Strona główna -> Jezioro Garda -> Jezioro Garda – co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miasta i plaże. Praktyczne porady i inspiracje

Jezioro Garda – co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miasta i plaże. Praktyczne porady i inspiracje

Autor: Łukasz Ropczyński
90 komentarzy 332,2 tysięcy wyświetleń
Jezioro Garda – co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miasta i plaże (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jezioro Garda jest najpiękniejszym i największym jeziorem we Włoszech. Woda w Jeziorze Garda należy do najczystszych spośród wszystkich włoskich jezior, a jej kolor przypomina wodę Adriatyku. Północna część jeziora zachwyca spektakularnymi widokami. Jezioro jest tam węższe i otoczone wysokimi górami. Natomiast na południowym brzegu jest więcej plaż, a woda w jeziorze jest o kilka stopni cieplejsza niż na przeciwnym krańcu. Wokół położonych jest kilkanaście miasteczek – niemal każde z nich z plażami, promenadą, urokliwą starówką, ścieżkami rowerowymi i kameralnym portem.

Zapraszam Cię do najbardziej rozbudowanego przewodnika po jeziorze Garda w polskim internecie. Słynne Lago di Garda odwiedzamy co roku, podróżując do Włoch od 17 lat. Ten przewodnik powstał na bazie doświadczeń i materiałów zebranych w trakcie wszystkich tych wyjazdów i jest regularnie aktualizowany.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Nie musisz kupować płatnych ebooków, ponieważ całą naszą wiedzą dzielimy się na blogu za darmo. Ponadto ten przewodnik w wielu miejscach linkuje do kilkudziesięciu innych artykułów, w których szczegółowo opisujemy poszczególne miasteczka, plaże, noclegi i atrakcje wokół jeziora Garda.

Ze względu na fakt, że artykuł jest bardzo rozbudowany zachęcam Cię do przeczytania go na komputerze, a nie w smartfonie. Jeśli nie masz czasu na przeglądanie całości, wybierz z menu poniżej interesujący Cię fragment.

Spis treści:

Jezioro Garda w praktyce – co znajdziesz w naszym przewodniku?

To kompleksowy przewodnik po jeziorze Garda i atrakcjach wokół. Znajdziesz tu między innymi:

 • Praktyczne porady dla podróżujących pierwszy raz nad Lago di Garda – który brzeg jeziora wybrać, gdzie jest najładniej, a gdzie najlepiej jechać z małymi dziećmi?
 • Średnia temperatura wody w jeziorze i pogoda typowa dla miesięcy letnich.
 • Opisy i zdjęcia 12 najpiękniejszych miasteczek nad jeziorem Garda.
 • Żółte ramki, w których opisujemy nasze ulubione restauracje i bary.
 • Polecane noclegi nad jeziorem Garda, czyli domki na kempingach, hotele z widokiem na jezioro i apartamenty, w których byliśmy i które miło wspominamy.
 • Nasze TOP7 najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda.
 • Trzy najlepsze punkty z pięknym widokiem na jezioro Garda.
 • Słynna trasa rowerowa „zawieszona” nad jeziorem Garda + namiary na pobliską wypożyczalnię rowerów.
 • Aquaparki i parki rozrywki nad jeziorem.
 • Promy oraz statki, autobusy jeżdżące wokół jeziora i pociągi wzdłuż południowego brzegu – najważniejsze połączenia, o których warto wiedzieć i linki do oficjalnych stron z rozkładem jazdy.
 • Jak zaplanować podróż samochodem z Polski nad jezioro Garda?
 • Jak łatwo dojechać nad jezioro Garda z lotniska w Bergamo?
 • Gdzie wynająć samochód?

Co warto wiedzieć przed pierwszą podróżą nad jezioro Garda?

Limone sul Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Limone sul Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jezioro Garda swoją popularność zawdzięcza nie tylko pięknym miasteczkom, malowniczym widokom, plażom i czystej wodzie, ale też klimatowi, który sprzyja wakacyjnej turystyce. Sezon trwa tutaj od początku maja – kiedy na weekend majowy tłumnie przyjeżdżają Polacy – aż do końca października. Jesienią, gdy trwa już rok szkolny, nad jeziorem Garda można spotkać głównie niemieckich emerytów.

plaża w Limone sul Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Limone sul Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Mimo bliskości gór miesiące wakacyjne są upalne, a woda w jeziorze zachęca do kąpieli. Niemal wszystkie miejscowości położone nad jeziorem posiadają własne plaże z łagodnym zejściem do jeziora. Co ciekawe, w przeciwieństwie do włoskiego wybrzeża morskiego, tutaj prawie wszystkie plaże są bezpłatne.

Porada praktyczna: prognozę pogody nad jeziorem Garda (i gdziekolwiek we Włoszech też) sprawdzaj na stronie https://www.ilmeteo.it/ – w wyszukiwarce u góry, po włosku wystarczy wpisać nazwę miejscowości, aby sprawdzić prognozę na kolejne 14 dni. Strona ilmeteo w przypadku Włoch sprawdza nam się o wiele bardziej niż popularne aplikacje w iphonie.

Jaką temperaturę wody ma jezioro Garda?

plaża Pisenze w Manerba del Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Pisenze w Manerba del Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W jeziorze swobodnie można kąpać się już w czerwcu. Nasze dzieci z zadowoleniem pływają w jeziorze już początkiem czerwca, ale dla nas samych woda jest wtedy jeszcze trochę za chłodna. W lipcu i sierpniu woda jest już ciepła i średnio – według oficjalnych pomiarów – ma wówczas 27 stopni.

Cieplejsza woda jest w południowej części jeziora – na przykład w okolicy Manerba del Garda, czy Sirmione – gdzie średnia temperatura wody w jeziorze latem to nawet 28-29 stopni. Natomiast w tym samym czasie na północnym brzegu jeziora Garda średnia temperatura wody to około 24-25 stopni. Wynika to z faktu, że na północy do jeziora wpada zimna, ale też krystalicznie czysta woda z górskich potoków.

plaża w Malcesine (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Malcesine (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Sezon na kąpiele w jeziorze zazwyczaj kończy się w połowie września, ale gdy nad Lago di Garda byliśmy ostatnio w połowie października 2023 r., to wciąż trochę osób jeszcze się kąpało. Co ciekawe było to na północnym, czyli chłodniejszym, brzegu jeziora.

Z kolei temperatura powietrza nad jeziorem Garda w sezonie zimowym wynosi średnio ok. 10 stopni. Natomiast w wakacje (lipiec-sierpień) w cieniu jest nawet 35 stopni. Jezioro ma bardzo pozytywny wpływ na temperaturę górskiego otoczenia. W styczniu nie jest tutaj zbyt zimno, natomiast liczba dni słonecznych jest podoba jak na północnym wybrzeżu Adriatyku.

Który brzeg jeziora Garda wybrać?

Porada praktyczna: jeśli chodzi o urok miasteczek i liczbę atrakcji to obydwie strony jeziora – zarówno wschodnia, jak i zachodnia – są równie atrakcyjne dla turystów. Jednak strona wschodnia ma do zaoferowania więcej plaż i lepsze zejście do wody, jeśli zależy Ci na kąpielach, a nie tylko na zwiedzaniu. Natomiast zasadnicza różnica dotyczy północnego i południowego brzegu jeziora, o czym poniżej.

Jezioro Garda od strony północnej

Limone sul Garda na północnym brzegu jeziora, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Limone sul Garda na północnym brzegu jeziora, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najpiękniejsze krajobrazy i najbardziej spektakularne widoki są na północnym brzegu jeziora Garda. To właśnie tam wysokie góry łączą się z jeziorem, które w tym miejscu jest węższe. Na północnym brzegu znajdują się nasze dwa ulubione miasteczka – Riva del Garda i Limone sul Garda. Trudno powiedzieć, które z nich jest ładniejsze. Jednak dzieli je zaledwie 11 km więc najlepiej zwiedzić obydwa.

Limone sul Garda jest „wciśnięte” pomiędzy taflę jeziora, a strome górskie zbocze. Skalista góra dominuje nad miastem, które dzieli się na zabytkowe centrum i nowszą część, gdzie znajdują się 4-gwiazdkowe hotele. Obydwie części łączy promenada oraz piękna, żwirowa plaża.

Z kolei historyczne centrum Riva del Garda jest jeszcze pozostałością z czasów, gdy dominowała tutaj Austria. Kamienice wzniesione w stylu alpejskim, brukowane uliczki i place, dbałość o detale, uporządkowana i ukwiecona promenada oraz skwery. Włoski luz miesza się tu z austriackim porządkiem. Natomiast miejska plaża powinna być wzorem do naśladowania dla innych miast w Europie, które leżą nad jeziorami. To połączenie plaży żwirowej z trawiastą. Przyjemny cień dają rosnące na plaży palmy.

Długa i żwirowa plaża otoczona zielenią znajduje się także kilka kilometrów dalej, w sąsiednim Torbole. Plaża jest tam strzeżona przez ratowników wodnych.

Czwarte godne uwagi miasto na północnym brzegu jeziora to Malcesine, które ma urokliwą starówkę, zamek, kameralny port i kilkanaście plaż. Najładniejsze plaże są na północy Malcesine, we frakcji Navene. Ponadto w Malcesine znajduje się dolna stacja kolejki na masyw górski Monte Baldo.

Jezioro Garda na południowym brzegu

plaża Pisenze w Manerba del Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Pisenze w Manerba del Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na południowym brzegu jezioro jest płytsze i szersze, a woda o kilka stopni cieplejsza. Po tej stronie jeziora jest też więcej plaż, a praktycznie wszystkie mają łagodne zejście do wody. Dodatkowo łatwiej tu znaleźć stosunkowo tani nocleg. Do wyboru są nie tylko hotele i apartamenty, ale też kilkanaście dużych kempingów.

Ponadto wzdłuż południowego brzegu jeziora biegnie linia kolejowa, a to zaleta dla tych, którzy planują przylecieć do Bergamo samolotem i nad jezioro Garda chcą dostać się transportem publicznym, bez konieczności wynajmowania samochodu. Wtedy najłatwiej przyjechać pociągiem do Desenzano del Garda lub do Peschiera del Garda, gdzie znajdują się stacje kolejowe.

To zalety, a czy są jakieś wady? Jedna. Tutaj teren jest płaski, a gdzieniegdzie lekko pagórkowaty więc brakuje górskich krajobrazów. Natomiast góry po południowej stronie jeziora zaczynają się od Salo na zachodnim brzegu lub od Torri del Benaco po wschodniej stronie.

Miastem, które uchodzi za najpiękniejsze po tej stronie jeziora jest Sirmione. Leży na wysuniętym w głąb jeziora wąskim cyplu. Posiada zabytkową starówkę z każdej strony otoczoną wodą. Wchodzi się tam po moście, tuż obok zamku. Miasteczko ma kilka żwirowych plaż oraz źródła termalne.

Bardzo ładne plaże są też w Desenzano del Garda. Jezioro jest tam wyjątkowo ciepłe. Na miejscu można wypożyczyć rowerki wodne albo wybrać się statkiem na wycieczkę po jeziorze. Desenzano del Garda ma także bardzo ładną starówkę, która do późnych godzin nocnych tętni życiem. Dużą popularnością cieszy się też zabytkowa Peschiera del Garda.

Jezioro Garda – najpiękniejsze miasteczka

Zapraszam Cię do przewodnika po miasteczkach nad jeziorem Garda.

Riva del Garda

Riva del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Riva del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To najbardziej elegancka miejscowość nad jeziorem Garda z przepiękną starówką, która w dużej części jest pozostałością z okresu, gdy Trydent należał do Austrii. Wzdłuż jeziora można spacerować po bulwarach, a w miasteczku znajduje się dobrze zagospodarowana, bezpłatna plaża, w części żwirowa, a w części będąca po prostu zadbanym trawnikiem. To jedna z naszych ulubionych plaż nad jeziorem. Z tutejszej przystani odpływają promy i statki wycieczkowe. Można także wypożyczyć rowerek wodny lub deskę do windserfingu, co tutaj jest bardzo popularne. Co rano taflę jeziora wzburza wiejący tu Peler, natomiast popołudniu wzmaga się wiatr o nazwie Ora.

Jeszcze nieco ponad 100 lat temu Riva del Garda należała do Austro-Węgier. Wciąż widać tu wpływ sąsiadów z północy. Architektura miasta kojarzy się z alpejskimi miasteczkami po przeciwnej stronie granicy. Co więcej, w sezonie letnim język niemiecki na ulicach jest nawet częściej słyszany niż język włoski. Wraz z natłokiem zagranicznych gości wzrosły ceny noclegów. Standard jest wysoki, ale bardzo trudno o tani hotel. Jezioro Garda jest tu chłodniejsze niż na południowym brzegu, ale za to widoki są bardziej spektakularne. Miasto leży w otoczeniu wysokich górskich szczytów.

Polecane noclegi w Riva del Garda

 • Hotel Al Maso*** – trzygwiazdkowy hotel z dobrym stosunkiem ceny do jakości. W hotelu są dwa baseny (kryty i otwarty) oraz strefa wypoczynkowa z sauną, łaźnią, prysznicami wrażeń i wypoczywalnią (baseny są w cenie pobytu, a strefa saun za dopłatą 20 euro za wejście). Dlatego nawet w przypadku deszczu czy zimna, tutaj jest co robić. Bardzo dobre śniadania serwowane spośród różnych menu à la carte, ładne i czyste pokoje, wifi, prywatny parking w cenie pobytu. Hotel ze wszystkich stron otoczony jest uprawami winorośli 😉 Część hotelowych pokoi wyremontowano w poprzednich latach. Natomiast początkiem 2024 r. ruszył remont zabytkowego skrzydła hotelu. W Riva del Garda generalnie noclegi są dość drogie. Dlaczego więc tutaj jest taniej niż gdzie indziej? Z powodu odległości. Do ścisłego centrum Riva del Garda i do plaży jest 2 km (15 minut spacerem). Nam ta odległość nie przeszkadzała. Hotele bliżej centrum są sporo droższe i mają różnego rodzaju dopłaty, jak chociażby wysoką dopłatę za parking.
 • Residence Centro Vela*** – idealne miejsce, jeśli szukasz rodzinnego apartamentu w dobrej cenie i lokalizacji. Czyste i przestronne apartamenty, posiadające aneks kuchenny i balkon. Niektóre apartamenty posiadają widok na jezioro (należy wybrać w momencie rezerwacji). Można dokupić śniadaniaPrywatny parking w garażu podziemnym dodatkowo płatny 10 euro/dobę. Blisko do brzegu jeziora i centrum Riva del Garda.
w Pizzerii Bella Napoli w Riva del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w Pizzerii Bella Napoli w Riva del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Gdzie na obiad lub pizzę? Pizzeria Bella Napoli w Riva del Garda

Klimatyczna restauracja i pizzeria w jednej z wąskich uliczek w historycznym centrum Riva del Garda. Miejsce słynie z najlepszej pizzy w mieście, ale warto też spróbować innych dań z karty. Lokal ma stoliki zarówno w środku, jak i na zewnątrz. W letnie wieczory trzeba czekać na wolne miejsce. Natomiast luźniej jest w porze obiadowej.

Bella Napoli została założona w 1969 r. jako pierwsza pizzeria w Riva del Garda. Do dzisiaj utrzymuje wysoki poziom, co potwierdzają opinie w google – średnia ocena 4.6/5 na podstawie ponad 2600 komentarzy. Restauracja ma też bardzo dobre lokalne piwo – pewnie głównie z myślą o niemieckich gościach. Przystępne ceny, szczególnie na tle sąsiednich restauracji.

Bella Napoli
Via Diaz 29,
38066 Riva del Garda


Torbole

plaża w Torbole, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Torbole, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To kameralne miasteczko posiada bardzo ładną, długą, żwirową plażę, która przypomina nieco wybrzeże Chorwacji. Wzdłuż plaży biegnie bulwar, a zaraz za nim znajduje się zadbana zieleń – na trawniku także opalają się plażowicze. Podobnie jak w Riva del Garda także tutaj znajduje się przystań statków wycieczkowych i możliwość wypożyczenia rowerów wodnych. Na obrzeżach miasteczka znajdują się dwa małe kempingi. Torbole jest uwielbiane przez windsurferów – pełno ich na tutejszej plaży i wodach jeziora.

Wokół Torbole znajduje się dużo tras rowerowych. Nie tylko biegnących wzdłuż jeziora, ale także górskich. Część tras prowadzi pomiędzy malowniczymi winnicami. Są tu także liczne trasy trekkingowe. Torbole – podobnie jak Riva – także leży w sąsiedztwie wysokich gór.

Polecane noclegi w Torbole

 • Lake Sensation – świetne apartamenty w miejscowości Torbole, prowadzone przez bardzo uprzejmą właścicielkę. Tuż obok znajduje się przystań statków wycieczkowych, a kawałek dalej plaża. Przy rezerwacji warto zwrócić uwagę, który apartament rezerwujesz (są trzy). Oczywiście najlepszy jest ten z balkonem od strony jeziora. W przypadku tego apartamentu prywatny parking oddalony jest o około 5-10 minut spacerem od apartamentu, ale jest wliczony w cenę pobytu.

Limone sul Garda

Limone sul Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Limone sul Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W ostatnich latach Limone sul Garda jest naszym ulubionym miejscem nad jeziorem. Zresztą nie tylko naszym, co potwierdzają ceny noclegów w tutejszych hotelach. Jest drogo, ale warto! Kurort leży w północnej części Lago di Garda i sprawia wrażenie wciśniętego w górskie zbocze. Majestatyczne góry łączą się tutaj z zielono-niebieską wodą jeziora. Miasto posiada urokliwą starówkę z kameralnym portem oraz piękną promenadę i nabrzeże. Jest tu przystań statków wycieczkowych, którymi można dostać się do sąsiednich Riva del Garda, Malcesine, czy Sirmione.

W południowej części Limone znajduje się piękna i świetnie utrzymana plaża. Jedna z ładniejszych nad całym jeziorem. Roztacza się z niej widok na góry na przeciwległym brzegu jeziora. Ponadto na północ od Limone sul Garda biegnie najsłynniejsza trasa rowerowa we Włoszech, która częściowo jest zawieszona nad taflą jeziora. W miasteczku można wypożyczyć rowery, ale można też tę drogę pokonać pieszo.

Zobacz więcej:

Polecane noclegi w Limone sul Garda

 • Hotel Ideal**** – wspaniały hotel położony nad samym brzegiem Limone sul Garda, w którym mieliśmy okazję spędzić kilka dni. Basen kryty oraz duży basen zewnętrzny z panoramicznym widokiem i bezpośrednie zejście do prywatnej plaży i jeziora. 10 minut spacerem do historycznego centrum miasteczka. Przy rezerwacji zwróć uwagę, że tańsze pokoje nie mają widoku na jezioro.
 • Campeggio Garda – kameralny kemping znajdujący się tuż przy plaży w Limone sul Garda, czyli w północnej, górzystej części jeziora. W tej części jeziora w sąsiedztwie plaż są tylko małe kempingi, takie jak ten. Kemping ostatnio zaczął wymianę starych domków na zupełnie nowe dlatego obecna ocena na bookingu nie oddaje do końca rzeczywistości. Zwróć więc uwagę przy rezerwacji czy wybierasz stary domek czy nowy. Jest to jeden z najtańszych noclegów w stosunkowo drogim Limone sul Garda, które uważane jest za jedną z dwóch najpiękniejszych miejscowości nad jeziorem. Tuż obok jest ładna plaża. Do centrum Limone idzie się spacerem 10-15 minut.
z lemone spritz w Porto Vecchio w Limone sul Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
z lemone spritz w Porto Vecchio w Limone sul Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Lemone Spritz czyli zimny napój z tutejszych cytryn

W upalnie dni po uliczkach Limone sul Garda turyści przechadzają się z charakterystycznym dla tego miejsca napojem. To może być albo orzeźwiająca lemoniada z tutejszych cytryn albo limoncello spritz, czyli drink na bazie prosecco, limoncello, wody sodowej, kostek lodu i plasterków cytryny. Do wyboru są też wersje bezalkoholowe.

W historycznym centrum jest kilka punktów, w których można spróbować tego lokalnego przysmaku. Jednym z nich jest „House of Lemonade and Spritz” w Porto Vecchio gdzie napoje i drinki kosztują około 5 euro. To w zasadzie okienko, do którego latem ustawia się długa kolejka. Kilka stolików rozstawionych jest na ulicy, ale turyści biorą zazwyczaj napój na wynos.

House of Lemonade and Spritz
Via Porto 17,
25010 Limone sul Garda


Navene

plaża w Navene jest jedną z naszych ulubionych nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Navene jest jedną z naszych ulubionych nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niektóre przewodniki i strony internetowe określają Navene jako oddzielną miejscowość. Jednak w rzeczywistości to po prostu frakcja miasteczka Malcesine. Mimo wszystko dla Navene warto poświęcić oddzielny akapit, ponieważ znajduje się tam jedna z naszych ulubionych plaż nad jeziorem Garda. Navene to kameralna wieś położona nad brzegiem jeziora, 5 km na północ od centrum Malcesine.

Nawet w sierpniu – gdy jezioro przeżywa oblężenie turystów – to w Navene jest stosunkowo spokojnie. Atmosfera jest bardziej sielska, życie toczy się niespiesznie. Wieczorami w zasadzie nic tu się nie dzieje. W poszukiwaniu imprez trzeba jeździć do sąsiednich miejscowości. Jeśli jednak marzysz o ciszy i spokoju w środku wakacji, a jednocześnie w odległości 10 minut jazdy samochodem chcesz mieć tętniące życiem miejscowości, to Navene będzie znakomitym wyborem.

Sprawdzony przez nas hotel w Navene

 • Hotel Baitone** – niby skromny hotel, ale przeczytaj jego opinie na bookingu. Wśród nich spora część opinii gości z Polski, którzy byli tam z naszego polecenia. Hotel znajduje się nad samym jeziorem. Jest czysto i wygodnie. Ponadto bardzo dobre śniadania, piękny widok z balkonów i plaża pod samym hotelem. To jest ta sama plaża, co na zdjęciach powyżej.

Malcesine

kameralny port w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kameralny port w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Malcesine to średniowieczne miasteczko położone na północno-wschodnim brzegu jeziora. Jest uznawane za jedno z kilku najpiękniejszych miejsc nad Lago di Garda. Turystów zachwycają kolorowe kamienice, brukowane alejki, kameralny port i średniowieczny zamek Scaligerich, wzniesiony około tysiąca lat temu nad samym brzegiem jeziora. Ponadto miejscowość ma ładne i bezpłatne plaże, chociaż większość z nich znajduje się poza centrum. Malcesine jest więc świetnym miejscem do spędzenia letniego urlopu. To dobra baza wypadowa do zwiedzania północnej, czyli górzystej i najbardziej spektakularnej części jeziora Garda.

Dodatkowo Malcesine wyróżnia coś jeszcze. Miasteczko leży u podnóża wzgórza Monte Baldo, które jest najlepszym punktem widokowym na jezioro i częstym celem wycieczek. Z centrum Malcesine na Monte Baldo można wyjechać jedyną we Włoszech kolejką, której wagonik – w trakcie jazdy – obraca się wokół własnej osi. Na Monte Baldo znajdują się restauracje, pastwisko krów, alpaki i wyjście na górskie szlaki. Następnie z Monte Baldo na dół można wrócić też kolejką, zejść pieszo albo zjechać rowerem górskim.

Zobacz więcej:

Polecane noclegi w Malcesine

 • Hotel Malcesine***skromny, ale tani i świetnie położony hotel – znajduje się w samym centrum Malcesine, tuż obok portu i nad samym brzegiem jeziora. Kilka minut spacerem od dolnej stacji kolejki na Monte Baldo. Śniadania wliczone w cenę.
 • Hotel San Marco – ten hotel także znajduje się w samym sercu Malcesine, tuż obok niewielkiego portu, pośrodku starówki. Trudno o lepszą lokalizację. Wokół jest pełno sklepików, barów i restauracji. Do plaży można dojść pieszo. Pokoje skromnie urządzone, ale niektóre mają widok na jezioro. Bardzo dobre śniadania.
w trakcie obiadu w Ristorante Paradiso Perduto w Malcesine (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w trakcie obiadu w Ristorante Paradiso Perduto w Malcesine (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ristorante Paradiso Perduto – przerwa na obiad w trakcie zwiedzania Malcesine

Gdzie zjeść obiad albo romantyczną kolację w historycznym centrum Malcesine? U podnóża zamku znajduje się Ristorante Paradiso Perduto, która w google oceniana jest na 4.6/5 na podstawie ponad 600 opinii. Restauracja ma trzy poziomy oraz taras, który z jednej strony otoczony jest przez skałę, na której zbudowano zamek, a z drugiej roztacza się z niego częściowy widok na jezioro Garda.

W menu znajdziesz klasyczne pozycje kuchni włoskiej oraz dania typowe dla jeziora Garda, w tym ryby wyłowione w jeziorze oraz dania z truflami, na które się zdecydowaliśmy. Ceny – jak na jezioro Garda – są rozsądne. Atmosfera na tarasie wyjątkowa. Przeważają tutaj turyści z Niemiec. Zdecydowanie warto to miejsce odwiedzić.

Ristorante Paradiso Perduto
Via Castello 17
37018 Malcesine


Brenzone sul Garda

Brenzone sul Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Brenzone sul Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Spokojne miasteczko Brenzone sul Garda składa się w zasadzie z kilku frakcji, położonych pośrodku wschodniej części wybrzeża jeziora Garda. Miejscowość jest połączeniem około piętnastu wiosek, a wśród nich Castelletto, Magugnano (tu znajduje się ratusz), Porto i Assenza. Mieszkańcy na tych terenach od wieków zajmują się uprawą drzew oliwnych, dlatego część gospodarstw agroturystycznych i hoteli usytuowanych jest w sąsiedztwie gajów oliwnych.

Wzdłuż kameralnej zabudowy ciągnie się bezpłatna, żwirowa plaża. Natomiast zejście do jeziora jest tu łagodne. Byliśmy tutaj kilkukrotnie, w tym raz pod koniec sierpnia – nawet wtedy na plaży wypoczywało mało osób. Plaża jest długa i zadbana. Wieczorami można spacerować wzdłuż jeziora, a przy niewielkim porcie znajduje się kilka barów i restauracji. To jedno z bardziej kameralnych miejsc nad jeziorem.


Peschiera del Garda

Peschiera del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Peschiera del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Peschiera del Garda leży na południowym brzegu jeziora Garda, czyli w tej części, w której woda w jeziorze jest najcieplejsza. Miasto zostało wzniesione na kilku małych wyspach, pomiędzy którymi przebiegają malownicze kanały – trochę jak w Wenecji. Nad wąskimi uliczkami historycznego centrum góruje wenecka forteca, a tutejsza promenada biegnąca wzdłuż jeziora i plaże są jednymi z najładniejszych w całej okolicy.

Nic dziwnego, że Peschiera del Garda często wybierana jest jako cel wakacyjnych wyjazdów. Tym bardziej, że tuż przy jeziorze znajduje się kilka dużych, popularnych kempingów. Ponadto w mieście znajduje się stacja kolejowa więc łatwo tu przyjechać pociągiem z Bergamo. W trakcie urlopu w Peschiera del Garda także pociągiem – albo samochodem – można wybrać się na całodniową wycieczkę do pobliskiej Werony. To zaledwie 30 km stąd.

Zobacz więcej:


Sirmione

Sirmione nad jeziorem Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Sirmione nad jeziorem Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Sirmione to ekskluzywny kurort położony w południowej części jeziora Garda, na wysuniętym w głąb jeziora wąskim cyplu. Znajdują są tutaj jedne z najdroższych hoteli nad całym jeziorem. Niektóre z nich posiadają baseny termalne, ponieważ w mieście już wieki temu odkryto źródło wody termalnej. Historyczne centrum oddzielone jest od reszty cypla fosą, która biegnie dookoła zamku Scaligero. W Sirmione znajdują się żwirowe plaże oraz dziki dostęp do źródła termalnego, które w jednym miejscu przebija się do jeziora.

Sirmione pod względem prestiżu rywalizuje głównie z Rivą del Garda, znajdującą się po drugiej stronie jeziora. Mimo wysokich cen warto to miejsce wybrać jako cel wakacyjnego wyjazdu. Tańsze noclegi znajdują się już 3 km na południe od historycznego centrum Sirmione. Tam też jest przyjemnie, a ponadto jest więcej plaż, dużo łatwiej zaparkować, a zakupy spożywcze można zrobić w pobliskim markecie Conad. Wieczorami bardzo przyjemnie spaceruje się z południowej części miasta w stronę starówki. Na starówce poza licznymi restauracjami na uwagę zasługują świetne lodziarnie.


Desenzano del Garda

Desenzano del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Desenzano del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Desenzano del Garda to jedno z dwóch miast nad jeziorem Garda, w którym znajduje się stacja kolejowa. Dlatego miejscowość tę chętnie wybierają polscy turyści lądujący w Bergamo, a jest ich całkiem sporo. Z Polski do Bergamo realizowanych jest około 50 bezpośrednich połączeń lotniczych tygodniowo. Większość turystów zostaje w samym Bergamo, w Mediolanie albo nad pobliskimi jeziorem Como, ale jeśli ktoś chce zobaczyć jezioro Garda, to z Bergamo najłatwiej pociągiem dojechać do Desenzano del Garda.

Desenzano del Garda jest naprawdę urokliwym miasteczkiem. Nie jest może tak słynne, jak niektóre inne miasta opisywane przeze mnie powyżej, ale ma bardzo ładne historyczne centrum, port, z którego odpływają promy i statki wycieczkowe oraz przyjemne, zadbane plaże. Woda w jeziorze jest tu ciepła, a w słońcu jej kolor jest turkusowy – co zresztą widać na zdjęciach powyżej. Niektóre z plaż w sezonie strzeżone są przez ratowników. Ponadto można tu wypożyczyć rowerki wodne.

Zobacz więcej:


Manerba del Garda

plaża w Manerba del Garda nad jeziorem Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Manerba del Garda nad jeziorem Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na północ od Desenzano del Garda położona jest gmina Manerba del Garda, która składa się z siedmiu małych wiosek. Miejscowość nie ma wyraźnego centrum. Życie turystyczne skupia się wzdłuż długiej, żwirowej plaży, która w zdecydowanej większości jest bezpłatna. Obok plaż biegnie promenada, a po drugiej stronie znajdują się niewielkie kempingi i wakacyjne apartamenty.

W Manerba del Garda mieliśmy okazję spędzić cały tydzień i bardzo miło to miejsce wspominamy. Największą zaletą jest tutaj plaża. Wieczorami niewiele się dzieje więc na kolację czy nocny spacer jeździliśmy do sąsiednich Desenzano del Garda i Salò. Będąc tutaj warto zobaczyć ruiny Rocca di Manerba – obecnie to świetny punkt widokowy. Ponadto w Manerba del Garda znajduje się jedna z naszych ulubionych plaż nad jeziorem, czyli Spiaggia Pisenze.


Salò

Salò, jezioro Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Salò, jezioro Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Salò jest jednym z dwóch największych miast na zachodnim brzegu jeziora Garda, malowniczo położone u stóp wzgórza Monte San Bartolomeo. To ważna miejscowość na turystycznej mapie Lago di Garda, ale dla okolicznych mieszkańców to przede wszystkim centrum edukacyjne, kulturalne i administracyjne. Miasto zachwyca przepiękną starówkę i szeroką promenadą. Plaże zlokalizowane są na obrzeżach zabytkowego centrum.

W mieście praktycznie nie ma plaż. Jedyna publiczna plaża, to Spiaggia Mulino, która oddalona jest od historycznego centrum o około 1,2 km. Plaża jest ładna i darmowa – doskonale widać z niej centrum położonego w zatoce miasta. Z uwagi na brak łatwo dostępnych plaż nie polecam Salo na dłuższy pobyt. Warto tu jednak przyjechać na kilkugodzinną wycieczkę, pospacerować, zjeść lody albo kolację w jednej z tutejszych restauracji, ale ładne plaże znajdziesz w sąsiednich miejscowościach.

Zobacz więcej:


Toscolano Maderno

Toscolano Maderno, jezioro Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Toscolano Maderno, jezioro Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Toscolano Maderno to 8-tysięczne miasto położone na zachodnim brzegu jeziora Garda. W przeszłości były to dwa miasta Toscolano i Maderno, które w 1928 r. połączono w jedną gminę. Miasto ma bogatą historię i sporo zabytków. W przeszłości było kolebką włoskiej produkcji papieru. Ruiny jednej ze starożytnych fabryk papieru zostały niedawno przekształcona w muzeum.

Jednak z punktu widzenia turystycznego najważniejsze są plaże, promenada i atmosfera historycznego centrum miasta. Tutaj jest wszystko, co ważne na urlopie. Plaża jest żwirowa i stosunkowo duża – w większości bezpłatna, ale jest też strefa z płatnymi leżakami. Wzdłuż jeziora można spacerować promenadą przy której znajduje się przystań promów. Wieczorami miasteczko nie zasypia – sporo tu barów i restauracji, a nocą Toscolano Maderno jest pięknie oświetlone.

Polecane noclegi nad jeziorem Garda

Nad jezioro Garda podróżujemy od ponad 15 lat, napisaliśmy na temat jeziora ponad 20 – stale aktualizowanych – blogowych przewodników. Jesteśmy tam przynajmniej raz w roku, a zdarza się, że częściej.

W trakcie tych wszystkich wyjazdów i przy okazji naszej pracy oraz codziennych kontaktów z Czytelnikami, zebrało się sporo kempingów, apartamentów i hoteli, które warto polecić. Dlatego w nowym artykule na blogu zebraliśmy nasze ulubione noclegi nad jeziorem Garda. To nie są ani najtańsze noclegi, ani najdroższe – takie przecież sami z łatwością znajdziecie.

Tu znalazły się miejsca raczej w średniej cenie, ale takie, które naprawdę nam się spodobały i miło je wspominamy. Nie zawsze chodzi o standard – czasem skromny nocleg, ale za to w znakomitej lokalizacji sprawia o wiele więcej radości. Link do artykułu znajduje się poniżej.


Najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda – TOP7

Zapraszam Cię na mój subiektywny ranking najpiękniejszych plaż nad jeziorem Garda. Zobacz także do oddzielnego artykułu, w którym opisuję najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda – znajdziesz tam więcej opisów plaż, więcej zdjęć oraz porady praktyczne.

1. Plaża „Pisenze” w Lido di Manerba

Plaża "Pisenze" w Lido di Manerba, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Plaża „Pisenze” w Lido di Manerba, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wybór pierwszego miejsca był mocno subiektywny. Powyższe zdjęcie zrobiłem w pewną lipcową niedzielę, ale na co dzień było tu stosunkowo pusto. Plaża jest nieco ukryta. Nie tak łatwo tu trafić, a w pobliżu jest tylko kilka domów wakacyjnych na wynajem oraz jeden kemping. Dlatego można się tu czuć swobodnie. W mapach Google miejsce to jest oznaczone jako „Spiaggia Pisenze” w sąsiedztwie Rocca di Manerba. Samochód trzeba zostawić nieco wyżej (300 m przed plażą) na wyznaczonych miejscach i opłacić postój w parkometrze. Komunikacją publiczną nie da się tutaj dotrzeć.

2. Plaża w Torbole – jezioro Garda i wysokie góry w tle

plaża w Torbole, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Torbole, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jedna z najbardziej znanych i najładniejszych plaż nad jeziorem Garda znajduje się w Torbole na północnym brzegu jeziora. Plaża ma około 600 m długości i jest chroniona przez ratowników wodnych. Miejscowość otulają wysokie góry dlatego jest tu bardzo malowniczo. Plaża jest żwirowa, z łagodnym zejściem do jeziora. Ze względu na dogodne wiatry miejsce to często wybierają surferzy. W bezpośrednim sąsiedztwie plaży znajdują się hotele, apartamenty, restauracje i bary.

3. Plaża w Limone sul Garda

Spiaggia Cola w Limone sul Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Spiaggia Cola w Limone sul Garda nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża w centrum Limone sul Garda – o nazwie Spiaggia Cola – także urzekła nas widokiem na górskie szczyty. To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych plaż nad jeziorem Garda. Plaża jest czysta i zadbana. Są tu ławki, kosze na śmieci, bezpłatna toaleta i sporo drzew, które w upalne dni dają przyjemny cień. Na plaży znajduje się wypożyczalnia rowerków wodnych. Plaża ma niespełna 300 m długości, ale w całości jest bezpłatna.

4. Kameralna i mało znana plaża w Navene

kameralna plaża w Navene nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kameralna plaża w Navene nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na plażę w Navene trafiliśmy nieco przypadkiem. Plaża znajduje się przy drodze biegnącej wzdłuż wschodniego brzegu jeziora naprzeciwko Hotelu Baitone**. Do plaży trzeba zejść nieco w dół pomiędzy krzewami. Miejsce jest bardzo przyjemne, ponieważ jest kameralne. Raczej nie ma tu przypadkowych turystów, a gęste krzewy i drzewa izolują plażę od ulicy. W pobliżu poza wspomnianym hotelem nie ma niczego więcej 😉

5. Miejska plaża w Riva del Garda

miejska plaża w Riva del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
miejska plaża w Riva del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża w Riva del Garda przez wiele lat była dla nas numerem 1 nad całym jeziorem. Jednak z czasem zaczęliśmy doceniać bardziej kameralne i mniej zatłoczone miejsca. Część plaży jest żwirowa, a część trawiasta. Sporo jest tutaj drzew, które chronią plażowiczów w trakcie największych upałów. Na pewnym odcinku plaży rosną nawet piękne palmy. Jest tu wypożyczalnia rowerków wodnych, a w samym jeziorze są pływające pomosty do zabawy dla dzieci. Opalając się z jednej strony można podziwiać panoramę jeziora Garda, a po bokach wysokie góry.

6. Spiaggia La Romantica w Manerba del Garda

Spiaggia La Romantica, Manerba del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Spiaggia La Romantica, Manerba del Garda, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bardzo długa, żwirowa plaża w Manerba del Garda z łagodnym zejściem do jeziora. Plaża ciągnie się przez około 2 km. Jest czysta, zadbana i niemal w całości bezpłatna. Nawet w sezonie nie ma tu tłoku. Na plaży można wypożyczyć rowerki wodne, a kilkanaście metrów od brzegu cumują łodzie i motorówki turystów, którzy przyjeżdżają na tutejsze kempingi. Jest to południowa część jeziora, więc woda jest tu bardziej nagrzana. Świetny wybór jeśli podróżujesz z dziećmi. Będą mieć dużo miejsca dla siebie i bezpieczne zejście do jeziora.

7. Plaża w historycznym centrum Sirmione

plaża w historycznym centrum Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w historycznym centrum Sirmione, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na końcu cypla, na którym znajduje się Sirmione znajduje się kilka plaż. Im dalej dojdziesz, tym mniej ludzi będzie wokół. Na zdjęciu powyżej widać plażę o nazwie Lido delle Bionde (jest oznaczona w mapach Google), ale idąc dalej na północ można dojść do plaży Jamaica Beach, gdzie plażowicze wypoczywają na wielkich, płaskich skałach.

Jezioro Garda – mapa turystyczna

Jezioro Garda powstało wiele wieków temu na skutek ciągłych ruchów mas lodowców. W czasie epok geologicznych powstało tzw „fato benacense”, które oznacza różnice poziomów pomiędzy lewym (od strony Brescii) i prawym (od strony Werony) brzegiem jeziora. Po jednej stronie znajdują się stoki i pagórki, a po przeciwnej strome skały i malownicze przepaście.

Jezioro Garda - mapa turystyczna
Jezioro Garda – mapa turystyczna

Jezioro Garda ma długość około 55 km. W północnej części jest szerokie na około 4 km, a w południowej na 12 km. Na Jeziorze Garda znajduje się pięć stosunkowo dużych wysp. Wśród nich największa wyspa to Isola del Garda, położona ok. 200 metrów od przylądka Capo San Fermo znajdującego się po zachodniej stronie jeziora w południowej jego części.

W jeziorze występuje bardzo wiele odmian ryb, co sprawia, że jezioro Garda jest także rajem dla wędkarzy. Można złowić tu między innymi karpia, węgorza, szczupaka, okonia, miętusa czy ukleję białą. Turystów zachwyca także przyroda wokół jeziora. Wzdłuż wybrzeża i w okolicy można podziwiać okazałe cyprysy, drzewa z pomarańczami, oleandry, cedry, oliwki, czy nawet palmy. Pobliskie winnice zachęcają do degustacji lokalnego wina.

Porada praktyczna: interesuje Cię wędkarstwo nad jeziorem Garda? Przepisy i ceny pozwoleń na wędkowanie różnią się w zależności od regionu. Jezioro Garda leży aż w trzech regionach: Trydent, Wenecja Euganejska i Lombardia. Na wędkowanie polecam Ci północną część jeziora, czyli miejscowości Riva del Garda i Torbole. Na oficjalnej stronie https://app.trentinofishing.it/ możesz wykupić pozwolenie na wędkarstwo w północnej części jeziora.

Trzy najlepsze punkty z pięknym widokiem na jezioro Garda

Monte Baldo

widok z Monte Baldo na jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z Monte Baldo na jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wzgórze Monte Baldo to najlepszy punkt widokowy na jezioro Garda. Masyw Monte Baldo osiąga wysokość 2218 m n.p.m., ale górna stacja kolejki znajduje się nieco niżej. Na Monte Baldo wyjeżdża się kolejką z Malcesine.

To jedyna na świecie kolejka linowa, w której w trakcie wyjazdu wagonik pomału obraca się wokół własnej osi. Wyjazd wagonikiem odbywa się w dwóch etapach:

 1. Pierwszy wyjazd to przeniesienie się w górę o 463 m względem dolnej stacji kolejki (1512 m długości trasy). Wagonik przemieszcza się wówczas z Malcesine do San Michele.
 2. Kolejnym etapem jest wyjazd z San Michele na Monte Baldo. Drugi etap jest bardziej spektakularny – to wówczas wagonik kręci się pomału wokół własnej osi. Długość tego odcinka to 2813 m, a różnica wysokości to aż 1187 m. Wówczas pasażerowie mogą podziwiać zarówno górskie szczyty, jak i panoramę jeziora.

Po wyjściu z górnej stacji kolejki na Monte Baldo można przespacerować się w lewo ścieżką górską (około 60 minut spaceru) do dwóch punktów widokowych. Z pierwszego – bliższego punktu – widać panoramę jeziora. Natomiast z drugiego punktu widokowego widać północną część jeziora Garda oraz miasta Riva del Garda i Torbole.

Więcej na temat wyjazdu kolejką na Monte Baldo znajdziesz w naszym artykule o Malcesine. Tam także znajdują się aktualne ceny biletów oraz porady praktyczne dotyczące organizacji wyjazdu na Monte Baldo.

Punta Larici

Wspomniane w poprzednim akapicie wzgórze Monte Baldo jest najlepszym punktem widokowym po wschodniej stronie jeziora. Natomiast po zachodniej stronie znajduje się Punta Larici – drugi spektakularny punkt z panoramicznym widokiem na jezioro Garda.

Punta Larici znajduje się na wysokości 907 m n.p.m. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na północny wschód i południowy zachód nad jeziorem Garda.

Do Punta Larici można dojść leśnym szlakiem z miejscowości Pregasina, gdzie na dwóch niewielkich parkingach można zostawić samochód. Szlak jak i punkt widokowy Punta Larici oznaczone są w google maps. Przejście z Pregasina do Punta Larici zajmuje około 60 minut. Idzie się cały czas pod górę, ale w cieniu. Dopiero ostatni odcinek trasy, prowadzi po kamieniach.

Porada praktyczna: przed trekkingiem na Punta Larici sprawdź prognozę pogody – nie tylko opady i temperaturę, ale przede wszystkim zachmurzenie i przejrzystość powietrza. Najpiękniejszy widok jest w słoneczny dzień, gdy nie ma chmur.

Bastion w Riva del Garda

widok z Bastionu w Riva del Garda, Trydent, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z Bastionu w Riva del Garda, Trydent, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zbudowany z szarego kamienia Bastion znajduje się u podnóża góry Rocchetta i jest jednym z symboli Riva del Garda. To jeden z najciekawszych punktów widokowych nad jeziorem Garda. Bastion doskonale widać spacerując po bulwarach w historycznym centrum Riva del Garda. Został zbudowany na początku XVI w., kiedy skończyła się dominacja Wenecji nad regionem. Bastion miał zapewnić większe bezpieczeństwo leżącemu poniżej miastu, ale w 1703 r. został zniszczony przez wojska francuskie pod dowództwem generała Vendôme. W ostatnich latach Bastion został starannie odrestaurowany.

Obecnie znajduje się tam bar i restauracja (Bastione Lounge & Restaurant) z tarasem widokowym na jezioro. Szczególnie urokliwie jest tu późnym wieczorem, gdy można podziwiać oświetloną żółtymi latarniami panoramę miasta.

Jak się tu dostać? Na bastion wyjeżdża się panoramiczną windą. Bilet w jedną stronę kosztuje 5 euro, a w obie strony 8 euro. Osoby niepełnosprawne i dzieci do 120 cm wzrostu podróżują bezpłatnie. Bilety można kupić w kasie automatycznej na dolnej stacji windy. Zamiast korzystać z windy można też wyjść pieszo szlakiem z Via Monte Oro oznaczony jako Passeggiata al Bastione. Droga prowadzi przez las sosnowy. Spacer trwa około 30 minut.

Słynna trasa rowerowa „zawieszona” nad jeziorem Garda

ścieżka rowerowa Ciclopista del Garda pomiędzy Limone sul Garda, a Riva del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
ścieżka rowerowa Ciclopista del Garda pomiędzy Limone sul Garda, a Riva del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Całe jezioro Garda słynie z tras rowerowych, ale najpiękniejszy odcinek drogi rowerowej znajduje się na północ od centrum Limone sul Garda i prowadzi w stronę Riva del GardaCiclopista del Garda to prawdopodobnie najbardziej spektakularna trasa rowerowa we Włoszech. Została otwarta w lipcu 2018 r.

Trasa ma około 4 km z czego odcinek zakotwiczony do skalnej ściany ma 2,5 km. Rozpoczyna się w centrum Limone sul Garda, przy skrzyżowaniu miejskiej ulicy Via Remol z Gardesaną (czyli z główną trasą biegnącą wzdłuż jeziora). Następnie ścieżka rowerowa prowadzi na północ, a jej najładniejszy odcinek rozpoczyna się na wysokości hotelu Capo Reamol. Trasa na razie kończy się na granicy Lombardii i Trydentu, ale w przyszłości będzie kontynuowana. Droga rowerowa momentami jest zawieszona nad jeziorem, co daje niesamowite wrażenia. Pod względem przepisów to droga pieszo-rowerowa, więc jest także częstym celem spacerów.

Porada praktyczna: jeśli nie masz ze sobą rowerów, możesz je wypożyczyć. Wypożyczalnia rowerów Limone Bike Rental znajduje się przy Via IV Novembre 20, zaraz obok stacji benzynowej Esso. Wypożyczenie roweru elektrycznego kosztuje 18-20 euro za 2 godziny lub 45 euro za cały dzień. Zwykłe rowery 12 euro za 2 godziny lub 30 euro za cały dzień. Wypożyczalnia Limone Bike Rental jest dobrze oceniana w google – 4.7/5 na podstawie ponad 300 recenzji.

Aquaparki i parki rozrywki nad jeziorem Garda

Gardaland

Najbardziej znanym parkiem rozrywki jest Gardaland, na który składa się kilka stref tematycznych. Jednak najwięcej emocji budzą kolejki. Jest ich tu 7, ale najsłynniejsze to te, które rozwijają prędkość około 80 km/h. To m.in. Blue Tornado, gdzie można poczuć się jak na pokładzie ponaddźwiękowego odrzutowca, a pasażerowie chwilami jadą do góry nogami 🙂

Na odwiedziny tutaj należy zaplanować cały dzień, a bilety można kupić wcześniej przez internet. Od 2020 r. na terenie parku Gardaland we współpracy z Lego uruchomiono tematyczny obszar z ponad 4 milionami klocków użytych do odtwarzania najpiękniejszych zabytków Włoch.

Gardaland to nie tylko najbardziej znany park rozrywki nad jeziorem Garda, ale też największy tego typu park w całych Włoszech.

Movieland The Hollywood Park

Movieland Park to park rozrywki, który wraz parkiem wodnym Caneva Aquapark tworzy kompleks rozrywkowy Canevaworld Resort. Obiekt znajduje się bardzo blisko Gardalandu. Ten park rozrywki powstał w 2002 r. i był wzorowany na parkach sieci Universal.

Tutaj również znajduje się szereg odniesień do popularnych filmów – wśród filmowych stref tematycznych w parku znalazły się „Tomb Raider”, „Terminator”, „Zorro”, „John Rambo” czy „Akademia Policyjna”. Park odwiedza rocznie nawet 400 tys. turystów.

Cavour Parco Acquatico

To park wodny, który znajduje się kilkanaście kilometrów od Peschiera del Garda. Jest tu duży basen lagunowy ze sztuczną wyspą i plażą, gęsto otoczony palmami oraz mniejsze baseny, w tym z hydromasażem. Zjeżdżalnie, atrakcje wodne i ślizgawki dla dzieci w każdym wieku.

Jezioro Garda – położenie i komunikacja

Jezioro Garda leży aż w trzech regionach: Trydent (na północnym krańcu), Wenecja Euganejska (po wschodniej stronie) i Lombardia (po zachodniej stronie). O ile turyści przyjeżdżający samochodem niespecjalnie muszą się tym interesować, to jest to informacja istotna dla osób planujących podróż komunikacją publiczną. W każdym z tych trzech regionów za komunikację autobusową odpowiada inny przewoźnik, co nieco komplikuje sytuację.

Natomiast linia kolejowa biegnie wyłącznie wzdłuż południowego brzegu jeziora Garda. Nad jeziorem znajdują się więc tylko dwie stacje kolejowe. Pierwsza w Desenzano del Garda, a druga w Peschiera del Garda.

Poza autobusami i pociągami transport pomiędzy miasteczkami nad jeziorem zapewniają statki i promy. Głównym operatorem jest firma Navigazione Laghi, na której stronie znajduje się aktualny rozkład połączeń i ceny biletów.

Jak zaplanować podróż samochodem z Polski nad jezioro Garda?

Turyści z Polski nad jezioro Garda najczęściej przyjeżdżają własnym samochodem. Dwie najbardziej popularne trasy z Polski:

 1. Przez Czechy (Ostrawa, Brno, Mikulov), Austrię (Wiedeń, Graz), wjazd do Włoch na granicy w Tarvisio, a potem autostradami A23 i A4 koło Wenecji. W Czechach i w Austrii należy wykupić winietę na przejazd autostradami. We Włoszech za odcinek od Tarvisio (granica z Austrią) do Sirmione (na południowym brzegu jeziora) zapłacisz 28,70 euro w jedną stronę.
 2. Druga opcja to przejazd z Polski przez Niemcy, a następnie przez Austrię i przełęcz Brenner, a później autostradą A22 nad jezioro Garda. W Austrii poza wykupieniem winiety należy oddzielnie zapłacić za przejazd przez przełęcz Brenner (11 euro w jedną stronę). We Włoszech za autostradę A22 od granicy austriackiej do Riva del Garda (zjazd Rovereto Sud – Lago di Garda Nord) na północnym brzegu jeziora zapłacisz 11,70 euro.
 3. Często nad jezioro Garda jeździmy też przez Czechy (Ostrawa, Brno, Mikulov), Austrię (omijamy Wiedeń, kierując się na Sankt Pölten, Salzburg), Niemcy, znów Austrię (przełęcz Brenner).

Porada praktyczna: w tym artykule polecamy sprawdzone hotele w drodze do Włoch – wszystkie blisko autostrady. Idealne na noc w trakcie długiej podróży. Czasem nie warto jechać „na raz”. Nie mam tu na myśli możliwości kierowcy, ponieważ sam lubię długie podróże samochodem. Zawsze robimy sobie przerwę w Austrii lub w Niemczech ze względu na dzieci – aby zbyt długo nie siedziały w fotelikach.

Opłaty drogowe związane z podróżą samochodem nad jezioro Garda

we Włoszech za przejazd autostradami płaci się na bramkach w zależności od długości przejechanego odcinka (fot. Joanna Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)
we Włoszech za przejazd autostradami płaci się na bramkach w zależności od długości przejechanego odcinka (fot. Joanna Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)

Winiety na podróż przez Czechy i Austrię warto kupić wcześniej online, ale unikaj stron pośredników, ponieważ oferują oni winiety w wyższej cenie. Austriacki ASFINAG rekomenduje, aby winiety kupować tylko na ich oficjalnej stronie, gdzie najtańsze.

Oficjalna strona z winietami w Austrii: https://shop.asfinag.at/pl/

Porada praktyczna: jeśli planujesz jechać przez Przełęcz Brenner to na stronie austriackiego ASFINAG poza samą winietą możesz także wykupić opłatę odcinkową za Przełęcz Brenner (11,00 euro). Jeśli tak zrobisz, to możesz ominąć ewentualny korek do bramek na Przełęczy Brenner. Skorzystaj wówczas z lewego, skrajnego pasa. Kamera odczyta Twoją tablicę rejestracyjną i szlaban podniesie się automatycznie.

Oficjalna strona z winietami w Czechach: https://edalnice.cz/pl/index.html

Porada praktyczna: jeśli chcesz, aby Twoja winieta w Austrii była ważna od zaraz (a nie dopiero po 18 dniach do zakupu), to zaznacz zakup jako firma, nawet jeśli nie masz firmy. W praktyce chodzi tylko o to, że w ten sposób rezygnujesz z 18-dniowego prawa do odstąpienia od umowy.

Natomiast opłaty za autostrady we Włoszech uzależnione są od długości przejechanego odcinka. Płaci się na bramkach autostradowych przy zjeździe. Przykładowe ceny:

 • 11,70 euro – odcinek od granicy austriacko-włoskiej A23 Brenner do północnego zjazdu na jezioro Garda (zjazd Rovereto Sud – Lago di Garda Nord).
 • 28,70 euro – odcinek od granicy austriacko-włoskiej (Tarvisio) do Sirmione na południowym brzegu jeziora Garda.

Korzystając z okazji zapraszam Cię do mojego nowego działu ceny we Włoszech, w którym podpowiadam jak nie przepłacać na wakacjach.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo nad jezioro Garda?

Limone sul Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Limone sul Garda, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Każdego tygodnia z polskich miast do Bergamo realizowanych jest około 50 bezpośrednich połączeń lotniczych. Część z turystów przylatujących do Bergamo chce dostać się z niego od razu nad jezioro Garda. Jak to zrobić?

 1. Najpierw autobusem komunikacji miejskiej ATB Bergamo linii 1 pojedź z lotniska na dworzec kolejowy w Bergamo. Autobusy odjeżdżają średnio co 20-30 minut ze stanowiska znajdującego się przy głównym wyjściu z terminala. Na przystanku oraz w autobusie znajdują się biletomaty. Na kurs z lotniska obowiązuje strefa taryfowa C.
 2. Następnie z dworca kolejowego w Bergamo kilkanaście razy w ciągu doby odjeżdżają pociągi do dwóch miast nad jeziorem: Desenzano del Garda oraz do Peschiera del Garda. Wszystkie połączenia z jedną przesiadką. Aktualny rozkład jazdy i ceny biletów można sprawdzić na oficjalnej stronie włoskich kolei https://www.trenitalia.com – bilet na pociąg można kupić online lub w kasie albo biletomacie tuż przed podróżą. Bilety na pociągi regionalne zawsze kosztują tyle same – bez względu na to, czy kupisz go z wyprzedzeniem czy w ostatniej chwili. Bilet z kasy lub z biletomatu należy skasować przed podróżą. W bilecie online należy aktywować check in.

Porada praktyczna: Z przed dworca w Desenzano del Garda odjeżdżają autobusy linii LN027 przewoźnika Arriva. Linia LN027 prowadzi wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Garda. Możesz więc dojechać tym autobusem do Limone sul Garda lub do Riva del Garda.

Wynajem samochodu nad jeziorem Garda

Torbole, Trydent, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Torbole, Trydent, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na lotnisku w Bergamo działa kilka wypożyczalni samochodów. Ceny wynajmu aut różnią się w zależności od sezonu i dostępności – możesz je porównać za pomocą wyszukiwarki Discovery Cars.

Co ważne w opcjach wyszukiwania Discovery Cars można zaznaczyć, że posiadasz jedynie kartę debetową mimo że część wypożyczalni wymaga karty kredytowej. Wówczas wyświetlone zostaną tylko wyniki firm, które mogą zabezpieczyć depozyt na karcie debetowej. Można tam także sprawdzić rzeczywiste opinie o poszczególnych wypożyczalniach.

Discovery Cars nie ma ukrytych opłat, co potwierdzają opinie w google: średnia ocena 4.4/5 na podstawie 25 000 recenzji. Podczas rezerwacji warto sprawdzić warunki „Pełnej ochrony”. Ponadto przy wyszukiwaniu samochodów można zaznaczyć takie opcje, jak: bez depozytu, foteliki dla dzieci lub nawigacja GPS.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

90 komentarzy

Karol 17 czerwca 2024 - 01:58

Czy korzystając z karty io viaggio dojadę do Riva del Garda (np. LN027 ), pomimo że leży już poza Lombardią ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 czerwca 2024 - 21:29

Nie, Io Viaggio obowiązuje tylko na ternie Lombardii. Należy wówczas zakupić bilet tylko na odcinek Limone – Riva, ponieważ do Limone można dojechać z Io Viaggio.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Bożena 29 maja 2024 - 08:36

Witam bardzo ciekawy i wyczerpujący opis jednak przeczytają go nie wiem od czego zacząć zwiedzanie z 9 latkiem i 14 latkiem, którzy lubią zwiedzać ciekawe miejsca planujemy wypad na 8 dni. Proszę o małą wskazówkę od czego zacząć zwiedzanie ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 maja 2024 - 21:12

Pani Bożeno,
A gdzie ma Pani zarezerwowany nocleg? Najpiękniejsza jest północna, górzysta część jeziora Garda więc proponuję zacząć od Limone sul Garda albo od Riva del Garda.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Bożena 30 maja 2024 - 17:10

Witam jeszcze nigdzie w tym roku jesteśmy „spóźnieni” z wakacjami stąd pomysł jeziorka we Włoszech więc mam dowolność w wybiórcze noclegu pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 maja 2024 - 09:58

Proszę zobaczyć do naszego artykułu, w którym opisujemy sprawdzone noclegi nad jeziorem Garda – może coś jeszcze będzie wolne 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magdalena 23 maja 2024 - 13:16

Cześć! Chciałam podpytać o wasze subiektywne zdanie. Przeczytałam wasze przewodniki o Como i Gardzie-są rewelacyjne, ale dalej nie mogę się zdecydować, które miejsce wybrać 🙂 Plan wygląda tak że lądujemy z partnerem we wtorek wieczorem (teraz za tydzień) w Bergamo i wypożyczamy auto. Na kolejny dzień mamy kupione bilety na Barnina Express. A potem zostają nam jeszcze 3 pełne dni bo lot powrotny mamy w sobotę wieczorem. I tu pojawia się pytanie … Como czy Garda. Noclegi nad Como są strasznie drogie, w żadnej polecanej przez was miejscowości nic nie znalazłam, znalazłam coś w Lierna za 2 tys. 4 noce. Nie chciałabym też być na odludziu żeby móc wieczorem wyjść gdzieś pieszo na pizze i winko. Odrzuciłam na początku Garde bo jest sporo dalej od Tirano ale jednak Garda kusi patrząc też na widoki i ilość knajpek. A nie ukrywam że ważne dla nas jest najeść się na zapas pizzy i pasty popijając domowym włoskim winkiem 😉 Z Gardą mogłoby wyglądać to tak że po przylocie późnym wieczorem jedziemy na noc do Tirano i po wycieczce do Szwajcarii jedziemy nad Gardę gdzie mamy 3 noce. Dwa dni objeżdżamy Gardę i w ostatni dzień jedziemy do Werony. I problem polega na tym, że nie mogę zdecydować, który plan byłby lepszy, stąd prośba o wasza subiektywną opinię 😉

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 maja 2024 - 17:32

Cześć Magda!
Dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że nasze artykuły się przydają 😉 Jeśli nie możesz – na ostatnią chwilę – znaleźć ciekawego noclegu (w rozsądnej cenie) nad jeziorem Como, to rzeczywiście jezioro Garda będzie dobrym wyborem. Jako bazę wypadową polecam Ci przede wszystkim północną, górzystą część jeziora mimo, że jest droższa, czyli Limone sul Garda, Riva del Garda albo Malcesine. Zajrzyj też do naszego artykułu, w którym opisujemy noclegi nad jeziorem Garda. To jeszcze nie jest sezon – więc coś powinno być wolnego (pod koniec tego artykułu opisujemy tanie apartamenty z Interhome z prywatnym parkingiem i z balkonem, z widokiem na jezioro). Jezioro Como możesz zobaczyć przy innej okazji – przecież do Bergamo ciągle są tanie loty więc nic straconego. Tym bardziej, że do odwiedzenia jeziora Como w przyszłości nie będzie Wam potrzebny samochód, a teraz (do odwiedzenia Tirano i Gardy) z samochodem będzie łatwiej.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dorota 15 maja 2024 - 15:42

Cześć,
planujemy wycieczkę jednodniową 4 osobową rodziną (2 + 2 nastolatków) nad Gardę. Podpowiedz proszę jak się zorganizować. Jedziemy z Bergamo. Chcemy zaliczyć Limone następnie promem do Malcesine tam kolejką Monte Baldo wrócić promem a po drodze Sirmione i docelowo do pociągu w kierunku Bergamo. Czy autobus z Limone zatrzymuje się bezpośrednio w sirmione ? Czy Prom do Malcesine kursuje w jedną i drugą stronę i czy na prom obowiązuje bilecie io Vaggio ? Czy damy radę ogarnąć to w 1 dzień żeby zdążyć dostać się spowrotem do Bergamo. Myśleliśmy jeszcze o Riva del Garda ale to chyba za dużo ? A czy w busie do Riva del Garda nie działa bilet io Vaggio ?
Pozdrawiam gorąco i dziękuję za tę wszystkie informacje. Jesteście niesamowici.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 maja 2024 - 16:35

Cześć Dorota,
To chyba zbyt ambitny plan na jeden dzień. Podróż pociągiem z Bergamo do Desenzano del Garda zajmie Wam 1,5 godz. uwzględniając przesiadkę. Potem autobus Arriva linii LN027 z Desenzano do Limone sul Garda też będzie jechał prawie 1,5 godz. Po zwiedzaniu Limone dość szybko przepłyniecie do Malcesine, ale tam są z kolei duże kolejki do kasy na Monte Baldo. Czasem stoi się nawet godzinę do kasy i wagonika. Proponuję to skrócić, żeby było bardziej wykonalne. Jeśli chcecie zobaczyć północną, górzystą część, to jedźcie z Desenzano do Riva del Garda (linia 027). Tam można wyjechać windą na bastion, z którego też jest ładny widok. W drodze powrotnej Limone sul Garda (na około dwie godziny) i później – jak zostanie czas – to ewentualnie Desenzano del Garda lub Sirmione. Z Malcesine niestety bym zrezygnował, ponieważ przepłynięcie promem, kolejka do wagonika, sam wyjazd wagonikiem, zwiedzanie i powrót z Malcesine zajmie zbyt dużo czasu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
1 2