W Polignano a Mare białe domy, gęsto ściśnięte na stromym klifie, kontrastują z turkusowymi wodami Adriatyku. To miasteczko trochę jak z bajki – jedno z tych, które na żywo wygląda równie pięknie jak na internetowych zdjęciach. Polignano a Mare słynie przede wszystkim z najbardziej spektakularnej plaży Apulii. Jest mała, zatłoczona, i kamienista więc wcale nie nadaje się do dłuższego wypoczywania, ale jest tak malowniczo wciśnięta pomiędzy dwa klify, że koniecznie trzeba ją zobaczyć. Historyczne centrum powstało dosłownie nad samym morzem. Fasady domów są przedłużeniem skał. Pomiędzy białymi kamienicami znajdują się wąskie uliczki, niewielkie place, tarasy widokowe, a na każdym kroku rozstawione są donice z zielenią.
Włosi w swoich przewodnikach określają Polignano a Mare mianem Perla dell’Adriatico, czyli „perłą Adriatyku”. No cóż… takich pereł Włosi mają sporo, a Polignano rzeczywiście jest jedną z nich. Chociaż nie jedyną.
Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.
Polignano a Mare oddalone jest zaledwie o 25 minut jazdy pociągiem regionalnym z Bari lub 5 minut pociągiem z Monopoli, a połączeń na tej trasie jest mnóstwo. Nic więc dziwnego, że turyści łatwo i chętnie tu przyjeżdżają. W niczym to jednak nie przeszkadza. Miasteczko zachowało swój klimat, prowincjonalną atmosferę, a ceny – mimo wielu przyjezdnych – są stosunkowo niskie.
Zapraszam Cię do przewodnika o leżącym na wybrzeżu Apulii Polignano a Mare! To niespełna 20-tysięczne miasto zyskało międzynarodową sławę.
Co warto wiedzieć o Polignano a Mare?

Na początek kilka faktów i ciekawostek – w telegraficznym skrócie:
- U podnóży Polignano a Mare istnieje około 40 jaskiń morskich, z których część zobaczyć można jedynie od strony morza. Istnieje możliwość wykupienia wycieczki motorówką.
- W miasteczku co roku latem odbywa się międzynarodowa impreza Red Bull Cliff Diving – to konkurs skoków do wody z 27-metrowego klifu w samym centrum Polignano. Uczestnicy wpadają do morza z prędkością 85 km/h.
- W mieście znajduje się luksusowa restauracja i pięciogwiazdkowy hotel Grotta Palazzese. Restauracyjne stoliki rozstawione są w grocie nad morzem i nieco pod miastem. Podobno nie ma bardziej efektownej restauracji w całej Apulii. Miejsce jest oszałamiające, ale bardzo drogie. W dalszej części przewodnika polecę Ci też tanie i dobre restauracje.

Często na blogu staramy się polecać sprawdzone noclegi. W miastach Apulii mamy ich sporo, jednak nigdy nie zostaliśmy na noc w Polignano a Mare. Mimo wszystko najlepszą lokalizacją na nocleg zdaje się być klimatyczne historyczne centrum miasta pełne małych hoteli i kameralnych B&B. Znajdziesz je tutaj.
Co zobaczyć w Polignano a Mare?
Zapraszam Cię na krótką, internetową wycieczkę po najciekawszych miejscach w Polignano a Mare.
Plaża Lama Monachile

Urokliwa plaża Lama Monachile stała się już symbolem miasta. Znajduje się tuż u podnóża historycznego centrum Polignano, wciśnięta pomiędzy dwa wysokie klify. Można ją podziwiać z mostu o tej samej nazwie lub z przeciwnej strony, z tarasu widokowego w centro storico, który w mapach google oznaczony jest jako terrazza vista mare.

Do plaży schodzi się po schodkach. Najpierw z mostu Ponte Lama Monachile zejdź na położony po sąsiedzku, niższy Ponte Romano, a z niego po kamiennych schodach wprost na kamienistą plażę.


Plaża jest niewielka, a w sezonie letnim wypoczywa tu mnóstwo osób. Każdy jednak znajdzie miejsce dla siebie. Skaliste wybrzeże wokół ma swoje zalety. Najważniejsza z nich jest taka, że Adriatyk w tym miejscu ma wyjątkowo turkusowy kolor. Na moich zdjęciach to nie zasługa filtrów. W słonecznie dni naprawdę morze wygląda tu tak pięknie.


