Strona główna -> Wenecja Eugenejska -> Malcesine – piękne miasto i plaże u podnóża Monte Baldo – praktyczny przewodnik

Malcesine – piękne miasto i plaże u podnóża Monte Baldo – praktyczny przewodnik

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 16 komentarzy 48,8 tysięcy wyświetleń
Malcesine – piękne miasto i plaże u podnóża masywu Monte Baldo – praktyczny przewodnik (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Malcesine to średniowieczne miasteczko położone na północno-wschodnim brzegu jeziora Garda. Jest uznawane za jedno z kilku najpiękniejszych miejsc nad Lago di Garda. Turystów zachwycają kolorowe kamienice, brukowane alejki, kameralny port i średniowieczny zamek Scaligerich, wzniesiony około tysiąca lat temu nad samym brzegiem jeziora. Ponadto miejscowość ma bardzo ładne i bezpłatne plaże. Dlatego Malcesine jest świetnym miejscem do spędzenia letniego urlopu. To dobra baza wypadowa do zwiedzania północnej, czyli górzystej i najbardziej spektakularnej części jeziora Garda.

Dodatkowo Malcesine wyróżnia coś jeszcze. Miasteczko leży u podnóża masywu Monte Baldo, które jest najlepszym punktem widokowym na jezioro i częstym celem wycieczek. Z centrum Malcesine na Monte Baldo można wyjechać jedyną we Włoszech kolejką, której wagonik – w trakcie jazdy – obraca się wokół własnej osi.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Zapraszam Cię do naszego nowego przewodnika po Malcesine, w którym opowiemy:

 • o zabytkach i atrakcjach miasteczka;
 • o tym jak zaplanować wyjazd kolejką na Monte Baldo, ile to kosztuje i jak ominąć gigantyczne kolejki;
 • które plaże w Malcesine są naszymi ulubionymi;
 • gdzie zjeść pyszny obiad z widokiem na jezioro;
 • gdzie zaparkować (kilka propozycji w samym centrum);
 • jak dojechać do Malcesine, jeśli podróżujesz komunikacją publiczną.

Na naszym blogu znajdziesz kilkanaście artykułów o jeziorze Garda, o miasteczkach i atrakcjach wokół. Zobacz także między innymi:

Malcesine jest jak z bajki – góry i plaże

Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Już od pierwszych chwil po przyjeździe, Malcesine wywiera bardzo pozytywne wrażenie. Wzdłuż jeziora ciągną się żwirowe plaże i zatoczki. W większości miejsc można wypoczywać na drobnych kamyczkach, a z plaż jest łagodne zejście do jeziora. W innych miejscach plażowicze opalają się na zielonych, zadbanych trawnikach. Z obu stron widać wysokie góry. Miasteczko z jednej strony wzniesione jest u podnóża Monte Baldo, a dodatkowo dobrze jest stąd widoczny przeciwny brzeg jeziora, który także jest górzysty. Widoki są naprawdę wspaniałe – naprzeciwko widać Limone sul Garda, a nieco na prawo (w kierunku północnym) leży Riva del Garda oraz Torbole.

Malcesine – dawna średniowieczna osada – dziś jest zamożnym i eleganckim letnim kurortem uwielbianym przede wszystkim przez Niemców. Nic dziwnego, z Bawarii autostradą jedzie się tutaj ponad 4 godziny więc można przyjechać nawet na weekend. Latem na uliczkach historycznego centrum język niemiecki słychać tu częściej niż włoski. Natomiast po 15 września – gdy młodzież w większości niemieckich landów wraca do szkół – w Malcesine wcale nie robi się luźniej. Miejsce niemieckich rodzin z dziećmi zajmują niemieccy emeryci, którzy wolą przyjechać po sezonie, gdy jest mniej upalnie.

Nie bez znaczenia są też zaszłości historyczne. Jeszcze nieco ponad 100 lat temu północna część jeziora Garda należała przecież do Austrii.

Co warto zobaczyć w Malcesine?

artysta sprzedający swoje obrazy w centrum Malcesine (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
artysta sprzedający swoje obrazy w centrum Malcesine (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zanim opowiem o Monte Baldo, które jest najważniejszą atrakcją leżącą blisko Malcesine, zapraszam Cię na krótki przegląd zabytków i atrakcji samego miasta.

