Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Piza, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piza

prowincja: Piza, region: Toskania, Włochy

To niespełna 90-tysięczne miasto jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Włoch na świecie. Większość ludzi słyszała o istnieniu krzywej wieży, ale niewielu wie, że jest ona tylko częścią wyjątkowo pięknego zespołu średniowiecznych budynków. Sama Piza to nowoczesne miasto z własnym międzynarodowym portem lotniczym, ale też urokliwą starówką położoną nad rzeką Arno.  Z centrum Pizy niespełna dziesięć kilometrów dzieli nas od mającego swój urok wybrzeża Toskanii.

 

Przyjeżdżając do Pizy samochodem najlepiej zaparkować na płatnym parkingu przy Via Cammeo Carlo Salomone. Ceny jak przystało na światowej sławy miasto turystyczne nie należą do najniższych, ale są rozsądne. Stąd tylko kilkadziesiąt kroków dzieli nas od zabytkowej bramy, za którą ujrzymy Campo dei Miracoli. Po drodze będziemy mijali kioski i stragany, przy których handlarze będą nas próbowali namówić na kupno miniaturki słynnej wieży. Nie dajmy się namówić.

Campo dei Miracoli (Pole Cudów) w Pizie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Campo dei Miracoli (Pole Cudów) w Pizie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po przekroczeniu murów kompleksu zobaczymy katedrę Santa Maria Assunta oraz słynną krzywą wieżę. To właśnie tutaj turyści z całego świata robią sobie pamiątkowe zdjęcia, na których udają, że przytrzymują przekrzywiającą się budowlę. W wakacje każdego dnia jest tu tłum ludzi: Włosi, Polacy, Amerykanie, Niemcy, Czesi, Japończycy, czy Rosjanie. W związku z tym bilety wstępu na wieże kupujemy w kasie na konkretną godzinę. Chodzi o to, aby zbyt wielu turystów jednocześnie nie próbowało wejść na taras widokowy. Będąc w Pizie wcześnie rano – w szczycie sezonu – powinno udać nam się kupić bilet na późne godziny popołudniowe. Wolny czas wykorzystajmy na zwiedzanie całego kompleksu Campo dei Miracoli oraz tutejszej starówki.

Historyczne centrum Pizy przez turystów często traktowane jest nieco po macoszemu. Ograniczają się oni bowiem do zwiedzania terenów wokół słynnej wieży, a tymczasem stare miasto jest bardzo urokliwe, a w ostatnich latach przechodzi regularne remonty poszczególnych budynków. Na starówce warto napić się kawy lub zjeść obiad – ceny są nieco niższe niż w ścisłych okolicach Campo dei Miracoli, a przy tym dania smaczniejsze. W centrum starego miasta biegnie deptak zamknięty dla ruchu samochodowego, przy którym znajdują się bary i butiki.

Warto także pospacerować przy nadrzecznych bulwarach, przy Fiume Arno. Na szczególną uwagę zasługują mosty, w tym Ponte di Mezzo.

 

Gdy skończymy zwiedzanie Pizy, a słońce będzie jeszcze wysoko na niebie, warto wybrać się na jedną z okolicznych plaż. Można pojechać do okolicznych miejscowości: Marina di Piza (14 km z centrum) lub Tirrenia (15 km). My wybraliśmy Marina di Torre del Lago Puccini gdzie spędziliśmy wspaniałe popołudnie na dzikiej, toskańskiej plaży bez tłumu plażowiczów wokół.

Campo dei Miracoli (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Campo dei Miracoli (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Booking.com

Położenie

Piza położona jest nad rzeką Arno, 80 km od Florencji i 10 km od wybrzeża Toskanii (Morze Tyrreńskie). Piza jest ważnym węzłem kolejowym oraz drogowym.

W pobliżu Pizy łączą się autostrady A11 i A12. Na południe od miasta, w kierunku Rzymu prowadzi Via Aurelia (na długich odcinkach bezpłatna droga szybkiego ruchu). W Pizie znajduje się także międzynarodowy port lotniczy.

Piza, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piza, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Katedra Santa Maria Assunta

Katedra powstała na przełomie XI i XII wieku, w czasach świetności Pizy, gdy sukcesy na Morzu Tyrreńskim odnosiła jej flota. Podatki i cła z portu pozwoliły na sfinansowanie inwestycji. Katedra została wzniesiona w stylu romańskim z domieszką elementów bizantyńskich i arabskich. Według legendy, we wnętrzu katedry, w 1583 roku Galileusz sformułował teorię izochronizmu wahadeł, obserwując kołyszącą się lampę. Bilet do katedry kosztuje 2 euro.

Katedra Santa Maria Assunta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Katedra Santa Maria Assunta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Krzywa wieża

Krzywa dzwonnica jest jednym z najbardziej znanych zabytków we Włoszech. Jej budowa rozpoczęła się w 1173 roku. Nie była budowana równolegle z katedrą, ale widać harmonię stylów i kolorów pomiędzy budowlami. Dopiero w 1350 roku na wieży osadzono dzwony. 56-metrowa wieża została wybudowana na grząskim gruncie, co spowodowało powolne przechylanie się budowli. Wieża przechylała się o około milimetr w ciągu roku. W 1990 roku odchylenie górnej części wynosiło już 5 metrów. Wówczas włoscy inżynierowie zaczęli ratować wieżę, powstrzymując jej przechylanie, a z czasem proces odchylania udało się odwrócić i dziś wieża przechylona jest o 3,99 metra. Wstęp na wieżę jest płatny. Bilet kosztuje 18 euro.

Krzywa wieża w Pizie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Baptysterium

Baptysterium im św. Jana Chrzciciela. Wzniesiono go na planie koła, z podwójną kopułą. Budowla u góry ozdobiona jest przez koronkową fasadę. Wstęp do baptysterium to wydatek 5 euro.

Baptysterium im św. Jana Chrzciciela (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Baptysterium im św. Jana Chrzciciela (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Główny deptak

Znajdujący się w centrum starego miasta deptak jest pełen turystów. Znajdują się tam liczne sklepy z pamiątkami. Najczęściej kupowaną rzeczą jest miniaturka krzywej wieży. Przy deptaku jest wiele przytulnych restauracji i kawiarni serwujących wyśmienite dania lokalnej kuchni.

główna ulica historycznego centrum (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
główna ulica historycznego centrum (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Camposanto Monumentale

Cmentarz monumentalny jest ostatnim z czterech elementów średniowiecznego zespołu Campo dei Miracoli. Założony w XIII wieku cmentarz jest miejscem pochówku wielu wybitnych osobistości.

po prawej stronie w oddali Camposanto Monumentale (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
po prawej stronie w oddali Camposanto Monumentale (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piazza dei Cavalieri

W przeszłości plac był najważniejszym miejscem spotkań i handlu w mieście. Obecnie przy placu znajduje się Palazzo dei Cavalieri (na zdjęciu po prawej stronie u dołu) i Palazzo degli Anziani (siedziba uniwersytetu założonego przez Napoleona dla szczególnie uzdolnionych studentów).

HISTORIA

W IX wieku przed naszą erą w okolice przyszłej Pizy przybyli Etruskowie. W II w. p. n. e. osada Etrusków została zajęta przez Rzymian, którzy przy ujściu rzeki Arno do morza Tyrreńskiego założyli port wojenny. Silna flota gwarantowała Pizie władzę w pobliskim rejonie Morza Tyrreńskiego. Podatki i cła z portu morskiego pozwoliły miastu na wzniesienie kilku znaczących budowli, w tym romańskiej katedry, baptysterium oraz dzwonnicę, dziś znaną jako “krzywą wieżę”.

 

W 1284 roku Piza została podbita przez Republikę Genueńską. Zlikwidowano wówczas port i celowo zaniedbano odmulanie rzeki, co miało doprowadzić do odcięcia portu od morza. Dopiero w XV wieku dzięki Medyceuszom (Piza znalazła się wówczas pod panowaniem Florencji), miasto zaczęło na nowo rozkwitać. Założono tu także uniwersytet. Piza jest miejscem pracy Galileusza, słynnego matematyka, fizyka, astronoma i odkrywcy. W 1837 roku Campo dei Mira colo (Pole Cudów) zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Campo dei Miracoli (Pole Cudów) w Pizie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Campo dei Miracoli (Pole Cudów) w Pizie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Pizy

Autobusem do Pizy możemy dojechać bezpośrednio z Florencji, Lucci, Prato, Pistoi, Massy, Cararry, czy Livorno.

 

Wycieczka samochodem osobowym do Pizy to dobry pomysł. Jeśli jedziemy od północy wzdłuż morza, to najlepiej wybrać autostradę A12. Kierowcy jadący od Florencji najszybciej dotrą drogą A11. Z południem Włoch Piza połączona jest przez drogę ekspresową Aurelia. Układ komunikacyjny miasta jest przejrzysty, ruch stosunkowo płynny i bezpieczny. Na terenie miasta znajdują się płatne miejsca parkingowe, jednak w sezonie znalezienie wolnego miejsca może potrwać dłuższą chwilę.

Lotnisko w Pizie

Piza posiada własne lotnisko o statusie międzynarodowym. Port lotniczy imienia Galileo Galilei znajduje się około 5 minut jazdy od centrum miasta. Z lotniska do stacji kolejowej można dotrzeć autobusem komunikacji miejskiej (linia 3). W Pizie ląduje wiele tanich linii lotniczych, dla których opłaty lotniskowe w pobliskiej Florencji są zbyt wysokie.

 

Stacja kolejowa w Pizie

W Pizie znajduje się również dworzec kolejowy – jest to stacja przesiadkowa. Piza ma bardzo dogodne połączenia do Florencji, Massy, Carrary, Rzymu, Lukki, Viareggio, La Spezia, czy Prato. Dużą atrakcją turystyczną jest podróż pociągiem regionalnym w stronę Cinque Terre. Po stronie Ligurii tory biegną w licznych tunelach i na estakadach wzdłuż skalistego wybrzeża. Jest to jedna z najbardziej malowniczych tras kolejowych we Włoszech.

Komunikacja miejska w Pizie

Komunikacja miejska w Pizie należy do bardzo nowoczesnych i sprawnie zarządzanych. Linia 3 łączy lotnisko z głównym dworcem kolejowym. Linia 4 łączy dworzec kolejowy z Campo dei Miracoli, przy którym znajduje się krzywa wieża.

Miasta partnerskie

 • Angers (Francja)
 • Akko (Izrael)
 • Niles (Stany Zjednoczone)
 • Coral Gables (Stany Zjednoczone)
 • Unna (Niemcy)
 • Hangzhou (Chiny)
 • Santiago de Compostela (Hiszpania)
 • Kolding (Dania)
 • Gerico (Palestyna)
 • Rodi (Grecja)
 • Cagliari (Włochy)
 • Iglesias (Włochy)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Booking.com
Booking.com