Nieprzerwanie od 2008 r. Polignano a Mare otrzymuje odznaczenie niebieskiej flagi, potwierdzającą czystość plaż i dobrą jakość wody.
Arco Marchesale

Jeśli będziesz iść od strony plaży Lama Monachile lub od stacji kolejowej to do historycznego centrum miasta wejdziesz zapewne przez zabytkową bramę Arco Marchesale, nazywaną też Porta Grande. Niegdyś była to jedyna droga prowadząca do miasta. W obecnej formie istnieje od 1530 r. kiedy to renowację przechodziły miejskie mury. W przeszłości przed bramą był jeszcze most zwodzony.
Piazza Vittorio Emanuele II

Każde włoskie miasto ma swój główny plac, a w Polignano tę funkcję od wieków pełni Piazza Vittorio Emanuele II. Trafisz na niego zaraz po przejściu przez Arco Marchesale. Przy placu – za stalowym ogrodzeniem – znajduje się dawna katedra z 1295 r. (Santa Maria Assunta in Cielo), a przy niej 23-metrowa dzwonnica. Zwróć uwagę, że dzwonnica ma trzy rzędy, ponieważ była budowana etapami. We wnętrzu kościoła uwagę zwraca bogato zdobiony XVIII-wieczny ołtarz. Z tego samego okresu pochodzą wciąż działające kościelne organy.
Natomiast wracając jeszcze na Piazza Vittorio Emanuele II warto na chwilę zatrzymać się przy Palazzo dell’Orologio – to ten budynek z charakterystycznym zegarem na swojej fasadzie. Niegdyś była to siedziba uniwersytetu. Znajdował się tutaj zegar słoneczny, który później zastąpiony został przez prawdziwą rzadkość – zegar linowy z XIX wieku.
Historyczne centrum Polignano a Mare

Historyczne centrum Polignano a Mare to skupisko białych domów, ukwieconych balkonów i wąskich alejek. Natomiast wzdłuż uliczek rozstawione są donice z zielenią.


Pełno tu zaułków, czy schodków – to sceneria w sam raz do pamiątkowych zdjęć z Apulii! Gdzieniegdzie na ścianach w oczy rzucają się odręcznie napisane wiersze.


Na ścianach i schodach swoją poezję pisał artysta, który nazywa siebie „Guido Il Flâneur”, interesujący człowiek, który w 1984 r. przeniósł się do Polignano a Mare z Bari. W przeszłości był przedstawicielem budowlanym. Obecnie twierdzi, że ma literackie powołanie i – za zgodą właścicieli – ozdabia domy swoimi wersami, ale często sięga też po wiersze innych pisarzy.


Jednym z jego bardziej znanych dzieł są Vicolo della Poesia – zwróć uwagę na schody z poezją, które są ukryte na starym mieście. Jeśli kiedyś trafisz na internetowy ranking po najbardziej instagramowych miejscach w Polignano, to te schody będą w czołówce.


Samo centrum miasteczka jest zaskakująco spokojnie. Owszem, na głównych placach i tarasach widokowych jest wielu turystów, ale w bocznych uliczkach spotykaliśmy głównie mieszkańców. Sąsiedzi rozmawiali ze sobą, babcie przesiadywały przed domami, ktoś pielęgnował kwiaty – bądź co bądź atmosfera typowa dla apulijskich miasteczek. Natomiast z drzewa leniwie spoglądał na nas kot, zresztą pełno ich tutaj 😉
Belvedere Terrazza Santo Stefano

Zbudowane na klifie, tuż nad samym morzem, historyczne centrum pełne jest tarasów widokowych. Mój ulubiony to Terrazza Santa Stefano – rozciąga się z niego najbardziej spektakularny widok na miasto, klif i panoramę turkusowego Adriatyku. Widok jak z pocztówki!

Wzdłuż wybrzeża znajduje się kilka innych punktów widokowych, które także warte są odwiedzenia.
Piazza San Benedetto

Kameralny Piazza San Benedetto został zbudowany w miejscu, w którym wcześniej znajdował się starożytny klasztor benedyktynów, zburzony w 1932 r. W miesiącach letnich na tym placu organizowane są koncerty i wydarzenia kulturalne. Na co dzień to po prostu klimatyczne miejsce spotkań i spacerów, gdzie ławki w formie schodów ukryte są w cieniu niewielkich drzew.
Pomnik Domenico Modugno

Polignano a Mare to miasto, w którym urodził się Domenico Modugno. Oczywiście mało kto wie kim on jest dopóki nie zanuci się jego najsłynniejszego przeboju „Nel blu di pinto di blu” potocznie znanego jako „Volare”. Kto z Was pamięta słynny refren wielkiego przeboju, który świat po raz pierwszy usłyszał w 1958 r.?
Volaré, ooo-o
Cantaré, oooo-o
Nel blu dipinto di blu
Felice di stare lassù
Domenico Modugno urodził się w Polignano, chociaż przez wiele lat swojej kariery niechętnie się do tego przyznawał. Mimo wszystko miasto ze swojego obywatela jest bardzo dumne. Turyści podchodzą do pomnika, śpiewają fragment słynnego przeboju i nagrywają pamiątkowe filmiki.

Będąc w tej części miasta możesz dodatkowo przespacerować się promenadą Lungomare Domenico Modugno, która prowadzi wzdłuż wybrzeża w stronę betonowej plaży z leżakami Lido Cala Paura.
Punkt widokowy na skale Piettra Piata

Natomiast za pomnikiem znajdują się schody na skałę Piettra Piata, która jest świetnym punktem widokowym na Polignano a Mare i plażę Lama Monachile. To także miejsce, w którym turyści i mieszkańcy lubią się opalać i przesiadywać, korzystając z włoskiego dolce vita.



Gdzie zjeść i czego spróbować w Polignano a Mare?
W Polignano a Mare nie szukaliśmy niczego na własną rękę. Postawiliśmy na sprawdzone oraz polecane przez wielu lokale i to okazał się świetny wybór!
Pescaria

Do tego lokalu ustawiają się kolejki, ale znaleźliśmy na to sposób. Wystarczy przyjść nieco przed porą obiadową, gdyż około 13:00 robi się rzeczywiście długa kolejka. Ceny są niskie, a dania bardzo dobre.

Pescaria to street food, ale na wysokim poziomie – z rybami i owocami morza, bez szkodliwych dodatków i w smakowitym wydaniu. Obowiązuje samoobsługa, gdyż dania zamawia się przy barze, dostaje się numerek, a następnie trzeba podejść po odbiór.


Najpopularniejsze wśród gości są panini z tuńczykiem, łososiem czy ośmiornicą (ceny od 7 do 11 euro). Nie lubię jeść panini na obiad więc wybrałem tagliatę di tonno arrosto, czyli filet z tuńczyka obsypany pistacjami, z bakłażanem, sałatką, sosem i kaparami, podawany na grzance. Natomiast Natan zamówił rybę z frytkami, też z sosem. Do tego woda i zimne peroni. Podsumowując – tanio i pysznie, a opinia w google to 4.3/5.
Il Super Mago del Gelo Mario Campanella

Ten słynny bar ze swoim różowym szyldem wcale nie zachęca, aby wejść do środka. I pewnie nigdy byśmy tam nie weszli gdyby nie fakt, że to właśnie tutaj wymyślono słynną caffè speciale. Składa się ona z espresso, śmietanki, skórki z cytryny, cukru i amaretto – jest lokalną specjalnością.

Bar jest po drodze ze stacji kolejowej do centrum miasteczka. Znajdziesz go na rogu Piazza Giuseppe Garibaldi, tuż przed bramą Arco Marchesale prowadzącą do historycznego centrum.
Massarì Mozzarella Bar

Bardzo interesujący i ładnie wyglądający lokal, którego specjalnością jest mozzarella w różnych wydaniach (także nadziewana) oraz panini. Panini są nie tylko z mozzarellą, ale są też z różnymi serami oraz lokalnymi wędlinami. Ponadto mają tu focaccię barese i gotowe dania z makaronami z pieca. Jeśli jesteś miłośnikiem serów i po wejściu zobaczysz co mają za ladą, to już nie wyjdziesz bez złożenia zamówienia 😉 Ceny są dość rozsądne.
Martinucci Laboratory

