Strona główna -> Toskania -> Parking we Florencji i strefy ZTL – gdzie tanio i bezpiecznie zaparkować?

Parking we Florencji i strefy ZTL – gdzie tanio i bezpiecznie zaparkować?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 8 komentarzy 72,4 tysięcy wyświetleń
Parking we Florencji i strefy ZTL - gdzie tanio i bezpiecznie zaparkować?

Podczas mojej pierwszej wizyty w Toskanii parking we Florencji bez problemu znalazłem w samym centrum, w sąsiedztwie dworca kolejowego. W czasie kolejnych wyjazdów nie było już tak łatwo. Florencja, chcąc być miastem przyjaznym dla pieszych, wprowadziła tzw. Strefy ZTL, czyli strefy ograniczonego ruchu. Zasady ich funkcjonowania są tak zawiłe, że lepiej zrezygnować z wjazdu samochodem do centrum i wybrać bezpieczny parking nieco dalej.

Strefy ZTL (zona a traffico limitato) we Florencji to spory obszar ulic, po których mogą jeździć autobusy, taksówki i mieszkańcy posiadający specjalne zezwolenia. Na wjeździe do strefy ZTL znajdują się znaki informujące o tym, czy strefa jest aktywna. Jednak przy dużym ruchu ulicznym łatwo je przeoczyć. Wystarczy, że na zakorkowanym skrzyżowaniu ustawisz się na złym pasie, skręcisz nie tu gdzie planowałeś i już przypadkiem możesz przekroczyć granicę strefy ZTL.

Zobacz także:

Strefy ZTL we Florencji – na co uważać?

po ścisłym historycznym centrum Florencji jeżdżą takie niewielkie autobusy albo nieliczne samochody, które mają zezwolenie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
po ścisłym historycznym centrum Florencji jeżdżą takie niewielkie autobusy albo nieliczne samochody, które mają zezwolenie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na granicach strefy ZTL zamontowane są kamery, które robią zdjęcia wszystkim przejeżdżającym samochodom. Kamery skanują tablice rejestracyjne. Jeśli Twoja tablica rejestracyjna nie figuruje w rejestrze zezwoleń, wystawiany jest mandat, o wysokości którego wolałabyś nie słyszeć 🙂 Na naszej włoskiej grupie regularnie pojawiają się zdjęcia mandatów, które nawet po roku przychodzą z Włoch za wjechanie do strefy ZTL. Tego typu rozwiązania znajdują się nie tylko we Florencji, a praktycznie w każdym większym włoskim mieście. Więcej na ten temat pisałem w dziale mandaty we Włoszech.

mapa strefy ZTL (ograniczonego ruchu) we Florencji
mapa strefy ZTL (ograniczonego ruchu) we Florencji

ZTL podzielony jest na kilka dodatkowych stref. Nawet mając zezwolenie na wjazd do jednej z nich, możesz nie mieć zezwolenia na sąsiednią strefę. Dodatkowo ZTL jest aktywna w określonych godzinach, innych w tygodniu i innych w soboty. Ponadto istnieje tzw. „rozszerzenie letnie”, co oznacza, że w lecie ZTL jest aktywna także w nocy w czwartki, piątki i soboty. To tak w dużym skrócie. System jest tak zagmatwany, że jeśli przyjeżdżasz do Florencji na jeden lub kilka dni, to do ZTL lepiej się wcale nie zbliżać.

Parking we Florencji – Villa Costanza

Ten parking to prawdziwy hit. To pierwsze rozwiązanie typu „Drive and tramway” we Włoszech. Można zaparkować samochód na specjalnym, nowym parkingu bez zjeżdżania z autostrady. Z autostrady A1 (MediolanNeapol) zjeżdża się na parking podobnie, jak zjeżdżamy na stację benzynową czy Autogrill. Z parkingu co chwilę odjeżdża tramwaj bezpośrednio do centrum Florencji. Przejazd zajmuje około 20 minut.

Parking Villa Costanza znajduje się wzdłuż autostrady A1, między zjazdami Firenze Scandicci i Firenze Impruneta. Zjazd jest możliwy tylko z samej autostrady, zarówno z północy, jak i z południa, przy punkcie poboru opłat „Villa Costanza”. Parking jest czynny całą dobę.

Z parkingu Villa Costanza odjeżdża tramwaj linii tramwajowej T1 Leonardo. Po zaledwie 22 minutach tramwaj dojeżdża do stacji Santa Maria Novella, w samym sercu zabytkowego centrum Florencji. Po drodze znajdują się inne przystanki.

Nie trzeba długo czekać. Tramwaj odjeżdża z terminalu co 6 minut w godzinach szczytu i co 8 minut w święta. Koszt pojedynczej podróży to 1,50 euro. Bilety tramwajowe można kupić w automatach biletowych na przystanku.

Ceny parkingu Villa Costanza dla samochodów

Pierwsze 30 minutbezpłatnie
Od 30 minut do 1 godziny0,50 euro
Od 1 godziny do 4 godzin2,00 euro
Od 4 godzin do 10 godzin5,00 euro
Od 10 godzin do 24 godzin7,00 euro

Parking Stazione Binario 16

To średniej wielkości parking we Florencji położony w centrum, a jednocześnie przy drodze głównej. Może do niego dojechać nie wjeżdżając w strefę ZTL. W nawigacji ustaw adres: Piazzale Montelungo, 2 50129 Firenze.

Parking ma 102 miejsca dla samochodów osobowych i 8 miejsc dla autobusów. Godzina postoju kosztuje tutaj 1,60 euro. Parking czynny jest całą dobę. Do katedry Santa Maria del Fiore jest stąd 1,4 km.

Parking we Florencji – Stazione Fortezza Fiera

Tuż obok „Parkingu Stazione Binario 16” znajduje się jeszcze jeden parking. Jeśli nie znajdziesz miejsca na pierwszym to skieruj się w pobliżu na parking podziemny „Stazione Fortezza Fiera„. Ten parking posiada ponad 500 miejsc, więc zazwyczaj zawsze uda się tu zaparkować. W nawigacji wprowadź adres: Fortezza da Basso, Piazzale Caduti nei Lager 50129 Firenze.

Ceny są identyczne, ponieważ parking jest obsługiwany przez tę samą firmę. Tu także za każdą godzinę płaci się 1,60 euro. Do historycznego centrum Florencji jest stąd około 1,5 km.

Parking we Florencji – gdzie jeszcze?

parking we Florencji przy ulicy, w strefie ZTL (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
parking we Florencji przy ulicy, w strefie ZTL (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tak jak w każdym innym mieście, także we Florencji można szukać wolnego miejsca na tzw. niebieskich liniach przy ulicy. Mi ostatnio udało się zaparkować przy dworcu kolejowym Santa Maria Novella w samym centrum Florencji, chociaż było to na granicy strefy ograniczonego ruchu (niewiele brakowało, a bym ją przekroczył). Jeśli zdecydujesz się na miejsce parkingowe przy zwykłej ulicy, to pamiętaj o dwóch rzeczach:

  • wcale nie będzie taniej;
  • bardzo łatwo wjechać w strefę ZTL. Nawet jeśli wjedziesz na minutę, to kamera zrobi Ci zdjęcie i za pół roku do Polski przyjdzie mandat 😉

Florencja – mój przewodnik po mieście

Florencja, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Florencja, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli wybierasz się do Florencji, przeczytaj koniecznie mój przewodnik po Florencji oraz osobny, bardzo rozbudowany artykuł na temat regionu Toskania.

W tym pierwszym opisuje najważniejsze zabytki i atrakcje Florencji (wraz z mapą). Tekst pisałem z myślą o osobach, które na zwiedzanie Florencji mają jeden dzień oraz o takich, które przylatują tu na weekend. W tekście znajdziesz także porady praktyczne i 3 polecane przeze mnie świetne noclegi, które nie zrujnują Twojego budżetu.

Natomiast w dziale Toskania opisuję 50 najpiękniejszych miast i nadmorskich kurortów Toskanii. Piszę o słynnych regionach w środku Toskanii (Chianti, Crete Senesi, Toskania nadmorska), o darmowych źródłach termalnych w Toskanii i przede wszystkim o wszystkich najważniejszych miastach i miasteczkach. Polecam Ci także tekst, w którym opisuję najpiękniejsze plaże Toskanii.

Wszystkie moje teksty o Toskanii (jest ich ponad 40) znajdziesz w kategorii Toskania w lewym menu bloga.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

8 komentarzy

Zofia 15 lipca 2024 - 09:13

Dzień dobry. Poszukuje parkingu strzeżonego godnego polecenia blisko centrum Florencji.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 lipca 2024 - 10:03

Dzień dobry,
Nie znam parkingu strzeżonego we Florencji, ale ostatnio dwukrotnie parkowałem na parkingu Parcheggio Beccaria przy Viale Giovanni Amendola 7. Parking jest dozorowany, monitorowany i wydawał się względnie bezpieczny. Stało tam dużo dobrych, nowych samochodów.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
STANISŁAW 4 grudnia 2022 - 21:47

No i przyszedł po 3 latach, 200euro, szkoda gadać, ale do włoch już mnie nikt nie wyciągnie do tych p… makaroniarzy

Odpowiedz
Sylwia 2 lipca 2021 - 22:00

czy parking przy autostradzie jest parkingiem strzeżonym i czy można zostawić walizki samochodzie – jesteśmy przejazdem we Florencji i nie mamy możliwości zostawić wartościowych rzeczy w hotelu

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 sierpnia 2021 - 20:20

Hej, przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale przeoczyłem Twój komentarz. Parking przy autostradzie nie jest strzeżony.

Odpowiedz
Ania 4 lipca 2023 - 20:24

Witam Czy do parkingu Villa Constanza jest dojazd od Parko del castello dell Acciaiolo? Czy tylko od autostrady?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 lipca 2023 - 17:00

Hej,

Tak jest też możliwość dojazdu z poza autostrady. Tam są normalne bramki autostradowe na zjeździe z autostrady, jeśli chce się skorzystać z parkingu, więc parking jest teoretycznie poza płatną autostradą. Wjazd jest możliwy z obydwu stron.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Mati 30 czerwca 2021 - 22:03

Hej.
Czy jadąc do Florencji od strony południowej dojadę do jednego z tych dwóch parkingów bliżej centrum omijając zakazaną strefe ? Mam wrażenie, że parking jest właśnie w tej strefie i nie wiem jak mam to rozumieć. Główne drogi oznaczone na żółto wszystkie są przejezdne ? Pozdrawiam Serdecznie.

Odpowiedz