Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Caorle, Włochy

Caorle

prowincja: Wenecja, region: Wenecja Euganejska, Włochy

Caorle jest jednym z najbardziej urokliwych miast na północnym wybrzeżu Adriatyku. Subiektywnie opisując poszczególne kurorty tego regionu, począwszy od okolic Wenecji, a skończywszy na Trieście, można zaryzykować tezę, że tylko pobliskie Grado nieznacznie wygrywa rywalizację z Caorle. W Caorle jest wszystko, czego można oczekiwać od wakacyjnego kurortu, a przy tym nie jest to miejsce skomercjalizowane i pozbawione duszy, jak Lido di Jesolo. W Caorle znajdziemy przepięknie odrestaurowaną starówkę, szerokie plaże, nadmorskie bulwary, port jachtowy i aquapark. Czego chcieć więcej?

 

Dumą Caorle jest historyczne centrum miasta z kolorowymi kamieniczkami, wąskimi uliczkami, szerokimi deptakami i licznymi restauracjami ze stolikami na świeżym powietrzu, gdzie czuć morską bryzę. W wyjątkowo zadbanych, nieco bajkowych kamieniczkach pełno jest niewielkich sklepików, kawiarni czy barów. Na górze znajdują się wakacyjne apartamenty do wynajęcia. Caorle słynie z bardzo dobrej bazy noclegowej. Wzdłuż wybrzeża znajdują się eleganckie hotele z restauracjami i basenami. Ceny w sezonie wahają się w okolicach 50-70 euro za osobę, za dobę. Turyści z Polski, Czech, Słowacji, a czasem nawet z Niemiec chętnie wybierają jednak apartamenty bez wyżywienia, w głębi miasteczka. Cena jest niższa, a przy tym wiele z nich oferuje dodatkowe udogodnienia typu bezpłatny parking na terenie posesji, czy basen na świeżym powietrzu.

Tuż obok starówki, w centrum Caorle znajduje się przystań z jachtami i kutrami. Można tutaj obserwować tradycyjną pracę okolicznych rybaków, którzy o świcie wypływają w morze, później handlują rybami, a popołudniami sprzątają łodzie i przygotowują sieci na kolejny dzień połowu. W tutejszym porcie rybnym zaopatrują się szefowie kuchni lokalnych restauracji.

Z punktu widzenia polskiego turysty, dużą zaletą Caorle jest także lokalizacja miasta. Od polskiej granicy jest tu nieco ponad 900 km, co sprawia, że wygodnymi autostradami można tu dojechać bez noclegu po drodze. Caorle położone jest w dość gęsto zaludnionej strefie. Można więc wybrać się na wycieczkę samochodową do pobliskiego Duna Verde, Duna Rossa, Bibione, Grado, Eraclea Mare, czy Lido di Jesolo. W pobliżu znajduje się stacja kolejowa, z której regularnie odjeżdżają pociągi do Wenecji.

wybrzeże w Caorle, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wybrzeże w Caorle, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawym pomysłem jest wycieczka do Wenecji tramwajem wodnym. Z Caorle można dojechać samochodem na parking w Punta Sabbioni i zostawić tam samochód na cały dzień (zapłacimy za to 5 euro). Tuż obok znajduje się przystanek tramwaju wodnego. Najbardziej opłaca się zakup biletu na cały dzień. Rejs statkiem do Wenecji trwa około 30 minut. Więcej o tym piszę w osobnym dziale: statek z Punta Sabbioni do Wenecji. Ceny biletów, mapa linii oraz dokładniejsze informacje znajdują się w dziale tramwaje wodne w Wenecji.

Booking.com

Caorle może poszczycić się najszerszą plażą spośród wszystkich kurortów regionu. Co prawda w centrum stosunkowo dużo jest plaż płatnych, ale wzdłuż samego morza wytyczony i oznakowany został bezpłatny pas plaży (płatne leżaki są odsunięte dalej od morza). Zdecydowana większość hoteli i apartamentów oferuje serwis plażowy w cenie pobytu.

bezpłatna plaża w Caorle, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
bezpłatna plaża w Caorle, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaże Caorle otrzymały tzw. certyfikat Bandiera Blue, gwarantujący czystość i wysoką jakość. Dobrze zagospodarowana jest mała architektura plażowa. Są liczne bary plażowe, niektóre ze stolikami i tarasami, przebieralnie i prysznice (część z nich, z zimną wodą jest bezpłatna).

