Desenzano del Garda – przewodnik, plaże, atrakcje, dojazd, noclegi, hotele
Desenzano del Garda to malownicze miasteczko położone na południowo-zachodnim brzegu jeziora Garda. Kurort słynie z pięknej plaży – jezioro w tym miejscu jest wyjątkowo ciepłe, a woda ma turkusowy kolor. Miasto posiada także urokliwą starówkę, na której życie toczy się cały dzień, ale szczególnie przyjemnie robi się wieczorami. Po deptaku spacerują elegancko ubrani turyści i mieszkańcy, restauracyjne ogródki zapełniają się gośćmi, gra muzyka na żywo, występują uliczni artyści, a bary i puby czynne są do późnych godzin nocnych.
Pierwszy raz do Desenzano del Garda przyjechaliśmy w czerwcową niedzielę około południa. Pełni optymizmu ? jak zawsze – wjechaliśmy samochodem do ścisłego centrum licząc na to, że akurat zwolni się jakieś miejsce przy głównej ulicy i uda nam się zaparkować. Przeliczyliśmy się. Okazało się, że akurat w Desenzano wzdłuż ulic historycznego centrum nie ma ani jednego miejsca postojowego. Parkingi wytyczono nieco dalej, w drugiej i trzeciej linii zabudowy. Ostatecznie parkujemy przy Via B. Vighenzi (są tu trzy duże parkingi ? około 2 euro za godzinę postoju) i rozpoczynamy zwiedzanie kurortu od plaż i promenady.
Desenzano del Garda – piękne plaże nad jeziorem

Nasz parking okazał się być oddalony zaledwie o 100 metrów od pierwszej i największej z miejskich plaż. Plaża znajduje się przy rondzie, gdzie łączą się ze sobą drogi Via B. Vighenzi i Lungolago Cesare Battisti. Plaża jest ogrodzona, ale w połowie bezpłatna. Jest to plaża żwirowa (z drobnymi kamczykami), ale zejście do jeziora jest łagodne i bezpieczne nawet dla małych dzieci. W niedzielę były tu tłumy wypoczywających ludzi. Część z nich piknikowała na zacienionych trawnikach znajdujących się wokół, a inni opalali się na kamyczkach. Na odcinku płatnym można wypożyczyć leżak. Cena za dwa leżaki i parasol wynosi 16 euro za cały dzień. Po południu jest nieco taniej.

Przy plaży znajduje się „Ristorante Pizzeria Desenzanino”. To nie jest typowy, plażowy bar, a elegancka restauracja z przeszkloną salą, z której można podziwiać panoramę jeziora. Specjalnością są tam ryby, owoce morza i pyszne desery. Niestety ceny dość wysokie.
Obok wspomnianej restauracji i miejskiej plaży rozpoczyna się promenada biegnąca cały czas wzdłuż jeziora aż do przystani promowej i portu znajdującego się w historycznym centrum miasta. Od rana do późnej nocy spacerują tędy turyści. Idąc promenadą po drodze mijamy niewielką plażę Feltrinelli. Tu także jest podział na plażę płatną z leżakami i darmową. Część osób opala się na drewnianym pomoście. To, co nas szczególnie zachwyciło w Desenzano del Garda to lazurowy kolor wody w jeziorze. Taki sam jak na folderach reklamowych. Kurorty po północnej stronie jeziora nie mogą się poszczycić takim kolorem wody.

Historyczne centrum Desenzano del Garda

Tuż obok promenady i portu znajduje się historyczne centrum kurortu. Najbardziej urokliwym miejscem jest Porto Vecchio (Stary Port), który został zbudowany za czasów Republiki Weneckiej. W przeszłości był wykorzystywany do rozładunku towarów spożywczych, które wpływały do miasta. Po II wojnie światowej port ?zamknięto? dla większych statków budując ? widoczny na zdjęciu powyżej za naszymi plecami ? most w stylu weneckim. Dziś most ten jest jednym z najczęściej fotografowanych zabytków miasta. W samym porcie cumują tylko niewielkie łodzie i motorówki. Wokół portu znajdują się restauracyjne ogródki, które w porze obiadu i kolacji były zapełnione do ostatniego miejsca. Warto też zwrócić uwagę na piękne kamienice otaczające port.

Kilkadziesiąt metrów za portem, w głębi starego miasta, znajduje się Piazza Malvezzi. To kolejny piękny plac w Desenzano del Garda, otoczony kamienicami, restauracjami i barami. Przebiega tędy główna ulica handlowa historycznego centrum. W okolicznych butikach można zrobić zakupy do późnych godzin nocnych. Chociaż życie toczy się tu od rana do późnej nocy, to warto przespacerować się tędy wieczorem. Wówczas przy deptaku występują uliczni artyści, gra muzyka na żywo, a na uliczkach starówki trwa rewia mody. Elegancko ubrani turyści i mieszkańcy niespiesznie zmierzają na kolację do restauracji.

Desenzano del Garda – położenie
Desenzano del Garda położone jest na południowo-zachodnim brzegu jeziora Garda, w prowincji Brescia. Kurort leży w Lombardii ? jednym z najbogatszych regionów we Włoszech ? co od razu rzuca się w oczy. Miasteczko jest w całości zadbane i dobrze utrzymane. Nie ma tu ulic, których można by się było wstydzić.
Miasto liczy nieco ponad 29 tys. mieszkańców i jest świetnie skomunikowane z regionem. Łączą się tu dwie ważne drogi lokalne (jedna biegnie wzdłuż południowego brzegu jeziora, a druga łączy kurorty po zachodniej stronie Lago di Garda). Ponadto to jedno z nielicznych miast nad jeziorem, które posiada własną stację kolejową, więc łatwo można dostać się tutaj chociażby z lotniska w Bergamo. Jeśli znudzi nam się wypoczynek nad jeziorem, to pociągiem pendolino w zaledwie 20 minut można dojechać do Werony.

Desenzano del Garda – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…
W Desenzano trudno się nudzić. Miasto oferuje wspaniałe plaże i urokliwą starówkę pełną barów, restauracji i sklepików. Jest tu port, z którego można wybrać się na wycieczkę po jeziorze, a wokół miasteczka mnóstwo ścieżek rowerowych ? w tym trasa do Sirmione. To idealne miejsca na wakacje, zarówno jeśli szukamy miejsca na romantyczny wypad we dwoje, czy podróż z małymi dziećmi.








Piazza Malvezzi
To główny plac historycznego centrum przez który przebiega także główna ulica handlowa. Plac, a także wszystkie uliczki wokół są zamknięte dla ruchu samochodowego. Wokół pełno jest barów i świetnych restauracji, a butiki i sklepy z lokalnymi produktami czynne są do późnych godzin nocnych. W sezonie wakacyjnym wieczorami na placu występują uliczni artyści, gra muzyka na żywo lub są organizowane miejskie uroczystości na scenie. Wokół placu skupia się życie nocne.

Stary port
Porto Vecchio to najbardziej fotogeniczne miejsce w Desenzano. Port wybudowany w czasach Republiki Weneckiej był miejscem rozładunku żywności, która wpływała do miasta. Po II wojnie światowej zbudowany został mostek w stylu weneckim, który zablokował możliwość wpłynięcia statkom. Obecnie cumują tu tylko łodzie i motorówki. Przy porcie znajdują się restauracje ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Tuż obok, w okolicy wspomnianego mostku, powstał nowy port. Znajduje się tam m.in. przystań promowa skąd można wybrać się na wycieczkę po jeziorze statkiem.

Miejska plaża
Największa z miejskich plaż usytuowana jest na północ od historycznego centrum przy skrzyżowaniu ulic Via B. Vighenzi i Lungolago Cesare Battisti. Strefa bezpłatna jest tu bardzo duża. Jest to plaża żwirowa, ale można też wypoczywać na trawie pod drzewami. Obok znajduje się widoczny na zdjęciu powyżej odcinek plaży płatnej. Plaża jest ogrodzona z uwagi na zakaz wprowadzania psów.

Małe plaże bliżej centrum
Bliżej centrum, przy promenadzie, znajdują się trzy mniejsze plaże, na których także wypoczywa sporo osób. Plaże w dużej części są darmowe. Łatwo je znaleźć spacerując wzdłuż jeziora. Nas szczególnie zachwycił turkusowy kolor wody w jeziorze. Zejście do jeziora jest tu łagodne nawet dla małych dzieci.

Historia
Chociaż Desenzano jako wioska istniało już w średniowieczu, to znaczący rozwój miasta nastąpił w późniejszych wiekach, gdy w 1426 r. miasto stało się częścią Republiki Weneckiej. Desenzano było czymś w rodzaju centrum rynku zboża dla regionu. Prowadzono stąd handel na całą strefę wokół jeziora Garda. Przyczyniło się to do znaczącego wzrostu gospodarczego w XV w. w mieście. To właśnie wtedy powstały nowe budynki, najważniejsze place i dzisiejsze zabytki w tym kościół parafialny Santa Maria Maddalena. W mieście powstała pierwsza szkoła i umocniono fortyfikacje na tutejszym zamku.








W Epoce Napoleona miasto było związane z Republiką Brescia (do dziś zresztą leży w jej prowincji). W tym czasie rozwijało się głównie budownictwo prywatne. W okresie austriackim miasto chętnie odwiedzał cesarz Franciszek Józef ? jak sam mówił, jego wizyty miały wzmocnić zaufanie miejscowej ludności. Następnie Desenzano stało się częścią Królestwa Sardynii, a później Królestwa Włoch. Po Zjednoczeniu Włoch w 1862 r. miasto przyjęło nową nazwę, znaną do dziś – Desenzano del Garda.
W 1909 r. uruchomiono nowy odcinek linii kolejowej. Biegł on od już wtedy istniejącego głównego dworca kolejowego w mieście do tutejszego portu. Dwa lata później wybudowano połączenie tramwajowe do znajdującego się nieopodal miasta Castiglione delle Stiviere. Umożliwiło to mieszkańcom Desenzano dojazd do linii kolejowej Brescia ? Mantova. Ostatecznie w 1969 r. tramwaj ten przestał istnieć. Obecnie miasteczko jest jednym z najważniejszych kurortów nad jeziorem Garda, ale wciąż zachowało swoje funkcje miasta portowego, które jest dobrze skomunikowane z regionem.

Komunikacja
Jak dojechać do Desenzano del Garda
Z południowej Polski do Desenzano del Garda jest około 1400 km w jedną stronę. Najkrótsza droga to trasa autostradami przez Czechy i Austrię. Alternatywą jest podróż przez Niemcy i Austrię. Wówczas przejeżdża się przez Przełęcz Brenner i nad jezioro Garda dojeżdża się od północy. Więcej na temat dojazdu do Włoch piszę w dziale droga Polska ? Włochy.
W kurorcie jest stosunkowo dużo parkingów, chociaż większość to place parkingowe zlokalizowane w pewnej odległości od jeziora. Najbliżej jeziora są trzy parkingi znajdujące się tuż obok siebie przy ulicy Via B. Vighenzi. Parking znajduje się 100 metrów od jeziora, w bezpiecznej okolicy. Godzina postoju kosztuje 2 euro. Przy tej samej ulicy ? jakieś 250 metrów wyżej ? znajduje się kolejny miejski parking, tym razem całkowicie bezpłatny. Obok niego wytyczono parking dla autokarów.

Stacja kolejowa w Desenzano del Garda
Desenzano jako jedno z nielicznych miast nad jeziorem Garda posiada własną stację kolejową. Przebiega tędy ważna linia kolejowa, dzięki czemu w kurorcie zatrzymuje się wiele pociągów, w tym słynne składy pendolino. Spędzając wakacje w Desenzano można na jeden dzień (albo chociaż na jeden wieczór) wybrać się na wycieczkę do Werony. Mimo, że samochodem to ponad 45 km w jedną stronę, to pociąg pokonuje ten dystans dokładnie w 20 minut. Desenzano posiada bezpośrednie połączenia kolejowe m.in. z Wenecją (czas podróży to 1:30), czy z Mediolanem (50 minut).