Strona główna -> Apulia -> Otranto

Otranto

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 22,7 tysięcy wyświetleń

W maju 2013 r. włoskie Otranto stało się słynne w całym świecie za sprawą papieża Franciszka i dramatycznej historii sprzed kilkuset lat. Jednak Otranto, to nie tylko historia, ale przede wszystkim przepięknie położony kurort wypoczynkowy, gdzie łączy się Morze Adriatyckie z Morzem Jońskim. Zróżnicowane wybrzeże zachwyca przyjeżdżających tutaj turystów. Są tu zarówno szerokie plaże z jasnym piaskiem, jak i strome, skaliste klify, przy których woda nabiera turkusowego koloru.

Otranto jest bez wątpienia jednym z najciekawszych miast we włoskiej Apulii. Piękniejsze jest oczywiście także położone w Apulii Gargano, ale wspomniane Otranto leży na przeciwległym końcu regionu i dominuje pod względem turystycznym tę część Puglii.

Poza pięknymi plażami znajduje się tu także urokliwa starówka z licznymi zabytkami. Charakterystycznym punktem miasta jest skalisty, stromy klif, na szczycie którego zbudowano deptak i górujący nad miastem zamek. Wzdłuż deptaku powstały eleganckie restauracje ze stolikami na zewnątrz, z których rozpościera się malowniczy widok na Cieśninę Otranto. Szczególnie romantycznie jest tu wieczorem, gdy morze robi się bardziej tajemnicze, a restauracyjne stoliki rozświetlone są przez nastrojowe lampy.


Otranto, Włochy (fot. Edoardo Forneris)
Otranto, Włochy (fot. Edoardo Forneris)

Turyści ceniący sobie spokój i romantyczne miejsca mogą opalać się w urokliwych piaszczystych zatoczkach, ukrytych pomiędzy skalistymi klifami na przedmieściach Otranto. Często ceny za nocleg w pobliżu takich plaż są niższe niż w samym centrum miasta. Poza tym w centrum miejscowości – szczególne w sezonie wakacyjnym – plaże są bardzo zatłoczone. Trudno tu o odrobinę spokoju i intymności. Wystarczy jednak wyjechać kilka kilometrów za miasto, aby korzystać z pustych plaż.


Otranto, Apulia, Włochy (fot. Gabriele)
Otranto, Apulia, Włochy (fot. Gabriele)

W przypadku Otranto nie ma sensu opisywanie sugerowanych tras zwiedzania. Trudno się tutaj zgubić. W zasadzie wszystko, co najciekawsze skupia się wokół historycznego centrum, położonego na skalistym klifie przy morzu i wokół piaszczystych miejskich plaż. Im dalej od starego miasta i centrum, tym mniej urokliwie. Wakacje w Otranto warto wykorzystać na plażowanie – nie tylko na miejskiej plaży, ale przede wszystkim na odkrywaniu okolicznych plaż i zatoczek. Warto także wybrać się na wycieczkę do sąsiednich kurortów wybrzeża Adriatyku.


plaża w Otranto, Puglia, Włochy (fot. leroucou)
plaża w Otranto, Puglia, Włochy (fot. leroucou)Booking.com

Otranto – położenie

Otranto jest najbardziej wysuniętym na wschód włoskim miastem. W linii prostej jest stąd 57 km do wybrzeża Albanii. Pomiędzy półwyspem Apenińskim (na którym leżą Włochy) i Bałkańskim (gdzie leży Albania) znajduje się Cieśnina Otranto. Łączy się tutaj ze sobą Morze Adriatyckie z Morzem Jońskim.

Cieśnina Otranto miała szczególne znaczenie podczas I wojny światowej. Koalicja flot morskich Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii próbowała w tym miejscu zablokować okręty niemieckiej i  austriackiej marynarki wojennej, która próbowała przedostać się na Morze Śródziemne, gdzie odbywały się zasadnicze działania wojenne. Blokada nie okazał się jednak skuteczna. Niemieckie u-booty z łatwością ją pokonały.

W czasie konfliktu w Albanii w 1994 r. o tutejszych wodach znowu zrobiło się głośno. Wielu Albańczyków próbowało przepłynąć przez Adriatyk do Włoch. Mimo wzmożonej czujności włoskich służb, które starały się wyławiać uciekinierów, w morzu zginęło ponad 100 osób.


Otranto, Włochy (fot. Edoardo Forneris)
Otranto, Włochy (fot. Edoardo Forneris)

Otranto – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Plaża w Otranto

W samym centrum miasta znajduje się zadbana piaszczysta plaża. Plaża jest niewielka, więc w czasie wakacje jest tu bardzo ciasno. Część plażowiczów rozkłada ręczniki na kamiennych schodach prowadzących do plaży. Nieco luźniej jest na kamienistych lub żwirkowych plażach obok ścisłego centrum miasta. Tam również utworzono plażową infrastrukturę. Mimo większej odległości od historycznego centrum miasta, przy bocznych plażach także są strefy płatnego parkowania. Wypoczywając w Otranto można rozważyć dojazd na piaszczyste plaże na przedmieściach. Warta uwagi jest pobliska nadmorska miejscowość Conca Specchiulla, charakteryzująca się skalistym wybrzeżem i niewielkimi piaszczystymi zatoczkami.


plaża w Otranto, Apulia, Włochy (fot. Gabriele)

Katedra Santa Maria Annunziata

Położona w centrum historycznej starówki katedra została wzniesiona w XII w. przez Normanów. Katedra została bardzo poważnie zniszczona podczas najazdu Turków w 1480 r., ale później ją odbudowano. Wewnątrz można podziwiać mozaikę ze scenami ze Starego Testamentu. W katedrze znajdują się relikwie 800 męczenników z Otranto.

kościół św. Piotra

Zbudowany prawdopodobnie w IX w. jest jednym z ważniejszych zabytków w Apulii. Kościół ma trzy niewielkie nawy połączone kopułą. Wewnątrz zachowane są bizantyjskie freski.

Palazzo Lopez

Pałac wybudowany w czasach panowania w mieście hiszpańskiej rodziny Lopez, w XVI i XVII w. Od 1992 r. mieści się tutaj muzeum diecezjalne.

Zamek Aragoński (Castello Aragonese)

Najważniejszy z zabytków w Otranto, zbudowany pomiędzy 1485, a 1498 r. W czasach dominacji różnych nacji zamek był rozbudowywany. Przebudowy dotyczyły głównie wzmocnienia murów obronnych i dobudowania fosy. Zamek ma pięciokątny kształt, ale z uwagi na liczne przebudowy jest on nieregularny. Z zamku rozpościera się widok na morze, co w przeszłości miało ważne znaczenie obronne.

HISTORIA

W czasach rzymskich Otranto było ważnym miastem portowym. Handlowano tutaj m.in. z Żydami. W późniejszym czasie port zyskał znaczenie strategicznie. Stąd w morze wypływało wojsko rzymskie chcąc podbić państwa basenu Morza Śródziemnego.

Otranto jest nie tylko znane z uwagi na swoje położenie i przepiękne plaże. W 1480 roku miasto zaatakowali Turcy. Zamordowali oni wówczas 800 mieszkańców Otranto, którzy nie chcieli przejść na islam. Mordy odbywały się seriami, po 50 osób. Islamiści uważali, że jeśli pozostali mieszkańcy zobaczą, że groźba pozbawienia śmierci jest poważna, to zmienią zdanie i przejdą na islam. Nic bardziej mylnego. Przez niespełna rok zamordowano 800 osób. Ich ciała nie zostały pochowane przez kolejny rok. Zrobili to dopiero chrześcijanie, którzy odbili miasto. W 2013 r. męczennicy z Otranto za sprawą decyzji papieża Franciszka, zostali uznani za świętych.

W historii miasta pojawia się także polski akcent. W 1836 r. miasto odwiedził Juliusz Słowacki, który był wówczas w drodze na wyspę Korfu.


Otranto, Apulia, Włochy (fot. Gabriele)
Otranto, Apulia, Włochy (fot. Gabriele)

Komunikacja

Jak dojechać do Otranto

Otranto jest mało popularne wśród polskich turystów głównie z uwagi na kłopotliwy dojazd. Przykładowo z Krakowa najkrótszą drogą jest tu nieco ponad 2000 km. Tak długi dystans powoduje, że po drodze konieczny jest nocleg, co zwiększa koszty dojazdu. O tym piszę w osobnym dziale: Hotele w drodze do Włoch przy autostradzie, polecane i niedrogie. Dodatkowo trzeba przejechać całe Włochy płatnymi autostradami. Brak winiet i odpłatność za każdy przejechany kilometr dodatkowo zniechęca turystów planujących ewentualny urlop: opłaty za autostrady we Włoszech.

Jednak koszty dojazdu rekompensuje tańszy nocleg. Ceny w hotelach, campingach i restauracjach są tu niższe niż na północy Włoch. W przypadku dwutygodniowego urlopu dojazd do Otranto może być bardziej opłacalny.

Stacja kolejowa w Otranto

Ciekawostką jest fakt, że mimo istnienia w Otranto dworca kolejowego, nie dojeżdżają tutaj pociągi narodowego włoskiego przewoźnika Trenitalia. Region obsługiwany jest przez prywatnego przewoźnika kolejowego Ferrovie del Sud Est. Na południowym wschodzie Apulii państwowe (Trenitalia) są tylko linie z Bari do Brindisi i z Bari do miasta Tarent. Pozostałe obsługiwane są przez prywatną firmę, która w ostatnim czasie znacząco odświeżyła dużą część swojego taboru. Włoska firma kupiła elektryczne zespoły trakcyjne ATR220, które są zaprojektowane i produkowane w bydgoskiej firmie PESA. Włosi kupili od Polski 10 jednostek w charakterystycznych czerwonych barwach. Było to pierwsze tak duże zagraniczne zamówienie dla polskiej PESY.

Ceny przejazdów kolejowych nie są wygórowane. Za bilet kolejowy z Otranto do Lecce zapłacimy 3,20 euro, a podróż trwa ponad 1 godzinę i 20 minut. W tygodniu jest około 7 połączeń dziennie. W niedzielę nie ma żadnego.

Miasta partnerskie

  • Otranto nie posiada miast partnerskich.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz