Strona główna -> Apulia -> Monopoli czyli serce Apulii. Co warto zobaczyć? Zabytki, najpiękniejsze plaże, polecane restauracje + propozycje wycieczek w okolicy

Monopoli czyli serce Apulii. Co warto zobaczyć? Zabytki, najpiękniejsze plaże, polecane restauracje + propozycje wycieczek w okolicy

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 11 komentarzy 33,3 tysięcy wyświetleń
Monopoli czyli serce Apulii. Co warto zobaczyć? Zabytki, najpiękniejsze plaże, polecane restauracje + propozycje wycieczek w okolicy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Monopoli jest jednym z naszych dwóch ulubionych miast Apulii. Drugim zakątkiem Apulii, do którego zawsze chętnie wracamy jest położone na półwyspie Gargano Vieste. Obydwa miasta mają ze sobą wiele wspólnego. Jednak dziś skupmy się na Monopoli. Miasto – określane mianem „serca Apulii” – dla wielu jest celem jednodniowej wycieczki w trakcie pobytu w pobliskim Bari. Jednak Monopoli zasługuje na więcej niż kilkugodzinną wizytę. To miejsce na wymarzony urlop. Ma wszystko czego potrzeba. Urokliwą, białą starówkę położoną przy morzu, romantyczny port rybacki z niebieskimi łodziami, prawdziwie włoską atmosferę i piękne piaszczyste plaże. To także dobra baza wypadowa do dalszego odkrywania Apulii.

Mimo, że turyści chętnie tu przyjeżdżają, to wcale nie zdominowali miasta jak chociażby w pobliskim Alberobello. W Monopoli życie toczy się nieśpiesznie. Zwraca uwagę widok rozwieszonego prania nad uliczkami, donice z kwiatami rozstawione przy ulicach i kobiety gwarnie dyskutujące z sąsiadkami.

W Monopoli wciąż można poczuć tę wyjątkową atmosferę typową tylko dla południa Włoch.

Ludzie tutaj doceniają proste przyjemności włoskiego dolce vita.

Dworzec kolejowy w Monopoli znajduje się w nowoczesnej części miasta. Ogólnie rzecz biorąc widok po wyjściu z pociągu nie zachwyca. Wokół widać kwartały zabudowane pomarańczowymi i różowymi blokami. Nic specjalnego, ale ze stacji spacerem w 10 minut można dojść do Piazza Vittorio Emanuele II, a kawałek dalej widoki zmieniają się już diametralnie. Tymczasem centro storico jest naprawdę zachwycające.

Monopoli to w rzeczywistości miasto rybackie, którego nazwa wywodzi się od greckich słów „monos” i „polis” – można je przetłumaczyć jako „miasto wyjątkowe” albo „jedyne miasto”.

Dlaczego warto przyjechać do Monopoli?

Monopoli, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monopoli, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli planujesz podróż do Włoch i chcesz odkryć autentyczny klejnot to nie szukaj niczego więcej. Monopoli właściwie będzie idealne:

  • W mieście nie ma jednak spektakularnych widoków i oszałamiających zabytków. Nie spodziewaj się więc tego. Natomiast uliczki historycznego centrum, białe domy, kameralne place, wszechobecna zieleń, promenada i plaża – to wszystko razem składa się na obraz idyllicznej włoskiej prowincji.
  • Monopoli – w przeciwieństwie do swoich sąsiadów – w samym centrum ma kilka pięknych, piaszczystych plaż, co czyni go idealnym miejscem na wakacje. Owszem, latem są zatłoczone więc jeśli komuś to przeszkadza, można iść na zatoczkę dalej od starego miasta. Bari też ma plażę, ale dwa kilometry od centrum, a w Polignano a Mare główna plaża jest mała, kamienista i wiecznie zatłoczona.
  • W Monopoli nie ma autokarów z zagranicznymi wycieczkami. Turystyka jest oczywiście ważna, ale na ulicach i placach dominują mieszkańcy, co od razu rzuca się w oczy.
  • Monopoli jest świetnie skomunikowane z innymi miastami regionu. Pociągiem można dojechać do Bari, Polignano a Mare, Trani, Ostuni czy Lecce. Natomiast autobusem do Alberobello.
  • Ceny w restauracjach i barach nie są wygórowane (konkretne lokale polecę Ci w dalszej części przewodnika). Zakupy spożywcze w centrum możesz zrobić w Despar przy Via Guglielmo Marconi 54 i Simply Market przy Via Ignazio Silone 7/9.
  • Blisko centrum są też dwa tanie supermarkety: Eurospar przy Viale Aldo Moro i Supermercato Famila przy Via Conchia 1. Ten drugi jest bliżej centrum i ma dużo lokalnych produktów.