Tuż przy granicy miasta do morza wpada rzeka Livenza. Rzeka oddziela centrum Caorle od jego przedmieść, gdzie znajduje się dzielnica Porto San Margherita. W praktyce jest to niewielkie miasteczko turystyczne wybudowane w latach siedemdziesiątych XX wieku, które dziś jest jednym z największych portów żaglówek i jachtów na północnym wybrzeżu Adriatyku. Ceny są tu nieco niższe, niż w samym Caorle, a plaże równie piękne: szerokie, piaszczyste i z łagodnym zejściem do morza. Cały kompleks jest tak naprawdę sypialnią dla turystów, pełno tu apartamentów, hoteli i letnich rezydencji.

starówka Caorle, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Booking.com

Położenie

Caorle położone jest na wybrzeżu północnego Adriatyku. Miasto leży zaledwie około 900 km od polskiej granicy i stosunkowo niedaleko od autostrady A4, którą do Włoch wjeżdżają turyści z Polski.

Dużą zaletą jest także bliskość innych kurortów oraz  nieduża odległość do Wenecji, która jest wspaniałym miejscem na jednodniową wycieczkę w trakcie wakacji w Caorle. Jak w każdym kurorcie na północy Włoch, także tutaj jest wielu turystów z Niemiec i Austrii. Caorle jest także popularne wśród Polaków i Czechów. Wiele polskich biur podróży pośredniczy w rezerwacji apartamentów, w sezonie letnim dojeżdżają tutaj autobusy rejsowe z Polski.

Spiaggia di Levante, Caorle, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Spiaggia di Levante, Caorle, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

zabytkowa starówka

Główną atrakcją Caorle w porównaniu z innymi kurortami północnego wybrzeża Adriatyku jest zabytkowa starówka. Przepiękne, bajecznie kolorowe kamieniczki, pomiędzy którymi można spacerować całymi wieczorami. Turystów kuszą lokalne restauracje ze stolikami ustawionymi na zewnątrz. Ulice starego miasta w całości są zamknięte dla ruchu samochodowego. Poza – często drogimi z punktu widzenia polskiego turysty – restauracjami znajdziemy tu także przytulne bary, puby, pizzerie, lodziarnie i winiarnie, gdzie za kilka euro można napić się lampki lokalnego wina.

historyczne centrum kurortu (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

plaża w Caorle

Caorle ma najszersze plaże spośród wszystkich kurortów regionu. Duża część z nich jest płatna, ale są także szerokie odcinki plaży darmowej. Plaże są bardzo dobrze zagospodarowane. Pełno tu barów, przebieralni i bezpłatnych pryszniców. Plaże w Caorle dzielą się na dwie części: Spiaggia di Ponente i Spiaggia di Levante.

Spiaggia di Levante (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Aquapark Aquafollie

Aquapark położony około kilometra od starego miasta czynny jest od czerwca do końca września. W 2018 roku wstęp dla osób dorosłych i dzieci powyżej 140 cm wzrostu kosztował 22 euro. Dzieci poniżej 140 cm wzrostu musiały zapłacić 18 euro, a dzieci, które nie osiągnęły jeszcze 130 cm wzrostu płaciły 16 euro.

Museo del Duomo di Santo Stefano di Caorle

Muzeum znajdujące się w centrum starego miasta to zbiór religijnych eksponatów. Podziwianie kielichów, relikwiarzy i krzyży raczej nie jest ulubioną rozrywką turystów przybywających do Caorle. Być może dlatego muzeum czynne jest tylko przez dwie godziny w sobotę i przez cztery godziny w niedzielę. W pozostałe dni muzeum jest zamknięte.

katedra św. Stefana

Została wzniesiona w 1038 r., jako przykład stylu romańskiego. Przy drzwiach do świątyni znajdują się dwie płaskorzeźby. Wewnątrz katedry znajduje się wiele zabytkowych dzieł sztuki weneckiej. Charakterystyczna (widoczna na wielu pocztówkach z Caorle) dzwonnica kościoła pochodzi z 1048 r. i ma wysokość 48 metrów. W katedrze znajduje się – wspomniane wyżej – muzeum liturgiczne założone w 1975 r.  przez patriarchę Albino Luciani, który następnie został papieżem Janem Pawłem I.

katedra św. Stefana w Caorle, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
katedra św. Stefana w Caorle, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

nadmorska promenada

Wzdłuż plaż, pomiędzy leżakami, a hotelami biegnie deptak. W samym centrum możemy z niego podziwiać rzeźby w kamieniach ułożonych wzdłuż linii morza. Co roku, w lipcu do Caorle przyjeżdżają artyści z całego świata, którzy rzeźbią tutejsze skały.

