Malcesine to urokliwe, średniowieczne miasteczko położone we wschodniej części Jeziora Garda. Turystów zachwycają tutaj odrestaurowane kamieniczki, kameralne place i niewielki port, usytuowany w samym centrum. Niegdyś był to głównie port rybacki, a dziś regularnie odpływają stąd statki z turystami do sąsiednich miejscowości takich jak Limone sul Garda, Riva del Garda i kilku innych. Na przedmieściach miasteczka znajdują się niewielkie, żwirkowe plaże z transparentną wodą.
Jeśli planujemy odwiedzić Malcesine na jeden dzień lub nawet na kilka godzin to samochód najlepiej zaparkować na placu przed gmachem urzędu miasta, przy Corso Garibaldi. Płaci się tutaj ok. 1,50 euro za godzinę, ale znalezienie alternatywnego miejsca w pobliżu graniczy z cudem. Jeśli chcemy zostać tu na dłużej, to najlepiej jeszcze w trakcie rezerwacji noclegu z Polski uzgodnijmy z hotelem warunki pozostawienia samochodu.

Z placu przed Municipio (ratusz) możemy rozpocząć spacer po gąszczu wąskich, średniowiecznych uliczek, które z reguły są bardzo zatłoczone. Znajdziemy tu sklepiki z lokalnymi przysmakami i alkoholami, butiki z odzieżą, pachnące kawą bary i restauracje serwujące głównie ryby i pasty. Największym zainteresowaniem cieszą się restauracje usytuowane bezpośrednio przy brzegu jeziora i przy placu wokół portu. Nie oznacza to wcale, że jedzenie jest tam najsmaczniejsze.

Niewielki port w Malcesine potwierdza fakt, że niegdyś była to typowa wioska rybacka. Mniej więcej do końca XVII miasteczko nie miało jakiegokolwiek znaczenia turystycznego. Dziś w porcie łodzie rybackie sąsiadują z żaglówkami, a w pobliżu promenady podpływają co chwilę statki wycieczkowe, zabierające na pokład głównie niemieckich turystów.

Warto zauważyć, że przyjeżdża tu bardzo wielu Niemców. Jednym z powodów jest fakt, że miasteczka położone nad Jeziorem Garda oferują wysoki poziom usług hotelarsko restauracyjnych. Ponadto dbałością o infrastrukturę, wyglądem budynków, czy ogólnym porządkiem, ładem przestrzennym oraz atrakcjami, dorównują albo nawet przewyższają miasteczka niemieckie. Poza tym z Niemiec jest tu stosunkowo blisko (z Bawarii około 4 godziny jazdy). Nie bez znaczenia są też zaszłości historyczne. Jeszcze 100 lat temu były to tereny austriackie, a dziś zaledwie kilka kilometrów stąd zaczyna się Trentino, czyli region autonomiczny, gdzie język włoski traktowany jest na równo z językiem niemieckim.
Malcesine – na tle sąsiednich miejscowości, takich jak Torbole, Riva del Garda, czy Brenzone – nie może pochwalić się urokliwymi plażami w centrum miasta. Najbliższe plaże są poza starówką i jeśli mamy hotel w centrum, to codzienne dochodzenie do nich z całym plażowym ekwipunkiem w postaci ręczników, parasola, napojów i zabawek dla dzieci może być uciążliwe.








Kolejka na Monte Baldo

Z punktu widzenia turystycznego największą atrakcją jest znajdująca się tutaj stacja kolejki linowej na szczyt Monte Baldo. To jedyna na świecie kolejka linowa, gdzie w trakcie wyjazdu wagonik pomału obraca się wokół własnej osi. Wjazd na szczyt Monte Baldo dzieli się na dwa etapy. Za pierwszym razem pokonujemy długość 1512 m i wznosimy się 463 m w stosunku do dolnej stacji kolejki. Wagonik przemieszcza się wówczas z Malcesine do San Michele. Kolejnym etapem jest wyjazd z San Michele na Monte Baldo. Długość drugiego odcinka to 2813 m, a różnica wysokości to aż 1187 m. To właśnie na drugim odcinku wagon powoli obraca się wokół własnej osi. Wówczas pasażerowie mogą podziwiać zarówno górskie szczyty, jak i panoramę jeziora.
Planując wyjazd na Monte Baldo dobrze pamiętać o kilku wskazówkach:
- przed dolną stacją kolejki znajduje się parking samochodowy na około 200 miejsc, jednak w sezonie ta liczba okazuje się niedostateczna. Gdy nie ma wolnych miejsc trzeba szukać możliwości pozostawienia pojazdu przy ulicach w mieście;
- jeśli mamy taką możliwość to na szczyt wyjedźmy w pogodnym, bezchmurnym dniu. W przeciwnym razie jest możliwość, że nie zobaczymy z góry panoramy jeziora;
- warto ze sobą zabrać cieplejsze ubrania. Na szczycie Monte Baldo pogoda może być całkiem inna (chłodniejsza) niż by się to mogło wydawać będąc w Malcesine;
- unikajmy wyjazdu na górę późnym popołudniem. Gdy zaczniemy spacer po szczycie możemy spóźnić się na ostatni wagonik na dół. Warto wcześniej sprawdzić godziny odjazdów kolejki.
Po wyjściu z górnej stacji kolejki na Monte Baldo można przespacerować się ścieżką górską (około 30-60 minut spaceru) do punktu widokowego, z którego widać północną część Jeziora Garda (m.in. Riva del Garda). Należy pamiętać, aby wrócić przed 18:00, gdy odjeżdża ostatni wagonik na dół. W przeciwnym wypadku zmuszeni bylibyśmy zejść z Monte Baldo pieszo. Godziny kursu wagoników mogą różnic się w zależności od sezonu, czy ruchu. Warto w dniu wyjazdu sprawdzić aktualny rozkład.

Malcesine – położenie
Malcesine położone jest we wschodniej części Jeziora Garda, w regionie Wenecja Euganejska, nieopodal od granicy z Trydentem. Miasto z punktu widzenia turystycznego jest świetnie skomunikowane z okolicznymi kurortami.
Odpływają stąd statki turystyczne do miast położonych nad Jeziorem Garda. Ponadto znajduje się tutaj dolna stacja kolejki linowej na Monte Baldo (2218 m n.p.m.), co jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w okolicy.

Malcesine – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…
Malcesine jest jednym z najbardziej urokliwych miasteczek nad jeziorem Garda. Jeśli dodamy do tego kolejkę na Monte Baldo i ładne plaże poza historycznym centrum, to okazuje się, że to świetne miejsce na wakacje lub dłuższy urlop.








Monte Baldo
Wyjazd na szczyt Monte Baldo (2218 m n.p.m.) to największa atrakcja turystyczna w Malcesine. Wyjazd wagonikiem odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy wyjazd do przeniesienie się w górę o 463 m (1512 m długości trasy). Drugi etap jest bardziej spektakularny – to wówczas wagonik kręci się pomału wokół własnej osi. Jego długość to 2813 m, a różnica wysokości to aż 1187 m. Ciekawostką jest fakt, że w niektórych godzinach do wagonika można zabrać także rower (za dodatkową opłatą) lub psa (też za dopłatą).
W 2018 r. wyjazd kolejką na szczyt Monte Baldo z Malcesine (tam i z powrotem) kosztował 22 euro. W przypadku wyjazdu z rowerem cena wynosi 25 euro, ale jest to podróż w jedną stronę – zjeżdża się górskimi szlakami rowerowymi. Za 6 euro można kupić bilet dla psa.

starówka Malcesine
Nawet jeśli nie planujemy wyjazdu na Monte Bondone, to do Malcesine warto przyjechać, aby pospacerować po tutejszej starówce. Znajdziemy tu to, co we włoskich miastach najlepsze: wąskie uliczki, elegancko odrestaurowane kamienice, sklepiki, bary i restauracje, a dodatkowo bulwary spacerowe wzdłuż jeziora i urokliwy, niewielki port w centrum starego miasta.

Castello Scaligero
To najbardziej znany zabytek miasta. Zamek posiada XIII wieczne fortyfikacje i średniowieczną wieżę wzniesioną z białego kamienia. W murach zamkowych znaleziono grób Etrusków. Większość fragmentów dzisiejszego zamku pochodzi z XIII w. Z kolei zamkowy dzwon został odlany w 1442 r. i wciąż jest w eksploatacji. Ciekawostką jest fakt, że w 1786 r. Johann Wolfgang Goethe przebywał w Malcesine i namalował szkic tutejszego zamku. W związku z tym tutejsi śledczy zaczęli go podejrzewać o szpiegostwo na rzecz Austrii. Na tę okoliczność Goethe był przesłuchiwany. Za czasów panowania austriackiego zamek został zamieniony w garnizon wojskowy wraz ze składem broni. Po przejęciu tych terenów przez Włochów zamek został określony mianem pomnika narodowego. Dziś mieści się tutaj Muzeum Historii Naturalnej Jeziora Garda i Monte Baldo. Jedno z pomieszczeń poświęcone jest wizycie Goethego w Malcesine.

HISTORIA
W miejscu dzisiejszego Malcesine ślady życia pojawiły się już za czasów Etrusków, na około 500 lat p.n.e. Dwa tysiące lat temu obszar ten znajdował się już pod wpływami Cesarstwa Rzymskiego. Na przełomie V i VI w. całym regionem władali Longobardowie. Zbudowali oni między innymi zamek Castello Scaligero, który dziś jest najważniejszym zabytkiem miasta. Na przełomie wieków zamek był wielokrotnie częściowo niszczony, a później odbudowywany i przebudowywany.

W XV w. Malcesine pozostawało we wpływach Republiki Wenecji. W 1797 r. region znalazł się pod panowaniem Napoleona Bonaparte. Później tutejsze tereny znalazły się pod władaniem Cesarstwa Austriackiego, a od 1866 r. należały do Królestwa Włoch.

Po zakończeniu II wojny światowej w miasteczku stopniowo zaczęła rozwijać się turystyka. Przez pewien czas regionem szargały konflikty pomiędzy obywatelami niemieckojęzycznymi, a Włochami. Problem ten dotyczył Malcesine w mniejszym stopniu. Dramatyczne wydarzenia rozgrywały się w pobliskim regionie Trentino, gdzie dochodziło nawet do rozwiązań siłowych. Ostatecznie jednak sąsiedni Trydent zyskał autonomię, a wszelkie konflikty ustały po wejściu Austrii do Unii Europejskiej. Od tego czasu mieszkańcy Włoch i Austrii żyją w symbiozie, a granica pomiędzy krajami widnieje tylko na mapie.

Komunikacja
Jak dojechać do Malcesine
Z Polski najkrótsza droga do Malcesine prowadzi przez Czechy i Austrię. Jednak jeśli jedziemy z Warszawy lub z okolic Poznania to warto rozważyć drogę autostradami przez Niemcy i przełęcz Brenner. Z Warszawy taka trasa to nadrabianie dodatkowo 50 km, ale znacząco zyskamy na czasie i komforcie jazdy. Należy pamiętać, że wybierając przejazd przez przełęcz Brenner poza kupnem winiety w Austrii dodatkowo będziemy musieli zapłacić za jazdę tym specyficznym odcinkiem autostrady (jednorazowy przejazd ok. 10 euro w przypadku samochodu osobowego).
Od północy do Malcesine prowadzi włoska autostrada A22, z której należy zjechać na węźle Rovereto Sud – Lago di Garda Nord. Następnie należy jechać SS240 w stronę Torbole (Nago-Torbole), a później jeszcze kilkanaście kilometrów bardzo malowniczą drogą biegnącą wzdłuż Jeziora Garda do samego Malcesine.
Stacja kolejowa
W Rovereto znajduje się najbliższa stacja kolejowa mająca regularne połączenia z miastami regionu oraz bardziej odległymi miejscowościami. Z Rovereto do Malcesine można się dostać autobusem.
Komunikacja autobusowa
Komunikacja autobusowa w Malcesina działa dość sprawnie, co we Włoszech jest rzadkością. Poza połączeniami do Rovereto są specjalne autobusy regularnie kursujące wokół jeziora.
Parking w Malcesine
Udało mi się znaleźć wolne miejsce w szczycie sezonu na parkingu przy Piazza Statuto. To samo centrum miasta, tuż obok budynku ratusza. Koszt postoju: 1,50 euro za godzinę.

Miasta partnerskie
- Malcesine nie posiada miast partnerskich.