Jeziora we Włoszech -> Jezioro Garda – co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miasta i plaże. Praktyczne porady i inspiracje

Jezioro Garda – co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miasta i plaże. Praktyczne porady i inspiracje

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 47 komentarzy 265,8 tysięcy wyświetleń
Jezioro Garda – co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miasta i plaże (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jezioro Garda jest najpiękniejszym i największym jeziorem we Włoszech. Woda w Jeziorze Garda należy do najczystszych spośród wszystkich włoskich jezior, a jej kolor przypomina wodę Adriatyku. Północna część jeziora zachwyca spektakularnymi widokami. Jezioro jest tam węższe i otoczone wysokimi górami. Natomiast na południowym brzegu jest więcej plaż, a woda w jeziorze jest o kilka stopni cieplejsza niż na przeciwnym krańcu. Wokół położonych jest kilkanaście miasteczek – niemal każde z nich z plażami, promenadą, urokliwą starówką, ścieżkami rowerowymi i kameralnym portem.

Zapraszam Cię do najbardziej rozbudowanego przewodnika po jeziorze Garda w polskim internecie. Słynne Lago di Garda odwiedzamy co roku, podróżując do Włoch od 17 lat. Ten przewodnik powstał na bazie doświadczeń i materiałów zebranych w trakcie wszystkich tych wyjazdów i jest regularnie aktualizowany.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Nie musisz kupować płatnych ebooków, ponieważ całą naszą wiedzą dzielimy się na blogu za darmo. Ponadto ten przewodnik w wielu miejscach linkuje do kilkudziesięciu innych artykułów, w których szczegółowo opisujemy poszczególne miasteczka, plaże, noclegi i atrakcje wokół jeziora Garda.

Ze względu na fakt, że artykuł jest bardzo rozbudowany zachęcam Cię do przeczytania go na komputerze, a nie w smartfonie. Jeśli nie masz czasu na przeglądanie całości, wybierz z menu poniżej interesujący Cię fragment.

Spis treści:

Jezioro Garda w praktyce – co znajdziesz w naszym przewodniku?

To kompleksowy przewodnik po jeziorze Garda i atrakcjach wokół. Znajdziesz tu między innymi:

 • Praktyczne porady dla podróżujących pierwszy raz nad Lago di Garda – który brzeg jeziora wybrać, gdzie jest najładniej, a gdzie najlepiej jechać z małymi dziećmi?
 • Średnia temperatura wody w jeziorze i pogoda typowa dla miesięcy letnich.
 • Opisy i zdjęcia 12 najpiękniejszych miasteczek nad jeziorem Garda.
 • Żółte ramki, w których opisujemy nasze ulubione restauracje i bary.
 • Polecane domki na kempingach, hotele z widokiem na jezioro i apartamenty, w których byliśmy i które miło wspominamy.
 • Nasze TOP7 najpiękniejszych plaż nad jeziorem.
 • Trzy najlepsze punkty z pięknym widokiem na jezioro Garda.
 • Słynna trasa rowerowa „zawieszona” nad jeziorem Garda + namiary na pobliską wypożyczalnię rowerów.
 • Aquaparki i parki rozrywki nad jeziorem.
 • Promy oraz statki, autobusy jeżdżące wokół jeziora i pociągi wzdłuż południowego brzegu – najważniejsze połączenia, o których warto wiedzieć i linki do oficjalnych stron z rozkładem jazdy.
 • Jak zaplanować podróż samochodem z Polski nad jezioro Garda?
 • Jak łatwo dojechać nad jezioro Garda z lotniska w Bergamo?
 • Gdzie wynająć samochód?

Co warto wiedzieć przed pierwszą podróżą nad jezioro Garda?

Limone sul Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Limone sul Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jezioro Garda swoją popularność zawdzięcza nie tylko pięknym miasteczkom, malowniczym widokom, plażom i czystej wodzie, ale też klimatowi, który sprzyja wakacyjnej turystyce. Sezon trwa tutaj od początku maja – kiedy na weekend majowy tłumnie przyjeżdżają Polacy – aż do końca października. Jesienią, gdy trwa już rok szkolny, nad jeziorem Garda można spotkać głównie niemieckich emerytów.

plaża w Limone sul Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Limone sul Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Mimo bliskości gór miesiące wakacyjne są upalne, a woda w jeziorze zachęca do kąpieli. Niemal wszystkie miejscowości położone nad jeziorem posiadają własne plaże z łagodnym zejściem do jeziora. Co ciekawe, w przeciwieństwie do włoskiego wybrzeża morskiego, tutaj prawie wszystkie plaże są bezpłatne.

Porada praktyczna: prognozę pogody nad jeziorem Garda (i gdziekolwiek we Włoszech też) sprawdzaj na stronie https://www.ilmeteo.it/ – w wyszukiwarce u góry, po włosku wystarczy wpisać nazwę miejscowości, aby sprawdzić prognozę na kolejne 14 dni. Strona ilmeteo w przypadku Włoch sprawdza nam się o wiele bardziej niż popularne aplikacje w iphonie.

Jaką temperaturę wody ma jezioro Garda?

plaża Pisenze w Manerba del Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Pisenze w Manerba del Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W jeziorze swobodnie można kąpać się już w czerwcu. Nasze dzieci z zadowoleniem pływają w jeziorze już początkiem czerwca, ale dla nas samych woda jest wtedy jeszcze trochę za chłodna. W lipcu i sierpniu woda jest już ciepła i średnio – według oficjalnych pomiarów – ma wówczas 27 stopni.

Cieplejsza woda jest w południowej części jeziora – na przykład w okolicy Manerba del Garda, czy Sirmione – gdzie średnia temperatura wody w jeziorze latem to nawet 28-29 stopni. Natomiast w tym samym czasie na północnym brzegu jeziora Garda średnia temperatura wody to około 24-25 stopni. Wynika to z faktu, że na północy do jeziora wpada zimna, ale też krystalicznie czysta woda z górskich potoków.

plaża w Malcesine (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Malcesine (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Sezon na kąpiele w jeziorze zazwyczaj kończy się w połowie września, ale gdy nad Lago di Garda byliśmy ostatnio w połowie października 2023 r., to wciąż trochę osób jeszcze się kąpało. Co ciekawe było to na północnym, czyli chłodniejszym, brzegu jeziora.

Z kolei temperatura powietrza nad jeziorem Garda w sezonie zimowym wynosi średnio ok. 10 stopni. Natomiast w wakacje (lipiec-sierpień) w cieniu jest nawet 35 stopni. Jezioro ma bardzo pozytywny wpływ na temperaturę górskiego otoczenia. W styczniu nie jest tutaj zbyt zimno, natomiast liczba dni słonecznych jest podoba jak na północnym wybrzeżu Adriatyku.

Który brzeg jeziora Garda wybrać?

Porada praktyczna: jeśli chodzi o urok miasteczek i liczbę atrakcji to obydwie strony jeziora – zarówno wschodnia, jak i zachodnia – są równie atrakcyjne dla turystów. Jednak strona wschodnia ma do zaoferowania więcej plaż i lepsze zejście do wody, jeśli zależy Ci na kąpielach, a nie tylko na zwiedzaniu. Natomiast zasadnicza różnica dotyczy północnego i południowego brzegu jeziora, o czym poniżej.

Jezioro Garda od strony północnej

Limone sul Garda na północnym brzegu jeziora, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Limone sul Garda na północnym brzegu jeziora, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najpiękniejsze krajobrazy i najbardziej spektakularne widoki są na północnym brzegu jeziora Garda. To właśnie tam wysokie góry łączą się z jeziorem, które w tym miejscu jest węższe. Na północnym brzegu znajdują się nasze dwa ulubione miasteczka – Riva del Garda i Limone sul Garda. Trudno powiedzieć, które z nich jest ładniejsze. Jednak dzieli je zaledwie 11 km więc najlepiej zwiedzić obydwa.

Limone sul Garda jest „wciśnięte” pomiędzy taflę jeziora, a strome górskie zbocze. Skalista góra dominuje nad miastem, które dzieli się na zabytkowe centrum i nowszą część, gdzie znajdują się 4-gwiazdkowe hotele. Obydwie części łączy promenada oraz piękna, żwirowa plaża.

Z kolei historyczne centrum Riva del Garda jest jeszcze pozostałością z czasów, gdy dominowała tutaj Austria. Kamienice wzniesione w stylu alpejskim, brukowane uliczki i place, dbałość o detale, uporządkowana i ukwiecona promenada oraz skwery. Włoski luz miesza się tu z austriackim porządkiem. Natomiast miejska plaża powinna być wzorem do naśladowania dla innych miast w Europie, które leżą nad jeziorami. To połączenie plaży żwirowej z trawiastą. Przyjemny cień dają rosnące na plaży palmy.

Długa i żwirowa plaża otoczona zielenią znajduje się także kilka kilometrów dalej, w sąsiednim Torbole. Plaża jest tam strzeżona przez ratowników wodnych.

Czwarte godne uwagi miasto na północnym brzegu jeziora to Malcesine, które ma urokliwą starówkę, zamek, kameralny port i kilkanaście plaż. Najładniejsze plaże są na północy Malcesine, we frakcji Navene. Ponadto w Malcesine znajduje się dolna stacja kolejki na masyw górski Monte Baldo.

Jezioro Garda na południowym brzegu

plaża Pisenze w Manerba del Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Pisenze w Manerba del Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na południowym brzegu jezioro jest płytsze i szersze, a woda o kilka stopni cieplejsza. Po tej stronie jeziora jest też więcej plaż, a praktycznie wszystkie mają łagodne zejście do wody. Dodatkowo łatwiej tu znaleźć stosunkowo tani nocleg. Do wyboru są nie tylko hotele i apartamenty, ale też kilkanaście dużych kempingów.

Ponadto wzdłuż południowego brzegu jeziora biegnie linia kolejowa, a to zaleta dla tych, którzy planują przylecieć do Bergamo samolotem i nad jezioro Garda chcą dostać się transportem publicznym, bez konieczności wynajmowania samochodu. Wtedy najłatwiej przyjechać pociągiem do Desenzano del Garda lub do Peschiera del Garda, gdzie znajdują się stacje kolejowe.

To zalety, a czy są jakieś wady? Jedna. Tutaj teren jest płaski, a gdzieniegdzie lekko pagórkowaty więc brakuje górskich krajobrazów. Natomiast góry po południowej stronie jeziora zaczynają się od Salo na zachodnim brzegu lub od Torri del Benaco po wschodniej stronie.

Miastem, które uchodzi za najpiękniejsze po tej stronie jeziora jest Sirmione. Leży na wysuniętym w głąb jeziora wąskim cyplu. Posiada zabytkową starówkę z każdej strony otoczoną wodą. Wchodzi się tam po moście, tuż obok zamku. Miasteczko ma kilka żwirowych plaż oraz źródła termalne.

Bardzo ładne plaże są też w Desenzano del Garda. Jezioro jest tam wyjątkowo ciepłe. Na miejscu można wypożyczyć rowerki wodne albo wybrać się statkiem na wycieczkę po jeziorze. Desenzano del Garda ma także bardzo ładną starówkę, która do późnych godzin nocnych tętni życiem. Dużą popularnością cieszy się też zabytkowa Peschiera del Garda.

Jezioro Garda – najpiękniejsze miasteczka

Zapraszam Cię do przewodnika po miasteczkach nad jeziorem Garda.

Riva del Garda

Riva del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Riva del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To najbardziej elegancka miejscowość nad jeziorem Garda z przepiękną starówką, która w dużej części jest pozostałością z okresu, gdy Trydent należał do Austrii. Wzdłuż jeziora można spacerować po bulwarach, a w miasteczku znajduje się dobrze zagospodarowana, bezpłatna plaża, w części żwirowa, a w części będąca po prostu zadbanym trawnikiem. To jedna z naszych ulubionych plaż nad jeziorem. Z tutejszej przystani odpływają promy i statki wycieczkowe. Można także wypożyczyć rowerek wodny lub deskę do windserfingu, co tutaj jest bardzo popularne. Co rano taflę jeziora wzburza wiejący tu Peler, natomiast popołudniu wzmaga się wiatr o nazwie Ora.

Jeszcze nieco ponad 100 lat temu Riva del Garda należała do Austro-Węgier. Wciąż widać tu wpływ sąsiadów z północy. Architektura miasta kojarzy się z alpejskimi miasteczkami po przeciwnej stronie granicy. Co więcej, w sezonie letnim język niemiecki na ulicach jest nawet częściej słyszany niż język włoski. Wraz z natłokiem zagranicznych gości wzrosły ceny noclegów. Standard jest wysoki, ale bardzo trudno o tani hotel. Jezioro Garda jest tu chłodniejsze niż na południowym brzegu, ale za to widoki są bardziej spektakularne. Miasto leży w otoczeniu wysokich górskich szczytów.

Polecane noclegi w Riva del Garda

 • Hotel Al Maso*** – świetny, trzygwiazdkowy hotel z dwoma basenami (krytym i otwartym) oraz strefą wypoczynku z sauną, łaźnią, prysznicami wrażeń i wypoczywalnią. Bardzo dobre śniadania, ładne i czyste pokoje, wifi, prywatny parking. To bardzo mocne 3 gwiazdki, a przy tym w rozsądnej cenie. Dlaczego jest taniej niż gdzie indziej? Z powodu odległości. Do ścisłego centrum Riva del Garda i do plaży jest 2 km (20 minut spacerem). Nam ta odległość nie przeszkadzała. Hotele bliżej centrum były sporo droższe i miały różnego rodzaju dopłaty (jak chociażby za parking).
 • Apartament Casa al Lago – świetny apartament i chyba jeden z najtańszych w mieście. Polecili mi go nasi przyjaciele. Chwalili to miejsce za czystość (potwierdzają to zresztą opinie na portalu booking), bezpłatny parking i dobrze działające wifi. Ogromną zaletą jest lokalizacja – zaledwie 200 metrów od głównej miejskiej plaży.
w Pizzerii Bella Napoli w Riva del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w Pizzerii Bella Napoli w Riva del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Gdzie na obiad lub pizzę? Pizzeria Bella Napoli w Riva del Garda

Klimatyczna restauracja i pizzeria w jednej z wąskich uliczek w historycznym centrum Riva del Garda. Miejsce słynie z najlepszej pizzy w mieście, ale warto też spróbować innych dań z karty. Lokal ma stoliki zarówno w środku, jak i na zewnątrz. W letnie wieczory trzeba czekać na wolne miejsce. Natomiast luźniej jest w porze obiadowej.

Bella Napoli została założona w 1969 r. jako pierwsza pizzeria w Riva del Garda. Do dzisiaj utrzymuje wysoki poziom, co potwierdzają opinie w google – średnia ocena 4.6/5 na podstawie ponad 2600 komentarzy. Restauracja ma też bardzo dobre lokalne piwo – pewnie głównie z myślą o niemieckich gościach. Przystępne ceny, szczególnie na tle sąsiednich restauracji.

Bella Napoli
Via Diaz 29,
38066 Riva del Garda


Torbole

plaża w Torbole, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Torbole, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To kameralne miasteczko posiada bardzo ładną, długą, żwirową plażę, która przypomina nieco wybrzeże Chorwacji. Wzdłuż plaży biegnie bulwar, a zaraz za nim znajduje się zadbana zieleń – na trawniku także opalają się plażowicze. Podobnie jak w Riva del Garda także tutaj znajduje się przystań statków wycieczkowych i możliwość wypożyczenia rowerów wodnych. Na obrzeżach miasteczka znajdują się dwa małe kempingi. Torbole jest uwielbiane przez windsurferów – pełno ich na tutejszej plaży i wodach jeziora.

Wokół Torbole znajduje się dużo tras rowerowych. Nie tylko biegnących wzdłuż jeziora, ale także górskich. Część tras prowadzi pomiędzy malowniczymi winnicami. Są tu także liczne trasy trekkingowe. Torbole – podobnie jak Riva – także leży w sąsiedztwie wysokich gór.

Polecane noclegi w Torbole

 • Lake Sensation – świetne apartamenty prowadzone przez bardzo uprzejmą właścicielkę. Znajduje się tuż przy jeziorze i posiada balkon z panoramicznym widokiem. Tuż obok znajduje się przystań statków wycieczkowych, a niedaleko plaża. Przy rezerwacji warto zwrócić uwagę, który apartament rezerwujesz (są trzy). Oczywiście najlepszy jest ten z balkonem od strony jeziora.

Limone sul Garda

Limone sul Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Limone sul Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W ostatnich latach Limone sul Garda jest naszym ulubionym miejscem nad jeziorem. Zresztą nie tylko naszym, co potwierdzają ceny noclegów w tutejszych hotelach. Jest drogo, ale warto! Kurort leży w północnej części Lago di Garda i sprawia wrażenie wciśniętego w górskie zbocze. Majestatyczne góry łączą się tutaj z zielono-niebieską wodą jeziora. Miasto posiada urokliwą starówkę z kameralnym portem oraz piękną promenadę i nabrzeże. Jest tu przystań statków wycieczkowych, którymi można dostać się do sąsiednich Riva del Garda, Malcesine, czy Sirmione.

W południowej części Limone znajduje się piękna i świetnie utrzymana plaża. Jedna z ładniejszych nad całym jeziorem. Roztacza się z niej widok na góry na przeciwległym brzegu jeziora. Ponadto na północ od Limone sul Garda biegnie najsłynniejsza trasa rowerowa we Włoszech, która częściowo jest zawieszona nad taflą jeziora. W miasteczku można wypożyczyć rowery, ale można też tę drogę pokonać pieszo.

Zobacz więcej:

Polecane noclegi w Limone sul Garda

 • Hotel Ideal**** – wspaniały hotel położony nad samym brzegiem Limone sul Garda, w którym mieliśmy okazję spędzić kilka dni. Basen kryty oraz duży basen zewnętrzny z panoramicznym widokiem i bezpośrednie zejście do prywatnej plaży i jeziora. 10 minut spacerem do historycznego centrum miasteczka. Przy rezerwacji zwróć uwagę, że tańsze pokoje nie mają widoku na jezioro.
 • Campeggio Garda – kemping znajdujący się tuż przy plaży. Domki z aneksem kuchennym są skromne, ale aż 5 osobowe. Jest to jeden z najtańszych noclegów w okolicy. Na kempingu jest basen i restauracja. Tuż obok jest ładna plaża. Do centrum Limone idzie się spacerem 5-10 minut.
z lemone spritz w Porto Vecchio w Limone sul Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
z lemone spritz w Porto Vecchio w Limone sul Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Lemone Spritz czyli zimny napój z tutejszych cytryn

W upalnie dni po uliczkach Limone sul Garda turyści przechadzają się z charakterystycznym dla tego miejsca napojem. To może być albo orzeźwiająca lemoniada z tutejszych cytryn albo limoncello spritz, czyli drink na bazie prosecco, limoncello, wody sodowej, kostek lodu i plasterków cytryny. Do wyboru są też wersje bezalkoholowe.

W historycznym centrum jest kilka punktów, w których można spróbować tego lokalnego przysmaku. Jednym z nich jest „House of Lemonade and Spritz” w Porto Vecchio gdzie napoje i drinki kosztują około 5 euro. To w zasadzie okienko, do którego latem ustawia się długa kolejka. Kilka stolików rozstawionych jest na ulicy, ale turyści biorą zazwyczaj napój na wynos.

House of Lemonade and Spritz
Via Porto 17,
25010 Limone sul Garda


Navene

plaża w Navene jest jedną z naszych ulubionych nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Navene jest jedną z naszych ulubionych nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niektóre przewodniki i strony internetowe określają Navene jako oddzielną miejscowość. Jednak w rzeczywistości to po prostu frakcja miasteczka Malcesine. Mimo wszystko dla Navene warto poświęcić oddzielny akapit, ponieważ znajduje się tam jedna z naszych ulubionych plaż nad jeziorem Garda. Navene to kameralna wieś położona nad brzegiem jeziora, 5 km na północ od centrum Malcesine.

Nawet w sierpniu – gdy jezioro przeżywa oblężenie turystów – to w Navene jest stosunkowo spokojnie. Atmosfera jest bardziej sielska, życie toczy się niespiesznie. Wieczorami w zasadzie nic tu się nie dzieje. W poszukiwaniu imprez trzeba jeździć do sąsiednich miejscowości. Jeśli jednak marzysz o ciszy i spokoju w środku wakacji, a jednocześnie w odległości 10 minut jazdy samochodem chcesz mieć tętniące życiem miejscowości, to Navene będzie znakomitym wyborem.

Sprawdzony przez nas hotel w Navene

 • Hotel Baitone** – niby skromny hotel, ale przeczytaj jego opinie na bookingu. Wśród nich spora część opinii gości z Polski, którzy byli tam z naszego polecenia. Hotel znajduje się nad samym jeziorem. Jest czysto i wygodnie. Ponadto bardzo dobre śniadania, piękny widok z balkonów i plaża pod samym hotelem. To jest ta sama plaża, co na zdjęciach powyżej.

Malcesine

kameralny port w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kameralny port w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Malcesine to średniowieczne miasteczko położone na północno-wschodnim brzegu jeziora. Jest uznawane za jedno z kilku najpiękniejszych miejsc nad Lago di Garda. Turystów zachwycają kolorowe kamienice, brukowane alejki, kameralny port i średniowieczny zamek Scaligerich, wzniesiony około tysiąca lat temu nad samym brzegiem jeziora. Ponadto miejscowość ma ładne i bezpłatne plaże, chociaż większość z nich znajduje się poza centrum. Malcesine jest więc świetnym miejscem do spędzenia letniego urlopu. To dobra baza wypadowa do zwiedzania północnej, czyli górzystej i najbardziej spektakularnej części jeziora Garda.

Dodatkowo Malcesine wyróżnia coś jeszcze. Miasteczko leży u podnóża wzgórza Monte Baldo, które jest najlepszym punktem widokowym na jezioro i częstym celem wycieczek. Z centrum Malcesine na Monte Baldo można wyjechać jedyną we Włoszech kolejką, której wagonik – w trakcie jazdy – obraca się wokół własnej osi. Na Monte Baldo znajdują się restauracje, pastwisko krów, alpaki i wyjście na górskie szlaki. Następnie z Monte Baldo na dół można wrócić też kolejką, zejść pieszo albo zjechać rowerem górskim.

Zobacz więcej:

Polecane noclegi w Malcesine

 • Hotel Malcesine***skromny, ale tani i świetnie położony hotel – znajduje się w samym centrum Malcesine, tuż obok portu i nad samym brzegiem jeziora. Kilka minut spacerem od dolnej stacji kolejki na Monte Baldo. Śniadania wliczone w cenę.
 • Hotel San Marco – ten hotel także znajduje się w samym sercu Malcesine, tuż obok niewielkiego portu, pośrodku starówki. Trudno o lepszą lokalizację. Wokół jest pełno sklepików, barów i restauracji. Do plaży można dojść pieszo. Pokoje skromnie urządzone, ale niektóre mają widok na jezioro. Bardzo dobre śniadania.
w trakcie obiadu w Ristorante Paradiso Perduto w Malcesine (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w trakcie obiadu w Ristorante Paradiso Perduto w Malcesine (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ristorante Paradiso Perduto – przerwa na obiad w trakcie zwiedzania Malcesine

Gdzie zjeść obiad albo romantyczną kolację w historycznym centrum Malcesine? U podnóża zamku znajduje się Ristorante Paradiso Perduto, która w google oceniana jest na 4.6/5 na podstawie ponad 600 opinii. Restauracja ma trzy poziomy oraz taras, który z jednej strony otoczony jest przez skałę, na której zbudowano zamek, a z drugiej roztacza się z niego częściowy widok na jezioro Garda.

W menu znajdziesz klasyczne pozycje kuchni włoskiej oraz dania typowe dla jeziora Garda, w tym ryby wyłowione w jeziorze oraz dania z truflami, na które się zdecydowaliśmy. Ceny – jak na jezioro Garda – są rozsądne. Atmosfera na tarasie wyjątkowa. Przeważają tutaj turyści z Niemiec. Zdecydowanie warto to miejsce odwiedzić.

Ristorante Paradiso Perduto
Via Castello 17
37018 Malcesine


Brenzone sul Garda

Brenzone sul Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Brenzone sul Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Spokojne miasteczko Brenzone sul Garda składa się w zasadzie z kilku frakcji, położonych pośrodku wschodniej części wybrzeża jeziora Garda. Miejscowość jest połączeniem około piętnastu wiosek, a wśród nich Castelletto, Magugnano (tu znajduje się ratusz), Porto i Assenza. Mieszkańcy na tych terenach od wieków zajmują się uprawą drzew oliwnych, dlatego część gospodarstw agroturystycznych i hoteli usytuowanych jest w sąsiedztwie gajów oliwnych.

Wzdłuż kameralnej zabudowy ciągnie się bezpłatna, żwirowa plaża. Natomiast zejście do jeziora jest tu łagodne. Byliśmy tutaj kilkukrotnie, w tym raz pod koniec sierpnia – nawet wtedy na plaży wypoczywało mało osób. Plaża jest długa i zadbana. Wieczorami można spacerować wzdłuż jeziora, a przy niewielkim porcie znajduje się kilka barów i restauracji. To jedno z bardziej kameralnych miejsc nad jeziorem.


Peschiera del Garda

Peschiera del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Peschiera del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Peschiera del Garda leży na południowym brzegu jeziora Garda, czyli w tej części, w której woda w jeziorze jest najcieplejsza. Miasto zostało wzniesione na kilku małych wyspach, pomiędzy którymi przebiegają malownicze kanały – trochę jak w Wenecji. Nad wąskimi uliczkami historycznego centrum góruje wenecka forteca, a tutejsza promenada biegnąca wzdłuż jeziora i plaże są jednymi z najładniejszych w całej okolicy.

Nic dziwnego, że Peschiera del Garda często wybierana jest jako cel wakacyjnych wyjazdów. Tym bardziej, że tuż przy jeziorze znajduje się kilka dużych, popularnych kempingów. Ponadto w mieście znajduje się stacja kolejowa więc łatwo tu przyjechać pociągiem z Bergamo. W trakcie urlopu w Peschiera del Garda także pociągiem – albo samochodem – można wybrać się na całodniową wycieczkę do pobliskiej Werony. To zaledwie 30 km stąd.

Zobacz więcej:


Sirmione

Sirmione nad jeziorem Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Sirmione nad jeziorem Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Sirmione to ekskluzywny kurort położony w południowej części jeziora Garda, na wysuniętym w głąb jeziora wąskim cyplu. Znajdują są tutaj jedne z najdroższych hoteli nad całym jeziorem. Niektóre z nich posiadają baseny termalne, ponieważ w mieście już wieki temu odkryto źródło wody termalnej. Historyczne centrum oddzielone jest od reszty cypla fosą, która biegnie dookoła zamku Scaligero. W Sirmione znajdują się żwirowe plaże oraz dziki dostęp do źródła termalnego, które w jednym miejscu przebija się do jeziora.

Sirmione pod względem prestiżu rywalizuje głównie z Rivą del Garda, znajdującą się po drugiej stronie jeziora. Mimo wysokich cen warto to miejsce wybrać jako cel wakacyjnego wyjazdu. Tańsze noclegi znajdują się już 3 km na południe od historycznego centrum Sirmione. Tam też jest przyjemnie, a ponadto jest więcej plaż, dużo łatwiej zaparkować, a zakupy spożywcze można zrobić w pobliskim markecie Conad. Wieczorami bardzo przyjemnie spaceruje się z południowej części miasta w stronę starówki. Na starówce poza licznymi restauracjami na uwagę zasługują świetne lodziarnie.


Desenzano del Garda

Desenzano del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Desenzano del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Desenzano del Garda to jedno z dwóch miast nad jeziorem Garda, w którym znajduje się stacja kolejowa. Dlatego miejscowość tę chętnie wybierają polscy turyści lądujący w Bergamo, a jest ich całkiem sporo. Z Polski do Bergamo realizowanych jest około 50 bezpośrednich połączeń lotniczych tygodniowo. Większość turystów zostaje w samym Bergamo, w Mediolanie albo nad pobliskimi jeziorem Como, ale jeśli ktoś chce zobaczyć jezioro Garda, to z Bergamo najłatwiej pociągiem dojechać do Desenzano del Garda.

Desenzano del Garda jest naprawdę urokliwym miasteczkiem. Nie jest może tak słynne, jak niektóre inne miasta opisywane przeze mnie powyżej, ale ma bardzo ładne historyczne centrum, port, z którego odpływają promy i statki wycieczkowe oraz przyjemne, zadbane plaże. Woda w jeziorze jest tu ciepła, a w słońcu jej kolor jest turkusowy – co zresztą widać na zdjęciach powyżej. Niektóre z plaż w sezonie strzeżone są przez ratowników. Ponadto można tu wypożyczyć rowerki wodne.


Manerba del Garda

plaża w Manerba del Garda nad jeziorem Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Manerba del Garda nad jeziorem Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na północ od Desenzano del Garda położona jest gmina Manerba del Garda, która składa się z siedmiu małych wiosek. Miejscowość nie ma wyraźnego centrum. Życie turystyczne skupia się wzdłuż długiej, żwirowej plaży, która w zdecydowanej większości jest bezpłatna. Obok plaż biegnie promenada, a po drugiej stronie znajdują się niewielkie kempingi i wakacyjne apartamenty.

W Manerba del Garda mieliśmy okazję spędzić cały tydzień i bardzo miło to miejsce wspominamy. Największą zaletą jest tutaj plaża. Wieczorami niewiele się dzieje więc na kolację czy nocny spacer jeździliśmy do sąsiednich Desenzano del Garda i Salò. Będąc tutaj warto zobaczyć ruiny Rocca di Manerba – obecnie to świetny punkt widokowy. Ponadto w Manerba del Garda znajduje się jedna z naszych ulubionych plaż nad jeziorem, czyli Spiaggia Pisenze.


Salò

Salò, jezioro Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Salò, jezioro Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Salò jest jednym z dwóch największych miast na zachodnim brzegu jeziora Garda, malowniczo położone u stóp wzgórza Monte San Bartolomeo. To ważna miejscowość na turystycznej mapie Lago di Garda, ale dla okolicznych mieszkańców to przede wszystkim centrum edukacyjne, kulturalne i administracyjne. Miasto zachwyca przepiękną starówkę i szeroką promenadą. Plaże zlokalizowane są na obrzeżach zabytkowego centrum.

W mieście praktycznie nie ma plaż. Jedyna publiczna plaża, to Spiaggia Mulino, która oddalona jest od historycznego centrum o około 1,2 km. Plaża jest ładna i darmowa – doskonale widać z niej centrum położonego w zatoce miasta. Z uwagi na brak łatwo dostępnych plaż nie polecam Salo na dłuższy pobyt. Warto tu jednak przyjechać na kilkugodzinną wycieczkę, pospacerować, zjeść lody albo kolację w jednej z tutejszych restauracji, ale ładne plaże znajdziesz w sąsiednich miejscowościach.


Toscolano Maderno

Toscolano Maderno, jezioro Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Toscolano Maderno, jezioro Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Toscolano Maderno to 8-tysięczne miasto położone na zachodnim brzegu jeziora Garda. W przeszłości były to dwa miasta Toscolano i Maderno, które w 1928 r. połączono w jedną gminę. Miasto ma bogatą historię i sporo zabytków. W przeszłości było kolebką włoskiej produkcji papieru. Ruiny jednej ze starożytnych fabryk papieru zostały niedawno przekształcona w muzeum.

Jednak z punktu widzenia turystycznego najważniejsze są plaże, promenada i atmosfera historycznego centrum miasta. Tutaj jest wszystko, co ważne na urlopie. Plaża jest żwirowa i stosunkowo duża – w większości bezpłatna, ale jest też strefa z płatnymi leżakami. Wzdłuż jeziora można spacerować promenadą przy której znajduje się przystań promów. Wieczorami miasteczko nie zasypia – sporo tu barów i restauracji, a nocą Toscolano Maderno jest pięknie oświetlone.


Najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda – TOP7

Zapraszam Cię na mój subiektywny ranking najpiękniejszych plaż nad jeziorem Garda. Zobacz także do oddzielnego artykułu, w którym opisuję najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda – znajdziesz tam więcej opisów plaż, więcej zdjęć oraz porady praktyczne.

1. Plaża „Pisenze” w Lido di Manerba

Plaża "Pisenze" w Lido di Manerba, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Plaża „Pisenze” w Lido di Manerba, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wybór pierwszego miejsca był mocno subiektywny. Powyższe zdjęcie zrobiłem w pewną lipcową niedzielę, ale na co dzień było tu stosunkowo pusto. Plaża jest nieco ukryta. Nie tak łatwo tu trafić, a w pobliżu jest tylko kilka domów wakacyjnych na wynajem oraz jeden kemping. Dlatego można się tu czuć swobodnie. W mapach Google miejsce to jest oznaczone jako „Spiaggia Pisenze” w sąsiedztwie Rocca di Manerba. Samochód trzeba zostawić nieco wyżej (300 m przed plażą) na wyznaczonych miejscach i opłacić postój w parkometrze. Komunikacją publiczną nie da się tutaj dotrzeć.

2. Plaża w Torbole – jezioro Garda i wysokie góry w tle

plaża w Torbole, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Torbole, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jedna z najbardziej znanych i najładniejszych plaż nad jeziorem Garda znajduje się w Torbole na północnym brzegu jeziora. Plaża ma około 600 m długości i jest chroniona przez ratowników wodnych. Miejscowość otulają wysokie góry dlatego jest tu bardzo malowniczo. Plaża jest żwirowa, z łagodnym zejściem do jeziora. Ze względu na dogodne wiatry miejsce to często wybierają surferzy. W bezpośrednim sąsiedztwie plaży znajdują się hotele, apartamenty, restauracje i bary.

3. Plaża w Limone sul Garda

Spiaggia Cola w Limone sul Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Spiaggia Cola w Limone sul Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża w centrum Limone sul Garda – o nazwie Spiaggia Cola – także urzekła nas widokiem na górskie szczyty. To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych plaż nad jeziorem Garda. Plaża jest czysta i zadbana. Są tu ławki, kosze na śmieci, bezpłatna toaleta i sporo drzew, które w upalne dni dają przyjemny cień. Na plaży znajduje się wypożyczalnia rowerków wodnych. Plaża ma niespełna 300 m długości, ale w całości jest bezpłatna.

4. Kameralna i mało znana plaża w Navene

kameralna plaża w Navene nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kameralna plaża w Navene nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na plażę w Navene trafiliśmy nieco przypadkiem. Plaża znajduje się przy drodze biegnącej wzdłuż wschodniego brzegu jeziora naprzeciwko Hotelu Baitone**. Do plaży trzeba zejść nieco w dół pomiędzy krzewami. Miejsce jest bardzo przyjemne, ponieważ jest kameralne. Raczej nie ma tu przypadkowych turystów, a gęste krzewy i drzewa izolują plażę od ulicy. W pobliżu poza wspomnianym hotelem nie ma niczego więcej 😉

5. Miejska plaża w Riva del Garda

miejska plaża w Riva del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
miejska plaża w Riva del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża w Riva del Garda przez wiele lat była dla nas numerem 1 nad całym jeziorem. Jednak z czasem zaczęliśmy doceniać bardziej kameralne i mniej zatłoczone miejsca. Część plaży jest żwirowa, a część trawiasta. Sporo jest tutaj drzew, które chronią plażowiczów w trakcie największych upałów. Na pewnym odcinku plaży rosną nawet piękne palmy. Jest tu wypożyczalnia rowerków wodnych, a w samym jeziorze są pływające pomosty do zabawy dla dzieci. Opalając się z jednej strony można podziwiać panoramę jeziora Garda, a po bokach wysokie góry.

6. Spiaggia La Romantica w Manerba del Garda

Spiaggia La Romantica, Manerba del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Spiaggia La Romantica, Manerba del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bardzo długa, żwirowa plaża w Manerba del Garda z łagodnym zejściem do jeziora. Plaża ciągnie się przez około 2 km. Jest czysta, zadbana i niemal w całości bezpłatna. Nawet w sezonie nie ma tu tłoku. Na plaży można wypożyczyć rowerki wodne, a kilkanaście metrów od brzegu cumują łodzie i motorówki turystów, którzy przyjeżdżają na tutejsze kempingi. Jest to południowa część jeziora, więc woda jest tu bardziej nagrzana. Świetny wybór jeśli podróżujesz z dziećmi. Będą mieć dużo miejsca dla siebie i bezpieczne zejście do jeziora.

7. Plaża w historycznym centrum Sirmione

plaża w historycznym centrum Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w historycznym centrum Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na końcu cypla, na którym znajduje się Sirmione znajduje się kilka plaż. Im dalej dojdziesz, tym mniej ludzi będzie wokół. Na zdjęciu powyżej widać plażę o nazwie Lido delle Bionde (jest oznaczona w mapach Google), ale idąc dalej na północ można dojść do plaży Jamaica Beach, gdzie plażowicze wypoczywają na wielkich, płaskich skałach.

Jezioro Garda – mapa turystyczna

Jezioro Garda powstało wiele wieków temu na skutek ciągłych ruchów mas lodowców. W czasie epok geologicznych powstało tzw „fato benacense”, które oznacza różnice poziomów pomiędzy lewym (od strony Brescii) i prawym (od strony Werony) brzegiem jeziora. Po jednej stronie znajdują się stoki i pagórki, a po przeciwnej strome skały i malownicze przepaście.

Jezioro Garda - mapa turystyczna
Jezioro Garda – mapa turystyczna

Jezioro Garda ma długość około 55 km. W północnej części jest szerokie na około 4 km, a w południowej na 12 km. Na Jeziorze Garda znajduje się pięć stosunkowo dużych wysp. Wśród nich największa wyspa to Isola del Garda, położona ok. 200 metrów od przylądka Capo San Fermo znajdującego się po zachodniej stronie jeziora w południowej jego części.

W jeziorze występuje bardzo wiele odmian ryb, co sprawia, że jezioro Garda jest także rajem dla wędkarzy. Można złowić tu między innymi karpia, węgorza, szczupaka, okonia, miętusa czy ukleję białą. Turystów zachwyca także przyroda wokół jeziora. Wzdłuż wybrzeża i w okolicy można podziwiać okazałe cyprysy, drzewa z pomarańczami, oleandry, cedry, oliwki, czy nawet palmy. Pobliskie winnice zachęcają do degustacji lokalnego wina.

Porada praktyczna: interesuje Cię wędkarstwo nad jeziorem Garda? Przepisy i ceny pozwoleń na wędkowanie różnią się w zależności od regionu. Jezioro Garda leży aż w trzech regionach: Trydent, Wenecja Euganejska i Lombardia. Na wędkowanie polecam Ci północną część jeziora, czyli miejscowości Riva del Garda i Torbole. Na oficjalnej stronie https://app.trentinofishing.it/ możesz wykupić pozwolenie na wędkarstwo w północnej części jeziora.

Trzy najlepsze punkty z pięknym widokiem na jezioro Garda

Monte Baldo

widok z Monte Baldo na jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z Monte Baldo na jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wzgórze Monte Baldo to najlepszy punkt widokowy na jezioro Garda. Masyw Monte Baldo osiąga wysokość 2218 m n.p.m., ale górna stacja kolejki znajduje się nieco niżej. Na Monte Baldo wyjeżdża się kolejką z Malcesine.

To jedyna na świecie kolejka linowa, w której w trakcie wyjazdu wagonik pomału obraca się wokół własnej osi. Wyjazd wagonikiem odbywa się w dwóch etapach:

 1. Pierwszy wyjazd to przeniesienie się w górę o 463 m względem dolnej stacji kolejki (1512 m długości trasy). Wagonik przemieszcza się wówczas z Malcesine do San Michele.
 2. Kolejnym etapem jest wyjazd z San Michele na Monte Baldo. Drugi etap jest bardziej spektakularny – to wówczas wagonik kręci się pomału wokół własnej osi. Długość tego odcinka to 2813 m, a różnica wysokości to aż 1187 m. Wówczas pasażerowie mogą podziwiać zarówno górskie szczyty, jak i panoramę jeziora.

Po wyjściu z górnej stacji kolejki na Monte Baldo można przespacerować się w lewo ścieżką górską (około 60 minut spaceru) do dwóch punktów widokowych. Z pierwszego – bliższego punktu – widać panoramę jeziora. Natomiast z drugiego punktu widokowego widać północną część jeziora Garda oraz miasta Riva del Garda i Torbole.

Więcej na temat wyjazdu kolejką na Monte Baldo znajdziesz w naszym artykule o Malcesine. Tam także znajdują się aktualne ceny biletów oraz porady praktyczne dotyczące organizacji wyjazdu na Monte Baldo.

Punta Larici

Wspomniane w poprzednim akapicie wzgórze Monte Baldo jest najlepszym punktem widokowym po wschodniej stronie jeziora. Natomiast po zachodniej stronie znajduje się Punta Larici – drugi spektakularny punkt z panoramicznym widokiem na jezioro Garda.

Punta Larici znajduje się na wysokości 907 m n.p.m. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na północny wschód i południowy zachód nad jeziorem Garda.

Do Punta Larici można dojść leśnym szlakiem z miejscowości Pregasina, gdzie na dwóch niewielkich parkingach można zostawić samochód. Szlak jak i punkt widokowy Punta Larici oznaczone są w google maps. Przejście z Pregasina do Punta Larici zajmuje około 60 minut. Idzie się cały czas pod górę, ale w cieniu. Dopiero ostatni odcinek trasy, prowadzi po kamieniach.

Porada praktyczna: przed trekkingiem na Punta Larici sprawdź prognozę pogody – nie tylko opady i temperaturę, ale przede wszystkim zachmurzenie i przejrzystość powietrza. Najpiękniejszy widok jest w słoneczny dzień, gdy nie ma chmur.

Bastion w Riva del Garda

widok z Bastionu w Riva del Garda, Trydent, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z Bastionu w Riva del Garda, Trydent, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zbudowany z szarego kamienia Bastion znajduje się u podnóża góry Rocchetta i jest jednym z symboli Riva del Garda. To jeden z najciekawszych punktów widokowych nad jeziorem Garda. Bastion doskonale widać spacerując po bulwarach w historycznym centrum Riva del Garda. Został zbudowany na początku XVI w., kiedy skończyła się dominacja Wenecji nad regionem. Bastion miał zapewnić większe bezpieczeństwo leżącemu poniżej miastu, ale w 1703 r. został zniszczony przez wojska francuskie pod dowództwem generała Vendôme. W ostatnich latach Bastion został starannie odrestaurowany.

Obecnie znajduje się tam bar i restauracja (Bastione Lounge & Restaurant) z tarasem widokowym na jezioro. Szczególnie urokliwie jest tu późnym wieczorem, gdy można podziwiać oświetloną żółtymi latarniami panoramę miasta.

Jak się tu dostać? Na bastion wyjeżdża się panoramiczną windą. Bilet w jedną stronę kosztuje 5 euro, a w obie strony 8 euro. Osoby niepełnosprawne i dzieci do 120 cm wzrostu podróżują bezpłatnie. Bilety można kupić w kasie automatycznej na dolnej stacji windy. Zamiast korzystać z windy można też wyjść pieszo szlakiem z Via Monte Oro oznaczony jako Passeggiata al Bastione. Droga prowadzi przez las sosnowy. Spacer trwa około 30 minut.

Słynna trasa rowerowa „zawieszona” nad jeziorem Garda

ścieżka rowerowa Ciclopista del Garda pomiędzy Limone sul Garda, a Riva del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
ścieżka rowerowa Ciclopista del Garda pomiędzy Limone sul Garda, a Riva del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Całe jezioro Garda słynie z tras rowerowych, ale najpiękniejszy odcinek drogi rowerowej znajduje się na północ od centrum Limone sul Garda i prowadzi w stronę Riva del GardaCiclopista del Garda to prawdopodobnie najbardziej spektakularna trasa rowerowa we Włoszech. Została otwarta w lipcu 2018 r.

Trasa ma około 4 km z czego odcinek zakotwiczony do skalnej ściany ma 2,5 km. Rozpoczyna się w centrum Limone sul Garda, przy skrzyżowaniu miejskiej ulicy Via Remol z Gardesaną (czyli z główną trasą biegnącą wzdłuż jeziora). Następnie ścieżka rowerowa prowadzi na północ, a jej najładniejszy odcinek rozpoczyna się na wysokości hotelu Capo Reamol. Trasa na razie kończy się na granicy Lombardii i Trydentu, ale w przyszłości będzie kontynuowana. Droga rowerowa momentami jest zawieszona nad jeziorem, co daje niesamowite wrażenia. Pod względem przepisów to droga pieszo-rowerowa, więc jest także częstym celem spacerów.

Porada praktyczna: jeśli nie masz ze sobą rowerów, możesz je wypożyczyć. Wypożyczalnia rowerów Limone Bike Rental znajduje się przy Via IV Novembre 20, zaraz obok stacji benzynowej Esso. Wypożyczenie roweru elektrycznego kosztuje 18-20 euro za 2 godziny lub 45 euro za cały dzień. Zwykłe rowery 12 euro za 2 godziny lub 30 euro za cały dzień. Wypożyczalnia Limone Bike Rental jest dobrze oceniana w google – 4.7/5 na podstawie ponad 300 recenzji.

Aquaparki i parki rozrywki nad jeziorem Garda

Gardaland

Najbardziej znanym parkiem rozrywki jest Gardaland, na który składa się kilka stref tematycznych. Jednak najwięcej emocji budzą kolejki. Jest ich tu 7, ale najsłynniejsze to te, które rozwijają prędkość około 80 km/h. To m.in. Blue Tornado, gdzie można poczuć się jak na pokładzie ponaddźwiękowego odrzutowca, a pasażerowie chwilami jadą do góry nogami 🙂

Na odwiedziny tutaj należy zaplanować cały dzień, a bilety można kupić wcześniej przez internet. Od 2020 r. na terenie parku Gardaland we współpracy z Lego uruchomiono tematyczny obszar z ponad 4 milionami klocków użytych do odtwarzania najpiękniejszych zabytków Włoch.

Gardaland to nie tylko najbardziej znany park rozrywki nad jeziorem Garda, ale też największy tego typu park w całych Włoszech.

Movieland The Hollywood Park

Movieland Park to park rozrywki, który wraz parkiem wodnym Caneva Aquapark tworzy kompleks rozrywkowy Canevaworld Resort. Obiekt znajduje się bardzo blisko Gardalandu. Ten park rozrywki powstał w 2002 r. i był wzorowany na parkach sieci Universal.

Tutaj również znajduje się szereg odniesień do popularnych filmów – wśród filmowych stref tematycznych w parku znalazły się „Tomb Raider”, „Terminator”, „Zorro”, „John Rambo” czy „Akademia Policyjna”. Park odwiedza rocznie nawet 400 tys. turystów.

Cavour Parco Acquatico

To park wodny, który znajduje się kilkanaście kilometrów od Peschiera del Garda. Jest tu duży basen lagunowy ze sztuczną wyspą i plażą, gęsto otoczony palmami oraz mniejsze baseny, w tym z hydromasażem. Zjeżdżalnie, atrakcje wodne i ślizgawki dla dzieci w każdym wieku.

Jezioro Garda – położenie i komunikacja

Jezioro Garda leży aż w trzech regionach: Trydent (na północnym krańcu), Wenecja Euganejska (po wschodniej stronie) i Lombardia (po zachodniej stronie). O ile turyści przyjeżdżający samochodem niespecjalnie muszą się tym interesować, to jest to informacja istotna dla osób planujących podróż komunikacją publiczną. W każdym z tych trzech regionów za komunikację autobusową odpowiada inny przewoźnik, co nieco komplikuje sytuację.

Natomiast linia kolejowa biegnie wyłącznie wzdłuż południowego brzegu jeziora Garda. Nad jeziorem znajdują się więc tylko dwie stacje kolejowe. Pierwsza w Desenzano del Garda, a druga w Peschiera del Garda.

Poza autobusami i pociągami transport pomiędzy miasteczkami nad jeziorem zapewniają statki i promy. Głównym operatorem jest firma Navigazione Laghi, na której stronie znajduje się aktualny rozkład połączeń i ceny biletów.

Jak zaplanować podróż samochodem z Polski nad jezioro Garda?

Turyści z Polski nad jezioro Garda najczęściej przyjeżdżają własnym samochodem. Dwie najbardziej popularne trasy z Polski:

 1. Przez Czechy (Ostrawa, Brno, Mikulov), Austrię (Wiedeń, Graz), wjazd do Włoch na granicy w Tarvisio, a potem autostradami A23 i A4 koło Wenecji. W Czechach i w Austrii należy wykupić winietę na przejazd autostradami. We Włoszech za odcinek od Tarvisio (granica z Austrią) do Sirmione (na południowym brzegu jeziora) zapłacisz 28,70 euro w jedną stronę.
 2. Druga opcja to przejazd z Polski przez Niemcy, a następnie przez Austrię i przełęcz Brenner, a później autostradą A22 nad jezioro Garda. W Austrii poza wykupieniem winiety należy oddzielnie zapłacić za przejazd przez przełęcz Brenner (11 euro w jedną stronę). We Włoszech za autostradę A22 od granicy austriackiej do Riva del Garda (zjazd Rovereto Sud – Lago di Garda Nord) na północnym brzegu jeziora zapłacisz 11,70 euro.
 3. Często nad jezioro Garda jeździmy też przez Czechy (Ostrawa, Brno, Mikulov), Austrię (omijamy Wiedeń, kierując się na Sankt Pölten, Salzburg), Niemcy, znów Austrię (przełęcz Brenner).

Porada praktyczna: w tym artykule polecamy sprawdzone hotele w drodze do Włoch – wszystkie blisko autostrady. Idealne na noc w trakcie długiej podróży. Czasem nie warto jechać „na raz”. Nie mam tu na myśli możliwości kierowcy, ponieważ sam lubię długie podróże samochodem. Zawsze robimy sobie przerwę w Austrii lub w Niemczech ze względu na dzieci – aby zbyt długo nie siedziały w fotelikach.

Opłaty drogowe związane z podróżą samochodem nad jezioro Garda

we Włoszech za przejazd autostradami płaci się na bramkach w zależności od długości przejechanego odcinka (fot. Joanna Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)
we Włoszech za przejazd autostradami płaci się na bramkach w zależności od długości przejechanego odcinka (fot. Joanna Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)

Winiety na podróż przez Czechy i Austrię warto kupić wcześniej online, ale unikaj stron pośredników, ponieważ oferują oni winiety w wyższej cenie. Austriacki ASFINAG rekomenduje, aby winiety kupować tylko na ich oficjalnej stronie, gdzie najtańsze.

Oficjalna strona z winietami w Austrii: https://shop.asfinag.at/pl/

Porada praktyczna: jeśli planujesz jechać przez Przełęcz Brenner to na stronie austriackiego ASFINAG poza samą winietą możesz także wykupić opłatę odcinkową za Przełęcz Brenner (11,00 euro). Jeśli tak zrobisz, to możesz ominąć ewentualny korek do bramek na Przełęczy Brenner. Skorzystaj wówczas z lewego, skrajnego pasa. Kamera odczyta Twoją tablicę rejestracyjną i szlaban podniesie się automatycznie.

Oficjalna strona z winietami w Czechach: https://edalnice.cz/pl/index.html

Porada praktyczna: jeśli chcesz, aby Twoja winieta w Austrii była ważna od zaraz (a nie dopiero po 18 dniach do zakupu), to zaznacz zakup jako firma, nawet jeśli nie masz firmy. W praktyce chodzi tylko o to, że w ten sposób rezygnujesz z 18-dniowego prawa do odstąpienia od umowy.

Natomiast opłaty za autostrady we Włoszech uzależnione są od długości przejechanego odcinka. Płaci się na bramkach autostradowych przy zjeździe. Przykładowe ceny:

 • 11,70 euro – odcinek od granicy austriacko-włoskiej A23 Brenner do północnego zjazdu na jezioro Garda (zjazd Rovereto Sud – Lago di Garda Nord).
 • 28,70 euro – odcinek od granicy austriacko-włoskiej (Tarvisio) do Sirmione na południowym brzegu jeziora Garda.

Korzystając z okazji zapraszam Cię do mojego nowego działu ceny we Włoszech, w którym podpowiadam jak nie przepłacać na wakacjach.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo nad jezioro Garda?

Limone sul Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Limone sul Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Każdego tygodnia z polskich miast do Bergamo realizowanych jest około 50 bezpośrednich połączeń lotniczych. Część z turystów przylatujących do Bergamo chce dostać się z niego od razu nad jezioro Garda. Jak to zrobić?

 1. Najpierw autobusem komunikacji miejskiej ATB Bergamo linii 1 pojedź z lotniska na dworzec kolejowy w Bergamo. Autobusy odjeżdżają średnio co 20-30 minut ze stanowiska znajdującego się przy głównym wyjściu z terminala. Na przystanku oraz w autobusie znajdują się biletomaty. Na kurs z lotniska obowiązuje strefa taryfowa C.
 2. Następnie z dworca kolejowego w Bergamo kilkanaście razy w ciągu doby odjeżdżają pociągi do dwóch miast nad jeziorem: Desenzano del Garda oraz do Peschiera del Garda. Wszystkie połączenia z jedną przesiadką. Aktualny rozkład jazdy i ceny biletów można sprawdzić na oficjalnej stronie włoskich kolei https://www.trenitalia.com – bilet na pociąg można kupić online lub w kasie albo biletomacie tuż przed podróżą. Bilety na pociągi regionalne zawsze kosztują tyle same – bez względu na to, czy kupisz go z wyprzedzeniem czy w ostatniej chwili. Bilet z kasy lub z biletomatu należy skasować przed podróżą. W bilecie online należy aktywować check in.

Porada praktyczna: Z przed dworca w Desenzano del Garda odjeżdżają autobusy linii LN027 przewoźnika Arriva. Linia LN027 prowadzi wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Garda. Możesz więc dojechać tym autobusem do Limone sul Garda lub do Riva del Garda.

Wynajem samochodu nad jeziorem Garda

Torbole, Trydent, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Torbole, Trydent, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na lotnisku w Bergamo działa kilka wypożyczalni samochodów. Ceny wynajmu aut różnią się w zależności od sezonu i dostępności – możesz je porównać za pomocą wyszukiwarki Discovery Cars.

Co ważne w opcjach wyszukiwania Discovery Cars można zaznaczyć, że posiadasz jedynie kartę debetową mimo że część wypożyczalni wymaga karty kredytowej. Wówczas wyświetlone zostaną tylko wyniki firm, które mogą zabezpieczyć depozyt na karcie debetowej. Można tam także sprawdzić rzeczywiste opinie o poszczególnych wypożyczalniach.

Discovery Cars nie ma ukrytych opłat, co potwierdzają opinie w google: średnia ocena 4.4/5 na podstawie 25 000 recenzji. Podczas rezerwacji warto sprawdzić warunki „Pełnej ochrony”. Ponadto przy wyszukiwaniu samochodów można zaznaczyć takie opcje, jak: bez depozytu, foteliki dla dzieci lub nawigacja GPS.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

47 komentarzy

Latam bo lubię 18 lutego 2020 - 11:33

Niezwykle wartościowy,solidny artykuł.Jezioro Garda w planach więc wiedza jak najbardziej się przyda.Tam jest pięknie i już nie mogę się doczekać…Podziękowania i pozdrowienia:)

Odpowiedz
Kamila 7 stycznia 2023 - 08:07

świetny blog , bardzo konkretny

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 stycznia 2023 - 11:56

Dziękuję za miłe słowa! 🙂

Odpowiedz
Zbigniew 31 stycznia 2024 - 09:47

Bardzo ciekawy blog .Informacje ciekawe konkretne i najważniejsze przydatne. Szkoda że odkryłem go dopiero teraz .Napewno wybierzemy się z żoną nad jezioro Garda.Tylko na jak długo aby to wszystko co tak pięknie pan opisał zwiedzić. Oto jest pytanie. Pozdrawiam .Ciekawe dlaczego ta Umbria?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 lutego 2024 - 21:32

Dzień dobry,

Bardzo dziękuję za miłe słowa! Proszę nie zwiedzać od razu wszystkiego, tylko odkrywać jezioro niespiesznie, w swoim tempie, a nie goniąc od punktu do punktu. Na początek proponuję tygodniowy pobyt nad jeziorem, a potem powrót 🙂 Jeśli chodzi o Umbrię, to czuję się tam jak w domu. Przez 10 lat moja mama miała dom w Umbrii więc spędzałem tam kilka miesięcy w roku, w tym co roku całe wakacje. Znam ten region lepiej niż swoje województwo w Polsce. Poza tym Umbria to takie prawdziwe Włochy – region ma wszystkie najlepsze cechy północy i południa Włoch 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Joasia 24 lipca 2020 - 09:26

Super artykuł. U mnie ten wyjazd dopiero w planach więc wiedza o Lago di Garda niezbędna przede wszystkim, żeby zdecydować w które miejsce się wybrać. Dziękuję bardzo, wrzucam do ulubionych 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 sierpnia 2020 - 20:05

Miło mi. Dziękuję za odwiedziny na blogu 😉

Odpowiedz
Izabela 31 sierpnia 2020 - 09:00

Fajny artykuł 🙂
A jaka jest temperatura nad Gardą we wrześniu i w październiku? Da się jeszcze kąpać jeśli nie jest się morsem? 😉

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 września 2020 - 18:50

We wrześniu kąpałem się ale na południowym brzegu jeziora. Tam woda jest cieplejsza. W październiku już nawet tam będzie za zimno 😉

Odpowiedz
Alicja 18 października 2020 - 20:34

Świetny artykuł- chowam w bezpieczne miejsce, bedzie bezcenny w lipcu 2021! Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
raczejtrampki 30 stycznia 2021 - 07:36

Uwielbiam Gardę, szczególnie północną część. Mam nadzieję że szybko uda się tam wrócić.
Pyszne jedzenie, wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia w okolicy. Perełką jest pobliskie Lago di Ledro.

Odpowiedz
Marek 25 kwietnia 2021 - 17:24

jak byś miał zamieszkać w rejonie jeziora Garda to ciekawi mnie którą miejscowość byś wybrał?? będe wdzięczny za odowiedź

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 maja 2021 - 23:34

Chyba północ – Riva del Garda 🙂 Ale to trudny wybór 🙂

Odpowiedz
Aga 1 września 2021 - 10:15

Zastanawiam się, czy da się objechać jezioro używając tylko pociągów czy też autobusów?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 września 2021 - 09:33

Autobusami da się bez problemu. Są linie, które jeżdżą regularnie wzdłuż jeziora. Pociągiem nie 😉 Linia kolejowa blisko miasteczek biegnie tylko od południowej strony jeziora Garda.

Odpowiedz
Marek 7 listopada 2021 - 09:54

Genialny artykuł. Bardzo Ci dziękuję za ten tekst. Znalazłem tu wszystko czego potrzebowałem przed podróżą nad jezioro Garda. Do Włoch jeździmy z żoną i przyjaciółmi co roku. Mimo wszystko zawsze u Ciebie dowiem się czegoś nowego. Powodzenia w dalszym prowadzeniu bloga!

Odpowiedz
Tomek 13 grudnia 2021 - 19:58

Dzięki za artykuł. Bywam nad Gardą dość często, ale z Waszego tekstu sporo się dowiedziałem. Będąc tam polecam zwiedzić także tereny na północ od Rivy – Dolinę rzeki Sarca.

Odpowiedz
Teresa 12 lutego 2024 - 18:26

Witam, czy jest możliwość przejść jezioro pieszo. Właśnie zastanawiamy się nad czymś wyjątkowym i zdecydowaliśmy, że Garda będzie naszym wyzwaniem.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 lutego 2024 - 20:44

Dzień dobry,
Oczywiście, że jest możliwość przejścia pieszo. Tam gdzie jest płasko idzie się wzdłuż brzegu jeziora, ale mniej więcej od Salo w kierunku Riva del Garda duża część trasy prowadzi szlakami widokowymi w górze. Polecam wpisać w google „passeggiate sul Lago di Garda” i wyświetlą się Pani strony z opisami tras, zdjęciami i poradami.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
gdziekolwiekjestes.com.pl 3 czerwca 2022 - 17:05

Dzięki za artykuł. Trochę żałuję, że znalazłam go dopiero po mojej podróży nad Gardę ale cóż… będzie trzeba wrócić.

Odpowiedz
Tomasz 20 września 2022 - 21:47

Twoja strona internetowa jest świetna, jest tutaj mnóstwo praktycznych informacji. Jestem teraz nad Gardą od tygodnia i dopiero po przyjeździe tutaj „wpadłem” na Twoją stronę. Informacje na niej zawarte pomogły mi w paru sytuacjach. Dziękuję. Jeśli mogę się pokusić o opinię na temat Gardy to niestety szokujący jest tutaj ogrom ruchu turystycznego. Dzisiaj jest 20 września 2022 roku, a korki pomiędzy Torbole, a Rivą wstrzymują ruch na 30 minut. A to przecież ledwie 4 km. Mnóstwo aut, ogromny ruch turystyczny, potworne tłumy ludzi, ogrom aut, a w nich w zasadzie sami Niemcy. Garda i okolice są piękne, ale nie wyobrażam sobie, aby ktokolwiek mógł tutaj wypocząć. To droga przez mękę. Do tej pory nie wiem, czy polecać znajomym wypad tutaj, czy raczej w spokojniejsze i niekoniecznie „brzydsze” rejony Europy. Raczej skłaniam się do ucieczki stąd. Oczywiście to nie ma nic wspólnego z Twoją pracą i Twoją stroną internetową. Jest świetna, gratuluję.

Odpowiedz
Ania 30 stycznia 2023 - 19:26

Dzięki za duża ilość praktycznych informacji. Wybieram się w maju nad Gardę i chętnie skorzystam z Twoich porad.
Chciałabym tylko sprostować jedną rzecz – kolejka na Monte Baldo nie jest jedyną na świecie, której wagon obraca się dookoła własnej osi. W 2014 roku taką kolejką wjeżdżałam na szczyt San Jacinto w Palm Springs ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 stycznia 2023 - 11:34

Dziękuję za zwrócenie uwagi. Zasugerowałem się informacjami zawartymi na oficjalnej stronie tej kolejki. To być może jest chociaż jedyną taką w Europie? 🙂

Odpowiedz
Robert 8 kwietnia 2023 - 17:54

Witam
Mam pytanie o temperaturę wody. Piszesz , że można się kąpać od czerwca do września ale ile wg. Ciebie woda ma stopni, jak nasz Bałtyk czyli 19 góra 22 czy jak Adriatyk czyli 24 w górę. I drugie pytanie te termy w Sirmione jak to wygląda , bo na zdjęciach zbyt dobrze nie widać. Są płatne czy nie.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2023 - 08:24

Hej,

Temperatura wody to głównie kwestia indywidualnych odczuć. Widuję czasem nieliczne kąpiące się osoby w maju, ale dla nas woda jest wtedy zdecydowanie za zimna. Natomiast w czerwcu kąpiemy się już wszyscy.

Sprawdziłem przed chwilą w wiarygodnych włoskich źródłach jaka była średnia temperatura wody w jeziorze Garda w poprzednich siedmiu latach:
– czerwiec – zakresy od 19 do 28 stopni
– lipiec – od 21 do 29 stopni
– sierpień – od 20 do 30 stopni
– wrzesień – od 16 do 25 stopni

To są średnie zakresy dobowe. Wiadomo, że najcieplejsza woda będzie w ciągu dnia na południowym brzegu jeziora, a zimniejsza o kilka stopni po północnej stronie. Poza tym w tym roku w jeziorze jest mało wody, więc pewnie też to wpłynie na temperaturę.

W Sirmione są zarówno płatne hotelowe termy jak i darmowe źródełko, które wybija do jeziora. Łatwo poznasz po gromadzących się tam ludziach. Te darmowe w google maps są zaznaczone na wschodnim brzegu Sirmione jako „Acqua Termale” i „Sorgente Acqua Sulfurea Calda”.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marek 16 kwietnia 2023 - 17:54

Hej,
A mógłbyś podpowiedzieć gdzie zatrzymać się na jeden, dwa noclegi nad Garda? Mamy taki pomysł w drodze do Toskanii w czasie najbliższego majowego weekendu. Sb nd nad jeziorem i w poniedziałek dalej przez Bolnię w „dół”

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 kwietnia 2023 - 11:36

Hej,

Moje ulubione miejscowości nad Gardą leży po północnej stronie jeziora, czyli tam gdzie jezioro jest węższe i łączy się z górami. Widoki są tam najbardziej zachwycające. Polecam szukać noclegów w Riva del Garda albo w Limone sul Garda. Są najpiękniejsze 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marek 19 lipca 2023 - 12:52

Cześć
Super wartościowy materiał, konkretny. Słowa podziękowania, że chcecie się dzielić wiedzą i pasją. Mam pytanie. Na Gardę będziemy mieć na koniec września … tylko 1 dzień. Nie bardzo wiem na co pozwoli czas, czyli jakieś 9h, pewnie w godz. 9-18. Chcemy odwiedzić bardziej północ jeziora. Na pewno chcemy zachwycać się: Malsecine (ew. Canale di Tenno) i Monte Baldo, a później Torbole, Riva, Bastione di Riva. Zdążymy? Czy może jeszcze starczy czasu wieczorem na jakąś z atrakcji: Lago di Teno, Limone, Pregasinę czy Pieve. Co polecasz? Z góry dzięki za propozycje.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 lipca 2023 - 16:22

Jeśli rano zaczniecie od Malcesine i Monte Baldo, to później jedźcie od razu do Torbole i Riva del Garda. Na bastion w Riva del Garda już bym się nie wybierał (braknie czasu), jeśli wcześniej będziecie na Monte Baldo. Za to proponuję pojechać na koniec dnia na wieczorny spacer po Limone sul Garda – jest naprawdę piękne i spektakularnie położone. W Limone sul Garda jest duży, wygodny parking – Parcheggio Multipiano przy Via Lungolago Guglielmo Marconi 50.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marzena 2 sierpnia 2023 - 13:03

Cześć,
Dziękuję za szczegółowy opis, bardzo pomocny. 😀
Pytanie do Ciebie – czy warto nad Gardą spędzić 2 dni w zimie, gdzieś na południu?
Piszesz, że północ jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna, ale bez własnego transportu dostać się na północ z Bergamo będzie trudniej.
Rozważamy wylot w zimie do Bergamo a stamtąd na 2 dni gdzieś nad Gardę. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 sierpnia 2023 - 19:58

Hej,

Pewnie, że warto! Garda to zawsze dobry wybór, a jeśli uznacie, że pokryte mgłą, jezioro w zimowej odsłonie Wam się jednak nie podoba, to w krótkim czasie możecie z południowej części jeziora Garda przyjechać pociągiem na całodniową wycieczkę do Werony.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magda 25 września 2023 - 08:26

Witam,
mam pytanie odnośnie do drogi rowerowej pomiędzy Desenzano a Sirmione: gdzie dokładnie zaczyna się ta droga i czy jest w 100% oddzielona od ruchu samochodowego?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 września 2023 - 11:27

Hej,

Na oficjalnej stronie gminy znajdziesz PDF z mapami tras rowerowych w tej okolicy:
https://www.comune.desenzano.brescia.it/Servizi-comunali/Percorsi-ciclabili-di-interesse-turistico

Niestety ta ścieżka nie ma ciągłości. Częściowo jest za wysokim krawężnikiem, częściowo tylko za słupkami oddzielającymi ją od ulicy, a miejscami trzeba zjechać na ulicę. Kierowcy są tam wyczuleni na rowerzystów, ponieważ latem jest tam wielu rowerzystów, ale mimo wszystko z małym dzieckiem może lepiej wybrać trasę rowerową biegnącą wzdłuż jeziora w pobliskiej Manerba del Garda?

Pamiętaj, że nie wszędzie wzdłuż jeziora można jeździć rowerem. Na przykład na południe od Manerba del Garda biegnie trasa rowerowa przy plażach (odseparowana od samochodów i idealna dla małych dzieci), a z kolei pomiędzy Desenzano, a Sirmione na niektórych odcinkach promenady przy jeziorze jest zakaz jazdy rowerem.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kamila 3 października 2023 - 15:59

Hej, do jakiego miasteczka polecasz się udać (nocleg) nad jeziorem Garda , ewentualnie Como w listopadzie ? Tak by niewszystkie restauracje itp. nie były sezonowo pozamykane ? Czy w listopadzie bardziej polecasz zwiedzić Bergamo i udać się do Mediolanu plus okolice jeziora Como czy bardziej Bergamo, Wenecja i okolice Garda ? Polecisz może jakiś malowniczy szlak górski w tych stronach ? 😀

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 października 2023 - 09:19

Hej,

Wszystko zależy od tego czy wybierasz się samolotem czy samochodem i na ile dni. Jeśli samolotem do Bergamo i na stosunkowo krótko, to polecam zostać nad jeziorem Como. Lecco liczy 45-tysięcy mieszkańców, więc restauracje i sklepy są tam czynne przez cały rok, a nie są tylko podporządkowane turystom. To samo zresztą w Bergamo i oczywiście w Mediolanie – obydwa miasta tętnią życiem przez cały rok. Z Lecco można wybrać się pociągiem do Varenny – tam po sezonie niewiele się dzieje, ale i tak warto ją zobaczyć. Następnie z Varenny można przepłynąć promem do Bellagio i Menaggio.

Natomiast jeśli zdecydujesz się na jezioro Garda, to o tej porze roku ciekawsza będzie górzysta, północna część jeziora, czyli na przykład Riva del Garda albo Limone sul Garda. Południowa część jeziora jest mniej spektakularna. Na południowym brzegu są ładne plaże i woda jest cieplejsza, ale to argument istotny latem, a nie w listopadzie.

Przy okazji z nad jeziora Garda warto wybrać się na wycieczkę do pobliskiej Werony. Tutaj znajdziesz mój przewodnik po tym mieście:
https://www.kierunekwlochy.pl/werona-wlochy/

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Żaneta 5 lutego 2024 - 22:17

Jak zawsze genialnie zebrane informacje. I za to bardzo dziękuję, natomiast proszę o informację jak jest z promami od października, czy coś pływa? Planujemy w październiku, tygodniowy wyjazd z e-rowerami celem okrążenia całego jeziora ale podzielone na kilka dni I nie wiem jak logistycznie to ogarnąć bez promów. Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lutego 2024 - 12:57

Hej,
Co roku od października wchodzi w życie zimowy rozkład rejsów, który jest bardzo okrojony w stosunku do letniej liczby połączeń. Niektóre promy pływają, ale trzeba sprawdzić aktualny rozkład rejsów na stronie Navigazione Lago di Garda, wybierając konkretną datę w wyszukiwarce połączeń. Teraz jest na to za wcześnie, ponieważ rozkład na październik 2024 nie jest jeszcze wprowadzony.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Robert 26 października 2023 - 18:24

Niestety zabrakło informacji o podróży pociągiem przez Niemcy i Austrię.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 października 2023 - 11:02

To prawda, ale nasi Czytelnicy praktycznie nie docierają nad jezioro Garda pociągiem. Zdecydowana większość przyjeżdża własnym samochodem albo przylatuje samolotem do Bergamo lub do Werony.

Poza tym linia kolejowa biegnie wyłącznie wzdłuż południowego brzegu jeziora Garda, a później i tak trzeba się przesiąść na autobusy lub promy.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Edyta 28 listopada 2023 - 17:18

Panie Łukaszu, prowadzicie
super blog, bardzo dużo cennych wskazówek, ktore wykorzystuję do planowania podróży. Wybieramy się mężem na urlop w czerwcu nad jezioro Garda i Como. Jedziemy pierwszy raz i zabieramy ze sobą rowery. Chcemy na początek dotrzeć do Riva del Garda, przenocować i rano wyruszyć rowerami na 3 dniową wycieczkę dookoła jeziora Garda. Czy mógłby Pan polecić jakiś hotel lub Parking gdzie można będzie bezpiecznie zostawić auto na 3 dni.
Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 listopada 2023 - 12:31

Dzień dobry Pani Edyto,

Bardzo dziękuję za miłe słowa! Też zawsze zwracam uwagę na bezpieczne parkingi. W Riva del Garda mam dwa sprawdzone miejsca, w których byliśmy i które polecam. Pierwsze z nich to Hotel Al Maso, który położony jest kawałek poza centrum, ale dzięki temu jest sporo tańszy niż hotele w centrum, a przy tym ma fajną strefę SPA (baseny, sauny). Hotel jest z boku miasta, ma ogrodzony teren, chociaż brama jest ciągle otwarta to i tak nikt się tam nie kręcił.

Natomiast w centrum proszę zobaczyć na Residence Centro Vela. Za dopłatą 10 euro za dobę można wynająć miejsce w prywatnym garażu podziemnym.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Edyta 30 listopada 2023 - 15:11

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Edyta

Odpowiedz
Edyta 7 grudnia 2023 - 10:28

Panie Łukaszu, czy na Punta Larici można wjechać rowerem?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 grudnia 2023 - 13:57

Pani Edyto,

Da się wyjechać rowerem. Najpierw trzeba zostawić auto w Pregasina i stamtąd wyruszyć rowerem górskim i najlepiej elektrycznym. Droga prowadzi początkowo po szutrze, a potem w większości po betonowych płytach. Cały czas pod górę. Dopiero ostatni odcinek to konary i kamienie, ale ten fragment jest dość krótki.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Edyta 8 grudnia 2023 - 09:28

Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz
Jacek 13 lutego 2024 - 22:48

Witam !
Super artykuły ! jestem pod olbrzymim wrażeniem wiedzy autorów jak i udzieleniem tak dużej ilości konkretnych wskazówek napisanych bardzo przystępnym językiem i popartych niesamowitą wiedzą o każdym regionie Włoch, Jesteście lepsi niż większość przewodników. Czuć w tym też miłość do słonecznej Italii., czym zarażacie czytelników. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Jacek

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 lutego 2024 - 09:27

Bardzo dziękuję za tak miły komentarz! 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz

Zostaw komentarz