Strona główna -> Sycylia -> Katania – 7 powodów dla których pokochasz to miasto + praktyczny przewodnik

Katania – 7 powodów dla których pokochasz to miasto + praktyczny przewodnik

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 38 komentarzy 100,2 tysięcy wyświetleń
Katania - co tutaj zobaczyć? 7 powodów dla których pokochasz to miasto. Praktyczny przewodnik. Na zdjęciu widok na Piazza del Duomo w Katanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na pierwszy rzut oka 300-tysięczna Katania nie wydaje się zbyt atrakcyjna – dlatego część przewodników ją niesłusznie pomija. Położone u podnóża Etny, drugie największe miasto Sycylii może zniechęcać zgiełkiem, przemysłowym nabrzeżem i brudem. Z drugiej strony Katania zachwyciła nas atmosferą, wielokulturowością, letnią pogodą w pierwszych dniach kwietnia, liczbą zabytków, a przede wszystkim świetną sycylijską kuchnią. Jeśli planujesz lot na Sycylię gorąco Cię namawiam – daj szansę Katanii, zamieszkaj w centrum i pokochaj to miasto. Chociaż to nie będzie łatwa miłość od pierwszego wejrzenia.

Katania – mimo że jest drugim największym miastem na Sycylii – bywa przyćmiona przez swoich mniejszych sąsiadów takich jak Syrakuzy, czy Taormina. Tymczasem Katania to tętniące życiem, duże, nieco chaotyczne miasto, które warto poznać bliżej.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Poznaj Katanię począwszy od porannego gwaru na tutejszym targu rybnym, poprzez uważne zwiedzanie miasta gdzie brzydota miesza się z pięknymi pałacami, barokowymi katedrami i placami, a skończywszy na kulinarnych doznaniach i mocnych drinkach. Prawdziwy sycylijski klimat poczujesz właśnie tutaj!

Nasz idealny nocleg w Katanii

widok z naszego pokoju na Piazza Università w Katanii, Sycylia, Włochy (fot. Joanna Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)
widok z naszego pokoju na Piazza Università w Katanii, Sycylia, Włochy (fot. Joanna Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)

W Katanii najlepiej spać w samym sercu miasta. Ponieważ tu jest pięknie (w przeciwieństwie do dzielnic poza centrum), wokół jest najwięcej zabytków, atrakcji, knajpek i barów, a atmosfera jest niezapomniana. Na bookingu zarezerwowaliśmy Palazzo La Piana Rooms (obiektu nie można rezerwować bezpośrednio) i to był wybór genialny! Są tu zaledwie cztery pokoje – wszystkie z prywatnymi łazienkami, nowe, elegancko urządzone i każdy z balkonem z widokiem na Piazza Università i Via Etnea! Przesiadywaliśmy więc z kolejnymi butelkami prosecco na balkonie, chłonąc atmosferę miasta. Ponadto wieczory z takim widokiem były fenomenalne!

Gospodarzem w Palazzo La Piana Rooms jest bardzo sympatyczny Giuseppe, który się nie narzucał, ale w razie potrzeby był do dyspozycji. Całość zlokalizowana jest na drugim piętrze barokowego pałacu. Wchodzi się tu przez ogromną bramę od Via Collegiata. Na miejscu jest mini kuchnia, w której rano można zrobić kawę (z ekspresu), napić się soku, wody, czy coś zjeść. O tych mini śniadaniach nie wiedzieliśmy rezerwując nocleg, więc byliśmy nimi miło zaskoczeni.

Natomiast drugim miejscem, w którym bardzo poważnie rozważaliśmy nocleg był Hotel Centrale Europa przy Piazza del Duomo. To „stylowy” hotel ze świetnym widokiem na główny plac i Duomo. Jednak ostatecznie minimalnie przegrał rywalizację z obiektem, który wybraliśmy. Ceny obydwu noclegów są bardzo podobne.

Hotel Centrale Europa przy Piazza del Duomo, Katania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Hotel Centrale Europa przy Piazza del Duomo, Katania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

7 powodów, dla których warto tu przyjechać

Poznaj Katanię w stylu slow. Nie warto gonić od zabytku do zabytku, których tutaj nie brakuje. Jednak to co najważniejsze jest stosunkowo blisko siebie. Dlatego nie ma potrzeby korzystania z komunikacji miejskiej za wyjątkiem dojazdu na plażę.

1. Zachwyć się Piazza del Duomo i katedrą

Piazza del Duomo, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza del Duomo, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przy głównym placu historycznego centrum stoi Katedra św. Agaty (Basilica Cattedrale Sant’Agata). Zbudowana została na miejscu XI-wiecznego kościoła, który został w dużej części zniszczony w trakcie trzęsienia ziemi w 1693 r. W miejscu dawnego kościoła wzniesiono imponującą, barokową katedrę, przy budowie której wykorzystano kilka kolumn z rzymskiego teatru. Katedra poświęcona jest patronce Katanii – św. Agacie, a wewnątrz w kaplicy za kratami można zobaczyć jej relikwie. Ponadto co roku 5 lutego ulicami Katanii odbywa się uroczysta i tłumna procesja, w trakcie której z katedry wynoszone są relikwie świętej. Dodatkowo w świątyni pochowany został pochodzący z Katanii Vincenzo Bellini – słynny kompozytor operowy. Znajdują się tu także groby władców aragońskich – Fryderyka II i Fryderyka III.

