Wenecja Eugenejska -> Opłata za wstęp do Wenecji. Bilety do Wenecji wchodzą w życie!

Opłata za wstęp do Wenecji. Bilety do Wenecji wchodzą w życie!

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 2,8 tysięcy wyświetleń
Opłata za wstęp do Wenecji. Bilety do Wenecji wchodzą w życie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jest już pewne, że od 2024 r. zacznie obowiązywać opłata za wstęp do Wenecji. Bilety do Wenecji były planowane już od 2019 r., ale wprowadzenie tego pomysłu w życie regularnie odkładano na później. Wenecka Rada Miasta wciąż nie miała dobrego pomysłu, jak to rozwiązanie powinno wyglądać w praktyce. Teraz wiadomo już znacznie więcej, a niebawem zostanie uruchomiona specjalna aplikacja, w której będzie można kupować bilety do Wenecji.

Wprowadzenie opłat w teorii ma zmniejszyć natłok turystów w najbardziej kluczowych momentach, czyli w weekendy i święta, a także w lipcu i w sierpniu. Miasto co roku odwiedza ponad 30 milionów turystów. Zdarzają się dni, gdy do Wenecji przyjeżdża 125 tys. turystów w ciągu jednego dnia. Zdecydowania większość z nich odwiedza Wenecję na kilka godzin, spacerując wokół najważniejszych placów, mostów i zabytków i nie zostaje w mieście na noc.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

„Jednodniowi turyści” powodują w Wenecji sporo problemów, kosztów i uciążliwości dla mieszkańców. Natomiast niekoniecznie przekłada się to na zyski dla miasta. Tramwaje wodne są zatłoczone, a życie w Wenecji dla jej mieszkańców stało się nieznośnie drogie. Dlatego Wenecja stanie się pierwszym dużym miastem na świecie, w którym zacznie obowiązywać opłata za wstęp.

Bilety do Wenecji. Kogo dotyczy opłata za wstęp do Wenecji oraz od kiedy obowiązuje?

Mimo, że ostateczne szczegóły dopiero zostaną ogłoszone, to już wiadomo całkiem sporo:

  • Bilety do Wenecji zaczną obowiązywać od wiosny 2024 r.
  • Opłata za wstęp do Wenecji dotyczyć będzie tylko „jednodniowych turystów”.
  • Zwolnieni z opłaty będą turyści, którzy zostają w Wenecji na noc oraz oczywiście mieszkańcy, pracownicy i studenci, którzy codziennie muszą przyjeżdżać do Wenecji.
  • Ponadto bilet do Wenecji nie będzie obowiązywał dzieci do 14 roku życia.
  • Opłatę za wstęp do Wenecji uiszczać się będzie w specjalnej aplikacji. Następnie wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać w przypadku kontroli.
  • Ponadto opłat nie będą uiszczać mieszkańcy regionu Wenecja Euganejska (wł. Veneto), ale będą oni musieli rejestrować się w aplikacji.

Ile wynosić będzie opłata za wstęp do Wenecji?

W pierwszym okresie wdrażania tego rozwiązania, będzie to 5 euro. Później według zapowiedzi ma to być od 3 do 10 euro.

Opłata ma rosnąć do 10 euro w dniach, w których w Wenecji spodziewanych jest najwięcej turystów. Chodzi o ograniczenie tłumów w mieście i na wyspach laguny weneckiej w okresie najwyższego sezonu turystycznego.

Uregulowanie ruchu turystycznego jest w niektórych okresach konieczne, ale nie oznacza to zamknięcia miasta. Wenecja zawsze pozostanie otwarta dla wszystkich.

napisał na portalu X (dawniej twitter) Luigi Brugnaro, burmistrz Wenecji.

Od kiedy będzie obowiązywać opłata za wstęp do Wenecji?

Opłata za wstęp do Wenecji prawdopodobnie będzie obowiązywała od kwietnia lub od maja 2024 r. Ostateczna data nie jest jeszcze znana.

Jaka kara grozi za brak biletu do Wenecji?

Według wstępnych zapowiedzi przedstawicieli Rady Miasta mandat za brak uiszczenia opłaty za wstęp do Wenecji będzie wynosił od 50 euro w górę.

Powyższy artykuł będzie aktualizowany wraz z pojawianiem się kolejnych informacji w sprawie opłaty za wstęp do Wenecji.

Zobacz także moje inne przewodniki i artykuły o Wenecji

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych i swoich praw znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuję Czytaj więcej