Lacjum -> Rzym i Watykan – co zobaczyć? Plan zwiedzania Rzymu w 5 dni – praktyczny przewodnik

Rzym i Watykan – co zobaczyć? Plan zwiedzania Rzymu w 5 dni – praktyczny przewodnik

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 171 komentarzy 482,8 tysięcy wyświetleń
Rzym i Watykan – co zobaczyć? Plan zwiedzania Rzymu w 5 dni – praktyczny przewodnik. Na zdjęciu Panteon wczesnym wieczorem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Rzym to miasto jednoczące skrajności, stojące niegdyś na czele świata pogańskiego, a dziś będące centrum chrześcijaństwa. Przyciąga ludzi z całego świata. Piękno Wiecznego Miasta można podziwiać w historycznych budynkach, placach, fontannach, czy muzeach, a także w magicznych zakątkach, które odkrywamy w trakcie kolejnych wyjazdów do Rzymu. Rzym można „zaliczyć” w weekend lub przyjeżdżać tu wielokrotnie, wracać do ulubionych miejsc i zawsze odkrywać coś nowego, zaskakującego i czarującego.

Rzym mieliśmy okazję odwiedzić już około 20 razy. Na blogu w górnym menu „Miasta”„Rzym i Watykan” znajdziesz kilkanaście szczegółowych relacji o poszczególnych miejscach w stolicy Włoch. Natomiast tutaj przygotowałem praktyczny przewodnik na 5 dni w Rzymie. To w zasadzie gotowy i darmowy plan zwiedzania Rzymu. Dowiesz się z niego:

  • Co zobaczyć w Rzymie w ciągu 5 dni, aby nie biegać „zaliczając” kolejne punkty, tylko mądrze zaplanować dzień i cieszyć się z włoskiego dolce vita?
  • Jak tanio i szybko dojechać z obydwu lotnisk do centrum miasta?
  • Gdzie zaparkować, jeśli jedziesz samochodem?
  • Gdzie szukać noclegów w Rzymie, którą okolicę wybrać, a których unikać?
  • Gdzie – na oficjalnych stronach – kupić bilety do poszczególnych muzeów i atrakcji?
  • Odwiedziny w których miejscach należy rezerwować odpowiednio wcześniej już z Polski?
  • Jak poruszać się po Rzymie metrem i autobusami, a kiedy chodzić pieszo?
  • Gdzie zjeść w Rzymie romantyczną kolację, a gdzie tani i pyszny rzymski street food? 15 osobiście sprawdzonych, nieprzypadkowych, najlepszych kulinarnych miejsc w Rzymie.
  • Będą też porady praktyczne: jak zwiedzać Rzym z dzieckiem w wózku, do którego roku życia dzieci nie płacą za bilety, gdzie są przechowalnie bagażu i jak dojechać nad morze.

Zaparz sobie kawę i zasiądź do czytania – najlepiej na komputerze, ponieważ artykuł jest bardzo rozbudowany. Poniższe menu umożliwia szybkie „przeskoczenie” do interesującego Cię fragmentu.

Spis treści:

Plan zwiedzania Rzymu – co zobaczyć w 5 dni, aby nie biegać po Rzymie?

Rzym to jedyne miasto na świecie, które budzi taki szacunek, zachwyt i podziw odwiedzających. To miasto o najpiękniejszej na świecie historii, z niezwykle bogatą architekturą: starożytne budowle, średniowieczne kościoły, renesansowe pałace, Muzea Watykańskie, które przyprawiają o zawrót głowy, potęga rzymskich świątyń, najważniejsze w Europie place, słynne teatry, galerie, restauracje… To wszystko dostępne jest dla turystów spacerujących historycznymi traktami i romantycznymi wąskimi alejkami olbrzymiego historycznego centrum. Rzym to także miasto setek fontann, dziesiątek wspaniałych parków i ogrodów, gdzie większość ulic i budynków skrywa w sobie bogatą historię, a często także spektakularne tajemnice.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Jak się w tym odnaleźć, bo przecież nie da się zobaczyć wszystkiego? Co wybrać z wielu atrakcji, które oferuje Rzym? Poniżej znajdziesz mój plan zwiedzania na 5 dni w Rzymie + dodatkowe propozycje, jeśli do Rzymu przyjeżdżasz na dłużej lub Twoje tempo zwiedzania jest „szybsze” 😉 W kolorowych ramkach znajdują się porady praktyczne, a na samym dole wskazówki na temat komunikacji miejskiej, dojazdu z lotniska, metra, czy przechowania bagażu.

Uzupełnieniem artykułu są kolorowe ramki, w których podpowiadam gdzie dobrze zjeść w danej okolicy.

Idealny nocleg w Rzymie – gdzie szukać?

podczas ostatniego pobytu w Rzymie zatrzymaliśmy się w apartamancie rezerwowanym przez Interhome, 100 m od wejścia do Muzeów Watykańskich, przy gwarnej i tętniącej życiem Via Candia (fot. Joanna Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)
podczas ostatniego pobytu w Rzymie zatrzymaliśmy się w apartamancie rezerwowanym przez Interhome, 100 m od wejścia do Muzeów Watykańskich, przy gwarnej i tętniącej życiem Via Candia (fot. Joanna Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)

Podczas ostatniego pobytu w Rzymie – kiedy podróżowaliśmy w czwórkę z dziećmi – zatrzymaliśmy się w tym apartamencie Interhome, zaledwie 100 m od Muzeów Watykańskich i blisko stacji metra Ottaviano. Apartament znajduje się przy tętniącej życiem Via Candia – na dole mieliśmy bar i piekarnię, wokół świetne restauracje i supermarkety. Apartament miał dwie sypialnie, trzy małe balkony, klimatyzację i wifi. Znajdował się w typowo rzymskiej, zabytkowej kamienicy z windą.

W poprzednich latach zawsze zatrzymywaliśmy się w hotelach w historycznym centrum Rzymu. Nocleg poza zabytkowym centrum nie ma tego klimatu i uroku, a poza tym wszędzie trzeba dojeżdżać komunikacją miejską. Rzym najprzyjemniej zwiedza się pieszo śpiąc w historycznym centrum.

Polecam Ci te trzy hotele w centrum Rzymu, w których zatrzymywaliśmy się poprzednio. Mają świetnie opinie, dobrą lokalizację i rozsądny stosunek ceny do jakości:

  • Hotel Accademia*** – tuż obok Fonanny di Trevi. Byliśmy w samym centrum najpiękniejszej części Rzymu.
  • Hotel Hiberia*** – znakomita lokalizacja, Koloseum, Forum Romanum, czy Fontanna di Trevi w zasięgu krótkiego spaceru. Przyjemna okolica!
  • Otivm Hotel**** – nieco luksusowy, obok Kapitolu, bardzo blisko Panteonu, duży plus za taras! Idealny na romantyczny weekend w Rzymie. Trochę droższy.

Jeśli interesują Cię polecane noclegi w Rzymie to zajrzyj do oddzielnego artykułu. Tam więcej szczegółów na temat tych hoteli, a także apartamenty i B&B u polskich gospodarzy w Rzymie.

Jeśli chcesz zorganizować tani wyjazd do Rzymu, to najniższą cenę za pokój 2-osobowy z prywatną łazienką oferują hotele w sąsiedztwie dworca Termini. To niezbyt przyjemna dzielnica (dużo bezdomnych oraz kieszonkowcy więc trzeba się pilnować). Plusem jest znakomita komunikacja – bezpośrednio przy dworcu kolejowym i przy dwóch liniach metra. Bezpośrednio dojeżdżają tu autobusy z obydwu lotnisk. W tej okolicy dobre, czyste i tanie są mi.in:

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]


Dzień 1 – na początek Rzym starożytny

Koloseum, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Koloseum, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W pierwszym dniu pobytu w Rzymie polecam Ci poznanie Rzymu starożytnego – zaczynając od Koloseum (jeśli mieszkasz daleko, to najszybciej dojedziesz tu metrem). Ta część Rzymu to jak spacer po wielkim muzeum, bo całe historyczne centrum Rzymu to jedno wielkie muzeum na świeżym powietrzu. Poniższą listę zabytków i punktów do odwiedzenia potraktuj jako inspirację. Zbocz z trasy, pomiń to co Cię nie zainteresuje. Spacer po historycznym Rzymie zawsze będzie udany, bez względu na to, gdzie trafisz.

Koloseum, czyli amfiteatr Flawiuszów

widok na Koloseum z górnej części Piazza del Colosseo, nad stacją metra, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na Koloseum z górnej części Piazza del Colosseo, nad stacją metra, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To najważniejsza zachowana budowla starożytnego Rzymu. Symbol, którego przedstawiać nie trzeba. Dawniej odbywały się tutaj walki gladiatorów podziwiane przez rzymski tłum. Budowę Koloseum rozpoczęto w 70 roku na polecenie Wespazjana i Tytusa – cesarzy z dynastii Flawiuszów. Ogrom budowli oraz lokalizacja na bagnistym terenie sprawiały wiele trudności. O lokalizacji przesądziła bliska odległości do Forum Romanum i Palatynu. Amfiteatr był wzorem prostoty i funkcjonalności. Służył jako przykład dla innych tego typu budowli. Koloseum mieściło 50 tysięcy widzów. W 240 roku Koloseum uległo zniszczeniu w wyniku pożaru, następnie przeżyło jeszcze kilka trzęsień ziemi. W późniejszych latach amfiteatr Flawiuszów sukcesywnie rozbierano, żeby wykorzystać jego kamień na budowę innych zabytków. Docelowo rozebrano 2/3 Koloseum. Koloseum jest tak położone, że to właśnie stąd najlepiej rozpocząć zwiedzanie starożytnego centrum.

Ważne informacje na temat biletów do Koloseum, Forum Romanum i na Palatyn

Porada praktyczna: do Koloseum, Forum Romanum i na Palatyn obowiązuje jeden wspólny bilet, który należy kupić wcześniej przez internet. Wejście do Koloseum rezerwuje się na konkretny dzień i godzinę (można się spóźnić maksymalnie kwadrans). Bilet najlepiej kup na oficjalnej stronie https://www.coopculture.it/it/prodotti/biglietto-colosseo-foro-palatino_24h/ – bilety pojawiają się na 30 dni przed terminem. Następnie (lub wcześniej) z tym samym biletem możesz wejść do Forum Romanum i na Palatyn w ciągu 24 godzin po lub przed wizytą w Koloseum.

Normalny bilet kosztuje 18 euro. Obywatele Unii Europejskiej w wieku od 18 do 25 lat – bilet w cenie 4 euro. Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia, a także osoby niepełnosprawne wchodzą za darmo, ale od 1 maja 2023 r. muszą odebrać bezpłatny bilet w kasie (nie mogą go zarezerwować online). Natomiast od 15 maja 2023 r. uruchomiona została kasa sprzedająca normalne bilety przy Koloseum, ale ich liczba jest ograniczona, a do kasy tworzą się kilometrowe kolejki. Kasa ta sprzedaje tylko bilety na ten sam dzień i na najbliższą dostępną godzinę.

Dlatego odradzam zakup w kasie na miejscu. Jeśli na oficjalnej stronie bilety są już wyprzedane, pozostaje zakup u pośredników. Wówczas będzie trochę drożej, ale z biletami od Get Your Guide oraz z Tiqets nie ma problemów z wejściem – to uczciwe firmy.

Jeśli u powyższych pośredników także bilety nie są dostępne, to sprawdź ofertę łączoną na bilety do Koloseum, na Forum Romanum i Palatyn + wycieczka autobusem po Rzymie (Hop-on Hop-off).

Warto wiedzieć: w samym Koloseum i obok są trzy kasy wydające bezpłatne bilety dla osób uprawnionych, w tym dla dzieci. Tam raczej nie tworzą się kolejki. Natomiast do kasy sprzedającej bilety dla osób dorosłych kolejka jest bardzo długa.

Powyższe informacje zostały zaktualizowane 14 lipca 2023 r. na bazie oficjalnych informacji, osobistych doświadczeń po naszej ostatniej wizycie i relacji naszych Czytelników.

Zobacz więcej w oddzielnym przewodniku:

Forum Romanum

widok z Palatynu na Forum Romanum, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok z Palatynu na Forum Romanum, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tuż obok Koloseum znajduje się Forum Romanum. Przez tysiąc lat było sercem starożytnego Rzymu oraz sercem imperium obejmującego prawie całą Europę. Dawne centrum polityczne, religijne i towarzyskie oraz miejsce, w którym odbywały się najważniejsze uroczystości publiczne. Dziś są to już tylko ruiny, ale stanowią najważniejszy obszar archeologiczny w Europie. Warto odwiedzić to miejsce, aby podziwiać ślady dawnej potęgi Rzymu.

Porada praktyczna: Palatyn i Forum Romanum są ze sobą połączone. Zwiedza się je na tym samym bilecie. Jeśli „przypadkowo” wyjdziesz z Forum Romanum, to na tym samym bilecie nie możesz już wrócić na Palatyn. Te dwa obszary trzeba zwiedzić jednocześnie.

Palatyn

Palatyn, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Palatyn, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Palatyn to jedno z siedmiu wzgórz Rzymu i miejsce najstarszej rzymskiej osady. To właśnie tutaj w grocie wilczyca miała karmić Romulusa i Remusa – legendarnych założycieli Rzymu. Znajdowały się tu m.in. świątynia Wiktorii, świątynia Jowisza Statora, Dom Liwii, pałac Septimusa Sewera i pałac Domicjana. W okresie republiki Palatyn był dzielnicą bogatych willi należących do Cycerona, Krassusa, czy Marka Antoniusza. Na Palatynie znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę Forum Romanum, Ołtarza Ojczyzny oraz historycznego centrum Wiecznego Miasta.

Trattoria Luzzi, Via Celimontana 1, Rzym
Trattoria Luzzi, Via Celimontana 1, Rzym

Rzymski obiad po zwiedzaniu Koloseum – polecane miejsce

Czy po zwiedzaniu Koloseum i Forum Romanum można zjeść dobrze i tanio? Okazuje się, że tak i to z widokiem na Koloseum. Trattoria Luzzi to nie jest restauracja wybitna, ale to niezła kuchnia rzymska w niskich cenach. W porze obiadu wszystkie stoliki są tu zajęte i zazwyczaj trzeba kilka minut poczekać. Wieczorami o wolny stolik też bywa trudno, ponieważ w kuchni zmienia się ekipa i przychodzą tu wówczas głównie mieszkańcy Rzymu.

Klasyczne pierwsze dania kosztują tu po około 7 euro, a gościnny właściciel chodzi z wielką miską pecorino romano i posypuje gościom dania. Za dobry obiad dla rodziny 2+2 z wodą i winem zapłaciliśmy tu 32 euro. Więcej przeczytasz w tekście co i gdzie zjeść w Rzymie.

Trattoria Luzzi
Via Celimontana 1, Rzym

Łuk Konstantyna Wielkiego

Łuk Konstantyna Wielkiego tuż obok Koloseum, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Łuk Konstantyna Wielkiego tuż obok Koloseum, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Pomiędzy Koloseum, a Forum Romanum znajduje się 21-metrowy Łuk Konstantyna Wielkiego zbudowany w latach 312–315 dla uhonorowania dziesięciolecia sprawowania władzy przez cesarza Konstantyna. Warto zwrócić uwagę na cztery posągi umieszczone nad kolumnami, które uosabiają podbite przez Trajana plemiona. Rzeźby pochodzą z czasów Trajana. Pomiędzy posągami znajdują się płyty z płaskorzeźbami z czasów Marka Aureliusza (prawdopodobnie z lat 170–180).

Kapitol – wspaniały widok na Rzym i Forum Romanum

widok na Forum Romanum ze Wzgórza Kapitolińskiego, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na Forum Romanum ze Wzgórza Kapitolińskiego, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To najważniejsze z siedmiu wzgórz miasta znajduje się na północny zachód od Forum Romanum. Z okolic Koloseum dojdziesz tu historyczną ulicą Via dei Fori Imperiali, a następnie skręć w lewo w Via di S. Pietro in Carcere, która jest jednocześnie świetnym punktem widokowym do pamiątkowych zdjęć (na zdjęciu poniżej po lewej stronie).

Na południowym szczycie wzgórza znajdowała się świątynia Jowisza, a na przeciwnym najstarsza rzymska forteca obronną Arx. Obecnie na wzgórzu znajduje się Piazza del Campidoglio przebudowany według projektu Michała Anioła. Pałace leżące po obu stronach są siedzibą Muzeów Kapitolińskich. Na placu stoi także kopia konnego pomnik cesarza Marka Aureliusza z II wieku.

Bazylika Santa Maria In Ara coeli

Bazylika Santa Maria In Ara coeli, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika Santa Maria In Ara coeli, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zbudowana w XIII w. bazylika Matki Bożej Ołtarza Niebiańskiego na Kapitolu, do której prowadzą 124 stopniowe, marmurowe schody. Schody dobudowano w 1348 r. jako wotum dziękczynne dla Matki Bożej za powstrzymanie epidemii dżumy. Mroczne wnętrze kościoła robi wrażenie. Wśród największych dzieł sztuki kościoła są freski Pineturcchia (w pierwszej kaplicy po prawej stronie). Warto zwrócić uwagę na 22 kolumny, pochodzące z różnych antycznych budowli, które dzielą wnętrze na trzy nawy oraz na wspaniały barokowy ołtarz. Bazylika znana jest z Santo Bambino – figurki Dzieciątka Jezus z XV w. Była ona wyrzeźbiona z drzewa oliwnego, które według tradycji pochodziło z Ogrójca. Obecnie w kościele wystawiona jest kopia, oryginał został skradziony w 1994 r.

Piazza Venezia, Ołtarz Ojczyzny i statua Wiktora Emanuela II

Piazza Venezia, a w tle Ołtarz Ojczyzny, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Venezia, a w tle Ołtarz Ojczyzny, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ołtarz Ojczyzny nazywany też Pomnikiem Wiktora Emanuela II widać niemal z każdego wyżej położonego punktu w Rzymie. Charakterystyczny pomnik znajduje się przy Placu Weneckim, na zboczu Kapitolu. Wbrew pozorom budowla nie jest taka stara jak mogłoby się wydawać. Budowę monumentu rozpoczęto w 1885 r. Był to sposób na upamiętnienie króla Wiktora Emanuela II, który odegrał ważną rolę w procesie zjednoczenia Włoch. Po 26 latach budowy, w 1911 r. dokonano odsłonięcia nieukończonego jeszcze pomnika, a 10 lat później w jego centralnej części utworzono Grób nieznanego żołnierza. We wnętrzach budowli mieści się Centralne Muzeum Zjednoczenia Włoch. Do grobu nieznanego żołnierza i na niższe tarasy widokowe można wejść za darmo.

Pomnik ma 81 m wysokości i 135 m szerokości. Wymiary pomnika, a także jego neoklasycystyczny styl wielokrotnie były przedmiotem krytyki części opinii publicznej. Niektórzy architekci uważają, że jego monstrualne rozmiary przytłaczają starożytne zabytki znajdujące się tuż obok. Jednak dla turystów w większości jest to obiekt imponujący rozmachem.

Porada praktyczna: już dolne tarasy widokowe na Ołtarzu Ojczyzny oferują darmowe i piękne widoki. Jednak windą można wyjechać na samą górę, na najwyższy taras. Bilety w cenie 10 euro, dzieci do 10 roku życia za darmo, dzieci do 18 roku życia płacą pół ceny. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja wejścia.

