia do historycznego centrum miasta, które ze wszystkich stron otoczone było przez jezioro.

W sezonie letnim Castello Scaligero jest dostępny dla zwiedzających od wtorku do soboty od 8:30 do 19:30, w niedzielę od 9:15 do 17:45. Zimą w niedzielę zamykany jest o 13:00. Bilet wstępu: 6 euro.

Pełne zieleni i kwiatów historyczne centrum Sirmione

historyczne centrum Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po minięciu zamku Scaligerich idąc wzdłuż fosy na prawo – dojdziesz do niewielkiej plaży – to Spiaggia del Prete, na której w czasie wakacji wypoczywa sporo osób. Plaża w całości jest bezpłatna. Obok plaży jest punkt Kiss… please, przy którym zrobiliśmy poniższe zdjęcie 🙂

punkt Kiss… please przy spiaggia del Prete (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
punkt Kiss… please przy spiaggia del Prete (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z kolei na lewo od zamku Scaligerich, w bezpośrednim sąsiedztwie, znajduje się elegancki Piazza Giosuè Carducci – tętniący życiem, z ładnymi kamienicami, na parterze których usytuowane są bary i restauracje ze stolikami na świeżym powietrzu. W czasie wakacji wieczorami restauracyjne stoliki są zapełnione do ostatniego miejsca. My mamy to nieszczęście, że w Sirmione zawsze jesteśmy w lipcu i sierpniu, gdy są tu tłumy.

historyczne centrum Sirmione pełne jest drzew, krzewów i kwiatów (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum Sirmione pełne jest drzew, krzewów i kwiatów (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Warto zagłębić się dalej w historyczne centrum Sirmione, gdzie jest wiele malowniczych zaułków, wąskich alejek i skwerów z ławeczkami i zielenią, bezpośrednio przy jeziorze. Pełno jest tutaj małych sklepików, są zarówno butiki, jak i sklepy oferujące lokalne produkty. Największym zainteresowaniem zawsze cieszą się lodziarnie i cukiernie. Wybór smaków jest ogromny.

Wspomniany wcześniej zamek Scaligerach jest najważniejszym zabytkiem miasta. W miasteczku znajdują się jeszcze zabytkowe kościoły. Pierwszy z nich, to znajdujący się na północy miasta kościół św. Piotra (wł. Chiesa di San Pietro in Mavino) wzniesiony w XII w. w miejscu, gdzie znajdowała się inna świątynia. Drugi, to usytuowany tuż obok plaży Spiaggia del Prete kościół św. Marii, pochodzący z XV w. Łatwo go znaleźć. Zwiedzanie obydwu kościołów jest darmowe.

historyczne centrum Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kolejna atrakcja Sirmione, to Grotte di Catullo (Grota Katullusa). Są to zabytkowe ruiny rzymskiej willi zbudowanej pod koniec I wieku n.e., wokół których wciąż trwają prace archeologiczne. Grotte di Catullo znajdziesz w najbardziej wysuniętej na północ części miasta, niemal u końca cypla. Po wykupieniu biletu wstępu można spacerować wśród ruin i jednocześnie z góry podziwiać panoramę okolicy. Część starożytnych eksponatów znajduje się w muzealnych salach.

Grotte di Catullo jest kompleksem archeologicznym, który z biegiem czasu zawsze pozostawał nieodkryty. Archeolodzy prowadzą tu badania od XV wieku. Dziś Grota Katullusa jest najcenniejszym świadectwem okresu rzymskiego na terenie nie tylko Sirmione, ale całej Lombardii. Miejsce, w skład którego wchodzi także muzeum archeologiczne w Sirmione, było dwudziestym siódmym najczęściej odwiedzanym miejscem we Włoszech przed wybuchem pandemii. Rocznie Grotte di Catullo ma ponad 215 tys. odwiedzających.

Na terenie Grotte di Catullo w 2017 r. nagrywano film „Tamte dni, tamte noce”. Fragment poniżej:

Trzy plaże w Sirmione i darmowy „punkt” z wodą termalną

darmowa plaża Spiaggia del Prete (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
darmowa plaża Spiaggia del Prete (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli zostajesz w Sirmione na dłużej niż jeden dzień, wybierz się na jedną z trzech plaż. Pierwsza plaża znajduje się po prawej stronie cypla, około 200 metrów od zamku. To darmowa, miejska Spiaggia del Prete.

