Strona główna -> Abruzja -> Vasto – najpiękniejsze miasto na wybrzeżu Costa dei Trabocchi

Vasto – najpiękniejsze miasto na wybrzeżu Costa dei Trabocchi

Autor: Łukasz Ropczyński
3 komentarze 17, tysięcy wyświetleń
Vasto – najpiękniejsze miasto na wybrzeżu Costa dei Trabocchi. Na zdjęciu widok z historycznego centrum miasta na nadmorską dzielnicę Marina di Vasto (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Vasto jest naszą ulubioną miejscowością na wybrzeżu Costa dei Trabocchi w Abruzji. Jest większe niż sąsiednie, nadmorskie miejscowości więc poza piękną plażą, ma też do zaoferowania promenadę, urokliwą starówkę, wiele cennych zabytków, punkty widokowe i świetne restauracje z lokalną kuchnią w niewygórowanych cenach. Miasto dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich to nadmorska, turystyczna dzielnica Marina di Vasto, a druga to zabytkowe, historyczne centrum miasta położone na wzgórzu.

Z wysoko położonego centro storico – a w szczególności z tarasu Loggia Amblingh – można podziwiać zatokę Golfo di Vasto, która ma kształt półksiężyca. Ze względu na złocisty piasek na plaży w Vasto, zatoka bywa też nazywana Golfo d’Oro.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

W Vasto byliśmy dwukrotnie. Po raz pierwszy zatrzymaliśmy się tutaj kilka lat temu w drodze do Vieste na półwyspie Gargano. Znam osoby, które mylą te dwie miejscowości. Vasto i Vieste dzieli jednak dwie godziny jazdy samochodem. Natomiast po raz drugi do Vasto przyjechaliśmy ostatnio – już na dłużej. Zwiedzaliśmy miasto, zajadaliśmy się lokalnymi przysmakami i wypoczywaliśmy na kilkunastu różnych plażach wokół.

Zapraszam Cię do przewodnika o Vasto, który jest pierwszym z serii naszych nowych artykułów o Abruzji.

Plaże w Vasto, czyli nadmorska część miasta

Piękne, złociste plaże i zielono-turkusowy kolor morza, to główny argument przemawiający za tym, aby spędzić urlop w Vasto, w południowej Abruzji. Adriatyk w tym regionie ma ładniejszy kolor niż na północy Włoch, a zejście do morza – na plaży w centrum Marina di Vasto – jest łagodne i bezpieczne.

Jednak wybrzeże jest tutaj zróżnicowane. W samym centrum Vasto jest długa i szeroka plaża piaszczysta, w której na zmianę są strefy płatne (ze starannie ustawionymi parasolami i leżakami) oraz strefy darmowe, na których nawet latem nie brakuje wolnych miejsc.

Natomiast już kilka kilometrów za miastem – w kierunku północnym – rozpoczynają się plaże kamieniste i żwirowe, otoczone naturalną, śródziemnomorską roślinnością, przy których nie ma żadnej zabudowy. Dlatego w Vasto każdy znajdzie coś dla siebie. Bez względu na to, czy chcesz wypoczywać na plaży z ratownikiem w sąsiedztwie plażowego baru, czy wolisz dziewiczą plażę bez infrastruktury, ale za to z małą ilością ludzi – gdzie można czuć się swobodnie i naprawdę wypocząć.

Najpopularniejsza część plaży w Vasto ciągnie się po obu stronach niewielkiego mola – Pontile di Vasto Marina. Obok plaży znajduje się zamknięta dla ruchu samochodowego promenada, wzdłuż której rosną palmy. Na plaży jest wiele barów i restauracji, a kolejne trattorie i osterie są po drugiej strony promenady. Ponadto na plaży można wypożyczyć rowerki wodne.

Rezerwat Naturalny Punta Aderci

Jeśli jednak nie przekonuje Cię ładna, ale jednak miejska plaża, pełna gwaru i biegających dzieci, to w Vasto jest na to sposób. Bliskość Rezerwatu Przyrody Punta Aderci to drugi powód dla którego warto spędzić tutaj wakacje. Punta Aderci to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Abruzji.

Rezerwat przyrody Punta Aderci oddalony jest o 10 km od centrum Vasto i dostępny jest za darmo. Rozciąga się na obszarze 285 hektarów od plaży Punta Penna do ujścia rzeki Sinello. To także miejsce, w którym można zobaczyć czaple, perkozy, rybitwy i kormorany.

Wizytę najlepiej rozpocząć od cypla Punta Aderci (26 m n.p.m.), z którego można podziwiać panoramiczny widok we wszystkich kierunkach oraz długą i naturalną plażę. U dołu widać trabocco czyli tradycyjną, drewnianą konstrukcję – zbudowaną na palach. W przeszłości pozwalała ona łowić ryby na morzu, bez konieczności wypływania w morze. Dziś na wybrzeżu Costa dei Trabocchi wiele z takich trabocco zostało przekształconych w restauracje, w których wieczorami podaje się menu degustacyjne złożone z ryb i owoców morza. Stoliki – szczególnie latem – trzeba rezerwować kilka tygodni wcześniej.

Na Punta Aderci są cztery plaże: Punta Penna, Libertini oraz Punta Aderci, która na dalszym odcinku płynnie przechodzi w plażę Motottagrossa. Są to plaże dzikie, kamieniste i naturalne. Można tam znaleźć wszystko to, co wyrzuci morze. Nie tylko muszle, ale też uschnięte glony i konary drzew. Dla nas te plaże są bardzo urokliwe i po pierwszej wizycie na plaży Punta Aderci tak spodobało nam się to miejsce, że kolejny raz przyjechaliśmy samochodem od drugiej strony – prosto na mało zatłoczoną plażę Motottagrossa.

parking przy Punta Aderci (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
parking przy Punta Aderci (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Parking przy Punta Aderci

Przy Punta Aderci znajduje się średniej wielkości, bezpłatny parking, który w mapach google jest oznaczony jako „Parcheggio Riserva Naturale Punta Aderci”. Niestety miejsc postojowych nie jest tutaj zbyt dużo, dlatego warto być jak najwcześniej rano (do godziny 9:00). My byliśmy około godz. 10:30 i musieliśmy krążyć po parkingu w oczekiwaniu aż ktoś inny wyjedzie. To był jednak sierpień – w pozostałych miesiącach powinno być luźniej.

Z parkingu idzie się 20 minut pieszo szutrową drogą w stronę punktu widokowego i plaż. Można skorzystać z autobusu wahadłowego, który jest płatny. Trasa jest jednak łatwa, nawet dla małych dzieci. Do punktu widokowego można iść z wózkiem. Jedynie później ewentualne zejście na plaże z wózkiem jest już trudne.

Co warto zobaczyć w Vasto?

W upalne, letnie dni mało kto spaceruje po wąskich uliczkach historycznego centrum Vasto. Nie oznacza to jednak, że w ciągu dnia nie dzieje się tu nic. Życie i gwar słychać od samego rana gdy jest chłodniej. Natomiast wczesnym popołudniem robi się spokojniej, ale wieczorami centro storico zapełnia się ludźmi. Wtedy jest wreszcie czym oddychać więc z przyjemnością przechadzają się tędy zarówno mieszkańcy, jak i turyści, którzy w ciągu dnia odpoczywają na piaszczystej plaży w Marina di Vasto.

Piazza Gabriele Rosetti

Centralnym placem historycznego centrum Vasto jest Piazza Gabriele Rosetti wokół którego skupia się życie mieszkańców, a wieczorami także turystów. To właśnie od tego miejsca najlepiej rozpocząć zwiedzanie zabytkowej części miasta.

Gabriele Rosetti był wybitnym włoskim poetą i konstytucjonalistą, który w 1783 r. urodził się właśnie w Vasto. Z przyczyn politycznych (sprzyjał między innymi rewolucyjnemu nacjonalizmowi), w wieku niespełna 40 lat był zmuszony opuścić Włochy i wyjechał do Londynu, gdzie został profesorem języka włoskiego na King’s College School.

Dziś na środku reprezentacyjnego placu w Vasto stoi jego pomnik, który został wykonany z brązu niespełna sto lat temu (w 1926 r.). Po bokach pomnika umieszczono medaliony przedstawiające czwórkę dzieci poety – trójkę dzieci także wychował na poetów, z czego Christina Georgina w Anglii została uznana za poetkę wybitną. Natomiast czwarte z dzieci, córka – Maria Francesca została zakonnicą.

Autorem pomnika Gabriele Rosettiego był Filippo Cifarello. Rzeźbiarz, który cierpiał na depresję – popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę.

Torre di Bassano

Przy Piazza Gabriele Rosetti znajduje się XV-wieczna wieża Torre di Bassano, która w przeszłości była ważnym elementem murów obronnych Vasto. Dawniej wieża była bezpośrednio połączona z zamkiem Caldoresco, który znajduje się po drugiej stronie placu.

Do dzisiejszych czasów w mieście zachowały się trzy wieże obronne z tego okresu.

Zamek Caldoresco

Znajdujący się po przeciwnej stronie placu Castello Caldoresco to kolejny średniowieczny zabytek Vasto. Jego budowę nadzorował architekt ze Sieny – Mariano di Jacopo. Budowla była gotowa w 1427 r. i pełniła przede wszystkim funkcję obronną.

Projekt zakładał budowę zamku na planie kwadratu, z wewnętrznym dziedzińcem i czterema basztami. Jednak pod koniec XV wieku zmieniono wcześniejszy projekt i przebudowano zamek. Nocą zamkowe mury są pięknie podświetlone.

Katedra w Vasto

Sprzed zamku Caldoresco zaledwie 100 m dzielić Cię będzie do miejskiej katedry, czyli Duomo di San Giuseppe (Katedra św. Józefa). Kościół nie jest zbyt duży, ale na potrzeby 40-tysięcznego Vasto wystarczający, a przy tym bardzo urokliwy.

Początkowo katedra została zbudowana w XIII wieku i poświęcona była św. Augustynowi. Jednak wkrótce później została przebudowana i mniej więcej w podobnej formie przetrwała do dziś.

Fasada z portalem i rozetą pochodzą z XIII wieku, natomiast wnętrze przebudowano po raz ostatni na początku XX wieku. Z kolei znajdująca się przy katedrze barokowa dzwonnica pochodzi z 1730 r. Warto zwrócić uwagę na balustradę z kutego żelaza – która znajduje się na dachu dzwonnicy – oraz na mechaniczny zegar, który dołożono tam w XIX wieku.

Palazzo d’Avalos

Tuż obok katedry znajduję się kolejny ważny zabytek miasta, czyli Palazzo d’Avalos, w którym obecnie mieści się kilka muzeów. W przeszłości mieszkała tutaj Vittoria Colonna, która była przyjaciółką Michała Anioła.

Budowę pałacu rozpoczęto w XV wieku, w miejscu, w którym wcześniej znajdowały się wczesnośredniowieczne budowle. Niestety wkrótce po zbudowaniu, pałac został zniszczony podczas natarcia wojsk tureckich w 1566 r. Jednak ród d’Avalos – który przenosił swój dwór do Vasto – odbudował pałac. Rodzinie d’Avalos zależało, aby upiększyć historyczne centrum miasta więc poza samym pałacem, zbudowali przy nim także ogród neapolitański.

Porada praktyczna: w Palazzo d’Avalos mieszczą się cztery muzea: Galeria Sztuki, Muzeum Archeologiczne, kolekcja Sztuki Współczesnej z dziełami artystów włoskich i hiszpańskich oraz Muzeum Stroju Starożytnego. Do każdego z nich obowiązują oddzielne bilety. Można też – w cenie 2 euro – wykupić bilet tylko od ogrodu neapolitańskiego. Latem Palazzo d’Avalos czynny jest od 10:00 do 13:00, a później od 18:00 aż do północy.

Aqualand del Vasto

Kilka kilometrów na północ od Vasto – przy drodze SS86 – zlokalizowany jest park wodny Aqualand del Vasto. Na terenie parku wodnego znajduje się wiele atrakcji szczególnie dla dzieci i młodzieży: baseny, masaże i bicze wodne, łagodne i strome zjeżdżalnie. Część ze zjeżdżalni to tzw. twistery, a inne to wysokie i długie zamknięte rury. Jest także tor raftingowy do zjazdów na dmuchanych kołach. Oczywiście przygotowano też atrakcje wokół basenów: park zabaw dla dzieci, leżaki i samochodziki.

Porada praktyczna: Aqualand del Vasto czynny jest tylko w sezonie letnim, zazwyczaj od ostatniego tygodnia czerwca do pierwszego tygodnia września. Aktualne ceny biletów możesz sprawdzić na oficjalnej stronie parku wodnego: https://www.aqualandvasto.com/

Promenada wzdłuż plaży

Tuż obok plaży ciągnie się szeroka promenada, przy której rosną wysokie palmy. W ciągu dnia turyści przechodzą tędy w drodze na plażę. Jednak prawdziwa rewia mody rozpoczyna się tu w letnie wieczory, po godzinie 20:00, gdy Włosi oraz urlopowicze wychodzą ze swoich hoteli zlokalizowanych przy plaży na spacer lub do restauracji na kolację.

Gdzie zjeść w Vasto?

z ogródka w restauracji Sunrise Agri Food rozciąga się widok na morze i na zatokę (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
z ogródka w restauracji Sunrise Agri Food rozciąga się widok na morze i na zatokę (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Sunrise Agri Food

W Vasto szukaliśmy restauracji nie tylko takiej, w której można dobrze zjeść, ale także takiej, która oferowałaby piękny widok i rozsądne ceny. Te trzy rzeczy zazwyczaj nie idą w parze, ale tym razem się udało. Na Loggia Amblingh trafiliśmy w porze obiadu do Sunrise Agri Food. Restauracja ma zarówno stoliki w środku, jak i na zewnątrz, skąd rozpościera się widok na zatokę i plaże. Stoliki są ustawione w cieniu, a dodatkowo od morza był przyjemny wiatr więc mimo sierpniowych upałów, warto było usiąść na zewnątrz.

W restauracyjnym menu znajdują się tradycyjne dania kuchni lokalnej, chociaż niektóre z nich podawane są w nowoczesnej interpretacji.

Na pierwsze danie zamówiliśmy między innymi spaghetti pepe e limone con vongole e salicornia czyli spaghetti z sosem z cytryny i pieprzu z małżami i z salicornią, która nazywana jest „szparagami morskimi”. Próbowaliśmy też tutejszej wersji carbonary. Od klasycznej rzymskiej różniła się tym, że podawana była z czarnym makaronem linguine, a zamiast pancetty była baccala, czyli solony i suszony dorsz.

Natomiast na drugie danie wybraliśmy filetto di baccala pastellato alla birra con insalata agrodolce czyli filet ze świeżego dorsza z panierką piwną i z sałatką słodko-kwaśną. Wszystko było pyszne, a dania kosztowały po około 15 euro.

W mapach google Sunrise Agri Food oceniona jest na 4.4/5 na podstawie ponad 700 recenzji.

Sunrise Agri Food
Loggia Amblingh
66054 Vasto

Punkty widokowe w Vasto

Gdzie w Vasto zrobić pamiątkowe zdjęcia? Poniżej znajdziesz nasze dwie propozycje.

Belvedere Loggia Amblingh

Loggia Amblingh to taras położony pośród wąskich uliczek historycznego centrum Vasto, z którego można podziwiać najpiękniejszą panoramę Zatoki Vasto, która ma kształt półksiężyca. Golfo di Vasto bywa też określana jako Golfo d’Oro (oro czyli „złoto”) ze względu na złocisty piasek na plaży w Vasto, który szczególnie pięknie mieni się w słońcu. Jasny piasek kontrastuje z turkusowym morzem, co powoduje, że widok stąd jest prawdziwie czarujący.

Belvedere di Porta Palazzo

Ten punkt widokowy znajduje się nieopodal, na końcu Piazza del Popolo, a widok z niego jest bardzo podobny. Też doskonale widać stąd zatokę, plażę i morze. O świcie można stąd podziwiać zachwycające wschody słońca. W dni, w których przejrzystość powietrza jest doskonała, widać stąd nawet półwysep Gargano.

Vasto – położenie i komunikacja

Vasto położone jest we włoskiej Abruzji, na wybrzeżu Adriatyku. Wśród turystów z północy Włoch miasto zyskało popularność za sprawą pięknych plaż i dziewiczej, naturalnej okolicy, w której turkusowe morze łączy się z górami. Jednak ze względu na odległość z Polski wciąż jest tu niewielu naszych rodaków.

Samochodem do Vasto – porady i parkingi

Z południa Polski – przykładowo z Krakowa – do Vasto jest ponad 1600 km w jedną stronę. Od nas z Rzeszowa to aż 1800 km. My jednak uwielbiamy do Abruzji przyjeżdżać samochodem, ale podróż planujemy na dwa dni, z noclegiem w Austrii (w okolicach Graz lub w Villach) albo na północy Włoch, czyli w pobliżu Tarvisio lub Udine.

Zobacz więcej:

Następnie z Austrii przez Włochy jedzie się bardzo wygodnie. Cały czas autostradami A23, A4 (przez Wenecję), a później przez Padwę i Bolonię. Natomiast od Bolonii aż do Vasto jedzie się cały czas autostradą A14, która bywa zakorkowana w wakacyjne soboty, szczególnie w sierpniu. Warto więc wziąć to pod uwagę.

Koszt za przejazd włoską autostradą od granicy z Austrią (Tarvisio) do Vasto to około 63 euro w jedną stronę. Natomiast w Czechach i w Austrii obowiązują winiety.

Vasto samolotem i pociągiem

Najbliższe lotnisko znajduje się w mieście Pescara (75 km), do którego można dolecieć samolotem Ryanair z Krakowa. Następnie z Pescary do Vasto najłatwiej przyjechać pociągiem. Podróż pociągiem z Pescary – w zależności od wybranego połączenia – trwa od 35 do 55 minut.

W Vasto znajdują się dwie stacje kolejowe. Główny dworzec kolejowy to Vasto – San Salvo, który obsługuje połączenia międzymiastowe i międzyregionalne. Jest także drugi dworzec Porto di Vasto dedykowany połączeniom regionalnym.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

  • Masz pytania? Napisz komentarz poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Wróć tu na drugi dzień i sprawdź moją odpowiedź (nie czekaj na mailowe powiadomienie o odpowiedzi).
  • Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 56 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
  • Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 126 000 zaangażowanych obserwatorów.
  • Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 100 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

3 komentarze

Monia 16 lipca 2024 - 12:20

A gdzie spaliście w Vasto?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 lipca 2024 - 12:22

Ostatnio spaliśmy w apartamencie, a w zasadzie w niezależnym domku przy plaży obok Vasto. I tak na ten sezon jest już zarezerwowany, ale lada dzień będę przygotowywał artykuł o całym wybrzeżu Costa dei Trabocchi i tam zamieszczę namiary na kilka polecanych miejsc, w tym ten apartament – dla tych, którzy planowaliby Abruzję w 2025 r. 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 14 lipca 2024 - 16:06

cenne wskazówki!

Odpowiedz