W tym miejscu przewidziałem koniec pierwszego dnia zwiedzania Rzymu. Jeśli masz jeszcze czas i siłę w nogach możesz przespacerować się z Piazza Venezia w stronę Fontanny di Trevi – to niedaleko 🙂

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]


Dzień 2 – czyli romantyczny Rzym średniowieczny

Piazza Navona, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Navona, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Drugiego dnia w Rzymie proponuje Ci spacer po najbardziej urokliwych i romantycznych ulicach i placach historycznego centrum Rzymu. Nazwijmy tę część miasta umownie „Rzymem średniowiecznym”, ale co oczywiste mieszają się tu zabytki różnych epok.

Zamek Świętego Anioła

Zamek Świętego Anioła, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Zamek Świętego Anioła, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Poranek zacznij od wizyty w Zamku Świętego Anioła. Charakterystyczną, ogromną bryłę Zamku Świętego Anioła widać z daleka. Większość turystów ogląda zamek tylko z zewnątrz przy okazji podziwiając mosty nad Tybrem. Wokół zamku roi się od imigrantów handlujących podróbkami różnych towarów – nie daj się naciągnąć.

Budowla powstała jako mauzoleum cesarza Hadriana w 139 r. Budowla funkcję mauzoleum pełniła do 271 r., kiedy została włączona w system murów obronnych Rzymu. Na początku VII wieku papież Bonifacy IV na szczycie budynku wzniósł kaplicę Świętego Anioła w Niebie. W 1277 r. papież Mikołaj III połączył zamek z Watykanem za pomocą tajemnego korytarza, istniejącego do dziś. Sekretne przejście między zamkiem, a Watykanem miało 1200 m długości i nazywało się Passetto di Borgo. Obecnie, od roku 1933, znajduje się w nim muzeum (Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo), ale to także świetny punkt widokowy na Rzym.

Porada praktyczna: Zamek Świętego Anioła otwarty jest od 9:00 do 19:30 (ostatnie wejście o 18:30). Bilet wstępu w cenie 12 euro, dzieci i młodzież do 18 lat za darmo. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja. U góry jest taras widokowy i bar – stoliki są tak rozstawione, że z części z nich popijając kawę lub drinka można podziwiać panoramę Rzymu w kierunku Watykanu.

Most św. Anioła

Most św. Anioła w Rzymie, widok w kierunku Via del Governo Vecchio, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Most św. Anioła w Rzymie, widok w kierunku Via del Governo Vecchio, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tuż obok zamku znajduje się przepiękny Most św. Anioła – jeden z najbardziej znanych mostów w Rzymie. Pierwotna konstrukcja przeprawy w tym miejscu pochodzi z 134 r., ale od tego czasu most był wielokrotnie przebudowywany, chociaż częściowo zachował swój dawny charakter. W 1450 r. tłum idący do Watykanu tak bardzo napierał na balustradę, że ta załamała się. Część pielgrzymów wpadła do Tybru. Zginęło wówczas około 200 osób. Najbardziej charakterystycznym elementem mostu są XVII-wieczne rzeźby przedstawiające 10 aniołów projektu Berniniego. Mostem św. Anioła przejdź na drugą stronę Tybru i kieruj się w stronę romantycznej ulicy Via del Governo Vecchio, którą dojdziesz do Piazza Navona.

Piazza Navona – najwspanialszy plac w Rzymie

Piazza Navona, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Navona, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To najwspanialszy plac w Rzymie przyciągający turystów dzień i noc, otoczony klimatycznymi kawiarniami i restauracjami. Niespełna 2000 lat temu w tym miejscu znajdował się 30-tysięczny stadion. W centralnej części placu znajduje się Fontanna Czterech Rzek, zbudowana w latach 1647-1651. Fontannę zaprojektował Giovanni Lorenzo Bernini (ten sam, który odpowiadał za rzeźby na Moście św. Anioła). Warto wejść do znajdującego się pośrodku placu kościoła Sant’Agnese in Agone. Na placu znajdują się jeszcze dwie inne fontanny. W południowej części fontanna Maura (tę także zaprojektował Bernini), a w północnej fontanna Neptuna, którą zaprojektował Giacomo della Porta w XVI w. Fontanna ostateczny kształt uzyskała w XIX w., kiedy dodano do niej figurę Neptuna. Wokół Piazza Navona rozstawione są restauracyjne stoliki, ale niemal wszędzie ceny są horrendalne.

Kościół Sant’Agnese in Agone

Kościół Sant'Agnese in Agone, Piazza Navona, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Kościół Sant’Agnese in Agone, Piazza Navona, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kościół znajduje się na zachodnim boku Piazza Navona, w zwartej zabudowie pomiędzy dwoma pałacami Palazzo Pamphili (po lewej), a Colleggio Innocenziano (po prawej). W latach 81-96 zbudowano w tym miejscu stadion, który mieścił nawet 30 tys. widzów. Według tradycji kościół wzniesiono w miejscu, w którą męczeńską śmiercią zginęła św. Agnieszka – patronka kościoła. Obecny budynek świątyni powstał na zlecenie papieża w XVII w. w miejscu starego kościoła Sant’Agnese. Barokowa fasada kościoła Sant’Agnese wykazuje pewne podobieństwa do fasady Bazyliki św. Piotra. Warto wejść do środka (zwiedzanie bezpłatne i bez kolejki), aby podziwiać wnętrze świątyni, w tym ołtarz główny, cztery ołtarze boczne oraz cztery kaplice.

Mastrociccia – Osteria Bistrot, Via del Governo Vecchio 76, Rzym
Mastrociccia – Osteria Bistrot, Via del Governo Vecchio 76, Rzym

Romantyczny obiad lub kolacja w sercu Rzymu

Przy urokliwej Via del Governo Vecchio, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Piazza Navona, znajdują się nasze dwie ulubione restauracje w tej części Rzymu. Pierwsza z nich, którą szczególnie Ci polecam to Mastrociccia – znajdziesz tam klasyczne dania kuchni rzymskiej, a wieczorami także pinsę i owoce morza. Mastrociccia polecało nam kilka osób mieszkających w Rzymie, ale także w internecie mają świetnie opinie – w google 4,6/5, a w tripadvisor 39 miejsce na 10465 restauracji w Rzymie. Za przystawki, cztery dania, wodę i dwa kieliszki wina zapłaciliśmy tu ponad 70 euro. Warto, jest elegancko, bardzo smacznie i trzymają wysoki poziom!

To nie jedyna znakomita restauracja, która zachwyciła nas w tej okolicy. W oddzielnym artykule na blogu przeczytaj także o położonej po sąsiedzku Mimì e Cocò i najlepszym tiramisu w Rzymie. Więcej szczegółów znajdziesz w tekście co i gdzie zjeść w Rzymie.

Mastrociccia – Osteria Bistrot
Via del Governo Vecchio 76, Rzym

Campo de’ Fiori

Jest to tętniący życiem rynek, gdzie codziennie (oprócz niedziel) znajdują się stragany ze świeżymi owocami, warzywami, kwiatami, serami i wędlinami oraz owocami morza. Atmosfera na placu przypomina filmy Felliniego. Jest to jeden z nielicznych placów w Rzymie, przy którym nie ma kościoła. Okolica nie cieszy się najlepszą sławą. W 1606 r. w pobliżu Campo de’ Fiori najsłynniejszy rzymski malarz ówczesnego czasu – Caravaggio, zabił swojego znajomego po czym wyjechał do Neapolu, aby uciec przed rzymską jurysdykcją.

Panteon – najstarszy budynek Rzymu

Panteon, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Panteon, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Piazza Navona zaledwie 400 m będzie dzielić Cię od Panteonu. To najstarszy tak dobrze zachowany budynek w Rzymie. Budowę Panteonu zakończono w 128 r. Budynek przetrwał przez tak wiele lat ponieważ w 609 r. został zamieniony na kościół katolicki. To spowodowało, że z Panteonu nie można było zabrać żadnego kamienia na inną budowlę. Dlatego fasada oraz wnętrze Panteonu praktycznie nie zmieniły się od II wieku.

Pod ścianami znajdują się nagrobki Rafaela i dwóch królów włoskich. Kopuła Panteonu jest dowodem geniuszu starożytnych projektantów. Jest większa niż kopuła w Bazylice św. Piotra, a do XX wieku była największą tego typu konstrukcją betonową. Natomiast przez okrągły otwór w kopule do wnętrza Panteonu od wieków wpada światło.

Porada praktyczna: od lipca 2023 r. zwiedzanie Panteonu jest płatne. Bilet w cenie 5 euro, a ulgowy 3 euro (dla młodzieży od 18 do 25 lat). Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia – wstęp gratis. Bilet można kupić w kasie na miejscu lub przez internet, ale strona internetowa na razie nie funkcjonuje poprawnie.

Bazylika Santa Maria sopra Minerva

Bazylika Santa Maria sopra Minerva znajduje się zaraz za Panteonem, po lewej stronie. Prosta gotycka fasada świątyni zbudowanej nad dawną świątynią Minerwy należy do wyjątków. Przed wejściem znajduje się posąg słonia zaprojektowany przez Berniniego. Słoń wyraża pobożność i mądrość. Wewnątrz znajdują się grobowce papieży: Klemensa VII, Leona X, Pawła IV, Urbana VII oraz św. Katarzyny ze Sieny, patronki Włoch. W pobliżu głównego ołtarza leży malarz Fra Angelico. Przy schodach prezbiterium usytuowana jest rzeźba Michała Anioła.

Giolitti, Via degli Uffici del Vicario 40, Rzym
Giolitti, Via degli Uffici del Vicario 40, Rzym

Znakomita kawa i dwie najlepsze lodziarnie w pobliżu Panteonu

W pobliżu Panteonu znajdują się dwie świetne lodziarnie. Pierwsza z nich to Giolitti przy Via degli Uffici del Vicario 40 (na zdjęciu obok). To podobno najstarsza lodziarnia w Rzymie założona w 1890 r. przez Giuseppe i Bernardinę Giolitti i wciąż jest własnością tej rodziny. Tutejsze lody i słodkie przysmaki trafiały na stoły włoskiej rodziny królewskiej. Nieco wcześniej po drodze miniesz Gelaterię Della Palma przy Via della Maddalena 19-23 przy której lody są chyba nawet jeszcze lepsze i jest aż 150 smaków do wyboru.

Na kawę udaj się w przeciwnym kierunku, do Sant’ Eustachio Il Caffè przy Piazza di S. Eustachio 82. To najlepsza kawa w okolicy Panteonu, którą właściciele sami importują z małych spółdzielni w Dominikanie, Gwatemali i Etiopii. Więcej szczegółów znajdziesz w tekście co i gdzie zjeść w Rzymie.

Fontanna di Trevi – najwspanialsza z fontann

Fontanna di Trevi, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Fontanna di Trevi, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Słynna z wielu filmów, najpiękniejsza z setek fontann Rzymu, gdzie zawsze jest tłum turystów i nawet ciężko zrobić pamiątkowe zdjęcie. Pierwszą fontannę w tym miejscu zbudowano w 1453 r. na polecenie papieża Mikołaj V. Doprowadzono do niej wodę z akweduktu wybudowanego przez Augusta w 19 r. Obecna fontanna zbudowana została w latach 1732-1762 na zlecenie papieża Klemensa XII. Fontanna zajmuje całą tylną ścianę Palazzo Poli. Na środku fontanny stoi posąg Neptuna. Fontannę można zobaczyć za darmo przez całą dobę.

Plac Hiszpański i Schody Hiszpańskie

Plac Hiszpański i Schody Hiszpańskie, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Plac Hiszpański i Schody Hiszpańskie, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli od Fontanny di Trevi pójdziesz za tłumem w prawo w Via della Stamperia to po 700 m dojdziesz do Piazza di Spagna, czyli Placu Hiszpańskiego, przy którym znajdują się słynne Schody Hiszpańskie.

U podnóża schodów znajduje się barokowa Fontana della Barcaccia. Jest zaprojektowana przez Pietro Berniniego na kształt na wpół zatopionej łodzi. Miało to przypomnieć o powodzi, która zalała Plac Hiszpański w 1598 r. Na wprost – od Schodów Hiszpańskich – zaczyna się Via dei Condotti. Jedna z kilku najważniejszych ulic handlowych w Rzymie, przy której znajdują się markowe butiki takich marek, jak Dior, Gucci, Prada, czy Bulgari. Warto się tędy przespacerować aż do Via del Corso.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]


Dzień 3 – zwiedzanie Watykanu

Bazylika św. Piotra, Watykan (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika św. Piotra, Watykan (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Trzeci dzień pobytu w Rzymie poświęć na spokojne zwiedzanie Watykanu. Pamiętaj, że bilet wstępu do Muzeów Watykańskich najlepiej kupić jeszcze z Polski. Unikniesz kolejki, poza tym w muzeach są limity wejść. Odwiedziny Bazyliki św. Piotra nie wymagają biletów, a na kopułę bazyliki bilet wstępu kupuje się na miejscu, tuż przed wejściem.

Muzea Watykańskie – zasady zwiedzania

Dlaczego zacząć od słynnych Muzeów? Po pierwsze dlatego, że niemal zawsze jest tam ogromna kolejka, a po drugie ostatnie wejście możliwe jest do godziny 16:00, a Muzea Watykańskie zamykane są o 18:00.

Porada praktyczna: Nie trać czasu na stanie w długiej kolejce i bilety – na konkretną godzinę – kup wcześniej przez internet. Rekomenduję zakup na oficjalnej stronie internetowej www.museivaticani.va – należy wybrać konkretną datę – dzień i godzinę, o której chcesz wejść do Muzeów. Bilet normalny: 17 euro + 4 euro opłaty rezerwacyjnej, a bilet ulgowy: 8 euro + 4 euro opłaty rezerwacyjnej. Bilet ulgowy przysługuje dzieciom i młodzieży od 6 do 18 roku życia oraz studentom do 25 roku życia (za okazaniem legitymacji). Muzea Watykańskie otwarte są od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 16:00). Od 22.04.2022 do 29.10.2022 w piątki i soboty godziny otwarcia są wydłużone do 22:30 (ostatnie wejście o 20:30). W niedzielę i święta zamknięte. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca wstęp wolny od 9:00 do 14:00 (ostatnie wejście o 12:30). Uwaga: w darmową niedzielę są ogromne kolejki.

Jeśli na oficjalnej stronie pula biletów jest już wyczerpana, wówczas można skorzystać z dwóch najpopularniejszych pośredników. Z biletami od tych firm nie ma problemów, ale są trochę droższe niż na oficjalnej stronie:
Get Your Guide – bilet do Muzeów Watykańskich (wejście bez kolejki)
Tiqets – bilet do Muzeów Watykańskich (wejście bez kolejki + opcjonalnie audioprzewodnik)

To najwspanialsze muzea na świecie. Inne muzea mogą im dorównać liczbą eksponatów, ale nigdzie nie ma całych sal zdobionych przez Rafaela czy fresków takich jak na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej. Trasa zwiedzania Muzeów Watykańskich to ponad 7 km, a w trakcie zwiedzania będzie bolała Cię szyja od ciągłego zadzierania głowy w górę 🙂 Przeciętny turysta jest przytłoczony ogromną ilością obrazów, rzeźb, arrasów i fresków. Nie wiadomo na czym się skupić i w którym kierunku podążać. Dlatego po przejściu przez bramki (gdzie skanuje się bilet) i po wyjechaniu ruchomymi schodami na górę, będziesz mógł za darmo pobrać plan dwóch poziomów Muzeów Watykańskich.

Przemienienie Pańskie (1516–1520), obraz autorstwa Rafaela znajduje się w Pinakotece Watykańskiej, która jest częścią Muzeów Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Przemienienie Pańskie (1516–1520), obraz autorstwa Rafaela znajduje się w Pinakotece Watykańskiej, która jest częścią Muzeów Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kulminacyjnym momentem zwiedzania Muzeów Watykańskich jest wizyta w Kaplicy Sykstyńskiej. Odbywa się tutaj konklawe, czyli wybór nowego papieża. Arcydzieło ze wspaniałym sklepieniem przedstawiającym dziewięć scen z 300 postaciami, autorstwa Michała Anioła. Michał Anioł tworzył go przez cztery lata w niezwykle trudnych warunkach (w zimnie i upale, malując na leżąco z rusztowania). Na tylnej ścianie kaplicy Michał Anioł stworzył kolejne arcydzieło: freski przedstawiające Sąd Ostateczny (ukończony w 1541 r.).

Dziedziniec szyszki, na pierwszym planie instalacja "Sfera w Sferze" z 1990 r. autorstwa Arnaldo Pomodoro, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Dziedziniec szyszki, na pierwszym planie instalacja „Sfera w Sferze” z 1990 r. autorstwa Arnaldo Pomodoro, Muzea Watykańskie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Porada praktyczna: W większości sal Muzeów Watykańskich można amatorsko robić zdjęcia w środku, ale bez lampy błyskowej. Kaplica Sykstyńska to jedyne miejsce w Muzeach Watykańskich, w którym obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć pod rygorem zarekwirowania aparatu. Ponadto do Muzeów nie można wnosić dużych toreb czy bagaży (należy je pozostawić w szatni). Pamiętaj o stosownym ubiorze.

Spiralne schody, nazywane też Schodami Bramante w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Spiralne schody, nazywane też Schodami Bramante w Muzeach Watykańskich (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nie sposób w tym konkretnym i praktycznym przewodniku opisać ile sal, eksponatów i zabytków znajduje się w Muzeach Watykańskich. Można tam spędzić cały dzień, chociaż większość Czytelników, z którymi mam kontakt spędza na zwiedzaniu Muzeów 3-4 godziny. Muzom Watykańskim poświęcę wkrótce całkowicie oddzielny artykuł na blogu.

Zobacz więcej w oddzielnym przewodniku:

Bazylika św. Piotra – zasady zwiedzania

Bazylika św. Piotra, Watykan (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika św. Piotra, Watykan (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po wyjściu z Muzeów Watykańskich skieruj się na Plac św. Piotra. Bazylika św. Piotra to zdecydowanie najchętniej odwiedzane miejsce w Watykanie, do którego przybywają pielgrzymi i turyści z całego Świata.

Natan z Milanem przed Bazyliką św. Piotra, Watykan (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Natan z Milanem przed Bazyliką św. Piotra, Watykan (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przed wejściem do Bazyliki św. Piotra zazwyczaj ustawia się długa kolejka, ale przesuwa się dość płynnie.

Porada praktyczna: Bazylika św. Piotra otwarta jest codziennie od 7:00 do 19:00. Nie ma biletów wstępu. Przed wejściem przechodzi się kontrolę bezpieczeństwa. Pamiętaj o stosownym ubiorze.

Bazylika św. Piotra imponuje rozmachem z jakim została zbudowana. Wzniesiono ją w latach 1506 – 1626. Jest drugim pod względem wielkości kościołem na świecie (23000 metrów kwadratowych) mogącym pomieścić 60 tysięcy wiernych. Tradycja głosi, że Bazylika stoi na miejscu pochowania św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża i jednego z Apostołów (jego grób leży pod głównym ołtarzem). W podziemiach bazyliki znajdują się także groby innych papieży.

Bazylika św. Piotra, Watykan (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika św. Piotra, Watykan (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na początku XVI wieku, papież Juliusz II, podjął decyzję o zburzeniu grożącej zawaleniem bazyliki z czasów Konstantyna i zbudowaniu w tym miejscu nowej świątyni. Zadanie powierzył Donato Bramantemu. Po śmierci Bramantego budowę kontynuował Rafael, następnie Baldassare Peruzzi, później przez kilkadziesiąt lat Michał Anioł i wielu innych słynnych na skalę światową architektów. Ołtarz Bazyliki znajduje się siedem metrów nad grobem św. Piotra. Przy ołtarzu są schody do krypty. Do naw bocznych przylegają liczne kaplice.

Bazylika św. Piotra, Watykan (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika św. Piotra, Watykan (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W pierwszej nawie od wejścia po prawej stronie kościoła jest umieszczona Pieta watykańska. Od czasu uszkodzenia rzeźby przez szaleńca osłania ją kuloodporna szyba. Rzeźba została wykonana w 1498 r. przez 24-letniego Michała Anioła.

Kolejna nawa po prawej stronie to kaplica świętego Sebastiana z barokowym ołtarzem pod którym znajduje się nagrobek papieża św. Jana Pawła II, przeniesiony tu z Grot Watykańskich po beatyfikacji.

Wejście na kopułę Bazyliki św. Piotra i widok na Rzym

widok na Rzym z kopuły Bazyliki św. Piotra (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na Rzym z kopuły Bazyliki św. Piotra (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po zwiedzaniu Bazyliki polecam Ci od razu udać się na Kopułę Bazyliki św. Piotra. Nie ma lepszego punktu widokowego w Rzymie i Watykanie. Miejsce naprawdę robi wrażenie.

widok na Ogrody Watykańskie z kopuły Bazyliki św. Piotra (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na Ogrody Watykańskie z kopuły Bazyliki św. Piotra (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Porada praktyczna: wejście na kopułę znajduje się po prawej stronie, stojąc przodem przed Bazyliką. Wypatruj tabliczki z napisem CUPOLA. Bilety kupuje się w kasie, bezpośrednio przed wejściem. Niemożliwa jest wcześniejsza rezerwacja.

Są dwie możliwości wyjścia na kopułę:

  • Bilet za 10 euro – wówczas windą wyjeżdża się na dach bazyliki, a stamtąd jest do pokonania jeszcze 320 schodów. Często wąskich i biegnących spiralnie (warto to wziąć pod uwagę jeśli ktoś ma słabą kondycję lub klaustrofobię).
  • Bilet za 8 euro – wówczas trzeba pokonać cały dystans po schodach i łącznie jest to aż 551 schodów. Nie wiem jak jest w praktyce, ponieważ zawsze wybieramy windę.

Na balkonie kopuły Bazyliki św. Piotra czekać będzie na Ciebie niesamowity widok na Rzym oraz Watykan, który zapada w pamięć i wynagradza stanie w kolejce po bilet oraz późniejszą wspinaczkę po schodach. Bez ograniczeń można robić pamiątkowe zdjęcia.

Il Colibrì, Via Famagosta 69, Rzym
Il Colibrì, Via Famagosta 69, Rzym

Rodzinna restauracja w okolicy Watykanu, gdzie nie oszukują

Wzdłuż ulicy łączącej stację metra Ottaviano z Placem św. Piotra przeciętne lokale zachęcają turystów, którzy zjedzą tam raz i prawdopodobnie nigdy więcej nie wrócą. Wystarczy jednak przejść uliczkę dalej, aby trafić do rzymskiej perełki – rodzinnej restauracji Il Colibrì, gdzie ceny są niskie, a ugoszczą Cię tam jak najlepszego przyjaciela!

W Il Colibrì powitał nas właściciel, który z dumą zaczął opowiadać, kto gościł w jego restauracji. Byli tu m.in. Gianni Morandi, Lucio Dalla, czy Mariah Carey, co potwierdzają wiszące na ścianach zdjęcia. Il Colibrì to tradycyjna kuchnia rzymska i kuchnia włoska. Amatriciana, carbonara, cacio e pepe, czy pizza kosztują po około 9 euro (jest więc tanio jak na tę okolicę).

Więcej szczegółów znajdziesz w tekście co i gdzie zjeść w Rzymie.

Il Colibrì
Via Famagosta 69, Rzym

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]


Dzień 4 – Rzym trochę bardziej kameralny

Zatybrze, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Zatybrze, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Czwarty dzień w Rzymie poświęć na zwiedzanie klimatycznego Zatybrza (wł. Trastevere). Metro tam nie dojeżdża, ale połączeń autobusowych jest mnóstwo. Na Zatybrzu polecę Ci dwa świetne miejsca na obiad, a następnie poznaj leżącą tuż obok Wyspę Tyberyjską, skąd bardzo blisko jest już do rzymskiego getta. Następnie moja proponowana trasa zwiedzania prowadzi do Bazyliki Santa Maria in Cosmedin, gdzie znajdują się słynne Usta Prawdy. Stamtąd warto wybrać się na Awentyn – wysunięte najbardziej na południe wzgórze w starożytnym Rzymie.

Zatybrze, czyli Rzym mniej turystyczny

Zatybrze, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Zatybrze, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zatybrze (Trastevere) położone jest blisko Watykanu, na wysokości historycznego centrum, po drugiej stronie Tybru patrząc od Piazza Venezia czy Koloseum. W I w. p.n.e. nie była to nawet część Rzymu, a osiedlali się tutaj Żydzi. Rejon wydawał się być częściowo odizolowany od reszty miasta, przez co miał autonomię. Dziś dzielnica przeżywa najlepsze chwile w swojej historii. Mieszkają tu znani i wpływowi Rzymianie, a także zwykli ludzie, którzy chcą być nieco obok turystycznego zgiełku w drugiej części miasta. Zatybrze słynie ze świetnych restauracji i trattorii, gdzie króluje prawdziwa rzymska kuchnia za rozsądną cenę. Tutejsze lokale są świetną alternatywą dla często przeciętnych i drogich lokali w turystycznej części Wiecznego Miasta. W XIX w. w Europie panowała moda na wyburzanie dawnej zabudowy, aby zrobić miejsce pod nowe, szerokie aleje. Tak też stało się na Zatybrzu, gdzie poświęcono część zabudowań pod Viale di Trastevere.

Bazylika Św. Marii na Zatybrzu

Bazylika Św. Marii na Zatybrzu, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika Św. Marii na Zatybrzu, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W sercu rzymskiego Zatybrza znajduje się Piazza di Santa Maria in Trastevere, a przy nim jeden z najstarszych kościołów w Rzymie – Bazylika św. Marii. Pierwotnie powstał pomiędzy 340 a 352 r. jednak później był wielokrotnie przebudowywany. W VIII i IX wieku dobudowano boczne nawy, a dzwonnica pochodzi z XII wieku. Zwróć uwagę na fasadę bazyliki, na której znajduje się XIII-wieczna mozaika przedstawiająca siedzącą na tronie Matkę Bożą, dwóch donatorów i 10 postaci kobiecych. Równie piękne mozaiki znajdują się na apsydzie – przedstawiają Chrystusa z Maryją w otoczeniu świętych. Pod ołtarzem głównym znajdują się relikwie świętych przeniesione do bazyliki z katakumb w 790 r. Są to relikwie Kaliksta, Korneliusza, Juliusza i Kalepodiusza.

Trattoria Da Enzo al 29, Via dei Vascellari 29, Rzym
Trattoria Da Enzo al 29, Via dei Vascellari 29, Rzym

Najlepsze cacio e pepe i carbonara w Rzymie

Najlepsze na Świecie cacio e pepe zjesz w Rzymie, a najlepsze ze wszystkich rzymskich restauracji jest na Zatybrzu w Trattorii Da Enzo al 29. Restauracja wygląda niepozornie. Malutkie stoliki gęsto ustawione jeden obok drugiego pod odrapanym murem kamienicy. To co zwraca uwagę, to długa kolejka czekająca na wolny stolik w porze obiadu i jeszcze dłuższa w letnie wieczory. Da Enzo al 29 przyciąga mieszkańców i turystów bezpretensjonalną atmosferą i najlepszą rzymską kuchnią, w której kucharze są niesamowici.

Poza rzymskim cacio e pepe koniecznie zamów też prawdziwą rzymską carbonarę, którą tutaj robi się z guanciale, czyli wieprzowego policzka, a sos z jajka jest kremowy i oczywiście posypany startym pecorino romano. Wcześniej, na przystawkę carciofo alla giudia, czyli karczoch po żydowsku i fiore di zucca, czyli nadziewany kwiat cukinii. Warto swoje odstać w kolejce. Więcej o tym miejscu w tekście co i gdzie zjeść w Rzymie.

Trattoria Da Enzo al 29
Via dei Vascellari 29, Rzym

Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu

Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po obiedzie w Trattorii Da Enzo al 29 tylko niewielki kawałek dzieli Cię od zobaczenia Bazyliki św. Cecylii. Weszliśmy tu nieco przypadkiem w chwili gdy zakonnice śpiewały chorał gregoriański. Kościół otoczony murami, trochę w bocznej uliczce, dlatego niewiele osób tu zagląda. Bazylika św. Cecylii stoi w miejscu męczeńskiej śmierci patronki. Panuje tu wyjątkowo spokojna, mistyczna atmosfera. Zrobiliśmy sobie tu krótką przerwę w zwiedzaniu miasta, w trakcie której dzieci biegały wokół fontanny przed kościołem.

Wyspa Tyberyjska w Rzymie

Wyspa Tyberyjska, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Wyspa Tyberyjska, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Bazyliki św. Cecylii skieruj się w stronę Wyspy Tyberyjskiej, aby dojść do getta. Wyspa Tyberyjska ma 270 m długości i zaledwie 67 m szerokości. Zatybrze łączy się z wyspą poprzez Most Cestiusza (Ponte Cestio), z drugiej zaś strony jest Most Fabrycjusza (Ponte Fabricio). Na Wyspie Tyberyjskiej znajdują się dwa kościoły i średniowieczny kompleks z wieżą rodziny Gaetanich, z której wywodził się papież Bonifacy. Mamy pecha do tego miejsca – za każdym razem, kiedy tu jesteśmy zaczepiają nas albo bezdomni albo podejrzane typy.

Bazylika Santa Maria in Cosmedin i Usta Prawdy

Bazylika Santa Maria in Cosmedin, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika Santa Maria in Cosmedin, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nie jest do końca pewne kiedy zbudowano Bazylikę Santa Maria in Cosmedin. Być może już w VI wieku. W 847 r. świątynia ucierpiała w trakcie trzęsienia ziemi, ale papież zlecił jej odbudowę. W w 1123 r. papież Kalikst III zlecił kolejną renowację, w trakcie której dobudowano 34-metrową dzwonnicę. Kościół kilkukrotnie był jeszcze remontowany. Jednak turystów przyciągają tutaj przede wszystkim słynne Usta Prawdy – starożytny marmurowy medalion z rzeźbioną twarzą brodatego mężczyzny z otworem w miejscu ust. Średniowieczna legenda głosi, że temu kto włożył dłoń do ust i wcześniej kłamał, usta odgryzały rękę. W średniowieczu przy rzeźbie wykonywano wyroki sądowe polegające właśnie na odcinaniu dłoni. Dziś turyści podchodzą do medalionu, wkładają dłonie i robią sobie klasyczne pamiątkowe zdjęcie z Rzymu.

Porada praktyczna: Usta Prawdy znajdują się w przedsionku kościoła, po lewej stronie za kratą. Kilka osób pisało mi, że Usta Prawdy były zamknięte. W czasie pandemii bywały zamknięte, ale wiem, że część turystów nie zauważyła, że trzeba wejść do kościoła, a potem innymi drzwiami wrócić do przedsionka. Rozejrzyjcie się dobrze zanim uznacie, że jest zamknięte 😉

Awentyn i Rzym widziany przez dziurkę od klucza

kolejka do słynnej "dziurki od klucza" na Awentynie w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kolejka do słynnej „dziurki od klucza” na Awentynie w Rzymie (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Dziurka od klucza na Awentynie to nietypowa atrakcja, ale też darmowa. Samo wzgórze Awentyn warte jest wizyty. Są tam różane ogrody, pomarańczowe drzewa i taras widokowy, ale skupmy się na razie na tej słynnej dziurce od klucza. Jak tam trafić? Trzeba iść pod adres Piazza dei Cavalieri di Malta – to jest pod górę na południe od Circo Massimo i po drugiej stronie Tybru od Trastevere. Pomocna będzie nawigacja w telefonie 🙂 Słynna dziurka od klucza znajduje się w drzwiach prowadzących do ogrodu Zakonu Maltańskiego. Przez dziurkę można zobaczyć wyjątkowy widok na Bazylikę św. Piotra, a po bokach zieleń ogrodu. Jest tylko jeden problem. Z roku na rok coraz więcej turystów wie o tym miejscu, dlatego zazwyczaj trzeba stać w kolejce, aby to zobaczyć.

Ogród Pomarańczy i taras z widokiem na Rzym

Ogród Pomarańczy, Awentyn, Rzym (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Ogród Pomarańczy, Awentyn, Rzym (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tuż obok dziurki od klucza (zaledwie 200 m dalej) znajduje się Ogród Pomarańczy (Giardino degli Aranci), gdzie także jest punkt widokowy. Tutaj już nie trzeba czekać w kolejce – do dyspozycji jest duży taras, z którego można podziwiać Rzym. W Ogrodzie Pomarańczy znajdują się zacienione ławki oraz kranik z pitną wodą. To dobre miejsce na krótki odpoczynek w upalne dni. Ogród Pomarańczy zaprojektował w 1932 r. jeden z najlepszych architektów epoki, specjalizujący się w ogrodach, Raffaele de Vico. Kilka lat temu w ogrodzie dokonano nowych nasadzeń.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]


Dzień 5 – Piazza del Popolo, Ogrody Borghese i widok na Rzym

Porta del Popolo prowadząca na Piazza del Popolo, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Porta del Popolo prowadząca na Piazza del Popolo, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zakładam, że Twój piąty dzień pobytu w Rzymie będzie krótszy, ponieważ w tym dniu będziesz wracać do Polski (zazwyczaj moi Czytelnicy lecą do Rzymu na 4-5 dni). Jeśli Twój samolot odlatuje dopiero wieczorem, to bagaż spróbuj pozostawić w hotelowej recepcji lub w jednej z wielu przechowalni bagażu w Rzymie. Następnie moja propozycja to zwiedzenie Piazza del Popolo i okolicznych kościołów, a następnie podziwianie panoramy miasta i Ogrodów Borghese.

Piazza del Popolo

Piazza del Popolo, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza del Popolo, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piazza del Popolo to jeden z najważniejszych placów w Rzymie z trójzębem ulic – Via del Corso, Via Babuino i Via della Ripetta. Po przeciwnej stronie do placu prowadzi zabytkowa brama Porta del Popolo, przebudowana w XVII w. przez Berniniego. Przy bramie znajduje się Bazylika Santa Maria del Popolo, pośrodku placu stoi 24-metrowy, zabytkowy egipski obelisk, a w południowej części dwa identyczne kościoły. Po prawej Santa Maria dei Miracoli, a po lewej Santa Maria dei Montesanto. Zostały one zaprojektowane przez Rainaldiego, a wzniesione przez Berniniego. Jednak jeśli przyjrzysz się dokładnie, to zauważysz, że fasady obydwu kościołów są identyczne, ale różnią się nieco kopułami.

Bazylika Santa Maria del Popolo

Bazylika Santa Maria del Popolo, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika Santa Maria del Popolo, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przy placu stoi renesansowa bazylika Santa Maria del Popolo, zbudowana w 1099 r., na miejscu pochówku Nerona. W bazylice na szczególną uwagę zasługuje kaplica Chigi (Cappella Chigi z 1513 r.), zaprojektowana przez Rafaela. Ponadto znaleźć można tu rzeźby Berniniego, a także dzieła Donato Bramante czy dwa płótna Caravaggia w kaplicy Cerasich.

Terrazza del Pincio z pięknym widokiem na Rzym

widok na Rzym z Terrazza del Pincio, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na Rzym z Terrazza del Pincio, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Stojąc na Piazza del Popolo z pewnością zauważysz, że część turystów idzie w stronę Via del Corso (ulica handlowa pomiędzy dwoma kościołami), a równie duża część idzie schodami pod górę – na taras widokowy Terrazza del Pincio, z którego rozpościera się panoramiczny widok na Rzym. Szczególnie pięknie jest tu o zachodzie słońca.

Ogrody Borghese w Rzymie

Ogrody Borghese, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Ogrody Borghese, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To publicznie dostępny park na terenie którego znajduje się Villa Borghese – pełna dzieł sztuki, ale jej zwiedzanie jest już płatne. Ogrody Borghese zostały zbudowane w 1605 r. w miejscu, gdzie kardynał Scypion Borghese miał swoje winnice. Ogrody Borghese znajdują się na wzgórzu blisko Piazza del Popolo. Park jest najpopularniejszym terenem rekreacyjnym w Rzymie. Poza słynną Villą Borghese są tu jeszcze dwie mniejsze wille, muzeum zoologii i coś w rodzaju zegara wodnego. Jest też mnóstwo małej architektury – ławki, posągi, pomniki i alejki. W tym polski akcent, czyli alejka Via Adam Mickiewicz.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]


Co zobaczyć jeśli masz więcej czasu na Rzym?

Ogrom zabytków i atrakcji, które oferuje Rzym przytłacza niejednego turystę. Nie wiadomo od czego zacząć i z czego zrezygnować, gdy na zwiedzanie Rzymu ma się tylko kilka dni. Czytając Wasze pytania na mojej włoskiej Grupie na Facebooku założyłem, że przeciętny turysta na zwiedzanie Rzymu ma 4-5 dni z czego pierwszy i ostatni dzień przez przylot i wylot są mocno ograniczone. Jeśli planujesz spędzić w Rzymie więcej niż 5 dni lub Twoje tempo zwiedzania jest bardzo szybkie, to poniżej jeszcze kilka propozycji na temat tego, co warto zobaczyć w Rzymie.

Turystyczna mapa centrum Rzymu do wydrukowania (PDF)
Turystyczna mapa centrum Rzymu (kliknij, aby powiększyć obrazek)

Bazylika św. Pawła za Murami

Bazylika św. Pawła za Murami to jedna z czterech bazylik papieskich w Rzymie. Piąta – Bazylika św. Piotra – znajduje się już w Watykanie. Bazylika św. Pawła za Murami (wł. Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura) została zbudowana w miejscu pochówku świętego Pawła. Turyści zaglądają tu nieco rzadziej, ponieważ bazylika znajduje się poza ścisłym historycznym centrum.

Porada praktyczna: Bazylika św. Pawła za Murami przy Piazzale San Paolo 1 otwarta jest codziennie od 7:00 do 18:30. Wstęp wolny.

Na piechotę z centrum jest tu za daleko. Musisz podjechać metrem linii B do stacji „Basilica San Paolo”. Bazylika robi wrażenie z zewnątrz, ale najpiękniejsze jest jej wnętrze. Na ścianach wokół znajdują się medaliony z wizerunkami wszystkich dotychczasowych papieży. Według legendy jeśli zabraknie miejsca na kolejny wizerunek papieża, nastąpi koniec Świata.

Bazylika pierwotnie została wzniesiona w latach 386 – 440 w miejscu pochówku św. Pawła. 15 lipca 1823 r., podczas prowadzenia prac dekarskich został zaprószony ogień. Pożar zniszczył prawie całą bazylikę. Podjęto odbudowę, starając się zachować pierwotny kształt świątyni. Zakończenie prac i ponowne poświęcenie bazyliki nastąpiło w 1854 r.

Bazylika San Pietro In Vincoli

Bazylika św. Piotra w okowach znajduje się nieopodal Koloseum. Został założony w 442 roku w miejscu, gdzie 400 lat wcześniej św. Piotr został skazany na śmierć. W kościele przechowywane są łańcuchy, którymi skrępowano św. Piotra w Jerozolimie. Po jakimś czasie sprowadzono z Konstantynopola drugą parę łańcuchów, którymi przykuto św. Piotra w Rzymie. Po położeniu ich obok siebie – według legendy – łańcuchy w cudowny sposób połączyły się i można je oglądać w szkatule pod ołtarzem głównym kościoła. Natomiast w prawej nawie znajduje się pomnik Mojżesza autorstwa Michała Anioła.

