Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

jezioro Garda, Lago di Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jezioro Garda: plaże, atrakcje, życie nocne

Jezioro Garda jest najpiękniejszym i największym jeziorem we Włoszech, położonym w malowniczych i pełnych słońca górach. Woda w Jeziorze Garda należy do najczystszych spośród wszystkich włoskich jezior, a jej kolor przypomina wodę Adriatyku. Wokół jeziora położonych jest kilkanaście typowo włoskich, romantycznych miasteczek z wąskimi uliczkami, tarasami widokowymi na góry oraz jezioro i prawdziwie włoskimi restauracjami.

Jezioro Garda swoja popularność zawdzięcza nie tylko malowniczym widokom i czystej wodzie, ale też klimatowi, który sprzyja wakacyjnej turystyce. Mimo bliskości gór miesiące wakacyjne są upalne, a woda w jeziorze zachęca do kąpieli. Turyści zachwyceni są także lokalnymi mieszkańcami, którzy są bardzo gościnni i życzliwi. Od lat żyje się tu na pograniczu dwóch kultur, a w regionie Trentino (w północnej części jeziora) język niemiecki jest równoprawnym językiem urzędowym. To efekt zawiłej historii regionu i autonomii Trydentu.

 

Najciekawsze miejscowości leżące nad jeziorem Garda:

 

Niemal wszystkiego miejscowości położone nad jeziorem posiadają własne plaże z łagodnym zejściem do jeziora. Co ciekawe, w przeciwieństwie do włoskiego wybrzeża morskiego, tutaj niemal wszystkie plaże są bezpłatne. Jeśli cenimy sobie wypoczynek w bliskiej odległości od eleganckiej starówki, na żwirku lub na perfekcyjnie przystrzyżonym trawniku pośród zadbanej zieleni, to jako miejsce wakacyjnego wyjazdu wybierzmy miejscowość Riva del Garda. Historyczne centrum jest jeszcze pozostałością z czasów, gdy dominowała tutaj Austria, natomiast miejska plaża powinna być wzorem do naśladowania dla innych miast w Europie, które leżą nad jeziorami.

Booking.com

Długa i żwirowa plaża otoczona zielenią oraz kameralną zabudową znajduje się w sąsiedniej miejscowości – Torbole. Plaża jest tam strzeżona przez ratowników wodnych, a całe wybrzeże kojarzy się z wybrzeżem Chorwackim. Plaża jest tu podobna jak w Chorwacji, widoki także, ale czuć tu niesamowity porządek i bogactwo. W Torbole doskonale widać, na czym polega różnica pomiędzy bogatą północą Włoch, a biedniejszym i mniej uporządkowanym południem. Przy bulwarach biegnących wzdłuż wybrzeża znajdują się hotele i restauracje ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu.

 

Jeśli chodzi o urok miasteczek i liczbę atrakcji to obydwie strony jeziora – zarówno wschodnia, jak i zachodnia – są równie atrakcyjne dla turystów. Jednak strona wschodnia ma do zaoferowania więcej plaż i lepsze zejście do wody, jeśli zależy nam na kąpielach, a nie tylko zwiedzaniu. Z punktu widzenia architektury miast, życia nocnego, liczby hoteli i restauracji, to nad jeziorem Garda dominują w zasadzie trzy miejscowości: Riva del Garda (na północy), Malcesine (po stronie wschodniej) i Sirmione (na południu). Po stronie zachodniej jeziora najsłynniejsze kurort to Limone sul Garda. Jest także stosunkowo duże Salò oraz lubiane przez turystów Desenzano del Garda.

Położone na wschodnim wybrzeżu jeziora Garda Malcesine ma urokliwą starówkę, a na swoich przedmieściach długie i dobrze zagospodarowane plaże. W Malcesine znajduje się także stacja kolejki, którą można wyjechać na słynny szczyt Monte Baldo. W miasteczku jest również przystań, z której odpływają promy przewożące na drugą stronę jeziora lub statki wycieczkowe. Z kolei Sirmione – leżące na południu – posiada zabytkową starówkę z każdej strony otoczoną wodą. Wchodzi się tam po specjalnym moście. Miasteczko ma szerokie, żwirowe plaże. Z uwagi na ukształtowanie terenu w Sirmione jest zazwyczaj najcieplej. W miasteczku znajdują się także źródła termalne. W jednym z miejsc znajduje się tzw. dziki dostęp – leżąc w jeziorze można kąpać się w gorącej wodzie nie płacąc za to ani jednego euro.

 

W południowo-wschodniej części jeziora, pomiędzy miejscowościami Sirmione, Peschiera del Garda, Bardolino i Crero znajduje się prawdziwe zagłębie kempingów. Część wybrzeża jest odgrodzona i zajęta przez najlepsze kempingi, które poza domkami i polami namiotowymi oferują własną plażę i kompleksy basenów. W pobliżu znajdują się także popularne parki rozrywki, takie jak Gardaland, Movie Studios CanevaWorld, czy Park Jungle Adventure.

Booking.com

Jezioro Garda - historia

Jezioro Garda powstało wiele wieków temu na skutek ciągłych ruchów mas lodowców. W czasie epok geologicznych powstało tzw “fato benacense”, które oznacza różnice poziomów pomiędzy lewym (od strony Brecia) i prawym (od strony Verony) brzegiem jeziora. Po jednej stronie znajdują się stoki i pagórki, a po przeciwnej strome skały i malownicze przepaście.

mapa jeziora Garda
mapa jeziora Garda

Jezioro Garda ma długość ok. 55 km. W północnej części jest szerokie na ok. 4 km, a w południowej na 12 km. Na Jeziorze Garda znajduje się wiele małych wysepek i pięć dużych. Wśród nich największa wyspa to Isola del Garda, położona ok. 200 metrów od przylądka Capo San Fermo znajdującego się po zachodniej stronie jeziora w południowej jego części.

 

W jeziorze występuje bardzo wiele odmian ryb, co sprawia, że Jezioro Garda jest także rajem dla wędkarzy. Można złowić tu między innymi karpia, węgorza, szczupaka, okonia, miętusa, ukleję białą, czy salmo trutta. Turystów zachwyca także przyroda wokół jeziora. Wzdłuż wybrzeża i w okolicy można podziwiać okazałe cyprysy, drzewa z pomarańczami, oleandry, cedry, oliwki, czy nawet palmy. Pobliskie winnice zachęcają do degustacji lokalnego wina.

Pogoda nad jeziorem Garda

Temperatura nad Jeziorem Garda w sezonie zimowym (styczeń) wynosi średnio ok. 10 stopni. Natomiast w wakacje (lipiec-sierpień) w cieniu jest nawet ok. 35 stopni. Jezioro ma bardzo pozytywny wpływ na temperaturę górskiego otoczenia. W styczniu nie jest tutaj zbyt zimno, natomiast liczba dni słonecznych jest podoba jak na północnym wybrzeżu Adriatyku. Kąpać w jeziorze można się swobodnie w lipcu i sierpniu. Cieplejsza woda jest w południowej części jeziora (na przykład w okolicy Bardolino, czy Sirmione). Jednocześnie na południu jest mniej malowniczo z uwagi na brak wysokich szczytów górskich.

Plaże i życie nocne nad Jeziorem Garda

Okolica Jeziora Garda zapewnia szeroką bazę noclegową. Znajduje się tu wiele hoteli, apartamentów do wynajęcia, pensjonatów i campingów. Są także bardzo ciekawe oferty gospodarstw agroturystycznych, które przez okres wakacyjnego pobytu pozwalają się poczuć jak wśród prawdziwych Włochów. Wieczorami turystów zachęcają liczne restauracje. Duża część z nich położona jest przy wybrzeżu, a z tarasów widokowych, na których ustawione są stoliki, można podziwiać panoramę jeziora. Osoby lubiące intensywne życie nocne mogą odwiedzać liczne kluby, dyskoteki i puby.

 

Po nieprzespanej nocy najlepiej wypocząć na jednej z plaż przy samym jeziorze. W zależności od okolicy są zarówno bardzo dobrze zagospodarowane plaże miejskie, nieliczne prywatne plaże płatne z leżakami, parasolami i barem, czy też bardziej dzikie, ale równie malownicze odcinki plaż bezpłatnych. Wybrzeże w większości jest kamieniste, ale na miejskich odcinkach zaadaptowano łagodne zejście do wody.

 

Jezioro Garda posiada bardzo bogate zaplecze dla osób lubiących aktywnie spędzać wolny czas. Wokół jeziora znajduje się wiele wypożyczalni rowerków wodnych, kajaków, motorówek i żaglówek. Fani nurkowania znajdą też coś dla siebie. Można wynająć sprzęt i pod okiem doświadczonego instruktora zagłębić się w wody jeziora. Sympatycy wycieczek górskich powinni wybrać jeden z malowniczych szlaków wokół jeziora. Natomiast na dzieci czekają parki rozrywki a aquaparki zlokalizowane w niedalekiej odległości. Są też parki naturalne i pola golfowe, a wokół jeziora prowadzi malownicza trasa, którą można dojechać do poszczególnych atrakcji i plaż.

Jezioro Garda - miejscowości, które warto odwiedzić

Riva del Garda

Riva del Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Riva del Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Prawdopodobnie najbardziej elegancka miejscowość nad jeziorem Garda z przepiękną starówką, która w dużej części jest pozostałością z okresu, gdy Trentino należało do Austrii. Wzdłuż jeziora można spacerować po bulwarach, a w miasteczku znajduje się dobrze zagospodarowana, bezpłatna plaża, w części żwirowa, a w części będąca po prostu zadbanym trawnikiem. Z tutejszej przystani odpływają statki wycieczkowe. Można także wypożyczyć rowerek wodny lub zjeść kolację przy stoliku, z widokiem na jezioro i historyczne centrum.

 

Jeszcze 100 lat temu Riva del Garda należała do Austro-Węgier. Wciąż widać tu wpływ sąsiadów z północy. Architektura miasta kojarzy się z alpejskimi miasteczkami po przeciwnej stronie granicy. Co więcej, język niemiecki jest tu traktowany na równi z włoskim (oba języki są urzędowymi i obydwoma posługuje się większość mieszkańców).

 

Czytaj więcej: Riva del Garda

Torbole

Torbole, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Torbole, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To kameralne miasteczko posiada stosunkowo długą, żwirową plażę, która przypomina nieco wybrzeże Chorwacji. Wzdłuż plaży biegnie bulwar, a zaraz za nim znajduje się zadbana zieleń – na trawniku także opalają się turyści. Podobnie jak w Riva del Garda także tutaj znajduje się przystań statków wycieczkowych i możliwość wypożyczenia rowerów wodnych. Na obrzeżach miasteczka znajdują się bardzo ładne kempingi. Torbole jest uwielbiane przez windsurferów – pełno ich na tutejszej plaży i wodach jeziora.

 

Wokół Torbole znajdziemy mnóstwo tras rowerowych. Nie tylko biegnących wzdłuż jeziora, ale także górskich. Część tras prowadzi pomiędzy malowniczymi winnicami. Są tu także liczne trasy trekkingowe.

 

Czytaj więcej: Torbole

Navene

Navene, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Navene, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jedna z najbardziej spokojnych miejscowości nad jeziorem Garda. Nawet w sierpniu – gdy jezioro przeżywa oblężenie turystów – to w Navene jest stosunkowo spokojnie, a na plaży jest całkiem sporo miejsca. Doceniają to dziewczyny lubiące opalać się topless – w Navene nie ma tłoku, atmosfera jest bardziej sielska, życie toczy się niespiesznie. Wieczorami w zasadzie nic tu się nie dzieje – w poszukiwaniu imprez trzeba jeździć do sąsiednich miejscowości. W miasteczku znajduje się tylko kilka obiektów noclegowych i restauracji.


Czytaj więcej: Navene

Malcesine

Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jedno z większych miasteczek nad jeziorem Garda. Znajduje się tu cudowna starówka, której zabudowa dochodzi do samego jeziora. Na starym mieście znajdziemy wiele świetnych restauracji i kameralne hotele. Na uliczkach częściej słychać język niemiecki niż włoski. W Malcesine znajduje się także dolna stacja kolejki, którą wyjechać można na słynny szczyt Monte Baldo. To jedyna na świecie kolejka linowa, gdzie w trakcie wyjazdu wagonik pomału obraca się wokół własnej osi.

 

Jednak na największą uwagę zasługuje historyczne centrum miasteczka. Pełno tu świetnych restauracji, eleganckich butików, są także bary i cukiernie. W ciągu dnia można wypoczywać na plaży, a wieczorami spacerować po miasteczku. Bardzo przyjemne miejsce na urlop.

 

Czytaj więcej: Malcesine

Brenzone sul Garda

Brenzone sul Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Spokojne miasteczko pośrodku wschodniej części wybrzeża jeziora Garda. Wzdłuż kameralnej zabudowy ciągnie się żwirowa plaża. Zejście do jeziora jest tu łagodne. W miasteczku znajduje się kilka barów i restauracji. Można tu wypocząć na plaży, a jednocześnie jest to świetna baza wypadowa do zwiedzania sąsiednich miejscowości. Wieczorami można pojechać do sąsiedniego Malcesine.

 

Czytaj więcej: Brenzone sul Garda

Sirmione

Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Sirmione to ekskluzywny kurort położony w południowej części jeziora Garda, na wysuniętym w głąb jeziora wąskim cyplu. Znajdują są tutaj najbardziej prestiżowe hotele nad całym jeziorem, posiadające własne baseny termalne. Historyczne centrum oddzielone jest od reszty cypla fosą, która biegnie dookoła zamku. W mieście znajdują się żwirowe plaże oraz dziki dostęp do źródła termalnego, które przebija się do jeziora w jednym miejscu. Sirmione pod względem prestiżu rywalizuje głównie z miejscowością Riva del Garda, znajdującą się po drugiej stronie jeziora.

 

Czytaj więcej: Sirmione

Parki rozrywki nad jeziorem Garda

Gardaland
Loc. Ronchi, Castelnuovo del Garda, Verona
http://www.gardaland.it/resort/


Movie Studios CanevaWorld
Loc. Fossalta, 1, Lazise, Verona
http://www.canevaworld.it/


Park Jungle Adventure
Strada per Lumini, San Zeno di Montagna, Verona
http://www.jungleadventure.it/

Parki wodne w pobliżu Jeziora Garda

Aqua Paradise CanevaWorld
Loc. Fossalta 1, Lazise, Verona
http://www.canevaworld.it/


Cavour Parco Acquatico
Valeggio sul Mincio
http://www.parcoacquaticocavour.it/


Parco Acquatico Picoverde
Via Ossario 19, Custoza di Sommacampagna, Verona
http://www.picoverde.it/

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil

Booking.com
Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com