Martinucci Laboratory w Apulii to jest zawsze dobry wybór. Lokalna sieciówka, która w powszechnej opinii ma najlepsze lody, desery, ciasta, torty, wypieki i także kawę. Do Martinucci zawsze z przyjemnością wracamy – ich lokale są też w Bari, Alberobello, a od pewnego czasu jeden jest nawet w Rzymie.
Porada praktyczna: o tym co zjeść w Bari i okolicy szczegółowo pisałem w oddzielnym artykule. Ponadto znajdziesz tam 25 polecanych adresów kulinarnych z tej części Apulii.
Położenie Polignano a Mare

Polignano a Mare to średniowieczna miejscowość położona na wysokim i poszarpanym skalistym wybrzeżu, tuż nad samym Adriatykiem, w regionie Apulia. Miasto liczy nieco ponad 17 tys. mieszkańców.
Miejscowość leży na odległym południu Włoch, dzięki czemu sezon letni trwa tu stosunkowo długo, a klimat jest typowo śródziemnomorski. Notabene zdjęcia, które zamieściłem w tym artykule zrobiliśmy w połowie października. W ciągu dnia było wówczas słonecznie, a temperatura codziennie przekraczała 20 stopni.
Jak dojechać z Bari do Polignano a Mare pociągiem?

Polignano a Mare leży przy ważnej linii kolejowej biegnącej wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Dzięki temu z sąsiednich miast Apulii połączeń jest bardzo wiele. Chociażby z Bari – które dla wielu turystów jest bazą wypadową do zwiedzania Apulii – w ciągu dnia pociągi do Polignano odjeżdżają średnio co 40 minut, a w godzinach szczytu nawet co 20 minut.
Porada praktyczna: ładniejsze widoki za oknem będziesz mieć, jeśli w pociągu z Bari usiądziesz po lewej stronie.
Rozkład jazdy możesz sprawdzić na oficjalnej stronie włoskich kolei https://www.trenitalia.com/ – zwróć uwagę, że pociągi regionalne na tej trasie mają różny czas przejazdu (od 23 minut do ponad 40).


