Jeziora we Włoszech -> Jezioro Garda: plaże, zwiedzanie, noclegi – co warto zobaczyć? Miasta i atrakcje

Jezioro Garda: plaże, zwiedzanie, noclegi – co warto zobaczyć? Miasta i atrakcje

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 27 komentarzy 227,1 tysięcy wyświetleń
jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jezioro Garda jest najpiękniejszym i największym jeziorem we Włoszech, położonym w malowniczych i pełnych słońca górach. Woda w Jeziorze Garda należy do najczystszych spośród wszystkich włoskich jezior, a jej kolor przypomina wodę Adriatyku. Wokół jeziora położonych jest kilkanaście typowo włoskich, romantycznych miasteczek z wąskimi uliczkami, tarasami widokowymi na góry oraz jezioro i prawdziwie włoskimi restauracjami. W moim przewodniku dowiesz się co warto zobaczyć, które plaże i miasteczka są najpiękniejsze i gdzie znaleźć nieoczywiste atrakcje.

Hotele, kempingi i apartamenty nad jeziorem Garda

Na początek to o co pytacie mnie najczęściej, czyli polecane noclegi. Pod spodem kilka sprawdzonych propozycji.

Bardzo dobre hotele przy samym jeziorze:

Tanie apartamenty z basenem, własną kuchnią blisko jeziora i z parkingiem:

Inne noclegi godne polecenia znajdują się jeszcze w dalszej części artykułu pod opisami poszczególnych miasteczek.

Jak dostać się nad jezioro Garda?

jezioro Garda, jak tu dojechać? Na zdjęciu plaża w Manerba del Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jezioro Garda, jak tu dojechać? Na zdjęciu plaża w Manerba del Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Turyści z Polski nad jezioro Garda najczęściej przyjeżdżają własnym samochodem lub samolotem – tanimi liniami na lotnisko w pobliskim Bergamo. Rzadziej autobusem, chociaż w sezonie są bezpośrednie połączenia z naszego kraju.

Korzystając z okazji zapraszam Cię do mojego nowego działu ceny we Włoszech, w którym podpowiadam jak nie przepłacać na wakacjach. To tekst obowiązkowy dla każdego kto planuje swoje pierwsze wakacje we Włoszech.

Jezioro Garda samochodem

do Włoch najczęściej jeździmy przez Czechy i Austrię, a później autostradą A23 w stronę Wenecji (fot. J. Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)
do Włoch najczęściej jeździmy przez Czechy i Austrię, a później autostradą A23 w stronę Wenecji (fot. J. Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)

Najbardziej popularne trasy z Polski:

 • Przez Czechy (Ostrawa, Brno), Austrię (Wiedeń, Graz), wjazd do Włoch na granicy w Tarvisio, a potem autostradami A23 i A4 koło Wenecji. W Czechach i w Austrii należy wykupić winietę na przejazd autostradami. We Włoszech za odcinek od Tarvisio (granica z Austrią) do Sirmione (na południowym brzegu jeziora) zapłacisz 28,40 euro w jedną stronę.
 • Druga opcja to przejazd z Polski przez Niemcy, a następnie przez Austrię i przełęcz Brenner, a później autostradą A22 nad jezioro Garda. W Austrii poza wykupieniem winiety należy oddzielnie zapłacić za przejazd przez przełęcz Brenner (10 euro w jedną stronę). We Włoszech za autostradę A22 od granicy austriackiej do Riva del Garda na północnym brzegu jeziora zapłacisz 10,60 euro.

Jak zaoszczędzić na podróży samochodem

W drodze do Włoch ustaw nawigację na adres stacji Shell koło Innsbrucku przy zjeździe z autostrady Innsbruck Sud (Sonnenburg-Brennerstraße 4, 6020 Natters, Austria). Na tankowaniu zaoszczędzisz 0,45 euro na litrze w porównaniu z cenami na samej autostradzie. W przypadku naszego samochodu, gdzie wchodzi 70 litrów, oszczędzam nawet 140 zł na cenie paliwa

Zobacz więcej:

Jezioro Garda samolotem – jak dostać się z Bergamo?

Tanie linie lotnicze Ryanair i Wizzair lądują na lotnisku w Bergamo. Z lotniska na dworzec kolejowy w Bergamo (to około 5 km) najlepiej pojechać autobusem. Tzw. Airport Bus oznaczony symbolem samolotu odjeżdża sprzed lotniska co 20 minut. Koszt biletu jednorazowego, który ważny jest przez 90 minut to 2,40 euro (tzw. biglietto 3 zona, tariffa C).

Następnie z dworca kolejowego w Bergamo kilkanaście razy w ciągu doby odjeżdżają pociągi do Desenzano del Garda. Wszystkie połączenia są z jedną przesiadką. Aktualny rozkład jazdy i ceny biletów można sprawdzić na stronie włoskich kolei https://www.trenitalia.com (bilet około 7 euro na pociągi regionalne). Z dworca w Desenzano regularnie odjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej do historycznego centrum Desenzano oraz do Sirmione.

Jezioro Garda – najpiękniejsze miasteczka

Limone sul Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Limone sul Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jezioro Garda swoja popularność zawdzięcza nie tylko malowniczym widokom i czystej wodzie, ale też klimatowi, który sprzyja wakacyjnej turystyce. Mimo bliskości gór miesiące wakacyjne są upalne, a woda w jeziorze zachęca do kąpieli. Pierwsza uwaga praktyczna: pamiętajcie, że cieplejsza woda jest na południowym brzegu jeziora, czyli w takich kurortach jak Desenzano del Garda czy Sirmione. Natomiast piękniejsze krajobrazy są na północnym brzegu. To właśnie tam wysokie góry łączą się z jeziorem i mnie osobiście bardziej urzekły plaże w Limone sul Garda, Riva del Garda i w Torbole. Właśnie z uwagi na górski krajobraz.

Najciekawsze miejscowości leżące nad jeziorem Garda:

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Jezioro Garda – gdzie są piękne plaże?

plaża w Riva del Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Riva del Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niemal wszystkie miejscowości położone nad jeziorem posiadają własne plaże z łagodnym zejściem do jeziora. Co ciekawe, w przeciwieństwie do włoskiego wybrzeża morskiego, tutaj niemal wszystkie plaże są bezpłatne. Jeśli cenisz sobie wypoczynek w bliskiej odległości od eleganckiej starówki, na żwirku lub na perfekcyjnie przystrzyżonym trawniku pośród zadbanej zieleni, to jako miejsce wakacyjnego wyjazdu wybierz miejscowość Riva del Garda. Historyczne centrum jest jeszcze pozostałością z czasów, gdy dominowała tutaj Austria, natomiast miejska plaża powinna być wzorem do naśladowania dla innych miast w Europie, które leżą nad jeziorami.

plaża w Torbole, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Torbole, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Długa i żwirowa plaża otoczona zielenią oraz kameralną zabudową znajduje się w sąsiedniej miejscowości – Torbole. Plaża jest tam strzeżona przez ratowników wodnych, a całe wybrzeże kojarzy się z wybrzeżem Chorwackim. Plaża jest tu podobna jak w Chorwacji, widoki także, ale czuć tu niesamowity porządek i bogactwo. W Torbole doskonale widać, na czym polega różnica pomiędzy bogatą północą Włoch, a biedniejszym i mniej uporządkowanym południem. Przy bulwarach biegnących wzdłuż wybrzeża znajdują się hotele i restauracje ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu.

