Rzym i Watykan - atrakcje, zabytki, porady i plan zwiedzania -> Muzea Watykańskie w 2024 r. w praktyce – zwiedzanie, bilety i wskazówki jak odnaleźć się wśród tysięcy eksponatów

Muzea Watykańskie w 2024 r. w praktyce – zwiedzanie, bilety i wskazówki jak odnaleźć się wśród tysięcy eksponatów

Autor: Łukasz Ropczyński
87 komentarzy 84,7 tysięcy wyświetleń
Muzea Watykańskie w praktyce – zwiedzanie, bilety i wskazówki jak odnaleźć się wśród tysięcy eksponatów. Na zdjęciu spiralne Schody Bramantego (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Muzea Watykańskie dysponują jedną z największych i najwspanialszych kolekcji dzieł sztuki na świecie. Podziwiać w nich można arcydzieła Giotta, Caravaggia, Perugina, czy Leonarda da Vinci. Żadne inne muzeum na świecie nie może poszczycić się całymi komnatami zdobionymi przez Rafaela, czy freskami Michała Anioła, które zachwycają w Kaplicy Sykstyńskiej. Papieże zgromadzili około 70 tys. światowej klasy dzieł sztuki, z czego 20 tys. jest udostępnione zwiedzającym. Muzea Watykańskie to łącznie 54 galerie, 1400 pomieszczeń i prawie ośmiokilometrowa trasa zwiedzania. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Zapraszam Cię do praktycznego i konkretnego przewodnika po Muzeach Watykańskich. Dowiesz się z niego jak zaplanować wizytę, gdzie – bez pośredników – kupić bilety, kiedy możliwe jest bezpłatne zwiedzanie i ile czasu zaplanować na wizytę w Muzeach.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Dodatkowo jeśli planujesz podróż do Rzymu, zobacz nasz artykuł Rzym w 5 dni – to gotowy plan zwiedzania i jednocześnie najpopularniejszy artykuł na blogu. W innym artykule polecamy sprawdzone noclegi w Rzymie. Dużą popularnością cieszy się też nasz przewodnik kulinarny, w którym piszemy o tym co i gdzie zjeść w Rzymie. Natomiast wszystkie 16 artykułów związanych z Rzymem znajdziesz w kategorii Rzym i Watykan.

Muzea Watykańskie – godziny otwarcia

Muzea Watykańskie – z pewnymi wyjątkami – są zazwyczaj otwarte:

 • w zależności od dnia od poniedziałku do soboty od 8:00 do 19:00 lub do 20:00 (ostatnie wejście o 17:00 lub o 18:00);
 • w ostatnie niedziele miesiąca – kiedy możliwe jest darmowe zwiedzanie – Muzea Watykańskie są czynne od 9:00 do 14:00 (ostatnie wejście o 12:30). Szczegóły na temat darmowego zwiedzania w dalszej części artykułu;
 • w pozostałe niedziele Muzea są zamknięte (za wyjątkiem niedzieli 24 grudnia 2023, kiedy Muzea są otwarte);

Ponadto muzea są zamknięte dla zwiedzających w dniach: 1 i 6 stycznia, 19 marca, 1 kwietnia, 1 maja, 29 czerwca, 14 i 15 sierpnia, 1 listopada, a także 25 i 26 grudnia.

Muzea Watykańskie – bilety, zniżki i zasady zwiedzania

Muzea Watykańskie - po lewej stronie widać wejście, a po prawej wyjście (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Muzea Watykańskie – po lewej stronie widać wejście, a po prawej wyjście (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bilety do Muzeów Watykańskich najlepiej zarezerwować jeszcze w Polsce, online na oficjalnej stronie Muzeów. Link do oficjalnej, rekomendowanej strony z biletami: https://tickets.museivaticani.va/home

Jeśli na oficjalnej stronie pula biletów jest już wyczerpana, wówczas można skorzystać z dwóch najpopularniejszych pośredników. Z biletami od tych firm nie ma problemów, ale są trochę droższe:

Muzea Watykańskie oferują różne rodzaje biletów. 1 stycznia 2024 r. miała miejsce podwyżka cen biletów:

 • 20,00 euro – bilet wstępu kupiony w kasie na miejscu (bez rezerwacji online).
 • 20,00 + 5,00 euro – bilet zarezerwowany online na oficjalnej stronie Muzeów Watykańskich z gwarancją wejścia o określonej godzinie bez kolejki. Opcja rekomendowana przez Kierunek Włochy.
 • 8,00 euro – ulgowy bilet wstępu dla dzieci powyżej 6 roku życia oraz dla uczniów i studentów do 25 roku życia (należy posiadać ze sobą ważną legitymację ze szkoły lub uczelni).
 • 8,00 + 5,00 euro – bilet ulgowy zarezerwowany online na oficjalnej stronie z wejściem poza kolejką.
 • bezpłatnie – dzieci do 6 roku życia.

Oficjalna strona z biletami do Muzeów Watykańskich

Oficjalna, rekomendowana strona z biletami do Muzeów Watykańskich:
https://tickets.museivaticani.va/home

Jeśli nie uda Ci się kupić biletów na oficjalnej stronie, możesz spróbować kupić bilety w kasie na miejscu (uwaga na kolejki i niewielką pulę biletów). Można też kupić bilety u dwóch najpopularniejszych pośredników, czyli Get Your Guide lub Tiqets.

kasy biletowe na pierwszym piętrze w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kasy biletowe na pierwszym piętrze w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli na oficjalnej stronie nie ma już dostępnych biletów na dany dzień, to oznacza, że w sprzedaży internetowej zostały wyczerpane. Nieoficjalnie wiadomo, że 80% biletów sprzedawanych jest przez internet.

Pozostaje wówczas zakup u pośredników i w agencjach, ale będzie trochę drożej. Możesz też zaryzykować i spróbować kupić bilet bezpośrednio w kasie na miejscu. Szczególnie po sezonie – czyli zimą – to się może udać 🙂

punkt, w którym rozpoczyna się zwiedzanie Muzeów Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
punkt, w którym rozpoczyna się zwiedzanie Muzeów Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Do Muzeów wchodzi się przez wejście po lewej stronie. Osoby posiadające rezerwację online na parterze odbierają swój bilet. Osoby bez rezerwacji kupują bilety na piętrze. Następnie ruchomymi schodami wyjeżdża się na górę, gdzie można wypożyczyć audio przewodniki.

Natomiast dawne główne wejście do Muzeów Watykańskich, teraz jest tylko wyjściem.

Porada praktyczna: bilety do Muzeów Watykańskich nie podlegają zwrotowi, ale raz można zmienić datę wizyty. Przetestowałem to rozwiązanie osobiście, kiedy w marcu 2022 r. spóźniłem się na samolot do Rzymu. Mailowo poprosiłem o zmianę terminu wizyty i po kilku godzinach otrzymałem nowy bilet. Natomiast – dla porównania – w Koloseum zmiana daty nie jest możliwa.

Muzea Watykańskie za darmo

Braccio Nuovo, Museo Chiaramonti, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Braccio Nuovo, Museo Chiaramonti, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Muzea Watykańskie za darmo można zwiedzać w ostatnią niedzielę miesiąca. Przygotuj się wówczas na około dwugodzinne oczekiwanie przed wejściem. Ponadto w ostatnią niedzielę miesiąca nie ma możliwości zarezerwowania wizyty online.

W niedzielę Muzea Watykańskie otwarte są od 9:00 do 14:00, ale ostatnie wejście możliwe jest do godziny 12:30.

Kalendarz i godziny otwarcia Muzeów Watykańskich w 2024 r.:

kalendarz otwarcia, Muzea Watykańskie w 2023 r. (źródło: museivaticani.va)
kalendarz otwarcia, Muzea Watykańskie w 2023 r. (źródło: museivaticani.va)

Ponadto przez cały rok za darmo do Muzeów Watykańskich mogą wchodzić między innymi:

 • Dzieci do 6 roku życia.
 • Wszyscy niepełnosprawni z orzeczoną niepełnosprawnością większą niż 74% (w Polsce chodzi o „znaczny stopień niepełnosprawności”). Jeśli osoba niepełnosprawna jest niesamodzielna, to za darmo może wejść także jej opiekun. Po bilet należy zgłosić się bez kolejki do stanowiska „Specjalne zezwolenia” i/lub „Recepcja”. Osoby niepełnosprawne nie rezerwują wizyty online.
 • Posiadacze następujących ważnych kart: Icom lub Icomos.

Ile czasu przeznaczyć na Muzea Watykańskie?

Galeria Map Geograficznych w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Galeria Map Geograficznych w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Minimum jakie należy przeznaczyć na zwiedzanie Muzeów Watykańskich to 3-4 godziny. Zwiedzanie najlepiej zaplanować z samego rana. Ten czas pozwoli na pobieżne zobaczenie najważniejszych dzieł sztuki.

Jednak nawet mając do dyspozycji cały dzień, nie sposób skupić się na wszystkim. Trasa zwiedzania to prawie 7 km, a wystawionych jest ponad 20 000 eksponatów spośród 70 000 wszystkich, którymi dysponują Muzea Watykańskie.

Muzea Watykańskie w praktyce – co trzeba wiedzieć?