Na zakończenie warto dodać, że bilety można kupić w kasach na dworcu lub w biletomatach. Pamiętaj aby przed podróżą bilet skasować wsuwając go do kasownika i dosuwając do lewej strony. Kasowniki są zazwyczaj w budynku dworca lub na peronie.
Parkingi w Polignano a Mare
Jeśli planujesz wycieczkę samochodem, to w Polignano znajduje się kilka parkingów:
- Parcheggio Marco Polo przy Piazzale Marco Polo – parking zlokalizowany nad samym morzem i najbliżej zabytkowego centrum. Od 8:00 do 24:00 płatny 1 euro za godzinę. Poza tym można się tu zatrzymać także kamperem.
- Parcheggio San Francesco przy Via Domenico Maringelli – parking znajduje się zaledwie 500 m od słynnej plaży Lama Monachile, jednak jest droższy – 1,50 euro za godzinę.
Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.
- Masz pytania? Napisz w komentarzach poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci niezwłocznie.
- Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 46 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
- Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 114 000 obserwatorów.
- Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 80 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!
25 komentarzy
Ile może kosztować taksówka z lotniska w bari do Polignano a Mare lądujemy wieczorem 20,25 i w razie opóźnienia może być problem.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Nie wiem. Z lotniska do Torre a mare taksówka kosztuje 35 euro, a do Polignano jest prawie dwa razy dalej. Więc spodziewałbym się ceny w okolicach 60-70 euro. Możesz zadzwonić na infolinię radio taxi z Bari i zapytać o cenę: +39 080 534 6666
Ale lądując o 20:25 nie spodziewałbym się problemów. To wcale nie tak późno.
Jest tam pięknie! Chce się wrócić. Szczęśliwie się złożyło że mieliśmy tam sesję ślubną z mężem. Zdjęcia petarda, ale nie mogło być inaczej skoro takie widoki. Planujemy powrót tam, żeby już na spokojnie coś pozwiedzać, a już przerobiliśmy wybrzeże Amalfi z pana pomocą.Dużo przydatnych informacji ? Dzięki ?
Bardzo dziękuję za miłe słowa! Cieszę się, że blog się przydaje 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz
Dzień dobry ?
Pięknie prowadzony blog ?
Wybieramy się latem do Polignano , mam pytanie gdzie w okolicy jest fajna plaża do opalania i kąpieli w morzu? będziemy samochodem możemy dojechać .
Pozdrawiam serdecznie ??☀️
Będę wdzięczna za odpowiedź ?
Dzień dobry,
Apulia jest pełna pięknych plaż, chociaż akurat wybrzeże na południe od Polignano jest skaliste. Są tam zatoczki, a nawet groty (zwiedza się je motorówką). Podobnie jest zresztą na plażach wokół pobliskiego Monopoli.
Jeśli to nie za daleko dla Państwa, to polecam wybrać się na całodniową wycieczkę na Spiaggia di Torre Guaceto (jakieś 30-40 minut samochodem z Polignano). Natomiast trochę bliżej jest Lido Morelli (proszę sprawdzić w google maps). To długi pas plaży, bez żadnych zabudowań – nawet w wakacyjne niedziele czy w sierpniu nie ma tam tłoku i można czuć się swobodnie 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz
My właśnie jesteśmy w Apulii apartament mamy w Bari które jest rewelacyjna baza wypadowa i nie tylko. Mieszkamy 2 minuty od dworca Lokalizacja rewelacyjna do wszystkiego. Dzięki waszemu przewodnikowi wszystko jest takie proste. Codziennie korzystam czytam i przeglądam.
Bardzo dziękuję! 🙂
Dzień dobry, wybieram sie do Bari już w tym miesiącu:-) zaineteresowała mnie wycieczka do Polignano di Mare i zwiedzanie jaskin z morza. czy może mi pan polecić jakąś konkretną wycieczkę czy kogoś kto takie wycieczki organizuje. mam noclegi z aplikacji airbnb ale nigdy nie korzystałam z podrzucanych przez tę appkę atrakcji – takie wycieczki też są, Ale wolę dopytać pana jako znawcę, bo bardzo lubię ten blog jest mega pomocny, w zeszłym roku bardzo ułatwił mi wakacje w Rzymie
Hej,
Akurat zwiedzanie jaskiń od strony morza w Polignano jest jeszcze przed nami. Nikogo konkretnego więc nie mogę polecić 🙂 Ale myślę, że z łatwością zauważysz reklamy, które ja widziałem – wówczas sprawdź na szybko opinie w google.
Korzystałem z tego typu „atrakcji” na Sardynii i byłem bardzo zadowolony 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz
Hej, a jak z biletami kupionymi online na stronie Trenitalia? Też obowiązują? I jak wtedy działają?
Pozdrawiam
Oczywiście, że obowiązują – trenitalia.it to oficjalna strona włoskich kolei. Wybiera się na niej godzinę połączenia – bilet wystarczy pokazać w formie elektronicznej, ale szybciej i łatwiej kupuje się bilet w biletomacie na stacji tuż przed podróżą 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz
Hej, a ja mam inne pytanie, trochę nietypowe. Gdzie najlepiej szukać toalet zarówno w Polignano Monopoli I Bari ?
Hej,
Publicznych toalet praktycznie nie ma. Ja – gdy potrzebuję skorzystać z toalety – wchodzę do baru, zamawiam espresso przy barze (zazwyczaj za 1,20 euro) i później – jako gość lokalu – korzystam z łazienki. Włosi robią tak samo 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz
Witam! Wybieram się z Bari do Polignano, jeśli chodzi o Bari widzę komunikację miejska na Google maps, a jak wygląda poruszanie się w Polignano a mare? Szukam porady, ponieważ godzinny spacer na miejsce zbiórki San Vito aby jechać na rejs nie wchodzi w grę…
Hej,
W San Vito byłem tylko raz. Wówczas na tej trasie jeździł autobus lokalnego przewoźnika Ferrovie del Sud Est i pamiętam, że w mapach google też to połączenie nie było widoczne. Ale to było latem. Teraz w Ferrovie del Sud Est od 11 września obowiązuje nowy rozkład jazdy (bardziej rozpisany pod dni szkolne niż pod turystów) i tam już nie widzę połączenia do San Vito. Napisz maila lub WhatsApp’a do organizatorów rejsu albo do Mariny w San Vito, żeby Ci podpowiedzieli jak tam dojechać po sezonie. W Apulii to wcale nie takie oczywiste.
Pozdrawiam,
Łukasz
Dzień dobry,
wybieramy się na krótką wycieczkę do Bari i marzy mi się jakaś sesja w Polignano a Mare, gdzie szukać jakiegoś fotografa? Najlepiej znającego choć troszkę polski? Może być to osoba początkująca.
Hej,
Niestety ale nie znam żadnego fotografa w Bari czy Polignano. Spróbuj znaleźć w google – wyślij maila do kilku. Przecież na pewno większość z nich zna podstawy angielskiego i jakoś się dogadacie.
Pozdrawiam,
Łukasz
dziekuje za ten artykul!Bardzo poreczny!Byłam w Polignano w zeszlym tygodniu, oczywiscie skorzystalam z cennych wskazowek!
Bardzo dziękuję za miły komentarz! 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz
Cześć,
Jestem już po pierwszej wizycie w Bari – Alberobello i okolice. Dziękuje bardzo jeszcze raz za profesjonalne informacje i dorady. Było super 🙂
Teraz wybieram się do Bari a stamtąd min do Polignano a Mare i mam trochę pytań:)
1. Rozumiem że do Polignano a Mare jest bezpośredni pociąg i nie ma ma problemu z komunikacją kolejową ? (typu pociąg (brak przejazdu) do np Alberobello). Lepiej wybrać pociąg czy autobus?
2. Nie wiem, jaką kolejność wybrać, chcąc być w Polignano a Mare i Monopoli? czy rozłożyć to na dwa niezależne dni? Czy przedostanie się z jednego miasta do drugiego komunikacją miejską jest bardzo proste?
3. Czy jest jeszcze niedaleko od Bari czy Polignano a Mare – ładne miasteczko nie do końca znane a nie koniecznie top w przewodnikach ? 🙂
4. może to nie w tym miejscu powinienem napisać ale chciałbym zamieszkać w okresie mojego wyjazdu, niedaleko stacji Bari centrale, czy są jakieś lepsze rekomendowane miejsca albo takie których raczej unikać na nocleg?
Dziękuje 🙂
Pozdrawiam
Paweł
Cześć Paweł,
1. Wzdłuż wybrzeża biegnie bardzo ważna linia kolejowa z dużą ilością połączeń i tam nie ma żadnego problemu z pociągami. Zdecydowanie na trasie Bari – Polignano najlepiej wybrać pociąg. Zwróć uwagę w rozkładzie na trenitalia.it, że niektóre pociągi na tym odcinku jadą szybciej, a inne wolniej, ponieważ zatrzymują się na każdej stacji.
2. Spróbuj zwiedzić w jeden dzień. Najpierw rano Polignano a Mare, a później z Polignano a Mare w 5 minut pociągiem dojedziesz do Monopoli. Następnie wybierz sobie z rozkładu jakieś wieczorne, szybkie połączenie (regionale veloce) pomiędzy Monopoli, a Bari.
3. Może Trani albo Molfetta? Trani jest opisane u nas na blogu 🙂 Do obydwu też dojedziesz pociągiem.
4. Wszystko zależy od oczekiwań i budżetu 🙂 Po drugiej stronie miasta (czyli po przeciwnej niż historyczne centrum i morze), zaraz przy dworcu, są dwa dobrze oceniane, czterogwiazdkowe hotele 🙂
Udanego wyjazdu! 🙂
Łukasz
Łukasz, dziękuje bardzo za odpowiedź i cenne informacje 🙂
Będę się odzywał 🙂
Dziękuje
i Pozdrawiam’Paweł
Witam,wybieramy się kamperem w tamte rejony + Sycylia, kwiecień /maj..czy jest możliwość pływania własnym pontonem silnikowym wokół Polignano i do jaskiń ? Dzięki z góry za odpowiedź. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Nie słyszałem nigdy o jakimkolwiek zakazie, więc przypuszczam, że tak. To nie jest teren żadnego parku krajobrazowego ani strefa chroniona jak w przypadku niektórych plaż na Sardynii. Więc raczej można.
Pozdrawiam,
Łukasz