Torbole
Położone w północnej części Jeziora Garda Torbole w przeszłości było mało znaczącą wioską rybacką. Dziś jest to jedno z najciekawszych miasteczek nad jeziorem Garda. Niewielkie centrum utrzymuje swój kameralny i romantyczny charakter, a największym atutem miasteczka jest ciągnąca się wzdłuż jeziora żwirowa plaża z przepiękną zielenią. Tuż obok znajduje się promenada spacerowa, a kolorowa zabudowa sięga nabrzeża.
Torbole leży zaledwie 4 km od słynnej miejscowości Riva del Garda. Być może z tego powodu miasteczko często traktowane jest nieco po macoszemu, jako gorsza wersja sąsiedniej Rivy. To bardzo krzywdząca opinia. Torbole z punktu widzenia przewodników turystycznych, które skupiają się na zabytkach, historii miast i ich znaczeniu w przeszłości, rzeczywiście jest mało interesujące. Nie ma tu słynnych kościołów, placów, zamków, czy szczególnie charakterystycznych miejsc.

Miasteczko znalazło jednak własną niszę. Władze samorządowe w pełni wykorzystały swoje położenie tuż nad jeziorem i utworzono tutaj bardzo długą – jak na tutejsze warunki – żwirkową plażę. Oglądając zdjęcia z plaży można odnieść wrażenie, że jest tu tak samo jak na – jakże popularnym wśród polskich turystów – wybrzeżu Chorwacji. Charakterystyczny żwirek, woda bez większych fal, góry i zieleń.

Szczególnie tutejsza zieleń jest godna uwagi. Wzdłuż plaż ciągnie się promenada spacerowa. Wiele osób odpoczywa na postawionych wzdłuż promenady ławkach i przygląda się krajobrazowi jeziora. Promenada w większości znajduje się w cieniu śródziemnomorskich drzew, a naturalnym przedłużeniem plaży stały się elegancko przystrzyżone trawniki. Na nich również wypoczywają plażowicze. Niektórym jest tu wygodniej niż na plaży żwirkowej, a przy tym jest tu dużo cienia.
Plaża w Torbole, jak przystało na bogaty, północny region Włoch, jest starannie przygotowana na przybycie turystów. W sezonie są tutaj ratownicy wodni, miasto zapewnia toalety, prysznice, dba o czystość plaży i pielęgnuje zieleń. W Torbole, bezpośrednio naprzeciwko plaż (nieco poza centrum) znajdują się bardzo pięknie zlokalizowane campingi z bungalow i prywatnym dostępem do plaży.








Po dniu spędzonym na plaży można wybrać się na pieszą wycieczkę do pobliskiej miejscowości Riva del Garda. To zaledwie 4 km, a droga wiedzie wzdłuż jeziora. Jeśli nie mamy ochoty na spacery, to wokół jeziora oraz do poszczególnych miasteczek regularnie kursują autobusy komunikacji publicznej. W samym Torbole także wieczorem jest bardzo urokliwie na promenadzie, a po godzinie 20:00 zaczynają zapełniać się tutejsze restauracje ze stolikami na świeżym powietrzu. Co oczywiste, najbardziej oblegane są restauracje, które zapewniają miejsca bezpośrednio z widokiem na jezioro.

W całej Europie Torbole słynne jest wśród windsurferów. Co roku północna część Jeziora Garda i plaża w Torbole zapełniają się charakterystycznymi deskami z żaglami. Windsurferzy mają nawet swoje specjalne bazy na przedmieściach Torbole. Są to specjalne porty z ogrodzonymi parkingami, dostępne tylko dla osób z deskami. Surferzy mają tam swoją restaurację i pokoje noclegowe.
Torbole (określane w mapach też jako Nago-Torbole lub Torbole sul Garda) umiłowali sobie także poeci i twórcy, odnajdując tu źródło natchnienia. Torbole oczarowało m.in Goethego, który opisał je jako cud natury.

Torbole – położenie
Torbole położone jest we włoskim regionie Trentino (Trydent) nad Jeziorem Garda. Jest to region dwujęzyczny. Język niemiecki ma tu równy status z językiem włoskim. Na co dzień miasto posiada około 2600 mieszkańców.
Miasto położone jest zaledwie 67 m n.p.m., ale otaczają je wysokie górskie szczyty. W pobliżu Torbole (w Malcesine) znajduje się kolejka, którą można wyjechać na okoliczny szczyt Monte Baldo (2079 m n.p.m.). Z uwagi na śródziemnomorski klimat i położenie jednocześnie nad jeziorem i w górach, miasto wyjątkowo chętnie odwiedzane jest przez turystów.

Torbole – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…
Największą atrakcją miejscowości jest plaża. To także świetne miejsce do organizowania wycieczek po okolicy, zarówno wzdłuż jeziora Garda, jak i po otaczających miasto górach.








nadmorska promenada
Szczególnie urokliwy jest spacer nadmorskimi bulwarami począwszy od wysuniętej na południe części miasta, w pobliżu portu, gdzie dominuje zabudowa przysunięta bardzo blisko do jeziora. Są tu restauracje i niewielkie, kameralne hotele. Można przysiąść na jednej z ławek i podziwiać panoramę północnej części Jeziora Garda. Następnie możemy przespacerować się dalej, wzdłuż plaż i zadbanych trawników, na których wypoczywają turyści.

plaże nad Jeziorem Garda
Największą zaletą Torbole są pięknie przygotowane żwirkowo-kamieniste plaże. W czasie wakacji miasto zapewnia dyżury ratowników wodnych, można korzystać z bezpłatnych pryszniców i toalet. Na niewielkich odcinkach plaż można wypożyczyć leżak z parasolem. Osoby, które wolą wypoczywanie w cieniu mogą leżeć na zadbanych trawnikach wśród miejskich zieleni i drzew.

HISTORIA
W Torbole doskonale widać wpływy weneckiej, a później austriackiej dominacji nad tym terenem. Część miasta w pobliżu portu, gdzie jest charakterystyczny domek otoczony z trzech stron jeziorem, to pozostałości budowy z czasów weneckich, a więc z XV w. Z kolei od 1810 do 1918 r. władzę sprawowali tutaj Austriacy. Po zakończeniu I wojny światowej Torbole znalazło się w rękach Włochów.
Turystyka zaczęła tutaj rozkwitać już od 1786 r., za sprawą Goethego, który rozsławił miasteczko w swojej twórczości.

Komunikacja
Jak dojechać do Torbole
Z południowej Polski (na przykład z Krakowa) do Torbole najlepiej jechać przez Czechy, Austrię i Przełęcz Brenner. Wówczas będziemy mieć do pokonania około 1300 km, trasa przebiegać będzie głównie autostradami. Z autostrady A22 należy zjechać na węźle Roverto Sud / Lago di Garda Nord. Od zjazdu z autostrady do centrum Torbole, które znajduje się przy samym jeziorze, jest zaledwie 13 km.
Najbliższa stacja kolejowa
W Torbole nie ma stacji kolejowej. Najbliższa stacja – z dużą ilością połączeń – znajduje się w Roverto. Dworzec w Roverto oddalony jest o 20 km od centrum Torbole. Pomiędzy dworcem, a Torbole kursują autobusy komunikacji publicznej. Także w obrębie samego Jeziora Garda działa bardzo sprawna komunikacja autobusowa.
Pobliskie lotnisko
Najbliższe – popularne wśród przewoźników latających z Polski – lotnisko jest w Bergamo. Lądują tam między innymi tanie linie Wizzair i Ryanair.
Ominięcie płatnej autostrady przez Przełęcz Brenner
Planując wyjazd w okolice Jeziora Garda wielu Polaków rozważa ominięcie austriackiej autostrady biegnącej przez Przełęcz Brenner. Jeszcze dziesięć lat temu na wielu polskich forach internetowych związanych z Włochami był to bardzo popularny problem z uwagi na dodatkowy koszt przejazdu, wynoszący niespełna 10 euro za około 30 km fragment autostrady. Dziś Polacy znów zaczynają pytać o ominięcie autostrady na tym odcinku, ale już nie z uwagi na koszty, a z uwagi na korki na autostradowych bramkach, które tworzą się tam w sezonie zimowym i wakacyjnym, gdy jest wymiana turnusów. Ponadto omijając austriacką autostradę na odcinku od Innsbrucka do granicy włoskiej możemy podziwiać przepiękne, alpejskie widoki lub zrobić sobie przerwę w jednej z cudownie położonych austriackich restauracji, serwujących także lokalne piwo. Turyści dla których mają znaczenie argumenty ekonomiczne z pewnością zauważą, że tankując na stacji benzynowej w Innsbrucku zapłacimy za paliwo nawet kilkadziesiąt euro centów mniej, niż gdybyśmy tankowali na autostradzie.
Austriacka droga numer 182 – będąca alternatywą dla dodatkowo płatnej autostrady A13 – to zaledwie 30 km odcinek od Innsbrucka do granicy włoskiej. Oszczędność czasowa przy wyborze autostrady szczególnie w czasie wakacji jest znikoma. Ponadto po przekroczeniu granicy austriacko-włoskiej drogą 182 wjedziemy od razu do centrum Brennero, gdzie na przejeżdżających turystów czekają klimatyczne, górskie restauracje ze świetną kuchnią.
Miasta partnerskie
- Torbole nie posiada miast partnerskich.