Porada praktyczna: jeśli po regionie będziesz podróżować z dziećmi, to pamiętaj, że w Apulii w pociągach Trenitalia, Ferrovia Nord Barese i Ferrovie Appulo Lucane, dzieci do 10 roku życia podróżują za darmo. Obowiązuje zasada, że na jednego dorosłego z biletem, może przypadać jedno dziecko, które jedzie gratis. Przetestowaliśmy to osobiście wiele razy 😉

Co warto zobaczyć w Monopoli? Plan zwiedzania

Porto Vecchio

Porto Antico di Monopoli, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Porto Antico di Monopoli, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Porto Vecchio to najbardziej charakterystyczne miejsce w Monopoli. Małe, niebieskie łodzie rybackie kołyszą się na turkusowych wodach Adriatyku. Port otoczony jest przez białe budynki historycznego centrum, z których najbardziej wyróżnia się XVIII-wieczny Palazzo Martinelli z loggią od strony portu.

Na wprost widać latarnię morską Faro Rosso, która jest punktem orientacyjnym dla tutejszych rybaków.

Jeśli w Monopoli zostajesz na noc, spróbuj przyjść tutaj około 5:30 rano. Port otulony porannym światłem i widok wschodzącego słońca na horyzoncie, to kadr warty nieprzespanej nocy 😉

Kiedyś przeczytałem opinię niezadowolonego turysty, dla którego port w Monopoli okazał się zbyt mało romantyczny, a zamiast niebieskich łodzi zobaczył duże statki. Nie należy oczekiwać widoku jak z pocztówki. Obok Porto Antico jest nowa część nabrzeża, która tętni życiem. Do miasta wciąż transportowane są towary, odbywa się codzienny połów ryb i owoców morza. Port wciąż daje mieszkańcom pracę i jest gospodarczym sercem miasta. To nie cukierkowe Portofino z drogimi jachtami w porcie tylko autentycznie żyjące miasto południa!

Natomiast przez niewielką XVI-wieczną bramę z portu można przejść od razu starówkę, na uliczkę Via Porta, w okolicy Piazza Garibaldi.

Piazza Garibaldi

Piazza Garibaldi znajduje się bardzo blisko starego portu w Monopoli (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Garibaldi znajduje się bardzo blisko starego portu w Monopoli (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jedną z najbardziej klasycznych form korzystania z włoskiego dolce vita jest przesiadywanie w barze na gwarnym placu. Do tego idealnie nadaje się Piazza Garibaldi. Z jednej strony znajduje się biblioteka i punkt informacji turystycznej, a po drugiej stronie są restauracje, bary i lodziarnie ze stolikami na zewnątrz.

Plac najbardziej tętni życiem w niedzielę oraz letnimi wieczorami, kiedy około 19:00 restauracyjne stoliki zapełniają się. Na poranną kawę wstąp do typowo włoskiego baru Nuovo Premiato Caffé Venezia. Po drugiej stronie znajduje się świetna lodziarnia Bella Blu, a obok niej Illuppolati – idealne na wieczornego drinka lub włoskie piwo kraftowe.

Zamek Karola V

Zamek Karola V, Monopoli, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Zamek Karola V, Monopoli, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Znajdujący się przy porcie zamek Karola V (Castello Carlo V) został zbudowany za czasów hiszpańskiej dominacji, w 1552 r. Był kluczowym elementem ówczesnych fortyfikacji i ochraniał wejście do portu. Zamek wzniesiono na małym cyplu zwanym Punta Pinna.

W pierwszej połowie XIX wieku zamek został przekształcony na więzienie i pełnił tę funkcję aż do 1969 r. Później przez długi czas był opuszczony. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku poddano go renowacji. Obecnie w zamku organizowane są wydarzenia kulturalne i wystawy.

Nabrzeże Lungomare Santa Maria

Nabrzeże Lungomare Santa Maria w Monopoli, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Nabrzeże Lungomare Santa Maria w Monopoli, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Od zamku w kierunku południowym ciągnie się Lungomare Santa Maria. To nadmorska promenada będąca najciekawszym miejscem relaksujących spacerów. Idąc promenadą od strony zamku dojdziesz do kościoła San Salvatore. To jedna z najstarszych świątyń w mieście. Fasada świątyni zwrócona jest w stronę morza. Kawałek dalej znajduje się Bastione di Babula, a za nim piaszczysta plaża Porta Vecchia.

Uliczki historycznego centrum

jedna z uliczek historycznego centrum Monopoli, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jedna z uliczek historycznego centrum Monopoli, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historyczne centrum Monopoli to plątanina wąskich uliczek. Zwiedzając tę część miasta zaufaj instynktowi. Warto spacerować niespiesznie, zwracając uwagę na ukryte gdzieniegdzie kapliczki oraz kościoły. My po dwóch dłuższych wizytach w Monopoli i tak nie zwiedziliśmy ich wszystkich. Część kościołów jest zresztą na stałe zamknięta.

Na starym mieście znajdziesz widoki typowe dla południa Włoch – pranie wiszące nad ulicami, błogo wypoczywające koty i życie towarzyskie, które toczy się tu głównie na ulicach. Jakie są najważniejsze punkty i place historycznego centrum? Poza wspomnianym już Piazza Garibaldi, warto też odwiedzić Piazza Palmieri, przy którym znajduje się zabytkowy – chociaż zaniedbany – Palazzo Palmieri. Ten barokowy pałac zbudowano w XVII wieku. Tuż obok, przy tym samym placu, znajduje się jeszcze XVIII-wieczny kościół św. Teresy z Avila oraz XII-wieczny kościół św. Piotra, który na przestrzeni wieków był przebudowywany.

Katedra Maria Santissima della Madia

Katedra Maria Santissima della Madia w Monopoli, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Katedra Maria Santissima della Madia w Monopoli, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Katedra to coś więcej niż ładny, zabytkowy kościół. W Monopoli to najważniejsza świątynia w mieście, z którą wiąże się ciekawa legenda.

Budowę katedry wstrzymano w 1107 roku, kiedy zabrakło belek, które miały podtrzymywać dach kościoła. Dziesięć lat później do portu w Monopoli falę wepchnęły tratwę z ikoną Madonny. Uznano to za znak, a drewno z tratwy zostało użyte do ukończenia budowy katedry.

W połowie XVIII wieku postanowiono zburzyć dużą część kościoła i zbudować nową katedrę w stylu barokowym. Dziś jest to jeden z najpiękniejszych kościołów w Apulii. Po wielu pracach renowacyjnych wnętrze jest wyjątkowo jasne, ozdobione bogatymi polichromowanymi marmurami i obrazami, z których najstarsze są z XVI wieku, a pozostałe z XVII i XVIII wieku.

Dodatkowo w XVIII wieku na prawo od fasady kościoła dobudowano 30-metrowy mur, który miał chronić przed silnym wiatrem. Umieszczono na nim 10 z 12 zabytkowych, XVI-wiecznych posągów, które wcześniej znajdowały się we wnętrzu świątyni. Ciekawostką jest fakt, że niektóre posągi mają deformacje spowodowane piorunem, który uderzył w ołtarz główny w Boże Narodzenie 1519 roku.

Kościół i dawny klasztor San Domenico

Kościół i dawny klasztor San Domenico w Monopoli, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Kościół i dawny klasztor San Domenico w Monopoli, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nieopodal katedry znajduje się kościół i dawny klasztor San Domenico. Ciekawostką jest fakt, że naprzeciwko wejścia do kościoła znajduje się świetnie oceniany Zero Cocktail Bar, który otwierają codziennie o 18:00. Jak widać we Włoszech nie jest problemem, że ludzie popijają drinki siedząc przy stolikach dosłownie przed schodami kościoła. Wieczorami imprezy przenoszą się czasem na schody przed świątynią.

Pierwszy kościół San Domencio został tutaj zbudowany w 1296 r. na ruinach starożytnej świątyni. Następnie w 1528 r. spodziewając się ataku ze strony Hiszpanów, kościół i klasztor zostały zburzone. Było to wynikiem rozkazu, aby zburzyć budynki znajdujące się za murami miejskimi, które mogłyby dać schronienie nacierającym wojskom hiszpańskim.

Obecny budynek kościoła wzniesiono w drugiej połowie XVI wieku, a inwestycję finansowały najbogatsze rodziny z Monopoli. Świątynię konsekrował kardynał Orsini, który później został papieżem i przyjął imię Benedykta XIII. Kościół ma klasyczną renesansową fasadę.

Ciekawostką jest fakt, że w budynku dawnego klasztoru mieści się obecnie posterunek karabinierów.

Kościół św. Franciszka z Asyżu

Kościół św. Franciszka z Asyżu, Monopoli, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Kościół św. Franciszka z Asyżu, Monopoli, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kilkaset metrów od kościoła San Domenico znajduje się kościół św. Franciszka z Asyżu. On także został zburzony przed spodziewanym natarciem wojsk hiszpańskich. W XVI wieku kościół odbudowano, a w 1740 r. przeszedł dużą renowację. Kościół ma dużą nawę i sześć kaplic bocznych. Ponadto wewnątrz wciąż działają XVIII-wieczne organy.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]


Plaże w Monopoli

Plaża Porta Vecchia

plaża Porta Vecchia leży tuż przy starym mieście
plaża Porta Vecchia leży tuż przy starym mieście

Wzdłuż wybrzeża Monopoli – pomiędzy skalistymi klifami – znajduje się kilka pięknych, piaszczystych plaż. W centrum miasta najpopularniejsza jest plaża Porta Vecchia – mały odcinek, który leży tuż przy starym mieście. Latem tutaj zawsze wypoczywa sporo osób. Morze jest turkusowe, a fale niewielkie.

Plaża Porto Bianco

Plaża Porto Bianco to mała, piaszczysta zatoczka znajdująca się 5 minut spacerem dalej na południe, idąc od plaży Porta Vecchia. Ta plaża także w całości jest bezpłatna i także latem jest zatłoczona Tuż obok znajduje się Ristorante Lido Bianco, specjalizująca się w owocach morza.


Gdzie spać w Monopoli?

Mimo że do Apulii w ostatnich latach wracaliśmy wielokrotnie, to w samym Monopoli mamy dla Was tylko dwie rekomendacje, ale za to jakie:

  • B&B Borgo San Martino – piękny, świetnie oceniany pensjonat B&B w ścisłym historycznym centrum Monopoli. Właścicielką jest bardzo pomocna Alessandra, natomiast B&B mieści się w XVIII budynku. Do wyboru jest kilka pokoi. Świetny stosunek ceny do jakości (około 80 euro za pokój 2-osobowy i 100 euro za pokój 4-osobowy).
  • La Cattedrale – klimatyczny pensjonat w samym centrum Monopoli, bardzo blisko plaży. Na dachu jest taras do wspólnego użytku, z którego roztacza się widok na miasto i na katedrę. Darmowe wifi, śniadanie wliczone w cenę. Opinia gości 9.7/10 mówi sama za siebie! W okresie letnim ceny od 85 euro za pokój 2-osobowy ze śniadaniem.

W dziale noclegi we Włoszech znajdziesz nasze ulubione hotele, kempingi i apartamenty w różnych częściach Włoch.

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]


Polecane restauracje, bary i lodziarnie w Monopoli

  • Bella Blu Gelateria – najlepszą lodziarnię w Monopoli znajdziesz przy Piazza Garibaldi. Duży wybór smaków, ładny lokal i stoliki rozstawione na zewnątrz. Ceny też są bardzo przystępne. Na lody tylko tutaj! 😉

Bella Blu Gelateria, Via Giuseppe Garibaldi 7/8, Monopoli

  • Trattoria il Brigante – jej właścicielem jest Antonio Bassi, który codziennie rano w porcie w Monopoli sam wybiera najlepsze ryby i owoce morza. Eleganckie miejsce na romantyczną kolację. Mimo to ceny nie są przesadnie wysokie. Pierwsze i drugie dania po około 13-15 euro.

Trattoria il Brigante, Via Cavaliere 17, Monopoli

  • Ristorante Almarea – Osteria di mare – bardzo dobra restauracja przy Piazza Garibaldi (nieco na rogu), specjalizująca się w owocach morza. W przeciwieństwie do kilku innych lokali w tej okolicy, ta restauracja jest otwarta przez cały rok, a nie tylko sezonowo, co dobrze o tym miejscu świadczy. Stoliki zarówno w ładnym wnętrzu, jak i na placu.

Ristorante Almarea – Osteria di mare, Largo Giuseppe Garibaldi 5, Monopoli

Vini & Panini znajduje się przy Piazza Garibaldi w Monopoli (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vini & Panini znajduje się przy Piazza Garibaldi w Monopoli (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
  • Vini & Panini – lokalny street food, proste i świeże przekąski: panini (po 5-7 euro), bruschetta, deska lokalnych wędlin lub serów. Do tego kieliszek wina, aperl spritz lub – lepiej – campari spritz. Zajmij stolik z widokiem na plac i ciesz się włoskim dolce vita.

Vini e Panini, Largo Giuseppe Garibaldi 34, Monopoli

Więcej poleceń kulinarnych z tej części Apulii znajdziesz w tym artykule:


Monopoli jako baza wypadowa. Co zobaczyć w okolicy?

Polignano a Mare

z Monopoli do Polignano a Mare najlepiej dojechać pociągiem, to tylko 5 minut, a połączeń jest mnóstwo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
z Monopoli do Polignano a Mare najlepiej dojechać pociągiem, to tylko 5 minut, a połączeń jest mnóstwo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W Polignano a Mare białe domy, gęsto ściśnięte na stromym klifie, kontrastują z turkusowymi wodami Adriatyku. To miasteczko trochę jak z bajki – jedno z tych, które na żywo wygląda równie pięknie jak na internetowych zdjęciach. Polignano a Mare słynie przede wszystkim z najbardziej spektakularnej plaży Apulii. Plaża Lama Monachile jest mała, zatłoczona, i kamienista więc wcale nie nadaje się do dłuższego wypoczywania, ale jest tak malowniczo wciśnięta pomiędzy dwa klify, że koniecznie trzeba ją zobaczyć.

Polignano a Mare, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Polignano a Mare, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historyczne centrum powstało dosłownie nad samym morzem. Fasady domów są przedłużeniem skał. Pomiędzy białymi kamienicami znajdują się wąskie uliczki, niewielkie place, tarasy widokowe, a na każdym kroku rozstawione są donice z zielenią. Więcej na temat miasta znajdziesz w naszym przewodniku po Polignano a Mare.

Jak dojechać? Pomiędzy Monopoli, a Polignano a Mare jest bardzo dużo połączeń kolejowych. Podróż trwa zaledwie 5 minut, a bilet kosztuje 1,10 euro. Bilety można kupić w biletomacie na stacji (pamiętaj później o skasowaniu biletu w czytniku na peronie). Aktualny rozkład jazdy możesz sprawdzić na oficjalnej stronie włoskich kolei https://www.trenitalia.com/

Bari

pomiędzy Monopoli, a Bari pociągi jeżdżą średnio co godzinę, a w porannym i popołudniowym szczycie nawet częściej (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pomiędzy Monopoli, a Bari pociągi jeżdżą średnio co godzinę, a w porannym i popołudniowym szczycie nawet częściej (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli przylatujesz do Apulii samolotem, to najlepiej na pierwszą noc zostać właśnie w Bari, a dopiero później – na kolejne dni – przenieść się do Monopoli. Bari to nie tylko stolica regionu, ale też nieformalna stolica apulijskiej kuchni. Historyczne centrum Bari Vecchia jest nie tylko pełne romantycznych uliczek, placów i zabytków, ale też lokali ze znakomitym i tanim street foodem. Koniecznie odwiedź kultowe Mastro Ciccio i Cibo, a na coś słodkiego wpadnij do Martinucci Laboratorio. Więcej o tym co i gdzie zjeść w Bari przeczytasz w oddzielnym artykule.

Piazza Mercantile w Bari, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Mercantile w Bari, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bari to nie tylko znakomite jedzenie. Przyjeżdżając do miasta z dworca kolejowego najlepiej od razu kierować się przed siebie główną ulicą handlową Via Sparano da Bari. W ten sposób dojdziesz do historycznego centrum Bari Vecchia. Tam turystyczne punkty obowiązkowe to Piazza Mercantile i Piazza del Ferrarese, a także stojący w pobliżu Teatro Margherita. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest Bazylika św. Mikołaja. Nie zapomnij aby zejść do krypty, gdzie znajduje się grobowiec królowej Bony. W pobliżu Bazyliki jest potężny zamek Castello Normanno-Svevo, a obok niego Strada delle Orecchiette, czyli uliczka na której kobiety z Bari wyrabiają lokalny makaron orecchiette. Przewodnik po Bari znajdziesz tutaj.

Jak dojechać? Pociągiem regionalnym, połączeń jest bardzo dużo, nawet co pół godziny. W zależności od tego, które połączenie wybierzesz podróż trwa od 30 do 40 minut, a bilet kosztuje 3,40 euro w jedną stronę.

Alberobello

z Monopoli do Alberobello w około godzinę dojedziesz bezpośrednim autobusem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
z Monopoli do Alberobello w około godzinę dojedziesz bezpośrednim autobusem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Alberobello to dla wielu turystów punkt obowiązkowy w trakcie wizyty w Apulii. Bajeczne domki trulli przyciągają jak magnes i każdy chce zobaczyć je na żywo. Jeszcze kilka lat temu do Alberobello można było dojechać pociągiem, ale obecnie w nieskończoność przeciąga się remont linii kolejowej. Dlatego chwilowo jedynym środkiem transportu publicznego pozostaje na tej trasie autobus – w miesiącach letnich mocno zatłoczony.

