Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Forte dei Marmi

prowincja: prowincja: Lukka, region: Toskania, Włochy

Forte dei Marmi jest najbardziej modnym wakacyjnym kurortem w całej Toskanii. Co roku przyjeżdżają tu włoscy aktorzy, piosenkarze i ludzie biznesu. Zlokalizowane przy wybrzeżu Versili miasto przyciąga także dużą ilością klubów nocnych, dyskotek i pubów. Do późnych godzin nocnych czynne są eleganckie butiki w centrum. W ciągu dnia życie turystyczne miasta skupia się na długich, szerokich piaszczystych plażach z pełną infrastrukturą. W sezonie Forte dei Marmi nie zasypia nigdy.

 

W ostatnich latach władze miasta szczyciły się, że poprzez umiejętną politykę zamknięte zostały hotele jedno i dwugwiazdkowe w mieście. Pozostało kilka hoteli trzygwiazdkowych oraz znacznie więcej cztero i pięciogwiazdkowych. Włodarzom chodziło o wykreowanie w Toskanii luksusowego kurortu, do którego przyjeżdżaliby bogaci turyści z całych Włoch. Tak też było przez wiele lat.

Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jednak w 2010 r. brytyjski “The Guardian” doniósł, że burmistrz Forte dei Marmi Umberto Buratti ma już dość ekscentrycznych bogaczy przyjeżdżających do miasta. Po latach okazało się, że w kurorcie spada liczba stałych mieszkańców, którzy uciekali stąd z powodu wysokich kosztów życia w mieście. Pojawiło się za to wielu milionerów z Rosji, którzy zaczęli wykupywać eleganckie wille z widokiem na morze. Burmistrz Buratti podjął działania mające na celu ograniczenie sprzedaży domów obcokrajowcom. Chodziło o to, aby dom mógł zakupić tutaj tylko ten, który będzie na stałe mieszkał lub przynajmniej przez kilka lat rezydował w Forte dei Marmi. Batalii burmistrza Forte dei Marmi z milionerami bacznie zaczęli przyglądać się włodarze innych włoskich miast, którzy borykali się z podobnymi problemami.

Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

We włoskich mediach pojawiły się informacje, że rosyjski milioner Roman Abramowicz za wynajęcie willi w Forte dei Marmi na cały sezon zapłacił 100 tys. euro. Inny Rosjanin kupił tutaj rezydencję z działką, z której rozpościera się widok na Morze Liguryjskie oraz na Alpy. Za rezydencję zapłacił 20 milionów euro. Doprowadziło to do sytuacji, że średnia cena za nadmorską nieruchomość w Forte dei Marmi to 5 milionów euro. Wystarczy pojechać kilka kilometrów dalej wzdłuż wybrzeża, aby podobną willę kupić za 1/3 tej ceny.

Póki co Forte dei Marmi szczyci się luksusowymi butikami takich marek jak Gucci, Dolce & Gabbana i Miu Miu. Z uwagi na Rosjan oferowane są tutaj niezwykle drogie futra Kojot. Mieszkańcy jednak z sentymentem wspominają dawne czasy, gdy miejską tradycją było robienie zakupów na rowerze. Rada Miasta podejmuje kroki, aby do centrum wrócili drobni rzemieślnicy, tańsze bary, piekarnie, cukiernie i sklepy przystępne dla każdego. Luksusowa strefa zakupów ma pozostać, ale nie na każdej ulicy w mieście.

 

Włosi po cichu śmieją się z Rosjan, którzy zasiadając w tutejszych restauracjach zamawiają najdroższą butelkę Brunello (wartą kilka tysięcy euro), a następnie wino rozcieńczają wodą. Poza Rosjanami wciąż przyjeżdżają tu gwiazdy show-biznesu. W 2012 r. w Forte dei Marmi wypoczywali m.in.: Belen Rodriguez i Melissa Satta. Włoskie media, jak co roku, obiegły liczne zdjęcia gwiazd wypoczywających w mieście. Co roku plotkarskie pisma uważanie obserwują co gwiazdy kupują w tutejszych butikach i w jakim bikini idą na plażę.

Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W Forte dei Marmi wychował się słynny włoski piosenkarz Zucchero. Przez wiele lat żył tutaj światowej sławy włoski tenor Andrea Boccelli. Ród Agnelli (jedna z najbardziej wpływowych rodzin włoskich) co roku spędza tutaj swoje wakacje. Swoją willę ma tutaj projektant mody Giorgio Armanii i rodzina niemieckiego pisarza Thomasa Manna.

Booking.com

Położenie

Forte dei Marmi znajduje się na północnym wybrzeżu Toskanii, zwanym wybrzeżem Versili. Miasto położone jest w stosunkowo zazielenionym terenie, wśród palm i sosen. W mieście nie ma wielu parków, ale urbaniści zadbali, aby same ulice były bardzo zielone. Przy licznych willach znajdują się eleganckie ogrody. Plaża jest tutaj szeroka i piaszczysta, a woda – jak na tego rodzaju wybrzeże – bardzo transparentna. Forte dei Marmi znajduje się w 3 strefie sejsmicznej, co oznacza niskie zagrożenie trzęsieniem ziemi.

Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

plaże Forte dei Marmi

Największą zaletą miasta są długie, szerokie i piaszczyste plaże z pełną infrastrukturą: leżaki, parasole, łóżka z baldachimami, przebieralnie, prysznice, toalety, liczne bary i restauracje oraz dyskoteki na plażowych tarasach. Plaże są strzeżone przez ratowników morskich.

plaża w Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Alpy Apuańskie

Jeśli znudzi nam się wypoczywanie na tutejszych plażach warto pospacerować po pobliskich górskich ścieżkach. Wśród nich jest m.in. malownicza trasa z Forte dei Marmi do pobliskiej Massy. Przez dużą część spacerowej drogi można podziwiać wybrzeże Versilii. Wracając można skorzystać z regularnie jeżdżącego pociągu, łączącego obydwie miejscowości. W tutejszych górach możliwa jest także wspinaczka. Fani sportów ekstremalnych znajdą w mieście specjalne agencje zajmujące się organizacją wspinaczek.

Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Forte dei Marmi, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

żeglarstwo i surfing

Sympatycy sportów wodnych znajdują tutaj doskonale zorganizowane mariny morskie oraz wypożyczalnie desek surfingowych.

twierdza zbudowana w XVIII w.

Największym zabytkiem miasta jest twierdza, wybudowana w czasach, gdy kwitł tu przemysł związany z wydobyciem marmuru. Twierdza znajduje się na centralnym placu miasta, pośród nowoczesnej miejskiej architektury. Obecnie otoczona jest alejami i zielonymi drzewami.

Muzeum Karykatury i Satyry

Jedno z największych tego typu muzeów na świecie. Wejście znajduje się od strony Piazza Garibaldi. Wystawy odbywają się zazwyczaj na parterze.

HISTORIA

Z uwagi na zlokalizowany w pobliżu przemysł związany z wydobyciem marmuru, Forte dei Marmi zaczęło się dynamicznie rozwijać w XVI w. W 1788 r. powstał tu fort wzniesiony przez Leopolda I. Jednocześnie wzdłuż wybrzeża swoje wille zaczęli budować lokalni kupcy i handlarze zajmujący się wydobyciem i sprzedażą marmuru. Wille były poniekąd ukryte w naturalnym, sosnowym lesie, który rósł tutaj jeszcze do początku XX w. Jednak od ponad 100 lat po sosnach nie ma już śladu. W momencie, gdy kurort stał się sławny, konieczna była jego dalsza rozbudowa. Zachowano jednak “sypialniany” charakter miasta.

Komunikacja

Jak dojechać do Forte dei Marmi

Samochodem najłatwiej dojechać autostradą A12. Jeśli jedziemy od północy, to wcześniej należy kierować się autostradą A15. W przypadku dojazdu od Florencji drogami A11 i A12 (zjazd Forte dei Marmi). Alternatywna jest bezpłatna droga SS1 – Aurelia.

 

W Forte dei Marmi znajduje się stacja kolejowa, która ma regularnie połączenia z La Spezia (w Ligurii) i z Pizą. Jest też kilka bezpośrednich połączeń do Florencji.

Najbliższe lotnisko

Najbliższy port lotniczy znajduje się w Pizie. W niedalekiej odległości jest też lotnisko we Florencji.

Miasta partnerskie

  • Etterbeek (Belgia)
Booking.com
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Booking.com
Booking.com