Strona główna -> Sardynia -> Rajski archipelag La Maddalena na Sardynii – rejsy, plaże i praktyczne informacje

Rajski archipelag La Maddalena na Sardynii – rejsy, plaże i praktyczne informacje

Autor: Łukasz Ropczyński
42 komentarze 28,8 tysięcy wyświetleń
rajski archipelag La Maddalena na Sardynii – rejsy, plaże i praktyczne informacje (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Całą Sardynię objechaliśmy dookoła, ale nigdzie nie widzieliśmy tak pięknych plaż jak na archipelagu La Maddalena. Nie ma w tym ani grama przesady. Morze wokół wysp archipelagu jest cudownie turkusowe i przeźroczyste, a plaże są spektakularne. Nawet doświadczony podróżnik co i raz czuje się tu zachwycony. Na wyspie Spargi pomiędzy turystami po plaży biegają dziki, a na wyspie Budelli słynną plażę Rosa można podziwiać tylko z daleka. Jest szczególnie chroniona ponieważ potrzebuje czasu i działania natury aby odzyskać swój naturalny różowy kolor.

Jeśli planujesz wakacje na Szmaragdowym Wybrzeżu lub jeśli będziesz w okolicach miasta Olbia, to całodniowy rejs po archipelagu La Maddalena powinien być dla Ciebie punktem obowiązkowym. Na wodach pomiędzy włoską Sardynią, a francuską Korsyką, czekają prawdziwie rajskie widoki.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

W sezonie letnim codziennie rano z portów w Palau i Cannigione wypływają łodzie wycieczkowe z turystami pragnącymi zobaczyć archipelag La Maddalena. Można też wynająć prywatną motorówkę albo popłynąć małą łodzią w kilkuosobowym gronie. W tym artykule podpowiem Ci jak zorganizować taką wycieczkę, ile to kosztuje, co w jej trakcie zobaczyć i czym różnią się oferty poszczególnych organizatorów.

Jeśli planujesz wakacje na Sardynii to koniecznie zobacz do naszego dużego przewodnika po wyspie:

Opisujemy w nim naszą miesięczną podróż wokół Sardynii i doświadczenia z poprzednich pobytów. To gotowy plan na udane wakacje na wyspie.

Dlaczego archipelag La Maddalena jest tak wyjątkowy?

Archipelag La Maddalena jest jednym z największych skarbów jakie skrywa Sardynia dlatego od 1994 r. cały obszar archipelagu został objęty szczególną ochroną – utworzono tu wówczas park narodowy.

Tylko jedna wyspa archipelagu – o nazwie La Maddalena – jest zamieszkała przez ponad 10 tys. mieszkańców. Pozostałe wysypy zachowały swój naturalny, nieskażony niczym charakter.

Do największych wysp archipelagu w sezonie letnim organizowane są wycieczki łodziami wycieczkowymi oraz – dla osób z zasobniejszym portfelem – prywatnymi motorówkami i jachtami. Na turystów czekają przepiękne plaże, z jasnym piaskiem i krystalicznie czystym morzem.

Można przycumować przy jednej z zatoczek i mieć ją na wyłączność, tylko dla siebie. Można też w zorganizowanej wycieczce pływać od wyspy do wyspy i poznawać piękno archipelagu.

My wybraliśmy ten drugi wariant.

Gdzie leży archipelag La Maddalena i jak się tam dostać?

Na archipelag La Maddalena składa się obszar w północno-zachodniej części Sardynii tuż przy francuskiej Korsyce, niedaleko miasta Olbia i w sąsiedztwie Szmaragdowego Wybrzeża.

To około 60 wysp i wysepek z czego największe i najważniejsze to La Maddalena (zamieszkiwana przez ponad 10 tys. mieszkańców), Caprera, Santo Stefano, Spargi, Budelli, Santa Maria oraz Razzoli. Poszczególne wyspy zachwycają zróżnicowaną linią wybrzeża, zatokami i dziewiczymi plażami.

Na archipelag La Maddalena najłatwiej dostać się łodzią wycieczkową lub motorówką z Palau. W sezonie letnim sporo rejsów jest też z sąsiedniego Cannigione i z Baja Sardinia.

