Strona główna -> Sycylia -> Taormina czyli raj na Sycylii. Co zobaczyć, gdzie spać i gdzie dobrze zjeść? Praktyczny przewodnik

Taormina czyli raj na Sycylii. Co zobaczyć, gdzie spać i gdzie dobrze zjeść? Praktyczny przewodnik

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 48 komentarzy 62,5 tysięcy wyświetleń
Taormina czyli raj na Sycylii. Co zobaczyć, gdzie spać i gdzie dobrze zjeść? Praktyczny przewodnik. Na zdjęciu Teatr Antyczny w Taorminie, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Taormina jest zachwycająca od pierwszych chwil po przyjeździe. Powiedzenie „perła Sycylii” – jak zwykło mówić się o Taorminie – to nie banał. To naprawdę jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech, a podróżując od kilkunastu lat widzieliśmy wiele urokliwych miasteczek Italii. Taormina ma spektakularne położenie na zboczu zielonego wzgórza Monte Tauro – roztacza się stąd widok na Etnę i błękitne wody Morza Jońskiego. Zachwycają też tutejsze plaże i zatoczki, zabytki skupione w większości blisko głównej ulicy i sycylijska kuchnia pełna świeżych makaronów, ryb, owoców morza i… pistacji pod każdą postacią!

Zapraszam Was do praktycznego przewodnika po Taorminie. Bez upiększania (bo nie jest konieczne) i bez wyświechtanych frazesów, ale za to z dużą ilością konkretnych adresów, namiarów na hotele i restauracje, porad dotyczących transportu publicznego i tego co warto robić w Taorminie.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Taormina – uznawana przez wielu za turystyczną stolicę Sycylii – doczekała się wielu internetowych relacji. Poza oczywistymi zachwytami, są też niepochlebne opinie. Dla jednych tutejsze restauracje są zbyt drogie, dla innych kurort jest przereklamowany i rozdeptywany przez turystów, a jeszcze inni twierdzą, że na tutejszym deptaku trwa nieustanna rewia mody w czym prym wiodą instagramerki z całego Świata. Nic z tych rzeczy nie jest prawdą.

Nasz nocleg w sercu Taorminy

Znalezienie wymarzonego noclegu w Taorminie nie jest takie proste. Nie tylko ze względu na ceny, ale także na konieczność wyboru. Można być albo blisko bardzo ładnej plaży albo w historycznym centrum, gdzie toczy się życie, gdzie jest najwięcej restauracji, barów, zabytków, placów i punktów widokowych. Z plaży do głównej ulicy Corso Umberto można dojść ścieżką (stromo pod górę z wieloma schodami) albo dojeżdżać kolejką lub autobusem (około 2-3 km). Poza tym na górze, blisko historycznego centrum, jest dworzec autobusowy i tani sklep – to kolejne argumenty za tym, aby spać jednak w samym sercu Taorminy.

nasz pokój w hotelu Le Chevalier** w centrum Taorminy miał niewielki balkon z pięknym widokiem na miasto (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nasz pokój w hotelu Le Chevalier** w centrum Taorminy miał niewielki balkon z pięknym widokiem na miasto (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

My – nieco przypadkiem – znaleźliśmy bardzo klimatyczny, świetnie oceniany Hotel Le Chevalier**. Hotel ma świetną lokalizację – kilkanaście metrów po schodkach od głównej ulicy historycznego centrum. Mieliśmy więc ciszę, piękne widoki z balkonu, byliśmy w samym centrum miasta, blisko dworca, antycznego teatru, parku Villi Comunale, najlepszych barów i restauracji.

Le Chevalier** to typowo sycylijski, klimatyczny hotel w zabytkowym budynku z windą. Są tu cztery piętra. Pokoje na ostatnim piętrze mają taras, a te niżej mają balkony. Rezerwując przez booking można wybrać rodzaju pokoju (te z tarasem na dachu są średnio o 20 euro droższe – to niedużo, ale gdy my rezerwowaliśmy były już zajęte). W hotelu nie ma śniadań, ale bardzo blisko jest Licchio’s Bar – idealne miejsce na poranne cappuccino i cornetto.

Gdzie jeszcze szukać noclegów w Taorminie?

Jeśli jedziesz poza sezonem to szukaj noclegu wzdłuż Corso Umberto. Godne uwagi i stosunkowo niedrogie są jeszcze Bed & Breakfast Duomo Di Taormina (w samym centrum, z bocznym widokiem na duomo) i B&B Porta del Re (pokoje z balkonami i prywatnymi łazienkami, około 200 m od dworca autobusowego i przy Arco di Porta Messina – czyli na samym początku głównego deptaku Corso Umberto).

Nie słuchaj porad, aby spać gdzieś dalej od centrum. Nawet jeśli będzie odrobinę taniej, to jest spora szansa, że dojście tam będzie wymagało wspinaczki z bagażami pod górę lub po schodach, a w sąsiedztwie nie będzie sklepów ani restauracji. Część hoteli leży przy krętej drodze łączącej plażę z historycznym centrum – odradzam Ci tę lokalizację. Wszędzie jest stamtąd daleko, nie ma chodnika, a ulica jest wąska i pełna samochodów.

Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli lecisz do Taorminy latem i nastawiasz się głównie na wypoczynek na plaży, a spacery po historycznym centrum mają być tylko dodatkiem, to lepiej wybierz jeden z hoteli nad samym morzem. Rozsądne jak na Taorminę ceny i pokoje z pięknym widokiem ma Mendolia Beach Hotel***.

Porada praktyczna: tani supermarket w centrum miasta to Decò Local przy Via Diodoro Siculo. Znajdziesz tam pieczywo, bardzo dobre sery i wędliny, wino i świeże przekąski. Otwarte do 21:00 (w niedzielę do 13:00).

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

Taormina najbardziej ekskluzywną miejscowością na Sycylii

Najwybitniejszy przedstawiciel literatury niemieckiej – Johann Wolfgang von Goethe – napisał w 1787 r., że „Taormina to najwspanialsze dzieło sztuki i natury, kawałek raju na ziemi„.

I miał rację!

Trzy powody dla, których Taormina jest tak wyjątkowa:

  • Miasto góruje nad zatokami, a z placów i tarasów podziwiać można panoramę Morza Jońskiego. W tle widać Etnę (najwyższy czynny wulkan w Europie, często pokryty śniegiem). Wokół jest soczysta, śródziemnomorska zieleń.
  • Piękne plaże idą tu w parze ze wspaniałymi zabytkami z różnych epok: antyczny teatr grecki, XIII-wieczna katedra, Palazzo Corvaja z XIV wieku, czy XIX-wieczny park Villa Comunale ze spektakularnym widokiem.
  • To najbardziej romantyczne miejsce na Sycylii. Klimatyczne restauracje, wąskie uliczki, schodki z donicami, place i punkty widokowe, które ozdobione są kwiatami. Tu się roi od instagramowych kadrów i pięknych widoków!

Trzy mity o Taorminie:

  • „Restauracje są drogie” – nieprawda. Ceny są podobne jak w Wenecji i niższe niż na Wybrzeżu Amalfi. Oczywiście nie jest tak tanio jak w wielu mniej popularnych kurortach, ale też nie ma co przesadzać. Poza tym tu także znajdziesz sycylijski street food, w którym kilka euro można się całkiem nieźle najeść, czy świetną pizzę na wynos.
  • „Jest tłok i rewia mody” – nie zauważyliśmy, żeby turyści lub mieszkańcy byli tu szczególnie modnie ubrani. Tłok jest od czerwca do września. Jeśli Ci to przeszkadza przyjedź wiosną lub jesienią, gdy też jest słonecznie.
  • Słaby transport publiczny” – to też mit, który wziął się prawdopodobnie stąd, że stacja kolejowa w Taorminie położona jest przy morzu, skąd jest jeszcze 2 km „wspinaczki” pod górę do centrum. Za to autobusy Interbus Etna Transporti dojeżdżają do samego centrum, są tanie i punktualne. Okolice plaży z historycznym centrum łączy kolejka, która teraz akurat nie działa – zamiast niej jeździ autobus wahadłowy. Poza tym do Taorminy regularnie jeździ bezpośredni autobus z lotniska w Katanii.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Taormina – co warto zobaczyć?

Zapraszam Cię do krótkiego przewodnika po najważniejszych zabytkach i atrakcjach Taorminy.

Teatr Antyczny – Teatro Antico di Taormina

Teatr Antyczny - Teatro Antico di Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Teatr Antyczny – Teatro Antico di Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Teatr Antyczny jest najważniejszym zabytkiem Taorminy. Wykuty w skale około III wieku p.n.e. przez starożytnych Greków z wyjątkowym widokiem na morze i Etnę! Ma osiem sektorów, 20 m wysokości i 109 m średnicy. To drugi pod względem wielkości widowni (po Syrakuzach) starożytny teatr na Sycylii. W czasach rzymskich teatr został przebudowany, aby stać się także areną dla gladiatorów. Dziś teatr jest miejscem koncertów, wydarzeń politycznych czy tłem do filmów. Występowali tu m.in.: Liza Minnelli, Elton John, James Blunt, Claudio Baglioni, Antonello Venditti, Sting, Renato Zero, Elisa, Emma, Marco Mengoni, Eros Ramazzotti i Laura Pausini.

Porada praktyczna: zwiedzanie Teatru Antycznego jest płatne. W 2022 r. bilet kosztował 10 euro. Nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji. Bilety kupuje się w kasie bezpośrednio przed wejściem.

Villa Comunale

widok z ogrodów Villi Comunale w Taorminie na Sycylii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z ogrodów Villi Comunale w Taorminie na Sycylii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Publiczny ogród Villa Comunale został zbudowany pod koniec XIX wieku na wzór angielskich ogrodów i w przeszłości należał do angielskiej szlachcianki Lady Florence Trevelyan. Park zbudowany jest na różnych poziomach. Są tu schody, pomnik i charakterystyczna wieża, która służyła do podziwiania ptaków. Z parku roztacza się panoramiczny widok na Zatokę Naxos i Etnę. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Corso Umberto

Corso Umberto, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corso Umberto, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Główna ulica miasta nosi imię Umberto I Sabaudzkiego, króla Włoch w latach 1878-1900. Corso Umberto była częścią starożytnej drogi Valeria, która przecinając miasto łączyła Mesynę z Katanią. Corso Umberto ciągnie się z północnej strony od Porta Messina, aż do Porta Catania po stronie południowej, a co kawałek odchodzą od niej wąskie, boczne uliczki. Przez cały dzień tętni życiem, ale duża część barów i restauracji znajdujących się przy tej ulicy wcale nie jest godna polecenia (o tym w dalszej części przewodnika). Przy Corso Umberto znajdują się także sklepy z lokalnymi produktami i butiki.

Palazzo Corvaja

Palazzo Corvaja, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Palazzo Corvaja, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Średniowieczny pałac znajdujący się przy Corso Umberto, zbudowany pod koniec XIV wieku. W 1410 r. w pałacu Corvaja mieścił się parlament Sycylii. Palazzo Corvaja nazwany jest na cześć jednej z najstarszych i najbardziej znanych rodzin Taorminy, której był własnością od 1538 do 1945 r. Dziś jest to centrum wystawowe.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Piazza IX Aprile i Chiesa di San Giuseppe

Piazza IX Aprile, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza IX Aprile, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zbudowany pod koniec XVII wieku barokowy kościół św. Józefa (na zdjęciu u dołu) dominuje na placu IX Aprile (Plac IX Kwietnia). Do kościoła prowadzą podwójne schody – to dobry punkt do pamiątkowych zdjęć z placu, jak to powyżej. Sam plac to jeden wielki taras widokowy, z którego przechodnie podziwiają Morze Jońskie i Zatokę Naxos. Przy placu znajduje się 5-gwiazdkowy Hotel Metropole oraz bar (uwaga – tutaj ceny są dość wygórowane).