Giardino Quadrato, a po prawej stronie Pinakoteka Watykańska (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Giardino Quadrato, a po prawej stronie Pinakoteka Watykańska (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podstawowe informacje na temat zwiedzania Muzeów Watykańskich:

 • Odzież – nieakceptowane są mini spódniczki, szorty, odkryte ramiona, zbyt duże dekolty i nakrycia głowy. Te informacje znajdują się na oficjalnych stronach Muzeów Watykańskich. Ponadto zwrócono tam także uwagę na tatuaże, które mogą obrażać religię katolicką.
 • Kontrola bezpieczeństwa – przed wejściem przechodzi się kontrolę bezpieczeństwa z wykrywaczem metalu. Podobną do tej jaka obowiązują w Koloseum czy na lotniskach.
 • Bagaże, walizki i plecaki należy pozostawić w szatni. Usługa jest bezpłatna. W szatni pozostawia się także parasole, statywy i kamery wideo.
 • Muzea Watykańskie można zwiedzać z dziećmi w wózku. Pracownicy podpowiadają, którędy najłatwiej można przejechać z wózkiem.
 • Natomiast całkowicie zabroniony jest wstęp ze zwierzętami, nawet z tymi najmniejszymi. Wyjątek stanowią psy przewodnicy osób niewidomych, pod warunkiem, że są na smyczy i w kagańcu.
 • Można robić zdjęcia do celów osobistych i domowych, ale bez lampy błyskowej. Całkowity zakaz robienia zdjęć obowiązuje w Kaplicy Sykstyńskiej pod rygorem odebrania aparatu lub telefonu przez obsługę.
 • Obowiązuje zakaz używania kijków do selfie i dronów.

Mapa Muzeów Watykańskich

Poniżej znajdziesz plan Muzeów Watykańskich – strefa wejściowa i pierwsze piętro. Tutaj możesz pobrać PDF z mapą i opisem wszystkich trzech poziomów Muzeów Watykańskich (plik w wysokiej rozdzielczości).

mapa - Muzea Watykańskie, strefa wejściowa i pierwsze piętro (źródło: museivaticani.va)
mapa – Muzea Watykańskie, strefa wejściowa i pierwsze piętro (źródło: museivaticani.va)

Nie drukuj tej mapy. Po wejściu do Muzeów Watykańskich można bezpłatnie odebrać plan w wersji papierowej, co znacznie ułatwia zwiedzanie.

Jak zwiedzać Muzea Watykańskie?

Pinakoteka Watykańska

wejście do Pinakoteki Watykańskiej (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wejście do Pinakoteki Watykańskiej (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Mimo, że – według oficjalnej mapy Muzeów Watykańskich – Pinakotekę lepiej zostawić na dalszy etap zwiedzania, to ja każdą wizytę w Muzeach lubię rozpocząć właśnie w tym miejscu. I to nie tylko dlatego, że Pinakoteka jest tuż obok punktu, w którym wchodzi się do Muzeów.

Pinakotekę otworzono 27 października 1932 roku w budynku specjalnie zbudowanym przez architekta Luca Beltramiego na polecenie papieża Piusa XI. Galeria w swoim posiadaniu ma obecnie 460 obrazów (z okresu od XIII do XIX wieku) rozmieszczonych chronologicznie w 18 salach. Wśród nich dzieła takich mistrzów jak Raffaello Santi, Leonardo da Vinci, Giotto, Perugino czy Caravaggio.

Poliptyk Stefaneschi (autorstwa Giotto di Bondone)

Poliptyk Stefaneschi autorstwa Giotto di Bondone w Pinakotece, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Poliptyk Stefaneschi autorstwa Giotto di Bondone w Pinakotece, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Poliptyk – czyli dzieło namalowane na kilku płaszczyznach – autorstwa Giotto di Bondone, przy którym pomagali mu jego uczniowie. Samego mistrza zajmowało wówczas wiele innych dzieł. Giotto to urodzony w XIII wieku malarz i architekt, który tworzył też freski w Bazylice św. Franciszka w Asyżu i w kościele Santa Croce we Florencji.

Dzieło, mające formę malowanego z obu stron tryptyku, powstało na zamówienie kardynała Stefaneschiego. Stąd nazwa poliptyku. Poliptyk miał zdobić starożytną Bazylikę św. Piotra w Rzymie.

Na awersie poliptyku, w jego centralnej części, znajduje się św. Piotr, siedzący na tronie w otoczeniu aniołów i świętych, u stóp którego klęczą donator – kardynał Stefaneschi oraz papież Celestyn V.

Przemienienie Pańskie (obraz Rafaela)

pośrodku "Przemienienie Pańskie", obraz Rafaela, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pośrodku „Przemienienie Pańskie”, obraz Rafaela, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jedna z sal Pinakoteki w całości poświęcona jest twórczości Rafaela. Jest tu przyciemnione światło, a dzieła sztuki znajdują się za specjalnym szkłem, które ma je dodatkowo chronić.

Centralne miejsce w sali Rafaela zajmuje obraz „Przemienienie Pańskie”. Rafael malował go od 1516 r. przez kolejne cztery lata. Dzieła nie zdążył ukończyć przed śmiercią, dlatego pracę dokończył jego uczeń Giulio Romano.

sala z dziełami Rafaela w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
sala z dziełami Rafaela w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

„Przemienienie Pańskie” początkowo znajdowało się w kościele San Pietro in Montorio w Rzymie, skąd w 1797 r. skradły go wojska Napoleona. Obraz trafił do Luwru, ale po upadku Bonapartego wrócił w końcu do Włoch.

"Przemienienie Pańskie" Rafaela w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
„Przemienienie Pańskie” Rafaela w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dzieło przedstawia scenę Przemienienia Jezusa na górze Tabor – towarzyszą mu Mojżesz i Eliasz. Poniżej, na wierzchołku góry, widać oślepionych blaskiem apostołów: Piotra, Jakuba Starszego i Jana Ewangelistę. Z kolei u dołu uwagę zwraca chłopiec opętany przez demony, którego przyprowadzili rodzice w nadziei, że zostanie uzdrowiony przez uczniów Chrystusa. Widać zamęt. Tylko dwie osoby z tłumu wskazują na rozgrywającą się u góry scenę. Ma to sugerować, że to u Jezusa należy szukać pomocy.

Natomiast po bokach są jeszcze dwa inne obrazy Rafaela – po lewej „Madonna z Foligno”, a po prawej „Koronacja Dziewicy Maryi”.

Arrasy Rafaela

Ostatnia Wieczerza, jeden z arrasów Rafaela, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Ostatnia Wieczerza, jeden z arrasów Rafaela, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W tej samej sali wystawione są także arrasy Rafaela. Zostały wykonane na zamówienie papieża Leona X, syna Wawrzyńca Wspaniałego. Arrasy powstawały od 1515 do 1521 r. i przedstawiają sceny z życia św. Piotra i św. Pawła.

Arrasy Rafaela w przeszłości znajdowały się w Bazylice św. Piotra, a okazjonalnie także w Kaplicy Sykstyńskiej.

Święty Hieronim na pustyni (obraz Leonarda Da Vinci)

"Święty Hieronim na pustyni", obraz Leonarda Da Vinci, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
„Święty Hieronim na pustyni”, obraz Leonarda Da Vinci, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

„Święty Hieronim na pustyni” to obraz będący w fazie szkicu, który nie został nigdy ukończony. Tworzony w latach 1479-1481 przez mistrza włoskiego renesansu Leonarda Da Vinci. Ponadto to jedyny obraz autorstwa Leonardo da Vinci, który jest w Rzymie i Watykanie.

Nie wiadomo kto zlecił wykonanie obrazu i gdzie ostatnie obraz miał trafić. Dzieło przedstawia półnagiego św. Hieronima ze Strydonu, który pokutuje na pustyni w pobliżu dzisiejszej miejscowości Aleppo. To nawiązanie do życiorysu świętego, który w trakcie choroby, zainspirowany snem, podjął decyzję o rezygnacji ze studiów nad literaturą pogańską. Następnie wybrał się na pustynię, by odpokutować, a później poświęcił się studiom języka hebrajskiego i tekstów biblijnych.

Dziedziniec Pinii

Dziedziniec Pinii, w oddali widać niespełna 4-metrową szyszkę wykonaną z brązu (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Dziedziniec Pinii, w oddali widać niespełna 4-metrową szyszkę wykonaną z brązu (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dziedziniec Pinii (wł. Cortile della Pigna), określany jest też jako Dziedziniec Szyszki. Został zaprojektowany przez Donato Bramante. Jego nazwa pochodzi od niespełna 4-metrowej szyszki wykonanej z brązu, która w przeszłości była fontanną. Pinia pierwotnie stała w pobliżu Panteonu obok Świątyni Izydy. W średniowieczu została przeniesiony na dziedziniec Bazyliki św. Piotra, a w obecnym miejscu znajduje się od 1608 r.

"Sfera con sfera" autorstwa Arnaldo Pomodoro, Dziedziniec Pinii, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
„Sfera con sfera” autorstwa Arnaldo Pomodoro, Dziedziniec Pinii, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Drugą rzeźbą, która przyciąga wzrok na Dziedzińcu Pinii, jest złocista „Sfera con sfera”, wykonana z brązu, autorstwa włoskiego złotnika i rzeźbiarza Arnaldo Pomodoro. Dzieło powstało w 1990 r. i od razu trafiło na dziedziniec Muzeów Watykańskich.

Braccio Nuovo

Braccio Nuovo w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Braccio Nuovo w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Braccio Nuovo jest częścią watykańskiego Museo Chiaramonti. Kolekcja rzeźb znajduje się w stosunkowo nowej części Muzeów, w neoklasycystycznym budynku oddanym do użytku w 1822 r. W Braccio Nuovo prezentowane są popiersia portretowe imperatorów oraz rzeźby słynnych postaci starożytności. Ponadto są też rzymskie repliki słynnych greckich oryginałów.

Nil, Braccio Nuovo w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Nil, Braccio Nuovo w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jedną z rzeźb najbardziej zwracających uwagę w Braccio Nuovo jest Nil. Został odnaleziony w 1513 r. na Polach Marsowych, ale sama rzeźba – według różnych źródeł pochodzi z końca I lub z II wieku. Po jej odnalezieniu papież Leon X nakazał umieścić posąg w ogrodach Pałacu Belwederskiego na Watykanie. Za pontyfikatu Klemensa XIV dzieło zostało odrestaurowane, a braki uzupełniono innym rodzajem marmuru (łatwo więc to dzisiaj poznać).

Muzeum Pio Clementino

Cortile Ottagono, Muzeum Pio - Clementino, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Cortile Ottagono, Muzeum Pio – Clementino, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Znajdujące się w dawnym Pałacu Belwederskim Muzeum Pio Clementino – czyli Muzeum Piusa i Klemensa – uchodzi za jedną z najcenniejszych części Muzeów Watykańskich. Podziwiać tam można antyczne rzeźby, popiersia i mozaiki. Najważniejsze dzieła wystawione są na Cortile Ottagono, czyli na charakterystycznym, ośmiobocznym dziedzińcu.

Miłośnicy sztuki tylko na samo Muzeum Pio Clementino potrafią przeznaczyć cały dzień. Jednak w trakcie kilkugodzinnej wizyty w Muzeach Watykańskich, warto skupić się na kilku najważniejszych dziełach.

Laokoon

Laokoon ze swoimi synami, rzeźba przypuszczalnie powstała około 50 r. p.n.e.
Laokoon ze swoimi synami, rzeźba przypuszczalnie powstała około 50 r. p.n.e.

Jedno z najsłynniejszych dzieł greckich. Przedstawia Laokoona i jego synów walczących z wężami morskimi. Dzieło jest pełne dramaturgii. Znajdujący się po prawej stronie starszy syn ma jeszcze szansę na ratunek. Jednak jego młodszy brat zginął już w uścisku węża. Sam Laokoona walczy nadludzkim wysiłkiem, ale ma już świadomość, że ta walka będzie przegrana.

Rzeźba przypuszczalnie powstała około 50 r. p.n.e., chociaż badacze wciąż się co do tego spierają. Dzieło to miało duże znaczenie w sztuce późniejszego renesansu i było inspiracją dla ówczesnych artystów.

Rzeźbę znaleziono w 1506 r. w ruinach Złotego Domu Nerona w Rzymie. Było to wielkie wydarzenie. Dzieło odkupił papież Juliusz II, ale wymagało ono prac rekonstrukcyjnych w trakcie których nieco zmieniono jego układ. W 1798 r. rzeźbę zrabowali Francuzi, ale po upadku Napoleona, w 1815 r., powróciła do Watykanu.

Apollo Belwederski

Apollo Belwederski w Muzeach Watykańskich
Apollo Belwederski w Muzeach Watykańskich

Posąg Apollo Belwederski znajduje się na dziedzińcu Cortile Ottagono. Rzeźba powstała w II wieku i jest kopią wykonanego w IV wieku p.n.e. greckiego oryginału autorstwa Leocharesa.

Rzeźba przedstawia greckiego boga Apollo, który trzymał w dłoni łuk i spogląda za strzałą, którą wystrzelił.

Tors Belwederski

Tors Belwederski w Muzeum Pio Clementino, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Tors Belwederski w Muzeum Pio Clementino, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wśród wielu innych, cennych eksponatów, warto jeszcze zatrzymać się przy Torsie Belwederskim. To dzieło z I wieku p.n.e., które wywarło ogromny wpływ na późniejszą twórczość Michała Anioła. Artysta był zachwycony rzeźbą i wielokrotnie ją studiował.

Autorem Torsu Belwederskiego jest grecki rzeźbiarz Apollonios z Aten. Nie jest pewne kogo konkretnie przedstawia to dzieło. Może to być Herakles, Polifem albo Prometeusz.

Galeria Map Geograficznych

Galeria Map Geograficznych w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Galeria Map Geograficznych w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Galeria Map Geograficznych to ponad 100-metrowy, piękny korytarz, w którym podziwiać można mapy przedstawiające ówczesne Włochy. Ich autorem jest matematyk i geograf, dominikanin Ignazio Danti.

Natomiast sufit korytarza zaprojektował Cesare Nebbia. Poszczególne sceny przedstawiają wydarzenia z życia świętych.

Galeria Map Geograficznych jest dość wąska. Jedna lub dwie wycieczki stojące w korytarzu potrafią skutecznie sparaliżować ruch w tym miejscu. Dodatkowo część turystów spieszy się aby zobaczyć Pokoje Rafaela i Kaplice Sykstyńską. Warto jednak zatrzymać się tu na dłużej i zobaczyć jak pieczołowicie i dokładnie przygotowano poszczególne mapy. Zachwyca piękno kolorów i niezwykła precyzja.

Na jednej ścianie znajdują się mapy przedstawiające terytoria nad Adriatykiem, natomiast na drugiej stronie ziemie nad morzem Tyrreńskim i morzem Liguryjskim.

Galerię Map otworzono w 1581 r. Natomiast kilka lat temu mapy zostały odrestaurowane. Przez 4 lata zajmował się tym 20 osobowy zespół najlepszych specjalistów. Nie trzeba chyba dodawać jak kosztowne były to prace.

Jan III Sobieski pod Wiedniem

obraz "Jan III Sobieski pod Wiedniem" Jana Matejki, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
obraz „Jan III Sobieski pod Wiedniem” Jana Matejki, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jan Sobieski pod Wiedniem, nazywany też Odsieczą Wiedeńską, to największy obraz w Muzeach Watykańskich. Przedstawia scenę, w trakcie której król Jan III Sobieski wręcza list kanonikowi Denhoffowi, wysłannikowi papieża Innocentego XI. W liście znajdowała się wiadomość o pokonaniu wojsk tureckich u bram Wiednia.

Obraz powstał w latach 1882-1883. W dniu 200 rocznicy zwycięstwa pod Wiedniem obraz wystawiono w stolicy Austrii i każdy miał możliwość, aby za darmo go zobaczyć. W grudniu 1883 Jan Matejko wraz z polską delegacją wyjechał do Rzymu. Osobiście wręczył wówczas obraz papieżowi Leonowi XIII nie jako własne dzieło, ale jako dar narodu polskiego.

Pokoje Rafaela / Stanze di Raffaello

Pokoje Rafaela, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pokoje Rafaela, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W drodze do Kaplicy Sykstyńskiej dużą uwagę przykuwają Pokoje Rafaela (wł. Stanze di Raffaello). To jedno z najważniejszych miejsc w Muzeach Watykańskich. W 1503 r. papież Juliusz II zlecił ozdobienie swojego watykańskiego apartamentu, 26-letniemu wówczas Rafaelowi. Praca nad ozdobieniem pomieszczeń mistrzowi renesansu, zajęła resztę życia.

Pokoje Rafaela, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pokoje Rafaela, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Cztery pokoje znajdują się na drugim piętrze Pałacu Apostolskiego (wł. Palazzo Apostolico).

Freski przedstawiają sceny dotyczące teologii, filozofii i prawa. Nad malarską dekoracją Rafael pracował wraz ze swoimi uczniami w latach 1508-1524. Artysta zmarł w trakcie prac nad trzecim pokojem, który ukończyli jego uczniowie. Natomiast czwarty pokój w całości udekorowali uczniowie, którzy bazowali na projekcie Rafaela.

Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska (fot. isogood)
Kaplica Sykstyńska (fot. isogood)

Tłumnie odwiedzana Kaplica Sykstyńska to prawdziwe arcydzieło. Początkowo nie była tak zachwycająca jak dziś. Zbudowano ją na polecenie papieża Sykstusa IV w 1475 r. Pierwsze freski pojawiły się w 1481 r., a ich autorami byli Perugino (mistrz Rafaela), Botticelli, Pinturicchio i Ghirlandaio (mistrz Michała Anioła).

Dopiero papież Juliusz II zatrudnił Michała Anioła do prac nad sklepieniem Kaplicy Sykstyńskiej, co na zawsze odmieniło to wyjątkowe miejsce. Chociaż – tak naprawdę – wcale nie było oczywiste, że Michał Anioł podejmie się wyzwania. Początkowo odmówił papieżowi, ponieważ jego ulubionym zajęciem było rzeźbienie.