Alberobello dla wielu turystów jest punktem obowiązkowym w trakcie zwiedzania Apulii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Alberobello dla wielu turystów jest punktem obowiązkowym w trakcie zwiedzania Apulii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po przyjeździe do Alberobello pierwsze kroki najlepiej skierować od razu do Rione Monti (Zona Trulli), czyli dzielnicy, w której trulli jest najwięcej i są najlepiej zachowane. W 1996 r. charakterystyczne domki wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W obrębie Rione Monti znajduje się Trullo Siamese, czy kościół św. Antoniego, który nie jest szczególnym zabytkiem, ale ma ciekawą architekturę. Później przemierzając przez Largo Martellotta wybierz się na spacer na północny-wschód, w stronę Via Brigata Regina. Trafisz do dzielnicy Rione Aia Piccola. Trulli jest tu mniej – około 400 – i mieszają się z typowymi dla Apulii białymi kamienicami. W tej części miasta znajdują się dwa punkty widokowe z panoramą trulli. Więcej informacji znajdziesz w moim przewodniku po Alberobello.

Jak dojechać? Autobusy do Alberobello odjeżdżają z przystanku przy Piazza San Antonio. W mapach google przystanek oznaczono jako Fermata Bus SITA. Wycieczkę do Alberobello najlepiej zaplanować pomiędzy poniedziałkiem, a piątkiem. Natomiast w sobotę jest mało połączeń, a w niedzielę nie ma ich wcale.

Ostuni

Ostuni nazywane określane jest mianem "città bianca", czyli białym miastem
Ostuni nazywane określane jest mianem „città bianca”, czyli białym miastem

Położone na wzgórzu Ostuni to jedno z najpiękniejszych miasteczek Apulii. Nazywane jest città bianca, czyli białym miastem. Charakterystyczne białe domy widoczne są z daleka. Pełno w nim wąskich uliczek i instagramowych kadrów. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Piazza della Libertà, który jest sercem miasta. Znajduje się przy nim miejski ratusz, czyli Palazzo Municipale oraz zabytkowy kościół św. Franciszka.

słynne, instagramowe drzwi w historycznym centrum Ostuni
słynne, instagramowe drzwi w historycznym centrum Ostuni

Z Piazza della Libertà ulicą Via Cattedrale można dojść do katedry (Duomo di Ostuni), która jest najcenniejszym zabytkiem miasta. Ostuni ulokowane jest na trzech wzgórzach, w panoramicznym miejscu. W malowniczym labiryncie bielonych uliczek turyści chętnie odnajdują słynne niebieskio-zielone drzwi, przy których pozostawiono rower. Być może kojarzysz to miejsce ze zdjęć na instagramie? Z łatwością je znajdziesz w pobliżu łuku Arco Scoppa. Natomiast w mapach google drzwi oznaczone są jako La casa con la porta blu.

Jak dojechać? Najpierw pociągiem z Monopoli. Połączeń jest bardzo dużo, a czas podróży to tylko 20 minut. Następnie z dworca kolejowego do centrum Ostuni trzeba podjechać autobusem komunikacji miejskiej (bilet można kupić na dworcu, natomiast autobusy odjeżdżają co pół godziny). Nie próbuj iść na piechotę – to ponad 3 km, głównie pod górkę, a ponadto nie ma chodnika.

Lecce

Lecce nazywane jest barokową perłą południa Włoch, z Monopoli najwygodniej dojedziesz tam pociągiem
Lecce nazywane jest barokową perłą południa Włoch, z Monopoli najwygodniej dojedziesz tam pociągiem

Spędzając wakacje w Monopoli tylko nieco ponad godzina w pociągu regionalnym dzieli Cię od zobaczenia Lecce, które jest uznawane za barokową perłę południa Włoch. Chociaż miasto nazywane jest czasem „Florencją południa”. Dworzec kolejowy znajduje się niemal w samym centrum Lecce więc tylko kilometr dzielić Cię będzie od reprezentacyjnego Piazza Sant’Oronzo i rzymskiego amfiteatru, które są wizytówką miasta. To turystyczne centrum miasta, a dodatkowo przy placu znajduje się punkt informacyjny, gdzie można otrzymać mapkę, co ułatwi dalsze zwiedzanie.

wczesny wieczór na Piazza del Duomo w Lecce - w mieście nie ma tłumu turystów
wczesny wieczór na Piazza del Duomo w Lecce – w mieście nie ma tłumu turystów

Lecce to miasto barokowych kościołów, pięknych placów i kamienic wzniesionych z miejscowego piaskowca. Drugim – po Piazza Sant’Oronzo – ważnym placem w mieście jest Piazza del Duomo, czyli plac katedralny. Obydwa place dzieli około 400 metrów. Ponadto w mieście zwracają uwagę XVII i XVIII-wieczne pałace, z których za najważniejsze uznaje się Palazzo Guarini, Palazzo Palmieri i Palazzo Loffredo Adorno. Ten ostatni jest obecnie siedzibą lokalnych władz. Natomiast tuż obok znajduje się barokowy kościół Santa Croce z przepiękną fasadę. Nad jego wejściem znajduje się balkon, a nad nim liczne rzeźby świętych, a także rzeźby orłów, smoków i małp. Lecce nie jest przesadnie duże, ponieważ liczy niespełna 100 tys. mieszkańców. W związku z tym jego historyczne centrum można zwiedzić w ciągu jednego dnia. Przewodnik po Lecce znajdziesz tutaj.

Jak dojechać? Pociągiem regionalnym, na który bilet kosztuje 8,40 euro, a czas podróży to nieco ponad godzina w jedną stronę. Połączeń jest bardzo dużo, w niektórych porach dnia pociągi odjeżdżają nawet co pół godziny. Rozkład jazdy sprawdź na stronie https://www.trenitalia.com/


Matera

Poza opisanymi powyżej miastem Apulli, najbardziej spektakularnym miejscem w tej okolicy jest Matera, która jednak leży w sąsiednim regionie Bazylikata. Można tam dojechać pociągiem z Bari. Więcej o Materze przeczytasz w oddzielnym artykule.


Komunikacja w Monopoli

Monopoli położone jest w środkowej Apulii, bezpośrednio nad Adriatykiem - w materiałach marketingowych miasto reklamuje się jako "serce Apulii"
Monopoli położone jest w środkowej Apulii, bezpośrednio nad Adriatykiem – w materiałach marketingowych miasto reklamuje się jako „serce Apulii”

W ulotkach i broszurach reklamowych Monopoli promuje się jako „serce Apulii”. To bardzo trafny slogan zważywszy że miasteczko położone jest nad samym morzem, pośrodku regionu. Dzięki temu to zarówno znakomite miejsce na letni urlop, jak i świetna baza wypadowa do zwiedzania Apulii. Ponadto przez miasto przebiega ważna linia kolejowa łącząca miasta leżące nad wybrzeżem Adriatyku. To dodatkowo ułatwia zwiedzanie.

Na co dzień Monopoli liczy niespełna 50 tys. mieszkańców, ale w sezonie wakacyjnym ta liczba oczywiście wzrasta. W przeciwieństwie do typowych nadmorskich kurortów, Monopoli tętni życiem przez cały rok. Bary i restauracje otwarte są o każdej porze roku, chociaż część z nich robi sobie dłuższe przerwy w listopadzie, który tradycyjnie uznawany jest tutaj za niski sezon.

Jak dojechać do Monopoli z lotniska w Bari?

stacja kolejowa w Monopoli leży przy ważnej linii kolejowej, łączącej miasta wzdłuż wybrzeża Adriatyku (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
stacja kolejowa w Monopoli leży przy ważnej linii kolejowej, łączącej miasta wzdłuż wybrzeża Adriatyku (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bez wątpienia najłatwiej i najwygodniej pociągiem! Najpierw pociągiem lub autobusem z lotniska do centrum Bari. Szczegółowo piszemy o tym w artykule jak dojechać z lotniska do centrum Bari.

Następnie z dworca Bari Centrale do Monopoli pociągi jeżdżą bardzo często, zdarza się, że nawet co 30-40 minut. Aktualny rozkład jazdy sprawdź na oficjalnej stronie włoskich kolei: https://www.trenitalia.com/

Bilety w cenie 3,40 euro najłatwiej kupić w biletomacie. Pamiętaj, aby przed wejściem do pociągi bilet skasować w zielonych kasownikach znajdujących się na peronie (dosuwając bilet do lewej strony).

Gdzie zaparkować w Monopoli?

Bardzo ważne: duża część internetowych przewodników poleca parking tuż przy porcie, czyli na Via Cristoforo Colombo. Jednak ten parking od pewnego czasu objęty jest strefą ZTL (strefa ograniczonego ruchu, gdzie mogą parkować tylko osoby uprawnione). Ponadto przy tym parkingu znajduje się posterunek policji lokalnej. Dlatego turyści nie mogą tu parkować.

Adresy parkingów blisko historycznego centrum, na których mogą parkować turyści:

  • Via Cala Fontanella, 70043 Monopoli – parking z ponad 60 miejscami postojowymi, blisko portu, ale płatny od początku kwietnia do końca września 1 euro za godzinę lub 8 euro za cały dzień. Rano raczej bez problemu znajdziesz tu wolne miejsce, ale wieczorami parking jest pełen.
  • Via Nazario Sauro, 70043 Monopoli – duży, darmowy parking przy morzu oddalony o 10 minut spacerem od historycznego centrum.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

11 komentarzy

Jola 20 lutego 2024 - 09:10

cześć,

Wybieramy sie do Włoch ( rodzice + młodzież 15 i 23 lat) 5 maj niedziela , przylot po południu , odlot sobota 11 maj , też po południu. gdzie lepiej sie zakwaterować , w Bari czy Monopoli ? Generalnie chcemy troche pozwiedzać, ale bardziej odpocząć i w sumie – najważniejsze to zjeść lokalne jedzenie, owoce morza , mozę jest gdzieś tam bazarek, gdzie można dostać prawdziwą oliwe itp z Twojego poradnika kusi port rybacki w Monopoli, czy faktycznie można kupić „frykasy posto z kutra”? Bari blisko lotnisko, nie trzeba się tułać z bagażami i w sumie też wygląda ok. Co byś polecił bardziej Bari czy Monopoli ? z góry dziekuje

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 lutego 2024 - 11:03

Hej,
Bari jest lepszym wyborem jeśli chcecie mieć dobrą komunikację ze wszystkimi miastami wokół, a poza tym – dla młodzieży – tam jest więcej życia nocnego. Historyczne centrum i główne ulice Bari tętnią życiem w ciepłe, wiosenne wieczory, podczas gdy w Monopoli wieczorami jest dość sennie i niewiele się dzieje. Jednak jeśli to pobyt na 6 dni, to możecie też go podzielić: 3 dni w Monopoli i głównie plażowanie, a później 3 dni w Bari 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anetta 16 stycznia 2024 - 13:54

Artykuł bardzo przydatny (jak i wszystkie inne przewodniki po Włoszech). Czytam zawsze wszystko z zaciekawieniem. Kierunek Włochy jest moją inspiracją na wakacyjne podróże.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 stycznia 2024 - 14:32

Bardzo dziękuję za miłe słowa! 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 2 listopada 2023 - 15:10

Dziękuję za wpisy o Apulii – za kilka dni tam będziemy, stacjonując w Monopoli i wypróbujemy polecajki! Ciagle wahamy się czy postawić na komunikację czy auto w tym terminie – jak masz tu argument rozstrzygający to pomóż proszę 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 listopada 2023 - 09:55

Hej Ewa,

Jeśli nocowałabyś w Bari, to zdecydowanie poleciłbym Ci korzystanie z pociągów i autobusów. Bari jest stolicą Apulii, a co za tym idzie jest świetnie skomunikowane z okolicznymi miastami – szczególnie jeśli chodzi o pociągi.

Natomiast w Monopoli samochód bardzo wiele by Ci ułatwił. Zobaczylibyście więcej w krótkim czasie i nie musielibyście szukać przystanków i analizować skomplikowanego rozkładu jazdy autobusów. Więc jeśli finansowo wypożyczenie samochodu jest w Waszym zasięgu, to polecam.

Miłego wyjazdu!
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 4 listopada 2023 - 11:45

Super i tak właśnie zrobimy – auto zarezerwowane! Bardzo dziękuję!

Odpowiedz
Dominika 19 listopada 2023 - 17:30

hej Łukasz. z lotniska w Bari do Monopoli jest jakieś połączenie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 listopada 2023 - 11:25

Hej Dominika,

Nie ma bezpośredniego połączenia. Najpierw trzeba pociągiem lub autobusem przyjechać z lotniska na dworzec Bari Centrale, a później kolejnym pociągiem z Bari do Monopoli.

Zajrzyj do tego artykułu:
https://www.kierunekwlochy.pl/jak-dojechac-z-lotniska-do-centrum-bari/

Połączenie na tej trasie jest mnóstwo więc nie będziesz długo czekać na pociąg 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agata 23 marca 2023 - 09:54

Znakomity artykuł. Właśnie planujemy cały wyjazd w oparciu o Twój blog. Serdecznie gratulację i dziękuję za ogrom pracy! Po przeczytaniu tego przewodnika jestem już pewna, że dobrze zrobiłam rezerwując hotel w Monopoli.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 marca 2023 - 15:29

Bardzo dziękuję za miłe słowa! Życzę udanego wyjazdu! 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz