Strona główna -> Wenecja Eugenejska -> Bibione – hotele, kempingi, plaże i atrakcje. Co warto zobaczyć w okolicy?

Bibione – hotele, kempingi, plaże i atrakcje. Co warto zobaczyć w okolicy?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 49,2 tysięcy wyświetleń

Całe północne wybrzeże Adriatyku od Wenecji, aż po Triest zdominowane jest przez nowoczesne, tętniące życiem nadmorskie miejscowości. W samym środku tego wybrzeża znajduje się słynne Bibione. Kurort, który w jednym miejscu oferuje wszystko to, co przeciętny turysta chciałby mieć na wakacjach. Są tu dziesiątki hoteli z basenami, świetne restauracje, szerokie, piaszczyste plaże (leżaki i parasol dodawane są praktycznie do każdego rodzaju zakwaterowania), liczne ścieżki rowerowe, a wieczorami główny miejski deptak tętni życiem do późnych godzin nocnych. Miasteczko otoczone jest przez wody laguny i wyjątkową florę i faunę. To także dobra baza wypadowa na jednodniową wycieczkę do Wenecji.

Swoją popularność Bibione zdobyło przede wszystkim za sprawą lokalizacji. Jadąc z środkowo-wschodniej Europy, z takich krajów jak Austria, Czechy, czy Polska – Bibione jest jednym z pierwszych nadmorskich kurortów jaki napotkamy po przekroczeniu granicy.

Tutejsze piaszczyste plaże zostały „odkryte” pół wieku temu. Wcześniej w tym miejscu znajdował się podmokły, bagnisty teren, a wszelką działalność turystyczną utrudniały panoszące się wszędzie komary.

Polecane hotele i apartamenty w Bibione

  • Hotel Corallo**** – znajduje się tuż przy plaży i równie blisko głównego miejskiego deptaku, który wieczorami tętni życiem. Znakomita lokalizacja i duży basen. Goście hotelowi mogą korzystać z parkingu, wypożyczalni rowerów i wifi. W cenie jest także serwis plażowy (dwa leżaki i parasol na jeden pokój). Niektóre pokoje posiadają widok na morze. Bardzo dobre śniadania, rezerwując przez booking można dokupić opcję ze śniadaniem i kolacją.
  • Villaggio Turistico Internazionale – bardzo popularny i lubiany przez turystów z Polski kompleks z apartamentami i domkami typu bungalow. Wszystkie mają aneksy kuchenne, prywatne łazienki i klimatyzację. Przy każdym jest balkon albo patio. Największą zaletą jest park wodny znajdujący się na terenie kompleksu. Całość zlokalizowana tuż obok plaży. Można wykupić opcję ze śniadaniem, obiadem i kolacją. Na miejscu jest bar i restauracja.
  • Savoy Beach Hotel & Thermal Spa***** – to jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Bibione. Oferuje pobyty z trzema posiłkami dziennie, wyjątkowo uprzejmy personel, niektóre pokoje z widokiem na morze, kryty i odkryty basen, internet, parking.
  • Residenza delle Terme – to kompleks rodzinnych apartamentów 4 lub 6 osobowych. Każdy z nich posiada łazienkę, sypialnię, aneks kuchenny, duży balkon i klimatyzację. Obiekt jest bardzo duży i leży zaledwie 3 minuty spacerem od plaży. Na dachu są dwa odkryte baseny czynne w sezonie. Wokół dużo zieleni. Są miejsca parkingowe i prywatna plaża. Korzystne ceny!

W dziale noclegi we Włoszech opisuję nasze ulubione miejsca we Włoszech, w których spaliśmy w ostatnim czasie, a na podstronie wybrzeże Adriatyku znajdziesz opisy nadmorskich miejscowości z północnego i środkowego wybrzeża Adriatyku oraz polecane hotele, kempingi i apartamenty. Zobacz także inne hotele, apartamenty i kempingi w Bibione:

Booking.com

Bibione to nowoczesny i „młody” kurort

Po II wojnie światowej teren, na którym leży Bibione, osuszono i zmieniono zasady melioracji. Wokół miasta wybudowano sieć kanałów. Dzięki temu dzisiaj Bibione znajduje się na wyspie, chociaż ze stałym lądem jest połączone mostem.

Dokonane inwestycje pozwoliły w 1956 r. otworzyć dla gości pierwsze hotele. Wytyczono kilka głównych ulic równolegle do linii wybrzeża przy których w kolejnych dziesięcioleciach powstawały hotele, apartamenty i restauracje, a a z czasem także termy i parki tematyczne dla dzieci i młodzieży. Dziś ta część wybrzeża Adriatyku jest drugą po Rimini najchętniej odwiedzaną we Włoszech. Sezon wakacyjny trwa tu niemalże od początku czerwca do końca września.

Kurort to nie tylko szerokie i piaszczyste plaże, ale także liczne ścieżki rowerowe i spacerowe wzdłuż laguny, parki tematyczne, flora i fauna na lagunie oraz charakterystyczna latarnia morska znajdująca się przy darmowej plaży od wschodniej strony miasta. Przy latarni w Bibione można wziąć ślub, dlatego jest to siedziba urzędu Stanu Cywilnego, w której możliwe jest odbycie uroczystości zawarcia małżeństwa.

Obok latarni morskiej do morza wpada – płynąca z Alp – rzeka Tagliamento. Poza dziką plażą i wydmami zwraca się tam uwagę na naturalny las, niże wydmowe, obszary wilgotne i trzciny. Wśród flory wyróżnia się sosna austriacka, dąb ostrolistny, krzewy, zioła, ostnicę, wiele rodzajów orchidei, dzwonków, wrzos, przebiśniegi i wiele innych.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Bibione ma szeroką i piaszczystą plażę, z długim bezpłatnym odcinkiem

W Bibione plaża jest szeroka i piaszczysta. Zejście do morza jest łagodne. To wszystko sprawia, że chętnie przyjeżdżają tu rodziny z dziećmi. Na terenie miasta cała plaża w sezonie strzeżona jest przez ratowników morskich. Niemal wszystkie hotele i apartamenty w mieście oferują w cenie pobytu dwa leżaki i parasol – to stało się w Bibione standardem i mało kto korzysta z darmowej plaży. Jeśli Twój obiekt noclegowy nie zapewnia miejsca na plaży albo przyjeżdżasz tu tylko na jeden dzień, możesz wykupić serwis plażowy (14-20 euro za dwa leżaki i parasol w lipcu i sierpniu) albo skorzystać z plaży darmowej.

Miejskie plaże bezpłatne (spiaggia libera) znajdują się pod koniec linii zabudowy we wschodniej części Bibione oraz pomiędzy dzielnicami Bibione, a Bibione Pineda oraz gdzieniegdzie pomiędzy płatnymi plażami w samym centrum miasta. Jednak najdłuższa, nieco dzika i naturalna, bezpłatna plaża ciągnie się od wschodniego krańca miasta aż w kierunku latarni morskiej, a nawet nieco dalej. Początkowy odcinek to plaża dla psów, a dalej jest szeroki pas plaży, którą wybierają osoby chcące poopalać się w spokoju.

Miasto – jako pierwsze we Włoszech – całą plażę ustanowiło smoke free. Są specjalne punkty dla palaczy, a na plaży obowiązuje całkowity zakaz palenia. Druga innowacja na którą postawił miejscowy samorząd, to plaże całkowicie przyjazne dzieciom (liczne place zabaw, animacje, usługi dla dzieci). Miasto chwali się także tym, że na plaży jest 6 punktów natychmiastowo udzielających wykwalifikowanej pierwszej pomocy (wyposażonych między innymi w defibrylatory).

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Co robić w Bibione poza plażowaniem? Wycieczka do Wenecji i sąsiednie miejscowości

W ciągu dnia miejskie ulice są opustoszałe. Turyści – często w samych strojach kąpielowych – spacerują powoli z hoteli i apartamentów na plażę. Dopiero wieczorami życia skupia się wokół miejskiego deptaku. Restauracyjne stoliki rozstawione na świeżym powietrzu zapełniają się ludźmi. Do późnych godzin nocnych czynne są bary, puby i butiki. W czasie wakacji niemal codziennie organizowane są koncerty, imprezy, teatrzyki dla dzieci, pokazy akrobacji i różnego rodzaju inne zabawy mogące zwrócić uwagę przechodniów.

[better-ads type=’banner’ banner=’16779′ ]

Podczas wakacyjnego pobytu w Bibione warto jeden dzień poświęcić na wycieczkę do Wenecji. Jak się tam dostać? Najprościej autobusem ATVO linii 7 z Bibione do miejscowości Latisana, gdzie znajduje się stacja kolejowa. W godzinach szczytu pociągi regionalne jeżdżą stąd do Wenecji co 30-60 minut. Należy kupić bilet do głównego dworca w Wenecji, tj. Venzia S. Lucia. Możesz też podjechać samochodem na Punta Sabbioni na parking przy przystani tramwajów wodnych ACTV i tam kupić całodniowy bilet na tramwaje wodne i popłynąć do Wenecji. Statek podpływa w okolice Placu św. Marka, a na całodniowym bilecie za 20 euro możesz do woli pływać także innymi liniami (m.in. na weneckie wyspy lub Canal’em Grande), a następnie wrócić do Punta Sabbioni. Więcej na ten temat napisałem w dziale statek z Punta Sabbioni do Wenecji.

Można także odwiedzić sąsiednie kurorty tej części włoskiego wybrzeża:

  • Lignano Sabbiadoro – sąsiedni kurort o nowoczesnej zabudowie, z ciekawym architektonicznie molo i podobnymi jak w Bibione plażami;
  • Caorle – miasto warte odwiedzenia przede wszystkim z uwagi na urokliwą starówkę pełną kolorowych domków i wąskich zaułków oraz wewnętrzny port rybacki;
  • Eraclea Mare – spokojna, prowincjonalna miejscowość pośrodku sosnowego lasu z dużą ilością luźnych plaż;
  • Grado – jeden z bardziej prestiżowych kurortów we Włoszech. Tutejsza starówka, place i ulice dopracowane są nawet w najdrobniejszym szczególe;
  • Lido di Jesolo – kurort ze słynnym kilkukilometrowym deptakiem, który tętni życiem nawet nocą. W ostatnich latach w mieście powstają efektowne wieżowce.

Bibione to raj dla rowerzystów – szczególnie tych najmłodszych

Bibione szczyci się dużą ilością tras rowerowych. Ta najpopularniejsza to Passeggiata Adriatico, która ciągnie się wzdłuż plaży i jest odseparowana od promenady dla pieszych. Można jechać dalej wzdłuż morza w stronę latarni morskiej Faro di Bibione. Stamtąd pomiędzy plażą, a drzewami piniowymi prowadzi ścieżka Il Faro e la Pineta. Można okrążyć koło albo skorzystać ze specjalnego promu dla rowerzystów, który za 1 euro przetransportuje Cię do sąsiedniego Lignano. Z Lignano można wrócić w ten sam sposób albo na około – już bez korzystania z promu – przez most w Bevazzana. Jeśli chcesz to możesz jechać także dalej wzdłuż plaży aż do drugiej latarni morskiej na końcu cypla, na którym leży Lignano.

Trasy obrazuje mapa poniżej. Pobierz też folder w PDF z dokładnym opisem tras rowerowych. Mapkę możesz wydrukować.

mapa tras rowerowych w Bibione (kliknij, aby powiększyć obrazek)
mapa tras rowerowych w Bibione (kliknij, aby powiększyć obrazek)

Przez rzekę Tagliamento z Bibione do Lignano pływa prom X-River, dzięki któremu można kontynuować jazdę na rowerze do sąsiedniego kurortu.

Informacje na temat zasad funkcjonowania przepraw promowej:

  • Prom jest tak wyposażony, aby umożliwić transport do 25 osób i do 25 rowerów;
  • Cena za bilet wynosi 1,00 euro, gratis dla dzieci poniżej 1 metra wysokości; 
  • X-river funkcjonuje 7 dni w tygodniu, w godzinach od 9:00 do 19:00;
  • Możliwy jest dostęp dla osób niepełnosprawnych;
  • Bilety można kupić przy latarni morskiej, w punkcie informacji turystycznej przy Via Maja 84 oraz w największych wypożyczalniach rowerów w Bibione.

Na wakacje nie musisz zabierać własnych rowerów z Polski. Poniżej nazwy i adresy czterech wypożyczalni sprzętu:

  • Laguna FLA Group Srl przy Via Baseleghe
  • Casa del Ciclo przy Via Monticano
  • GREEN23 przy Piazza Treviso 2
  • Senza Freni przy Via Dei Pesci 28

Laguna, dzikie ptaki, Park Naturalny i termy w Bibione

Warto także zainteresować się Parco Naturale della Val Grande znajdującym się w północnej części Bibione. Jest to laguna wód niskiego zasolenia, w której występują rzadko spotykane gatunki ryb. W tutejszym porcie rybackim można umówić się na wycieczkę łodzią po lagunie. To świetna alternatywa, jeśli masz dosyć spędzania każdego dnia na plaży. Informacje jak tam dotrzeć i co warto zobaczyć znajdziesz w punkcie turystycznym lub na oficjalnej stronie miasta bibione.com. W tle – za wodami laguny – rozpościera się panorama Alp. Dokładnie tych samych, przez które przejeżdża się w drodze z Polski do Bibione.

Jeśli pogoda Ci nie sprzyja i Adriatyk w czasie Twojego pobytu wydaje się być zbyt zimny, to warto odwiedzić tutejsze termy (Bibione Terme). Obiekt położony jest w centrum Bibione, otoczony jest zielenią i piniowymi drzewami i oferuje kryte oraz odkryte baseny, jacuzzi, różnego rodzaju atrakcje wodne oraz strefę saun i łaźni.

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Bibione – położenie

Bibione położone jest nad północnym wybrzeżem Adriatyku, około 90 km na wschód od Wenecji. Miasto posiada ponad 10-kilometrową piaszczystą plażę, która regularnie zdobywa odznaczenia „Błękitnej Flagi”. Miejska plaża miejscami osiąga szerokość przekraczającą 400 metrów.

Poza sezonem w Bibione mieszka około 2500 osób. Bibione położone jest na wyspie. Od strony wschodniej miasto odcięte jest przez rzekę Tagliamento, a od strony północnej i zachodniej poprowadzone są kanały. Od południa znajduje się Adriatyk. To sprawia, że w czasie wakacji można przez cały dzień opalać się na leżaku przodem do morza – nie trzeba obracać leżaków tak jak robią to plażowicze w kurortach na środkowym wybrzeżu Adriatyku 🙂 Na północnych przedmieściach Bibione znajduje się Parco Naturale della Val Grande.

Bibione – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Plaża w Bibione

Miejska plaża ma ponad 10 km długości, a szerokość miejscami przekracza 400 m. Plaża w całości jest piaszczysta z łagodnym zejściem do morza. Zdecydowana większość plaży to strefy płatne – trudno tu o zakwaterowanie, które w cenie nie ma serwisu plażowego, dlatego niemal wszyscy wypoczywają na głównej miejskiej plaży. Plaże bezpłatne znajdują się we wschodniej części miasta, częściowo w samym centrum oraz pomiędzy główną częścią Bibione, a dzielnicą Bibione Pineda. Plaża w sezonie strzeżona jest przez ratowników morskich. Jest tu niezbędna infrastruktura w postaci pryszniców, barów, restauracji, przebieralni i wypożyczalni sprzętów wodnych. Jest też mnóstwo placów zabaw i boisk do siatkówki.

Termy w Bibione

Miasto słynie z kompleksu termalnego, który obejmuje kryte i odkryte baseny, jacuzzi, masaże wodne, strefę saun i łaźni oraz gabinety zabiegowe. Sam obiekt lata świetności ma już za sobą aczkolwiek można z niego skorzystać gdyby pogoda nie dopisywała. Miłośnicy saunowania będą zawiedzeni, gdy zobaczą tekstylne sauny i łaźnie (chociaż informacje na ten temat są sprzeczne).

Obiekt nie należy do najtańszych. Bilet całodniowy dla dorosłych kosztuje 19 euro i obejmuje tylko baseny. Jeśli chcesz skorzystać z saun i łaźni, trzeba dopłacić 28 euro. Dodatkowa dopłata (3 euro) obowiązuje w niedziele. Dzieci mogą liczyć na częściowe zniżki.

Parco Naturale della Val Grande

Znajdujący się w północnej części Bibione park naturalny. Jest to laguna wód niskiego zasolenia, w której występują rzadko spotykane gatunki ryb. W tutejszym porcie rybackim można umówić się na wycieczkę łodzią po lagunie.

Centrum Bibione

W centrum dominuje średniej wielkości zabudowa i są liczne strefy ograniczonego ruchu samochodowego. Miasto szczyci się faktem, że zostało zbudowane w zgodzie z naturą. Wiele jest tu drzew, parków, wszędzie widać zieleń, są także piękne fontanny. Większość budynków to hotele, pensjonaty i wakacyjne apartamenty. W centrum znajduje się wiele restauracji ze stolikami rozstawionymi wzdłuż ulicy, barów, sklepów z lokalnymi produktami i butików. Ulice miasta zapełniają się wieczorami. W niektórych miejscach dyskoteki i zabawy trwają do późnych godzin nocnych.

Bibione Pineda

To zachodnia dzielnica miasta, w której dominują kempingi, bardziej kameralne hotele i wille. Na ulicach jest tu spokojniej, wieczorami mniej się dzieje, ale jest za to więcej bezpłatnych plaż.

Cotygodniowy targ

W każdy wtorek od 8:00 do 13:00 na Piazza Mercato (róg Via Sagittario) odbywa się targ. Warto się tam wybrać, żeby poczuć trochę włoskiego klimatu i gwarnych rozmów. Na targu jest wszystko: owoce, warzywa, ryby, owoce morza, odzież, ale też starocie i pamiątki. Można spróbować lokalnych przysmaków i zamienić kilka słów ze sklepikarzami. Czasem na targu pojawiają się też artyści uliczni.

Luna Park Adriatico

Luna Park, w którym są karuzele, mały statek piracki, samochodziki, zjeżdżalnie, gokarty i innego typu atrakcje. Większość osób przychodzi tu wieczorami po dniu spędzonym na plaży. W Luna Parku gra głośna muzyka i migają kolorowe neony. Obiekt znajduje się przy Via del Saggittario (przy Piazza del Mercato).

Ogród zoologiczny Punta Verde

To otoczony zielenią ogród botaniczny ze zwierzętami o powierzchni 10 hektarów. Jest tam łącznie około 1000 zwierząt, a także flora i fauna zagrożona wymarciem. Poza zwierzętami można podziwiać pochodzące z całego świata rośliny, kwiaty, ptaki i gady. Ogród zoologiczny znajduje się przy Via Scerbanenco 19/1 w północnej Lignano. Administracyjne to już sąsiednie miejscowość, ale leży bardzo blisko Bibione. Należy podjechać samochodem – parking jest bardzo duży.