Piazza Duomo i katedra

Duomo di Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Duomo di Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przy głównym miejskim placu stoi katedra poświęcona św. Mikołajowi. Surowa, kamienna fasada zachowuje cechy sycylijskiej architektury romańsko-gotyckiej. Duomo powstała w XIII wieku, w miejscu, w którym znajdował się inny, średniowieczny kościół. Na przestrzeni wieków katedra przeszła kilka renowacji. Przy Piazza Duomo znajduje się jeszcze budynek ratusza, a pośrodku XVII-wieczna, barokowa fontanna. Na szczycie fontanny umieszczono symbol miasta Taormina – to ukoronowany centaur, który trzyma świat w lewej ręce i berło dowodzenia w prawej.

Porta Catania

Porta Catania, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Porta Catania, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W starożytności Taormina była chroniona murami obronnymi z potrójnym systemem fortyfikacji. Dziś najważniejszą pozostałością tamtych czasów jest zabytkowa brama – Porta Catania, przy której kończy się Corso Umberto – główna ulica miasta. Porto Catania na przestrzeni wieków była ulepszana. Ostatnia zmiana miała miejsce w 1440 r. Było to dodanie herbu aragońskiego, który do dziś widoczny jest na środku górnej części bramy.

Porta Messina

Porta Messina, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Porta Messina, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Porta Messina znajduje się na samym początku Corso Umberto. Zachowała się w dużo gorszym stanie, ale na początku XIX wieku została odrestaurowana.

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Barokowy kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej zbudowany został w pierwszej połowie XVII wieku. Skromna fasada z ładnym portalem z różowego marmuru, który podtrzymują dwie kolumny. Nad portalem znajduje się posąg św. Katarzyny. Wewnątrz kościoła można zobaczyć pozostałości murów pochodzących z okresu grecko-rzymskiego. Z kolei naprzeciwko świątyni rozstawione są stoliki Licchio’s Bar – to świetne miejsce na poranne śniadanie w Taorminie (szczegóły w dalszej części przewodnika).

Belvedere di Via Pirandello

taras widokowy Belvedere di Via Pirandello, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
taras widokowy Belvedere di Via Pirandello, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Punkt widokowy znajdujący się zaledwie 200 m od dworca autobusowego. Najlepiej podejść tu zaraz po przyjeździe do Taorminy, ponieważ taras widokowy jest w przeciwnym kierunku niż centrum miasta. Rozpościera się stąd widok na Isola Bella oraz wybrzeże. Idealne miejsce do pamiątkowych zdjęć 🙂

Isola Bella

Isola Bella, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Isola Bella, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W tłumaczeniu na język polski – „piękna wyspa”. Symbol Taorminy znany z wielu pocztówkowych ujęć, często określana jako „Perła Morza Jońskiego”. Do 1990 r. była prywatną własnością Florence Trevelyan (tej samej dla której zbudowano ogrody Villi Comunale, o których pisałem powyżej). W 1990 r. wyspa została kupione przez Region Sycylia i przekształcona w rezerwat przyrody.

Plaże w Taorminie

miejska plaża, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
miejska plaża, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wzdłuż Taorminy ciągną się piaszczysto-żwirowe zatoczki, co kawałek poprzedzielane klifami i skałami:

  • plaża Isola Bella – najpiękniejsza, najbardziej znana i przy okazji najbardziej zatłoczona miejska plaża. Prowadzi do niej ścieżka z historycznego centrum Taorminy.
  • plaża Mazzaro – plaża leży na północ od Isola Bella. Bardzo ładna, ale praktycznie w całości zajmują ją hotelowe leżaki. Plaże otulają drogie hotele szczelnie zajmując przestrzeń wokół.
  • plaża Spisone – długa, piaszczysto-żwirowa plaża ciągnąca się na północ, około 5 km od centrum Taorminy. Plaża płynnie łączy się z plażą Letojanni. Tutaj odcinków darmowej plaży jest zdecydowanie najwięcej.
  • plaża Villagonia i Giardini Naxos – od strony południowej (w sąsiedztwie dworca kolejowego) ciągnie się kilkukilometrowa plaża Baia di Villagonia, która łączy się z plażą ośrodka wypoczynkowego Giardini Naxos. Dominują tu strefy płatne, ale darmowe plaże też tam znajdziecie. Można tu dojechać autobusem łączącym centrum Taorminy z dworcem kolejowym lub autobusami Interbus Etna Transporti kursującymi w stronę Katanii.

Taormina od kuchni, czyli gdzie dobrze zjeść?

W mieście znajdziesz zarówno drogie, eleganckie restauracje (jak w każdym popularnym kurorcie), tańsze restauracje i trattorie w bocznych uliczkach, jak i bardzo tani street food czy pizzerie. Przy dwóch głównych miejskich placach oraz wzdłuż Corso Umberto jedzenie jest zazwyczaj kiepskie i nie warte swojej ceny. Jednak wystarczy kilka kroków w bok, aby trafić na prawdziwe perełki.

TreQuarti Taormina Antipasteria Siciliana

TreQuarti Antipasteria Siciliana to nasza ulubiona restauracja w Taorminie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
TreQuarti Antipasteria Siciliana to nasza ulubiona restauracja w Taorminie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nasze ulubione miejsce w Taorminie. Kilka kroków po schodach w górę od głównej ulicy Corso Umberto. Przemiły właściciel dbał o nas, jakbyśmy byli stałymi gośćmi. Na zewnątrz jest zaledwie kilka stolików (nieco więcej w środku).

Jedliśmy tu pyszne sycylijskie specjały – caponatę i parmigianę z arancini (13 euro), fritto misto (18 euro). Do tego półlitrowa karafka wina (7 euro). Kolejnego dnia wróciliśmy tu na przystawkę – deskę lokalnych wędlin z melonem, miodem i kawałkami serów (10 euro). Coperto 2 euro.

TreQuarti Taormina Antipasteria Siciliana, Salita Guglielmo Melivia 7

Trattoria Tiramisù Taormina

Trattoria Tiramisù Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Trattoria Tiramisù Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jedna z droższych restauracji w Taorminie i jedna z najlepszych (ich dania to dzieła sztuki), ale ciężko tu o wolny stolik. Jeśli planujesz romantyczną kolację, to miejsce będzie idealne, ale zrób wcześniejszą rezerwację. Spróbuj lokalnych specjałów. Wśród nich tagliatelle mare e monti (20 euro), czyli makaron z małżami, krewetkami i grzybami, a z drugich dań tonno Federico con pesto e datterino czyli tuńczyk z pesto i pomidorkami (18 euro). Z deserów oczywiście flagowe tiramisu – 6 euro. Karta jest krótka i to akurat zaleta. Coperto to aż 2,50 euro. Opinia w google: 4,6/5.

Trattoria Tiramisù Taormina, Viale Apollo Arcageta 9

Ristorante Malvasia

Malvasia znajduje się dokładnie naprzeciwko Trattorii Tiramisu. Ceny są tu niższe, a o wolny stolik nieco łatwiej, jeśli przyjdziesz przed 20:00. Mają świetnego i bardzo nerwowego kucharza, który głośno dzwoni dzwonkiem, jeśli kelner przez kilka sekund nie zdąży zabrać z kuchni gorącego dania! 🙂

Jedliśmy tutaj linguine allo scoglio, czyli świeży makaron z owocami morza (14 euro) oraz spaghetti al nero di seppia (też 14 euro). Do tego lokalne piwo po 3 euro. Coperto wynosi 2 euro. W google ich opinia to 4,5/5.

Ristorante Malvasia, Viale Apollo Arcageta 8

Pizzeria Villa Zuccaro

Zdecydowanie najlepsza pizza w Taorminie, a według niektórych to podobno najlepsza pizza na Sycylii. Bardzo rozsądne ceny pizzy – od około 7 do 10 euro. Stoliki częściowo rozstawione na tarasie. Opinia w google 4,6/5.

Pizzeria Villa Zuccaro, Piazza Carmine 5

Pasticceria Taormina D’Amore

Pasticceria Taormina D'Amore to najlepsza cukiernia w mieście, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Pasticceria Taormina D’Amore to najlepsza cukiernia w mieście, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najlepsza cukiernia w Taorminie. Ogromny wybór słodkich przysmaków w bardzo niskich cenach, chociaż desery są nieco mniejsze niż klasyczne, to i tak ceny są korzystne (około 1 – 1,50 euro za sztukę).

Jedyny minus – nie mają własnych stolików, więc my słodkości zabraliśmy na plażę. Opinia w google to aż 4,8/5. Te przysmaki ze zdjęcia powyżej kosztowały nieco ponad 5 euro.

Pasticceria Taormina D’Amore, Via Costantino Patricio 28

Novè – Pistacchio per tradizione

Novè - Pistacchio per tradizione, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Novè – Pistacchio per tradizione, Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najlepsi w Taorminie specjaliści od pistacji! Znajdziesz tu pistacjowe cannoli, lody pistacjowe, likiery, pesto i przeróżne słodkości.

Jest też tort pistacjowy, naleśniki z kremem pistacjowym oraz kanapka z szynką crudo, pomidorkami i pesto pistacjowym. Opinia w google to 4,9/5.

Novè – Pistacchio per tradizione, Via di Giovanni 27

Licchio’s Bar

Bar przy Corso Umberto. Idealne miejsce na wymarzone śniadanie w Taorminie w bezpośrednim sąsiedztwie barokowego kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Polecam Ci tu poranne słodkości (cornetto, cassata alla siciliana). Godne polecenia są też śniadania kontynentalne. Opinia w google 4,2/5 – jest zaniżona ze względu na kiepskie dania gorące typu pizza i makarony. Tego nie zamawiaj, ponieważ to bar, a nie restauracja 😉

Licchio’s Bar, Largo Santa Caterina 7

Taormina – położenie i komunikacja

Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Taormina, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Taormina położona jest na wschodnim brzegu Sycylii, od strony Morza Jońskiego. W oddali nad miastem góruje wulkan Etna (najwyższy wciąż aktywny wulkan w Europie). Taormina liczy około 11 tys. mieszkańców, ale w sezonie letnim miasteczko staje się turystyczną stolicą Sycylii. Tłumy na plażach, ulicach, placach i przy restauracyjnych stolikach sprawiają, że miejscowość tętni życiem.

Taormina ma spektakularne położenie na zboczu zielonego wzgórza Monte Tauro, skąd rozpościera się widok na morze. Miasto przynależy do prowincji Mesyna, a najbliższe międzynarodowe lotnisko znajduje się w Katanii.

Jak dojechać z Katanii? Autobus na trasie Katania – Taormina

dworzec autobusowy Terminal Interbus Taormina znajduje się bardzo blisko historycznego centrum miasta (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dworzec autobusowy Terminal Interbus Taormina znajduje się bardzo blisko historycznego centrum miasta (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Do Taorminy najłatwiej dojechać autobusem, ponieważ autobusy wspinają się krętą drogą w górę, w bliskie okolice historycznego centrum miasta. Z kolei linia kolejowe biegnie u dołu, wzdłuż morza, skąd do centrum jest jeszcze około 2 km.

Porada praktyczna: Połączenia pomiędzy Katanią, a Taorminą obsługuje przedsiębiorstwo Interbus Etna Transporti. Rozkład jazdy znajdziesz na tej stronie: https://www.etnatrasporti.it/

punkt sprzedaży biletów na autobus do Taorminy znajduje się po prawej stronie po wyjściu z terminala lotniska w Katanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
punkt sprzedaży biletów na autobus do Taorminy znajduje się po prawej stronie po wyjściu z terminala lotniska w Katanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli przylatujesz do Katanii, to do Taorminy możesz jechać bezpośrednim autobusem już z lotniska Katania. Po wyjściu z terminalu po prawej stronie znajduje się budka, w której można kupić bilet. W kwietniu 2022 r. kosztował 6,50 euro. Przystanek, z którego sprzed lotniska odjeżdżają autobusy znajduje się 50 m dalej, za budką (jest na nim logo Interbus Etna Transporti).

Więcej szczegółów znajdziesz w oddzielnym artykule o tym jak dojechać z lotniska w Katanii do centrum miasta oraz do Taorminy, Syrakuz i Palermo?

Do Taorminy możesz też dojechać tym samym autobusem z dworca autobusowego w Katanii. Dworzec autobusowy znajduje się w sąsiedztwie dworca kolejowego Catania Centrale.

Stacja kolejowa Taormina Giardini

Dworzec kolejowy Taormina-Giardini znajduje się w sąsiedztwie plaży, skąd do historycznego centrum miasta trzeba wejść stromą ulicą 3-4 km pod górę (miejscami nie ma chodników). Stacja leży praktycznie w połowie linii kolejowej Mesyna – Katania. Z obydwu tych miast włoskie koleje oferują bardzo dużo połączeń w ciągu dnia.

Po wyjściu z pociągu warto zwrócić uwagę na secesyjny budynek zabytkowego dworca, który został oddany do użytku w 1866 r.

Ze stacji kolejowej do centrum Taorminy możesz dojechać autobusem Interbus Etna Transporti (około 10 minut jazdy, bilet kupuje się u kierowcy) lub taksówką (za około 15 euro).

Taormina samochodem – dwa parkingi w centrum

Jeśli wybierasz się do Taorminy samochodem, to w centrum znajdziesz dwa duże parkingi:

  • Porta Catania Parking – wielopoziomowy parking tuż obok historycznego centrum (jest tu aż 7 poziomów). W nawigacji ustaw adres: Corso Umberto 805, 98039 Taormina. Płatność w automatach. Cena zależna od sezonu, ale średnio 2 euro za godzinę.
  • Parcheggio Lumbi – duży parking po przeciwnej stronie centrum, który ma łącznie ponad 900 miejsc parkingowych. W nawigacji wpisz: Via Mario e Nicola Garipoli, 98039 Taormina.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

48 komentarzy

Ewa 18 lutego 2024 - 19:56

Dziękuję bardzo za cenne wskazówki dotyczące zwiedzania i kulinariów we Włoszech, Taormina przepiękna, pizza w polecanym lokalu z pięknym tarasem zjedzona 10/10 :).

Odpowiedz
Ola 15 lutego 2024 - 15:07

dzień dobry, planujemy trzy dni we dwoje na początku marca z lądowaniem w Palermo. Zależy nam na urokliwych uliczkach, widokach, spokojnym szwędaniu się i dobrym jedzeniu ulicznym. Które miasteczko polecasz?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 lutego 2024 - 16:41

Dzień dobry,

Skomentowałaś artykuł o Taorminie, a do Taorminy z Palermo jest bardzo daleko, ponieważ prawie 300 km. Zdecydowanie bliżej jest urokliwe Cefalu oraz Castellammare del Gofo. Jeśli będziesz wypożyczać samochód, a będzie ciepło i słonecznie, zajrzyjcie na plażę do San Vito Lo Capo (jedna z najpiękniejszych plaż na Sycylii). Blisko Palermo jest też Erice, Trapani, Marsala. Więc wybrałbym coś z tych miejscowości, a nie jechał na drugi koniec wyspy do Taorminy.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ola 15 lutego 2024 - 17:53

dzięki wielkie!

Odpowiedz
Michał 13 stycznia 2024 - 17:43

Łukaszu, czy ja dobrze rozumiem, że jak chcę zwiedzać Taorminę według twojego przewodnika to najlepiej zaparkować na parkingu przy Porta Catania?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 stycznia 2024 - 09:59

Cześć Michał,

Tak, ten parking znajduje się tuż obok historycznego centrum miasta (na wzgórzu).

Udanego wyjazdu!
Łukasz

Odpowiedz
Michał 16 stycznia 2024 - 19:42

Dzięki.

Odpowiedz
Paula 24 października 2023 - 21:56

Hej, na początku listopada ruszamy na Sycylię z dwulatką. Będziemy od niedzieli rano do czwartku rano – loty do Katanii. Zastanawiam się nad logistyką i dopasowaniem noclegu pod podróż z dzieckiem. Czy lepiej nocować w Katanii i pojechać np do Taorminy i Syrakuz, czy podzielić pobyt i dwie noce spedzić np w Taorminie, a potem w Katanii. A może jeszcze inny scenariusz? Planujemy raczej chillowanie i szukamy fajnego klimatu 🙂 możemy wziąć samochód, ale i komunikacja nam nie straszna. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 października 2023 - 21:22

Hej Paula,

Wydaje mi się, że już odpisywałem na Twoje pytanie wczoraj na naszej Facebookowej Grupie 🙂 Wybrałbym dwa różne miejsca na nocleg. Zaraz po przylocie, bezpośrednim autobusem prosto z lotniska możecie w ciągu godziny dojechać do Taorminy. W listopadzie wybrałbym nocleg w górnej części Taorminy – tam gdzie są restauracje, sklepy, bary. Miasto tętni życiem. Natomiast u dołu, przy plażach w listopadzie za wiele się nie dzieje. Kolejne dwie noce być może w Katanii albo jedźcie do Syrakuz. Chociaż jeśli powrót jest rano, to lepiej chyba być bliżej lotniska.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Artur 18 grudnia 2023 - 14:22

No właśnie. Rozwinę ten wątek. A jeśli lecimy w lutym z 2 dzieci na 3 noce i chcielibyśmy nocować w jednym miejscu. To lepiej wybrać Katanie, czy Taorminę, a może Giardini Naxos? Sam nie wiem.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 grudnia 2023 - 08:12

Katania jest większa i lepiej skomunikowana z sąsiednimi miastami. Natomiast Taormina jest przyjemniejsza, ładniejsza i bezpieczniejsza (szczególnie wieczorami i poza centrum).

Jeśli nieco droższe noclegi to nie problem, to wybrałbym Taorminę. Jeśli chcecie dużo jeździć po okolicy i nie wydawać dużo na nocleg, to taniej będzie w Katanii. Giardini Naxos w lutym bym odrzucił.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agnieszka 29 sierpnia 2023 - 22:43

Hej.
Jesteśmy obecnie w Tropei. Chcielibyśmy się wybrać samochodem na jednodniową wycieczkę do Taorminy. Czy to dobry pomysł i czy mógłbyś polecić jak zrobić to najrozsądniej?
Pozdrawiam
Agnieszka

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2023 - 14:19

Hej,

Nie, nie ma sensu jechać na jeden dzień z Tropei do Taorminy. To za daleko 🙂 Ale jakbyście mimo to pojechali, to napisz później w komentarzu jak Wam to poszło logistycznie i ile czasu zajęło.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Szymon 21 maja 2023 - 23:00

Cześć, czy masz namiar na jakąś wypożyczalnie aut lokalną ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 maja 2023 - 09:18

Hej,

Polecam kontakt z Polką, Agą Chmist, która prowadzi biuro usług turystycznych Unlimited Travel Sardinia: (+39) 388-621-7564

Aga ma biuro na Sardynii, ale samochody pożyczają na większość włoskich lotnisk. Często mają lepsze ceny niż w internetowych porównywarkach, poza tym Aga po polsku wyjaśni zasady dotyczące ubezpieczenia i doradzi co warto wybrać.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Iwona 18 kwietnia 2023 - 11:14

Cześć? Będziemy w maju w hotelu w Cefalu. Jak najłatwiej dostać się stamtąd do Taorminy? Jaki środek transportu najlepiej wybrać? Z góry dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam serdecznie ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 kwietnia 2023 - 12:59

Hej,

To jest dość daleko od siebie więc lepiej zostać przynajmniej na 1-2 noce w Taorminie. Najwygodniej i najmniej problematycznie byłoby pociągiem (z jedną przesiadką). Najpierw Regionale Veloce albo Intercity z Cefalu do stacji Messina Centrale, a następnie z Messina Centrale pociągiem regionalnym do Taorminy. Cała podróż będzie trwała nieco ponad 3 godziny, uwzględniając przesiadkę.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Iwona 18 kwietnia 2023 - 13:46

Dzięki. Rozumiem, że autobusu z Cefalu do Taorminy nie ma? A wypożyczenie samochodu to dobra opcja?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 kwietnia 2023 - 13:54

Nie ma. Jest autobus przewoźnika Sais Autolinee, ale z pobliskiego Palermo do Katanii, więc to wyjdzie dłużej i bez sensu, ponieważ z Cefalu musielibyście się cofnąć do Palermo, a potem z Katanii i tak dojechać do Taorminy kolejnym autobusem Interbus Etna Transporti lub pociągiem.

Odpowiedz
Marco 15 kwietnia 2023 - 11:08

Myślę, że dla wielu bardzo fajną mini atrakcją jest wnętrze dworca Taormina-Giardini. Znajduje się tam coś w rodzaju małego muzeum, a pracownicy stacji chętnie opowiadają o historii tego miejsca. Kilka minut oglądania i słuchania a mnóstwo pozytywnych wrażeń.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 kwietnia 2023 - 10:07

To prawda. W Taorminie jest najpiękniejsza mała stacja kolejowa, jaką widziałem we Włoszech 🙂

Odpowiedz
Kasia 22 marca 2023 - 16:34

Witam, będziemy w maju w Giardini Naxos czy bez samochodu uda nam się dojechać do schroniska przy Etnie lub czy są w Taorminie jakieś biura oferujące wycieczki na Etnę

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 marca 2023 - 16:59

Hej,

Możesz pojechać pociągiem albo autobusem Etna Transporti z Giardini Naxos do Katanii. Następnie z Piazza Giovanni XXIII w Katanii (zaraz obok dworca kolejowego) do Rifugio Sapienza codziennie rano odjeżdża autobus AST. Tutaj szczegóły: http://www.astsicilia.it/bus-catania-etna/

Potem wyżej możesz pojechać już kolejką z Rifugio Sapienza.

Udanego wyjazdu!
Łukasz

Odpowiedz
Oliwia 20 marca 2023 - 14:23

Witam. W maju wybieramy się na 3 noce do Castelmola, chcielibyśmy w tym czasie zobaczyć Taorminę oraz wejść na Etnę. Nie wiemy natomiast czy potrzebne jest wynajmowanie auta czy dostaniemy się do miasteczka autobusem w godzinach wieczornych. Dziękuję z góry za odpowiedź 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 marca 2023 - 14:28

Hej,

Z Castelmola do Taorminy połączenia autobusowe obsługiwane są przez Interbus Etna Transporti. W tym momencie ostatni autobus jest o 17:10. Być może w letnim rozkładzie jazdy – który jeszcze nie jest dostępny – będzie ich nieco więcej. Castelmola jest pięknie położona, ale jako baza wypadowa bez samochodu będzie nieco problematyczna.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Urszula 2 marca 2023 - 02:17

Witam, planuję dłuższy pobyt w okolicach Taorminy, we wrześniu lub październiku. Noclegi chciałabym zarezerwować w Letojanni. Ale z tego co mi pokazuje na Google map to teraz, w okresie zimowym, jest bardzo mało połączeń do Taorminy. Orientuje się Pan może jak to wygląda początkiem jesieni? Czy autobusy kursują częściej? Może też nie wiem czy Google uwzględnia wszystkich przewoźników. Widzę autobus nr 8, 9 i 11, nie wiem czy kursują jakieś inne jeszcze. Będę wdzięczna za podpowiedź. Dziękuję za wspaniały przewodnik po Taorminie, z przyjemnością skorzystam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 marca 2023 - 11:16

W Letojanni znajduje się stacja kolejowa, więc na stronie trenitalia.it sprawdź też połączenia pociągiem. Chociaż to pewnie mniej wygodne, ponieważ stacja w Taorminie znajduje się u dołu. Do historycznego centrum ze stacji trzeba podjechać albo autobusem albo iść drogą pod górę bez chodnika.

Natomiast połączenia autobusowe pomiędzy Letojanni, a Taorminą obsługuje Interbus Etna Transporti. Na ich stronie jest oficjalny rozkład: etnatrasporti.it – sprawdziłem na dziś i jest 7 połączeń w ciągu dnia. Nie spodziewałbym się, żeby jesienią było tych autobusów więcej 🙂

Odpowiedz
Tomasz Preisner 6 stycznia 2023 - 09:44

Solidny, ciekawy, konkretny przewodnik po Taorminie. Dziękuję. Post jest bardzo pomocny przy planowaniu naszego wyjazdu.

Odpowiedz
Zbigniew 1 stycznia 2023 - 17:57

Zbigniew Formas Vel Król
Czy z Hotelu Mendolia istnieje dojście do Isola Bella z pominięciem uciązliwych schodów? Widzę na Google Maps jakies drogi, ale nie wiem czy są dostępne dla wszystkich.
Dzisiaj znależlismy Wasza strone i z zachwytem zabieramy się do studiowania.
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 stycznia 2023 - 11:20

Niemal przed samym hotelem Mendolia jest zejście na plażę przy Isola Bella. Tam jest trochę schodów, ale naprawdę niewiele.

Natomiast dużo schodów jest z hotelu Mendolia w przeciwnym kierunku, czyli do historycznego centrum Taorminy, które położone jest u góry. Ale można podjeżdżać autobusem albo – lepiej – kolejką linową, której dolna stacja znajduje się nieopodal tego hotelu.

Odpowiedz
Karolina 9 listopada 2022 - 13:33

Świetnie opisane, mam nadzieję skorzystać z Waszych poleceń pod koniec listopada 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 listopada 2022 - 13:41

Dziękujemy, życzę udanego wyjazdu! 🙂

Odpowiedz
Marzena 22 października 2022 - 16:27

Właśnie wróciliśmy z mężem z Katanii i Taorminy. Cały czas korzystaliśmy z Waszego przewodnika. Jest genialny. Dziękuję przede wszystkim za wszystkie polecone restauracje. Ani razu się nie zawiedliśmy. Nasz następny cel to Rzym – oczywiście też z Waszymi artykułami.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 października 2022 - 16:42

Bardzo dziękuję za miły komentarz! 🙂

Odpowiedz
Magdalena 19 marca 2023 - 21:59

Dzień dobry. Czy w Taorminie są bezpłatne parkingi gdzie można bezpiecznie zaparkować auto ? Z góry dziękuję za odpowiedź ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 marca 2023 - 14:03

Nie. Czasem niektórzy parkują za darmo gdzieś na poboczu czy przy ulicach w dolnej części miasta, ale stamtąd trzeba podjechać na górę do historycznego centrum albo iść pieszo spory kawałek bez chodnika.

Polecam Parcheggio Lumbi 10 minut spacerem od centrum. Ma bardzo przystępne ceny.

Odpowiedz
Natalia 20 września 2022 - 15:52

Cześć 🙂 Wiadomo czy poza sezonem (październik) w Taorminie trzeba szybciej zrobić rezerwacje parkingu Parcheggio Lumbi?
Czy wystarczy tam podjechać? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, Natalia

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 września 2022 - 10:29

Lumbi to jest parking miejski. Jego nie można zarezerwować wcześniej. Z miejskich parkingów tylko Mazzarò miał możliwość rezerwacji (ale wymagało to kontaktu z kierownikiem – nie było to takie proste). Natomiast na Lumbi powinniście spokojnie znaleźć miejsce w październiku (to już po sezonie).

Odpowiedz
Jarek 4 czerwca 2022 - 18:49

Wczoraj wróciliśmy z Taorminy. Mieliśmy trochę przygód, ponieważ nasz lot do Krakowa się spóźnił. Podążaliśmy według Waszych wskazówek. Ten przewodnik jest genialny. Dziękuję przede wszystkim za polecenie cukierni, pizzy w Villa Zuccaro oraz restauracji Malvasia. Do Tiramisu mieliśmy dwa podejścia, ale za każdym razem bez rezerwacji nie było szans na stolik. Spędziliśmy bardzo udany tydzień. Codziennie zjeżdżaliśmy gondolką na plaże. Już końcem maja plaże były pełne, co nas zaskoczyło. Język polski słychać zewsząd (szczególnie w autobusie jadącym z lotniska). Następnym razem chcemy polecieć na kilka dni do Katanii.

Odpowiedz
Marek 17 maja 2022 - 11:21

Cześć,
wybieramy się w czerwcu na Sycylię. Chcielibyśmy dojechać do Taorminy z Palermo. Jakieś rady jak najlepiej to zrobić? Autobus, pociąg?
Z góry dzięki za odpowiedź!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 maja 2022 - 21:32

Są dwie możliwości. Pierwsza to autobus z Palermo do Katanii przewoźnika Sais Autolinee. Autobus jedzie dwie i pół godziny – jest dużo połączeń w ciągu dnia (średnio co 1-2 godziny). Następne z Katanii do Taorminy autobusem Interbus Etna Transporti (też zazwyczaj jeżdżą co godzinę). Jako punkt przesiadkowy możesz wybrać dworzec autobusowy w Katanii (ten obok dworca kolejowego). Druga opcja to pociąg Trenitalia z Palermo z jedną przesiadką i przyjazd pociągiem do Taorminy. Ale to wyjdzie jakieś 4-5 godzin w podróży. Poza tym stacja kolejowa w Taorminie jest przy morzu, skąd jeszcze do centrum jest 2 km pod górę bez chodnika. Autobusy dojeżdżają do samego centrum (na górze).

Odpowiedz
Martyna 30 lipca 2023 - 11:47

Obserwuję Was od bardzo dawna na Instagramie, Facebooku. Świetnie prowadzicie stronki, super poradniki, dzięki Wam chcemy zaczac zwiedzać Włochy na własną rękę?.
planujemy w tym roku Wakacje i coraz częściej na Sycylii. Chcielibyśmy wypożyczyć samochód np. już od razu na lotnisku, czy jest tam taka możliwość, czy ewentualnie szukać gdzies na miejscu mieście, gdzie się zatrzymamy? jak to wychodzi cenowo i gdzie. szukać?
Pozdrawiam ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 lipca 2023 - 12:19

Hej,

Dziękuję za miłe słowa. Tak, na lotnisku w Katanii są wypożyczalnie samochodów. W przypadku jazdy po Sycylii nie oszczędzaj na pełnym ubezpieczeniu, żeby później nie było problemów przy oddawaniu samochodu. Ubezpieczenie najlepiej wykupić tam gdzie pożycza się samochód. Wtedy jest drożej, ale w razie jakichś rys czy uszkodzeń, jest mniej problemów i formalności. Polecam też kontakt z Polką – Agą Chmist (tel. +39 388-621-7564). Aga prowadzi biuro usług turystycznych Unlimited Travel Sardinia, ale samochody wynajmuje na większości lotnisk w całych Włoszech. Często ma dużo lepsze ceny niż internetowe porównywarki i wyjaśni przez telefon jak to jest z tym ubezpieczeniem i na co uważać.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 12 marca 2024 - 07:59

Witaj, wybieramy się do Taorminy na początku października. Będę wdzięczna za informację jaka jest wtedy pogoda, temperatura itp. Jest to też istotne pod względem pakowania bagażu 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 marca 2024 - 08:49

Hej,
Pogody nie da się przewidzieć z takim wyprzedzeniem. Polecam na tydzień przed wyjazdem sprawdzić włoską stronę ilmeteo.it – u góry w wyszukiwarce wpisz nazwę miasta, do którego jedziesz. Prognoza z tej strony zawsze sprawdza nam się o wiele lepiej niż popularne aplikacje w telefonie. Generalnie im dalej na południe Włoch, tym cieplej więc nastawiałbym bym się na słoneczną i ciepłą jesień, ale przecież nie ma pewności, że nie trafisz na jakąś anomalię pogodową.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Katarzyna 14 marca 2024 - 16:04

Witam serdecznie, dziękuję za super wskazówki i porady😊Jest ich sporo i z pewnością z wielu skorzystamy😉W połowie kwietnia wybieramy się z mężem na 6 dni na Sycylię. Planujemy wypożyczyć auto i objechać wyspę. Jednak czytając wszystkie komentarze zastanawiam się czy lepiej nie skupić się tylko na wschodniej części wyspy i ograniczyć się do zwiedzenia Taorminy, Katonii, Syrakuzy, czy też może Noto … i nacieszyć oko pięknymi widokami, spróbować kulinarnych pyszności a resztę zostawić sobie na inną okazję…Apropo czy 6 dni wystarczy aby objechać calą wyspę? Czy wypożyczając auto potrzebne jest prawo jazdy międzynarodowe czy może ze względu na unię jest to niepotrzebne? Jak wygląda sytuacja z parkingami w mniejszych miejscowościach np. Noto? Z góry dziękuję za odpowiedź😊

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 marca 2024 - 18:44

Hej Kasiu,
Oczywiście, że w 6 dni nie ma sensu porywać się na objeżdżanie całej wyspy, ponieważ większość czasu spędzilibyście w samochodzie. Sycylia wcale nie jest taka mała, jak się wydaje. Taormina zasługuje na więcej niż jeden dzień, tym bardziej, że ma ładne plaże (chociaż kamieniste) i ścieżkę do Castelmoli. Więc skupiłbym się na wschodniej Sycylii i tych miejscowościach, które wymieniłaś. Najtrudniej zaparkować w Taorminie (ale w tekście powyżej polecam dwa parkingi). W mniejszych i mniej turystycznych miasteczkach będzie o wiele łatwiej. Wystarczy prawo jazdy takie jak w Polsce. W niektórych wypożyczalniach ważny jest wiek kierowcy. Pamiętaj żeby w przypadku Sycylii wziąć pełne ubezpieczenie na samochód.
Pozdrawiam,
Łukasz

Katarzyna 14 marca 2024 - 21:25

Hej Łukasz,
dziękuję bardzo za szybką odpowiedź😊
Pozdrawiam.
Kaśka.