Historyczne centrum Malcesine

Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nawet jeśli nie planujesz wyjazdu kolejką na Monte Baldo, to i tak do Malcesine warto przyjechać, aby pospacerować po zabytkowym centrum. Znajdziesz tu to, co we włoskich miasteczkach najlepsze: wąskie uliczki, elegancko odrestaurowane, kolorowe kamienice, dużo zieleni i kwiatów. Dodatkowo wzdłuż jeziora ciągnie się promenada.

Wędrując po brukowanych uliczkach tutejszego centro storico, można odnieść wrażenie, że miejscami czas zatrzymał się w miejscu. Na parterze kamienic znajdują się sklepiki z lokalnymi produktami, butiki, bary i restauracje. Nie ma tu dużych i nowoczesnych hoteli, ani zbyt wielu apartamentów. Historyczne centrum wciąż zamieszkiwane jest przede wszystkim przez rodowitych mieszkańców Malcesine, których jest ponad 3 tys. Natomiast nowe hotele powstały nieco dalej, na obrzeżach starówki.

w trakcie obiadu w Ristorante Paradiso Perduto w Malcesine (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w trakcie obiadu w Ristorante Paradiso Perduto w Malcesine (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ristorante Paradiso Perduto – przerwa na obiad w trakcie zwiedzania Malcesine

Gdzie zjeść obiad albo romantyczną kolację w historycznym centrum Malcesine? U podnóża zamku znajduje się Ristorante Paradiso Perduto, która w google oceniana jest na 4.6/5 na podstawie ponad 600 opinii. Restauracja ma trzy poziomy oraz taras, który z jednej strony otoczony jest przez skałę, na której zbudowano zamek, a z drugiej roztacza się z niego częściowy widok na jezioro Garda.

W menu znajdziesz klasyczne pozycje kuchni włoskiej oraz dania typowe dla jeziora Garda, w tym ryby wyłowione w jeziorze oraz dania z truflami, na które się zdecydowaliśmy. Ceny – jak na jezioro Garda – są rozsądne. Atmosfera na tarasie wyjątkowa. Przeważają tutaj turyści z Niemiec. Zdecydowanie warto to miejsce odwiedzić.

Ristorante Paradiso Perduto
Via Castello 17
37018 Malcesine

Kameralny port

niewielki port w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
niewielki port w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niegdyś był to wyłącznie port rybacki, a dziś regularnie odpływają stąd łodzie i małe statki z turystami do sąsiednich miejscowości takich jak Limone sul Garda i Riva del Garda. Port wygląda jak z pocztówki – z trzech stron otoczony pastelowymi kamienicami, a w oddali – na przeciwległym brzegu jeziora – widać wysokie góry.

Mniej więcej do początku XIX wieku miasteczko nie miało jakiegokolwiek znaczenia turystycznego. Dziś w porcie łodzie rybackie sąsiadują z żaglówkami, a na promenadzie znajdują się stoiska sprzedaży biletów na rejsy wycieczkowe. Tutaj można także wynająć łódź motorową na wyłączność.

Palazzo dei Capitani

Palazzo dei Capitani w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Palazzo dei Capitani w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Obok portu znajduje się Palazzo dei Capitani, którego parter, dziedziniec i ogród za darmo udostępnione są dla zwiedzających. Natomiast pierwsze piętro jest udostępnione do zwiedzania tylko podczas koncertów, konferencji czy wesel.

Ten historyczny budynek został zbudowany przez rodzinę Scaligero pomiędzy XIII, a XIV wiekiem na bazie pozostałości rzymskich i romańskich. W kolejnych stuleciach został przebudowany w stylu weneckim, z okazałymi dekoracjami. Ostatni remont przeprowadzony został w 2007 r. i przywrócił pałacowi jego dawny blask.

Castello Scaligero

Castello Scaligero w Malcesine, jezioro Garda, Włochy
Castello Scaligero w Malcesine, jezioro Garda, Włochy

To najbardziej znany zabytek miasta. Zamek posiada XIII wieczne fortyfikacje i średniowieczną wieżę wzniesioną z białego kamienia. W murach zamkowych znaleziono grób Etrusków. Większość fragmentów dzisiejszego zamku pochodzi z XIII w. Z kolei zamkowy dzwon został odlany w 1442 r. i wciąż jest w eksploatacji.

Ciekawostką jest fakt, że w 1786 r. Johann Wolfgang Goethe przebywał w Malcesine i namalował szkic tutejszego zamku. W związku z tym tutejsi śledczy zaczęli go podejrzewać o szpiegostwo na rzecz Austrii. Na tę okoliczność Goethe był przesłuchiwany. Za czasów panowania austriackiego zamek został zamieniony w garnizon wojskowy wraz ze składem broni. Po przejęciu tych terenów przez Włochów zamek został określony mianem pomnika narodowego. Dziś mieści się tutaj Muzeum Historii Naturalnej Jeziora Garda i Monte Baldo. Jedno z pomieszczeń poświęcone jest wizycie Goethego w Malcesine.

Porada praktyczna: bilet wstęp do Castello Scaligero kosztuje 8 euro. Dzieci powyżej 12 roku życia płacą 4 euro. Zamek można zwiedzać z okularami Smart Glass, w których treści multimedialne podzielone są na 14 etapów.

Kolejka na Monte Baldo

widok z wagonika wyjeżdżającego z Malcesine na Monte Baldo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z wagonika wyjeżdżającego z Malcesine na Monte Baldo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wyjazd na masyw Monte Baldo to największa atrakcja turystyczna w Malcesine. Monte Baldo osiąga wysokość 2218 m n.p.m., ale górna stacja kolejki znajduje się niżej.

Natomiast dolna stacja kolejki na Monte Baldo znajduje się 5 minut spacerem od historycznego centrum

To jedyna na świecie kolejka linowa, w której w trakcie wyjazdu wagonik pomału obraca się wokół własnej osi. Wyjazd wagonikiem odbywa się w dwóch etapach:

 1. Pierwszy wyjazd to przeniesienie się w górę o 463 m względem dolnej stacji kolejki (1512 m długości trasy). Wagonik przemieszcza się wówczas z Malcesine do San Michele.
 2. Kolejnym etapem jest wyjazd z San Michele na Monte Baldo. Drugi etap jest bardziej spektakularny – to wówczas wagonik kręci się pomału wokół własnej osi. Długość tego odcinka to 2813 m, a różnica wysokości to aż 1187 m. Wówczas pasażerowie mogą podziwiać zarówno górskie szczyty, jak i panoramę jeziora.

Ciekawostką jest fakt, że w niektórych godzinach do wagonika można zabrać także rower (za dodatkową opłatą) lub psa (też za dopłatą).

Bilety z Malcesine na Monte Baldo

górna stacja kolejki na Monte Baldo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
górna stacja kolejki na Monte Baldo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Aktualne na 2023 r. ceny biletów na kolejkę na Monte Baldo:

 • 25 euro – bilet tam i z powrotem z Malcesine na Monte Baldo;
 • 17 euro – bilet tylko w jedną stronę z Malcesine na Monte Baldo;
 • 15 euro – bilet tam i z powrotem dla dzieci do 14 roku życia;
 • 12 euro – bilet tylko w jedną stronę dla dzieci do 14 roku życia;
 • gratis – dzieci do 120 cm wzrostu oraz osoby niepełnosprawne;
 • 8 euro – dopłata za przewiezienie wózka dziecięcego lub psa;
 • 25 euro – bilet dla rowerzysty tylko w jedną stronę (cena zawiera także przewiezienie roweru).

Jak zaplanować wycieczkę na Monte Baldo?

widok z masywu Monte Baldo na jezioro Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z masywu Monte Baldo na jezioro Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nawet po sezonie wakacyjnym przy dolnej stacji kolejki na Monte Baldo tworzą się ogromne kolejki. Pierwszy raz na Monte Baldo wyjechaliśmy wiele lat temu, a ponownie wróciliśmy tam w październiku 2023 r. Nauczeni doświadczeniem za drugim razem przyjechaliśmy z samego rana, o godz. 9:00. Wówczas bez problemu zaparkowaliśmy na głównym parkingu przy dolnej stacji kolejki i do kasy oraz wagonika weszliśmy praktycznie z marszu. Gdy wracaliśmy na dół około godziny 13:00, to przy dolnej stacji, kolejka była na około dwie godziny oczekiwania.

Nasze porady praktyczne – jak zaplanować wycieczkę na Monte Baldo:

 • Przed dolną stacją kolejki znajduje się parking samochodowy na około 170 miejsc, jednak ta liczba okazuje się niewystarczająca. Najlepiej przyjechać około 9:00 rano lub nawet odrobinę wcześniej.
 • Jeśli masz taką możliwość to na Monte Baldo wyjedź w pogodnym, bezchmurnym dniu. W pochmurne dni zdarza się, że z góry nie widać panoramy jeziora lub widoki nie są zbyt zachwycające.
 • Warto ze sobą zabrać cieplejsze ubrania. Na Monte Baldo pogoda może być całkiem inna (chłodniejsza) niż by się to mogło wydawać będąc w Malcesine.
widok z masywu Monte Baldo na jezioro Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z masywu Monte Baldo na jezioro Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po wyjściu z górnej stacji kolejki na Monte Baldo można przespacerować się w lewo ścieżką górską (około 60 minut spaceru) do dwóch punktów widokowych. Z pierwszego – bliższego punktu – widać panoramę jeziora. Natomiast z drugiego punktu widokowego widać północną część jeziora Garda oraz miasta Riva del Garda i Torbole.

punkt widokowy, do którego trafisz idąc w prawo po wyjściu z górnej stacji kolejki na Monte Baldo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
punkt widokowy, do którego trafisz idąc w prawo po wyjściu z górnej stacji kolejki na Monte Baldo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po wyjściu z górnej stacji kolejki można też iść w prawo, gdzie zrobiliśmy powyższe zdjęcie.

Plaże w Malcesine

Malcesine ma jedne z najładniejszych plaż nad jeziorem Garda. W centrum miasta plaże są kameralne i niewielkie. Natomiast nasze ulubione plaże znajdują się we frakcji Navene, która także jest częścią Malcesine. Poniżej znajdziesz opisy kilku najciekawszych plaż – zarówno w centrum miasta jak i na obrzeżach.

Plaża Baitone

plaża Baitone w Navene jest jedną z naszych ulubionych plaż nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Baitone w Navene jest jedną z naszych ulubionych plaż nad jeziorem Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najładniejsza plaża w Malcesine znajduje się 6 km na północ od historycznego centrum, we frakcji Navene i ciągnie się aż do Località Baitone. Na plaży są drobne kamyczki, a zejście do jeziora jest łagodne. Dzięki dużej ilości zieleni łatwo znaleźć miejsce w cieniu.

Plaża Navene

plaża Navene w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Navene w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kolejna bardzo ładna plaża z drobnymi kamyczkami, która oddalona jest o 4 km na północ od historycznego centrum, we frakcji Navene. Jest to bezpłatna plaża z boiskiem dla dzieci i pływającym pomostem. Przy plaży znajdują się bary, pizzerie i restauracje. Niedaleko przystanku autobusowego znajduje się parking.

Plaża Campagnola

plaża Campagnola w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Campagnola w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Długa i bardzo przyjemna plaża znajdująca się na wysokości Campingu Azzurro w Località Campagnola, 3 km na północ od historycznego centrum Malcesine. Na plaży są drobne kamyczki, a wzdłuż plaży biegnie promenada.

Plaża Paina

plaża Paina w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża Paina w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża Paina znajduje się 300 m na północ od zamku w Malcesine. Jest to bezpłatna plaża żwirowa wyposażona w pływającą tratwę. W sezonie dyżuruje tutaj ratownik. Plaża ciągnie się aż do Rettilineo, do przystani promowej. Wzdłuż plaży można znaleźć bary i restauracje. Znajduje się tu także krótki odcinek plaży płatnej, gdzie można wynająć leżak i parasol.

Plaża przy Lungolago Paina

mała plaża przy Lungolago Paina, 100 m od zamku w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
mała plaża przy Lungolago Paina, 100 m od zamku w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niewielka, bardzo kameralna plaża 100 m od Castello Scaligero. Ta plaża znajduje się najbliżej historycznego centrum. Raczej na krótki odpoczynek w trakcie zwiedzania niż na kilkugodzinny relaks.

Mała plaża Posterna

niewielka plaża Posterna u podnóża zamku w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
niewielka plaża Posterna u podnóża zamku w Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Malutka plaża Posterna, która znajduje się u podnóża zamku. Można do niej dotrzeć przechodząc przez centrum miasta i skręcając w małą uliczkę na lewo od Castello Scaligero. Pamiętaj jednak, że ta plaża jest naprawdę bardzo mała i otoczona skalistym klifem.

Plaża w Cassone

plaża w Cassone znajduje się na południe od centrum Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Cassone znajduje się na południe od centrum Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kilka kilometrów na południe od centrum Malcesine bardzo ładna plaża znajduje się w Cassone. To plaża żwirowa, z łagodnym zejściem do jeziora, wzdłuż której biegnie promenada. Tu także znajduje się pływający pomost, a w sąsiedztwie plaży są bary, pizzerie i restauracje.

W innym artykule opisuję najpiękniejsze plaże nad jeziorem Garda. Nad Lago di Garda podróżujemy co roku od kilkunastu lat – dlatego w oddzielnym artykule znajdziesz nasze doświadczenia i zdjęciach z różnych plaż, które odwiedziliśmy.

Malcesine – położenie i komunikacja

Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Malcesine, jezioro Garda, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Malcesine położone jest w północno-wschodniej części jeziora Garda, w regionie Wenecja Euganejska, nieopodal granicy z Trydentem. Miasto liczy około 3700 mieszkańców. Odpływają stąd statki turystyczne do Limone sul Garda i Riva del Garda. W pobliżu nie ma stacji kolejowej, ale do Malcesine jeżdżą autobusy.

Ponadto znajduje się tutaj dolna stacja kolejki linowej na Monte Baldo (2218 m n.p.m.), co jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w okolicy.

Parkingi w Malcesine

Od północy do Malcesine prowadzi włoska autostrada A22, z której należy zjechać na węźle Rovereto Sud – Lago di Garda Nord. Następnie należy jechać SS240 w stronę Torbole (Nago-Torbole), a później jeszcze kilkanaście kilometrów bardzo malowniczą drogą biegnącą wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Garda do samego Malcesine.

W historycznym centrum Malcesine znajduje się kilka godnych polecenia parkingów:

w samym centrum Malcesine znajduje się parking na Piazza Statuto (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w samym centrum Malcesine znajduje się parking na Piazza Statuto (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
 • Parking na Piazza Statuto w Malcesine – parking znajdujący się tuż obok ratusza i w samym centrum miasta. Najlepszy wybór jeśli do Malcesine przyjeżdżasz na jednodniową wycieczkę. Płatny 2 euro za godzinę. Pobiera się bilecik na wjeździe, a później płaci w kasie samoobsługowej.
podziemny parking pod dolną stacją kolejki na Monte Baldo, Via Navene Vecchia 10 w Malcesine (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
podziemny parking pod dolną stacją kolejki na Monte Baldo, Via Navene Vecchia 10 w Malcesine (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
 • Parcheggio Funivia przy Via Navene Vecchia 10 w Malcesine – parking podziemny pod dolną stacją kolejki na Monte Baldo. Wolne miejsca parkingowe kończą się tu około 9:30 – 10:00, ponieważ jest ich tylko 170. Wjazd na parking zamykany jest około 16:30, ale można z niego wyjechać także później. Ceny: 1,50 euro – do 1 godziny, 2,50 euro – do 2 godzin, 4,50 euro – do 3 godzin, 5,50 euro – do 4 godzin, 6,50 euro do 5 godzin, 8,00 euro – do 6 godzin, 10,00 euro – do 7 godzin.
 • Parcheggio Centro 1 przy Via Scuisse 12 w Malcesine – w mapach Google ten parking oznaczony jest też jako Parcheggio Campogrande. Największy parking w Malcesine, czynny całą dobę. Postój tutaj kosztuje 1,60 euro za godzinę, a w godzinach nocnych 0,50 euro za godzinę. Tu także płatność odbywa się w automatach samoobsługowych.

Autobus do Malcesine

autobus ATV Verona linii 484, która łączy ze sobą miasta Garda - Malcesine - Riva del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus ATV Verona linii 484, która łączy ze sobą miasta Garda – Malcesine – Riva del Garda (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W Malcesine – ani w pobliżu – nie ma stacji kolejowej. Przez cały rok można jednak dojechać tutaj autobusem, a połączenia zapewnia lokalny przewoźnik ATV Verona i to na jego stronie warto sprawdzić aktualny rozkład.

Kluczowa jest linia ATV Verona 484, która łączy ze sobą miasto Garda – Malcesine – Riva del Garda. Natomiast z Peschiera del Garda lub z Werony nie ma bezpośrednich połączeń autobusowych do Malcesine. Za każdym razem konieczna jest więc przesiadka w mieście Garda.

Porada praktyczna: połączenia autobusowe w tej części jeziora Garda, w tym do Malcesine, możesz znaleźć w wyszukiwarce połączeń na stronie https://www.mycicero.it/atv-vr/TPWebPortal/it

Bilet można kupić w oficjalnej aplikacji Ticket Bus Verona lub na pokładzie autobusu.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

 • Masz pytania? Napisz komentarz poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Wróć tu na drugi dzień i sprawdź moją odpowiedź (nie czekaj na mailowe powiadomienie o odpowiedzi).
 • Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 56 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
 • Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 126 000 zaangażowanych obserwatorów.
 • Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 100 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