Historia

Przez wieki tereny wokół Bibione należały do zapomnianych i zaniedbanych. Znajdowały się tutaj bagna i tereny podmokłe nie nadające się do zabudowy i zamieszkania. Dopiero na początku XX wieku powołano konsorcjum, które miało na celu zbudowanie obwałowania rzeki Tagliamento i wybudowanie kilkudziesięciu kilometrów kanałów, mających na celu poprawę melioracji. Gdy wszystko zdawało się być gotowe do tworzenia nadmorskiego kurortu w Europie wybuchła II wojna światowa. Wstrzymało to plany na niemal 20 lat.

Pierwsze hotele otworzono dla gości w 1956 r. Nazwa Bibione po raz pierwszy w pismach urzędniczych pojawiła się w 1961 r. Lata siedemdziesiąte XX wieku to już szybki rozwój kurortu. Powstawały hotele, apartamentowce i restauracje.

Dziś jest to jeden z najprężniej rozwijających się kurortów górnego Adriatyku. Bibione ma europejską renomę i ponad 10 km szerokiej, zadbanej plaży. Bibione jest pierwszym miastem we Włoszech, które na sporej części plaży wprowadziło zakaz palenia. Miasto regularnie otrzymuje odznaczenia „Błękitnej Flagi”.

Komunikacja

Jak dojechać do Bibione?

Bibione położone jest stosunkowo blisko Polski. Od naszej południowej granicy do miasta jest około 900 km jeśli jedziesz autostradami przez Czechy i Austrię. Wytrawny kierowca jest w stanie przejechać tutaj w ciągu jednego dnia, ale jeśli nie chcesz się zmęczyć lub ryzykować jazdy nocą, to warto zarezerwować nocleg po drodze gdzieś w Austrii. Po drodze w Czechach i w Austrii należy wykupić winietę za przejazd autostradami. We Włoszech płaci się na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów. Zobacz więcej w działach ceny autostrad we Włoszech, ceny paliw we Włoszech, a w ogólnym dziale ceny we Włoszech podaje 15 sprawdzonych sposób na to, aby nie przepłacać na włoskich wakacjach.

Z włoskiej autostrady A4 do Bibione należy zjechać na węźle Latisana. Za przejazd autostradą na odcinku Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka) – węzeł Latisana zapłacisz 11,50 euro w jedną stronę (około 137 km). Alternatywą jest bezpłatna droga krajowa.

Parking w Bibionie

W samym Bibione nie powinno być problemu ze znalezieniem bezpłatnego parkingu na obrzeżach. W centrum miejsca parkingowe są płatne. Warto zwrócić uwagę, czy hotel lub apartament, który rezerwujesz, oferuje bezpłatny parking.

Najbliższa stacja kolejowa

Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w mieście Latisana oddalonym o 20 km. Stacja ma nazwę Latisana – Lignano – Bibione, co oznacza, że w domyśle ma obsługiwać te trzy miejscowości. Dworzec w Latisanie z Bibione łączy linia autobusowa. Jeśli planujesz wycieczkę do Wenecji najlepiej zrobić to właśnie pociągiem z tej stacji. Wyjdzie to taniej niż koszty parkingu w samej Wenecji, nie uwzględniając kosztów paliwa.

Najbliższe lotnisko

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Wenecji (około 95 km) od Bibione. W sezonie letnim pomiędzy lotniskiem, a kurortem jest sporo połączeń autobusowych obsługiwanych przez ATVO – linia 7.

Uwaga: zimą wyszukiwarka połączeń ATVO nie pokaże tych kursów, ponieważ wyświetla tylko połączenia na dany sezon. Wiosną zaczynają się pojawiać pierwsze bezpośrednie autobusy z lotniska do Bibione, a od czerwca jest ich jeszcze więcej.

Warto pamiętać

Na koniec ważna uwaga. Jeśli planując podróż nad Adriatyk będziesz ustawiać nawigację nie pomyl miasta Bibiona na północnym Adriatyku z miejscowością Bibbona. Ta druga miejscowość także leży nad morzem, tyle, że w Toskanii – jakieś 500 km dalej 🙂

Miasta partnerskie

  • Bibione nie posiada miast partnerskich.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz