Strona główna -> Wenecja Eugenejska -> Caorle – nasz ulubiony kurort koło Wenecji. Plaże, atrakcje – co zobaczyć?

Caorle – nasz ulubiony kurort koło Wenecji. Plaże, atrakcje – co zobaczyć?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 39 komentarzy 92,1 tysięcy wyświetleń

Caorle jest jednym z najbardziej urokliwych miast na północnym wybrzeżu Adriatyku. Dokładnie znam wszystkie kurorty tego regionu, począwszy od okolic Wenecji, a skończywszy na Trieście. Tylko pobliskie Grado nieznacznie wygrywa rywalizację z Caorle, ale ze względu na małą ilość miejsc noclegowych jest dużo droższe. W Caorle jest wszystko, czego można oczekiwać od wakacyjnego kurortu, a przy tym nie jest to miejsce skomercjalizowane i pozbawione duszy. W Caorle znajdziesz przepięknie odrestaurowaną starówkę, szerokie plaże, nadmorskie bulwary, port rybacki i aquapark. Ponadto łatwo wybrać się stąd na całodniową wycieczkę do Wenecji.

Caorle ma jeszcze jedną zaletę. Leży stosunkowo blisko Polski. Największa grupa turystów przyjeżdża tu własnymi samochodami. Z południowej Polski można tu dojechać w mniej niż 12 godzin. Niedaleko jest także lotnisko, a w sezonie jeżdżą tu autobusy polskich biur podróży.

Polecane noclegi w Caorle – hotele i apartamenty

  • Villaggio Hemingway – świetnie oceniany hotel apartamentowy. Pokoje mają kuchnie więc w razie potrzeby można coś samemu ugotować. Obiekt jest bardzo czysty. Jest tu basen i parking, a całość zlokalizowana jest kilka minut spacerem od starówki i od plaży. Warto rezerwować jeszcze jesienią. Później zazwyczaj nie ma wolnych apartamentów. Ceny jak na Caorle średnie, ale apartamenty są zazwyczaj 5 osobowe, więc nie wychodzi tak drogo.
  • Residence Cristoforo Colombo – bardzo fajna rezydencja z apartamentami, które posiadają aneks kuchenny, klimatyzację i balkon. Zaledwie 100 m od plaży. Od połowy maja do połowy września w cenę pobytu wliczone są dwa leżaki na plaży. Na dachu rezydencji znajdują się dwa baseny i taras do opalania. Bezpłatny parking dla gości obiektu. Blisko centrum, a jednocześnie przy bardzo ładnej plaży.
  • Hotel Principe – świetny hotel położony przy samej plaży z pokojami rodzinnymi (2+2). Jest tu basen, serwis plażowy, wypożyczalnia rowerów. Można wybrać opcję z pełnym lub niepełnym wyżywieniem i pokój z widokiem na morze.
  • Hotel Garni Serena – gdy tu spaliśmy hotel był jeszcze przed rozbudową. Teraz zyskał basen na dachu i strefę SPA z saunami. Hotel leży przy samej plaży. Ogromną zaletą są duże tarasy w pokojach z widokiem na morze, świetne śniadania i serwis plażowy. Warto!
  • Apartment-House Depa w Caorle – w trakcie jednego z pobytów w Caorle wybraliśmy apartament w obiekcie House-Depa, który znajdował się na poddaszu, chociaż dostępne był też większe i nieco droższe apartamenty na niższych piętrach. Oferował on ogromny taras na dachu do użytku wspólnie z turystami z sąsiedniego apartamentu. Sąsiedzi bywali rzadko, więc w praktyce cały taras mieliśmy dla siebie. Nasz apartament to klasyczny pokój z aneksem kuchennym i łazienką. Bardzo czysty. Obiekt zapewniał ręczniki, pościel, bezpłatną możliwość korzystania z pralki, wifi czy rowerów. W cenie był także serwis plażowy (dwa łóżka plażowe + parasol).

Jeśli szukasz tanich apartamentów to sprawdź oferty w Lido Altanea. to wioska turystyczna przy samym morzu, położona około 5 km od centrum Caorle. My mieszkaliśmy tam w apartamentach Ginepri, ale godne polecenia są także: Farnie Lido Altanea, Lecci Lido Altanea i Quercia Lido Altanea. Zobacz również na inne noclegi w centrum Caorle na mapie poniżej:

Booking.com

Korzystając z okazji zapraszam Cię do mojego nowego działu ceny we Włoszech, w którym podpowiadam jak nie przepłacać na wakacjach. To tekst obowiązkowy dla każdego kto planuje swoje pierwsze wakacje we Włoszech.

Jak dostać się do Caorle?

Caorle samochodem

nad włoskie morze z Polski można dojechać w ciągu nawet 12 godzin. My do Grado - a także do sąsiednich miejscowości wybrzeża Adriatyku - zawsze jeździmy samochodem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nad włoskie morze z Polski można dojechać w ciągu nawet 12 godzin. My do Caorle – a także do sąsiednich miejscowości wybrzeża Adriatyku – zawsze jeździmy samochodem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

My zawsze przyjeżdżamy samochodem. Wiele lat temu – jeszcze bez dzieci – dojeżdżaliśmy tutaj „na raz” w około 12 godzin z Rzeszowa. Teraz podróż dzielimy na dwa dni. Śpimy w hotelu w Austrii, przy autostradzie, a potem spokojnie przyjeżdżamy do Caorle około godziny 16:00, czyli wtedy gdy zazwyczaj można się meldować do apartamentów lub hoteli.
Niemal cała droga (poza krótkim wyjątkami) przebiega autostradami przez Czechy i Austrię. Szczególnie malowniczy jest włoski odcinek autostrady A23 przebiegający przez góry. W Czechach i w Austrii za przejazd autostradami należy wykupić winietę. Z kolei we Włoszech za odcinek od Tarvisio (granica włosko-austriacka) do Caorle płacimy 11,50 euro w jedną stronę.

Zobacz więcej:

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Caorle samolotem, a później autobusem

widok na starówkę z nadmorskiego bulwaru, wczesny wieczór (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na starówkę z nadmorskiego bulwaru, wczesny wieczór (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Druga możliwość to lot samolotem. Bez względu na to, czy wylądujesz na lotnisku Marco Polo w Wenecji, czy w Treviso to do samego Caorle można bez kłopotu dojechać autobusem. W sezonie letnim – czyli od połowy maja do połowy września – są nawet bezpośrednie autobusy o nazwie „Caorle Express”, które z obydwu tych lotnisk jadą wprost do Caorle, nie zatrzymując się po drodze.

wieczór w Caorle, nadmorski bulwar (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wieczór w Caorle, nadmorski bulwar (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Połączenia autobusowe w regionie obsługuje ATVO. Jeśli planujesz wakacje jeszcze w zimie, to pamiętaj, że na stronie ATVO nie znajdziesz letniego rozkładu jazdy. Letni rozkład pojawia się wiosną i wtedy liczba połączeń między obydwoma portami lotniczymi, a Caorle bardzo rośnie.

Zobacz więcej:

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Caorle i bajecznie kolorowa starówka

kolorowa starówka w Caorle (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kolorowa starówka w Caorle (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dumą Caorle jest historyczne centrum miasta z kolorowymi kamieniczkami, wąskimi uliczkami, szerokimi deptakami i licznymi restauracjami ze stolikami na świeżym powietrzu, gdzie czuć morską bryzę. W wyjątkowo zadbanych, nieco bajkowych kamienicach pełno jest niewielkich sklepików, kawiarni czy barów.

W niektórych kamienicach na górze znajdują się wakacyjne apartamenty do wynajęcia. Caorle słynie z bardzo dobrej bazy noclegowej. Wzdłuż wybrzeża znajdują się eleganckie hotele z restauracjami i basenami. Ceny w sezonie zaczynają się od 50-70 euro za pokój, za dobę. Turyści z Polski, Czech, Słowacji, a czasem nawet z Niemiec chętnie wybierają jednak apartamenty bez wyżywienia, w głębi miasteczka. Cena jest niższa, a przy tym wiele z nich oferuje dodatkowe udogodnienia typu bezpłatny parking na terenie posesji, czy basen na świeżym powietrzu.

wieczór w Caorle, Veneto, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wieczór w Caorle, Veneto, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wzdłuż plaży biegnie nadmorski bulwar (Lungomare Caorle), po którym przez cały dzień spacerują turyści. Na jego końcu, na wysuniętym w głąb morza niewielkim cyplu znajduje się kościół Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W przeszłości kościół miał trzy nawy, ale morze regularnie niszczyło jedną z nich, więc w XVIII w. przebudowano kościół do stanu obecnego. Nadmorska promenada dzieli miejską plażę na dwie części.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Port rybacki w Caorle i przystań z jachtami

port w Caorle, Veneto, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
port w Caorle, Veneto, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tuż obok starówki, w centrum Caorle znajduje się przystań z jachtami i kutrami. Można tutaj obserwować tradycyjną pracę okolicznych rybaków, którzy o świcie wypływają w morze, później handlują rybami, a popołudniami sprzątają łodzie i przygotowują sieci na kolejny dzień połowu. W tutejszym porcie rybnym zaopatrują się szefowie kuchni lokalnych restauracji.

W Caorle wszystko jest blisko siebie. Port rybacki znajduje się w środku miasteczka. Kutry wpływają tam kanałem od strony sąsiedniego miasteczka Porto Santa Margherita. Tuż obok portu jest starówka, która rozciąga się do samych plaż. Wybierając nocleg w szeroko rozumianym centrum Caorle wszędzie jest blisko. Nie ma konieczności korzystania z samochodu na co dzień. Zresztą i tak duża część ulic zamknięta jest dla ruchu samochodowego i w niczym to nie przeszkadza.

Plaże w Caorle – spiaggia levante i ponente

widok sprzed kościóła Matki Boskiej z Dzieciątkiem na plażę wschodnią - spiaggia levante (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok sprzed kościóła Matki Boskiej z Dzieciątkiem na plażę wschodnią – spiaggia levante (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Caorle może poszczycić się najszerszą plażą spośród wszystkich kurortów regionu. Co prawda w centrum stosunkowo dużo jest plaż płatnych, ale wzdłuż samego morza wytyczony i oznakowany został bezpłatny pas plaży (płatne leżaki są odsunięte dalej od morza). Zdecydowana większość hoteli i apartamentów oferuje serwis plażowy w cenie pobytu.

Plaża dzieli się na dwie części:

  • spiaggia levante – czyli plaża wschodnia. Blisko centrum. Tuż obok charakterystycznego kościoła znajduje się duży odcinek plaży darmowej. Dalej w kierunku wschodnim są płatne leżaki, ale przed nimi – przy samym morzu – wydzielono bardzo szeroki pas plaży darmowej. Jeszcze dalej na wschód już cała plaża na pełnej szerokości jest darmowa.
  • spiaggia ponente – to plaża zachodnia. Początko – wzdłuż historycznego centrum Caorle – jest dosyć wąska i dużo tu odcinków płatnych, ale im dalej na zachód tym stref darmowych więcej, a plaża robi się coraz szersza. W tym wypadku nocleg kilka minut spacerem od centrum może być zaletą, bo będzie tuż obok darmowej plaży.
na plaży znajdują się darmowe place zabaw, takie jak ten na spiaggia levante (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
na plaży znajdują się darmowe place zabaw, takie jak ten na spiaggia levante (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaże Caorle co roku otrzymują certyfikat Bandiera Blu, gwarantujący czystość i wysoką jakość. Dobrze zagospodarowana jest mała architektura plażowa. Są liczne bary plażowe, niektóre ze stolikami i tarasami, przebieralnie i prysznice (część z nich, z zimną wodą jest bezpłatna). Są także place zabaw na plaży (darmowe).

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Co jeszcze można robić w Caorle?

zabytkowe centrum Caorle, Veneto, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
zabytkowe centrum Caorle, Veneto, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawym pomysłem jest wycieczka do Wenecji tramwajem wodnym. Z Caorle można dojechać samochodem na parking w Punta Sabbioni (45 km) i zostawić tam samochód na cały dzień (cena za postój w sezonie letnim to 7 euro za dzień). Tuż obok znajduje się przystanek tramwaju wodnego. Najbardziej opłaca się zakup biletu na cały dzień. Rejs statkiem do Wenecji trwa około 30 minut. Więcej o tym piszę w osobnym dziale: statek z Punta Sabbioni do Wenecji. Ceny biletów, mapa linii oraz dokładniejsze informacje znajdują się w dziale tramwaje wodne w Wenecji.

Druga opcja to podróż do Wenecji pociągiem ze stacji w S. Stino di Livenza (23 km) lub z San Donà di Piave (28 km). Przy obydwu dworcach kolejowych znajdują się parkingi. Osobiście wolę korzystać ze stacji w San Donà di Piave. Jest nieco dalej od Caorle, ale bliżej Wenecji. Pociągi do Wenecji jeżdżą średnio co godzinę. Należy kupić bilet do stacji Venezia Santa Lucia.

W bliskim sąsiedztwie są inne kurorty północnego wybrzeża Adriatyku: kameralna Eraclea Mare, huczne i tętniące życiem przez całą noc Lido di Jesolo, popularne, piękne i nowoczesne Lignano Sabbiadoro, Bibione, czy Grado – znajdujące się najdalej na wschód, ale najbardziej eleganckie i najdroższe miasto tej części wybrzeża.

Można też pojechać na całodniową wycieczkę do Triestu (ponad 120 km w jedną stronę). Planując zwiedzanie Triestu pamiętaj o Zamku Miramare.

Tuż przy granicy miasta do morza wpada rzeka Livenza. Rzeka oddziela centrum Caorle od jego przedmieść, gdzie znajduje się dzielnica Porto San Margherita. W praktyce jest to niewielkie miasteczko turystyczne wybudowane w latach siedemdziesiątych XX wieku, które dziś jest jednym z największych portów żaglówek i jachtów na północnym wybrzeżu Adriatyku. Ceny są tu nieco niższe, niż w samym Caorle, a plaże równie piękne: szerokie, piaszczyste i z łagodnym zejściem do morza. Cały kompleks jest tak naprawdę sypialnią dla turystów, pełno tu apartamentów, hoteli i letnich rezydencji.

Caorle Lido Altanea – tanie wakacje w Caorle

nasz apartament w kompleksie Ginepri w Caorle Lido Altanea, Veneto, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nasz apartament w kompleksie Ginepri w Caorle Lido Altanea, Veneto, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Caorle jest tak tłumnie odwiedzane przez zamożnych turystów z Niemiec i Austrii, że w sezonie wakacyjnym ciężko tam o nocleg w dobrej cenie. 5 km od Caorle powstał kompleks apartamentów Lido Altanea. Całość leży tuż przy piaszczystej plaży i jest pięknie zagospodarowana.

basen dla dzieci przy rezydencji Ginepri w Caorle Lido Altanea, Veneto, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
basen dla dzieci przy rezydencji Ginepri w Caorle Lido Altanea, Veneto, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Mimo, że wielokrotnie spaliśmy w centrum Caorle, to w czerwcu 2019 r. zdecydowaliśmy się spędzić urlop w rezydencji Ginepri Lido Altanea. Także inne apartamenty, które tu oglądaliśmy bardzo nam się spodobały.

Ceny na terenie wioski Lido Altanea są niższe niż w samym Caorle. Na terenie kompleksu jest mini galeria handlowa, kilka restauracji i pizzerii, lodziarnie i sklepiki oraz bardzo duży supermarket Ali Supermercato. Można tam kupić typowo włoskie produkty (często są promocje), a także gotowe dania (m.in. owoce morza, mięsa, lasagne, czy sałatki). W samym środku wioski, pomiędzy rezydencjami, znajduje się świetna restauracja Ristorante La Baia. Plaża jest piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza. Do plaży można dojść pieszo albo podjechać darmową kolejką. Bardzo dużo jest odcinków bezpłatnych. Przy plaży jest druga dobra restauracja oraz bar. Wieczorami są tu imprezy.

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Caorle – porady praktyczne

Caorle, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Caorle, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Co jeszcze warto wiedzieć przed przyjazdem do Caorle?

Najtańszy sklep w mieście to Penny Market. To dyskont, ale świetnie zaopatrzony. Szczególnie alkohole są w niskich cenach. Penny Market znajduje się pod adresem Via Largo Sardegna 4, 30021 Caorle. W artykule ceny we Włoszech możesz sprawdzić ceny najważniejszych produktów, ceny paliw i ceny w restauracjach oraz porady jak nie przepłacać na wakacjach.

Caorle, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Caorle, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli planujesz mieszkać w dzielnicy Lido Altanea, a do Caorle na wieczorne spacery dojeżdżać samochodem, to najłatwiej zaparkować przy Via Salita dei Fiori. To ulica w samy centrum Caorle, tuż obok plaży i kilka kroków od historycznego centrum miasta. Parking oczywiście płatny – 1,50 euro za godzinę.

Duży darmowy parking znajduje się przy Strada Nuova 1 (tuż obok dworca autobusowego w Caorle). To około 10 minut spacerem od centrum.
Zarówno w centrum Caorle jak i w dzielnicy Lido Altanea są zarówno plaże darmowe jak i płatne.

Caorle – położenie

Caorle położone jest na wybrzeżu Adriatyku. Miasto leży zaledwie około 900 km od polskiej granicy i stosunkowo niedaleko od autostrady A23, którą do Włoch najczęściej wjeżdżają turyści z Polski.

Dużą zaletą jest także bliskość innych kurortów oraz nieduża odległość do Wenecji, która jest wspaniałym miejscem na jednodniową wycieczkę w trakcie wakacji w Caorle. Jak w każdym kurorcie na północy Włoch, także tutaj jest wielu turystów z Niemiec i Austrii. Caorle jest także popularne wśród Polaków i Czechów. Wiele polskich biur podróży pośredniczy w rezerwacji apartamentów, w sezonie letnim dojeżdżają tutaj autobusy rejsowe z Polski.

Caorle, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Caorle, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Caorle – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Zabytkowa starówka

Główną atrakcją Caorle w porównaniu z innymi kurortami północnego wybrzeża Adriatyku jest zabytkowa starówka. Przepiękne, bajecznie kolorowe kamieniczki, pomiędzy którymi długimi wieczorami spacerują turyści. Turystów kuszą też lokalne restauracje ze stolikami ustawionymi na zewnątrz. Ulice starego miasta niemal w całości są zamknięte dla ruchu samochodowego. Poza – często drogimi z punktu widzenia polskiego turysty – restauracjami znajdziesz tu także przytulne bary, puby, pizzerie, lodziarnie i winiarnie, gdzie ceny są przystępne.

historyczne centrum Caorle, wybrzeże Adriatyku, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
historyczne centrum Caorle, wybrzeże Adriatyku, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża w Caorle

Caorle ma szeroką i piaszczystą plażę. Duża część plaży jest płatna, ale są także szerokie odcinki plaży darmowej. Plaże są bardzo dobrze zagospodarowane. Pełno tu barów, przebieralni, plażowych placów zabaw i bezpłatnych pryszniców. Plaże w Caorle dzielą się na dwie części: Spiaggia di Ponente i Spiaggia di Levante.

plaża w Caorle, wybrzeże Adriatyku, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Caorle, wybrzeże Adriatyku, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Aquapark Aquafollie

Aquapark położony około kilometra od starego miasta czynny jest od czerwca do końca września. W 2021 roku wstęp dla osób dorosłych i dzieci powyżej 140 cm wzrostu kosztował 22 euro. Dzieci poniżej 140 cm wzrostu musiały zapłacić 18 euro, a dzieci, które nie osiągnęły jeszcze 130 cm wzrostu płaciły 16 euro.

Museo del Duomo di Santo Stefano di Caorle

Muzeum znajdujące się w tutejszej katedrze, w centrum starego miasta, to zbiór religijnych eksponatów. Podziwianie kielichów, relikwiarzy i krzyży raczej nie jest ulubioną rozrywką turystów przybywających do Caorle. Być może dlatego muzeum czynne jest tylko przez dwie godziny w sobotę i przez cztery godziny w niedzielę. W pozostałe dni muzeum jest zamknięte.

katedra w Caorle we wnętrzu której mieści się niewielkie muzeum, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
katedra w Caorle we wnętrzu której mieści się niewielkie muzeum, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Katedra św. Stefana

Została wzniesiona w 1038 r., jako przykład stylu romańskiego. Przy drzwiach do świątyni znajdują się dwie płaskorzeźby. Wewnątrz katedry znajduje się wiele zabytkowych dzieł sztuki weneckiej. Charakterystyczna (widoczna na wielu pocztówkach z Caorle) dzwonnica kościoła pochodzi z 1048 r. i ma wysokość 48 metrów. W katedrze znajduje się – wspomniane wyżej – muzeum liturgiczne założone w 1975 r.  przez patriarchę Albino Luciani, który następnie został papieżem Janem Pawłem I.

Katedra św. Stefana wraz z 48-metrową dzwonnicą, Caorle, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Katedra św. Stefana wraz z 48-metrową dzwonnicą, Caorle, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nadmorska promenada

Wzdłuż plaży, pomiędzy leżakami, a hotelami biegnie deptak. W samym centrum możesz z niego podziwiać rzeźby w kamieniach ułożonych wzdłuż linii morza. Co roku, w lipcu do Caorle przyjeżdżają artyści z całego świata, którzy rzeźbią tutejsze skały.

nadmorska promenada w Caorle, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nadmorska promenada w Caorle, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kościół Matki Boskiej z Dzieciątkiem

Zbudowany na niewielkim wzniesieniu, tuż nad samym morzem, pomiędzy dwoma plażami miejskimi. W przeszłości kościół miał trzy nawy, ale morze regularnie niszczyło jedną z nich, więc w XVIII w. przebudowano kościół do stanu obecnego. Legenda głosi, że setki lat temu rybacy zobaczyli światło na morzu. Gdy podpłynęli bliżej zauważyli w morzu figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wydobyli ją i przypłynęli z nią na ląd. Biskup podjął decyzję aby przenieść figurę do pobliskiej katedry. Okazała się ona jednak za ciężka i mieszkańcy nie mogli jej przenieść. W miejscu, w którym rybacy położyli figurę wzniesiono kościół.

Kościół Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Caorle, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Kościół Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Caorle, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historia

Caorle zostało założone w I w p.n.e. przez Rzymian. Potwierdzają to liczne znaleziska archeologiczne, które dziś oglądać można w tutejszej katedrze. W XI w. zbudowano tutaj katedrę, w której swoją siedzibę miał biskup. W kolejnych stuleciach Caorle stało się jednym z dziewięciu najważniejszych miast Republiki Weneckiej. Urbaniści zwracają również uwagę na starożytną strukturę miasta i biegnące środkiem kanały nawiązujące do układu Wenecji. W czasie I wojny światowej miasto miało ważne znaczenie strategiczne dla włoskich wojsk. Początkiem XX wieku wycięto wiele lasów wokół Caorle, aby miasto mogło się rozwijać, a także po to, aby wytyczyć nowe pola uprawne.

Caorle, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Caorle, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dziś Caorle jest jednym z najważniejszych kurortów północnego wybrzeża Adriatyku. Wraz z pobliskimi miejscowościami Porto Santa Margherita, Duna Verde i Duna Rossa oraz Lido Altanea tworzy jeden spójny kompleks wypoczynkowy. W mieście w drugiej połowie XX w. powstały dziesiątki hoteli i restauracji, w pełni zabudowując linię wzdłuż wybrzeża oraz okolice historycznej starówki. Z uwagi na swoje położenie Caorle jest chętnie odwiedzane przez Niemców i Austriaków, a w ostatnim czasie także przez Polaków i Czechów.

Caorle, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Caorle, Wenecja Euganejska, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Caorle?

Do Caorle od polskiej granicy jest około 920 km. Pomijając krótki odcinek wiodący przez część Czech i Austrii, zasadnicza trasa cały czas prowadzi autostradami. To sprawia, że jadąc z południa Polski co Caorle można dotrzeć bez noclegu. Z włoskiej autostrady A4 do Caorle należy zjechać w Santo Stino di Livenza. W czasie wakacji, w sobotę na autostradzie tworzą się korki, dlatego można zjechać dużo wcześniej, w kierunku miasta Latisana i do Caorle dotrzeć malowniczymi drogami lokalnymi.

Zobacz więcej:

Pobliska stacja kolejowa

Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Portogruaro (dworzec nosi nazwę Portogruato-Caorle). Kilkanaście razy dziennie odjeżdżają stąd pociągi regionalne do Wenecji i do Triestu. Z Caorle do Portogruaro jest niecałe 30 km. Przed dworcem znajduje się stosunkowo duży bezpłatny parking dla samochodów. Parking podzielony jest na kilka stref. Część miejsc parkingowych znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku dworca, a dwie kolejne strefy usytuowane są po obu stronach pobliskiego ronda. Wszystkie miejsca są bezpłatne.

Pobliskie lotnisko

Najbliższe porty lotnicze znajdują się w Wenecji. Lotnisko Marco Polo oddalone jest o około 60 km od Caorle, a port lotniczy Wenecja Treviso o 100 km. Z obydwu lotnisk do Caorle jeżdżą autobusy ATVO.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

39 komentarzy

Dominika 30 marca 2023 - 04:33

Bardzo ciekawe informacje, piekne zdjecia. Jakie kest morze w Caorle jeśli chodzi o czystość, możliwość popływania ( tak rekreacyjnie i bezpiecznie dla dzieci). Czy są też dzikie plaze , gdzie nie ma wydzielonych miejsc z leżakami?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 marca 2023 - 11:35

Hej,

Morze w Caorle jest czyste, ale nie jest idealnie przejrzyste. Nie należy mylić tych dwóch rzeczy. Zatoka Wenecka ma piaszczyste dno, żyje tam dużo skorupiaków i to ma wpływ na przejrzystość morza, ale woda jest bardzo czysta.

Dla dzieci Caorle jest idealne. Zejście do morza jest łagodne, stopniowe, a dno jest przejrzyste. Długo jest płytko.

Są też oczywiście odcinki darmowe, na przykład Spiaggia di Levante, czyli wschodnia plaża. Jak się kończą płatne leżaki, to jest długi i szeroki odcinek plaży darmowej. Poza tym plaża darmowa jest też w samym środku Caorle, w google maps oznaczona jako Spiaggia della Madonnina (przy tym kościółku wysuniętym w głąb morza).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Patrycja 27 marca 2023 - 18:10

HeJ, super wpis dziękuje. Czy Caorle to dobry wybór na tydzień pod koniec kwietnia? Zastanawiam się czy tam zacumować czy jechać dalej w poszukiwaniu słońca? 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 marca 2023 - 20:37

Hej,

Jesteśmy praktycznie co roku na majówce na północy Włoch. Rok temu byliśmy nad Gardą, a potem obok Caorle. Na 8 dni pobytu mieliśmy 5 dni pięknego słońca, 2 dni deszczu i jeden dzień pochmurny, ale bez opadów. Nie ma reguły odnośnie pogody, ale generalnie zazwyczaj ponad połowa dni jest tam słoneczna.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Maciej 3 września 2020 - 08:09

Super blog bardzo pomocny w podróżowaniu !!!

Odpowiedz
Marcin 24 lutego 2020 - 16:16

Czy jest tam wirus? Czy trzeba rezygnować z wyjazdów

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 lutego 2020 - 12:34

Nie trzeba rezygnować. Na kiedy masz zaplanowany wyjazd? Warto czekać na rozwój sytuacji. Do wakacji jest jeszcze bardzo dużo czasu.

Odpowiedz
mak 10 lutego 2020 - 13:44

co warto zwiedzić, w obrębie do 2 godzin samochodem w jedną stronę? pomijając Wenecje i Werone.
A co warto zobaczyć z dziećmi?

Odpowiedz
mak 27 stycznia 2020 - 19:07

jacy turyści przyjeżdzają do miejscowości, czy jest dużo młodych ludzi w czerwcu? czy są drink bary? czy jest dużo Polaków?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 stycznia 2020 - 12:10

Drinka można się napić w każdym barze, również w tym, w którym z pozoru mają tylko kawę 😉 Bary są wzdłuż plaż oraz przy głównych ulicach. Są w zasadzie wszędzie 😉 Jest dużo młodzieży, ale też rodzin z dziećmi. Dominują turyści z Niemiec, Austrii. Trochę Czechów i naszych rodaków 😉 Jednak tak po rejestracjach, to większość jest niemieckojęzyczna.

Odpowiedz
Darek 8 listopada 2019 - 09:13

Już dziś wykupiłem wycieczkę na boże ciało do CAORLE 8 noclegów bez wyżywienia. Mam pytanie bo jedziemy w konfiguracji 2+3. Ile kosztuje taki normalny obiad śniadanie kolacja w CAORLE. Chciałbym się przygotować finansowo.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 listopada 2019 - 18:39

Na śniadanie zazwyczaj je się rogalika (1,20 euro i cappuccino, które powinno kosztować 1,50 euro). Obiad czy kolacja – nakrycie stołu od 1,50 do 2,50 za osobę (tzw. coperto), do tego pizza od 5 do 8 euro, dania gorące od 8 euro w górę. Najtańsze są proste makarony, lasagna. Danie mięsne (np. tagliata) około 14 euro. Do tego dodatki typu frytki czy sałata (po około 4 euro). Owoce morza od 10 do 30 euro za ogromne półmiski. Piwo w restauracji około 4 euro, wino lane też około 4 euro za 0,5 litra. Woda 2,5 euro za butelkę w restauracji. Do tego wypada dać napiwek 10 proc. wartości rachunku.

Odpowiedz
Marcin 9 sierpnia 2019 - 23:29

Chyba najwięcej mszy jest w katedrze. Mnie udało się trafić na mszę tydzień temu o 11:00, ale zarówno wcześniej, jak i później można uczestniczyć w mszy.
Zwykle we Włoszech msze są rano (8-9:00) i wieczorem (18-19:00)

Odpowiedz
Oksi 7 sierpnia 2019 - 15:04

Dzień dobry, wybieramy się w połowie września , czy tez o tej porze ciężko dostać nocleg od razu na miejscu bez rezerwacji? Dziękuję

Odpowiedz
Michał 2 lipca 2019 - 14:39

Dzięki za odpowiedź. Może też zdecydujemy się zaryzykować. Autobusy wg. rozkładu jadą przez wszystkie miasteczka po kolei. Mam nadzieję, że nie będzie problemu z bagażem.

Odpowiedz
Michał 1 lipca 2019 - 20:54

Witam panie Łukaszu,
Czy decydując się na podróż przewoźnikiem ATVO Veneto, o którym pan wspomniał wcześniej, lepiej jest zakupić bilety znacznie wcześniej przez Internet? Czy można liczyć na to, że będą wolne miejsca w autobusie i zakupić je po przylocie na lotnisko? Z tego co wyczytałem i zrozumiałem w procesie rezerwacji biletów, duże bagaże są wliczone w cenę biletów – czy aby się nie mylę? Wybieram się za niecały miesiąc z narzeczoną do Caorle po raz pierwszy i w pierwszą stronę będziemy jechać z Marco Polo, a w drugą do Treviso. Może pan coś doradzi?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 lipca 2019 - 11:28

Gdy jakiś czas temu chciałem kupić bilet przez internet to była konieczność podania godziny odjazdu. Nie zdecydowałem się na to – i dobrze – bo mój samolot przyleciał opóźniony o ponad godzinę. W tym momencie na stronie ATVO widzę, że na bilety na bezpośrednie autobusy są niedostępne. Ja bym chyba zaryzykował i kupił na miejscu. Połączeń jest dosyć dużo. Jak nie bezpośrednie, to z jedną przesiadką.

Odpowiedz
Madzia 19 czerwca 2019 - 15:35

W jakich godzinach są msze św. w Caorle

Odpowiedz
Pati 29 sierpnia 2021 - 10:13

Hej. A jakie restauracje polecasz? Co zjeść regionalnego?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 września 2021 - 09:27

Na pizzę i owoce morza polecam Pizzeria Ristorante Divina Costiera – tuż przy nadmorskim bulwarze, przy schodkach (wejście od ulicy Via Roma, od strony miasta – nie od morza). Łatwo poznacie. Wokół mają rozstawione stoliki i zazwyczaj jest tam tłoczno. W samym historycznym centrum Caorle Ristorante all’Anguilla. Tam także wieczorami czasem ciężko o wolny stolik 🙂 Na romantyczną kolację z czymś wyszukanym polecam Ristorante Duilio – nad kanałem, przy drodze wjazdowej do Caorle. Tam jest akurat dość drogo, ale takich przysmaków w Polsce się nie zje 🙂

Odpowiedz
Marta 17 czerwca 2019 - 15:05

Dzień dobry. Czy do Caorle lub Lido di Jesolo można jechać ,,w ciemno ” bez zarezerwowanego wcześniej noclegu? Ciekawi mnie czy jest tam podobnie jak w Chorwacji, gdzie nie ma problemu ze znalezieniem apartamenty u miejscowych. Pozdrawiam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 czerwca 2019 - 15:13

Zdecydowanie nie. Większość obiektów jest już dawno zajęta. Tam jest pełno turystów w sezonie. Ceny „na miejscu” na pewno będą wyższe niż na portalach typu booking. Poza tym w wielu obiektach nie ma recepcji całodobowej. Obsługa pojawia się tylko na kilka godzin dziennie 🙂

Odpowiedz
hubert 12 czerwca 2019 - 21:04

Krótkie pytanie jak dojechać do Wenecji pociąg lub autobus?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 czerwca 2019 - 10:52

Można podjechać samochodem do San Dona di Piave i stamtąd pociągiem. Druga opcja to samochodem do Punta Sabbioni gdzie podpływają tramwaje wodne ACTV. Można kupić całodniowy bilet na tramwaje wodne i na tym bilecie pływać po Wenecji. Tutaj wszystko opisałem: https://www.kierunekwlochy.pl/jak-doplynac-statkiem-z-punta-sabbioni-do-wenecji – trzecia możliwość to statek wycieczkowy z Caorle do Wenecji, ale rejs trwa dość długo, a potem w Wenecji trzeba kupić oddzielny bilet na tramwaje wodne.

Odpowiedz
Marta 10 maja 2019 - 14:37

Witam
Wybieram sie do Caorle 20 maja czy w miasteczku znajde jakirs butiki

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 maja 2019 - 10:44

Na starówce w Caorle jest mnóstwo butików, także markowych 😉

Odpowiedz
Agnieszka 8 maja 2019 - 14:32

Dzień dobry 🙂 Bardzo dziękuję za cenne informacje z tej strony 🙂
I mam pytanie, czy w Caorle jest szansa na jakąś szkołę języka włoskiego dla cudzoziemców – żeby połączyć wakacje nad morzem trochę z nauką języka?

Odpowiedz
Karolina 6 maja 2019 - 19:48

Witam
wybieramy się do Caorle w tym roku w lipcu, bedzie nas 2 rodziny i w sumie 5 dzieci do 5 roku życia. Właśnie szukamy apartamentu i moje pytanie jest odnośnie parkingu miejskiego, będziemy jechać dwoma autami niektóre apartamenty nie mają miejsc parkingowych albo mają tylko jedno miejsc i jakie są opcje ? gdzie można zaparkować auto na dwa tygodnie? i jaki będzie orientacyjny koszt takiego parkingu?
Dziękuje serdecznie za odpowiedź

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2019 - 18:52

W Caorle są dwa ogromne bezpłatne parkingi. Pierwsz znajduje się 1,5 km od centrum miasteczka. Parking znajduje się przy rondzie przy wjeździe do miasta w miejscu gdzie łączą się ze sobą drogi SP59 u SP54. Parking jest bardzo duży i zawsze tam jest miejsce. Drugi wielki parking jest przy dworcu autobusowym (blisko centrum). Tam jest podział na parking płatny i darmowy. Zazwyczaj też jest sporo miejsca. W lipcu powinno być OK, najgorszy jest sierpień.

Odpowiedz
Dorota 29 stycznia 2019 - 15:11

Witam.
Czy moge prosic o informacje jak dostac sie z lotniska Marco Polo w Wenecji do Caorle?
Czy jest bezposredni transport z lotniska, czy trzeba dojechac np na dworzec autobusowy/kolejowy?
I jak z cenami biletow?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 lutego 2019 - 11:00

Z lotniska Marco Polo jest bezpośredni autobus do nadmorskich kurortów w tym do Caorle obsługiwany przez przewoźnika ATVO. Wejdź na stronę ATVO Veneto i sprawdź aktualny rozkład.

Odpowiedz
Katarzyna 26 lipca 2018 - 11:26

CZY MIEJSCOWOŚĆ CAORLE JEST WOLNA OD UCHODŹCÓW CZY PROBLEM TEN DOTYCZY RÓWNIEŻ TURYSTYCZNYCH MIEJSCOWOŚCI

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 sierpnia 2018 - 23:06

Nie wiem co konkretnie masz na myśli. We włoskich kurortach nie ma czegoś takiego jak „problem uchodźców”. W Caorle są imigranci handlujący różnymi produktami – najczęściej na plażach – ale są nieszkodliwi. Caorle jest bogatym, zadbanym i bezpiecznym kurortem. Gdyby był jakiś „problem” to nie przyjeżdżałyby tam tłumy turystów z Niemiec i Austrii.

Odpowiedz
Joanna 27 maja 2023 - 23:47

Właśnie wróciliśmy z Caorle. Wasze wskazówki bardzo się przydały!
Miejsce piekne, uliczki w centrum urocze, plaża wielka, chociaż w wodzie setki krabów. Najwiekszy minus to komary – Caorle to wylęgarnia tych szkodników.
I mały update – nie polecam sklepu Penny, który jest beznadziejnie zaopatrzony i drogi. Tylko i wyłącznie supermarket Familia. 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 maja 2023 - 09:16

Hej,

Dzięki za komentarz. Komary się zdarzają wiosną, ale potem latem jest ich mniej. Być może przeprowadzają jakieś odkomarzanie tuż przed sezonem, nie wiem 😉 Ale byliśmy w Caorle latem kilkukrotnie i komary nigdy nie były problemem.

Co do sklepu. Penny to dyskont, nie ma tam markowych produktów, ale są niedrogie wina i alkohole, a o to często Czytelnicy mnie pytają. Natomiast pieczywo, wędliny czy sery lepsze są w Familia.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 9 lipca 2018 - 09:49

Dzień dobry. Jesteśmy w miasteczku turystycznym i mam takie pytanie: gdzie można kupić świeże owoce morza? Chodzi mi o targ czy coś tego typu.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 lipca 2018 - 10:05

Sklep rybny jest w samym porcie, w miejscu gdzie cumują kutry. Jakieś 100 metrów przed rondem Piazza Papa Giovanni. Przy rondzie zaczyna się deptak uliczkami starego miasta. Od ronda trzeba iść w kierunku kanału portowego i w białym, dwupiętrowym budynku przy samym porcie od strony kanału jest sklep, gdzie codziennie rano przywożą świeże owoce morza. Łatwo to miejsce poznać, bo tam jest najwięcej kutrów rybackich 🙂

Odpowiedz
Marzena 23 kwietnia 2018 - 14:54

Dzień dobry,
dziękuję za wszystkie informacje na blogu dotyczące Włoch i Wenecji 🙂 Wybieramy się na majówkę do Caorle. Proszę o informację czy jeśli popłyniemy z Punta Sabioni tramwajem wodnym (chcemy wykupić bilety na 2 dni) do Wenecji to te bilety będą obowiązywały na wszystkie połączenia na wodzie w ciągu tych dwóch dni?
Pozdrawiam serdecznie.
Marzena

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 kwietnia 2018 - 15:03

Tak, prawie na wszystkie linie w obrębie Wenecji, Punta Sabbioni i Lido di Venezia pod warunkiem, że będą to połączenia ACTV – czyli weneckiego miejskiego przewoźnika. Mapa linii znajduje się w dziale „Tramwaje wodne w Wenecji”: https://www.kierunekwlochy.pl/tramwaje-wodne-vaporetto-w-wenecji
Ten bilet nie obowiązuje na połączenia wodne ACTV na lotnisko, na wyspę, na której znajduje się kasyno i chyba także do Chioggi. Jednak w obrębie samej Wenecji, Lido, czy Burano można spokojnie pływać 🙂

Odpowiedz