Eraclea Mare to jedyna spokojna miejscowości turystyczna na wybrzeżu w okolicach Wenecji. Już w jej bliskim sąsiedztwie leżą popularne kurorty Adriatyku. Z jednej strony słynne Lido di Jesolo z 12-kilometrową plażą i deptakiem, który nigdy nie zasypia. Z drugiej strony popularne wśród turystów z Polski Duna Verde, Caorle, Bibione i Lignano. Na tym tle Eraclea Mare kusi turystów sosnowym lasem, kameralną atmosferą i śpiewem cykad. Plaża jest tutaj szeroka, piaszczysta, a zejście do morza jest łagodne i bezpieczne także dla dzieci.
Eraclea Mare to nadmorska dzielnica miasteczka Eraclea, które oddalone jest o 10 minut jazdy samochodem od morza. Chociaż gminę Eraclea zamieszkuje 12 tys. osób, to jej nadmorska część jest naprawdę niewielka. To w zasadzie jedna główna ulica, kilka hoteli, kilkadziesiąt apartamentowców, parę restauracji i sklepów. Po sezonie nic tu się nie dzieje.
Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.
Miejscowość znajduje się nad morzem, w sąsiedztwie gęstego, sosnowego lasu dlatego Eraclea Mare bywa nazywana zieloną perłą wybrzeża Veneto.
Jakie zalety mają wakacje w Eraclea Mare?

Po raz pierwszy w Eraclea Mare byliśmy zaraz po ukończeniu studiów. Wtedy liczyło się dla nas każde wydane euro, a ta nadmorska miejscowość miała trzy zasadnicze zalety:
- Eraclea Mare leży blisko Polski, koszt dojazdu jest więc stosunkowo niski (paliwo i opłaty autostradowe). Wyjeżdżając samochodem wczesnym rankiem można dojechać tu na wieczór.
- Apartamenty w Eraclea Mare są tańsze niż w popularnych sąsiednich kurortach takich jak Caorle, Bibione, Lignano czy Grado.
- Eraclea Mare to świetna baza do zwiedzania okolicy. W kwadrans można dojechać do urokliwego Caorle albo na tętniący życiem deptak w Lido di Jesolo. Ponadto pociągiem z San Dona di Piave można pojechać do Wenecji. Można także popłynąć statkiem z pobliskiego Punta Sabbioni.

Po dziesięciu latach – przy okazji pobytu w Caorle – wróciliśmy na chwilę do Eraclea Mare sprawdzić co się przez ten czas zmieniło. I wiecie co? Nie zmieniło się praktycznie nic! Niektóre elewacje budynków przeszły remont, ale wciąż jest to tak samo spokojna mieścina jak dawniej.

Krótką listę noclegów w Eraclea Mare możesz sprawdzić tutaj. My zatrzymaliśmy się w apartamentach Residences La Rustica & Elite, które okazały się bardzo przyjemne. Obiekt został ostatnio wyremontowany i znajduje się blisko plaży.
Ponadto na końcu miejscowości, znajduje się 4-gwiazdkowy Portofelice Camping Village.
Eraclea Mare latem – miejsce na niespieszny urlop

Dominują tu 2-3 piętrowe budynki i domki bungalow usytuowane w lesie. W sezonie wakacyjnym główna ulica miasteczka wieczorami zamykana jest dla ruchu samochodowego. Jest to namiastką depatku, a wzdłuż ulicy znajdują się sklepy, restauracje i bary.
Turyści przyjeżdża do Eraclea Mare w zasadzie tylko na około 3 miesiące w roku, dlatego w mieście nie ma dużych sklepów, czy modnych butików. Niemal wszystko działa tu sezonowo, jak na dużym kempingu. Dominują raczej małe sklepy spożywcze i z asortymentem plażowym.




Osoby, które liczą na imprezowe życie nocne w Eraclea Mare raczej nie znajdą niczego dla siebie. Przy jednej z dróg z centrum w stronę plaży znajduje się całkiem przyjemny bar, wieczorami pełniący funkcję muzycznego klubu. To w zasadzie tyle. Duża część barów czynna jest jednak do późnych godzin nocnych. Dyskoteki, większe bary i kluby znajdują się za to w sąsiednim Lido di Jesolo – to tylko kwadrans jazdy samochodem.
Plaża w Ereaclea Mare

Główną atrakcją turystyczną Eraclea Mare jest oczywiście szeroka, piaszczysta, w dużej części bezpłatna plaża, która dodatkowo od zabudowań oddzielona jest sosnowym lasem. Dzięki temu w całym miasteczku unosi się przyjemny, sosnowy zapach.
Wzdłuż lasu są alejki, po których można spacerować lub jeździć na rowerze. Przy głównej ulicy znajduje się wypożyczalnia rowerów.

W porównaniu z sąsiednimi miejscowościami turystycznymi tutejsze plaże są spokojne i mniej zatłoczone. Zdjęcia, które opublikowałem w tym artykule zrobiłem w sierpniu, czyli w najwyższym sezonie, gdy urlopy mają Włosi i Niemcy.

Ponadto wzdłuż całej plaży wybudowane zostały betonowe falochrony dlatego fale są tu niskie, a Adriatyk stosunkowo nagrzany.
Miejska plaża co roku otrzymuje wyróżnienie Błękitnej Flagi przyznawane za czystość wody i wysoką jakość plaży.
Plaża naturystyczna

Przy ujściu rzeki Piawa (wł. Piave) znajduje się plaża naturystyczna. Nie jest łatwo do niej dotrzeć z Eraclea Mare, ale warto o niej wspomnieć, ponieważ to jedyna taka plaża na wybrzeżu w okolicach Wenecji.
Około dwukilometrowy pas plaży naturystycznej z jednej strony oddzielony jest ujściem rzeki, a z drugiej – od strony miasteczka – kanałem portowym. Plażę z łatwością znajdziesz w mapach google – jest oznaczona jako „Area naturista„.
Historia plaży sięga 2013 r. kiedy pojawiły się pierwsze informacje mówiące o tym, że burmistrz Eraclea chce utworzenia oficjalnej plaży naturystycznej na terenie zwanym Laguna del Mort. Argumentował to tym, że „praktyki naturystyczne” – występują na tej plaży od lat 70′ XX wieku. Jednocześnie wpływowi radni z graniczącego z plażą Lido di Jesolo stanowczo sprzeciwiali się ustanowieniu oficjalnej plaży naturystycznej. W jedną z niedziel w czasie wakacji 2013 r. radny partii PDL poinformował policję o złych praktykach mających miejsce na plaży. Policja wkroczyła wówczas na Lagunę del Mort przepędzając naturystów. Tydzień po tym wydarzeniu na znak protestu na tutejszą plaże przyjechało 1500 naturystów z całego regionu. Wspólnie posprzątali plażę, a w internecie zamieścili zdjęcia z transparentami, że będzie to plaża naturystyczna. Od tego dnia nie ma wzmianek o jakiejkolwiek interwencji policji w tamtym miejscu.
Natomiast w 2017 r. pojawiły się artykuły mówiące o tym, że władze samorządowe utworzyły w tym miejscu oficjalną plażę naturystyczną. Wkrótce potem powstały drewniane chodniki (pomosty) ułatwiające dojście do plaży. Z centrum Eraclea idzie się tutaj 20-25 minut. Jedyna możliwość to spacer wzdłuż laguny, ponieważ nie da się tutaj dojechać samochodem.
Eraclea Mare – położenie i komunikacja

Eraclea Mare to dzielnica miasta Eraclea, oddalonego 8 kilometrów od morza. Sama dzielnica turystyczna zlokalizowana jest bezpośrednio przy Adriatyku. Miejscowość rozbudowała się wokół jednej głównej ulicy, wokół której skupia się też handel, restauracje i bary dla turystów.
Hotele i apartamenty od morza oddziela ok. 100 metrowy pas lasu. Eraclea Mare położona jest nieco ponad pół godziny drogi od autostrady A4.
Jak dojechać do Eraclea Mare z lotniska w Wenecji i z lotniska w Treviso?
Połączenia autobusowe pomiędzy lotniskiem w Wenecji i lotniskiem w Treviso do Eraclea Mare obsługuje ATVO. To regionalny przewoźnik zapewniający transport autobusowy w regionie Veneto. Rozkład jazdy autobusów oraz dostępne połączenia możesz sprawdzić na oficjalnej stronie ATVO.
Porada praktyczna: w okresie zimowym jest znacznie mniej połączeń autobusowych do nadmorskich miejscowości. Natomiast końcem maja lub początkiem czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy, w którym tych połączeń jest dużo więcej. Sprawdzając wyszukiwarkę połączeń ATVO zimą, nie wyświetlą Ci się jeszcze połączenia, które będą dostępne latem.
Jak dostać się z Eraclea Mare do Wenecji?

W trakcie wakacji na wybrzeżu Adriatyku przynajmniej jeden dzień warto przeznaczyć na wycieczkę do Wenecji. Z Eraclea są na to cztery sposoby:
- Samochodem – to niespełna godzina drogi (50 km). Tutaj możesz sprawdzić polecane parkingi w Wenecji.
- Autobusem ATVO linia 4A lub linia 12 ale autobus zatrzymuje się na wielu przystankach więc podróż w jedną stronę trwa prawie dwie godziny.
- Pociągiem z oddalonej o około 20 km stacji w San Dona di Piave. Przy stacji znajduje się parking, a pociągi regionalne do Wenecji odjeżdżają średnio co godzinę.
- Statkiem lub tramwajem wodnym z Punta Sabbioni. To jest nasza ulubiona opcja. Do Punta Sabbioni można szybko dojechać samochodem (parking na cały dzień kosztuje tam 7 euro). Następnie z przystani w Punta Sabbioni odpływają tramwaje wodne ACTV (czyli popularne vaporetto) oraz statki prywatnego przewoźnika Il Doge di Venezia. Statki i vaporetto dopływają od razu do centrum Wenecji, czyli w bliskie okolice Placu św. Marka. Oferty poszczególnych przewoźników nieco się między sobą różnią – o cenach, biletach i zasadach podróżowania przeczytasz w moim artykule statek z Punta Sabbioni do Wenecji.
Zobacz też na mój przewodnik po Wenecji.
Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.
- Masz pytania? Napisz w komentarzach poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci niezwłocznie.
- Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 46 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
- Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 114 000 obserwatorów.
- Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 80 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!