nadmorska promenada tętni życiem od rana do późnego wieczora (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

kościół Matki Boskiej z Dzieciątkiem

Zbudowany na niewielkim wzniesieniu, tuż nad samym morzem, pomiędzy dwoma plażami miejskimi. W przeszłości kościół miał trzy nawy, ale morze regularnie niszczyło jedną z nich, więc w XVIII w. przebudowano kościół do stanu obecnego. Legenda głosi, że setki lat temu rybacy zobaczyli światło na morzu. Gdy podpłynęli bliżej zauważyli w morzu figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wydobyli ją i przypłynęli z nią na ląd. Biskup podjął decyzję aby przenieść figurę do pobliskiej katedry. Okazała się ona jednak za ciężka i mieszkańcy nie mogli jej przenieść. W miejscu, w którym rybacy położyli figurę wzniesiono kościół.

kościół Matki Boskiej z Dzieciątkiem znajdujący się tuż przy plaży (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kościół Matki Boskiej z Dzieciątkiem znajdujący się tuż przy plaży (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

HISTORIA

Caorle zostało założone w I w p.n.e. przez Rzymian. Potwierdzają to liczne znaleziska archeologiczne, które dziś oglądać można w tutejszej katedrze. W XI w. zbudowano tutaj katedrę, w której swoją siedzibę miał biskup. W kolejnych stuleciach Caorle stało się jednym z dziewięciu najważniejszych miast Republiki Weneckiej. Urbaniści zwracają również fakt na starożytną strukturę miasta i biegnące środkiem kanały nawiązujące do układu Wenecji. W czasie I wojny światowej miasto miało ważne znaczenie strategiczne dla włoskich wojsk. Początkiem XX wieku wycięto wiele lasów wokół Caorle, aby miasto mogło się rozwijać, a także po to, aby wytyczyć nowe pola uprawne.

Dziś Caorle jest jednym z najważniejszych kurortów północnego wybrzeża Adriatyku. Wraz z pobliskimi miejscowościami Porto Santa Margherita, Duna Verde i Duna Rossa tworzy jeden spójny kompleks wypoczynkowy. W mieście w drugiej połowie XX w. powstały dziesiątki hoteli i restauracji, w pełni zabudowując linię wzdłuż wybrzeża oraz okolice historycznej starówki. Z uwagi na swoje położenie Caorle jest chętnie odwiedzane przez Niemców i Austriaków, a w ostatnim czasie także przez Polaków i Czechów.

starówka Caorle, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Caorle

Do Caorle od polskiej granicy jest około 920 km. Pomijając krótki odcinek wiodący przez część Słowacji, zasadnicza trasa cały czas prowadzi autostradami. To sprawia, że jadąc z południa Polski co Caorle można dotrzeć bez noclegu. Z włoskiej autostrady A4 do Caorle należy zjechać w Santo Stino di Livenza. W czasie wakacji, w sobotę na autostradzie tworzą się korki, dlatego można zjechać dużo wcześniej, w kierunku miasta Latisana i do Caorle dotrzeć malowniczymi drogami lokalnymi.

 

Spora część turystów z Polski jeździ do Caorle przez Czechy. Sieć autostradowa jest tam niemal kompletna – brakuje kilkudziesięciu kilometrów przed granicą z Austrią, ale mimo wszystko warto rozważyć ten wariant podróży.

Pobliska stacja kolejowa

Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Portogruaro (dworzec nosi nazwę Portogruato-Caorle). Kilkanaście razy dziennie odjeżdżają stąd pociągi regionalne do Wenecji i do Triestu. Z Caorle do Portogruaro jest niecałe 30 km. Przed dworcem znajduje się stosunkowo duzy bezpłatny parking dla samochodów. Parking podzielony jest na kilka stref. Część miejsc parkingowych znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku dworca, a dwie kolejne strefy usytuowane są po obu stronach pobliskiego ronda. Wszystkie miejsca są bezpłatne.

Pobliskie lotnisko

Najbliższe porty lotnicze znajdują się w Wenecji. Lotnisko Marco Polo oddalone jest o około 60 km od Caorle, a port lotniczy Wenecja Treviso o 100 km.

Miasta partnerskie

 • Caorle nie posiada miast partnerskich.
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

28 odpowiedzi do “Caorle

 1. Dzień dobry,
  dziękuję za wszystkie informacje na blogu dotyczące Włoch i Wenecji 🙂 Wybieramy się na majówkę do Caorle. Proszę o informację czy jeśli popłyniemy z Punta Sabioni tramwajem wodnym (chcemy wykupić bilety na 2 dni) do Wenecji to te bilety będą obowiązywały na wszystkie połączenia na wodzie w ciągu tych dwóch dni?