Po środku Piazza del Duomo stoi Fontana dell’Elefante z 1736 r. z charakterystycznym czarnym słoniem skierowanym w stronę katedry i egipskim obeliskiem. Niewiele dalej – w miejscu, w którym z głównego placu przechodzi się na targ rybny – znajduje się Fontana dell’Amenano. Pod nią można spojrzeć na przepływającą pod chodnikami miasta rzekę Amenano. Przy Piazza del Duomo znajduje się jeszcze Pałac Kleryków (Palazzo dei Chierici), w którym można zwiedzić Muzeum Diecezjalne, stylowy Hotel Centrale Europa i XVII-wieczny Palazzo degli Elefanti – obecnie siedziba władz miasta.

2. Katania i Etna podziwiane z tarasu widokowego

widok na Piazza del Duomo z tarasu widokowego na kopule kościoła opactwa św. Agaty, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na Piazza del Duomo z tarasu widokowego na kopule kościoła opactwa św. Agaty, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Około 50 m od Piazza del Duomo znajduje się Chiesa Badia di Sant’Agata, czyli kościół opactwa św. Agaty, który jest dziełem Giovanni Battisty Vaccariniego. Świątynię łatwo rozpoznać po dużej kopule, która sąsiaduje z katedrą św. Agaty. Kościół opactwa św. Agaty to także kolejny przykład sycylijskiego baroku.

Jednak z punktu widzenia turystycznego kościół jest równie ważny jak taras widokowy znajdujący się na jego dachu. Wchodzi się tam po schodach najpierw na dach kościoła, a później jeszcze węższymi spiralnymi schodami nieco wyżej na balkon na kopule. To najlepszy punkt widokowy w mieście. Z jednej strony widać delikatnie dymiącą Etnę, a po przeciwnej stronie morze i port. Na wyciągnięcie ręki zdaje się być Piazza del Duomo oraz po drugiej stronie Piazza Università. Niektórzy przesiadują tu przez dłuższą chwilę przyglądając się panoramie Katanii.

widok na Piazza Università z tarasu widokowego na kopule kościoła opactwa św. Agaty, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na Piazza Università z tarasu widokowego na kopule kościoła opactwa św. Agaty, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Porada praktyczna: kościół i taras widokowy są otwarte codziennie od 9:30 do 12:30 oraz od wtorku do soboty dodatkowo od 15:30 do 18:30. W poniedziałkowe popołudnia zamknięte, a w niedzielę otwarte od 9:30 do 12:30, a później od 18:00 do 20:00. W każdym razie ładniejsze zdjęcia wychodzą przed południem. Po południu słońce świeci od strony Piazza del Duomo czyli wprost w obiektyw. Natomiast bilet wstępu kosztuje 5 euro.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

3. Poczuj sycylijską atmosferę na targu La Pescheria

targ rybny La Pescheria, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
targ rybny La Pescheria, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tuż obok Piazza Duomo znajduje się La Pescheria – kultowy już targ rybny, który odbywa się tutaj od XIX wieku. Na targu w pełnej okazałości możesz poczuć atmosferę sycylijskiego targowiska i zobaczyć sycylijski folklor. Targ czynny jest codziennie (za wyjątkiem niedzieli) od 7:00 do około 14:00, chociaż od południa jest już coraz mniej straganów. Dlatego najlepiej być tu między 8:00, a 12:00.

Sprzedawane są tu ryby i owoce morza – na targu zaopatrują się mieszkańcy Katanii i szefowie kuchni, a dla turystów przechadzających się pomiędzy straganami to nie lada atrakcja. Targ jest duży i rozciąga się na boczne ulice i place. Przy sąsiednim Piazza Pardo sprzedawane są także warzywa, przyprawy, pistacje, migdały i gotowe dania z przenośnego pieca lub grilla. Natomiast odrobinę dalej – na skrzyżowaniu ulic Via Pardo i Via Gisira – pod charakterystycznymi kolorowymi parasolkami, znajdziesz też sery, wędliny, owoce, warzywa i inne lokalne przysmaki.

na skrzyżowaniu ulic Via Pardo i Via Gisira – pod charakterystycznymi kolorowymi parasolkami - znajdziesz też sery, wędliny, owoce, warzywa, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
na skrzyżowaniu ulic Via Pardo i Via Gisira – pod charakterystycznymi kolorowymi parasolkami – znajdziesz też sery, wędliny, owoce, warzywa, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Porada praktyczna: na targu panuje duży tłum – uważaj na kieszonkowców. Ponadto przed zakupem pytaj o cenę. Lokalni sprzedawcy turystom czasem liczą więcej niż swoim stałym klientom. Nie daj się naciągnąć i targuj się 🙂

4. Podziwiaj sycylijski barok

Piazza del Duomo z barokową katedrą, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza del Duomo z barokową katedrą, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Górująca nad miastem Etna miała ogromny, niszczycielski wpływ na dzisiejszy wygląd Katanii. W 1669 r. Katania została pokryta lawą, a zaledwie 24 lata później (w 1693 r.) miasto ucierpiało w wyniku potężnego trzęsienia ziemi, w wyniku którego zginęło 2/3 mieszkańców Katanii. Jednym z niewielu zabytków, który przetrwał tamte wydarzenia był zamek Ursino. Mieszkańcy wzięli na swoje barki odbudowę miasta, a jednym z ważniejszych architektów nowego wyglądu Katanii był Giovanni Vaccarini – jeden z najważniejszych twórców sycylijskiego baroku.

To właśnie po XVII-wiecznych klęskach żywiołowych ukształtowało się historyczne centrum miasta. Wytyczono duże, otwarte place i szerokie aleje, wzdłuż których zaczęła powstawać barokowa zabudowa Katanii. Poza opisanym już Piazza del Duomo nas zachwycił także sąsiedni Piazza Università, przy którym znajduje się gmach sądu oraz siedziba Uniwersytetu. Do najważniejszych zabytków okresu baroku należą wspominane już wcześniej Katedra św. Agaty i kościół opactwa św. Agaty, a także leżące przy Via EtneaBasilica Maria Santissima dell’Elemosina (na dwóch zdjęciach powyżej) oraz – kawałek dalej – Chiesa di san Michele Arcangelo ai Minoriti (Kościół Minorytów). Nieco poza główną ulicą leży kolejny przykład sycylijskiego baroku – Kościół San Francesco d’Assisi all’Immacolata, który jak większość kościołów w mieście został zniszczony w 1693 r. i potem odbudowany. Kolejne barokowe świątynie znajdziesz przy Via Crociferi, która została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO.

Kościół San Francesco d'Assisi all'Immacolata, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Kościół San Francesco d’Assisi all’Immacolata, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niech Cię nie przeraża ilość architektury sakralnej, którą tu opisuję. Historyczne centrum ma mnóstwo innych pałaców i kamienic, na które zwrócisz uwagę w trakcie zwiedzania miasta. Większość z nich z odrapanymi elewacjami i rdzewiejącymi poręczami na balkonach. Ma to swój urok!

5. Odkryj rzymski amfiteatr, a nawet dwa!

Katania była rządzona przez Greków, Rzymian i Hiszpanów. Sycylia była areną wielu wojen i konfliktów. Mimo to wciąż pozostały zabytki z tamtych czasów. Jednym z najważniejszych jest amfiteatr grecko-rzymski i odeon z II wieku „szczelnie” schowany pomiędzy domami przy Via Vittorio Emanuele II. Zwiedzanie jest płatne.

Z kolei przy Piazza Stesicoro (czyli także w historycznym centrum) znajdują się ruiny drugiego amfiteatru (na dwóch zdjęciach powyżej), który zbudowany został w II wieku i w przeszłości mieścił nawet 15 tys. widzów. Dziś zachował się już tylko niewielki fragment tego amfiteatru. Podziwianie ruin możliwe jest za darmo – wprost z placu.

Porada praktyczna: wejście do Teatru Starożytnego przy Via Vittorio Emanuele 262 kosztuje 6 euro (ulgowy 3 euro). Otwarte od poniedziałku do niedzieli od 9:00 do 19:00 (ostatnie wejście o 18:30).

6. Zbliż się do Etny

Katania jest idealną bazą wypadową, z której można wybrać się na wycieczkę na wulkan Etna
Katania jest idealną bazą wypadową, z której można wybrać się na wycieczkę na wulkan Etna

Zwiedzając historyczne centrum Katanii co i raz wyłania się widok na Etnę – najwyższy i największy wulkan w Europie. W przeszłości niszczycielska Etna jest wciąż czynnym wulkanem, ale nie stanowi większego zagrożenia dla mieszkańców Katanii i okolicznych miejscowości. Jej wysokość to 3340 m n.p.m. Parco dell’Etna od 1997 r. jest obszarem chronionym, a w 2013 r. Etna została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Etna to temat na osobny artykuł. Tutaj zamieszczę tylko dwie podpowiedzi jak zbliżyć się do Etny będąc w Katanii:

  • Wyjazd samochodem lub jedynym porannym autobusem AST z dworca autobusowego w Katanii do schroniska Rifugio Sapienza (Nicolosi Nord), przy którym znajduje się dolna stacja kolejki linowej Funivia dell’Etna (na wysokości 1923 m n.p.m.). Kolejka wywozi turystów na wysokość około 2500 m n.p.m. Następnie jeszcze wyżej możesz wjechać specjalnymi samochodami terenowymi. Szczegóły i ceny na stronie: https://www.funiviaetna.com/
  • Natomiast niższe partie zboczy Etny dobrze widać z pociągu prywatnej linii kolejowej Ferrovia Circumetnea. Pociąg wyjeżdża z Katanii i zatrzymuje się w miasteczkach po drodze. Szczegóły znajdziesz na stronie https://www.circumetnea.it/

7. Katania to królowa sycylijskiej kuchni – korzystaj z tego!

Katania kusi znakomitą kuchnią. Restauracje i uliczny streed food trzymają zaskakująco wysoki poziom, ciężko trafić na złe jedzenie, a ceny zazwyczaj nie odstraszają. Kilka obowiązkowych lokalnych przysmaków, o których warto wiedzieć:

  • świeże ryby, owoce morza i ostrygi – we Włoszech warto jeść to czego w Polsce nie mamy. Pobyt w Katanii rozpocznij od przystawek z rybami, sałatki z ośmiornicą, ryby z patelni z karmelizowaną cebulą, ryby po sycylijsku z kaparami, pomidorkami i oliwkami, linguine allo scoglio (makaron z owocami morza) albo klasycznego firtto misto z kalmarami, krewetkami, ośmiorniczkami i małymi rybkami. Spróbuj też czarnego spaghetti al nero di seppia;
  • pasta alla norma – sycylijski makaron z pomidorami, bakłażanem, tutejszą ricottą, czosnkiem i bazylią;
  • pistacje – dodają je tutaj do wszystkiego. Są w rogalikach, cannoli, w sosach i w pesto. Nawet zamówiony przeze mnie tuńczyk był otoczony pistacjami;
  • caponata – klasyk sycylijskiej kuchni – smażone i duszone bakłażany z cebulą, oliwkami, kaparami i pomidorami. To jest niesamowicie dobre!;
  • arancini – kulki smażonego ryżu nadziewane przeróżnymi sosami – na przykład z mięsem, pomidorami i mozzarellą, ale są też z grzybami, pistacjami czy rybą;
  • pizza – najlepszą pizzę zjesz w Neapolu, ale ta na Sycylii też jest znakomita. Uwaga: dobrą pizzę zazwyczaj zjesz dopiero po 19:00. Jeśli sprzedają gdzieś pizzę w porze obiadowej, to unikaj takiego miejsca;
  • cornetto con nutella di pistacchio – rogalik z obłędnym i intensywnym kremem pistacjowym, idealny do porannego cappuccino;
  • cannoli – są tutaj na każdym kroku! Chrupiące rurki wypełnione nadzieniem z ricottą, z dodatkiem Marsali, a następnie ozdobione pistacjami, wiśniami lub czekoladą;
  • granita – klasyczny, sycylijski mrożony deser – przeróżne smaki: owocowe, z kawą, pistacjami lub migdałami;
  • minnuzze di Sant’Agata – flagowy przysmak Katanii, potocznie zwany „cyckami świętej Agaty” z serem ricotta, pokryte lukrem. Mają nawet sutek w postaci kandyzowanej czereśni 🙂

Czym jeszcze zachwyci Cię Katania?

Castello Ursino, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castello Ursino, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Castello Ursino – XIII-wieczny zamek znajdujący się w centrum miasta, nieopodal Duomo. W przeszłości zamek znajdował się nad brzegiem morza i jego zadaniem była właśnie obrona przed atakiem z wody.

Villa Bellini – największy i bardzo zadbany park miejski w centrum Katanii. Przyjemne miejsce spacerów, dające sporo cienia w sycylijskim upale.

Teatro Massimo Bellini – opera znajdująca się na Piazza Vincenzo Bellini. Uroczyście otwarta 31 maja 1890 r. Od wtorku do soboty teatr można zwiedzać z przewodnikiem w cenie 6,50 euro (bilety kupuje się bezpośrednio przed zwiedzaniem).

Dawny klasztor Benedyktynów – jeden z największych w Europie XVI-wiecznych klasztorów. Obecnie mieści się tam Uniwersytet. Można dyskretnie przejść się korytarzami i zajrzeć na piękny dziedziniec.

Chiesa di San Nicolò l’Arena – wzniesiony w XVIII wieku, ogromny kościół pod wezwaniem św. Mikołaja.


Katania kulinarnie – gdzie zjeść, a gdzie iść na drinka?

Scirocco Sicilian Fish Lab

Scirocco Sicilian Fish Lab, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Scirocco Sicilian Fish Lab, Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tuż przy targu rybnym znajduje się chyba najsłynniejszy street food w Katanii. Już sama lokalizacja sugeruje, że z zaopatrzeniem w świeże ryby i owoce morza nie mają tutaj problemu, a zajęte stoliki i ogólny ruch w interesie tylko to potwierdzają. Bezpretensjonalne miejsce na szybki lunch w Katanii, najlepiej z butelką zimnego, lokalnego piwa.

W „Scirocco” jedliśmy najpierw tramezzino czyli kanapki – jedną z rybą, drugą z kalmarami. Obydwie miały słodko-kwaśny majonez z cytryną, karmelizowaną czerwoną cebulą i karczochami (po 7 euro). Później zamówiliśmy po rożku ze smażonymi owocami morza (po 6 euro). W rożku było oczywiście dużo kalmarów, krewetki, ośmiorniczki i małe rybki. Warto spróbować też arancinetti di pesce (ryżowe kuleczki z farszem rybnym) oraz insalata di polpo (sałatka z ośmiornicą). Do tego lokalne piwo po 2,50 euro.

Scirocco Sicilian Fish Lab, Piazza Alonzo di Benedetto 7, Katania

Trattoria U Fucularu

Znakomita restauracja w centrum Katanii. Idealna na romantyczną kolację – bądźcie chwilę przed 20:00, żeby zdobyć stolik. Polecamy szczególnie świeży makaron z kremem pistacjowym i grzybami albo świeży makaron z pistacjami i krewetkami. Jedliśmy także specjalność restauracji – koninę, która tutaj podawana jest na kilka sposobów. My wybraliśmy kuleczki z koniny, w środku z serem, cebulką i oliwą.

Z innych specjalności można też zamówić klasyczny przysmak Katanii, czyli pasta fresca alla norma. W karcie dominują przede wszystkim znakomite ryby i owoce morza. Ceny przeciętne, jedzenie pyszne!

Trattoria U Fucularu, Via Euplio Reina 20, Katania

U Sapuritu – restauracja rybna Katania

tanio, pysznie i wśród mieszkańców Katanii zjedliśmy obiad w U Sapuritu (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
tanio, pysznie i wśród mieszkańców Katanii zjedliśmy obiad w U Sapuritu (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Gdzie w Katanii zjeść wśród lokalsów? W „U Sapuritu”, odrobinę poza turystyczną Via Etnea. Weszliśmy tu około 13:30, gdy restauracja była pusta i dopiero kwadrans później zaczęli schodzić się mieszkańcy zajmując wszystkie stoliki. Tanio, rodzinne – menu jest tylko w języku włoskim, obsługa zresztą też – oni tutaj turystów się nie spodziewają 😉

W „U Sapuritu” mają tylko dania bazujące na rybach i owocach morza. Tu nie zjecie mięsa. Zamówiliśmy z drugich dań – rybę po sycylijsku (spada alla siciliana) za 10 euro, tuńczyka pod karmelizowaną cebulą (tonno e cipolla) – też 10 euro, z przystawek ostrygi – po 2,50 euro za sztukę i jako dodatki frytki (2,50 euro) oraz sałatę (3,50 euro). Ryby były przepyszne, a porcje ogromne. Frytkami i sałatą podzieliśmy się na pół, a i tak sporo zostało. Do tego butelka lokalnego, sycylijskiego białego wina za – uwaga, to nie żart – 7 euro. Za 38 euro wyszliśmy stąd przejedzeni i bardzo zadowoleni.

U Sapuritu, Via Sant’Euplio 22, Katania

Targ La Pescheria

Jeśli lubisz atmosferę targu i sycylijski street food to możesz zjeść coś lokalnego na targu rybnym La Pescheria w samym centrum Katanii. Targ rozpoczyna się około 7:00 – 8:00 i trwa przez około 5 godzin.

Gdy od strony Piazza del Duomo przejdziesz tunelem na drugą stronę targu rybnego to trafisz do sprzedawców, którzy oferują gorącą jeszcze bruschette, pieczone karczochy, grillowaną paprykę, ostrygi i kilka innych przysmaków. Czy takie jedzenie jest bezpieczne? Na stoiskach nie ma bieżącej wody, ale karczochy czy papryka trafiają wprost z pieca lub grilla na plastikowe talerzyki. Sprzedawcy mają jednorazowe rękawiczki, a ich produkty cieszą się dużym zainteresowaniem. Jakie są ceny? Przykładowo ostrygi sprzedawane po dwie sztuki wraz z połówką cytryny w zestawie za 4 euro.

La Pescheria, Piazza Alonzo di Benedetto, Katania

Flumen Katania Food & Drink

Nie wydaje Ci się czasem, że w barach na głównych placach, czy przy turystycznych ulicach drinki są jakby mniej intensywne? Spritz jest mniej pomarańczowy, a więcej w nim wody sodowej? W Taorminie za mojego ulubionego włoskiego drinka zapłaciłem 12 euro i był przeciętny. Natomiast w Katanii, we „Flumen Katania Food & Drink” nie oszukują. Drinki są takie jak być powinny, a ceny niskie. Nic dziwnego, że nawet w opiniach google mają ocenę 4,7/5.

„Flumen Katania Food & Drink” to nie tylko bar z drinkami, ale też bardzo dobra restauracja z sycylijską kuchnią w nowoczesnej interpretacji. Karta jest krótka i bardzo dobrze. Wracając do cen – nasz Negroni kosztował tu 7 euro (Negroni to 1/3 ginu, 1/3 campari i 1/3 czerwonego wermutu). Był znakomity, tak jak wszystko co tu jedliśmy, a atmosfera w restauracji świetna!

Flumen Ristorante Cocktail Bar, Piazza S. Francesco d’Assisi 15, Katania


Katania – położenie i komunikacja

Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Katania, Sycylia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Licząca 315 tys. mieszkańców Katania jest drugim największym miastem na Sycylii. Katania położona jest na wschodnim brzegu wyspy, od strony Morza Jońskiego. Miasto leży u podnóża wulkanu Etna – wciąż czynnego, o czym nieustannie przypomina wydobywający się z wulkanu „dymek” 🙂

Ciekawostką jest fakt, że dwie rzeki przepływające przez Katanie płyną pod ziemią. Są to Longane i Amenano. Tę drugą można jednak zobaczyć przy fontannie na Piazza del Duomo, w miejscu, w którym przechodzi się na targ rybny.


Jak dojechać z lotniska Katania Fontanarossa do centrum miasta?

autobus Alibus to najlepszy sposób na szybkie dotarcie z lotniska do centrum Katanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus Alibus to najlepszy sposób na szybkie dotarcie z lotniska do centrum Katanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jest kilka możliwości, aby dostać się z lotniska do centrum Katanii:

  • Autobus Alibus – bilet w cenie 4 euro kupisz u kierowcy. Bilet ten jest również ważny na wszystkich innych liniach miejskich AMT przez łącznie 90 minut. Autobusy kursują średnio co 25 minut od 4:40 do 0:30. Dokładny rozkład jazdy oraz mapę przystanków możesz sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika AMT Katania.
  • Taksówka – przejazd w cenie średnio 25 euro (w zależności od miejsca docelowego w Katanii). Warto rozważyć jeśli podróżujecie w czwórkę.
  • Autobus linii 524 albo 538 – jest jeszcze trzecia, najtańsza opcja, której Ci jednak nie polecam. To autobus miejski linii 524 albo 538. Bilet kosztuje tylko 1 euro, ale przystanek tych linii znajduje się 500 m od lotniska. Wychodząc z terminala trzeba iść cały czas prosto, a miejscami nie ma chodnika. Przystanek trudno znaleźć – dlatego najlepiej w mapach google wpisz Fontanarossa Goretti Est, aby ewentualnie ustalić lokalizację 🙂

Więcej szczegółów znajdziesz w oddzielnym artykule o tym jak dojechać z lotniska w Katanii do centrum miasta oraz do Taorminy, Syrakuz i Palermo?

najlepszy sposób na dojazd z lotniska Katania Fontanarossa do centrum miasta to autobus Alibus w cenie 4 euro - mapa przystanków na grafice powyżej
najlepszy sposób na dojazd z lotniska Katania Fontanarossa do centrum miasta to autobus Alibus w cenie 4 euro – mapa przystanków na grafice powyżej

Katania jako baza wypadowa do zwiedzania okolicy

Katania jest znakomitą bazą wypadową do zwiedzania wschodniej Sycylii. Jeśli przylatujesz tu na dłużej niż weekend to warto zobaczyć jedno (lub kilka) z tych miast:

  • Taormina – autobusem Interbus / Etna Transporti z dworca w Katanii
  • Giardini Naxos – autobusem Interbus / Etna Transporti z dworca w Katanii
  • Aci Castello – autobusem AMT linii 534 z Pazza Borsellino w Katanii
  • Aci Trezza – autobusem AMT linii 534 z Pazza Borsellino w Katanii
  • Acireale – pociągiem Trenitalia z dworca Catania Centrale
  • Syrakuzy – pociągiem Trenitalia z dworca Catania Centrale
  • Noto – autobusem Interbus lub pociągiem Trenitalia z jedną przesiadką
  • Ragusa – autobusem Interbus / Etna Transporti

Do kilku miast dojedziesz pociągiem, ale częściej bezpośrednim autobusem. Aktualnych godzin połączeń możesz szukać na stronach lokalnych przewoźników autobusowych, których nazwy podałem powyżej, a w przypadku pociągów na https://www.trenitalia.com/

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

38 komentarzy

Kamila 5 marca 2024 - 14:37

Wasz blog jest cudowny. Kilka dni temu, wróciłam z mężem z Rzymu, który przemierzaliśmy z Waszym blogiem „pod pachą”, począwszy od dojazdu z Fiumincino na Zatybrze a teraz szykuje się majówka w Katanii i znowu Wasz blog okazuje się skarbnicą cennych informacji.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 marca 2024 - 17:18

Bardzo dziękuję za miłe słowa! 🙂 Życzę udanej podróży na Sycylię! 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 22 lutego 2024 - 11:23

Bylismy w weekend w Katani, na Etnie i w Taorminie. Korzystałam z Twoich cennych rad i opini. Restauracja U Sapuritu – bardzo smaczna, smak 10/10. Lokal był otwarty do 15:00, my przyszliśmy o 14:58 🙂 i wydłużyli dla nas otwarcie o godzinę. (2 osoby). Menu się zmieniło jest też po angielsku :).
Owoce morza i bakłażan pyyycha, gościnność naprawdę warta docenienia, choć tak jak pisaliście jest międzynarodowy – tak żeby się zrozumieć, trochę po włosku, trochę po angielsku, trochę na migi 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 lutego 2024 - 10:27

Bardzo dziękuję za Twój komentarz! Cieszę się, że nasze artykuły i rekomendacja dotycząca restauracji się przydały 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Wojtek 16 lutego 2024 - 20:48

Korzystałem z Twoich opisów podczas podróży do Rzymu , Perugii i okolic , wybrzeże Amalfitańskie , Bolonia i okolice.
Teraz lecimy do Katanii , dziękuję za obszerne i niezwykle pomocne opisy , pozdrawiam……

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 lutego 2024 - 09:34

Bardzo dziękuję za miłe słowa! 🙂 Życzę udanej podróży na Sycylię!

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Waldemar Popiel 9 lutego 2024 - 05:44

Witam, bardzo ładnie i szczegółowo pan wszystko opisuje , kolorystycznie i namiętnie. Aż chcę się czytać. Pozdrawiam W.

Odpowiedz
Michał 7 stycznia 2024 - 22:04

Witaj Łukaszu. Planuję wycieczkę na Sycylię. Będziemy z dziewczyną w Katanii. Chciałbym się dowiedzieć jaką atrakcję zaplanować przed zwiedzeniem kościoła świętego Mikołaja. Chodzi mi o to, żeby nie tracić czasu na zbędne chodzenie między zabytkami. Czy przed wstąpieniem do kościoła może być Castello Ursino?
Pozdrawiam Michał.
Ps. Czy wymagane jest kupno biletów do Castello Ursino?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 stycznia 2024 - 17:35

Cześć Michał,

Tak, w Castello Ursino obowiązują bilety w cenie 10 euro. Można je kupić w kasie na miejscu, nie trzeba rezerwować przez internet. Natomiast – szczerze mówiąc – zamek robi większe wrażenie z zewnątrz niż wewnątrz. Być może we Włoszech zbyt wiele już widziałem i ten zamek po prostu mnie nie zachwycił 🙂 Młodzież do 26 roku życia ma zniżkę, ale nie pamiętam jak dużą.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 11 stycznia 2024 - 19:41

Dzięki za odpowiedź.

Odpowiedz
Beata 21 grudnia 2023 - 11:22

Super artykuł. Kupiłam bilety na luty 2024 i zastanawiam się czy nocleg poszukać w samej Katanii czy w okolicznych miasteczkach, np.: Aci Castello. Będę wdzięczna za podpowiedź.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 grudnia 2023 - 11:42

Dziękuję. Jeśli chcesz zwiedzać okolicę, to pod względem praktycznym Katania będzie lepszy wyborem – z Katanii łatwiej się dostać do sąsiednich miejscowości.

Natomiast jako miasto, moim ulubionym miejscem w tej części Sycylii jest Taormina, szczególnie wiosną i jesienią.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 27 października 2023 - 13:27

Dzień dobry.
W przyszły piątek lecimy na 6 dni do Katanii. Pierwsze 3 dni w Katanii i 2 w Taorminie. Do Syrakuz chcemy pojechać tylko na jednodniową wycieczkę. Czy warto tam zanocować?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 października 2023 - 09:53

Dzień dobry,

Warto przenocować chociażby po to, aby dodatkowo wybrać się stamtąd pociągiem do Noto. Pociąg na trasie Syrakuzy – Noto jedzie około 40 minut, a Noto to jedno z najciekawszych miast wschodniej Sycylii.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Wiola 14 września 2023 - 15:57

za każdym razem kiedy wybieram sie w podróż do Włoch (które uwielbiam!), pierwsze co robię, to sprawdzam polecane przez Ciebie miejsca i atrakcje – wszystko świetnie i praktycznie opisane.

pozdrawiam z goracej i urokliwej Taorminy! 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 września 2023 - 11:34

Bardzo dziękuję za miły komentarz! 🙂

Życzę udanego pobytu w Taorminie! 🙂
Łukasz

Odpowiedz
Jacek 12 września 2023 - 14:22

witam
Wybieramy się w styczniu na cały tydzień to Katanii jako pkt. wypadowy. Czy możemy spodziewać się jakiś utrudnień w komunikacji ? (planujemy zwiedzić też Taorminę , Syrakuzy, może wypad na jeden dzień do Palermo ) Wjazd na Etnę? nie wiem czy działa to cały rok Czy jest coś co nazywa się „karta turysty” na 3/5 dni gdzie mam w cenie komunikację , zniżki do muzeów , atrakcji turystycznych.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 września 2023 - 10:55

Dzień dobry,

Lotnisko w Katanii po pożarze już funkcjonuje względnie normalnie. Pewnie do stycznia sytuacja będzie jeszcze bardziej unormowana.

Nie ma żadnej karty dla turystów. Palermo wydaje mi się trochę daleko jak na jednodniową wycieczkę. Bliżej jest dużo ciekawych miejsc: Taormina, Etna, Katania, Syrakuzy, Noto, Ragusa… Polecam też zwolnić tempo i czerpać z sycylijskiego dolce vita, a nie gonić od miasteczka do miasteczka 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paulina 1 listopada 2023 - 21:01

właśnie wróciliśmy z Katanii i mnie niestety nie porwała ? to mój pierwszy raz we Włoszech i czuję się rozczarowana… zabytki odrapane, wszędzie Brudno,walające się śmieci, pety, zapach moczu ?.. byliśmy też w Syrakuzach tak trochę czyściej. Jak jest w Mediolanie/ okolice Como ? też śmieci ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 listopada 2023 - 09:46

Hej Paulina,

Doskonale Cię rozumiem. Sycylia taka właśnie jest, a już Katania i Palermo szczególnie. Dlatego w artykule polecam, aby w Katanii wybierać nocleg w ścisłym centrum miasta – tam jest jeszcze czysto.

Jezioro Como, to jest zupełnie inny świat. Całkowite przeciwieństwo Sycylii, zresztą zobacz do mojego artykułu i zdjęć:

https://www.kierunekwlochy.pl/jezioro-como-wlochy/

Mediolan jak każde duże miasto – mimo, że bogaty i zadbany – też bywa różny, zależy od dzielnicy. Natomiast bardzo Ci polecam Citta Alta w Bergamo, czyli nocleg na położonym na wzgórzu starym mieście. W tym artykule znajdziesz szczegóły:

https://www.kierunekwlochy.pl/bergamo-wlochy/

Bergamo to dobra baza wypadowa do codziennych wycieczek pociągiem nad jezioro Como czy do Mediolanu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 17 lipca 2023 - 08:52

dzień dobry ,czytam wasz przewodnik i jest super pomocny. według niego byłam już w Bari. a teraz wybieram sie do Katani ,tylko nie widzę opisu gdzie w pobliżu katani jest jakaś fajna plaza i jak do niej dojechać ? będę wdzięczna za pomoc ,dziękuję Monika

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 lipca 2023 - 14:45

Dzień dobry,

Dziękuję za miłe słowa. Wbrew pozorom ładna jest plaża przy samym lotnisku w Katanii – dojedziesz tam autobusem komunikacji miejskiej z Piazza Borsellino. Natomiast w centrum Katanii jest port, więc tam nie ma co szukać plaż. Na północ od miasta wybrzeże jest raczej skaliste, chociaż z wyjątkami.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Irmina 3 maja 2023 - 18:15

Wróciłam ponownie do tego bloga. Pomocny był przy wycieczce do Rzymu, plan zwiedzania ułożyłyśmy według cennych wskazówek, Teraz czas na Katanię.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 19:40

Dziękuję za komentarz. Bardzo mi miło! 🙂

Życzę udanej podróży na Sycylię!

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aneta 28 lutego 2023 - 11:57

Od wczoraj czytam Twojego bloga. Jestem zachwycona ilością porad i konkretów, bez żadnych ogólników i banałów. Napisz proszę jak zaplanowałbyś 4 dni na Sycylii. Lądujemy w Katanii w połowie kwietnia. Na leżenie na plaży będzie za zimno. Myślimy o Taorminie, Katanii i Palermo. Czy taki plan nie jest zbyt intensywny?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 lutego 2023 - 12:23

Na pewno przy 4-dniowym pobycie nie ma sensu jechać do Palermo. Sama wschodnia Sycylia oferuje mnóstwo atrakcji. Pierwsze dwie noce spędziłbym w Taorminie (najlepiej prosto z lotniska pojechać tam bezpośrednim autobusem Interbus / Etna Transporti). Potem trzecia noc może w Syrakuzach? Można tam dojechać pociągiem regionalnym bezpośrednio z Taorminy. I na koniec ostatnia noc w Katanii żeby być już bliżej lotniska.

Co do plażowania. Na kąpiele na pewno będzie za zimno. Ale w kwietniu przyjemnie się odpoczywa na plaży. Zdarzają się tak ciepłe dni, że można się nawet poopalać 😉

Odpowiedz
Kasia 17 lutego 2023 - 18:47

Zastanawiam się czy Katania na 4 dni to dobry pomysł, czy może lepiej podzielić pobyt na przykład na 2 dni w Katanii i 2 w Syrakuzach? Chcemy trochę zwiedzać, spacerować wieczorami ale rano odpoczywać na plaży.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 lutego 2023 - 20:33

W centrum Katanii nie ma plaży. Na plażę trzeba dojechać autobusem komunikacji miejskiej na przykład niedaleko lotniska. Polecam zacząć od Taorminy i tam zostać 3 noce. To najpiękniejsze miasteczko Sycylii, ma też ładne plaże. Natomiast na ostatni pełny dzień pobytu (i noc) przenieść się do Katanii (potem będzie już blisko na lotnisko).

Tutaj znajduje się nasz przewodnik po Taorminie, są też zdjęcia plaż: https://www.kierunekwlochy.pl/taormina-wlochy/

Odpowiedz
Tomasz Preisner 6 stycznia 2023 - 09:36

Znakomity artykuł. Konkretny, bez lania wody. Dzięki za wszystkie polecajki kulinarne w Katanii i wskazówki jak dojechać z lotniska. Takie praktyczne sprawy są często ważniejsze niż szczegółowy opis katedry czy innego zamku 😉

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 stycznia 2023 - 11:53

Dziękuję za miły komentarz. Cieszę się, że artykuł się przydał! 🙂

Odpowiedz
Karolina 24 czerwca 2022 - 23:48

Właśnie szukałam miejsca na krótkie wakacje, wybrałam Katanie ale nie byłam jej pewna po twoim artykule się zakochałam i bardzo się cieszę że zdecydowałam się na to miejsce.
Pozdrawiam☺️

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lipca 2022 - 11:51

Dziękuję! Bardzo się cieszę, że mój artykuł Ci się przydał i przepraszam, że dopiero teraz zatwierdzam komentarz (dopiero wróciliśmy z Włoch i nadrabiam zaległości). Pozdrawiam i życzę kolejnych włoskich podróży 🙂

Odpowiedz
Małgorzata 9 maja 2022 - 21:25

Dziękuję za artykuł – bardzo pomógł ☺️ A za polecenie U SAPURITU macie 100 punktów!!! Rewelacyjne jedzenie i obsługa!!! Dziękuję ☺️

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 maja 2022 - 21:41

Dziękuję. Turyści do „U Sapuritu” raczej nie docierają, a warto 🙂 Pozdrawiamy!

Odpowiedz
Ania 17 kwietnia 2022 - 14:59

Podpowiecie która plaża jest najładniejsza i jak na nią dojechać z Katanii? Czy poza sezonem plaże są płatne?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 kwietnia 2022 - 18:47

Ładne są plaże – tu zaskoczenie – przy samym lotnisku. Wpisz w google maps „Le Piramidi Beach” albo „Lido Original Cucaracha”. Kawałek na południe od tych plaż są dwa większe bezpłatne odcinki plaży. Dojedziesz tam zwykłym autobusem miejskim linii „D” chociażby z Piazza Borsellino. Tutaj jest rozkład jazdy oraz mapa kursowania tej linii: https://www.amts.ct.it/mappa-delle-linee?percorso=D

Odpowiedz
Aneta i Jacek 14 kwietnia 2022 - 15:08

Wasz blog to skarbnica wiedzy. Właśnie wróciliśmy z mężem z Katanii. Wszystko robiliśmy według Waszych wskazówek. Odwiedzaliśmy te same restauracje, jedzenie było fenomenalne. Niestety nocleg mieliśmy inny niż Wy, ponieważ rezerwowalismy dużo wcześniej sugerując się innym blogiem, ale tez był w porządku. Tylko dalej od centrum i bez takiego widoku. Pozdrawiamy Was serdecznie z Warszawy i dziękujemy, że tak rzetelnie relacjonujące swoje podróże.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 kwietnia 2022 - 17:23

Dziękuję, bardzo nam miło. Pozdrawiamy! 🙂

Odpowiedz