Wycieczka statkiem po archipelagu La Maddalena

Ceny wycieczek wynoszą od 55 do 70 euro od osoby. Taniej jest w czerwcu, drożej w lipcu, a szczytem sezonu jest sierpień, wtedy właśnie ceny biletów dochodzą do 70 euro, a wycieczkę warto zarezerwować z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem.

W Palau bilety na rejs można kupić w budynku Stazione Marittima, tuż obok molo, z którego odpływają promy. Dodatkowo niektórzy organizatorzy w Palau i w Cannigione mają swoje budki z biletami otwarte zazwyczaj rano i po południu.

Którego organizatora wybrać?

Moim zdaniem najbardziej godna uwagi jest ta trójka:

  • Lady Luna 2 – to statek, którym płynęliśmy. Zależało nam na tym, żeby był stosunkowo nowy i żeby górny pokład był zacieniony. Poza tym ta firma miała dobre opinie, a plan wycieczki (a konkretnie przystanków) najbardziej nam odpowiadał. Dodatkowe informacje: https://www.giteinbarca.it/it/
  • Delfino Tours – konkurencyjny statek, bardzo podobny, ale trochę starszy. Rejs podzielony jest na te same 4 przystanki co w przypadku Lady Luna 2, ale pod koniec statek opływa wokół wyspę La Maddalena. Dodatkowe informacje: https://gitearcipelago.it/it
  • Luxury Virginia – bardzo stylowy, charakterystyczny, czarny statek z trzema pokładami, który pływa z Baja Sardinia i z Cannigione. Na górze znajduje się pokład VIP (za dopłatą) z wygodnymi miejscami do opalania. Dodatkowe informacje: https://luxuryvirginia.it/

Niektórzy organizatorzy wycieczek w trakcie rejsu oferują obiad. Na naszym statku (Lady Luna 2) w menu do wyboru był makaron z krewetkami (na zdjęciu powyżej) lub deska serów i wędlin. Wybraliśmy makaron (10 euro), a do tego zimne piwo (2,50 euro).

Porada praktyczna: przy porcie w Palau znajduje się duży, płatny parking (1 euro za godzinę). Latem miejsca zapełniają się już o poranku, około godziny 9:00 kiedy w morze wypływają pierwsze statki. W sąsiedztwie znajdują się bezpłatne miejsca parkingowe – zwróć jednak uwagę, że zdecydowana większość z nich przypisana jest tylko dla rezydentów dlatego lepiej od razu kierować się na płatny parking przy porcie.

Archipelag La Maddalena – wyspy i plaże, które warto zobaczyć

1. Spiaggia Rosa na wyspie Budelli

Na południowym brzegu wyspy Budelli (wł. Isola Budelli) znajduje się najbardziej niedostępna plaża Sardynii. Nie dlatego, że fizycznie ciężko się tam dostać, ponieważ z motorówki dostęp jest łatwy, ale dlatego, że od 1994 r. do plaży nie można się zbliżać, a tym bardziej po niej spacerować. Plaża jest częścią Parku Narodowego Archipelagu La Maddalena. Łodzie wycieczkowe podpływają w pobliże plaży, a turyści jedną z najpiękniejszych plaż Sardynii mogą podziwiać z dystansu.

Spiaggia Rosa, co można przetłumaczyć jako „różową plażą”, swoją nazwę zawdzięcza różowemu kolorowi piasku, który pochodzi od wapiennych mikroorganizmów i muszli mięczaków wyrzucanych przez fale na brzeg. Miejsce to jest nazywane „cudem natury”. W przeszłości turyści zabierali stąd na pamiątkę charakterystyczny różowy piasek przez co plaża straciła swoją barwę. W trosce o ochronę plaży i odtworzenie różowego kolor zakazano wejścia na nią. Nie można się tu kąpać, opalać ani podpływać łodziami. Natura potrzebuje czasu, aby dawny różowy kolor tu powrócił.

