Rzym i Watykan - atrakcje, zabytki, porady i plan zwiedzania -> Jak dojechać z Rzymu nad morze do Lido di Ostia? Szybko i tanio

Jak dojechać z Rzymu nad morze do Lido di Ostia? Szybko i tanio

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 5 komentarzy 10,4 tysięcy wyświetleń
Jak dojechać z Rzymu nad morze do Lido di Ostia? Szybko i tanio

Jak dojechać z Rzymu nad morze do Lido di Ostia? Najszybciej i najtaniej – ponieważ za jedyne 1,50 euro – można dojechać kolejką Metromare, która średnio co kwadrans odjeżdża z dworca Roma Porta San Paolo, tuż przy stacji metra Piramide. Stamtąd bezpośrednio jedzie do nadmorskiej dzielnicy Lido di Ostia. Każdego dnia z tego połączenia korzystają mieszkańcy nadmorskiej dzielnicy Wiecznego Miasta, ale także turyści pragnący zrobić sobie przerwę na plaży w trakcie zwiedzania stolicy Włoch.

Z tego artykułu dowiesz się jak dojechać z Rzymu nad morze, ile kosztują bilety i gdzie je kupić. Piszemy też o tym, jak wygląda plaża w Lido di Ostia i gdzie jeszcze można wybrać się na plażę transportem publicznym z Rzymu.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Korzystając z okazji chcę Cię zaprosić do kategorii Rzym i Watykan gdzie znajduje się 16 innych artykułów, w których opisujemy Wieczne Miasto. Wśród nich nasz sztandarowy przewodnik, czyli plan na Rzym w 5 dni, a także polecane noclegi w Rzymie i najlepsze miejsca gdzie zjeść w Rzymie.

Mieszkańcy Rzymu najczęściej jeżdżą na plażę do Ostii, a konkretnie do Lido di Ostia. Ostia w przeszłości była starożytnym miastem portowym. Dziś Lido di Ostia to po prostu dzielnica Rzymu. To ważne, ponieważ dzięki temu można tam dojechać na zwykłym bilecie miejskim za 1,50 euro.

Jak dojechać z Rzymu nad morze?

jak dojechać z Rzymu nad morze do Lido di Ostia? Najpier metrem linii B dojedź do stacji Piramide, a następnie przejdź na sąsiedni dworzec Roma Porta San Paolo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jak dojechać z Rzymu nad morze do Lido di Ostia? Najpier metrem linii B dojedź do stacji Piramide, a następnie przejdź na sąsiedni dworzec Roma Porta San Paolo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najpierw niebieską linią metra musisz dojechać do stacji Piramide (linia B). Następnie ze stacji metra Piramide należy wyjść schodami na górę, na ulicę i skręcić w lewo. 50 m dalej znajduje się dworzec Roma Porta San Paolo (z napisem „ROMA OSTIA LIDO”), który sąsiaduje ze stacją metra Piramide.

dworzec Roma Porta San Paolo, z którego odjeżdża kolejka do Lido di Ostia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dworzec Roma Porta San Paolo, z którego odjeżdża kolejka do Lido di Ostia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ze stacji Roma Porta San Paolo co 15-20 minut odjeżdża kolejka (tzw. Metromare) do Lido di Ostia. Wystarczy posiadać zwykły bilet miejski za 1,50 euro, ważny 100 minut od momentu skasowania. Taki bilet można kupić w kiosku, w biletomatach lub bezpośrednio przed podróżą na stacji Roma Porta San Paolo.

jak dojechać z Rzymu nad morze do Lido di Ostia? Bezpośrednią kolejką ze stacji Roma Porta San Paolo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jak dojechać z Rzymu nad morze do Lido di Ostia? Bezpośrednią kolejką ze stacji Roma Porta San Paolo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podróż kolejką Metromare ze stacji Roma Porta San Paolo do Lido Centro trwa około 30 minut.

Porada praktyczna: zajrzyj do artykuł metro w Rzymie, aby dowiedzieć się więcej na temat rodzajów biletów i zasad przejazdu dla dzieci. Ponadto w tym artykule ostrzegam przed kieszonkowcami, jakich pełno w rzymskiej komunikacji publicznej.

Jakie plaże są w Lido di Ostia?

plaża Libera il Curvone w Lido di Ostia, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Libera il Curvone w Lido di Ostia, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z kolejki Metromare można wysiąść na stacji Lido Centro – czyli w samym centrum Lido di Ostia. Stąd do najbliższej plaży pieszo idzie się tylko 10 minut – to zaledwie 700 m.

Można też jechać dalej, do jednej z kolejnych stacji – ostatnią stacją jest Cristoforo Colombo, która także znajduje się blisko plaży.

Warto wiedzieć: plaża w Lido di Ostia nie należy do najpiękniejszych, ale całe wybrzeże wokół Rzymu wygląda podobnie. Kolor morza różni się w zależności od tego czy jest przypływ, czy odpływ, czy świeci słońce, czy nie. Dlatego plaża w Lido di Ostia wygląda inaczej w zależności od dnia i to wcale nie kwestia retuszu zdjęć.

W praktyce – na jeden dzień – nie ma sensu jechać gdzieś dalej w poszukiwaniu ładniejszych plaż, ponieważ wszędzie w okolicy jest podobnie. My najbardziej lubimy wypoczywać na plaży Capocotta, trochę dalej od Lido di Ostia – jest bardziej dzika i mniej zatłoczona, ale o tym za moment.

Płatne plaże w Lido di Ostia

jedna z płatnych plaż w Lido di Ostia, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jedna z płatnych plaż w Lido di Ostia, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zdecydowana większość plaż w Lido di Ostia, to plaże płatne. Mieszkańcy Rzymu wykupują tam karnety na cały sezon, ale przeciętnego turystę interesuje zazwyczaj opłata za dzień. Opłaty różnią się w zależności od plaży, ale przeciętnie wynoszą 20-30 euro za dwa leżaki i parasol na cały dzień.

Porada praktyczna: jeśli – tak jak my – podróżujesz z małymi dziećmi (rodzina 2+2), to nie musisz dla wszystkich wynajmować leżaków. Wystarczą dwa leżaki dla rodziców. Natomiast dzieci i tak bawią się w piasku lub przesiadują na brzegu morza. Nikt z obsługi nie powinien domagać się, aby także dla dzieci wynająć leżaki.

Jedne plaże są bardziej modne i ładniejsze – a więc droższe. Inne, które lata świetności mają już za sobą, czasem są nieco tańsze. Poza tym drożej jest w sobotę i niedzielę, a taniej w zwykłe dni tygodnia. Dodatkowo nad włoskim morzem szczyt sezonu przypada na drugi i trzeci tydzień sierpnia – wtedy jest najdrożej. Generalnie jednak w lipcu i sierpniu trzeba nastawić się na wyższe ceny niż w okresie do czerwca i od września.

Najdroższe są leżaki w pierwszym i drugim rzędzie, a najtańsze te z tyłu, z których praktycznie nie widać morza. Dlatego zanim zdecydujesz się na opłacenie leżaka i parasola, zapytaj którego rzędu dotyczy cena.

Plaże płatne są ogrodzone więc teoretycznie są nieco bezpieczniejsze, ale i tak lepiej nie zostawiać portfela i dokumentów bez nadzoru. Na plażach płatnych są toalety, prysznice, a także bar z napojami i przekąskami (oczywiście za napoje i posiłki płaci się oddzielnie, niezależnie od wynajętego leżaka).

Darmowe plaże w Lido di Ostia

darmowa plaża, Spiaggia Libera il Curvone, która znajduje się 1 km od stacji kolejki Lido Centro
darmowa plaża, Spiaggia Libera il Curvone, która znajduje się 1 km od stacji kolejki Lido Centro

Jeśli nie chcesz korzystać z plaży płatnej, to wybierz jeden z darmowych odcinków plaży. W Lido di Ostia jest ich około ośmiu (wł. spiaggia libera).

Darmowe plaże na północ od stacji kolejki Lido Centro

darmowa plaża w północnej części Lido di Ostia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
darmowa plaża w północnej części Lido di Ostia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
  • Spiaggia libera Rossa – najdalej wysunięta plaża na północ, tuż przy porcie w Lido di Ostia, plaża o długości prawie 400 m.
  • Spiaggia libera Rosa – piaszczysty odcinek darmowej plaży, który jest strzeżony przez ratownika – 2 km od stacji kolejki Lido Centro. Na przeciwko Piazza Scipione l’Africano.
  • Spiaggia libera Verde – darmowa plaża oddalona o 1,9 km od stacji kolejki. Plaża jest stosunkowo duża i czysta, jest tu kranik do opłukania stóp, darmowy prysznic i kosze na śmieci. Dodatkowo przy plaży rosną ładne palmy.
  • Spiaggia libera Gialla – odcinek piaszczystej plaży oddalony o 1,4 km od stacji Lido Centro. Latem dyżurują tu ratownicy. Ze względu na bliskość stacji kolejki Lido Centro, ten odcinek plaży jest dość zatłoczony.

Darmowe plaże na południe od stacji kolejki Lido Centro

darmowa plaża przy barze Hakuna Matata - na zdjęciu powyżej - zazwyczaj jest o wiele mniej zatłoczona niż plaże w centrum Lido di Ostia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
darmowa plaża przy barze Hakuna Matata – na zdjęciu powyżej – zazwyczaj jest o wiele mniej zatłoczona niż plaże w centrum Lido di Ostia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
  • Spiaggia Libera il Curvone – darmowa, piaszczysta plaża przy Piazzale Magellano o długości około 200 m tuż obok ronda i parkingu. Plaża jest czysta i zadbana, ponadto znajduje się tylko 1 km od stacji Lido Centro i również kilometr od stacji Stella Polare. To jedna z najfajniejszych plaż w Lido di Ostia. Przy plaży jest bar „il Curvone”, toalety i prysznice.
  • La Spiaggetta – malutka, darmowa plaża wciśnięta pomiędzy płatne kąpieliska Delfino i Belsito. Spodziewaj się tutaj tłumów.
  • Darmowa plaża przy barze Hakuna Matata – tuż obok małego parkingu, na skrzyżowaniu Lungomare Duilio i Via del Bucintoro. Czysta, niezbyt zatłoczona.

Dzika plaża Capocotta koło Rzymu

Plaża Capocotta jest świetną alternatywą dla plaży w Lido di Ostia. Dojazd wymaga jeszcze przesiadki z kolejki na autobus, ale plaża ciągnie się przez wiele kilometrów, jest długa, szeroka i mniej zatłoczona. To ulubione miejsce wypoczynku wielu mieszkańców Rzymu i także nasze – gdy tylko jesteśmy w stolicy Włoch.

Jak tam dojechać? Najpierw kolejką z Roma Porta S. Paolo aż do stacji Cristoforo Colombo, czyli do ostatniej stacji na tej linii. Następnie sprzed budynku stacji Cristoforo Colombo regularnie odjeżdżają autobusy linii 07 w kierunku Villaggio Tognazzi. Autobus linii 07 jedzie wzdłuż wybrzeża i zatrzymuje się na różnych przystankach przy plaży Capocotta.

Porada praktyczna: na plażę Capocotta lepiej jechać autobusem niż własnym samochodem. Parking wzdłuż ulicy nie jest bezpieczny – często zdarzają się włamania do samochodów. Natomiast sama plaża jest bezpieczna i ma dobrą opinię.

Plaża Capocotta dzieli się na kilka stref. Poszczególne wejścia są ponumerowane (tzw. cancello czyli „brama”):

  • Plaża Capocotta – numery wejść od 1 do 8 – zwykłe plaże miejskie, miejscami strzeżone przez ratowników, z barami i restauracjami;
  • Oasi Naturista Di Capocotta – oficjalna plaża naturystyczna – latem, szczególnie w weekendy, tłumnie wybierana przez miłośników naturyzmu, mają oni tam swój bar i restaurację: Chiosco Oasi Naturista. Jeśli chcesz dojechać do plaży naturystycznej to wysiądź na przystanku Litoranea Varco 4.
  • Plaża naturystyczna przyjazna dla LGBT – część plaży naturystycznej to nieoficjalna strefa dla środowisk LGBT.

Plaża nad Tybrem – jeśli nie chcesz jechać nad morze

plaża nad Tybrem przy Ponte Marconi, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża nad Tybrem przy Ponte Marconi, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Czy istnieje jakaś alternatywa, aby przez chwilę wypocząć w samym centrum Rzymu i nie jechać nad morze do Lido di Ostia? Tak, to niedawno otwarta plaża nad Tybrem przy moście Ponte Marconi, niedaleko Bazyliki św. Pawła za Murami.

W mapach google ta plaża oznaczona jest jako Tiberis Spiaggia Sul Tevere. Są tu parasole, leżaki, prysznice i bar. Miejsce, aby się poopalać, ale nie można się tutaj kąpać. Jest za to taras z mgiełką wodną.

Co jeszcze robić w upalny dzień w Rzymie?

Podczas wakacji aby odetchnąć od rzymskich upałów można jechać albo nad morze do Lido di Ostia albo – w przeciwnym kierunku – do Tivoli. W położonym na wzgórzu Tivoli życie toczy się spokojnie, a nawet sennie, ale mimo to wciąż czuć na plecach oddech Wiecznego Miasta.

W Tivoli na turystów czeka renesansowa Villa d’Este z jednym z najpiękniejszych ogrodów we Włoszech. Zacienione alejki, setki fontann, mnóstwo zieleni i zewsząd szum wody. To atrakcja szczególnie latem, gdy w Rzymie jest trudny do zniesienia upał. O Tivoli i Villi d’Este więcej przeczytasz w oddzielnym artykule, do którego link zamieściłem poniżej.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

5 komentarzy

Marzena 2 stycznia 2024 - 18:32

Super ,dokladne i ciekawe opisy, czasami kozystam .Saluti da Susegana.

Odpowiedz
albina 10 stycznia 2024 - 09:21

dziękuję ,dobre ,pomocne wiadomosci

Odpowiedz
Michał 11 stycznia 2024 - 19:56

No dobrze, a co z Sabaudią? Mojego kuzyna żona, która od wielu lat jest we Włoszech mówiła, że to właśnie tam jest bardzo ładnie. Mósię o plażach. Co o tym sądzisz Łukasz?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 stycznia 2024 - 20:12

Oczywiście – piasek jest tam jasny, plaże bardziej naturalne i piękne. Jednak Sabaudia leży prawie 100 km od centrum Rzymu! Samochodem na całą sobotę czy niedzielę Rzymianie tam jeżdżą, ale powyższy przewodnik napisałem dla turystów, którzy zazwyczaj nie mają do dyspozycji samochodu, a komunikacją publiczną jedzie się tam bardzo długo.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 13 stycznia 2024 - 17:33

Dzięki.

Odpowiedz

Zostaw komentarz