Strona główna -> Rzym i Watykan - atrakcje, zabytki, porady i plan zwiedzania -> Muzea Watykańskie w 2024 r. w praktyce – zwiedzanie, bilety i wskazówki jak odnaleźć się wśród tysięcy eksponatów

Muzea Watykańskie w 2024 r. w praktyce – zwiedzanie, bilety i wskazówki jak odnaleźć się wśród tysięcy eksponatów

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 151 komentarzy 113,6 tysięcy wyświetleń
Muzea Watykańskie w praktyce – zwiedzanie, bilety i wskazówki jak odnaleźć się wśród tysięcy eksponatów. Na zdjęciu spiralne Schody Bramantego (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Muzea Watykańskie dysponują jedną z największych i najwspanialszych kolekcji dzieł sztuki na świecie. Podziwiać w nich można arcydzieła Giotta, Caravaggia, Perugina, czy Leonarda da Vinci. Żadne inne muzeum na świecie nie może poszczycić się całymi komnatami zdobionymi przez Rafaela, czy freskami Michała Anioła, które zachwycają w Kaplicy Sykstyńskiej. Papieże zgromadzili około 70 tys. światowej klasy dzieł sztuki, z czego 20 tys. jest udostępnione zwiedzającym. Muzea Watykańskie to łącznie 54 galerie, 1400 pomieszczeń i prawie ośmiokilometrowa trasa zwiedzania. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Zapraszam Cię do praktycznego i konkretnego przewodnika po Muzeach Watykańskich. Dowiesz się z niego jak zaplanować wizytę, gdzie – bez pośredników – kupić bilety, kiedy możliwe jest bezpłatne zwiedzanie i ile czasu zaplanować na wizytę w Muzeach.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Dodatkowo jeśli planujesz podróż do Rzymu, zobacz nasz artykuł Rzym w 5 dni – to gotowy plan zwiedzania i jednocześnie najpopularniejszy artykuł na blogu. W innym artykule polecamy sprawdzone noclegi w Rzymie. Dużą popularnością cieszy się też nasz przewodnik kulinarny, w którym piszemy o tym co i gdzie zjeść w Rzymie. Natomiast wszystkie 16 artykułów związanych z Rzymem znajdziesz w kategorii Rzym i Watykan.

Muzea Watykańskie – godziny otwarcia

Muzea Watykańskie – z pewnymi wyjątkami – są zazwyczaj otwarte:

 • w zależności od dnia od poniedziałku do soboty od 8:00 do 19:00 lub do 20:00 (ostatnie wejście o 17:00 lub o 18:00);
 • w ostatnie niedziele miesiąca – kiedy możliwe jest darmowe zwiedzanie – Muzea Watykańskie są czynne od 9:00 do 14:00 (ostatnie wejście o 12:30). Szczegóły na temat darmowego zwiedzania w dalszej części artykułu;
 • w pozostałe niedziele Muzea są zamknięte (za wyjątkiem niedzieli 24 grudnia 2023, kiedy Muzea są otwarte);

Ponadto muzea są zamknięte dla zwiedzających w dniach: 1 i 6 stycznia, 19 marca, 1 kwietnia, 1 maja, 29 czerwca, 14 i 15 sierpnia, 1 listopada, a także 25 i 26 grudnia.

Muzea Watykańskie – bilety, zniżki i zasady zwiedzania

Muzea Watykańskie - po lewej stronie widać wejście, a po prawej wyjście (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Muzea Watykańskie – po lewej stronie widać wejście, a po prawej wyjście (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bilety do Muzeów Watykańskich najlepiej zarezerwować jeszcze w Polsce, online na oficjalnej stronie Muzeów. Link do oficjalnej, rekomendowanej strony z biletami: https://tickets.museivaticani.va/home

Jeśli na oficjalnej stronie pula biletów jest już wyczerpana, wówczas można skorzystać z dwóch najpopularniejszych pośredników. Z biletami od tych firm nie ma problemów, ale są trochę droższe:

Muzea Watykańskie oferują różne rodzaje biletów. 1 stycznia 2024 r. miała miejsce podwyżka cen biletów:

 • 20,00 euro – bilet wstępu kupiony w kasie na miejscu (bez rezerwacji online).
 • 20,00 + 5,00 euro – bilet zarezerwowany online na oficjalnej stronie Muzeów Watykańskich z gwarancją wejścia o określonej godzinie bez kolejki. Opcja rekomendowana przez Kierunek Włochy.
 • 8,00 euro – ulgowy bilet wstępu dla dzieci powyżej 6 roku życia oraz dla uczniów i studentów do 25 roku życia (należy posiadać ze sobą ważną legitymację ze szkoły lub uczelni).
 • 8,00 + 5,00 euro – bilet ulgowy zarezerwowany online na oficjalnej stronie z wejściem poza kolejką.
 • bezpłatnie – dzieci do 6 roku życia.

Oficjalna strona z biletami do Muzeów Watykańskich

Oficjalna, rekomendowana strona z biletami do Muzeów Watykańskich:
https://tickets.museivaticani.va/home

Jeśli nie uda Ci się kupić biletów na oficjalnej stronie, możesz spróbować kupić bilety w kasie na miejscu (uwaga na kolejki i niewielką pulę biletów). Można też kupić bilety u dwóch najpopularniejszych pośredników, czyli Get Your Guide lub Tiqets.

kasy biletowe na pierwszym piętrze w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kasy biletowe na pierwszym piętrze w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli na oficjalnej stronie nie ma już dostępnych biletów na dany dzień, to oznacza, że w sprzedaży internetowej zostały wyczerpane. Nieoficjalnie wiadomo, że 80% biletów sprzedawanych jest przez internet.

Pozostaje wówczas zakup u pośredników i w agencjach, ale będzie trochę drożej. Możesz też zaryzykować i spróbować kupić bilet bezpośrednio w kasie na miejscu. Szczególnie po sezonie – czyli zimą – to się może udać 🙂

punkt, w którym rozpoczyna się zwiedzanie Muzeów Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
punkt, w którym rozpoczyna się zwiedzanie Muzeów Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Do Muzeów wchodzi się przez wejście po lewej stronie. Osoby posiadające rezerwację online na parterze odbierają swój bilet. Osoby bez rezerwacji kupują bilety na piętrze. Następnie ruchomymi schodami wyjeżdża się na górę, gdzie można wypożyczyć audio przewodniki.

Natomiast dawne główne wejście do Muzeów Watykańskich, teraz jest tylko wyjściem.

Porada praktyczna: bilety do Muzeów Watykańskich – podobnie jak w Koloseum – nie podlegają zwrotowi, a po zakupie nie można już zmienić datę wizyty.

Muzea Watykańskie za darmo

Braccio Nuovo, Museo Chiaramonti, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Braccio Nuovo, Museo Chiaramonti, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Muzea Watykańskie za darmo można zwiedzać w ostatnią niedzielę miesiąca. Przygotuj się wówczas na około dwugodzinne oczekiwanie przed wejściem. Ponadto w ostatnią niedzielę miesiąca nie ma możliwości zarezerwowania wizyty online.

W niedzielę Muzea Watykańskie otwarte są od 9:00 do 14:00, ale ostatnie wejście możliwe jest do godziny 12:30.

Kalendarz i godziny otwarcia Muzeów Watykańskich w 2024 r.:

kalendarz otwarcia, Muzea Watykańskie w 2023 r. (źródło: museivaticani.va)
kalendarz otwarcia, Muzea Watykańskie w 2023 r. (źródło: museivaticani.va)

Ponadto przez cały rok za darmo do Muzeów Watykańskich mogą wchodzić między innymi:

 • Dzieci do 6 roku życia.
 • Wszyscy niepełnosprawni z orzeczoną niepełnosprawnością większą niż 74% (w Polsce chodzi o „znaczny stopień niepełnosprawności”). Jeśli osoba niepełnosprawna jest niesamodzielna, to za darmo może wejść także jej opiekun. Po bilet należy zgłosić się bez kolejki do stanowiska „Specjalne zezwolenia” i/lub „Recepcja”. Osoby niepełnosprawne nie rezerwują wizyty online.
 • Posiadacze następujących ważnych kart: Icom lub Icomos.

Ile czasu przeznaczyć na Muzea Watykańskie?

Galeria Map Geograficznych w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Galeria Map Geograficznych w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Minimum jakie należy przeznaczyć na zwiedzanie Muzeów Watykańskich to 3-4 godziny. Zwiedzanie najlepiej zaplanować z samego rana. Ten czas pozwoli na pobieżne zobaczenie najważniejszych dzieł sztuki.

Jednak nawet mając do dyspozycji cały dzień, nie sposób skupić się na wszystkim. Trasa zwiedzania to prawie 7 km, a wystawionych jest ponad 20 000 eksponatów spośród 70 000 wszystkich, którymi dysponują Muzea Watykańskie.

Muzea Watykańskie w praktyce – co trzeba wiedzieć?

Giardino Quadrato, a po prawej stronie Pinakoteka Watykańska (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Giardino Quadrato, a po prawej stronie Pinakoteka Watykańska (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podstawowe informacje na temat zwiedzania Muzeów Watykańskich:

 • Odzież – nieakceptowane są mini spódniczki, szorty, odkryte ramiona, zbyt duże dekolty i nakrycia głowy. Te informacje znajdują się na oficjalnych stronach Muzeów Watykańskich. Ponadto zwrócono tam także uwagę na tatuaże, które mogą obrażać religię katolicką.
 • Kontrola bezpieczeństwa – przed wejściem przechodzi się kontrolę bezpieczeństwa z wykrywaczem metalu. Podobną do tej jaka obowiązują w Koloseum czy na lotniskach.
 • Bagaże, walizki i plecaki należy pozostawić w szatni. Usługa jest bezpłatna. W szatni pozostawia się także parasole, statywy i kamery wideo.
 • Muzea Watykańskie można zwiedzać z dziećmi w wózku. Pracownicy podpowiadają, którędy najłatwiej można przejechać z wózkiem.
 • Natomiast całkowicie zabroniony jest wstęp ze zwierzętami, nawet z tymi najmniejszymi. Wyjątek stanowią psy przewodnicy osób niewidomych, pod warunkiem, że są na smyczy i w kagańcu.
 • Można robić zdjęcia do celów osobistych i domowych, ale bez lampy błyskowej. Całkowity zakaz robienia zdjęć obowiązuje w Kaplicy Sykstyńskiej pod rygorem odebrania aparatu lub telefonu przez obsługę.
 • Obowiązuje zakaz używania kijków do selfie i dronów.

Mapa Muzeów Watykańskich

Poniżej znajdziesz plan Muzeów Watykańskich – strefa wejściowa i pierwsze piętro. Tutaj możesz pobrać PDF z mapą i opisem wszystkich trzech poziomów Muzeów Watykańskich (plik w wysokiej rozdzielczości).

mapa - Muzea Watykańskie, strefa wejściowa i pierwsze piętro (źródło: museivaticani.va)
mapa – Muzea Watykańskie, strefa wejściowa i pierwsze piętro (źródło: museivaticani.va)

Nie drukuj tej mapy. Po wejściu do Muzeów Watykańskich można bezpłatnie odebrać plan w wersji papierowej, co znacznie ułatwia zwiedzanie.

Jak zwiedzać Muzea Watykańskie?

Pinakoteka Watykańska

wejście do Pinakoteki Watykańskiej (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wejście do Pinakoteki Watykańskiej (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Mimo, że – według oficjalnej mapy Muzeów Watykańskich – Pinakotekę lepiej zostawić na dalszy etap zwiedzania, to ja każdą wizytę w Muzeach lubię rozpocząć właśnie w tym miejscu. I to nie tylko dlatego, że Pinakoteka jest tuż obok punktu, w którym wchodzi się do Muzeów.

Pinakotekę otworzono 27 października 1932 roku w budynku specjalnie zbudowanym przez architekta Luca Beltramiego na polecenie papieża Piusa XI. Galeria w swoim posiadaniu ma obecnie 460 obrazów (z okresu od XIII do XIX wieku) rozmieszczonych chronologicznie w 18 salach. Wśród nich dzieła takich mistrzów jak Raffaello Santi, Leonardo da Vinci, Giotto, Perugino czy Caravaggio.

Poliptyk Stefaneschi (autorstwa Giotto di Bondone)

Poliptyk Stefaneschi autorstwa Giotto di Bondone w Pinakotece, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Poliptyk Stefaneschi autorstwa Giotto di Bondone w Pinakotece, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Poliptyk – czyli dzieło namalowane na kilku płaszczyznach – autorstwa Giotto di Bondone, przy którym pomagali mu jego uczniowie. Samego mistrza zajmowało wówczas wiele innych dzieł. Giotto to urodzony w XIII wieku malarz i architekt, który tworzył też freski w Bazylice św. Franciszka w Asyżu i w kościele Santa Croce we Florencji.

Dzieło, mające formę malowanego z obu stron tryptyku, powstało na zamówienie kardynała Stefaneschiego. Stąd nazwa poliptyku. Poliptyk miał zdobić starożytną Bazylikę św. Piotra w Rzymie.

Na awersie poliptyku, w jego centralnej części, znajduje się św. Piotr, siedzący na tronie w otoczeniu aniołów i świętych, u stóp którego klęczą donator – kardynał Stefaneschi oraz papież Celestyn V.

Przemienienie Pańskie (obraz Rafaela)

pośrodku "Przemienienie Pańskie", obraz Rafaela, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pośrodku „Przemienienie Pańskie”, obraz Rafaela, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jedna z sal Pinakoteki w całości poświęcona jest twórczości Rafaela. Jest tu przyciemnione światło, a dzieła sztuki znajdują się za specjalnym szkłem, które ma je dodatkowo chronić.

Centralne miejsce w sali Rafaela zajmuje obraz „Przemienienie Pańskie”. Rafael malował go od 1516 r. przez kolejne cztery lata. Dzieła nie zdążył ukończyć przed śmiercią, dlatego pracę dokończył jego uczeń Giulio Romano.

sala z dziełami Rafaela w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
sala z dziełami Rafaela w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

„Przemienienie Pańskie” początkowo znajdowało się w kościele San Pietro in Montorio w Rzymie, skąd w 1797 r. skradły go wojska Napoleona. Obraz trafił do Luwru, ale po upadku Bonapartego wrócił w końcu do Włoch.

"Przemienienie Pańskie" Rafaela w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
„Przemienienie Pańskie” Rafaela w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dzieło przedstawia scenę Przemienienia Jezusa na górze Tabor – towarzyszą mu Mojżesz i Eliasz. Poniżej, na wierzchołku góry, widać oślepionych blaskiem apostołów: Piotra, Jakuba Starszego i Jana Ewangelistę. Z kolei u dołu uwagę zwraca chłopiec opętany przez demony, którego przyprowadzili rodzice w nadziei, że zostanie uzdrowiony przez uczniów Chrystusa. Widać zamęt. Tylko dwie osoby z tłumu wskazują na rozgrywającą się u góry scenę. Ma to sugerować, że to u Jezusa należy szukać pomocy.

Natomiast po bokach są jeszcze dwa inne obrazy Rafaela – po lewej „Madonna z Foligno”, a po prawej „Koronacja Dziewicy Maryi”.

Arrasy Rafaela

Ostatnia Wieczerza, jeden z arrasów Rafaela, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Ostatnia Wieczerza, jeden z arrasów Rafaela, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W tej samej sali wystawione są także arrasy Rafaela. Zostały wykonane na zamówienie papieża Leona X, syna Wawrzyńca Wspaniałego. Arrasy powstawały od 1515 do 1521 r. i przedstawiają sceny z życia św. Piotra i św. Pawła.

Arrasy Rafaela w przeszłości znajdowały się w Bazylice św. Piotra, a okazjonalnie także w Kaplicy Sykstyńskiej.

Święty Hieronim na pustyni (obraz Leonarda Da Vinci)

"Święty Hieronim na pustyni", obraz Leonarda Da Vinci, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
„Święty Hieronim na pustyni”, obraz Leonarda Da Vinci, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

„Święty Hieronim na pustyni” to obraz będący w fazie szkicu, który nie został nigdy ukończony. Tworzony w latach 1479-1481 przez mistrza włoskiego renesansu Leonarda Da Vinci. Ponadto to jedyny obraz autorstwa Leonardo da Vinci, który jest w Rzymie i Watykanie.

Nie wiadomo kto zlecił wykonanie obrazu i gdzie ostatnie obraz miał trafić. Dzieło przedstawia półnagiego św. Hieronima ze Strydonu, który pokutuje na pustyni w pobliżu dzisiejszej miejscowości Aleppo. To nawiązanie do życiorysu świętego, który w trakcie choroby, zainspirowany snem, podjął decyzję o rezygnacji ze studiów nad literaturą pogańską. Następnie wybrał się na pustynię, by odpokutować, a później poświęcił się studiom języka hebrajskiego i tekstów biblijnych.

Dziedziniec Pinii

Dziedziniec Pinii, w oddali widać niespełna 4-metrową szyszkę wykonaną z brązu (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Dziedziniec Pinii, w oddali widać niespełna 4-metrową szyszkę wykonaną z brązu (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dziedziniec Pinii (wł. Cortile della Pigna), określany jest też jako Dziedziniec Szyszki. Został zaprojektowany przez Donato Bramante. Jego nazwa pochodzi od niespełna 4-metrowej szyszki wykonanej z brązu, która w przeszłości była fontanną. Pinia pierwotnie stała w pobliżu Panteonu obok Świątyni Izydy. W średniowieczu została przeniesiony na dziedziniec Bazyliki św. Piotra, a w obecnym miejscu znajduje się od 1608 r.

"Sfera con sfera" autorstwa Arnaldo Pomodoro, Dziedziniec Pinii, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
„Sfera con sfera” autorstwa Arnaldo Pomodoro, Dziedziniec Pinii, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Drugą rzeźbą, która przyciąga wzrok na Dziedzińcu Pinii, jest złocista „Sfera con sfera”, wykonana z brązu, autorstwa włoskiego złotnika i rzeźbiarza Arnaldo Pomodoro. Dzieło powstało w 1990 r. i od razu trafiło na dziedziniec Muzeów Watykańskich.

Braccio Nuovo

Braccio Nuovo w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Braccio Nuovo w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Braccio Nuovo jest częścią watykańskiego Museo Chiaramonti. Kolekcja rzeźb znajduje się w stosunkowo nowej części Muzeów, w neoklasycystycznym budynku oddanym do użytku w 1822 r. W Braccio Nuovo prezentowane są popiersia portretowe imperatorów oraz rzeźby słynnych postaci starożytności. Ponadto są też rzymskie repliki słynnych greckich oryginałów.

Nil, Braccio Nuovo w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Nil, Braccio Nuovo w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jedną z rzeźb najbardziej zwracających uwagę w Braccio Nuovo jest Nil. Został odnaleziony w 1513 r. na Polach Marsowych, ale sama rzeźba – według różnych źródeł pochodzi z końca I lub z II wieku. Po jej odnalezieniu papież Leon X nakazał umieścić posąg w ogrodach Pałacu Belwederskiego na Watykanie. Za pontyfikatu Klemensa XIV dzieło zostało odrestaurowane, a braki uzupełniono innym rodzajem marmuru (łatwo więc to dzisiaj poznać).

Muzeum Pio Clementino

Cortile Ottagono, Muzeum Pio - Clementino, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Cortile Ottagono, Muzeum Pio – Clementino, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Znajdujące się w dawnym Pałacu Belwederskim Muzeum Pio Clementino – czyli Muzeum Piusa i Klemensa – uchodzi za jedną z najcenniejszych części Muzeów Watykańskich. Podziwiać tam można antyczne rzeźby, popiersia i mozaiki. Najważniejsze dzieła wystawione są na Cortile Ottagono, czyli na charakterystycznym, ośmiobocznym dziedzińcu.

Miłośnicy sztuki tylko na samo Muzeum Pio Clementino potrafią przeznaczyć cały dzień. Jednak w trakcie kilkugodzinnej wizyty w Muzeach Watykańskich, warto skupić się na kilku najważniejszych dziełach.

Laokoon

Laokoon ze swoimi synami, rzeźba przypuszczalnie powstała około 50 r. p.n.e.
Laokoon ze swoimi synami, rzeźba przypuszczalnie powstała około 50 r. p.n.e.

Jedno z najsłynniejszych dzieł greckich. Przedstawia Laokoona i jego synów walczących z wężami morskimi. Dzieło jest pełne dramaturgii. Znajdujący się po prawej stronie starszy syn ma jeszcze szansę na ratunek. Jednak jego młodszy brat zginął już w uścisku węża. Sam Laokoona walczy nadludzkim wysiłkiem, ale ma już świadomość, że ta walka będzie przegrana.

Rzeźba przypuszczalnie powstała około 50 r. p.n.e., chociaż badacze wciąż się co do tego spierają. Dzieło to miało duże znaczenie w sztuce późniejszego renesansu i było inspiracją dla ówczesnych artystów.

Rzeźbę znaleziono w 1506 r. w ruinach Złotego Domu Nerona w Rzymie. Było to wielkie wydarzenie. Dzieło odkupił papież Juliusz II, ale wymagało ono prac rekonstrukcyjnych w trakcie których nieco zmieniono jego układ. W 1798 r. rzeźbę zrabowali Francuzi, ale po upadku Napoleona, w 1815 r., powróciła do Watykanu.

Apollo Belwederski

Apollo Belwederski w Muzeach Watykańskich
Apollo Belwederski w Muzeach Watykańskich

Posąg Apollo Belwederski znajduje się na dziedzińcu Cortile Ottagono. Rzeźba powstała w II wieku i jest kopią wykonanego w IV wieku p.n.e. greckiego oryginału autorstwa Leocharesa.

Rzeźba przedstawia greckiego boga Apollo, który trzymał w dłoni łuk i spogląda za strzałą, którą wystrzelił.

Tors Belwederski

Tors Belwederski w Muzeum Pio Clementino, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Tors Belwederski w Muzeum Pio Clementino, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wśród wielu innych, cennych eksponatów, warto jeszcze zatrzymać się przy Torsie Belwederskim. To dzieło z I wieku p.n.e., które wywarło ogromny wpływ na późniejszą twórczość Michała Anioła. Artysta był zachwycony rzeźbą i wielokrotnie ją studiował.

Autorem Torsu Belwederskiego jest grecki rzeźbiarz Apollonios z Aten. Nie jest pewne kogo konkretnie przedstawia to dzieło. Może to być Herakles, Polifem albo Prometeusz.

Galeria Map Geograficznych

Galeria Map Geograficznych w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Galeria Map Geograficznych w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Galeria Map Geograficznych to ponad 100-metrowy, piękny korytarz, w którym podziwiać można mapy przedstawiające ówczesne Włochy. Ich autorem jest matematyk i geograf, dominikanin Ignazio Danti.

Natomiast sufit korytarza zaprojektował Cesare Nebbia. Poszczególne sceny przedstawiają wydarzenia z życia świętych.

Galeria Map Geograficznych jest dość wąska. Jedna lub dwie wycieczki stojące w korytarzu potrafią skutecznie sparaliżować ruch w tym miejscu. Dodatkowo część turystów spieszy się aby zobaczyć Pokoje Rafaela i Kaplice Sykstyńską. Warto jednak zatrzymać się tu na dłużej i zobaczyć jak pieczołowicie i dokładnie przygotowano poszczególne mapy. Zachwyca piękno kolorów i niezwykła precyzja.

Na jednej ścianie znajdują się mapy przedstawiające terytoria nad Adriatykiem, natomiast na drugiej stronie ziemie nad morzem Tyrreńskim i morzem Liguryjskim.

Galerię Map otworzono w 1581 r. Natomiast kilka lat temu mapy zostały odrestaurowane. Przez 4 lata zajmował się tym 20 osobowy zespół najlepszych specjalistów. Nie trzeba chyba dodawać jak kosztowne były to prace.

Jan III Sobieski pod Wiedniem

obraz "Jan III Sobieski pod Wiedniem" Jana Matejki, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
obraz „Jan III Sobieski pod Wiedniem” Jana Matejki, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jan Sobieski pod Wiedniem, nazywany też Odsieczą Wiedeńską, to największy obraz w Muzeach Watykańskich. Przedstawia scenę, w trakcie której król Jan III Sobieski wręcza list kanonikowi Denhoffowi, wysłannikowi papieża Innocentego XI. W liście znajdowała się wiadomość o pokonaniu wojsk tureckich u bram Wiednia.

Obraz powstał w latach 1882-1883. W dniu 200 rocznicy zwycięstwa pod Wiedniem obraz wystawiono w stolicy Austrii i każdy miał możliwość, aby za darmo go zobaczyć. W grudniu 1883 Jan Matejko wraz z polską delegacją wyjechał do Rzymu. Osobiście wręczył wówczas obraz papieżowi Leonowi XIII nie jako własne dzieło, ale jako dar narodu polskiego.

Pokoje Rafaela / Stanze di Raffaello

Pokoje Rafaela, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pokoje Rafaela, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W drodze do Kaplicy Sykstyńskiej dużą uwagę przykuwają Pokoje Rafaela (wł. Stanze di Raffaello). To jedno z najważniejszych miejsc w Muzeach Watykańskich. W 1503 r. papież Juliusz II zlecił ozdobienie swojego watykańskiego apartamentu, 26-letniemu wówczas Rafaelowi. Praca nad ozdobieniem pomieszczeń mistrzowi renesansu, zajęła resztę życia.

Pokoje Rafaela, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pokoje Rafaela, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Cztery pokoje znajdują się na drugim piętrze Pałacu Apostolskiego (wł. Palazzo Apostolico).

Freski przedstawiają sceny dotyczące teologii, filozofii i prawa. Nad malarską dekoracją Rafael pracował wraz ze swoimi uczniami w latach 1508-1524. Artysta zmarł w trakcie prac nad trzecim pokojem, który ukończyli jego uczniowie. Natomiast czwarty pokój w całości udekorowali uczniowie, którzy bazowali na projekcie Rafaela.

Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska (fot. isogood)
Kaplica Sykstyńska (fot. isogood)

Tłumnie odwiedzana Kaplica Sykstyńska to prawdziwe arcydzieło. Początkowo nie była tak zachwycająca jak dziś. Zbudowano ją na polecenie papieża Sykstusa IV w 1475 r. Pierwsze freski pojawiły się w 1481 r., a ich autorami byli Perugino (mistrz Rafaela), Botticelli, Pinturicchio i Ghirlandaio (mistrz Michała Anioła).

Dopiero papież Juliusz II zatrudnił Michała Anioła do prac nad sklepieniem Kaplicy Sykstyńskiej, co na zawsze odmieniło to wyjątkowe miejsce. Chociaż – tak naprawdę – wcale nie było oczywiste, że Michał Anioł podejmie się wyzwania. Początkowo odmówił papieżowi, ponieważ jego ulubionym zajęciem było rzeźbienie.

W czasie gdy niemal tuż obok Rafael zdobił słynne pokoje, po sąsiedzku Michał Anioł – inny geniusz epoki renesansu – poświęcił sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej aż 4 lata intensywnych prac. Wyzwanie było niezwykle trudne. Michał Anioł stworzył specjalne rusztowanie, a malując leżał lub stał na nim. Znosił też upał i chłód oraz ociekającą na jego głowę farbę. Uważa się, że całe sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej Michał Anioł namalował sam, czyli zupełnie inaczej niż Rafael, który tworząc freski w watykańskich pokojach, korzystał z pomocy współpracowników.

sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej (fot. RealityImages)
sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej (fot. RealityImages)

Sklepienie podzielone jest na dziewięć głównych scen, w których pojawia się ponad 300 postaci. Patrząc od ołtarza przedstawione są następujące sceny:

 • Bóg oddziela światło od ciemności;
 • Bóg tworzy słońce i księżyc;
 • Oddzielenie morza od lądów;
 • Stworzenie Adama;
 • Stworzenie Ewy;
 • Grzech Pierworodny (zerwanie owocu i wypędzenie z raju);
 • Ofiara Noego;
 • Potop;
 • Synowie Noego (Cham wyśmiewa pijanego ojca, dwaj inni synowie okrywają go).
sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej (fot. halina_photo)
sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej (fot. halina_photo)

Wszystkie freski w Kaplicy Sykstyńskiej zajmują 1100 metrów kwadratowych.

Dodatkowo ciekawostką jest fakt, że Kaplica Sykstyńska ma te same wymiary co świątynia króla Salomona w Jerozolimie.

Nad sklepieniem Kaplicy Sykstyńskiej Michał Anioł pracował od 1508 do 1512 r.

Sąd Ostateczny

Sąd Ostateczny w Kaplicy Sykstyńskiej (fot. ilfede)
Sąd Ostateczny w Kaplicy Sykstyńskiej (fot. ilfede)

Natomiast Sąd Ostateczny – zajmujący jedną ze ścian Kaplicy Sykstyńskiej – zaczął powstawać ponad ćwierć wieku później, w roku 1536.

Ważne: w Kaplicy Sykstyńskiej obowiązuje bezwzględny zakaz rozmawiania, fotografowania i filmowania. Obsługa ma prawo zarekwirować sprzęt fotograficzny jeśli ktoś nie podporządkowuje się zasadom. W tej części artykułu wyjątkowo zamieściłem licencjonowane zdjęcia kupione w banku zdjęć – sam nie fotografowałem Kaplicy Sykstyńskiej.

Do 1536 roku na ścianie ołtarza znajdowały się dwa okna, w przy nich freski Pietro Perugina. Okna zamurowano a freski zniszczono. Wszystko po to, aby dać Michałowi Aniołowi miejsce pod namalowanie Sądu Ostatecznego.

Sąd Ostateczny w Kaplicy Sykstyńskiej (fot. anitasstudio)
Sąd Ostateczny w Kaplicy Sykstyńskiej (fot. anitasstudio)

Sąd Ostateczny przedstawia mroczną scenę z księgi Apokalipsy. Ogromny fresk Michał Anioł podzielił na trzy główne części: niebo, czyściec, a na dole piekło.

Chrystus przychodzi na ziemię, aby sądzić żywych i umarłych. Jest on przedstawiony zupełnie inaczej niż w poprzednich dziełach Michała Anioła. Tutaj ciało Chrystusa jest muskularne. Prawdopodobnie mistrz renesansu zainspirował się sztuką antyczną, która także jest w zbiorach Muzeów Watykańskich. Mowa oczywiście o Torsie Belwederskim.

Natomiast delikatna twarz Chrystusa zdaje się być zainspirowana głową Apolla z Pałacu Belwederskiego.

Z prawej strony widać jak grzesznicy są zsyłani do piekła. Ich twarze wyglądają na przepełnione strachem. Natomiast z lewej strony widać ludzi przyjętych do nieba, na twarzach których pojawia się ulga.

Po lewej stronie – tuż obok Chrystusa – widać Dziewicę Maryję. To jedyna kobieta w pełni ubrana.

Widok na kopułę Bazyliki św. Piotra

widok na kopułę Bazyliki św. Piotra z tarasu przed Pinakoteką, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na kopułę Bazyliki św. Piotra z tarasu przed Pinakoteką, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na zakończenie zwiedzania Muzeów Watykańskich warto jeszcze raz wyjść na taras przed Pinakoteką i spojrzeć na kopułę Bazyliki św. Piotra. Takiego pamiątkowego kadru nie uwiecznisz nigdzie indziej.

widok na kopułę Bazyliki św. Piotra z tarasu przed Pinakoteką, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na kopułę Bazyliki św. Piotra z tarasu przed Pinakoteką, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kopuła Bazyliki została zaprojektowana przez Michała Anioła. Artysta nadzorował jej budowę przez 18 lat, aż do końca swojego życia. Sama budowa potrwała jednak o wiele dłużej. Kopuła ma niespełna 133 m wysokości i udostępniona jest dla zwiedzających. Na górze znajduje się taras z najpiękniejszym widokiem na Rzym. Szczegóły na temat wyjścia na kopułę Bazyliki św. Piotra znajdziesz w moim przewodniku Rzym i Watykan – gotowy plan zwiedzania na 5 dni.

Zobacz także do artykułu, w którym opisuję inne najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie.

Schody Bramantego

spiralne schody w Muzeach Watykańskich inspirowane projektem Bramantego (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
spiralne schody w Muzeach Watykańskich inspirowane projektem Bramantego (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Spiralne schody, potocznie nazywane Schodami Bramantego, to pewnie jedne z najczęściej fotografowanych schodów na świecie.

Jednak schody nie są tak stare, jak mogłoby się wydawać. Powstały dopiero w 1932 r. za sprawą projektu Giuseppe Momo. Balustrada wykonana została z brązu i ozdobiona papieskimi herbami. Natomiast sam projekt był wzorowany na słynnych Schodach Bramantego z 1512 roku, łączących Pałac Belwederski z dziedzińcem.

Gdzie znajdują się Muzea Watykańskie i jak dojechać?

Najłatwiej metrem linii A. Wysiądź na stacji Ottaviano, to zaledwie 500 m od wejścia do Muzeów Watykańskich. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat cen biletów i zniżek dla dzieci w komunikacji miejskiej w Rzymie, to zajrzyj do artykułu metro w Rzymie i komunikacja miejska.

Idąc do Muzeów Watykańskich ze stacji Ottaviano warto wybrać trasę nieco naokoło i przejść przez Piazza Risorgimento. Będziesz mieć wówczas możliwość podziwiania murów watykańskich.

Muzea Watykańskie – co jeszcze warto wiedzieć?

Starałem się, aby ten artykuł zawierał maksymalną ilość konkretów i wskazówek. Dlatego opisy dzieł sztuki są tu równie ważne jak porady praktyczne. O biletach, godzinach otwarcia i zasadach zwiedzania pisałem na początku tego przewodnika. Na koniec jeszcze kilka rad:

 • Podsumowując – zwiedzanie Muzeów Watykańskich najlepiej zaplanować z samego rana. Trudno przewidzieć, czy spędzisz w nich 3 godziny czy 6. Jeśli zostanie Ci czas, to po zwiedzaniu Muzeów Watykańskich wybierz się od razu do Bazyliki św. Piotra. Może też zdążysz tego samego dnia wejść na kopułę Bazyliki.
 • Uważaj na restauracje i bary zlokalizowane naprzeciwko wejścia do Muzeów Watykańskich, ponieważ mają bardzo złe opinie. Natomiast blisko Muzeów Watykańskich jest restauracja Il Colibrì. To nasze odkrycie, zresztą nasi Czytelnicy chętnie z niego korzystają. Szczegóły na temat tej restauracji – i kilku innych – znajdziesz także w artykule co i gdzie zjeść w Rzymie.
 • Jeśli wciąż się wahasz, czy zarezerwować bilety online, to nie ma się nad czym zastanawiać. Po pierwsze oczekiwanie w rzymskim upale w kolejce po bilety to żadna przyjemność. Po drugie, nie wiadomo czy bilety na miejscu będą jeszcze dostępne. Dlatego lepiej wejść bez kolejki, a zaoszczędzony czas poświęcić na dłuższe zwiedzanie samych Muzeów.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

151 komentarzy

BARTEK 22 maja 2024 - 23:04

Witam, czy po obejrzeniu Kaplicy i całego Muzeum Watykańskiego należy udać się w kolejkę na placu św. Piotra gdy zależy Nam wejść do środka czy jest jakieś przejście dla uczestników zwiedzania Muzeum ?? Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 maja 2024 - 11:21

Dzień dobry,
Bezpośrednie przejście z Kaplicy Sykstyńskiej (czyli z Muzeów) do Bazyliki św. Piotra jest możliwe tylko dla grup zwiedzających z licencjonowanym przewodnikiem. Turyści zwiedzający indywidualnie muszą wyjść z Muzeów i przejść na Plac św. Piotra żeby wejść do Bazyliki.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ksymena 21 maja 2024 - 12:47

Dzień dobry 🙂
Właśnie planuję kilkudniowy pobyt w Rzymie i inspiruję się Państwa wspaniałym poradnikiem 🙂
Niestety przez natłok obowiązków zabrałam się za to dopiero teraz (wyjazd mam 9.06) i z bólem serca zobaczyłam, iż bilety do Muzeów Watykańskich na każdej możliwej stronie są wyprzedane :((
Proszę mi powiedzieć, jaka jest szansa na zakupienie ich na miejscu? Byłby to 11.06
Czy bez tego biletu mogę wejść do Bazyliki św. Piotra?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 maja 2024 - 09:13

Dzień dobry,
Bilety obowiązują tylko do Muzeów Watykańskich. Natomiast zwiedzanie Bazyliki św. Piotra jest bezpłatne (za wyjątkiem kopuły) i nie są wymagane bilety. Na miejscu można jedynie wykupić bilet wstępu na kopułę Bazyliki. Natomiast proszę jeszcze sprawdzać dostępność biletów do Muzeów Watykańskich. Czasem pojawiają się ponownie na około 7 dni przed terminem zwiedzania – mogą się pojawić zarówno na oficjalnej stronie jak i u dwóch pośredników, których tu opisuję. Można też spróbować kupić bilety bezpośrednio w kasie na miejscu, ale proszę liczyć się z około dwugodzinnym oczekiwaniem w kolejce do kasy.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
mika 21 maja 2024 - 12:40

Czy jeśli mam bilety do Muzeów na godzinę 11 to mogę wcześniej zwiedzić Bazylikę i Kaplicę? Czy to jeden teren i dopiero od 11 możemy się przemieszczać po przejściu przez bramki? Czy może jednak te miejsca są osobno traktowane?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 maja 2024 - 08:47

Dzień dobry,
Kaplica Sykstyńska jest częścią Muzeów Watykańskich. Nie można tam wejść oddzielnie. Trzeba najpierw wejść do Muzeów Watykańskich, a później – już w środku – przechodzi się do Kaplicy Sykstyńskiej, która jest ich częścią. Natomiast Bazylika św. Piotra jest dostępna bezpłatnie i możecie ją odwiedzić z samego rana. Trzeba tylko pilnować godziny wejścia do Muzeów podanej na bilecie. Nie można się spóźniać.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Wiktoria 16 maja 2024 - 12:16

Po pierwsze – wspaniały blog, jestem fanką!
Mam jednakże pytanie co do Muzeów Watykańskich – będę w Rzymie z dziadkami mającymi po 70 lat i zastanawiam się czy nie będzie to dla nich zbyt męczące, ponieważ przewodnik sugeruje nam ustawienie się w kolejce po bilety o 6 rano, aby wejść o 8, a cała wycieczka włączając w to bazylikę i muzea ma trwać 5h… biletów nie ma ani na oficjalnej stronie ani u pośredników. Czy wg Pana warto poświęcać na to tyle czasu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 maja 2024 - 13:01

Dzień dobry,
Dziękuję za miłe słowa. Oczywiście, że stanie przez dwie godziny w kolejce będzie męczące dla seniorów. Tym bardziej, że to dopiero początek intensywnego zwiedzania. Proszę polować na bilety online (na oficjalnej stronie i u pośredników). Czasem pojawiają się na tydzień lub na kilka dni przed terminem. Może się uda, a jeśli się nie uda, to lepiej ten czas spędzić inaczej. Przecież Rzym i Watykan mają tyle do zaoferowania.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Piotr 12 maja 2024 - 13:40

Bardzo fajnie prowadzony blog <3
Mam natomiast pytanie co do treści artykułu. Pisze Pan na pewnym etapie, że nie da się dokonać zwrotu biletu, ale jest jednorazowa możliwość zmiany daty pisząc na oficjalny mail muzeów. Ma Pan może wiedzę nt. tego, czy taka opcja dalej obowiązuje? Przez zwykły ludzki błąd pomyliłem daty rezerwacji i zamiast na dzień powrotu kupiłem bilet na dzień po powrocie do PL 🙁 . No cóż, głupie, ale zdarzyć się chyba może każdemu. Na voucherze rezerwacyjnym jest jednak wprost podana informacja, że nie można zmienić daty, ani godziny rezerwacji. Podobną wiadomość można odnaleźć w dziale FAQ https://tickets.museivaticani.va/support ósma pozycja od końca. Zastanawiam się, czy jest jakaś specjalna forma w jakiej radziłby Pan napisać taką prośbę do muzeów albo przepis, którym można to poprzeć? Czy należałoby założyć, że od marca 2022r. zwyczajnie zmieniły się zasady i opcja zmiany daty nie przysługuje?
Z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 maja 2024 - 09:24

Dzień dobry Panie Piotrze,
Miałem podobną sytuację z tym, że – ze względu na wybuch wojny w Ukrainie i ogromny korek na autostradzie – spóźniłem się na lotnisko do Krakowa. Kupiłem kolejne bilety na lot tydzień później i napisałem do Muzeów maila na adres [email protected] z prośbą o zmianę daty na bilecie. Nie wiem czy już wtedy był ten zapis w regulaminie (raczej go nie było ponieważ jestem z tym na bieżąco), ale w ciągu jednego dnia otrzymałem pozytywną odpowiedź i zmieniony bilet. Proszę spróbować do nich napisać i może załączyć skan albo screen swojego biletu lotniczego, aby potwierdzić, że to zwykła pomyłka.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Piotr 14 maja 2024 - 00:40

Dzień dobry,
Po napisaniu komentarza tutaj, nie czekałem i wysłałem zapytanie właśnie na podany przez Pana e-mail, nie chcąc, aby inne daty zwiedzania zostały zapełnione turystami. Odpowiedź faktycznie otrzymałem i to szybko, bo w poniedziałek jeszcze przed 9, ale niestety negatywną na zasadzie: „przepraszamy, ale zgodnie z regulaminem nie ma możliwości zmiany terminu” i tutaj przytoczone odpowiednie punkty z informacją na koniec, że mimo dobrej woli po prostu system, którego używają, nie daje możliwości ingerencji w szczegóły zamówienia po tym, jak zostało opłacone.
Także mi pozostało wykupić ewentualnie drugi raz bilet w innym terminie, ale chociaż zostawię informacje dla kogoś na przyszłość, że trzeba uważać rezerwując termin na oficjalnej stronie, bo obecnie zmian już po zapłacie za rezerwację dokonać się nie da.

Tak, czy inaczej, dzięki za szybką odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 maja 2024 - 10:03

Dziękuję za komentarz napisany na bazie własnych doświadczeń. W takim razie wygląda na to, że zmieniły się zasady. Dlatego zaktualizowałem przed chwilą powyżej informację o tym, że można zmienić datę i wstawiłem wzmiankę, że po zakupie daty już nie można zmienić. Będzie to cenna informacja dla pozostałych Czytelników. Mimo wszystko życzę udanego pobytu w Rzymie!
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Katarzyna 9 maja 2024 - 16:36

Wspaniale wprowadzenie. Mam zakupione przewodniki, jednak wiem, że będę korzystać z Pańskich opracowań. W sierpniu jadę z córką do Rzymu i Neapolu. Bardzo się cieszę, że trafiłam na Kierunek Włochy 😊
Bardzo dziękuje 🤗😊

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 maja 2024 - 08:33

Bardzo dziękuję za miłe słowa. Życzę udanego wyjazdu 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Piotr 7 maja 2024 - 00:13

Witam,
Czytałem na jednych z grup na FB, że jest możliwość przejścia z Kaplicy Sekstyńskiej do Bazyliki Swiętego Piorta podczas zwiedzania Muzeów Watykańskich. Czy to prawda?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2024 - 08:51

Dzień dobry,
Możliwość przejścia z Kaplicy Sykstyńskiej do Bazyliki św. Piotra dotyczy tylko grup zwiedzających z przewodnikiem. Indywidualni turyści nie mogą tamtędy przejść.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Mariusz 30 kwietnia 2024 - 00:22

Dzień dobry,
Czy na teren muzeum można wejść z własnym jedzeniem? Pytam, ponieważ zamierzam wkrótce odwiedzić Muzea Watykańskie z osoba chorą na cukrzycę.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 kwietnia 2024 - 22:39

Dzień dobry,
Nikt nie przeszukuje plecaków pod kątem przekąsek. Tym bardziej w takiej sytuacji. Chodzi raczej o zakaz ostentacyjnego wnoszenia jedzenia i napojów. W razie problemów, proszę po prostu wyjaśnić powód, ale wątpię żeby ktoś w ogóle o to pytał. Proszę się nie martwić.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomasz 27 kwietnia 2024 - 15:01

Dzień dobry,
Mam jedną wątpliwość po lekturze artykułu – czy mając bilety na mailu w pdf z kodem kreskowym powinienem je traktować jako „rezerwacja online”, o której Pan wspomina i udać się po wejściu po jakieś dodatkowe wejściówki? Czy może na tym już wejdę, od razu przez jakieś bramki przy wejściu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 kwietnia 2024 - 22:57

Dzień dobry,
Bilet internetowy upoważnia do ominięcia kolejki do kas. Przed bramkami znajdują się kasy, w których bilet internetowy od ręki – bez kolejki – wymienia się na bilet kartonikowy, którym z kolei otwiera się bramkę.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dagmara 25 kwietnia 2024 - 08:54

Witam jak zwiedzić Ogrody Watykańskie czy mozna kupić bilet na wejście do samych ogrodów

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 kwietnia 2024 - 15:58

Dzień dobry,
Na oficjalnej stronie Muzeów Watykańskich są do wyboru dwie możliwości zwiedzania ogrodów – z przewodnikiem albo busem. Natomiast zawsze to jest bilet do Muzeów Watykańskich + dodatkowo zwiedzanie ogrodów. Nie można kupić biletu wstępu tylko do ogrodów.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 24 kwietnia 2024 - 18:54

Dzień dobry. Bilety do muzeum są już wykupione na oficjalnej stronie i na Get Your Guide. Jedynie znalazłem bilety na Tiqets. Normalny za 170 zł a ulgowy za 104 zł? Czy jest to dobra cena? I bilety te są na 15:30 czyli na zwiedzanie mielibyśmy 3 i pół godziny. Czy jest to wystarczająco?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 kwietnia 2024 - 20:17

Dzień dobry,
Jeśli za 170 zł, to są trochę droższe (normalnie na oficjalnej stronie kosztują około 110 zł). Więc pytanie czy za 60 zł różnicy w cenie chcą Państwo tracić 2 godziny w kolejce. Zachęcam, żeby jednak kupić online i wejść z pominięciem kolejki. To całkiem inne zwiedzanie, gdy wchodzi się do Muzeów wypoczętym. 3,5 godziny na zwiedzanie to jest w sam raz. Ogrom eksponatów jest tak duży, że i tak nie da się skupić na większości z nich. Jednak to wystarczająco, żeby zobaczyć opisywane w tym artykule najważniejsze miejsca i Kaplicę Sykstyńską.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Joanna 22 kwietnia 2024 - 17:46

Dzień dobry,
w pierwszej kolejności chciałam pogratulować tak świetnego blogu. Nie znalazłam nic tak godnego uwagi i poświęconego Włochom. Dzięki Państwa pracy, możemy w 100% zaplanować nasz wyjazd majowy. No i tu zaczyna się pierwszy problem i prośba o pomoc lub podpowiedź. Wyjeżdzamy do Rzymu od 16 do 19 maja 2024r. Chcieliśmy zarezerwować już bilety online do Koloseum i Muzeów Watykańskich i niestety przeżyliśmy pierwsze rozczarowanie. Brak biletów do Muzeów Watykańskich w tym okresie…Koloseum może się coś znajdzie jeszcze. Czy jest Pan w stanie nam ewentualnie podpowiedzieć, czy bilety do muzeów jesteśmy w stanie dostać gdzieś na miejscu? Pośrednicy mają ceny „kosmos”. …..będę wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 kwietnia 2024 - 21:30

Dzień dobry Pani Joanno,
Dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że blog się Pani podoba 🙂 Rzym przeżywa teraz najlepszy czas od dekad. Turystów jest tak wielu jak nigdy wcześniej. Pozostają dwie możliwości:
1. Zakup u pośredników – cena jest tam adekwatna do zainteresowania. I tak te bilety im się sprzedadzą. Z takim biletem wchodzi się z pominięciem kolejki.
2. Oczekiwanie w kolejce do Muzeów Watykańskich na miejscu – proszę przygotować się na około dwugodzinną kolejkę.
Generalnie na te bilety trzeba polować z dużo większym wyprzedzeniem, a i tak trudno je kupić.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 14 kwietnia 2024 - 15:51

Hej. świetny blog, właśnie organizuje dzięki niemu nasz majowy wyjazd. Bilet do Muzeów Watykańskich mamy o 10.00 i mam pytanie czy jest jakieś przejście z Kaplicy Sykstyńskiej do Bazyliki św. Piotra? Czy musimy wyjść z muzeów na zewnątrz i czekać w kolejce do Bazyliki?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 kwietnia 2024 - 08:12

Jest przejście o które pytasz, ale mogą z niego korzystać wyłącznie grupy zwiedzające z licencjonowanym przewodnikiem. Jeśli zwiedzacie sami, to musicie wyjść na zewnątrz i wejść do Bazyliki od strony Placu św. Piotra.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magda 13 kwietnia 2024 - 10:22

Dziękuję bardzo za ten blog, cenne źródło informacji i wielu praktycznych polecajek, z których na pewno skorzystamy podczas wyjazdu do Rzymu w maju.
Mam pytanie odnośnie zwiedzania Watykanu: udało nam się zarezerwować bilety do Muzeów dopiero na 13:00. Planujemy zatem zacząć rano od zwiedzania Bazyliki i kopuły, potem coś przekąsić w południe i resztę dnia przeznaczyć na Muzea oraz Kaplicę. Czy jest możliwość przemieszczenia się „górą” od Bazyliki do wejścia do Muzeów ? Czy trzeba wyjść przez plac św. Piotra, obejść mury i stanąć w kolejce przy viale Vaticano?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 kwietnia 2024 - 10:22

Hej Magda,
Dziękuję za miłe słowa. Po zwiedzaniu Bazyliki św. Piotra trzeba wyjść, obejść mury i wejść do Muzeów głównym wejściem, ale nie musicie stać w kolejce. W kolejce stoją osoby bez biletów. Natomiast turyści z rezerwacją internetową wchodzą szybkim wejściem obok (tabliczka wskazuje drogę).
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Małgorzata 7 kwietnia 2024 - 10:42

Witam, mam pytanie odnośnie biletów Lunch at the Museum. Czy coś wiadomo czy Watykan zrezygnował z opcji biletów z jedzeniem?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 kwietnia 2024 - 18:35

Rzeczywiście, widzę, że te bilety zniknęły ze sprzedaży. Nie wiem dlaczego, ale i tak można zjeść coś w Muzeach. Przecież restauracja jest dostępna dla wszystkich zwiedzających, nie trzeba mieć tego biletu zawierającego lunch.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Edyta 2 kwietnia 2024 - 20:14

Dzień dobry, niestety na żadnej z podanych stron, nie ma już dostępnych indywidualnych biletów do muzeum. Czy w praktyce jest szansa żeby zakupić bilety w kasie? Czy wtedy należy być chwile przed otwarciem? Ma Pan jakiejś tipy? 😉 podejrzewam, ze chętnych na bilety bedzie mnostwo skoro juz brak online.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 kwietnia 2024 - 08:18

Dzień dobry,
Proszę jeszcze sprawdzać wszystkie trzy strony aż do samego wyjazdu. Czasem bilety niespodziewanie wracają do sprzedaży nawet na 2-3 dni przed terminem. Jeśli tak się nie zdarzy, to pozostaje czekanie w kolejce do kasy. Proszę przygotować się na 1,5 – 2 godz. oczekiwania w kolejce.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Jacek 3 kwietnia 2024 - 22:57

Bardzo fajnie I starannie wszystko opisane i przdstawione. Dzieki.
Mam pytanie. czy w Muzeum i Kaplicy jest bezprzewodowy ,,oprowadzacz „w jezyku Polskim? czy mozesz polecic jakiegos ,,Polskiego” przewodnika po Watykanie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 kwietnia 2024 - 08:32

Dziękuję za miłe słowa. W Muzeach Watykańskich dostępny jest audioprzewodnik w 10 różnych językach do wyboru, ale nie ma wśród nich języka polskiego. Co do polskich przewodników w Rzymie, to jest ich co najmniej kilkunastu. Zapraszam po rekomendację na naszą facebookową Grupę. Z wiadomych przyczyn z usług przewodników w Rzymie sam nie korzystam 😉
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magda 30 marca 2024 - 16:14

Hej !
Zastanawiam się nad biletami. Czy ten bilet full entry 20+5 euro to Muzea Watykańskie z Kaplicą Sykstyńską i BEZ ogrodów watykańskich?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 marca 2024 - 20:42

Hej,
Tak, to opcja bez ogrodów. Ogrody zwiedza się wyłącznie z przewodnikiem, a bilet jest droższy.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agata 30 marca 2024 - 12:29

Bardzo fajny i praktyczny artykuł , dziękujemy za wskazówki i polecenia 🙂

Odpowiedz
Grzegorz 22 marca 2024 - 10:11

Jeszcze jedno pytanko. Czy do Parku Archeo. Ostia Anica też trzeba kupić bilet w internecie czy nie ma problemu na miejscu.
Pozdrawiam Grzegorz.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 marca 2024 - 10:21

Tam nie ma kolejek. Bilety wystarczy kupić w kasie na miejscu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Grzegorz 22 marca 2024 - 10:59

Dzięki bardzo.

Odpowiedz
Grzegorz 21 marca 2024 - 12:19

Witam. Czy można kupić bilet na miejscu w kasie na kolejne dni na konkretną godzinę. Pozdrawiam Grzegorz

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 marca 2024 - 12:26

Niestety nie. W kasie na miejscu sprzedawane są bilety z wejściem natychmiast po zakupie. Nie można kupić biletu w kasie na inny dzień lub późniejszą godzinę. Dlatego zdecydowanie zalecam kupić bilet online. Przy okazji ominiesz długą, ostatnio nawet dwugodzinną, kolejkę do kas.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Jola 11 marca 2024 - 13:22

Dzień dobry,
wybieramy się do Rzymu/Watykanu na przełomie lipca i sierpnia, doczytałam, że w ostatnią niedzielę można wejsć do muzeów za darmo, czy jesli sa otwarte od 9 to godzina 7 czy 8 do stania w kolejce będzie odpowiednia, żeby w miarę sprawnie to poszło? 🙂 Z góry dziekuję za podpowiedz 😉

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 marca 2024 - 09:51

Dzień dobry Pani Jolu,
Z mojego doświadczenia i relacji od Czytelników wiem, że w bezpłatne niedziele rano kolejka jest na dwie godziny oczekiwania.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Piotr 10 marca 2024 - 22:03

Czy znany jest Państwu jakiś dobry przewodnik audio na telefon w języku polskim, który opowiada o muzeum watykańskim?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 marca 2024 - 10:07

Niestety nie słyszałem o takim audioprzewodniku na telefon.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Gocha 8 marca 2024 - 16:23

Blog świetny. Dużo znajomych inspiruje się nim. Ale do rzeczy…… chciałam kupić bilety na muzea watykańskie, ale wynika, ze są juz niedostępne na końcówkę kwietnia. Jak jest z niedzielą ostatnią, czy bez problemu wejdę tam i jak wcześniej najlepiej być, aby się udało wejść, bo na pewno będzie mnóstwo ludzi i jaka lokalizacja najlepsza na nocleg, bo nie mam pojęcia od czego zacząć- najlepiej do 2 km od centrum. I jak z biletami dla 11 latka. Są darmowe gdzieś wejścia??

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 marca 2024 - 16:28

Dzień dobry,
W darmowe niedziele proszę przygotować się na dwie godziny oczekiwania w kolejce. Dlatego proponuję sprawdzić jeszcze u dwóch pośredników, których wymieniłem powyżej w artykule – bilety są tam trochę droższe, ale z nimi można pominąć całą kolejkę i wejść od razu do Muzeów. 11-latek ma bezpłatne wejście do Koloseum (ale musi odebrać w kasie darmowy bilet). Natomiast komunikację miejską już płaci jak dorosły (do 10 roku życia przejazdy są za darmo). Jeśli chodzi o noclegi, polecane miejsca i dzielnice, to zapraszam do tego artykułu:
https://www.kierunekwlochy.pl/gdzie-spac-w-rzymie-noclegi-w-rzymie/

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 8 marca 2024 - 08:06

Panie Łukaszu, we wpisie nie widzę nic o pawilonie powozów ( Padiglione delle Carozze). Czy ta atrakcja jest obecnie dostępna?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 marca 2024 - 14:52

Dzień dobry,
Tak, ta część Muzeów jest dostępna. Starałem się aby artykuł był w miarę konkretny i niezbyt długi więc skupiłem się na najbardziej bezcennych dziełach sztuki, ale być może ma Pani rację i warto to dopisać przy kolejnej aktualizacji.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aurelia 3 marca 2024 - 21:14

Dzień dobry, W dn. 20-23.04 będę w Rzymie z rodziną, jedyne bilety do Muzeów, które są dostępne są na godzinę 16.30 20.04, czy to wystarczający czas na zwiedzanie? A może jest szansa, że pojawią się jeszcze bilety na inne dni i inne gidziny?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 marca 2024 - 09:47

Dzień dobry,
To trochę mało czasu, ponieważ Muzea są czynne do 19:00. Więc wchodząc o 16:30 zdążycie Państwo niewiele zobaczyć. Proszę jeszcze sprawdzić jakie godziny wejścia są dostępne na stronach dwóch pośredników, których powyżej w artykule polecam ewentualnie jako alternatywę właśnie w takich sytuacjach, gdy brakuje biletów.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Renata 20 marca 2024 - 17:30

Hej, wyczytalam w Pana blogu,ze jest mozliwosc zostawionia bagazu w szatni Muzeum pytanie czÿ jest to bezpieczne miejsce, np. są zamykane szafki.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 marca 2024 - 09:08

Nie, to nie są szafki. W ogóle w regulaminie Muzeów jest informacja, że nie biorą odpowiedzialności za pozostawione bagaże i żeby nie zostawiać kosztowności. Natomiast w praktyce nie słyszałem, żeby stało się coś złego. Zamykane szafki są w przechowalni bagażu przy Via Germanico 20 – to jakieś 200 m od wejścia do Muzeów Watykańskich. Łatwo zauważyć po takim żółtym szyldzie nad wejściem.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aleksandra 14 maja 2024 - 21:18

Właśnie jestem po zwiedzaniu Muzeów Watykańskich z przewodnikiem z Get your guide.Wizyta absolutnie nie spełniła moich oczekiwań. Wejście do Muzeów mieliśmy zaplanowane na 16.15.Pani przewodnik spóźniła się na miejsce zbiórki 0.5 h i w efekcie zwiedzanie rozpoczęło się o 17.05. Z zaplanowanych 2h,wycieczka trwała zaledwie 1h i ograniczyła się do kilku rzeźb, Galerii Map Geograficznych oraz Kaplicy Sykstyńskiej.Nie widzieliśmy żadnego malarstwa, również Rafaela jak i jego Pokoi Za tę cenę- prawie 300 zł za bilet było to wielkie rozczarowanie.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 maja 2024 - 08:57

Hej Aleksandra,
My polecamy Get Your Guide w kontekście biletu na samo zwiedzanie (bez przewodnika), gdy na oficjalnej stronie pula biletów jest już wyprzedana. Wówczas Get Your Guide jest świetną alternatywą. Jest trochę drożej, ale wchodzi się bez kolejki na konkretną godzinę – wiem, że wiele osób z tego korzysta i jest zadowolonych. W Get Your Guide nie ma polskojęzycznego przewodnika więc to mało popularny bilet wśród naszych rodaków. Raczej wszyscy wybierają tę opcję samego wejścia do Muzeów, bez przewodnika. Napisz reklamację do Get Your Guide – niech zwrócą przynajmniej część kosztów.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marcin 2 marca 2024 - 18:45

Cześć. Dziękuję za poradnik jak zwiedzić Muzea Watykańskie. Przy tej okazji mam pytanie…. Czy mając bilet na 11:30, wejdę od razu czy muszę być nieco wcześniej, bo jest jakaś kolejka? I czy ta godzina dotyczy punktualnego stawienia się czy są jakieś widełki np: 11:30 do 12:30? Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 marca 2024 - 09:07

Hej!
Są jakieś widełki czasowe, ale nie pamiętam czy wynosiły kwadrans czy pół godziny. Na pewno nie więcej niż 30 minut. Najbezpieczniej przyjść kwadrans przed czasem. Wchodzi się z pominięciem kolejki (jest specjalna tabliczka), ale przed odebraniem kartonikowego biletu trzeba jeszcze przejść kontrolę bezpieczeństwa.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aneta 10 marca 2024 - 21:46

Wybieramy się w kwietniu, znalazłam tu wiele cennych uwag, za co bardzo dziękuję.

Odpowiedz
Dominik 29 lutego 2024 - 09:14

Witam,
Tak informacyjnie może nie doczytałem na blogu, ale rezerwacja online jest możliwa (tak przynajmniej mi się wydaje) do 2 miesięcy do przodu

Odpowiedz
Piotr 26 lutego 2024 - 11:38

Dzień dobry,
W kwietniu wybieram się wraz ze znajomymi do Rzymu, w czasie pobytu mamy w planach zwiedzanie Muzeów Watykańskich wraz z Ogrodami Watykańskimi. Na oficjalnej stronie dostępne są dwie opcje:

1. Wycieczka z przewodnikiem (Ogrody Watykańskie + Kaplica Sykstyńska)
2. Wycieczka objazdowa busem (Watykan + muzea)

Moje pytanie dotyczy opcji nr 1, mianowicie czy po zakończeniu zwiedzania Ogrodów dostępne będzie dla nas jako zwiedzających całe Muzeum Watykańskie, czy tylko jego część, o której mowa w szczegółowych informacjach zawartych dla tego typu rezerwacji (Ogrody Watykańskie, Galeria Kandelabrów, Galeria Map Geograficznych, Galeria Tkanin oraz Kaplica Sykstyńska)?
Czytając komentarze zauważyłem, że podobne pytanie pojawiło się na przełomie stycznia/lutego, jednak z uwagi na mało precyzyjną informację zawartą na stronie muzeum chciałbym się upewnić przed dokonaniem rezerwacji, dlatego liczę na wyrozumiałość i z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Piotrek

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 lutego 2024 - 13:30

Panie Piotrze,
Na cenę tego biletu składają się tak naprawdę dwie kwestie: wstęp do Muzeów Watykańskich + zwiedzanie z przewodnikiem. Zaczniecie Państwo zwiedzanie od Ogrodów, a następnie przewodnik pokaże Wam fragment Muzeów z Kaplicą Sykstyńską na końcu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w pewnym momencie się odłączyć od grupy. Oczywiście Ogrodów nie mogą Państwo zwiedzać sami, ale później Muzea już tak. Wystarczy powiedzieć przewodnikowi, że na danym etapie się odłączacie i możecie zwiedzać Muzea w swoim tempie.

Życzę udanego wyjazdu do Rzymu!
Łukasz

Odpowiedz
Daniel 13 kwietnia 2024 - 19:19

Czy jest pan Pewien,ze ta opcja z odloczeniem jest bez problemu? Bo to byloby calkiem niezle rozwiazanie. Zwiedzanie ogrodow z przewodnikiem zaczyna sie o 9:00 wiec jezeli zwiedzanie ogrodow nie trwa kilka godzin to fajna opcja. Mam pytanie co to bagazu? nie mozna miec wogole torby? czy tylko jakies wymiary? I ostatnia kwestia co do restauracji. Czy sa tam progdukty bezglutenowe? Moze zwrocil Pan uwage?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 kwietnia 2024 - 15:13

Tak, można się odłączyć. Przecież bilety są sprawdzane przy wejściu do Muzeów, a później nikt nie weryfikuje tego, czy zwiedzasz sam, czy z przewodnikiem 🙂 Co do bagażu, zobacz na przechowalnie bagażu „Stow your bags” przy Via Germanico 20, czyli blisko wejścia do Muzeów Watykańskich. Jeśli chodzi o restaurację w Muzeach Watykańskich to niestety nie wiem 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
1 2