2. Naturalne baseny przy wyspie Budelli

Naszym kolejnym przystankiem w trakcie podróży po archipelagu La Maddalena były tzw. naturalne baseny przy brzegu wyspy Budelli. Nasza łódź zatrzymała się na niezwykle turkusowych wodach po czym część turystów zeszła z pokładu wprost do morza. Zanim jednak turyści zaczęli się kąpać, jedna osoba z załogi naszej łodzi zajęła miejsce w motorówce i z tej perspektywy pilnowała, aby nikomu nic się nie stało. Trzeba przyznać, że rejs był świetnie zorganizowany, także pod względem bezpieczeństwa.

Włosi określają to miejsce jako piscine naturali ze względu na kolor wody, płycizny i przejrzystość. Łodzie, motorówki i jachty cumują w bezpośrednim sąsiedztwie trzech rajskich wysp: Budelli, Razzoli i Santa Maria, a tuż obok jest jeszcze malutka wyspa Carpa. Zobaczcie tylko na ten kolor morza na powyższych zdjęciach!

3. Wyspa i plaża Santa Maria

Kolejnym etapem naszej podróży był 1,5 godzinny przystanek na wyspie Santa Maria w pobliżu Cieśniny Bonifacio. Wyspa jest płaska, a jej najwyższym szczytem jest 49-metrowy Guardia del Turco. Jednak wyspa Santa Maria ma aż 10 km linii brzegowej wzdłuż której skrywają się plaże oraz kameralne zatoczki.

Na wyspie znajduje się kilka ścieżek, którymi – pomiędzy śródziemnomorską roślinnością – można dojść do innych plaż. Jednak do większości z nich najłatwiej dostać się prywatną motorówką. Natomiast nasza łódź podpłynęła do niewielkiego betonowego pomostu przy plaży Santa Maria (wł. spiaggia di Santa Maria). Plaża o tej samej nazwie co wyspa miała delikatny, jasny piasek i łagodne zejście do morza. Miejsce okazało się naprawdę przepiękne! Jednak na plaży nie ma cienia, baru i toalet. My byliśmy na to kiepsko przygotowani, a upał był niesamowity. Natomiast Francuzi, którzy płynęli razem z nami rozłożyli swoje parasole i wyjęli z turystycznej lodówki różne przekąski i napoje.

4. Dzikie świnie na wyspie Spargi

Wyspa Spargi okazała się najbardziej pozytywnym zaskoczeniem z całej podróży po archipelagu La Maddalena. Nasza łódź podpłynęła do skalistego brzegu, obsługa rozłożyła pomost, po czym po chwili przybiegły do nas dziki. Załoga statku miała dla nich przygotowany… makaron! No tak, można się było domyśleć. To było to samo penne, które chwilę wcześniej serwowano nam na pokładzie, ale chyba bez sosu z krewetkami.

Wyspa Spargi zachwyciła nas najpiękniejszymi plażami spośród wszystkich jakie widzieliśmy na Sardynii. I to wcale nie dlatego, że od czasu do czasu biegały po nich dziki. Po drodze – podpływając do wysypy – kapitan łodzi opowiadał nam o niektórych skałach, jedna z nich swoim kształtem przypominała Włochy w miniaturze.

5. Zatoka Granara i inne piękne plaże wyspy Spargi

Wyspa Spargi – w przeciwieństwie do wyspy Santa Maria – nie miała betonowej przystani. Łódź podpłynęła wprost do skał po czym załoga rozsunęła trap, którym zeszliśmy na ląd. Po jednej stronie znajdowała się przepiękna Cala Granara (na zdjęciu powyżej). Po drugiej stronie jedna za drugą ciągnęły się kameralne zatoczki. Jedne bardziej zatłoczone, a inne mniej. Część z nich miała swoje nazwy.

Po dotarciu na wyspę Spargi byliśmy już pewni, że archipelag La Maddalena to jeden z najwspanialszych fragmentów Sardynii. Każda kolejna plaża, którą tego dnia widzieliśmy była jeszcze bardziej zachwycająca. Trudno wyobrazić, że te zatoczki mogłyby być piękniejsze.

W bezpośrednim sąsiedztwie zatoczek na morzu cumowały jachty i motorówki, a gdzieniegdzie biegały dziki. Na plażach wypoczywali turyści. Im dalej od miejsca, w którym przycumowała nasza łódź, tym turystów było mniej.

Miasto La Maddalena – krótka wycieczka

Ostatnim przystankiem większość łodzi wycieczkowych, które latem wypływają na archipelag La Maddalena, jest miasto o tej samej nazwie.

La Maddalena leży na największej wyspie archipelagu i liczy nieco ponad 10 tys. mieszkańców. Dodatkowo latem wakacje na wyspie spędzają też turyści, głównie z Włoch i Francji. Szacuje się, że w mieście może wówczas przebywać ponad 20 tys. osób. Życie skupia się wzdłuż nabrzeża, przy którym po jednej stronie cumują promy, łodzie i jachty, a po drugiej ciągną się kamienice, a w nich sklepy, restauracje i bary. Wieczorami tętni życie towarzyskie, gra muzyka, a bary otwarte są do późnej nocy.

Porada praktyczna: tuż przy nabrzeżu, przy Via Amendola 14 znajduje się wypożyczalnia rowerów i skuterów. Można więc wypożyczyć jednoślad i objechać nim plaże oraz zatoczki na La Maddalenie. Dodatkowo wyspa połączona jest mostem z sąsiednią wyspą Caprera.

Warto zagłębić się w wąskie uliczki historycznego centrum La Maddalena, które przebiegają równolegle do nabrzeża. Znajdziesz tam lodziarnie, bary, restauracje i mnóstwo sklepów z pamiątkami oraz lokalnymi produktami.

Jeśli chcesz spędzić cały dzień w mieście La Maddalena, na przykład jeżdżąc po wyspie na skuterze, to nie musisz wykupywać całodniowej wycieczki po archipelagu. Pomiędzy Palau, a La Maddalena kursuje prom, który zabiera na pokład także samochody. Rejs z Palau do La Maddalena trwa około 25 minut.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli planujesz lot na Sardynię, to zobacz także do mojego przewodnika po Cagliari, ponieważ stolica Sardynii ma najwięcej bezpośrednich połączeń lotniczych z Polską.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

  • Masz pytania? Napisz komentarz poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Wróć tu na drugi dzień i sprawdź moją odpowiedź (nie czekaj na mailowe powiadomienie o odpowiedzi).
  • Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 56 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
  • Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 126 000 zaangażowanych obserwatorów.
  • Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 100 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

42 komentarze

Marcin 5 lipca 2024 - 09:26

Czy na archipelagu można nagrywać dronem?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 lipca 2024 - 23:40

Cześć Marcin,
Latanie dronem we Włoszech to drażliwy temat. Też mam drona i przerabiałem tę kwestię z kilkoma włoskimi urzędami. Nie jest łatwo i sami sobie wzajemnie zaprzeczają. Nigdy więc nie wiadomo na jakie służby trafisz i jakie będzie ich podejście. Na archipelagu latać nie można, zresztą we Włoszech nie można latać dronem nad plażami od czerwca do końca września. Po sezonie letnim niby można, jeśli nie koliduje to z pozostałymi przepisami. W każdym razie nie ryzykowałbym.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magdalena 26 czerwca 2024 - 12:35

Dobrze, że jest taki skrót informacji, zwięźle i trafnie.
Do podróży należy się przygotować, więc takie blogi są bezcenne

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 czerwca 2024 - 22:31

Dzień dobry,
Bardzo dziękuję za miły komentarz! Pozdrawiam z Sardynii 🙂
Łukasz

Odpowiedz
Magdalena 26 czerwca 2024 - 12:34

Dobrze, że jest taki skrót informacji, zwięźle i trafnie. Na pewno powtórzę czytanie gdy zdecyduje się na podróż na Sardynię.

Odpowiedz
klaudia 14 czerwca 2024 - 22:47

Wow! Mega dużo przydatnych informacji i piękne zdjęcia 🙂 Mam pytanie.. czy miałbyś do polecenia jakieś konkretne firmy żeby wynająć małą motorówkę? ( Mamy uprawnienia )

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 czerwca 2024 - 23:04

Hej Klaudia,
Niestety nie. Polecamy tylko coś, z czego sami korzystaliśmy a z Palau płynęliśmy rejsem zorganizowanym.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Maria 5 kwietnia 2024 - 21:47

Łukaszu! Wspaniały blog! Wiele przydatnych informacji! Marzy mi się rejs po archipelagu La Maddalena ale zastanawiałam się czy to dobra opcja dla dzieci w wieku 5 i 7 lat?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 kwietnia 2024 - 09:20

Hej,
Dziękuję za miłe słowa! Co do rejsu z dziećmi, to zależy jaki jest Twój 5-latek. Natomiast z 7-latkiem bez problemu. Zdarzały się takie małe dzieci 4-5 letnie na pokładzie, ale rodzice w połowie wycieczki byli już wykończeni. 5-latek raczej nie będzie chciał siedzieć grzecznie na zatłoczonej łodzi, na swoim miejscu w oczekiwaniu aż przepłynie od plaży do plaży 🙂 Piszę to jako tata 5 i 9-latka 😉
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Maria 7 kwietnia 2024 - 16:03

Rozumiem, dziękuję za radę 🙂 Czy to oznacza, że te firmy w ogóle nie organizują jakichś krótszych rejsów, np. na 3-4 h?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 kwietnia 2024 - 18:32

Rejsy zaczynają się o 8:00 lub 9:00 i kończą po 16:00. Można za to przepłynąć promem tylko z Palau do miasta La Maddalena. Ten rejs trwa krótko.

Odpowiedz
Lucaso 25 lutego 2024 - 16:03

Jak dobrze, że jesteście 😉 niedziela 25.02.2024 pije winko, czytam ważego bloga i właśnie kupiłem bilety na Sardynie 🙂 dzięki serdeczne

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 lutego 2024 - 19:58

O jak miło czytać takie komentarze! 🙂 Miłego wyjazdu! 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magdalena 19 września 2023 - 22:22

Również jestem fanatyczką Włoch – i nie tylko 🙂 W zeszłym roku udało mi się w końcu spełnić swoje marzenie i dotarłam do La Maddalena. I mimo, że zazwyczaj emocje i doznania z miejsc przekazuję za pomocą fotografii jako że tym się zajmuje, to tym razem postanowiłam napisać kilka słów o tym wyjątkowym miejscu i moich licznych przygodach, a miałam ich aż nadto 😀 Zapraszam serdecznie do lektury 😀 https://mienko.pl/maddalena-sardynia/

Cieszę się, że tu trafiłam 🙂
Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz
Radoslaw 21 lipca 2023 - 10:27

Witam
mam jeszcze pytanko,bo bedziemy z dziecmi,czy na tym statku Lady luna 2 jest toaleta? a drugie pytanie,o statek Luxury Virginia,bo strona jest niedostepna,wyswietla sie error.Nie wiem czy juz nie plywaja,? sa dostepni ,ale przez posrednikow np.get your guide.Rezerwowac przez posrednikow,czy lepiej nie ryzykowac jesli ich strona sie nie wyswietla?
pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 lipca 2023 - 14:07

Tak, na Lady Luna 2 jest toaleta. Z dziećmi bardziej polecam rejs Lady Luna 2 niż Luxury Virginia, ponieważ na tym drugim rok temu w planie wycieczki było więcej kąpieli w morzu (wprost ze statku do morza) niż schodzenia na plaże „suchą stopą”. Ja miałem ze sobą drogi i duży aparat fotograficzny i nie do końca mi to odpowiadało, że nie będę z nim mógł zejść na ląd.

Akurat w tym wypadku – gdy o dostępność biletów jest łatwo – raczej nie ma sensu korzystanie z pośredników typu Get Your Guide.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Radoslaw 21 lipca 2023 - 00:22

Witam czy poczatek wrzesnia tak do 10 wrzesnia to dobry czas na taki rejs? slyszalem ze woda jest ciagle bardzo ciepla,moza sie kapac,i pogoda tez dopisuje?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 lipca 2023 - 10:19

Tak, oczywiście! Morze jest wtedy nagrzane, turystów nieco mniej niż w sierpniu więc to idealny czas na rejs po archipelagu 🙂

Odpowiedz
Radoslaw 21 lipca 2023 - 21:37

bardzo dziekuje

Odpowiedz
Mike 16 lipca 2023 - 11:50

Ile kosztuje i gdzie wynająć prywatna łódź na kilka osób?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 lipca 2023 - 11:51

O ceny zapytaj w porcie w Palau. Tam jest sporo tego typu ofert. Jak zawsze – wszystko zależy od tego, czy ma być sternik, jaka to będzie łódź, jaki sezon…

Odpowiedz
Marta 26 czerwca 2023 - 14:46

Od kilku dni zastanawiam się nad Lady Luna 2. Mam pytanie odnośnie konieczności wykupu wyżywienia na statku i możliwości wniesienia własnego prowiantu np w turystycznej malej lodówce ? Doczytałam już o płatności dopiero w dniu wypłynięcia . Czy statek jest duży ? tzn ile mniej więcej osób znajduje się w trakcie rejsu czy bardziej kameralnie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 lipca 2023 - 22:20

Hej,

Nie ma żadnej konieczności wykupienia wyżywienia. To jest opcja – z perspektywy czasu chyba bym jej ponownie nie wybrał. Krewetki trzeba było sobie oczyścić, a wiadomo – na statku ciężko umyć ręce tuż przed jedzeniem i potem znowu (po pomidorach). Chociaż na dolnym pokładzie jest łazienka.

Dużo osób miało własne lodówki i jedli sobie obiad w czasie wolnym na plaży. Sąsiedzi z Francji, którzy siedzieli obok mnie, mieli prawdziwą ucztę: wędliny, kanapki, piwo, woda, sałatki więc miło spędzili przerwę na plaży.

Przypuszczam, że było około 100 osób na statku.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 3 lipca 2023 - 08:16

Dziękuję bardzo, też myślimy tak to zaplanować. Czy po rezerwacji w dniu rejsu mogę zapłacić kartą czy tylko gotówka?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 lipca 2023 - 19:08

Mają przenośny terminal do kart 🙂 Ale w razie czego lepiej trochę gotówki też mieć przy sobie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 18 czerwca 2023 - 16:58

Bardzo Wam dziękuję! Na temat, wyczerpująco i jeszcze w dobrym stylu. Parafrazując Wasze słowa- trudno sobie wyobrazić, żeby ten blog mógł być lepszy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 czerwca 2023 - 22:26

Bardzo dziękuję za tak miły komentarz! 🙂 Aż chce się tworzyć kolejne artykuły 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ada 16 czerwca 2023 - 10:36

Dziękuję za ten wpis 🙂
Właśnie zarezerwowałam rejs statkiem Lady Luna 2. Gdyby nie wasz wpis, pewnie miałabym problem ze znalezieniem rejsu na miejscu. Miła niespodzianka – nie trzeba opłacać rezerwacji online, lecz cała kwota do opłaty w Palau 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 czerwca 2023 - 21:21

Bardzo mi miło, że przewodnik się przydał 🙂 Daj znać później jak wrażenia z rejsu tym statkiem.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Asia 29 marca 2023 - 19:30

Wybieramy się ma majówkę 2-9.05 .czy w tym czasie są rejsy po Madalenie?czy lepiej popłynąć rejsem czy wjechać samochodem?planujemy wynajem .

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 marca 2023 - 11:30

Samochodem można wjechać jedynie na prom który płynie na La Maddalenę, natomiast aby się dostać na te pozostałe wyspy, które opisywałem trzeba popłynąć albo statkiem albo wynająć łódź.

Lady Luna 2 (statek, którym płynąłem) w tym roku pierwszą wycieczkę ma zaplanowaną na 15 maja. Luxury Virginia zaczyna pływać od 13 maja, a Delfino Tours od 20 maja.

Więc jeśli w trakcie Waszego pobytu nie będzie jeszcze zorganizowanych rejsów, to rzeczywiście prom na samą La Maddalenę będzie jakąś namiastką archipelagu. Jednak po sąsiedzku będą też piękne plaże Szmaragdowego Wybrzeża, bez konieczności płynięcia do nich.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Beata 24 kwietnia 2023 - 14:05

A jaki jest koszt rejsu promem z samochodem na La Maddalena z portu w Palau? gdzie sprawdzę rozklad promów?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 kwietnia 2023 - 20:13

Promy z portu w Palau odpływają nawet co pół godziny lub co godzinę (zależy od pory dnia). Bilet dla osoby dorosłej w obie strony kosztuje około 8 euro, dziecko (4-11 lat) około 6 euro w obie strony. Samochód w zależności od rozmiarów, ale generalnie około 20 euro w obie strony.

Szczegółowy cennik oraz rozkład rejsów znajdziesz na tej stronie: https://www.delcomar.it/

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewelina 26 marca 2023 - 14:20

Cześć, czy koniec kwietnia / początek maja będą już dostępne rejsy, otwarte restauracje etc.? I dokąd szukać lotów, żeby powłóczyć się po archipelagu la Maddalena? I czy potrzebny nam tam będzie samochód na ok 3 dni?
Pozdrawiam : )

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 marca 2023 - 18:39

Hej,

Końcem kwietnia jeszcze nie będzie rejsów łodziami wycieczkowymi. To trochę przed sezonem. Jedyna opcja wówczas to wynajęcie łodzi w porcie w Palau za wyższą cenę.

Na Sardynii są trzy lotniska: Olbia (najbliżej), Alghero i Cagliari. Z samochodem pomoże Aga Chmist z biura turystycznego Unlimited Travel Sardinia. To Polka, która ma bardzo dobre ceny najmu i pomaga z formalnościami. Łatwo znajdziesz w google 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Antonina 1 kwietnia 2023 - 15:42

Część, gdzie najlepiej zatrzymać się chcąc popłynąć w rejs ? ciągle próbuje znaleźć odpowiednie miejsce i nie wiem jak się do tego zabrać, dodatkowo oprócz rejsu chciałabym zobaczyć ciekawe zabytki i piękne plaże , wynajmując auto. Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 kwietnia 2023 - 10:44

My mieszkaliśmy przy plaży w Cannigione – wybraliśmy tę miejscowość, ponieważ ma ładną plażę, jest kameralna i leży praktycznie na granicy Szmaragdowego Wybrzeża, ale nie jest jeszcze tak droga jak sąsiednie miejscowości Szmaragdowego Wybrzeża. Statki na Archipelag wypływają z Cannigione, z Baja Sardinia i z Palau (z Palau jest najwięcej połączeń).

Odpowiedz
Agata 2 marca 2023 - 14:13

zastanawiam się czy taki całodniowy rejs to dobra opcja z 2,5 letnim dzieckiem?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 marca 2023 - 09:29

Z dwulatkiem raczej nie. Piszę to z doświadczenia jako rodzic 🙂 Stosunkowo sporo czasu spędza się na statku, który jest pełen ludzi. Na plażach ciężko o cień, a raczej nie ma możliwości żeby zabrać ze sobą parasol. Poza tym jedyna łazienka jest na statku. To intensywna wycieczka od 9:00 do 17:00, a Sardynia oferuje tyle pięknych plaż, że lepiej poczekać z taką wycieczką jak dziecko trochę podrośnie 😉

Odpowiedz
Agata 25 kwietnia 2023 - 14:38

Dziękuję za radę.

Odpowiedz
Agnieszka 19 lutego 2023 - 16:35

planuje podróż 25.09-6.10 do Olbii i zastanawiam się czy to jest dobry okres na plażowanie? da się odczuć wakacyjny klimat? bary i restauracje będą otwarte? w tym okresie można popłynąć na archipelag La Maddanela?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 lutego 2023 - 21:02

To jest końcówka sezonu. Statek Lady Luna 2, czyli ten z naszej relacji, pływa na archipelag do końca września. Być może w pierwszych dniach października pływają tam jeszcze jacyś inni organizatorzy wycieczek.

Co do plażowania to na opalanie jest wciąż ciepło. Na kąpiele w morzu – to już różnie, to bardziej indywidualna kwestia. Bary powinny działać. Zresztą najlepsze bary i restauracje są czynne przez cały rok.

Odpowiedz