  Pozdrawiam serdecznie.
  Marzena

  1. Tak, prawie na wszystkie linie w obrębie Wenecji, Punta Sabbioni i Lido di Venezia pod warunkiem, że będą to połączenia ACTV – czyli weneckiego miejskiego przewoźnika. Mapa linii znajduje się w dziale “Tramwaje wodne w Wenecji”: https://www.kierunekwlochy.pl/tramwaje-wodne-vaporetto-w-wenecji

   Ten bilet nie obowiązuje na połączenia wodne ACTV na lotnisko, na wyspę, na której znajduje się kasyno i chyba także do Chioggi. Jednak w obrębie samej Wenecji, Lido, czy Burano można spokojnie pływać 🙂

 2. Dzień dobry. Jesteśmy w miasteczku turystycznym i mam takie pytanie: gdzie można kupić świeże owoce morza? Chodzi mi o targ czy coś tego typu.

  1. Sklep rybny jest w samym porcie, w miejscu gdzie cumują kutry. Jakieś 100 metrów przed rondem Piazza Papa Giovanni. Przy rondzie zaczyna się deptak uliczkami starego miasta. Od ronda trzeba iść w kierunku kanału portowego i w białym, dwupiętrowym budynku przy samym porcie od strony kanału jest sklep, gdzie codziennie rano przywożą świeże owoce morza. Łatwo to miejsce poznać, bo tam jest najwięcej kutrów rybackich 🙂

 3. CZY MIEJSCOWOŚĆ CAORLE JEST WOLNA OD UCHODŹCÓW CZY PROBLEM TEN DOTYCZY RÓWNIEŻ TURYSTYCZNYCH MIEJSCOWOŚCI

  1. Nie wiem co konkretnie masz na myśli. We włoskich kurortach nie ma czegoś takiego jak “problem uchodźców”. W Caorle są imigranci handlujący różnymi produktami – najczęściej na plażach – ale są nieszkodliwi. Caorle jest bogatym, zadbanym i bezpiecznym kurortem. Gdyby był jakiś “problem” to nie przyjeżdżałyby tam tłumy turystów z Niemiec i Austrii.

 4. Witam.
  Czy moge prosic o informacje jak dostac sie z lotniska Marco Polo w Wenecji do Caorle?
  Czy jest bezposredni transport z lotniska, czy trzeba dojechac np na dworzec autobusowy/kolejowy?
  I jak z cenami biletow?

 5. Witam
  wybieramy się do Caorle w tym roku w lipcu, bedzie nas 2 rodziny i w sumie 5 dzieci do 5 roku życia. Właśnie szukamy apartamentu i moje pytanie jest odnośnie parkingu miejskiego, będziemy jechać dwoma autami niektóre apartamenty nie mają miejsc parkingowych albo mają tylko jedno miejsc i jakie są opcje ? gdzie można zaparkować auto na dwa tygodnie? i jaki będzie orientacyjny koszt takiego parkingu?
  Dziękuje serdecznie za odpowiedź

  1. W Caorle są dwa ogromne bezpłatne parkingi. Pierwsz znajduje się 1,5 km od centrum miasteczka. Parking znajduje się przy rondzie przy wjeździe do miasta w miejscu gdzie łączą się ze sobą drogi SP59 u SP54. Parking jest bardzo duży i zawsze tam jest miejsce. Drugi wielki parking jest przy dworcu autobusowym (blisko centrum). Tam jest podział na parking płatny i darmowy. Zazwyczaj też jest sporo miejsca. W lipcu powinno być OK, najgorszy jest sierpień.

 6. Dzień dobry 🙂 Bardzo dziękuję za cenne informacje z tej strony 🙂
  I mam pytanie, czy w Caorle jest szansa na jakąś szkołę języka włoskiego dla cudzoziemców – żeby połączyć wakacje nad morzem trochę z nauką języka?

  1. Można podjechać samochodem do San Dona di Piave i stamtąd pociągiem. Druga opcja to samochodem do Punta Sabbioni gdzie podpływają tramwaje wodne ACTV. Można kupić całodniowy bilet na tramwaje wodne i na tym bilecie pływać po Wenecji. Tutaj wszystko opisałem: https://www.kierunekwlochy.pl/jak-doplynac-statkiem-z-punta-sabbioni-do-wenecji – trzecia możliwość to statek wycieczkowy z Caorle do Wenecji, ale rejs trwa dość długo, a potem w Wenecji trzeba kupić oddzielny bilet na tramwaje wodne.

