Strona główna -> Toskania -> Lukka / Lucca – co warto zobaczyć? Jak zwiedzać i gdzie napić się wina? :)

Lukka / Lucca – co warto zobaczyć? Jak zwiedzać i gdzie napić się wina? :)

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 8 komentarzy 68,8 tysięcy wyświetleń
Lucca / Lukka, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Chociaż Lukka nie jest największym ani najstarszym miastem Toskanii, to z powodzeniem walczy o tytuł najpiękniejszego miasta regionu z Florencją i Sieną. Spór o palmę pierwszeństwa w Toskanii nie został rozstrzygnięty do dziś. Lukka posiada wszystkie cechy toskańskiego miasta: renesansowe mury obronne, sielski spokój mieszkańców, cudowną, dużą starówkę, wspaniałe restauracje, mnóstwo zabytków i liczne typowo włoskie sklepiki z winem, pamiątkami i dziełami sztuki.

Miejska starówka otoczona jest czterokilometrowym pierścieniem zabytkowych murów obronnych. Całość dopełnia 6 bram wjazdowych i  11 dobrze zachowanych baszt. Mury i baszty pochodzą z XVI w.

Lukka / Lucca – gdzie spać? Polecane noclegi

Lucca jest tak wyjątkowym miastem, a Toskania tak szczególnym regionem, że radzę unikać noclegu w bezdusznych hotelach. Lepiej wybrać agroturystykę lub B&B, koniecznie z basenem i ogrodem, w rustykalnych wnętrzach. Takie obiekty znajdują się na wzgórzach wokół Lucci. Blisko jest stamtąd do centrum, a jednocześnie do dobra baza wypadowa do zwiedzania Toskanii i wycieczek na wybrzeże Toskanii, które jest pół godziny drogi stąd.

  • Villa Sardini – obiekt położony jest na sielskiej, toskańskie wsi, na zachód od Lucci (8 km), bliżej morza w gospodarstwie z XVIII wieku. Rustykalna willa ma świetnie opinie wśród gości i Czytelników Kierunku Włochy. Jest tu duży ogród, odkryty basen, bezpłatny parking i wifi. Na miejscu produkowane jest znakomite wino i swojska oliwa z oliwek. Rodzina Sardini prowadząca willę na francuskie korzenie, ale z Paryża przeprowadzili się do Włoch.
  • Corte Della Rusticuccia – gospodarstwo znajdujące się na przedmieściach Lucci, w pobliżu drogi łączącej Luccę z Pizą. Wszystkie apartamenty posiadają kuchnie. Jest to dobry wybór dla osób, które nie zawsze chcą jeść w restauracjach. Jest tu prywatny parking i wifi. Ładny zewnętrzny basen.
  • B&B Villa Corte Degli Dei – Villa Corte Degli Dei to zabytkowa posiadłość z odkrytym basenem położona 900 metrów od murów miejskich Lukki. Pokoje mają prywatne łazienki, klimatyzację, telewizję i wifi. Warto zwrócić uwagę na średniowieczny wystrój wnętrz i oryginalnie zachowane cegły oraz kamień. W okresie letnim śniadanie serwowane jest na tarasie przy basenie.

Jeśli szukasz innych, polecanych miejsc noclegowych to zajrzyj do działu sprawdzone noclegi w Toskanii. Natomiast na podstronie sprawdzone noclegi we Włoszech opisuję miejsca z całych Włoch, w których osobiście byliśmy w ostatnim czasie i które polecamy!

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Lukka / Lucca – urokliwe historyczne centrum

Lucca / Lukka, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lucca / Lukka, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wewnątrz murów skupia się turystyczne i kulturalne życie tego niespełna 100 tys. miasta. Wokół renesansowych murów wybudowano ścieżkę rowerową otaczającą całe centrum. To właśnie od przejażdżki rowerowej wokół historycznego centrum Lukki rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta.

Następnie zagłębiliśmy się do środka starego miasta, odkrywając gąszcz wąskich uliczek, przy których znajdują się liczne sklepy, restauracje i bary. Można tu znaleźć markowe butiki, sklepy z lokalnymi wyrobami, toskańskie wina, oliwę i sery, sklepy z pamiątkami i dziełami sztuki. Wieczorami ulicami spacerują turyści i mieszkańcy, a restauracje serwujące przysmaki kuchni toskańskiej, czynne są do późnych godzin nocnych. W weekendy stoliki należy rezerwować odpowiednio wcześniej. Główną ulicą handlową starego miasta jest Via Fillungo.

Lucca, plan historycznego centrum miasta (źródło: Official web site of tourism in Lucca)
Lucca, plan historycznego centrum miasta (źródło: Official web site of tourism in Lucca)

Spacerując po historycznym centrum warto zwrócić uwagę na majestatyczność wysokich kamienic między którymi biegną wąskie uliczki. Zachwycają odpowiednio dobrane proporcje wśród budynków, elegancko wykonane fasady, wejścia do bram ozdobione donicami z kwiatami i drzewkami. Na wielu drzwiach zachowały się zabytkowe skrzynki pocztowe, kołatki i dzwonki. Gdzieniegdzie na elewacji widać święte obrazki mające po kilkadziesiąt lub więcej lat. W podwórzach, za bramami leniwie leżą toskańskie koty.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Lukka – co zobaczyć? Piazza dell Amfiteatro

Piazza dell Amfiteatro, Lucca, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza dell Amfiteatro, Lucca, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W Lucce bardzo ważne są miejskie place. Trudno powiedzieć, który z nich jest najważniejszy. Przynajmniej trzy miejskie place, to tzw. punkty obowiązkowe dla każdego turysty, który ma zamiar odwiedzić miasto. Kiedyś moim ulubionym placem był Piazza dell Amfiteatro. Znany z wielu pocztówek, czy zdjęć – bardzo charakterystyczny owalny plac z kamienicami wokół. Plac powstał w miejscu dawnego amfiteatru rzymskiego, stąd jego niecodzienny kształt. Na plac można wejść poprzez bramy w podcieniach kamienic. Niektórzy turyści, którzy Lukkę zwiedzają po raz pierwszy w życiu nieświadomie przechodzą obok placu szukając go dalej na mapie.

Piazza dell Amfiteatro, Lukka, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza dell Amfiteatro, Lukka, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na Piazza dell Amfiteatro – jak to zazwyczaj we Włoszech – rozstawione są restauracyjne i kawiarniane stoliki. Chętnie spotykają się tutaj mieszkańcy, spacerują turyści i występują uliczni artyści. Chociaż to nie jedyne tego typu miejsce w Lucce.

[better-ads type=’banner’ banner=’16779′ ]

Piazza San Michele – moje ulubione miejsce

Piazza San Michele, Lucca, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza San Michele, Lucca, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Drugi ważny plac Lukki to Piazza San Michele. Dziś to miejsce właśnie najmilej wspominam z wyjazdu do Lukki. To właśnie przy tym placu znajduje się zbudowany w VII w. kościół San Michele in Foro, będący najpiękniejszą świątynią miasta. Tutaj także znajdziesz kawiarniane stoliki, ale jest tu bardziej gwarno niż na Piazza dell Amfiteatro. Być może dlatego, że na placu przecinają się ruchliwe uliczki historycznego centrum. Plac otoczony jest przez przepiękne, zabytkowe kamienice, które były zbudowane w różnych okresach.

Piazza San Michele, Lukka, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza San Michele, Lukka, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Piazza San Michele przespaceruj się ulicą Via Roma, a później skręć w prawo w Via Cenami. Dojdziesz w ten sposób do Piazza San Martino przy którym znajduje się przepiękna Duomo di San Martino – kolejny zabytek Lukki.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Lucca pięknie wygląda wieczorem

Piazza San Michele w godzinach wieczornych, Lucca, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza San Michele w godzinach wieczornych, Lucca, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Całe historyczne centrum „w środku” murów obronnych warte jest zwiedzania. Trudno wymienić w przewodniku wszystkie ważne place, zabytki i kościoły. Jednak nawet jeśli zgubisz się na starym mieście Lukki, to na pewno natrafisz na ciekawe miejsca, zaułki i odkryjesz coś ciekawego.

My na przykład zwiedzając Lukkę w upalny wieczór przypadkiem trafiliśmy na enotekę (wine bar), gdzie już za 2,5 euro można się było napić wina w eleganckim kieliszku lub zwykłej szklance, przy stoliku z widokiem na średniowieczną ulicę. Było to przy zbiegu ulic Via Fillungo i Via Busdraghi. Miejsce łatwo poznać po tłumie modnie ubranej młodzieży, która przesiaduje tu wieczorami.

Vinarkia Della Pavona

Via Fillungo 188, 55100 Lucca, Włochy

Vinarkia Della Pavona, Lukka, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vinarkia Della Pavona, Lukka, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jednak takich stosunkowo tanich miejsc w historycznym centrum Lukki jest więcej. W przeciwieństwie do Florencji, czy Sieny, tutaj ceny są umiarkowane. Warto z tego skorzystać i zaplanować wieczór w enotece, osterii lub jednej z tutejszych świetnych restauracji.

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Lucca / Lukka – położenie

Miasto położone jest pośród malowniczych wzgórz, nad rzeką Serchią, na trasie turystycznej pomiędzy Pizą, a Florencją. Lucca znajduje się 75 km od Florencji i około 30 km od wybrzeża Toskanii.

Obok miasta przebiega autostrada A11 oraz linia kolejowa łącząca Florencję z Pizą. Mimo nieco górskiego położenia panuje tu typowy dla Toskanii ciepły klimat. Jeśli wybierasz się do Toskanii na dłużej, to zobacz mój dział Toskania – 50 najpiękniejszych miast i plaż oraz Toskania – przewodnik po regionie.

Lukka, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lukka, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Lucca / Lukka – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Lista zabytków Lukki jest długa i imponująca, ale jeśli na zwiedzanie miasta masz jeden dzień, to skup się na historycznym centrum, otoczonym czterokilometrowym pierścieniem zabytkowych murów obronnych.

Piazza San Michele

Najważniejszy plac w mieście. Znajduje się tutaj słynny kościół San Michele in Foro. Wokół placu są porozstawiane restauracyjne i barowe stoliki. Często odbywają się tutaj różnego rodzaju wydarzenia artystyczne i kulturalne. Plac tętni życiem przez cały dzień!

Piazza San Michele, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza San Michele, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kościół San Michele in Foro

Wspaniały kościół zbudowany w VII w. w miejscu dawnego forum rzymskiego, uznawany jest za najpiękniejszą świątynię Lukki. Na szczególną uwagę zasługuje fasada kościoła zbudowana z stylu pizańskim, z marmuru w dwóch odcieniach. Fasada swoją wysokością znacząco przewyższa linię dachu. Świątynia jest praktycznie pozbawiona okien. Prowadzi to do ciekawego kontrastu pomiędzy jasną fasadą, a ciemnym wnętrzem. Zachwycają loggię na fasadzie, ślepe arkady i wymyślnie poprowadzone kolumny. W dosyć ciemnym wnętrzu kościoła jedyną znaczącą z punktu widzenia turysty rzeczą jest obraz Filippina Lippiego, który przedstawia świętych: Hieronima, Sebastiana, Rocha i świętą Helenę.

Kościół San Michele in Foro, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Kościół San Michele in Foro, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Casa di Puccini

Położony w pobliżu Piazza San Michele dom, w którym urodził się słynny włoski kompozytor operowy Giacomo Puccini. Obecnie mieści się tutaj niewielkie muzeum poświęcone kompozytorowi.

Piazza dell’Anfiteatro

Najbardziej charakterystyczny plac Lukki i jedno z najbardziej znanych miejsc w Toskanii. Okrągły, unikalny w skali światowej Piazza dell’Anfiteatro otaczają przepiękne, toskańskie kamienice. Na placu rozstawione są restauracyjne stoliki. Plac został zbudowany przez Rzymian. Za czasów Longobardów, gdy Lukka była stolicą Toskanii, na placu odbywały się ważne wydarzenia społeczno-polityczne. W średniowieczu kwitł tu handel jedwabiem. Także dzisiaj spora część mieszkańców Lukki zajmuje się produkcją i sprzedażą jedwabiu.

Piazza dell'Anfiteatro, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza dell’Anfiteatro, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kościół San Frediano

Pochodzący z XII w. kościół zachwyca ułożoną na fasadzie kolorową mozaiką, która przedstawia Wniebowstąpienie Chrystusa. W kościele przechowywane jest ciało św. Zyty, która jest najsłynniejszą świętą z Lukki.

Kościół San Frediano, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Kościół San Frediano, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Torre Guingi

Zbudowana w XV w. wieża na szczycie której posadzono dwa dęby. Z wieży można podziwiać czerwone dachy kamieniczek i tarasy na dachach budynków. Rozpościera się stąd przepiękny widok na panoramę Lukki i pobliskie wzgórza. Bilet wstępu na wieżę w 2020 r. kosztował 5 euro za osobę dorosłą lub 8 euro bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do 14 lat).

Katedra San Martino

Początki budowy katedry sięgają VI w., jednak w późniejszych wiekach została przebudowana i obecny kształt świątyni pochodzi z XV w. Z uwagi na dobudowaną obok dzwonnicę, fasada katedry nie jest symetryczna. Wewnątrz katedry można podziwiać trzymetrowy, drewniany krucyfiks Volto Santo (Święta Twarz) uznawany za prawdziwy wizerunek Chrystusa. To z uwagi na ten krucyfiks do katedry przybywa tak wielu turystów i wiernych. Legenda głosi, że autorem dzieła jest Nikodem, jeden z uczniów Chrystusa, który podjął się odwzorowania twarzy Jezusa. W pewnym momencie stwierdził on, że nie podobała zadania. Na drugi dzień zorientował się, że jego praca została dokończona. Według opowiadania krucyfiks nocą dokończyły anioły. Przez kilkaset lat krzyż ukryty był w jaskini. Następnie biskupowi Gualfredo w trakcie snu anioły zdradziły miejsce ukrycia krzyża. On z kolei nakazał umieścić dzieło na łodzi i powierzyć opiece Boga. W ten sposób łódź samotnie przydryfowała do wybrzeża Toskanii. Rybacy zawiadomili o tym fakcie biskupa Lukki. Ten z kolei nakazał umieścić krzyż na konnym powozie bez woźnicy. Konie same zawiozły krzyż do Lukki i tam się zatrzymały. Podjęto wówczas decyzję o pozostawieniu krzyża w kościele San Martino. Wydarzenie to uznano za cud. Wówczas kościół San Martino zyskał rangę katedry. Poza słynnym krucyfiksem wewnątrz katedry znajdują się liczne rzeźby z XIII w. Rzeźby znajdują się dookoła atrium i przy drzwiach wejściowych. Płaskorzeźby na drzwiach po lewej stronie to dzieło lokalnego rzeźbiarza Nicoli Pisana, który pochodził z Pizy i tworzył w XIII w.

Katedra San Martino, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Katedra San Martino, Lukka (Lucca), Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kościół św. Franciszka (Chiesa di San Francesco)

Kościół z XIII wieku o dość surowym i zachowawczym wyglądzie. Jeden z pierwszych kościołów we Włoszech, wybudowany po śmierci św. Franciszka z Asyżu. Kościół jest elementem większego kompleksu wewnątrz którego znajduje się dziedziniec o powierzchni 12 000 metrów kwadratowych. Kościół dla zwiedzających otwarty jest tylko w soboty i niedziele. W zimie od 10:00 do 17:00, a w okresie letnim od 10:00 do 19:00.

kościół św. Franciszka, Chiesa di San Francesco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kościół św. Franciszka, Chiesa di San Francesco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Mury obronne

Lukkę otaczają renesansowe mury obronne o długości 4 km. Wokół murów wśród zieleni poprowadzone są ścieżki spacerowe i droga rowerowa. Mury obronne budowano w latach 1544 – 1645. Mieszkańcy Lukki zbudowali także 6 bram wjazdowych i  11 dobrze zachowanych baszt.

Historia

Lukka przypuszczalnie została założona przez Rzymian około 180 r. p.n.e. Pierwotne centrum miasta znajdowało się tutaj, gdzie dziś znajduje się Piazza San Michele. Na przełomie I i II w. Rzymianie wybudowali w mieście amfiteatr. W IX i X w. Lukka była głównym miastem Toskanii. Dopiero pod koniec X w. zaczęła tracić na znaczeniu na rzecz pobliskiej Florencji.

Od 1160 r. Lukka była niepodległą republiką. Przez lata toczyła wojny z Pizą o prymat w wymianie handlowej. W XVI w. miasto szczelnie otoczono czterokilometrowym murem obronnym, który dziś ważnym zabytkiem miasta. W 1799 r. Lukkę opanował Napoleon. Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. miasto trafiło pod panowanie Bourbonów. W 1847 r. Lukka przyłączyła się do Wielkiego Księstwa Toskanii, a w 1860 r. była już częścią Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Z Lukką związanych jest wiele sławnych na całym świecie osób. Poza operowym kompozytorem Giacomo Puccini, warto zwrócić uwagę na fakt, że na wygnaniu przez wiele lat przebywał tutaj Dante Alighieri (autor Boskiej Komedii).

Lucca, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Lucca, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Co roku z okazji cudownego przyjazdu krucyfiksu z podobizną Jezusa do katedry San Martino wieczorem 14 września przez miasto przechodzi procesja. Celem procesji jest zbieranie się ludzi z poszczególnych domów, którzy następnie dochodzą do katedry San Martino. W procesji uczestniczą duchowni wszystkich kościołów, mieszkańcy, miejscy politycy, ludzie kultury, przedstawiciele lokalnych kultur i zespołów. Cześć mieszkańców przebiera się w dawne stroje rycerskie i niesie historyczne sztandary związane z miastem. Ulice ozdobione są zapalonymi świecami.

Komunikacja

Jak dojechać do Lukki?

Dogodny dojazd do Lukki zapewnia autostrada A11, która łączy Florencję z wybrzeżem Toskanii. Koło Lukki autostrada A11 rozwidla się w dwóch kierunkach: w stronę Viareggio i w stronę Pizy. Z Lukki do najbliższej plaży w Viareggio jest około 30 km (jadąc autostradą). Z kolei do Florencji jest 75 km.

Zobacz także:

Lucca – parking w centrum

Polecam parking Mazzini (Parcheggio Mazzini) przy Via dei Bacchettoni 55100 Lucca. To parking podziemny pod ogrodem, już w historycznym centrum. Godzina postoju w 2020 r. kosztowała tutaj 1 euro. Płaci się w samoobsługowych automatach.

parkingi w centrum Lucci
parkingi w centrum Lucci

Lukka – stacja kolejowa

Przez Lukkę przebiega linia kolejowa łącząca Florencję z Viareggio. Mnogość i regularność połączeń kolejowych zachęca do zwiedzania Toskanii za pomocą kolei. Pociąg regionalny z Lukki do Florencji w zależności od wybranego połączenia jedzie ok. 1:30. Cena biletu to 7 euro. Do Viareggio dojedziesz w 30 minut za 3,30 euro. Tyle samo kosztuje bilet z Lukki do Pizy, czas podróży to także 30 minut.

Najbliższe lotnisko

Najbliższe porty lotnicze znajdują się w Pizie i we Florencji. Lotnisko w Pizie połączone jest z Lukką za sprawą linii kolejowej (pociągi jeżdżą regularnie w takcie dwugodzinnym).

Zobacz więcej:

Miasta partnerskie

  • Abingdon (Wielka Brytania)
  • Colmar (Francja)
  • Schongau (Niemcy)
  • Sint-Niklaas (Belgia)
  • Buenos Aires (Argentyna)
  • Lucca Sicula (Włochy)
  • South San Francisco (USA)

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

8 komentarzy

NATALIA 3 kwietnia 2024 - 11:02

JAKIEŚ PLAŻE W POBLIŻU DO POLECENIA Z DZIEĆMI ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 kwietnia 2024 - 20:25

Zapraszam do mojego artykułu o najpiękniejszych plażach Toskanii. Blisko Lucci są ładne plaże w Viareggio. Natomiast jeśli szukasz dzikich plaż gdzie można czuć się swobodnie to polecam Marina di Torre del Lago Puccini.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
ls 16 września 2020 - 23:32

Bezpłatny, duży parking blisko murów obronnych: Parking Piazzale Don Franco Baroni

Odpowiedz
Thomas 29 stycznia 2020 - 11:24

Wszystko wygląda pięknie. Chętnie dokładniej poznam historię tego miejsca, ponieważ nigdy jeszcze o nim nie słyszałem. Bardzo ciekawy opis. Pozdrawiam. 🙂

Odpowiedz
Pola 12 sierpnia 2019 - 17:32

Jeśli ktoś pisze, że w Lukka nie ma nic ciekawego, to albo nie był, albo Włochy to nie jego bajka.

Odpowiedz
Chabanera 23 lipca 2019 - 17:47

A byłaś na starym mieście?

Odpowiedz
Palusz 20 czerwca 2019 - 12:58

Żal mi Ciebie

Odpowiedz
Aga 8 września 2018 - 20:08

Nic w tym miescie nie jest warte obejrzenia. Szare brudne brzydkie miasto. Chyba, ze ktos chce odbyc pielgrzymke po licznych kosciolach ale wtedy bardziej oplaca sie wybrac do Krakowa. Kosciolow wiecej, kazdy inny, nie jak w Luce kazdy taki sam jak poprzedni i przede wszystkim znacznie taniej.

Odpowiedz