Bazylika św. Klemensa

Jedna z najpiękniejszych bazylik w Rzymie, często pomijana przez turystów. Nazywana „perłą”, miejscem, w którym trzy kolejne poziomy odpowiadają trzem okresom w historii religii w Rzymie. Pierwszy jest reprezentowany przez średniowieczny kościół, drugi przez leżący pod nim kościół założony w 392 r., a na dole znajdują się ruiny świątyni sprzed czasów chrześcijańskich.

Bazylika św. Jana na Laternie

Kościół San Giovanni in Laterano pierwotnie został zbudowany w 314 roku przez Konstantyna – pierwszego chrześcijańskiego cesarza. Na przestrzeni wieków kościół był kilkukrotnie odbudowywany po trzęsieniach ziemi lub pożarach. W 774 roku w tym kościele został ochrzczony Karol Wielki. Do XIX wieku przed tutejszym ołtarzem odbywała się ceremonia intronizacji papieży. W 1929 roku w tym kościele podpisano Traktaty Laterańskie, regulujące stosunki między kościołem, a państwem reprezentowanym wówczas przez Mussoliniego.

Santa Maria Maggiore

Jest jedną z czterech wielkich bazylik w Rzymie. Została zbudowana w 420 roku rzekomo aby upamiętnić śnieg, który spadł w 358 r. i utworzył zarys przyszłego kościoła. Obecnie jest to najpiękniejsza stara bazylika w Rzymie, będąca celem wielu pielgrzymek. Wspaniały strop kościoła podtrzymuje czterdzieści masywnych kolumn, a dekoracje pokrywają praktycznie wszystkie powierzchnie kościoła. Przy południowej nawie znajduje się kaplica sykstyńska z 1585 r. W ołtarzu głównym znajdują się relikwie: pięć kawałków drewna będących częścią żłobka Chrystusa.

Czy Rzym jest bezpieczny?

widok na Rzym z kopuły Bazyliki św. Piotra (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na Rzym z kopuły Bazyliki św. Piotra (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podobnie jak w innych, turystycznie popularnych, miastach Europy zachodniej także w Rzymie należy uważać na kieszonkowców. Rzym jest tak samo bezpieczny jak każda inna stolica zachodniej Europy.

Jednak szczególnie czujny musisz być na głównych dworach kolejowych i w metrze. Pod tym względem Rzym nie odbiega od Paryża, czy Barcelony. W metrze – szczególnie w tłoku – ani na moment nie zapominaj o tym, gdzie trzymasz portfel. Aparat, telefon, torebkę – staraj się trzymać zawsze z przodu. Nigdy na plecach. Kieszonkowcy tworzą tzw. sztuczny tłum. Uważają na tę metodę. Szczególnie nieprzyjemna jest okolica dworca Termini – kręci się tam wielu kieszonkowców, bezdomnych i zwykłych naciągaczy. Uważaj na siebie też w okolicach Watykanu i przy Koloseum.

Koloseum, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Koloseum, Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Poza kieszonkowcami Rzym pełny jest tzw. fałszywych przewodników, którzy oferują swoje usługi przypadkowo spotkanym turystom lub całym grupom turystów. Najczęstsze są przypadki, gdy nielegalni przewodnicy oferują „tańszy wstęp” do muzeów, czy kościołów, które i tak są bezpłatne. Rekordziści naciągali nawet całe wycieczki na bilety do Bazyliki św. Piotra w cenie 50 euro lub na lepsze miejsce w kolejce do Muzeów Watykańskich. Okazywało się, że po wzięciu pieniędzy „przewodnik” znikał bez śladu.

Przy Koloseum plagą są naciągacze, którzy sprzedają nieautoryzowane bilety. Okazuje się, że po zakupie takiego fałszywego „biletu”, nie jest on uznawany przy wejściu do Koloseum, a sprzedawca znika bez śladu.

Rzym – położenie

Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Rzym, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Rzym położony jest w środkowej części Włoch nad Tybrem, 20 km od wybrzeża. Oblicze miasta zostało ukształtowane w wyniku jego naturalnej topografii. Rzym został założony na siedmiu wzgórzach na lewym brzegu wijącego się malowniczo Tybru. Awentyn, Kapitol, Celius, Eskwilin, Palatyn, Kwirynał i Wiminal oraz doliny między nimi były zamieszkane od co najmniej 1000 roku przed naszą erą. Teren ten nadal stanowi rdzeń miasta, ale przez wieki Rzym rozrósł się i wchłonął wzgórza Pincio na północy oraz Janikulum na przeciwległym brzegu rzeki. Centro storico jest skupione na stosunkowo niewielkim obszarze w obrębie murów aureliańskich z III wieku. Zwarte i możliwe do zwiedzenia pieszo, obejmuje swym zasięgiem także Zatybrze.

W czasie upalnego lata Rzym nie stwarza wrażenia położonego nad wodą. Pobliska Ostia leży u ujścia Tybru. Ostia Antica była głównym portem starożytnego Rzymu. Atmosfera miasta nad rzeką była zawsze nieodłącznym elementem życia w Rzymie i jeszcze sto lat temu jego mieszkańcy udawali się łódkami na ryby lub wiosłowali po Tybrze. Miasto odwróciło się od rzeki po wzniesieniu obmurowań przeciwpowodziowych na brzegach Tybru.

Rzym samochodem

Jak zaplanować podróż samochodem do Rzymu?

Z Polski do Rzymu – w zależności od miejsca, z którego wyjeżdżasz – średnio jest 1700 km. Nawet doświadczony kierowca nie jest w stanie pokonać tego dystansu „na raz”. Dlatego od razu zapraszam Cię do mojego oddzielnego działu, w którym opisuję hotele w Austrii i na północy Włoch, w których zazwyczaj śpimy podróżując do Włoch:

Ponadto w oddzielnych działach na blogu opisuję:

Mało kto decyduje się na przyjazd samochodem tylko do Rzymu, ponieważ wygodniej i taniej jest samolotem. Jednak przyjazd samochodem do Rzymu ma sens wtedy, gdy przy okazji zwiedzasz więcej miejsc we Włoszech. W pobliżu Rzymu są nadmorskie plaże i jeziora (chociażby nasze ulubione jezioro Bolsena), a także turystyczne regiony (Lazio, Umbria, czy Toskania). Warto wtedy połączyć wakacje nad morzem z kilkoma dniami w Rzymie.

Wjeżdżając do Rzymu należy przygotować się na beztroski styl jazdy samych rzymian. Znaki drogowe często traktowane są bardzo umownie, a najczęściej używanym przyciskiem w samochodzie jest klakson. Ponadto na ulicach Rzymu należy szczególnie uważać na wszechobecne skutery, a samochody zaparkowane często w miejscu do tego niedozwolonym to standard.

Sprawne poruszanie się po Rzymie wymaga dużych umiejętności, refleksu, szybkości w podejmowaniu decyzji. Każde zawahanie jest napiętnowane dziesiątkami klaksonów rodowitych rzymian.

Zobacz więcej: parking w Rzymie

Rzym ze strefą ograniczonego ruchu ZTL

Porada praktyczna: w centrum Rzymu obowiązuje strefa ograniczonego ruchu (tzw. strefa ZTL). Poza tym ciężko znaleźć bezpieczny parking. Nie tylko chodzi o kradzieże, ale też uszkodzenia samochodu przez beztrosko parkujących Rzymian. W dziale noclegi w Rzymie znajdziesz moje propozycje hoteli i kempingów z bezpiecznym parkingiem.

Jeszcze kilka lat temu istniała możliwość dojechania samochodem praktycznie w ścisłe rejony Watykanu, czy Koloseum. Jednak od kilku lat w Rzymie obowiązują strefy ograniczonego ruchu (ZTL – Zona a traffico limitato). Do tych stref nie mogą wjechać pojazdy bez stosownego zezwolenia. Ponadto Strefy ZTL są różne w dzień i w nocy. Dlatego bardzo łatwo pogubić się w szczegółowych mapach obrazujących, które ulice są dopuszczone do ruchu, a które nie.

Dodatkowo na granicach strefy ZTL zamontowane są kamery, które robią zdjęcia wjeżdżającym samochodom. Jeśli dany samochód nie ma pozwolenia na wjazd, to wystawiany jest mandat (przeciętnie wynosi on około 300 euro, ale może być wyższy). Rekordziści otrzymali kilkadziesiąt mandatów, ponieważ do Rzymu wjeżdżali codziennie.

Porada praktyczna: na oficjalnej rzymskiej stronie https://romamobilita.it/it/servizi/ztl możesz sprawdzić granice poszczególnych stref ZTL.

Rzym pociągiem – dwa główne dworce kolejowe

Turyści chcący dotrzeć do Rzymu pociągiem w zależności od docelowego miejsca podróży mogą wysiąść na dwóch głównych dworcach kolejowych: Roma Tiburtina lub – częściej – na dworcu Roma Termini (Stazione Termini). Jest to główny punkt przesiadkowy do autobusów i linii metra. Część kursów regionalnych odbywa się z dodatkowego peronu oddalonego kilkaset metrów od głównego budynku dworca. Do Rzymu można dojechać zarówno setkami różnych połączeń ze wszystkich części Włoch, jak i szybką koleją Frecciarossa z prędkością dochodzącą nawet do 300 km/h. Szybkie pociągi łączą m.in. Rzym z Florencją (czas podróży to zaledwie 1:27), a także z Wenecją (4 godziny).

Rzym samolotem

Najwięcej turystów z Polski do Rzymu przylatuje liniami lotniczymi. W Rzymie znajdują się dwa międzynarodowe lotniska. Większe Fiumicino, a także mniejsze Ciampino.

Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta?

Kilka sposobów na to, jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta:

  • 1,50 euro – najtańszy sposób to autobus komunikacji miejskiej ATAC linii 520, który dowiezie Cię w około 20 minut do stacji metra linii A – Cinecittà. Następnie na tym samym bilecie możesz wsiąść do metra. Metro linii A dojeżdża m.in. na Termini, Plac Hiszpański (Spagna) czy w okolice Watykanu (Ottaviano).
  • 1,50 euroautobus komunikacji miejskiej ATAC linii 720, który dowiezie Cię do stacji metra Laurentina (linia B). To dobry wybór jeśli Twój nocleg jest w okolicach Koloseum lub gdzieś indziej blisko linii B.
  • 1,20 euro + 1,50 euro – możesz też wybrać autobus Atral, który dowiezie Cię do stacji metra linii A – Anagnina. Atral kursuje nieco rzadziej niż autobusy miejskie.
  • 7,00 euroautobus Terravision (6,00 euro – jeśli bilet jest kupiony online) ze stanowiska 1, który dowiezie Cię bezpośrednio na dworzec Roma Termini w centrum Rzymu.

Porada praktyczna: zintegrowany bilet ATAC w cenie 1,50 euro na autobus i metro kupisz w punkcie informacji turystycznej na lotnisku (nie u kierowcy). Obok tego punktu jest kasa Terravision. Pamiętaj o skasowaniu biletu po wejściu do autobusu.

Więcej o tym jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino znajdziesz w osobnym artykule. Piszę tam także o autobusach do innych miejsc poza Rzymem i o cenach taksówek:

Jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta?

Jest kilka możliwości, aby dostać się z lotniska Rzym Fiumicino do centrum miasta:

  • 8,00 euro autobus Terravision (6,00 euro – jeśli bilet jest kupiony online), który dowiezie Cię do dworca Roma Termini. Przystanek znajduje się przy wyjściu z terminala numer 3. Natomiast czas przejazdu do centrum to niespełna godzina, a autobusy odjeżdżają średnio co 20-30 minut.
  • 7,00 euroautobus Sit Bus Shuttle. Odjeżdża ze stanowiska 12, także przy wyjściu z terminala numer 3. Kursy średnio co 35 minut. Przy dworcu Termini autobus ma przystanek przy Via Marsala 5 (na przeciwko Hotelu Royal Santina). Ponadto zaletą tego połączenia jest dodatkowy przystanek przy Watykanie (Via Crescenzio).
  • 8,00 europociąg regionalny Trenitalia ze stacji Fiumicino Aeroporto do Roma Trastevere. Dobry wybór jeśli chcesz się dostać bezpośrednio na Zatybrze.
  • 14,00 europociąg Leonardo Express w 32 minuty pokonujący trasę z lotniska do dworca Roma Termini. Pociągi odjeżdżają co 15-25 minut.

Więcej na ten temat znajdziesz w osobnym artykule:

Rzym samolotem – jakie są połączenia z Polski?

Połączenia lotnicze do Rzymu możliwe są z siedmiu miast w Polsce. W Rzymie zdecydowana większość lotów międzynarodowych ląduje na lotnisku Roma Fiumicino. Część tanich linii wybiera port lotniczy Roma Ciampino.

Połączenia lotnicze z Polski do Rzymu:

  • Gdańsk – Rzym Fiumicino (Lot)
  • Kraków – Rzym Ciampino (Ryanair)
  • Kraków – Rzym Fiumicino (Wizzair)
  • Katowice – Rzym Ciampino (Wizzair)
  • Poznań – Rzym Ciampino (Ryanair)
  • Warszawa Chopin – Rzym Fiumicino (Wizzair)
  • Warszawa Chopin – Rzym Fiumicino (Lot)
  • Wrocław – Rzym Ciampino (Ryanair)
  • Warszawa Modlin – Rzym Ciampino (Ryanair)

Komunikacja miejska i metro w Rzymie + mapa linii

metro w Rzymie, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
metro w Rzymie, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja miejska w Rzymie to trzy linie metra (a nawet cztery, bo linia B rozgałęzia się poza centrum na dwie odnogi) i ponad 300 linii autobusowych. Na tle innych linii metra w miastach zachodniej Europy, metro w Rzymie jest stosunkowo niewielkie, jednak dla turystów jest idealne. Dociera do niemal wszystkich najważniejszych zabytków Rzymu. Natomiast rzymskie autobusy mimo strefy ZTL i bus pasów często stoją w korkach i jest w nich ciasno. Mimo wszystko z autobusów też warto skorzystać – na przykład dojedziesz nimi na Zatybrze. Jednak historyczne centrum Rzym najlepiej zwiedza się pieszo.

Porada praktyczna: nie pobieraj specjalnych aplikacji, które ułatwiają podróżowanie autobusami po Rzymie. My za każdym razem korzystamy z najpopularniejszych map google, które bardzo sprawnie w Rzymie radzą sobie z dopasowaniem odpowiedniej linii autobusowej w zależności od celu. Autobusy komunikacji miejskiej w centrum przyjeżdżają średnio co 10-20 minut.

Metro w Rzymie

metro Rzym - mapa linii metra w Rzymie według stanu na czerwiec 2020 r.
metro Rzym – mapa linii metra w Rzymie według stanu na czerwiec 2020 r.

Linie metra w Rzymie:

  • Apomarańczowa
  • Bniebieska
  • B1 – też niebieska, będąca dodatkowym rozwidleniem linii B (dla turystów nieistotna)
  • Czielona (już działa, ale częściowo wciąż jest w budowie)

Metro w Rzymie to w rzeczywistości trzy linie: pomarańczowa, niebieska i najnowsza zielona. Dodatkowo linie pomarańczowa i niebieska łączą się ze sobą na stacji Termini, która jest jednocześnie głównym dworcem kolejowym. Linie metra są czynne od godziny 5:30 do 23:30, a w piątek i sobotę do 1:30. Pociągi odjeżdżają zwykle co 3-10 minut. Stacje metra oznaczone są pomarańczową, niebieską lub zieloną tablicą (w zależności od linii) z białą literą M.

Centrum Rzymu z obszarami podmiejskimi łączą trzy linie metra naziemnego. Są to linie:

  • linia Ostiense – Ostia (do nadmorskiej dzielnicy Rzymu);
  • FERROVIA ROMA NORD Flaminio – Prima Porta” – do północnych dzielnic miasta (Parioli, Flaminio, Saxa Rubra);
  • linia „Roma Termini Laziale – Giardinetti” – do wschodnich dzielnic miasta (Centocelle, Casilino, Torre Maura).

Jednak z punktu widzenia turystycznego metro naziemne i pociągi podmiejskie są mało istotne, chyba, że chcesz wybrać się na jeden dzień nad morze. Aby bardziej nie komplikować zapraszam Cię do osobnego działu metro w Rzymie, w którym opisuję wszystkie szczegóły. Metro naziemne i podziemne, a także kolejki podmiejskie obrazuje mapa poniżej.

Rzym - metro i kolej podmiejska
Rzym – metro i kolej podmiejska

Bilety na komunikację miejską w Rzymie

komunikacja miejska w Rzymie, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
komunikacja miejska w Rzymie, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W centrum Rzymu jest praktycznie jedna strefa biletowa. Są inne strefy, ale rozpoczynają się daleko poza obwodnicą miasta. Ceny biletów są następujące:

  • 1,50 euro – bilet B.I.T. (biglietto integrato a tempo). To bilet, który upoważnia do jednego przejazdu metrem, w trakcie którego można zmieniać linie i dowolnego korzystania z autobusów przez 100 minut od skasowania.
  • 7,00 euro – bilet na wszystkie środki transportu w komunikacji miejskiej w Rzymie ważny przez 24 godziny od skasowania.
  • 12,50 euro – bilet na wszystkie środki transportu w komunikacji miejskiej w Rzymie ważny przez 48 godzin od skasowania.
  • 18,00 euro – bilet na wszystkie środki transportu w komunikacji miejskiej w Rzymie ważny przez 72 godziny od skasowania.

Zobacz więcej:

Są też bilety miesięczne i roczne, ale dla turysty te informacje nie są istotne. Dodatkowo bilety należy wsunąć do czytnika przed wejściem na peron stacji metra i zachować do kontroli do momentu wyjścia ze stacji metra.

Porada praktyczna: dzieci do lat 10 mogą podróżować za darmo, według zasady, że na jednego opiekuna przypada jedno dziecko bez biletu.

Przechowalnia bagażu w Rzymie

Jeśli swój apartament lub B&B musisz opuścić rano, a lot powrotny do Polski masz dopiero wieczorem, to warto pozostawić bagaż w przechowalni i w pełni korzystać z ostatniego dnia w Rzymie. Poniżej adresy kilku przechowalni:

  • Hotel Agorà – Via Marsala 80 (przy dworcu Termini)
  • Marsala Multicenter – Via Marsala 86 (przy dworcu Termini)
  • Leave Your Baggage – Via degli Scipioni 65 (stacja metra Ottaviano koło Watykanu)
  • Przechowalnia bagażu na dworcu autobusowym Roma Tiburtina
  • Port lotniczy Rzym Fiumicino – Terminal 3, arrivi internazionali

Zobacz więcej:

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

171 komentarzy

Krzysztof 9 sierpnia 2019 - 14:37

Wybieram się do Rzymu. Trafiłem na Waszą stronę i na ten przewodnik. Wg mnie jest on doskonały i trudno mi sobie wyobrazić, by mógł być lepszy. Bardzo dziękuję osobom zaangażowanym w jego opracowanie.

Odpowiedz
Anna 18 grudnia 2022 - 21:31

Najlepszy przewodnik po Rzymie! plan zwiedzania bardzo przemyślany i logiczny;) bardzo dużo praktycznych i sprawdzonych informacji, dzięki czemu wiadomo na co zwrócić uwagę ;)książkowym przewodnikom daleko jest do Waszego, czegoś takiego zawsze mi brakowało.Jest w nim zawarte wszystko co trzeba. Dziękuję!;)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 grudnia 2022 - 16:09

Bardzo dziękuję za miłe słowa! 🙂

Odpowiedz
Karolina 15 stycznia 2023 - 22:02

Dzień dobry mam pytanko wybieramy się z 2 dzieci(7 lat i 1 rok) w przyszłym tygodni na kilka dni do Rzymu.Nocleg mamy w Hotelu Floors niedaleko Dworca Roma Termini.Powrót do Polski mamy o godz 6:50 z lotniskowa Ciampioni.Podpowiedzcie proszę jak tak wczesnie rano możemy dostać się na lotnisko,na ktorym powinnismy już być 2h przed odlotem …

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 stycznia 2023 - 20:51

Możecie jechać pierwszym autobusem Terravision, który z okolic dworca Termini odjeżdża o 4:40, a na lotnisku Ciampino jest o 5:20, więc powinniście zdążyć. Bilet w cenie 6 euro kupiony online lub 7 euro w autobusie. Upewnij się tylko na oficjalnej stronie Terravision, czy w dniu Twojego wylotu nie ma jakiejś zmiany w rozkładzie. Ewentualnie alternatywą jest taksówka za około 30 euro.

Ola 22 lipca 2023 - 22:25

Uwaga dla podróżujących komunikacją miejską – metro linii A od lipca 2023 przez 18 miesięcy kursuje tylko do godz. 21:00. Później jest zastępcza linia autobusowa, ale nie polecam – autobusy są przepełnione.

Łukasz Ropczyński 25 lipca 2023 - 15:16

Nie. Prace na linii metra A trwają od 4 lipca, ale 2022 r., czyli już ponad rok i rzeczywiście są zaplanowane na 18 miesięcy. Przebudowywany jest najstarszy odcinek metra A pomiędzy stacjami Ottaviano, a Anagnina. Tory położone tam zostały w 1978 r. i teraz są wymieniane. Prace w zasadzie są na końcowym etapie i jest spora szansa, że zakończą się za pół roku. Po godzinie 21:00 pod niektóre stacje linii metra A podjeżdża na raz kilka autobusów. Zabierają pasażerów i po 5-10 minutach znów podjeżdża kilka autobusów.

Pozdrawiam,
Łukasz

Aga 3 stycznia 2023 - 10:24

super przewodnik, dziękuję.
Jak to jest z biletami dla osób niepełnosprawnych – czy mi jako opiekunowi dziecka z niepełnosprawnością (które z racji wieku wchodzi za darmo) też przysluguje przysługuje darmowy bilet ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 stycznia 2023 - 10:35

Moim zdaniem powinnaś mieć bilet. Dziecko do 10 roku życia jedzie za darmo pod warunkiem, że towarzyszy mu osoba dorosła, która ma wykupiony bilet. Jeśli chodzi o bilety dla osób niepełnosprawnych, to tutaj procedura jest bardziej skomplikowana i jest opisana na stronach ATAC Roma.

Odpowiedz
Agnieszka 5 marca 2023 - 18:24

Genialny przewodnik, super się go czytało. Jest w nim wszystko?
W maju lecę na 5 dni do Rzymu a przewodnik pomoże mi w planowaniu pobytu.
Mam pytanie odnośnie zwiedzania Koloseum- czy warto, czy polecacie zwiedzanie podziemi?
Aga

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 6 marca 2023 - 12:20

Dziękuję za miłe słowa. Jeśli masz czas, to warto wejść do podziemi – tym bardziej, że różnica w cenie biletu nie jest taka znacząca 🙂

Asia 19 lutego 2023 - 21:05

Super strona. Bardzo nam pomogła w Rzymie. Zabrakło tylko informacji, że w weekendy wejście do Panteonu trzeba zarezerwować.

Odpowiedz
Malgorzata 5 lipca 2020 - 19:05

Absolutnie doskonały przewodnik. Bezkonkurencyjny! Najlepszy! Znam Rzym, ale i tak przy ewentualnej, kolejnej wizycie będę się kierowała Twoim przewodnikiem 🙂

Odpowiedz
Przemek 17 sierpnia 2022 - 11:05

Tydzień temu wróciliśmy z pierwszej wyprawy do Rzymu, dużo czasu poświęciłem na przygotowanie, planowanie etc. Ten blog odpowiedział na wszystkie moje pytania, jest tu wszystko co trzeba wiedzieć przed odwiedzeniem Wiecznego Miasta. Serdecznie polecam przeczytanie:)

Odpowiedz
Agata 15 sierpnia 2020 - 15:25

super przewodnik, bardzo pomocny. Jutro wylatuje do RZYMU i dzięki niemu wszytsko zaplanowałam 🙂

Odpowiedz
Gosia 11 czerwca 2023 - 21:07

Obecnie są ograniczenia w kursowaniu linii metra na niektórych odcinkach. Tu podaję tłumaczenie z google informacji z metra: Odnowienie infrastruktury linii metra Odnowienie nawierzchni (torów, zwrotnic i podtorza) na całej linii metra A 8 oraz na odcinku Ottaviano-Anagnina metra A. budowa metra A będzie czynna przez 18 miesięcy począwszy w niedzielę w czwartek.
Linia A metra zostanie więc zastąpiona autobusami na całej długości (od Battistini do Anagnina) od godziny 21:00 od niedzieli do czwartku. W piątki i soboty rozkład jazdy metra A będzie taki sam: 5.30-1.30. (@romamobilita)

Odpowiedz
Aneta Kwiatkowska 16 sierpnia 2020 - 18:53

Genialny przewodnik. Właśnie wróciliśmy z Rzymu i wszystko robiliśmy według Waszych wskazówek! ZNA KO MI TY !!!! Dzięki!

Odpowiedz
Paola 21 maja 2022 - 16:49

Dzień dobry, gdzie najlepiej wybrać się nad morze z Rzymu? Bez samochodu. Czy warto zwiedzić Anzio? Gdzie można się poopalać?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 maja 2022 - 10:46

Najtaniej do Ostii, ponieważ to część Rzymu. Metrem linii B do stacji Piramide, a stamtąd kolejką do Ostii. Bilet ten sam co na komunikację miejską. Można też pojechać pociągiem z dworca Termini do Anzio, które jest bardziej klimatyczne 🙂

Odpowiedz
Agnieszka 12 września 2022 - 23:10

Witam. Wlasnie przeczytalam i jestem pod wrazeniem. Wyjezdzamy 9 pazdziernika i bedziemy korzystac. Super, zwlasza, ze odwiedzilam strony gdzie przewodniki byly plstne i mniej doskonale. Dziekujemy 🙂

Odpowiedz
Karolina 15 stycznia 2023 - 22:03

Dzień dobry mam pytanko wybieramy się z 2 dzieci(7 lat i 1 rok) w przyszłym tygodni na kilka dni do Rzymu.Nocleg mamy w Hotelu Floors niedaleko Dworca Roma Termini.Powrót do Polski mamy o godz 6:50 z lotniskowa Ciampioni.Podpowiedzcie proszę jak tak wczesnie rano możemy dostać się na lotnisko,na ktorym powinnismy już być 2h przed odlotem …

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 stycznia 2023 - 20:52

Odpisałem już przed chwilą na to pytanie w Twoim drugim komentarzu 🙂

Odpowiedz
Agnieszka 25 sierpnia 2020 - 23:08

Super przewodnik, bardzo praktyczny, kocham Włochy i na pewno bedzie przydatny Agnieszka

Odpowiedz
Ania 10 grudnia 2021 - 20:34

Właśnie wróciliśmy z Rzymu. Dziękuję Ci Łukasz za ten przewodnik. Wszystko robiliśmy według Twoich wskazówek i było świetnie. Bez przewodników drukowanych, bez płatnych usług przewodniczek. Rzym jest prosty do samodzielnego zwiedzania. Byliśmy 5 dni, ale wrócimy tam wiosną.

Odpowiedz
Aneta 3 kwietnia 2022 - 09:34

Świetna robota. Wszystkie najważniejsze informacje. Bardzo dziękuję.

Odpowiedz
Marta 21 kwietnia 2022 - 12:26

Wspaniały przewodnik. Nic dodać nic ująć. Dziękuję za inspirację. Jadę wkrótce i publikacja ta będzie mnie prowadzić.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 kwietnia 2022 - 18:42

Bardzo dziękuję! Cieszę się, że nasz przewodnik się przydał! 🙂

Odpowiedz
Sylwia 5 października 2022 - 17:07

Super przewodnik? bardzo nam się przydał, szczególnie miejsca do zjedzenia czegoś smakowitego, bardzo nam przypadły do gustu?

Odpowiedz
Martyna 23 kwietnia 2022 - 10:01

Znakomita robota. Właśnie wróciliśmy z pierwszej wizyty w Rzymie i zwiedzaliśmy go z Twoim przewodnikiem. Odwiedzaliśmy też restauracje, w której Wy byliście. Wszystko jest dokładnie tak jak napisałeś. Czekaliśmy chwilę na wolny stolik (w Da Enzo i Mimi Coco) co już było dla nas znakiem, że jedzenie będzie warte czekania. Ceny niezbyt wygórowane jak na lokalizację. Z kolei przy Watykanie w IlColibri sami Polacy przy stolikach na zewnątrz. Domyślam się, że to też byli Wasi Czytelnicy. Bardzo się przydały wskazówki gdzie kupić bilety. Po raz pierwszy polecieliśmy za granicę z Polski z kupionymi biletami na wszystkie atrakcje. Podziwiam Waszą ciężką pracę!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 kwietnia 2022 - 10:04

Dziękuję, bardzo mi miło czytać takie komentarze. O tym, że nasi Czytelnicy tłumnie odwiedzają rzymskie restauracje doskonale wiem – codziennie przesyłają mi zdjęcia z Rzymu 🙂 Echhh… musimy tam znów szybko wrócić 😉

Odpowiedz
Krystyna 5 czerwca 2022 - 16:15

Czy warto jechać zobaczyć Wezuwiusz i Pompei jeśli ma się tylko 4 dni, i czy coloseum underground warte jest zobaczenia. Dziękuje.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 czerwca 2022 - 21:49

Mając tylko 4 dni w Rzymie nie wybierałbym się nigdzie poza Rzym. Wezuwiusz proponuję zostawić na inną okazję. Natomiast podziemia Koloseum są ciekawe (wówczas bilet jest chyba 6 euro droższy).

Odpowiedz
Tomasz 1 maja 2022 - 20:17

Najpierw chciałbym podziękować. Pierwszy raz w Rzymie i dzięki Wam nie pogubiłem się. Wykonaliście super robotę. Jestem pod wrażeniem i jeszcze raz wielkie podziękowania dla Was. Zrealizowaliśmy wszystko co chcieliśmy zobaczyć dzięki Wam. Odwiedziliśmy proponowane przez Was restauracje. Wszystko było super 🙂
Już poleciłem Was dla znajomych i wrzuciłem na Twittera ☺️

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 maja 2022 - 16:52

Dziękuję, cieszę się, że artykuł przydaje się tak wielu Czytelnikom! 🙂

Odpowiedz
Ela 29 kwietnia 2022 - 13:23

Ja mam takie pytanie czy ten bilet 72h obowiązuje na metro i autobusy oraz tramwaje? I ewentualnie jaka strefa nie wchodzi tutaj w grę? Czy podróż na lotnisko Ciampino też mozna odbyc na tym bilecie? I czy nadal obowiązuje darmowy przejazd dla dzieci poniżej 10 lat?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 maja 2022 - 16:52

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Właśnie wróciłem z Włoch. Tak, na bilecie 72-godzinnym można dojechać na lotnisko Ciampino i obowiązuje on zarówno na metro, autobusy jak i tramwaje. Granicą strefy jest mniej więcej autostradowa obwodnica Rzymu (Grande Raccordo Anulare), ale i tak turyści w te okolice się zazwyczaj nie zapuszczają 🙂

Odpowiedz
Nicole 15 maja 2022 - 22:08

Dzień dobry,
Na wstępie chciałabym powiedzieć, że stworzył Pan super przewodnik.Jest bardzo pomocny 😀
Mam jednak dwa pytania i uznałam, że to najbardziej wiarygodne źródło w którym mogę uzyskać odpowiedź.
Mianowicie moje pierwsze pytanie dotyczy muzeów watykańskich: Czy można kupić bilet wstępu na miejscu ? Niestety zwykłe bilety na stronie internetowej nie są już dostępne w terminie w którym mogłabym to miejsce odwiedzić :c
Drugie to czy łączony bilet wstępu do koloseum i forum romanum obowiązuje dopiero od danej godziny ? Czy np. skoro mam bilet na 17:30 to o tej godzinie pójdę do koloseum ale wcześniej mogę zwiedzić już forum romanum i palatyn?
Z góry dziękuję za odpowiedź 😀

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 maja 2022 - 08:14

Dziękuję za miłe słowa 🙂 Jeśli chodzi o bilety do Muzeów Watykańskich to jeśli na oficjalnej stronie są wyprzedane (a tak często bywa w letnich miesiącach) to jedyną opcją pozostaje kupno droższych biletów przez pośredników typu Get Your Guide lub Tiqets. Oni prawie zawsze mają dostępne bilety, ale będą droższe. Co do drugiej kwestii – nie jestem pewien, czy możesz wejść wcześniej na Forum Romanum w tym samym dniu (ale myślę, że raczej tak – zaryzykowałbym i spróbował wejść w tym samym dniu). Standardowy bilet do Koloseum jest na określoną godzinę i później na teren Forum Romanum i Palatyn trzeba wejść w ciągu 24 godzin. Pamiętaj, że Forum Romanum i Palatyn są połączone i jak w trakcie zwiedzania wyjdziesz z Forum Romanum, to na tym samym bilecie nie można już wrócić na Palatyn. Trzeba zwiedzić je razem 🙂

Odpowiedz
Sara 16 maja 2022 - 12:38

Dzień dobry 😉 czy bilet 72h to obecnie najdłuższy bilet czasowy? czytałam gdzieś, że dostępne są również bilety tygodniowe. W czerwcu wybieramy sięna 6 dni, i wydaje mi się że własnie taki tygodniowy bylby najbardziej oplacalny 😉 Panstwa przewodnik na te 5 dni bedzie chyba idealny, przylatujemy w niedziele, od poniedziałku do piatku bedziemy go realizowac i wracamy w sobote z samego rana, aczkolwiek bedziemy chcieli dotrzeć też na plaże w Ostii, ale to moze uda sie jeszcze pierwszego dnia po przylocie 😉 czytalam powyzej ze dopiero wrócił Pan z Włoch, może odwiedził Pan nowe miejsca, ktore rowniez moze mi Pan teraz doradzic. Dodam tylko że to pierwszy raz w Rzymie 😉

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 maja 2022 - 21:41

Tak, jest bilet 7-dniowy. To tzw. CARTA INTEGRATA SETTIMANALE. Kosztuje 24 euro. Pozdrawiam! 🙂

Odpowiedz
Hannka 17 maja 2022 - 17:34

Wszystkie informacje przez Was podane bardzo mi pomogły w ułożeniu programu pobytu w Rzymie.Dziękujemy bardzo.
Jedynie rodzinna restauracja Il Colibrì okazała się dość droga w porównaniu do innych (koperto 4euro na osobę), zapłaciliśmy za 4 osoby 160euro, w innych za podobny posiłek ok. 100euro przy 4 osobach.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 maja 2022 - 21:08

Dziękuję za miłe słowa. Jeśli chodzi o Il Colibrì to musiała zajść pomyłka. Ostatni raz byliśmy tam dwa miesiące temu w marcu i płaciliśmy 1 euro coperto od osoby. Zresztą często dostaję od Czytelników zdjęcia czy wiadomości po wizycie w Il Colibrì i nikt nie wspominał, żeby aż tak podnieśli coperto. Swoją drogą – co zamówiliście, że za 4 osoby wyszło aż 160 euro? 🙂

Odpowiedz
Joanna 20 maja 2022 - 12:46

Wspanialy przewodnik! Wlasnie szykuje sie do mojego tygodnia w Rzymie i niesamowicie mi pomaga wszystko to, co tu czytam 😉

Dziekuje za swietna prace.

Odpowiedz
Joanna 30 maja 2022 - 11:33

Właśnie wróciłam z podróży do Rzymu i jestem wdzięczna za takich ludzi jak wy ,którzy tworzą coś z sercem. Wasz przewodnik jest fenomenalny , wszystko dokładnie opisane ,nie można się zgubić czy gdzieś nie trafić, to była pierwsza ,ale raczej nie ostatnia wycieczka do Włoch,dziękuję !:)

Odpowiedz
Joanna 30 maja 2022 - 19:55

Wczoraj wróciliśmy z tygodniowego pobytu w Rzymie. Dzięki Waszemu przewodnikowi zwiedzanie przebiegło sprawnie i przyjemnie. Z uwagi na różne godziny bilety wstępów musieliśmy przeorganizować plan zwiedzania ale generalnie wszytsko udało die zobaczyć a rodzinka, w tym dzieciaki były zadowolone i nie przemęczone. Dziękuję za wspaniałe porady.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 maja 2022 - 21:35

Dziękuję za miły komentarz! Cieszę się, że tekst się przydał 🙂

Odpowiedz
Piotr 27 czerwca 2022 - 23:15

Właśnie zarezerwowałem 5dni w sierpniu!
Na pewno skorzystamy z sugestii:)

Odpowiedz
Żaneta 12 czerwca 2022 - 17:09

W maju zaplanowałam wycieczkę do Rzymu na podstawie waszego przewodnika, dzięki za cenne rady ! dzięki Wam wyjazd był udany – a, już w sierpniu Mediolan 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lipca 2022 - 12:12

Dziękuję. O Mediolanie też mamy artykuł na blogu 🙂

Odpowiedz
Jerzy 15 czerwca 2022 - 12:25

Cudo przewodnik! Na pewno skorzystam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lipca 2022 - 12:08

Dziękuję! 🙂

Odpowiedz
Piotr 27 czerwca 2022 - 23:16

Właśnie zarezerwowałem 5dni w sierpniu na rodzinny wypoczynek z 12latkiem.
Na pewno skorzystamy z sugestii:)

Odpowiedz
Alina 13 lipca 2022 - 13:20

Świetny blog. Mnóstwo przydatnych informacji. We wrześniu spędzamy weekend w Rzymie. Edukacja na podstawie Waszego bloga to czysta przyjemność. Dzięki wielkie za ogrom pracy włożony w jego tworzenie.
Przyjemnego podróżowania 😉

Odpowiedz
Paula 16 lipca 2022 - 22:28

Właśnie kończymy nasz pobyt w Rzymie, kierując się tylko i wyłącznie Waszym przewodnikiem. Świetna robota, super przydatne porady oraz pyszne jedzenie w polecanych restauracjach. Dziękuje i polecam z całego serca.

Odpowiedz
Piotrek 13 lipca 2022 - 21:35

Świetna robota!!!

Odpowiedz
Kasia 30 lipca 2022 - 15:57

Czy orientujecie się jak obecnie jest z wejściem do większości zabytków? Czy trzeba okazywać certyfikaty szczepień lub testy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 lipca 2022 - 16:09

Nie trzeba. Green passy już nie obowiązują we Włoszech od dłuższego czasu.

Odpowiedz
Alicja 16 sierpnia 2022 - 23:29

Cześć. Zawsze myslalam o wyjeździe do Rzymu, kilka dni temu zdecydowałam teraz albo nigdy. Wlasnie kończę swój pobyt. Przez te kilkanaście godzin od decyzji (z przerwą na sen ) próbowałam dowiedzieć się jak najwięcej i najlepiej pomógł mi w tym ten blog. Pierwsza podróż w pojedynkę jeszcze w takie miejsce, naprawdę polecam wszystkim. Czasem warto pokłócić się z chłopakiem 😉 Plan zrealizowany w stu procentach. Co do polecanych miejsc gdzie zjeść, uważam że wskazaliscie naprawdę miejsca godne polecenia bo kolejki osób czekających do Luzzi i Mimi e coco mnie jako niecierpliwa skutecznie zniechęciły, natomiast świadczy to o tym że są to miejsca napewno popularne. Dzięki za bloga i włożoną pracę 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 sierpnia 2022 - 00:57

Dziękujemy! Bardzo nam miło czytać takie komentarze! 🙂 Cieszę się, że pobyt się udał 🙂

Odpowiedz
Ewa 21 sierpnia 2022 - 12:32

Dzień dobry, przewodnik super, już z góry dziękuję za podpowiedź, jadę do Rzymu pierwszy raz. Nic nie znalazłam nt katakumb Kaliksa? Co Państwo sądzą? Przylatujemy w sb, wylatujemy w niedzielę, chętnie byśmy zwiedzili katakumby, a może coś też obok nich. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2022 - 17:41

To prawda. O Katakumbach św. Kaliksta nic nie pisaliśmy, ponieważ to plan na 5 dni. Nie chciałem, aby artykuł był zbyt długi (chociaż i tak jest długi). Tutaj jest oficjalna strona Katakumb oraz możliwość rezerwacji wejść: https://www.catacombesancallisto.it/pl/index.php

Odpowiedz
Ela 1 września 2022 - 14:21

Super poradnik! Akurat lecę do Rzymu na koniec kwietnia ale nie do końca wiem na co mogę się nastawiać z pogodą.. Mogłabym prosić jakąś podpowiedź?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2022 - 18:17

Większość zdjęć w tym artykule pochodzi z ostatniego naszego wyjazdu w marcu 2022 r.. Było słonecznie, codziennie około 20 stopni i idealnie na zwiedzanie. Chyba ani razu nie padało. Kwiecień jest jeszcze lepszy, ponieważ będzie bardziej wiosennie i zielono.

Odpowiedz
Monika 7 września 2022 - 14:55

Wpadłam na chwilę, a całkowicie się zaczytałam. W lutym planuję Rzym i dzięki Wam nie będzie to trudne 🙂
Dobra robota!!!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 września 2022 - 16:01

Dziękuję! Bardzo się cieszę, że blog się przydaje! 🙂

Odpowiedz
Marta 18 września 2022 - 10:12

Dzień dobry, blog jest super! Pomógł mi w zaplanowaniu wycieczki. Już w następnym tygodniu lecimy.
Wracamy samolotem o 6:50 z lotniska Ciampino. Nocleg mamy niedaleko stacji metra Furio Camillo. Czy mógłby Pan doradzić jak możemy dotrzeć stamtąd tak rano na lotnisko?
Pozdrawiam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 września 2022 - 19:57

Metro w Rzymie kursuje od 5:30 więc to za późno. O 4:40 odjeżdża pierwszy autobus Terravision z okolic dworca Roma Termini na lotnisko Ciampino (sprawdź jeszcze aktualny rozkład na ich oficjalnej stronie). Na dworzec Termini można dojechać autobusem nocnym. Druga opcja to taksówka bezpośrednio z hotelu na lotnisko. W tych godzinach obowiązuje „taryfa nocna”, ale na tej trasie kurs powinien kosztować poniżej 30 euro jeśli skorzystacie z oficjalnej rzymskiej taksówki.

Odpowiedz
Krzysztof 5 października 2022 - 12:00

Może już trochę nieaktualne, ale może przyda się komuś innemu 🙂

Również wylatywaliśmy o 6.55 z Ciampino. Nie chcieliśmy ryzykować z porannym transferem Rzym-Ciampino za pośrednictwem Terravision, bądź innego operatora. W konsekwencji udaliśmy się do Ciampino wieczorem, w dniu poprzedzającym wylot. Bilet na pociąg kosztuje 1,5 EUR za osobę, podróż trwa ok. 20 min. Następnie rano transfer taksówką z hotelu (a właściwie B&B) na lotnisko w cenie 20 EUR. Nie polecam wyprawy „z buta”, droga jest długa, brakuje chodników (chociaż minęliśmy kilka osób idących z latarką ?). Nocowaliśmy w Pit Stop Ciampino Station. Oddalone „kilka kroków” od dworca kolejowego. Największym minusem tego miejsca jest jednak hałas dochodzący z pobliskiego lotniska.

Ale … będąc już w Rzymie można zauważyć naklejki na taksówkach, że kurs Rzym-Ciampino to koszt 31 EUR (i ceny podobno są regulowane, choć taksometr musi być włączony).

Możliwe, że gdybyśmy zrobili lepszy research w tym temacie, to wybralibyśmy poranne taxi Rzym-Ciampino zamiast noclegu w Ciampino.

Odpowiedz
Urszula 23 września 2022 - 12:06

Dzień dobry, na wstępie chciałbym zaznaczyć, że przewodnik jest super i zamierzam z niego korzystać! Orientuje się może Pan, czy polska legitymacja studencka jest akceptowana, czy muszę mieć ze sobą legitymację ISIC?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 września 2022 - 10:34

Generalnie polska legitymacja studencka jest akceptowana. Nie mam pewności czy wszędzie, ale na przykład w Muzeach Watykańskich nie ma z tym problemu i tam nie wymagają ISIC.

Odpowiedz
Dominika 2 października 2022 - 15:05

Cześć. W przyszłym roku wybieramy się do Rzymu z 1.5 rocznym dzieckiem. Macie jakieś porady jak zwiedzać Rzym z takim maluchem? Pozdrawiam serdecznie ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 października 2022 - 09:51

Hej 🙂 Nasze dzieci jeżdżą z nami od drugiego miesiąca życia. Z takim maluchem to nawet łatwiej, jeśli chętnie siedzi w wózku. Proponowałbym wybrać Wam wiosenne miesiące (kwiecień, maj) gdy pogoda jest optymalna. W Koloseum jest winda, więc z wózkiem to żaden problem. W Bazylice św. Piotra przed schodami na prawo jest darmowa przechowalnia dla wózków. Po rzymskich chodnikach i placach też jeździ się bez problemu. Największe wyzwanie czekać na Was będzie w metrze. Stacje metra albo nie mają wind albo mają je popsute. Zazwyczaj wózek znosiliśmy po schodach 😉

Odpowiedz
Maria 3 października 2022 - 16:07

Dzień dobry, wspaniały blog oraz przepiękna zdjęcia! Planuję jesienny wyjazd do Rzymu w oparciu o wszystkie cenne informacje z bloga, natomiast poszukuję informacji na temat zniżkowych biletów do Koloseum. Na oficjalnej stronie jest napisane, że przysługują osobom w wieku 18-25 lat, ale niestety nie znalazłam informacji jak traktuje się tą górną granicę: liczy się rocznik czy aż do dnia przed skończeniem 26 lat (wyjazd w listiopadzie, a 26 lat kończę w tym roku w grudniu)? Jeśli to możliwe, to byłabym wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 października 2022 - 09:05

Dziękuję za miłe słowa. Liczy się do dnia urodzin. Czyli jak się ma 25 lat i 360 dni to zniżka jeszcze obowiązuje 🙂 Datę urodzenia w razie wątpliwości należy potwierdzić pokazując dowód osobisty lub paszport.

Odpowiedz
Marek 3 października 2022 - 18:38

Dzień dobry, w związku ze zbliżającym się wyjazdem do Rzymu mam pytanie: czy 30 września 2022 skończył się obowiązek noszenia maseczek w środkach komunikacji publicznej?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 października 2022 - 09:06

Tak, obecnie maseczki w transporcie publicznym już nie obowiązują. Przedłużono obowiązek ich noszenia w szpitalach, ale dla turystów to nieistotne.

Odpowiedz
Krzysztof 4 października 2022 - 20:04

Z przykrością muszę stwierdzić, że Trattoria Luzzi była dla nas niewypałem. Udaliśmy się tam z entuzjazmem i bardzo głodni po zwiedzaniu Koloseum i niestety entuzjazm szybko opadł. Chaotyczna obsługa, bardzo długi czas oczekiwania (osoby, które pojawiły się po nas otrzymały zamówienie dużo szybciej). Zamówiony makaron (carbonara i gricia) były kompletnie bez smaku. Słabo doprawione, mięsa tyle, co nic, ser ledwo wyczuwalny … Jako wisienka na torcie, ekspres do kawy był zepsuty. Jedynym dobrą rzeczą było wino domowe, bo było tanie i dobre. Wyszliśmy stamtąd niepocieszeni. Spodziewaliśmy się czegoś lepszego po rodzinnej knajpce, która funkcjonuje już tyle czasu.

Natomiast bardzo pomocnym była plan pięciodniowej wycieczki. Spędziliśmy w Rzymie 7 dni i w dużym stopniu posiłkowaliśmy się powyższym wpisem. Wielkie dzięki!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 października 2022 - 09:01

Dziękuję za komentarz. Przy opisie Luzzi zastrzegłem, że „to nie jest restauracja wybitna”. To raczej propozycja na szybki obiad w przerwie zwiedzania Koloseum. Ta okolica jest pełna beznadziejnych knajp, a Luzzi na tym tle wypada nieźle i jest tania. Szkoda, że nie zajrzeliście do jednej z czterech innych polecanych przez nas restauracji – Trattoria Da Enzo al 29, Mimì e Cocò, Mastrociccia – Osteria Bistrot i Il Colibrì są naprawdę świetne! 🙂 https://www.kierunekwlochy.pl/co-i-gdzie-zjesc-w-rzymie

Odpowiedz
Krzysztof 5 października 2022 - 11:49

Wybitności nie oczekiwaliśmy, ale solidności i smacznego posiłku już tak ? Z ciekawości zajrzeliśmy na ostatnie opinie w Google Maps, sporo niskich ocen pojawiło się w ostatnim okresie.

Celowaliśmy w Il Colibrì, niestety nie mogliśmy wstrzelić się w godziny otwarcia. Alternatywą była Sfiziami Italian Bistrot, którą jak najbardziej możemy polecić. Ceny umiarkowane, szybka i miła obsługa, jedzenie bardzo smaczne, ładnie podane. Jedliśmy penne alla vodka (+), spaghetti with seafood (+), gnocchi quatro fromagi (+) i risotto alla carbonara (tutaj trochę słabiej).

Na Zatybrzu podobna sytuacja, godziny otwarcia … więc Trattoria Da Enzo al 29 nie była nam na rękę i wylądowaliśmy w Ristorante Carlo Menta. Nic wybitnego, ale przyzwoity kompromis pomiędzy ceną, a jakością jedzenia.

Mimì e Cocò mi się spodobało ale zawsze było jakoś nie po drodze ?.

Trafiliśmy również do Babbo’s Ristorante Pizzeria niedaleko dworca Termini (całkiem w porządku).

Z pewnością do Rzymu wrócimy, z pewnością powiększymy listę odwiedzonych miejsc (i zapewne coś z tej listy uda nam się jeszcze odhaczyć ?).

Odpowiedz
Anna 8 października 2022 - 15:20

Witam. To wielka radość dla mnie, że przed wyjazdem do Rzymu natknęłam się na ten poradnik. Jest bezkonkurencyjny. Już za kilka tygodni odwiedzimy z mężem to cudowne miasto. Tak się składa, że nasz pobyt wypada w pierwszą niedzielę miesiąca i chcielibyśmy skorzystać z opcji darmowego zwiedzania Koloseum i Forum Romanum. Pytanie jak to wygląda technicznie? Czy musimi bukowac jakieś darmowe bilety online czy poprostu idzie się o dowolnej godzinie i stoi w kolejce? I jeszcze jedno pytanie. Lot powrotny mamy o 6.30 z lotniska Fiuminico. Jedyna opcja dotarcia to taxi. Na jaki mniej więcej koszt przejazdu musimy się przygotować? Hotel w okolicach dworca Termini

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 października 2022 - 09:08

Dzień dobry! Dziękuję za miłe słowa 😉 W pierwszą niedzielę miesiąca trzeba się ustawić w kolejce po bezpłatny bilet (nie ma możliwości rezerwacji online w tym dniu). Proszę przygotować się na 40-60 minut stania w kolejce.Co do drugiej kwestii, to kurs na lotnisko Ciampino powinien kosztować nieco ponad 30 euro. Oczywiście trzeba uważać, aby skorzystać z prawdziwej, zarejestrowanej rzymskiej taksówki, a nie oszustów 🙂 Tutaj w komentarzach jest trochę więcej porad dla osób wylatujących wcześnie rano: https://www.kierunekwlochy.pl/jak-dojechac-z-lotniska-rzym-ciampino-do-centrum-miasta

Odpowiedz
Anna 22 października 2022 - 20:29

Dziękuję. Właśnie o to lotnisko pytałam. Muszę wyjechać z hotelu koło godziny 4 rano. 50 euro to stała cena za przejazd?

Krzysztof 18 października 2022 - 18:46

Anna, kurs na Fiumicino oficjalną taksówką to koszt 50 EUR.

Odpowiedz
Anna 21 stycznia 2023 - 14:41

Czesc, z tego co widze, na stronie http://www.museivaticani.va mozna kupic tylko bilety na zwiedzanie z przewodnikiem. To prawda, czy tylko ja nie umiem znalezc normalnych biletow?
Pozdrawiam, A.

Odpowiedz
Anna 21 stycznia 2023 - 19:44

Juz sie zorientowalam, ze chcialam kupic bilety ze zbyt duzym wyprzedzeniem. Powyzej 3 miesiecy.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 stycznia 2023 - 19:49

Czyli wszystko jasne 🙂 Odpisuję na komentarze chronologicznie i dopiero teraz zauważyłem ten 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 stycznia 2023 - 19:49

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale jesteśmy w trakcie intensywnej podróży. Przede wszystkim są tam bilety na zwykłe zwiedzanie. Powinny być pod tym linkiem:
https://tickets.museivaticani.va/home/calendar/visit/Biglietti-Musei

Jeśli na Twój termin już nie ma, to oznacza, że zwykłe bilety zostały wyprzedane. Wówczas zostaje możliwość kupienia biletów przez któregoś z pośredników, ale będą one droższe. Spróbuj sprawdzić na inny dzień.

Odpowiedz
Aleksandra 31 stycznia 2023 - 20:51

Super przygotowany przewodnik , polecam tydzien temu wrocilismy z Rzymu i dzieki tej stronce po kolei zwiedzalismy super miejsca .Polecam i juz zastanawiam sie gdzie kolejny wypad do Wloch .??

Odpowiedz
Renata 20 lutego 2023 - 09:32

Właśnie zwierzam Rzym z waszym przewodnikiem.
Wszystkie opisy bardzo pomocne a pomysł na zwiedzanie miasta w 5 dni bez pośpiechu zrealizowany.
Dziękuję za garść bardzo przydatnych informacji. ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 lutego 2023 - 21:03

Dziękujemy! Bardzo nam miło 🙂

Odpowiedz
Ewa 27 lutego 2023 - 11:53

Witam,
czy warto zakupić bilet 7-dniowy ? Miejscówka jest w okolicy Stazione Roma Trastevere.
Planujemy na maksa wykorzystać cały tydzień.
Dziękuję z góry.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 lutego 2023 - 12:09

To bardzo indywidualna sprawa. Jestem zwolennikiem zwiedzania Rzymu przede wszystkim pieszo, a nie metrem. Od czasu do czasu korzystam z metra, ale raczej w jedną stronę więc pojedyncze bilety bardziej mi się opłacają. W Rzymie na każdym kroku jest coś pięknego. Ale jak ktoś nie ma siły albo ochoty, żeby pokonywać takie dystanse na piechotę, to metro jest idealnym wyborem 🙂

Odpowiedz
Ewa 27 lutego 2023 - 12:56

Witam,
dzięki za odpowiedź, pytałam raczej pod kontem orientacji w odległościach ponieważ wybieram się z 8 latkiem
nie wiem czy z tej dzielnicy będę musiała dużo dojeżdzać?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 lutego 2023 - 13:12

W sumie Trastevere i tak nie ma metra. A jakbyście chcieli podjechać gdzieś autobusem to wystarczy bilet za 1,50 euro dla Ciebie, a 8 latek wówczas podróżuje za darmo. Ta karta ma sens, jeśli skorzystasz z komunikacji więcej niż 16 razy w ciągu tygodnia 😉

Odpowiedz
Marta 18 maja 2023 - 17:22

Dzień dobry, na wstępie DZIEKUJE za plan zwiedzania Rzymu ! My w ta niedzielę ruszamy z Waszym planem 🙂
Mam pytanie – jak 8 letnie dziecko wchodzi do metra ? Są jakieś bramki ? Albo bilety „0” ? Czy razem z rodzicem przechodzi ?

Łukasz Ropczyński 19 maja 2023 - 11:36

Cieszę się, że nasz plan na Rzym się przydaje! 🙂

8-latek wchodzi wraz z rodzicem przez bramki na jednym bilecie. Przerabiałem to wielokrotnie w Rzymie z moim 8-latkiem 😉 Jeśli staniecie blisko siebie i zrobicie to sprawnie – nie będzie problemu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Ola 28 lutego 2023 - 12:33

Dzień dobry 🙂 Jutro lecę do Rzymu. Mam pytanie czy w tym czasie dzieje się tam coś ciekawego? Interesują mnie również różnego rodzaju targi staroci, antyków, vintage- czy jest jakiś w tym czasie? Wracamy w sobotę rano. Pozdrawiam serdecznie, baci 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 lutego 2023 - 12:59

Najsłynniejszy rzymski targ jest przy Porta Portese, ale odbywa się w niedzielę 🙂 Z koeli najbardziej malowniczy targ jest na Campo dei Fiori, czyli w tej części Rzymu, gdzie jest wielu turystów. Targ odbywa się codziennie od samego rana do około 13:00.

Odpowiedz
Kaska 26 marca 2023 - 23:16

Proszę o informację, które miejsca mogę zwiedzać z pieskiem?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 marca 2023 - 20:28

Jeśli chodzi o Muzea Watykańskie czy Bazylikę św. Piotra to tam z psem nie można. Do Koloseum też nie można wejść z czworonogiem.

Ale za to w Rzymie psy mogą jeździć komunikacją miejską za darmo.

Odpowiedz
Magda 30 marca 2023 - 14:04

Gdzie można kupić jeszcze kupić bilety na bus/metro na lotnisku Ciampino (przylatuję o 21), podobno punkt informacji jest już zamknięty

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 marca 2023 - 08:35

Stojąc przodem do punktu informacji ATAC na lotnisku Ciampino, kawałek dalej po lewej stronie będą biletomaty. Tylko one są dość przestarzałe. Nie wydają reszty z dużych nominałów. Jeśli masz drobne monety euro, to tam bez problemu kupisz bilet za 1,50 euro.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Mariusz 7 kwietnia 2023 - 16:33

Super przewodnik Panie Łukaszu! Wybieramy się do Rzymu w czerwcu i za Pana radą będę chciał kupić bilety np do Watykanu czy Koloseum wcześniej. Jeśli idzie o Watykan to można przypilnować i jest szansa na bilety, natomiast Koloseum hmm… na oficjalnej stronie nawet na 5 min nie pojawia się opcja zakupu biletów (bilety z dostępem do podziemi i areny) są od razu wyprzedane, pośredników Pan nie poleca, więc mam pytanie jaki jest czas oczekiwania na kupno biletów na miejscu? Ewentualnie czy orientuje się Pan, czy można zakupić bilety na miejscu na np kolejny dzień jeśli w danym dniu się nie uda?
Pozdrawiam Mariusz

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 8 kwietnia 2023 - 11:51

Dzień dobry,

Kasy biletowe przy Koloseum od kilku lat już nie sprzedają biletów. Bilety można kupić wyłącznie online. Jeśli na oficjalnej stronie nie są dostępne, to proszę kupić przez tego pośrednika:

https://www.getyourguide.com/rome-l33/rome-skip-the-line-group-tour-colosseum-forum-palatine-hill-t405524/?partner_id=TH1CW08&utm_medium=online_publisher

Lub tutaj z wejściem na arenę: https://www.getyourguide.com/rome-l33/rome-colosseum-priority-access-ticket-gladiator-arena-t415643/?partner_id=TH1CW08&utm_medium=online_publisher

Tutaj bilety są oczywiście nieco droższe niż kupione bezpośrednio, ale w tym wypadku nie ma wyjścia. Z Get your guide nie ma problemów, bilety będą ważne i bez kłopotu wejdzie Pan z nimi do Koloseum.

Natomiast co do Muzeów Watykańskich to około 20 proc. dziennej puli biletów jest dostępna w kasie Muzeów na miejscu. Więc może Pan zaryzykować i spróbować kupić na miejscu. Gdyby Pan nie chciał ryzykować, to tutaj też dobrze sprawdza się Get your Guide: https://www.getyourguide.com/vatican-museums-l2738/skip-the-line-vatican-museums-sistine-chapel-ticket-t62214/?partner_id=TH1CW08&utm_medium=online_publisher

Proszę absolutnie nie kupować biletów u osób, które zaczepią Pana pod Koloseum z ofertami sprzedaży biletów. To oszuści.

Odpowiedz
Mariusz 8 kwietnia 2023 - 13:55

Dziękuję Panie Łukaszu za szybką odpowiedz. Będę Śledził Państwa blog na bieżąco. Pozdrawiam Mariusz

Odpowiedz
Iwona 12 kwietnia 2023 - 12:50

Właśnie wróciłam z Rzymu , przewodnik bardo pomocny, bardzo się cieszę, że na niego trafiłam 🙂
Przy kolejnych podróżach będę zaglądać na waszą stronę.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2023 - 13:59

Bardzo dziękuję, cieszę się, że mój przewodnik był pomocny! 🙂

Odpowiedz
Adrian 30 kwietnia 2023 - 22:20

Wielkie dziękuję za cały przewodnik jest świetny i bardzo pomógł mi w zaplanowaniu podróży. Mam 1 pytanie na temat biletu całodniowego za 7 euro, czy na nim można również przejechać z Fiumicino do okolic stacji Pyramid? Zastanawiam się ponieważ w opisie jest cena 6 (online) lub 8 euro za 1x przejazd z lotniska do centrum i czy na lotnisku mogę kupić już bilet całodniowy czy jest to inna strefa?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 17:19

Hej Adrian,

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale dziś wróciłem z Włoch do Polski i nadrabiam zaległości w komentarzach. Cieszę się, że mój blog Ci się przydał 🙂

Ceny 6 i 8 euro dotyczą autobusów Terravision. To prywatny przewoźnik kursujący na lotnisko i nie obowiązują w nim bilety ATAC.

Natomiast bilet za 7 euro ATAC Roma to bilet na zwykłe autobusy rzymskiej komunikacji miejskiej oraz metro w Rzymie. Nie możesz na nim dojechać na lotnisko Fiumicino.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Paweł 16 kwietnia 2023 - 10:42

Witam, mam zaplanowaną podróż do Rzymu w czerwcu 24-28 i razem z dziewczyną planując podróż skorzystaliśmy z państwa blogu i porad za co naprawdę chciałem bardzo podziękować bo dzięki temu mamy pewność że uda nam się zobaczyć naprawdę wiele wspaniałych miejsc i zjeść naprawdę dobrze w polecanych restauracjach ? wszystko mamy już idealnie zaplanowane zostało jeszcze tylko wybranie noclegu, udało mi się znaleźć ciekawy apartament i chciałem zapytać co sądzą państwo o tej lokalizacji – B&B Lumas, Via Giuseppe Rondinini, Tiburtino Roma, będę bardzo wdzięczny za opinie 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 kwietnia 2023 - 11:24

Hej,

Dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że artykuły na blogu są pomocne. Jeśli standard jest adekwatny do ceny i obiekt ma dobre opinie, to rezerwuj. W tym roku ceny w Rzymie są naprawdę wysokie, na czerwiec większość miejsc noclegowych jest już dawno zarezerwowana więc coraz trudniej znaleźć fajny hotel lub apartament w rozsądnej cenie.

Ta lokalizacja nie jest idealna, ale też nie jest zła. Raczej będziecie musieli wszędzie dojeżdżać metrem, ponieważ na piechotę do głównych atrakcji będzie daleko. Z drugiej jednak strony to centrum Rzymu, metro jest blisko, w pobliżu jest też dużo sklepów, marketów i łatwo tam dojechać z lotniska.

Do stacji metra Tiburtina macie 600 m. Będziecie z niej korzystać codziennie. Uważajcie na kieszonkowców, od których się roi w metrze 😉 Poza tym będzie OK.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Lucyna 16 kwietnia 2023 - 22:26

Pytanie pierwsze: Na stronie fsbusitalia.it nie umiem znaleźć rozkładu jazdy autobusów jeżdżących między stacją kolejową w pobliżu Asyżu a centrum Asyżu – czy mógłby mi Pan coś podpowiedzieć?
Pytanie drugie: ile kosztuje taksówka z Asyżu na Monte Subasio? A może jeżdżą tam autobusy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 kwietnia 2023 - 11:53

Hej,

Zadałaś pytanie pod artykułem o Rzymie! 🙂 O Asyżu piszemy tutaj:
https://www.kierunekwlochy.pl/asyz-wlochy/

Natomiast tutaj jest link do rozkładu, o który pytałaś – między dworcem kolejowym w Asyżu, a centrum miasta jeździ linia C – połączenia są średnio co pół godziny:
https://www.fsbusitalia.it/content/dam/fsbusitalia/documenti/umbria/orari/orari-invernali_22-23/013_UrbMin_Ann_Assisi.PDF

Nie ma autobusów do Eremo delle Carceri. Pozostaje albo taksówka albo spacer z Asyżu (3-4 km). Niestety nie wiem ile kosztuje taksówka na tej trasie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 3 maja 2023 - 17:38

Dzień dobry, czy mogłabym poprosić o linka albo o jakieś detale jak z Rzymu dojechać nad morze?:) nie mogę znaleźć tej informacji w artykule. Z góy dziękuję:)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 19:37

Dzień dobry Marta,

Informacje na ten temat znajdziesz w oddzielnym artykule, który poświęcony jest tylko rzymskiej komunikacji:
https://www.kierunekwlochy.pl/metro-w-rzymie-i-komunikacja-miejska-w-rzymie/

Kolejką z Roma Porta San Paolo ze zwykłym biletem miejskim za 1,50 euro możesz dojechać z Rzymu na plażę w Ostii. Możesz wysiąść na stacji Lido Centro lub na następnej Stella Polare – obydwie są blisko plaży.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 18 maja 2023 - 10:21

Witam na wstępie chciałbym napisać, że bardzo fajny blog! Wybieramy się do Rzymu i dzięki niemu będzie dużo łatwiej! Mam małe pytanie odnośnie Coloseum i Watykanu czy z taką torbą cyfrowe.pl/plecak-peak-design-everyday-backpack-30l-v2-niebieski-p.html wejdę tam? Mam tam aparat i inne rzeczy na wycieczkę. Ile czytałem to w Watykanie są szatnie ale w Coloseum już nie. Z góry dzięki za odpowiedź

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 maja 2023 - 11:43

Dzień dobry,

W Muzeach Watykańskich można wejść z plecakiem/torbą o wymiarach do 40x35x15 cm. Tyle mówi regulamin Muzeów, a ostateczną decyzję podejmuje zawsze personel. W razie czego skierują Cię do przechowalni.

W Koloseum jest podobnie. W praktyce małe plecaki są OK, duże torby nie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Krystian 18 maja 2023 - 10:48

Dzień dobry,
Na wstępie chciałem powiedzieć, iż bardzo się cieszę że natknąłem się na ten blog, podczas przygotowania się do wyjazdu. Czerpaliśmy z niego „pełnymi garściami” podczas układania naszego tour planu wycieczki po Rzymie. Z racji iż w ostatnich latach rzadko podróżowałem za granicę chciałem poprosić o podpowiedź jak obecnie wygląda sytuacja związana z COVID-19? A dokładnie czy są jakieś wymagania dot. zakrywania nosa i ust, w komunikacji publicznej, muzeach, lotniskach, etc? Chodzi to abym się nie naraził na jakieś nieprzyjemności związane z koniecznością posiadania maseczki 🙂 Ewentualnie (jeżeli to nie problem) czy mógłby Pan wskazać gdzie mógłbym szukać takich informacji?
Z góry dziękuję za pomoc 🙂
Pozdrawiam, Krystian.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 maja 2023 - 11:38

Dzień dobry,

Dziękuję za miłe słowa. Nie ma kompletnie żadnych ograniczeń. Nie ma już limitów miejsc, maseczek, certyfikatów. Już od bardzo długiego czasu we Włoszech żadne z tych obostrzeń nie obowiązuje.

Życzę udanego wyjazdu!
Łukasz

Odpowiedz
Marta 19 maja 2023 - 07:24

Dzień dobry. Czy uda nam się na 1 bilecie przesiąść z metra B do A ?(aby dostać się do Ottaviano i stamtąd spacerkiem do Watykanu) czytałam tu u Was ze zmieniając linie metra trzeba kupić 2gi bilet.
Super praca Państwa na tym blogu !
Serdecznie dziękuję!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 maja 2023 - 11:34

Tak, uda Wam się na jednym bilecie, ponieważ przesiadając się z linii B do linii A na stacji Termini nie wyjdziecie poza bramki metra. Można się przesiadać dopóki się nie wychodzi ze strefy za bramkami. Więc jak najbardziej – cała podróż na jednym bilecie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 19 maja 2023 - 12:55

Dziękuję za odpowiedź!
Razem z Waszym przewodnikiem bedziemy zwiedzać Rzym.
Jeszcze raz badzo dziękuję za pomoc !
Pozdrawiam

Odpowiedz
Mariusz 29 maja 2023 - 21:14

Dzień dobry,
Z wielkim zainteresowaniem przeczytaliśmy praktyczne wskazówki na Waszym blogu. Chciałbym dopytać o dwie rzeczy. Napisaliście że darmowe bilety trzeba odebrać w kasie, ale na stronach coopculture w informacjach o rezerwacji, przy każdej wycieczce znajduje się następująca informacja:

For all types of tickets (full, reduced and free) only print@home mode will be available (no collection at the cash desk).
The suitability of reduced and free tickets will be verified by access control. If the suitability of the reduced or free access ticket is not matched, a new ticket will be issued, according to availability.
All minors, including those very young children in strollers, will be required to obtain a free ticket for entry to the Colosseum. The free ticket must be booked in advance online and cannot be obtained directly at the ticket office.

sugerująca że wszystkie typy biletów należy mieć ze sobą wydrukowane i tych darmowych biletów nie dostaje się w kasach. Wiem że niekoniecznie informacja na włoskiej stronie musi być aktualna ( ach ci Południowcy 🙂 ), ale zastanawiam się skąd ta informacja że od 1 maja trzeba się po darmowy bilet zgłosić do kasy. Nigdzie jej nie możemy znaleźć

Drugie pytanie dotyczy biletów zakupionych u pośredników. Z komentarzy pod blogiem wynika że ich ceny mogą być trochę droższe. Nie mam z tym problemu i zdarza mi się stawiać wygodę i czas ponad cenę. Ale biorąc pod uwagę że u pośredników nie ma darmowych biletów dla młodzieży ani tych za 4 Euro dla osób w wieku 18 – 25 lat to dla 3 osób dorosłych, studenta i 2 młodzieży przebitka jest jest czterokrotna. Dobrze mi się wydaję czy po prostu źle szukam ?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 maja 2023 - 19:59

Panie Mariuszu,

Ten cytat jest nieaktualny. Proszę zobaczyć tutaj na oficjalnej stronie Coopculture są w punktach informacje o bezpłatnych biletach do odbioru w kasie:

https://www.coopculture.it/en/products/ticket-colosseum-forum-and-palatine-_24h/

Nawet jakby Pan chciał na Coopculture zarezerwować teraz bezpłatny bilet, to nie ma takiej możliwość. Kalendarz dla bezpłatnych biletów od 1 maja jest pusty i nie da się tam nic zaznaczyć.

Bilet darmowy dla dziecka odebrany w kasie przy Koloseum będzie powiązany z biletem rodzica (kupionym wcześniej), czyli wszyscy wchodzą razem na tę samą godzinę. Natomiast bilety ulgowe za 4 euro kupujemy wciąż na Coopculture. W najgorszym razie proszę kupić ten bilet ulgowy w kasie przy Koloseum w dniu zwiedzania (ale będzie kolejka).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Mariusz 1 czerwca 2023 - 00:04

Patrzymy w ten sam link i widzimy różne rzeczy. I każdy z nas ma racje :-). Pod linkiem który Pan wkleił, na początku strony wypunktowane jest kilka pozycji ATTENTION jest tam informacja o odbieraniu biletów w jakiś konkretnych punktach. A poniżej w ramce w części INFO RESERVATION to co ja napisałem – że tolerowane są tylko bilety online. Stąd moja konsternacja. Dodatkowo jak na moment pojawiły się pojedyncze bilety na COOPCULTURE mogłem wybrać Full Entrance, Reduced Tickets i Free. Musiałby chyba ktoś będący na miejscu potwierdzić jak to działa w praktyce.

Pozdrawiam MAriusz

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 czerwca 2023 - 09:17

To co jest na górze – i na co ja się powoływałem – zostało zamieszczone na oficjalnej stronie w maju 2023. To co jest niżej widnieje tam od jakichś 2 lat. Mają bałagan, rzeczywiście 🙂

W tym miesiącu będę ponownie w Rzymie i zaktualizuję artykuł o nowe informacje, z własnego doświadczenia, ale z tego co się dowiadywałem od rzymskich znajomych (którzy pracują w turystyce) to jest dokładnie tak, jak w tych punktach na górze strony 🙂 Czyli tak samo jak w moim przewodniku 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Karolina 31 maja 2023 - 11:42

Cześć! Świetny przewodnik, ale szkoda, że zabrakło w nim tak ważnej informacji jak ta że trzeba na dużo, dużo przed polować na wejściówki. Generalnie za 14 dni będziemy w Rzymie. Wczoraj chcieliśmy już zakupić wszystkie bilety o których pisaliście i się nie da… po prostu nie ma za 14 dni przez 7 dni kolejnych opcji zwiedzenia Watykanu czy Koloseum w cenie takiej jak na blogu. Nie da się kupić biletu, a bilety od wspomnianych pośredników np. GYG są nie trochę droższe, a absurdalnie drogie 🙁

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 31 maja 2023 - 18:37

Hej,

Bilety wstępu do Koloseum pojawiają się dokładnie na 30 dni do przodu. Pośrednicy od razu je wykupują, ale zauważyłem, że na 7 dni przed i na 1 dzień przed, część biletów wraca do puli i znów można je kupić na oficjalnej stronie.

U tych dwóch pośredników, których jako alternatywę proponujemy, ceny zazwyczaj są tylko wyższe o około 20-30%. Jeśli się dużo wyższe, to znaczy, że w tym momencie biletów jest już naprawdę mało i dlatego tak podnieśli ich ceny.

Od 15 maja 2023 przy Koloseum działa kasa biletowa i tam jest sprzedawana pewna pula biletów na ten sam dzień. Tworzą się duże kolejki, liczba biletów jest ograniczona, ale w Twojej sytuacji to jest jakieś rozwiązanie 🙂 Może się uda! Życzę udanego wyjazdu!

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Mariusz 1 czerwca 2023 - 00:22

Witam,

Muszę się tu zgodzić z Panią Karoliną. 20 czy 30 procent droższe bilety nie byłyby problemem. Ale dla przykładu bilet na wszystkie atrakcje w Koloseum z Areną i Podziemiami który kosztuje na Coopculture około 35 Euro na GYG zaczynają się od ponad 500 złotych. Biorąc pod uwagę, co już wcześniej pisałem, że pośrednicy nie stosują żadnych ulg dla mieszkańców EU w wieku 18- 25 lat (na CC 4 Euro) i darmowych biletów dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia koszt biletów dla 4-osbwej rodziny cena wzrasta ponad pięciokrotnie. Sprawdziłem też czy to nie wina obleganych terminów i sprawdziłem ceny na losowy listopadowy termin. Są równie wysokie.:-(.

Pozdrawiam Mariusz

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 czerwca 2023 - 09:24

Nie mam zamiaru bronić pośredników. Sam we wszystkich artykułach i przewodnikach na blogu zalecam Czytelnikom kupowanie biletów bez pośredników na oficjalnej stronie. Śledzę te ceny biletów od lat, ponieważ to jest stałe pytanie naszych Czytelników i zazwyczaj u pośredników były droższe o około 30%. Poza wspomnianym GYG jest jeszcze Tiqets (też go podlinkowałem). Proszę porównać cenę. Specjalnie podlinkowałem poza oficjalną stronę te dwie firmy, ponieważ są uczciwe i z biletami od nich nie ma problemu przy wejściu.

Oni tam mają różne opcje wejścia, z podziemiami, z przewodnikiem, z audioprzewodnikiem. Ja w tym momencie na Tiqets widzę cenę 144 zł za zwykłe wejście do Koloseum, Forum Romanum i Palatyn:

https://www.tiqets.com/pl/rzym-atrakcje-c71631/colosseum-roman-forum-palatine-hill-last-minute-priority-entrance-bilety-p1027028/?partner=kierunekwlochy&tq_campaign=koloseum

Są jeszcze niektóre wolne terminy. Cena wejścia na oficjalnej stronie to 18 euro, czyli 82 zł, ale nie ma dostępności.

Niestety nic więcej nie doradzę 🙂 W tym roku Rzym przeżywa oblężenie turystów. Noclegi też są droższe niż kiedykolwiek, na stolik w najlepszych restauracjach często trzeba czekać, a do tego dostępność biletów do Koloseum czy Muzeów Watykańskich jest mała 😉 Ale Rzym jest tego warty.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Joanna 9 lipca 2023 - 21:36

Witam! Genialny przewodnik! Niestety chyba jakiś błąd na stronie i nie mogę dodać komentarza pod artykułem o Koloseum.. Udało mi się zdobyć bilety ale na godzinę 9:10, będziemy z dzieciakami dla których musimy odebrać darmowe bilety.. i teraz zastanawiam się czy jest to technicznie możliwe żeby odebrać te bilety skoro kasy otwarte są od 9? Czy lepiej polować na inne na późniejszą godzinę? ? Bardzo nam zależy żeby zwiedzić to miejsce 😉 Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 lipca 2023 - 11:10

Hej,

Nie wiem dlaczego nie możesz dodać komentarza pod tamtym artykułem. Wydaje mi się, że wszystko działa dobrze – codziennie otrzymuję nowe komentarze pod artykułami 😉

Bezpłatne bilety wydają aż trzy kasy: kasa w Koloseum, kasa na przeciwko Koloseum i kasa przy wejściu na Forum Romanum. Kasa w Koloseum – do której nieświadomych turystów kierują pracownicy obsługi – jest uprawniona tylko do wydawania darmowych biletów i tam nie powinno być kolejki. Natomiast kilometrowe kolejki są do kasy, która sprzedaje normalne, odpłatne bilety. Przyjdźcie chwilę przed 9:00 i powinno być wszystko OK 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Kamil 7 czerwca 2023 - 06:08

Nie wiem dlaczego ale w temacie o transporcie w Rzymie nie moge dodać już odpowiedzi. Zapytam wiec tutaj jeszcze o dwie rzeczy.
1. 72-godzinny bilet obejmie transfery do Ostii? Bo już nie wiem jakie najlepsze rozwiązanie bedzie. Hotel w Ostii i przez 3 dni bede duzo poruszal sie po centrum Rzymu z czego rano wyjazdy z Ostii na Rzym i wieczorem z powrotem
2. Pytanie odnośnie autobusów Cotral – transfer Fiumiciono-Ostia. Gdzie kupić bilety i jakie są ich ceny? Online można je sobie zarezerwować?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 czerwca 2023 - 22:02

Hej,

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale jestem w podróży po południowej Apulii i teraz byliśmy w miejscach z bardzo ograniczonym dostępem do internetu.

1. Tak, bilet 72-godzinny upoważnia do przejazdu kolejką Ostia – Rzym. Te pociągi jeżdżą średnio co kwadrans, a normalnie wystarczy na nie zwykły bilet za 1,50 euro.

2. Bilet Cotral kupisz bez problemu w jakimś punkcie czy kiosku na lotnisku. Na pewno mają w barze Chef Express (T1/T3) i w okienku Punto nel Mondo (T3).

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Krzysztof 4 lipca 2023 - 10:33

Witam,
Zaparę dni lecę do Rzymu (9-14.07)i trochę zaspałem z wykupieniem biletów do Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej. Na oficjalnej stronie nie ma już czego szukać, 'zaufani pośrednicy’ (Tiqets i GetYourGuide) najbliższe mają na 15/16 i w większości inni pośrednicy podobnie.

Jest natomiast jedna strona, Thrillophilia, na której są bilety na dni, w których tam będę i to praktycznie na wszystkie godziny od 11 do 17. Trochę podejrzane…
Na Trustpilot mają ocenę 4.3, ale znaleźć można komentarze o tym, że w jakimś muzeum nie można było zeskanować kodu lub był problem z odzyskaniem kasy po anulacji.

Czy ktoś miał okazję korzystać z ich oferty?
Jakieś rady co mogę zrobić w takiej sytuacji?
Czy jeśli stanę w kolejce do Muzeów to zawsze uda się kupić bilet (zależy mi na zwykłym bez przewodnika), czy może się okazać, że wykupione i stałem na marne?

Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 lipca 2023 - 21:23

Hej,

Kończyłem właśnie 5-tygodniową podróż po Włoszech i dopiero teraz – już z Polski – odczytałem Twój komentarz. Tego pośrednika nie znam i nigdy żaden z Czytelników mi nie pisał o doświadczeniach z nim. Jeśli jesteś już na miejscu, to spróbuj kupić bilet w kasach na miejscu. W Muzeach Watykańskich przygotuj się na około 2-godzinną kolejkę do kasy. Ponadto od 15 maja tego roku uruchomiona została kasa biletowa przy Koloseum. Czytelnicy mi piszą, że kolejki są kilometrowe, ale jeśli wciąż nie masz biletów, to warto spróbować. Kasa przy Koloseum sprzedaje bilety tylko na ten sam dzień i na najbliższą dostępną godzinę.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
DANUTA 12 lipca 2023 - 21:45

Witam.
Proszę mi podpowiedzieć w jaki sposób mogę dostać się z Via Tarquinio Prisco do Villa D’Este i Villa Adriana? Jak i gdzie kupić bilety, aby je zwiedzić?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 lipca 2023 - 11:21

Hej,

Tuż obok Twojego adresu znajduje się stacja kolejowa Roma Tuscolana. Możesz tam kupić bilet na pociąg do Tivoli Villa d’Este z przesiadką na dworcu Roma Termini. Więc najpierw jechałabyś pierwszym pociągiem z Roma Tuscolana do Termini, stamtąd kolejny pociąg regionalny do Bagni Di Tivoli, a później autobus, który zatrzymuje się zarówno przy Villi Adriana jak i przy Villi d’Este. Cała podróż na jednym bilecie za 3,60 euro (połączenia są widoczne na oficjalnej stronie włoskich kolei). Bilet do Villi d’Este kupowałem trzy tygodnie temu bezpośrednio przed wejściem w kasie na miejscu. Nie było kolejek ani tłumów.

Pamiętaj, żeby zachować bilet kolejowy, ponieważ w kasie Villi d’Este otrzymasz z nim zniżkę na wejście.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Angelika 15 lipca 2023 - 10:11

Witam, czy oprócz wyżej wymienionego transportu do Fiumicino może Pan polecić taki który jeździ w środku nocy? Wylot z Fiumicino mamy o 6 rano i nie jestem w stanie znaleźć żadnego transportu oprócz prywatnego samochodu osobowego:/
Będę wdzieczna za odp?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 lipca 2023 - 10:22

Kiedyś nocą z Roma Termini na lotnisko Fiumicino jeździł autobus Cotral Lazio. Proszę sprawdzić na ich oficjalnej stronie czy wciąż są te połączenia.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Joanna 28 lipca 2023 - 12:53

Kupiłam bilety do Koloseum na ich stronie bez problemu, ale zastanawiam się co z darmowym biletem dla dziecka. Czy na pewno mi go wydadzą w kasie na godzinę, na którą kupiłam bilety?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 lipca 2023 - 13:34

Tak, bez problemu. Bilety bezpłatne dla dzieci wydają kasy dedykowane tylko temu, więc tam nie ma takich kilometrowych kolejek jak do kasy sprzedającej bilety.

Odpowiedz
Kamellot 28 lipca 2023 - 15:28

Cześć, w środę będę lądował w rzymie i chciałbym przy okazji pobyć na plażach w lido di ostia. Masz jakiś artykuł dotyczący ich? Albo swoje wrażenia co jest tam wartego uwagi albo jakieś tipy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 lipca 2023 - 14:59

Zaraz obok stacji metra Piramide, znajduje się budynek dworca, z którego odjeżdża kolejka miejska do Lido di Ostia. Obowiązują tam zwykłe bilety miejskie po 1,50 euro (te same co w metrze). Pamiętaj, że google maps nie widzi tego połączenia i z Rzymu nad morze wymyśla jakieś absurdalne połączenia autobusami z wieloma przesiadkami. Byłem w Lido di Ostia ostatnio miesiąc temu i na plażach darmowych było sporo ludzi – wszędzie na tym wybrzeżu są podobne plaże, gdziekolwiek byś nie poszedł, to będzie podobnie. Im dalej od centrum Ostii, tym mniej ludzi.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomasz 1 sierpnia 2023 - 09:44

Cześć chcieliśmy podziekować za ten poradnik jest poprostu niezastapiony,wystarczy się wczytać,Jedno malutkie ale wczoraj chcieliśmy zmienić liie metra z pomarańcowej na zieloną i brameczki nas nie wpuściły,Na bilet za 1,5 e jest jeden przejazd 100m i zmiany na linie autobusowe ale na zmianę metra musielismy dokupić drugi bilecik,może to my coś nie tak zrobiliśmy,Pozdrawiamy Tomek Gosia jeszcze raz dzieki za wspaniały opis.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 sierpnia 2023 - 11:27

Tak, to prawda. Można się przesiadać na inną linię metra, ale pod warunkiem, że nie wychodzi się przez bramki. Jak już wyjdzie się z bramek, to nie można – na tym bilecie 100 minutowym – wrócić. My często przesiadamy się z linii A na linię B na dworcu Termini i tam zawsze robimy to w ramach jednego biletu, ponieważ nie wychodzimy poza bramki.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Robert 14 sierpnia 2023 - 13:32

Witam Serdecznie,

Planuję podróż do Włoch i nie ukrywam że wzoruje się na Pana przewodnikach. Tak naprawdę każde miasto opisane jest w sposób bardzo szczegółowy. Chciałbym się tylko dopytać o jedną kwestię a mianowicie strefy ZTL w Rzymie. Ciężko się w tym połapać. Jak dobrze zrozumiałem to zgodnie z udostępnioną stroną https://romamobilita.it/it/servizi/ztl wynika że jeśli będę chciał się poruszać samochodem to mogę wjechać do stref zaznaczonych na kolor zielony oraz niebieski. W tych strefach mogę się poruszać jeżeli nie ma zbyt dużego nagromadzenia spalin i mój samochód spełnia określone normy (w zależności od koloru). W przypadku koloru żółtego jest to ścisłe centrum i tam nie mogę wjeżdżać.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 14 sierpnia 2023 - 15:23

Dzień dobry,

Dziękuję za miłe słowa. Tak – jest dokładnie tak jak napisałeś. W tym roku minimalny standard to norma Euro 4 dla diesla i Euro 3 dla benzyny. Natomiast od 1 listopada 2024 r. będzie to norma Euro 4 zarówno dla diesla jak i benzyny. Chodzi mi o strefę zieloną. Niebieskie strefy dotyczą pojazdów powyżej 3,5 t. Do żółtych stref nie można wjeżdżać – tam wymagane są specjalne zezwolenia.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Piotr 16 sierpnia 2023 - 22:11

Dzięki za fajny przewodnik, nie szliśmy krok po kroku, ale był bardzo inspirujący 🙂
Dla uwagi wszystkich wyjeżdżających – od 14 do 24 sierpnia jest zamknięty odcinek metra A, kluczowy, bo środkowy… Od Ottaviano (Watykan) aż do Arco di Travertino (kawał drogi na południe), a od 24 sierpnia W OGÓLE CAŁE METRO A BĘDZIE NIECZYNNE!!! Wprawdzie jest komunikacja zastępcza (autobusy), ale jeździ niewiele szybciej niż normalne autobusy (po prostu zatrzymuje się rzadziej)…
Co do lokalu na Zatrzybrzu – straszna kolejka… Zdążyliśmy zamówić w innym lokalu, niedaleko, zjeść super pastę i pizzę, a ludzie któzy byli przed nami nadal czekali na stolik w Da Enzo… Ze swojej strony polecamy 'da Gino alla Villetta’, Vicolo del Buco 2.
Pozdrawiamy serdecznie 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 sierpnia 2023 - 00:12

Hej,

Dzięki za komentarz. To prawda, ograniczenia w funkcjonowaniu metra linii A obowiązują od 11 do 24 sierpnia 2023 r. Natomiast po 24 sierpnia znów będzie czynne, a nie zamknięte! 🙂 ATAC Roma wykorzystuje czas, gdy w 2 i 3 tygodniu sierpnia mieszkańcy Rzymu są na urlopie i to najlepszy moment na takie prace. Po 24 sierpnia metro będzie działać.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kama 23 sierpnia 2023 - 09:11

Witam, wybieram się do Rzymu w październiku z dwójką dzieci,Chciałabym wynająć apartament, czy ta lokalizacja jest bezpieczna? Blisko mamy metro, więc jest kusząca ?
Rzym, 24 via frigento
Pozdrawiam!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 sierpnia 2023 - 17:24

Dzień dobry,

Generalnie w centrum zalecam żeby unikać przede wszystkim dzielnic Esquilino i San Basilio. Via Frigento to normalna rzymska ulica, trochę daleko od zabytków i historycznych miejsc, ale rzeczywiście metro rozwiązuje ten problem więc będziecie codziennie z niego korzystać 🙂 Jedyny minus tego miejsca, to atmosfera. Tam są wysokie bloki, a nie rzymskie kamienice, ale z drugiej strony pod ręką będziecie mieć tanie sklepy, bary i restauracje.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magda 23 sierpnia 2023 - 23:13

Hej!
Wybieramy sie do Rzymu i planujemy zrealizowac Twoj 5 dniowy plan. Szukam ksiazki- przewodnika, w ktorym w ciekawy i niezbyt obszerny ( jedziemy z dziecmi 9 i 11 lat) sposob opisane sa proponowane przez Ciebie zabytki. Znasz moze jakis warty polecenia?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 sierpnia 2023 - 18:03

Hej,

Mam u siebie w biurze całą półkę z rzymskimi i włoskimi przewodnikami. Wydawnictwa przesyłają mi swoje nowości. Jednak żaden z nich nie jest moim ulubionym, poza tym nie mam pojęcia które z nich są jeszcze w sprzedaży. Zajrzyj na stronę Empiku i zobacz co ciekawego jest na temat Rzymu. Ja mam książki i przewodniki z ostatnich dwóch, a nawet trzech dekad – ale generalnie te wydawane przez National Geographic i Pascal’a są najbardziej przystępnie w formie, najbardziej przejrzyste i łatwe w odbiorze.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Anna 27 sierpnia 2023 - 01:07

Powiedz proszę co zrobić w przypadku, kiedy wynajęliśmy apartament w żółtej strefie. Jak dostać się do apartamentu? Gdzie zaparkować? Co mamy właściwie zrobić? Już jestem zestresowana jak sobie poradzimy z bagażami itd. Powiedz proszę też, bo nie zauważyłam, żeby była taka informacja, czy są jakiekolwiek atrakcje, które można zwiedzać z psiakami w Rzymie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 sierpnia 2023 - 17:46

Nie możecie wjechać do żółtej strefy. Poproś gospodarza, żeby Wam podał adresy 2-3 zaufanych parkingów znajdujących się w okolicy i spróbujcie zarezerwować tam miejsce. W najgorszym razie szukajcie sami na google maps. Znam w Rzymie kilka parkingów, ale to miasto jest ogromne i na pewno znajdziecie jakiś parking blisko swojego apartamentu. Parkowanie bezpośrednio przy ulicy – nawet gdyby to nie była żółta strefa – i tak w Rzymie nie jest zbyt bezpieczne.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
magda 31 sierpnia 2023 - 12:50

Hej, wybieram się do Rzymu
adres Via dei Quattro Cantoni 55, Rione Monti, Rzym, 00184, Włochy
Czy mogę sie tam czuć bezpiecznie ?
Jak dojechać z lotniska Cammpino ? czy linia autobusowa podana w bolgu jest aktualna?
pozdr
Magda

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2023 - 15:09

Hej Magda,

Oczywiście, że wszystko jest aktualne. Powyższe linie autobusowe kursują bez zmian od lat, a my na blogu wszystkiego pilnujemy i powyższy artykuł jest regularnie aktualizowany.

Będziesz mieszkać blisko dworca Roma Termini. Możesz więc albo pojechać bezpośrednim autobusem Terravision z lotniska na dworzec Termini albo skorzystać z autobusu linii 520 z lotniska do stacji Cinecitta i metra linii A z Cinecitta do Termini.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agata 1 września 2023 - 13:08

Witam, planujemy wyjazd do Rzymu z mężem i 11 letnią córką. Czy może zdarzyć się taka sytuacja, że zabraknie dla niej darmowych biletów w kasie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2023 - 15:21

Dzień dobry,

Nie, takiej sytuacji nie było. Do kasy z darmowymi biletami nawet nie ma kolejek. Proszę się nie obawiać.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Radek 2 września 2023 - 22:47

Cześć. Próbuję kupić dziś (02.09,2023) bilety do koloseum i muzeów watykański na 20.09.2023 czyli za trzy tygodnie ale żaden z biletów do końca września nie jest dostępny. Czy to możliwe że wszystko jest wyprzedane? czy ja coś źle robię? Z góry dziękuje za pomoc.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2023 - 16:38

Wszystko robisz dobrze. Bilety na oficjalnej stronie znikają w ciągu kilkunastu minut od momentu, gdy się pojawią.

Zobacz na dwóch zaufanych pośredników, których polecam w takiej sytuacji. Pośrednicy masowo skupują bilety z oficjalnej strony i sprzedają dalej, ale ostatnio mają bardzo podobne ceny jak na oficjalnej stronie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 16 września 2023 - 17:28

Ja równiez widze ze bilety są nie dostępne na oficjalnej stronie te za 18 Euro na za 2 tyg. , Ale na ich stronie na 29.09. sa dostępne AUDIOVIDEOGUIDE OF THE COLOSSEUM WITH TICKET COLOSSEUM, ROMAN FORUM, PALATINE_H24 -kosztują 24 Euro rozumiem, że takie mogę spokojnie kupić.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 września 2023 - 10:25

Tak. Na stronie coopculture.it jest przecież dokładnie wyjaśnione co zawiera ten bilet i czego nie obejmuje. Więc jak najbardziej – rezerwuj 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 17 września 2023 - 19:01

Będziemy w Rzymie od 29.09-2.10 ,w tym jest pierwsza niedziela miesiąca i wtedy wstępy do muzeów są bezpłatne, Czy są jakieś muzea, które polecasz wybrać zwiedzanie w niedzielę i nie będzie tam kolejek z racji wstępu bezpłatnego (oczywiście poza Coloseum, Forum Romanum i Palatine na które kupujemy bilety). Warto skorzystać z tej oferty? Czy wtedy pobiera się jakieś bilety bezpłatne?

Łukasz Ropczyński 17 września 2023 - 20:14

W Rzymie jest mnóstwo Muzeów, ale jednak w Wiecznym Mieście mnie te kolejki doprowadzają do irytacji i naprawdę bardzo rzadko korzystam z darmowych niedziel. Robię to zazwyczaj tylko w mniejszych miastach, gdzie nie ma kolejek nawet w pierwsze niedziele.

Mniejsze kolejki będą w Galerii Borghese – tam też pierwsza niedziela miesiąca była zawsze za darmo, ale pobierali 2 euro za internetową rezerwację. Sprawdź na ich stronie czy wciąż to obowiązuje. Darmowy wstęp w tym dniu jest także do Zamku Świętego Anioła (chociaż z limitem osób). Ponadto można rozważyć Terme di Caracalla. Możecie też wybrać się pociągiem poza Rzym do Tivoli i w tym dniu zwiedzić Villę Adriana w Tivoli i przede wszystkim Villę d’Este w Tivoli z jej pięknym ogrodem i fontannami.

Pozdrawiam,
Łukasz

Basia 15 września 2023 - 13:33

Czy z lotniska Fiumincino dostaniemy się do Via Virginia komunikacją miejską? Planujemy zakupic 7 dniowy bilet CARTA INTEGRATA SETTIMANALE dlatego moje pytanie czy na tym bilecie dotrzemy do noclegu. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Drugie pytanie czy bezpłatny bilet 7 dniowy będzie przysługiwał córce która ma 10 lat i 10 miesięcy? pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 września 2023 - 10:30

Dzień dobry,

Bilety 7-dniowe oraz inne bilety dobowe nie obejmują dojazdu na lotnisko Fiumicino. Najprościej będzie dojechać pociągiem bezpośrednio z lotniska ze stacji „Fiumicino Aeroporto” do stacji „Roma Tuscolana”. To niedaleko Via Virginia, a potem kawałek pieszo. Bilet na pociąg regionalny na tej trasie kosztuje 8 euro. Szczegóły znajdzie Pani w tym artykule:

https://www.kierunekwlochy.pl/jak-dojechac-z-lotniska-rzym-fiumicino-do-centrum-miasta/

Córka jeśli skończyła 10 lat, to musi mieć taki sam bilet jak dorośli. Natomiast do 10 roku życia podróżuje się za darmo.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Barbara 21 września 2023 - 10:20

Jestem wdzięczna za szybką odpowiedz 🙂

Odpowiedz
Ania 18 września 2023 - 10:35

świetny plan, bardzo dziękuję.
A jak to jest z muszlami znalezionymi na plaży w ostii? można zabierać do samolotu czy jest to zabronione?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 września 2023 - 12:24

Nie powinno się wywozić muszli, piasku, kamieni z plaży itp. Niektóre regiony – na przykład Sardynia – bez względu na prawo krajowe, przewidują za wywóz muszelek jeszcze bardziej drastyczne kary.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych i swoich praw znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuję Czytaj więcej