 7. Dzień dobry. Czy do Caorle lub Lido di Jesolo można jechać ,,w ciemno ” bez zarezerwowanego wcześniej noclegu? Ciekawi mnie czy jest tam podobnie jak w Chorwacji, gdzie nie ma problemu ze znalezieniem apartamenty u miejscowych. Pozdrawiam.

  1. Zdecydowanie nie. Większość obiektów jest już dawno zajęta. Tam jest pełno turystów w sezonie. Ceny “na miejscu” na pewno będą wyższe niż na portalach typu booking. Poza tym w wielu obiektach nie ma recepcji całodobowej. Obsługa pojawia się tylko na kilka godzin dziennie 🙂

 8. Witam panie Łukaszu,

  Czy decydując się na podróż przewoźnikiem ATVO Veneto, o którym pan wspomniał wcześniej, lepiej jest zakupić bilety znacznie wcześniej przez Internet? Czy można liczyć na to, że będą wolne miejsca w autobusie i zakupić je po przylocie na lotnisko? Z tego co wyczytałem i zrozumiałem w procesie rezerwacji biletów, duże bagaże są wliczone w cenę biletów – czy aby się nie mylę? Wybieram się za niecały miesiąc z narzeczoną do Caorle po raz pierwszy i w pierwszą stronę będziemy jechać z Marco Polo, a w drugą do Treviso. Może pan coś doradzi?

  1. Gdy jakiś czas temu chciałem kupić bilet przez internet to była konieczność podania godziny odjazdu. Nie zdecydowałem się na to – i dobrze – bo mój samolot przyleciał opóźniony o ponad godzinę. W tym momencie na stronie ATVO widzę, że na bilety na bezpośrednie autobusy są niedostępne. Ja bym chyba zaryzykował i kupił na miejscu. Połączeń jest dosyć dużo. Jak nie bezpośrednie, to z jedną przesiadką.

 9. Dzięki za odpowiedź. Może też zdecydujemy się zaryzykować. Autobusy wg. rozkładu jadą przez wszystkie miasteczka po kolei. Mam nadzieję, że nie będzie problemu z bagażem.

 10. Dzień dobry, wybieramy się w połowie września , czy tez o tej porze ciężko dostać nocleg od razu na miejscu bez rezerwacji? Dziękuję

 11. Chyba najwięcej mszy jest w katedrze. Mnie udało się trafić na mszę tydzień temu o 11:00, ale zarówno wcześniej, jak i później można uczestniczyć w mszy.
  Zwykle we Włoszech msze są rano (8-9:00) i wieczorem (18-19:00)

 12. Już dziś wykupiłem wycieczkę na boże ciało do CAORLE 8 noclegów bez wyżywienia. Mam pytanie bo jedziemy w konfiguracji 2+3. Ile kosztuje taki normalny obiad śniadanie kolacja w CAORLE. Chciałbym się przygotować finansowo.

  1. Na śniadanie zazwyczaj je się rogalika (1,20 euro i cappuccino, które powinno kosztować 1,50 euro). Obiad czy kolacja – nakrycie stołu od 1,50 do 2,50 za osobę (tzw. coperto), do tego pizza od 5 do 8 euro, dania gorące od 8 euro w górę. Najtańsze są proste makarony, lasagna. Danie mięsne (np. tagliata) około 14 euro. Do tego dodatki typu frytki czy sałata (po około 4 euro). Owoce morza od 10 do 30 euro za ogromne półmiski. Piwo w restauracji około 4 euro, wino lane też około 4 euro za 0,5 litra. Woda 2,5 euro za butelkę w restauracji. Do tego wypada dać napiwek 10 proc. wartości rachunku.

 13. jacy turyści przyjeżdzają do miejscowości, czy jest dużo młodych ludzi w czerwcu? czy są drink bary? czy jest dużo Polaków?

  1. Drinka można się napić w każdym barze, również w tym, w którym z pozoru mają tylko kawę 😉 Bary są wzdłuż plaż oraz przy głównych ulicach. Są w zasadzie wszędzie 😉 Jest dużo młodzieży, ale też rodzin z dziećmi. Dominują turyści z Niemiec, Austrii. Trochę Czechów i naszych rodaków 😉 Jednak tak po rejestracjach, to większość jest niemieckojęzyczna.

 14. co warto zwiedzić, w obrębie do 2 godzin samochodem w jedną stronę? pomijając Wenecje i Werone.

  A co warto zobaczyć z dziećmi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil

Booking.com
Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Wakacje we Włoszech
Booking.com