Strona główna -> Wenecja Eugenejska -> Tramwaje wodne w Wenecji i ceny biletów na vaporetto w 2023 r.

Tramwaje wodne w Wenecji i ceny biletów na vaporetto w 2023 r.

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 146 komentarzy 178,1 tysięcy wyświetleń
tramwaje wodne w Wenecji i ceny biletów na vaporetto w 2023 r., na zdjęciu widok z mostu Rialto (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tramwaje wodne w Wenecji czyli vaporetti to najbardziej popularny, wygodny i unikalny system komunikacji publicznej w mieście. W Wenecji zamiast ulic są kanały, a zamiast jeżdżących po ulicach autobusów – pływają tramwaje wodne. To dla wielu oczywiste banały, ale podczas pierwszej wizyty w Wenecji wiele spraw nie jest tak oczywistych. Z tego przewodnika dowiesz się ile aktualnie kosztują bilety na tramwaje wodne w Wenecji, jakie bilety najbardziej opłaca się kupować, jakie są zniżki dla dzieci i jak dopłynąć do najpopularniejszych wśród turystów miejsc i wysp laguny weneckiej.

Poniższy artykuł powstał wiele lat temu, ale regularnie jest aktualizowany i rozbudowywany. Mój przewodnik uwzględnia znaczące podwyżki cen biletów, które zostały wprowadzone w Wenecji w od dnia 1 lipca 2022 r., a także zmiany w funkcjonowaniu niektórych linii, które weszły w życie od kwietnia 2023 r.

Istnieje 19 regularnych linii tramwajów wodnych w Wenecji, ale turysta na początek powinien wiedzieć o kilku podstawowych.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Jeśli planujesz podróż do Wenecji zobacz także na mój bardzo rozbudowany artykuł Wenecja w 4 dni oraz polecane noclegi w Wenecji, gdzie opisuję wyjątkowe miejsca na każdą kieszeń (w tym także z parkingiem).

Tramwaje wodne w Wenecji – podstawowe informacje

tramwaj wodny w Wenecji na Canale Grande (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
tramwaj wodny w Wenecji na Canale Grande (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Główne przystanki vaporetto znajdują się przy dworcu kolejowym Venezia S. Lucia, przy Piazzale Roma, który jest komunikacyjnym sercem miasta i przy najważniejszych zabytkach miasta takich jak Most Rialto, czy Plac św. Marka. Tramwaje wodne to także najlepszy sposób, aby dotrzeć na inne wyspy laguny weneckiej, chociażby na kolorową wyspę Burano, do Murano, które słynie z produkcji szkła lub na Lido di Venezia, gdzie odbywa się słynny Festiwal Filmowy, a na co dzień to miejsce idealne na wypoczynek na plaży.

Tramwaje wodne w Wenecji w godzinach szczytu na najpopularniejszych liniach kursują co 10-20 minut. Przemieszczają się nimi zarówno turyści jak i mieszkańcy Wenecji oraz pracownicy hoteli, restauracji, sklepów, komisariatów czy urzędów publicznych.

przystań tramwajów wodnych na weneckiej wyspie Burano (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
przystań tramwajów wodnych na weneckiej wyspie Burano (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tramwajami wodnymi oraz komunikacją publiczną w Wenecji zarządza miejska spółka ACTV. Jej zielono niebieskie logo znajduje się na wszystkich tramwajach wodnych.

Przy każdej stacji tramwaju wodnego znajduje się informacja o liniach, które z niego odpływają i rozkład rejsów. Przy najbardziej obleganych przystankach są też elektroniczne tablice z informacją za ile minut możesz spodziewać się poszczególnych łodzi. Jednak o ile elektroniczne wyświetlacze są bardzo pomocne, to zagmatwane rozkłady rejsów już mniej. My częściej korzystamy z aplikacji google maps, która w Wenecji sprawdza się bardzo dobrze. Poza tym ta aplikacja jest rekomendowana przez ACTV, czyli miejskiego operatora tramwajów wodnych.

Przystanki tramwajów wodnych znajdują się na pływających pomostach. Dzięki temu z tramwaju za każdym razem można równie łatwo wysiąść, niezależnie od poziomu wody w Wenecji.

Ceny biletów na tramwaje wodne w Wenecji w 2023 r.

widok z tramwaju wodnego na Canal Grande, komunikacja miejska w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z tramwaju wodnego na Canal Grande, komunikacja miejska w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Aktualne w 2023 r. ceny biletów na tramwaje wodne vaporetto w Wenecji:

 • 9,50 euro – jednorazowy bilet na tramwaje wodne w Wenecji ACTV ważny 75 minut;
 • 25,00 euro – bilet na tramwaje wodne ACTV ważny 24 godziny od pierwszego skasowania;
 • 35,00 euro – bilet na tramwaje wodne ACTV ważny 48 godzin od pierwszego skasowania;
 • 45,00 euro – bilet na tramwaje wodne ACTV ważny 72 godziny od pierwszego skasowania;
 • 65,00 euro – 7-dniowy bilet na tramwaje wodne.

Porada praktyczna: bilety ważne są od momentu skasowania. Czyli – przykładowo – jeśli 24-godzinny bilet skasujesz o godzinie 17:00, to będzie on ważny do godziny 16:59 kolejnego dnia.

W ramach biletu – zgodnie z regulaminem – można mieć ze sobą jeden bagaż, którego suma trzech boków nie przekracza 150 cm. W praktyce mało kto się tym przejmuje. Jeśli masz więcej bagaży, zapytaj w punkcie sprzedaży biletów czy konieczne będzie wniesienie dodatkowej opłaty.

Porada praktyczna: jeśli zamierzasz pływać więcej niż dwa razy w ciągu dnia, to najbardziej opłaci sie bilet 24-godzinny.

Zniżki dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych

w tramwajach wodnych w Wenecji dzieci poniżej 6 roku życia podróżują bezpłatnie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w tramwajach wodnych w Wenecji dzieci poniżej 6 roku życia podróżują bezpłatnie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dzieci poniżej 6 roku życia podróżują bezpłatnie. Dzieci powyżej 6 roku życia płacą pełną cenę. Przystanki tramwajów wodnych ACTV przystosowane są dla dzieci w wózkach.

Dzieci i młodzież w wieku od 6 do 29 lat mogą wykupić promocyjny bilet 3-dniowy ACTV + Rolling Venice w cenie 33 euro. Bilet ważny jest 72 godziny od momentu pierwszego skasowania, a karta Rolling Venice upoważnia do zniżek w wielu miejscach.

Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim płacą 1,50 euro, a bilet jest ważny przez 75 minut od pierwszego skasowania, podczas którego pasażer może korzystać ze wszystkich linii ACTV z wyłączeniem linii Alilaguna, linii ACTV 16, 19, 21 i trasy do kasyna. Możliwy jest także bezpłatny wstęp dla osoby towarzyszącej osobie niepełnosprawnej.

Ważna uwaga: powyższe ceny i bilety całodzienne nie obowiązują na trasach z/na lotnisko Marco Polo w Wenecji. Inne zasady obowiązują także na liniach 16, 19 i 21 oraz na linii do kasyna.

Gdzie kupić bilety na tramwaje wodne w Wenecji?

tramwaje wodne w Wenecji linii 1 pływają po Canale Grande zatrzymując się na każdej przystanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
tramwaje wodne w Wenecji linii 1 pływają po Canale Grande zatrzymując się na każdej przystanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bilet na tramwaj wodny możesz kupić między innymi w:

 • kasach przy najważniejszych przystaniach;
 • samoobsługowych automatach, które znajdują się na wielu przystaniach (można płacić kartą lub gotówką);
 • kioskach;
 • punktach informacji turystycznej;
 • oficjalnej, rekomendowanej aplikacji AVM Venezia Official App.

Ponadto jeśli zdecydujesz się na instalację aplikacji AVM Venezia Official App, możesz też sprawdzać w niej rozkład rejsów i możliwe połączenia.

Jeśli przyjeżdżasz do Wenecji samochodem lub autobusem, to przy Piazzale Roma znajduje się duży punkt informacji turystycznej, w mapach google oznaczony jako Venezia Piazzale Roma IAT. Tam od razu możesz kupić bilety na tramwaje wodne w Wenecji albo kartę Venezia Unica.

Mapa linii – tramwaje wodne w Wenecji

Poniżej zamieściłem aktualną na 2023 r. mapę linii tramwajów wodnych w Wenecji. Natomiast plik w wysokiej rozdzielczości do wydrukowania znajdziesz tutaj (PDF 1,38 MB).

Wenecja - mapa linii tramwajów wodnych (źródło: ACTV Venezia)
Wenecja – mapa linii tramwajów wodnych (źródło: ACTV Venezia)

Należy pamiętać, że w sezonie wakacyjnym i w godzinach szczytu przystanie bywają zatłoczone. Wówczas istnieje ryzyko, że nie uda Ci się wsiąść do pierwszego tramwaju, który podpłynie. Wtedy musisz czekać na kolejny, który powinien pojawić się za kilka lub kilkanaście minut.

Podczas jednodniowej wycieczki do Wenecji z punktu widzenia turystycznego kluczowe są następujące przystanie tramwajów wodnych:

 • Ferrovia – przy dworcu kolejowym Venezia S. Lucia;
 • Piazzale Roma – plac przy którym znajduje się dworzec komunikacji miejskiej i międzymiastowej oraz wielopoziomowe parkingi dla samochodów;
 • Most Rialto – jeden z symboli Wenecji;
 • San Marco – przystań w bliskiej odległości od Placu św. Marka, czyli serca Wenecji;
 • Salute – przystań po drugiej stronie Canal Grande, przy Bazylice Santa Maria della Salute;

Jeśli zostajesz w Wenecji na dłużej, warto wybrać się także na okoliczne wyspy. Najważniejsze przystanki to: Murano Colonna, Murano Faro, Burano, Torcello i słynne z piaszczystych plaż Lido di Venezia.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Jak dopłynąć w poszczególne miejsca?

wnętrze weneckiego vaporetto, czyli tramwaju wodnego (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wnętrze weneckiego vaporetto, czyli tramwaju wodnego (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W trakcie przemieszczania się po Wenecji korzystaj z aplikacji mapy google albo z oficjalnej aplikacji AVM Venezia Official App. ACTV zadbało o to, aby dane w Google Maps były aktualne i zazwyczaj bardzo poprawnie pokazują, którym tramwajem wodnym dopłynąć i za ile minut należy spodziewać się łodzi.

Jak dopłynąć z Piazzale Roma na Plac św. Marka?

tramwaj wodny linii 1, który zatrzymuje się na każdej przystani przy Canale Grande (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
tramwaj wodny linii 1, który zatrzymuje się na każdej przystani przy Canale Grande (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piazzale Roma to komunikacyjne serce Wenecji. To w tym miejscu zatrzymują się autobusy, a wokół placu oraz w bliskim jego sąsiedztwie znajdują się wielopoziomowe parkingi.

Z Piazzale Roma na Plac św. Marka możesz dopłynąć tramwajem wodnym (vaporetto) linii 1 lub linii 2.

Linia numer 1 to najwolniejszy z tramwajów wodnych, który kursuje od Piazzale Roma przez wszystkie przystanki Canale Grande, wzdłuż wybrzeża San Marco i na Lido do Venezia. Płynąc tym tramwajem możesz podziwiać cały Canal Grande. Linia jest jednak zatłoczona. Spróbuj stanąć przy burcie, aby mieć świetną pozycję do pamiątkowych zdjęć. Skorzystaj z tej linii także wtedy, gdy z Wenecji chcesz się dostać na Lido.

Natomiast linia numer 2 to najszybsza linia kursująca pomiędzy Piazzale Roma, a Piazza San Marco. Nad Canalem Grande tramwaj zatrzymuje się tylko 6 razy, a potem także płynie na Lido.

Jak dopłynąć z Wenecji na wyspę Murano?

widok z vaporetto linii 4.1 na przystań Fondamente Nove, z której odpływają łodzie na wyspę Murano, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z vaporetto linii 4.1 na przystań Fondamente Nove, z której odpływają łodzie na wyspę Murano, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Są dwie najpopularniejsze możliwości, aby dostać się na Murano. Pierwsza to rejs vaporetto linii 3 z Piazzale Roma lub sprzed dworca kolejowego Venezia S. Lucia. Tramwaj wodny zatrzymuje się na obydwu przystaniach, a następnie płynie na Murano zatrzymując się tam na 7 przystaniach. Na Murano możesz wysiąść na pierwszej przystani czyli Colonna.

Druga popularna możliwość to tramwaj wodny linii 4.1. Ten vaporetto opływa Wenecję w ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a następnie płynie na Murano. Możesz do niego wsiąść między innymi na przystaniach San Zaccaria (czyli w pobliżu Placu św. Marka), Arsenale, Giardini, Celestia, Ospedale (czyli sprzed weneckiego szpitala) lub Fondamente Nove (F. Nove). Następnie vaporetto płynie na Murano i zatrzymuje się tam na siedmiu przystaniach.

Ponadto z San Zaccaria szybką linią numer 7 możesz w krótkim czasie dostać się na Murano.

Porada praktyczna: na Murano pływa również linia 4.2. Ma identyczne przystanki, ale płynie wokół Wenecji zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To dobry wybór z Piazzale Roma lub sprzed dworca kolejowego, ale z Placu św. Marka na Murano linią 4.2 płynie się stosunkowo długo.

Jak dopłynąć z Wenecji na Lido di Venezia?

przystań na Lido di Venezia, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
przystań na Lido di Venezia, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Wenecji na Lido di Venezia możesz dopłynąć linią 1 lub linią 2. Obydwie linie pływają przez Canal Grande z tym, że linia 1 zatrzymuje się na wszystkich przystankach, a linia 2 tylko na wybranych (Piazzale Roma, Ferrovia, S. Marcuola, Rialto, San Toma, San Samuele, Accademia, San Marco, San Zaccaria, Giardini).

Ewentualnie na Lido di Venezia pływa też linia numer 6, ale tylko z czterech przystani: Piazzale Roma, Zattere, Giardini i Sant Elena. Linia numer 6 omija Canal Grande.

Na Lido di Venezia pływa też linia numer 8, ale ona jest istotna przede wszystkim dla turystów, którzy na Lido chcą się dostać z wyspy Giudecca.

Jak dopłynąć z Burano na wyspę Torcello?

linia 9 - na zdjęciu - łączy wyspy Burano i Torcello, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
linia 9 – na zdjęciu – łączy wyspy Burano i Torcello, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Burano z Torcello łączy tramwaj wodny linii numer 9. Pływa średnio co 30 minut.

Jak dopłynąć z Wenecji do Chioggii?

Chioggia, wybrzeże Adriatyku, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Chioggia, wybrzeże Adriatyku, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nie ma bezpośredniego połączenia. Najpierw trzeba popłynąć z Wenecji na Lido di Venezia (na przykład tramwajem wodnym linii 1, 2 lub 8). Następnie Lido di Venezia z Chioggią łączy tramwaj wodny linii 11.

Jak dopłynąć z Punta Sabbioni do Wenecji?

tramwaj wodny ACTV z Punta Sabbioni do Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
tramwaj wodny ACTV z Punta Sabbioni do Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Punta Sabbioni do Wenecji pływają tramwaje wodne linii 14 oraz linii 15. Linia 15 to bezpośrednie połączenie natomiast linia 14 zatrzymuje się po drodze na Lido di Venezia.

Ponadto połączenia z Punta Sabbioni do Wenecji obsługują też prywatni przewoźnicy, a ich bilety często są sporo tańsze. Szczegółowo o tym pisałem w poniższym artykule:

Punta Sabbioni jest szczególnie istotnym przystankiem dla osób wypoczywających w kurortach Lido di JesoloCaorleBibione, czy Lignano, które planują jednodniową wycieczkę do Wenecji. Najłatwiej podjechać samochodem do Punta Sabbioni i stamtąd rozpocząć podróż tramwajem wodnym do Wenecji. Większość parkingów w Punta Sabbioni kosztuje 7 euro za cały dzień w okresie letnim i 5 euro za cały dzień po sezonie.

Porada praktyczna: w Punta Sabbioni parkingi są od trzech do pięciu razy tańsze niż parking w Wenecji. Ponadto tramwaj wodny z Punta Sabbioni płynie od razu w okolice Placu św. Marka.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Komunikacja miejska w Wenecji – statki innych przewoźników

Po lagunie weneckiej pływają też inni operatorzy. Poniżej znajdziesz informację o dwóch popularnych przewoźnikach, z których usług także miałem okazję skorzystać.

Statki Alilaguna

statek Alilaguna, komunikacja miejska w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
statek Alilaguna, komunikacja miejska w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Statki Alilaguna, których bardzo wiele pływa po weneckich kanałach należą do konkurencyjnej firmy. Nie należy ich mylić z ofertą ACTV. Alilaguna pływa przede wszystkim do lotniska Marco Polo, do terminalu portowego, do centrum Wenecji, na Lido, Murano i Punta Sabbioni.

Statki Il Doge di Venezia

statek z Punta Sabbioni do Wenecji przewoźnika Il Doge di Venezia
statek z Punta Sabbioni do Wenecji przewoźnika Il Doge di Venezia

Na weneckiej lagunie obecne są także statki Il Doge di Venezia. Firma specjalizuje się m.in. w połączeniach pomiędzy Punta Sabbioni, a Wenecją oraz – w sezonie letnim – organizuje wycieczki na najpiękniejsze wyspy laguny.

Najpopularniejsze rejsy organizowane przez Il Doge di Venezia z wypłynięciem z Wenecji:

 • Statek na wyspy Murano, Burano i Torcello (wycieczka trwa 6 i pół godziny);
 • Statek na wyspy Murano i Burano (ranny lub popołudniowy);
 • Panoramiczny rejs o zachodzie słońca z aperitivo (1 godzina 15 miunt)

Standardowe ceny w Il Doge di Venezia nie uwzględniające rabatu dla naszych Czytelników – wypłynięcie z Wenecji:

 • 30 euro – statek na wyspy Murano, Burano i Torcello (wycieczka trwa 6 i pół godziny);
 • 25 euro – statek na wyspy Murano i Burano (ranny lub popołudniowy);
 • 25 euro – panoramiczny rejs o zachodzie słońca z aperitivo (1 godzina 15 minut).

Dodatkowo Czytelnicy Kierunku Włochy mogą otrzymać 10% rabatu. Aby otrzymać rabat należy:

 1. Wybrać wycieczkę na oficjalnej stronie internetowej Il Doge di Venezia korzystając z tego linku (strona dla Polaków otworzy się w języku angielskim).
 2. W kolejnym kroku, w którym pasażer podaje swoje dane, będzie też miejsce na wpisanie kodu promocyjnego. Należy tam wpisać: WLOCHY10 (wielkimi literami, bez polskich znaków).
 3. Wówczas cena zostanie przeliczona (-10% rabatu).
 4. Następnie należy dokończyć zakup biletu zgodnie z informacjami pojawiającymi się na ekranie.

Tramwaje wodne w Wenecji – co jeszcze warto wiedzieć o vaporetto?

widok z vaporetto linii 1 na Canal Grande, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z vaporetto linii 1 na Canal Grande, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Miejska spółka ACTV organizująca transport na terenie Wenecji działa od 1881 r. Obecnie ACTV posiada 120 pływających pomostów (przystanków) i 19 regularnych linii. Każdego roku ACTV przewozi 95 milionów pasażerów. Dwie najważniejsze miejskie linie to 1 i 2, ale świetnie skomunikowane są poszczególne wyspy laguny, a także miasteczka i przyczółki na zewnętrznym obwodzie laguny. Tramwaje wodne pływają codziennie od 5:00 do 24:00. Na niektórych trasach funkcjonują linie nocne, które działają od północy od 5:00 rano. W szeroko rozumianym sezonie letnim liczba linii i połączeń jest zwiększana.

Jeśli jedziesz do Wenecji sprawdź też ceny gondoli w Wenecji 🙂

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

146 komentarzy

Dominika 16 marca 2024 - 12:15

Dzięki za bardzo przydatne informacje! 🙂

Odpowiedz
Magda 14 lutego 2024 - 19:55

Czy bilet na tramwaj wodny jest ważny tylko na jedną linię czy mogę poruszać się po wielu innych.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 lutego 2024 - 14:26

Zwykły bilet ważny jest 75 minut i można się w tym czasie przesiadać.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 11 lutego 2024 - 22:14

Dziwn dobry. Wybieram sie na Lido samochodem. Nawigacja pokazuje mi prom 17 z Punta Sabbioni. Czy wczesniej trzeba rezerwowac miejsca w sezonie czy spokojnie dostane sie na poklad bez rezerwacji. Gdzie moge sprawdzic ceny?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 lutego 2024 - 08:28

Dzień dobry,

Pomiędzy Punta Sabbioni, a Lido z samochodem można przepłynąć linią 17. Cena zależy od długości samochodu. Przykładowo dla auta do 4,5 m to 21 euro w jedną stronę, a dla samochodu do 5 m długości – 26 euro. Do tego oczywiście osobno kupuje się bilety dla pasażerów (według cen, które podałem w powyższym artykule). Nie trzeba dokonywać wcześniejszej rezerwacji, ale warto samochodem ustawić się wcześniej przy przystani. W Punta Sabbioni jest kasa biletowa (dwa okienka ACTV) i tam można kupić bilet. Przypuszczam, że nie będziecie jechać na styk, tylko z pewnym zapasem czasu. Opcjonalnie można też skorzystać z oficjalnej aplikacji AVM Venezia, gdzie też można kupić bilet.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Krzysztof 8 lutego 2024 - 21:27

Jak najlepiej dojechać z lotniska Treviso na camping Union Lido? Według aplikacji google maps podróż zajmuje ponad 2h!:(

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lutego 2024 - 10:57

W tym momencie aplikacja pokazuje zimowy rozkład jazdy. Połączenia autobusowe w regionie Veneto obsługuje ATVO (warto sprawdzić ich oficjalną stronę). Ich rozkład połączeń zmienia się z zimowego na letni mniej więcej w połowie maja. Wtedy będzie więcej autobusów ATVO kursujących do nadmorskich miejscowości i do kempingów w Cavallino. Jednak mimo wszystko trzeba liczyć około dwie godziny, ponieważ konieczna będzie przesiadka. Nie ma bezpośredniego autobusu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 8 kwietnia 2024 - 18:29

Dzień dobry,
czy jak kupimy bilet np. 24h to czy on będzie tez wazny na autobus z Mestre do Piazale Roma? Mamy nocleg na campingu Venezia Village więc stamtąd jest autobus i później musimy się przesiąść na vaporetto żeby dostać się na plac SW. Marka. Czy to dobra opcja czy jest jakiś szybszy sposób?
Jeszcze jedno pytanie, w aplikacji Avm jest bilet za 1,5 euro ważny 75 min,czym on się różni od tego za 9,5 euro?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 kwietnia 2024 - 21:03

Dzień dobry,
Tak, bilet 24-godzinny ważny jest też na autobusy komunikacji miejskiej do Mestre. Bilet za 1,5 euro to jest bilet tylko na autobusy komunikacji miejskiej. Natomiast bilet za 9,5 euro to jest także bilet na tramwaje wodne.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Krzysztof 8 lutego 2024 - 21:05

czy na takim bilecie można przesiąść się z tramwaju wodnego na zwykły autobus miejski np linii 23 w Punta Sabbioni?
9,50 euro – jednorazowy bilet na tramwaje wodne w Wenecji ACTV ważny 75 minut;

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lutego 2024 - 10:43

Cześć Krzysztof,
Na bilecie za 9,50 euro można się przesiadać z tramwajów wodnych na autobusy komunikacji miejskiej, ale tylko w Wenecji, na tramwaje (te na lądzie), a nawet na People Mover. Natomiast linia 23 w Punta Sabbioni, to jest już inna miejscowość i inny przewoźnik (ATVO). Więc tam weneckie bilety nie obowiązują.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Przemek 27 stycznia 2024 - 01:15

Boże ten blog to jakies Dobro Narodowe! ZŁOTO! Dziekuje za tą KOPALNIE wiedzy! <3

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 stycznia 2024 - 21:59

Bardzo dziękuję za miły komentarz! 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Wiktoria 12 stycznia 2024 - 08:30

Dzień dobry. Informacje bardzo cenne, ale mnie nurtuje jeszcze jedna sprawa. Na czytniku biletów przed wejściem do vaporetto jest po prawej przycisk OK – czy trzeba go również nacisnąć po przyłożeniu biletu. Poza tym proszę o rozczytanie pozostałych przycisków na czytniku. Jesteśmy TERAZ w Wenecji. Dzisiaj wieczorem teatr La Fenice ! Pozdrawiam – Wiktoria i Henryk.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 stycznia 2024 - 20:03