16 komentarzy

Jola 28 maja 2024 - 21:03

Mam kilka pytan odnosnie podrozy d Sirmione gdzie zaparkowac gdzie mozna zjesc w normalnej cenie o pare porad prosilabym Potem chcialabym pojechac do Malcesine jaka droge wybrac i te same pytania parking restauracja i co mozna zwiedzic Bede jechala z siostra i chcialabym jej pokazac te okolice

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 maja 2024 - 10:34

Dzień dobry,
Proszę zajrzeć do artykułu o Sirmione – tam piszemy o parkingach. Natomiast co do pytania o Malcesine, to wszystko jest opisane w powyższym przewodniku (zarówno zabytki, atrakcje jak i punkty widokowe). Przecież u góry znajdują się namiary na świetną restaurację i 3 parkingi w centrum. Pomiędzy Sirmione, a Malcesine jest tylko jedna droga biegnąca wzdłuż wschodniego brzegu jeziora.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewel 27 kwietnia 2024 - 14:06

Witam. Który parking będzie najbliżej portu?
chcemy popłynąć do Limone.
dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 kwietnia 2024 - 22:55

Dzień dobry,
Najbliżej jest parking na Piazza Statuto, ale wszystkie trzy są stosunkowo blisko. Więc proszę się nie przejmować jak na pierwszym z parkingów nie będzie miejsca 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Małgorzata 9 czerwca 2024 - 11:11

Witam, a jak wygląda sprawa z pieszymi trasami na Monte Baldo ? którą trasą najlepiej wyjść z małym dzieckiem ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 czerwca 2024 - 14:27

Dzień dobry,
Niestety nie wiem. Opisujemy tylko to, czego sami doświadczyliśmy i przetestowaliśmy. Nie wchodziliśmy na Monte Baldo piechotą więc nie wiem jak wygląda trasa. Czytałem tylko trochę na ten temat we włoskich źródłach, ale nie chcę Pani wprowadzić w błąd. Proszę poszukać informacji na oficjalnej stronie turystycznej Visit Malcesine albo na oficjalnej stronie Monte Baldo.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kamil 22 kwietnia 2024 - 15:58

Super opisy, wskazówki! Czy gdzieś na blogu znajdę informację o rejsach pomiędzy Malcesine a Limone sul Garda?
Pozdrawiam serdecznie
Kamil

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 kwietnia 2024 - 21:25

Bardzo dziękuję, cieszę się, że blog Ci się podoba. Co do rejsów, wystarczy podejść do portu w Malcesine i tam są sprzedawcy biletów ze wszystkimi informacjami. Są dwaj albo trzej operatorzy do wyboru.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
URSZULA 19 kwietnia 2024 - 13:03

Sama przyjemność czytać Państwa artykuły. Świetne opisy i bardzo pomocne wskazówki.

Odpowiedz
Pat 29 lutego 2024 - 11:45

I jeszcze pytanie ile czasu trwa wjazd kolejką, zwłaszcza tą która kręci się wokół własnej osi?:)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 lutego 2024 - 12:14

Pierwszy odcinek przejeżdża się bardzo szybko, natomiast ten drugi gdy wagonik obraca się wokół, trwa około 10 minut.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Pat 29 lutego 2024 - 11:44

Czy podczas pobytu udało się znaleźć lokalną gastronomię z daniami bez mąki pszennej, orkiszowej i mleka? Będę wdzięczna za podpowiedzi z uwagi na uczulenie mam niemały problem w znalezieniu takiego miejsca we Włoszech…

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 lutego 2024 - 12:10

Niestety nie patrzyłem na restauracje pod tym kątem. Natomiast w takim wypadku chyba najlepiej (najbezpieczniej) wynająć apartament lub domek na kempingu i samemu przygotowywać sobie większość posiłków.

Proszę też wpisać w Google „ristorante senza glutine Malcesine” i sprawdzić restauracje proponowane przez Tripadvisor, ich menu i recenzje.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 27 października 2023 - 15:07

Piękne miejsce! Jak dla mnie północna Garda zdecydowanie piękniejsza niż południowa. Ale obrotowa kolejka na Monte Baldo to nie jedyna taka we Włoszech. Od 2015 roku obrotowa kolejka Skyway Monte Bianco wwzozi turystów z Courmayeur na Punta Helbronner, na prawie 3500 m?. A łącząc ją z Aiguille du Midi można zjechać do francuskiego Chamonix.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 października 2023 - 09:55

Dziękuję za komentarz. Nie wiedziałem o kolejce Skyway Monte Bianco – we Włoszech ciągle jest coś do odkrycia 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz