Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Triest, Włochy

Triest

prowincja: Triest, region: Friuli Wenecja Julijska, Włochy

Triest jest miastem szczególnym. Nie tylko dlatego, że to brama Włoch od strony Europy środkowej. Miasto to zawsze było na rozdrożu, mieszały się tu różne kultury i różne style architektoniczne. Oczywiście dominowała kultura, kuchnia i architektura typowa dla Włoch, ale Triest czerpał pełnymi garściami od swoich sąsiadów, którzy na przestrzeni wieków zmieniali się wielokrotnie. Widać tu wyraźnie silne wpływy Austrii, ale też krajów Półwyspu Bałkańskiego.

 

Należący do Włoch Triest w sposób nieco nienaturalny wcina się w Półwysep Bałkański. Dla Włoch Triest zawsze był bardzo ważny. Przy każdej z wojen broniono go tak, jakby miała to być najważniejsza twierdza – niemalże stolica. Dziś Triest jest najważniejszym miastem regionu Friuli-Wenecja Julijska i jednocześnie stolicą tego najdalej wysuniętego na wschód regionu Włoch. Triest jest także ważnym węzłem komunikacyjnym, jest tu duży dworzec kolejowy, międzynarodowy port  lotniczy i port morski o strategicznym dla państwa znaczeniu.

Triest, Włochy (fot. Stefano Merli)

Zwiedzanie Triestu warto rozpocząć od okolic portu i nadmorskich bulwarów. To właśnie tutaj rozpoczyna się zabudowa starego miasta z niezwykle symetrycznym układem ulic. Regularne kwartały kamienic, ulice przecinające się pod kątem prostym i niemalże kanciaste rogi kamienic – to wszystko jest pozostałością z planowania z czasów Austro-Węgier. Turyści uważają, że pozostałością z czasów dominacji Austrii w tym rejonie jest także fakt, że ulice Triestu są bardzo zadbane i czyste. To tylko częściowo prawda. Ogólnie ulice północnych regionów Włoch są bardziej uporządkowane niż te na południu. Widać to także na przykładzie sąsiednich miasteczek, takich jak Grado, Lignano czy Caorle.

Piazza Unit? d'Italia, Triest, Włochy (fot. Stefano Merli)
Piazza Unità d'Italia, Triest, Włochy (fot. Stefano Merli)

Przy wspomnianych wcześniej okolicach portu znajdują się najważniejsze atrakcje turystyczne i zabytki miasta. Zwiedzanie warto rozpocząć od majestatycznego Piazza Unità d’Italia. To sporej wielkości plac wokół którego znajdują się przepiękne i zabytkowe pałace oraz gmachy urzędów. To jeden z najpiękniejszych placów we Włoszech. Z jednej strony można podziwiać architekturę z czasów, gdy dominowała tutaj Austria, a z przeciwnej błękitne wody Adriatyku.

 

Tuż obok Piazza Unità d’Italia znajduje się wysunięte w głąb morza betonowe Molo Audace. Cumują przy nim statki, głównie wycieczkowe, ale generalnie jest ono świetnym miejscem na spacery. Wieczorami – gdy jest chłodniej – przesiadują tutaj turyści i mieszkańcy. To także dobry punkt widokowy na panoramę nadmorskiej części starego miasta. Do spacerów świetnie nadaje się cały pas szerokich, nadmorskich bulwarów. Biegną one z północy na południe niemal przez całe miasta. Część południowa jest bardziej atrakcyjna dla sympatyków industrialnych widoków. Zamiast zabytków i kamienic można tam podziwiać terminale przeładunkowe, portowe dźwigi i plątaninę torów kolejowych.

Piazza Unità d'Italia, Triest, Włochy (fot. Stefano Merli)

Jeszcze w nie tak dalekiej przeszłości Triest był strategicznym miastem dla potężnego wówczas cesarstwa Austro-Węgier. To właśnie tutaj znajdował się główny port będący oknem na świat dla Austro-Węgier. Był to port przemysłowy, handlowy, ale także o znaczeniu wojskowym. Austria utraciła swą potęgę wraz z zakończeniem I wojny światowej, ponad sto lat temu. Okres międzywojenny był dla Triestu szalenie trudny. Miasto straciło wtedy na znaczeniu, a wśród mieszkańców tliły się narodowościowe konflikty. Potem przyszła II wojna światowa po zakończeniu którego w Trieście ustalono Strefę A Territorio Libero di Trieste. Miasto znów było zarzewiem powojennego konfliktu tym razem między Włochami, a Jugosławią, chociaż tak naprawdę była to walka państw Zachodu z blokiem sowieckim. Ostatecznie w 1954 r. Triest oficjalnie znalazł się w granicach Włoch.