Który brzeg jeziora Garda wybrać?

Desenzano del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Desenzano del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli chodzi o urok miasteczek i liczbę atrakcji to obydwie strony jeziora – zarówno wschodnia, jak i zachodnia – są równie atrakcyjne dla turystów. Jednak strona wschodnia ma do zaoferowania więcej plaż i lepsze zejście do wody, jeśli zależy Ci na kąpielach, a nie tylko zwiedzaniu. Z punktu widzenia architektury miast, życia nocnego, liczby hoteli i restauracji, to nad jeziorem Garda dominuje w zasadzie pięć miejscowości: wspomniana już Riva del Garda (na północy), Malcesine (po stronie wschodniej) i Sirmione (na południu). Po stronie zachodniej jeziora najsłynniejszy kurort to Limone sul Garda. Jest także stosunkowo duże Salo (które jednak w samym centrum nie ma plaż, więc raczej odradzam) oraz lubiane przez turystów Desenzano del Garda. Nam bardzo się spodobało. Zarówno jeśli chodzi o ładne plaże, jak i urokliwą starówkę!

Położone na wschodnim wybrzeżu jeziora Garda Malcesine ma urokliwą starówkę, a na swoich przedmieściach długie i dobrze zagospodarowane plaże. W Malcesine znajduje się także stacja kolejki, którą można wyjechać na słynny szczyt Monte Baldo. W miasteczku jest również przystań, z której odpływają promy przewożące na drugą stronę jeziora lub statki wycieczkowe.

Kolejka na Monte Baldo

Wyjazd nowoczesną kolejką linową na szczyt Monte Baldo to punkt obowiązkowy dla wszystkich, którzy spędzają urlop w Malcesine. Ceny biletów oraz aktualne godziny kursowania kolejki możesz sprawdzić na stronie https://funiviedelbaldo.it/en/

Południowa część jeziora Garda

Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z kolei Sirmione – leżące na południu – posiada zabytkową starówkę z każdej strony otoczoną wodą. Wchodzi się tam po specjalnym moście tuż obok zamku. Miasteczko ma kilka żwirowych plaż. Z uwagi na ukształtowanie terenu w Sirmione jest zazwyczaj najcieplej. W miasteczku znajdują się także źródła termalne. W jednym z miejsc znajduje się dziki dostęp – leżąc w jeziorze można kąpać się w gorącej wodzie nie płacąc za to ani jednego euro.

Desenzano del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Desenzano del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bardzo ładne plaże są w Desenzano del Garda. Jezioro jest tutaj wyjątkowo ciepłe. Na miejscu można wypożyczyć rowerki wodne albo wybrać się statkiem na wycieczkę po jeziorze. Desenzano del Garda ma także bardzo ładną starówkę, która do późnych godzin nocnych tętni życiem. Sporo tu restauracji, barów i eleganckich butików. To jedno z naszych ulubionych miejsc nad jeziorem.

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

W południowo-wschodniej części jeziora, pomiędzy miejscowościami Sirmione, Peschiera del Garda, Bardolino i Crero znajduje się prawdziwe zagłębie kempingów. Część wybrzeża jest odgrodzona i zajęta przez najlepsze kempingi, które poza domkami i polami namiotowymi oferują własną plażę i kompleksy basenów. W pobliżu znajdują się także popularne parki rozrywki, takie jak Gardaland, Movie Studios CanevaWorld, czy Park Jungle Adventure. Więcej o tym w dalszej części przewodnika.

Jezioro Garda – mapa turystyczna

Jezioro Garda powstało wiele wieków temu na skutek ciągłych ruchów mas lodowców. W czasie epok geologicznych powstało tzw „fato benacense”, które oznacza różnice poziomów pomiędzy lewym (od strony Brescia) i prawym (od strony Verony) brzegiem jeziora. Po jednej stronie znajdują się stoki i pagórki, a po przeciwnej strome skały i malownicze przepaście.

mapa jeziora Garda
mapa jeziora Garda

Jezioro Garda ma długość ok. 55 km. W północnej części jest szerokie na ok. 4 km, a w południowej na 12 km. Na Jeziorze Garda znajduje się wiele małych wysepek i pięć dużych. Wśród nich największa wyspa to Isola del Garda, położona ok. 200 metrów od przylądka Capo San Fermo znajdującego się po zachodniej stronie jeziora w południowej jego części.

[better-ads type=’banner’ banner=’16779′ ]

W jeziorze występuje bardzo wiele odmian ryb, co sprawia, że jezioro Garda jest także rajem dla wędkarzy. Można złowić tu między innymi karpia, węgorza, szczupaka, okonia, miętusa, ukleję białą, czy salmo trutta. Turystów zachwyca także przyroda wokół jeziora. Wzdłuż wybrzeża i w okolicy można podziwiać okazałe cyprysy, drzewa z pomarańczami, oleandry, cedry, oliwki, czy nawet palmy. Pobliskie winnice zachęcają do degustacji lokalnego wina.

Wędkarstwo nad jeziorem Garda – jak legalnie łowić ryby? 🙂

Przepisy i ceny pozwoleń na wędkowanie różnią się w zależności od regionu. Jezioro Garda leży aż w trzech regionach (Trentino, Veneto i Lombardia). Na wędkowanie polecam Ci północną część jeziora, czyli miejscowości Riva del Garda i Torbole. Na stronie https://www.trentinofishing.it/it możesz sprawdzić ceny pozwoleń i różne pakiety dla wędkarzy.

Jezioro Garda – pogoda i temperatura wody

pogoda nad jeziorem Garda, na zdjęciu plaża w okolicy Manerba del Garda (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pogoda nad jeziorem Garda, na zdjęciu plaża w okolicy Manerba del Garda (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Temperatura nad Jeziorem Garda w sezonie zimowym (styczeń) wynosi średnio ok. 10 stopni. Natomiast w wakacje (lipiec-sierpień) w cieniu jest nawet ok. 35 stopni. Jezioro ma bardzo pozytywny wpływ na temperaturę górskiego otoczenia. W styczniu nie jest tutaj zbyt zimno, natomiast liczba dni słonecznych jest podoba jak na północnym wybrzeżu Adriatyku.

Kąpać w jeziorze można się swobodnie już w czerwcu. Nasze dzieci kąpały się bez problemu nawet początkiem czerwca. W lipcu i sierpniu woda jest już bardzo ciepła. Cieplejsza woda jest w południowej części jeziora (na przykład w okolicy Manerba del Garda, czy Sirmione). Jednocześnie na południu jest mniej malowniczo z uwagi na brak wysokich szczytów górskich. Sezon na kąpiele w jeziorze kończy się w połowie września.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Jezioro Garda – opis miasteczek i plaż

Zapraszam Cię do przewodnika po miasteczkach nad jeziorem Garda.

Riva del Garda

Riva del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Riva del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Prawdopodobnie najbardziej elegancka miejscowość nad jeziorem Garda z przepiękną starówką, która w dużej części jest pozostałością z okresu, gdy Trentino należało do Austrii. Wzdłuż jeziora można spacerować po bulwarach, a w miasteczku znajduje się dobrze zagospodarowana, bezpłatna plaża, w części żwirowa, a w części będąca po prostu zadbanym trawnikiem. Z tutejszej przystani odpływają statki wycieczkowe. Można także wypożyczyć rowerek wodny lub zjeść kolację przy stoliku, z widokiem na jezioro i historyczne centrum.

Jeszcze 100 lat temu Riva del Garda należała do Austro-Węgier. Wciąż widać tu wpływ sąsiadów z północy. Architektura miasta kojarzy się z alpejskimi miasteczkami po przeciwnej stronie granicy. Co więcej, język niemiecki na ulicach jest nawet częściej słyszany niż język włoski. Wraz z natłokiem zagranicznych gości wzrosły ceny noclegów. Standard jest wysoki, ale bardzo trudno o tani hotel. Jezioro Garda jest tu chłodniejsze, ale za to widoki są bardziej spektakularne. Miasto leży w otoczeniu wysokich górskich szczytów.

Czytaj więcej: Riva del Garda

Polecane noclegi w Riva del Garda

 • Hotel Al Maso*** – świetny, trzygwiazdkowy hotel z dwoma basenami (krytym i otwartym) oraz strefą wypoczynku z sauną, łaźnią, prysznicami wrażeń i wypoczywalnią. Bardzo dobre śniadania, ładne i czyste pokoje, wifi, prywatny parking. To bardzo mocne 3 gwiazdki, a przy tym w rozsądnej cenie. Dlaczego jest taniej niż gdzie indziej? Z powodu odległości. Do ścisłego centrum Riva del Garda i do plaży jest 2 km (15 minut powolnym spacerem). Nam ta odległość nie przeszkadzała. Hotele bliżej centrum były sporo droższe i miały różnego rodzaju dopłaty (jak np. za parking).
 • Apartament Casa al Lago – świetny apartament i chyba jeden z najtańszych w mieście. Polecili mi go nasi przyjaciele. Chwalili to miejsce za czystość (potwierdzają to zresztą opinie na portalu booking), bezpłatny parking i dobrze działające wifi. Ogromną zaletą jest lokalizacja – zaledwie 200 metrów od głównej miejskiej plaży.

Torbole

Torbole, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Torbole, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To kameralne miasteczko posiada bardzo ładną, długą, żwirową plażę, która przypomina nieco wybrzeże Chorwacji. Wzdłuż plaży biegnie bulwar, a zaraz za nim znajduje się zadbana zieleń – na trawniku także opalają się turyści. Podobnie jak w Riva del Garda także tutaj znajduje się przystań statków wycieczkowych i możliwość wypożyczenia rowerów wodnych. Na obrzeżach miasteczka znajdują się bardzo ładne kempingi. Torbole jest uwielbiane przez windsurferów – pełno ich na tutejszej plaży i wodach jeziora.

Wokół Torbole znajduje się mnóstwo tras rowerowych – o tym w dalszej części przewodnika. Nie tylko biegnących wzdłuż jeziora, ale także górskich. Część tras prowadzi pomiędzy malowniczymi winnicami. Są tu także liczne trasy trekkingowe. Torbole – podobnie jak Riva – także leży w sąsiedztwie wysokich gór.

Czytaj więcej: Torbole

Polecane noclegi w Torbole

 • Lake Sensation – świetny apartament prowadzony przez bardzo uprzejmą właścicielkę. Znajduje się tuż przy jeziorze i posiada balkon z panoramicznym widokiem. Tuż obok znajduje się przystań statków wycieczkowych, a niedaleko plaża. Przy rezerwacji warto zwrócić uwagę, który apartament rezerwujecie (są 3). Najlepszy jest ten z balkonem od strony jeziora.

Navene

Navene, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Navene, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jedna z najbardziej spokojnych miejscowości nad jeziorem Garda. Nawet w sierpniu – gdy jezioro przeżywa oblężenie turystów – to w Navene jest stosunkowo spokojnie, a na plaży jest całkiem sporo miejsca. Doceniają to dziewczyny lubiące opalać się topless – w Navene i okolicach nie ma tłoku, atmosfera jest bardziej sielska, życie toczy się niespiesznie. Wieczorami w zasadzie nic tu się nie dzieje. W poszukiwaniu imprez trzeba jeździć do sąsiednich miejscowości.

Jakbym miał w planach sielskie lenistwo, to wybrałbym ponownie Navene. W miasteczku znajduje się tylko kilka obiektów noclegowych i restauracji. W sezonie to wystarcza. Po sezonie jest tu bardzo cicho i na jakiekolwiek wieczorne spacery trzeba podjechać do Torbole.

Czytaj więcej: Navene

Polecany hotel w Navene – jezioro Garda

 • Hotel Baitone** – skromny hotel znajdujący się nad samym jeziorem. Jest czysto i wygodnie. Bardzo dobre śniadania, piękny widok z balkonów i plaża pod samym hotelem. To jest ta sama plaża, co na zdjęciach powyżej.

Malcesine

Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jedno z większych miasteczek nad jeziorem Garda. Znajduje się tu cudowna starówka, której zabudowa dochodzi do samego jeziora. Na starym mieście znajdziemy wiele świetnych restauracji i kameralne hotele. Na uliczkach częściej słychać język niemiecki niż włoski. W Malcesine znajduje się także dolna stacja kolejki, którą wyjechać można na słynny szczyt Monte Baldo. To jedyna na świecie kolejka linowa, gdzie w trakcie wyjazdu wagonik pomału obraca się wokół własnej osi.

Jednak na największą uwagę zasługuje historyczne centrum miasteczka. Pełno tu świetnych restauracji, eleganckich butików, są także bary i cukiernie. W ciągu dnia można wypoczywać na plaży, a wieczorami spacerować po miasteczku. Bardzo przyjemne miejsce na urlop i jedna z bardziej ekskluzywnych miejscowości nad jeziorem.

Czytaj więcej: Malcesine

Polecane noclegi w Malcesine

 • Camping Bellavista Apartments – jeden z najtańszych noclegów w Malcesine znajdziesz na kempingu, który oferuje także klasyczne apartamenty z aneksem kuchennym (2 lub 4 osobowe). Kemping leży kilka kilometrów od historycznego centrum Malcesine (trzeba podjechać autem), ale za to tuż przy ładnej plaży. Jest tu prywatny parking, wifi i sklep na kempingu.
 • Hotel San Marco – hotel znajduje się w samym sercu Malcesine, tuż obok niewielkiego portu, pośrodku starówki. Trudno o lepszą lokalizację. Wokół jest pełno sklepików, barów i restauracji. Do plaży można dojść pieszo. Pokoje skromnie urządzone, ale niektóre mają widok na jezioro. Bardzo dobre śniadania.

Brenzone sul Garda

Brenzone sul Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Brenzone sul Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Spokojne miasteczko pośrodku wschodniej części wybrzeża jeziora Garda. Wzdłuż kameralnej zabudowy ciągnie się żwirowa plaża. Zejście do jeziora jest tu łagodne. W miasteczku znajduje się kilka barów i restauracji. Można tu wypocząć na plaży, a jednocześnie jest to świetna baza wypadowa do zwiedzania sąsiednich miejscowości. Wieczorami można pojechać do sąsiedniego Malcesine.

Byliśmy tutaj pod koniec sierpnia – na plaży wypoczywało bardzo mało osób. Plaża jest długa i zadbana. Wstąpiliśmy na obiad do jednej z restauracji. Ceny nas zaskoczyły. Były sporo niższe niż w kurortach na północnym krańcu jeziora. Fajne miejsce. Trochę takie „poza szlakiem”, a jednocześnie w samym sercu jeziora Garda.

Czytaj więcej: Brenzone sul Garda

Polecane noclegi w Brenzone sul Garda

 • Camping Monja – stosunkowo niedrogi kemping z domkami bungalow oraz z murowanymi apartamentami. Dużą zaletą jest lokalizacja przy ładnej plaży. Jest tu bezpłatny parking, wifi i kawiarnia.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Sirmione

Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Sirmione to ekskluzywny kurort położony w południowej części jeziora Garda, na wysuniętym w głąb jeziora wąskim cyplu. Znajdują są tutaj jedne z najdroższych hoteli nad całym jeziorem, posiadające własne baseny termalne. Historyczne centrum oddzielone jest od reszty cypla fosą, która biegnie dookoła zamku. W mieście znajdują się żwirowe plaże oraz dziki dostęp do źródła termalnego, które przebija się do jeziora w jednym miejscu.

Sirmione pod względem prestiżu rywalizuje głównie z Rivą del Garda, znajdującą się po drugiej stronie jeziora. Mimo wysokich cen warto to miejsce wybrać jako cel wakacyjnego wyjazdu. Jezioro Garda w tym miejscu jest wyjątkowo ciepłe. Tańsze noclegi są 2-3 km na południe od centrum Sirmione. Tam też jest przyjemnie, a ponadto jest więcej plaż, dużo łatwiej zaparkować, a zakupy spożywcze można zrobić w pobliskim markecie Conad. Wieczorami bardzo przyjemnie spaceruje się z południowej części miasta w stronę starówki. Na starówce poza licznymi restauracjami na uwagę zasługują świetne lodziarnie.

Czytaj więcej: Sirmione

Polecane noclegi w Sirmione

 • Hotel Flaminia**** – świetny hotel na cyplu, w historycznym centrum nad samym jeziorem, a przy tym nie aż tak szaleńczo drogi jak sąsiednie obiekty 🙂 Rewelacyjna lokalizacja i taras z leżakami i schodkami umożliwiającymi zejście do jeziora. Świetnie śniadania, piękne pokoje. Byliśmy tam tylko jedną dobę. Stanowczo za krótko żeby się nacieszyć tym miejscem.
 • The Garda Village – kemping znajdujący się na południe od centrum Sirmione. To najtańszy nocleg w tej okolicy (szczególnie jak planujesz podróż całą rodziną 2+2). Do historycznego centrum jest stąd 3,5 km, ale przyjemnie spaceruje się główną ulicą wśród zieleni. Są tu aż 3 baseny i prywatna plaża. Do wyboru domki bungalow o różnym standardzie.
 • Appartamenti Punta Gro – ładne apartamenty z basenem, blisko plaży, ale daleko do centrum Sirmione. Bezpłatny parking.

Desenzano del Garda

Desenzano del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Desenzano del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Desenzano del Garda to malownicze miasteczko położone na południowo-zachodnim brzegu jeziora Garda. Kurort słynie z pięknej plaży – jezioro w tym miejscu jest wyjątkowo ciepłe, a woda ma turkusowy kolor. Miasto posiada także urokliwą starówkę, na której życie toczy się cały dzień, ale szczególnie przyjemnie robi się wieczorami. Po deptaku spacerują elegancko ubrani turyści i mieszkańcy, restauracyjne ogródki zapełniają się gośćmi, gra muzyka na żywo, występują uliczni artyści, a bary i puby czynne są do późnych godzin nocnych.

W Desenzano del Garda spędziliśmy cały tydzień w 2018 r., więc dobrze zdążyliśmy poznać to miejsce. Dodatkowym atutem miasta jest fakt, że znajduje się tu stacja kolejowa. Przylatując samolotem tanich linii do Bergamo można tu dojechać za około 7 euro pociągiem z jedną przesiadką po drodze. To ogromny atut dla osób, które chcą dotrzeć nad jezioro Garda korzystając tylko z komunikacji publicznej.

Czytaj więcej: Desenzano del Garda

Polecane noclegi w Desenzano del Garda

 • Desenzano Glam Village – bardzo fajny kompleks wypoczynkowy położony nad samym jeziorem i 1,5 km od centrum Desenzano. Są tu apartamenty o różnym standardzie. Niektóre z tarasem i z widokiem na jezioro. Wokół jest ogromny ogród, plac zabaw i prywatna plaża dla gości obiektu. Bezpłatny parking i wifi.
 • B&B Garda 4U & Apartments – bardzo wysoko oceniane B&B leżące pomiędzy Desenzano del Garda, a Sirmione. Świetna baza wypadowa do zwiedzania południowego brzegu jeziora, nawet jeśli będziesz bez samochodu. Ładny ogród, darmowy parking i wifi.

Salo

Salo, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Salo, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Salo jest jednym z dwóch największych miast na zachodnim brzegu jeziora Garda, malowniczo położone u stóp wzgórza Monte San Bartolomeo. To ważna miejscowość na turystycznej mapie Lago di Garda, ale dla okolicznych mieszkańców to przede wszystkim centrum edukacyjne, kulturalne i administracyjne. Miasto zachwyca przepiękną starówkę i szeroką promenadą. Plaże zlokalizowane są na obrzeżach zabytkowego centrum.

W mieście plaż jest niewiele, a te które są, znajdują się na obrzeżach. Dlatego Salo nie polecam jako wakacyjną bazę wypadową. Warto tu przyjechać na kilkugodzinną wycieczkę, pospacerować, zjeść lody albo kolację w jednej z tutejszych restauracji, ale ładne plaże znajdziesz w sąsiednich miejscowościach.

Czytaj więcej: Salo

Limone sul Garda

Limone sul Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Limone sul Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kurort leży w północnej części Lago di Garda i sprawia wrażenie wciśniętego w górskie zbocze. Majestatyczne góry łączą się tutaj z zielono-niebieską wodą jeziora. Miasto posiada urokliwą starówkę wokół której powstały luksusowe hotele. Jest tu przystań statków wycieczkowych, którymi można dostać się do sąsiednich Riva del Garda, Malcesine, czy Sirmione. W południowej części Limone znajduje się piękna i świetnie utrzymana plaża. Jedna z ładniejszych nad całym jeziorem.

Limone bardzo mi się spodobało przede wszystkim dlatego, że piękna plaża jest tu w parze z górskim krajobrazem. Na północ od miasta znajduje się spektakularna ścieżka rowerowa prowadząca do Rivy (więcej o tym napisałem w akapicie poświęconym trasom rowerowym nad jeziorem Garda). Część trasy dla rowerów niemalże wisi nad jeziorem. Kurort zdominowany jest przez Niemców, ale da się znaleźć noclegi i restauracje w przystępnej cenie.

Czytaj więcej: Limone sul Garda

Polecane noclegi w Limone sul Garda

 • Hotel Splendid Palace**** – świetny hotel. Z balkonów rozciąga się niesamowity widok na jezioro. Jest tu kilka tarasów zewnętrznych do opalania, basen odkryty i kryty, jacuzzi, świetna kuchnia. W cytrynowym gaju usytuowana jest strefa relaksacyjna. Pokoje od strony jeziora są sporo droższe, ale widok jest tego warty.
 • Campeggio Garda – kemping znajdujący się tuż przy plaży. Domki z aneksem kuchennym są skromne, ale aż 5 osobowe. Jest to jeden z najtańszych noclegów w okolicy. Na kempingu jest basen i restauracja. Tuż obok jest ładna plaża. Do centrum Limone idzie się spacerem 5-10 minut.

Najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda – TOP7

Zapraszam Cię na mój subiektywny ranking najpiękniejszych plaż nad jeziorem Garda.

1. Plaża „Pisenze” w Lido di Manerba

Plaża "Pisenze" w Lido di Manerba, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Plaża „Pisenze” w Lido di Manerba, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wybór pierwszego miejsca był mocno subiektywny. Powyższe zdjęcie zrobiłem w pewną lipcową niedzielę, ale na co dzień było tu stosunkowo pusto. Plaża jest nieco ukryta. Nie tak łatwo tu trafić, a w pobliżu jest tylko kilka domów wakacyjnych na wynajem oraz jeden kemping. Dlatego można się tu czuć swobodnie. W mapach Google miejsce to jest oznaczone jako „Spiaggia Pisenze” w sąsiedztwie Rocca di Manerba. Samochód trzeba zostawić nieco wyżej (300 m przed plażą) na wyznaczonych miejscach i opłacić postój w parkometrze. Komunikacją publiczną nie da się tutaj dotrzeć.

2. Plaża w Torbole – jezioro Garda i wysokie góry w tle

jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jedna z najbardziej znanych i najładniejszych plaż nad jeziorem Garda znajduje się w Torbole na północnym brzegu jeziora. Plaża ma około 600 m długości i jest chroniona przez ratowników wodnych. Miejscowość otulają wysokie góry dlatego jest tu bardzo malowniczo. Plaża jest żwirowa, z łagodnym zejściem do jeziora. Miejsce to często wybierają surferzy. W bezpośrednim sąsiedztwie plaży są hotele, apartamenty, restauracje i bary.

3. Plaża w Limone sul Garda

Limone sul Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Limone sul Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża w Limone sul Garda także urzekła mnie widokiem na górskie szczyty. Plaża jest niezwykle czysta i zadbana. Są tu ławki, kosze na śmieci, bezpłatna toaleta i sporo drzew. W razie wyjątkowych upałów można tutaj znaleźć miejsce w cieniu. Na plaży znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego.

4. Kameralna i mało znana plaża w Navene

Navene, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Navene, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na plażę w Navene trafiłem nieco przypadkiem. Plaża znajduje się przy drodze biegnącej wzdłuż wschodniego brzegu jeziora naprzeciwko Hotelu Baitone**. Do plaży trzeba zejść nieco w dół pomiędzy krzewami. Miejsce jest bardzo fajne, bo jest kameralne. Raczej nie ma tu przypadkowych turystów, a gęste krzewy i drzewa izolują plażę od ulicy. W pobliżu poza wspomnianym hotelem nie ma niczego więcej 😉

5. Miejska plaża w Riva del Garda

plaża w Riva del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Riva del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża w Riva del Garda przez wiele lat była dla mnie numerem 1 nad całym jeziorem. Jednak z czasem, gdy zacząłem odkrywać inne plaże i zakątki jeziora spadała w mojej wewnętrznej hierarchii. Część plaży jest żwirowa, a część trawiasta. Sporo jest tutaj drzew, które chronią plażowiczów w trakcie największych upałów. Jest tu wypożyczalnia rowerków wodnych, a w samym jeziorze są specjalne konstrukcje do zabawy dla dzieci (nie mam pojęcia jak to się fachowo nazywa). W lipcu i w sierpniu jest tu spory tłok.

6. Spiaggia La Romantica w Manerba del Garda

Spiaggia La Romantica, Manerba del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Spiaggia La Romantica, Manerba del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bardzo długa, żwirowa plaża w Manerba del Garda z łagodnym zejściem do jeziora. Plaża ciągnie się przez około 2 km. Jest czysta, zadbana i niemal w całości bezpłatna. Nawet w sezonie nie ma tu tłoku. Na plaży można wypożyczyć rowerki wodne, a kilkanaście metrów od brzegu cumują łodzie i motorówki turystów, którzy przyjeżdżają na tutejsze kempingi. Jest to południowa część jeziora, więc woda jest tu bardziej nagrzana. Świetny wybór jeśli podróżujesz z dziećmi. Będą mieć dużo miejsca dla siebie i bezpieczne zejście do jeziora.

7. Plaża w historycznym centrum Sirmione

plaża w historycznym centrum Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w historycznym centrum Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na końcu cypla, na którym znajduje się Sirmione znajduje się kilka plaż. Im dalej dojdziesz, tym mniej ludzi będzie wokół. Na zdjęciu powyżej widać plażę o nazwie Lido delle Bionde (jest oznaczona w mapach Google), ale idąc dalej na północ można dojść do plaży Jamaica Beach, gdzie plażowicze wypoczywają na wielkich, płaskich skałach.

Jezioro Garda – tanie kempingi z basenami

 • Camping Bella Italia – jeden z najbardziej znanych, lubianych, ale i największych kempingów nad jeziorem Garda. Jest tu aż 5 odkrytych basenów, bogate zaplecze sportowe, pizzeria i dwie restauracje. W ciągu dnia i wieczorami organizowane są animacje i zabawy dla dzieci. Wszystkie klimatyzowane domki i apartamenty posiadają aneks kuchenny. Jeśli nie wiesz gdzie jechać, to jedź tutaj 🙂
 • Piani di Clodia – ten kemping bywa tani, ale poza sezonem. Generalnie to kemping 5-gwiazdkowy, który w sezonie jest rozchwytywany, a rezerwacji należy dokonywać dużo wcześniej. Jest tu aż 7 basenów. Kemping leży 500 m od brzegu jeziora. Są tu różnego rodzaju domki bungalow do wyboru.
 • Butterfly Camping Village – bardzo fajny kemping znajdujący się tuż przy jeziorze w miejscowości Peschiera del Garda. Są tu dwa odkryte baseny oraz zjeżdżalnie dla dzieci. Kemping znajduje się zaledwie 800 m od dworca kolejowego, więc łatwo można się tu dostać transportem publicznym nawet z lotniska w Bergamo. Zakwaterowanie w 4 lub 6-osobowych domkach z łazienką i aneksem kuchennym.
 • Camping Sirmionenajwiększym atutem kempingu jest jego lokalizacja. Kemping leży na ternie kurortu Sirmione, czyli jednego z trzech najdroższych miast nad jeziorem. Do historycznego centrum miasta można dojść pieszo. Są tu 3 odkryte baseny, bardzo duży ogród, place zabaw i miejsca do grillowania. Zakwaterowanie albo w klasycznych bungalow albo w 4 lub 6-osobowych murowanych apartamentach.

Jezioro Garda – zobacz inne noclegi

Booking.com

Rodzinne trasy rowerowe nad jeziorem Garda

W internecie pełno jest blogów i serwisów specjalizujących się w opisywaniu tras i ścieżek rowerowych, dlatego nie będę wyręczał prawdziwych pasjonatów. W skrócie wspomnę tylko o tym, gdzie wypożyczyć rower i gdzie są rodzinne, płaskie i bezpieczne trasy rowerowe, na których świetnie będą się czuć nawet totalni amatorzy. Trasy rowerowe nad jeziorem Garda można podzielić na dwie części:

 • Północna część jeziora Garda pomiędzy Limone sul Garda, Rivą del Garda, Tobole, a Malcesine. Trasy są tam spektakularne, bardzo widokowe, ale pogoda – szczególnie poza sezonem – bywa kapryśna. Czasem są chłodniejsze wiatry i częściej pada deszcz. Bardzo dużo tras górskich typu MTB, chociaż są też płaskie odcinki idealne dla rodzin z małymi dziećmi.
 • Południowa część jeziora Garda, czyli okolice Manerby, Desenzano del Garda, Sirmione i Bardolino. Tutaj jest ciepło i płasko. Idealnie dla dzieci i niedzielnych rowerzystów 🙂

Jezioro Garda – trasy rowerowe na północnym brzegu

W lipcu 2018 r. pomiędzy Limone sul Garda, a Riva del Garda otworzona została najpiękniejsza droga rowerowa na świecie. Droga momentami biegnie tuż obok wysokich klifów, a w najbardziej spektakularnym fragmencie zawieszona jest nad jeziorem. Około 2 km ścieżka rowerowa prowadzi z Capo Reamol w Limone sul Garda na zachodnim wybrzeżu w kierunku północnym. Ta ścieżka idealnie nadaje się dla rodzin. Podłoże wyłożone jest deskami, a barierki są solidnie zabezpieczone. Nie ma tutaj stromych podjazdów. Trasa jest elementem budowy pętli rowerowej wokół całego jeziora. Trasa docelowo ma mieć 140 km długości i ma być gotowa do końca 2021 r.

Sklep i wypożyczalnie rowerów w kurortach na północnym brzegu jeziora:

BIK BKE – Via S. Caterina 9, Arco – www.bikbike.com
BIKE IN GARDA – Via San Viglio 27, Nago-Torbole – www.bikeingarda.com
E-BIKEGARDA – Via Bastione 8, Riva del Garda – www.e-bikegarda.it
ENERGIABIKE – Viale Dante 78 F, Riva del Garda – wwww.energiabike.it
GARDA BIKE SHOP – Viale Rovereto 3/A, Riva del Garda – www.gardabikeshop.com
GIMME BIKE – Viale Rovereto 23, Riva del Garda – www.gimmebike.it
MOSER SPORT – Viale Marconi 15, Arco – www.moser-arco.com

Pomiędzy kurortami Riva del Garda a Torbole wzdłuż jeziora ciągnie się popularna wśród turystów płaska ścieżka rowerowa odpowiednia dla rodzin z dziećmi. Trasa zaczyna się obok miejskiej plaży w Riva del Garda i prowadzi w stronę Torbole. Droga dla rowerów prowadzi dalej od Torbole na północ w stronę Nago, a stamtąd w kierunku wschodnim do miejscowości Mori.

Trasa rowerowa Riva del Garba – Torbole – Mori

Ścieżka rowerowa Garda Trentino – nr 8
Czas przejazdu (z Riva do Nori): ok. 1,5 godziny
Długość trasy: ok. 18 km
Różnica wysokości: 210 m, podejście od Torbole do Passo di S. Giovanni
Rodzaj trasy: droga utwardzona
Punkt początkowy: Riva del Garda
Punkt początkowy: Mori w pobliżu Rovereto
Możliwość dostępu do ścieżki rowerowej: Riva del Garda, Arco, Torbole, Nago, Mori

Na stronie agencji Garda Trentino pod tym linkiem znajduje się świetna mapa obrazująca trasy rowerowe (a przy okazji także inne atrakcje) w północnej części jeziora. Można przybliżyć dany fragment i sprawdzić jakie konkretnie drogi rowerowe są w okolicy Twojego noclegu. U góry znajdują się filtry, gdzie można wybrać jakim rowerem jeździsz (rower szosowy, rower MTB, rower trekkingowy).

Jezioro Garda – trasy rowerowe na południowym brzegu

Gdy do Włoch jeździliśmy jeszcze bez dzieci, to podczas jednego z urlopów odpoczywaliśmy w pensjonacie pomiędzy Desenzano del Garda, a Sirmione (mniej więcej w połowie drogi). Pensjonat dla swoich gości miał bezpłatne rowery. Wzdłuż głównej trasy łączącej te miejscowości korzystaliśmy z drogi rowerowej, która na długich odcinkach była odseparowana wysokim krawężnikiem lub żywopłotem od jezdni. W ten sposób mogliśmy swobodnie przemieszczać się rowerami pomiędzy Sirmione, a Desenzano. Jednak na południowym brzegu jeziora nie ma tak dużej ilości tras rowerowych, jak po północnej stronie. Nie znalazłem też żadnej oficjalnej mapy z listą tras rowerowych w tej okolicy.

Jezioro Garda – parki rozrywki i aquaparki

Gardaland

Nad jeziorem Garda znajdują się 3 ogromne parki rozrywki i 3 kolejne aquaparki. Najbardziej znanym i największym jest Gardaland, na który składa się kilka stref tematycznych. Jednak najwięcej emocji budzą kolejki. Jest ich tu 7, ale najsłynniejsze to te, które rozwijają prędkość do 100 km/h. To m.in. Blue Tornado, gdzie można poczuć się jak na pokładzie ponaddźwiękowego odrzutowca, a wagoniki często jadą do góry nogami 🙂 Na odwiedziny tutaj należy zaplanować cały dzień, a bilety można kupić wcześniej przez internet. Od 2020 r. na terenie parku Gardaland uruchomiona ma być nowa strefa wodna we współpracy z Lego. Będą m.in. atrakcje dla najmłodszych (zjeżdżalnie, baseny), ale też dla całych rodzin (m.in. odwzorowane włoskie zabytki z klocków Lego: Wenecja, Piza i wiele innych).

Gardaland
Loc. Ronchi, Castelnuovo del Garda, Verona
http://www.gardaland.it/

Movieland The Hollywood Park

Movieland Park to włoski park rozrywki, który wraz parkiem wodnym Caneva Aquapark tworzy kompleks rozrywkowy Canevaworld Resort. Obiekt znajduje się bardzo blisko Gardalandu. Ten park rozrywki powstał w 2002 r. i był wzorowany na parkach sieci Universal. Tutaj również znajdziemy szereg odniesień do popularnych filmów ? wśród filmowych stref tematycznych w parku znalazły się „Tomb Raider”, „Terminator”, „Zorro”, „John Rambo” czy „Akademia Policyjna”. Park odwiedza rocznie nawet 400 tys. turystów.

Movieland The Hollywood Park
Loc. Fossalta, 1, Lazise
http://www.canevaworld.it/

Pozostałe parki wodne i parki rozrywki nad jeziorem

Park Jungle Adventure
Strada per Lumini, San Zeno di Montagna, Verona
http://www.jungleadventure.it/

Aqua Paradise CanevaWorld
Loc. Fossalta 1, Lazise, Verona
http://www.canevaworld.it/

Cavour Parco Acquatico
Valeggio sul Mincio
http://www.parcoacquaticocavour.it/

Parco Acquatico Picoverde
Via Ossario 19, Custoza di Sommacampagna, Verona
http://www.picoverde.it/

Przeczytaj także

27 komentarzy

Latam bo lubię 18 lutego 2020 - 11:33

Niezwykle wartościowy,solidny artykuł.Jezioro Garda w planach więc wiedza jak najbardziej się przyda.Tam jest pięknie i już nie mogę się doczekać…Podziękowania i pozdrowienia:)

Odpowiedz
Kamila 7 stycznia 2023 - 08:07

świetny blog , bardzo konkretny

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 stycznia 2023 - 11:56

Dziękuję za miłe słowa! 🙂

Odpowiedz
Joasia 24 lipca 2020 - 09:26

Super artykuł. U mnie ten wyjazd dopiero w planach więc wiedza o Lago di Garda niezbędna przede wszystkim, żeby zdecydować w które miejsce się wybrać. Dziękuję bardzo, wrzucam do ulubionych 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 sierpnia 2020 - 20:05

Miło mi. Dziękuję za odwiedziny na blogu 😉

Odpowiedz
Izabela 31 sierpnia 2020 - 09:00

Fajny artykuł 🙂
A jaka jest temperatura nad Gardą we wrześniu i w październiku? Da się jeszcze kąpać jeśli nie jest się morsem? 😉

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 września 2020 - 18:50

We wrześniu kąpałem się ale na południowym brzegu jeziora. Tam woda jest cieplejsza. W październiku już nawet tam będzie za zimno 😉

Odpowiedz
Alicja 18 października 2020 - 20:34

Świetny artykuł- chowam w bezpieczne miejsce, bedzie bezcenny w lipcu 2021! Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
raczejtrampki 30 stycznia 2021 - 07:36

Uwielbiam Gardę, szczególnie północną część. Mam nadzieję że szybko uda się tam wrócić.
Pyszne jedzenie, wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia w okolicy. Perełką jest pobliskie Lago di Ledro.

Odpowiedz
Marek 25 kwietnia 2021 - 17:24

jak byś miał zamieszkać w rejonie jeziora Garda to ciekawi mnie którą miejscowość byś wybrał?? będe wdzięczny za odowiedź

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 maja 2021 - 23:34

Chyba północ – Riva del Garda 🙂 Ale to trudny wybór 🙂

Odpowiedz
Aga 1 września 2021 - 10:15

Zastanawiam się, czy da się objechać jezioro używając tylko pociągów czy też autobusów?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 września 2021 - 09:33

Autobusami da się bez problemu. Są linie, które jeżdżą regularnie wzdłuż jeziora. Pociągiem nie 😉 Linia kolejowa blisko miasteczek biegnie tylko od południowej strony jeziora Garda.

Odpowiedz
Marek 7 listopada 2021 - 09:54

Genialny artykuł. Bardzo Ci dziękuję za ten tekst. Znalazłem tu wszystko czego potrzebowałem przed podróżą nad jezioro Garda. Do Włoch jeździmy z żoną i przyjaciółmi co roku. Mimo wszystko zawsze u Ciebie dowiem się czegoś nowego. Powodzenia w dalszym prowadzeniu bloga!

Odpowiedz
Tomek 13 grudnia 2021 - 19:58

Dzięki za artykuł. Bywam nad Gardą dość często, ale z Waszego tekstu sporo się dowiedziałem. Będąc tam polecam zwiedzić także tereny na północ od Rivy – Dolinę rzeki Sarca.

Odpowiedz
gdziekolwiekjestes.com.pl 3 czerwca 2022 - 17:05

Dzięki za artykuł. Trochę żałuję, że znalazłam go dopiero po mojej podróży nad Gardę ale cóż… będzie trzeba wrócić.

Odpowiedz
Tomasz 20 września 2022 - 21:47

Twoja strona internetowa jest świetna, jest tutaj mnóstwo praktycznych informacji. Jestem teraz nad Gardą od tygodnia i dopiero po przyjeździe tutaj „wpadłem” na Twoją stronę. Informacje na niej zawarte pomogły mi w paru sytuacjach. Dziękuję. Jeśli mogę się pokusić o opinię na temat Gardy to niestety szokujący jest tutaj ogrom ruchu turystycznego. Dzisiaj jest 20 września 2022 roku, a korki pomiędzy Torbole, a Rivą wstrzymują ruch na 30 minut. A to przecież ledwie 4 km. Mnóstwo aut, ogromny ruch turystyczny, potworne tłumy ludzi, ogrom aut, a w nich w zasadzie sami Niemcy. Garda i okolice są piękne, ale nie wyobrażam sobie, aby ktokolwiek mógł tutaj wypocząć. To droga przez mękę. Do tej pory nie wiem, czy polecać znajomym wypad tutaj, czy raczej w spokojniejsze i niekoniecznie „brzydsze” rejony Europy. Raczej skłaniam się do ucieczki stąd. Oczywiście to nie ma nic wspólnego z Twoją pracą i Twoją stroną internetową. Jest świetna, gratuluję.

Odpowiedz
Ania 30 stycznia 2023 - 19:26

Dzięki za duża ilość praktycznych informacji. Wybieram się w maju nad Gardę i chętnie skorzystam z Twoich porad.
Chciałabym tylko sprostować jedną rzecz – kolejka na Monte Baldo nie jest jedyną na świecie, której wagon obraca się dookoła własnej osi. W 2014 roku taką kolejką wjeżdżałam na szczyt San Jacinto w Palm Springs ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 stycznia 2023 - 11:34

Dziękuję za zwrócenie uwagi. Zasugerowałem się informacjami zawartymi na oficjalnej stronie tej kolejki. To być może jest chociaż jedyną taką w Europie? 🙂

Odpowiedz
Robert 8 kwietnia 2023 - 17:54

Witam
Mam pytanie o temperaturę wody. Piszesz , że można się kąpać od czerwca do września ale ile wg. Ciebie woda ma stopni, jak nasz Bałtyk czyli 19 góra 22 czy jak Adriatyk czyli 24 w górę. I drugie pytanie te termy w Sirmione jak to wygląda , bo na zdjęciach zbyt dobrze nie widać. Są płatne czy nie.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2023 - 08:24

Hej,

Temperatura wody to głównie kwestia indywidualnych odczuć. Widuję czasem nieliczne kąpiące się osoby w maju, ale dla nas woda jest wtedy zdecydowanie za zimna. Natomiast w czerwcu kąpiemy się już wszyscy.

Sprawdziłem przed chwilą w wiarygodnych włoskich źródłach jaka była średnia temperatura wody w jeziorze Garda w poprzednich siedmiu latach:
– czerwiec – zakresy od 19 do 28 stopni
– lipiec – od 21 do 29 stopni
– sierpień – od 20 do 30 stopni
– wrzesień – od 16 do 25 stopni

To są średnie zakresy dobowe. Wiadomo, że najcieplejsza woda będzie w ciągu dnia na południowym brzegu jeziora, a zimniejsza o kilka stopni po północnej stronie. Poza tym w tym roku w jeziorze jest mało wody, więc pewnie też to wpłynie na temperaturę.

W Sirmione są zarówno płatne hotelowe termy jak i darmowe źródełko, które wybija do jeziora. Łatwo poznasz po gromadzących się tam ludziach. Te darmowe w google maps są zaznaczone na wschodnim brzegu Sirmione jako „Acqua Termale” i „Sorgente Acqua Sulfurea Calda”.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marek 16 kwietnia 2023 - 17:54

Hej,
A mógłbyś podpowiedzieć gdzie zatrzymać się na jeden, dwa noclegi nad Garda? Mamy taki pomysł w drodze do Toskanii w czasie najbliższego majowego weekendu. Sb nd nad jeziorem i w poniedziałek dalej przez Bolnię w „dół”

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 kwietnia 2023 - 11:36

Hej,

Moje ulubione miejscowości nad Gardą leży po północnej stronie jeziora, czyli tam gdzie jezioro jest węższe i łączy się z górami. Widoki są tam najbardziej zachwycające. Polecam szukać noclegów w Riva del Garda albo w Limone sul Garda. Są najpiękniejsze 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marek 19 lipca 2023 - 12:52

Cześć
Super wartościowy materiał, konkretny. Słowa podziękowania, że chcecie się dzielić wiedzą i pasją. Mam pytanie. Na Gardę będziemy mieć na koniec września … tylko 1 dzień. Nie bardzo wiem na co pozwoli czas, czyli jakieś 9h, pewnie w godz. 9-18. Chcemy odwiedzić bardziej północ jeziora. Na pewno chcemy zachwycać się: Malsecine (ew. Canale di Tenno) i Monte Baldo, a później Torbole, Riva, Bastione di Riva. Zdążymy? Czy może jeszcze starczy czasu wieczorem na jakąś z atrakcji: Lago di Teno, Limone, Pregasinę czy Pieve. Co polecasz? Z góry dzięki za propozycje.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 lipca 2023 - 16:22

Jeśli rano zaczniecie od Malcesine i Monte Baldo, to później jedźcie od razu do Torbole i Riva del Garda. Na bastion w Riva del Garda już bym się nie wybierał (braknie czasu), jeśli wcześniej będziecie na Monte Baldo. Za to proponuję pojechać na koniec dnia na wieczorny spacer po Limone sul Garda – jest naprawdę piękne i spektakularnie położone. W Limone sul Garda jest duży, wygodny parking – Parcheggio Multipiano przy Via Lungolago Guglielmo Marconi 50.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marzena 2 sierpnia 2023 - 13:03

Cześć,
Dziękuję za szczegółowy opis, bardzo pomocny. 😀
Pytanie do Ciebie – czy warto nad Gardą spędzić 2 dni w zimie, gdzieś na południu?
Piszesz, że północ jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna, ale bez własnego transportu dostać się na północ z Bergamo będzie trudniej.
Rozważamy wylot w zimie do Bergamo a stamtąd na 2 dni gdzieś nad Gardę. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 sierpnia 2023 - 19:58

Hej,

Pewnie, że warto! Garda to zawsze dobry wybór, a jeśli uznacie, że pokryte mgłą, jezioro w zimowej odsłonie Wam się jednak nie podoba, to w krótkim czasie możecie z południowej części jeziora Garda przyjechać pociągiem na całodniową wycieczkę do Werony.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych i swoich praw znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuję Czytaj więcej