Wenecja Eugenejska -> Tramwaje wodne w Wenecji i ceny biletów na vaporetto w 2023 r.

Tramwaje wodne w Wenecji i ceny biletów na vaporetto w 2023 r.

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 113 komentarzy 145,4 tysięcy wyświetleń
tramwaje wodne w Wenecji i ceny biletów na vaporetto w 2023 r., na zdjęciu widok z mostu Rialto (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tramwaje wodne w Wenecji czyli vaporetti to najbardziej popularny, wygodny i unikalny system komunikacji publicznej w mieście. W Wenecji zamiast ulic są kanały, a zamiast jeżdżących po ulicach autobusów – pływają tramwaje wodne. To dla wielu oczywiste banały, ale podczas pierwszej wizyty w Wenecji wiele spraw nie jest tak oczywistych. Z tego przewodnika dowiesz się ile aktualnie kosztują bilety na tramwaje wodne w Wenecji, jakie bilety najbardziej opłaca się kupować, jakie są zniżki dla dzieci i jak dopłynąć do najpopularniejszych wśród turystów miejsc i wysp laguny weneckiej.

Poniższy artykuł powstał wiele lat temu, ale regularnie jest aktualizowany i rozbudowywany. Mój przewodnik uwzględnia znaczące podwyżki cen biletów, które zostały wprowadzone w Wenecji w od dnia 1 lipca 2022 r., a także zmiany w funkcjonowaniu niektórych linii, które weszły w życie od kwietnia 2023 r.

Istnieje 19 regularnych linii tramwajów wodnych w Wenecji, ale turysta na początek powinien wiedzieć o kilku podstawowych.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Jeśli planujesz podróż do Wenecji zobacz także na mój bardzo rozbudowany artykuł Wenecja w 4 dni oraz polecane noclegi w Wenecji, gdzie opisuję wyjątkowe miejsca na każdą kieszeń (w tym także z parkingiem).

Tramwaje wodne w Wenecji – podstawowe informacje

tramwaj wodny w Wenecji na Canale Grande (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
tramwaj wodny w Wenecji na Canale Grande (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Główne przystanki vaporetto znajdują się przy dworcu kolejowym Venezia S. Lucia, przy Piazzale Roma, który jest komunikacyjnym sercem miasta i przy najważniejszych zabytkach miasta takich jak Most Rialto, czy Plac św. Marka. Tramwaje wodne to także najlepszy sposób, aby dotrzeć na inne wyspy laguny weneckiej, chociażby na kolorową wyspę Burano, do Murano, które słynie z produkcji szkła lub na Lido di Venezia, gdzie odbywa się słynny Festiwal Filmowy, a na co dzień to miejsce idealne na wypoczynek na plaży.

Tramwaje wodne w Wenecji w godzinach szczytu na najpopularniejszych liniach kursują co 10-20 minut. Przemieszczają się nimi zarówno turyści jak i mieszkańcy Wenecji oraz pracownicy hoteli, restauracji, sklepów, komisariatów czy urzędów publicznych.

przystań tramwajów wodnych na weneckiej wyspie Burano (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
przystań tramwajów wodnych na weneckiej wyspie Burano (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tramwajami wodnymi oraz komunikacją publiczną w Wenecji zarządza miejska spółka ACTV. Jej zielono niebieskie logo znajduje się na wszystkich tramwajach wodnych.

Przy każdej stacji tramwaju wodnego znajduje się informacja o liniach, które z niego odpływają i rozkład rejsów. Przy najbardziej obleganych przystankach są też elektroniczne tablice z informacją za ile minut możesz spodziewać się poszczególnych łodzi. Jednak o ile elektroniczne wyświetlacze są bardzo pomocne, to zagmatwane rozkłady rejsów już mniej. My częściej korzystamy z aplikacji google maps, która w Wenecji sprawdza się bardzo dobrze. Poza tym ta aplikacja jest rekomendowana przez ACTV, czyli miejskiego operatora tramwajów wodnych.

Przystanki tramwajów wodnych znajdują się na pływających pomostach. Dzięki temu z tramwaju za każdym razem można równie łatwo wysiąść, niezależnie od poziomu wody w Wenecji.

Ceny biletów na tramwaje wodne w Wenecji w 2023 r.

widok z tramwaju wodnego na Canal Grande, komunikacja miejska w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z tramwaju wodnego na Canal Grande, komunikacja miejska w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Aktualne w 2023 r. ceny biletów na tramwaje wodne vaporetto w Wenecji:

 • 9,50 euro – jednorazowy bilet na tramwaje wodne w Wenecji ACTV ważny 75 minut;
 • 25,00 euro – bilet na tramwaje wodne ACTV ważny 24 godziny od pierwszego skasowania;
 • 35,00 euro – bilet na tramwaje wodne ACTV ważny 48 godzin od pierwszego skasowania;
 • 45,00 euro – bilet na tramwaje wodne ACTV ważny 72 godziny od pierwszego skasowania;
 • 65,00 euro – 7-dniowy bilet na tramwaje wodne.

Porada praktyczna: bilety ważne są od momentu skasowania. Czyli – przykładowo – jeśli 24-godzinny bilet skasujesz o godzinie 17:00, to będzie on ważny do godziny 16:59 kolejnego dnia.

W ramach biletu – zgodnie z regulaminem – można mieć ze sobą jeden bagaż, którego suma trzech boków nie przekracza 150 cm. W praktyce mało kto się tym przejmuje. Jeśli masz więcej bagaży, zapytaj w punkcie sprzedaży biletów czy konieczne będzie wniesienie dodatkowej opłaty.

Porada praktyczna: jeśli zamierzasz pływać więcej niż dwa razy w ciągu dnia, to najbardziej opłaci sie bilet 24-godzinny.

Zniżki dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych

w tramwajach wodnych w Wenecji dzieci poniżej 6 roku życia podróżują bezpłatnie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w tramwajach wodnych w Wenecji dzieci poniżej 6 roku życia podróżują bezpłatnie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dzieci poniżej 6 roku życia podróżują bezpłatnie. Dzieci powyżej 6 roku życia płacą pełną cenę. Przystanki tramwajów wodnych ACTV przystosowane są dla dzieci w wózkach.

Dzieci i młodzież w wieku od 6 do 29 lat mogą wykupić promocyjny bilet 3-dniowy ACTV + Rolling Venice w cenie 33 euro. Bilet ważny jest 72 godziny od momentu pierwszego skasowania, a karta Rolling Venice upoważnia do zniżek w wielu miejscach.

Osoby niepełnosprawne płacą 1,50 euro, a bilet jest ważny przez 75 minut od pierwszego skasowania, podczas którego pasażer może korzystać ze wszystkich linii ACTV z wyłączeniem linii Alilaguna, linii ACTV 16, 19, 21 i trasy do kasyna. Możliwy jest także bezpłatny wstęp dla osoby towarzyszącej osobie niepełnosprawnej.

Ważna uwaga: powyższe ceny i bilety całodzienne nie obowiązują na trasach z/na lotnisko Marco Polo w Wenecji. Inne zasady obowiązują także na liniach 16, 19 i 21 oraz na linii do kasyna.

Gdzie kupić bilety na tramwaje wodne w Wenecji?

tramwaje wodne w Wenecji linii 1 pływają po Canale Grande zatrzymując się na każdej przystanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
tramwaje wodne w Wenecji linii 1 pływają po Canale Grande zatrzymując się na każdej przystanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bilet na tramwaj wodny możesz kupić między innymi w:

 • kasach przy najważniejszych przystaniach;
 • samoobsługowych automatach, które znajdują się na wielu przystaniach (można płacić kartą lub gotówką);
 • kioskach;
 • punktach informacji turystycznej;
 • oficjalnej, rekomendowanej aplikacji AVM Venezia Official App.

Ponadto jeśli zdecydujesz się na instalację aplikacji AVM Venezia Official App, możesz też sprawdzać w niej rozkład rejsów i możliwe połączenia.

Jeśli przyjeżdżasz do Wenecji samochodem lub autobusem, to przy Piazzale Roma znajduje się duży punkt informacji turystycznej, w mapach google oznaczony jako Venezia Piazzale Roma IAT. Tam od razu możesz kupić bilety na tramwaje wodne w Wenecji albo kartę Venezia Unica.

Mapa linii – tramwaje wodne w Wenecji

Poniżej zamieściłem aktualną na 2023 r. mapę linii tramwajów wodnych w Wenecji. Natomiast plik w wysokiej rozdzielczości do wydrukowania znajdziesz tutaj (PDF 1,38 MB).

Wenecja - mapa linii tramwajów wodnych (źródło: ACTV Venezia)
Wenecja – mapa linii tramwajów wodnych (źródło: ACTV Venezia)

Należy pamiętać, że w sezonie wakacyjnym i w godzinach szczytu przystanie bywają zatłoczone. Wówczas istnieje ryzyko, że nie uda Ci się wsiąść do pierwszego tramwaju, który podpłynie. Wtedy musisz czekać na kolejny, który powinien pojawić się za kilka lub kilkanaście minut.

Podczas jednodniowej wycieczki do Wenecji z punktu widzenia turystycznego kluczowe są następujące przystanie tramwajów wodnych:

 • Ferrovia – przy dworcu kolejowym Venezia S. Lucia;
 • Piazzale Roma – plac przy którym znajduje się dworzec komunikacji miejskiej i międzymiastowej oraz wielopoziomowe parkingi dla samochodów;
 • Most Rialto – jeden z symboli Wenecji;
 • San Marco – przystań w bliskiej odległości od Placu św. Marka, czyli serca Wenecji;
 • Salute – przystań po drugiej stronie Canal Grande, przy Bazylice Santa Maria della Salute;

Jeśli zostajesz w Wenecji na dłużej, warto wybrać się także na okoliczne wyspy. Najważniejsze przystanki to: Murano Colonna, Murano Faro, Burano, Torcello i słynne z piaszczystych plaż Lido di Venezia.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Jak dopłynąć w poszczególne miejsca?

wnętrze weneckiego vaporetto, czyli tramwaju wodnego (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wnętrze weneckiego vaporetto, czyli tramwaju wodnego (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W trakcie przemieszczania się po Wenecji korzystaj z aplikacji mapy google albo z oficjalnej aplikacji AVM Venezia Official App. ACTV zadbało o to, aby dane w Google Maps były aktualne i zazwyczaj bardzo poprawnie pokazują, którym tramwajem wodnym dopłynąć i za ile minut należy spodziewać się łodzi.

Jak dopłynąć z Piazzale Roma na Plac św. Marka?

tramwaj wodny linii 1, który zatrzymuje się na każdej przystani przy Canale Grande (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
tramwaj wodny linii 1, który zatrzymuje się na każdej przystani przy Canale Grande (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piazzale Roma to komunikacyjne serce Wenecji. To w tym miejscu zatrzymują się autobusy, a wokół placu oraz w bliskim jego sąsiedztwie znajdują się wielopoziomowe parkingi.

Z Piazzale Roma na Plac św. Marka możesz dopłynąć tramwajem wodnym (vaporetto) linii 1 lub linii 2.

Linia numer 1 to najwolniejszy z tramwajów wodnych, który kursuje od Piazzale Roma przez wszystkie przystanki Canale Grande, wzdłuż wybrzeża San Marco i na Lido do Venezia. Płynąc tym tramwajem możesz podziwiać cały Canal Grande. Linia jest jednak zatłoczona. Spróbuj stanąć przy burcie, aby mieć świetną pozycję do pamiątkowych zdjęć. Skorzystaj z tej linii także wtedy, gdy z Wenecji chcesz się dostać na Lido.

Natomiast linia numer 2 to najszybsza linia kursująca pomiędzy Piazzale Roma, a Piazza San Marco. Nad Canalem Grande tramwaj zatrzymuje się tylko 6 razy, a potem także płynie na Lido.

Jak dopłynąć z Wenecji na wyspę Murano?

widok z vaporetto linii 4.1 na przystań Fondamente Nove, z której odpływają łodzie na wyspę Murano, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z vaporetto linii 4.1 na przystań Fondamente Nove, z której odpływają łodzie na wyspę Murano, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Są dwie najpopularniejsze możliwości, aby dostać się na Murano. Pierwsza to rejs vaporetto linii 3 z Piazzale Roma lub sprzed dworca kolejowego Venezia S. Lucia. Tramwaj wodny zatrzymuje się na obydwu przystaniach, a następnie płynie na Murano zatrzymując się tam na 7 przystaniach. Na Murano możesz wysiąść na pierwszej przystani czyli Colonna.

Druga popularna możliwość to tramwaj wodny linii 4.1. Ten vaporetto opływa Wenecję w ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a następnie płynie na Murano. Możesz do niego wsiąść między innymi na przystaniach San Zaccaria (czyli w pobliżu Placu św. Marka), Arsenale, Giardini, Celestia, Ospedale (czyli sprzed weneckiego szpitala) lub Fondamente Nove (F. Nove). Następnie vaporetto płynie na Murano i zatrzymuje się tam na siedmiu przystaniach.

Ponadto z San Zaccaria szybką linią numer 7 możesz w krótkim czasie dostać się na Murano.

Porada praktyczna: na Murano pływa również linia 4.2. Ma identyczne przystanki, ale płynie wokół Wenecji zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To dobry wybór z Piazzale Roma lub sprzed dworca kolejowego, ale z Placu św. Marka na Murano linią 4.2 płynie się stosunkowo długo.

Jak dopłynąć z Wenecji na Lido di Venezia?

przystań na Lido di Venezia, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
przystań na Lido di Venezia, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Wenecji na Lido di Venezia możesz dopłynąć linią 1 lub linią 2. Obydwie linie pływają przez Canal Grande z tym, że linia 1 zatrzymuje się na wszystkich przystankach, a linia 2 tylko na wybranych (Piazzale Roma, Ferrovia, S. Marcuola, Rialto, San Toma, San Samuele, Accademia, San Marco, San Zaccaria, Giardini).

Ewentualnie na Lido di Venezia pływa też linia numer 6, ale tylko z czterech przystani: Piazzale Roma, Zattere, Giardini i Sant Elena. Linia numer 6 omija Canal Grande.

Na Lido di Venezia pływa też linia numer 8, ale ona jest istotna przede wszystkim dla turystów, którzy na Lido chcą się dostać z wyspy Giudecca.

Jak dopłynąć z Burano na wyspę Torcello?

linia 9 - na zdjęciu - łączy wyspy Burano i Torcello, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
linia 9 – na zdjęciu – łączy wyspy Burano i Torcello, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Burano z Torcello łączy tramwaj wodny linii numer 9. Pływa średnio co 30 minut.

Jak dopłynąć z Wenecji do Chioggii?

Chioggia, wybrzeże Adriatyku, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Chioggia, wybrzeże Adriatyku, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nie ma bezpośredniego połączenia. Najpierw trzeba popłynąć z Wenecji na Lido di Venezia (na przykład tramwajem wodnym linii 1, 2 lub 8). Następnie Lido di Venezia z Chioggią łączy tramwaj wodny linii 11.

Jak dopłynąć z Punta Sabbioni do Wenecji?

tramwaj wodny ACTV z Punta Sabbioni do Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
tramwaj wodny ACTV z Punta Sabbioni do Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Punta Sabbioni do Wenecji pływają tramwaje wodne linii 14 oraz linii 15. Linia 15 to bezpośrednie połączenie natomiast linia 14 zatrzymuje się po drodze na Lido di Venezia.

Ponadto połączenia z Punta Sabbioni do Wenecji obsługują też prywatni przewoźnicy, a ich bilety często są sporo tańsze. Szczegółowo o tym pisałem w poniższym artykule:

Punta Sabbioni jest szczególnie istotnym przystankiem dla osób wypoczywających w kurortach Lido di JesoloCaorleBibione, czy Lignano, które planują jednodniową wycieczkę do Wenecji. Najłatwiej podjechać samochodem do Punta Sabbioni i stamtąd rozpocząć podróż tramwajem wodnym do Wenecji. Większość parkingów w Punta Sabbioni kosztuje 7 euro za cały dzień w okresie letnim i 5 euro za cały dzień po sezonie.

Porada praktyczna: w Punta Sabbioni parkingi są od trzech do pięciu razy tańsze niż parking w Wenecji. Ponadto tramwaj wodny z Punta Sabbioni płynie od razu w okolice Placu św. Marka.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Komunikacja miejska w Wenecji – statki innych przewoźników

Po lagunie weneckiej pływają też inni operatorzy. Poniżej znajdziesz informację o dwóch popularnych przewoźnikach, z których usług także miałem okazję skorzystać.

Statki Alilaguna

statek Alilaguna, komunikacja miejska w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
statek Alilaguna, komunikacja miejska w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Statki Alilaguna, których bardzo wiele pływa po weneckich kanałach należą do konkurencyjnej firmy. Nie należy ich mylić z ofertą ACTV. Alilaguna pływa przede wszystkim do lotniska Marco Polo, do terminalu portowego, do centrum Wenecji, na Lido, Murano i Punta Sabbioni.

Statki Il Doge di Venezia

statek z Punta Sabbioni do Wenecji przewoźnika Il Doge di Venezia
statek z Punta Sabbioni do Wenecji przewoźnika Il Doge di Venezia

Na weneckiej lagunie obecne są także statki Il Doge di Venezia. Firma specjalizuje się m.in. w połączeniach pomiędzy Punta Sabbioni, a Wenecją oraz – w sezonie letnim – organizuje wycieczki na najpiękniejsze wyspy laguny.

Najpopularniejsze rejsy organizowane przez Il Doge di Venezia z wypłynięciem z Wenecji:

 • Statek na wyspy Murano, Burano i Torcello (wycieczka trwa 6 i pół godziny);
 • Statek na wyspy Murano i Burano (ranny lub popołudniowy);
 • Panoramiczny rejs o zachodzie słońca z aperitivo (1 godzina 15 miunt)

Standardowe ceny w Il Doge di Venezia nie uwzględniające rabatu dla naszych Czytelników – wypłynięcie z Wenecji:

 • 30 euro – statek na wyspy Murano, Burano i Torcello (wycieczka trwa 6 i pół godziny);
 • 25 euro – statek na wyspy Murano i Burano (ranny lub popołudniowy);
 • 25 euro – panoramiczny rejs o zachodzie słońca z aperitivo (1 godzina 15 minut).

Dodatkowo Czytelnicy Kierunku Włochy mogą otrzymać 10% rabatu. Aby otrzymać rabat należy:

 1. Wybrać wycieczkę na oficjalnej stronie internetowej Il Doge di Venezia korzystając z tego linku (strona dla Polaków otworzy się w języku angielskim).
 2. W kolejnym kroku, w którym pasażer podaje swoje dane, będzie też miejsce na wpisanie kodu promocyjnego. Należy tam wpisać: WLOCHY10 (wielkimi literami, bez polskich znaków).
 3. Wówczas cena zostanie przeliczona (-10% rabatu).
 4. Następnie należy dokończyć zakup biletu zgodnie z informacjami pojawiającymi się na ekranie.

Tramwaje wodne w Wenecji – co jeszcze warto wiedzieć o vaporetto?

widok z vaporetto linii 1 na Canal Grande, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z vaporetto linii 1 na Canal Grande, tramwaje wodne w Wenecji (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Miejska spółka ACTV organizująca transport na terenie Wenecji działa od 1881 r. Obecnie ACTV posiada 120 pływających pomostów (przystanków) i 19 regularnych linii. Każdego roku ACTV przewozi 95 milionów pasażerów. Dwie najważniejsze miejskie linie to 1 i 2, ale świetnie skomunikowane są poszczególne wyspy laguny, a także miasteczka i przyczółki na zewnętrznym obwodzie laguny. Tramwaje wodne pływają codziennie od 5:00 do 24:00. Na niektórych trasach funkcjonują linie nocne, które działają od północy od 5:00 rano. W szeroko rozumianym sezonie letnim liczba linii i połączeń jest zwiększana.

Jeśli jedziesz do Wenecji sprawdź też ceny gondoli w Wenecji 🙂

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

113 komentarzy

Maxim 17 kwietnia 2018 - 13:10

Co to znaczy bilet ważny 1 dzień – czy jest ważny przez 24 h od pierwszego skasowania, czy tylko na konkretną datę? Innymi słowy, jak skasuję bilet ważny 1 dzień o godzinie 22:00, to czy bilet jest ważny kolejnego dnia do godziny 22:00? Czy też rano muszę kupować kolejny ważny 1 dzień?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 kwietnia 2018 - 13:17

Bilet 1-dniowy ważny jest 24 godziny od momentu skasowania. Czyli kasując bilet wieczorem można jeszcze na nim pływać kolejnego dnia.

Odpowiedz
Kamila 9 lipca 2023 - 21:09

Jakie zasady obowiązują na linii nr 16? We Wrześniu wybieram się do Wenecji. nocleg mam w Fusinie. Wg mapki kursuje tam vaporerro 16.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 lipca 2023 - 21:12

Podstawowe bilety nie obowiązują na linii 16. Terminal Fusina ma swoją stronę i tam znajdziesz cennik połączeń: terminalfusina.it

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dominika 25 kwietnia 2018 - 10:04

Z Placu Św. Marka na wyspę Burano nie ma bezpośredniego tramwaju wodnego. Trzeba się przesiadać. Ja płynęłam tydzień temu ok. 2 godz. z przesiadką na wyspę Burano. Linia zahaczyła jeszcze o Wyspę Murano i Torcello, ażeby się w końcu dostać na Burano. Te tramwaje naprawdę czasami śmiesznie płyną całkiem inną trasą niż jest w opisie na przystanku.;)

Odpowiedz
Emilia 4 maja 2023 - 16:39

Świetnie wszytko opisane , jutro będziemy testować ??

Odpowiedz
Anna 1 maja 2018 - 07:30

Czy bilet dwudniowy z Punta Sabioni do Wenecji ten za 30 euro należy wykorzystać dzień po dniu czy można zrobić przerwę ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 maja 2018 - 09:29

Ważny jest 48 godzin od momentu skasowania, więc nie można zrobić przerwy.

Odpowiedz
Anka 13 lipca 2023 - 20:47

Chciałabym dotrzeć pociągiem z vicenza do wenecji. Czy kupić bilet w jedną stronę i skasować przed wejściem do pociągu ? Czy są bilety w dwie strony? Jak tam poruszać się tymi pociągami najlepiej? Jedziemy we 3 osoby,dziękuję

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 lipca 2023 - 11:27

Dzień dobry,

Proszę kupić bilet w kasie lub w biletomacie na stacji na pociąg regionalny w jedną stronę. Bilet kupiony w obie strony i tak kosztowałby tyle samo, co dwa oddzielne bilety. Bilet należy skasować w kasowniku przy wejściu na peron. Nieskasowany bilet jest nieważny.

Na tej trasie jeżdżą ekspresy (dość drogie – ponad 20 euro za bilet) oraz pociągi regionalne – bilet kosztuje 6,90 euro. Pociągi regionalne dzielą się na zwykłe „Regionale” oraz szybsze i kosztujące tyle samo „Regionale veloce”. Te drugie nie zatrzymują się na każdej stacji więc podróż do Wenecji trwa około 40-50 minut.

Jako stację docelową w biletomacie należy wybrać dworzec „Venezia S. Lucia”.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Jola 23 sierpnia 2023 - 14:06

witam
czy bilety dla osób niepełnosprawnych sprzedawane są na podstawie legitymacji czy dotyczą tylko osób na wózkach inwalidzkich?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 sierpnia 2023 - 17:32

Akurat w przypadku Wenecji dotyczy to tylko osób na wózkach inwalidzkich. Natomiast w innych miejscach we Włoszech zazwyczaj wystarczy legitymacja osoby niepełnosprawnej.

Pozdrawiam,
Łukasz

Ewa 15 lipca 2023 - 12:59

Dzień dobry,
odpoczywamy w Cavallino i w poniedziałek wybieramy się do Wenecji i na okoliczne wyspy. zamierzamy płynąć z Punta Sabione. Mam pytanie, ponieważ nie znalazłam informacji, czy bilet 24-godzinny należy kasować za każdym razem wsiadając do tramwaju? Czy należy też przykładać do czytnika wysiadając. jakie są zasady.
z
Zaczynymy od wysp, czy z Murano do Wenecji najszybsza jest linia 7?
Pozdrawiamy z uroczego Cavallino,
Ewa z rodziną.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 lipca 2023 - 11:46

Dzień dobry,

Bilet 24-godzinny trzeba kasować za każdym razem, ponieważ na przystaniach są bramki, które otwierają się dopiero po przyłożeniu biletu do czytnika. Przy wyjściu z tramwaju wodnego biletu się już nie kasuje.

Tak, linia 7 to dobry wybór, żeby z Murano dostać się szybko w okolice Placu św. Marka.

Udanego zwiedzania!
Łukasz

Odpowiedz
Przemek 2 maja 2018 - 21:18

Warto wiedzieć podróżując z dziećmi do 12 lat o bilecie Venezia Metropolitana 24. Nikt o nim nie mówi i nie pisze e kasach ACTV a za 30EUR mamy cały dzień z vaporetto (tramwaje wodne) dla 1 dorosłej i max. 2 dzieci więc się opłaca.

Odpowiedz
Renata 24 kwietnia 2023 - 22:01

Dzień dobry,
proszę mi podpowiedzieć jeśli to mozliwe:
mam synka 10 lat jest ma orzeczenie o niepełnosprawności, czy we Włoszech w transporcie jest One uznawane i w jaki sposób ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 kwietnia 2023 - 20:21

Dzień dobry,

W tramwajach wodnych w Wenecji jest informacja, że osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim przysługuje ulgowy bilet w cenie 1,50 euro (zamiast 9,50 euro), a dodatkowo opiekun może podróżować za darmo. Natomiast nie ma konkretnej informacji o turystach z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przy Piazzale Roma znajduje się oficjalny punkt informacji turystycznej, który sprzedaje bilety więc najlepiej zaraz po przyjeździe byłoby tam dopytać. Nie chcę Pani wprowadzić w błąd.

Poza tym w Wenecji wiele najważniejszych muzeów oferuje bezpłatny wstęp dla osób niepełnosprawnych, więc warto zajrzeć na stronę każdego z muzeów, do którego się Państwo wybieracie i sprawdzić zasady.

Jednak dla porównania na przykład w komunikacji miejskiej w Rzymie niepełnosprawni turyści z zagranicy nie mają żadnych zniżek na bilety. Tylko mieszkańcy mogą otrzymać taką zniżkę, ale przy biletach miesięcznych i rocznych. Każde miasto rządzi się swoimi prawami.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Pivi 14 maja 2018 - 14:01

Witam
Planuję do Wenecji przyjechać z psem. Jak jest w komunikacji miejskiej? Ile kosztuje bile dla psa na busa lub tramwaj wodny?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 maja 2018 - 14:39

W tramwajach wodnych psy mogą pływać za darmo wg zasady jeden pies na jednego właściciela, który wykupił bilet. Według przepisów psy w tramwaju wodnym powinny być na smyczy i powinny mieć kaganiec.

Odpowiedz
Pivi 14 maja 2018 - 20:12

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanko ile kosztuje bilet na tramwaj wodny 12 godzinny?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 maja 2018 - 21:07

Nie ma takiego biletu. Ceny podane są w moim artykule powyżej. Jest bilet na 75 minut i następny na 24 godziny.

Odpowiedz
Joanna 28 maja 2018 - 10:47

Witam, pytanko mam. Czy zakup biletu np trzydniowego upoważnia do podróży autobusem linii 10a do Lido di Jesolo? Oraz do podróży tymże autobusem z lido do jesolo do punta sabioni i stamtąd do Wenecji?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 maja 2018 - 11:22

Raczej nie. Tramwaje obsługuje ACTV, a autobusy na tamtej linii ATVO. W ich ofercie jest jakiś wspólny bilet, ale to całkiem inna oferta niż trzydniowy bilet ACTV: http://www.atvo.it/allegati/menu/loc_jesolo.pdf

Odpowiedz
magdalena 11 czerwca 2018 - 23:44

czy ktos jechal autobusem ,komunikacja miejska . z Marco Polo do Cavallino

Odpowiedz
Roberto 27 czerwca 2018 - 11:11

Na stronie przewoźnika http://actv.avmspa.it/en/node/775
pisze ze bilet 75 minutowy kosztuje 1.5 euro a tu na stronie że 7.5 euro.
Czy to jakiś błąd, bo różnica jest duża?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 czerwca 2018 - 11:21

Cena 1,50 euro, o której piszesz dotyczy tylko biletów na 75-minutowe przejazdy autobusami (po lądowej części Wenecji). Natomiast ceny na tramwaje wodne są tutaj u samego dołu: http://actv.avmspa.it/it/content/vaporetto – 7,50 euro za 75 minut i 20 euro za 24 godziny 🙂

Odpowiedz
Pazzo 3 lipca 2018 - 10:50

Czy na tramwaje wodne można wejść z dzieckiem w wózku?
Możecie polecić jakąś kolejność zwiedzania?
I gdzie można zjeść z dziećmi?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 lipca 2018 - 10:58

Tak, można wejść z dzieckiem w wózku. Co do kolejności zwiedzania, to zapraszam do mojego przewodnika po Wenecji: https://www.kierunekwlochy.pl/wenecja-wlochy

Odpowiedz
Kania 10 lipca 2018 - 07:10

Gdzie mozna kupic bilet 48h jesli przyjade na tronchetto? Czy bilet ten jest sprzedawany oddzielnie czy tylko z karta Venezia Unica bo tylko tak znalazlem na internecie a ta karte trzeba aktywowac za 50euro.

Odpowiedz
Sylwia 10 sierpnia 2018 - 15:01

Czy z Caorle płynie do Wenecji jakiś tramwaj wodny?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 sierpnia 2018 - 12:12

Nie. Najlepiej podjechać samochodem do Punta Sabbioni i stamtąd popłynąć tramwajem wodnym do Wenecji. Szczegóły opisałem w tym artykule:
https://www.kierunekwlochy.pl/jak-doplynac-statkiem-z-punta-sabbioni-do-wenecji/

Odpowiedz
Radoslaw 27 lipca 2023 - 16:25

witam. Jak najlepiej dostac sie z lotniska do wenecji? pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 lipca 2023 - 17:19

Dzień dobry,

Aktualne informacje na temat dojazdu z obydwu lotnisk (Wenecja i Treviso) znajdują się w tym artykule u samego dołu:
https://www.kierunekwlochy.pl/wenecja-wlochy/

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
blondi 50 16 sierpnia 2018 - 19:34

czy osoby niepełnosprawne -dorośli i dzieci maja jakieś ulgi

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 lutego 2021 - 10:37

Tak, jest to opisane w moim tekście. 1,50 euro za bilet 75 minutowy dla osoby niepełnosprawnej i darmowy przejazd dla opiekuna.

Odpowiedz
wojtek 18 września 2018 - 17:26

Niedokładny opis ponieważ 24 godzinny bilet dla osoby dorosłej i dziecka lub osoby dorosłej i dwoje dzieci do lat dwunastu kosztuje 30 euro, poza tym parking w Punta Sabioni kosztuje już 7 euro za cały dzień . Najświeższe dane bo z dnia 15.09.2018r. Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 października 2018 - 15:33

Bilet, o którym piszesz za 30 euro z dziećmi to tzw. BIGLIETTO METROPOLITANO w ramach którego można korzystać z przewoźników ACTV, ATVO i Arriva Veneto bez limitu. To co innego niż zwykły bilet za 20 euro/dobę na samo ACTV. Co do parkingu sprawdzę jeszcze dziś dokładnie i zaktualizuję jeśli rzeczywiście podnieśli ceny. Dziękuję za komentarz!

Odpowiedz
Patrycja 4 sierpnia 2023 - 21:41

pomocny przewodnik dziękuję

Odpowiedz
Piotr 30 czerwca 2023 - 18:42

jak sie dostac z Lido di Jesolo do Wenecji i z powrotem?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 lipca 2023 - 19:16

Trzeba najpierw samochodem podjechać do Punta Sabbioni, tam zaparkować za 7 euro na cały dzień (to 20 minut jazdy z Lido di Jesolo) i stamtąd popłynąć statkiem lub tramwajem wodnym prosto na Plac św. Marka w Wenecji. Wszystko opisałem w tym artykule:

https://www.kierunekwlochy.pl/jak-doplynac-statkiem-z-punta-sabbioni-do-wenecji/

Możesz też skorzystać z naszego kodu rabatowego na rejs.

Jeśli nie masz samochodu, to z Lido di Jesolo do Punta Sabbioni jeżdżą też autobusy ATVO.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 13 października 2018 - 15:21

Potrzebuję dojechać z dworca autobusowego w Wenecji i z powrotem na pierwszy przystanek na „stałym” lądzie Orlanda San Guliano i nie wiem czy w tym przypadku mając bilet dobowy mogę jeżdzić autobusem nr 5, który docelowo jeździ na Marco Polo.

Odpowiedz
Grażyna 14 grudnia 2021 - 00:18

Witam, proszę o informację. Płaciłam 30 Euro za 48 godzin. Pływałam tylko vaporetto. Czy dobrze czytam, że wówczas mogło być tylko 20 Euro? A co daje karta Rolling Venice dla dziecka 14 lat?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 grudnia 2021 - 13:36

20 euro kosztuje bilet 24-godzinny, a 30 euro bilet 48-godzinny. O karcie Rolling Venice więcej przeczytasz tutaj: https://www.veneziaunica.it/en/content/rolling-venice

Odpowiedz
rafał 21 października 2018 - 10:02

czy z parkingu s.giuliano dostane sie vaporetto 21 do wenecji kupujac bilet 24 h?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 października 2018 - 11:20

Nie. Właśnie zaktualizowałem mapę na stronie. Linia 21 już nie pływa na San Giuliano. Trzeba podjechać tramwajem.

Odpowiedz
Marcin 21 października 2018 - 19:55

witam,
Mam pytanie czy na 24 godzinnym bilecie mogę wrócić na lotnisko linia niebieska spod szpitala ?

Odpowiedz
Ryszard 23 października 2018 - 20:45

Lecę 31 października do Treviso. Ok 20 będę na lotnisku i do godziny 00:00 muszę się zameldować w hotelu na wyspie Lido. 4 godziny chyba wystarczy mi na transfer z lotniska. Jak nie zdążę to 20 euro dopłaty za hotel. Mogę prosić o wskazówki jak komunikacją miejską sprawnie się przemieścić i jaki nr tramwaju wodnego na Lido i z której stacji najlepiej. Z góry dziękuję.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 października 2018 - 09:52

Z lotniska Treviso do Wenecji możesz dojechać autobusem ATVO (zobacz na atvo.it). Autobus dojeżdża do Piazzale Roma w Wenecji. Stamtąd na najbliższy przystanek tramwajów wodnych (tuż obok) i linią wodną numer 1 na Lido di Venezia. Są też inne sposoby, np. do dworca kolejowego w Treviso autobusem ACTT, potem pociągiem do Wenecji i tramwajem na Lido, ale to więcej przesiadek i więcej straconego czasu.

Odpowiedz
Ryszard 24 października 2018 - 23:36

Dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
Danuta Wójcik 7 listopada 2018 - 20:33

Jadę z grupą 50 osób do Wenecji. Gdzie najlepiej dojechać autokarem i przepłynąć na wyspę? Jakie są koszty wjazdów, parkingów i tramwaju dla grupy?

Odpowiedz
Joanna 13 listopada 2018 - 14:37

Witam jadę 5 grudnia do Wenecji będę około 19:30 na lotnisku w Traviso i muszę sie dostać do 21 :00 do Wenecja Mestre . Czy jest jakaś komunikacja miejska z lotniska ? Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 listopada 2018 - 19:32

Oczywiście. Najprościej autobusem z lotniska do Mestre – linia numer 15 ACTV. Na tej trasie jeździ jeszcze autobus ATVO MESTRE EXPRESS. Czas podróży około 20 minut.

Odpowiedz
Janek 4 grudnia 2018 - 12:36

Witam, czy tramwaj wodny kursuje pomiędzy Wenecją, a Chioggi? Jeśli tak, to czy można korzystać z 24 godzinnego biletu? Jeśli nie to jak można najlepiej dojechać z Chioggi do Wenecji? Ile czasu wyniesie przemieszczenie się pomiędzy Loggi, Wenecją? Z góry dziękuję.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 grudnia 2018 - 12:49

Na linii Venezia – Chioggia kiedyś pływała linia numer 19, ale chyba tylko w sezonie letnim (obowiązywały na nią osobne bilety). Natomiast przez cały rok obecnie kursuje linia numer 11 (z Lido di Venezia do Chioggi). Na samo Lido z Wenecji można się dostać w różny sposób (zobacz na mapkę w moim artykule w zależności od tego skąd chcesz płynąć). Raczej linią 11 można popłynąć do Chioggi na 24-godzinnym bilecie z Wenecji, ale dla pewności dopytałbym jeszcze w kasie na miejscu.

Odpowiedz
Arek 10 stycznia 2019 - 12:17

W rozkładzie linii 5,2 http://actv.avmspa.it/sites/default/files/Orario%20linea%205.2%20dal%205%20nov%202018.pdf jest informacja DOPO LE 9.00 FERMA A RICHIESTA. Czyli – jak rozumiem – po 9 zatrzymuje się na żądanie. Ale jak to praktycznie się odbywa – mam machać ręką z przystanku? Czy ktoś wie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 stycznia 2019 - 13:34

Ale dotyczy to tylko przystani Celestia, która pewnie jest mało popularna. Wydaje mi się, że wystarczy machnąć ręką, a jak chcesz mieć pewność że wsiądziesz, to może przejdź do innego pobliskiego pomostu 🙂

Odpowiedz
Dawid 15 stycznia 2019 - 16:23

Przystanek Plac Roma. Dawno temu byłem w Wenecji i raz wsiadłem do tramwaju nr2 i płynąłem przez kanał Grande a raz wsiadłem z tego samego miejsca do tramwaju nr2 i płynąłem kanałem Giudecca. Oczywiście w obu przypadkach celem był Plac Marco. Jak rozpoznać do której „dwójki” wsiąść abym wiedział którym kanałem będę płynął

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 stycznia 2019 - 17:16

Zapraszam na naszą grupę na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/KierunekWlochy/- może ktoś będzie umiał pomóc 🙂

Odpowiedz
sylvik 24 lutego 2019 - 10:35

Bardzo dziekuje za pomoc. Artykuly o Wenecji i tramwajach daly mi wiele przydatnych informacji.

Odpowiedz
Kasia 28 lutego 2019 - 04:27

Ląduję w Wenecji Treviso o 21:55 (według planu lotu), a poniedziałek. Jak najlepiej się dostać do Wenecji?

Odpowiedz
David 6 marca 2019 - 20:36

W jakich miesiącach pływają ACTV sezonowe linie ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 marca 2019 - 17:30

Na pewno latem. Próbowałem znaleźć dokładne daty na stronie ACTV, ale nigdzie nie jest to podane. Trzeba do nich napisać albo zapytać na miejscu 😉

Odpowiedz
Paula 10 kwietnia 2019 - 14:18

Czy dzieci do lat 4 coś płacą? Będziemy podróżować na różnych stacjach i nie wiem czy dla nich też trzeba kupić

Odpowiedz
Joanna 24 kwietnia 2019 - 08:35

Będę spała z rodziną na Campingu Jolly. Planujemy jeździć autobusami na pojedynczych biletach. O ile w samej Wenecji na pewno nie będzie problemu z kupnem biletów,o tyle z campingu może być problem, a z tego co wiem bilet kupiony u kierowcy jest droższy. Stąd pytanie o to, jak działają te bilety? Czy mogę pierwszego dnia kupić w automacie kilka i po prostu codziennie sobie z nich korzystać, czy też kupuje się na konkretny dzień/godzinę itp.? Będę wdzięczna za podpowiedź.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 maja 2019 - 18:19

Tam gdzie połączenia są realizowane przez ACTV można kupić więcej biletów i potem kasować w kolejnych dniach.

Odpowiedz
Janusz 4 maja 2019 - 19:36

Witam,
W czerwcu wybieram się z córką do Wenecji na dłuższy weekend.
Zatrzymamy się w Wenecja Mestre i z rana będziemy dojeżdżać do starej Wenecji.
Czy kupując bilet dobowy (24h czy 48H) mogę korzystać z niego dojeżdżając koleją do stacji Santa Lucia?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2019 - 18:56

Koleją raczej nie, ale być może tramwajem ACTV, który jeździ z Mestre do Wenecji: https://www.kierunekwlochy.pl/tramwaj-i-autobus-z-mestre-do-wenecji-nie-ma-juz-tramwaju-wodnego-z-san-giuliano – nie jestem pewien. Zapytaj na miejscu w punkcie ACTV albo na naszej grupie na Facebooku. Może ktoś już próbował 😉

Odpowiedz
Zecke 29 maja 2019 - 13:49

Witam. Chciałby skorzystać z linii 2 i popłynąć z parkingu Tronchetto ( przystanek tramwaju Traghetto venezia ) w strone Placu Św.Marka ( przez cłą Wenecję ) . Czy sa jakoś oznaczone kierunki płynięcia ( nie chciałbym popłynąć w druga strone ).

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 maja 2019 - 09:02

Tak, na wszystkich przystaniach jest zaznaczony kierunek, w którym płynie tramwaj 🙂

Odpowiedz
grzegorz 30 maja 2019 - 09:19

witam cytat „Jeśli planujemy całodzienną wycieczkę do Wenecji, to najkorzystniej jest kupić bilet dobowy na tramwaje wodne. Tego rodzaju bilet kosztuje 20 euro za cały dzień. Bilet obejmuje wszystkie weneckie linie za wyjątkiem trzech z nich (m.in. nie można pływać w ramach tego biletu na lotnisko i do kasyna).”
czy dobrze rozumiem że kupując bilet i wypłyawjąc z punta sabbioni linią 14 lub 15 wrócę także na tym bilecie z powrotem

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 maja 2019 - 10:23

Tak, zgadza się – to najbardziej opłacalna opcja 😉

Odpowiedz
Damian 10 czerwca 2019 - 09:36

Witam. Mam pytanie odnośnie wejścia do Bazylik Św.Marka . Doczytałem że nie wpuszczają z torbami , plecakami. Czy depozyt jest w pobliżu i w jaki sposób odbywa się pozostawianie bagażu. Czy z mała torebka ( saszetka, lub małą torba damską ) wpuszcza do środka ? jakiś portfel z dokumentami , telefony przydałoby ssie mieć ze sobą.

Odpowiedz
Bartłomiej Robel 24 czerwca 2019 - 20:07

W aplikacji Actv są dwie opcje: *bilet 1-dniowy (z odpowiedzi wiem, że ważny jest 24h od skasowania) ? w aplikacji kosztuje 20? oraz *bilet 24h Venezia Metropolitana za 35? ? wydawało mi się, że ten będzie ważny, 24h od skasowania. Oczywiście interesuje mnie tańsza opcja? bo ten niby ten sam efekt za mniejsze pieniądze, ale czy na pewno?

Odpowiedz
Wiola 12 lipca 2019 - 10:09

Dzień dobry, czy bilet 24h wystarczy skasować raz wsiadając pierwszy raz do tramwaju? Gdzieś czytałam, że należy kasować za każdym razem, gdy wsiadam do kolejnego tramwaju. Chciałabym popłynąć do Burano i z powrotem oraz przepłynąć się Grand Canale na tym samym bilecie.

Odpowiedz
Wanda 17 maja 2022 - 20:38

Wyjeżdżam do Wenecji 12 czerwca , lotnisko Marco Polo o godz.22:30
Nocleg w Marghera. Jakie bilety kupić na dojazd 5 a później 6

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 maja 2022 - 21:18

Z lotniska do Marghera raczej nie będzie bezpośredniego połączenia. Możesz podjechać autobusem linii 45 do Mestre (MESTRE FS), a stamtąd do Marghera kolejnym autobusem. Zobacz na google maps albo aplikację Omio. Im późnej tym większy kłopot z szybkim dojazdem.

Odpowiedz
Janusz 23 sierpnia 2019 - 11:17

Lukasz Ropczynski
Widze ze masz co robic a czy jestes tez przewodnikiem po wenecji

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 sierpnia 2019 - 14:45

Nie jestem przewodnikiem, ale na blogu znajdziesz kilkanaście tekstów o Wenecji (stale aktualizowanych) z dużym naciskiem na porady praktyczne (parkingi, ceny biletów, tramwaje wodne itp.). Sam świetnie sobie poradzisz. Zanotuj sobie wcześniej najważniejsze informacje, ewentualnie wydrukuj mapkę z liniami tramwajów wodnych 🙂

Odpowiedz
ewa 20 listopada 2019 - 18:13

prosze o informację jak z marco polo dojść do przystanku vaporetto. potrzebuje dostac sie do Ospedale. dziękuje

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 listopada 2019 - 11:07

Przepraszam, dopiero teraz zauważyłem Twój komentarz. Nie wiem czy sprawa jest wciąż aktualna, ale przy lotnisku znajduje się przystań statków Alilaguna (linia A i B). Bilety można kupić na lotnisku w automatach przy stanowiskach odbioru bagażu.

Odpowiedz
Paulina 11 lipca 2023 - 22:53

Witam, świetny artykuł! Z pewnością sporo nam pomoże w październiku 🙂 Chciałam dopytać jak to jest ze zniżką dla niepełnosprawnych? Orientuje się Pan jak to jest weryfikowane? Mam polskie orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim – czy na tej podstawie, ja i osoba towarzysząca możemy skorzystać ze zniżki?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 lipca 2023 - 10:48

Dzień dobry,

Na stronie internetowej weneckiego ACTV jest mowa dosłownie o „pasażerach na wózkach inwalidzkich”. Natomiast – już pisząc tak ogólnie – w przypadku zniżek dla osób niepełnosprawnych we Włoszech najczęściej wymagana jest legitymacja osoby niepełnosprawnej, a nie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
McStar 24 maja 2022 - 19:28

Witam,
to pytanie już się pojawiło w komentarzach, ale nie zauważyłem na nie odpowiedzi. Czy bilet 24-godzinny należy kasować za każdym razem jak się wsiada do tramwaju wodnego? Czy może wystarczy tylko 1 raz przed pierwszym wejściem na pokład? Chce kupić bilet 24-godzinny i popłynąć na Murano -> Burano -> Powrót na plac San Marco – tylko nie wiem co z tym kasowaniem 🙁 Czy automaty biletowe sprzedają wszystkie typy biletów czy tylko jednorazowe?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 maja 2022 - 10:01

Automaty sprzedają różne rodzaje biletów. Bilet i tak siłą rzeczy trzeba skasować przy każdym wejściu na pomost, bo przecież bez tego nie otworzą się bramki. Więc bilety kasujemy za każdym razem 🙂

Odpowiedz
Blanka 27 kwietnia 2023 - 13:51

Prosze o podpowiedz 🙂

Na profilu FB Terminal Fusina Venezia jest info(foto) gdzie widnieje bilet FUSINA -ZATTERE 24h (+actv public) 27€ czyli … doba na transporty zarowno w Wenecji jak i na Fusina. Niestety na oficjalnych stronach nigdzie nie moge znalezc takiego biletu do zakupu :(…. Czy jest w ogole mozliwe by on istnial? Planuje pobyt na Cambing Fusina i taki bilecik bylby idealny 🙂

Bardzo prosze o podpowiedz jak ugryźć ten temat

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 kwietnia 2023 - 13:59

Sprawdzałem oficjalną stronę ACTV. Rzeczywiście nie widać tego biletu, ponieważ oficjalna strona w tym zakresie linkuje do oficjalnej strony Terminalu Fusina. Tam z kolei jest bilet, o którym piszesz, ale kosztuje 31 euro za 72 godz. Być może to efekt lipcowej podwyżki: „ridotto A/R € 6,00 – corsa s. € 3,50 (6-12 anni) integrato rete Actv 24 h € 31,00”.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Blanka 27 kwietnia 2023 - 16:54

No widze, widze … ale nie mam pomyslu JAK go kupić online 😀 . Po wyborze acquista biglietti niestety nie ma owego.
Chyba pozostaje zakup na miejscu gdzie wsiadamy w Fusine:( ??

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 kwietnia 2023 - 17:13

Tak, wygląda na to, że pozostaje zakup na miejscu, a online tego biletu nie da się kupić 🙂

Odpowiedz
Wojtek 11 maja 2023 - 11:13

Dzień dobry. Prosze o info, chciałbym najszybciej i oczywiście najtaniej:) dojechac najpierw z lotniska Treviso do Wenecji aby od razu pierwszego dnia niejako z marszu rozpocząć zwiedzanie (tutaj prosze także podac gdzie najlepiej wysiąśc w Wenecji aby rozpocząć według Pana, wędrówkę) oraz 2 pytanie: mój hotel jest usytuowany na wyspie Lido niedaleko SME A lub B lub C, prosze podac ile trwa przejazd tramwajem (która linie wybrać) do Wenecji i z Wenecji do Lido i gdzie udając się z Lido najlepiej wysiąść (przy którym miejscu, przystanku). Z góry bardzo dziękuje

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 maja 2023 - 11:06

Dzień dobry,

Są dwie możliwości aby dostać się szybko z lotniska Treviso do Wenecji:

1. Autobus Treviso Airport Bus Express (obsługiwany przez ATVO), który jedzie z lotniska bezpośrednio na Piazzale Roma w Wenecji. Bilet w jedną stronę kosztuje 12 euro, bilet tam i z powrotem 22 euro. Autobus jedzie około 60 minut.

2. Druga opcja, to skorzystanie z połączenia Treviso Airlink. To autobus, który łączy lotnisko w Treviso z dworcem kolejowym w Treviso. Czas podróży wynosi 10 minut, a autobusy odjeżdżają co 30 minut. Następnie z dworca kolejowego w Treviso pociągiem można dojechać do Wenecji. Bilet łączony (autobus + pociąg) kosztuje w tym wariancie 7,80 euro. Czas podróży, uwzględniając przesiadkę, to nieco ponad godzina.

Piazzale Roma i dworzec kolejowy są blisko siebie, więc niezależnie, którą opcję Pan wybierze, punkt wyjścia do zwiedzania Wenecji będzie niemal ten sam.

Czas rejsu na Lido zależy od tego gdzie się wsiądzie do tramwaju wodnego i którą linią się płynie. Można płynąć od razu z Piazzale Roma lub sprzed dworca kolejowego na Lido linią 1, która zatrzymuje się na każdej przystani i wtedy zajmie to godzinę. Można płynąć z okolic Placu św. Marka (San Zaccaria) i wtedy w kwadrans. Poza tym na Lido pływają też inne, szybsze linie. Trzeba sprawdzić na elektronicznej tablicy na przystani, który vaporetto będzie najszybciej.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agnieszka 24 maja 2023 - 11:16

Ważne: od 22.05 do 14.06 linia nr 2 z Tronchetto do placu St. Marco przez Grande Canale jest zamknięta.

Odpowiedz
Karolina 15 czerwca 2023 - 11:53

Witam, Jak najlepiej dostać się z lotniska Treviso do Chioggi? Google maps pokazuje kilka możliwości. Jaka wg Pana opcja jest najlepsza, tzn. najszybsza i najtańsza? Może lepiej zdecydować się na tramwaj wodny? Jednak taka możliwość nie jest podawana przez google.
Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 czerwca 2023 - 21:08

Dzień dobry,

Czasem Czytelnicy pytają mnie o tę opcję tramwajami wodnymi. Kiedyś to liczyłem i cała podróż – jeśli poszłaby zgodnie z planem – zajęłaby 3 godziny i wymagałaby kilku przesiadek. Poza tym w tramwajach wodnych jest tłok, szczególnie latem nie wszyscy mieszczą się do pierwszego tramwaju, do tego mielibyście Państwo duże bagaże.

Proszę sprawdzić opcję dojazdu z uwzględnieniem autobusu Arriva, który latem jeździ z Mestre do Chioggii. W zasadzie są trzy linie, ale ta z Mestre byłaby optymalna:
https://www.arrivaveneto.it/orari-e-percorsi/

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Katarzyna 18 czerwca 2023 - 19:13

Wybieramy się do Wenecji będąc w Chorwacji. Przypłyniemy promem do St Basilio .Chcemy stamtąd skorzystać z Vaporeto . Jak to zorganizować w którą, linię wsiąść .Finalnie chcemy dotrzeć do placu Św Marka

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 czerwca 2023 - 22:32

Nie będzie Wam potrzebny tramwaj wodny. Stamtąd jest blisko na most Ponte dell’Accademia, którym przejdziecie przez Canal Grande, a przy okazji będziecie mogli zrobić piękne zdjęcia z mostu. Następnie z mostu do Placu św. Marka jest jeszcze 15-20 minut piechotą po pięknych weneckich uliczkach.

Ewentualnie z S. Basilio linią tramwaju wodnego numer 2 w kierunku San Zaccaria. Przystań San Zaccaria jest tuż obok Placu św. Marka.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marek 25 czerwca 2023 - 18:08

Dziękuję za wszystkie informacje ,ale brakuje mi odpowiedzi na może dziwne pytanie .Będziemy w Mestre i mamy bilet ,, MESTRE DAILY PASS,, za 5euro czy on uprawnia na przejazd linią nr 6(ACTV) z Mestre aż do Piazzale Roma . A jeśli nie to mamy wysiąść gdzieś i kupić jednorazowy .Pytanie dotyczy również powrotu .Z góry dziękujemy

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 lipca 2023 - 21:50

Dzień dobry,

Przepraszam, że odpisuję dopiero po kilku dniach, ale byłem w Rzymie i na miejscu miałem słaby zasięg internetu. Mam nadzieję, że pytanie jest jeszcze aktualne.

„MESTRE DAILY PASS” upoważnia do przejazdu z Mestre na Piazzale Roma w Wenecji autobusem lub nawet pociągiem do stacji Venezia S. Lucia. Bilet jest ważny 24-godziny od momentu pierwszego skasowania. Natomiast na tym bilecie nie można jechać na lotnisko ani korzystać z tramwajów wodnych.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marlena 26 czerwca 2023 - 19:10

Kochani a jak to wyglada w przypadku przejazdu samochodem Pomem do Lido ? Jaki koszt biletu i czy od osoby czy od samochodu ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 lipca 2023 - 22:37

Hej,

Musisz przejechać mostem do Wenecji i skręcić w prawo na Tronchetto. Tam znajduje się przystań, z której odpływa prom linii 17. On pływa na Lido di Venezia i zabiera także samochody. Płaci się oddzielnie za każdego pasażera (tyle co w tramwaju wodnym) i oddzielnie za samochód. Cena za auto zależy też nieco od wymiarów, ale to jest w okolicach 20 euro (rezydenci Lido płacą dużo mniej).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Justyna 30 czerwca 2023 - 14:09

Wybieram się z młodzieżą 13-25 lat do Wenecji. Będziemy 9 godzin bo tyle musi bus stać i totalnie nie wiem jak sobie to ogarnąć. Łącznie 31 osób czy są jakieś przejazdy grupowe? Gdzie i co zwiedzić, jakie bilety kupić?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 lipca 2023 - 20:00

Hej,

W tym przewodniku po Wenecji opisujemy proponowaną trasę zwiedzania na jeden dzień w Wenecji – wszystko jest opisane punkt po punkcie:

https://www.kierunekwlochy.pl/wenecja-wlochy/

Możecie wcześniej przez internet kupić bilety do Bazyliki św. Marka, żeby nie stać w kolejce. Wtedy skorzystajcie z wejścia priorytetowego po lewej stronie.

Są bilety grupowe na tramwaje wodne ACTV, ale taka grupa musi liczyć co najmniej 60 osób, więc kupcie zwykłe bilety – dla każdego z uczestników wycieczki. Albo jednorazowe po 9,50 euro na jeden rejs albo całodniowe za 25 euro.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 2 lipca 2023 - 22:31

Świetnie, jasno przedstawione informacje i dołączone linki, czytam i czytam i chłonę;) Będziemy testować od czwartku:)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 lipca 2023 - 19:08

Dziękuję za miłe słowa! 🙂 Życzę udanego pobytu w Wenecji! 🙂

Odpowiedz
Marta 4 lipca 2023 - 13:17

Cześć,
wybieram się z rodziną do Wenecji w sierpniu. Jak najlepiej dostać się z lotniska na plac św. Marka? Chcę wcześniej wykupić sobie bilety, aby mieć problem z głowy. Planuję wykupić bilety na autobus z lotniska do Piazzale Roma, a stamtąd płynąć tramwajem wodnym, na który też wykupię sobie wcześniej bilety np. 3-dniowe. I stąd pytanie: czy tramwaj wodny zabierze nas z bagażami? Czy może jest jakaś lepsza, bezpośrednia możliwość dotarcia do placu św. Marka?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 lipca 2023 - 21:56

Hej,

W dolnej części mojego przewodnika po Wenecji znajdziesz informacje i ceny biletów dot. dojazdu z obydwu lotnisk (Wenecja i Treviso) na Plac św. Marka: https://www.kierunekwlochy.pl/wenecja-wlochy/

Do tramwaju wodnego oczywiście możesz zabrać bagaż. Jeśli to będzie zwykła walizka kabinowa (taka jak zabiera się ją do wnętrza samolotu, to się nie przejmuj). Natomiast jeśli masz zamiar przewozić wielką walizkę, to w punkcie sprzedaży biletów na Piazzale Roma (tuż obok przystani) zapytaj, czy taka walizka nie potrzebuje dodatkowego biletu. W praktyce jednak turyści się tym nie przejmują. Kontrolerzy rzadko bywają aż tak dociekliwi.

Inna – lepsza – opcja dotarcia na Plac św. Marka to taksówka wodna, ale kosztuje sporo 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Wioletta 17 lipca 2023 - 20:58

Dzień dobry.
Bardzo proszę o informację:
– czy kupując bilet 72 godzinny na transport po Wenecji również dojadę autobusem z przystani Punto Sabioni do przystanku Ca’Savio Chiesa i w drugim kierunku? Jakim numerem autobusu?
– czy kupując bilet na stronie veneziaunica.it muszę go potem wydrukować czy odebrać w jakimś punkcie na miejscu?
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 lipca 2023 - 14:49

Dzień dobry,

1. Nie. Połączenia autobusowe z Punta Sabbioni w stronę kempingów w Cavallino i dalej do Lido di Jesolo obsługuje przewoźnik ATVO Veneto. Tam trzeba kupić oddzielne bilety.

2. Tak, bilet z Venezia Unica odbiera się biletomacie ACTV po wpisaniu kodu z zamówienia. Jednak można też zainstalować aplikację ACTV i tam kupić bilet w formie elektronicznej. Najprościej jednak kupić bilet w biletomacie na przystani w Punta Sabbioni albo w kasie, która tam się znajduje.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Gosia 14 sierpnia 2023 - 17:57

Witam, mam pytanie odnośnie biletu 7 dniowego. Planuję zatrzymać się w Mestre. Czy korzystając z biletu 7 dniowego (€ 65,00 ACTV 7 day Transport) mogę jechać pociągiem T1 z Mestre Centro do Venezia P.le Roma a dalej Vaporetto do np. Placu Św. Marka? Na stronie piszą, że bilet uprawnia do jazdy vaporetto and buses in the City of Venice/Tram/People Mover. Czy muszę mieć osobny bilet na przejazd pociągiem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 sierpnia 2023 - 17:59

Hej, T1 to jest właśnie szybki tramwaj łączący Mestre z Piazzale Roma w Wenecji. Tak – możesz z niego korzystać w ramach tego biletu 7-dniowego. Tramwaj jeździ przez cały dzień, mniej więcej do północy.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Krzysztof 30 sierpnia 2023 - 18:03

Czy mając bilet na vaporetto mogę dojechać do Mestre ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2023 - 14:52

Tak, z tym biletem możesz korzystać z autobusów komunikacji miejskiej w Wenecji, tramwajów, People Mover, czy pociągu regionalnego z Wenecji do Mestre.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
aga 15 września 2023 - 15:12

Dzien doby, prosze o rade, bo sie zagubilam w rodzajach transportu miejskiego 🙂 Przylatuje do Treviso rano w czwartek, nocuje w Lido, chcialabym zakupic bilety ktore pozwola zwiedzisz jaknawiecej ciekawych miejsc, bede 4 doby, wiec pewnie bede kipowala 72h i 24 h bilet, tylko zastanawiam sie ktore, myslalam nad 72 godziny 30 + z muzeami( tylko nie wiem czy nim dojade z lotniska) a drugi 24 taki aby w niedziele pozwiedzac i dojechac na 7 rano do Treviso. z gory dziekuje za pomoc!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 września 2023 - 10:22

Dzień dobry,

Bilety 24-godzinne, czy 72-godzinne obowiązują tylko w tramwajach wodnych i w liniach autobusowych, tramwajach zwykłych oraz pociągach na terenie gminy Wenecja, ale w żadnym wypadku nie dotyczą dojazdu na lotnisko, a tym bardziej aż do Treviso. Więc bilety na dojazd z lotniska proszę kupić oddzielnie, niezależnie od planów poruszania się po samej Wenecji.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych i swoich praw znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuję Czytaj więcej