Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Taormina

0 15

Taormina nazywana jest „rajem na ziemi” albo „perłą Sycylii”. To niewątpliwie najbardziej prestiżowy i luksusowy kurort na całej wyspie. Miasto leży na zboczu wzgórza Monte Tauro. Z jednej strony widać stąd dymiącą Etnę, a z drugiej Morze Jońskie. Przepiękne plaże, lazurowa woda, soczysta zieleń, góry i morze – to wszystko sprawia, że każdego roku przyjeżdżają tutaj tłumy turystów, a swoje rezydencje mają tutaj zamożni mieszkańcy Europy. Goethe napisał o Taorminie: „To największe dzieło sztuki i natury”.

 

Położenie Taorminy jest bardzo malownicze. Uliczki spacerowe biegnąc pomiędzy winnicami. Powstaje tutaj wspaniałe sycylijskie wino, którego koniecznie należy spróbować w lokalnych barach lub sklepach z tutejszymi produktami. Pomiędzy winnicami i kamiennymi budynkami znajdują się okazałe wille. Głównie są to rezydencje bogaczy, ale niektóre domy można wynająć na wakacje.

 

Którakolwiek z tutejszych willi z basenami dla większości turystów byłaby pewnie spełnieniem marzeń. Tutejsze kamienice, pałace i domy położone są na wzgórzach lub wysuniętych w głąb morza cyplach, wśród śródziemnomorskiej zieleni, kolorowych krzewów i palm. Większość basenów zbudowana jest w ten sposób, że leżąc w nich doskonale widać morze i linię wybrzeża. Po kamiennych schodkach schodzi się na plaże. Kilkadziesiąt metrów od brzegu, w płytkiej wodzie zakotwiczone są łodzie i jachty zamożnych Włochów oraz turystów z Europy. Taormina wydaje się być idealnym miejscem do błogiego życia. Nic tutaj nie sugeruje, że jesteśmy na Sycylii, regionie uznawanym za jeden z najbiedniejszych w Europie, będący ponadto kolebką brutalnej mafii. Czyżby nawet mafia miała swój raj na ziemi?

 

Najwspanialsza w całym miasteczku jest tutejsza plaża. Wybrzeże jest skalisto żwirowe i nie ma tu tak jasnego piasku jak na północnym wybrzeżu Sycylii. W niczym to jednak nie przeszkadza. Plaże są bajecznie piękne. W centrum miejscowości znajdują się trzy zatoczki. Pierwsze dwie zatoki oddziela od siebie w naturalny sposób Isola Bella. Jest to niewielka, zalesiona wyspa, na której znajdują się dwie albo trzy wille z basenami. Co ciekawe na wyspę można przejść pieszo, częściowo tylko mocząc nogi w morzu. Część turystów wykorzystuję tę możliwość i rozkłada swoje ręczniki u podnóża Isola Bella.

 

Trzecia zatoka oddzielona jest od dwóch poprzednich skalistym cyplem. On także jest zabudowany willami z basenami, ale można po nim spacerować. Najodważniejsi plażowicze skaczą ze skalistego cypla wprost do morza. Niestety na trzeciej zatoczce dominują głównie hotele, restauracje tuż przy morzu i płatne leżaki. Jest to mekka dla bogatych turystów, ale obok wystającego w głąb morza cypla znajduje się około 200 metrowy bezpłatny odcinek – częściowo jest to plaża żwirowa, a częściowo skalista. Osoby ceniące sobie nieco spokoju – a takich tutaj nie brakuje – przybywają na plażę zaraz po śniadaniu aby zająć sobie na wyłączność jeden z wielkich kamieni zanurzonych w morzu. Opalanie się w takim miejscu jest bardzo przyjemne, a przy tym mamy gwarancję, że nikt nie rozłoży się zaraz obok sypiąc w nas piaskiem.

 

Tuż przy plaży stoją dwu albo trzypiętrowe eleganckie hotele z balkonami z widokiem na morze. Plaże są strzeżone przez ratowników morskich. Miejsce do kąpieli jest oddzielone czerwonymi bojami od strefy gdzie przycumowane są łodzie i motorówki. Leżąc tutaj możemy podziwiać przeźroczystą, turkusową wodę, przepiękne majestatyczne skały i intensywną zieleń. Gdzieniegdzie na morzu znajdują się – jakby porozrzucane – skały, zarówno większe jak i mniejsze. Na te większe niektórzy próbują się wspinać i następnie skaczą do morza. Na tych mniejszych można się opalać. Widok krajobrazu jest tutaj niezapomniany.

 

Taormina to nie tylko zieleń, plaże i skały zatopione w morzu. To także zabytki. Do najciekawszych należą ruiny świątyni Wenus (bogini miłości) i położone w pobliżu ruiny amfiteatru.

 

Miasteczko jest nie tylko rajem dla wczasowiczów, ale także dla amatorów fotografii. Pomiędzy eleganckimi willami skrywają się kolorowe domki z równie kolorowymi okiennicami i z pięknymi ogrodami. Rosną tu drzewa pomarańczy, palmy i kaktusy. Krystalicznie czysta woda pomiędzy skałami, a zielenią jest także niezapomnianym pejzażem. Gdy znudzi nam się Taormina (co chyba jednak nie jest możliwe), warto wybrać się do pobliskich wodospadów Gole Alcantara. Zielona woda płynie tam pomiędzy wysokimi skałami. Jest także niewielka piaszczysta plaża.

 

Sama Taormina od wiosny do końca września tętni życiem także w nocy. W okolicach wybrzeża do późnych godzin czynne są niewielkie restauracje, bary, puby i kluby. Na ulicach i placach organizowane są różne rodzaju koncerty i występy. Na plażach organizowane są dyskoteki. Największą popularnością jednak cieszą się imprezy przy hotelach i willach, które mają do dyspozycji nadmorski basen. Wszyscy tańczą wokół basenu przy muzyce na żywo, od wody odbijają się kolorowe światła i lasery, a w barze można kupić kolorowe drinki z parasolkami. Najlepsze imprezy w Taorminie – co nie jest tajemnicą – często po północy przenoszą się do basenu lub na plażę!

Położenie

Taormina położona jest w północnej części wschodniego wybrzeża Sycylii, w pobliżu Mesyny, do której dopływa większość promów łączących kontynentalne Włochy z wyspą. Miasto zbudowane jest na stromym górskim wzniesieniu ciągnącym się od plaży. Pod miastem przebiegają dwie nitki tunelu autostradowego o długości 1,6 km. Jest to płatna autostrada A18, którą dotrzemy tu najszybciej.

 

Miasto ma około 9 tys. mieszkańców. W sezonie wakacyjnym liczba ta wzrasta kilkukrotnie. W pobliżu znajduje się słynny wulkan Etna.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Plaża w Taorminie

przepiękne plażowe zatoczki otoczone zielenią i kurortową zabudową przyciągają turystów z całej Europy. Wokół rosną palmy, woda w tym miejscu ma lazurowy kolor, a w morzu zatopione są większe i mniejsze skały. Część plaży – co we Włoszech oczywiste – jest zagospodarowana, ale jest też duża część bezpłatna. Niektórzy ze skał skaczą do wody, inni spacerują po wyspie Isola Bella (rezerwat przyrody).

stare miasto

wąskie uliczki, przepiękne fasady kamienic, niewielkie place i zakątki – to wszystko zachęca do spokojnych spacerów po historycznym centrum Taorminy. Miasteczko jest czyste i zadbane, budynki i skwery ozdobione są kolorowymi kwiatami, wokół rosną śródziemnomorskie drzewa. W ciągu dnia ruch jest tu niewielki. Warto wstąpić do baru na kawę lub lokalne wino.

wulkan Etna

będąc na wakacjach w Taorminie nie sposób zapomnieć o wulkanie Etna. Wulkan góruje nad miastem, ale dojazd do niego wymaga okrężnej drogi (około 60 km w jedną stronę). Etna nie raz sprawiała Sycylijczykom kłopoty, ale też jest miejscem wypraw wielu turystów. Należy jednak pamiętać, że to ciężka wspinaczka i wycieczka możliwa w zależności od warunków atmosferycznych.

Gole Alcantra

to znajdujący się 20 km od Taorminy zespół wodospadów pomiędzy skałami. Można tam spacerować po specjalnie wytyczonej trasie o długości około 1 km.

HISTORIA

Taormina została założona w IV w. p.n.e. na stokach Gór Pelorytańskich. Najwyższy punkt miasta znajdował się na wysokości około 260 m. n.p.m. Cała zabudowana zwrócona była w stronę Morza Śródziemnego. Dziś możemy podziwiać średniowieczne centrum wokół którego w XX w. powstała elegancka zabudowa hotelowa wraz z restauracjami i apartamentami na wynajem.

Komunikacja

Jak dojechać do Taorminy

Do Taorminy można też dotrzeć komunikacją publiczną. Przyjeżdżają tutaj autobusy z Katanii oraz z lotniska w Katanii. W 2013 r. istniały kursy bezpośrednie pomiędzy lotniskiem, a Taorminą. Czas podróży wynosił około 1,5 godziny. Do miasta dojeżdżają również autobusy z Mesyny, która jest głównym łącznikiem pomiędzy Sycylią, a kontynentalną częścią Włoch.

 

Taormina jest położona bezpośrednio przy autostradzie A18 (droga w dwóch nitkach tuneli przechodzi pod miastem).

Miasta partnerskie

  • Taormina nie posiada miast partnerskich.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy