Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Włochy samochodem – droga Polska – Włochy – wszystko co trzeba wiedzieć

5 636

Od wielu lat na Kierunku Włochy znajduje się kilkadziesiąt rozbudowanych podstron z przydatnymi informacjami na temat wakacji we Włoszech samochodem. Włochy znam od dziecka. Jako kierowca jeżdżę do Włoch od 13 lat. W natłoku ponad 400 podstron być może niektóre informacje trudno było Wam znaleźć. Teraz w jednym miejscu zebrałem linki do działów, które powstały na blogu. Jak zaplanować podróż, na co uważać, jak zaoszczędzić, co nas może zaskoczyć ? porady praktyczne, zdjęcia, mapy, aktualne ceny. To wszystko na Kierunku Włochy!


Włochy samochodem - droga Polska - Włochy - wszystko co trzeba wiedzieć. Na zdjęciu autostrada A1 w Austrii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Włochy samochodem – droga Polska – Włochy – wszystko co trzeba wiedzieć. Na zdjęciu autostrada A1 w Austrii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Poniższa podstrona jest tylko jednym z kilkudziesięciu tekstów na Kierunku Włochy dotyczących organizacji wyjazdu do Włoch samochodem. Na blogu od kilku lat wiele miejsca poświęcam na kwestie związane z opłatami drogowymi, tankowaniem we Włoszech, mandatami. Piszę o odcinkowych pomiarach prędkości, podpowiadam gdzie zaparkować w dużych miastach i jak zaoszczędzić na podróży. To rozbudowany i darmowy poradnik dla osób planujących wakacyjny wyjazd samochodem do Włoch.

MENU – Włochy samochodem:

Samochodem do Włoch:

Drogi i autostrady we Włoszech – mapy, opłaty, ważne informacje:

Samochodem do Włoch – miejsca turystyczne:

BONUS – Wenecja w drodze na wakacje


Plac św. Marka, Wenecja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Plac św. Marka, Wenecja, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wielu z Was planując podróż do Włoch samochodem postanawia na jeden dzień albo na kilka godzin zatrzymać się w Wenecji. Niektórzy odwiedzają Wenecję spędzając urlop w kurortach północnego wybrzeża Adriatyku (takich jak Grado, Lignano, Bibione, Caorle czy Lido di Jesolo). Inni robią sobie tu przerwę w drodze na wybrzeże Toskanii. Zobaczcie co o Wenecji napisałem do tej pory na Kierunku Włochy:


Zobacz także: polecane hotele przy autostradzie w Austrii w drodze do Włoch – sprawdzone i niedrogie


Laghi di Fusine, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Laghi di Fusine, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)


Zobacz także: co warto zobaczyć w drodze do Włoch? Wodospady, jeziora i górskie przełęcze blisko autostrady

Turyści z Polski udający się na wakacje do Włoch zazwyczaj wybierają jedną z trzech najbardziej popularnych tras. Wszystko zależy od tego z jakiego miasta wyjeżdżamy w Polsce i do którego z włoskich regionów chcemy dotrzeć. Poniżej opisuję różnice i opłaty na poszczególnych drogach oraz walory krajobrazowe.

Włochy samochodem – przez które kraje jechać?

Droga Polska – Włochy – Wariant 1 przez Słowację


bramki na autostradzie A4 przy zjeździe do Wenecji, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
bramki na autostradzie A4 przy zjeździe do Wenecji, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
 • Przekroczenie polskiej granicy ze Słowacją na przejściu w Chyżnem;
 • Przejazd słowackimi drogami krajowymi do Ziliny;
 • Z Ziliny do Bratysławy autostrada D1;
 • Przejazd przez Austrię autostradami A6, A4, S1 (obwodnica Wiednia) i A2 przez Graz do granicy włoskiej w pobliżu Tarvisio;
 • podróż autostradą A23 we Włoszech, a następnie A4 i dalej w zależności od wybranego kierunku.

W tym wariancie należy wykupić winietę w Słowacji i w Austrii oraz zapłacić za autostradę we Włoszech w zależności od liczby przejechanych kilometrów (ceny na dole tej podstrony).

Droga Polska – Włochy – Wariant 2 przez Czechy


autostrada w Austrii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autostrada w Austrii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
 • Przekroczenie polskiej granicy z Czechami autostradą A1 na Śląsku;
 • jazda autostradą numer 1 przez Olomouc i Brno w kierunku Wiednia;
 • ostatnie 20 kilometrów do granicy austriackiej pokonujemy drogą krajową o niezłym standardzie (ale nie autostradą);
 • w Austrii kierujemy się na autostradę A5 w kierunku Wiednia, a później na autostradę A2 przez Graz;
 • do Włoch wjeżdżamy poprzez włoską A23 w Tarvisio i dalej A4.

W tym wariancie należy wykupić winietę w Czechach i w Austrii oraz zapłacić za autostradę we Włoszech w zależności od liczby przejechanych kilometrów (ceny na dole tej podstrony).

Droga Polska – Włochy – Wariant 3 przez Niemcy


autostrada A12 w Austrii, okolice Innsbrucka (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autostrada A12 w Austrii, okolice Innsbrucka (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
 • Przekroczenie polskiej granicy z Niemcami w Zgorzelcu (podróż przez Polskę autostradą A4);
 • podróż niemieckimi autostradami numer 4 przez Drezno, numer 72 przez Zwickau, numer 93 przez Regensburg i numer 9 oraz 8 w okolicach Monachium, na końcu autostradą 93 do granicy z Austrią;
 • przejazd przez Austrię autostradą A12 do Innsbrucka i A13 do granicy z Włochami;
 • po drodze przejazd przez Przełęcz Brenner (autostradą) na wysokości 1374 m.n.p.m.;
 • przejazd włoską autostradą A22 w głąb kraju

W tym wariancie należy wykupić winietę w Austrii oraz dodatkowo zapłacić za przejazd przez Przełęcz Brenner (można ją ewentualnie ominąć drogą lokalną). We Włoszech płaci się za przejazd w zależności od liczby przejechanych kilometrów (ceny na dole tej podstrony).

Opłaty za autostrady w drodze do Włoch w 2019 r.

 • na Słowacji należy kupić winietę w cenie 10 euro na 10 dni lub 14 euro na miesiąc. Ta druga powinna nam wystarczyć na podróż w obie strony;
 • w Czechach także obowiązują winiety. Należy pamiętać, aby kupić winietę jeszcze przed granicą w Polsce albo w Czechach mieć korony. Winieta 10-dniowa kosztuje 310 koron, a miesięczna 440 koron.
 • w Austrii kupujemy winietę za 9,20 euro, ważną przez 10 dni (w drodze powrotnej konieczny jest zakup kolejnej winiety, jeśli nasz urlop będzie trwał dłużej niż 10 dni). Jest jeszcze winieta dwumiesięczna, ale rzadko to się opłaca. Jej koszt to 26,80 euro.
 • niemieckie autostrady są póki co bezpłatne dla samochodów osobowych;
 • jeśli wybieramy wariant 3 i przejazd przez Przełęcz Brenner to na autostradzie A13 ustawione są dodatkowe bramki do poboru opłat. Mimo zakupu austriackiej winiety zobowiązani jesteśmy do dodatkowej opłaty w wysokości 9,50 euro
  ? opłaty za autostrady we Włoszech uzależnione są od liczby przejechanych kilometrów. Szczegóły znajdziesz w oddzielnym dziale na blogu.

Droga do Włoch – ciekawostki

Uważaj na słowacką policję!
 1. Na słowackich drogach krajowych szczególną uwagę należy zwrócić na tamtejszą policję. Liczne ograniczenia prędkości nawet do 40 km/h na niektórych odcinkach znacząco spowalniają podróż. Nawet najmniejsze wykroczenia są stanowczo egzekwowane przez słowacką policję, a mandaty za przekroczenie prędkości dochodzą do 800 euro. Polscy kierowcy zobligowani są do płatności gotówkowej w trakcie zatrzymania. Słowacka policja lubi przeprowadzać także drobiazgowe kontrole wyposażenia auta (takie jak dodatkowe żarówki, bezpieczniki, zawartość apteczki itp.). Wielu turystów odnosi wrażenie, że słowacka policja wykazuje się niezwykłą nadgorliwością w stosunku do polskich kierowców, niespotykaną w innych krajach Unii Europejskiej. Zobacz więcej na ten temat.
Autostrady w Austrii „naszpikowane” elektroniką

W Austrii kontrole drogowe są rzadkością. Być może dlatego, że całą trasę pokonuje się autostradami. Należy za to zwracać uwagę na elektroniczne znaki informujące o ograniczeniach prędkości. Dopuszczalna prędkość często staje się niższa w dni deszczowe i w czasie zimy. Przy autostradzie częste są fotoradary, ale mandaty z nich nie są wręczane na miejscu, tylko wysyłane pocztą. Na autostradzie spotkać można też nieznakowane radiowozy policji (zazwyczaj są to Audi lub BMW).