Dzień dobry,

Nie, bilet się tylko przykład do czytnika i wówczas bramki automatycznie się otwierają. Mając bilet kartonikowy proszę sobie tymi przyciskami nie zawracać głowy 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Jacek 17 grudnia 2023 - 21:35

Dzień dobry. Czy bilet dobowy na tramwaje wodne za 25 euro obowiązuje również na autobusy pomiędzy Wenecja, a Mestre? Mam na myśli linie np 2 lub 6, których wg aplikacji Google maps przewoźnikiem jest ACTV.. pozdrawiam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 grudnia 2023 - 08:23

Tak, ten bilet obowiązuje we wszystkich autobusach, tramwajach i pociągach na terenie gminy Wenecja, więc także na połączenia do Mestre. Natomiast na tym bilecie nie można jechać na lotnisko.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomasz 14 grudnia 2023 - 10:12

Świetna strona! Bardzo Panu dziękuję. Wybieram się pierwszy raz do Wenecji, co było moim marzeniem od zawsze. Mam jedno pytane, Zainstalowałem sobie aplikację AVM Venezia. Tam muszę podać kartę kredytową, czy jest to konieczne?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 grudnia 2023 - 10:40

Bardzo dziękuję. Jeśli chodzi o aplikację to trzeba podać dane karty (kredytowej lub debetowej) żeby mieć możliwość zakupu biletów ale równie dobrze można się obyć bez tej aplikacji. Raz z niej skorzystałem – żeby przetestować – ale generalnie korzystam z biletomatów lub kas biletowych (które łatwo znaleźć przy przystani) i kupuję papierowe bilety 😉 Połączenia tramwajami wodnymi i poszczególne linie dobrze pokazuje także aplikacja google maps.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 13 grudnia 2023 - 01:14

Witam chcemy z mężem i 2 psami jechac do Rosolina Mare . Czy mogłabym prosić o podpowiedz jak zorganizowa wycieczkę do Wenecji , zostawiając psy na 7 godzin . Jak najszybciej dojechąc ( najkrótszy czas dojazdu )? Do Chioggia oczywiscie autem a dalej ?????

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 grudnia 2023 - 08:55

Dzień dobry,

Proszę skorzystać z tramwaju wodnego z Chioggii do Lido di Venezia, w którym po drodze vaporetto zatrzymuje się na trzech przystankach (Pellestrina, S. Maria del Mare i Alberoni). Później na Lido di Venezia należy przesiąść się na kolejny vaporetto (linii 1 lub 2) płynący do Wenecji. Cała podróż odbywa się w ramach jednego biletu ważnego 75 minut od momentu pierwszego skasowania. Na pokład tramwaju wodnego można zabrać psy – muszą być na smyczy i mieć kaganiec.

Druga możliwość to przyjazd samochodem. Z Rosolina Mare do Wenecji jedzie się godzinę. W artykule parkingi w Wenecji opisuję 8 najlepszych parkingów. Proponuję wybrać Parking Tronchetto – ma najlepszy stosunek ceny do jakości.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paula 9 października 2023 - 08:26

Witam,
czy 24godzinny bilet na vaporetto jest ważny również w autobusach i tramwajach w lądowej części Wenecji? Zastanawiam się czy mogę na tym bilecie wrócić i poruszać się po Mestre.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 października 2023 - 20:58

Tak, ten bilet jest ważny na terenie całej gminy Wenecja, czyli także na autobusy, tramwaje i pociągi w Mestre.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 5 października 2023 - 10:10

Witam,

W najbliższym czasie wybieramy się do Wenecji. Lądujemy na lotnisku Marco Polo i chcielibysmy kupić bilet 3-dniowy ale z transportem wodnym z lotniska i na lotnisko. Czy takowy bilet dostaniemy na terenie lotniska po wylądowaniu i ile kosztuje taki bilet na osobę.

Michał

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 października 2023 - 11:16

Hej,

Tramwaje wodne ACTV nie pływają na lotnisko Marco Polo, więc ten bilet 72-godzinny na vaporetto nie dotyczy połączeń z lotniska Marco Polo. Jeśli chcesz płynąć od razu z lotniska, to możesz wybrać linię Alilaguna. Pierwsza kasa biletowa Alilaguna jest na lotnisku, a druga tuż przed przystanią obok lotniska. W tej drugiej kasie są mniejsze kolejki. W google maps jest oznaczona jako „Alilaguna Ticket Offices” – do wyboru są dwie linie, sprawdź na ich oficjalnej stronie, które połączenie bardziej Ci odpowiada.

Opcjonalnie możesz tez wybrać bezpośredni autobus ATVO z lotniska na Piazzale Roma w Wenecji.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomek 27 września 2023 - 12:06

Cześć, świetny wpis.
Mam pytanie odnośnie biletów dla osób niepełnosprawnych. Mam legitymację (stopień umiarkowany) i poruszam się o 1 kuli. W październiku ruszamy na 4 dni. Będziemy mieszkać w Mestre. Jadę razem z dziewczyną.
Czy dobrze rozumiem, że jest możliwość aby płacić 1,50 euro za przejazd + osoba towarzysząca za darmo? czy nie będzie z tym problemów?
ewentualnie, czy są jakieś zniżki na bilety 24-48h dla osób niepełnosprawnych? będę wdzięczny za pomoc w tej kwestii.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 września 2023 - 10:12

Hej

Dziękuję – cieszę się, że mój przewodnik Ci się przydał.

Niestety w opisanej przez Ciebie sytuacji w weneckich tramwajach wodnych nie przysługuje Ci ani zniżka ani bilet za 1,50 euro. Oni akurat mają bardzo rygorystyczne pod tym względem zasady. Na stronie weneckiego ACTV jest wyjaśnione, że chodzi o osobę niepełnosprawną „passeggero in carrozzina”, czyli pasażera na wózku inwalidzkim. Wówczas taka osoba płaci 1,50 euro, a jej opiekun za darmo. Zaraz to poprawię i doprecyzuję w powyższym artykule.

Po przyjeździe do Wenecji, na Piazzale Roma, tuż przy moście Ponte della Costituzione, znajduje się punkt informacyjny i kasa ACTV. Możesz jeszcze tam dopytać, ale przypuszczam, że powiedzą to samo.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sebastian 25 września 2023 - 08:03

Podróż z dzieckiem w wieku 1,5 roku , z wózkiem czytałem o opcji dojazdu autobusem ( podobno kawałek od lotniska w kiosku dużo tańsze bilety). Czy jednak wygodniej i taniej będzie wykupić 3 dniowe bilety na taxi? Czy wtedy taksówką bezpośrednio linią A,B można przetransportować się do Wenecji i czy można wtedy mieć na pokładzie wózek oraz pełnowymiarową walizke?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 września 2023 - 11:10

Hej,

Rzeczywiście jest tańszy dojazd autobusem komunikacji miejskiej z przystanku Triestina Tessera oddalonego o 15 minut spacerem od lotniska, ale to niezbyt wygodne. Trzeba tam dojść wzdłuż ruchliwej ulicy, gdzie nie ma chodnika. Autobus ATVO z lotniska jedzie bezpośrednio do Mestre i Wenecji. Natomiast ten z przystanku Triestina Tessera, o którym piszesz, zatrzymuje się co kawałek, ponieważ to zwykły autobus komunikacji miejskiej.

Nie ma czegoś takiego jak 3-dniowe bilety na taxi. Są 72-godzinne bilety na tramwaje wodne, ale ten nie obejmuje dojazdu z lotniska Marco Polo.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
aga 15 września 2023 - 15:12

Dzien doby, prosze o rade, bo sie zagubilam w rodzajach transportu miejskiego 🙂 Przylatuje do Treviso rano w czwartek, nocuje w Lido, chcialabym zakupic bilety ktore pozwola zwiedzisz jaknawiecej ciekawych miejsc, bede 4 doby, wiec pewnie bede kipowala 72h i 24 h bilet, tylko zastanawiam sie ktore, myslalam nad 72 godziny 30 + z muzeami( tylko nie wiem czy nim dojade z lotniska) a drugi 24 taki aby w niedziele pozwiedzac i dojechac na 7 rano do Treviso. z gory dziekuje za pomoc!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 września 2023 - 10:22

Dzień dobry,

Bilety 24-godzinne, czy 72-godzinne obowiązują tylko w tramwajach wodnych i w liniach autobusowych, tramwajach zwykłych oraz pociągach na terenie gminy Wenecja, ale w żadnym wypadku nie dotyczą dojazdu na lotnisko, a tym bardziej aż do Treviso. Więc bilety na dojazd z lotniska proszę kupić oddzielnie, niezależnie od planów poruszania się po samej Wenecji.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Krzysztof 30 sierpnia 2023 - 18:03

Czy mając bilet na vaporetto mogę dojechać do Mestre ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2023 - 14:52

Tak, z tym biletem możesz korzystać z autobusów komunikacji miejskiej w Wenecji, tramwajów, People Mover, czy pociągu regionalnego z Wenecji do Mestre.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Gosia 14 sierpnia 2023 - 17:57

Witam, mam pytanie odnośnie biletu 7 dniowego. Planuję zatrzymać się w Mestre. Czy korzystając z biletu 7 dniowego (€ 65,00 ACTV 7 day Transport) mogę jechać pociągiem T1 z Mestre Centro do Venezia P.le Roma a dalej Vaporetto do np. Placu Św. Marka? Na stronie piszą, że bilet uprawnia do jazdy vaporetto and buses in the City of Venice/Tram/People Mover. Czy muszę mieć osobny bilet na przejazd pociągiem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 sierpnia 2023 - 17:59

Hej, T1 to jest właśnie szybki tramwaj łączący Mestre z Piazzale Roma w Wenecji. Tak – możesz z niego korzystać w ramach tego biletu 7-dniowego. Tramwaj jeździ przez cały dzień, mniej więcej do północy.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Wioletta 17 lipca 2023 - 20:58

Dzień dobry.
Bardzo proszę o informację:
– czy kupując bilet 72 godzinny na transport po Wenecji również dojadę autobusem z przystani Punto Sabioni do przystanku Ca’Savio Chiesa i w drugim kierunku? Jakim numerem autobusu?
– czy kupując bilet na stronie veneziaunica.it muszę go potem wydrukować czy odebrać w jakimś punkcie na miejscu?
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 lipca 2023 - 14:49

Dzień dobry,

1. Nie. Połączenia autobusowe z Punta Sabbioni w stronę kempingów w Cavallino i dalej do Lido di Jesolo obsługuje przewoźnik ATVO Veneto. Tam trzeba kupić oddzielne bilety.

2. Tak, bilet z Venezia Unica odbiera się biletomacie ACTV po wpisaniu kodu z zamówienia. Jednak można też zainstalować aplikację ACTV i tam kupić bilet w formie elektronicznej. Najprościej jednak kupić bilet w biletomacie na przystani w Punta Sabbioni albo w kasie, która tam się znajduje.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 4 lipca 2023 - 13:17

Cześć,
wybieram się z rodziną do Wenecji w sierpniu. Jak najlepiej dostać się z lotniska na plac św. Marka? Chcę wcześniej wykupić sobie bilety, aby mieć problem z głowy. Planuję wykupić bilety na autobus z lotniska do Piazzale Roma, a stamtąd płynąć tramwajem wodnym, na który też wykupię sobie wcześniej bilety np. 3-dniowe. I stąd pytanie: czy tramwaj wodny zabierze nas z bagażami? Czy może jest jakaś lepsza, bezpośrednia możliwość dotarcia do placu św. Marka?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 lipca 2023 - 21:56

Hej,

W dolnej części mojego przewodnika po Wenecji znajdziesz informacje i ceny biletów dot. dojazdu z obydwu lotnisk (Wenecja i Treviso) na Plac św. Marka: https://www.kierunekwlochy.pl/wenecja-wlochy/

Do tramwaju wodnego oczywiście możesz zabrać bagaż. Jeśli to będzie zwykła walizka kabinowa (taka jak zabiera się ją do wnętrza samolotu, to się nie przejmuj). Natomiast jeśli masz zamiar przewozić wielką walizkę, to w punkcie sprzedaży biletów na Piazzale Roma (tuż obok przystani) zapytaj, czy taka walizka nie potrzebuje dodatkowego biletu. W praktyce jednak turyści się tym nie przejmują. Kontrolerzy rzadko bywają aż tak dociekliwi.

Inna – lepsza – opcja dotarcia na Plac św. Marka to taksówka wodna, ale kosztuje sporo 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 2 lipca 2023 - 22:31

Świetnie, jasno przedstawione informacje i dołączone linki, czytam i czytam i chłonę;) Będziemy testować od czwartku:)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 lipca 2023 - 19:08

Dziękuję za miłe słowa! 🙂 Życzę udanego pobytu w Wenecji! 🙂

Odpowiedz
Justyna 30 czerwca 2023 - 14:09

Wybieram się z młodzieżą 13-25 lat do Wenecji. Będziemy 9 godzin bo tyle musi bus stać i totalnie nie wiem jak sobie to ogarnąć. Łącznie 31 osób czy są jakieś przejazdy grupowe? Gdzie i co zwiedzić, jakie bilety kupić?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 lipca 2023 - 20:00

Hej,

W tym przewodniku po Wenecji opisujemy proponowaną trasę zwiedzania na jeden dzień w Wenecji – wszystko jest opisane punkt po punkcie:

https://www.kierunekwlochy.pl/wenecja-wlochy/

Możecie wcześniej przez internet kupić bilety do Bazyliki św. Marka, żeby nie stać w kolejce. Wtedy skorzystajcie z wejścia priorytetowego po lewej stronie.

Są bilety grupowe na tramwaje wodne ACTV, ale taka grupa musi liczyć co najmniej 60 osób, więc kupcie zwykłe bilety – dla każdego z uczestników wycieczki. Albo jednorazowe po 9,50 euro na jeden rejs albo całodniowe za 25 euro.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marlena 26 czerwca 2023 - 19:10

Kochani a jak to wyglada w przypadku przejazdu samochodem Pomem do Lido ? Jaki koszt biletu i czy od osoby czy od samochodu ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 lipca 2023 - 22:37

Hej,

Musisz przejechać mostem do Wenecji i skręcić w prawo na Tronchetto. Tam znajduje się przystań, z której odpływa prom linii 17. On pływa na Lido di Venezia i zabiera także samochody. Płaci się oddzielnie za każdego pasażera (tyle co w tramwaju wodnym) i oddzielnie za samochód. Cena za auto zależy też nieco od wymiarów, ale to jest w okolicach 20 euro (rezydenci Lido płacą dużo mniej).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marek 25 czerwca 2023 - 18:08

Dziękuję za wszystkie informacje ,ale brakuje mi odpowiedzi na może dziwne pytanie .Będziemy w Mestre i mamy bilet ,, MESTRE DAILY PASS,, za 5euro czy on uprawnia na przejazd linią nr 6(ACTV) z Mestre aż do Piazzale Roma . A jeśli nie to mamy wysiąść gdzieś i kupić jednorazowy .Pytanie dotyczy również powrotu .Z góry dziękujemy

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 lipca 2023 - 21:50

Dzień dobry,

Przepraszam, że odpisuję dopiero po kilku dniach, ale byłem w Rzymie i na miejscu miałem słaby zasięg internetu. Mam nadzieję, że pytanie jest jeszcze aktualne.

„MESTRE DAILY PASS” upoważnia do przejazdu z Mestre na Piazzale Roma w Wenecji autobusem lub nawet pociągiem do stacji Venezia S. Lucia. Bilet jest ważny 24-godziny od momentu pierwszego skasowania. Natomiast na tym bilecie nie można jechać na lotnisko ani korzystać z tramwajów wodnych.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Katarzyna 18 czerwca 2023 - 19:13

Wybieramy się do Wenecji będąc w Chorwacji. Przypłyniemy promem do St Basilio .Chcemy stamtąd skorzystać z Vaporeto . Jak to zorganizować w którą, linię wsiąść .Finalnie chcemy dotrzeć do placu Św Marka

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 czerwca 2023 - 22:32

Nie będzie Wam potrzebny tramwaj wodny. Stamtąd jest blisko na most Ponte dell’Accademia, którym przejdziecie przez Canal Grande, a przy okazji będziecie mogli zrobić piękne zdjęcia z mostu. Następnie z mostu do Placu św. Marka jest jeszcze 15-20 minut piechotą po pięknych weneckich uliczkach.

Ewentualnie z S. Basilio linią tramwaju wodnego numer 2 w kierunku San Zaccaria. Przystań San Zaccaria jest tuż obok Placu św. Marka.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Karolina 15 czerwca 2023 - 11:53

Witam, Jak najlepiej dostać się z lotniska Treviso do Chioggi? Google maps pokazuje kilka możliwości. Jaka wg Pana opcja jest najlepsza, tzn. najszybsza i najtańsza? Może lepiej zdecydować się na tramwaj wodny? Jednak taka możliwość nie jest podawana przez google.
Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 czerwca 2023 - 21:08

Dzień dobry,

Czasem Czytelnicy pytają mnie o tę opcję tramwajami wodnymi. Kiedyś to liczyłem i cała podróż – jeśli poszłaby zgodnie z planem – zajęłaby 3 godziny i wymagałaby kilku przesiadek. Poza tym w tramwajach wodnych jest tłok, szczególnie latem nie wszyscy mieszczą się do pierwszego tramwaju, do tego mielibyście Państwo duże bagaże.

Proszę sprawdzić opcję dojazdu z uwzględnieniem autobusu Arriva, który latem jeździ z Mestre do Chioggii. W zasadzie są trzy linie, ale ta z Mestre byłaby optymalna:
https://www.arrivaveneto.it/orari-e-percorsi/

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agnieszka 24 maja 2023 - 11:16

Ważne: od 22.05 do 14.06 linia nr 2 z Tronchetto do placu St. Marco przez Grande Canale jest zamknięta.

Odpowiedz
Wojtek 11 maja 2023 - 11:13

Dzień dobry. Prosze o info, chciałbym najszybciej i oczywiście najtaniej:) dojechac najpierw z lotniska Treviso do Wenecji aby od razu pierwszego dnia niejako z marszu rozpocząć zwiedzanie (tutaj prosze także podac gdzie najlepiej wysiąśc w Wenecji aby rozpocząć według Pana, wędrówkę) oraz 2 pytanie: mój hotel jest usytuowany na wyspie Lido niedaleko SME A lub B lub C, prosze podac ile trwa przejazd tramwajem (która linie wybrać) do Wenecji i z Wenecji do Lido i gdzie udając się z Lido najlepiej wysiąść (przy którym miejscu, przystanku). Z góry bardzo dziękuje

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 maja 2023 - 11:06

Dzień dobry,

Są dwie możliwości aby dostać się szybko z lotniska Treviso do Wenecji:

1. Autobus Treviso Airport Bus Express (obsługiwany przez ATVO), który jedzie z lotniska bezpośrednio na Piazzale Roma w Wenecji. Bilet w jedną stronę kosztuje 12 euro, bilet tam i z powrotem 22 euro. Autobus jedzie około 60 minut.

2. Druga opcja, to skorzystanie z połączenia Treviso Airlink. To autobus, który łączy lotnisko w Treviso z dworcem kolejowym w Treviso. Czas podróży wynosi 10 minut, a autobusy odjeżdżają co 30 minut. Następnie z dworca kolejowego w Treviso pociągiem można dojechać do Wenecji. Bilet łączony (autobus + pociąg) kosztuje w tym wariancie 7,80 euro. Czas podróży, uwzględniając przesiadkę, to nieco ponad godzina.

Piazzale Roma i dworzec kolejowy są blisko siebie, więc niezależnie, którą opcję Pan wybierze, punkt wyjścia do zwiedzania Wenecji będzie niemal ten sam.

Czas rejsu na Lido zależy od tego gdzie się wsiądzie do tramwaju wodnego i którą linią się płynie. Można płynąć od razu z Piazzale Roma lub sprzed dworca kolejowego na Lido linią 1, która zatrzymuje się na każdej przystani i wtedy zajmie to godzinę. Można płynąć z okolic Placu św. Marka (San Zaccaria) i wtedy w kwadrans. Poza tym na Lido pływają też inne, szybsze linie. Trzeba sprawdzić na elektronicznej tablicy na przystani, który vaporetto będzie najszybciej.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Blanka 27 kwietnia 2023 - 13:51

Prosze o podpowiedz 🙂

Na profilu FB Terminal Fusina Venezia jest info(foto) gdzie widnieje bilet FUSINA -ZATTERE 24h (+actv public) 27€ czyli … doba na transporty zarowno w Wenecji jak i na Fusina. Niestety na oficjalnych stronach nigdzie nie moge znalezc takiego biletu do zakupu :(…. Czy jest w ogole mozliwe by on istnial? Planuje pobyt na Cambing Fusina i taki bilecik bylby idealny 🙂

Bardzo prosze o podpowiedz jak ugryźć ten temat

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 kwietnia 2023 - 13:59

Sprawdzałem oficjalną stronę ACTV. Rzeczywiście nie widać tego biletu, ponieważ oficjalna strona w tym zakresie linkuje do oficjalnej strony Terminalu Fusina. Tam z kolei jest bilet, o którym piszesz, ale kosztuje 31 euro za 72 godz. Być może to efekt lipcowej podwyżki: „ridotto A/R € 6,00 – corsa s. € 3,50 (6-12 anni) integrato rete Actv 24 h € 31,00”.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Blanka 27 kwietnia 2023 - 16:54

No widze, widze … ale nie mam pomyslu JAK go kupić online 😀 . Po wyborze acquista biglietti niestety nie ma owego.
Chyba pozostaje zakup na miejscu gdzie wsiadamy w Fusine:( ??

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 kwietnia 2023 - 17:13

Tak, wygląda na to, że pozostaje zakup na miejscu, a online tego biletu nie da się kupić 🙂

Odpowiedz
McStar 24 maja 2022 - 19:28

Witam,
to pytanie już się pojawiło w komentarzach, ale nie zauważyłem na nie odpowiedzi. Czy bilet 24-godzinny należy kasować za każdym razem jak się wsiada do tramwaju wodnego? Czy może wystarczy tylko 1 raz przed pierwszym wejściem na pokład? Chce kupić bilet 24-godzinny i popłynąć na Murano -> Burano -> Powrót na plac San Marco – tylko nie wiem co z tym kasowaniem 🙁 Czy automaty biletowe sprzedają wszystkie typy biletów czy tylko jednorazowe?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 maja 2022 - 10:01

Automaty sprzedają różne rodzaje biletów. Bilet i tak siłą rzeczy trzeba skasować przy każdym wejściu na pomost, bo przecież bez tego nie otworzą się bramki. Więc bilety kasujemy za każdym razem 🙂

Odpowiedz
ewa 20 listopada 2019 - 18:13

prosze o informację jak z marco polo dojść do przystanku vaporetto. potrzebuje dostac sie do Ospedale. dziękuje

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 listopada 2019 - 11:07

Przepraszam, dopiero teraz zauważyłem Twój komentarz. Nie wiem czy sprawa jest wciąż aktualna, ale przy lotnisku znajduje się przystań statków Alilaguna (linia A i B). Bilety można kupić na lotnisku w automatach przy stanowiskach odbioru bagażu.

Odpowiedz
Paulina 11 lipca 2023 - 22:53

Witam, świetny artykuł! Z pewnością sporo nam pomoże w październiku 🙂 Chciałam dopytać jak to jest ze zniżką dla niepełnosprawnych? Orientuje się Pan jak to jest weryfikowane? Mam polskie orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim – czy na tej podstawie, ja i osoba towarzysząca możemy skorzystać ze zniżki?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 lipca 2023 - 10:48

Dzień dobry,

Na stronie internetowej weneckiego ACTV jest mowa dosłownie o „pasażerach na wózkach inwalidzkich”. Natomiast – już pisząc tak ogólnie – w przypadku zniżek dla osób niepełnosprawnych we Włoszech najczęściej wymagana jest legitymacja osoby niepełnosprawnej, a nie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Janusz 23 sierpnia 2019 - 11:17

Lukasz Ropczynski
Widze ze masz co robic a czy jestes tez przewodnikiem po wenecji

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 sierpnia 2019 - 14:45

Nie jestem przewodnikiem, ale na blogu znajdziesz kilkanaście tekstów o Wenecji (stale aktualizowanych) z dużym naciskiem na porady praktyczne (parkingi, ceny biletów, tramwaje wodne itp.). Sam świetnie sobie poradzisz. Zanotuj sobie wcześniej najważniejsze informacje, ewentualnie wydrukuj mapkę z liniami tramwajów wodnych 🙂

Odpowiedz
1 2