W czasie gdy niemal tuż obok Rafael zdobił słynne pokoje, po sąsiedzku Michał Anioł – inny geniusz epoki renesansu – poświęcił sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej aż 4 lata intensywnych prac. Wyzwanie było niezwykle trudne. Michał Anioł stworzył specjalne rusztowanie, a malując leżał lub stał na nim. Znosił też upał i chłód oraz ociekającą na jego głowę farbę. Uważa się, że całe sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej Michał Anioł namalował sam, czyli zupełnie inaczej niż Rafael, który tworząc freski w watykańskich pokojach, korzystał z pomocy współpracowników.

sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej (fot. RealityImages)
sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej (fot. RealityImages)

Sklepienie podzielone jest na dziewięć głównych scen, w których pojawia się ponad 300 postaci. Patrząc od ołtarza przedstawione są następujące sceny:

 • Bóg oddziela światło od ciemności;
 • Bóg tworzy słońce i księżyc;
 • Oddzielenie morza od lądów;
 • Stworzenie Adama;
 • Stworzenie Ewy;
 • Grzech Pierworodny (zerwanie owocu i wypędzenie z raju);
 • Ofiara Noego;
 • Potop;
 • Synowie Noego (Cham wyśmiewa pijanego ojca, dwaj inni synowie okrywają go).
sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej (fot. halina_photo)
sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej (fot. halina_photo)

Wszystkie freski w Kaplicy Sykstyńskiej zajmują 1100 metrów kwadratowych.

Dodatkowo ciekawostką jest fakt, że Kaplica Sykstyńska ma te same wymiary co świątynia króla Salomona w Jerozolimie.

Nad sklepieniem Kaplicy Sykstyńskiej Michał Anioł pracował od 1508 do 1512 r.

Sąd Ostateczny

Sąd Ostateczny w Kaplicy Sykstyńskiej (fot. ilfede)
Sąd Ostateczny w Kaplicy Sykstyńskiej (fot. ilfede)

Natomiast Sąd Ostateczny – zajmujący jedną ze ścian Kaplicy Sykstyńskiej – zaczął powstawać ponad ćwierć wieku później, w roku 1536.

Ważne: w Kaplicy Sykstyńskiej obowiązuje bezwzględny zakaz rozmawiania, fotografowania i filmowania. Obsługa ma prawo zarekwirować sprzęt fotograficzny jeśli ktoś nie podporządkowuje się zasadom. W tej części artykułu wyjątkowo zamieściłem licencjonowane zdjęcia kupione w banku zdjęć – sam nie fotografowałem Kaplicy Sykstyńskiej.

Do 1536 roku na ścianie ołtarza znajdowały się dwa okna, w przy nich freski Pietro Perugina. Okna zamurowano a freski zniszczono. Wszystko po to, aby dać Michałowi Aniołowi miejsce pod namalowanie Sądu Ostatecznego.

Sąd Ostateczny w Kaplicy Sykstyńskiej (fot. anitasstudio)
Sąd Ostateczny w Kaplicy Sykstyńskiej (fot. anitasstudio)

Sąd Ostateczny przedstawia mroczną scenę z księgi Apokalipsy. Ogromny fresk Michał Anioł podzielił na trzy główne części: niebo, czyściec, a na dole piekło.

Chrystus przychodzi na ziemię, aby sądzić żywych i umarłych. Jest on przedstawiony zupełnie inaczej niż w poprzednich dziełach Michała Anioła. Tutaj ciało Chrystusa jest muskularne. Prawdopodobnie mistrz renesansu zainspirował się sztuką antyczną, która także jest w zbiorach Muzeów Watykańskich. Mowa oczywiście o Torsie Belwederskim.

Natomiast delikatna twarz Chrystusa zdaje się być zainspirowana głową Apolla z Pałacu Belwederskiego.

Z prawej strony widać jak grzesznicy są zsyłani do piekła. Ich twarze wyglądają na przepełnione strachem. Natomiast z lewej strony widać ludzi przyjętych do nieba, na twarzach których pojawia się ulga.

Po lewej stronie – tuż obok Chrystusa – widać Dziewicę Maryję. To jedyna kobieta w pełni ubrana.

Widok na kopułę Bazyliki św. Piotra

widok na kopułę Bazyliki św. Piotra z tarasu przed Pinakoteką, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na kopułę Bazyliki św. Piotra z tarasu przed Pinakoteką, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na zakończenie zwiedzania Muzeów Watykańskich warto jeszcze raz wyjść na taras przed Pinakoteką i spojrzeć na kopułę Bazyliki św. Piotra. Takiego pamiątkowego kadru nie uwiecznisz nigdzie indziej.

widok na kopułę Bazyliki św. Piotra z tarasu przed Pinakoteką, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na kopułę Bazyliki św. Piotra z tarasu przed Pinakoteką, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kopuła Bazyliki została zaprojektowana przez Michała Anioła. Artysta nadzorował jej budowę przez 18 lat, aż do końca swojego życia. Sama budowa potrwała jednak o wiele dłużej. Kopuła ma niespełna 133 m wysokości i udostępniona jest dla zwiedzających. Na górze znajduje się taras z najpiękniejszym widokiem na Rzym. Szczegóły na temat wyjścia na kopułę Bazyliki św. Piotra znajdziesz w moim przewodniku Rzym i Watykan – gotowy plan zwiedzania na 5 dni.

Zobacz także do artykułu, w którym opisuję inne najpiękniejsze punkty widokowe w Rzymie.

Schody Bramantego

spiralne schody w Muzeach Watykańskich inspirowane projektem Bramantego (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
spiralne schody w Muzeach Watykańskich inspirowane projektem Bramantego (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Spiralne schody, potocznie nazywane Schodami Bramantego, to pewnie jedne z najczęściej fotografowanych schodów na świecie.

Jednak schody nie są tak stare, jak mogłoby się wydawać. Powstały dopiero w 1932 r. za sprawą projektu Giuseppe Momo. Balustrada wykonana została z brązu i ozdobiona papieskimi herbami. Natomiast sam projekt był wzorowany na słynnych Schodach Bramantego z 1512 roku, łączących Pałac Belwederski z dziedzińcem.

Gdzie znajdują się Muzea Watykańskie i jak dojechać?

Najłatwiej metrem linii A. Wysiądź na stacji Ottaviano, to zaledwie 500 m od wejścia do Muzeów Watykańskich. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat cen biletów i zniżek dla dzieci w komunikacji miejskiej w Rzymie, to zajrzyj do artykułu metro w Rzymie i komunikacja miejska.

Idąc do Muzeów Watykańskich ze stacji Ottaviano warto wybrać trasę nieco naokoło i przejść przez Piazza Risorgimento. Będziesz mieć wówczas możliwość podziwiania murów watykańskich.

Muzea Watykańskie – co jeszcze warto wiedzieć?

Starałem się, aby ten artykuł zawierał maksymalną ilość konkretów i wskazówek. Dlatego opisy dzieł sztuki są tu równie ważne jak porady praktyczne. O biletach, godzinach otwarcia i zasadach zwiedzania pisałem na początku tego przewodnika. Na koniec jeszcze kilka rad:

 • Podsumowując – zwiedzanie Muzeów Watykańskich najlepiej zaplanować z samego rana. Trudno przewidzieć, czy spędzisz w nich 3 godziny czy 6. Jeśli zostanie Ci czas, to po zwiedzaniu Muzeów Watykańskich wybierz się od razu do Bazyliki św. Piotra. Może też zdążysz tego samego dnia wejść na kopułę Bazyliki.
 • Uważaj na restauracje i bary zlokalizowane naprzeciwko wejścia do Muzeów Watykańskich, ponieważ mają bardzo złe opinie. Natomiast blisko Muzeów Watykańskich jest restauracja Il Colibrì. To nasze odkrycie, zresztą nasi Czytelnicy chętnie z niego korzystają. Szczegóły na temat tej restauracji – i kilku innych – znajdziesz także w artykule co i gdzie zjeść w Rzymie.
 • Jeśli wciąż się wahasz, czy zarezerwować bilety online, to nie ma się nad czym zastanawiać. Po pierwsze oczekiwanie w rzymskim upale w kolejce po bilety to żadna przyjemność. Po drugie, nie wiadomo czy bilety na miejscu będą jeszcze dostępne. Dlatego lepiej wejść bez kolejki, a zaoszczędzony czas poświęcić na dłuższe zwiedzanie samych Muzeów.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

87 komentarzy

Małgorzata 24 marca 2023 - 12:40

czy istnieje możliwość otrzymania takiego opisu zwiedzania na meila w formie do wydrukowania, Wybieram się do Muzeów w maju i chciałabym mieć to przy sobie aby na bieżąco czytać o poszczególnych „eksponatach” , nie lubię robić tego on-line z komórki

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 marca 2023 - 17:17

Dzień dobry,

Planujemy właśnie przygotowanie takich plików do wydrukowania, opisujących dane miejsca w skrócie, ale na razie nie są gotowe.

Póki co jedyna możliwość to samodzielne przekopiowane fragmentów tekstu do Worda i wydrukowanie bez zdjęć.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 24 września 2023 - 10:53

przecież samemu można sobie to spdf-ować przez na komórce i wysłać z komórki na maila

Odpowiedz
Agata 2 kwietnia 2023 - 21:54

Wybieramy się w pod koniec kwietnia do Rzymu – oczywiscie nie ma już biletów on line do Muzeum Watykańskich – jeśli kupować przez pośredników to masz jakieś „polecajki”?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 kwietnia 2023 - 10:46

Takim pośrednikiem, z biletami od którego nie ma problemów jest ten: https://www.getyourguide.com/vatican-museums-l2738/skip-the-line-vatican-museums-sistine-chapel-ticket-t62214/?partner_id=TH1CW08&utm_medium=online_publisher

Będzie trochę drożej niż bezpośrednio, ale wejdziecie bez kolejki, a bilet jest pewny.

Odpowiedz
Marta 13 kwietnia 2023 - 07:28

Dzień dobry,
będziemy w Rzymie przez najblizszy tydzień *2 osobydorosłe i 2 dzieci (10 i15 lat). Nie ma już biletów online do Muzeów Watykanskich. Co Pan sądzi o Vatican City Tour and Museums-open bus. Czy warto w ogóle rozważać tą opcję? To nasz pierwszy pobyt w Rzymie, ale z Pana poradami zwiedziliśmy Wenecję i okolice jez.Garda ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 kwietnia 2023 - 13:01

Dzień dobry,

Jeśli na oficjalnej stronie Muzeów Watykańskich nie ma już biletów, to proszę zobaczyć czy są u tego pośrednika:
https://www.getyourguide.com/vatican-museums-l2738/skip-the-line-vatican-museums-sistine-chapel-ticket-t62214/?partner_id=TH1CW08&utm_medium=online_publisher

Będzie odrobinę drożej, ale oni są uczciwi, a z biletami kupowanymi przez nich nie ma problemów. Proszę porównać cenę samych biletów do Muzeów u pośrednika i cenę tych biletów ze zwiedzaniem Ogrodów, które zostały na oficjalnej stronie i zdecydować.

Natomiast autobus z wycieczką po ogrodach był bez polskiego audio przewodnika. Chyba nic w tym względzie się nie zmieniło.

Życzę udanego wyjazdu!
Łukasz

Odpowiedz
Agata 14 kwietnia 2023 - 16:33

A czy bilety od tego pośrednika także trzeba „gdzieś odbierać” czy wystarczy podejść do bramki wejścia? Z góry za odpowiedź 🙂

Łukasz Ropczyński 17 kwietnia 2023 - 10:04

To zależy od rodzaju biletu jaki wybierzesz. Zazwyczaj idzie się z tym biletem prosto do kasy muzeów, ale niektóre bilety wymagają odebrania w ich biurze tuż obok Muzeów Watykańskich. Taka informacja powinna się pojawić na końcowym etapie zakupu. Jednak z tymi biletami Czytelnicy nigdy nie zgłaszali mi problemów, a często po prostu nie ma alternatywy.

Pozdrawiam,
Łukasz

Marta 15 kwietnia 2023 - 10:13

Dziękuję za odpowiedź. Zarezerwowałam bilety przez tego pośrednika. Pozostaje liczyć na ładną pogodę, bo prognoza średnia ? pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz
Lukasz 23 kwietnia 2023 - 21:49

Cześć,
W sprzedaży na oficjalnej stronie są dostępne bilety z przewodnikiem i jest tam napisane, że zwiedzania trwa dwie godziny. Ty jednak piszesz nawet o sześciu godzinach. Skąd taka różnica i czy po zwiedzaniu z przewodnikiem można zostać dłużej i obejrzeć coś na spokojnie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 kwietnia 2023 - 18:19

Hej,

Ja pisałem, że czas od 3 do 6 godzin wystarczy na pobieżne przejście przez najważniejsze korytarze, galerie i zatrzymanie się na dłużej przy kilkunastu najważniejszych dziełach, na dziedzińcu oraz spędzenie nieco czasu w Kaplicy Sykstyńskiej. 3 godziny to jest absolutnie minimum. Przeciętny turysta po 4-6 godzinach jest już przytłoczony ilością eksponatów, zmęczony tłumem i kończy zwiedzanie. Nie sposób skupić się na wszystkim 🙂 Do tych Muzeów z przyjemnością się wraca po pewnym czasie.

Na oficjalnej stronie są różne oferty zwiedzania z przewodnikiem – są też 2-godzinne. Przewodnicy czasem robią „uprzejmość” swojej Grupie i z Kaplicy Sykstyńskiej wyprowadzają zwiedzających prosto do Bazyliki św. Piotra (turysta zwiedzający indywidualnie nie może tak przejść). Jest to spowodowane oszczędnością czasu – powrót z Kaplicy Sykstyńskiej w stronę głównego wyjścia jest długi i dla niektórych męczący. Jeśli nawet przewodnik z Muzeów coś takiego na koniec zaproponuje, to przecież możesz się odłączyć od Grupy w tym momencie i zwiedzać Muzea samemu.

Życzę miłego pobytu w Rzymie!
Łukasz

Odpowiedz
Monika 28 kwietnia 2023 - 12:51

bardzo fajnie że aktualizujecie artykuły to bardzo ważne w dzisiejszych czasach. doceniam bardzo:)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 16:14

Dziękujemy! 🙂

Odpowiedz
Karolina 3 maja 2023 - 09:34

Hej, czy istnieją audioprzewodniki po Muzeach Watykańskich w j.polskim?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 18:45

Hej, nie – niestety w Muzeach Watykańskich nie ma audioprzewodnika w języku polskim.

Dostępne języki to: włoski, angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, japoński, koreański, chiński, rosyjski i portugalski.

Odpowiedz
Anna 10 maja 2023 - 09:33

Dzień dobry,
Czy można podczas zwiedzania mieć ze sobą mały plecak na wodę i inne drobiazgi? Czy wszystko musi iść do szatni?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 maja 2023 - 18:30

Dzień dobry,

To personel podejmuje ostateczną decyzję, ale torebki i małe plecaczki nie są problemem. Jeśli uznają, że plecak jest za duży, to przechowalnia jest darmowa.

Napojów nie można wnosić. Poza tym w regulaminie jest mowa o dopuszczalnych wymiarach 40x35x15 cm – większe powinny trafić do przechowalni, ale nikt tam z linijką nie stoi 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomek 14 maja 2023 - 23:27

CZeść, jak dobrze zrozumiałem darmowe wejścia do muzeum w ostatnią niedzielę (będziemy tam 25.06.) są „z kolejki”. Nie trzeba mieć wcześniej żadnych wejściówek? Kto pierwszy to lepszy? Dużo wcześniej trzeba być przed otwarciem?
P.S. kierunekwlochy to świetna strona bardzo pomocna. Dzięki za mega robotę!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 maja 2023 - 11:43

Tak, nie ma możliwości rezerwacji wejścia w „darmową niedzielę”. Trzeba stać w kolejce, a ostatni zwiedzający w tym dniu są wpuszczani o 12:30.

Nie ma reguły kiedy przyjść, ale zazwyczaj to długo ponad godzina albo nawet dwie godziny stania w kolejce.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dominika 1 listopada 2023 - 20:15

Odnośnie darmowych wejść do muzeum my wybieramy się 26.11 gdzie trzeba się ustawić w kolejce i czy należy pobierać jakieś bilety w kasach ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 listopada 2023 - 09:43

Hej Dominika,

Kolejka w tym dniu będzie tylko jedna i tak długa, że od razu poznasz jej koniec. Trzeba w kasie odebrać darmowy bilet, z którym następnie wchodzi się do Muzeum.

Koniec listopada to już niski sezon w Rzymie, ale przygotuj się na około godzinne oczekiwanie. W miesiącach wiosennych i wczesną jesienią kolejka jest na ponad dwie godziny stania, więc i tak końcem listopada nie będzie źle. To tak na pocieszenie 😉

Miłego wyjazdu!
Łukasz

Odpowiedz
Łukasz 23 maja 2023 - 23:12

Czy w ostatnią niedzielę miesiąca jest również możliwy dostęp do ogrodów watykańskich?

Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 maja 2023 - 12:09

Nie. W tym dniu nie jest możliwe zwiedzanie Ogrodów Watykańskich.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
iza 8 czerwca 2023 - 10:06

Dzień dobry,

Weszłam na oficjalna stronę muzeów aby zakupić bilety, jest tam wiele opcji, co należy wybrać? Wszystkie opcje? Ponadto mam.pytanie, syn ma.7 lat , dzieci do lat 6 wchodzą za darmo , a dzieci od 7 mają mieć legitymację, ale syn jest w zerówce, nie ma legitymacji, co w takiej sytuacji zrobić? Wykupić bilet jak.dla dorosłego?

Pozdrawiam
Iza

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 czerwca 2023 - 21:54

Dzień dobry,

Nie, przecież syn będzie miał dowód osobisty lub paszport. Chodzi o dokument potwierdzający wiek, zresztą wątpię, żeby 7-latka ktoś prosił o dokument uprawniający do zniżki 😉

Ta „legitymacja” to jest cytat z oficjalnej strony Muzeów Watykańskich. Rzeczywiście muszę to doprecyzować w powyższym artykule.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aneta 5 grudnia 2023 - 01:21

Dzień dobry,
Będziemy zwiedzać Watykan z rocznym dzieckiem, mamy kupione bilety on-line dla siebie, wiem, że dzieci do 6 roku wchodzą za darmo ale chyba też muszą mieć bilet? czy trzeba po niego stać w tych gigantycznych kolejkach na miejscu? drugie pytanie czy da się zwiedzać muzea z wózkiem? czy można ewentualnie zostawić gdzieś wózek a dziecko wziąć w nosidło? i ostatnia rzecz, czy wpuszcza nas z torbą z rzeczami dla dziecka woda, jedzenie itd?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 grudnia 2023 - 20:58

Dzień dobry,

Bilet internetowy też wymienia się w kasie na taki mały bilet kartonikowy więc przy tej okazji dostaniecie Państwo bilet dla dziecka. Do tej kasy nie ma kolejki. Wchodzi się w ogóle z pominięciem kolejki. Muzea można zwiedzać z dzieckiem w wózku i oczywiście można w nim mieć rzeczy dla dziecka. Pracownicy są bardzo uprzejmi i jak będą widzieć, że jesteście z wózkiem, to będą Wam pomagać i wskazywać drogę z pominięciem schodów 🙂 Bez obaw. Pod tym względem oni są bardzo życzliwie nastawieni do rodzin z małymi dziećmi.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
marzena 23 lipca 2023 - 18:20

Witam
Wybieram się do Rzymu w pażdzierniku i mam dylemat dotyczący biletów do Muzeum Watykańskiego i Ogrodów. Na oficjalnej stronie jest opcja :Wycieczka po Watykanie i muzea – ​​otwarty autobus. Nie mogę się doczytać czy to dotyczy ogrodów, czy tylko objazd po Watykanie. A druga sprawa..znalazłam informację, ż eogrody są nieczynne w środę, a na oficjalnej stronie można zrobić na ten dzień rezerwację. nic z tego nie rozumiem. nie mogę znależć konkretnej opcji Muzea Watykańskie i ogrody. z góry dziękuję za odpowiedż

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 lipca 2023 - 15:23

Hej,

Tak, ten mikrobus objeżdża najważniejsze aleje Ogrodów Watykańskich. W ramach tego samego biletu można później oczywiście zwiedzić Muzea Watykańskie, w tym Kaplicę Sykstyńską. O tym, żeby ogrody w środę były zamknięte nic nie wiem. Zresztą jeśli na oficjalnej stronie sprzedają bilety na środę, to jest to najlepszy dowód na to, że w środę można je zwiedzać.

Życzę udanego pobytu w Rzymie!
Łukasz

Odpowiedz
Monika 17 sierpnia 2023 - 20:56

Hej moje pytanie dotyczy obuwia wszędzie gdzie czytam to tylko japonki są nie dozwolone rozumiem że sandały są ok
Dzięki za odpowiedź pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 sierpnia 2023 - 21:18

Tak, sandały to częsty widok w Rzymie 🙂

Odpowiedz
Konrad 27 lipca 2023 - 08:21

Dzień dobry,
mam bilety „Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska: wstęp bez kolejki z opcjonalnym przewodnikiem audio” zakupione na Tickets Tour. Proszę o podpowiedź czy jest jakieś osobne wejście dla biletów bez kolejki czy po prostu muszę minąć ludzi stojących w kolejce i pokazać bilety?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 lipca 2023 - 17:06

Dzień dobry,

Przy wejściu do Muzeów Watykańskich jest kolejka dla osób, które nie mają biletów. Łatwo poznać – to jest ogromny tłum stojący bardzo długo w słońcu. Natomiast obok jest tabliczka wskazująca wejście dla osób z internetową rezerwacją i tam nie ma kolejki. Nie wiem co to za pośrednik „Tickets Tour” jak napisałeś. My poza oficjalną stroną polecamy albo „Tiqets” albo „Get Your Guide”. Niektóre rodzaje biletów wymagają odebrania voucheru w biurze, które znajduje się nieopodal wejścia do Muzeów Watykańskich. Zwróć uwagę, czy na Twoim bilecie nie jest napisane coś takiego.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kinga 31 lipca 2023 - 18:37

Dzień dobry,
Czy stopień niepełnosprawności jest sprawdzany przy kasach? Moja mama ma drugi stopień „umiarkowany stopień niepełnosprawności”, a nie wspomniany w artykule pierwszy „znaczny stopień niepełnosprawności”. W Polsce, zarówno ona, jak i mój tata (opiekun) przysługują im darmowe wejścia do muzeów i inne przywileje. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Kinga

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 lipca 2023 - 21:40

Dzień dobry,

Generalnie chodzi o pokazanie legitymacji osoby niepełnosprawnej. To jest podstawa do bezpłatnego wejścia. Nie wiem czy na tej legitymacji jest widoczny stopień niepełnosprawności, ale tylko ona jest istotna w kasie Muzeów.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
RosE 7 sierpnia 2023 - 10:39

Interesują mnie też ogrody Watykańskie. Podobno bilet jest łączony ogrody + muzea. jak wygląda wtedy wejście do muzeow, jeżeli np ogrody zaczynają się o 9.00, trzeba rezerwować w ciemno godzinę do muzeów? Czy przechodzi się z automatu na kolejną część zwiedzania? dla dziecka lat 4 nie kupuje żadnego biletu? nie okaże się na miejscu, że dziecko nie zostanie wpuszczone?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 sierpnia 2023 - 10:03

Dzień dobry,

Najpierw należy wybrać jedną z opcji (na przykład wycieczka mikrobusem po Ogrodach Watykańskich). Wchodzi się do Muzeów na kwadrans przed godziną podaną na rezerwacji i rozpoczyna się zwiedzanie od Ogrodów z całą grupą. Następnie po tej wycieczce, która trwa 45 minut, można już samemu przejść do zwiedzania Muzeów Watykańskich. Tutaj godzina nie ma znaczenia, ponieważ w międzyczasie nie opuszcza się obiektu.

Czyli bilet do Ogrodów za 37 euro zawiera w sobie także bilet wstępu do samych Muzeów.

Natomiast ta opcja jest niedostępna dla dzieci do 6 roku życia. Mogą z niej skorzystać dzieci od 6 roku życia z zarezerwowanym biletem ulgowym.

W przypadku zwiedzania samych Muzeów Watykańskich (bez ogrodów) dzieci do lat 6 wchodzą bezpłatnie z opiekunem, który ma ważny bilet.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
RosE 8 sierpnia 2023 - 22:49

interesują nas ogrody w wersji na piechotę, tutaj rozumiem też nie ma opcji zwiedzania z dzieckiem? Wiadomo dlaczego dzieci do lat 6 są wykluczone ze zwiedzania ogrodów?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 sierpnia 2023 - 21:03

W wersji na piechotę – z przewodnikiem – małe dzieci prawdopodobnie mogą uczestniczyć, ale dla pewności proszę przeczytać szczegółowe informacje, które pojawiają się w okienku tuż przed zakupem biletu na stronie Muzeów Watykańskich. Tam są podane wszystkie szczegóły i zasady.

Natomiast ograniczenie w przypadku mikrobusu pewnie wynika z limitu miejsc. Tam są sprzedawane wcześniej bilety, których ilość jest limitowana, a dzieci wchodzą bez biletów i pewnie nie dałoby się ich zmieścić w tym niewielkim „autobusie” ?

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ola 18 sierpnia 2023 - 10:48

Hej! w jakie miejsca jeszcze warto kupić bilety z wyprzedzeniem oprócz Muzeów Watykańskich i Koloseum/Forum Romanum/Palatynu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 sierpnia 2023 - 21:25

Hej,

Tylko do tych dwóch miejsc. W pozostałych miejscach raczej nie ma aż takich kolejek i problemów z dostępnością.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aleksandra 23 sierpnia 2023 - 14:37

Hej! Czy strona Tiqets jest wiarygodna? Kolejna sprawa, czy będąc studentem wystarczy okazać polską legitymację na telefonie czy trzeba posiadać koniecznie kartę ISIC?
Z góry dziękuję za pomoc!
Aleksandra

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 sierpnia 2023 - 17:49

Hej,

Tak, oczywiście. Tiqets to jeden z dwóch najważniejszych i zaufanych pośredników. Z biletami od nich nie ma problemu.

Wymagana jest albo karta ISIC albo ważna legitymacja studencka. Nie wiem czy akceptują wersję w telefonie. Jeśli nie masz klasycznej legitymacji studenckiej, to spróbuj napisać maila do Muzeów Watykańskich albo do Tiqets – mi zawsze odpisują w ciągu jednego dnia roboczego.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Andrzej 9 września 2023 - 09:13

Dzień dobry ?być może było gdzieś to pytanie ale nie mogłem znaleźć…czy do muzeum Watykańskiego można wejść w krótkich spodenkach takich do kolan, zarówno kobieta jak i mężczyzna?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 września 2023 - 11:49

Dzień dobry,

Na stronach Muzeów Watykańskich jest informacja, że nieakceptowane są mini spódniczki, szorty, odkryte ramiona, zbyt duże dekolty i nakrycia głowy. Generalnie Watykan jest na tym punkcie bardzo wyczulony więc założyłbym coś dłuższego 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 18 września 2023 - 21:11

Dzień dobry,
będziemy w Rzymie od 25 września, Watykan planujemy zwiedzić we wtorek 26 września. Nie załapałam się na bilety do Muzeów Watykańskich z oficjalnej strony ani na nic sensownego od pośredników.
Planujemy przyjechać tam rano, by stanąć w kolejce po bilety przed otwarciem Muzeum.
Niby będzie już po najwyższym sezonie ale zapewne nadal będą tam tłumy. Wiem, że nie sposób to przewidzieć ale zastanawiam się, z jakim wyprzedzeniem się tam zjawić by mieć szansę na zwiedzenie. Muzeum otwierają o 9… o 8:00? Czy to zbyt optymistyczna wersja? 😉

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 września 2023 - 12:36

Dzień dobry,

Niestety wrzesień to wciąż wysoki sezon – widać to chociażby po cenach hoteli na wrzesień. W sierpniu w Rzymie jest nieco luźniej, ponieważ są upały i większość woli być w tym czasie nad morzem. Natomiast wrzesień jest przyjemniejszy na zwiedzanie Wiecznego Miasta. W tym roku sezon w Rzymie trwa praktycznie od końca marca i potrwa do października. Sugeruję do ostatnich chwil przed wyjazdem jeszcze sprawdzać strony pośredników. Może pojawią się jakieś lepsze oferty. Jeśli się nie pojawią, to rzeczywiście należy przyjść przed 8:00 i przygotować się na dwie godziny oczekiwania w kolejce. Mniejsza kolejka może być około 14:00 – 15:00 (ostatnie wejście jest o 16:00).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 23 września 2023 - 11:49

Hmmm… niezbyt dobre wieści ale i tak dziękuję za odpowiedź – wiem, czego się spodziewać 🙂

Odpowiedz
Wiesława 2 października 2023 - 17:49

Na początku lipca byliśmy w Rzymie i bilety do Muzeów kupiliśmy (o 9 rano) w takiej budce na stacji Ottaviano, przed wyjściem na zewnątrz. Na ten sam dzień, na godz. 14, bez kolejki, ale drogo! po 39 euro… i było warto 🙂 Artykuł świetny, pozdrawiamy Wiesia i Karol.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 października 2023 - 20:43

Dzięki na komentarz. Fajnie, że udało Wam się kupić w ten sposób bilety, ale następnym razem proszę zachować czujność. W przeszłości do turystów w Rzymie podchodzili oszuści oferujący sprzedaż podrobionych biletów. Potem na miejscu w Muzeach okazywało się, że te bilety są nic nie warte. Trzeba być ostrożnym 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dominika 15 listopada 2023 - 10:01

hej!
planujemy za tydzień wyjazd do Rzymu. znalazłam jeszcze kilka dostępnych biletów, jednak wszystkie są z przewodnikiem – widziałam w komentarzu, Waszą odpowiedź, ze nie ma problemu aby odłączyć się od przewodnika. jednak czy właśnie na tym to polega? czy może są jakieś bilety do kupienia aby samodzielnie zwiedzać muzea?
pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 listopada 2023 - 14:18

Hej Dominika,

Niestety nie wiem o jaki termin chodzi. Jeśli na oficjalnej stronie zostały już tylko droższe bilety z przewodnikiem, to możesz porównać cenę biletu bez przewodnika na Get Your Guide. Na niektóre terminy na najbliższe dni mają bilety po około 127 zł:

https://www.getyourguide.com/vatican-museums-l2738/skip-the-line-vatican-museums-sistine-chapel-ticket-t62214/?partner_id=TH1CW08&utm_medium=online_publisher

Natomiast wejście z przewodnikiem – jeśli dobrze pamiętam – kosztowało 35 euro, więc w tym wypadku Get Your Guide byłoby tańszą opcją.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marcin 19 listopada 2023 - 16:04

Dzień dobry,

a ja chciałbym się spytać, czy wchodząc do Muzeów Watykańskich trzeba wszystko zwiedzać po kolei? Czyli, czy jest jakaś jedna trasa, którą się idzie tylko w jednym kierunku? Pytam o to dlatego, że ja chciałbym wejść i jak najszybciej pójść do Stancji Raffaella i do Kaplicy Sykstyńskiej, żeby się nimi „podelektować”, a potem wrócić do wybranych innych części Muzeów. Czy jest jakiś „skrót” którym można do Kaplicy popędzić i czy potem można zwiedzać resztę Muzeów w wybranej przez siebie kolejności?

Z góry dziękuję za odpowiedź i jednocześnie bardzo dziękuję za robienie tak wspaniałej strony jak Kierunek Włochy ;-)!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 listopada 2023 - 11:23

Dzień dobry,

Jest oficjalna mapka i sugerowana trasa zwiedzania, ale w większości można chodzić wedle uznania. Skrótu nie ma więc i tak idąc „bezpośrednio” do Kaplicy Sykstyńskiej sporo już uda Ci się zobaczyć po drodze 🙂

Jednak mimo wszystko proponuję skorzystać z mapki, którą można odebrać bezpłatnie i to co najlepsze zostawić na koniec 🙂

Życzę udanego wyjazdu!
Łukasz

Odpowiedz
Robert 21 listopada 2023 - 08:09

Dzień dobry. Wybieram się do Watykanu w przyszłym tygodniu. Czy warto kupić bilet przez stronę czy lepiej wykupić bilet w kasie na miejscu? Nie wiem czy będą dostępne od ręki i czy spodziewać się kolejki.
Z góry dziękuję za poradę.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 listopada 2023 - 10:24

Dzień dobry,

Zdecydowanie lepiej kupić bilet wcześniej przez internet. To nawet oficjalne zalecenie widoczne na stronach Muzeów Watykańskich. W miesiącach letnich (czyli od marca do października) w Muzeach Watykańskich stoi się w dwugodzinnej kolejce. Teraz jest niski sezon, więc kolejka będzie krótsza, ale z biletem internetowym przechodzi się z boku, z pominięciem osób czekających w kolejce.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Bogdan 11 grudnia 2023 - 20:23

Super opisy. Wybieram się pierwszy raz do Rzymu i mam bilety do Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej. Voucher wymienia się w kasie CASSA ONLINE E GRUPPI, Ale jak wchodzi się do Kaplicy Sykstyńskiej ? Z mapy to jest w innym miejscu, Czy trzeba wyjść na zewnątrz i wejście na ten sam bilet? A jak omija się kolejkę ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 grudnia 2023 - 21:15

Kolejka jest tylko przed wejściem do Muzeów Watykańskich. Tam jest tabliczka wskazująca drogę dla osób z rezerwacją internetową – wówczas pomija się kolejkę wchodząc drzwiami obok. Po wejściu do Muzeów i wyjechaniu schodami na górę można otrzymać bezpłatny plan Muzeów – w nim jest zaznaczona droga do Kaplicy Sykstyńskiej, ale w samych Muzeach są też strzałki wskazujące drogę do poszczególnych miejsc.

W żadnym wypadku nie wychodzi się na zewnątrz. Kaplica Sykstyńska jest częścią Muzeów Watykańskich i wszystko jest ze sobą połączone.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Hana 13 grudnia 2023 - 18:41

Salve:)
Szukam opcji biletow indywidualnych na zwiedzanie Ogrodow Watykanskich i Kaplicy Sykstykskiej na polowe kwietnie 2024. Niestety, wyswietlaja mi sie tylko bilety grupowe. Indywidualnych nie widze nawet w biletach niedostepnych. Orientujesz sie moze czy bilety indywidualne „wypuszczane” sa z jakims konkretnym wyprzedzeniem?
Saluti,
Hana

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 grudnia 2023 - 08:58

Dzień dobry,

Nie ma biletów indywidualnych do Ogrodów Watykańskich. Ogrody można zwiedzać albo z przewodnikiem w grupie albo na pokładzie mikrobusu. Poza tym bilety na oficjalnej stronie Muzeów pojawiają się na około 2-3 miesiące przed terminem więc jest jeszcze za wcześnie.

Natomiast Kaplicę Sykstyńską można zwiedzić samemu – jest częścią Muzeów Watykańskich więc wystarczy zwykły bilet.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Radosław 4 stycznia 2024 - 15:49

Dzień dobry,
jak w praktyce wygląda rezerwacja online do Muzeów Watykańskich, a faktyczna godzina wejścia? Np. wejście o 9:00. Jest to plus minus 15 minut na odebranie biletów wejścia do muzeum? Czy jest to równo godzina 9 i później już tych biletów nie można odebrać?
Pozdrawiam,

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 stycznia 2024 - 18:34

Dzień dobry Panie Radosławie,

Oficjalne zalecenie jest takie, aby być w Muzeach na 15 minut przed godziną podaną na bilecie. Dopuszczalne jest 15 minutowe spóźnienie. Trzeba przejść kontrolę bezpieczeństwa i iść od razu do kas na górze, gdzie bez kolejki odbiera się bilet kartonikowy.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Karolina 8 stycznia 2024 - 22:39

Hej, niebawem wybieram się do Watykanu z moją babcią. Powiedz mi, czy jest możliwość odwiedzenia grobu naszego Papieża ?
Babci na tym zależy. ☺️

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 stycznia 2024 - 08:28

Hej Karolina,

Grób papieża Jana Pawła II znajduje się w Bazylice św. Piotra (wstęp bezpłatny), po prawej stronie, w kaplicy św. Sebastiana. Łatwo poznać, ponieważ zazwyczaj gromadzi się tam sporo osób 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 12 stycznia 2024 - 13:24

Hej. Wybieramy się do Rzymu w marcu. Mam kilka pytań: mam córkę, która skończyła 6 lat w styczniu 2024. Wiem że ma wejście bezpłatne jednak z racji tego, że chcielibyśmy zobaczyć też ogrody wole jej mimo wszystko kupic bilet zniżkowy ten dla dzieci od 7 roku życia. Czy ktos mi to może zakwestionować? Drugie pytanie, skoro jest to wycieczka z przewodnikiem, a ja bym jedna wolala zwiedzać bez przewodnika to czy po objechaniu ogrodów mogę się odłączyć od grupy i zwiedzać muzea we własnym zakresie?Kolejne pytanie odnośnie Schodów Bramantego i grobów innych Papieży? Czy te miejsca są w cenie czy trzeba kupić dodatkowy bilet?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 stycznia 2024 - 09:17

Hej Monika,

Poczytaj dokładnie na stronie Muzeów Watykańskich o szczegółach biletu, który chcesz kupić. Przykładowo przy opcji z wycieczką mikrobusem po Muzeach Watykańskich jest zastrzeżenie, że wycieczka nie jest dostępna dla dzieci do 6 roku życia. Więc w tym wypadku kwestia bezpłatnego biletu nie ma znaczenia, ponieważ małe dzieci i tak nie mogą uczestniczyć. Jeśli chodzi o drugą kwestię, to generalnie na cenę biletu z przewodnikiem składa się opłata za wstęp do Muzeów Watykańskich + opłata za około 3 godzinne zwiedzanie z przewodnikiem. W tej opcji są Ogrody Watykańskie, a potem wspólne przejście z przewodnikiem do Kaplicy Sykstyńskiej (z krótkimi przystankami po drodze). Oczywiście można się rozdzielić tuż po zwiedzaniu Ogrodów. Spiralne schody Momo, nazywane też potocznie Schodami Bramantego, są przy wyjściu z Muzeów. Groby papieży w większości są pod Bazyliką św. Piotra. Natomiast grób papieża Jana Pawła II jest w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra czyli po prawej stronie Bazyliki.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 21 stycznia 2024 - 23:00

Panie Łukaszu, wielki podziw za cierpliwość i rzeczowość wypowiedzi. Zaczynam „wgryzać sie” w Rzym, pana blog jest skarbnicą wiedzy. Serdeczne podziękowania.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 stycznia 2024 - 08:00

Pani Ewo,

Bardzo dziękuję za miłe słowa! Życzę przyjemnego planowania podróży!

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomasz 29 stycznia 2024 - 19:57

Dzień dobry,
aktualnie widzę, że na oficjalnej stronie nie da się kupić biletów jednocześnie do Muzeum Watykańskiego, Kaplicy Sykstyńskiej oraz Ogrodów.
Z tego co widzę jeżeli chciałbym wybrać ogrody to składa się na to:

Guided Tours for Individuals – Vatican Gardens and Sistine Chapel
„The tour follows an itinerary which includes: the Vatican Gardens, the Gallery of the Candelabras, the Gallery of the Geographical Maps, the Gallery of the Tapestries (Renaissance art) and the Sistine Chapel”

Panie Łukaszu, proszę o pomoc. Który bilet musiałbym wybrać aby zwiedzić wszystkie trzy wymienione miejsca (Muzea, Kaplica, Ogrody)

Dziękuję serdecznie.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 stycznia 2024 - 22:58

Dzień dobry,
Oni tak to nazwali, żeby wstrzelić się w oczekiwania turystów z całego świata. W rzeczywistości Ogrodów Watykańskich nie można zwiedzać samemu, tylko z przewodnikiem w Grupie. Więc taki bilet w praktyce składa się z dwóch części:
1. Najpierw wchodzi się do Muzeów i od razu zwiedza się Ogrody z przewodnikiem o umówionej godzinie.
2. Później zwiedza się Muzea, ale w tym momencie część osób oddziela się od przewodnika i zwiedza Muzea oraz Kaplicę Sykstyńską we własnym tempie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewelina 6 lutego 2024 - 18:15

Dzień dobry.
Będziemy w tym tygodniu w Rzymie, lądujemy ok 9.00, zameldowanie mamy od 14.00.
W między czasie chcemy zwiedzać Muzeum Watykańskie – czy możemy wejść z plecakami (bagaż podręczny)? Czy jest tam jakaś „bezpieczna” szatna (płatna lub nie)?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lutego 2024 - 14:29

Dzień dobry,

W Muzeach Watykańskich jest bezpłatna przechowalnia bagażu i szatnia. Nie można wchodzić z plecakami większymi niż 40x35x15 cm.

Poza tym niedaleko metra Ottaviano jest też płatna przechowalnia bagażu (5 euro za sztukę) Leave Your Baggage przy Via degli Scipioni 65.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Patrycja 6 lutego 2024 - 22:22

Cześć!
Wybieramy się do Rzymu w najbliższą sobotę.
Jeśli mamy już kupione bilety do Muzeów Watykańskich, to też musimy stanąć w kolejce do kas czy możemy udać się od razu do środka? Bilety mamy wydrukowane.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lutego 2024 - 14:42

Cześć,
Oczywiście z biletami kupionymi online omija się całą kolejkę. Przed głównym wejściem stoi tabliczka wskazująca drogę dla osób z biletami online. Taki bilet wymienia się od ręki w kasie na bilet kartonikowy i tyle 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Joanna 16 lutego 2024 - 12:18

Cześć.
Pisałeś, że udało się zmienić termin wizyty w Muzeach Watykańskich, w jaki sposób można skontaktować się z nimi, żeby dokonać zmiany?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 lutego 2024 - 21:01

Cześć Asiu,

Pisałem na adres [email protected] – nawet przed chwilą udało mi się odszukać w poczcie tę wiadomość 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dorota 17 lutego 2024 - 00:10

Wspaniałe są Pana przewodniki!
Mam pytanie o Muzea Watykańskie – wybieram się z dziećmi, myślę, że nie wytrzymają tyle bez jedzenia. Czy można wnieść ze sobą jedzenie? Albo jak inaczej poradzić sobie z tym tematem?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 lutego 2024 - 20:47

Dziękuję, cieszę się, że blog się przydaje. W Muzeach jest bar oraz bufet z przekąskami, a przy nim stoliki. Najlepiej tam coś ewentualnie zjeść jeśli dzieci nie wytrzymają 🙂 Ale można też zjeść obfite śniadanie przed zwiedzaniem, a później – po zwiedzaniu – podejść do pobliskiej restauracji Il Colibri, którą polecamy w naszym kulinarnym przewodniku po Rzymie 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Justyna 17 lutego 2024 - 18:22

Cześć,
nie wiem czy dostanę tutaj odpowiedź ale zawsze warto zapytać. Zarezerwowałam właśnie bilety do muzeum Watykańskiego. Przy rezerwacji swoje nazwisko podałam bez polskich znaków. Czy nie będzie problemu na bramkach?
Po za tym świetny blog! Na pewno odwiedzę wiele z opisywanych tutaj propozycji!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 lutego 2024 - 21:22

Hej,
Nie, to żaden problem. We Włoszech nawet czasem lepiej wpisać nazwisko bez polskich znaków, ponieważ zamiast polskich znaków czasem na bilecie pojawiają się jakieś dziwne, inne znaki 😉 Też zawsze wpisuję swoje imię i nazwisko bez polskich znaków.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aga 20 lutego 2024 - 13:54

Witaj! Czy dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do muzeów watykańskich wchodzą za darmo z osobą towarzysząca? (oczywiście mając legitymację niepełnosprawności – dzieci do 16 r.ż nie mają oznakowania o stopniu niepełnosprawności). Czy dla pozostałych uczestników wycieczki kupię bilety w tej samej kolejce czy trzeba się rozdzielić? 😉 Będę wdzięczna za odpowiedź

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 lutego 2024 - 08:55

Dzieci z legitymacją osoby niepełnosprawnej też wchodzą za darmo, a towarzystwo opiekuna zależy od tego, czy dziecko jest niesamodzielne. Wyślij maila na adres [email protected] i dopytaj o szczegóły. Pozostali uczestniczy wycieczki powinni wcześniej kupić bilety przez internet, żeby nie stać w kolejce. Teraz te bilety są łatwo dostępne.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sylwia 24 lutego 2024 - 16:14

CZeść, będę w Rzymie 18-20 marzec i chciałam zarezerwować bilety do Watykanu, nie ma ma ich już ani na oficjalnej stronie ani na stronach pośredników. Jak radzić odnośnie zakupu biletów w kasie. Zapewne należy udać się tam jak najwcześniej i liczyć, że uda się kupić bilety 🙁
.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 lutego 2024 - 12:39

Cześć Sylwia,
Kolejki do kasy są na około dwie godziny oczekiwania. Spróbuj wejść na stronę Tiqets w przyszłym tygodniu – często się zdarza, że pojawiają się u nich dodatkowe bilety w ostatniej chwili. Tam jest opcja bezpłatnego zwrotu biletu, część osób zwraca i wtedy znów pojawiają się w puli sprzedaży.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
1 2

Zostaw komentarz