Strona główna -> Wenecja Eugenejska -> Tramwaje wodne w Wenecji i ceny biletów na vaporetto w 2023 r.

Tramwaje wodne w Wenecji i ceny biletów na vaporetto w 2023 r.

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 190 komentarzy 206,4 tysięcy wyświetleń
tramwaje wodne w Wenecji i ceny biletów na vaporetto w 2023 r., na zdjęciu widok z mostu Rialto (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tramwaje wodne w Wenecji czyli vaporetti to najbardziej popularny, wygodny i unikalny system komunikacji publicznej w mieście. W Wenecji zamiast ulic są kanały, a zamiast jeżdżących po ulicach autobusów – pływają tramwaje wodne. To dla wielu oczywiste banały, ale podczas pierwszej wizyty w Wenecji wiele spraw nie jest tak oczywistych. Z tego przewodnika dowiesz się ile aktualnie kosztują bilety na tramwaje wodne w Wenecji, jakie bilety najbardziej opłaca się kupować, jakie są zniżki dla dzieci i jak dopłynąć do najpopularniejszych wśród turystów miejsc i wysp laguny weneckiej.

Poniższy artykuł powstał wiele lat temu, ale regularnie jest aktualizowany i rozbudowywany. Mój przewodnik uwzględnia znaczące podwyżki cen biletów, które zostały wprowadzone w Wenecji w od dnia 1 lipca 2022 r., a także zmiany w funkcjonowaniu niektórych linii, które weszły w życie od kwietnia 2023 r.

Istnieje 19 regularnych linii tramwajów wodnych w Wenecji, ale turysta na początek powinien wiedzieć o kilku podstawowych.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Jeśli planujesz podróż do Wenecji zobacz także na mój bardzo rozbudowany artykuł Wenecja w 4 dni oraz polecane noclegi w Wenecji, gdzie opisuję wyjątkowe miejsca na każdą kieszeń (w tym także z parkingiem).

Tramwaje wodne w Wenecji – podstawowe informacje

tramwaj wodny w Wenecji na Canale Grande (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
tramwaj wodny w Wenecji na Canale Grande (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Główne przystanki vaporetto znajdują się przy dworcu kolejowym Venezia S. Lucia, przy Piazzale Roma, który jest komunikacyjnym sercem miasta i przy najważniejszych zabytkach miasta takich jak Most Rialto, czy Plac św. Marka. Tramwaje wodne to także najlepszy sposób, aby dotrzeć na inne wyspy laguny weneckiej, chociażby na kolorową wyspę Burano, do Murano, które słynie z produkcji szkła lub na Lido di Venezia, gdzie odbywa się słynny Festiwal Filmowy, a na co dzień to miejsce idealne na wypoczynek na plaży.

Tramwaje wodne w Wenecji w godzinach szczytu na najpopularniejszych liniach kursują co 10-20 minut. Przemieszczają się nimi zarówno turyści jak i mieszkańcy Wenecji oraz pracownicy hoteli, restauracji, sklepów, komisariatów czy urzędów publicznych.

przystań tramwajów wodnych na weneckiej wyspie Burano (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
przystań tramwajów wodnych na weneckiej wyspie Burano (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tramwajami wodnymi oraz komunikacją publiczną w Wenecji zarządza miejska spółka ACTV. Jej zielono niebieskie logo znajduje się na wszystkich tramwajach wodnych.

Przy każdej stacji tramwaju wodnego znajduje się informacja o liniach, które z niego odpływają i rozkład rejsów. Przy najbardziej obleganych przystankach są też elektroniczne tablice z informacją za ile minut możesz spodziewać się poszczególnych łodzi. Jednak o ile elektroniczne wyświetlacze są bardzo pomocne, to zagmatwane rozkłady rejsów już mniej. My częściej korzystamy z aplikacji google maps, która w Wenecji sprawdza się bardzo dobrze. Poza tym ta aplikacja jest rekomendowana przez ACTV, czyli miejskiego operatora tramwajów wodnych.

Przystanki tramwajów wodnych znajdują się na pływających pomostach. Dzięki temu z tramwaju za każdym razem można równie łatwo wysiąść, niezależnie od poziomu wody w Wenecji.

Ceny biletów na tramwaje wodne w Wenecji w 2023 r.

widok z tramwaju wodnego na Canal Grande, komunikacja miejska w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z tramwaju wodnego na Canal Grande, komunikacja miejska w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Aktualne w 2023 r. ceny biletów na tramwaje wodne vaporetto w Wenecji:

  • 9,50 euro – jednorazowy bilet na tramwaje wodne w Wenecji ACTV ważny 75 minut;
  • 25,00 euro – bilet na tramwaje wodne ACTV ważny 24 godziny od pierwszego skasowania;
  • 35,00 euro – bilet na tramwaje wodne ACTV ważny 48 godzin od pierwszego skasowania;
  • 45,00 euro – bilet na tramwaje wodne ACTV ważny 72 godziny od pierwszego skasowania;
  • 65,00 euro – 7-dniowy bilet na tramwaje wodne.

Porada praktyczna: bilety ważne są od momentu skasowania. Czyli – przykładowo – jeśli 24-godzinny bilet skasujesz o godzinie 17:00, to będzie on ważny do godziny 16:59 kolejnego dnia.

W ramach biletu – zgodnie z regulaminem – można mieć ze sobą jeden bagaż, którego suma trzech boków nie przekracza 150 cm. W praktyce mało kto się tym przejmuje. Jeśli masz więcej bagaży, zapytaj w punkcie sprzedaży biletów czy konieczne będzie wniesienie dodatkowej opłaty.

Porada praktyczna: jeśli zamierzasz pływać więcej niż dwa razy w ciągu dnia, to najbardziej opłaci sie bilet 24-godzinny.

Zniżki dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych

w tramwajach wodnych w Wenecji dzieci poniżej 6 roku życia podróżują bezpłatnie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w tramwajach wodnych w Wenecji dzieci poniżej 6 roku życia podróżują bezpłatnie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dzieci poniżej 6 roku życia podróżują bezpłatnie. Dzieci powyżej 6 roku życia płacą pełną cenę. Przystanki tramwajów wodnych ACTV przystosowane są dla dzieci w wózkach.

Dzieci i młodzież w wieku od 6 do 29 lat mogą wykupić promocyjny bilet 3-dniowy ACTV + Rolling Venice w cenie 33 euro. Bilet ważny jest 72 godziny od momentu pierwszego skasowania, a karta Rolling Venice upoważnia do zniżek w wielu miejscach.

Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim płacą 1,50 euro, a bilet jest ważny przez 75 minut od pierwszego skasowania, podczas którego pasażer może korzystać ze wszystkich linii ACTV z wyłączeniem linii Alilaguna, linii ACTV 16, 19, 21 i trasy do kasyna. Możliwy jest także bezpłatny wstęp dla osoby towarzyszącej osobie niepełnosprawnej.

Ważna uwaga: powyższe ceny i bilety całodzienne nie obowiązują na trasach z/na lotnisko Marco Polo w Wenecji. Inne zasady obowiązują także na liniach 16, 19 i 21 oraz na linii do kasyna.

Gdzie kupić bilety na tramwaje wodne w Wenecji?

tramwaje wodne w Wenecji linii 1 pływają po Canale Grande zatrzymując się na każdej przystanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
tramwaje wodne w Wenecji linii 1 pływają po Canale Grande zatrzymując się na każdej przystanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bilet na tramwaj wodny możesz kupić między innymi w:

  • kasach przy najważniejszych przystaniach;
  • samoobsługowych automatach, które znajdują się na wielu przystaniach (można płacić kartą lub gotówką);
  • kioskach;
  • punktach informacji turystycznej;
  • oficjalnej, rekomendowanej aplikacji AVM Venezia Official App.

Ponadto jeśli zdecydujesz się na instalację aplikacji AVM Venezia Official App, możesz też sprawdzać w niej rozkład rejsów i możliwe połączenia.

Jeśli przyjeżdżasz do Wenecji samochodem lub autobusem, to przy Piazzale Roma znajduje się duży punkt informacji turystycznej, w mapach google oznaczony jako Venezia Piazzale Roma IAT. Tam od razu możesz kupić bilety na tramwaje wodne w Wenecji albo kartę Venezia Unica.

Mapa linii – tramwaje wodne w Wenecji

Poniżej zamieściłem aktualną na 2023 r. mapę linii tramwajów wodnych w Wenecji. Natomiast plik w wysokiej rozdzielczości do wydrukowania znajdziesz tutaj (PDF 1,38 MB).

Wenecja - mapa linii tramwajów wodnych (źródło: ACTV Venezia)
Wenecja – mapa linii tramwajów wodnych (źródło: ACTV Venezia)

Należy pamiętać, że w sezonie wakacyjnym i w godzinach szczytu przystanie bywają zatłoczone. Wówczas istnieje ryzyko, że nie uda Ci się wsiąść do pierwszego tramwaju, który podpłynie. Wtedy musisz czekać na kolejny, który powinien pojawić się za kilka lub kilkanaście minut.

Podczas jednodniowej wycieczki do Wenecji z punktu widzenia turystycznego kluczowe są następujące przystanie tramwajów wodnych:

  • Ferrovia – przy dworcu kolejowym Venezia S. Lucia;
  • Piazzale Roma – plac przy którym znajduje się dworzec komunikacji miejskiej i międzymiastowej oraz wielopoziomowe parkingi dla samochodów;
  • Most Rialto – jeden z symboli Wenecji;
  • San Marco – przystań w bliskiej odległości od Placu św. Marka, czyli serca Wenecji;
  • Salute – przystań po drugiej stronie Canal Grande, przy Bazylice Santa Maria della Salute;

Jeśli zostajesz w Wenecji na dłużej, warto wybrać się także na okoliczne wyspy. Najważniejsze przystanki to: Murano Colonna, Murano Faro, Burano, Torcello i słynne z piaszczystych plaż Lido di Venezia.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Jak dopłynąć w poszczególne miejsca?

wnętrze weneckiego vaporetto, czyli tramwaju wodnego (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wnętrze weneckiego vaporetto, czyli tramwaju wodnego (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W trakcie przemieszczania się po Wenecji korzystaj z aplikacji mapy google albo z oficjalnej aplikacji AVM Venezia Official App. ACTV zadbało o to, aby dane w Google Maps były aktualne i zazwyczaj bardzo poprawnie pokazują, którym tramwajem wodnym dopłynąć i za ile minut należy spodziewać się łodzi.

Jak dopłynąć z Piazzale Roma na Plac św. Marka?

tramwaj wodny linii 1, który zatrzymuje się na każdej przystani przy Canale Grande (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
tramwaj wodny linii 1, który zatrzymuje się na każdej przystani przy Canale Grande (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piazzale Roma to komunikacyjne serce Wenecji. To w tym miejscu zatrzymują się autobusy, a wokół placu oraz w bliskim jego sąsiedztwie znajdują się wielopoziomowe parkingi.

Z Piazzale Roma na Plac św. Marka możesz dopłynąć tramwajem wodnym (vaporetto) linii 1 lub linii 2.

Linia numer 1 to najwolniejszy z tramwajów wodnych, który kursuje od Piazzale Roma przez wszystkie przystanki Canale Grande, wzdłuż wybrzeża San Marco i na Lido do Venezia. Płynąc tym tramwajem możesz podziwiać cały Canal Grande. Linia jest jednak zatłoczona. Spróbuj stanąć przy burcie, aby mieć świetną pozycję do pamiątkowych zdjęć. Skorzystaj z tej linii także wtedy, gdy z Wenecji chcesz się dostać na Lido.

Natomiast linia numer 2 to najszybsza linia kursująca pomiędzy Piazzale Roma, a Piazza San Marco. Nad Canalem Grande tramwaj zatrzymuje się tylko 6 razy, a potem także płynie na Lido.

Jak dopłynąć z Wenecji na wyspę Murano?

widok z vaporetto linii 4.1 na przystań Fondamente Nove, z której odpływają łodzie na wyspę Murano, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z vaporetto linii 4.1 na przystań Fondamente Nove, z której odpływają łodzie na wyspę Murano, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Są dwie najpopularniejsze możliwości, aby dostać się na Murano. Pierwsza to rejs vaporetto linii 3 z Piazzale Roma lub sprzed dworca kolejowego Venezia S. Lucia. Tramwaj wodny zatrzymuje się na obydwu przystaniach, a następnie płynie na Murano zatrzymując się tam na 7 przystaniach. Na Murano możesz wysiąść na pierwszej przystani czyli Colonna.

Druga popularna możliwość to tramwaj wodny linii 4.1. Ten vaporetto opływa Wenecję w ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a następnie płynie na Murano. Możesz do niego wsiąść między innymi na przystaniach San Zaccaria (czyli w pobliżu Placu św. Marka), Arsenale, Giardini, Celestia, Ospedale (czyli sprzed weneckiego szpitala) lub Fondamente Nove (F. Nove). Następnie vaporetto płynie na Murano i zatrzymuje się tam na siedmiu przystaniach.

Ponadto z San Zaccaria szybką linią numer 7 możesz w krótkim czasie dostać się na Murano.

Porada praktyczna: na Murano pływa również linia 4.2. Ma identyczne przystanki, ale płynie wokół Wenecji zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To dobry wybór z Piazzale Roma lub sprzed dworca kolejowego, ale z Placu św. Marka na Murano linią 4.2 płynie się stosunkowo długo.

Jak dopłynąć z Wenecji na Lido di Venezia?

przystań na Lido di Venezia, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
przystań na Lido di Venezia, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Wenecji na Lido di Venezia możesz dopłynąć linią 1 lub linią 2. Obydwie linie pływają przez Canal Grande z tym, że linia 1 zatrzymuje się na wszystkich przystankach, a linia 2 tylko na wybranych (Piazzale Roma, Ferrovia, S. Marcuola, Rialto, San Toma, San Samuele, Accademia, San Marco, San Zaccaria, Giardini).

Ewentualnie na Lido di Venezia pływa też linia numer 6, ale tylko z czterech przystani: Piazzale Roma, Zattere, Giardini i Sant Elena. Linia numer 6 omija Canal Grande.

Na Lido di Venezia pływa też linia numer 8, ale ona jest istotna przede wszystkim dla turystów, którzy na Lido chcą się dostać z wyspy Giudecca.

Jak dopłynąć z Burano na wyspę Torcello?

linia 9 - na zdjęciu - łączy wyspy Burano i Torcello, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
linia 9 – na zdjęciu – łączy wyspy Burano i Torcello, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Burano z Torcello łączy tramwaj wodny linii numer 9. Pływa średnio co 30 minut.

Jak dopłynąć z Wenecji do Chioggii?

Chioggia, wybrzeże Adriatyku, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Chioggia, wybrzeże Adriatyku, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nie ma bezpośredniego połączenia. Najpierw trzeba popłynąć z Wenecji na Lido di Venezia (na przykład tramwajem wodnym linii 1, 2 lub 8). Następnie Lido di Venezia z Chioggią łączy tramwaj wodny linii 11.

Jak dopłynąć z Punta Sabbioni do Wenecji?

tramwaj wodny ACTV z Punta Sabbioni do Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
tramwaj wodny ACTV z Punta Sabbioni do Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Punta Sabbioni do Wenecji pływają tramwaje wodne linii 14 oraz linii 15. Linia 15 to bezpośrednie połączenie natomiast linia 14 zatrzymuje się po drodze na Lido di Venezia.

Ponadto połączenia z Punta Sabbioni do Wenecji obsługują też prywatni przewoźnicy, a ich bilety często są sporo tańsze. Szczegółowo o tym pisałem w poniższym artykule:

Punta Sabbioni jest szczególnie istotnym przystankiem dla osób wypoczywających w kurortach Lido di JesoloCaorleBibione, czy Lignano, które planują jednodniową wycieczkę do Wenecji. Najłatwiej podjechać samochodem do Punta Sabbioni i stamtąd rozpocząć podróż tramwajem wodnym do Wenecji. Większość parkingów w Punta Sabbioni kosztuje 7 euro za cały dzień w okresie letnim i 5 euro za cały dzień po sezonie.

Porada praktyczna: w Punta Sabbioni parkingi są od trzech do pięciu razy tańsze niż parking w Wenecji. Ponadto tramwaj wodny z Punta Sabbioni płynie od razu w okolice Placu św. Marka.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Komunikacja miejska w Wenecji – statki innych przewoźników

Po lagunie weneckiej pływają też inni operatorzy. Poniżej znajdziesz informację o dwóch popularnych przewoźnikach, z których usług także miałem okazję skorzystać.

Statki Alilaguna

statek Alilaguna, komunikacja miejska w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
statek Alilaguna, komunikacja miejska w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Statki Alilaguna, których bardzo wiele pływa po weneckich kanałach należą do konkurencyjnej firmy. Nie należy ich mylić z ofertą ACTV. Alilaguna pływa przede wszystkim do lotniska Marco Polo, do terminalu portowego, do centrum Wenecji, na Lido, Murano i Punta Sabbioni.

Statki Il Doge di Venezia

statek z Punta Sabbioni do Wenecji przewoźnika Il Doge di Venezia
statek z Punta Sabbioni do Wenecji przewoźnika Il Doge di Venezia

Na weneckiej lagunie obecne są także statki Il Doge di Venezia. Firma specjalizuje się m.in. w połączeniach pomiędzy Punta Sabbioni, a Wenecją oraz – w sezonie letnim – organizuje wycieczki na najpiękniejsze wyspy laguny.

Najpopularniejsze rejsy organizowane przez Il Doge di Venezia z wypłynięciem z Wenecji:

  • Statek na wyspy Murano, Burano i Torcello (wycieczka trwa 6 i pół godziny);
  • Statek na wyspy Murano i Burano (ranny lub popołudniowy);
  • Panoramiczny rejs o zachodzie słońca z aperitivo (1 godzina 15 miunt)

Standardowe ceny w Il Doge di Venezia nie uwzględniające rabatu dla naszych Czytelników – wypłynięcie z Wenecji:

  • 30 euro – statek na wyspy Murano, Burano i Torcello (wycieczka trwa 6 i pół godziny);
  • 25 euro – statek na wyspy Murano i Burano (ranny lub popołudniowy);
  • 25 euro – panoramiczny rejs o zachodzie słońca z aperitivo (1 godzina 15 minut).

Dodatkowo Czytelnicy Kierunku Włochy mogą otrzymać 10% rabatu. Aby otrzymać rabat należy:

  1. Wybrać wycieczkę na oficjalnej stronie internetowej Il Doge di Venezia korzystając z tego linku (strona dla Polaków otworzy się w języku angielskim).
  2. W kolejnym kroku, w którym pasażer podaje swoje dane, będzie też miejsce na wpisanie kodu promocyjnego. Należy tam wpisać: WLOCHY10 (wielkimi literami, bez polskich znaków).
  3. Wówczas cena zostanie przeliczona (-10% rabatu).
  4. Następnie należy dokończyć zakup biletu zgodnie z informacjami pojawiającymi się na ekranie.

Tramwaje wodne w Wenecji – co jeszcze warto wiedzieć o vaporetto?

widok z vaporetto linii 1 na Canal Grande, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z vaporetto linii 1 na Canal Grande, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Miejska spółka ACTV organizująca transport na terenie Wenecji działa od 1881 r. Obecnie ACTV posiada 120 pływających pomostów (przystanków) i 19 regularnych linii. Każdego roku ACTV przewozi 95 milionów pasażerów. Dwie najważniejsze miejskie linie to 1 i 2, ale świetnie skomunikowane są poszczególne wyspy laguny, a także miasteczka i przyczółki na zewnętrznym obwodzie laguny. Tramwaje wodne pływają codziennie od 5:00 do 24:00. Na niektórych trasach funkcjonują linie nocne, które działają od północy od 5:00 rano. W szeroko rozumianym sezonie letnim liczba linii i połączeń jest zwiększana.

Jeśli jedziesz do Wenecji sprawdź też ceny gondoli w Wenecji 🙂

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

  • Masz pytania? Napisz komentarz poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Wróć tu na drugi dzień i sprawdź moją odpowiedź (nie czekaj na mailowe powiadomienie o odpowiedzi).
  • Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 56 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
  • Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 126 000 zaangażowanych obserwatorów.
  • Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 100 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

190 komentarzy

katarzyna 15 lipca 2024 - 22:39

dzień dobry, jak najlepiej dotrzeć z lotniska marco polo do punta sabbioni względnie triporte a docelowo do Marina di Venezia?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 lipca 2024 - 11:34

Dzień dobry,
Albo przez Wenecję, czyli autobusem ATVO do Piazzale Roma w Wenecji, a potem vaporetto do Punta Sabbioni albo od drugiej strony czyli autobusami ATVO. Proszę wejść na oficjalną stronę ATVO Veneto (to przewoźnik autobusowy w regionie Veneto) i sprawdzić rozkład jazdy. Latem sezonowo zdarzały się połączenia bezpośrednie z lotniska do Lido di Jesolo (i potem kolejnym autobusem z Lido di Jesolo do Marina di Venezia), ale najwięcej połączeń jest z przesiadką.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sandra 10 lipca 2024 - 21:57

Witam, czy tramwajem nr 14 lub nr 15 z parkingu w Punta Sabbioni dotrę do placu św Marka? Czy konieczna będzie przesiadka?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 lipca 2024 - 12:17

Dzień dobry,
Tak, obydwie linie płyną z Punta Sabbioni na Plac św. Marka, z tym, że linia 14 ma przystanek na Lido di Venezia, a linia 15 płynie bezpośrednio. Linia 14 pływa częściej niż 15 więc mimo tego przystanku po drodze, warto wybrać pierwszy dostępny rejs. Proszę zresztą zobaczyć do mojego artykułu o statkach z Punta Sabbioni do Wenecji – tam jest dużo więcej wskazówek i porad.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 8 lipca 2024 - 11:27

Dzień dobry. Super strona i wiele informacji- dziękuję. Mam pytanie czy opłaca się nam kupować 72h bilet czy lepiej kupować na bieżąco . Na pewno chcemy trafić do Murano Burano no i codziennie bus z Marghera bo tu mamy hotel . Czy ten cały pass czy bilet godzinny pomaga w uniknięciu kolejek do tych vaporetto itp. Naczytałam się że często lepiej iść bo tramwaje są pełne i trzeba czekać na następny . Czy lepiej zakupić te wycieczkę Murano Burano no w get your guide
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 lipca 2024 - 15:28

Dzień dobry,
Jeśli ma Pani zamiar odwiedzić Murano, Burano i Torcello oraz popływać po Canale Grande, to opłaci się kupić przynajmniej bilet 48-godzinny za 35 euro. Natomiast w pozostałe dni można zwiedzać pieszo. Tramwaje wodne są pełne w godzinach szczytu, ale nie na każdej linii. Głównie na linii 1 i 2 jest tłum dlatego polecam aby po Canale Grande przepłynąć się wieczorem, po zmroku, gdy większość turystów wyjeżdża już z Wenecji, a pałace przy Canale Grande nocą wyglądają najbardziej magicznie 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Iwona 24 czerwca 2024 - 22:37

Bardzo dużo przydatnych informacji. Korzystam często i dziękuję za Waszą pracę. Mam jedną uwagę – wg mnie nie ma tramwaju wodnego o nr 11, jadącego do Chioggii. Jest autobus nr 11, w który wsiada się na Lido i przejeżdżając całe Lido można dojechać nim na Pellestrinę i Chioggię. Autobus przejeżdża promem z wyspy na wyspę. Podróż jest długa. Na koniec Pellestriny trwa ponad godzinę. Ale warto, to piękna wyspa ze wspaniałymi plażami i bardzo dobrymi knajpkami. Prawie brak turystów. Widoki o zachodzie słońca to bajka. Mało już jest takich miejsc na Lagunie. Pozdrowienia.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 czerwca 2024 - 22:08

Dzień dobry,
Dziękuję za miłe słowa 🙂 Na pewno był vaporetto numer 11, bo kiedyś nim płynęliśmy. Przy ostatniej aktualizacji tego artykułu, też ten tramwaj wodny jeszcze pływał. Nie wiem co tam się wydarzyło. Może coś zmienili w ostatnim czasie albo autobus tymczasowo jeździ w zastępstwie vaporetto. Jestem teraz na Sardynii, ale po powrocie do Polski sprawdzę i ewentualnie zaktualizuję artykuł. Dziękuję za informację.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Iwona 26 czerwca 2024 - 08:59

.Od 4-5 lat jeżdzę na Pellestrinę i od wtedy jest autobus. Może wcześniej było inaczej. Z Na aktualnym planie komunikacji wodnej też zaznaczony jest autobus. Pozdrowienia i czekam na ciekawostki z Sardynii. Tam jeszcze nie byłam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 czerwca 2024 - 22:23

Dziękuję, pozdrawiamy z Sardynii 🙂
Łukasz

Odpowiedz
Jacek 23 czerwca 2024 - 19:31

Witam. Czy z przystani przy płatnym parkingu Tronchetto zakupię bilety na przejazd Vaporetto i jaką linią dostanę się do Placu Św. Marka i czy należy w drodze powrotnej wsiąść do tramwaju wodnego przy ww. placu czy też można skorzystać z innych miejsc tak na wysokości pomnika Wiktora Emanuela?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 czerwca 2024 - 23:19

Panie Jacku,
Tam jest wszystko świetnie oznakowane – z myślą o turystach, którzy są pierwszy raz w Wenecji. Jest też wielu pracowników obsługi, którzy podpowiadają turystom gdzie iść i którą linię wybrać. Są tam oczywiście kasy biletowe. Do przystani przy Tronchetto podpływa linia 2. Można płynąć w dowolnym kierunku ponieważ linia 2 pływa w koło. Przez Canal Grande aż do Placu św. Marka, a potem wzdłuż wyspy Giudecca wraca na parking Tronchetto. Można też płynąć w drugą stronę. Polecam jednak wybrać kierunek przez Canal Grande.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 16 czerwca 2024 - 15:11

Mam pytanie odnośnie biletów na vaporetto dla dzieci. Syn 3 lipca będzie miał 6 lat. Czy płynąc 1 lipca jest traktowany jeszcze jako 5 latek, czy powinnam dla niego mieć bilet?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 czerwca 2024 - 21:38

Tak, syn pływa za darmo do szóstych urodzin, czyli jeszcze 1 lipca może płynąć bez biletu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Roman 12 czerwca 2024 - 23:47

Dziękuję za ciekawy ale bardzo praktyczny informator o transporcie w Wenecji. Wybieramy się po kilku latach ponownie do Wenecji. Bilety podrożały. Ale mam pytanie, czy w 2024 r. podrożały i czy stosuje się ulgi dla osób starszych np. po 65. roku życia?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 czerwca 2024 - 21:07

Dzień dobry,
Ceny w 2024 r. są bez zmian. Nie ma jednak zniżek dla seniorów. To są ceny dla turystów. Mieszkańcy Wenecji mają zupełnie inne ceny.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Wojo 8 czerwca 2024 - 15:16

Strona z poradnikami jest super, dużo cennych informacji.
Poniżej moje spostrzeżenia:
1. Parking na Sabbioni kosztuje obecnie 8 Euro.
2. Tramwaje wodne w Wenecji to jedna wielka porażka. Nie wszystkie są oznaczone logiem ACTV, a co najgorsze żaden nie posiadał numeru lini a płynęliśmy w sumie ośmioma.
Np na Burano, na tablicy elektronicznej wyświetlał się kierunek St Marco, po czym jak podpłyną tramwaj bez numeru, okazało się że płynie przez Treporti, Sabbioni, Lido i dopiero na St. Marco. Ja takiej lini na mapie lini tramwajowych nie widzę?! A dałbym sobie rękę uciąć, że to płynie 12 z Sabbioni do st. nowa..
3. Rozkłady jazdy na przystankach są nieczytelne np na Trocello, wisi 5 rozkładów lini nr 12, każdy inny, a podpłynął tylko jeden tramwaj o godzinie nie pasującej do żadnego z tych rozkładów. i oczywiście tramwaj bez numeru. Czekaliśmy ponad 1.5h godziny w sytuacji w której w między czasie odpłynęły 4 prywatne tramwaje. Temat ratuje czasem tablica elektroniczna na przystankach (jeśli jest) pokazująca najbliższe kursy.
4. Odradzam zakup biletów ACTV online np jednodniowych, Biletów nie da się wydrukować ani przenieść na inne urządzenie. Z moich 4 biletów, udało mi się zeskanować dwa na jednym przystanku i trzy na drugim. Na pozostałych przystankach albo nie było bramek, albo musieliśmy przechodzić pod bramkami (jak złodzieje). Bramki zupełnie nie radzą sobie z QR-kodami. Na St. Marco P. Kasjerka z ACTV na wskazanie, że QR kody nie działają w ogóle na tym przystanku, wzruszyła ramionami i powiedziała, że mamy sobie przejść pod bramkami i ona nic nie zrobi. Posiadam telefon Huawei p30 pro i nie wierzę, aby to w wyświetlaczu tkwił jakiś chochlik.
PORADA: Po kilkudziesięciu próbach na różnych przystankach, wykminiliśmy, że QR kod zadziała jeśli położymy telefon nieruchomo na płasko wyświetlaczem do góry w miejscu w którym się przykłada karty zbliżeniowe, w trybie niepowiększonego kodu QR i naciśniemy na ekranie dotykowym przycisk do skanowania kodów. (Na większości przystanków jest osobny czytnik do QR kodów, ale on nie zadziałał ani razu nigdzie)
5. Jeśli ktoś nie chce tak jak my, zwiedzać Wenecji spontanicznie, i nie być ograniczony godzinami, to 100% polecam wybrać transport prywatny, widzieliśmy ich tabor, i jest szybszy, nowszy, z góry mają określone godziny.

Odpowiedz
Adam 19 maja 2024 - 15:41

czy można przewozić rowery na promach z Punta Sabbioni do Tranchetto

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 maja 2024 - 11:34

Hej,
Tak, ale tylko w ramach rejsu promem ACTV linii 17.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paweł 17 maja 2024 - 19:45

Witam. Kod rabatowy na IL Doge di Venezia nie działa. Czy jest już nieaktualny?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 maja 2024 - 09:33

Dzień dobry,
Kod działa. Mam informacje z dzisiaj, z biura Il Doge, że nasi Czytelnicy codziennie kupują bilety ze zniżką. Proszę spróbować z innego komputera lub z innego telefonu. Nie wiem z czego to wynika, że czasem niektórzy zgłaszają problemy, ale generalnie działa.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paulina 26 maja 2024 - 17:25

Cześć, orientujesz się może jak często zmieniają się bilety na komunikację wodną w Wenecji? I kiedy mniej więcej jest zmiana cen?

BTW bardzo informatywny blog pełen wskazówek i fajnych poleceń. Naprawdę warto tu zajrzeć przed wyjazdem do Włoch.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 maja 2024 - 17:37

Hej Paulina,
Dziękuję za miłe słowa. Ostatnia podwyżka cen biletów miała miejsce w 2022 r. Wówczas cenę biletu na tramwaj wodny podniesiono z 7,50 na 9,50 euro. Wcześniej przez wiele lat nie było żadnych podwyżek.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paulina 26 maja 2024 - 18:41

Dziękuję za szybką odpowiedź 😉 kupiliśmy dziś w szale podwójne bilety jednodniowe na komunikację i zastanawialiśmy się czy jak przyjedziemy za rok to bilety będą jeszcze ważne 🙂 wygląda na to, że jest szans

Odpowiedz
Aleksandra 13 maja 2024 - 23:32

Dziękuję za mase wspaniałych wskazówek. Wybieramy się z mężem na 7 dni do Wenecji niedługo i moje pytanie czy oprócz Giudecca, Giorgio Maggiore, Murano, Burano, Torcello i Lido polecałby Pan jeszcze jakieś inne wysepki w lagunie weneckiej? Również czy są jakieś przechowywalnie bagażu w Wenecji? Nasz lot powrotny jest o 20 i zastanawiam się co z bagażem zrobić w ciągu dnia. Z góry dziękuję za pomoc 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 maja 2024 - 09:10

Dzień dobry,
Mając tyle czasu można też zajrzeć na mniej oczywiste wyspy, chociażby Isola Mazzorbo (linią 12 przy okazji rejsu na Burano) albo popłynąć do Chioggii – linia sezonowa 19. Przechowalni bagażu jest bardzo dużo. Proszę wpisać w mapach google „Deposito Bagagli” i sprawdzić jakie miejsca są w okolicy. Proszę też sprawdzić opinie oraz godziny otwarcia. Niektóre punkty są krótko czynne albo mają przerwę w trakcie dnia.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aleksandra 14 maja 2024 - 23:59

Dziękuję ślicznie za odpowiedź. Twoja strona i wszystkie porady tutaj baaardzo mi pomogły przy planowaniu podróży. 🙂 Pozdrawiam Aleksandra

Odpowiedz
Monika 12 maja 2024 - 20:06

Hej 🙂 potrzebuję pomocy przy komunikacji wodnej (trasa Piazzale San Marco – Piazzalle Roma) bo kompletnie się pogubiłam. Na mapie google pokazuje mi, żeby wsiąść w linię 2 na przystanku S. Marco Giardinetti B i dopłynę przez Canale Grange na przystanek P.le Roma „G” . Wydawałoby się, że jest OK – ale problem w tym, że oficjalna mapa linii wodnych pokazuje, że linia 2 ma kompletnie inną trasę, nie płynie przez Canale Grande. Mapa pokazuje, że linia 2 płynie z Piazzale San Marco S. Zaccaria na około, przez lagunę. Możesz coś, podpowiedzieć jak to jest? Zależy mi na Canale Grande i nie chciałaby popłynąć w odwrotnym kierunku.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 maja 2024 - 09:54

Hej,
Wszystko się zgadza. Linia vaporetto numer 2 jest trudna do zrozumienia dla turystów ponieważ ma co najmniej trzy warianty. Główna trasa prowadzi przez Canal Grande, a później omija Wenecję przez Kanał Guidecca. Zrób tak jak sugeruje google, ponieważ google ma w tym wypadku rację. Wsiądź na San Marco Giardinetti w linię 2 w kierunku Rialto, Piazzale Roma i dopiero później linia 2 popłynie przez kanał Guidecca, gdy Ty już wysiądziesz na Piazzale Roma.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 14 maja 2024 - 08:22

Dziękuję serdecznie!!! To kolejny wyjazd z Waszymi poradami i nawet nie chcę sobie wyobrazić ile zajęłoby mi czasu np. szukanie parkingów, kalkulowanie kosztów począwszy od szukania cen w necie, wybranie głównych atrakcji wartych zwiedzenia – a tym bardziej z jakim skutkiem… ? Planowanie wyjazdów z Wami to teraz tylko przyjemność 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 maja 2024 - 10:05

Bardzo dziękuję za miłe słowa! Życzę udanego wyjazdu 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aleksandra 23 czerwca 2024 - 09:51

Mnóstwo przydatnych informacji, Bardzo dziękuję!

1 2 3