Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Lido di Jesolo, Włochy

Lido di Jesolo

prowincja: Wenecja, region: Wenecja Euganejska, Włochy

Lido di Jesolo to największy wakacyjny kurort regionu Weneckiego i jeden z najbardziej znanych kurortów we Włoszech. Miasto słynie za sprawą długiej i szerokiej piętnastokilometrowej, piaszczystej plaży, wzdłuż której ciągną się niezliczone ilości hoteli z basenami, wakacyjnych apartamentów i restauracji. Wieczorem i nocą życie kurortu przenosi się na trzynastokilometrowy deptak. Do najlepszych restauracji ustawiają się kolejki, na miejskich placach organizowane są koncerty, a imprezy w klubach trwają do samego rana.

 

Kurort uznawany jest za idealne miejsce do wypoczynku dla wszystkich, niezależnie od wieku. Młodzież znajdzie tu setki barów, pubów i dyskotek oraz szerokie i piaszczyste plaże. Rodziny z dziećmi mają do dyspozycji dziesiątki hoteli położonych tuż przy samej plaży, z opieką animatorek, ratowników morskich, placami zabaw i basenami.

plaża w Lido di Jesolo, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Lido di Jesolo, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W Jesolo znajduje się też olbrzymi Aquapark (liczne baseny, sztuczne plaże, wysokie zjeżdżalnie, pokazy akrobatyczne, skoki na linie itp.). Osoby starsze cenią sobie fakt, że wszystko jest tutaj na miejscu. Jedna ulica skupia kilkaset restauracji, a do plaży niezależnie od hotelu praktycznie zawsze jest bardzo blisko. Większość hoteli w Jesolo dla swoich klientów ma wytyczone specjalne odcinki plaży z parasolami. Miasto nie zapomniało także o najbogatszych. W Lido di Jesolo, w niewielkiej odległości od morza znajduje się jedno z największych we Włoszech pól golfowych, a w wysokich wieżowcach znajdują się luksusowe apartamenty z widokiem na lagunę.

Aquapark Aqualandia (fot. materiały promocyjne parku)
Aquapark Aqualandia (fot. materiały promocyjne parku)

Lido di Jesolo swój wakacyjny sukces zawdzięcza także położeniu. Zaledwie 45 km jazdy samochodem dzieli to miasto od ścisłego centrum Wenecji. Wybierając drogę morską, tramwajem wodnym, wystarczy pokonać dystans 14 km. Z pobliskiego lotniska do miasta można dotrzeć w pół godziny.

 

Setki tysięcy turystów, którzy przybywają na wakacje do Lido di Jesolo własnymi samochodami planują stąd jednodniową wycieczkę do Wenecji. Najłatwiejszy i najbardziej przyjemny jest rejs statkiem z pobliskiego Punta Sabbioni do Wenecji. Piszemy o tym w osobnym dziale:

 

 

Blisko mają tutaj przede wszystkim turyści z Austrii i Niemiec. Obsługa większości hoteli i restauracji swobodnie mówi po niemiecku, nawet karty menu przygotowane są także w tym języku. Nic więc dziwnego, że jest tu jeden z głównych celi wakacyjnych podróży Niemców. Lido di Jesolo, przy Caorle i Lignano to najbliższe Niemcom plaże Adriatyku.

Wzdłuż wybrzeża prowadzi długi na 13 km deptak, który w praktyce jest połączeniem kilku ulic i placów miejskich. W ciągu dnia częściowo jest tu możliwy ruch samochodowy, a po godzinie 20:00 ulica równoległa do plaży jest zamykana. Przy deptaku znajdują się hotele, wakacyjne apartamenty, setki restauracji, dziesiątki barów, dyskotek, salonów hazardu oraz czynne do późnych godzin nocnych sklepy. Na deptaku skupia się całe życie nocne kurortu. Opaleni plażowicze spacerują po ulicach, młode nastolatki przemierzają od klubu do klubu, a stateczni Niemcy obserwują życie nocne znad kieliszka camparisoda. Bez wątpienia ciekawe wakacje mają najemcy wakacyjnych mieszkań przy samym deptaku. Huczna muzyka, kolorowe neony i tłumy ludzi z pewnością nie pozwalają im zasnąć do godzin porannych.

Booking.com

Drugi z deptaków to w zasadzie nadmorska promenada. Ciągnie się pomiędzy piaszczystą plażą, a hotelami i apartamentami stojącymi w pierwszej linii zabudowy od morza. O poranku spacerują tędy turyści w strojach kąpielowych, a w nadmorskich barach sprzedawane są pachnące cornetti. Wieczorami robi się tu spokojniej i bardziej romantycznie. Plażowiczów praktycznie nie ma, są za to turyści spacerujący przy szumie morskich fal.

promenada wzdłuż plaży (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

O poranku życie Lido di Jesolo przenosi się na szerokie plaże. Deptak jest praktycznie pusty. Restauracje otwierane są w porze obiadowej. Tłum turystów zajmuje plaże. Jak w typowym włoskim kurorcie wakacyjnym, także tutaj przeważają plaże płatne. Do spacerowania dostępna jest linia wzdłuż wybrzeża i nieliczne plaże bezpłatne usytuowane poza ścisłym centrum miejscowości. Od niedawna w Lido di Jesolo wytyczono niewielki odcinek plaży dla naturystów. Plaża naturystyczna usytuowana jest po drugiej stronie rzeki Piawa. Można tam dotrzeć od strony miasteczka Eraclea Mare. Ciekawostką jest fakt, że duża część plaż płatnych zajmuje połowę szerokości plaży. W związku z tym druga połowa, ta bliżej morza, jest dostępna za darmo i można się tam rozłożyć ze swoim ręcznikiem.

Morze w Lido di Jesolo ma typowy, śródziemnomorski kolor. Woda jest czysta, a w sezonie wakacyjnym udana pogoda jest raczej pewna. Co jakiś czas w głąb morza wysunięte są drewniane pomosty. Częściowo mają one pełnić rolę falochronów, ale w czasie wakacji są oblegane przez turystów. Siedząc na nich nogi ma się zanurzone w morzu, a jednocześnie można podziwiać plażowe widoki i opalać się.

 

Po zachodniej stronie miasta znajduje się port jachtowy. Jeśli znudzi nam się wypoczywanie na plaży, to gromadząc przynajmniej 6 osobową grupę możemy w rozsądnej cenie wynająć łódź na cały dzień. Podobno najbardziej śmiali turyści próbują dopłynąć motorówkami i jachtami w stronę Wenecji. Jednak ze względu na duży ruch morski panujący w tamtym rejonie nie jest to zalecane. Przy wypożyczeniu łodzi lub jachtu będziemy poproszeni o pozostawienie kaucji na wypadek ewentualnych uszkodzeń.

plaża w Lido di Jesolo (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Booking.com

Położenie

Lido di Jesolo jest nadmorską dzielnicą 26-tysięcznego miasta Jesolo. Położony na północnym wybrzeżu Adriatyku kurort oferuje 90 tys. miejsc noclegowych, co sprawia, że w ciągu roku przewija się tutaj 600 tys. turystów. Terytorium miasta rozciąga się wzdłuż wybrzeża weneckiego. Tutejsza piaszczysta plaża ma 15 km długości i aż 200 metrów szerokości. Miejsce nazywane jest „rajem dla plażowiczów”.

Jest to najbliżej położony od Wenecji kurort wakacyjny. Z pobliskiego lotniska można tu dojechać w pół godziny. W pobliżu przebiega autostrada A4, jedna z najbardziej zatłoczonych i najważniejszych dróg we Włoszech.

plaża w Lido di Jesolo (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Lido di Jesolo (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

W Lido di Jesolo nie znajdziemy zabytyków. To śródziemnomorski kurort o standardzie europejskim, który oferuje mnóstwo atrakcji: plaże, aquapark, pole golfowe, restauracje, promenady, deptak i możliwość wycieczek po regionie. Do późnych godzin nocnych życie toczy się na 13-kilometrowym deptaku.

15 km plaży w Lido di Jesolo

To jedna z najdłuższych plaż miejskich we Włoszech na całym dystansie posiadająca międzynarodowy certyfikat „Błękitnej Flagi”. Szeroka na 200 metrów i długa na 15 km plaża ma doskonałą infrastrukturę. Niestety na przeważającej części plaża jest płatna, a większość leżaków i parasoli przeznaczonych jest dla gości tutejszych hoteli. Na niektórych odcinkach przez płatne leżaki zajęta jest tylko połowa szerokości plaży, co sprawia, że wzdłuż morza istnieje możliwość bezpłatnego rozłożenia swojego ręcznika. W sezonie wakacyjnym woda jest ciepła i swobodnie można się kąpać w morzu!

plaża w Lido di Jesolo, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Lido di Jesolo, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Aquapark Aqualandia

Tutejszy, olbrzymi park wodny czynny jest zazwyczaj od końca maja do połowy września. Na terenie parku znajdziemy kilkanaście basenów, z czego największy ze sztuczną plażą i sztucznymi falami. Ponadto kilkanaście zjeżdżalni, miejsca do wypoczynku, wieża do skoków na linie, domki letniskowe na terenie parku, tory wodne, place zabaw dla najmłodszych i mnóstwo innych atrakcji. Park Aqualandia szczyci się hasłem reklamowym, że jest najnowocześniejszym i najlepszym parkiem wodnym w całych Włoszech. Wstęp od 10:00 do 18:00 dla osoby dorosłej to koszt 32 euro, a od 14:00 do 18:00 – 28 euro. Za dzieci od 1-1,40 m wzrostu zapłacimy odpowiednio 28 i 24 euro, a dzieci poniżej 1 metra wzrostu wchodzą bezpłatnie (ceny aktualne na 2018 r.).

Aquapark Aqualandia (fot. materiały promocyjne parku)

Pole golfowe

W zachodniej części miasta znajduje się pięknie położone, zielone pole golfowe z oczkami wodnymi i delikatnymi wzniesieniami. Szczegóły i ceny idące w tysiącach euro dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Golf Club Jesolo.

pole golfowe w Jesolo (fot. materiały promocyjne parku)
pole golfowe w Jesolo (fot. materiały promocyjne parku)

Główny deptak

Życie wieczorne i nocne skupia się wokół głównej miejskiej promenady biegnącej równolegle do morza. Znajdują się tutaj czynne do późnych godzin nocnych restauracje, bary, kawiarnie i sklepy. Do białego rana można bawić się w pubach, klubach i dyskotekach. Przed północą przewijają się tu tłumy ludzi, panuje tu wówczas istna rewia mody.

główny deptak wieczorem (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Sea Life Aquarium

Główną atrakcją jest podwodny tunel, gdzie nad głowami pływają rekiny. Możemy także podziwiać inne kolorowe ryby oraz koniki morskie. W 2013 r. obiekt był czynny codziennie w okresie od kwietnia do końca września. W pozostałe miesiące czynny był mniej więcej 4 dni w tygodniu. Zazwyczaj akwarium jest czynne do 17:15, ale w czasie wakacji w wybrane dni jest zamykane dopiero o 20:45. Należy pamiętać, że ostatni odwiedzający mogą wejść na teren obiektu najpóźniej 45 minut przed zamknięciem. Cena biletu wstępu dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia to 16,50 euro, a dla dzieci od 3 do 12 roku życia – 12,95 euro. Dzieci do 2 lat mogą wejść bezpłatnie. Ceny są dość wygórowane, ale kupując bilety wcześniej przez internet na oficjalnej stronie internetowej Sea Life można zaoszczędzić około 30 procent.

Tropicarium Park

To kolejny park z akwariami wodnymi. Na terenie obiektu można oglądać różnego rodzaju kolorowe ryby, rekiny, krokodyle i 400 innych ryb, płazów i zwierząt, głównie tropikalnych, żyjących w wodzie. W 2013 r. obiekt był czynny codziennie (także w soboty i niedziele) od 10:00 do 18:00. Ostatnie wejście było możliwe na pół godziny przed zamknięciem. Cena biletu dla osoby dorosłej to 20 euro, a dla dzieci od 4 do 12 lat – 12 euro. Dzieci do ukończenia 3 roku życia mogą wejść bezpłatnie.

HISTORIA

Jesolo posiada niewielką starówkę z typowym, starożytnym układem ulic i domów. Jednak życie turystyczne skupia się wokół nadmorskiej dzielnicy Lido di Jesolo. Pierwszy hotel wybudowano tutaj dopiero w 1927 r. Podobnie jak w przypadku pozostałych miejscowości górnego wybrzeża Adriatyku było to spowodowane bagnistością terenu i malarią, która pojawiała się tutaj wielokrotnie. Dopiero zaawansowane prace inżynieryjne pozwoliły uporządkować kanały wodne.

 

W 1930 r. przyczółek, który wcześniej oficjalnie nazywany był jako Lido di Treviso, został przemianowany na Lido di Jesolo. Zapoczątkowano wdrażanie wielkich i ambitnych planów budowy dużego kurortu wakacyjnego. Plany zostały brutalnie przerwane przez wybuch II wojny światowej.

 

Miasto dynamicznie rozwijało się od lat pięćdziesiątych XX wieku. W latach osiemdziesiątych istniał tutaj obóz dla uchodźców, w którym schronienie znalazło 100 Polaków i 1400 mieszkańców Jugosławii. Obecnie w obozie przebywają nieliczni uchodźcy z Afryki.

Od 2000 roku w Lido di Jesolo władze samorządowe wdrażają „Master Plan”. Miał on na celu przebudowę miasta. Stworzenie deptaków, placów rekreacyjnych i przestrzeni publicznej już się udało. Ponadto projekt zakładał zabudowanie całej linii brzegowej eleganckimi hotelami i basenami wzdłuż plaż i utworzenie pełnej infrastruktury na samych plażach. Najbardziej ambitnym etapem jest zagęszczenie zabudowy miasta i postawienie kilkunastu wieżowców, w niewielkiej odległości. Byłaby to zabudowa niespotykana w tej części wybrzeża Włoch. Ponadto zbudowano 18 dołkowe pole golfowe i zagłębie muzyczne obejmujące kilkadziesiąt klubów i dyskotek o różnym klimacie.

Lido di Jesolo, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli cały „Master Plan” wkrótce wejdzie w życie, to linia brzegowa Lido di Jesolo zmieni się nie do poznania. Miasto będzie bardziej przypominał Manhattan niż włoski kurort. Wieżowce, które już są wybudowane lub dopiero są planowane projektowali światowej sławy architekci. Powstaje tutaj m.in. 73 metrowa Torre Aquileia, a od 2012 r. oddany do użytku zostały wieże Torri di Piazza Drago. Na 42 tys. metrów kwadratowych wygospodarowano przestrzenie handlowe, restauracyjne, hotelowe i apartamentowi. Wszystkie planowane w mieście wieżowce mają otwartą przestrzeń publiczną, otoczenie zieleni i fontann wodnych. Obecnie buduje się lub planuje się budować kolejnych kilkanaście wieżowców, które stworzą niespotykany skyline. Wszystkie budynki posiadać będą wielopoziomowe parkingi podziemne.

w tutejszych restauracjach królują owoce morza (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w tutejszych restauracjach królują owoce morza (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Lido di Jesolo

Dojazd do Lido di Jesolo jest stosunkowo łatwy. Z autostrady A4 należy zjechać w San Dona di Piave. Następnie drogami lokalnymi – według znaków – do Jesolo jest około 25 km. Szczególnie w sobotę i niedzielę (gdy zmieniają się wakacyjne turnusy) dojazd do Jesolo jest utrudniony. Na autostradach i na drogach lokalnych tworzą się korki. Korkują się też bramki na zjeździe z autostrady A4. Jeśli planujemy przyjazd do miasta w weekend do planu podróży dodajmy godzinę na ewentualne korki, które w sezonie są raczej pewne. Można się też spodziewać kłopotu ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego.

 

Lokalizacja kurortu wpływa na liczbę turystów. Ze stolicy niemieckiej Bawarii można tu dojechać samochodem w 5 godzin. W podobnym czasie dojedziemy tutaj z Wiednia. To sprawia, że szczególnie dużo jest tutaj Austriaków i Niemców. Z pewnością nie jest to dla dużej części z nich główny wakacyjny cel. Wielu Niemców przyjeżdża tutaj na weekend albo na dodatkowe wakacje.

 

Przykładowo z Polski, z Krakowa czas dojazdu do Lido di Jesolo wyniesie 10 godzin, jeśli wybierzemy podróż przez Czechy i Austrię. Teoretycznie więc możliwe jest dojechanie tutaj bez noclegu po drodze. Turyści z Polski wschodniej czasem wybierają podróż przez Słowację, Węgry i Słowenię albo przez Słowację i Austrię. Bez względu na to, który wariant wybierzemy we wszystkich krajach tranzytowych za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi trzeba zapłacić poprzez wykupienie winiety. We Włoszech opłaty uiszcza się na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

 

Według cen z marca 2018 r. przejazd włoskim odcinek autostrady od granicy austriackiej (bramki Tarvisio Nord) do Jesolo (zjazd w San Dona di Piave) to koszt 14,70 euro dla samochodu osobowego w jedną stronę.

Autobus z Wenecji do Lido di Jesolo

Do Lido di Jesolo można też dotrzeć autobusem z Piazzale Roma w Wenecji (czas podróży ok. 1 godzinę) lub z weneckiego lotniska.

Pobliska stacja kolejowa

Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w San Dona di Piave (25 km od Jesolo). Odjeżdżają stąd regularnie pociągi w stronę Wenecji i Triestu. Spod stacji odjeżdżają autobusy do Jesolo.

Pomysły na wycieczki po okolicy

Będąc na wakacjach w Lido di Jesolo warto przede wszystkim zrobić sobie jednodniową wycieczkę do Wenecji. Wariantów dotarcia jest kilka. Jednym z ciekawszych sposobów jest dojazd samochodem do Punta Sabbioni, a stamtąd tramwajem wodnym do historycznego centrum Wenecji.

 

 

Z Lido di Jesolo można wybrać się na plażę do Eraclea Mare (około 10 km). Warto także pospacerować po nadmorskiej promenadzie i historycznej starówce w Caorle (20 km). Nieco dalej położone są inne słynne kurorty takie jak Bibione, Lignano i Grado.

 

Duże centrum handlowe ze sklepami spożywczymi i odzieżowymi jest w San Dona do Piave. Ceny są tam niższe niż w nadmorskich kurortach.

 

Z kolei w pobliskiej miejscowości Noventa di Piave przy autostradzie A4 znajduje się słynny Outlet. Outlet zlokalizowany jest przy Via Marco Polo, 1, 30020 Noventa di Piave – to 25 km od Lido di Jesolo. Znajduje się tutaj kilkadziesiąt sklepów znanych marek. Turyści zaglądają tutaj w drodze powrotnej z wakacji albo wtedy, gdy nad morzem pada deszcz. Nie bez znaczenia jest dekoracja jednej z alejek outletu, gdzie nad alejką wiszą kolorowe parasolki. To kolejny dowód na to, że w Lido di Jesolo nie sposób się nudzić nawet wtedy, gdy pada deszcz.

Miasta partnerskie

 • Velden am Wörther See (Austria)

To także może Cię zainteresować:

9 odpowiedzi do “Lido di Jesolo

 1. Polecam kazdemu! Niezapomniane wakacje we Wlosech! CaribaBay bo tak teraz nazywa sie Aqualandia robi wrazenie. Idealne wakacje z dzieciakami!

  1. Są na zmianę z płatnymi plażami. Jest ich sporo. Wystarczy się kawałek przespacerować i na pewno trafisz na jedną z nich 🙂 Największa plaża bezpłatna jest przy latarni (w zachodniej części Jesolo) – tzw. spiaggia del Faro. Druga po przeciwnej stronie (wschodniej) – Spiaggia libera Cortellazzo. Po środku – bardziej w centrum – są mniejsze odcinki darmowych plaż. Duży odcinek darmowej plaży jest też w połowie drogi między Piazza Manzoni i Piazza Milano.

 2. Witam. Wybieram się na wakacje w te rejony, Jak wyglada kwestia płatnych płaz i możliwość
  Wynajęcia leżała?? Jaka jest cena? Czy płacimy tylko za leżak czy również za wejście na plaze??
  Pozdrawiam

  1. W Lido di Jesolo są zarówno plaże płatne jak i darmowe. Wstęp na plażę jest darmowy, ale przy płatnych leżakach nie można rozkładać swojego parasola. Można jedynie ręcznik czy kocyk przy samym morzu. Ceny plaż płatnych to około 15-20 euro za 2 leżaki + parasol na cały dzień. Cena zależy od rzędu od morza (pierwszy i drugi są najdroższe) oraz od sezonu (we wrześniu jest taniej).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com
Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com