Booking.com

Ciekawostką jest fakt, że Triest słynie z kawy – zarówno z jej produkcji, jak i sprzedaży. Swoją siedzibę ma tu znana także w Polsce firma produkująca kawę Illy, a także mniej znana, ale równie prestiżowa Hausbrandt. Bary serwujące wyśmienitą kawę znajdują się tu na każdym rogu. Jeśli wypijemy ją przy barze to powinniśmy zapłacić około 1 euro. Kawa przy stoliku na jednym z miejskich placów lub z widokiem na port może nas już kosztować około 3,5 euro.

Wielki Kanał w Trieście, Włochy (fot. Scott Ingram)
Wielki Kanał w Trieście, Włochy (fot. Scott Ingram)

Położony nad Adriatykiem Triest w zasadzie nie ma plaży. To częsta przypadłość miast, w których są porty – zarówno we Włoszech, jak i w sąsiedniej Chorwacji. Duży przemysłowy port odstrasza plażowiczów, ale też samemu miastu nie zależy na turystach, skoro żyje z portu. W Trieście popularna jest plaża Barcola (spiaggia Barcola). To nadmorski pas betonowego bulwaru na którym opalają się turyści i mieszkańcy. Można tu rozłożyć własny leżak lub ręcznik. Gdzieniegdzie znajdują się drabinki lub schodki umożliwiające zejście do morza. Co ciekawe miejski charakter plaży, która bardziej przypomina chodnik, niż plażę, nie przeszkadza wielu paniom w opalaniu topless. Widać tutaj wpływ sąsiedniej Słowenii i Chorwacji. Rodowici mieszkańcy Triestu często jeżdżą na plażę do pobliskiego Grado – to około godzina spokojnej jazdy samochodem.

plaża Borcola, Triest, Włochy (fot. Antonio Marano)
plaża Barcola, Triest, Włochy (fot. Antonio Marano)

Wieczorem warto zajrzeć na Piazza del Borsa. To mniejszy plac znajdujący się w sąsiedztwie majestatycznego Piazza Unità d’Italia, czyli głównego placu Triestu. Zlokalizowane są przy nim markowe butiki, ale także bary i restauracje. Późnym popołudniem ludzie przesiadują tu na Campari lub Aperolu, a czasem także Prosecco. W dobrych barach do alkoholu gratis dodawane są przekąski.

 

Punktem obowiązkowym w Trieście powinno być także znajdujące się niedaleko portu muzeum Revoltella. Pierwsze piętra muzeum Revoltella zachowały wygląd domu i kolekcję z XIX wieku. Wyżej znajduje się ekspozycja światowych i włoskich rzeźb oraz obrazów zaprojektowana przez Scarpę. Na dachu muzeum znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na miasto, port i Adriatyk.

Triest, Włochy (fot. Stefano Merli)
Triest, Włochy (fot. Stefano Merli)
Booking.com

Położenie

Triest położony jest w północno-wschodnich Włoszech, nad Zatoką Triesteńską. Zatoka ta jest najbardziej wysuniętą na północ częścią basenu Morza Śródziemnego i od wieków miała znaczenie strategiczne dla państw tego regionu. Miasto leży tuż przy granicy ze Słowenią i liczy 210 tys. mieszkańców. Triest uważany jest za najbardziej na północ wysunięte miasto o łagodnym klimacie śródziemnomorskim. Na przedmieściach Triestu znajduje się szczyt o wysokości 458 m n.p.m. Triest jest stolicą regionu Friuli-Wenecja Julijska.

Triest, Włochy (fot. Stefano Merli)
Triest, Włochy (fot. Stefano Merli)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Piazza Unità d'Italia

Główny plac miasta znajdujący się w samym centrum historycznego centrum, tuż obok nadmorskich bulwarów. Wokół placu znajdują się przepiękne gmachy i pałace, w których swoje siedziby mają różnej rangi urzędy oraz Grand Hotel. Jest to jeden z najpiękniejszych placów we Włoszech, jego powierzchnia to ponad 12 tys. m. kw. Większość budynków stojących przy placu pochodzi z okresu, gdy Triest był niezwykle istotnym ośrodkiem gospodarczym dla cesarstwa Austro-Węgier.

Piazza del Borsa

Znajdujący się tuż obok Piazza Unità d’Italia drugi ważny plac w mieście. Warto zajrzeć szczególnie do barów, których stoliki rozstawione są na placu. Można wypić tu drinki bazujące na słynnych na północy alkoholach Campari, Aperol, czy Prosecco.

Piazza del Borsa, Triest, Włochy (fot. Antonio Marano)
Piazza del Borsa, Triest, Włochy (fot. Antonio Marano)

port w Trieście

Na południe od centrum starego miasta można podziwiać główną część ogromnego portu w Trieście. Port miał niezwykle istotne znaczenie dla Austro-Węgier w latach 1700 – 1918 r. Obecnie wciąż jest to jeden z największych portów na Adriatyku o międzynarodowym znaczeniu. Spacerując po okolicznych bulwarach dobrze widać terminale przeładunkowe, portowe dźwigi oraz mnogość różnego rodzaju linii kolejowych oplatających z każdej strony teren portu. Port w Trieście wciąż pozostaje jednym z najważniejszych pracodawców w regionie.

Molo Audace

To wysunięte wgłąb morza betonowe molo. Nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale panuje tam specyficzna atmosfera. Czasem przy molo cumują statki i łodzie, ale molo służy głównie jako punkt spacerów. Wieczorami przesiadują tu turyści i mieszkańcy, jest to także dobry punkt widokowy do panoramicznych zdjęć nadmorskiej zabudowy Triestu.

plaża Barcola

To betonowa promenada biegnąca wzdłuż morza (w południowej dzielnicy Barcola) nazywana plażą. W czasie wakacji tłumnie opalają się tutaj mieszkańcy, a także turyści rozkładając na betonowych płytach swoje ręczniki lub leżaki. We Włoszech tego typu plażowanie jest rzadkością (chociaż zdarza się na przykład w także portowej Ankonie), ale już w chorwackich miastach jest to na porządku dziennym w wielu miejscowościach. Warto zajrzeć chociażby po to, aby odpocząć od zwiedzania miasta!

plaża Barcola, Triest, Włochy (fot. Antonio Marano)

muzeum Revoltella

Znajduje się w pobliżu portu. Pierwsze piętra zachowały wygląd domu i kolekcję z XIX wieku. Wyżej znajduje się ekspozycja światowych i włoskich rzeźb oraz obrazów zaprojektowana przez Scarpę. Na dachu muzeum znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na miasto, port i Adriatyk.

wzgórze San Giusto

Na wzgórzu znajduje się muzeum archeologii z pozostałościami z okresu rzymskiego. Wzgórze samo w sobie jest nie lada atrakcją, ponieważ rozpościera się z niego widok na miasto i Adriatyk. Przy muzeum znajduje się ogród, w którym także leżą rzeźby. W pobliżu znajduje się także amfiteatr rzymski.

wzgórze San Giusto, Triest, Włochy (fot. Stefano Merli)

HISTORIA

Historia terenów dzisiejszego Triestu rozpoczęła się jeszcze w starożytności, gdy mieszkali tu Wenetowie. To lud, który do północnej części Italii przybył z Europy Środkowej około 950 r. p.n.e. W 177 r. p.n.e. tutejsze ziemie opanowali Rzymianie. Juliusz Cezar nadał wówczas miastu prawa rzymskiej kolonii. Z tego okresu pochodzą pierwsze historyczne wzmianki o Trieście, określanym wówczas jako Tergeste.

 

Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego, w VI wieku Triest znalazł się w granicach Bizancjum. W VIII wieku miasto zostało zdobyte przez Franków. Od X wieku Triest należał do Świętego Cesarstwa Rzymskiego – było to połączenie na wspólnych prawach Królestwa Niemieckiego, Królestwa Włoch i Królestwa Burgundii. W tamtych czasach Triest stosunkowo szybko się rozwijał, dzięki temu, że pośredniczył w handlu pomiędzy zachodnią, a środkową Europą. Silna gospodarka i duża niezależność sprawiła, że w XII wieku Triest stał się miastem wolnym. Wkrótce potem duży już wówczas Triest stał się bezpośrednim konkurentem, a być może nawet rywalem dla sąsiedniej i znacznie potężniejszej Wenecji. Kilkukrotnie Wenecjanie atakowali Triest, a także przez pewien czas go okupowali. Ostatecznie jednak mieszkańcy Triestu w obawie przed całkowitą dominacją ze strony Wenecji podjęli decyzję o oddaniu się pod opiekę Leopoldowi III Habsburgowi – jednemu z książąt Austrii.

 

Od 1867 r. Triest należał do Cesarstwa Austrii. Już wtedy od 1860 r. istniały Zjednoczone Włochy, a Triest stał się najważniejszym z punktu widzenia strategicznego miastem austriackim. Był swoistym oknem na świat. Austriacy rozwijali tutejszy port, budowali połączenia kolejowe z Triestem i inwestowali w rozwój miasta. W 1918 r. cesarstwo Austro-Węgier rozpadło się. Było to spowodowane przegraną I wojną światową. Austria była wówczas w koalicji z Niemcami, Bułgarią i Turcją. Jednocześnie do rozpadu Austro-Węgier przyczyniły się ruchy rewolucyjne i narodowościowe wewnątrz państwa. W wyniku tych ruchów powstała Czechosłowacja, Polska (w skład której weszła Galicja), a także Jugosławia.

 

Na mocy Traktatu z Rapallo podpisanego w 1920 r. Triest (wraz z należącym dziś do Chorwacji regionem Istria) stał się częścią Włoch. Ponadto w tym czasie do Włoch przyłączono tereny, które dzisiaj zajmuje region Friuli-Wenecja Julijska, w tym popularny kurort Grado. Okres międzywojenny był bardzo trudny dla miasta. Port w Trieście stracił na znaczeniu. Nie był on już tak ważny dla Włoch, ponieważ państwo to miało wiele innych portów. Z kolei Austria straciła tutaj swój dostęp. Wraz z kryzysem w handlu ucierpiały inne gałęzie przemysłu, w tym branża finansowa. Sytuacja stała się jeszcze trudniejsza, gdy we Włoszech pojawił się faszyzm i zostało zakazane używanie języków niemieckich i słowiańskich.

 

W 1943 r. Triest zajęły nazistowskie Niemcy. W 1947 w Trieście i terenach graniczących zostało powołane Wolne Terytorium Triestu (wł. Territorio Libero di Trieste) liczące około 370 tys. ludzi i zajmujące teren od Duino po dzisiejszą granicę Słowenii z Chorwacją. Ten dziwny twór był kontrolowany przez wojska Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Triest stał się miejscem konfliktu pomiędzy blokiem państw zachodniej Europy, a sowietami. Istotne było strategiczne znaczenie miasta, ale także fakt, że Triest otoczony był przez miasteczka zamieszkiwane przez słowian. W 1947 r. podpisano traktat ustanawiający granicę pomiędzy Włochami, a Jugosławią. Pomiędzy Włochami, a Jugosławią powstała buforowa strefa Wolnego Terytorium Triestu, gdzie języki włoski, słoweński i chorwacki miały być równoprawne. Teren był podzielony na Strefę A (z miastem Triest) i Strefę B (terytorium sięgało półwyspu Istria).

 

Z biegiem czasu Strefa B została zaanektowana przez Jugosławię. W tym samym czasie Strefa A wciąż była kontrolowana przez wojska Amerykanów i Brytyjczyków. Generał dowodzący wojskami rezydował na zamku w Duino. W Strefię A do której należał Triest wprowadzono lir włoski, jako obowiązującą walutę i umożliwiono przejazd przez granicę z Włochami bez paszportu. Włoski został uznany językiem urzędowym, a Rzym z budżetu centralnego wspomagał finansowo Triest. To wszystko sprawiło, że w 1952 r. dopuszczono Włochy do współzarządzania Strefą A. Wzbudziło to protesty sąsiedniej Jugosławii i doprowadziło do militarnego napięcia w regionie. Włochy postawiły swoje wojska w stan alarmu. To samo zrobił rząd Jugosławii, który stwierdził, że jeśli do Triestu wejdą włoskie wojska, to Jugosławia wyśle tam swoich żołnierzy. Ostatecznie w 1954 r. obie strony porozumiały się. Triest z bardzo niewielkimi przedmieściami znalazł się po włoskiej stronie granicy, a Strefa B z niewielką częścią Strefy A znalazła się w granicach Jugosławii (dziś dawna Strefa B częściowo należy do Słowenii, a częściowo do Chorwacji).

plaża Barcola, Triest, Włochy (fot. Antonio Marano)
plaża Barcola, Triest, Włochy (fot. Antonio Marano)

Komunikacja

Jak dojechać do Triestu

Z Polski do Triestu stosunkowo szybko można dojechać samochodem. Przykładowo z Krakowa do Triestu jest 1013 km w jedną stronę jeśli wybierzemy najwygodniejszą i najbardziej ekonomiczną trasę autostradami przez Czechy i Austrię. Częściowo można jeszcze skrócić podróż jadąc przez Słowenię, ale wtedy zmuszeni będziemy do wykupienia słoweńskiej winiety – dosyć drogiej i zupełnie niepotrzebnej na tak krótki przejazd. Lepiej jechać przez Austrię, a potem włoskimi autostradami lub drogami krajowymi, które są bezpłatne.

Dworzec kolejowy w Trieście

W mieście znajduje się także duży dworzec kolejowy, który ma bardzo częste połączenia z Wenecją i innymi dużymi miastami Włoch. Jest także port oferujący połączenia promowe. Wypływają stąd także statki wycieczkowe.

Port lotniczy w Trieście

W Trieście znajduje się międzynarodowy port lotniczy. W momencie ostatniej aktualizacji tego artykułu, w lutym 2018 r. pomiędzy polskimi miastami, a Triestem nie było żadnego bezpośredniego połączenia.

Miasta partnerskie

  • Beirut (Liban)
  • Duala (Kamerun)
  • Graz (Austria)
  • Santos (Brazylia)
  • Southampton (Wielka Brytania)
  • Le Havre (Francja)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Booking.com
Booking.com