Strona główna -> Sycylia -> Jak dojechać z lotniska w Palermo do centrum miasta oraz do innych miast turystycznych w okolicy?

Jak dojechać z lotniska w Palermo do centrum miasta oraz do innych miast turystycznych w okolicy?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 511 wyświetleń
Jak dojechać z lotniska w Palermo do centrum miasta oraz do innych miast turystycznych w okolicy? Na zdjęciu widok z samolotu podchodzącego do lądowania na lotnisku w Palermo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Międzynarodowy port lotniczy Palermo Punta Raisi jest drugim – po lotnisku w Katanii – największym lotniskiem na Sycylii. Rocznie obsługuje ponad 8 milionów pasażerów. Lotnisko jest świetnie skomunikowane z Palermo, a ponadto autobusami prywatnych przewoźników można dojechać bezpośrednio z lotniska do innych miast w regionie. Z tego przewodnika dowiesz się jak dojechać z lotniska w Palermo do centrum miasta oraz jak dojechać do innych popularnych miejscowości turystycznych położonych w pobliżu takich jak Cefalù, San Vito Lo Capo czy Trapani.

Znajdziesz tu także aktualne na 2024 r. ceny biletów, porady praktyczne i linki do oficjalnych stron poszczególnych przewoźników z bieżącym rozkładem jazdy.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Korzystając z okazji zajrzyj także do naszego przewodnika po Palermo i okolicy. To niebanalny opis i plan zwiedzania stolicy Sycylii. Piszemy o tym co zobaczyć w Palermo, gdzie szukać noclegu, gdzie zjeść w Palermo i które części miasta są najbardziej zachwycając. Wspominamy też o tym na co uważać i jak przygotować się do wyjazdu.

Jak dojechać z lotniska w Palermo do centrum miasta? Cztery możliwości

 • 6,80 euro – bezpośredni pociąg ze stacji lotniskowej „Palermo Aeroporto” do centrum Palermo;
 • 6,50 euro / 6,00 euro przy zakupie online – bezpośredni autobus lokalnego przewoźnika Prestia e Comandè działającego we współpracy z Terravision;
 • 39,00 – 50,00 eurotaksówka z lotniska do centrum Palermo w zależności od części miasta, do której chcesz dojechać.
 • wypożyczenie samochodu – to najlepsza opcja dla osób, które chcą zwiedzać zachodnią Sycylię – nie tylko miasta, ale i najpiękniejsze plaże, do których trudniej dojechać transportem publicznym. Ceny możesz porównać w Discover Cars – są wśród nich wypożyczalnie, które akceptują także kartę debetową, zamiast kredytowej.

W dalszej części artykułu znajdziesz szczegółowe informacje, porady i zdjęcia, które ułatwią Ci zakup biletu na lotnisku lub online i znalezienie przystanku lub peronu.

Pociąg z lotniska w Palermo do centrum miasta

Najlepszym sposobem na wygodny przejazd z lotniska do centrum Palermo jest pociąg. Po wyjściu z hali przylotów, nie opuszczając lotniska, wystarczy skręcić w lewo, gdzie pod sufitem zawieszona jest czerwona tablica z napisem „TRENI”. Ta droga prowadzi na poziom -1, gdzie znajduje się stacja kolejowa Palermo Aeroporto.

Wcześniej – przed wejściem na peron – znajdują się biletomaty, w których można kupić bilet na pociąg. Możliwa jest płatność zarówno gotówką lub kartą, a biletomat działa w kilku językach do wyboru. Obok biletomatów są od razu kasowniki, w których należy skasować zakupiony bilet.

Jeśli będziesz mieć problem z zakupem biletu w biletomacie, to kawałek dalej – przy wejściu na peron – znajduje się kasa, w której także można kupić bilet.

Linia kolejowa z lotniska obsługiwana jest przez pociągi kolei metropolitalnej, które dojeżdżają do centrum Palermo z różnymi przystankami pośrednimi. Dlatego połączeń w ciągu dnia jest bardzo dużo, a na pociąg nie czeka się zazwyczaj dłużej niż 20-30 minut. Pierwszy pociąg z lotniska do centrum Palermo odjeżdża o 5:18 rano, a ostatni o godz. 00:25.

Porada praktyczna: bilet na pociąg z lotniska w Palermo do centrum miasta kosztuje 6,80 euro w jedną stronę. Rozkład jazdy możesz sprawdzić na oficjalnej stronie https://www.trenitalia.com/ – jako stację początkową wpisz „Palermo Aeroporto”, a jako stację docelową „Palermo Centrale”. Nie trzeba jednak jechać aż do głównego dworca w Palermo. Można wysiąść wcześniej, w zależności od miejsca, w którym masz nocleg.

Autobus z lotniska w Palermo do centrum miasta

Alternatywą dla pociągu jest połączenie autobusowe z lotniska do centrum Palermo obsługiwane przez lokalnego przewoźnika Prestia e Comandè działającego we współpracy z Terravision. Autobusy z lotniska odjeżdżają średnio co 30 minut.

Pierwszy autobus z lotniska do centrum Palermo odjeżdża o godzinie 5:05, a ostatni o 1:00 w nocy. Autobus po drodze ma 9 przystanków, a ostatnim – dziesiątym przystankiem – jest dworzec Palermo Centrale (przystanek przy Via T. Fazello).

Po wyjściu z terminalu lotniskowego należy skręcić w prawo i iść wzdłuż budynku przez około 200 m. Tam znajduje się przystanek, z którego odjeżdża autobus. Natomiast wcześniej, przy wyjściu z lotniska, znajdują się kasy biletowe, w których można kupić bilet.

Porada praktyczna: bilet na autobus Prestia e Comandè z lotniska do centrum miasta kosztuje 6,50 euro przy zakupie na miejscu w jedną stronę lub 6,00 euro przy wcześniejszym zakupie online. Zakupu biletu online można dokonać na stronie Terravison, który jest partnerem Prestia e Comandè. Warto od razu kupić bilet w obie strony, ponieważ wówczas jest nieco taniej (11 euro w obie strony).

Taksówka z lotniska do centrum Palermo

Trzecim sposobem na dotarcie z lotniska do centrum Palermo jest taksówka. Postój taksówek znajduje się po prawej stronie, po wyjściu z lotniska.

W celu uniknięcia ewentualnych oszustw i naciągania nieświadomych turystów, ceny za kurs do centrum Palermo wywieszone są na tablicy znajdującej się na postoju taksówek:

 • 39,00 euro – Viale Michelangelo / Viale Lazio;
 • 45,00 euro – Corso Calatafimi / Corso Vittorio Emanuele;
 • 50,00 euro – Stazione Centrale / Quartiere Brancaccio;
 • 39,00 euro – Mondello.

Taksówki powinny stać przed lotniskiem zawsze wtedy, gdy na lotnisku lądują samoloty. Gdyby jednak nie było żadnej taksówki, to można skorzystać z poniższych telefonów:

Cooperativa Trinacria:

 • +39 091 225455
 • +39 091 6878

Cooperativa Autoradio taxi:

 • +39 091 513311
 • +39 091 8481

Po wezwaniu telefonicznym na taksówkę czeka się około 20 minut.

Wypożyczenie samochodu na lotnisku w Palermo

Na lotnisku w Palermo działa kilkanaście wypożyczalni samochodów. Ceny wynajmu aut różnią się w zależności od sezonu i dostępności – możesz je porównać za pomocą wyszukiwarki Discovery Cars.

Co ważne w opcjach wyszukiwania Discovery Cars można zaznaczyć, że posiadasz jedynie kartę debetową mimo że część wypożyczalni wymaga karty kredytowej. Wówczas wyświetlone zostaną tylko wyniki firm, które mogą zabezpieczyć depozyt na karcie debetowej. Można tam także sprawdzić rzeczywiste opinie o poszczególnych wypożyczalniach.

Discovery Cars nie ma ukrytych opłat, co potwierdzają opinie w google: średnia ocena 4.4/5 na podstawie 25 000 recenzji. Podczas rezerwacji warto sprawdzić warunki „Pełnej ochrony”. Ponadto przy wyszukiwaniu samochodów można zaznaczyć takie opcje, jak: bez depozytu, foteliki dla dzieci lub nawigacja GPS.

Jak dojechać z lotniska w Palermo do innych miast na Sycylii?

Lotnisko Palermo Punta Raisi często wybierane jest także przez turystów, którzy nie zamierzają odwiedzić samego Palermo, tylko jedną z nadmorskich miejscowości w zachodniej części Sycylii. Poniżej znajdziesz wskazówki na temat dojazdu z lotniska w Palermo do Cefalù, San Vito Lo Capo i do Trapani.

Jak dojechać z lotniska w Palermo do Cefalù?

Zazwyczaj najszybsza i najwygodniejsza opcja na dotarcie z lotniska w Palermo do Cefalù to połączenie kolejowe z przesiadką na dworcu Palermo Centrale.

Najpierw trzeba więc jechać ze stacji lotniskowej Palermo Aeroporto do głównego dworca Palermo Centrale, a później kolejnym pociągiem z dworca Palermo Centrale do Cefalù. Całą podróż – mimo przesiadki – odbywa się na jednym bilecie, który można kupić online lub w biletomacie na stacji lotniskowej. Bilet należy skasować przed podróżą. Podróż z lotniska do Cefalù potrwa co najmniej dwie godziny.

Ponadto warto pamiętać, że w poprzednich latach, sezonowo w okresie wakacyjnym, uruchamiane było bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy lotniskiem Palermo Punta Raisi, a Cefalù. Jeśli więc planujesz podróż w czasie wakacji to sprawdź rozkład włoskich kolei. Być może to połączenie znów się pojawi.

Porada praktyczna: rozkład jazdy pociągów ze stacji Palermo Aeroporto możesz sprawdzić na oficjalnej stronie włoskich kolei https://www.trenitalia.com/

Jak dojechać z lotniska w Palermo do San Vito Lo Capo?

W San Vito Lo Capo znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż na Sycylii. To znany kurort wypoczynkowy, ale w miasteczku nie ma stacji kolejowej. Dlatego jedyny sposób na bezpośrednie dotarcie z lotniska w Palermo do San Vito Lo Capo, to albo wynajem samochodu na lotnisku albo autobus lokalnego przewoźnika Autoservizi Russo.

Niestety liczba bezpośrednich połączeń z lotniska w Palermo do San Vito Lo Capo jest bardzo mała. W sezonie wiosennym to tylko dwa połączenia dziennie. Latem – w szczycie sezonu – liczba połączeń jest zazwyczaj zwiększana.

W San Vito Lo Capo autobusy Autoservizi Russo zatrzymują się na przystanku przy Via Mattarella 12 czyli w samym centrum i zaledwie 100 m od plaży. Bilet w jedną stronę kosztuje 6,30 euro. Można go kupić tylko na pokładzie autobusu.

Porada praktyczna: aktualny rozkład jazdy przewoźnika Autoservizi Russo znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej: https://www.russoautoservizi.it/

Jak dojechać z lotniska w Palermo do Trapani?

Bezpośrednio z lotniska w Palermo do Trapani można dojechać autobusem lokalnego przewoźnika Segesta. Stanowisko, z którego odjeżdża autobus znajduje się po prawej stronie po wyjściu z terminala lotniskowego.

Jest 8 połączeń w ciągu dnia. Pierwszy autobus sprzed lotniska odjeżdża o godz. 8:50, a ostatni o 20:50. Czas podróży z lotniska w Palermo do Trapani wynosi 1:10, a bilet w jedną stronę kosztuje 9,60 euro. Bilety można kupić online, w kasie w hali przylotów lotniska lub na pokładzie autobusu.

Autobus Segesta w Trapani zatrzymuje się na 5 przystankach: przy Via Marsala 195, Via Fardella 292, Via Fardella 128, Via Mazzini (przystanek SAU – Piazza Umberto I), a ostatni przystanek znajduje się przy porcie w Trapani (Via Ammiraglio Staiti 13).

Porada praktyczna: aktualny rozkład jazdy przewoźnika Segesta znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej: https://www.segesta.it/

Lotnisko w Palermo – podstawowe informacje

Port lotniczy w Palermo jest dziewiątym największym lotniskiem we Włoszech pod względem ilości odprawionych pasażerów. Od wielu lat – w typowym dla Sycylii powolnym tempie – toczą się prace przy rozbudowie i unowocześnieniu infrastruktury lotniskowej. Z pozoru tego nie widać, ale na przestrzeni ostatniej dekady zaszło wiele pozytywnych zmian. Wciąż jednak dużo pozostało do zrobienia.

Lotnisko w Palermo na tle innych, dużych włoskich miast ma średni standard. Jednak dużą zaletą jest stacja kolejowa znajdująca się w podziemiach lotniska oraz stosunkowo niedrogie bary z kawą i smacznymi przekąskami – zarówno na poziomie 0 czyli tuż przy wejściu, a także w hali odlotów, czyli już za kontrolą bezpieczeństwa.

Praktycznie z roku na rok lotnisko notuje wzrost obsłużonych pasażerów. W 2023 r. było to ponad 8 mln pasażerów, podczas gdy pięć lat wcześniej było to 6,6 mln pasażerów.

Oficjalna nazwa lotniska upamiętnia Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino – dwóch włoskich sędziów zamordowanych przez mafię w 1992 r.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz