Strona główna -> Toskania -> Siena – przewodnik po jednym z najpiękniejszych miast Toskanii

Siena – przewodnik po jednym z najpiękniejszych miast Toskanii

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 5 komentarzy 110,9 tysięcy wyświetleń
Piazza del Campo, Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Siena to chyba najbardziej sympatyczne miasto Toskanii. Bardziej zwarte, a przez to łatwiejsze do zwiedzania, od stosunkowo dużej Florencji, a z drugiej strony większe i wieczorami bardziej tętniące życiem niż dziesiątki niewielkich miast regionu Chianti, do których pielgrzymują tłumy turystów. Siena ma ponadto coś, co na mapie Włoch ją wyróżnia. To Piazza del Campo. Niezwykły, ceglany plac w kształcie muszli, którego posadzka opada w dół w stronę budynku Palazzo Publico. Plac otaczają nieco mroczne średniowieczne kamienice z ciemno rudej cegły. Jednak architektura tego niezwykłego miasta to nie wszystko. Panuje tu specyficzna – można by rzecz toskańska – atmosfera. Na Piazza del Campo do późnej nocy przesiaduje tłum ludzi. Mieszkańcy i turyści leżą na ceglanej posadce, odpoczywają, jedzą lody, czytają książki lub rozmawiają z przyjaciółmi. Widok tak dużej ilości ludzi beztrosko relaksujących się na brukowanym placu jest naprawdę niezwykły.

Zapraszam Cię do mojego przewodnika po Sienie. Znajdziesz tu najważniejsze informację o mieście, ale z pewnością Siena nie jest Twoim jedynym celem toskańskich wakacji. Zobacz do działu Toskania, w którym opisałem 50 najpiękniejszych toskańskich miast i plaż. Znajdziesz tam opisy i zdjęcia wielu miejscowości w bliskim sąsiedztwie Sieny – tak, aby z moim blogiem kompleksowo zaplanować wyjazd. Być może zainteresują Cię także ceny we Włoszech oraz nadmorskie kurorty na wakacje we Włoszech.

Nocleg w Sienie czy w okolicy? To zależy tylko od jednego

Toskanię najlepiej zwiedzać własnym samochodem. Jeśli przyjeżdżasz do Sieny autem to wybierz nocleg na toskańskiej wsi lub w jednym z zabytkowych miasteczek w odległości 10-20 km od Sieny. Poniżej kilka propozycji noclegów w samej Sienie lub na wsi nieopodal:

  • La Loggia – Villa Gloria*** – byliśmy tu dwukrotnie. Raz w budynku hotelowym, a raz w znajdującym się bliżej basenu oddzielnym budynku z apartamentami. To już bardziej hotel niż agroturystyka, ale wciąż utrzymuje rozsądne ceny. Bardzo dobre śniadania serwowane na tarasie, całodobowa recepcja, duży parking. 10 km do Sieny i kilkanaście kilometrów do atrakcji regionu Chianti.
  • Casavacanze Vesta – bardzo fajny obiekt położony na wsi 15 minut samochodem od Sieny. Są tu apartamenty z kuchnią (2, 4 lub 6 osobowe), duży ogród, basen z leżakami i parasolami, sprzęt do grillowania i plac zabaw. Świetna baza wypadowa do zwiedzania nie tylko Sieny, ale także najbardziej urokliwych miast Toskanii. Niskie ceny!
  • Hotel Athena**** – czterogwiazdkowy hotel na obrzeżach historycznego centrum, ale jeszcze w obrębie historycznych murów miasta. Idealny hotel jeśli będziesz korzystać z komunikacji publicznej i chcesz spać w samej Sienie, a nie na obrzeżach. 2,5 km od dworca kolejowego w Sienie, tylko 600 m od Duomo i 700 m od Piazza del Campo.
  • Hotel Certosa Di Maggiano – zajmuje budynek dawnego klasztoru z 1314 r. i znajduje się 2 km od Piazza del Campo. Jest tu basen z podgrzewaną wodą, duży parking, wifi i bardzo dobre śniadania. Wspaniałe miejsce. Luksusowe pokoje urządzono w klasztornych celach, a wokół znajduje się duży ogród. W sąsiedztwie winnice i gaje oliwne.
  • Hotel Il Giardino*** – ładny i nie tak drogi hotel z basenem na obrzeżach historycznego centrum Sieny około 800 m od Piazza del Campo. Bardzo dobre śniadania, bezpłatny parking, wifi.

Jeśli szukasz taniego zakwaterowania to zwróć uwagę na Camping Siena Colleverde. Niektóre domki bungalow mają aneksy kuchenne. Poza noclegami w Sienie zobacz też na sąsiednie miejscowości Quercegrossa (w stronę regionu Chianti) Asciano (leżące w Crete Senesi, które słynie z pagórkowatych widoków i alei z cyprysami). W obydwu mieszkałem i bardzo mi się podobały – szukaj tam gospodarstw agroturystycznych z basenami. Więcej o samym Asciano przeczytasz w mojej relacji.

Zobacz też do działu noclegi w Toskanii oraz sprawdzone noclegi we Włoszech.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Siena to przede wszystkim magiczny Piazza del Campo

Piazza del Campo, Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza del Campo, Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Sercem Sieny jest Piazza del Campo. Wokół placu znajdują się liczne bary, restauracje i trattorie ze stolikami rozstawionymi na zewnątrz. Sienę odwiedzaliśmy kilkukrotnie w różnych latach w trakcie wakacji w Toskanii i zawsze wieczorami niemal wszystkie stoliki były tutaj zajęte. Jeśli chcesz zjeść romantyczną kolację na głównym placu Sieny to polecam Ci Il Bandierino. Stojąc przodem do wieży Palazzo Pubblico, restauracja jest w lewym rogu. To klasyczna toskańska kuchnia i świetne mięsa. Na deser zawsze nam już brakuje miejsca.

na ceglanym Piazza del Campo odpoczywają turyści, studenci i mieszkańcy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
na ceglanym Piazza del Campo odpoczywają turyści, studenci i mieszkańcy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Sam Piazza del Campo dodatkowego uroku nabiera wieczorem. Ceglana kostka brukowa, na której leżą turyści i studenci jest rozgrzana od toskańskiego słońca. Po zmroku włączane są latarnie nastrojowo oświetlające plac i kamienice wokół. Specjalna iluminacja świetlna skierowana jest na wieżę budynku Palazzo Pubblico.

restauracyjne stoliki przy Piazza del Campo już wczesnym wieczorem są zapełnione przez gości (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
restauracyjne stoliki przy Piazza del Campo już wczesnym wieczorem są zapełnione przez gości (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kolacja na Piazza del Campo może solidnie nadszarpnąć budżet niejednego turysty. Tańsze i nie mniej romantyczne rozwiązanie to zakup butelki regionalnego wina Chianti, w którymś z okolicznych sklepików i wypicie jej zawartości przesiadując na środku placu. W przeciwieństwie do Polski, tutaj to legalne, co od razu rzuciło mi się w oczy 🙂

Młodzież ze Sieny umawia się tutaj na randki, studenci czytają książki, a inni zachwycają się renesansowo-gotyckim krajobrazem historycznego miasta.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Słynne Palio w Sienie i mniej mieszkańców, niż by się wydawało

Piazza del Campo, Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza del Campo, Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Biorąc pod uwagę historyczne znaczenie miasta w przeszłości, wydawać by się mogło, że Siena powinna być znacznie większa. Tymczasem dziś ma ona ok. 53 tys. mieszkańców. W XII i XIII w. Siena liczyła ponad 100 tys. mieszkańców i skutecznie walczyła z Florencją o miano najważniejszego miasta Toskanii.

Siena wielu turystom kojarzy się z imprezy Il Palio, nazywanej też Palio di Siena. Jest to coś w rodzaju miejskiego festynu, którego początki sięgają czasów średniowiecza. Na Piazza del Campo odbywają się w tym czasie różnego rodzaju parady konne z przebranymi w historyczne stroje uczestnikami, pokazy zręcznościowe, gry i gonitwy. Główną atrakcją jest wyścig na koniu bez siodła wokół placu. Uczestnicy to przedstawiciele poszczególnych dzielnic miasta. Podstawowa zasada jest taka, że żadne zasady nie obowiązują. Wyścig to trzy okrążenia podczas których wszystkie chwyty są dozwolone. W związku z tym uroczystość uznawana jest za bardzo widowiskową, ale i niebezpieczną. Zarówno dla ludzi, jak i dla koni. Wyścigi odbywają się co roku 2 lipca i 16 sierpnia o godzinie 19:00 przyciągając wówczas do miasta tłumy turystów. Wejście na plac zamykane jest wtedy około godziny 16:00.

Siena ma urokliwe historyczne centrum

historyczne centrum Sieny (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum Sieny (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W Sienie warto pospacerować także po głównych ulicach handlowych starego miasta – najlepiej bez mapy, chociaż dla ostrożnych mapę zamieszczam poniżej (możesz ją wydrukować i zabrać ze sobą).

Siena - plan miasta / mapa Sieny
Siena – plan miasta / mapa Sieny

W stosunkowo wąskich uliczkach otoczonych wysokimi kamienicami można schronić się od słońca. Znajduje się tutaj wiele firmowych sklepów z odzieżą i obuwiem. My zazwyczaj końcem sierpnia trafiamy na wyprzedaż („saldi”) w Bata i oczywiście odwiedzamy liczne sklepy z lokalnymi produktami, takimi jak wino, sery, wędliny, przetwory w słoikach, trufle, różnego rodzaju pasty oraz słodycze. Ciężko przejść obojętnie i czegoś nie kupić.

sklep z lokalnymi produktami w historycznym centrum Sieny (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
sklep z lokalnymi produktami w historycznym centrum Sieny (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli masz ochotę na popołudniową kawę, to lepiej wybrać bar poza głównym placem Piazza del Campo. W bocznych uliczkach za tak samo dobrą kawę – pijąc przy barze – zapłacisz ok. 1,00 – 1,20 euro. Ta sama kawa podana do stolika to koszt około 3,50 euro.

Kuchnia Sieny – co i gdzie zjeść?

jedna z restauracji w Sienie, nieco dalej od głównego placu (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jedna z restauracji w Sienie, nieco dalej od głównego placu (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Siena posiada bardzo bogatą i długą tradycję gastronomiczną. Coś, co dziś nazwalibyśmy restauracją lub trattorią, istniało w tym mieście od setek lat. Podobnie było z tradycją winiarską. Z różnego rodzaju winami eksperymentowało się od wieków, aby w końcu dojść do perfekcji. Najsłynniejsze lokalne wędliny z Sieny to soppressata, finocchiona i capocollo. W tutejszych restauracjach bardzo popularne są dania z dziczyzny. Jeśli chodzi o sery, to poza mozzarellą na stołach króluje pecorino oraz marzolino. Siena, a konkretnie jej przedmieścia słyną na całym świecie z produkcji oliwy z oliwek extravergine. Nic więc dziwnego, że dobrej oliwy używa się tutaj praktycznie do wszystkiego.

restauracyjne stoliki przy Piazza del Campo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
restauracyjne stoliki przy Piazza del Campo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podobnie jak w innych włoskich miastach, także tutaj tradycyjną wizytę w restauracji zaczyna się od antipasto, czyli przystawek. Jedną z bardziej popularnych przystawek jest bruschetta z drobiowymi wątróbkami, pomidorami, serami i świeżą bazylią. Jako pierwsze danie Włosi zazwyczaj zamawiają jedną z past, ewentualnie – chociaż rzadko – wybierają zupę z fasolą, nazywaną ribollita. Na drugie danie je się mięso. Często jest to dziczyzna, stek albo inne mięso z rusztu. Popularnym deserem są tu ciasteczka ricciarelli z migdałami i miodem. Często macza się je w słodkim winie Vin Santo.

Słynne słodkie Vin Santo i wytrawne, klasyczne wina z regionu Chianti

O toskańskich winach z regionu Chianti na blogu napisałem już sporo, ale w relacji z Sieny specjalny akapit warto poświęcić na Vin Santo. To bardzo szczególne wino produkowane tutaj od średniowiecza. Nazwa wina została wymyślona przez biskupów z całej Europy, którzy obradowali w Sienie w XV w. Uznali oni, że wino jest na tyle dobre, że należy mu się jakaś dostojna nazwa. W przeszłości winogrona do produkcji Vin Santo suszono na specjalnych słomianych matach. Obecnie wiesza się owoce pod sufitem. Gdy grona wyschną zupełnie, wówczas rozpoczyna się ich tłoczenie. Z racji wysokiej koncentracji suszonych winogron uzyskiwane wino jest bardzo mocne i zazwyczaj ma około 16 proc. Tak przygotowane – słodkie – wino wlewa się do 100 litrowych beczek z dębu. W przeciwieństwie do innych win, beczki z Vin Santo przechowuje się nie w chłodnych piwnicach ale na strychu, gdzie są narażone na częste zmiany temperatur. To powoduje, że po kilku latach resztkowy cukier ponownie fermentuje. Vin Santo może leżakować od 3 do 10 lat. Od czasu leżakowania zależy cena wina. Długie leżakowanie wina ma także na celu uwolnienie aromatów orzechów, miodu, moreli i kwiatu. W końcu wczesnośredniowieczne pochodzenie zobowiązuje.

Do Vin Santo świetnie pasują toskańskie ciasteczka cantucci lub znane ze Sieny ricciarelli. Zjedzenie ich bez zamoczenia w winie może być ryzykowne dla Twoich zębów.

Inne popularne wina z okolic Sieny to Chianti Colli Senesi, Vino Nobile di Montepulciano, Chianti Classico, Brunello di Montalcino i Vernaccia di San Gimignano. Wszystkie te wina słynne są na całym świecie – czasem można znaleźć je w polskich sklepach (najczęściej spotykam Vino Nobile di Montepulciano i Chianti Classico, które jest nawet w każdym polskim dyskoncie).

Co jeszcze warto zobaczyć w Sienie?

historyczne centrum Sieny (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum Sieny (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli na zwiedzanie Sieny masz więcej niż kilka godzin warto głębiej zanurzyć się w uliczki historycznego centrum – listę zabytków i atrakcji Sieny znajdziesz w kolejnych akapitach. Już pierwsze wrażenie podczas spaceru po Sienie jest bardzo pozytywne. To miasto naprawdę wciąż nie jest skomercjalizowane. W przeciwieństwie do Florencji, czy Wenecji, tutaj nie ma na ulicach straganów z wciąż tymi samymi chińskimi produktami dla naiwnych turystów.

Restauracje nakłaniające przechodniów na menu turystyczne to tutaj rzadkość. Prawdziwą „włoską” stronę Sieny odkryjesz w zaułkach i miejscach, gdzie turyści nie zaglądają. W bocznych uliczkach znajdziesz tak bardzo charakterystyczne dla Włoch dzieci grające w piłkę oraz porozwieszane nad ulicą pranie. Co ważne, w miejscach oddalonych od centrum często znajdziesz świetne restauracje i bary. Ceny tu są nieco niższe, a jakość serwowanych dań wyższa. Tutaj jedzą mieszkańcy miasta, a oni wiedzą, co jest dobre.

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Siena – położenie

Siena położona jest w środkowej części Toskanii na wzgórzu między dolinami dwóch rzek: Arbii i Elsy. Okolice Sieny to kwintesencja Włoch – zielono żółte wzgórza Toskanii porośnięte winnicami i gajami oliwnymi. W pobliżu słynny region Chianti, gdzie produkuje się jedno z najznakomitszych win świata. Na każdym kroku czuć tutaj tchnienie historii. Dziś cały region nieco się skomercjalizował, nie tracąc przy tym swojego uroku. W niewielkich miejscowościach wokół Sieny gospodarstwa rolne zostały przebudowane na luksusowe hotele z basenami i wykwintnymi restauracjami, a wzdłuż toskańskich dróg znajdują się świetne trattorie i winnice.

Okolice Sieny są świetnym punktem wypadowym do zwiedzania całej środkowej Toskanii. Stosunkowo niedaleko jest stąd do Florencji (można dojechać pociągiem), Monteriggioni, San Gimignano, Volterry, Livorno, Arezzo, czy miasteczek regionu Chianti. Do wybrzeża Toskanii jest około 2 godziny jazdy samochodem (100 km). Siena położona jest w drugiej strefie klasyfikacji sejsmicznej, co oznacza średnio wysoką aktywność sejsmiczną.

Piazza del Campo, Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza del Campo, Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Siena – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Siena wraz z Florencją i Luccą jest jednym z trzech najwspanialszych miast Toskanii. To punkt obowiązkowy, jeśli tylko jesteś w pobliżu.

Piazza del Campo

Jeden z najpiękniejszych placów w Europie, będący wizytówką Sieny i przykładem przepięknej średniowiecznej architektury. Plac otoczony jest gotyckimi kamienicami. Po południowej stronie usytuowany jest Palazzo Pubblico wraz z dzwonnicą Torre del Mangia. Po przeciwległej stronie znajduje się fontanna Fonte Gaia. Przy jednej z bocznych uliczek warto zobaczyć Palazzo Piccolomino. Zbudowany w XV w. pałac jest jednym z najpiękniejszych zabytków miasta. Sam plac Piazza del Campo podzielony jest charakterystycznymi liniami na dziewięć części. Ma to symbolizować rządy Rady Dziewięciu. Tego typu Rada obradowała w XIII i XIV w., czyli w czasie największego gospodarczego rozkwitu Sieny. To właśnie Rada Dziewięciu podjęła decyzję o budowie tego placu, który miał się stać „centrum życia miejskiego”. Nikt chyba wówczas nie przypuszczał, że Rada Dziewięciu ze swojego zadania wywiązała się aż nadto.

Piazza del Campo, Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza del Campo, Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Palazzo Pubblico

Pałac zbudowany na przełomie XIII i XIV w., jako miejsce spotkań Rady Dziewięciu. Do dziś znajduje się tutaj siedziba ratusza. Część budynku dostępna jest dla turystów, jako muzeum.

Palazzo Pubblico w Sienie, Toskania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Palazzo Pubblico w Sienie, Toskania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Torre del Mangia

Wieża górująca nad Piazza del Campo o wysokości 102 metrów. Na wieżę można wejść z dziedzińca Palazzo Pubblico po około 500 schodach (informacja dla mniej wytrwałych turystów: schody są stosunkowo wąskie i w przeciwieństwie do innych popularnych wśród turystów miejsc widokowych, tutaj nie ma windy). Z tarasu widokowego na szczycie wieży rozpościera się widok na Piazza del Campo, dachy kamienic i znajdującą się kawałek dalej katedrę. W oddali widać żółto zielone wzgórza Toskanii.

Porada praktyczna: W sezonie zimowym, za co uznaje się tutaj okres mniej więcej od połowy października do końca lutego wstęp na wieżę jest możliwy od godziny 10:00 do 16:00. W lecie, czyli od początku marca do połowy października wieża jest czynna od godziny 10:00 do 19:00. Zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim kasa biletowa zamykana jest na 45 minut przed zamknięciem wieży dla zwiedzających (czyli odpowiednio o godzinie 15:15 w zimie i 18:15 w lecie). W czasie Bożego Narodzenia, Sylwestra i Palio godziny otwarcia są zmieniane i wówczas warto je potwierdzić telefonicznie w miejscowym punkcie informacji turystycznej. Bilet wstępu na samą wieżę wynosi 8 euro. Była też możliwość nabycia wspólnego biletu na wieżę i do muzeum mieszczącego się w Palazzo Pubblico w cenie 13 euro.

Ciekawostką jest fakt, że Torre del Mangia jest tak wysoką wieżą, ponieważ świeckie władze Sieny chciały dorównać władzom kościelnym. Wysokość wieży ratuszowej jest więc porównywalna z wysokością pobliskiej katedry. W XIV wiecznej Sienie na wieży pracował strażnik miejski, którego obowiązkiem było codzienne bicie w dzwony. Bicie w dzwony odbywało się rano i o zmroku, czyli wtedy gdy otwierano i zamykano bramy miejskie. Strażnik, który był odpowiedzialny za dzwony musiał się wspinać się na szczyt po wąskiej i krętej klatce schodowe, a następnie po bardzo niebezpiecznej konstrukcji z drabin. Nie było to zadanie dla ludzi o słabych nerwach.

Dzisiejsza nazwa wieży Torre del Mangia pochodzi od przydomku jednego ze strażników. Wyróżniał się o tym, że cenił sobie biesiadowanie i dobrą kuchnię. Całe zarobione pieniądze szybko przejadał w tutejszych trattoriach. Mieszkańcy Sieny nazywali go więc Mangiaguadagni, czyli zjadacz zarobków. W skrócie mówiono o nim Mangia.

Obsługa wieży, a także tabliczki z informacjami dla turystów przed wejściem odradzają wspinaczkę na wieżę osobom o słabych nerwach i lęku wysokości. Nie zaleca się także, aby na wieże wchodziły kobiety w ciąży. Na samym końcu – podobnie jak na wieży widokowej w San Gimignano – także tutaj trzeba wspiąć się po metalowej drabince.

Torre del Mangia w Sienie, Toskania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Torre del Mangia w Sienie, Toskania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Fonte Gaia

Zbudowana z białego marmuru fontanna miała być jedną z głównych atrakcji Piazza del Campo. W przeszłości stanowiła punkt końcowy dla akweduktów, które prowadziły wodę do miasta. Dziś jest oblegana przez gołębie, a płaskorzeźby wokół wody pokryte są ptasimi odchodami. Na szczęście są to tylko XIX w. repliki prawdziwych płaskorzeźb zdobiących fontannę. Oryginały znajdują się w Palazzo Pubblico.

Fonte Gaia na Piazza del Campo w Sienie, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Fonte Gaia na Piazza del Campo w Sienie, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Cattedrale di Santa Maria Assunta

Stojąca przy Piazza del Duomo katedra jest bez wątpienia najważniejszym zabytkiem Sieny. Romańsko-gotycka katedra budowana była przez prawie 200 lat, od XII do XIV w. Budowa fasady Dumo podzielona była na dwa etapy. Najpierw powstała dolna część z trzema portalami (w XII w.), a około 100 lat później dobudowano górną część. Architekt wzorował się przy tym na katedrze z Orvieto w Umbrii. Cała katedra pierwotnie miała być znacznie większa. Ostatecznie jednak jedna z planowanych naw bocznych została przekształcona w muzeum, a druga nawa nie powstała nigdy. Przyczyną zmiany planów podczas budowy katedry była epidemia dżumy, która dotknęła Sienę. Obecnie wewnątrz katedry można podziwiać m.in. pomnik Jana Chrzciciela autorstwa Donatella i freski z XVI w.

Cattedrale di Santa Maria Assunta w Sienie, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Cattedrale di Santa Maria Assunta w Sienie, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Museo dell’Opera del Duomo

Muzeum, w którym można oglądać oryginały rzeźb, które zdobią fasadę katedry. W muzeum znajduje się także obraz Maesta autorstwa Duccia z XIV w.

Bazylika San Domenico

Budowa znajdującego się na obrzeżach historycznego centrum kościoła rozpoczęła się w XIII w. W kościele znajdują się relikwie św. Katarzyny (jest ona jednocześnie patronką Sieny) oraz freski, na których widać św. Katarzynę w stanie ekstazy. Ciekawostką jest fakt, że ze Sieną związani są dwaj święci. W 1380 r. zmarła św. Katarzyna i w tym samym roku narodził się św. Bernardyn. Jego relikwie znajdują się w kościele San Francesco po przeciwnej stronie historycznego centrum.

Bazylika San Domenico, Sienia, Toskania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika San Domenico, Sienia, Toskania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Fortezza Medicea

Zbudowana w XVI w. twierdza. Jej ceglane mury mają 1500 metrów długości. W każdym z czterech rogów znajdują się wieże obronne. Obecnie na terenie fortecy odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne.

Santa Maria della Scala

Olbrzymi kompleks budynków, który w przeszłości pełnił rolę szpitala. Obecnie większą część pomieszczeń zajmuje muzeum. Muzeum znajduje się naprzeciwko katedry w Sienie.

Santa Maria della Scala, Sienia, Toskania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Santa Maria della Scala, Sienia, Toskania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piazza Salimbeni

Jeden z najładniejszych placów w historycznym centrum Sieny. Przy placu mieści się siedziba najstarszego banku w Europie – Banca Monte dei Paschi di Siena. Przy placu po lewej znajduje się renesansowy Palazzo Tantucci, na wprost Rocca lub Palazzo Salimbeni, a po prawej Palazzo Spannocchi. W XIX w. architekt Giuseppe Partini nadzorował przebudowę fasad budynków do stylu neogotyckiego. W centrum placu znajduje się pomnik Sallustio Bandiniego, sieńskiego księdza i jednego z pierwszych włoskich ekonomistów.

Piazza Salimbeni, Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Salimbeni, Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ogród botaniczny

Początki ogrodu botanicznego sięgają XVI w. Wówczas w pobliżu szpitala naukowcy i lekarze założyli ogród, w którym sadzili zioła o właściwościach leczniczych. Z biegiem czasu do ogrodu sprowadzano rośliny z całego świata. W XVIII w. miejsce zostało przekształcone w ogród uniwersytecki.

Historia

Podobnie jak w innych miastach Toskanii, tak i w Sienie początki osadnictwa związane są z czasami Etrusków. Jako miasto Siena została założona w roku 70 przez cesarza Augusta, ale przez kolejne wieki nie miała zbyt dużego znaczenia.

Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jak to zazwyczaj bywa legenda opowiadająca o powstaniu Sieny znacznie różni się od tego, co ustalili historycy. Legenda głosi, że Sienę założyli synowie Remusa – tego samego, który był jednym z założycieli Rzymu – o imionach Senio i Aschio. Uciekając przed Romulusem ukryli się w górach, gdzie wybudowali zamek o nazwie Senio. Dlatego herbem Sieny stało się godło przedstawiające wilczycę karmiącą Remusa i Romulusa, a miejski sztandar ma biało czarne barwy.

Rozkwit miastu przyniosły czasy Longobardów. Wówczas to przez Sienę przebiegał ważny szlak handlowy. W XII i XIII wieku następował największy rozkwit miasta. Rozwijał się tu wówczas przemysł włókienniczy. Ciekawostka jest fakt, że w XIII wieku Siena stała się finansowym centrum Europy. To tutaj założono pierwszy na świecie bank, który zresztą istnieje do dzisiaj.

Podobnie jak w przypadku okolicznych miast, także do Sieny w XIV w. dotarła epidemia dżumy. Zmarło wówczas dwie trzecie mieszkańców. Od XVI w. Siena należała do Wielkiego Księstwa Toskanii, aż do czasów zjednoczenia Włoch.

Piazza del Campo, Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza del Campo, Siena, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Sieny?

Siena położona jest w środkowej Toskanii. Można tu dojechać bezpłatną drogą ekspresową z Florencji. Jest to droga składająca się z dwóch pasów ruchu w każdą stronę, z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami, na której obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h (na krótkich odcinkach jest ono nieco wyższe).

Alternatywą jest płatna autostrada A1 Florencja – Rzym, nazywana też „Autostradą Słońca”. Jadąc od północy należy zjechać na węźle Monte S. Savino. Od węzła autostradowego do Sieny jest 50 km malowniczymi toskańskimi drogami.

Parking w Sienie

Po dojechaniu do historycznego centrum miasta największym problemem będzie znalezienie miejsca parkingowego. Turyści i mieszkańcy często pozostawiają samochody na bezpłatnych parkingach lub poboczach wzdłuż murów starego miasta. Jednak znalezienie tam miejsca szczególnie w ciągu dnia może graniczyć z cudem. Znaki drogowe w centrum Sieny prowadzą kierowców na kilka płatnych parkingów. Tam o miejsce znacznie łatwiej. Ruch samochodowy w ścisłym centrum jest całkowicie zabroniony. Wyjątkiem są autobusy komunikacji miejskiej i niektóre uprzywilejowane pojazdy ze specjalnymi identyfikatorami za przednią szybą.

Mi ostatnio udało się zaparkować na małym parkingu przy bramie Porta Ovile (jest oznaczona w mapach Google). Jednak dużo łatwiej zaparkować na parkingu Santa Caterina przy Via Esterna di Frontebranda po drugiej stronie historycznego centrum (blisko Duomo i Piazza del Campo).

Stacja kolejowa w Sienie

Warto rozważyć dojazd do Sieny pociągiem. Dworzec kolejowy znajduje się około 2 km od Piazza del Campo. Pociąg regionalny (bezpośredni) z Florencji do Sieny jedzie około 90 minut, a cena biletu to niespełna 10 euro. Pociągi kursują stosunkowo często w ciągu dnia.

Znacznie trudniej dostać się do Sieny z wybrzeża Toskanii. Przykładowo jadąc pociągiem z nadmorskiej Cecina Mare musielibyśmy wykonać aż dwie przesiadki: w Empoli i w Pizie. Czas podróży wyniósłby prawie 3 godziny w jedną stronę, a bilet minimum 13 euro. Dla porównania samochodem podróż na tej trasie trwałaby niecałe 2 godziny (około 100 km).

Siena i najbliższe lotnisko

Największy port lotniczy Toskanii, znajdujący się w Pizie, oddalony jest od Sieny o ponad 120 km. Zobacz więcej w dziale Piza. Drugie międzynarodowe lotnisko znajduje się we Florencji – to dystans około 85 km.

Miasta partnerskie

  • Awinion (Francja)
  • Wetzlar (Niemcy)
  • Weimar (Niemcy)

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

5 komentarzy

Marcin 21 sierpnia 2022 - 16:19

Dziękuję bardzo za wspaniałe i dokładne opisy zabytków, szczegółów dotyczących dojazdu, parkowania itp. Bardzo przydatny blog. Jestem teraz w Toskanii i podróżuję z rodziną po okolicy. Cała wycieczka ułożona jest według spisu treści. Dotychczas wszystko się sprawdziło. Jutro Sienna, zobaczymy, co będzie…

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2022 - 17:48

Dziękujemy, bardzo nam miło, że blog się przydał! 🙂

Odpowiedz
Martyna 7 maja 2023 - 02:39

Bardzo ciekawy i pomocny blog, jednak muszę powiedzieć, że restauracja Il Bandierino bardzo mnie rozczarowała. Romantyzmu tam absolutnie brak – tłoczno, obsługa ledwo nadąża, a ceny wygórowane – do tego doliczyli nam 20% za obsługę przy 2 osobach. Jakość dań – bez szału. 83,60 za przeciętną kolację dla 2 osób to dużo

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 20:52

Hej,

Dziękuję za komentarz. Sprawdziłem w google maps i rzeczywiście mają teraz gorszą opinię niż wtedy, gdy my tam byliśmy. Nie wiem co się stało, ale usunę tę restaurację przy najbliższej aktualizacji artykułu.

20% za samo „servizio”?! A do tego jeszcze coperto?

Dobrze, że napisałaś. Takich miejsc zdecydowanie nie polecamy.

Przepraszam, że byłaś zawiedziona. Kiedy my tam byliśmy, było zupełnie inaczej. Może zmienił się właściciel…

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tagore 21 stycznia 2019 - 07:55

Siena to toskańskie miasto zasługujące na szczególną uwagę. Jej historia i zachowane relacje z życia codziennego mieszkańców wiele mówią o korzeniach cywilizacji zachodu i chrześcijaństwa. Ciekawe tło dla polskiej historii. Dość powiedzieć o Franciszkanach i Bernardynach….

Odpowiedz