Większą plażę wraz z pomostem i możliwością wynajęcia leżaków znajdziesz po tej samej stronie miasta, ale bardziej na północ. Wystarczy iść parkiem wzdłuż jeziora, aby dojść do Spiaggia Lido delle Bionde. Przed samą plażą po prawej stronie na pewno zauważysz ludzi siedzących w jeziorze bardzo blisko siebie. To miejsce, z którego wybija gorąca woda termalna. Jeśli – jakimś cudem – nie będzie w tym dniu ludzi, to w google maps wpisz Acqua Termale Pubblica. Pojawi się lokalizacja darmowego punktu z gorącą wodą.

miejska plaża w Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
miejska plaża w Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Warto odkryć też tzw. skalną plażę w Sirmione (Jamaica Beach) – to duże płaskie skały, zatopione do połowy w jeziorze. Jeśli w czasie wakacji przyjdziesz tu zbyt późno, może okazać się, że wszystkie skały będą już zajęte przez plażowiczów.

Z kolei po zachodniej stronie historycznego centrum Sirmione, obok Piazza Giosuè Carducci, znajduje się punkt, z którego odpływają statki wycieczkowe. Możesz wybrać rejs po jeziorze i wrócić z powrotem do Sirmione lub popłynąć do jednej z sąsiednich miejscowości.

Jeśli planujesz spędzić nad jeziorem Garda więcej czasu zajrzyj do mojego zestawienia zatytułowanego co warto zobaczyć nad jeziorem Garda – mapa atrakcji wokół jeziora Garda.

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

Sirmione – położenie

Sirmione położone jest we włoskim regionie Lombardia, tuż przy granicy z regionem Wenecja Euganejska. Miasto leży w południowej części jeziora Garda, na wysuniętym w głąb jeziora wąskim cyplu.

Na co dzień mieszka tu nieco ponad 8 tys. mieszkańców. Jednak w sezonie letnim miasteczko odwiedzają tłumy turystów. Dzięki wodom termalnym część hoteli nie narzeka na brak turystów także w chłodniejsze dni. Miasto jest jednym z najbardziej prestiżowych kurortów w północnych Włoszech.

historyczne centrum Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Sirmione – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Sirmione jest najpiękniejszym miasteczkiem w południowej części jeziora Garda. Kurort pod względem atmosfery i luksusu konkuruje z Riva del Garda, która z kolei znajduje się na przeciwległym końcu Lago di Garda, w Trentino.

Zamek Scaligerich

Zamek Scaligerich, Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Zamek Scaligerich, Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To średniowieczna fortyfikacja, której budowa rozpoczęła się w 1277 r. Budowla posiada ściany osłonowe z trzema narożnymi wieżami obserwacyjno-obronnymi. Zamek od lądu oddzielony jest fosą. W przeszłości można tu było wejść wyłącznie poprzez most zwodzony. Lokalizacja zamku w tym miejscu miała znaczenie strategiczne. Budowla strzegła wejścia na cały półwysep, na którym znajdowało się średniowieczne Sirmione. W sali głównej zamku znajdują się eksponaty z czasów średniowiecza. Jednak dla turystów największą atrakcją jest wejście na zamkową wieżę, skąd rozpościera się widok na panoramę jeziora Garda i całe Sirmione. To świetny punkt widokowy do pamiątkowych zdjęć.

W sezonie letnim Castello Scaligero jest dostępny dla zwiedzających od wtorku do soboty od 8:30 do 19:30, w niedzielę od 9:15 do 17:45. Zimą w niedzielę zamykany jest o 13:00. Bilet wstępu: 6 euro.

Kościół św. Anny

Znajdujący się naprzeciwko zamku, tuż obok miejskiej brmay, kościół został zbudowany w XV w. na gruzach innego kościoła. Wewnątrz znajdują się freski, z czego najstarsze są z XVI w. Z kościoła w przeszłości korzystali mieszkańcy oraz załogi statków. Kościół jest malutki, wstęp darmowy.

Kościół św. Piotra / Chiesa San Pietro in Mavino

Budynek kościoła został usytuowany w najwyższym punkcie półwyspu. Kościół pierwotnie został wybudowany w VIII w. Jednak w XIII w. został częściowo odbudowany w stylu romańskim. Sama dzwonnica pochodzi z 1070 r. Wewnątrz kościoła znajdują się freski, z których najstarsze pochodzą z XII w.

Piazza Giosuè Carducci

Reprezentatywny plac miasta, tuż obok zamku. Pastelowe kamienice, restauracyjne ogródki, palmy – kwintesencja włoskiego dolce vita. Wstąp na kawę do Caffe Grande Italia. Tuż obok znajduje się Ristorante Risorgimento – jedna z najlepszych w całym Sirmione, wyróżniona talerzykiem Michelin jako „kuchnia wysokiej jakości”.

Piazza Giosuè Carducci w Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Giosuè Carducci w Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Villa di Maria Callas

To znajdujący się przy Via Caio Valerio Catullo 7 w Sirmione XVII-wieczny pałac należący nie tak dawno temu do Marii Callas. Maria Callas to słynna śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie. Nazywano ją „primadonną stulecia”. W latach pięćdziesiątych XX w. jej występy w operze La Scala w Mediolanie były najbardziej obleganymi wydarzeniami kulturalnymi w całych Włoszech. Callas występowała także w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Maria Callas z urodzenia była Greczynką, a nauki pobierała w Stanach Zjednoczonych, lecz szczytowy okres jej kariery przypadł na lata 1947-1965, kiedy mieszkała i występowała głównie we Włoszech. W 1947 r. zadebiutowała w słynnym Arena di Verona w partii Giocondy, pod batutą jednego z największych dyrygentów operowych XX w., Tullio Serafina. Od razu stała się we Włoszech gwiazdą wielkiego formatu. W 1949 r. Maria Callas poślubiła włoskiego biznesmena Giovanniego Battistę Meneghiniego, który zrezygnował dla niej z pracy i stał się osobistym managerem śpiewaczki. Słynny pałac w Sirmione pierwotnie należał do Meneghiniego, później także stał się własnością Callas, która uwielbiała tu wypoczywać.

Grotte di Catullo

Kompleks archeologiczny znajdujący się na końcu półwyspu, na którym leży Sirmione, uważany jest za najwspanialszy przykład rzymskiej willi znalezionej w północnych Włoszech. Duża willa, pod którą znaleziono konstrukcje z poprzedniego budynku, pochodzi z okresu Augusta (koniec 1 wieku). Całość zajmowała obszar 20 000 metrów kwadratowych. Do budowy willi konieczne było przemodelowanie skalistego brzegu, który charakteryzuje czubek półwyspu Sirmione. Różnice wysokości i chęć zbudowania willi z widokiem na jezioro spowodowały, że konieczne stało się wykonanie imponujących fundamentów znajdujących się na dwóch kondygnacjach. W południowej części górnej kondygnacji znajdował się podgrzewany basen, zbudowany na przełomie I i II wieku naszej ery.

Grotte di Catullo jest otwarte od wtorku do soboty od 8:30 do 19:30. W niedzielę od 14:00 do 19:20. Nieczynne w poniedziałki. Bilet wstępu kosztuje 8 euro. Na zwiedzanie zaplanuj 1-2 godziny.

Miejska plaża – spiaggia del Prete

We wschodniej części historycznego centrum znajduje się pierwsza z miejskich plaż. Jest to plaża żwirowa, ale ma swój urok. Z jednej strony można podziwiać zabytkową zabudowę miasta, a z drugiej turkusowe wody jeziora. Na plaży znajdują się toalety i prysznice. Jest także bar ze stolikami w cieniu.

miejska plaża - spiaggia del Prete w Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
miejska plaża – spiaggia del Prete w Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Punkt Kiss… please

Znak wykonany przez artystę Lillo Marciano wzdłuż jednej z najbardziej romantycznych promenad nad jeziorem. To zaproszenie dla zakochanych par do wspólnego pocałunku i selfie na tle jeziora Garda.

punkt Kiss… please przy spiaggia del Prete (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
punkt Kiss… please przy spiaggia del Prete (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Darmowe źródła termalne

Idąc promenadą od powyższej plaży i punktu Kiss… please dalej wzdłuż jeziora na północ po kilku minutach dojdziesz do miejsca, w którym w jeziorze „wybijają” wody termalne. Miejsce łatwo rozpoznać, ponieważ wokół niego, w jeziorze, zazwyczaj skupionych jest sporo osób. W tym miejscu można skorzystać bezpłatnie z gorących wód. To ta sama woda, która znajduje się w hotelowych strefach wellness w miasteczku (obok jest punkt, z którego pompowana jest woda do hoteli). Miejsce znajduje się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy plażą, a pomostem wysuniętym w głąb jeziora. Łatwo poznasz po kamieniach ułożonych w ten sposób, aby tworzyły sztuczne baseny.

Plaża Lido delle Bionde

Plaża w północnej części miasta. W dużej części płatna i świetnie zagospodarowana (leżaki, parasole, bar, restauracja). Za darmo można wypoczywać na pomoście albo po drugiej stronie plaży.

Spiaggia Lido delle Bionde w Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Spiaggia Lido delle Bionde w Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historia

Sirmione było ważnym ośrodkiem miejskim już w czasach rzymskich. Duże znaczenie strategiczne miało położenie miasta na wysuniętym w głąb jeziora cyplu.

Dynamiczny rozwój Sirmione miał miejsce w czasie tzw. epoki Scaligera, pomiędzy XI, a XIV w. To wówczas wybudowano większość kamienic w dzisiejszej starówce, wzniesiono kilka kościołów i zamek, który dziś jest wizytówką miasta.

W 1405 r. Sirmione znalazło się pod kontrolą Republiki Wenecji. Tutejsze fortyfikacje straciły wówczas na znaczeniu na rzecz pobliskiej Peschiery, która – w mniemaniu weneckich władz – miała bardziej chronić interesów Republiki. W Sirmione pozostał jednak wciąż garnizon wojskowy.

W 1797 r. miasto znalazło się pod panowaniem Napoleona. Wkrótce później upadła Republika Wenecji. W 1816 r. po Kongresie Wiedeńskim zostało ustanowione królestwo Lombardii i Wenecji, którym rządzili Habsburgowie z Austrii. W 1859 r. Sirmione zostało przejęte przez wojska Piemontu, a rok później stało się częścią Królestwa Sardynii. Po kilku miesiącach Królestwo Sardynii wraz z Sirmione stało się częścią zjednoczonych Włoch.

Pod koniec XIX w. ówczesna technologia pozwoliła na wydobywanie wód termalnych spod jeziora. O istnieniu leczniczych źródeł na tym terenie wiedziano od wieków, jednak dopiero specjalne rury zamontowane w XIX w. umożliwiły uruchomienie tutaj pierwszego hotelu ze SPA.

Dziś Sirmione zamieszkuje ponad 7 tys. osób, a głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest turystyka. Turystyce sprzyja niezwykle malownicze położenie Sirmione, dobra infrastruktura hotelowo-restauracyjna i śródziemnomorski klimat. Poza Włochami miasto chętnie odwiedzane jest przede wszystkim przez Niemców i Austriaków, którzy mają tutaj stosunkowo blisko.

historyczne centrum Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Sirmione

Samochodem z Polski nad jezioro Garda najwygodniej dojedziesz przez Czechy (Ostrava, Brno) i Austrię (Wiedeń, Graz), a potem przejeżdżając autostradą A4 w pobliżu Wenecji. Z południa Polski jest to dystans 1200 km.

Alternatywą jest droga przez Czechy, a później przez Austrię z tym wyjątkiem, że zamiast na Wiedeń i Graz, należy się kierować na Innsbruck, a później przełęcz Brenner (przejazd przełęczą jest dodatkowo płatny – 10 euro). Od zjazdu z autostrady A4 do historycznego centrum Sirmione jest zaledwie 8 km. Mieszkańcy Polski zachodniej i północnej jeżdżą też przez Niemcy i Austrię.

Zobacz także ceny we Włoszech, ceny paliwa we Włoszech i opłaty za autostrady.

Pobliskie lotnisko

Jeśli zamiast prywatnego samochodu wybierzsz transport lotniczy, to najbliższe lotnisko znajduję się w Weronie. Warto jednak rozważyć lotnisko w Bergamo. Jest nieco dalej od Sirmione, ale lądują na nim tanie linie, takie jak Ryanair, czy Wizzair.

Stacja kolejowa

Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w miejscowości Desenzano del Garda, niespełna 10 km od Sirmione. Spod dworca kolejowego w Desenzano del Garda odjeżdżają autobusy do Sirmione.

Miasta partnerskie

  • Sirmione nie posiada miast partnerskich.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

8 komentarzy

Magdalena 24 lutego 2024 - 19:31

Cudne miejsce -nawet w deszczu. Dzięki za świetne wskazówki. Wenecja-Padwa-Werona-Sirmione bardzo intensywny tydzień, ale było warto.

Odpowiedz
Marta 31 maja 2023 - 17:58

Wybieramy się nad Gardę w ostatnim tygodniu września, czy powinniśmy znaleźć nocleg na południu w Sirmione czy wybrać południowe Riva del Garda? Bardziej przypasowało mi Riva del Garda, ale czy będzie szansa się wykąpać w jeziorze, czy nie bedzie za zimno o tej porze?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 maja 2023 - 18:43

Hej,

Będę szczery – na północnym brzegu jeziora woda jest chłodna w zasadzie zawsze. Niektórzy twierdzą, że da się tam kąpać, ale oni albo sprzedają wycieczki albo mają bardziej wytrzymałe organizmy. Dla nas jest tam zazwyczaj za zimno żeby swobodnie się zanurzyć. Z drugiej jednak strony północna część jeziora jest najpiękniejsza – jest węższa i otoczona górami, wygląda bardzo malowniczo. Więc nie pomogę z wyborem miejsca 🙂

Natomiast na południowym brzegu, nawet we wrześniu, woda powinna być stosunkowo znośna do kąpieli 🙂 My kąpaliśmy się w pierwszym tygodniu czerwca, więc przypuszczam, że końcem września będzie podobna temperatura.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 4 maja 2023 - 13:27

Możesz podpowiedzieć coś na temat parkingu w Sirmione, czy na cypel można wjechać autem, gdzie zostawić samochód w przypadku zwiedzania na jeden dzień?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 20:19

Tak, wjeżdża się na cypel i tuż przed historycznym centrum jest mostek (obok zamku) i przy nim budka policji. Dalej nie można wjechać, chyba, że jesteś gościem któregoś z hoteli.

Miejsca parkingowe są przy drodze dojazdowej po bokach i potem przed samym historycznym centrum po obu stronach, a następnie przy nabrzeżu. W nawigacji wpisz: Piazzale Europa, 25019 Sirmione. Jeśli na tym parkingu nie będzie miejsc, to jedź dalej do przodu w stronę zamku i przed mostem skręć w lewo. Zawsze tak jeżdżę wokół 2-3 razy i jakieś dobre miejsce się w końcu trafi.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Bożena R. 6 lutego 2022 - 15:54

Cudowne! Byliśmy nad Gardą dwukrotnie w Limone sul Garda. W tym roku w planach jest Toskania, ale Lago di Garda jest nam po drodze i będziemy chcieli się tam zatrzymać!!! :)))

Odpowiedz
Ania 25 stycznia 2022 - 18:53

Piękne miasteczko. Byliśmy tam tylko na godzinę krótkim przejazdem, zachwyciło nas i z pewnością wrócimy na dłużej.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 stycznia 2022 - 20:04

Zdecydowanie polecam na dłuższy pobyt. Sirmione, Riva del Garda i Limone sul Garda to moje trzy ulubione miasteczka nad Gardą. W Sirmione woda w jeziorze jest najcieplejsza 😉

Odpowiedz