Strona główna -> Porady -> Aktualne ceny paliwa we Włoszech – ceny benzyny, oleju napędowego i lpg

Aktualne ceny paliwa we Włoszech – ceny benzyny, oleju napędowego i lpg

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 2 komentarze 53,4 tysięcy wyświetleń
Aktualne ceny paliwa we Włoszech - ceny benzyny, oleju napędowego i lpg

Tankowanie samochodu we Włoszech dla obcokrajowców za pierwszym razem może okazać się lekko kłopotliwe. Przede wszystkim należy pamiętać, że benzyna bezołowiowa to po włosku senza piombo. Natomiast olej napędowy to zazwyczaj diesel, ale równie często jest określany jako gasolio. Wbrew pozorom gasolio to nie jest gaz LPG do samochodów. LPG to we Włoszech – GPL. Poza tym wszystkim ceny paliwa we Włoszech należą do wyższych w Europie.

Dla ułatwienia znalezienia najważniejszych informacji, poniżej zamieściłem spis treści.

Ceny paliwa we Włoszech przy autostradzie

Autogrill - restauracja/bar przy włoskich autostradach
Autogrill – restauracja/bar przy włoskich autostradach

Najłatwiej jest zatankować na stacjach benzynowych usytuowanych przy płatnych autostradach. Tankowanie z reguły wygląda tak jak w całej Europie. Podjeżdżamy pod dystrybutor, tankujemy samodzielnie i idziemy się rozliczyć do kasy. Przy autostradowych stacjach benzynowych prawie zawsze znajdują się sklepy i bary. Warto więc wypić przy okazji włoską kawę za 1 euro. Tego typu stacje, to miejsca obsługi podróżnych. Na włoskich znakach szukajmy informacji area di servizio.

Pamiętaj, że na stacji benzynowej część dystrybutorów oznaczona będzie jako Area Servizio (gdzie tankuje obsługa i jest drożej o 20-30 eurocentów) i Self Service (gdzie tankuje się samemu, a cena jest normalna).

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Najbardziej znaną siecią barów i restauracji przy autostradach jest Autogrill. Stosuje on sprytną metodę. Zanim wyjdziesz z baru musisz obejść cały sklep. Trudno czegoś nie kupić, gdy na półkach widać eleganckie słodycze, alkohole, włoskie przysmaki, zabawki i płyty z muzyką. W Autogrillach zazwyczaj są bezpłatne toalety, chociaż w północnych Włoszech wzorem Austrii przy wejściu do toalety stoi obsługa stanowczo sugerująca pozostawienie drobnej monety.

Niestety ceny paliwa we Włoszech są wyższe niż w Polsce i nawet sporo wyższe niż w sąsiedniej Austrii. Włoski rząd wysoką akcyzą na paliwo próbuje łatać problemy budżetowe.

Ceny paliwa we Włoszech przy autostradach w dniu 18.02.2021 r.

Benzyna bezołowiowa we Włoszech (benzina lub senza piombo): 

  • 1,538 euro na stacji Q8 na autostradzie Bolonia – Padwa
  • 1,599 euro na stacji Esso na autostradzie Mediolan – Neapol
  • 1,588 euro na stacji IP na autostradzie Palmanova – Tarvisio

Ceny oleju napędowego we Włoszech (diesel lub gasolio):

  • 1,438 euro na stacji Q8 na autostradzie Bolonia – Padwa
  • 1,479 euro na stacji Esso na autostradzie Mediolan – Neapol
  • 1,488 euro na stacji Q8 na autostradzie Palmanova – Tarvisio

Ceny gazu LPG we Włoszech (GPL):

  • 0,708 euro na stacji Q8 na autostradzie Bolonia – Padwa
  • 0,729 euro na stacji Esso na autostradzie Mediolan – Neapol
  • 0,698 euro na stacji IP na autostradzie Palmanova – Tarvisio

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Tankowanie we Włoszech – drogi lokalne

Tankowanie we Włoszech przy bocznych drogach czasem nie jest tak proste, ceny paliwa we Włoszech
Tankowanie we Włoszech przy bocznych drogach czasem nie jest tak proste, ceny paliwa we Włoszech

Przy bezpłatnych drogach ekspresowych oraz na zwykłych drogach krajowych i w miastach rzadko można zatankować, a później zapłacić w kasie. Często pomiędzy godziną 8:00, a 13:00 oraz od 16:00 do 19:00 na stacji znajduje się obsługa. Mamy do wyboru dwa warianty:

  • Area Servizio – tankowanie z obsługą, zazwyczaj droższe o około 20 euro centów. Zaletą jest szybkość, nie trzeba nawet wychodzić z samochodu.
  • Self Service – tankowanie samodzielne i tańsze. Należy wówczas skorzystać z dystrybutora samoobsługowego (self service). Najpierw wkładamy do maszyny banknot, później wybieramy numer dystrybutora i tankujemy. Po zatankowaniu można jeszcze kliknąć przycisk, aby otrzymać rachunek.

W czasie sjesty, w godzinach wieczornych i w nocy na bocznych drogach i w miastach pozostaje nam tylko system self service. Generalnie jest on ryzykowny gdy dysponujesz dużym banknotem i jesteś w danym miejscu przejazdem lub nie znasz dobrze włoskiego. Urządzenia bywają zawodne, a instrukcja obsługi jest zazwyczaj tylko po włosku. Czasem zdarza się, że maszyna „połknie” banknot, ale z dystrybutora nie popłynie paliwo. Wówczas koniecznie należy wydrukować z systemu paragon z numerem transakcji, a następnie rano wrócić na stację benzynową składając reklamację. Jeśli masz trochę szczęścia i konsekwencji, to już na drugi dzień odzyskasz brakujące paliwo. Sytuacja się komplikuje, gdy musisz jechać dalej i nie możesz wrócić na stację dzień później. Wówczas nie odzyskasz pieniędzy już nigdy, ponieważ reklamacji nie można złożyć na innej stacji paliw, nawet gdy jest to ta sama sieć.

Jeśli stacja benzynowa jest zamknięta wówczas wywieszona jest tabliczka chiuso. Określenie Aperto 24 ore oznacza, że stacja jest czynna całą dobą. Nie oznacza to jednak, że cała dobę jest tam obsługa. Wieczorem i nocą działa tylko samoobsługowy automat.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Ceny paliwa we Włoszech przy drogach lokalnych w dniu 18.02.2021 r.

Ceny na stacji Q8 w Livorno, Toskania:

  • 1,518 euro – benzyna (self service)
  • 1,748 euro – benzyna (servito)
  • 1,388 euro – diesel (self service)
  • 1,618 euro – diesel (servito)

Ceny na stacji Eni w San Dona Di Piave, Veneto:

  • 1,529 euro – benzyna (self service)
  • 1,709 euro – benzyna (servito)
  • 1,389 euro – diesel (self service)
  • 1,589 euro – diesel (servito)

Ceny na stacji Esso w Brescia, Lombardia:

  • 1,499 euro – benzyna (self service)
  • 1,719 euro – benzyna (servito)
  • 1,379 euro – diesel (self service)
  • 1,599 euro – diesel (servito)

Pamiętaj, że w miejscowościach turystycznych nad morzem, czy nad jeziorami zawsze paliwo jest odrobinę droższe. Najtaniej we Włoszech zatankujesz w Livigno, ponieważ tam obowiązuje strefa wolna od akcyzy.

Gaz LPG we Włoszech

Gaz LPG we Włoszech nazwany jest GPL. Jadąc do Włoch samochodem na gaz należy liczyć się z problemami. W Niemczech i Austrii zdarzają się inne końcówki od dystrybutorów z gazem. Obsługa na stacji ma wówczas specjalne przejściówki. We Włoszech z końcówkami nie powinno być problemu (są takie jak w Polsce), ale przy autostradach mniej więcej co trzecia stacja benzynowa ma GPL. 

Dobra rada: tankowanie we Włoszech

Ceny paliwa we Włoszech są niższe poza autostradami o około 0,20 euro na litrze
Ceny paliwa we Włoszech są niższe poza autostradami o około 0,20 euro na litrze

Lepiej tankować na stacjach benzynowych znanych włoskich i międzynarodowych koncernów. Zazwyczaj dobre paliwo jest tam, gdzie tankują ludzie z okolicy. Z łatwością poznasz takie miejsce po dużym zainteresowaniu i samochodach na lokalnych numerach rejestracyjnych. Należy unikać nie markowych stacji paliw zlokalizowanych w kurortach wypoczynkowych lub na drogach dojazdowych do nich.
Znane stacje paliw działające we Włoszech to: 

  • Shell
  • Total
  • Erg
  • Eni
  • Esso
  • Ip
  • Q8
  • Tamoil

Dla własnego komfortu lepiej unikać systemu samoobsługowego wieczorami i w nocy. Jeśli stacja jest czynna wraz z obsługą, to z uwagi na nieco niższą cenę warto zatankować samodzielnie.

Jadąc z Polski do Włoch lepiej po drodze zatankować w Austrii niż we Włoszech. W Austrii także zjedź z autostrady i po przejechaniu 1-2 km zazwyczaj jest jakaś stacja benzynowa, na której można zatankować nawet o 0,50 euro taniej na litrze niż we Włoszech.

Zarówno we Włoszech jak i w Austrii taniej jest tankować poza autostradami. W Austrii różnice pomiędzy ceną paliwa na autostradach, a poza nimi sięgają nawet 0,45 euro! Ceny paliwa we Włoszech na stacjach poza autostradami są niższe o około 0,20 euro na litrze paliwa.

Zobacz także:

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

2 komentarze

yachtic 22 lutego 2021 - 12:12

Bardzo lubie i doceniam autogrille na Włoskich autostradach. Jest to coś co zawsze muszę odwiedzić z rodzinką będąc na wakacjach.

Odpowiedz
Jender 2 lipca 2019 - 08:39

Ode mnie taka uwaga co do płacenia przy self-sevice poza autostradą. Byłem we Włoszech w zeszłym roku i tankowałem na trzech różnych stacjach. Nie sądzę żeby od zeszłego roku wszystko się pozmieniało. Przechodząc do meritum. Tankowałem 1x na Agipie (Bardolino) i 2x na Q8 (Marghera i Florencja). Zawsze używałem self-sevice (koszty) i nigdy nie ie miałem tak żebym musiał najpierw wrzucać banknot i dopiero mógł tankować. Przebiegało to normalnie jak w PL, tankowałem ile chciałem i szedłem zapłacić do kasy. Tankowałem naturalnie w godzinach pracy obsługi stacji. W Austrii przed Włoską granicą jadąc przez Brenner polecam tankować w Insbrucku (np. OMV – stacja jest czynna 24h a zjazd z autostrady łącznie z tankowaniem nie powinien zająć więcej niż 15 – 20 min).

Odpowiedz