Cinque Terre to według opinii wielu najpiękniejszy park narodowy we Włoszech. Każdego roku tutejsze miasteczka, plaże, zatoczki i górskie ścieżki odwiedzane są przez tłumy turystów. Bez problemu można spotkać tu nie tylko Włochów, Niemców, Francuzów i Polaków. Zaskakująco wielu jest tu Amerykanów, Japończyków i Chińczyków. Miejsce przyciąga swoją magią i sławą. Nigdzie indziej we Włoszech na tak stosunkowo niewielkiej powierzchni, nie ma tylu zapierających dech w piersiach widoków i tak wspaniałych miasteczek. Harmonijna zabudowa zdaje się być przyklejona do stromych gór, które malowniczo opadają do turkusowego morza.
Zdawać by się mogło, że Cinque Terre to miejsce jakich wiele. Małe miasteczka położone nad morzem i jednocześnie w górach. Nic bardziej mylnego. Jeśli uznasz Włochy za najpiękniejszy kraj Europy to Cinque Terre będzie jednym z dwóch najpiękniejszych fragmentów włoskiego wybrzeża. Równie piękne jest tylko Wybrzeże Amalfi. W Cinque Terre panuje nieopisana atmosfera. Jest to jedno z tych miejsc, którego piękna nie oddadzą nawet najlepsze fotografie. W rzeczywistości, na żywo jest tu jeszcze ładniej niż na moich autorskich zdjęciach, które znajdziesz w tym przewodniku.
Cinque Terre – podstawowe informacje

Park Narodowy Cinque Terre znajduje się w Ligurii, na słynnej Riwierze Włoskiej (północno-zachodnia część kraju). Cinque Terre, czyli po polsku „Pięć Ziem” to obszar pięciu nadmorskich miasteczek i tras trekkingowych pomiędzy nimi:
[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]
Zobacz także:
W skład Parku Narodowego wchodzą także tutejsze malownicze plaże, różnego rodzaju zatoczki i skaliste klify oraz porośnięte lasami i winnicami góry, po których można spacerować ścieżkami. Park Narodowy Cinque Terre został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Noclegi w Cinque Terre – hotele i apartamenty
Na bazę wypadową w Cinque Terre polecam Ci dwie miejscowości.
Pierwsza to Monterosso al Mare, w którym jest spora szansa zaparkować samochód i jednocześnie to miasteczko, które ma najwięcej hoteli i apartamentów. Dzięki temu ceny są nieco niższe niż w sąsiednich miejscowościach, gdzie obiektów noclegowych jest niewiele. Monterosso al Mare ma jeszcze jedną zaletę. Jest tam piękna i duża – w części bezpłatna – plaża.
Polecane noclegi w Monterosso al Mare
- Hotel Porto Roca**** – wyjątkowy hotel ze wspaniałym widokiem i pysznym śniadaniem. Basen z panoramicznym widokiem, taras z leżakami, spektakularne położenie na szczycie klifu.
- Affittacamere Sull’Arco – malutki obiekt z trzema pokojami do wyboru w centrum Monterosso al Mare. Jeden z najtańszych w mieście. Dobra lokalizacja, blisko restauracji i plaży, 5-10 minut spacerem od stacji kolejowej. Czysto, wifi.
- Albergo Al Carugio* – skromny, ale bardzo czysty i dobrze oceniany hotel w centrum Monterosso.
Polecane noclegi w Vernazzy
Jeśli jednak wolisz atmosferę bajecznego miasteczka, z maluteńką plażą, skalistymi klifami, kolorowymi kamienicami to wybierz Vernazzę. Będzie trochę drożej, wybór mniejszy, ale atmosfera jak z romantycznego, włoskiego filmu i przeżycia niezapomniane. Poniżej kilka konkretnych obiektów.
- La Polena Camere Vernazza – bardzo ładny i czysty apartament z urokliwym tarasem z bezpośrednim widokiem na morze. Śniadanie wliczone w cenę.
- Rina Rooms – jeden z najtańszych noclegów w mieście. Bardzo dobre opinie wśród gości.
- Sea View Suites – bardzo ładne pokoje 2 i 4 osobowe w ścisłym centrum Vernazzy. Tuż przy plaży i głównym placu. Piękny widok.
Zobacz też inne noclegi w Vernazzy:
Booking.comHistoria Cinque Terre
Od rybackich wiosek do budowy linii kolejowej

Pierwsze wzmianki o Cinque Terre pochodzą z okolicy XI wieku. Jednak przez kolejne wieki tutejsze wioski nie zapisały się niczym specjalnym na kartach historii. W okresie panowania Genui był tu jeden z punktów obserwacyjnych wojsk. Jednak bardziej niż wojskami, mieszkańcy interesowali się połowem ryb, handlem i rolnictwem na trudnym, górskim terenie. W XVII wieku przez pewien czas Cinque Terre znalazło się we władaniu Francji, ale szybko powróciło do Królestwa Sardynii, a później w 1860 r. stało się częścią Zjednoczonych Włoch.
Z uwagi na trudny dojazd miasteczka Cinque Terre były praktycznie odcięte od świata. Pod koniec XIX wieku ruszyła długo oczekiwana budowa linii kolejowej łączącej miasteczka Cinque Terre z Geuną, La Spezia, czy Pizą. Miało to olbrzymi wpływ na późniejszy rozwój turystyki w mieście. Dzięki szybkiemu połączeniu kolejowym z pobliską La Spezią wielu mieszkańców Cinque Terre porzuciło pracę w rolnictwie na rzecz zatrudnienia się w powstającym w La Spezia olbrzymim porcie wojskowym.
Rozwój turystyki i ustanowienie Parku Narodowego

W drugiej połowie XX wieku Cinque Terre stało się regionem typowo turystycznym. Niewielka grupa mieszkańców wciąż zajmowała się rolnictwem. Głównie była to uprawa winorośli. Wino z Cinque Terre do dziś cieszy się wielkim uznaniem. Pozostali mieszkańcy czerpali coraz większe dochody z nieustannie rosnącej liczby turystów. Powstały liczne restauracje, kamienice przebudowane na stylowe hotele, w innych stworzono apartamenty do wakacyjnego wynajęcia, które obsługują lokalne agencje wynajmu.

25 października 2011 roku to najbardziej tragiczna data we współczesnej historii Cinque Terre, a szczególnie Vernazzy. Miasteczko nawiedziła wówczas niespotykana wcześniej lawina błotna, która w dramatyczny sposób przetoczyła się przez środek Vernazzy. Potoki błota do morza wciągnęły samochody, doszczętnie niszczyły budynki i zalewały lokale znajdujące się na niższych kondygnacjach. Uszkodzona została linia kolejowa w obu kierunkach, całkowicie zniszczone były ścieżki turystyczne, morze porwało łodzie i miejską infrastrukturę. W miejscu, gdzie wcześniej była plaża, znajdowało się błoto z gruzem. Telewizyjne zdjęcia z dramatycznych wydarzeń w Vernazzy obiegły cały świat. Łącznie w lawinach błotnych w Ligurii i Toskanii zginęło wówczas 11 osób. Jednak już rok później po większości zniszczeń nie było śladu. Park Narodowy został szybko uprzątnięty, a w Vernazzy znajduje się pamiątkowa wystawa zdjęć przypominających tamten kataklizm.
[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]
Jak dojechać do Cinque Terre?
Cinque Terre samochodem – jak dojechać?

Dojazd samochodem do Cinque Terre teoretycznie jest możliwy, ale to najgorsze możliwe rozwiązanie. Miasteczka są zamknięte dla ruchu samochodowego, a na przedmieściach są naprawdę bardzo malutkie parkingi. Aby dojechać do Cinque Terre wcześniej należy zjechać z autostrady kierując się na La Spezia. Od La Spezia do Cinque Terre jest zaledwie 20 km. Droga prowadząca przez Park Narodowy Cinque Terre jest wąska i kręta. Po dotarciu na miejsce okazuje się, że miejsc parkingowych jest stosunkowo niewiele i są one płatne. Ważna uwaga: na terenie całego Parku Narodowego Cinque Terre nie ma żadnej stacji benzynowej. Lepiej zatankować z dużym zapasem jeszcze w La Spezii.
Pociągiem z kartą Cinque Terre Card Treno

Kolej to zdecydowanie najlepszy sposób dotarcia do miasteczek Cinque Terre. Każde z miasteczek posiada malowniczo położoną stację kolejową, a tory biegną tu w tunelach i na skalistych klifach. Widoki i przeżycia są niezapomniane. Miasteczka Cinque Terre leżą na linii La Spezia – Genua. Zatrzymuje się tutaj większość pociągów regionalnych jeżdżących pomiędzy Levanto, a La Spezia. Pierwsze pociągi jeżdżą od około 6:00 rano, a ostatnie odjeżdżają przed 22:00. Istnieje możliwość nabycia całodniowej Cinque Terre Card Treno. Upoważnia ona do całodniowego nielimitowanego podróżowania pomiędzy stacjami Levanto, a La Spezia oraz do wejścia na ścieżki Parku Narodowego Cinque Terre. Kartę można kupić między innymi na dworach kolejowych i w punktach informacji turystycznej.


Statkiem wzdłuż wybrzeża Cinque Terre

Do miasteczek Cinque Terre można dotrzeć również drogą morską. W sezonie wakacyjnym z Monterosso i z Portovenere odpływają regularnie statki do miasteczek Cinque Terre, w tym do Riomaggiore i Vernazzy.
[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]
Poruszanie się po terenie Cinque Terre – dostępność tras

W celu swobodnego korzystania ze wszystkich ścieżek pomiędzy miejscowościami Cinque Terre należy kupić specjalny bilet na wstęp do Parku Narodowego (Cinque Terre Card). Dostępna jest też tzw. Cinque Terre Card Treno która upoważnia do całodniowego, nielimitowanego podróżowania na trasie La Spezia – Levanto. Pociąg przejeżdża przez wszystkie miasteczka Cinque Terre. Czas podróży pomiędzy nimi, to średnio około 2-3 minut, a większość drogi biegnie w skalistych tunelach.
Duża część ścieżek dostępna jest za darmo (bez karty), ale są to ścieżki z dala od morza. Najpiękniejsze są szlaki biegnące wzdłuż morza.
Jeśli nie lubisz wspinania się po górskich ścieżkach, to przespaceruj się chociaż słynną Drogą Miłości (Via dell Amore). To wybrukowana ścieżka wzdłuż skał z widokiem na morze, która łączy Riomaggiore z pobliską – równie piękną – Manarolą. Cały szlak to około 1,6 km.
Uwaga: Aktualna zamknięte są dwie trasy spośród tych najważniejszych (ostatnia aktualizacja: listopad 2020 r.):
- Riomaggiore – Manarola (Ścieżka Miłości) – zamknięta na dłuższy czas. Trwa remont szlaku. Przewidywane otwarcie: maj 2023 r. Dostępne jest jedynie pierwsze 200 metrów od strony Manaroli.
- Manarola – Corniglia (wariant krótki) – także zamknięta na długi okres z powodu obsunięcia gruntu. Możliwe otwarcie: kwiecień 2021 r. Dostępne jest jedynie pierwsze 300 metrów od strony Manaroli.

Jeśli któraś ze ścieżek jest zamknięta to zazwyczaj da się ją obejść inną ścieżką. Miasteczka są połączone przynajmniej dwiema różnymi trasami, z których jedna z pewnością będzie dostępna.
Na trasach trudno się zgubić. Trzeba podążać za znakami, a mniej więcej co 10 metrów widać czerwono-białe oznaczenia na kamieniach czy słupach, wskazujące szlak. Poniżej znajduje się mapa tras, którą możesz wydrukować i zabrać ze sobą.

Bilety do Cinque Terre

Aktualne ceny biletów do Parku Narodowego Cinque Terre. W przypadku biletu rodzinnego (2+2) muszą to być dzieci do 12 roku życia.
1 dzień | 1 dzień + pociągi | 2 dni | 2 dni + pociągi | |
Cinque Terre Card (dorośli) | 7,50 euro | 16,00 euro | 14,50 euro | 29,00 euro |
Cinque Terre Card (4-12 lat) | 4,50 euro | 10,00 euro | 7,20 euro | |
Cinque Terre Card dla seniorów (+70) | 6,00 euro | 13,00 euro | 10,00 euro | |
Cinque Terre Card dla rodziny (2+2) | 19,60 euro | 42,00 euro | 31,60 euro |
Lepszym rozwiązaniem jest zakup tzw. Cinque Terre Card Treno zamiast zwykłego biletu do Parku. Upoważnia ona do wejścia na teren Parku Narodowego Cinque Terre oraz do przejazdu pociągami regionalnymi i między regionalnymi w drugiej klasie na trasie Levanto – La Spezia Centrale i oczywiście w drugą stronę. W praktyce oznacza to, że od rana do nocy możesz w ramach tej karty podróżować pociągami pomiędzy miasteczkami Cinque Terre. To bardzo praktyczne rozwiązanie i korzystne cenowe. Wybiera je zdecydowana większość osób odwiedzających Cinque Terre.

Własny samochód – tak jak my – możesz zaparkować przy dworcu w mieście La Spezia lub w Levanto, a w dalszą podróż udać się pociągiem. Pociągi kursują średnio co 30 minut, a czasem nawet częściej. Podczas zakupu karty otrzymasz także aktualny rozkład jazdy pociągów.
Przewodnik po miasteczkach Cinque Terre
Monterosso al Mare

Monterosso al Mare znacząco się wyróżnia od pozostałych miasteczek Cinque Terre. Monterosso jest bardzo rozwinięte pod względem infrastruktury turystycznej. Znajdują się tutaj eleganckie hotele, liczne restauracje, a plaża – w porównaniu z pozostałymi miejscowościami Parku Narodowego – jest duża, z delikatnym żwirkiem. Plaża położona w samym centrum z krystaliczne czystą wodą jest główną atrakcją Monterosso. Warto stąd rozpocząć swoją przygodę z Cinque Terre. Do pobliskiej Vernazzy prowadzi nadmorska ścieżka, którą pokonuje się w półtorej godziny.
Monterosso podzielone jest na dwie części: starą i nową. Pomiędzy nimi znajduje się charakterystyczna Wieża Aurora na wzgórzu San Cristoforo. Po jednej stronie znajduje się historyczna średniowieczna zabudowa, a po drugiej nowoczesne budynki, głównie hotele i restauracje skupione wokół plaży. W starej części Monterosso podziwiać można ruiny zamku oraz wąskie uliczki pomiędzy średniowiecznymi kamieniczkami.






Tuż po przyjeździe do Monterosso, w trakcie wychodzenia z pociągu od razu rzuca się w oczy lazurowe Morze Liguryjskie i długa, przepiękna plaża, otoczona po obu stronach wzgórzami. Stacja kolejowa w Monterosso położona jest w samym turystycznym centrum. Po wyjściu z budynku dworca wystarczy przejść kilkadziesiąt metrów, aby znaleźć się na plaży.
Będąc w Monterosso warto przespacerować się promenadą wzdłuż plaży, która łączy obydwie części miasta. Jest to wspaniały punkt widokowy, z którego można zrobić piękne zdjęcia turkusowego morza i zielonych wzgórz. To jedna z najpiękniejszych dróg spacerowych wzdłuż morza w całych Włoszech.
Zobacz cały przewodnik po mieście: Monterosso al Mare
Zobacz noclegi w Monterosso al Mare
Vernazza

Kolorowa, bajeczna i radosna Vernazza według mnie jest najpiękniejszym miasteczkiem Cinque Terre. Skaliste klify łączą się tutaj ze szmaragdowym Morzem Liguryjskim. Przez miasto wiedzie malownicza, uliczka, która prowadzi do niewielkiego, ale gwarliwego rynku. Tuż obok znajduje się – pełna turystów – kameralna plaża, a na boki rozchodzą się ścieżki prowadzące do pozostałych miasteczek. Można także zejść kawałeczek dalej i zająć jedną ze skał. Z największych skał do morza prowadzą specjalne drabinki, a z tych wyższych, mających kilkanaście metrów, najodważniejsi skaczą do wody. Leżąca u podnóża gór, ze ściśnięta zabudową Vernazza, z trzech stron otoczona jest morzem. Nad miastem górują tarasowo zbudowane winnice i gaje oliwne.






Elewacje pastelowych budynków Vernazzy są nieco zniszczone przez silne, wilgotne morskie wiatry. W większości okien znajdują się jednakowe, ciemnozielone okiennice, które w sezonie letnim przez większość czasu są zamknięte.
Spacerując po wąskich uliczkach Vernazzy warto wstąpić do jakiegokolwiek baru, aby spróbować lokalnego Vino de la Cinque Terre. Jest to białe wino wytrawne. Znawcy wyczuwają w nim świeżość morskiego, lekko słonego powietrza i pełnej minerałów gleby Vernazzy. Nie sposób też przejść obojętnie obok licznych lodziarni. Wybór lodowych smaków zachwyci nawet największego krytyka. W restauracjach lokalnym specjałem jest liguryjskie Pesto. W Cinque Terre podaje się go na różne, często zaskakujące sposoby i zawsze jest to Pesto świeże.
Zobacz cały przewodnik po mieście: Vernazza
Apartamenty i pokoje B&B w Vernazzy
Corniglia

Corniglia jest jednym z pięciu miasteczek liguryjskiego Parku Narodowego Cinque Terre. W przeciwieństwie do pozostałej czwórki, Corniglia jako jedyna nie ma bezpośredniego zejścia do morza. Centrum miasteczka znajduje się około stu metrów nad poziomem morza, a zejście do portu możliwe jest po stromych schodach. Takie usytuowanie daje możliwość podziwiania wybrzeża z nieco wyższej perspektywy. Miasto zbudowane zostało na szczycie stromego skalistego klifu i dziś liczy 300 mieszkańców.
Już od czasów rzymskich tereny wokół Corngilii zagospodarowane były przez tarasowo ułożone winorośle. Mieszkańcy osady jako pierwsi w regionie musieli opracować kaskadową budowę winnic, co na ówczesne czasy było niezwykle zaawansowane.






Uliczki Corniglii są wąskie, a z okien kolorowych kamieniczek rozpościera się niezapomniany widok na morze. W przeciwieństwie do pozostałych miasteczek Cinque Terre budynki są tutaj nieco niższe (przypominające zabudowę miast usytuowanych w głębi lądu), jedynie pierwsza od morza linia zabudowany posiada wyższe kamienice. Corniglia wydaje się być nieco bardziej spokojnym miejscem niż sąsiednia Vernazza.
Corniglia słynie w świecie z niezwykle tajemnicze plaży naturystycznej Guvano Beach. Jest to ukryta plaża, do której droga przypomina przygodę z filmu. Można tam trafić przez tajemny, nieoświetlony tunel lub skręcając ze szlaku w określonym miejscu. Plaża chętnie odwiedzana jest przez amerykańskie i japońskie zakochane pary. Szczegóły dotyczące sposobu dotarcia do plaży opisałem w dalszej części przewodnika.
Zobacz cały przewodnik po mieście: Corniglia
Manarola

W Manaroli znajdziesz romantyczne uliczki, klimatyczny plac, przy którym znajdują się restauracje serwujące dania lokalnej kuchni oraz kameralny port rybacki. Manarola nie ma plaży piaszczystej, ale skaliste wybrzeże pełne malutkich zatoczek jest dużą atrakcją dla turystów.
Dojeżdżając do Manaroli pociągiem warto zwrócić uwagę na tunel, w którym częściowo ulokowana jest stacja kolejowa. W czasie II wojny światowej mieszkańcy miasteczka chronili się w tym tunelu w obawie o bombardowania lotnicze.






Charakterystyczne dla Manaroli są domy będące jednocześnie swego rodzaju wieżami, broniącymi w przeszłości miasta. Podobnie jak w pozostałych miasteczkach Cinque Terre, także Manarola składa się z jednej głównej ulicy (w zasadzie deptaku) wokół którego skupia się turystyczne życia miasta. To tutaj jest większość restauracji, barów i sklepików z pamiątkami. Deptak prowadzi od okolic stacji kolejowej do portu i tarasów widokowych. W czasie wakacji w porcie na betonie swoje ręczniki rozkładają turyści zmęczeni spacerami po Parku Narodowym. Zdarza się, że niektórzy skaczą ze skał wprost do morza. Inni – mimo dużej głębokości – kąpią się w krystalicznie przejrzystym Morzu Liguryjskim.
Zobacz cały przewodnik po mieście: Manarola
Riomaggiore

Riomaggiore to miejsce wyjątkowo piękne, kojarzące się z baśniową krainą, która nie może istnieć naprawdę. Są tu romantyczne zaułki, kameralne plaże, skały zanurzone w morzu, na których można wypoczywać i liczne ścieżki, zarówno skaliste, jak i górzyste, w tym m.in. Droga Miłości, na której spotkać można zakochane pary z całego świata zapinające na pamiątkę kłódki…
Wspomniana Droga Miłości (Via dell Amore), to ścieżka wzdłuż skał z widokiem na morze, która łączy Riomaggiore z pobliską – równie piękną – Manarolą. Cały szlak to około 1,6 km.






Z powodu wypadku sprzed kilku lat, gdy na turystów spacerujących Drogą Miłości osunęła się skała, ścieżka pozostaje tymczasowo zamknięta. Trwają pracę nad zabezpieczeniem skał specjalną siatką. Z uwagi na brak funduszy i problemy formalne wszystko się opóźnia.
W Riomaggiore zachwycają wręcz „schodzące do morza” kilkupiętrowe kolorowe kamieniczki. Niektóre mają po 700 lat. Nad nimi górują tarasowo ułożone winnice. Riomaggiore znane jest z produkowanego tutaj lokalnego wina. Wzgórza nad miastem pokryte są malowniczymi winnicami, a tutejsze wino można kupić w lokalnych sklepikach. Miasteczko wraz z otaczającymi go winnicami najpiękniej wygląda o zachodzie słońca. Złociste promienie zanurzającego się w morzu słońca przepięknie oświetlają to miejsce.
Zobacz cały przewodnik po mieście: Riomaggiore
Plaże w Cinque Terre
Jeśli planujesz spędzić jeden dzień w Cinque Terre to nie marnuj go na leżenie na plaży. Tutejsze plaże są owszem piękne, ale jeden dzień to minimum, aby zwiedzić wszystkie pięć miasteczek, odkryć większość głównych plaż i przespacerować się chociaż częścią ścieżek.

Jeśli jednak masz więcej czasu lub planujesz tu wrócić na drugi dzień to najładniejszą „miejską” plażą jest ta w Monterosso al Mare. To plaża z prawdziwego zdarzenia – z przepięknym otoczeniem, serwisem plażowym, infrastrukturą i opieką ratownika. Uroku dodaje olbrzymia skała wbita w morze.

Bardzo ładna plaża jest także w centrum Vernazzy. Wprawdzie plaża jest maluteńka, ale za to piaszczysta. Woda jest tutaj mniej przejrzysta niż w Monterosso z uwagi na znajdujące się wokół łodzie rybackie i ciemny piasek zamiast kamyczków. Zaraz obok miejskiej plaży w Vernazzy są skały i falochrony na których chętnie opalają się turyści.

Z kolei w Riomaggiore (nieco na bok od centrum) znajduje się plaża kamienista – w całości bezpłatna. Na plaży znajdują się prysznice. Morze w tym miejscu także jest krystalicznie czyste.
Plaża naturystyczna Guvano

Spostrzegawczy turyści idący z Corniglii do Vernazzy w pewnym momencie mogą zauważyć znaki prowadzące do „Guvano Beach”. To słynna na skalę światową i bardzo elitarna plaża naturystyczna. O Guvano Beach pisał prestiżowy amerykański The New York Times i wpływowy Forbes. Wbrew pozorom nawet w sezonie nie ma tam wielu osób i niektórzy – wcale nie naturyści – traktują tę plażę jako oazę spokoju. Typowi turyści tego miejsca unikają, dzięki czemu plaża zachowała dziewiczą czystość i naturalny spokój.
Do Guvano najpierw prowadzą schody z głównej ścieżki Cinque Terre, a następnie tunel, który w ostatnim czasie został zamknięty. Zejście z głównej ścieżki także jest już zamknięte, co nie przeszkadza części turystów w schodzeniu na słynną plażę. Zejście jest strome, a końcówka to już istne urwisko. Trzeba mieć dużą sprawność, aby zejść na plażę. Bezpieczniejszą alternatywą jest wynajęcie łodzi i dostanie się na plażę od strony morza.
Sama plaża jest średnio zachwycająca, ale morze jest czyste, a słynni naturyści to najczęściej amerykańscy turyści. Dla nich spacerowanie nago po plaży jest w Ameryce czymś nie do pomyślenia, za co grożą surowe kary. Guvano Beach traktują jako eksperyment i ciekawe przeżycie, którym chwalą się swoim przyjaciołom po powrocie. Nic więc dziwnego, że liguryjska plaża Guvano bardziej znana jest w Ameryce, niż w samych Włoszech.
[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]
29 komentarzy
Dla ułatwienia:
1. Uwaga w La Spezia są 2 dworce należy się udać na Centrale tu są punkty Cinque terre
2. Bilety można nabyć online unikniesz stania w godzinnej kokejce
Pytanie
Jak wyglada zwiedzanie od strony morza.Noclegi mamy w La Spezia.
Będę wdzieczna za info skąd dokąd sie płynie,czy sie wychodzi na ląd itd…,
Z portu w La Spezia pływa statek na trasie La Spezia – Portovenere – miasteczka Cinque Terre – Levanto. Pierwszy rejs około 9:00, potem około 10:00 i 11:00. Trochę więcej połączeń było z Portovenere. Trzeba pamiętać, że te statki nie zatrzymują się w Corniglii więc tam albo pieszo albo pociągiem 😉
A z mariny di massa jakiś statek czy tylko pociąg ?
Jak byliśmy w Marina di Massa kilka lat temu, to statku nie było. Pociąg z przesiadką w La Spezia, ale jest dużo połączeń – to uczęszczana linia kolejowa.
Aktualna cena biletu jednodniowego + pociąg to 18,20 eur
Dziękuję. Muszę w tym roku – przed sezonem letnim – zaktualizować artykuł.
Pozdrawiam,
Łukasz
Via del amore zamknięta i lipa bo nikt nigdzie o tym nie informuje.
Tak, zamknięta już od wielu lat w wyniku osunięcia się ziemi i skał. Ale to tylko krótki odcinek spośród wszystkich dostępnych ścieżek. Na oficjalnej stronie Parku Narodowego Cinque Terre jest informacja o tym, które szlaki są otwarte.
Cześć, utknąłem podczas zakupu online biletów „Cinque Terre Rail MS 2 day Adults”. 🙂
Zwiedzanie ma być w dniach 17 i 18 lipca.
Co mam wpisać w polu Validity date? Wg opisu „Validity date will be equal for this entry on all items, you’ll can change it directly in the shopping cart lines.”.
Ma być to ostatni dzień zwiedzania czyli 18 lipca?
Przypuszczalnie chodzi o datę pierwszego użycia karty, czyli 17 lipca. Zawsze kupowaliśmy bilety na miejscu, w punkcie na dworcu w La Spezia.
Czy ścieżka miłości jest już otwarta? Lub czy coś wiadomo, ze będzie otwarta w okolicach maja/czerwca?
Jakie ścieżki poleciłby pan wzamian (z ładnymi widokami)?
Kilka dni temu widziałem informację we włoskiej prasie, że odcinek Via dell’Amore ma być otwarty początkiem maja.
Natomiast w zamian polecam spacer z Vernazzy do Cornigli. Zajmie to około 1,5 godz. Zanim jednak wyjdzie Pani na ten szlak proponuję „cofnąć” się z Vernazzy w stronę Monterosso, dosłownie 5-10 minut do punktu widokowego, z którego można zrobić takie zdjęcie jak na początku mojego przewodnika. Następnie – idąc szlakiem z Vernazzy do Cornigli – będzie można jeszcze podziwiać panoramę Vernazzy z przeciwnej strony. Też wygląda pięknie.
Dzięki wielkie ?
Będę kila dni w Rapallo. Planowałem odwiedzić tylko Manarolę dojeżdżając samochodem do parkingu i stamtąd spacer podczas jednego dnia odwiedzając jeszcze Pizę – proszę o radę czy to nie utopia?
Dzień dobry,
W Manaroli jest bardzo ciężko zaparkować. Parking jest mały, a dla rezydentów są osobne miejsca, gdzie nie można parkować. Odrobinę łatwiej byłoby zaparkować w Monterosso al Mare.
Skupiłbym się na Cinque Terre i zwiedził w jeden dzień wszystkie 5 miasteczek pociągiem (korzystając z Cinque Terre Card Treno). A Piza przy innej okazji 😉
Pozdrawiam,
Łukasz
Chyba tak zrobię. Cinque Terre to był mój podstawowy cel ale najpierw nocleg nie wypalił, bo znikają zanim się człowiek zastanowi ;-), a potem włączyła się chęć zobaczenia jak najwięcej i w końcu zostało tylko pół dnia ;-). Dzięki za poradę.
W Cinque Terre jest stosunkowo mało noclegów dlatego szybko znikają i mają wyższe ceny 🙂
Miłego wyjazdu!
W takim razie proszę o podpowiedź. Z Rapallo jechać pociągiem (5 osób w obie strony to ponad 100 Eur 😐 ) czy samochodem do Monteroso i tam już Cinque Terra Card Treno? Bo od której stacji działa ta karta? Tylko od Monterosso do LaSpezia czy gdzieś dalej – np. już z Levanto?
Cinque Terre Card Treno upoważnia do darmowych przejazdów pociągami regionalnymi pomiędzy La Spezia a Levanto. Dodatkowo upoważnia do wejścia na ścieżki Parku, więc polecam spacer z Vernazzy do Corniglii (1 – 1,5 godz.). Po drodze piękne widoki 🙂 Będąc w Vernazzy warto też cofnąć się ścieżką w stronę Monterosso al Mare przez jakieś 5-10 minut, żeby dojść do punktu z panoramicznym widokiem na Vernazzę.
Obecnie Cinque Terre Card Treno kosztuje 18,20 euro dla osoby dorosłej i sporo taniej dla dzieci do lat 12.
Pozdrawiam,
Łukasz
Zatrzymujemy się na początku lipca na kilka dni w Portovenere .Czy Cinque Terre lepiej ogarnąć pociągiem czy łodzią, może jedno i drugie? A jeżeli łodzią, to czy lepiej kupić bilety w Portovenere na miejscu czy online?
Pozdrawiam
Jacek
Taniej i bardziej elastycznie będzie pewnie pociągiem. Wtedy najlepiej kupić całodniową kartę Cinque Terre Card Treno, która upoważnia do nielimitowanego przejazdu pociągami pomiędzy miasteczkami oraz do wstępu na ścieżki.
Chociaż perspektywa podziwiania miasteczek od strony morza też jest kusząca. Czegokolwiek byś nie wybrał – będzie pięknie 😉
Pozdrawiam,
Łukasz
Bardzo byśmy chcieli zobaczyć wszystkie 5 miasteczek ale z nami na pokładzie jest 2,5 latek w wózku. Czy to dobry pomysł by zwiedzać pociągiem + ścieżki by zrobić takie piękne zdjęcia. Mamy wózek yoyo więc złożenie go i przeniesienie jakiegoś kawałka to nie jest problem. Czy same podejścia są już męczące? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Tak, my mamy doświadczenie z podróży z takimi maluchami. Nasze dzieci mają teraz 4 i 8 lat, ale praktycznie od 2 miesiąca życia zabieramy ich w długie podróże po Włoszech.
Proponuję Wam odwiedzić wszystkie 5 miasteczek pociągiem. Z wózkiem bez problemu można pospacerować chodnikiem wzdłuż morza w Monterosso al Mare. Natomiast w Vernazzy warto zaparkować gdzieś wózek i pójść pieszo 5-10 minut ścieżką z Vernazzy w stronę Monterosso do punktu widokowego – z tego właśnie punktu zrobiłem pierwsze zdjęcie znajdujące się w tym artykule. Można też iść z Vernazzy w przeciwnym kierunku, w stronę Corniglii i tam po 10 minutach też jest fajny widok na panoramę Vernazzy z morzem w tle.
Jeśli wózek nie jest szczególnie wartościowy to proponowałbym go złożyć i zostawić gdzieś w Vernazzy – może w jakimś barze pod ścianą. Zamówcie kawę lub wodę, a potem zapytajcie obsługę czy wózek może zostać na pół godziny 😉
Pozdrawiam,
Łukasz
Świetnie, dziękuję bardzo za odpowiedź i wskazówki!
Już kilka razy mi pomogliście, więc nie pytam nawet gdzie indziej:) Przylatuję do Pizy w czwartek, od razu pociąg do La Spezia i stamtąd tylko jeden słuszny kierunek 🙂 Piątek cały w Cinque, a ostatni dzień Piza, bo w ndz wczesnej rano powrót. Mam rezerwację wstępną zrobioną w dwóch miejscach i waham się co wybrać. La Spezia czy Monterosso? gdybym miała się kierować tylko ceną to to pierwsze, ale odżałuję i cena nie jest wyznacznikiem w tym momencie.
Hej,
Monterosso al Mare jest na pewno bardziej klimatyczne i nocleg tam byłby niezapomniany. Natomiast La Spezia, to rozsądniejszy wybór – tańsze restauracje i tanie supermarkety. Więc to rzeczywiście w dużej części zależy od budżetu, jakim dysponujesz na ten wyjazd, ale ja skłaniałbym się ku Monterosso 😉
Pozdrawiam,
Łukasz
Wybrałam opcję praktyczną, Levanto – chcemy zaliczyć szlak prowadzący do Monterosso. Tańsze noclegi (nawet o 50%), supermarkety, co jest ważne by tam się zaopatrzyć w coś do jedzenia na rano i mieć na trasę etc. Plaża tez jest w razie co, w razie niepogody kierunek Genua – juz też bliżej 😀
Dobry kompromis. Levanto jest bardziej klimatyczne niż La Spezia, a przy tym stosunkowo niedrogie i ma tanie sklepy 🙂 Udanego pobytu!
Pozdrawiam,
Łukasz