Zachowuj odstęp, nie nadużywaj lewego pasa

Austriacka i niemiecka policja dużą wagę przywiązuje do zachowywania odpowiednich odstępów pomiędzy pojazdami na autostradzie oraz trzymania się skrajnie prawego pasa, gdy tylko jest wolny. Lewy pas na autostradzie służy wyłącznie do wyprzedzania wolniejszych pojazdów, a nie do notorycznej jazdy po tym pasie. Dużą uwagę przywiązuje się do sygnalizowania zmiany pasów. Niemieccy i austriaccy kierowcy jeżdżą niezwykle czytelnie.

Droga przez Alpy i liczne tunele

autostrada w Austrii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autostrada w Austrii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Autostrada A2, szczególnie w okolicach Graz i Villach należy do jednych z najbardziej malowniczych tras w Europie. Duże wrażenie robią efektownie oświetlone tunele przez szczyty alpejskie.

W Austrii zatankuj do pełna

W 2019 r. paliwo na stacjach benzynowych w Austrii było tańsze o około 30 euro centów od cen na stacjach benzynowych po włoskiej stronie. Warto więc zatankować do pełna jeszcze po austriackiej stronie.

Malownicze autostrady we Włoszech

Włoska autostrada A22 jest bardzo malownicza, a na ostatnich dwustu kilometrach przed granicą z Austrią większość znaków drogowych opisana jest w dwóch językach (włoskim i niemieckim), także obsługa na stacjach benzynowych i w przydrożnych restauracjach posługuje się obydwoma językami.

Pamiętaj o ubezpieczeniu Assistance

Nawet jeśli Twój samochód jest nowy warto wykupić ubezpieczenie Assistance. Zwróć uwagę na jego zakres. Przede wszystkim na limit kilometrów w przypadku holowania za granicą. Assistance jest przydatne nie tylko wtedy jak będziesz miał kolizję lub awarię. W razie przebicia opony czy konieczności wymiany żarówki możesz liczyć na fachową pomoc przez całą dobę.

5 Komentarze
 1. Sylwia mówi

  Świetna robota! W tym roku jedziemy po raz pierwszy do Włoch. Do tej pory co roku była to Chorwacja. Od kilku dni przekopuję Twój blog w poszukiwaniu różnych cennych informacji. Będziemy korzystać także z tego!!!

 2. SYLWIK mówi

  Bardzo przydatne informacje. My również wybieramy się do WŁOCH. To drugi samodzielnie organizowany wyjazd na URLOP tym razem nad jezioro Garda. W ub. roku Como również warte zobaczenia. Będę tu zaglądać przed wyjazdem planując trasę i wakacje bo naprawdę można znaleźć na tym blogu wszystko co się potrzebuje. BRAWO dla autora za pomysł. Pozdrawiam serdecznie.

 3. Mj mówi

  Podano 3 najpopularniejsze trasy, tez i najdrozsze.
  Co w sytuacji gdy z dolnegoslaska planujemy podroz bez winiet i oplat za autostrady? Jak wtedy najlepszy wariant trasy wybrac?

  1. Łukasz Ropczyński mówi

   Nie rozważałem nigdy wariantu bez autostrad w Czechach i w Austrii. W samych Włoszech można zjechać z autostrady A4 na węźle Venezia Est i kierować się drogami krajowymi wzdłuż morza -> Chioggia, Ravenna. Od Ravenny do Terni jest bezpłatna droga ekspresowa SS3bis. Z Terni można kolejną ekspersówką dojechać do Orte (węzeł autostradowy z A1) albo nawet do Viterbo, czyli już bardzo blisko Rzymu.

 4. Ola mówi

  Hej
  Potrzebuję porady. Pierwszy etap podróży z Polski na camping koło Werony mam ustalony. Z kolejnym mam problem. Jedziemy z Werony do San Vincenzo nie zależy nam na czasie, a na fajnych widokach i klimacie lokalnej społeczności. (Super było by też ominięcie opłat na autostradach) Problem w postaci samochodu. Mamy miejskie auto z silnikiem 1.4 w LPG do tego 4 dorosłe osoby i kufer na dachu. Musimy ograniczyć drogi z dużymi podjazdami pod górę. Polecisz coś czy jednak autostrady?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy